PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2010 FIFA Dünya Kupası (Genel)

Kaya
07.02.2010, 14:55
2010 yılında yapılacak Dünya Kupası'na yönelik bölüm açılmıştır arkadaşlar...

:)

Dilerseniz her grup için ayrı bir başlık açabilirsiniz.

Esenlikler...

Semih Aydın
07.02.2010, 15:53
Yeni konu hayırlı olsun.

macka61
07.02.2010, 16:03
yeni konu hayırlı olsun fatih terimde sağ olsun onun sayesinde gidemedik trabzon düşmanı

.....
08.02.2010, 14:45
Burdan fatih terime saygılar!

Alihan Ertürk
08.02.2010, 15:36
İşte Logo ;

http://www.footballfancast.com/wp-content/uploads/2009/12/South-Africa-2010-World-Cup-logo-262x300.png

İşte maskot ;

http://www.southafricalogue.com/files/2009/03/zakumi.jpg

Alihan Ertürk
08.02.2010, 15:38
http://www.ligtv.com.tr/uploads/news_manset_resim_vp_MartinHansson.jpg

Skandal hakem Güney Afrika'da

FIFA, 2010 Dünya Kupası'nda görev alacak hakemlerin listesini açıkladı. Güney Afrika'da düdük çalacak hakemler arasında, Henry'nin İrlanda maçındaki elle müdahelesini görmeyen ve Fransa'nın Dünya Kupası'na gitmesini sağlayan Martin Hansson da bulunuyor.

FIFA'nın açıkladığı 30 hakem üçlüsünden 10'unu Avrupa, 6'sını Güney Amerika, 4'ünü Asya, 4'ünü Afrika, 4'ünü Orta ve Kuzey Amerika, 2'sini de Avustralya kıtasından hakemler oluşturuyor. Görev yapacağı açıklanan hakemler arasında, bir pozisyonu çok tartışılan 2010 Dünya Kupası Avrupa elemelerinde İrlanda'nın Fransa ile 1-1 berabere kaldığı play-off baraj rövanş maçının hakemi İsveçli Martin Hansson da yer alıyor.

1-0 Fransa galibiyetiyle sonuçlanan ilk baraj maçının rövanşında Fransa, maçın büyük bir bölümünü 1-0 yenik götürmüş, uzatma dakikalarında Thierry Henry'nin elle topu düzelttiği pozisyon sonucu Gallas'ın attığı golle durumu 1-1 beraberliğe getirmiş ve Güney Afrika vizesini son dakikada almıştı. Hansson, Henry'nin topu eliyle düzeltmesini göremediği için çok eleştirilmişti.

FIFA'nın Dünya Kupası maçlarını yöneteceğini açıkladığı hakemler ve yardımcıları şöyle:

-Halil İbrahim Al Hamdi (Suudi Arabistan), Hasan Kamranifar (İran), Salih Muhammed El Marzuki (Birleşik Arap Emirlikleri)

-Ravşan İrmatov (Özbekistan), Rafael İlyasov (Özbekistan), Bahadır Koçkarov (Kırgızistan)

-Subkiddin Muhd Salih (Malezya), Mu Yuxin (Çin), Jeffrey Goh Gek Pheng (Singapur)

-Yuiçi Nişimura (Japonya), Toru Sagara (Japonya), Hae Sang Jeong (Güney Kore)

-Muhammed Benuza (Cezayir), Nasır Abdül Nebi (Mısır), Maamar Şaban (Cezayir)

-Koman Coulibaly (Mali), Rıdvan Aşik (Fas), Manuel Candido (Angola)

-Jerome Damon (Güney Afrika), Celestin Ntagungira (Ruanda), Enock Molefe (Güney Afrika)

-Eddy Maillet (Şeyseller), Evarist Menkouande (Kamerun), Beşir Hasani (Tunus)

-Joel Aguilar (El Salvador), William Torres (El Salvador), Francisco Zumba (El Salvador)

-Benito Archundia (Meksika), Hector Vergara (Kanada), Marvin Cesar Torrentera Rivera (Meksika)

