PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Oyun Konseptimiz?

sanatik
06.08.2005, 02:45
arkadaslar ben anlamakda zorluk cekiyorum.

futbol konusmak istiyorum. Sürekli ona buna tepki vermekden bikdim usandim.

Sizin görüsleriniz almak istiyorum.

Bizim oyun konseptimizi bana anlatabilecek biri varmi aramizda ?

Ben anlamiyorum.

Lütfen iki satirlik yazi birakmayin.

Harun-61
06.08.2005, 03:05
benim yazimda sacma olacak ama...smileys/smiley5.gif

degerli abim, böyle ba$lik gereksiz !!! ne güzel gökdeniz'i, ba$kan'i vs. ele$tiriyoruz. hat'da küfür etmek varken...futbol konu$mak abes oldu sanki.

neyse bazi karde$lerin $uanda dü$ündügü gibi, ben en iyisi susayim...!smileys/smiley5.gif

ozgur
06.08.2005, 03:55
Bu sene oyun konseptimizin ne olacagini bende merak ediyorum, fakat su ana kadar seyrettigim maclardan cikardigim su;Kalede:Jefferson oynar, savunmanin saginda Emrah(biraz daha cesur oynamasi lazim), ortada Eller ve Erdinc(ileriki haftalarda uyumlarini dahada gelistirmeleri gerekiyor)savunmanin solunda Cellaleddin. On liberoda Huseyin(gerci form tutmasi bu sene zaman alacak gibi)Orta sahanin solundaVolkan(hucuma katkisinnda teknigini biraz daha gelistirmesi sart) OrtadaSyzmkowiak(ondada fizik eksikligi goruluyor) Orta sahanin saginda aslinda daha serbest oynayip cizgiye hapsedilmemesi gereken Gokdeniz. Ileri ucta forvetin biraz gerisinde genis alan yaratmak icin Fatih. Ve ileride forvet Tomas Jun. Butun bunlar 4-1-3-2 veya 4-1-3-1-1 gibi bir oyun sistemini gosteriyor. Ideal yedeklerimiz M.Yilmaz, Ozgur, Tayfun, Lee, Hasan Ucuncu, I.ege, Adem, Hasan(tolga). Ha yattara denen yaratiga gelince onu kibrista sildim zaten, kaprisli herif oynamak istemiyorsan erkek gibi soyle birde sahada takimi eksik birakma.Su durumda orta sahanin sagina, defansin ortasina ve sagina takviye gerekiyor.

sanatik
06.08.2005, 04:29
özgür aciklamalarin icin tesekkürler. yarinki mac degerlendirme acisindan fayadali olur artik.

Benim sürekli aklimda dolasan sorular:

Niye kendi oyunumuzu kurmakda bu kadar zorlaniyoruz ?

Niye uzun toplar ile cikmamiz gerekiyor ?

Niye sürekli kanatlara yöneliyoruz ?

Niye topu önce yanlara sonra gerilere gönderiyoruz, Gercekden rakipmi engelliyor, yoksa oynayacagimiz yerleri, bosluklarimi göremiyoruz, niye dikine top atamiyoruz ?

Niye adam gecerken sürekli top kayipetiyoruz ?

Niye Fatih, Gökdeniz den haric tüm takimda birbirinle paslasma orani cok düsük ?

Takim oyunu topu kendi alanindadolasdirmakmidir ?Edited by: sanatik

hauptstrasse
06.08.2005, 04:32
oyun konseptimiz iki eleme macinda benim anladigim kadariyla soyleydi!

defansta eller,erdinc gobekte oynuyorlar ve eller sik sik ileri topla cikmayi deniyor. bu ikinci macta cok iyi isledi aslinda!erdincte ondan gorduklerini uygulamaya calisiyor ama aradaki kalite farki onun dusuncesini yasama gecirmesinin onundeki en buuyk engel;-)

defansin onunde huseyin oynuyor ve huso topu ayagindan direkt simkoya vermeye calisiyor ancak simko bu yil daha onde oynadigi icin huseyin onu bulamiyor ve genelde toplari yanlis pas olarak rakibe veriyor. kanatlarda yattara oynadigi zaman -bkz. ilk eleme maci- takim onun kanadindan ataga cikiyor ve simko ona yakin oynamaya calisiyor cunku turk futbolcular yattaranin dilinden anlamiyor. yani futbol dilinden demek istiyorum,-)

emrah sik sik yattarayi kiskandigindan olacak ileri cikarak onun gibi ortalar yapmaya calisiyor ama simdiye kadar bu konuda bir ilerleme kaydedebilmis degil. celo kendi kanadini cok iyi savunuyor belki de takimin su an en hazir oyuncusu. senol hoca onu sik sik ileri cikmasi icin uyarmak zorunda KALiyor-bkz ikinci eleme maci- simko bu yil daha onde oynuyor ve bu da belki bize takim boyle oynamaya alistiginda ceza alanindan geri donen toplarin simko tarafindan cezasahasi disindan sut olarak kaleye gonderilmesiyle avantaj saglayacak. bu cok onemli bir gelisme bizim takim icin-bkz ilk ve ikinci eleme maclari-

mehmet yilmaz bu takimin neden as oyuncusu olamayacagini gosterdi bize onun hakkindaki yorumum su olabilir, kosan zorlayan ama bal uretemeyen ari gibi ancak presi sanirim turkiyede ondan daha iyi yapan yok.

gokdeniz kendisini tedavi ettikce ve uzerindeki baskiyi attikca sagolalim biz seyirciler ona gerekli stresi ve baskiyi yukleyiveriyoruz! boylece cocugu rahat birakmayarak futbol oynamasini engelleyip hedef tahtasi haline getiriyoruz onu ancak ozellikle jun takima girdikten sonra gokdenizin daha verimli olacagi kesin.

genel anlamiyla bu yil fatih ve jun ile cift santrafor oynayabiliriz bu demektir ki ortasahada dort kisi kalacak bunlardna biri -huso- defansa donuk oynayacak dolayisiyla ortada simko gokdeniz ve yattara kalacak bunlardanyattara biraz daha ofansip ve kanatta duracagi icin bizim oyun sistemimizde assagi yukari dort dort ikin bir cesidi olacak ancak ilerde yattara defansta huso bu dortlunun sarkiklarini oynayacaklari icin buna direkt dort dort iki demekte tam uymuyor duruma sanirim..fatih ilerde biraz daha ortasahaya yakin duracak ve jun da cezaalani santraforumuz olacak...

bilmem sanatik kardesimizin dilegi gerceklesti mi ama benim trabzonsporun son ikioyunundan anladigim bu oldu...

sanatik
06.08.2005, 05:33
oyun konseptimiz iki eleme macinda benim anladigim kadariyla soyleydi!

defansta eller,erdinc gobekte oynuyorlar ve eller sik sik ileri topla cikmayi deniyor. bu ikinci macta cok iyi isledi aslinda!erdincte ondan gorduklerini uygulamaya calisiyor ama aradaki kalite farki onun dusuncesini yasama gecirmesinin onundeki en buuyk engel;-)

keske diger soru dolu yazimi, senin yazini okudukdan sonra gönderseydim. Aciklamalarin icin öncelikle tesekkürler. Bu zor günlerde baya neselendirdin, güldürdün beni. Bunun icinde ayri tesekkür.

Aslinda konu basligini daha farkli yazabilirdim, niye böyle bir konuya gerek duydugumu anlatabilmek icin. Esas ilerlemek istedigim nokdaya hemen deginebilirdim ve söyle diye bilirdim - Ne zaman takimi oyunu ve gercek futbol oynayacagiz ? Ne kadar beceriyoruz bunu ? Benmi futboldan anlamiyorum ? Evet yeterince anlamiyorum, bu dogru smileys/smiley1.gifama anlamak istiyorum, ve buradada futbolun biraz daha fazla konusulmasini istiyorum. Alman futbol sitelerine son zamanlar azda olsa girip bakdigimida cok daha fazla futbol konusuldugunu görüyorum. Burada futboldan bahsedilince Teknik direktörlük yapmakdan bahsediliyor ve bir diger yandanda Sonuca endeksli olmayin deniliyor.

eller ile erdinc alintina gelince. Uyum süresi var, Bakalim görelim diyoruz. Ellerin yanina onun yeterince süratli olmadigindan daha hizli birine gerek var diyoruz. Dogrusu ben henüz ne diyecegimi bilmiyorum. Ilk mac deplasmanda kötü oynadi diyenler cogunlukda, Hatta istanbul basini ( bir cok yazar ) tolga yerini kesinlikle dolduramaz, cok yanlis bir transfer diyerek birini simdiden sampiyon yapmis durumda. Simdi yine trabzonda oynuyoruz ve elleri yeniden degerlendirme imkani bulacagiz.Acilis ve rövans macimizda bahsettigin gibi ileri cikma istegini"topu genelde kayipetmeden" görebildik. Bunu erdincdeneye deneye, calisa calisa umarim bir gün becerir diye umuyorum. Amasimdi topualip oyun kurucu kesilmeleri yerine esas görevlerini ne kadar yerine getirebiliyorlar ?Top oynatmama özellikleri ne kadar iyi ? Gecen sezon yorumlarina bakilirsa bizim iyi bir tolgaya ragmen defans ile kaleci sorunumuzda bahsediliyordu !!!

defansin onunde huseyin oynuyor ve huso topu ayagindan direkt simkoya vermeye calisiyor ancak simko bu yil daha onde oynadigi icin huseyin onu bulamiyor ve genelde toplari yanlis pas olarak rakibe veriyor. kanatlarda yattara oynadigi zaman -bkz. ilk eleme maci- takim onun kanadindan ataga cikiyor ve simko ona yakin oynamaya calisiyor cunku turk futbolcular yattaranin dilinden anlamiyor. yani futbol dilinden demek istiyorum,-)

aralarini acdilar diyorsun. burasi bizim esas sorunlu bölge oldugunu düsünüyorum artik. orta sahada top tutamazsan defansa verirsin, onlarda uzun topla gönderirler topu rakibe. Ne ise yariyor bu ortasaha o zaman ? Rakibi oynatmamak icinmi ? Szymek uzaklasdi at yana, oda geriye, onlarda öne firlatsin, ve yeniden gelsinler, yine tekrarlansin. Gönder gelsin, gönder gelsin. Bazende top yattarayi bulunca heyecanlaniyoruz. Oda oyunda olmayinca ancak bir gol atabiliyoruz. Sonuc bu degilmi ? Burada cok sey daha yazmak isterim dogrusu. Ancak kisa kesiyim. Böylemi sampiyon olacagiz ? Sampiyon böylemi futbol oynar ?

emrah sik sik yattarayi kiskandigindan olacak ileri cikarak onun gibi ortalar yapmaya calisiyor ama simdiye kadar bu konuda bir ilerleme kaydedebilmis degil. celo kendi kanadini cok iyi savunuyor belki de takimin su an en hazir oyuncusu. senol hoca onu sik sik ileri cikmasi icin uyarmak zorunda KALiyor-bkz ikinci eleme maci- simko bu yil daha onde oynuyor ve bu da belki bize takim boyle oynamaya alistiginda ceza alanindan geri donen toplarin simko tarafindan cezasahasi disindan sut olarak kaleye gonderilmesiyle avantaj saglayacak. bu cok onemli bir gelisme bizim takim icin-bkz ilk ve ikinci eleme maclari-

demekki biz sadece sagda sadece yattara ile degil emrah ilede orta yapmayi deniyormusuz. Bir kac tanesi sanirim ceza alanina gidebildi bunlarin. Fakat yine ayni sorun. Bizim gol yollarinda orta yapmakdan baska caremiz yokmu ?

szymek geri dönen toplari daha önde oynadigi icin degerlendirme imkani yükseldi diyorsun. Sanirim sürekli ya defansdan sisirilen uzun toplarin, yada yapilan ortalarin dönmesinden bahsediyorsun ? Ceza alanina baska top gönderdigimiz varmi ? Szymek paslasarak kac defa girebildi buna ? Yok o sadece sut atmak icinmi alindi ? Hangi hazirlik maciydi karistiyorum, ortada serbest adam olarak baya iyi oynamisdi hernekadar rakip zayif olmus olsada. Top yeterince szymek ile bulusturuluyormu ?

mehmet yilmaz bu takimin neden as oyuncusu olamayacagini gosterdi bize onun hakkindaki yorumum su olabilir, kosan zorlayan ama bal uretemeyen ari gibi ancak presi sanirim turkiyede ondan daha iyi yapan yok.

mehmet yilmaz hakkinda görüsüm. Kaleci olarak denenmesi olacak. Sürekli ayaklarindan fazla ellerinle oynayan, Kendini yere birakan biri olarak tutabilir, kimbilir. Takimda bir mehmet yilmazin kosmalari ilemi pres yapiyoruz biz ? O girince simdi rakip oynayamaz artik ? Gördük kibrisda ne kadar oynamadigini. Pres yapmak topun pesinde kosmakmidir sadece ? Bunu bir kisi yapsa digerleride Tv gibi mehmet yilmazi izlese buna pres denilebilirmi ? Ya mehmet topu kapdikdan sonra bunu yine kaptirirsa buna ne denir ? Kostur, kap, geri ver, yine kos, yine kap, yine ver, yine.... Kahe böylemi yapiyor ?

gokdeniz kendisini tedavi ettikce ve uzerindeki baskiyi attikca sagolalim biz seyirciler ona gerekli stresi ve baskiyi yukleyiveriyoruz! boylece cocugu rahat birakmayarak futbol oynamasini engelleyip hedef tahtasi haline getiriyoruz onu ancak ozellikle jun takima girdikten sonra gokdenizin daha verimli olacagi kesin.

gökdeniz topu rakibe cok yakin oynuyor, gecerken ve bu yüzden cok kaptiriyor. Emre yi segredin birde. Rakib topa ulasamiyor genelde. Adamin ayaklarina topu atarsan herhalde kayipedersin. Gökdeniz birde acele davraniyor. top gelir gelmez hemen devam akdarmasi iyi güzel ancak bir cok pozisyonda o topu tutup kendisi gitse cok daha dogru olacak, yada kale önünde atar gibi yap birak kaleci uzansin, rahat rahat at topunu kaleye, yada birdak kaleci korkudan ayaklarina sarilsin, al penaltini.

