PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : '' Ayarlanmış '' Deplasman Fikstürümüz !

Koray
02.02.2010, 16:43
Bursa D
Antalya D
Gaziantep D
Kayseri D
Besiktas D
Eskişehir D
Ankaragücü D
Fenerbahçe D

Bu fikstürler nasıl çekliyor böyle ki tüm zorlu deplasmanlar ikinci yarıda oynanıyor ?

Şuraya bakın...

Tolunay Abdioğlu
02.02.2010, 16:45
Benim de dikkatimi çekti bu iş.

Tesadüf mü şimdi yani bu. ?

Hekimoğlu
02.02.2010, 16:46
Ayarlanmış denemez Fener de bizi takip ediyor ilk yarı aynen bu maçları oynadı deplasmanda.

Küçükalioğlu
02.02.2010, 16:46
Geçen sene kolay oldu da ne oldu yani. Bkz. İçerde denizli ve konya. Oynayan kazanır arkadaş.

Murat'
02.02.2010, 16:48
Bursa D
Antalya D
Gaziantep D
Kayseri D
Besiktas D
Eskişehir D
Ankaragücü D
Fenerbahçe D

Bu fikstürler nasıl çekliyor böyle ki tüm zorlu deplasmanlar ikinci yarıda oynanıyor ?

Şuraya bakın...

Ne varmış yani bunda.Geçen sene kolaydı da ne oldu.

Yağızhan Sağnak
02.02.2010, 16:48
Bursa D
Antalya D
Gaziantep D
Kayseri D
Besiktas D
Eskişehir D
Ankaragücü D
Fenerbahçe D

Şuraya bakın...

İçerde olsa daha mı iyi ? :)

f1bekir
02.02.2010, 16:50
Komplo teorisi üretmeyelim arkadaşlar. Oyna kazan, bu kadar basit.

Ba®ış
02.02.2010, 16:50
Ayarlanmış denemez Fener de bizi takip ediyor ilk yarı aynen bu maçları oynadı deplasmanda.
haklısınız.ayrıca ikinci devre de kadroyu takviye etme şansı da var.hem geçen sene de güya fikstür avantajımız vardı,ne oldu.deplasmanda daha başarılıydık.

Koray
02.02.2010, 16:52
Herşeye sizin mantıkla bakarsak yandık bittik kül olduk zaten, geçen sene kolaydı da ne olduymuş ? Hayret bişey 2 tane talihsiz sonuç ortaya çıktı diye bundan sonra ki ikinci yarı deplasmna fikstürümüzde böyle mi olsun ?

Nasıl bi mantıktır anlamadım...

Murat'
02.02.2010, 16:54
Herşeye sizin mantıkla bakarsak yandık bittik kül olduk zaten, geçen sene kolaydı da ne olduymuş ? Hayret bişey 2 tane talihsiz sonuç ortaya çıktı diye bundan sonra ki ikinci yarı deplasmna fikstürümüzde böyle mi olsun ?

Koray o zaman sezon başında açsaydın başlığı.

Koray
02.02.2010, 16:57
Koray o zaman sezon başında açsaydın başlığı.

Aferdersin Murat bilemedim şimdi dikkatimi çekti, bundan sonra daha dikkat ederim yeterki kızma...

SDanışmaz
02.02.2010, 16:58
Koray dışarda olması daha iyi gibi. Kurcalama :D

smyrna
02.02.2010, 16:59
Biz deplasmanda daha iyi oynuyoruz

Alihan Ertürk
02.02.2010, 17:00
Biz deplasmanda daha iyi oynuyoruz

O devir kapandı artık.

Svs maçındaki futbolu Karadenizspor mu oynadı ?

:)

Emirhan Makul
Ben ona bakmam , ben fenerin son 11 maçına bakarım. Ayarın kralı orada.

f1bekir

Şampiyonluk hasreti çıldırttı seni :)

Bunlar ayarlanmış bile olsa, şampiyon olmak istiyorsak oynayıp kazanacağız, başka yolu yok. Çarşamba-Pazar maç oynamaya alışacağız. Hakemler yanlış kararlar verecek ama biz yakaladığımız pozisyonları daha yüksek yüzdeyle gole çevireceğiz, hakemi de yeneceğiz. Üstelik deplasmanlar bize iyi geliyor geçen seneden beri, dert etmeye gerek yok. Başarılı veya başarısız olmamızı fikstür belirlemeyecek bana göre, kendimiz belirleyeceğiz.

Koray
Bursa maçında hep beraber göreceğiz '' deplasmanda daha iyi oynuyoruz '' klişesinin ne kadar gerçeği yansıttığını...

Atılay
Bursa D
Antalya D
Gaziantep D
Kayseri D
Besiktas D
Eskişehir D
Ankaragücü D
Fenerbahçe D

Şuraya bakın...