-Carlos Alberto Batres (Guatemala), Leonel Leal (Kosta Rika), Carlos Pastrana (Honduras)

-Marco Rodriquez (Meksika), Jose Luis Camargo Callado (Meksika), Alberto Morin Mendez (Meksika)

-Olegario Benquerenca (Portekiz), Jose Manuel Silva (Portekiz), Bertino Miranda (Portekiz)

-Massimo Busacca (İsviçre), Matthias Arnet (İsviçre), Francesco Buragina (İsviçre)

-Frank de Bleeckere (Belçika), Peter Hermans (Belçika), Walter Vromans (Belçika)

-Martin Hansson (İsveç), Henrik Andren (İsviçe), Stefan Wittberg (İsveç)

-Viktor Kassai (Macaristan), Gabor Eros (Macaristan), Tibor Vamos (Macaristan)

-Stephane Lannoy (Fransa), Eric Dansault (Fransa), Laurent Ugo (Fransa)

-Roberto Rosetti (İtalya), Paolo Calcagno (İtalya), Stefano Ayroldi (İtalya)

-Wolfgang Stark (Almanya), Jan Salver (Almanya), Mike Pickel (Almanya)

-Alberto Undiano Mallenco (İspanya), Fermin Martinez Ibanez (İspanya), Juan Carlos Yuste Jimenez
(İspanya)

-Howard Webb (İngiltere), Darren Cann (İngiltere), Michael Mullarkey (İngiltere)

-Michael Hester (Yeni Zelanda), Jan-Hendrik Hintz (Yeni Zelanda), Tevita Makasini (Togo)

-Peter O'Leary (Yeni Zelanda), Brent Best (Yeni Zelanda), Matthew Taro (Solomon Adaları)

-Carlos Amarilla Demarqui (Paraguay), Emigdio Ruiz Roa (Paraguay), Nicolas Yegros (Paraguay)

-Hector Baldassi (Arjantin), Ricardo Casas (Arjantin), Hernan Maidana (Arjantin)

-Jorge Larrionda (Uruguay), Pablo Fandino (Uruguay), Mauricio Espinosa (Uruguay)

-Pablo Pozo Quinteros (Şili), Patricio Basualto (Şili), Francisco Mondria (Şili)

-Oscar Ruiz Acosta (Kolombiya), Abraham Gonzalez (Kolombiya), Humberto Clavijo (Kolombiya)

-Carlos Simon (Brezilya), Altemir Hausmann (Brezilya), Roberto Braatz (Brezilya)

Ligtv.com.tr

Samet Türkmen
12.02.2010, 20:28
Olası bir eşleşme olmazsa İspanya ve İtalya final için en büyük favorilerim.

ilhan
12.02.2010, 20:42
Brezilya ve İspanya favorilerim. Ama yalan yok portakallara (Hollanda) sempatim vardır hep. :)

Selman
12.02.2010, 21:11
Hollanda kazanır umarım.Türkiye katılıyor olsaydı da Hollanda'nın kazanmasını isteyecektim.:)

Bakalım gruplardaki başarıyı bu sefer Kupa'ya taşıyabilecekler mi ?

ilhan
12.02.2010, 21:18
Senin kupalarda desteklediğin her takım batıyor Selman'ım. Bırak bence yakma Hollanda'yı. :D

Terzioğlu
12.02.2010, 21:22
Favorim hic sevmesemde Ingiltere.

tigin
12.02.2010, 21:42
Karşılaşmaların oynanacağı stadyumlar hakkında bilgi ve fotoğraf eklenebilirse güzel olur.

