PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bu sene sampiyonluga oynamayacak miydik?

Punisher-61
05.08.2005, 12:57
ilk önce kaynak verim: http://www.trabzonspor.org.tr/haber.asp?MainID=448&PID=4 (http://www.trabzonspor.org.tr/haber.asp?MainID=448&PID=451&HaberID=30093) 51&HaberID=30093

Sampiyonluk sözü veremeyecegini de belirten Aktug, ancak sonuna kadar mücadele edeceklerini ifade etti. Birkaç gün içinde Senol Günes ile görüseceklerini de belirten Aktug, yönetim olarak kendilerinden daha iyi birilerinin çikmalari halinde de görevi teslim edebileceklerini vurguladi. Baskan Aktug, Anorthosis ile oynanan ilk maçta kirmizi kart gören Ibrahim Yattara'yi kovalibeleceklerini, ya da iyi para veren bir kulübe de satabileceklerini sözlerine ekledi.

simdi Sampiyonluk sözü veremiyor..hatasini anladi...Edited by: Punisher-61

vizarian
05.08.2005, 13:04
smileys/smiley11.gifNe sampiyonlugu bu defanslasmileys/smiley11.gif

Her yerde söyleyipte güldürmeyin kendinize

emre81
05.08.2005, 13:43
Ya anlamadim ben bu isten bisey bunlar bas bas bagiriyodular Fener maçi sonrasi arkalarinda olduk alayina isyen ettik hakemleri de yenecek kadro geliyodu iddialiydilar noldu simdi ya, hep arkasindaydim Atay aktug'un ama bunlari söyleyeceksen bu zihniyetteysen defol git baskan.

Colakoglu
05.08.2005, 13:46
ya millet iyiki bi is kazasina ugradik busene sampiyonlugun en büyük adayi biziz kim ne derse desin...

vizarian
05.08.2005, 13:53
bunlari tartismayalim ne gibi revizyonlar yapilmali onlari konusalim tabi yapilmasi gerekiyorsa

benceufak bir revizyongerekiyo takimin dengelerini bozmadan 1-2 yönetici gönderilip yerine INANAN,ISTEYEN VE CESUR yöneticiler getirilmeli gecen sene sonunda SULTAN lig tv nin 'gol krali' hakkinda yaptigi programda sanpiyon olamamizin tek nedeni bazi http://www.bordomavi.net/bmn/forum/smileys/smiley7.gifyöneticilerin inanmamasidir http://www.bordomavi.net/bmn/forum/smileys/smiley7.gifdedi iste onlarin birakip gitmesi gerek eyer baskanda öyle düsünüyorsa oda gitsin o inan mazsa kim inancak sanpiyonluga hersene 2. cimi olcaz 18 i doldurmak icinmi buligde mucadele veriyoruz. kimseyi kandir masinlar smileys/smiley15.gifbiz (bmn) ailesi olarak inaniyoruz onlar inan miyorsa zaten bu is olmazEdited by: vizarian

zinos_zon
05.08.2005, 14:07
arkadaslar öyle bir haldeyiz ki; düsünüyorum da sanirim atay aktug'a da sahip çikmamiz gerekiyor artik. büyüklük, büyük taraftarlik budur. biz bu takimi ferhat'in sirin'i sevdigi gibi sevdik..

ozcan_asanoglu
05.08.2005, 14:12
benim zaten hiç umudum yok...ama iki yildir ikinci olan,son 20 yilin en iyi kadrosunu yakalamis olan bir kulübün baskani, yapmasi gereken takviyeleri tam ve zamanindayapmamasiyüzünden "sampiyonluk sözü veremiyorum" diyorsa basarisizligini, çaresizligini kendi kendine tescillemis demektir....tek yol kongre....

worldmaster
05.08.2005, 14:19
Hüseyin ve gökdeniz gibi oyuncular oldukça sampiyonluk hayal

Oruç
05.08.2005, 14:25
Buna -Hayal Ötesi- desek nasil olur?

The Legend
05.08.2005, 14:33
-BU TAKIMDAN HIÇBIR FUTBOLCU SATMAYACAGIZ.

-BU TAKIMA EN AZ 3 YILDIZ FUTBOLCU KATACAGIZ.

-BU TRANSFERLERDE SEZON ÖNCESI KAMPINA KADAR BITMIS OLACAK.