Ne güzel işte takımı desteklemeye en zor deplasmanlara gidebiliriz ikinci yarı :D

Burak
02.02.2010, 17:01
Büyük takım deplasmanda içerde hesabı yapmaz

Koray
02.02.2010, 17:03
Büyük maçlarda nasıl ''ayrıntılar'' skoru tayin ediyorsa, bu ligte de ''ayrıntılar'' şampiyonu belirliyor...

U.Sadıkoğlu
02.02.2010, 17:03
Takım topunu oynasın yeter kim takar fixtürü :D

Halit Aydın
02.02.2010, 17:04
Şimdi laylaylom gülüyorsunuz o maçlar gelince görürsünüz deplasmanlarda iyi mi oynuyoruz kötü mü?

Senelerdir aynı fikstürü çekiyoruz sanki. Fenerle bitiyor lig. Hadi bunlar tesadüf, Fener İstanbul dışına çıkmayacak tam da şampiyonluk yarışının olduğu haftalarda üstelik.

SEDAT
02.02.2010, 17:07
- zaten fikstür çekilirken her şey ayarlanıyor arkadaşlar..malum her işin içine para girince..

- Bir Allahın kuluda demiyorki ya iki sezon üst üste nasıl son hafta Fb le denk geliyor diye..

- Örnek vereyim ziraat Türkiye kupasında ki son kuralarda bence muhtemel bi fb-gs finali istenmektedir..

- Sonuçta reytingi fazla olduğu için ha biz bu işi bozarmıyız..inşallah bozacağız..

Halit Akyüz
02.02.2010, 17:08
Tesadüf olur mu arkadaşlar. Senelerdir Fb ile son haftalar maç yapıyoruz buda mı tesadüf..? :)

Koray
02.02.2010, 17:12
Manisaspor
Büyükşehir Belediye
Ankaraspor(Hükmen)
Gençlerbirliği
Galatasaray
Kasımpaşa
Ankaragücü

febe'nin bundan sonraki deplasman maçları...

Kesin tesadüftür, kesin.

zafer6161
02.02.2010, 17:12
manisa
ibb
gençlerbirliği
galatasaray
kasımpaşa
denizli

zor maçların deplasmanda olması daha iyi bence,

Sefa
02.02.2010, 17:13
Arkadaşlar fikstür her sene aynıdır. Fikstürde oynama olmaz. Çektiğiniz numara yerinizi belirler bu kadar basit.

Samet Yildirim
02.02.2010, 17:16
Fikstür de herzaman "ayarlama" vardir bu Sampiyonlar Liginde bile oldu hepimizin bildigi gibi.

Son 3-5 senede hemen hemen hersene son mac FB le tam komedi...

SEDAT
02.02.2010, 17:18
Arkadaşlar fikstür her sene aynıdır. Fikstürde oynama olmaz. Çektiğiniz numara yerinizi belirler bu kadar basit.

- Peki ligin son haftalarına 2-3 derbi sıkışmasıda tesadüfmü sence..

- Fikstür çekiminde istanbul ve ankara takımları ilk hafta çakışmasın diye dışarda bırakılıyolar bildiğim kadarıyla..o yüzden her sene aynı gibi oluyor tahminim..

Küçükalioğlu
02.02.2010, 17:25
Koray alınganlık yapmış biraz neticede kendiside Trabzonspor'un menfaati doğrultusunda böyle bir başlık açmayı uygun görmüş. Fikir ayrılığı her konuda oluyor zaten. Ona göre ayar çekilmiştir, bana göre değil lütfen kırmadan, dökmeden arkadaşlar. Konuya gelince Fenerbahçe'nin son 11 maçını ayar çekmişlermidir diyorsan kesin çekmişlerdir bence. Ama bizim deplasman olayı bana pek inandırıcı gelmiyor.

Ilelioglu
02.02.2010, 17:29
Ya sonucta hepsine karsi oynamayacakmiyiz..??

Gereksiz bir baslik bence...;)

Koray
02.02.2010, 17:31
Ya sonucta hepsine karsi oynamayacakmiyiz..??

Gereksiz bir baslik bence...;)

Senin gibilerde her eve lazım zaten, rende gibi...

smyrna
02.02.2010, 17:32

xD hehe ..

FANATIK61
02.02.2010, 17:33
Biz TRABZONSPORUZ böyle bos seylere kafa takmamamiz lazim...

Ömer SEVİNÇ
02.02.2010, 17:33
İyi işte deplasmanda daha iyi oynuyoruz biz Koray'ım :)

Koray
02.02.2010, 17:34
Bu maçların her biri bittiğinde başlık canlanacak, inşallah hepsini yenerizde başlığı hortlatma zahmetinde bulunmam...