genel anlamiyla bu yil fatih ve jun ile cift santrafor oynayabiliriz bu demektir ki ortasahada dort kisi kalacak bunlardna biri -huso- defansa donuk oynayacak dolayisiyla ortada simko gokdeniz ve yattara kalacak bunlardanyattara biraz daha ofansip ve kanatta duracagi icin bizim oyun sistemimizde assagi yukari dort dort ikin bir cesidi olacak ancak ilerde yattara defansta huso bu dortlunun sarkiklarini oynayacaklari icin buna direkt dort dort iki demekte tam uymuyor duruma sanirim..fatih ilerde biraz daha ortasahaya yakin duracak ve jun da cezaalani santraforumuz olacak...

bu konuda yarinki maci bekliyecegim, cunkü jun oynamasi ve yattaranin yoklugu önemli degerlendirme acisindan.

bilmem sanatik kardesimizin dilegi gerceklesti mi ama benim trabzonsporun son ikioyunundan anladigim bu oldu...

yarin bu konuyu yine ele alacagim. Aciklamalarin icin tekrar tesekkürler.

onurts61
06.08.2005, 07:16
Boyle bi konunun acilmasi cok iyi oldu oncelikle sanatik sana tesekkur ederim oyun konseptimize baktigimda belirsizlik had safhada bunun da senol gunes yonetiminden kaynakladigini dusunuyorum eger galatasarayin 4 yil ust uste sampiyon olup uefa kupasini kazandiginda fatih terimin rolunu hatirlarsak olayi daha net anlayabilirz futbolcu antronuru hem sevmeli hemde ondan korkmali antronor otoriter olmali malesef senol gunes te bu zaaf var buda oyun konseptimize yansiyor eger kadromuzu tek tek ele alirsa turkiye ortalamasinin cok ustunde futbolculara sahibiz ama bireysel alanda ustun yetenekli olan bu arkadaslarimiz neden takim oyununda bu yeteneklerini sahaya yansitamazlar senol gunes in cevaplamasi gereken bir soru

hazirlik doneminde bu zamana kadar olan oyun konseptimizin belirsizlik oldugunu soylemistim bizim icin onemli olan bundan sonra oyun konseptimiz ne olmali sunu dusunmeliyiz tedbir alan bir takim degil , tedbir alinan bir takim olmaliyiz tedbir adi altinda korkak taktikle cikmanin bir manasi yok gecen yil trabzondaki fener maci 2. dinamo kiev maci ve son mac mantiksal bir aciklamasi olmayan bir oyuncu dizilisi size gol lazim rakip kalenize gelemiyor hem kapasitesi yok hemde var olan skor isine yariyor ama koskoca ilk 45 dakika fatih tek forvet gokdeniz sag kanada hapsedilmis kotu de olsa mehmet yilmaz fatihin yaninda olsa hic bir sey yapmasa bile rakibin 4 lu defansinda ki bir kisi onunla ilgilenmek zorundadir buda fatih daha genis alan yaratir

Senol gunes in oyun konseptini belirlerken daha cesur olmasi gerektigi kanaatindeyim neden bun takimda jun ,fatih ,yattara , gokdeniz bir arada oynamasin fenerbahce stadinda bu kaddroyu neden surmeyelim gecen yilki kadikoydeki fener macini hatirlarsaniz ozellikle ilk yariyi gole kadar geride kapanan golden sonrada kipirdanan bir trabzon vardi yani rakip kaleye giden bir trabzon simdi soruyorum rakip kaleye gitmek icin illaki yenik duruma dusmemiz mi gerek

ve neden alternatifler dusunulmez gozle gorulen bir olay huseyin iyi bir kesici mucaelesi de iyi olan bir futbolcu ama o kadar ekstra ozelligi yok 3 seneki huseyin ne ise simdiki huseyin de o kendini gelistirmedi neden? cunku rekabet yok su an cok formsuz neden yedek birakilmaz ibrahim ege 2 mac kotu oynasan kenara cekilebiliniyor da huseyin endne kenara cekilmez bu otorite zayifligidir

gokdeniz gercegi var yetenekli seri bir arkadasimiz ama en zaman kanata hapsedilse performansi yari yariya dusebiliyor kaleye diklemesine giden turkiye deki ender oyunculardan biri neden boyle bir oyuncu sag kanada hapsedilir 11 icinde oyuncularin yerleri degistirilerek neden yeni alternatifler yaratilmaz bunun cevabi vizyonsuzlukdur dar kaliplara sikismisliktir

gelmek istedigim nokta oyun konsepti bir takimi bi yere kadar goturebilir oyun konseptinden once futbolcunun yetenegini sahaya yansitmasi gerekir her futbolcu hata yapar , bos kaleye gol kacirabilir kendi kalesine gol de atabilir ama hic bir futbolcu kotu kosamaz kotu mucadele edemez malesef bizim takimda bu formata uymayan futbolcular var oyun konseptimiz istedigi kadar iyi olsun futbolcu sistem e ayak uyduramadiktan sonra hersey bos

Yoneticisinden antronorune futbolcusundan taraftarina beynimizdeki mantaliteyi en iyi defasn hucumdur yonunde degistirmeliyiz ozellikle senol gunes oyun konseptini bunun uzerine kurmali ama yukarida dedigimiz gibi oda bazen tedbir olayini fazla abartiyor

kendinizi ligdeki diger 17 takimin antronoru yerine koyun trabzonla oynuyorsunuz fatih ,jun ileri ikili yattara ,gokdeniz sag ve sol kanat ortada symek dusunun ne yaparsiniz hepsine onlem almak zorundasiniz ilk etpta onu dusunursunuz ama biz bu adamlardan birini kesip ortasahayi kalabalik tutmak adi altinda derin pas verme ozelligi olmayan yana ve geriye top oynayan oyuncularimizdan birini sahaya surdukmu rakibin isini kolaylastirmaktan baska bir sey yapmiyoruz demektir

sanatik cim oyun konsepti ikinci plandadir onemli olan oynattiginiz oyuncuya kazanma istahini vermeniz ve onu daima hucum mantalitesiyle oynatmaniz eger oyun formatimizi degistirirsek bu sene rahat sampiyon olabiliriz en iyi 18 bizde degil ama en iyi 11 bizde istanbul takimlarina baktigimizda bizden ustun yanlari yok malesef avrupa dada yokuz bu noktada futbolcunun isini daha siki sarilmasi gerekir yaptiklari hatanin tek cozumu oldugunun farkinda olurlarsa neden olmasin ama korkmiyacagiz hangi stadta olursa olsun biz saldiricaz senol hoca ilk 20 dakika rakibi durdurayim ortasahayi kalabalik tutayim onun icin tek forvetle oynayayim mantalitesini devam ettirirse sonumuz husran olur bize bir yil daha beklemek duser

TEDBIR ALAN DEGIL TEDBIR ALINAN TAKIM OLMALIYIZ

hauptstrasse
06.08.2005, 07:52
sanatik arkadasim!

ya gece boyu ders calistim ve simdi oyle yorgunum ki aksam ki maca kadar uyurum ben;-) sayet bir sorun olursa diye sana tel. numarami biraksam mi diye dusunmedim degil ama uykudan uyaninca cekilmez oldugumu gozonune alarak bu dusunceden ikimizin ruh saglini dusunerek vazgectim(gute laune kann uns an einem regnerischen samstag in deutschland nicht schaden) ;-)

mactan sonra bu konu uzerine daha fazla dusunce pratigi yapabiliriz!

bilyioruz ki lig maclari gozlem icin daha iyi bir alandir.

Harun
06.08.2005, 09:26
Oyun kurgumuz Samet Aybaba ve Ziya Dogan'in taktiginin devamidir.Senol Günes'te elindeki futbolcularin 4-4-2 sistemine uygun oldugunu bildiginden ve ayni oyuncularin sürekli ayni taktigi oynadigindan oda bu sistemden vaz geçemiyor.Fakat burda en büyük sorun Hüseyin ve Simekte basliyor.Topu oyuna sokmak Hüseyin'in görevi fakat kendisi daha çok kesici görevi yaptigindan bunda zayif kaliyor.Normalde defansimizin sag ve sol kanatlarinin ortasahaya yakin olmasi gerekir.Fakat gerek yattara gerekse gökdeniz forvet eksikliginden çok ileri noktada durduklarindan topu orta alanda alip yönlendirek adam kalmiyor.Tek bir simek bu isi yapmaya çalissada aradaki uzun mesafe top kayiplarina sebeb oluyor.O yüzden çift sanrtrafor sart böylelikle Gökdeniz ve yattranin birazdaha ortaya yakin olmasi saglanmis olur .Simeke top dagitmada yardimci olurlar böylelikle.Birde gökdenizin forvet arkasinda degil sag kanatta oynamasi lazim.

yakup midi
06.08.2005, 09:53
Oyun kurgumuz Samet Aybaba ve Ziya Dogan'in taktiginin devamidir.Senol Günes'te elindeki futbolcularin 4-4-2 sistemine uygun oldugunu bildiginden ve ayni oyuncularin sürekli ayni taktigi oynadigindan oda bu sistemden vaz geçemiyor.Fakat burda en büyük sorun Hüseyin ve Simekte basliyor.Topu oyuna sokmak Hüseyin'in görevi fakat kendisi daha çok kesici görevi yaptigindan bunda zayif kaliyor.Normalde defansimizin sag ve sol kanatlarinin ortasahaya yakin olmasi gerekir.Fakat gerek yattara gerekse gökdeniz forvet eksikliginden çok ileri noktada durduklarindan topu orta alanda alip yönlendirek adam kalmiyor.Tek bir simek bu isi yapmaya çalissada aradaki uzun mesafe top kayiplarina sebeb oluyor.O yüzden çift sanrtrafor sart böylelikle Gökdeniz ve yattranin birazdaha ortaya yakin olmasi saglanmis olur .Simeke top dagitmada yardimci olurlar böylelikle.Birde gökdenizin forvet arkasinda degil sag kanatta oynamasi lazim.

mükemmel

The Legend
06.08.2005, 10:14
Su andaa trabzonun oyun konsepti defanstan ileriye top sisirmektir.Son maçta kaç defa sifirdan orta yapildi.Kanat oyuncularimiz bile orta sahadan ceza sahasina orta yapiyor.Bu taktikle bireysel oyuncularimiz(fatih,gökdeniz,yattara) olmasa gol atmamiz zor.Bide rakip takimlar bizi duvar paslasmalariyla oynatiyor.Biz ise bunu hiç yapamiyoruz.(Arasira fatih-gökdeniz as. nin yaptiklari hariç)

Bunlarin sebebini orta sahada hüseyin gibi düz bir oyuncumuzun olmasina bagliyorum.Oyunu yönlendiremiyor.Ayrica sol kanatimizda da eksigimiz var.Eger yattara bu bölgeye alinip(solda ne kadar verimli olacagi süpheli)sagda da gökdeniz oynarsa daha iyi olur.

Defanstan top sisirmemiz ise eller in gelmesiyle biraz düzelecek gibi.Bu bölgeye erdinç in yerine ise özellikleri (hiz,markaj,ziplama,kafa vb.)iyi bir oyuncu gerekli.

immortal_TS
06.08.2005, 10:20
Hepimizin bildigi gibi takimimiz genelde sisirme toplarla rakip ceza sahasina giriyor,Halbuki bunu ortadan direk girmeye çalissak ceza sahasina o dar alanlarda çok iyi paslar yaparak bir anda gol pozisyonu yaratabiliyoruz.Buda szymek,fatih,gökdeniz ve yattara nin iyi paslasmasiyla oluyor.Orta alanda eksigimiz var arkadaslar toplari iyi dagitamiyoruz gelen toplar hep yan pas olarak yada geri pas olarak kendi kalemize dogru geliyor, Hüseyin sezon öncesi kötü bir görüntü verdi umarim en kisa zamanda düzelir ve szymek de eski performansindan uzak görünüyor, Benim kanatim sisirme toplardan ziyade kaleye dik oynamamiz gerekiyor.

Edited by: immortal_TS

Özkan Erdem
06.08.2005, 10:49
Kafamdakikadroyu vermekten ziyade oyunun akis yönünden bahsetmek istiyorum.. Kaleciden topu alan eller orta alanda hüseyine topu degdirmeden szymek ile oynuyor, szymek bu toplari almak için -orta alanin hücuma dönük kisminda oynamasina ragmeb - geriye geliyor ve bu zaten ilerde olan hücum hattiyla arasini iyice açiyor. Durum böyle olunca szymek sag yada sol açiktan bosa kaçan oyunculari uzun paslarla hareketlendiriyor ve bu paslar takimi kanat oynamaya adete mecbur ediyor. Çünkü bu stildeki bir pasi ortaya atsa muhtemelen rakibin stoperi kesecektir.. Ortadan yapabildigimiz hucümlar ise Fatih Tekke 'nin ortasaha gelip top almasi, arapaslariyla ya da verkaçlarla içeri girmesi sayesinde olmaktadir. Tomas Jun'un bu bölgedeki katkisini merak ediyorum açikçasi..

worldmaster
06.08.2005, 11:27

smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifSadece gülüyorum gökdenizin sag kanattaki halini gördük hiç yattara seyretmiyormu bu gökdeniz .Nasil orta yapilir,nasil çalim atilir.Öyle her topu ceza sahasina göndermekle olmaz.Onu Ümit Gözat ta yapiyorEdited by: worldmaster

daedalus
06.08.2005, 11:34
Biraz daha genis bakarsak, ligimizdeki çogu takim bu sekilde oynuyor. defanstan uzun toplarla çikip, kanattan veya ortasaha civarindan topu dolduruyorlar. Ama ilerde sadece 1 veya 2 kisi oldugundan bu toplari degerlendirmek sansa kaliyor.

Eski Ingliiz futboluna benziyor stil olarak. Hala da pek çok Ingiliz takimi böyle oynar. Ama orada forvet oyunculari ile birlikte kanat oyunculari ve ortasaha da çok hizli bir sekilde ileri çiktiklari için çogalirlar ve pozisyon yaratacak alanlar, adamlar bulurlar. Bir takim mantalitesi vardir.