-BÖYLECE BU SEZON IÇIN HAKEMLERIDE YENECEK KADRO KURMUS OLACAGIZ.

EVET YUKARIDA YAZDIKLARIMI BU YÖNETIM SÖYLEMEDI MI ?

YOKSA BEN BUNLARI RÜYAMDA MI GÖRDÜM ?

YOK EGER YAZDIKLARIMDOGRUYSA BU YÖNETIM YALANKONUSUYOR VE TARAFTARI KANDIRIYOR DEMEKTIR.

HAL BÖYLE OLUNCA DA SÖYLENECEK TEK SÖZ :

YÖNETIM ISTIFA !

Hünkar
05.08.2005, 14:36
zaten bu kadroyla sampiyonluk sozu verseler ve biz de o umutla yasasak millet bize g.tuyle guler

bordox
05.08.2005, 14:45
Ne yapacaklar peki Avrupa yok haftada bir maçi alamayacaklar mi?Kadroyu çok küçümsüyorsunuz bir iki adam yüzünden.

Hüseyin asla bu sekilde devam etmez,ondaki sorun geçici.M.Yilmaz zaten 11 de yer bulamiyor her sene oldugu gibi yedekte bekler.

Yeni transferlerden Eller ve Jefferson için kötü düsünen yok sanirim.Gökdeniz de düzelir.Türkiye ve Çek gol krallari bizde.Yattara,Simek var.

Benim sorun olarak gördügüm ve güvenmedigim iki futbolcu var.Emrah ve Volkan bu ikisinden gerekli verimi alamiyoruz.Lee de gönderilip yerine bir sol kanat alindi mi yeter.

Bu kadro form tutarsa ki genelde sezon basi erken form tutmak yüzünden sezon sonunu zor getiryorduk bu sezon olmaz bu.

Kadroya akilli iki takviye ile rahat oynariz sampiyonluga,oluruzda kimse o kadar da umutsuz olmasin.

lazyilmaz
05.08.2005, 14:54
Kadro ayni kadro, sadece 1 onemle oyuncu yok oda Tolga onunda yerine
Eller geldi. Bu takim bu sene rahat sampiyon olur dogru yonetilirse.
Jun da iyi uyum saglarsa sorun kalmaz, umarim Senol Gunes hatalarindan
ders cikarir.

CeSS
05.08.2005, 14:55
Sayin Baskanim ;hepten suyunu çikardiniz bu isin, Sampiyon olacagimiza innamiyorsaniz bunlarin nedeni nedir? Trabzonspor için ikincilik hiç bir zaman basari olmamistir. Gerçi siz ikinciligi basari sayiyorsunuz .

Çogutaraftaryönetiminize karsi tavir almis durumda , böyle bir açiklamanin sirasimi ? Size sampiyonlugu soranmi var , kalkip sampiyonluk için söz veremem diyorsunuz. O zaman oyalamayin bizi fazla . Yaptiklariniza tesekkür ederiz diyebilir taraftar. Böyle bir cümle kurmak yerine , elimizden geleni yapacagiz , Trabzonspor taraftari en iyisine layiktir, onlari mutlu edebilmek için tüm imkanlarimiz seferber edilecektir demek bu kadar zormudur ? Bu nasil bir anlayistir , nasil bir yönetimdir.Sampiyonlar liginden elenmemizin gerçek sorumlularini hala açiklamadiniz. Sadece atilacak golleri atamazsaniz elenirsiniz diye bir açiklama yaptiniz. Afedersiniz ama bu kadarini benim oglumda açiklar.

Kaç gündür içimiz yaniyor, bizi ferahlatacaginiza yaptiginiz açiklamalara dikkat edin lütfen...

The Legend
05.08.2005, 15:04
BEN BU TAKIMDAN UMUTSUZ DEGILIM ZATEN.HERZAMAN DA ARKASINDAYIM.

AMA YALANCI YÖNETIMDEN UMUTSUZUM.HEM DE ÇOK UMUTSUZUM.ÇÜNKÜ TAKIMIN ARKASINDAN KOSMAYA HALA DAHA DEVAM ETMEYE ÇALISIYORLAR.