Sizin dediğiniz olsun bakalım, nasıl olsa hepsiyle her halükarda oynayacağız.

Bursa Maçında göreceğiz bunun ne kadar gerçeği yansıttığını Ömercim :)

Ilelioglu
02.02.2010, 17:34

Öyle degil mi ama? Dogruyu söyle...

Sonucta öyle veya böyle zaten hepsine karsi oynayacagiz...:cool:

Armağan Dere
02.02.2010, 17:37
Geçen Yıl Deplasman Kralı değilmiydik?...Sanki hepsini Avni Aker'de oynasak yencektik..Fener'in fikstüründe ayar olabilir çünkü son 10 hafta içerde oynuyolar bildiğim kadarıyla bunu avantaja çevireceklerdir...Biz son 10 hafta içerde oynasak bizim için dezavantaj olabilirdi diye düşünüyorum

affetmez3461
02.02.2010, 17:43
la bırakın hbu ıslerı usaklar ya..oakdarda uzun boylu deıl ya...

must61
02.02.2010, 17:57
Bursa D
Antalya D
Gaziantep D
Kayseri D
Besiktas D
Eskişehir D
Ankaragücü D
Fenerbahçe D

Şuraya bakın...

Bu maçları öyle yada böyle deplasmanda oynayacağız...2.yarı da olmasının pek birşey değiştireceğini de zannetmiyorum...Ayrıca ;
Galatasaray
Bursaspor
Gençlerbirliği zorlu deplasmanlar değillermi?

Ki Antalya Eskişehir Ankaragücü zorlu deplasmanlardan sayılıyor da Kasımpaşa Diyarbakır Sivas deplasmanları rahat geçilebilinecek deplasmanlar mı...?

Mellih
02.02.2010, 17:59
Bursa D
Antalya D
Gaziantep D
Kayseri D
Besiktas D
Eskişehir D
Ankaragücü D
Fenerbahçe D

doğru bunlar ligin zor deplasmanları ama biz Antalya,Kayseri,Eskişehir,Beşiktaş,Ankaragücü deplasmanlarında zorlanmıyoruz.. aksine her yıl haberi çıkıyor, deplasmanın en başarılı takımı Trabzonspor diye, bu senede başarılı olacağımızı düşünüyorum. G.Antep, Bursa ve F.Bahçe maçlarına da daha hazır çıkmlıyız.. Teofilo bu maçlar için kesinlikle hazır duruma gelmeli..

AKSOY_61
02.02.2010, 18:00
Valla karşımdaki dünyanın en akıllı insanı bile olsa, beni bu fikstürü sadece bilgisayarın oluşturduğuna inandıramaz.
Böyle bişey yok çünkü.

Önemli derbiler genelde ligin ortalarında veya sonuna yakın zamanlarda
Ts- Fb maçı da bundan önce oluşan intikam havasından dolayı ligin sonunda
Desteklenen klüplerin zor deplasman maçları ilk yarıda kolayları ise genelde 2. yarıda olur.
2. yarının çok daha çekişmeli olduğundan dolayı zor deplasmanlar ilk yarıda olur.

Fenerin ve ts nin fikstürüne bakın birisi bu kadar zorken diğer bu kadar kolay olamaz
bu kadar tesadüf bir arada ancak bizim ligimizde olur.

Koray
02.02.2010, 18:02
Bu maçları öyle yada böyle deplasmanda oynayacağız...2.yarı da olmasının pek birşey değiştireceğini de zannetmiyorum...Ayrıca ;
Galatasaray
Bursaspor
Gençlerbirliği zorlu deplasmanlar değillermi?

Ki Antalya Eskişehir Ankaragücü zorlu deplasmanlardan sayılıyor da Kasımpaşa Diyarbakır Sivas deplasmanları rahat geçilebilinecek deplasmanlar mı...?

Nasıl ikinci yarıda oynamamız bişey fark etmiyor, yahu biraz mantıklı olun illa geniş geniş açıklamama mı yapalım, keşke açmasaydım bu başlığı harbiden triplere girdim burda..

Farzedelim Eskişehir ve Ankaragücü son haftalarda küme düşme potasında, sence bu maçlar ilk yarıda olsa o zamanki gibi savaşa çıkar gibi mi çıkarlar maça ?

Ilelioglu
02.02.2010, 18:05
Nasıl ikinci yarıda oynamamız bişey fark etmiyor, yahu biraz mantıklı olun illa geniş geniş açıklamama mı yapalım, keşke açmasaydım bu başlığı harbiden triplere girdim burda..

Farzedelim Eskişehir ve Ankaragücü son haftalarda küme düşme potasında, sence bu maçlar ilk yarıda olsa o zamanki gibi savaşa çıkar gibi mi çıkarlar maça ?

