PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aidiyetsiz Taraftar Kompleksi ve TS Hamaseti

Great White
08.01.2010, 16:43
Son zamanlarda Trabzonspor üzerinden Trabzon halkına ve şehrine karşı gelişen önyargılı tutum beni fazlasıyla rahatsız etmeye başladı. Hani şu salt kupkuru bir taraftarlık psikolojisi ve hiçbir temele dayanmayan içi bomboş bir aidiyet duygusuyla beslenerek karşısındakini hor görerek tepeden bakan, bununla da yetinmeyip anlamsızca böbürlenen enteresan ruh hali hakkında uzun süredir bir şeyler yazmayı düşünüyordum; kısmet burayaymış:)

Yahu tamam.. Anadolu' nun herhangi bir ücra köşesinde oturan ya da 3-5 sene öncesinde İstanbul' a göç etmiş bir adamın, ömrü hayatında Fenerbahçe Burnu'nda bir bardak çay içmeden, Beşiktaş sahilindeki bir bankta oturmadan, Galatasaray Adası' nın İstanbul' un hangi köşesinde olduğunu dahi bilmeden “Kraldan daha kralcı” bir aidiyet duygusuyla 3 büyük takımdan bir tanesine gönül veriyor olmasını anlayışla karşılarım.

Sonuçta mecbur değildir yani kendi memleketinin güdük kalmış takımını zoraki tutmaya ve o takımın taraftarı olmaya. Gerçi kendi şehrinin takımının o hallerde oluşunun sebeplerinden bir tanesidir de aynı zamanda, bu "Güce tapan ruh hali" ya; neyse..

Mesela kendimden örnek vereyim. Aslen Trabzonluyum. Memleketime fırsat buldukça gidiyor olsam da İstanbul' da doğdum ve büyüdüm. Hayatım Kadıköy civarında geçmiş olmasına rağmen şu bünyeye Fenerbahçelilik ruhu sirayet etmedi. Peki ben şimdi bununla anlamsızca gurur duymalı mıyım? Tabii ki hayır. Bu sadece benim çocukluk yıllarımda Trabzonspor' un kazandığı başarıların da etkilediği kendi seçimimden ibaret. Belki de tuttuğum takımın isminin kafa kağıdımın arka yüzünde de yazıyor oluşundan tetiklenen bir nevi şanslılık psikolojisidir en fazla. Fakat taraftarı olduğum küçük bir şehir takımının bir Dünya markası haline gelmesinden, sadece Trabzon' dan değil ülkenin ve hatta Dünya' nın çeşitli şehirlerinden de taraftarlara sahip tek Anadolu takımı olmasından beslenen kibirli anlayıştan gene de uzağım yani..

Lakin gel gör ki, ortalıkta öylesine garabet ve etnik ayrımcılığa dayalı bir taraftarlık anlayışı gelişmeye başladı ki insan söylemeden geçemiyor. Konuşmaya başlayınca ağzında ayı güreşiyormuş gibi sesler çıkaran, Yattara kadar dahi düzgün bir Türkçe’ ye sahip olmayan ama mevzuu Trabzonspor üzerinden Trabzon' a giydirmek olduğunda, üstelik kendisiyle uzaktan yakından alakası olmayan "İstanbul jargonu" üzerinden aşağılayıcı tabirler kullanan insanlardan asla haz etmiyorum. Böylelerine rastladığım anda hiç de acımadan anında aynayı suratlarına tutuveriyorum. Aynaya bakıp da acı gerçekle yüzleştiklerinde karşımda ezilip, büzülüveriyorlar tabii; orası ayrı. Ama insan dayanamıyor işte..

Hani tuttuğun takım bizi yener; dalganı geç. Şampiyonluk ya da taraftar sayın bizden fazladır; ona da eyvallah. TS takımını, başkanını, futbolcusunu, teknik adamını gerekirse yerden yere vur; hadi bir yere kadar ona da tamam.. Ama kendi durumunu, kökenini adeta gizleyerek TS taraftarına ve hatta topyekün o yörenin halkına çemkirmek size mi düştü yahu? Bu hamasetinizin sebebi kendi memleketinizden bırakın böylesi marka bir takımı çıkarabilmeyi, kıçıkırık bir folklor takımı dahi çıkaramamış olmanız mıdır acaba?