Cem Akyüz
12.02.2010, 22:19
Arjantin-İtalya-Yunanistan..Dileğim bu üç ülkenin turnuvada iyi işler yapması..Objektif olarak bakarsak İngiltere-İspanya ve Brezilya mutlak favoriler

Sinan_Ts61
12.02.2010, 23:03
Ispanya ve Italya en büyük favorim benim .;)

Brezilya ve Fransa da umarim en erken sekilde evlerine giderler.;)

Turuvarya ne kadar sürpizlerlen dolu olursa o kadar daha zevk aliriz izlemekten.

qiNgTR
13.02.2010, 00:13
Brezilya ve İspanya favorilerim. Ama yalan yok portakallara (Hollanda) sempatim vardır hep. :)
BEnmde Yaa çocukLugmdan berii HastaymDr heep hollandaya xD
turuncuYu seviorm ondan sanrm XD

Mucahid Erdogan
13.02.2010, 01:03
bu kupada benım favorım Arjantin ama finale cıkabılecek takımlar arjantın, brazılya, ispanya ve hollandadan umıtlıyım.

ilhan
13.02.2010, 11:48
Arjantin-İtalya-Yunanistan..Dileğim bu üç ülkenin turnuvada iyi işler yapması..Objektif olarak bakarsak İngiltere-İspanya ve Brezilya mutlak favoriler

Arjantin hocadan, Yunanlar tecrübesizlikten kaybeder. Ama İtalyanlar hep İtalyan. :D Hiç sağı solu belli olmuyor adamların.

Hasan ZAİMOĞLU
13.02.2010, 11:58
ispanyadan beklenti içerisindeyim .

ilhan
13.02.2010, 12:05
ispanyadan beklenti içerisindeyim .

İş, yemek, yol ve para gibi mi?
:D :D :D

Hasan ZAİMOĞLU
13.02.2010, 12:11
İş, yemek, yol ve para gibi mi?
:D :D :D
ççç yok futbol , zevk , güzel sonuçlar , seyir zevki gibi :D

bahadır2561
13.02.2010, 12:58
ingiltere alsın..onlar alamıyorsa almanya,eger o da olamzsa hollanda..

Suayb
13.02.2010, 17:23
Hollanda'da dogup büyüdüm.. Oranin ekmegini yiyorum.. Ee haliyle Hollanda'yi tutacagim...

Sinan_Ts61
15.02.2010, 03:35
bence almanya yeterince kupa aldi birzamet evine gitsin;)

Cem Akyüz
15.02.2010, 03:45
Arjantin hocadan, Yunanlar tecrübesizlikten kaybeder. Ama İtalyanlar hep İtalyan. :D Hiç sağı solu belli olmuyor adamların.

Dediklerine katılıyorum İlhan..Maradona ilginç adam Riquelme olayı halen daha devam ediyor almayacak yine milli takıma..Yunanistan'ın katı savunması bakalım bu sefer neler yapacak 4-3-3 dizilişi ile çıkacağı konuşuluyor..Umarım genç Ninis kadroda yer alır

Erbay
15.02.2010, 14:36
Arjantinin hücum gücü muhteşem. Messi, Lavezzi, Agüero, Tevez, Milito, Higuain... Maradona bence alabilir kupayı :D Mantaliter bir hoca değilse tabii.

ilhan
15.02.2010, 14:41
Dediklerine katılıyorum İlhan..Maradona ilginç adam Riquelme olayı halen daha devam ediyor almayacak yine milli takıma..Yunanistan'ın katı savunması bakalım bu sefer neler yapacak 4-3-3 dizilişi ile çıkacağı konuşuluyor..Umarım genç Ninis kadroda yer alır

Arjantinin hücum gücü muhteşem. Messi, Lavezzi, Agüero, Tevez, Milito, Higuain... Maradona bence alabilir kupayı :D Mantaliter bir hoca değilse tabii.

Arjantin'in sizce hocaya ihtiyacı var mı dostlar?

pazarkapılı
15.02.2010, 14:57
hersey biryana maradonayla kötü bir dönem gecirdiler ve kupa gelecekleri belirsiz ama onlarda messi diye bir adam var....

Semih Aydın
15.02.2010, 23:25
Maradona bence alabilir kupayı :D Mantaliter bir hoca değilse tabii.

Bence alamaz.

Hasan61
16.02.2010, 17:45
Arjantin'in sizce hocaya ihtiyacı var mı dostlar?
Olmasaydı belki finallere daha rahat gelirdi:):)

Sinem Yılmaz61
17.02.2010, 13:16
Vay be su Takimlara bak...Türkiye de olucakti aralarinda, ah Terim ah...

ilhan
17.02.2010, 13:18
Olmasaydı belki finallere daha rahat gelirdi:):)

Futbolcular kendi kendilerine daha iyi idare ederdi valla. :)

Emrah Akcagöz
18.02.2010, 12:54
İnşallah zevkli ve çekişmeli bi turnuva olur..