Dogru bir tespit ama biraz gec kaldik arastirmada..:cool:

asimetrik
02.02.2010, 18:06
Fikstür zaten ayarlanıyor. Bunu gizli de yapmıyorlar. Yayıncı kuruluşun da isteği üzerine ilk haftalara derbi maçları gelmesin diye İstanbul takımları torba dışı tutuluyor. Bizim fb maçlarının son haftaya gelmesi de tesadüf değil. Uygulanan torba metodu ile zaten bir kaç seçenek çıkıyor birisi de son hafta. Burada itiraz edilmesi gereken bizim maçlardan ziyade süperlig de oynayan tüm Anadolu takımlarının torbaya figüran babından katılması. Avrupa'da uygulanan bir yöntem değil. Sanırım küçük oynamalar İspanya'da yapılıyordu.

AKSOY_61
02.02.2010, 18:07
Tepki verilse de bişey olmazdı zaten
Artık herşey alenen yapılıyor.Kimsede de ne utanma duygusu var ne de korku hissi.

Kimse ulan bu kadar tesadüf milleti kıllandırır demiyor.

vaslat
02.02.2010, 18:07
Turkcell Süper Lig’deki fikstür çekimlerinin son yıllarda birçok tesadüfe sahne olması akıllara soru işaretleri getirmeye başladı. Konuyu köşesine taşıyan Milliyet yazarı Uğur Meleke olayı şöyle gündeme getirdi:
“Tahmin ediyorum, futbolda bizim düzeyimizdeki diğer Avrupa ülkelerinde (mesela Hollanda’da, Belçika’da vs.) fikstür çekimi çok sıradan bir iştir. Belki sporseverler, kendi tuttukları takım ilk hafta kimle karşılaşıyor diye merak ederler, sonrasına bakmazlar bile muhtemelen… Lâkin bizde her fikstür çekiminin ardından soru işareti, soru işaretini kovalıyor çünkü çok garip tesadüfler olabiliyor önümüzde…
Mesela üç sezondur üst üste Trabzonspor’la Fenerbahçe’nin ligin 17’nci haftasında karşılaşması herkesin dikkatini çekti ister istemez. Enteresan, iki ekibin, üç sezon üst üste ligin son haftasında karşılaşma ihtimali tam 4913’te 1…
Bir de fikstür çekiminde, aynı şehir takımlarının yani Ankara ve İstanbulluların toplarının önden teslim edilmesi detayı var. Bu topların seçimi bu sene yeterince düşünülerek yapılmamış, kusursuz dağıtılamamış.
5 İstanbullu ile 3 Ankaralı’ya seçilip verilen numaralar ardışık olmuş. Bu da Beşiktaş’ın ilk 9 hafta, Galatasaray’ın 2 ile 11’inci haftalar arası, Fenerbahçe’ninse son 13 hafta İstanbul-Ankara dışında bir ile gitmemeleri gibi garip bir sonuç doğurmuş! Sanırım özellikle Fenerbahçe’nin son 13 hafta boyunca Ankara dışında seyahat yapmayacak olması, sarı-lacivertli takım yetkililerini bile şaşırtmıştır!
Tamam bunlar, binde bir yaşanacak (pardon neredeyse beş binde bir yaşanacak), üstünde çok durulmayacak tesadüfler… Ama her sezon fikstür çekiminde tesadüf olmadığını gayet iyi bildiğimiz önemli bir teamül var: Tam 8 sezondur 3 büyük İstanbul takımı ligin ilk 4 haftasında karşılaşmıyorlar! Zira fikstür çekimi yapılmadan ve diğer sıradan(!) Süper Lig takımları toplarını seçmeden önce, ilk olarak 3 özel(!) İstanbul ekibine ayarlanmış topları ikram ediliyor ve ilk haftalarda eşleşmemeleri sağlanıyor.
Bu konuyla ilgili resmi bir açıklama olmasa da, geçen sezon Hürriyet’te Atilla Türker, bu talebin yayıncı kuruluştan geldiğini yazdı. Çünkü eğer bir tesadüf olur da, üç büyük takımın birbiriyle oynayacağı 3 maç ilk 4-5 haftaya denk gelirse, kalan bölümde ligi kimse izlemezmiş! (18 takıma eşit mesafede olması gereken futbol federasyonu yönetimleri, tam 8 yıldır bu talebi nasıl kabul etmişler, aklım almıyor)
Milli maç haftaları
Bir de derbilerin oynanacağı tarihler ayarlanırken, milli maçlar öncesi haftaya da denk getirilmiyormuş. Zira ulusal futbolcular yoğunlukla bu takımlardan geliyor ve milli kadroya yorgun/moralsiz/sakat katılmaları istenmiyormuş. Gerçekten de ne geçen sezon, ne de bu sezon ulusal maçlar öncesi 3 büyükler birbiriyle hiç karşılaşmadı. (Bakınız: 2009-2010 fikstürü, 4-8 ve 12’nci haftalar)
Ama mesela (milli takımın gayet de önemli bir elemanı olan) Trabzonsporlu Gökhan Ünal, 14 Ekim’deki Türkiye-Ermenistan müsabakasıyla, 14 Kasım’daki muhtemel Dünya Kupası baraj maçımız arasında ligde sırasıyla şu takımlarla karşılaşacak: G.Saray, Kayseri, Ankaraspor ve Beşiktaş… Yine bir başka milli oyuncu Kayserili Eren Güngör’ün, 14 Kasım’daki muhtemel Dünya Kupası baraj maçımız öncesi 3 resmi karşılaşması sırasıyla Trabzonspor, Fenerbahçe ve Sivasspor’la…
Ne yazık ki, bu verilerden şöyle acayip bir sonuç ortaya çıkıyor: Eren veya Gökhan’ın yıpranması/moralinin bozulması/sakatlanması, Kazım’dan Ayhan’dan ya da Rüştü’den daha önemsiz…
2010-2011 sezonu, bu konuda bir milat olmalı; 18 takım eşit şartlarla, hiçbir ön çekiliş olmadan kuraya girmeli (Yalnızca aynı stadı paylaşan G.Birliği ve A.Gücü’nün özel durumu var)… Geçtiğimiz 8 yıl, lig tarihimizde bir utanç dönemi olarak tarihin tozlu sayfalarındaki yerini almalı… Zaten futbol literatürümüzde çok kuvvetli yerleri olmayan adalet/güven gibi sözcükler, anlamını daha fazla yitirmemeli.
Trabzon-F.Bahçe -Sivas dehlizi
Aşağıda okuyacağınız eğlencelik bir detay, tamamen tesadüf eseri oluşmuş bir durum:
Geçen sezon İspanya’da fikstür çekilirken olağan dışı bir tesadüf yaşanmış; ligi ilk 5’te bitiren takımların 4’ü, Sevilla, Barcelona, Real Madrid ve Villarreal kurada ardışık numaraları çekmişlerdi. Durum böyle olunca ligdeki diğer takımlar, sıraları geldiğinde bu 4 devle peş peşe oynadılar ve bu süreçten genelde çok yıpranarak çıktılar (İlk hafta bu trafiğe giren Santander 1, ikinci hafta giren Gijon 0, üçüncü hafta giren Betis 1 puanla çıkabilmişler bu 4 maçtan).
Bu yılın Süper Lig fikstüründe de küçük bir benzeri oluştu İspanya’nın… Ligin tepe dörtlüsünün üçü Trabzon, Fenerbahçe ve Sivas dizildiler art arda (Örneğin Diyarbakır, iki-üç ve dördüncü haftalarda; Manisaspor da üç-dört ve beşinci haftalarda peş peşe Trabzon-F.Bahçe-Sivas üçlüsü ile karşılaşacaklar)
Peki Türkiye’de de İspanya’da olduğu gibi R.Madrid’le Barcelona fikstürde birbirlerini takip edebilir mi? Ne yazık ki, hayır… Çünkü 3 büyüklere kura öncesi ardışık olmayan 2,6 ve 18 numaralı toplar teslim ediliyor. Dileğimiz, ilerleyen yıllarda Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçe’nin de böyle tesadüfen peş peşe dizilebilecekleri müdahalesiz bir kuranın çekilebilmesi…