Hem sonra hadi biz Trabzonluyuz, Karadenizliyiz, lümpeniz, cahiliz senin gözünde.. Ya siz kimin nesisiniz peki? Madem takım olgusunun dışına çıkarak etnik köken üzerinden futbol konuşacağız; peki ya sizin memleketiniz nere? Yoksa kütüğünüzde İstanbul takımlarından birinin adı mı yazıyor? Çekinmeden yazıverin şu memleketinizi de oldu olacak bir de orayı masaya yatıralım. Bakıp inceleyelim o yörenin futboldaki yeri nedir, halkının ne türden davranış şekilleri vardır görelim bari. Bu nasıl kör bir şovenizmdir be arkadaş?

Sağlıklı düşünen ve aklı başında bir insanın, doğduğu şehir, hatta doğduğu ülke sebebiyle dahi böbürlenip durmasının anlamsızlığını kabul eden bir vatandaş olarak bırakın milliyetini, kuru kuruya tutmuş olduğu bir takım ile bu derece kibirlenip karşısındakine böylesi bir aşağılık kompleksiyle yaklaşan taraftar psikolojisine resmen kıl oluyorum; yalan yok..

Ciddi ciddi bize atılmaya çalışılan cakaya bir bakın. Yahu içime sindirebilsem 5 dakka içinde Fenerli de olurum, Cimbomlu da. Bu mudur yani? Marifet mi şimdi bu? Doğuştan gelen ya da salt özel bir kesime bahşedilen ulvi bir özellik mi? Bununla mı hava atıyorsunuz bize arkadaş? Hayatında tutmuş olduğunuz takımın stadını bile görmeden her fırsatta övüyor, Trabzon' u bir kere dahi görmeden alabildiğine sövüyor olmanız dahi bu trajikomik durumun yanında sönük kalır..

Yok yani.. Gören de sanacak ki, bu tip elemanlardan biriyle beraber kendi tutmuş olduğu takımın kulübüne aynı anda taraftarlık başvurusu yapmışız da o yeterli gözükürken biz yeterli görülmeyip kabul edilmemişiz. Muhabbete bak:D

Bir de şöyle iblis tipler var ki, onlar da ayrı vaka. Nedenini çözemediğim bir şekilde Trabzon taraftarına ve daha da ötesi halkına karşı hakir görücü söylemlerde bulunabilmek adına salt kuru bir “TS taraftarı” etiketiyle ağzına geleni söylemekten çekinmeyen sözde taraftarlardan bahsediyorum. Aslen Trabzonlu olmamasına rağmen Trabzonspor’ a bir şekilde gönül vermiş olan renkdaşlarımın taraftarlığını kendi taraftarlığımdan on kat daha değerli gören biri olmama rağmen bu zihniyetteki insanların samimiyetlerine asla inanmıyorum. Ulan size mi düştü koca şehrin insanını genelleyerek karalamaya çalışmak. Bunu İstanbulluspor taraftarları ve medyası alabildiğine yapıyor zaten. Peki siz kimlerin yalakalığını yapıyorsunuz yahu? Özeleştiri mi şimdi bu? Hadi oradan..

Son olarak.. Bizler Trabzonspor taraftarı olarak kimselerin göstermelik merhametine, pohpohlamasına, işine gelmediğinde yerin dibine sokup keyfi yerine geldiğinde "Ama biz sizi severiz yahu” şeklindeki boş beleş muhabbetlerine muhtaç değiliz.

Biz Trabzonspor olarak bu saygıyı birilerinin lütfuyla, kayırmasıyla ya da sözümona hoşgörüsüyle değil, bileğimizin hakkıyla söke söke kazandık..

Bu da böyle biline..

Hekimoğlu
08.01.2010, 16:52
Boşuna ezik demiyoruz bunlara.Bu arada hoşgeldin Great White seni tekrar aramızda görmek güzel.

OLCAY ÇAKIR
08.01.2010, 16:54
Hoşgeldin Soner.:)

Eline sağlık.