Mucahid Erdogan
21.02.2010, 18:46
su terimin kıbri ve egosu yuzunden finallere gıdemedık sımdıde ole ızlerız

Harun CAN
22.02.2010, 14:04
rahat rahat seyrederiz artık birtakım egositler sağolsun bizi heyecandan mahrum bıraktılar !!!

isteyen istediği takımı tutsun işte :)

amerikadan Brezilya
afrikadan Nijerya

bi de G. Kore..

bu 3 takımı desteklerim şahsen...

Semih Aydın
22.02.2010, 20:57
Almanya'ya karşı oynayan her takımı tutarım.

Oktay AKKUŞ
25.02.2010, 21:44
İngilizlere karşı bir sempatim var :D Onlar alsın:D

MehmetUğurPolat
25.02.2010, 23:50
Bence Arjantin kupayı alır ahaaaa buraya yazıyorum:)

Hüdai Pervaneli
26.02.2010, 04:17
Dunya Kupasinda Hidink FIldisi sahillerinin basindami Olucak ?

Oktay AKKUŞ
27.02.2010, 16:55
Dunya Kupasinda Hidink FIldisi sahillerinin basindami Olucak ?

Evet öyle olacak , bizimle olan sözleşmesi 1 Ağustos'ta başlayacağı için

Mustafa Yılmaz.20
02.03.2010, 12:22
Halilhodzic, Fildişi Sahilleri'nin başında kalsaydı onları destekleyecektim.Şimdi Hollanda ve Arjantin'i destekliyorum.Hangisi kazanırsa sevinirim...

Hüdai Pervaneli
14.03.2010, 03:52
Evet öyle olacak , bizimle olan sözleşmesi 1 Ağustos'ta başlayacağı için
Kabul etmemis görevi 1 Agustosda Milli takimin basina gecicekmis

Muhammet*
15.03.2010, 20:41
Grup maçları sonunda aynı puana, eşit sayıda atılan ve yenilen gol sayısına sahip ve de aralarında oynadıkları maç berabere bitmiş 2 takım arasından üst tura yükselen takım nasıl belirleniyor?

bahadır2561
15.03.2010, 22:04
Grup maçları sonunda aynı puana, eşit sayıda atılan ve yenilen gol sayısına sahip ve de aralarında oynadıkları maç berabere bitmiş 2 takım arasından üst tura yükselen takım nasıl belirleniyor?

federasyon baskanları SŞ olsaydı biz cıkmayalım rakip takım cıksın derdi...

Muhammet*
16.03.2010, 14:04
Aferim sana al bu da madalyan.

http://www.faqs.org/photo-dict/photofiles/list/1319/1819medal.jpg

Gökhan KAN
16.03.2010, 14:16
Capello'yu sevdiğim için İngiltere'yi destekleyeceğim.

Hüdai Pervaneli
16.03.2010, 14:19
Beckhamin Dünya kupasi hayali suya düstü

OYılmaz
17.03.2010, 21:35
Her Dünya kupasında olduğu gibi yine Arjantin'i destekliyorum Arjantin formamla ekran başında bir Arjantin'li gibi izleyeceğim maçları iple çekiyorum evet forum Latin rüzgarı essin burda :)

Para siempre Argentina

Maradona'dan başlıyayım :)
/watch?v=SRMMC7T0Wos

Fatih Özkan
20.03.2010, 01:23
Türkiye olmadan Dünya Kupası izlemek...
Bunu bize yaşatana teşekkürler...