deneme61
02.02.2010, 18:08
bu tesbitin ne kadar doğru olduğunu o haftalarda anlarız.lakın yapacak birşey yok..

must61
02.02.2010, 18:12

Bende anlatamadım kendimi galiba Eskişehir Ankaragücü savaşacakta Kasımpaşa Sivas Diyarbakır savaşmayacak mı? Bu takımlar arasında çok fazla kalite farkı olduğuna inanılıyorsa birşey diyemem ben böyle inanmıyorum...
Ayrıca deplasman takımı olarak deplasmanlardan kaçmamıza da pek anlam veremiyorum...Şahsen zayıf takımlara karşı deplasmanda oynamayı içerde oynamaya da tercih ederim(zayıf takımlardan kastım gs fb bjk harici takımlar)...
Somut örnek vermek gerekirsede ilk dönem kendi sahamızda oynadığımız ;
1-2 kaybettiğimiz Diyarbakır maçını
1-1 berabere kaldığımız Bursa maçını
0-0 berabere kaldığımız Antep maçını
0-2 yenildiğimiz Beşiktaş maçını
0-1 yenildğimizi Fenerbahçe maçını
hatırlatmak isterim...

İHTİLALL
02.02.2010, 18:13
Bu maçların her biri bittiğinde başlık canlanacak, inşallah hepsini yenerizde başlığı hortlatma zahmetinde bulunmam...