Mehmet Fırat
08.01.2010, 16:55
Tekrardan hoşgeldin Soner Abi. :)

Ali Tunahan Güllü
08.01.2010, 16:57
Soner abinin geldiği belli oldu;Tekrar Hoşgeldin abi:)

Külünkoğlu
08.01.2010, 17:05
Bir de şöyle iblis tipler var ki, onlar da ayrı vaka. Nedenini çözemediğim bir şekilde Trabzon taraftarına ve daha da ötesi halkına karşı hakir görücü söylemlerde bulunabilmek adına salt kuru bir “TS taraftarı” etiketiyle ağzına geleni söylemekten çekinmeyen sözde taraftarlardan bahsediyorum. Aslen Trabzonlu olmamasına rağmen Trabzonspor’ a bir şekilde gönül vermiş olan renkdaşlarımın taraftarlığını kendi taraftarlığımdan on kat daha değerli gören biri olmama rağmen bu zihniyetteki insanların samimiyetlerine asla inanmıyorum. Ulan size mi düştü koca şehrin insanını genelleyerek karalamaya çalışmak. Bunu İstanbulluspor taraftarları ve medyası alabildiğine yapıyor zaten. Peki siz kimlerin yalakalığını yapıyorsunuz yahu? Özeleştiri mi şimdi bu? Hadi oradan..

Bu kısım ile ilgili söyleyeceklerim var. Hoş dün bir toplantı da söyledim. Burda da paylaşayım.

Güncel konumuz yarın ki iki maçımız değil. TFF protestosu.

Bir önceki protesto'da öyle bir kara mizah, öyle bir kara propaganda yapıldı ki bizim kendi taraftarımız yerel basınımız ulusal basınımız bile buna inandı çanak tuttu, ahkam kesti. Ahkam kesmeyi insafsız, son derece de haysiyetsizce yapanlarda oldu.

Neydi bu kara propagandalarından biri ?

4.Levent Metro durağından TFF binasına kadar olan güzergahda, Ermeni okul ve kiliselerinin önünde durulup bir katilin ismi haykırılmış.

Bir Allah'ın kulu da ya bu işin aslı nedir ? demedi. Aynı renklere gönül verdiği Trabzonsporlulara vurmak öyle basit, öyle haince, öyle kolay geldi ki. Ağızlarından salyalar akarak yaptılar bunu.

İşin aslı şuydu. O güzergah da sol tarafınız askeri lojmanlar sağ tarafınız müstakil evler. Tek resmi kuruluş okul veya ibadethane yoktu. En yakın kilise ise bilenler bilir Taksimdeydi.

Yalandı..

Ve buna hayatlarında bir kez oraları görmememiş olanlar da inandı görenlerde...

İki şekilde inandılar ikisi de birbirinden aşağılıktı.

Birincisi camia da aklı başında insan yokmuş gibi "bizimkiler yapmıştır" şeklinde eziklik kabullenmişlik iğrençliği ile yaklaşanlar. İkincisi böyle birşey olmadığını kendi iç dünyalarında bildikleri halde, bilerek ve isteyerek inananlar.

Şimdi bunlar Trabzonsporluyum diye geziyorlar ortalıklarda caka satıyorlar.

Lafı uzattım daha da uzatmayacağım, bilgisizlere nötrlere bir yere kadar eyvallah ama öyleleri var ki onlar Trabzonsporluyum dediklerinde ben utanıyorum tiskiniyorum.

Hasan61
08.01.2010, 17:09
Hoşgeldin Soner Abi. :)

Cengiz Çubukcu
08.01.2010, 17:17
''Biz Trabzonspor olarak bu saygıyı birilerinin lütfuyla, kayırmasıyla ya da sözümona hoşgörüsüyle değil, bileğimizin hakkıyla söke söke kazandık..''
en acı olan git gide birilerinden lütuf dilenecek duruma getirilmek isteniyoruz...

Selim Turan
08.01.2010, 17:21
Yazılar tam yerine cuk diye oturmuş daha ne denebilirki...

Emirhan Makul
08.01.2010, 17:23
Aeeyyy

Hoşgeldin Soner Abi.

Kalemine sağlık

"İstanbul jargonu" üzerinden aşağılayıcı tabirler kullanan insanlardan asla haz etmiyorum. Böylelerine rastladığım anda hiç de acımadan anında aynayı suratlarına tutuveriyorum. Aynaya bakıp da acı gerçekle yüzleştiklerinde karşımda ezilip, büzülüveriyorlar tabii; orası ayrı. Ama insan dayanamıyor işte..

magicyattara
08.01.2010, 17:29
Soner,eline sağlık.
Bunlarla ben de az uğraşmadım.:)
Üniversitede sınıf arkadaşlarımla bazen kavga edecek kadar ileriye gitti tartışmalarımız.