Cem Akyüz
20.03.2010, 01:30
Arjantin Arjantin Arjantin..Bizim evde herkes tarafından desteklenen maçları özellikle takip edilen ülke..Umuyorum bu Dünya Kupasında çok iyi işler yapacaktır..Maradona tabir-i caizse seçilmiş bir insan inanılmaz bir futbol şansı var oynadığı dönemdede hocalık dönemindede hatırlayın peru maçını tam maç gitti derken Palermo golü attı ve takımın iddaasını devam ettirdi..Kupa inşallah Maradona'nın ellerinde yükselecek

parlayan
20.03.2010, 02:10
Arjantinden bu turnuvada birşeyler beklemek pek de gerçekçi olmaz heralde. Eğer Arjantin kupaya uzanırsa en az Yunanistanın Avrupa şampiyonluğu kadar sürpriz olur benim için..

İspanya veya İngiltere alır diyorum.

pazarkapılı
20.03.2010, 21:49
gecen gün maradona begeselini izledim...emir kusturicadan...izleyip de hüzünlenmeyecek insan bence yoktur....böyle bir futbolcu arjantinde yetistigi icin kıskanıyorum onları dogrusu....

hele sarkı söyledigi bölüm vardı ki...cok etkileyiciydi...futbol için yaratılmıs hayatın tüm zorluklarını yasamıs bu oyuncuyu kendisiyle kıyas tutulan brezilyalıya herzaman tercih ediyorum....

söyledigi şarkıdan bitirelim;oley diego....

28TS61
11.06.2010, 15:05
adamlarin stadina bak ya ne güzel.
maca iki saat var stad dolmus ve o igrenc boru sesini caliyorlar durmadan :(

Canberk
11.06.2010, 15:17
Ahh ah.
Şimdi bize olacaktık o kupada :S

Berk
11.06.2010, 15:22
Tribünlerde yer yer boşluklar var ama muhtemelen maç saatine kadar dolacak.Güzel bir atmosfer var şuan..

28TS61
11.06.2010, 15:25
burdan canli izleyebiliniyor. türkiyede gösterirmi bilmiyorum. alman ard kanali

http://www.ardmediathek.de/ard/servlet/content/3517136?documentId=4673408

Egemen
11.06.2010, 15:28
ispanya alır, plase ingiltere..

tarihe notumuzu düşelim :)

Gökhan KAN
11.06.2010, 15:46
Açılış çok kötü yahu. Gerçi anlamak lazım onların kültürleri böyle.

Canberk
11.06.2010, 15:58
Erdoğan Arıkan çok cix geldi gözüme :p
Acayip olmuş ççç

Canberk
11.06.2010, 16:08
Erdoğan Arıkan vuvuzela çalmaya çalışıyor :D
SON 50 dakika :)

Kazım Uzunboy
11.06.2010, 16:17
Takımların ilk 11'leri belli oldu!..

GÜNEY AFRİKA: Khune, Gaxa, Mokoena, Khumalo, Thwala, Letsholonyane, Dikgacoi, Pienaar, Modise, Tshabalala, Mphela

MEKSİKA: Perez, Rodriguez, Salcido, Marquez, Osorio, Torrado, Franco, Vela, Aguilar, Juarez, Dos Santos

Emirhan Makul
11.06.2010, 16:39
Benim adamım oynuyor :)

http://cdn.serverloft.de/854060_35/bilder/spieler/gross/42644.jpg

Mert Oğuzlu61
11.06.2010, 17:01
afrika yı destekleyeceğim :D:D

ulan terim, ulan terim...

bu arada şu vuvuzela çok kötü ya kulağımı şimdiden ....

Tolunay Abdioğlu
11.06.2010, 18:52

Abi sende de ne sağlam iç güdü varmış be. :)

Berk
11.06.2010, 19:52
Shakira - This Time for Africa

=pRpeEdMmmQ0

Alihan Ertürk
11.06.2010, 23:47

Benim adamım da oynadı.. :)

http://www4.pictures.zimbio.com/gi/Brazil+v+South+Africa+FIFA+Confederations+bvGbx36R EXIl.jpg

izzet
07.07.2010, 14:31
Bugün yahoo.de de okudugum bir Habere göre, Vuvuzela calan 14 yasindaki bir Cocuk Kafasindan ve Kolundan vurularak Can vermis.

Vuvuzela sesine sinir olan Komsu yapmis olayi. Kendisi "Onu Hirsiz sandim" diye müdaafa ederek, serbest birakilmis(Kefalet ile).