Sizin dediğiniz olsun bakalım, nasıl olsa hepsiyle her halükarda oynayacağız.

Bursa Maçında göreceğiz bunun ne kadar gerçeği yansıttığını Ömercim :)

İyide,

Biz içerde ve dışarda açık ara puan farkı yapamadık ki zaten..

İçeride de üç mağlubiyet,dışarıda da üç mağlubiyet aldık..

Ve Bursaspor'u Trabzon'da da yenemedik..

Takımınız iyi ise kazanırsınız..

Takımınız yeterince iyi değilse kapı,kapı gezersiniz federasyon,hakemler,gazeteciler,taraftar,hükümet,m uhalefet,ayağım kaydı,çamura battım,yan yattım..

Bizim gibi yani..

Bu dönem kadar,milletle dalaşıp "kısmi TRT özürü" dışında pek bir şeyde elde edemediğimiz bir dönem hatırlamıyorum..

.....
02.02.2010, 18:14
Her maç final niteliğinde.

Great White
02.02.2010, 18:24
Ben mevzuunun vahametinden bir halt anlamadım..

Şimdi listeye bakıyorum da bizim beraberlikte dahi üzülmememiz gereken Bursa, Beşiktaş ve Fenerbahçe maçları var sadece. Diğer deplasmanlardan 3 puan alamıyorsak zaten şampiyonluktan ya da üst sıralardan bahsetmeye gerek yok..

Ona bakarsak son haftalarda düşmemek için can havliyle mücadele eden küçük takımlar ile cebelleşmektense daha kalbur üstü olan ama sıralamada sıkıntısı olmayan takımlar ile oynamak daha bile avantajlıdır..

Onur
02.02.2010, 18:24
Sanki bu maçları ilk yarıda da deplasmanda oynadık. Herşeye tepki vermekten ne hale gelmişiz.
Arkadaşım büyük takımsan çıkar takır takır oynarsın futbolunu susturursun herkesi. Böyle gereksiz konuları bence tartışmaya gerek yok. (Ayrıca deplasmanda daha başarılı olduğumuzu cümle alem biliyor sanırım)

Emrullah
02.02.2010, 18:26
Uğraştığımız şeylere bakın Allah aşkına. Tez zamanda "Tepkiler" adlı forum oluşturmak lazım. Her şeye itiraz eder olduk, ama her şeye. Her şeye itiraz edince de inandırıcılığımız kayboluyor. Yahu her şeye itiraz edilmez, her şeyin altından komplo teorileri çıkartılmaz kardeşim. Tepki de ciddiyet lazım, ciddi konulara tepki göstermemiz lazım. Ne kadar ciddi olursak, ne kadar ciddi konularda tepki verirsek o kadar kaale alınırız. Nokta.

hevesli
02.02.2010, 19:29
tesadüf olmayan tek şey ilk 5 hafta 3 ezik takımın birbirleriyle karşılaşmayacak olmasıdır..

bu yayıncı kuruluşun da isteğiyle özellikle yapılıyor.. hatta istatiklere bakmadım ama üstüste de karşılaşmıyorlar.. (bundan çok emin değilim)

Mustafa AYDIN
02.02.2010, 19:36
Komplo teorisi üretmeyelim arkadaşlar. Oyna kazan, bu kadar basit.

Aynen öyle.

Cafer Bulur
02.02.2010, 20:05
Iste bunun icin ilk devrede daha cok puan toplamaliydik.

Zaten sampiyonluk sansimiz daha cok matematiksel hesaba dayali.

Ben de deplasmanlara cok fazla takilmiyorum,cünkü avni aker bizim icin mutlak bir avantaj olusturmuyor.

Hele de sahamizin katledilisinden sonra....

Mellih
02.02.2010, 20:07
sıkmayın canınızı hallederiz.. Diyarbakır da zor deplasmandı, ama maçı aladık; üstelik iyi oyunla.. iyi oyun oynadıktan sonra fixtür filan hikaye..

pReN@_61
02.02.2010, 20:56
Maçlarımız final niteliğinde olacak..

Orhan Kahraman
02.02.2010, 21:49
Bunların hepsi bize ev ya :D

Metin Ural
02.02.2010, 21:51
bursa ve kayseri'nin bu kadar iyi olacagi da "ayarlanmis."

Ufuk Bayraktar61
02.02.2010, 21:53
fikstür avantajı dezavantajı diye bir şey yoktur. çık oyna kazan..gerisi hikaye (tabi bence)

Orhan Kahraman
02.02.2010, 22:01
İçlerinde beşiktaş ile fenerbahçe bizim rakiplerimiz galatasaray ile evimizde oynayacağız ötekilerin o zamana kadar bulundukları yerde bulunamayacaklarını düşünüyorum son fener maçı ayarlanmışsa ayarlanmıştır gerisine birşey diyemem.Iyı oynayan kazansın :)

Fatih Özkan
02.02.2010, 22:04
Benim açımdan bir sıkıntı yok...
Her maça adapte olmak mühim olan...
Deplasman sıkıntısı çeken bir takım değiliz...

mehmets61
02.02.2010, 22:08
zemin o hale geldikten sonra deplasmanda oynamak daha bile iyi!