Bizde eksik olan seyleri söyle siralayabilirim :

1- Futbol takim olarak degil bireysel olarak oynaniyor. Futbolcu ayagina topu aldigi zaman dibine kadar zorluyor. Iki sebepten dolayi, birincisi yardimina genelde kimse gelmiyor, ikincisi gelse de kendini göstermek için kendi gitmeyi tercih ediyor.

2- Teknik direktörler, oyunu yeteri kadar okuyamiyor. Futbolcusuna yeteri kadar müdahil olamiyor. Hem maç içinde hem çalisma sirasinda.

3- Antremanlarda verimli çalisilmiyor.Defansta topu alir almazbilinçsizce topu ilerivurmalari, 20 kornerin 1'inde bile organize bir oyun olmamasi,duran toplarin neredeyse hiçbirini degerlendirememiz, rakip sahanin yarisina geldiklen sonrane yapacagini bilmeyen oyuncunun topu geriye oynamasi hep bundan kaynaklaniyor.

4- Burnumuz fazla büyüdü. Dünya üçüncüsü olduktan sonra havalandik. Sandik ki gerçekten dünyada futbolu en iyi oynayan 3. ülke biziz. Halbuki, o bir turnuvaydi biz de formdaydik ve sansliydik. Ondan sonra saldik.

5- Türk teknik direktörleri kendilerini fazlabegenerek, dünyafutbolunu yeterince takip etmiyorlar. Taktik anlamda hiç bir zaman yabancilargibi kendierinigelistirmeye çalismiyorlar.

Simdi bunlari birlestirince ortaya neçikiyor, sorumluluk üstlenmeyen, top benden çiksin da ne olursa olsun mantigiyla oynanan birfutbol. Biraz ileri, biraz geri, biraz yana pas yap, ondan sonra takimin en iyi adamina topu ver o tek basina gol atmak için debelensin, yardima falan da gitme. E, biz 10 yasindayken mahallede de böyle oynuyorduk.

Dünyada futbol böyle oynanmiyor. Futbolcular antremanlarda hem fizik olarak hem de taktik olarak çok bilinçli çalisiyorlar. Maça çikinca da adamin kafasinda karsisina çikabilecek pozisyonlarlailgili bir sürü alternatif oluyor. Hangisi uygun gelirse onu yapiyor. Bu alternatifleri kafasinda çabuk degerlendirenler, yeni alternatif yaratabilenler ve fiziksel olarak yeterli olanlar dünya stari oluyor. Ve adamlar ben star oldum diye bi taraflari kalkip, sermiyorlar. Oynamaktan keyif aliyorlar.

Türkiyeye bakiyorum.Dünya futboluna en yakin futbol oynayan takim Fenerbahçe. Ne kadarsevmesek begenmesek de durum bu. Alex gibi topu nereye atacagini bilen bir adamlari, Nobre Tuncay gibinereye kosmalari gerektigini bilen adamlari, Aurelio gibi hem topu kesen hem de oyuna dogru bir sekilde sokabilen adamlari var. Ha son vuruslari yeterlidegil, birsürü baska eksikleri var o ayri. Ama zaten olmasaydi Fenerbahçe degil Chelsea olurlardi.

Trabzonspora bakinca, Fatih, Szymek biraz da Celalettin disinda dünya futbolu oynamaya yeterli bir kisi daha yok takimda. Hüseyin süper bir kesici ama topu oyuna sokmada bu kadar beceriksiz az adam vardir herhalde. Gökdeniz, Yattara yeteri kadar profesyonel degiller, bir parlayip bir sönüyorlar. Mehmet Yilmaz esekarisi gibi, çok kosuyor ortaya birsey çikaramiyor,( ama Mehmet'in oyun içinde sürekli çabalamasi, varini yogunu ortaya koymasi benim için takimda olmasi için yeterli. Herkes onun kadar çabalasa bence bu takim sahlanir. Bu çocugun senelerdir patlama yapmamasi teknik direktörlerin onu iyi bir yedek olarak görmeleri ve son vuruslarinin üzerine düsmemeleri. Ergin'in de sonunun ayni olacagini düsünüyorum ).Eller'in de defanstan ziyade Hüseyinin yerindeTürkiyede daha basarili olacaginisaniyorum. Hüseyin de uzun boyu ve kesici özelligiyle defansta denenebilir bence.

Bir takimdaki herkesin mükemmel olmasini bekleyemezsiniz tabi. Ama takim içinde birinin eksikligini digerinin fazlaligiyla kapatmak gerekir. Bunu yapacak kisi teknik direktördür. Maça bakiyorum, herkesin eli belinde, top gelince bir iki hareket yapip nasil topu ayagimdan çikaririm diye bakiyor. Pas almak, pozisyon yaratmaya çabalamiyor kimse. Teknik direktör de eli çenesinde maçi izliyor. O da topu Fatih'e atsalarda gol olsa diye bekliyor. Böyle olmaz. Mantalitenin degismesi lazim. Ve Senol Günes'in de mantalite olarak degistigini düsünüyorum aslinda. Yapmaya çalistiklarini çok takdir ediyorum. Ancak iyi bir Trabzonsporlu olmasi, isini yeteri kadar profesyonle olmasini engelliyor. Bu yüzden yönetim yeteri kadar agirligini hissettiremiyor, ne verilirse onunla yetiniyor.

Dünkü FB-Gençler maçini izlediyseniz yazdiklarimin aynasini görmüssünüzdür. Ziya Dogan ve Daum arasindaki mantalite farkini...

zahido
06.08.2005, 11:34
8. haftadaki maça bakicam eger senol hoca 2 forvet yerine tek forvetle maça çikarsa Ogünden itibaren maç filan izlemem

daedalus
06.08.2005, 12:07
Bi de sunu yazacaktim unuttum. Genç futbolcu naisl kazanilir?

Ingiltere'ye bakin. Maçin son 10 dk. skor ne olursa olsun genç oyunculardan biri veya ikisi maça girer. Tecrübe kazansinlar diye. Bir sezon iki sezon böyle oynayip, tecrübe kazanirlar. Bu sekilde hem takima yararli olabiliyorlar mi görülür hem de atmosfere alisirlar. Eger takima faydasi olmuyorsa satilir.

Biz de nasil? Es kaza sakat birinin yerine maça girerler. Iyi oynarlarsa ertesi maç 90 dakika sahadadirlar. Iyi oynarlarsa ne ala, yok panik olup, hayatunda ilk defa böyle bir atmosferin altinda ezilirse futbol hayatlari bitirilir.

worldmaster
06.08.2005, 13:03
Bi de sunu yazacaktim unuttum. Genç futbolcu naisl kazanilir?

Ingiltere'ye bakin. Maçin son 10 dk. skor ne olursa olsun genç oyunculardan biri veya ikisi maça girer. Tecrübe kazansinlar diye. Bir sezon iki sezon böyle oynayip, tecrübe kazanirlar. Bu sekilde hem takima yararli olabiliyorlar mi görülür hem de atmosfere alisirlar. Eger takima faydasi olmuyorsa satilir.

Biz de nasil? Es kaza sakat birinin yerine maça girerler. Iyi oynarlarsa ertesi maç 90 dakika sahadadirlar. Iyi oynarlarsa ne ala, yok panik olup, hayatunda ilk defa böyle bir atmosferin altinda ezilirse futbol hayatlari bitirilir.

http://www.soccercenter.net/forum/images/smilies/scn_onay.gif (http://www.soccercenter.net/forum/misc.php?do=getsmilies&wysiwyg=0&forumid=120#)http ://www.soccercenter.net/forum/images/smilies/scn_onay.gif (http://www.soccercenter.net/forum/misc.php?do=getsmilies&wysiwyg=0&forumid=120#)http ://www.soccercenter.net/forum/images/smilies/scn_onay.gif (http://www.soccercenter.net/forum/misc.php?do=getsmilies&wysiwyg=0&forumid=120#)

Murat'
06.08.2005, 13:39
walla ben konsept falan anlmam

TrabzonStorm
06.08.2005, 16:49
Aslinda bireysel olarak bakildiginda yetenekleri üst düzeyde birçok oyuncumuz var...Sorun kollektif oyun anlayisimizin olmayisidir...Yani gol yememek için birlikte ne yapiyoruz, gol atmak için birlikte neler yapabiliyoruz? Oyun sistemimize bakarsak defansimizda Eller Erdinç ikilisinin yetersiz oldugu görülüyor; bu birlikte oynamaya yeni baslamalarindan kaynaklaniyor olabilir, Erdinç in eksikliginden kaynaklaniyor olabilir, Eller in zamanla takima daha çok katki yapacagini düsünüyorum...Burda defansta hizli adam eksikligi oldugunu düsünüyorum...Jefferson un çok iyi bir kaleci olacagini düsünmeme ragmen genelde topu tutmaktan ziyade karsilamayi tercih etmesi (ilk maç ilk gol) rakip forvete dönen toplar konusunda gol sansi veriyor...

Gol atma konusuna gelince ; üç sekilde gol atiyoruz...Birincisi Yattara nin sagdan hizli çikislari ve bireysel becerileriyle yarattigi pozisyonlar, ikincisi Gökdeniz-Fatih ver-kaçlari, üçüncüsü Szymek in geriden cezaalanina sizma girisimleri...Baska alternatif üretemiyoruz...Ayrica soldan düzgün ortalar gelmiyor, sol kanat eksikligimiz malum...Bu noktada kapali ve hele hele uzun boylu defanslar karsisinda çaresiz kaliyoruz....(her iki rum maçi)...Oysa hizli ve yetenekli, rakip defansi göbekten delecek adamlarimiz mevcut fakat bunu bir türlü basaramiyoruz..Hep bireysel yeteneklerle birseyler yapmaya çalisiyoruz...Teknik direktörümüz dahil sikisan oyunlarda bir kurtarici bekliyoruz....Iste burda hep sözünü ettigim orta sahanin ortasinda Szymek in yaninda topa hakim, adam geçen, dikine ceza sahasina kadar girebilen, isabetli sagli sollu toplar dagitan, uluslararasi tecrübeye sahip, oyunu sogutup-hizlandiran yani orta sahada beyin vazifesi yapan bir oyun kurucu ihtiyacimiz var...Bizim oyun kurucumuz yok...Bu nedenle orta sahamiz top yapamiyor, yeterince paslasamiyor ve alternatif gol pozisyonlari üretemiyor...Böyle olunca da ortada tesadüfi paslasma ve verkaçlar ve kanat ortalari disinda gol pozisyonu üretemiyoruz...ancak hizli adamlarimiz nedeniyle daha çok bir kontratak takimi görüntüsü veriyoruz...Böyle bir orta saha oyuncusu varliginda Gökdeniz in de Fatih ve Tomas tan olusan ikili forvet arkasinda biraz daha serbest adam gibi oynamasinin yaraticiligi artiracagi ve takima daha fazla faydali olacagini düsünüyorum...

objek
06.08.2005, 18:23
Kadro konsept 3-5-2 4-4-2 kim ne diyorsa desin ortada tek bir sorun vardi atmosferi yuksek maclardaki stres telas beceriksizlik vede SANSsizlik evetsorun pisiGOLojik!!!olay artik bunun adini bir koyalim!!! cunkubaski altinda gucumuzun kolayca yetecegi maclarida alamiyoruz rakip guclu olur cikar seni eze yener o zaman sorunu baska yerlerde arardik...eskiden can cikar huy cikmaz derlermis bir vanspora karsi oynanan macta sampiyonluk kaybediliyor v bundan ders alinmiyor birde kibris takimi ciddiye alinmiyarak cl liginden donuluyor dersler cikartilmazsa yeni husranlarda kacinilmaz olur.saygilar

hauptstrasse
06.08.2005, 18:49
trabzonsporda ortasahanin ortasindaki oyunkurucu problemi ben kendimi bildim bileli mevcuttur arkadaslar! kimirine gore unal burada oynamis ve basarili olmustur ancak unal bu takimda iki maci pespese oynamayan ender oyunculardandir!takimdaki son uc yilinda sakatliktan bir turlu kurtulamamis ve takimi hep kulubeden izlemistir!

bizim ortasahaya alabilecgimiz oyuncular mevcuttur! ancak bu acigi kendi icimizdne cozmemizin zamani gelmistir! benim onerim de buraya i. ege´nin monte edilmesidir!

aklima baskacada cozum gelmemktedir! ancak sorun su ki i ege´nin form durumu hakkinda bir bilgimiz yok! atay aktugun yattaraya bugun yapmaya calistigini onunla gecen basardigina hepimiz sahit olduk! tam da yildizi parlamisken form tutmus ve sadece futbol oynark baskan olayi kapatmak yerine-onun yaptiginin dogrulugu yanlisligi tartisilabilir- onu da ayni yattaraya yaptigi gibi kovmakla tehdit etmis ve oyuncu da kovulma duusncesini kafasindna atamamistir!

bizim gol yollandaki beceriksizligimize gelince! ozunde bizim boyle bir sorunumuz yokmus gibi gorunuyor!gecen yil ligde en fazla gol atan ikinci takimdik! fatih gol krali oldu gokdeniz ve simko gayet yuksek bir gol ortalamasiyla oynadilar! ligin son maclarinda gollerimiz degisik oyunculardan da gelmeye basladi! verkaclarla ortadan ceza sahasina girme denemelerini de bizim tAKIM fenerbahceden sonra en iyi yapan takim!

bizim takimin temel sorunu oyun icerisinde ve genel anlamiyla maclarda belirli bir seviyede surekli oyun oynayamamak!genel anlamiyla kimi rakiplere karsi gol yollarinda tikaniyoruz!ozellikle icsaha maclarinda seyirci etkeni cok onemli bir rol oynuyor bu tikanista! yani demek istedigim su ki biler sadece sahada verilen taktigin uygulanmasiyla ilgili konusuyoruz ancak fotbolun tum birimleriyle-seyirci,t.direktor,futbolcu,yoneticisiyle- bir butun oldugunu unutuyoruz!uc yildan bu yana yattaraya devamlilik saglayacak bir form grafigi yakalatamadik! bunun bugunku cozumu ona yeni bir anlasma sunmak ve acilen parasini iylestirmektir!yattaranin sorununu onun psikolojisinde arayanlar orda yanlis yere parmak basiyorlar! yattara dahil hicr futbolcu bilincli olarak butur hatalar yapmaz! daha once belirttigim gibi bu takimin psikologa ihtiyaci var! bireysel sorunlarin cozumu ancak profesyonel kisilerin yardimiyla olabilir!