ZATEN EGER YÖNETIMIN OLUMLU 1-2 DAVRANISI OLSAYDI TAKIMIN YENILGISINDE SORUMLU TEKNIK KADRO VE FUTBOLCULAR OLURDU.

halil ibo
05.08.2005, 15:18
BU SENE SAMPIYON OLUNACAK.O KADAR...

calypso
05.08.2005, 15:20
Ya arkadaslar Hüseyin ve Gökdeniz olmasa geçen sezon ikinci olup bu yarisa girebilirmiydik? Ikincilik sansini da son anda kurtaramadik mi..tamam sampiyonluk elimizden alindi ama onlarin bu takima emegini unutmamak lazim..daha sezon basinda bu ne öfke milli futbolcularimiza???

sadece para degil, prestij de kaybettik..futbolcular kaybetme di mi peki? bu leke onlara da yazilmadi mi?

bence taraftarin bu saatten sonra ki görevi, oyunculara bu hatalarinin sampiyonluk tan baska bir sonuçla affedilmeyecegini hissettirmek. Ne yasin etsinler sampiyon olup bu lekeyi temizlesinler. Aksi halde önümüzdeki sezon yine yeni 5 yillik takim kurariz hayalleri 5 yil sonraya birakiriz.

bizimkoylu61
05.08.2005, 15:20
Bu sene sampiyon oluruz gibime geliyo

ali kemal
05.08.2005, 15:27
futbol böyle bi sey iste....takima ben kizamiyorum...ya ona bakarsaniz REAL MADRID gidip ligin sonuncusuna yeniliyo..demekki futbolda böyle seyler oluyomus...

çok üzgünüz ama olmayinca olmuyor.

ali kemal
05.08.2005, 15:28
bu sene artik tek sansimiz var türkiye süper liginin sahibi olmak...olamassak çok ayip olur çokkk bu utanci unutturmalilar bize

LazY_61
05.08.2005, 15:31
ZATEN SAMPIYONLUKDAN BASKASI BIZI BU REZILLIKDEN KURTARMAZ...

ali kemal
05.08.2005, 15:34
bakalim kayseri macinda seyirci olur mu?

Sacit
05.08.2005, 15:34
ZATEN SAMPIYONLUKDAN BASKASI BIZI BU REZILLIKDEN KURTARMAZ...

ali kemal
05.08.2005, 15:37
NE YAPIP ne edip trabzonspor sampiyon olsun...

Crazy_OfLu61_
05.08.2005, 15:42
Kalibimi basarim bu futbolla ve bu sorumsuzlukla biz ilk 6 ya bile giremeyiz. Adam kendi inanmiyo sampiyonluga bizden inanmamizi niye beklesin..

orhanaydin1969
05.08.2005, 15:58
sayin baskan ne hakla biz sampiyonluk sözü vermedik diyorsunuz daha lig baslamadi avrupadan elendik yüregimiz yaniyor sizden umut dolu mesajlar beklerken sizin yaptiginiz aciklamada neyin nesi siz dememismiydiniz bu yil hakemleride yenecek kadro kuracagiz simdi ne oldu da fikriniz degisdi inanmiyorsaniz birakin gidin

orhanaydin1969
05.08.2005, 16:01
beyler kizmaya gerek yok ama gercek bu ist takimlari böyle dönemlerde cikar sampiyon olacagini ilan eder vede genelde olurlar bizim pisiriklar gibi daha bastan teslim olmazlar baskanin sampiyonluga inanmadigi yerde futbolcu nasil inanacak

zafercalikoglu
05.08.2005, 16:02
ilk önce kaynak verim: http://www.trabzonspor.org.tr/haber.asp?MainID=448&PID=4 51&HaberID=30093 (http://www.trabzonspor.org.tr/haber.asp?MainID=448&PID=451&HaberID=30093)

Sampiyonluk sözü veremeyecegini de belirten Aktug, ancak sonuna kadar mücadele edeceklerini ifade etti. Birkaç gün içinde Senol Günes ile görüseceklerini de belirten Aktug, yönetim olarak kendilerinden daha iyi birilerinin çikmalari halinde de görevi teslim edebileceklerini vurguladi. Baskan Aktug, Anorthosis ile oynanan ilk maçta kirmizi kart gören Ibrahim Yattara'yi kovalibeleceklerini, ya da iyi para veren bir kulübe de satabileceklerini sözlerine ekledi.