Bir çeşit ruhi mastürbasyon diyorum ben bu duruma.
İnsanlar mutlu olmak için seçiyor bir tanesini.Nasılsa bedava:)

Maalesef bizim gibi geri kalmış ülkelerin sorunu bu.
Medyanın da insanları böyle olmaya kanalize ettiğini unutmayalım.

Trabzonspor'lu olmak harbiden farklılıktır.
Asalettir.

Murat'
08.01.2010, 17:30
Soner abi dönüşün muhteşem oldu.

Altan Atabay
08.01.2010, 17:31
yazı güzel.devamını bekliyoruz:)

Ali Can
08.01.2010, 17:32
Kalemine sağlık....

Koray
08.01.2010, 17:45
Şimdide yeni bi muhabbet çıktı 2016'ya Trabzon alınsaydı turistler nasıl rahat edecekti...

İmansızlara, kitapsızlara, vicdansızlara bak.

Sözüm ona dünyanın kültür(!) şehri İstanbul'un orta yeri Taksim'de Yıl Başı kutlamalarında yanında erkek arkadaşı olmasına rağmen onlarca kişinin tacizine uğrayan bayan turistidede Trabzonlu'lar mı taciz etti şeref yoksunları?

Uefa maçında öldürülen 2 Leeds taraftarınıda biz mi öldürdük?

Artık öyle bi oldu ki muhabbet futboldan Trabzonspor'dan açıldığında konu farklı kulvarlara çekilmeye başlandı...

Örneğin Selçuk'un Ankaraspor maçında 90 taktığı golden yola çıkılıp Papazlara, Ermenilere getirilmeye çalışılıyor ince ince...

Trabzonspor taraftarının Şırnak'ta Yardıma muhtaç bi Okulumuza yardım kampanyası düzenlediğinden hiç kimse bahsetmez,

Trabzonspor taraftarının Huzurevlerine ziyaretlerinden hiç kimse bahsetmez,

Trabzonspor taraftarının Esirgeme Yurtlarına kimsesizlerin kimsesi olmak için gittiğinden kimse bahsetmez...

Ama,

TFF prtestosunda olmayan bi pankart için varmış gibi göstererek Trabzonspor taraftarını karalamak için her türlü şeyden bahsederler...

Emirhan Ömeroğlu
08.01.2010, 17:55
Hoşgeldin Soner abi :) geldiğini belli ediyorsun :)

M.S.SOFU
08.01.2010, 18:00
.....

trabzonspor eğer sadece trabzonluların takımıysa bu seçilmeli
yani illa trabzonspor taraftarının kafa kağıdında trabzon yazmaıs gerekiyorsa bizde ona göre takım tutalım.
ya da kulüp açıklama yapsın ''bu takımı trabzonlulardan başka kimse tutamaz''densin.
millet ona göre yol alsın.
eğer her seferinde burada trabzonlu olmadığımız için eleştirme hakkımız elimizden alınacaksa bu söylensin.ha karalayan arkadaşlarıda desteklediğim anlamına gelmiyor bu.

şahsım adına trabzonluların böyle alıngan ve küskün olduğunu bilmiyordum
eğer ki bilseydim bu takımı tutmazdım.
eğer ben takımımı ve içinde bulunduğum taraftarımı eleştiremiyorsam bu takım nasıl gelişecek ki?

hakarete varan karalamalara karşıyım
ama eğer her eleştiriye karalama gözüyle bakılıyorsa ve buna trabzon halkı tahammül edemiyorsa ya da bmn de böyle şahıslar istenmiyorsa biri çıksın ve desin ki bu takımı trabzon halkından başkası tutamaz,ya da kafa kağıdında trabzon yazmayanlar bu takımı tutamaz.biz kendimizi eleştirebiliriz,hatta gerekirse karalayabiliriz,ama bunu trabzonlulardan başkası yapamaz deniyorsa bu topluma bildirilmeli.

bu konu açık ve net bir şekilde belirtilmeli bence.

trabzonspor'un bir ırkın,bir bölgenin,ya da bir şehirin takımımı ,yoksa ulusal bir takım olduğuna bence karar verilmeli.

ben şahsım adına trabzon şehrini ve trabzonlu vatandaşları çok iyi biliyordum, fakat şu yazıları okdukça görüşlerim değişmeye başladı.
demek ki trabzonlu olamyan taraftarlardan baya rahatsız olan bir kitle mevcut.tabi bunun şu yazı yayınlanana kadar farkında olunduğundan haberim yoktu.

ve tabi bu yazıyla beraber karadenizli olmayıpta trabzonsporu tutanlar başlığınında bir anlamı kalmamıştır bence.

ateş olmayan yerden duman çıkmaz lafından esinlenerek demek ki taraftarlar arasında trabzonlu olmayanlara karşı bir rahatsızlık olduğunu düşününmeye başladım.

