PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çanakkalede,Atatürk ve Kurmayiyla :

Emiroğlu
30.07.2005, 11:55
Arkadaslar Çanakkalede okudugumdan dolayi,buradaki gerek savaslar olsun,gerek çogu insanin bilmedii olaylar olsun,birinci kaynaklardan ögrenme firsati buluyoruz.Geçenlerde bir metni okudum ve gerçekten çok tuhaf oldum.

Not : Eger forumda daha önce anlatildiysa sizlerden özür dilerim.Arastirdim ama bulamadim.

Burada savas zamaninda bildiginiz gibi türlü cepheler vardi.Ve herkesin bildigide gibi savas baslamadan önce savas hazirliklari basladigindaön cephelerin saflari kontrol ediliyordu.Buraya kadar normal tabi.Yalniz;Ulu önderin kurmaylardan biriyleteke tekyaptigi birdiyalogu ilgimi çekti.Ön saflarin hazirliklari bitmek üzereyken,Ulu Önder komutani yanina çagirip hazirliklarin ne durumda oldugunu soruyor.Komutanda neredeyse haziriz efendim diye yanitliyor.Teke tek geçen konusmada Ulu Önder,komutana " özellikle ön saflardaki askerler çocuklarin memleketleri neresi?" seklinde bir soru yöneltiyor.Haliyle sasiran komutan " efendim genellikle iç anadoludan" diye yanitliyor.Ulu Önder o sert ve askeri üslübuyla " ön saflarin tamaminin karadenizlilerle doldurulmasini istiyorum" diyor.Haliyle ve haliyle daha da fazla sasiran komutan ; " Izninizle ama pasam,huzursuzluk çikarsa ve moralleri bozulursa nasil biryol izleyelim?Alisilmadik bi durum.Ayrica affiniza siginarak geregini sorabilirmiyim?" diye Pasaya soru soruyor.Büyük Pasanin ise cevabi gerçekten çok ilginç ;

" Bakin (ismini tam olarak hatirlayamiyorum)...komutan,iç anadolu bölgesindeki çocuklarimiz,gençlerimiz,insanlarimiz bugdayla beslenirler.Bugday yaga atildiginda,gevser,kendini verir.Karadenizdeki insanlarimiz misirla beslenirler,misiri yaga attiginizda patlar!" diyip emrini yineler.

Ön saflar Ulu Önderin dedigi sekilde siralandiktan sonra,Askerlerimiz abdest alip kendi kendilerinin cenaze namazlarini kilip,helallesirler.(Bu ânin resimlerini gördüm ve tüylerim diken diken oldu.)

Bu olayi,daha dogrusu konusmayi,tarihi saglam biri olsamda hiç duymamistim.Buralarda gerçekten entersan seyler olmus.Sizlerle paylasmak istedim.Saygilar.Edited by: lazoliii

antagonist
30.07.2005, 12:00
Karadenizli olmaktan bir kez daha gurur duydum...smileys/smiley19.gif

Bartuğ13
30.07.2005, 13:47
valla ben de tarihle çook ilgili olmama ragmen(özellikle inklap tarihi) bunu hiç duymamistim.çok büyük bir kivanç nedenidir

DieGo
30.07.2005, 13:57
Babam Sirnak'ta çalisirken orda bir arkadasi varmis.Adam özel harekatçi ve iki tayin yeri var Izmir-Yenifoça bide Sirnak.Yilin belli dönemlerinde Izmir'e gidip asker egitiyor onlari alip Sirnaga getiriyormus.Bir gün babamla konusurken babam: "Askerlerin hemen hepsi Trabzonlu olum Trabzon'a bi kastin mi var?" diye espirili bir soru soruyor.Cevabi aynen böyle" Ben Trabzonlular kadar mert,gözünü sakinmayan,korkusuz insanlar görmedim." demis.Babamin bu arkadasi babam Sirnak'tayken sehit oldu.Allah rahmet eylesin

Bartuğ13
30.07.2005, 14:02
smileys/smiley19.gifçok üzüldüm simdiya.allah rahmet eylesin

Keleşoğlu
30.07.2005, 17:22
bizi milli duygudan yoksun olarak gorenlere duyurulursmileys/smiley7.gif

Eddy
31.07.2005, 02:58
Allah rahmet eylesin...bizi milli duygulardan yoksun görenleri sakin ola kaale almayalim...seviyelerine inmeyelim...biz kendimizi biliyoruz...

Cenkhan
31.07.2005, 05:11
Büyük komutanlarin emirlerinin herbiri tarihe etki edecek niteliktedir.. Gazi M. Kemal'in de Karadeniz'in ve Trabzon'un insanlarinine derece iyi tanidigini milli mücadeleyi baslatmak için ilk adiminatildigi Samsun'da sarfettigi sözlerinden dahi anliyoruz..

Bugünkü 3-5 ugursuzun ziriltilari, vatani içinsehit olacagi siperlere gözü kapali kosanbuhalkin vatanperverliklerini gölgeleyemez, istedikleri kadar seslerini yükseltsinler,yine de gölgelemeye yetmez.Edited by: Cenkhan

tunganyan
22.01.2006, 15:24
tüylerim diken diken oldu.grüyorumki cogu arkadas bu hadiseyi okumamis.herkes okusun bari.smileys/smiley19.gif

Emre B.
22.01.2006, 18:26
Karadenizli ve Trabzonlu olmaktan bir kere daha gurur duydum smileys/smiley19.gif

Taner Gündoğdu
23.01.2006, 01:55
malesef bugün sahada msir yiyenlerden çok bugday yiyenler vardi. hala sinirim geçmedismileys/smiley7.gif

onurkaradeniz
23.01.2006, 13:35
"Bes sene evvel ilk defa Samsun'a ayak bastigim zaman bana kuvvet-i kalp veren vatandaslarimin ilk safinda kahraman Trabzonlularin bulundugunu asla unutmayacagim."