simdi Sampiyonluk sözü veremiyor..hatasini anladi...

insan yalandan da olsa bu sözü verir ,çok sinirlendim simdi hemde resmi sitede iyice asagiladiniz kulubü,biz hersene sampiyonluga oynuyuopruz,2 defa üst üste 2.olan takim bu sene 4 ligemi oynuyacagiz aktug bey,yoksa yattarayi satip s.l den gelecek parayi burdanmi kazanacaksin sizin gözünüzü para büreümüs,

orhanaydin1969
05.08.2005, 16:03
atay aktug bu aciklamadan dolayi trabzonspor taraftarindan özür dilemeli yarin tribünler bos kalinca hic hayiflanmasinlar

zafercalikoglu
05.08.2005, 16:04
deli oldum simdi deli biraz sakinlesmistim simdi, yine deli oldum,ah ulan ne hale geldik,yaa

orhanaydin1969
05.08.2005, 16:04
yattarayi satacak adami bizde satariz

zafercalikoglu
05.08.2005, 16:07
<A =koyubaslik>Trabzonspor?u rahat birakin...</A>

Trabzonspor Avrupa?ya veda etti. Sampiyonlar Ligi baraj maçi oynama sansini geçen yil oldugu gibi bu yil da degerlendiremedi. Anadolu?da güzel bir söz vardir: ?Kamyon devrilirse yol gösteren çok olur.? Trabzonspor bana göre fazlasiyla hak ettigi Sampiyonlar Ligi trenini kaçirdi.

Olmadi, olmuyor, Trabzon, tüm entrikalara ragmen ayakta kalmaya çalistigi böyle bir ortamda bir adim ileriye siçrayamiyor. Geçen yil D. Kiev?e, bu yil ise hem de bir Rum takimina elendi.

Aslinda bu cümle yanlis. ?Hem de bir Rum takimi? sözü sporun ruhuna ters bunu biliyorum; ama bile bile lades diyorum. Çünkü, Rum basini da onlardan asagi kalmayan Türk basini da, yani bizler bir futbol karsilasmasini farkli boyutlara tasidik, oyunculari baski altina aldik. Ille de tur aski, Kibris meselesi isi içinden çikilmaz hale getirdi. Onlar ayakkabilarimizin içine kadar aradiysa biz de aynisini yaptik. Ayiba ayipla karsilik verdik. Burnumuzdan kil aldirmadik, onur-gurur meselesi yaptik. Peki ne mi oldu? Trabzonspor kaybetti. Felaket tellallarinin çigirtkanligi ile daha da çok sey kaybedecek.

Simdi yapilacak tek sey var. Trabzonspor yönetimi de, teknik adami da futbolcusu da timsah gözyasi dökenlere, çigirtkanlara karsi 3 maymunu oynamali. Trabzonspor?un zaten basarisini istemeyen bu çigirtkanlara umursamadan hemen toparlanmali ve ?yeni sezonda neler yaparim?in hesaplarina girmeli. ?Yönetim istifa? diyenler, Gökdeniz?e cephe alanlar, ?Senol Günes zaten final maçlarinin adami degil? diyenler, Trabzon?dan da Trabzonspor?dan da elinizi çekin. Zor sartlar altinda transfer yapip, Trabzon?a kimlik kazandiran yönetimi, yüregini ortaya koyan oyunculari (Yattara hariç) cesareti ve teknik bilgisiyle Türk futboluna kisilik kazandiran, Trabzonspor?a büyük hizmetleri olmus Günes?i de rahat birakin. Bu zamana kadar Trabzonspor?a bir faydaniz olmadi, hiç degilse bu vesileyle bir yarariniz dokunur belki.

Futbolda her sonuç var, bu spor müsabakasi, farkli bir kimlik içine sokmanin da bir manasi yok. Trabzonspor elendi. Eleyen ister bir Rum takimi, ister bir Rus takimi isterse Ingiliz olsun fark eden bir sey var mi? Biz Kibris?i tanimadik, Atina üzerinden Larnaka?ya gittik, 3-1 yenildik. Onlara ?Suriye üzerinden gelin? dedik, Kibris uçagina inis izni vermedik, Suriye üzerinden geldiler, 1-0 yenildiler; ama turu alip gittiler.