Murat Erdem
08.01.2010, 18:02
Soner, hoş geldin. Tatlı bir sürpriz oldu...çok iyi oldu.

Great White
08.01.2010, 18:16
Arkadaşlar hoşbulduk.. Çok teşekkür ederim:)

@ M.S.SOFU

Onca yazımdan çıkardığın sonuç buysa yazık vallahi. Bak ne demişim alıntıladığın yerde..

"Aslen Trabzonlu olmamasına rağmen Trabzonspor’ a bir şekilde gönül vermiş olan renkdaşlarımın taraftarlığını kendi taraftarlığımdan on kat daha değerli gören biri olmama rağmen bu zihniyetteki insanların samimiyetlerine asla inanmıyorum"

Yahu bırak çevremdeki onca Trabzonlu olmayan TS taraftarı dostumu, şu forumda bile çok sevdiğim kardeşlerim var benimle hemşeri olmayan. Hatta çoğuyla öok da samimiyizdir. Yok yani bir de özevlat düşmanı biliniriz bir çok kesim tarafından; orası da ayrı bir ironi olsa gerek:D

Trabzon ile organik bağı olmadan bu takıma kendi iradesiyle gönül vermiş olan her taraftarı kendi taraftarlığımın üzerinde görürüm, burası kesin..

Benim isyanım etnik ayrımcılığa kadar gidecek türden genellemeler eşliğinde yapılan ağır eleştirileredir. Medyada bile maalesef bunlardan bolca var..

Hatta bir de örnek vereyim. Sen öz amcana gıcıksındır ve ağzına geleni söylüyorsundur mesela. Ama ben de bunu fırsat bilip senin öz amcana ağzıma geleni söylersem mutlaka bana bir tepki verirsin illa ki..

"Yani sana mı düştü kardeşim sövüp saymak" diye.. Ama eleştiri ayrı, ona kimsenin lafı yok zaten..

İsmail Çavuşoğlu
08.01.2010, 18:42
Sevgili Soner hoşgeldin sefa geldin renk kattın.
yazın mukemmel cok hoşuma gitti eline sağlık.
Bizim buradada var Trabzonlu olmayan o şehri hiç ama hiç görmeyen ama hasta Trabzonsporlular.
Onların her buluştuğumuz yerde benim gözümdeki yerleri çok farklıdır onlara ayrı bir sevgi ayrı bir mutlulukla bakarım gurur duyarım.
Ben şuna inanırım bir insan Trabzonluysa zaten Trabzonsporu tutmak zorunda ama son zamanlarda duyuyor ve şahit oluyorumki bunların içindende o 3 takıma gönül verenler var ve bu insanların inanın benim gözümde zerre kadar değeri yok asıl değeri olan yukarıda söylediğim kardeşlerim arkadaşlarım.

sevgili M.S.SOFU alınganlık yapma kardeşim inan sizin değeriniz hiç bir şekilde ölçülemez.o yazıdan senin sitem ettiklerin asla çıkmaz.

Great White
08.01.2010, 18:51
Eyvallah İsmail Hocam..

Yok yani, yazının o kısmını tekrar kontrol ettim ama gücenecek bir taraf bulamadım. Gerekirse yazıyı biraz editleyecektim bile hatta..

Zira benim eleştirim salt bölgesel ayrımcılık yaparak sürekli ağır eleştiri yapan ama o bölge ile ilgili tek bir olumlu kelamda dahi bulunmadan, bu davranışı adeta bir alışkanlık haline getirenleredir..

Ayrıca o şekilde bir ayrımcılık yapacak en son adamım ben yahu:)

.....
08.01.2010, 18:54
Abi bu arada hoşgeldin. Seni özledik valla :)

M.S.SOFU
08.01.2010, 18:57
Arkadaşlar hoşbulduk.. Çok teşekkür ederim:)

@ M.S.SOFU

Onca yazımdan çıkardığın sonuç buysa yazık vallahi. Bak ne demişim alıntıladığın yerde..

