PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Work and Travel Amerika

Murat'
31.12.2009, 12:56
Work And Travel (WAT), üniversite öğrencilerinin yaz ayları boyunca Amerika’da çalışarak seyahat edebilmelerini, böylece kendilerini tanımanın yanında başka kültürleri de tanımalarını sağlayan ABD Hükümetinin düzenlediği yasal bir kültürel değişim programıdır. 1961’den beri ABD Bilgi Acentası (USIA) yetkisiyle ve J-1 vizesi ile düzenlenmekte olan Work And Travel (WAT), Türkiye’de sadece son birkaç senedir uygulanmaktadır.
Her yıl 1 Haziran – 1 Ekim tarihleri arasında düzenlenmekte olan Work And Travel programına katılan öğrenciler, J-1 vizesi alarak Amerika’da 4 ay çalışma ve yaşama olanağına sahip olurlar. Work and Travel programı, katılımcı öğrencinin işverenine karşı Türkiye’de yaptığı anlaşma kapsamında sorumluluğu olduğu bir programdır. Bu yüzden öğrenci kendinden istenilen işleri yapmak zorundadır, çünkü Türkiye’deyken bunun teyidini vermiştir.
Lütfen unutmayın her ne kadar Work And Travel (WAT) programının eğlence yanı ağır bassa da, işveren için her zaman öncelik kendi işlerinin devamı ve ivmesidir. Work and Travel programı, öğrenci için hazırlanmış ve öğrencinin yaz tatilini mutlu bir şekilde geçirmesi için herkesin seferberlik içinde olduğu bir program değildir!!!
Öncelikle şu öğrenci tarafından çok iyi bir şekilde bilinmelidir ki Work and Travel programı katılımcının başında sürekli bir şirket yetkilisinin bulunduğu ve işlerin yolunda gitmesini sağladığı bir gezi-organizasyon, tatil veya kamp programı da değildir!!! Tam aksine Work And Travel programı, öğrencinin gerçek hayatla yüzleşeceği ayrıca kendi inisiyatifleri doğrultusunda işlerini ve zamanını yönlendireceği bir programdır. Bu nedenle, öğrenci günlük hayatın getirdiği sıkıntıları ve zorlukları düşünerek ve kabullenerek Work And Travel programına katılmayı kabul etmelidir. Bu aynı zamanda, katılımcı öğrencinin Amerika’ya ve başka bir kültüre adaptasyonunu kolaylaştıracak ve hızlandıracak bir yaklaşım olacaktır.

Arkadaşlar aranızda benim gibi Amerika'ya giştme düşüncesi olanlar var mı?

Bilgileri burdan paylaşabiliriz.

Daha önce gitmiş olan arkadaşlarda da gerekli bilgileri bizimle paylaşabilirler.

M.S.SOFU
31.12.2009, 13:15
valla benim gitme düşüncem var
ya amerika ya ingiltere
ingiltere çok pahalı diyorlar-tl ve € arası kur farkı nedeni ile-
o yüzden biraz tırstım
amerika ya gitmek istiyorum ama bakalım hayırlısı
kayıt filan ne zaman hiç bir bilgim yok

ama kulak dolması bilgilerden edindiğim kadarıyla arkadaşınızla gitmeyin,orada ingilizce konuşmak zorunda kalın ddiklerini filan öğrendim.

Murat'
31.12.2009, 13:40
valla benim gitme düşüncem var
ya amerika ya ingiltere
ingiltere çok pahalı diyorlar-tl ve € arası kur farkı nedeni ile-
o yüzden biraz tırstım
amerika ya gitmek istiyorum ama bakalım hayırlısı
kayıt filan ne zaman hiç bir bilgim yok

ama kulak dolması bilgilerden edindiğim kadarıyla arkadaşınızla gitmeyin,orada ingilizce konuşmak zorunda kalın ddiklerini filan öğrendim.

Kayıtlar eylül ayından beri var.Bu işleri şirketler yapıyor tabi ki.Şirketi iyi seçmek lazım.

Muhammed
31.12.2009, 14:05
Üniversite öğrencisi olmak yeterli mi başvurmak için? Ben Mersin'de İngilizce Öğretmenliği hazırlık sınıfındayım mesela. Yazın gitmek için şimdiden mi başvurmam gerekiyor? Başvurduktan sonra gidebilme ihtimalimiz yüksek mi?

Murat'
31.12.2009, 14:06
Üniversite öğrencisi olmak yeterli mi başvurmak için? Ben Mersin'de İngilizce Öğretmenliği hazırlık sınıfındayım mesela. Yazın gitmek için şimdiden mi başvurmam gerekiyor? Başvurduktan sonra gidebilme ihtimalimiz yüksek mi?

Evet üniversite öğrencisi olmak yeterli.Ama başarılı bir öğrenci olman lazım tabi ki de.Eğer 1. sınıf olsaydın transkript istiyorlardı.Ama hazırlık sınıfı olduğunun için öğretmenlerinden referans alman lazım galiba.Eğer ayrıntılı bilgi almak istiyorsan www.campusum.com adresini ziyaret etmeni öneririm.