K. Atatürk / 15 Eylül 1924 smileys/smiley32.gif

bu söz herseyi açiklar heralde arkadaslar trabzonlu olmak bi ayricaliktir!!!smileys/smiley32.gif

OmeR.
23.01.2006, 14:01
ARKADASLAR;

DIEGO'NUN DEDIGI GIBI BIR ZAMANLAR ÇANAKKALE'DE OLDUGU GIBI GÜNEYDOGUDA ÖZELLIKLE ÖZEL HAREKAT TIMLERINDE GÖREVLENDIRILMEK ÜZERE KARADENIZLI GENÇLERI SEÇTILER. BUNLAR ORADA DESTANLASAN KAHRAMANLIKLAR YASADILAR. UFAK-TEFEK YAPIDA BILE OLANLARI KOMANDO YAPMAKTAN ÇEKINMEDILER. ONLARDA BU GÖREVI ONLARA VEREN VATANLARINA LAYIK KAHRAMANLAR OLDUKLARINI HER SARTTA VE DURUMDA ISPAT ETTILER. TIPKI ÇANAKKALE'DE OLDUGU GIBI...

1918'DE ÇANAKKALE'DE KOMUTANLARIN TESPITININ NE KADAR DOGRU OLDUGUNU KARADENIZIN KARTAL BAKISLI, BILEGI GIBI YÜREGI DE ÇELIK GIBI GENÇLERIMIZ GÜNEYDOGUDAKI VATAN SAVUNMASINDA DA GÖSTERDILER.

BUNU BU SENE (2005) TRABZON UZUN SOKAKTA DA GÖSTERDILER, MAÇKA DA TERÖRISTLERIN YAKALANMASINDA DA GÖSTERDILER.

AMA YUKARDAKILER ARTIK BU TAKTIKTEN VAZGEÇTILER. BUGÖREVLIRDE SIMDILERDE DOGU VE GÜNEYDOGULU GENÇLER GÖREVLENDIRILIYOR...BAKALIM BUNU SIZLER NASIL YORUMLAYACAKSINIZ?

SON OLARAK (LAZOLIII) KARDESIMIZ ÇANAKKALEYI YAKINDAN TANIMA FIRSATI BULMUS. TÜM ARKADASLARIN FAZLA VAKIT KAYBETMEDEN ÇANAKKALEYI MUTLAKA VE MUTLAKAGÖRMELERINI TAVSIYE EDERIM. HATTA MILLI EGITIM HER ILKÖGRETIM OKULUNUN ÇANAKKALEYE GEZI DÜZENLEMELERINI ZORUNLU KILMALI VE BUNU KENDISI FINANSE ETMELI.

CaMoKa
23.01.2006, 14:14
smileys/smiley19.gifway besmileys/smiley19.gif

DKaraduman
23.01.2006, 15:01
<DIV>valla hem gögsüm kabardi hem tüylerim diken diken oldu </DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Bende Çanakkale'ye gitmistim gecen sene orda ...bayir(tam hatirlayamadim) öle bi yer vardi savasin en siddetli oldugu yermis ordaki cepheler arasi vallahi de billahi de uzunsokaktaki kaldirimlar arasindaki mesafeden fazla diildi ayriyetten biz orda kursunlar bulduk adamlara dedik dediki çok normal hergün yüzlerce bulunuyor bizde sasirdik tabi yaklasik 90 yil öncesindeki bir savastanhala böyle seylerin bulunmasi insani çok sasirtiyor...smileys/smiley5.gif</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Ve orda en üzüldügüm sey iseyabancilarin bi mezar bölgesi vardi orasi yabancilarin topragi sayiliyormus baksaniza resmen içten fethetmek busmileys/smiley19.gifsmileys/smiley19.gif</DIV>

tunganyan
23.01.2006, 18:24
TSK tarafindan yayinlanan Kurtulus Savasi görüntülerihttp://www.bordomavi.net/bmn/forum/smileys/smiley19.gif

TIKLA!!!! (http://rapidshare.de/files/10563025/KurtulusSavasi.rar.html)

herkes izlesin diye yeniden...

İ.Öztel
23.01.2006, 18:30
HATTA MILLI EGITIM HER ILKÖGRETIM OKULUNUN ÇANAKKALEYE GEZI DÜZENLEMELERINI ZORUNLU KILMALI VE BUNU KENDISI FINANSE ETMELI. Zorunlu olmasada milli egitim her yil bu izni okullara veriyor ve yanlis bilmiyorsam da nisan ayindan ekime kadar filan bu geziler düzenleniyor. Bune orada okuyan diger bir TRabzonlu olara söyleyebilirim. Bu aradalazooli kardesimyazin icin sagol. Yakin zamanda önce TRabzonda sonra da Çanakkale de görüsmek üzere.

OmeR.
23.01.2006, 19:42
EVET GEZILER DÜZENLENIYOR HAKLISIN.

BEN 4 YIL ÜRGÜP'TE ÇALISTIM. IKI SENESINDE NERDEYSE TÜM OKULLAR "ASMALI KONAK" I GÖRMEYE GELDILER. ONUN IÇIN DEDIM ZORUNLU OLSUN DIYE.