"Aslen Trabzonlu olmamasına rağmen Trabzonspor’ a bir şekilde gönül vermiş olan renkdaşlarımın taraftarlığını kendi taraftarlığımdan on kat daha değerli gören biri olmama rağmen bu zihniyetteki insanların samimiyetlerine asla inanmıyorum"

Yahu bırak çevremdeki onca Trabzonlu olmayan TS taraftarı dostumu, şu forumda bile çok sevdiğim kardeşlerim var benimle hemşeri olmayan. Hatta çoğuyla öok da samimiyizdir. Yok yani bir de özevlat düşmanı biliniriz bir çok kesim tarafından; orası da ayrı bir ironi olsa gerek:D

Trabzon ile organik bağı olmadan bu takıma kendi iradesiyle gönül vermiş olan her taraftarı kendi taraftarlığımın üzerinde görürüm, burası kesin..

Benim isyanım etnik ayrımcılığa kadar gidecek türden genellemeler eşliğinde yapılan ağır eleştirileredir. Medyada bile maalesef bunlardan bolca var..

Hatta bir de örnek vereyim. Sen öz amcana gıcıksındır ve ağzına geleni söylüyorsundur mesela. Ama ben de bunu fırsat bilip senin öz amcana ağzıma geleni söylersem mutlaka bana bir tepki verirsin illa ki..

"Yani sana mı düştü kardeşim sövüp saymak" diye.. Ama eleştiri ayrı, ona kimsenin lafı yok zaten..
ağır tahrik ve hakarete kesinlikle karşıyım.

medyada ki ırk ayrımcılığını yapanlar kime hizemet ediyor bilmiyorum
bu ülkede yıllardır memlekete en çok hayrı dokunan insanlar kardenizlierden gelmiştir.
bakınız ben mesela yörüğüm.yani düz akdenizliym :).anne tarafı da karadenizli.ama hep mersin ve çevresinde geçti çocukluk hayatım.
bizim köylerimiz vardır,bir de hayvancılık yapanlar yaylaya çıkarlar.amacım yörükleri kötülemek değil ama bizim insanımız -yörükler- pek yşadıkları yerden dışarı çıkmazlar,çıksalarda oradaki yeniliği alalım gelelim diye bir anlayışları yoktur.
ha bugün herhangi bir karadeniz yerleşim yerine gidin.bu iki yer arasıdnaki farkı görmeden bilemezsiniz.
çok büyük bir uçurum var.karadeniz insanının bu ülkeye hep faydası olmuştur.
ha birileri çıkıp ırkçılık yapıyorsa bu,ırkçılık yapan şahısların ülkeye bu kadar yararı dokunan insanları memleketten uzaklaştırma isteğinden kaynaklanmaktadır.bölünmenin çok fena bir alışkanlık olduğu güzide ülkemizde birileri sürekli ortalığı fişteklemekten hoşlanıyor.bu kişilerin arasında muhtemelen bahsedilen gazete yazarlarıda vardır.
yine bu aynı görüşe hizmet eden şahıslar bizim taraftarımıza ve kültür düzeyine ağır konuşmaktalar.buda bizim tahrik olmamıza neden oluyor.
ama bunu küfür ya da hakaret şeklinde ifade etmek isteyenlerin hizmet ettiği yerler belli bence.
zaten genelllemeye ve önyargıya herkes karşıdır.çünkü bir ağacın içerisinde çürük meyvelerde olabilir,ham mevelerde,tam olgun meyvelerde.ama bu hakaretleri yapan ve taraftarımızı genelleyen kimselerin bu ağaç meselesini bilmeyecek kadar ham olmaları ise acı vericidir.
great white'n yazısı bu açıklamayla daha da netleşti ve umarım gitmesi, gereken yere gitmiştir.
aynı çatı altında bulunduğumuz ve üst kimlik trabzonspor diye benimsediğimiz arkadaşlarımıza ağır ithamlarda bulunulması tabii ki beni de kahrediyor.
ve bir çözüm:bu güne kadar kulübümüz aleyhine yapılmış olan yayımlara kulübümüz hep inernet sitesinden yanıt vermiştir.
ve hala kulübümüz aleyhine yapılan bu tip şeylere resmi sitemiz üzerinden cevap veriliyor.burada kulübün bizim hassas olduğumuz konularla kulübün hassa olduğu konuların açıkça farklı olduğunu görebiliriz.
demek ki kulüp yönetimi ile taraftar arsında bir uyuşmazlık var.
hal böyle iken taraftarımızın hasas olduğu konuları hem kulübe hem de diğer medya organlarına belirtmesi için bir site kurulmalı.ya da tv krulup oradan yayın yapılmalı.tv yi kuramıyoruz ama internet üzerinden bir blog sayfası yapıp yenilenen bir şekilde yayın yapmak zor olmasa gerek.
ben böyle bir çalışma yapmka isterdim ama ne tarftarı temsil edecek bir yetkim var ne de bilgim.yani bunu gerçekten tarfarın içinden birisinin yapması gerek.
bmn de trabzonspor la alakalı olsada link vermek yasak,diğer forumlardada öyle.yani böyle bir şey kurulsa dahi bütün taraftarlara ulaşılması zor.ee bizim bmn olarak yaptığımız hiçbir harekette spor gazetelerinden öteye gidemediğine göre....
bu duruma bir çözüm bulunup taraftar kitlesinin açıkça cevap vereceği nitelikte bir yer olmalı.