takim icinde oyuncularin bolgelerinin degistirilmesi en zor olan takim bizim takim sanirim!

ornegin bir gokdenize yer degistirmek hicbir hocaya nasip olmadi ya da bugun fatihe biri cikip dese ki sne burda degil surda oynayacaksin kiyamet kopar! ama bakin fb ye gs ye oyuncular hocanin verdigi her gorei yerine getirmeye calisiyor! bunun sebebi ise bizim daha cok muhafazakar bir yapiya dayali bir sistemle yonetiliyor oynuyor olmamiz!futbol her an kendini yenileyebilen bir oyun! ve inanin bizim bugunku sistemimiz uc yil nce cok yneiydi ancak artik eskidi! dunyada tum takimlar simdi capa dedigimiz on liberoyla oynamaya basladi ve hocalar da rakip takimin bu oyun sistemine gore ynei oyun anlayislari gleistirdi! bakiniz genclerbirligine! fenerbahcenin oyun sistemine karsi ziya hoca sarkik liberoyu denedi! sarkik libero aslinda yetmisli yillarin oyun sistemlerinin bir parcasi! oy yillarda trabzonspor turkiyede devrim yaparak yeni bir oyun sistmeiyle oynadi ve sampiyonluklari oyle kazandi! ve bu sistmein cozulmesi turkiyede yillar aldi! avrupadaki basarlarimizin altinda yatan sebepte o yillarda yabanci t. direktorlerin bu sistemi cozememis olmalarindna kaynaklandi! tabiki o yillarda oynayan oyuncular inanilmaz yetenekli ve trabzonspor askiyla yanan oyunculardi ancak bu ask bizim gucumuzun tek sebebi degildi!

biz yillardir turkiye liginin kalburustu dort takimindna biriyiz ancak hala kendi ekolumuzu gelistiremedik!breams leekens ve ozkan sumer bu tur atilimlarda bulunmak istediler ancak anlasilamadilar!

futbol sadece sahada oynanmazdan anladigim bir baska sey ise benim altyapinin ust yapiya oyuncu verebilmesidir! bugun biz altyapidan oyuncu alamiyorsak bu sorgulanmalidir! bunun ana nedeni ise altyapi sisteminin ustyapiyla bagdamamasidir! yani oyun sistmeleri farkli ancak ayni bina iicnde duran iki yabanci medium sozkonusu olan!

biz hep kazara oyuncu buluyoruz ustyapi iicn ve bu bizim gelisimimizi yavaslatiyor! resmi ayrintilarindan baslayarak bir butun olarak ele almak zorundayiz!

yattara11
07.08.2005, 12:08
orta sahadaki oyun kurma problemine deginmek istiyorum... bence bu sene bu görevi esas adam olarak Szymek ve ona yardimci olarak da Hüseyin'in yerine Eller gerçeklestirecek... Eller bu konuda belki Szymek kadar aktif olmayacak ama oldukça fayda saglayacak...

Bence su andaki mevcut kadroyla oyun kurmada sikinti yasamamizin sebebi forvet eksikligidir... Jun oynamaya basladigi zaman hücum hattimiz daha kalabalik olacak ve orta saha oyuncularinin pas atabilecigi kisi sayisi fazla olacak... smileys/smiley2.gif

KeeN
07.08.2005, 12:15
Oyun konseptimiz 4-4-2 gibi görünsede bu arada sirada 3-5-2 veya daha atak bir sisteme dönebiliyor.Oyun anlayisimiz Ziya Dogan'in oyun sisteminin devami niteliginde fakat Senol Günes'in taktik bilgisi Ziya Dogan'dan daha az oldugundan sistemde degisik atraksiyonlar yapilamiyor ve Yattarasiz sistem tuzsuz misira benziyor.

Bizim oynadigimiz sistemde sol ve sag açiklar Ingiliz kanat oyunculari gibi çizgiye yanasik oynuyorlar ve sik orta yapiyorlar.Ota yapma konusundaki basarisizligimiz iseher maçtaki doldur bosat görüntüsünü veriyor.Çizgiye yakin oynama ve orta yapma özelligi ise Yattara'dan kaynakalanabilir.

Ortasahamizda ise maestro (oyuna yöne veren) oyuncular olmasi gerekirken bizde ise Hüseyin bir maestro degilde daha çok bir kesici görevi yapiyor.Oyuna yön verme ve hucuma derinlik katma özelligi bulunmayan Hüseyin'den sadece top kesmesi ve yanindaki herahngibir arkadasina pas atmasi isteniyor.Orta sahadaki maestro görevi ise Szmyek'te gibi görünüyor ama bu görev aslinda olmamasi gereken Yattara ve Gökdenizde ve hatta Fatih Tekke'de.

Defansimizda Emrah Yattara'nin yoklugunda ileri sik sik çikiyor sol bölgede ise bunu söylemek yanlis.Bunun nedeni ise çizgiye yapisik oynayan sol-sag açik oyuncular.

omerkucuk
07.08.2005, 14:02
NE OYUN KONSEPTI

MALZEME BELLIEMRAH ERDINÇ HÜSEYIN VOLKAN LA NE YAPACAKSIN

ILERI VUR FATIH TUTAR BISEYLER YAPARSA...

OLMADI YATTARA TUTAR 5-10 KISIYI ÇALIMLARSA BELKI BI POZISYON DÜSER

GÖKDENIZ EFENDININ GÖGSÜNE ÇARPAN TOP ÖNÜNDE KALIRSA

SERBEST VURUS VEYA KORNERDEN GELEN TOPA FATIH MUCIZEVI BI KAFA VURUSU YAPARSA TAKIM SONUCA GIDER...

UNUTMADAN EGER BU DURUM SYMEK VE FATIH I RAHATSIZ EDERSE ONLAR BIRSEYLER DÜSÜNÜP UYGULAMAYA KOYARLAR ANCAK BUNLAR ÇALISILMIS SEYLER OLMAZ..

omerkucuk
07.08.2005, 14:13
SENOL GÜNES IN AKLINDA SÜREKLI 2002 DÜNYA KUPASINDA KI MILLI TAKIM SABLONU VAR DA BU OYUN PLANINI UYGULAYABILECEGI MALZEME YOK ELINDE (OLMAMASI KIMIN SUÇU O MALUM) AMA BIR TAKIMDA GÖKDENIZ SERBEST YATTARA SISTEMSIZ BIR OYUN PLANI IÇINDE KAFASINA GÖRE OYNARSA SAHADA SÜREKLI YETENEKLI BIR FUTBOLCUNUN AYAKLARINA BAKAKALACAGIZ..

ÖNÜNE GEÇEBILMEK IÇIN T.D ACILEN BI SABLON KURUP O YAPIYI OLUSTURACAK FUTBOLCULARI YERLI YERINE KOYMASI LAZIM

UNUTMADAN NEDVED BILE GEÇEN YIL JUVENTUS TA ORTA SAHA NIN SOLUNDA OYNADI ARTIK O SERBEST ADAM OYNAMA DEVRI TARIHE KARISTI GÖKDENIZ EFENDI ARTIK YOK ÖYLE SAG KANATTA OYNAMAM FELAN YA OYNARSIN (KI OYNAMAMAN DAHA EVLA YA ) YA DA KLÜBEDE DIGER ARKADASLARIN LA MUHABBET EDERSIN ( DEVRE ARASINDA TOP TOPLAYICI ÇOCUKLARA BACAK ARASI ATARSIN)

hauptstrasse
07.08.2005, 14:30
arkadaslar musa musa da o kadar da uzun boylu musa degil!

bakiyorum senol gunesi ziyadan daha az bilgili bile yapmissiniz! ziya hoca burda oldugu surece oynattigi bir oyun sistemi vardi bu takima! oda defansi saglama almak fatih gokdeniz ikilisiyle gole gitmek. ziya hoca once yattarayi nasil kullanacagini bilmiyordu!

neyse konunun basligina donelim isterseniz!

takimin assagi yukari belirli bir oyun konsepti oldugu muhakkak!

dun gecen maclarin aksine hatta hazirlik maclarinin aksine senol hoca yeni bri taktik denedi farkettiyseniz!

soyle ki lee huseyin ile simkonun arasinda ortada oynadisimko daha ofansif huso da daha defansif bir role büründü! bu sistem oyunculr yorunluncayadegin -ozellikle ikinci yari- oylesine mukemmel isledi ki kayserispor senol gunesin sacma sapan degisiklikleri ve yapamadigi degisiklikler yuzunden takimin dengrsininin bozulmasina kadar bizim yarisahamiza gelemedi! ilk kez ciddi olarak bize zorlamalari 80. dakikaya falan rastliyor sanirim.

bu sistem de kucuk bir sorunumuz var! simdi tjhomas jun dun basladi oynamaya onumuzdeki hafta muhtemelen daha fazla oynanyacak ama nasil bir onbir olacak nasil bir sistem bilmiyorum! senol hoca icin dun iyi bir firstti junlu oyunsistemini denemek icin ama o bunu tercih etmedi...

neyse simdilik bu kadar...

zanoylu
07.08.2005, 15:37
Bu takimin ne 4-4-2 nede 3-5-2 oynadigini görüyorum tam bir muamma takim 4-5-1 oynuyor gibi ve hala sisirme top oynuyoruz. defanstan zavallim Fatihime bir top sisiriliyor garibim kendi parçaliyor yanliz kaliyor ortaya kadar gelip bir kamyonda tekme yiyor.Kalabalik orta sahamizla adam akilli 5 pozisyon kuramiyoruz.

worldmaster
07.08.2005, 15:39
Bu oyun konseptinde gökdeniz e yer yok

zanoylu
07.08.2005, 15:59
Adam gibi kullanirsan var güzelkardesim.....smileys/smiley2.gif

hakanh
07.08.2005, 16:28
jefferson

emrah erdinc eller celaleddin

huseyin

yattara szymek gokdeniz

fatih jun

Benim anladigim kadariyla Senol Hoca'nin aklindaki kadro bu sekilde.

Gokdeniz sag ayakla, solkanadi becerebilirse, (bazen cizgiye yakin da olmakla birlikte, genelde ortadan) bana gore de eldeki kadrodan cikabilecek mantikli bir tercih.Özellikle bizden daha zayif, 1. Lig'deki rakiplere karsi.

Ama bana, benim fikrimi sorarsaniz; Ben hala fizigiyle guclu, uzun boylu ve hizli bir stoper transferinden yanayim.

Boyle bir stoper, defansta duruma gore, hem Erdinc'le birlikte kullanilabilir, hem de Eller'le.

O yeni stoper, defansta Erdinc'le kullanildigi takdirde,Takimimiz Eller'i de Huseyin'in yerine cekebilir.

Eller bir ön-libero icin, bana yeterince kesici ve oldukca iyi bir oyun-kurucu olarak gozuktu.

Buradan da anlasilacagi gibi, iyi bir stoper transferi, bir anda orta sahadaki oyun-kurucu sikintimizi da cozebilir, Huseyin'i de alternatifsizlikten cikartabilir.Huseyin'in de kendini dahafazla gelistirmek icin bir sebebi olmus olur.

Not: Eller-Erdinc ikilisinin defansta yeterli olabilecegi kanaatine varir gibi olan arkadaslara, bu karar icin erken oldugunu hatirlatmak isterim. (Ayni sey tersi icin de gecerli tabi.)

Cunku, sunu unutmayalim ki; Bu ikili henuz sadece Dinamo Batum, Anorthosis ve Kayserispor'a karsi oynadilar. Daha defansimiz gercek manada, rakip takim karsisinda baski yemedi.

Ileride defansimizin uzerinde baski kurabilecek bir rakiple karsilastigimizda da, en azindan simdiki kadar hatasiz oynamayi basarabilecekler mi ??

zanoylu
07.08.2005, 16:34
Kurgu iyide tek hüseyini yerine iyi bir adam lazim......

sanatik
07.08.2005, 16:39
arkadaslar dün aksam kayseri macin devre arasi ve macdan sonra analizler ve reportajlari ses kayidi ( mp3 ) olarak yükledim. Dün linki ekleyemedim buraya, siteye giremedim.

TIKLA - DOWNLOAD (http://www.sanatik.com/ts-kayseri.zip) = 24 MB - zip dosyasi -

( zip formatini acamiyorsaniz http://www.7-zip.org/free software indirebilir, kullanabilirsiniz )

macdan istatistik: toplam 57 top kayibi ve bunlarin 17 si defansdan öne sisirilen toplar !

bir önemli sorun daha mevcut. Ataga kalkarken kaptirilan toplar --> RESMEN HARAKiRi.

NECMI PEREKLI]
[/b]Maça gelince... Takim sanki fizik kondisyon olarak lige hazir degil. Defans rakibe gollük pozisyonlar verirken, orta saha ne üretimde vardi ne de tüketimde Yattara saman alevi gibiydi. Top ayagindayken parliyor, topsuz oyunda onu bulmak için balikçi teknelerine takilan son sistem radarlar lazimdi. Ben bir seyin altini çizmek istiyorum. Herkesin merak ettigi iki Brezilyali futbolcularin askerde acemi mangalarda olan kisilerden hiçbir farki yoktu. Acemice hareketler yaptilar. Bana göre Fabio Eller eski Hüseyin'e iyi alternatif olur.

MUHITTIN ÖZTÜRK][/b]
Yeni transfer kaleci Jefferson fena degil. Ama Trabzonspor Sampiyonlar Ligine katilmasiydi, bu kaleci yeterli olur muydu, soru isareti. Eller de idare etti.

Bana göre Yattara, Fatihten sonra Trabzonun en iyi oyuncusu. Onun için yönetim kizginlikla Müsteri bulsak satariz sözlerini dogru bulmuyoruz. Böyle birseyi akillarindan geçirmesinler.