Burada ?Yönetim istifa!? demenin bir manasi yok. ?Günes biraksin? çigirtganligina gerek yok. Gökdeniz?in, Mehmet Yilmaz?in kaçirdigi gollere, Yattara?nin gördügü kirmizi karta yönetim ne yapar? Avrupa?nin is yapacak hangi üst düzey futbolcusu Trabzon?a transfer oluyor? 3 büyügün 5?e aldigina Trabzon 10 verse getiremez. Bu gerçekleri de göz önünde bulundurmak gerek.

Trabzon çabuk toparlanmali, Kayseri maçinda tribünler dolmali. Trabzon?a sadece bugün için degil her zaman için Türk futbolunun ihtiyaci var.

Harun-61
05.08.2005, 16:14
inadina Trabzonspor, hersene oldugu gibi bu senede $ampiyon olmak icin ugra$ verecegiz...

atay ba$kanim, hatalariniz cok ama "ben" sizden memnunum-destege devam !!! smileys/smiley32.gif

safir
05.08.2005, 16:30
ARkadaslar lütfen Sampiyonluga oynuyoruz diye kendimizi kandirmiyalim ..

Bunlar yarin birakin sampiyonliugu lider olduklari hafta bile ertesi haftaki maçta stresden oynayamiyacklar. Burdaki oyuncular stres kaldiracak oyuncular degil. Oysa futbol stresi yenme isidir ..

Bunlar yemelerine içmelerinede dikkat etmiyen tipler. Adamlar BARBEKU yapiyor.. Oysa ben çok iyi biliyorum BARBEKU sporcu yiyecegi degildir..

Bu takim ancak KÜMEDE KALACAK.....

Ben bunu bekliyorum..

Sampiyonluk ise 3 büyügn aptalca hata yapmasina bagli ...

Bu arada bir TS li olarak bizim büyüklügümüz maalsef geçmiste kaldi ...

Bunlari yazarken bir yandan kan agliyorum ama benim gerçegim budur .. Bu takim yarin kayseri ye yenilirse üzülmüyecegim.. Veya daha sonra Sivasa yenilirse.

Zira bu takim ancak onu yapar..

Bu arada Ziya DOgan a tekrar tesekkürler

Keleşoğlu
05.08.2005, 17:12
Avrupa kapilari kapandi ligdede hedef yok sen boyle konusursan bu takimi taraftar desteklermi?

TSelif
05.08.2005, 17:20
Ömer çavusoglu rahatsizi yazmis zaten köse yazisinda

sampiyon belli 2. kim olacak diye...

Bu bizim baskan bu sekilde konusmaya devam ederse elalem herseryi yazar abi...

Bu takim bu sene sampiyom ol-ma-liiii

ha bide yattarayi satarsa bu adam fenere versin ,versinki aorello ile ligin tozunu attirsin ezikler...

sonrada sahaya kendi çikip türibündeki cinlere perilere top oynar....smileys/smiley7.gif

delihamsi
05.08.2005, 19:22
Abi benim yeni kanaatim Atay Aktug'un akli durumunun pek iç açici olmadigi yönünde.Bak sana sunu söyliyim eger Yattara'yi atarsan bu takim bir sey olmaz.Topu kim sürecek.Heralde Fatih topu defanstan getirip gol atmayacak.Böle bir hataya düsüyüm deme kendini Türkiye'ye rezil etme.

Ikincisi de sen bu takima sampiyonluk sözü vermezsen orada isin ne?O zaman baska takima yallah.Bu taraftar 20 senedir sampiyonluk bekliyo iki yildir ikinci olarak bitiriyoruz artik sampiyonluk gelmeli.Beceremeyeceksen defol git.

orhan 61
07.08.2005, 00:14
smileys/smiley32.gif

immortal_TS
07.08.2005, 00:18
Ahanda oynuyoz iste sampiyonluga iki ezigin puan kaybettigi haftada 3 puan aldik ve bu çok önemli bir üç puandir.Bekle bizi kupa sezon sonu sana dogru geliyoruz.

Emiroğlu
07.08.2005, 00:34
ATAY BASKAN OTURSUN BU AKSAMKI ÖZELLIKLE ILK YARIYI IZLESIN !

BAKALIM BU FUTBOLLA SAMPIYONLUGA OYNANIR MI OYNANMAZ MI !