Mustafa ÖZDEMİR
02.02.2010, 23:22
çok ilginç...

Ömer TOPAL
02.02.2010, 23:54
habunlarmı zorlu :))) güldürmeyin adamı komplo teorileriyle allah askına....

Mustafa ÖZDEMİR
02.02.2010, 23:58
Turkcell Süper Lig’deki fikstür çekimlerinin son yıllarda birçok tesadüfe sahne olması akıllara soru işaretleri getirmeye başladı. Konuyu köşesine taşıyan Milliyet yazarı Uğur Meleke olayı şöyle gündeme getirdi:
“Tahmin ediyorum, futbolda bizim düzeyimizdeki diğer Avrupa ülkelerinde (mesela Hollanda’da, Belçika’da vs.) fikstür çekimi çok sıradan bir iştir. Belki sporseverler, kendi tuttukları takım ilk hafta kimle karşılaşıyor diye merak ederler, sonrasına bakmazlar bile muhtemelen… Lâkin bizde her fikstür çekiminin ardından soru işareti, soru işaretini kovalıyor çünkü çok garip tesadüfler olabiliyor önümüzde…
Mesela üç sezondur üst üste Trabzonspor’la Fenerbahçe’nin ligin 17’nci haftasında karşılaşması herkesin dikkatini çekti ister istemez. Enteresan, iki ekibin, üç sezon üst üste ligin son haftasında karşılaşma ihtimali tam 4913’te 1…
Bir de fikstür çekiminde, aynı şehir takımlarının yani Ankara ve İstanbulluların toplarının önden teslim edilmesi detayı var. Bu topların seçimi bu sene yeterince düşünülerek yapılmamış, kusursuz dağıtılamamış.
5 İstanbullu ile 3 Ankaralı’ya seçilip verilen numaralar ardışık olmuş. Bu da Beşiktaş’ın ilk 9 hafta, Galatasaray’ın 2 ile 11’inci haftalar arası, Fenerbahçe’ninse son 13 hafta İstanbul-Ankara dışında bir ile gitmemeleri gibi garip bir sonuç doğurmuş! Sanırım özellikle Fenerbahçe’nin son 13 hafta boyunca Ankara dışında seyahat yapmayacak olması, sarı-lacivertli takım yetkililerini bile şaşırtmıştır!
Tamam bunlar, binde bir yaşanacak (pardon neredeyse beş binde bir yaşanacak), üstünde çok durulmayacak tesadüfler… Ama her sezon fikstür çekiminde tesadüf olmadığını gayet iyi bildiğimiz önemli bir teamül var: Tam 8 sezondur 3 büyük İstanbul takımı ligin ilk 4 haftasında karşılaşmıyorlar! Zira fikstür çekimi yapılmadan ve diğer sıradan(!) Süper Lig takımları toplarını seçmeden önce, ilk olarak 3 özel(!) İstanbul ekibine ayarlanmış topları ikram ediliyor ve ilk haftalarda eşleşmemeleri sağlanıyor.
Bu konuyla ilgili resmi bir açıklama olmasa da, geçen sezon Hürriyet’te Atilla Türker, bu talebin yayıncı kuruluştan geldiğini yazdı. Çünkü eğer bir tesadüf olur da, üç büyük takımın birbiriyle oynayacağı 3 maç ilk 4-5 haftaya denk gelirse, kalan bölümde ligi kimse izlemezmiş! (18 takıma eşit mesafede olması gereken futbol federasyonu yönetimleri, tam 8 yıldır bu talebi nasıl kabul etmişler, aklım almıyor)
Milli maç haftaları
Bir de derbilerin oynanacağı tarihler ayarlanırken, milli maçlar öncesi haftaya da denk getirilmiyormuş. Zira ulusal futbolcular yoğunlukla bu takımlardan geliyor ve milli kadroya yorgun/moralsiz/sakat katılmaları istenmiyormuş. Gerçekten de ne geçen sezon, ne de bu sezon ulusal maçlar öncesi 3 büyükler birbiriyle hiç karşılaşmadı. (Bakınız: 2009-2010 fikstürü, 4-8 ve 12’nci haftalar)
Ama mesela (milli takımın gayet de önemli bir elemanı olan) Trabzonsporlu Gökhan Ünal, 14 Ekim’deki Türkiye-Ermenistan müsabakasıyla, 14 Kasım’daki muhtemel Dünya Kupası baraj maçımız arasında ligde sırasıyla şu takımlarla karşılaşacak: G.Saray, Kayseri, Ankaraspor ve Beşiktaş… Yine bir başka milli oyuncu Kayserili Eren Güngör’ün, 14 Kasım’daki muhtemel Dünya Kupası baraj maçımız öncesi 3 resmi karşılaşması sırasıyla Trabzonspor, Fenerbahçe ve Sivasspor’la…
Ne yazık ki, bu verilerden şöyle acayip bir sonuç ortaya çıkıyor: Eren veya Gökhan’ın yıpranması/moralinin bozulması/sakatlanması, Kazım’dan Ayhan’dan ya da Rüştü’den daha önemsiz…
2010-2011 sezonu, bu konuda bir milat olmalı; 18 takım eşit şartlarla, hiçbir ön çekiliş olmadan kuraya girmeli (Yalnızca aynı stadı paylaşan G.Birliği ve A.Gücü’nün özel durumu var)… Geçtiğimiz 8 yıl, lig tarihimizde bir utanç dönemi olarak tarihin tozlu sayfalarındaki yerini almalı… Zaten futbol literatürümüzde çok kuvvetli yerleri olmayan adalet/güven gibi sözcükler, anlamını daha fazla yitirmemeli.
Trabzon-F.Bahçe -Sivas dehlizi
Aşağıda okuyacağınız eğlencelik bir detay, tamamen tesadüf eseri oluşmuş bir durum:
Geçen sezon İspanya’da fikstür çekilirken olağan dışı bir tesadüf yaşanmış; ligi ilk 5’te bitiren takımların 4’ü, Sevilla, Barcelona, Real Madrid ve Villarreal kurada ardışık numaraları çekmişlerdi. Durum böyle olunca ligdeki diğer takımlar, sıraları geldiğinde bu 4 devle peş peşe oynadılar ve bu süreçten genelde çok yıpranarak çıktılar (İlk hafta bu trafiğe giren Santander 1, ikinci hafta giren Gijon 0, üçüncü hafta giren Betis 1 puanla çıkabilmişler bu 4 maçtan).
Bu yılın Süper Lig fikstüründe de küçük bir benzeri oluştu İspanya’nın… Ligin tepe dörtlüsünün üçü Trabzon, Fenerbahçe ve Sivas dizildiler art arda (Örneğin Diyarbakır, iki-üç ve dördüncü haftalarda; Manisaspor da üç-dört ve beşinci haftalarda peş peşe Trabzon-F.Bahçe-Sivas üçlüsü ile karşılaşacaklar)
Peki Türkiye’de de İspanya’da olduğu gibi R.Madrid’le Barcelona fikstürde birbirlerini takip edebilir mi? Ne yazık ki, hayır… Çünkü 3 büyüklere kura öncesi ardışık olmayan 2,6 ve 18 numaralı toplar teslim ediliyor. Dileğimiz, ilerleyen yıllarda Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçe’nin de böyle tesadüfen peş peşe dizilebilecekleri müdahalesiz bir kuranın çekilebilmesi…