M.S.SOFU
08.01.2010, 19:01
yukarıdaki yazıma ek olarak
kulübümüz ve cefakar taraftarımız hakkında çıkan bu tip ağır ithamların altında kalmamalıyız,bir şekilde yolunu bulup bu tip kişilerin hakkını vermeliyiz.
yılanın başını büyümeden ezmeliyiz.
yoksa her seferinde önümüze çıkıp sıratımıza tıslayacak bu gazete ve medya ordusu.
bizi sessiz sakin oalrak bilmemeleri lazım.
sert kayaay çarptıklarını akıllarına vura vura öğretmek lazım.

SDanışmaz
08.01.2010, 19:18
Öncelikle hoşgeldin diyim de :) Yorumumu yazıyı okuduktan sonra yaparım :D

Ahmet Başkaya
08.01.2010, 19:23
Öncelikle hoşgeldin diyim de :) Yorumumu yazıyı okuduktan sonra yaparım :D

Aynen ... ;) ...

Tekrar Hoşgeldin abi ;)

must61
08.01.2010, 19:42
Trabzonsporlu olduğumu söylediğim her ortamda karşı karşıya kaldığım aciz zihniyetin mükemmel bir özeti yapılmış yazıda...
Uzun yazıları okumaktan pek haz etmesem de böylesi müthiş bir yazıyı satırı satırına; her noktasında ''aynı fikirlere sahip başkalarıda varmış'' şeklinde düşünerek okumak acayip keyifliydi benim için...Bu keyfi yaşattığın için çok teşekkürler...:alkış:

Yahu tamam.. Anadolu' nun herhangi bir ücra köşesinde oturan ya da 3-5 sene öncesinde İstanbul' a göç etmiş bir adamın, ömrü hayatında Fenerbahçe Burnu'nda bir bardak çay içmeden, Beşiktaş sahilindeki bir bankta oturmadan, Galatasaray Adası' nın İstanbul' un hangi köşesinde olduğunu dahi bilmeden “Kraldan daha kralcı” bir aidiyet duygusuyla 3 büyük takımdan bir tanesine gönül veriyor olmasını anlayışla karşılarım.

Sonuçta mecbur değildir yani kendi memleketinin güdük kalmış takımını zoraki tutmaya ve o takımın taraftarı olmaya. Gerçi kendi şehrinin takımının o hallerde oluşunun sebeplerinden bir tanesidir de aynı zamanda, bu "Güce tapan ruh hali" ya; neyse..

Hani tuttuğun takım bizi yener; dalganı geç. Şampiyonluk ya da taraftar sayın bizden fazladır; ona da eyvallah. TS takımını, başkanını, futbolcusunu, teknik adamını gerekirse yerden yere vur; hadi bir yere kadar ona da tamam.. Ama kendi durumunu, kökenini adeta gizleyerek TS taraftarına ve hatta topyekün o yörenin halkına çemkirmek size mi düştü yahu? Bu hamasetinizin sebebi kendi memleketinizden bırakın böylesi marka bir takımı çıkarabilmeyi, kıçıkırık bir folklor takımı dahi çıkaramamış olmanız mıdır acaba?

ilhan
08.01.2010, 20:48
Soner abi, az sakin yahu. :p Bu ne güzel bir başlangıçtır.