ISKENDER GÜNEN][/b]
Surasi bir gerçek ki, Yattara ülkemizin en iyi kenar oyuncusu. Szymkowiak'a ilk golü attirdi ve sonrasinda mükemmel hareketlerle ikinci golü Kayserispor aglarina birakarak zorlu geçmesi beklenen Kayserispor maçini kolaya çeviren basrol oyuncusu oldu. Ilk yarida gördük ki, Trabzonspor savunmasi henüz hazir degil. Eller ve Erdinç arasinda uyum yok. Kayserispor'un her ataginda Trabzonspor savunmasi çizgi halinde kalma yanlisligi içersindeydi. Eger Kayserisporlu oyuncular final paslarinda daha akilci olabilseydiler, Trabzonspor kalesi için önemli gol tehlikeleri yasanabilirdi.
Trabzon'un bir baska sorunu sol kenar... Buradan organize hiçbir atak üretilmiyor. Volkan'in kötü bir gününde olmasi ve orta alana hiçbir destek vermemesi Hüseyin'in bu alanda yalniz kalmasina neden oldu. Ikinci yari Volkan'in çikip yerine Lee'nin alinmasi ve Gökdeniz'in sol kenara geçmesiyle birlikte daha pozitif görüntüler ortaya çikti.
Fakat Yattara gibi dünkü maçin en iyi oyuncusunun oyundan disari alinmasina bir anlam veremedik. Kayserispor ilk yarida Trabzon kalesinde daha fazla göründü. Yalniz yukarda da belirttigim gibi son paslarda istenilen düzeyde olmadiklarindan kendilerine gerekli gol pozisyonu üretemediler. Oyunun sonlarina dogru, attiklari golde Trabzonspor savunmasinin büyük hatasi vardi.

MUSTAFA BAYRAKTAR][/b]
Defansta oynayan Fabiano akilli ve ne yaptigini iyi biliyor. Savunma anlayisi da iyi olan Fabiano'nun aksine Erdinç 'yok'lari oynuyor. Bu adam saatli bomba gibi ne yapacagi belli olmuyor. Senol Günes'in dikkatinden nasil kaçiyor onu da anlamis degilim. Emrah ve Volkan'in Erdinç'ten asagi kalir yanlari yok. Yani onlar da 'yok'lar. Hüseyin'in orta alanda agirligini koyamadigi maçta, Lee'nin oyuna girmesi iplerin tamamen Trabzonspor'un eline geçmesini sagladi. Gökdeniz hirsli, istekli olmasina ragmen bunun bedelini istedigi hareketleri yapamadigi için hem kendi hem de takim ödüyor. Fatih bildiginiz gibi. Varligi arti deger.

ERGUN ATA][/b]
Bülent Karamanin basit bir savunma ve kaleci hatasiyla gelen golü

hakanh
07.08.2005, 16:43
Kurgu iyide tek hüseyini yerine iyi bir adam lazim......

zanoylu,

Yazdiklarimi okuyabildiysen, iyi bir stoper transferiyle;

Bence Eller, Huseyin'in yerine de gecebilir.

Su ana kadar ki maclarda, Eller bir ön-libero icin, bana yeterince kesici ve oldukca iyi bir oyun-kurucu olarak gozuktu.

Bu ayni zamanda Huseyin'in de kendini dahafazla gelistirmesi icin bir sebep olur.

worldmaster
07.08.2005, 16:48
Adam gibi kullanirsan var güzelkardesim.....smileys/smiley2.gif

Bi söyle de bizde ögrenelim adam gibi nasil kullanilir

hakanh
07.08.2005, 17:20
NECMI PEREKLI]
[/b]Maça gelince... Takim sanki fizik kondisyon olarak lige hazir degil. Defans rakibe gollük pozisyonlar verirken, orta saha ne üretimde vardi ne de tüketimde Yattara saman alevi gibiydi. Top ayagindayken parliyor, topsuz oyunda onu bulmak için balikçi teknelerine takilan son sistem radarlar lazimdi. Ben bir seyin altini çizmek istiyorum. Herkesin merak ettigi iki Brezilyali futbolcularin askerde acemi mangalarda olan kisilerden hiçbir farki yoktu. Acemice hareketler yaptilar. Bana göre Fabio Eller eski Hüseyin'e iyi alternatif olur.

ERGUN ATA][/b]
Bülent Karamanin basit bir savunma ve kaleci hatasiyla gelen golü

sanatik,

Eger benim dusuncelerimi okuyabildiysen (yaklasik 2 haftadir), Sayin Necmi Perekli ile ayni fikri paylasiyoruz. Ama bence Eller, eski-yeni her turlu Huseyin'e cok iyi bir alternatif olabilir.

Fakat ben bunun icin (Eller'i Huseyin'e ciddi bir alternatif yapabilmemiz icin) iyi bir stoper (fiziksel olarak guclu, uzun boylu ve hizli) transferine ihtiyacimiz olduguna inaniyorum.

sanatik
07.08.2005, 18:00
hakanh yukarda ekledigim dünki devre arasi ve mac sonra analiz / reportajlarda defansin agir kaldigini ve daha hizli bir forvet ile cok sorun yasayacagimiz belirtilmis. Özgür daha uygun olabilir denildi.

son yazimda aslinda sadece analiz kayitlarini ekliyecekdim, ancak bunlarda macla alakali oldugu icin yazarlarin macla ilgili degerlendirmelerinden alintilar yapdim konuya faydali olabileceginden.

eller ile hüseyin degisikligi banada mantikli geliyor. Olabilir diyorum. Ancak bizim seninde bahsettigin gibi defansin göbeginde ( diyecekdim ancak emrahda iyi degildi cok aksadi dün ) kocaman sorunumuz oldugu kesin.

yukarda link verdigim analizlerde ortaya cikanlar, gol yollarinda fatih/gökdeniz ikilisine katilmalari gereken oyuncularin oldugu ve mac icinde bazi oyuncularin ofansif katkilari ile daha basarili ve kestirilemez olacagimiz ( anorsosis macindaemrah, volkan katkilari yetersizgörüldü, gökdenize yüklendi hersey ).Lee dün ortada cok iyi oynadi, hüseyini rahatlatti.

dünki macin ancakkayseri ile oldugunu unutmamak gerek.Top kayiplari, baski altinda olsun, baski altinda olmasin, öne sisirilen kayip edilen toplarcok fazla. Bunlar yüzünden bir cok pozisyon yarattiyoruz rakibe veataktayken kaptirilan bir top yüzündende gol yedik kontradan zaten ve daha fazlasinida yiyebilirdik.

kutoz
07.08.2005, 18:23
Nasil bir konsept yaparsak yapalim, acil olarak Erdinç'in yerine birini monte etmek zorundayiz. Görünüyor ki Erdinç, Tolga'nin yirticiligi yaninda iyi görünmüs. Tolga gidince, sudan çikmis baliga döndü. Eller'le uyumsuzlugunun faturasini biz hep Eller'e kestik CL.'de. Çünkü Erdinç iyi oyuncudur, Milli Takima çagrilmis bir oyuncudur. Ama dünde göründi ki, Erdinç'in aksamasi sonucu kol pozisyonu veriyoruz. Eller kendi görevini yaparken, Erdinç'in hatalarini kapatamiyor. Isti bu yüzdendir ki,o mevkiye yani Erdinç'in mevkisine acil olarak bir oyuncunun takviye edilmesidir.

Orta saha oyuncumuzun açikcasi kim oldugunu daha dogrusu orta sahada maestro görevini kimin yaptigini iki yildir anlayamiyorum. Symek'in orta sahada bu görevi rahatlikla yapacagini düsünüyorum. Ama o bu görevi yapabilmesi içinde, defans blogundan çikan toplarin onda toparlanmasi gerek. Fakat defans orta saha arasinda kopukluk var. Genelde kanatlara uzun top oynama gibi bir hasletimiz var. Buda top kaybina sebep olmakta. Bence defanstan çikan toplar, Orta sahada Symek'te toplanip, yönlendirilmeli.

lakerta
07.08.2005, 18:48
arkadaslar bu sene ilk kez senol hoca lee yung u yerinde kullandi kanatta çok yorulan yong simdi ortaya alininca hem hüseyin hemde swmye yardimci olup orta sahadaki boslugu toparladi.bana göre bu sene bu taktiksel degisim çok isimize yarayacak.bu arada bence tomas in gelmesiyle fatihin veya gökdenizin arada bi yedege çekilip daha hirsla oyuna girmeli saglanabilir.kurtarici edasiyla.tomasta fatih gibi toplari çok iyi vucuduyla saklayabiliyor yatara ile ikisini ayni anda kullanirsak daha da hizli bi forvetimiz ve araya kaçan bi forvetimiz olur.bu sene bence dahada riskli galibiyete gole dayali futbol mantigiyla oynuyoruz.tabi 3 köpeklere karsi nasil oynariz onu bilemem ama defansa erdinçin yerine özgürü oynatmasi hem boy uzunlugu olarak hava hakimiyeti hemde hizli olmasi ile ellere daha yardimci olacaktir.senol hoca 2 hafta içinde bana göre takimi istenilen düzeye getirecektir.hem fener hem bjk maçlarini izledim suan onlara göre daha kaliteli daha hirsli ve tempolu top oynuyoruz.takim uyumu en kisa sürede olusursa bu devreyi rahatlikla 1. sirada bitiririz.hakemler geçen seneki gibi olmazlarsa...

hauptstrasse
08.08.2005, 02:50
bu konu uzerine bir kac sey daha eklemekte fayda goruyorum!

elleri biraz one cekmek demek aslinda takimin ipinide cekmek demek! cunku su an da defansta en saglam kisi eller! celo kendi kanadini cok iyi kapatiyor ancak defansin ortasina bir katkisi yok! dun yedigimiz golde sadece erdincin hatasi yoktu! farkindaysaniz orda aslinda o topa emrahin masmasi gerekiyordu! emrah ileri gidip geri gelemedi ve golu de erdincin isguzarligindna yedik! emrahin macin son dakikasinda yapmasi gereken yoruldugu icin geride kalmakti ama o tam tersini tercih etti!

oyun sisteminin bu sekilde gelistirlmesi bize besinci altinci haftalarda rahat futbol izleme sansini verebilir!

ancak yanlislarimizi tekrarlamak bize zarar verecektir! ornegin yattarayi 80 li dakikalarda oyundna cikarmak hep hata olmustur! biz bu yuzden gecne yil bir maci da berabere bitirdik!

leeden daha fazla faydalanmak zorundayiz! dunde goruldugu uzere ortasahada oynayna bir lee bizim aradigimiz top dagiticilik gorevini layigiyla yerine getiriyor!leenin cesareti ve futbol bilgisi buna musait! ayni eller gibi o da dikine gidebiliyor! bizim takimda bunu bir de gokdeniz yapmaya calisiyor ancak rakibin baskisi altinda oldugu icin genelde oransalbasarisi dusuk!

ama su anda bizi baska bir sikinti bekliyor! jun takima girince takim yine eskisi gibi bes hucum oyuncusuyla oynamaya baslayacak ve bu sanirim cok abartili bir rakam!

fatih, gokdeniz,yattara,simek,jun!!! hadi simek ortasahaya yakin oynayacak ama bu oyuncularla baslayinca yine lee´ye yer kalmiyor takimda! sanirim jun bir kac hafta daha sonradan oyuna girecek! ama bu da baska bir tehlikeyi beraberinde getiriyor! eger jun oyuna sonradan giererse performansini yukseltme sansi yok ve taraftarin ona ilgisini azaltabilir bu durum! umarim cocuk birsekilde kendini gosterir! bu "bir sekil "ancak golleriyle ya da oyunda kendini gostermesiyleolabilir! kayseri macinda on dakikalik periyodta seyrettigim kadariyla hareketli topsuz alana kosu yapabilen bi oyuncu jun! top sürme yetenegi oldugu da asikar! yani bu yil onun oynadigi maclarda fatih rahatlar fatihsiz oldugumuz maclarda da onunla fatihin boslugunu doldurabiliriz!

size baska birsey daha soylemek istiyorum!

kayseri macinin ilk dakikalarinda biz israrla soldan oynarken sanirim bunu taktik icabi yaptik! bu <yolla yattaranin uzerine hemne macin basinda yuk binmemis oldu ve o da kendini unutturdu orda ve bir baslayinca da pir basladi! yoksa sol kanatta volkanla bir sey yapamayacagimiz gun gibi asikardi ve senol hoca da bunu erken gordu!

birde soldan oyunu baslatmamizda ellerin onemli bir etken oldugunu dusunuyorum! eller oyuna topu sokarken hep volkanla paslasti ileriye dogru!

bilmiyorum bu dogru bir kani midir?

takimin oyun sistemi yok degil var ama senol hocanin oyun konseptini oturtmasi icin sanirim zamana ihtiyaci var! cunku tum hazirliklar anlasilan cl eleme maclarina endexli yapilmis kamp boyunca ve buyuzden takima ne kondusyon yuklenmis ne de lig icin hazirlanan taktik uzerine calisilmis!

hakanh
08.08.2005, 05:51
Nasil bir konsept yaparsak yapalim, acil olarak Erdinç'in yerine birini monte etmek zorundayiz. Görünüyor ki Erdinç, Tolga'nin yirticiligi yaninda iyi görünmüs. Tolga gidince, sudan çikmis baliga döndü. Eller'le uyumsuzlugunun faturasini biz hep Eller'e kestik CL.'de. Çünkü Erdinç iyi oyuncudur, Milli Takima çagrilmis bir oyuncudur. Ama dünde göründi ki, Erdinç'in aksamasi sonucu kol pozisyonu veriyoruz. Eller kendi görevini yaparken, Erdinç'in hatalarini kapatamiyor. Isti bu yüzdendir ki,o mevkiye yani Erdinç'in mevkisine acil olarak bir oyuncunun takviye edilmesidir.

Orta saha oyuncumuzun açikcasi kim oldugunu daha dogrusu orta sahada maestro görevini kimin yaptigini iki yildir anlayamiyorum. Symek'in orta sahada bu görevi rahatlikla yapacagini düsünüyorum. Ama o bu görevi yapabilmesi içinde, defans blogundan çikan toplarin onda toparlanmasi gerek. Fakat defans orta saha arasinda kopukluk var. Genelde kanatlara uzun top oynama gibi bir hasletimiz var. Buda top kaybina sebep olmakta. Bence defanstan çikan toplar, Orta sahada Symek'te toplanip, yönlendirilmeli.

kutoz,

Anladigim kadariyla, stoper konusunda fikir birligi icindeyiz artik.