SEN SAMPIYONLUGA INANMIYOR OLABILIRSIN BASKANIM.BIZ INANIYORUZ !ALLAHIN IZNIYLE SAMPIYON OLDUGUMUZDA DA UMARIM EVINIZDE OTURURSUNUZ(BU LAFLARDAN DOLAYI) VE BIZDE " INANDIK,KAZANDIK" NARALARI ARASINDA DOYA DOYA SEVINIRIZ !

corleone
07.08.2005, 01:06
ARkadaslar lütfen Sampiyonluga oynuyoruz diye kendimizi kandirmiyalim ..

Bunlar yarin birakin sampiyonliugu lider olduklari hafta bile ertesi haftaki maçta stresden oynayamiyacklar. Burdaki oyuncular stres kaldiracak oyuncular degil. Oysa futbol stresi yenme isidir ..

Bunlar yemelerine içmelerinede dikkat etmiyen tipler. Adamlar BARBEKU yapiyor.. Oysa ben çok iyi biliyorum BARBEKU sporcu yiyecegi degildir..

Bu takim ancak KÜMEDE KALACAK.....

Ben bunu bekliyorum..

Sampiyonluk ise 3 büyügn aptalca hata yapmasina bagli ...

Bu arada bir TS li olarak bizim büyüklügümüz maalsef geçmiste kaldi ...

Bunlari yazarken bir yandan kan agliyorum ama benim gerçegim budur .. Bu takim yarin kayseri ye yenilirse üzülmüyecegim.. Veya daha sonra Sivasa yenilirse.

Zira bu takim ancak onu yapar..

Bu arada Ziya DOgan a tekrar tesekkürler

sen hangi takimi tutuyorsun birader yazdiklarinin farkinda misin dengesizlik yapma su forumda diger yazilari oku da ona göre yaz bu ne saygisizlik!!!! ne demek ancak kümede kalacak!!! öyle olacak olsa bile buraya yazacak kadar genis bir insan misin sen?

hepimizin içi kan agliyor ama destek olmaliyiz isyanla nereye varacagiz? vakti zamani gelince hesaplar kesilir... ne herseyimiz denilen adamlar gitti bu klüpten dimdik ayaktayiz karamsar olmanin bir anlami yok...

halil ibo
07.08.2005, 13:22
EVET SAMPIYONLUGA OYNUYORUZ.3 PUANLA AÇILISI YAPTIK.SERIYE BAGLADIK MI ISLEM TAMAMDIR.ILK 3-4 HAFTAYI KAZASIZ GEÇERSEK,TARAFTARDA DÜN GECE KI GIBI OLURSA NEDEN OLMASIN?BIR EKSIGIMIZ YÖNETIM INSALLAH ONLARDA SOKU BIR AN ÖNCE ATARLAR ÜZERLERINDEN AKSI TAKDIRDE GEREKENI YAPSINLAR.

CaMoKa
07.08.2005, 13:24
gümbür gümbür geliyoruz ancak yolumuzdaki tek tas mehmet yilmaz taslari ezelim

t-sat
07.08.2005, 13:33
ilk önce kaynak verim: http://www.trabzonspor.org.tr/haber.asp?MainID=448&amp;PID=4 51&amp;HaberID=30093 (http://www.trabz&#111;nspor.org.tr/haber.asp?MainID=448&amp;PID=451&amp;HaberID=30093)

simdi Sampiyonluk sözü veremiyor..hatasini anladi...

Ben senin yazdigin bu röportaji dinledim.Konusurken gözleri doluydu baskanin.Muhabir peki bu sene sampiyon musunuz gibi bir soru sordu.Baskan da öyle sampiyonuz diye bir söz veremem dedi.Simdi bu yanlis mi yani?Sampiyonuz dese çikip tur atmaya mi baslayacaktin?Ya da demedigi için sampiyon olamayacak miyiz?

Arkadaslar bu sene geçen senekinden daha iyi olacagiz.Biz iyi olmasak bile rakiplerimiz daha kötü olacak,bu kesin gibi.Önümüzdeki tek engel yine bizleriz.Su istifa etsin,bu gitsin...Alt tarafi turu geçemedik.Napalim yani!

Böyle birbirimizi yersek daha çok zarar görecegimiz.

admin
07.08.2005, 15:39
suan bu baslik biraz zamansiz, kapatiyorum.