:(

askemo_garleli
08.07.2010, 04:21
şu turnuvada en az çeyrek finalimiz vardı..ah ulan terim,sen bizi yaktın allah da seni yaksın bea!

Harun-61
11.07.2010, 23:57
2010 Dünya Sampiyonu: Ispanya

Sinan_Ts61
12.07.2010, 00:29
...Hak eden aldi kupayi....Ispanya..;)

Gökhan KAN
18.07.2010, 18:29
Uğur Meleke: 2014 düşünceleri

2010 Dünya Kupası bitti, ama oyunun âkil adamları daha uzunca bir süre bu turnuvanın enternasyonal futbola olan yan etkilerini konuşacak gibi... Bazı konularda olumlu gelişmeler kaydedildi, mesela 2006’daki favori ülkeler dominasyonu 2010’da zayıfladı. 4 yıl önce 8 seri başı takımın hepsi ikinci tura çıkarken, 2010 turnuvası devlerin bolca hayal kırıklığına sahne oldu. 4 yıl önce çeyrek finale Avrupa/G.Amerika dışında kimse çıkamamışken, 2010’da Gana yarı finalin kapısından döndü. Şimdi herkes 2014’te Afrika’dan, hatta Orta/Kuzey Amerika ve Asya’dan daha ileri gidecek temsilciler çıkmasını bekliyor.

Jabulani’den ötesi
Turnuva topu 2006’da da beğenilmemişti ama Afrika’da durum biraz daha farklıydı. 4 sene önce Roberto Carlos ve Paul Robinson, topun çok hafif olduğunu ve ıslandığında performansının çok değiştiğini söylediklerinde popstar Beckham’ın (ve Vogel’in) karşı çıkışları dikkate alınmış, Teamgeist turnuvanın hemen başında gündemden düşmüştü. 2010’daysa topun savunulacak pek bir tarafı kalmadı, Casillas, Gerrard gibi kanaat önderlerinin eleştirileri 2014’te büyük bir ihtimalle dikkate alınacak.

Tabii ki Brezilya 2014 için yine farklı bir top üretilecektir, ama bu farklılığın bu kez desen/model düzeyinde kalacağını düşünüyorum. Artık hiç kimsenin Jabulani’den daha çok uçan ve yerden sektiğinde daha fazla hız kazanan bir topla oynamak isteyeceğini zannetmiyorum.

Gol sayısı
Bu arada Jabulani’nin turnuvadaki gol sayısını artırdığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz, veya kupa öncesi böyle beklentileri olanlar varsa onlar da yanıldı. 2006’da 64 maçta 147 olan gol sayısı, bu turnuvada 145’e düştü! Önceki turnuvada da yalnızca 3 takım 10 golü geçmişti (Almanya, İtalya, Arjantin), bu kez de sayı üçtü (Almanya, Hollanda, Uruguay)... 2006’da hat-trick yapan oyuncu yoktu, Afrika’da da tek hat-trick Higuain’den geldi. 2014’te de durumun pek fazla değişeceğini zannetmiyorum, yine kısa turnuva kuralları işleyecektir, yine herkes Rehhagel’den biraz fazla hücum etmenin yeterli olduğunu düşünecektir.

IFAB’ın tarihi toplantısı
2010’da değişen şeyler de vardı tabii... FIFA, 2006’daki hakem eleştirilerini dikkate aldı, Almanya’daki rekor 373 kart gözle görülür biçimde azaldı ve tam 277’ye düştü. Almanya’da bir maçta Ivanov’un cebinden 4 kırmızı/16 sarı çıkması kimseyi memnun etmemişti, Portekizliler üst üste iki turda ikişer cezalı oyuncuyla oynamaktan rahatsızdılar. 2010’da belli ki uyarılar işe yaradı, hiçbir maçta birden fazla kırmızı kart çıkmadı...