Gercekten iyi bir stoper, bircok yaramiza ilac olabilecektir. Ornegin;

Erdinc yedek kalabileceginden, kendine cekiduzen vermek ve kendine daha iyi bakmak zorunda kalacaktir.

Yeni iyi bir stoperimiz oldugu takdirde, Eller her an, ihtiyac duyulduguanda ön-liberoda da kullanilabilir ki; Bu da Huseyin'in alternatifsizligini ortadan kaldirir ve O da kendini gelistirmek ve ciddiyetle calismak zorunda kalir.

Caan
08.08.2005, 16:11
Benim su an itibariyle takimda gordugum sikintilar sunlar:
ü Erdinç?in yerine daha cabuk, daha isirici, risksiz oynayan saglam bir kesici gerek. Cunku erdinc hata yapmaya cok yatkin. Ve eller hizla onun kademesine girebilecek cabuklukta bir oyuncu degil.
ü Sol kenar ofansif anlamda üretken olamiyor. Volkan cok istekli, cok aktif ama aldigi toplari olumlu kullanamiyor, kontrolsuz bir sekilde dripling girisimlerinde top kayiplarina yol aciyor. Zaman zaman adam eksiltse de devaminda iyi orta yapamiyor. Lee de o bolgede denendi ve cok yetersiz kaldi. Buraya ofansif kapasitesi ve fizik gucu yuksek, arkasina ve ortaya yardim edebilecek bi transfer gerek.
ü Hüseyin gobekte alternatifsiz gibi gorunuyor. Ama sonol hoca artik adem kocak?I da o bolgede en azindan bir iki kez Huseyin?I keserek oyuna surup Huseyin?e bi isaret gondermeli kendine cekiduzen vermesi icin. Cunku o bolgede Huseyin?in cok sikca yaptigi pas hatalari bircok atagimizi baslayacakken bitirmekle kalmayip bir de kontra yememize neden oluyor. Takim bos yere 50 metre gidip geliyor. Ama formda bir Huseyin?in bu takimda banko yeri var.
ü Eller-Erdinc ikilisinden olusan tandem ve kenarlardaki Emrah-Celo orta sahaya daha yakin oynamali, yani takimi ileri itmeli. Bugun Chelsea ve Barca gibi takimlar bu sekilde oynuyor. Aksi halde orta saha top almak icin geriye geliyor ve bu kez de orta-saha forvet arasinda baglanti kopuklugu yasaniyor. Ama savunma ortah Alana daha yakin oynarsa takim daha kompakt bir goruntu verir ki bud a hem oyun kontrolunu ele almamizi hem de hatlarasi kopuklugun rakip lehine yaratacagi muhtemel ataklari bozmamizi saglar. Ayrica birbirine yakin oynayan ve kademe mesafesi kisalan oyuncular daha etkili oynayip, daha guclu kalir.

russ
08.08.2005, 17:00
su bir gercek ki bizim kadromuz sampiyonluga oynayan takimlar icinde en zayifi...iki yildir aradaki farki fatih tekke ve yattara (biraz da szymkowiak ile ) kapatiyoruz. bizans takimlarina oranla kadromuz cok sig...ilk 11 'e alternatifimiz cok az ve onlar da kotu "man management" ornekleri ile kusturulup kaybediliyor.

bu sene nedense kafayi dis transfere taktigimiz icin hicbir yerli transfer yapmadik ki bence bu yababnci transferini gec yapmaktan daha vahim bir hata....

mehmet yilmaz+hasan ucuncu+huseyin gibi trabzon cocugu kontenjanindan oynayan oyuncularimiz;

volkan+emrah+erdinc gibi son derece vasat, hicbir gelisme kaydetmeyen oyuncularimiz;

lee+eller gibi ortalama turk topcusundan farksiz yabancilarimiz

oldugu surece kadromuz iyi diye kendimiz kandirmayalim....

bence fatih+yattara+szymek turkiye liginin cok ustunde futbolcular..gokdeniz ve jefferson da sinifi gecer gibi....geri kalanlar ayak uyduramiyor....

feridun
08.08.2005, 17:02
Oyun konseptimiz=Fatih ve digerleri..

perfectstorm
08.08.2005, 17:27
takimda oyun konsepti falan kalmamis.ziya dogan ne yapmis kopya çeksin senol hoca abuk sabuk isler yapmayi biraksin düsündügümdende kötüymüs....! kayseri maçindaki degisiklikler tam bir sakandal..taraftar bile çildirdi..! ki o taraftar takima destek verirken.. gökdenizin döküldügünü,göremiyecek kadar körmü. yoksa alinir kizardiye korkuyormu.?

zanoylu
08.08.2005, 17:54
Bence tek amaci onun bir gol atabilmeseydi baska mantikli birsey gelmiyor aklima

perfectstorm
08.08.2005, 17:57
peki yattara ve symekin oyundan alinmasina ne diyosunuz....?

Crazy_OfLu61_
08.08.2005, 18:17
Senol günesin ki, yeniyosanda, yeniliyosanda saldir...

perfectstorm
08.08.2005, 18:29
Senol günesin ki, yeniyosanda, yeniliyosanda saldir...

savunma futbolunu bilmiyor çünkü..!lucescu çok elestirilmisti ama çok basariliydi. ersun yanali gördük hücum futbolu diye bi saçmalik tutturdu almanyadanda etti bizi.yunanistan savunma agirlikli oynayaip avrupa sampiyonu oldu.

#10 Fietra
08.08.2005, 18:34
Ben Yunanistan gibi kazanmak istemiyom.

Nytre
08.08.2005, 18:42
onlar oyundan alindiginda taraftar acaba 2-2mi olacak diye strese girdi..

yonetim ve futbolcularda ayni stresi yasadi..

senol hoca hiç yoktan yere skoru riske atti..

hala yattaranin rakibi perisan ettigini ona topun gelmesini birak onun sahada olduunu bilen rakip oyuncular tedirginlik yasiorlar o çiktiginda rakip daha cüretkar oluor..

gökdeniz ve fatih yorgundu gereksiz yere oyunda kaldilar.

Kasım Hilal
08.08.2005, 18:58
Kayseri maçinin yalnizca TRT görüntülerini izleyebildim..
Onun için tam bir yorum yapabilecegimi sanmiyorum..

Ama su kesindir ki Famagusta bir kaza idi..
Bedeli agir bir kaza...
Böyle seyler çok nadir görülür ki bu sefer piyango bize vurdu.. (Milan 3-0 dan maç verdi mesela)..
Bu tip takilmalar TRABZONSPOR'un büyüklügünden hiçbir sey eksiltmez..
Taraftara düsen ise takimini yine de desteklemektir...

Gel gelelim sisteme...
Kayseri maçina özel olarak mi uygulandi bu sistem bilmiyorum ama bu sefer içime sinmeye basladi sistemimiz.. Artik ceza sahasinin disarisindan sut çekmeye ve hatta kaleyi bile tutturmaya basladik... Bu ileriye etilmis bir adimdir bence.. Yattara yine replik hareketeler yaparken bir yandan sevinçten uçuyordum ama bir yandan da rum maçinda atildigi için gizliden gizliye "ah" dedim bol bol!

Oyuncu degistirmelerien gelince...
Bence stratejik degisiklikler degildi..
Göstermelik degisiklikler idi...
Klas oyuncular son 10-15 dakikada (hele ki maç kazaniliyorsa, hele bir de iyi oynamislarsa) disari alinirlar ki taraftar onlari özel olarak alkislayip ugurlasin! Senol Günes'in düsüncesi bu yönde miydi tartisilir... Ama yüne de ters teptigi bir gerçek!

sanatik
13.08.2005, 22:51
su haberi bu konuya eklenmesi uygun buldum:

SZYMKOWIAK'A ÖZEL GÖREV

Antrenmanlarda orta sahadan top dagilimina büyük önem veren Günes'in Szymkowiak'a özel görevler verdigi gözlendi. Polonyali futbolcu oyunun gidisatina göre soldaki Lee veya sagdaki Yattara'ya pas aktararak oyunun kanadini belirleyecek. Gol bölgelerinde etkili olan Semak'a yine Günes'ten özel izin var. Polonyali futbolcu pas dagilimi sonrasinda rakip savunma arasina girerek yine etkili olmaya çalisip ve gol arayabilecek.

kutoz
13.08.2005, 22:57
Sayet Senol Hoca, gerçekten bunu uygulama düsüncesi içerisindeyse çok faydali olacagini düsünüyorum. Semak, her yönüyle bu görevi rahatlikla yapabilecek yetenekte bir futbolcumuz. Hani derler ya, bence takimin 10 numarasi olur.Edited by: kutoz

hauptstrasse
14.08.2005, 01:13
konunun basligi oyun konseptimiz ancak arkadaslarin assagida yazacaklarimi da burada kabul edeceklerini varsayarak buraya yazmak istiyorum!

oyun konsepzdne ziyade bugun icin trabzonsporun genel anlamiyla bir degerlendirmesini yapmak konuyu biraz baska bir yone cekmek istedim!

bugun itibariyla oncelikli konumuz konyaspor maci gibi duruyorsa da trabzonsporda aslinda cok ilginc seyler yasaniyor! yasananlarin kulubun yarinina etki edecek turden seyler!

benim icin en onemli gelismelerdeb birisi tsclub yonetiminin basina profesyonel birinin gecmis olmasi!

bunun anlami urunlerimizin bundan sonra daha profesyonelce pazarlanacagi, urun yelpazesinin gunun ve pazarin sartlarina uygun bir yelpazeye yayilacagi ve pazarlamanin gelistirilecegidir!

bu kurumsallasma kavraminin icinin doldurulmasi acisindan onemli bir adim olarak gorulebilir!

bir baska konu ise yattaranin kontratinin 2009´a kadar uzatilmis olmasi ve maddi olarak yapilan iyilestirme! bu onun oyununa cok onemli katki saglayabilecek bir adim olarak yonetimin puan hanesine arti olarak yazilmistir diye dusunuyorum ancak gonul isterdi ki bu tartismalar hic yasanmamis ve o imza takim sezon hazirliklarina baslamadan once atilmis olsun! ama olmadi!

yapilan gec transferlerin ve cl ye gidemeden elenmemiz bizi olabilidigince yaralamis,hirpalamis olmasina ragmen yaralarin sarilmakta oldugunu gormek guzel!

tum medyanin ve hatta taraftarin agzinda geveledigi takimi kaos ortamindan cabuk etkilenecegi dusuncesi hakim su gunlerde! ancak bunlari yazanlarin buyuk bir yanilgi icinde olduklari yakin tarihte yasananlarla yalanlaniyor aslinda!

bu takim uc yildan bu yana her yil lig ortasinda ya yonetimini kaybediyor ya da t. direktoru ayriliyor ve o donemlerde takimin basarisi akilalmaz seklde yukseliyor bu anlamiyla takimin kurumun yapisal rahatsizliklarindan en az etkilenen birim oldugunu soyleyebiliriz!

yeni gundeme gelen bir konu ise gokdeniz konusu!- hos gokdeniz bir sekilde uc yildan bu yana gundemde ya, bu kez biraz farkli!- ortada dolasan ve konusulanlara bakarak gokdeniz yine olaylarin ortasina atilmak isteniyor ya da olaylarin icinde! aslinda neresinde oldugu beni ilgilendirmiyor! beni ilgilendiren olaylarin cikis zamani ve bu sekilde dillendirilmesi! zaten taraftarin gokdenize olan bir takintisi var! umarim bu yasananlardan gokdeniz en az kazayla cikar cunku bu takimin ona ihtiyaci var! onun da bu takima ihtiyaci oldugunu duusnuyorum!

bensahsen artik gokdeniz haberlerine alistim! fenere satilacakti! satilmadi! fatih ile arasi bozuk dendi can ciger dost ciktilar! yattarayla surtusmesi ortaya atildi asilsiz cikti ya da kendiliginden duzeldi!trabzonlulugu tartisildi, paragozlulugu tartisildi! herseyi tartisildi sizin anlayacaginiz ancak biz onu birakmadik o da trabzonu birakmadi! gokdenizin ben trabzonluyum demesi yattaranin seyirci icin kaldim demesinden benimnezdimde daha degerli ancak kimi akadaslar bunu algilayamiyorlar!

bunlarin diisnda dikkatimi ceken bir konu ise yonetimin su anki durusunun alisilagelmisin disinda guven vermeyisi!

bu guven verememe durumu onlarin famaagusta yenilgisini hala iclerine sindirememis olmalarindna kaynaklaniyorsanirim!yasadiklari bana gore kisa sureli bir sok sanirim ve cok yakinda yonetimde bunlarin hepsini asacaktir!

hazir yonetim konusuna deginmisken disarda bekleyen "cakallardan" bahsetmemek olmaz! baska h. ulusoy olmak uzere bir cok insan her anlamiyla mukemmel bir kurum haline gelmekte olan trabzonspor´a istahla bakmaktalar! benim merak ettigim h. ulusoy gibi baskan oldugu yillarda galatasarayin kopegi gibi olara usaklik yapan birinin trabzonspor mehmet ali yilmaz tesislerinden iceriye zorla sokulma cabalaridir! bana kalsa ben o tesislerin isminitez elden degistirir ve diger sahsinda trabzonsporla isminin birlikte anilmamasi icin son noktayi da boylece koyardim! olayin tabi birde politik boyutu var! trabzonda gucunu trabzonspor yuzundne kaybedne akp de kaleyi icten fetih icin calismalar muhakkak yapiyordur!

bir diger dikkat cekici konu da senol gunes ve onun ustlendigi kurum ici gorev!

benim kanimca senol gunes artik daha fazla sorumluluk alabilmelidir!

bu da kurumsallasmanin son taslarini da yerine koyarak yapinin tamamen profesyonellerce yonetilmesi ve sol gunesin de bu yapinin en onemli parcasi olan futbol a.s nin basina gecmesidir!

bunun icin daha cok erken ancak bu goreve gecen bir gunesin yeride cok yakindan tanidigimiz biriyle doldurulabilir!- onerecegi t. direktörun adini vermek istemiyorum, cunku bunun icin hem cok erken hem de cok uygunsuz bir zaman- ancak su bir gercek ki boyle bir degisim icin dahi gerekli zaman dilimi en az bir yildir!

son olarak deginmek istedigim bir konu ise avni akerin artik yneilenmesinin zamaninin geldigi ve gecmekte oldugudur!

trabzonspor daha iyi bir stadyumu haketmektedir!

ancak yonetimin bu konuda ki tasarrufunu bilmedigimden bunun uzerine cok fazla sey soylemekte istemiyorum...

bu yaziya devam edecegim...

simdilik saglicakla kalin...