ÖmerFarukYılmaz
08.01.2010, 20:49
Hoşgeldin Soner Abi.

Uğurtan
08.01.2010, 20:54
Soner abi hoşgeldin.. :)

Yazıya bişey diyemem şuan için senin burda yazman daha mühim geldi :)

Mollasalihoğlu
08.01.2010, 21:10
Son olarak.. Bizler Trabzonspor taraftarı olarak kimselerin göstermelik merhametine, pohpohlamasına, işine gelmediğinde yerin dibine sokup keyfi yerine geldiğinde "Ama biz sizi severiz yahu” şeklindeki boş beleş muhabbetlerine muhtaç değiliz.

Biz Trabzonspor olarak bu saygıyı birilerinin lütfuyla, kayırmasıyla ya da sözümona hoşgörüsüyle değil, bileğimizin hakkıyla söke söke kazandık..

Bu da böyle biline..

Tamamına imza atılır..
Kalemine sağlık..

Ilelioglu
08.01.2010, 22:15
Yazi gercekten müthis olmus..:alkış:

Cogumuz ayni duygulari paylasiyoruz, burada yazmis oldugun seylerlen cok defa karsilastim.

Su kismini cok begendim::)

"Böylelerine rastladığım anda hiç de acımadan anında aynayı suratlarına tutuveriyorum. Aynaya bakıp da acı gerçekle yüzleştiklerinde karşımda ezilip, büzülüveriyorlar tabii; orası ayrı."

Mehmet Zeki
08.01.2010, 22:17
Soner abi :)

Hosgeldin abi.

Soytürk
08.01.2010, 22:39
eline sağlık abi çok güzel anlatmışsın bize laf düşmüyo pek:D

must61
26.01.2010, 21:33
Geçen gün, Ntvspor'da ''yensendeyenilsende'' programında, yazıda anlatılanlara benzer hatta neredeyse aynı cümlelerle tespitler yapıldı TS yi temsil eden bir arkadaş tarafından...Acaba bu arkadaş forumdan biri mi yoksa bizzat yazarın kendisimi merak ettim ?

Ali Tunahan Güllü
26.01.2010, 21:37
Geçen gün, Ntvspor'da ''yensendeyenilsende'' programında, yazıda anlatılanlara benzer hatta neredeyse aynı cümlelerle tespitler yapıldı TS yi temsil eden bir arkadaş tarafından...Acaba bu arkadaş forumdan biri mi yoksa bizzat yazarın kendisimi merak ettim ?

Evet yazarın kendisi Soner abi ntvspordada çıkıyor..

Adil ÖZGÜR
27.01.2010, 12:04
Hem sonra hadi biz Trabzonluyuz, Karadenizliyiz, lümpeniz, cahiliz senin gözünde.. Ya siz kimin nesisiniz peki? Madem takım olgusunun dışına çıkarak etnik köken üzerinden futbol konuşacağız; peki ya sizin memleketiniz nere? Yoksa kütüğünüzde İstanbul takımlarından birinin adı mı yazıyor? Çekinmeden yazıverin şu memleketinizi de oldu olacak bir de orayı masaya yatıralım. Bakıp inceleyelim o yörenin futboldaki yeri nedir, halkının ne türden davranış şekilleri vardır görelim bari. Bu nasıl kör bir şovenizmdir be arkadaş?

Trabzon' u bir kere dahi görmeden alabildiğine sövüyor olmanız dahi bu trajikomik durumun yanında sönük kalır..

Bu da böyle biline..

Ya siz kimin nesisiniz peki?:
Lümpenlerin gerçeği, Narsist davranışın ta kendileridir onlar. Bu düşünceyi saf dışı edebilmek için,

Biz Trabzonspor olarak bu saygıyı birilerinin lütfuyla, kayırmasıyla ya da sözümona hoşgörüsüyle değil, bileğimizin hakkıyla söke söke kazandık.. sözünüz bu hastalıklarının ilacıdır. Fırtına gibi bir takımın bileğini bükememizlik altında ezilmek ve inlemeyi onlara tattırmadıktan sonra şapka çıkarmazlar.

Kalemine sağlık çok güzel toparladınız. Tebrik ederim Soner.