Ama gerçek şu ki, hakemliğin tek sorunu, daha fazla oyuncuyu sahada tutma meselesi değildi. İçeri giren top gözden kaçtı, IFAB gol çizgisi teknolojisini gündeme almaya artık mecbur kaldı. Tevez’in tarihi ofsaytı verilemedi, artık 6 hakem uygulamasının sadece Avrupa Ligi’yle sınırlı kalmayacağını bilmek sanırım kehanet sayılmaz. Brezilya’2014’te artık birçok şeyin Afrika’2010 gibi olmayacağı aşikâr...

Milletler arası futbol ölüyor
2014’te en fazla değişeceğini düşündüğüm şeyse, futbol kalitesi... Nedeniyse, orta vadede milletler arası futbolun kaderini olumsuz yönde etkileyecek mühim bir detay: 2010 Dünya Kupası’nda FIFA ilk kez kulüplere, milletler arası bir turnuvaya oyuncu gönderdikleri için tazminat ödedi.

Charleroi kulübünün, Faslı oyuncusu Oulmers’in 2004’te Burkina Faso’yla oynanan bir milli maçta sakatlanması üzerine tazminat kazanmasının futbolda ikinci bir “Bosman efekti” yapacağı belliydi. Oulmers davası, FIFA’nın Dünya Kupası’nda tazminat ödemesiyle boyut değiştirdi. Kar topu gibi büyüyen bu meselenin çığa dönüşmesi ise bence an meselesi: Ronaldo, Messi, Torres gibi (ülke dışında oynayan) büyük bir yıldızın Eylül’de ulusal takımda sakatlanıp, 8 ay sahalardan uzak kaldığını düşünün... Real Madrid, Barcelona veya Liverpool’un bu işten kayıpları yıllık 20 milyon euroları bulacakken FIFA’nın gün başına ödemeyi düşündüğü birkaç bin dolara razı geleceklerine ihtimal veriyor musunuz? Eğer mağdur bir kulüp, mahkemeye gidip bir federasyondan (bir konfederasyondan ya da FIFA’dan) 10-15 milyon euroluk bir tazminat kazanırsa işte o gün, milletler arası futbolda yeni bir dönemin başladığı gündür.

Çünkü hiçbir ulusal takımın (federasyonun veya konfederasyonun) bu boyutta tazminatları ödemesi kolay değil... O zaman da federasyonların, milli takım hocalarından kadroya tazminatı daha düşük oyuncuları çağırmasını istemesi gibi garip sonuçlar çıkabilir ortaya. Mesela imkânları kısıtlı olan Uruguay Federasyonu, hocası Tabarez’e (tazminatı 20 milyon olan) Forlan’ı değil Abreu’yu oynatmasını tavsiye ederse, işte o gün milletler arası futbolun bittiği (özel sigorta şirketleri futbolunun da başladığı) gündür.

Benim 2014 Dünya Kupası’yla ilgili en büyük korkum bu... Eğer o turnuvada FIFA yine tazminat öder ve 2014’te Messi gibi, Thomas Müller gibi bir büyük yıldız sakatlanırsa, 20’nci Dünya Kupası, bizim ağız tadıyla bütün starları bir arada izlediğimiz son şampiyona olabilir.

pazarkapılı
20.07.2010, 12:35
turnuvanın yıldızı bence forlandı....hollanda macında sol ayakla attıgı gol fatih tekke nin aynı ayakla konyaspor macında daha da uzaktan attıgı gol kadar kaliteliydi....

stilini tottiye,fatih tekke ye benzettigim macın önemli anlarında bir anda ortaya cıkan oynadıgı oyun tarzı ile zaman zaman ekranların kendisini fazla göstermemesi nedeniyle vasat altında diye düsünülebilecek ancak fatih tekkeyi statda canlı gözle izleyen biri olarak bu yanılgı içine düsmememi engelleyen forvet...

birde burada fatih tekke kıyasını özellikle yaptım belirttim....cünkü fatih en az forlan kadar iyi yetenekli degerlidir bir oyuncu olarak...emin olun ki fatihi izleyen ben ardanın nasıl iyi topcu oldugunu anlayamıyor....

Mustafa Umut
27.07.2010, 14:53
ömer üründül ün de dediği gibi futbol çok ilginç bi spor çok gol atam kazanıyor :)) finalde de bu taraf ispan ya oldu tebrikler