TSunami
15.08.2005, 12:15
bu takimda ne oyun var ne de konsept. tam bir felaket.
takim kesinlikle hazir degil. ne fizik olarak ne kafa olarak. oyun kurgusu diye birsey yok. takimin yarisi kanat oyuncusu (emrah-celo-volkan-lee-yattara-gökdeniz) bukadar kanat oyuncusu oyunu sikistiriyor. gökdenizi takimda hiçbir yere koyamiyorsun ne sag kanat ne sol kanat ne forvet. bu gökdenizin degil teknik yönetimin suçu. takim tamamen fatihe endeksli oynuyor. o varsa iyi yoksa yandik. hüseyin formsuz tambir felaket saçimi basimi yoldum 4 maçtir. her maç 90 dk oynuyor. formsuzsa biraz dinlendir. adem koçak takimin en büyük ihtiyaci bu adami biraz takima alistir adam paslandi. gittin en kritik maçta 11 e koydun(geçen sene fb bu sene famagusta)
takimin eniyisi en çok kosan mücadele eden forvete toptasiyan tek oyuncu simek iki maçtir 60 da oyundan aliyor. bu adami da küstürün kimse kalmasin. rakibin saldirdigi yani açik verecegi dakikalarda yattara oyundan aliniyor. yattarayi konyada forvette denedin baktin verim alamadin çek yerine.
defans tam bir facia. eller gerçekten iyi erdinç toparlaniyor. ama uyum yok. 4 lü savunma riskini kaldiramiyor takim. bu ofsayt taktigi de nereden çikti. türk hakemlerine güvenip ofsayt taktigi mi uygulanir.
takima kurtarici diye hasan üçüncüyü oyuna aldin. bütün meseleyi bu özetledi zaten.
mesele kazanmak kaybetmek degil bu oyunla bu dizilisle bu mantikla bu is olmaz.

alone_61
15.08.2005, 12:30
ne konsepti yaaa... gördük konsepti konya maçinda...güç yok, kondisyon yok, mücadele yok, paslasma yok, organize atak yok, defansin göbegine gelen her top, her ara pas gol pozisyonu.....allah sonumuzu hayretsin..

murat
18.08.2005, 03:58
Bizim oyun konseptimiz ap acik ortada. Once rakibi ortasahada kitlemek sonra Gokdeniz,Fatih ve Yattaranin bireysel oyunuyla pozisyon uretmek. Bu oyun konseptinde diger oyunculara sadece satranctaki piyon gorevi dusuyor. Arada sirada simko bir fil olarak ortaya cikiyor ama onun haricinde cok yonlu oyuncularimiz yok. Kolay adam gecen tek Yattara ve Kaptan var onlarda gunlerinde olurlarsa.

Defansi 4 lu tutuyoruz fakat defanstan bindirme yapan hicbir oyuncumuz yok, burda ozellikle tek forvet oyniyan rakiplere karsi bir defans oyuncusu ortasahaya kaymali boylece ortashamiz daha kolay ileriye destek olabilir vede yorulmaz. Acikcasi benim goruntuledigim bizim oyuncularimiz nerde durmalari gerektigini nezaman bindirme yapmalari gerektiginibilemiyorlar. Ilk mudaheler cogu zaman basarisiz oluyoruz ve rakip kolayca kalemize geliyor. Ozellikle Erdinc hep adaminin onunde durdugu icin rakibe pozisyon veriyor.

Konseptimiz aslinda kisaca Gokdeniz veya Yattara gununde olup kaptana ayak uyduracak bizde mac kazanacagiz baska konsept yok bizim takimda. 1 macta 50 top kayibi yapan bir takimda konsept ne olabilirki ?

metinulusoy
18.08.2005, 11:18
Ben Yunanistan gibi kazanmak istemiyom.

bende aynen böyle düsünüyorum.trabzonsporum eskisi gibi yirtici,hirsli,saldirgan ve ezici bir futbol oynamali.bu sekilde maçlarimizi kazanmaliyiz.yoksa savunma futboluyla zaten sampiyon olunmaz.olunsaydi ziya dogan la olurduk.yunanistaninki farkli bir durum.çünkü onlar bir turnuvada savunma yaparak sampiyon oldular.

daedalus
18.08.2005, 11:46
Biz Yunanistan gibi oynayamayiz zaten. Onlarin oyunculari savunmaya daha yatkin isimler. Bizim savunmamizin ortasindaki iki isim bile tam anlamiyla defans adami degiller, birakin digerlerini.

Trabzon'un kurtulusu, yediginden fazla gol atmaktir. O da savunmayla olmaz.

Yalniz Konya ve Kayseri maçlarinda söyle bir tehlike gözlemledim : Takim ruhunu kaybetmisiz. Fatih ve Gökdeniz kendilerine bel baglanmasina o kadar alismislar ki, her top onlara gitsin, bütün sutlari onlar çeksin seklinde bir düsünce içine girmisler. Szymek'e, Jun'a bagirmalar, Yattara'ya, Eller'e ters bakislarla bir yere varamayiz. Birilerinin bu arkadaslara geçen seneki performanslarinin sadece kendilerinin eseri olmadigini hatirlatmasi gerekiyor. Yeniden bir takim haline gelmeleri gerekiyor. Yoksa ilk 10'a zor gireriz.

HAMBUGO
18.08.2005, 17:57
TS ÇIFT FORVET OYNAMAK ZORUNDADIR.

GÖKDENIZI VE YATTARAYIFORVET OYNATMAK HEM ONLARA HEM O MEVKININ ASIL SAHIPLERINE VE BIZLERE IHANET DEMEKTIR.

EGER BU MEVKI KORKAK FUTBOL UGRUNA ORTASAHA OYUNCULARIYLAIDARE EDILECEKSECOK DAHA RUM FACIALARI YASARIZ.

FATIH -JUN-MEHMET ARTIK TS YI ILERI UCTA TASIR.AL HERHANGI IKISINI OYNAT EGER BU TAKIM ETKKISIZ KALSIN BENDE TRABZONLULUKTAN KENDIMI AZD EDECEM.

KONSEPT

ozcan_asanoglu
18.08.2005, 18:03
tek forvet oynadiginizda orta sahanin çok formda ve diri olmasi gerekir..ayrica orta saha elemanlarinin golcü yönleri de bulunmali..bizde kim var bu özellikte, bir tek simek..gökdeniz ve yattarayi oraya monte etmeye kalkarsaniz özellikleri geregi defans arasinda kaybolup giderler...

ne diyelim, senol hocamizin gerçekten bir bildigi vardir...

Berat
18.08.2005, 18:08
Klasik bir Trabzonspor atagi;

Jefferson topu eliyle ceza sahasinin sol yan çizgisindeki Eller'e verir.. Eller sol kanada dogru hareketlenip Celaleddin'e pas verir, Celaleddin bosta adam bulamayinca tekrar Eller'e döner.. Eller oyunu açmak için daha sag taraftaki Erdinç'e verir, Erdinç Hüseyin'e , Hüseyin tekrar Erdinç'e, Erdinç sag kanattaki Emrah'a verir..Emrah önünde adam varsa klasik "fake" hareketini yapar..Daha sonra Yattara'yi kaçirmaya çalisir.. Top Yattara'ya gelirse ne ala,pozisyon bulabiliriz..Top Yattara'ya gelmezse geçmis olsun..

Diger bir versiyon;

Top çeyrek dairede..Szymek ya da Yattara'nin ortasi, Fatih Tekke'nin mükemmel kafasi ve top aglarda...

Kendi fikrim;

Hücuma kalkarken her atakta mutlaka Szymek'in ayagina top degmeli, Erdinç geriden kesinlikle top sisirmemeli,sol kanadin çalismasi için acilen bir formül üretilmeli, çogu arkadasin dedigi gibi Yattara'yi ve Gökdeniz'iforvet oynatmak sevdasindan vazgeçilmeli Yattara en azindan oyunun büyük bir bölümünde sag kanatta kalmali..

ts_fan
18.08.2005, 18:31
özellikle Hüseyin ve 61 bu kadar formsuzken kenarda oturmalidirlar ve yerlerine takim içinden alternatif isimler yerlestirilmelidir...

Szymek ve Lee (formsuz Hüseyin'in yerine) pekala göbekte yanyana oynayabilir, 61'in yerine 6 trilyon oldugu iddia edilenJun oynatilmali, 61'in su anki performansi takimdaki varliginin lüzumsuz oldugunu net bir sekilde gösteriyor...

son olarak defansta göbege Eller-Ufukhan ikilisi düsünülebilir...Edited by: ts_fan

canavar
18.08.2005, 20:18
Denecek birsey yok Hepsi dogru

hauptstrasse
18.08.2005, 20:25
yahu berat bari yazyorsun sacmalamadna yaz kardesim!

ne klasigi!

eller vejefferson bu takimda daha toplam 4 resmi mac oynadi! klasik kelimesinin anlamini bilmeden iskembeden salliyorsun!

once kavramlarin anlamini ogren ondan sonra konus!

ne yapsaydik! fatih defansa gelseydi topu alsayda ortasahada juna verseydi sonra jun fatihi bekleseydi fatih ileri cezasahasina gidene kadar ondna sonra ellerde rakip alanin ortasina gitseydi ve jun topu ona verseydi! boyle daha uzel mi duruyor! ya da "klasik" oyun baslatma seklimizi boyle mi degistirelim?

ayrica senin bu herseye karsi cikma davranisin gina getirdi.

klasikmis!

senin su klasik yazilarin yok mu!Edited by: hauptstrasse

Barış
18.08.2005, 20:28
Iddia ediyorum bu kavga çok uzar.smileys/smiley4.gif

immortal_TS
18.08.2005, 20:29

ne klasigi!

eller vejefferson bu takimda daha toplam 4 resmi mac oynadi! klasik kelimesinin anlamini bilmeden iskembeden salliyorsun!

klasikmis!

senin su klasik yazilarin yok mu!

Sissttttt ayip oluyor biraz kardesim berati tanimiyorum ama yorumlarini takip ediyorum ve begeniyorum ayri bir münasebetinmi var anlamadim dogrusu hersey beratin açikladigi gibi.Ve yorumlara saygi göstermelisin her yorum sonrasi birinin birilerini elestirmesinden de bana gina geldi lütfen yazarken biraz daha düsünerek yazalim.

Berat
19.08.2005, 01:00
hauptstrasse; bi ara NTV de bir program vardi matchstudy diye, hatta internet sitesi de var matchstudy.com Maçlarin istatistiklerini çikariyolar ama basit istatistikler degil,neyse bilenler bilir. bizim maçlarin istatistikleri yoktur..Olsa da incelesek keske..Olay tamamen dedigim gibi, geçen seneki gibi degisik atak varyasyonlari deneyemiyoruz maalesef..

"klasik" mevzuusuna gelince.. O kadar yorum yapmisim, sen sadece bir kelimeye ve anlamina takilmisin.. Benim "Klasik bir Trabzonspor atagi" diyerek ve bu ataklarin içine Eller ve Jefferson u katarak bu sezonki maçlar (4 maç ve ben bu 4 maçin 2sini canli izledim) için konustugumu anlamadin mi, anlamak mi istemedin yoksa anlama kapasiten mi yok?? "Klasik" kelimesinin anlamina bakildiginda o cümlede kullanmam yanlis olabilir ama senin bu kadar ufak biseyden mevzuu çikarma hevesine anlam veremiyorum dogrusu..

not: saçmalamak ve iskembeden sallamak keliemelerini aynen iade ediyorum.. bir de muhalefet yaparken sürekli "iskembeden sallamak" deyimini kullaniyosun, yenile kendini,insanlara satasmak onlarin sinirlerini bozmak için daha çarpici, daha sinir bozucudeyimler bul..smileys/smiley17.gif

Edited by: Berat Tekke

geronimo_61
19.08.2005, 09:03
hadi bakalim arkadaslar daha fazla gayret edin de görelim su kavganin galibini noluyor sizlere

baris_aykan
19.08.2005, 15:07

ne klasigi!

klasikmis!

senin su klasik yazilarin yok mu!

................................her yorum sonrasi birinin birilerini elestirmesinden de bana gina geldi lütfen yazarken biraz daha düsünerek yazalim.

SANAMI DARAL GELDI BANAMI smileys/smiley11.gif

zanoylu
19.08.2005, 17:08
Birbirimizin açiklarini ariyoruz baska ismiz kalmamis gibi bular ufak mevzular arkadaslar. Beratin yazisini okumda ti ye alinacak bir sey bulamadim olsa bile almakmi gerekir bunuda anlamis degilim....Klasik lafi ilk oynadigi maçtan son maça kadar olan kismida kapsar, bu iki maçta olabilir.Bir önceki maçin klasik bir benzeri dersin mesela.......Bunun nesi mevzu yapiliyor yani asin artik bunlari arkadaslar

Tekke
19.08.2005, 17:17
Hücuma kalkarken her atakta mutlaka Szymek'in ayagina top degmeli, Erdinç geriden kesinlikle top sisirmemeli,sol kanadin çalismasi için acilen bir formül üretilmeli, çogu arkadasin dedigi gibi Yattara'yi ve Gökdeniz'iforvet oynatmak sevdasindan vazgeçilmeli Yattara en azindan oyunun büyük bir bölümünde sag kanatta kalmali..

Ya biktim su defanstan top sisirmelere,Allahta Petko gitti de kaleci sisirmiyor artik,oyun düzenimiz niye yok kardesim ya,ver ortadan szymek e ne yaparsa yapsin dallama gibi defanstan Fatihe Yattaraya uzun topla nereye kadar be kardesim.