ne dümenler dönüyormuş ya...

maxim
03.02.2010, 00:17
fikstür çekildiği dönemde ligde zirveyi zorlayacak potansiyeldeki takımlar : gs,fb,bjk,bursa,kayseri,sivas

sivas malum ama herhalde onu da ayarlamadılar yani :D

diğerlerinin bi önemi yok. yani sene başında bir ankaragücünü kimse zor deplasman olarak görmezdi. Antalyayı da öyle...

yukarda saydığım takımlardan ikinci yarı 2 tanesi ile içerde 4 tanesi ile dışarda oynuyoruz. bana göre fikstür tesadüf olarak böyle çıkabilir şaşırmam...

28TS61
03.02.2010, 00:22
o zaman bu maclari ilk yarida kendi sahamizda oynamamizda ayarlanmis mi yani ?

birakin bu bos isleri

cplc
03.02.2010, 00:23
Bursa D
Antalya D
Gaziantep D
Kayseri D
Besiktas D
Eskişehir D
Ankaragücü D
Fenerbahçe D

Şuraya bakın...

içerde olmasından daha iyidir.
hem saha hem stadtan dolayı

askemo_garleli
03.02.2010, 00:44
çok saçma ve gereksiz bir tartışma,artık içerisi-dışarısı diye birşey yok.iyi isen kazanırsın,aksi halde böyle boş hesaplar yaparsın.

Kasım BEKTAŞ
03.02.2010, 01:22
beşiktaşın kupa maçlarıda manisa hariç hep istanbuldaydı ama gruptan çıkamadı...

ozturk
03.02.2010, 13:56
Ne varmış yani bunda.Geçen sene kolaydı da ne oldu.

çok güzel bir bakış açısı:)