Duman
19.08.2005, 18:17
Senol hocaninmac oncesi vemac icindekitaktik dusuncesini bugune kadar anlayamadim.Onun mac icinde uyguladigi herhangi bir taktikle mac aldigimizi da hatirlamiyorum.Tek bildigim(ve tum Turkiyenin bildigi) mac icinde ne olursa olsun ,cikacak ilk oyuncunun Yattara oldugudur.Gokdeniz ve Fatih o macta 90 dakika yerde otursalar bile,onlari oyundan alacak cesarete omur boyu sahip olamayacagidir.

Umut fakirin ekmegi hesabi, bu anlayisla sampiyon olmayi bekliyoruz,Allahtan umit kesilmez...

Barış
19.08.2005, 18:19
Gokdeniz ve Fatih o macta 90 dakika yerde otursalar bile,onlari oyundan alacak cesarete omur boyu sahip olamayacagidir.

Haklisin.Bu olayi anlamis degilim.

sanatik
26.08.2005, 19:07
"Bu kadro Avni Aker?de 3-4-3?ün kralini oynar! "
Servet Özkara | Günebakis

Içerideki maçlarda Trabzonspor sahaya hangi oyun planiyla çikarsa çiksin bes dakika sonra kaç forvet oluyor?
- Üç
Yattara, Fatih, Gökdeniz.
- Dogru.
Kürsat'in da alinmasi, ayrica elde yeterli sans bulabilirse on yil formayi çikartmayacak yetenekteki Ufukhan?in da olmasi düsünülürse...
Ve de Eller?in stoperden çok bir libero özelliklerine sahip oldugu göz önüne getirilirse defansin göbeginin üçlü olmasi mantikli gelir mi?
- Gelir.
- O zaman üç geride, üç ileride bir sistem var mi?
- Var tabi, 3-4-3.
Ben de diyorum ki Trabzonspor bu oyuncu yapisiyla Avni Aker?de çok rahatlikla 3-4-3 oynayabilir.
Derbi maçlarda durum gözden geçirilebilir ancak diger maçlarda bu sistemle her takima en az üç atar.
Denemesi bedava!
Madem ki bedava, isterseniz bir de takim yapalim!
Kalede Jefferson, ya da Tolga.
Çift stoper Erdinç, Kürsat, Ufukhan üçlüsünden ikisi, libero Eller.
Orta dörtlünün saginda Emrah, solunda Celalettin veya Volkan ile Lee?den en formda olani, ortasinda Hüseyin ile Szymek.
Ileri üçlü bildiginiz gibi.
Yattara, Fatih, Gökdeniz.
Bu arada Tomas Jun form tuttugunda orta dörtlünün sagina Gökdeniz gelir, Tomas Jun da onun yerine geçer.
Menmet Yilmaz ne mi oluyor?
Onun da sözlesmesini bir yil uzatip kiraya veririm.

gerisiyalan
27.08.2005, 10:31
istatistik önemli bir konu, rakamlari yorumlamak da zor tabii, keske detayli istatistik bilgileri alsak.
örnegin, gol attiktan sonraki 15 dakika içinde gol yeme olasiligimiz ile her hangi bir 15 dakikalik süreçteki gol yeme olasiligimiz arasinda fark var mi?

Bana öyle geliyor ki arada çarpici bir fark olacaktir, çünkü gol atinca, skoru korumaya çalisarak geri çekiliyoruz ve malesef savunma yapamiyoruz. Geçen sezon genelde öyle oldu. Gol atip akabinde hemen gol yiyoruz. Ya da çok önemli pozisyon veriyoruz. Bir 15 dakika savunma yapamiyoruz malesef. Bu bir hastalik.

Futbolcular psikolojik olarak geriye çekilmemeliler gol attiktan sonra.
Çözümü çok basit aslinda.
maçlari hep 0-0 gibiymis oynayabilirsek, bu mantigi oyuncular uygularsa, hersey çok daha iyi olacaktir gibime geliyor.

Hep 0-0mis gibi oynamaliyiz.
skor olarak önde de olsak geride de olsak.
smileys/smiley2.gif Edited by: gerisiyalan

guci 29
17.10.2007, 17:28
Takım Ziya ile birlikte; yapılan maçları izliyor mu acaba? İzlediklerinde hangi ruh haline giriyorlar çok merak ediyorum. Aslında izlerken ruhum bedenimden çıkıyor sanki! Takımın oynadığı oyun mahalle aralarında oynanan maçlar gibi. Gerçi o maçlar daha heyecanlı oluyor ya, neyse.

sanatik
17.10.2007, 17:33
Aman yarabbim, iki senelik konu cikdi piyasaya :--)

degisen pek birsey varmi bari ?

ziya eski ziya.

Ünyeli Murat
17.10.2007, 17:40
oyun konseptimiz bu yıl ziyayla daha defansif bir görünüm kazandı...yaptığımız tek iş boğuşmak boğuşmak...arada bir gol yiyince onu çıkarmak çıkarmak...çamura saplanmış otomobil gibi patinaj çekip duruyoruz....valla ne sahadaki mücadeleden ne taktikten hiçbirşeyden zevk alamıyoruz...

Emre B.
17.10.2007, 17:49
Konsepti geçtim bizde oyundan eser yok.

Travelair
17.10.2007, 17:54
Konsept şu: Umut gel geri rakibi bırakma pressss! Gokdeniz takip et yakala Yattara gel geri Huseyin tut seni geçmesin Ayman atıl! Celo taça haydi yavrum yapabilirsin Erdinç dikkat et arkana kaçmas? Aman aman ah ah ah Tolga tuttt!! Aha gol... Olacak olacak haydi beyler!

DKaraduman
17.10.2007, 19:53
Konsept şu: Umut gel geri rakibi bırakma pressss! Gokdeniz takip et yakala Yattara gel geri Huseyin tut seni geçmesin Ayman atıl! Celo taça haydi yavrum yapabilirsin Erdinç dikkat et arkana kaçmas? Aman aman ah ah ah Tolga tuttt!! Aha gol... Olacak olacak haydi beyler!

:alkış::alkış::alkış:

Samet Yildirim
17.10.2007, 19:58
bizim konsept savunma ve az adamla hucuma cikip gol atmak yani ANADOLU KONZEPTI (ZIYA DOGAN HERZAMAN BÖYLEYIDI)-(11MAC ARKA ARKAYA YENDIGIMIZDE DE BÖYLEYDI)

highlander
17.10.2007, 20:11
Üzerinde düşünülmüş ve çalışılmış bir oyun anlayışı yok.Trabzonspor'un şu an oynadığı oyun çok basit.Rakibin oyununu boz.Topu kap.İleriye şişir.Bu, berabere giderse oyun hiç değişmez.Ama yenik duruma düşünce Yattara'yı oyuna al,karnında ağrılarla gol olacak diye izle dur kenardan.Oyun anlayışımız maalesef böyle.

eminbayram
17.10.2007, 20:13

budurrrrrrrr

poetricus
17.10.2007, 21:47
Oyun konsepti mi?
İşte bizim yönetim ve teknik kadronun anlamını bilmediği bir isim tamlaması.
Hadi oyunu dama, tavla, çiftetelli gibi anlamlarla cüzi bir miktar tahmin edebilirler ama şu konsept işini hayatta anlayamazlar. Kelimenin sözlük anlamını ezberletene, cümle içinde kullandırıp belletene kadar aylar geçer. Bu arada ders yılı, pardon sezon biter. En iyisi hepsini yollayıp bu tamlamanın anlamını bilen birilerini sınıfın, ay pardon, takımın başına getirmek.

Ahmet Faruk
17.10.2007, 23:11
ziya bu takımın başındayken konseptten bahsetmeyelim. Mantelite diyelim şuna da ziyanın da gönlü olsun dimi yaani

Ahmet Karaman
17.10.2007, 23:46
oyun konsepti mi?
ortada konuşulmaya , tartışılmaya namzet bir oyun mu var ki? yapmayın arkadaşlar.

Şahin Yılmaz
17.10.2007, 23:55

Başka söze gerek yok. Cuk oturmuş.

turgi
18.10.2007, 01:50
ziya bu takımın başındayken konseptten bahsetmeyelim. Mantelite diyelim şuna da ziyanın da gönlü olsun dimi yaani

yaniiiiiii:D:D

turgi
18.10.2007, 01:52

:alkış::alkış::alkış: başka ne denirdi ki

bizcil
18.10.2007, 12:50
Oyun konseptimiz yok. Oyun konseptimiz olsa bütün gol yükünü 1-2 oyuncunun üstüne yıkılmazdı, bir sezon boyu rakip kaleye 3 şut çekmeyen orta saha oyuncularını izlemezdik.

Aslında bir oyun sistemimiz çoook uzun zamandır da olmadı bence.
Örneğin Fatih Tekke 30 gol attığı zaman da bir oyun konseptimizin olduğu söylenemez. Çünkü, eğer Fatih Tekke'nin insanüstü golcü yeteneklerini saymazsak takımda yine bir sistem göremiyorduk...

EmrahYalçınalp
18.10.2007, 13:41
Oyun konseptimiz yok. Oyun konseptimiz olsa bütün gol yükünü 1-2 oyuncunun üstüne yıkılmazdı, bir sezon boyu rakip kaleye 3 şut çekmeyen orta saha oyuncularını izlemezdik.

Aslında bir oyun sistemimiz çoook uzun zamandır da olmadı bence.
Örneğin Fatih Tekke 30 gol attığı zaman da bir oyun konseptimizin olduğu söylenemez. Çünkü, eğer Fatih Tekke'nin insanüstü golcü yeteneklerini saymazsak takımda yine bir sistem göremiyorduk...
Fatih Tekke'yi futbol ilahı yapmanın anlamı yok. İyi bir futbolcuydu, bugün bir çok forvette olmayan top saklama özelliği ile belirgin bir fark yaratıyordu. Ama o dönemdeki başarıyı sadece ona endekslemek doğru olmaz. Biz Szymek-Gökdeniz-Fatih, zaman zaman Yattara ile "takır takır" çalışan bir sistem kurmuştuk mesela... Yattara ve Gökdeniz her maç 3-5 kez kanat değiştirir, rakibin dengesini bozardı. Szymek'in en kötü olduğu dönemde bile 3-5 tane "ince" pas atmadığı maç olmazdı.

Yasak olmasa arşivimdeki bir golü ekler, yorum isterdim. Gökdeniz-Fatih ve Szymek imzalı, Konyaspor'a atılmış bir gol... 5 tek pasta gol geliyor ve bu 5 pasta katedilen mesafe yaklaşık 70 metre. Biz 5 pasta 70 m'yi bırakın, 5 pası bir arada ne zaman gördük?

Kısaca, Fatih'in katkısı inkar edilemez ancak hiç bir zaman bir sistemimiz olmadığına katılmıyorum. Trabzonspor'un 11'inin bu kadar belirsiz olduğu ikinci bir dönem yok.

gentlemanoflu
18.10.2007, 19:49
Oyun oynayacak oyuncu mu var da konseptimiz olsun..!!

turgi
19.10.2007, 02:41
konsept mi o ne yaa mantalite desek hakkatende yaa olmaz mı ziyanın bilmedigi terimler kullanmayalım

smertkan
19.10.2007, 07:05
Konsept yerine Oyun Anlayışı kelimesi daha uygun durmazmıydı.
Konsept TDK sözlüğünde 1.Kavram 2. Anlayış, Görüş
Mantalite ise Anlayış olarak karşılık buluyor.
Unutmayalım Türkçemiz Ses Bayrağımızdır.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Oyun anlayışımız

Anlayış kelimesi her şeyi ifade ediyor zaten.Anlayış için Önce anlamak lazım yani idrak edebilmek. Bunun için görebilmeli, duyabilmeli hissedebilmeli gördüğünüzü bildiğinizle karşılaştırabilmeli ve sonunda bir yargıya varabilmelisiniz. Anlamak bu işte. Ne Yazıkki bizim Türk Teknik direktörlerinin birçoğu Başta Sn Terim Ve Onun Trabzon Şubesi Sn Doğanın böyle bir çabası yok ne diyorlar ben bildiğimi yaparım güvendiğimi oynatırım. Anlamak için çaba gösstermeyen gözünü kulağını kapamış insanların anlayışıda kafama koyduğumu yaparım, güvendiğim adamı oynatırım oluyor.

İyi bir Filmi İyi bir Yönetmen çeker.O Filmde anlatmak istediklerine göre senaryoya müdahale edebiliyor, anlatmak istediğini beyazperdeye yansıtacak oyuncuyu mekanı seçiyor,ışık montaj ve diğer ekibi ekibi hem seçiyor hem yönetiyor. Sonuçta ortaya çıkan Filminde başına Bİr ............... filmi yazılıyor.

Aynı süreç koşut olarak Futboldada yaşanıyor, Teknik Direktör anlatmak istediğini yani Oyun anlayaşını sahaya yansıtmaya çalışıyor ve de altınada imzasını atıyor.Sonuçta beyazperdeye yansıyan nasıl Yönetmenin kafasındakilerin izdüşümü ise yeşil sahalara yansıyanda Teknik direktörün kafasındakilerin iz düşümü oluyor.

Genel çoğunluk Gerek Ziya DOĞAN Gerekse FAtih TERİM hocaların maçlarından hiçbir şey anlamıyor çünkü ortada bir anlayış yok.Anlayış nasıl olsunki anlama yok.

Ve biz arkadaşların ifadesi ile başı kesik tavuklar gibi koşan adamların ara sıra güreştiği ara sıra yumruklaştığı bolca tekme savrulduğu tuhaf bir oyunu yeşil sahada görüyoruz.Sahadaki iz düşümü asıl oyundan başkalaşmış bir oyun gördüğümüzde bu oyunun kotarıcısı teknik direktöre Doktor yardımı lazım deyincede amacımızı aşmış oluyoruz.

GolaMTuRi
19.10.2007, 07:15
futbol fukarasi bir hocanin bulundugu ve bu kadar ucubenin ilk 11 ciktigi takimda ne konsept olur ne de oyun anlayisi..