Muhammed
31.12.2009, 14:17
Eğer öğretmenlerden referans almak gerekiyorsa ben şimdiden unutayım :D Ellerinden gelse beni Mersin'den Adanaya bile göndermezler.

merso61
31.12.2009, 15:19
boşverin ne işiniz var oralarda, gidip perişan olmakta var geçen haberlere çıktı birisi work and travelden gitmiş sokakta falan yatmış üstüne üstlük terörist muamelesi görmüş sicile işlemişler hayatı kaymış, para tuzağı bunlar

Murat'
31.12.2009, 15:19
boşverin ne işiniz var oralarda, gidip perişan olmakta var geçen haberlere çıktı birisi work and travelden gitmiş sokakta falan yatmış üstüne üstlük terörist muamelesi görmüş sicile işlemişler hayatı kaymış, para tuzağı bunlar

Konuya süper giriş yaptın.

Bravo sana.

Cem Akyüz
31.12.2009, 15:20

Abi yazdığını görünce "amerikaya ilk ben gittim" dedin sandım

Tuğba ÖZTÜRK
31.12.2009, 15:29
Hangi şirket ile gittiğiniz çok önemli güvenilir bir şirket olmalı.Tanıdığım tüm arkadaşlar sağ sağlim gidip geldiler çokda memnun kaldılar. Ha gittiğiniz de amaç dil öğrenmek ise yanınız da türk çok fazla arkadaşınız olmaması lazım yoksa türkçeyle gidip türkçeyle dönenler var. Yani dil öğrenemeden gelenlerde var.

Fatih BALTA
31.12.2009, 15:41
Giden arkadaşlarımın şikayetini duymadım.
Aklı başında biri çok fazla sıkıntı yaşamadan istediğini alır gelir buraya.
Gitmeden sizi gönderecek aracı şirketi iyi araştırmak lazım.
Aracı ne kadar iyi olursa sizleri orada o kadar iyi şartlar bekler.

Semih
31.12.2009, 15:46
2 yıl önce gittim, bu yıl tekrar gitmeyi düşünüyorum.

Ama ne gibi bir bilgi paylaşımı istediğini anlayamadım Murat.

DNA-TS
31.12.2009, 16:01
bizim mahalleden bi eleman gitti..4 ay balık temizleyip geldi orda hiç bir sosyal etkinlikte bulunmamış yememiş içmemiş anca para biriktirmiş buraya gelincede 8-9 yaşında bir araba aldı:D ( bu tamamen onun kabiliyetsizliğidir) ama halamın oğlu work and travel ile 4 ay boyunca bir panayırda çalıştı hem ingilizcesini geliştirdi hem para kazandı hemde 4ay gezdi.

Bir_Bilen
31.12.2009, 16:04
Geçenlerde bu travel olay ile ilgili haberler vardı. Özellikle Amerika'ya gidenlerin çok pis işlerde çalıştığı hatta köle muamlesi gördükleri söylenmişti. Ben de bu yüzden sıcak bakmıyorum. Gerekli maddi desteği olanların bireysel olarak gitmeleri daha iyidir...

Bekir
31.12.2009, 16:20
Bende gitmeyi düşünüyorum..
Ama maddi olarak,5.000 Dolarlardan söz ediliyor,Ben bu kadar para vermem şayet...
Net olarak ne kadar masrafı olur acaba??

Semih
31.12.2009, 16:23
5.000 dolardan kim söz etti sana Bekir?

Normali 2.500- 3.000 dolar.

Bekir
31.12.2009, 16:30
5.000 dolardan kim söz etti sana Bekir?

Normali 2.500- 3.000 dolar.
Arkadaşlar söylemişti...
2.500-3.000 Dolar fazla değilmiş,orada çalışıcağımızı düşününce de Fazla bi maddiyat sorunu olmaz herhalde..

Peki Gidenler Genel olarak İngilizcesini ne seviyede geliştirebiliyor...

Semih
31.12.2009, 16:40
Sana bağlı Bekir.

Etrafında ingilizce konuşulan bir yerde ingilizceni geliştiremeyeceksen, daha nasıl geliştireceksin?

Süleyman Özcan
31.12.2009, 18:40
Abimin üniversite arkadaşları bu işi yapmaktalar ve baya iyi izlenimleri var. 2 kere abim gitti, Bursa'da 4 adet arkadaşımı geçen sene yönlendirdim o şirkete onlarda geçen sene gitti ve sorunsuz bir 3 ay geçirdiler.

Bana söylenilen bilgiler şunlar idi ; erken kayıt 1.300 $ idi. Bu 1.300 $ dolar içinde gideceğiniz yer, iş ve kalacak yerinizi ayarlıyorlar. Bunun haricinde pasaport için belli bir miktar masrafınız var ve son olarak uçak bileti alıyorsunuz. Bunların haricinde 500 $ ile 1000 $ arasında haşlığınız olursa yanınızda herhangi bir sorun yaşayacağınızı zannetmiyorum.

Son olarak en yüksek maddi getiri sağlayan yer Alaska imiş. Ayrıca temel ingilizcesi olan iyi derece de ingilizcesi geliştirebiliyormuş ama bazıları gibi oraya gidip sadece Türk arkadaşlarla Türkçe konuşmamak şartıyla..

macuka
31.12.2009, 18:46
Alaska ya giden arkadaslar.. unutmayin bol bol balik temizlersiniz ama iyi para kazanirsiniz:) Ingilizce ogrenmek size bagli...
Abd ye gitmek isteyenlerin sirkete falan ihtiyaci yok paraniz varsa... Paranizi kaptirmayin bosuna...

Muhammed
31.12.2009, 18:53
Alaska ya giden arkadaslar.. unutmayin bol bol balik temizlersiniz ama iyi para kazanirsiniz:) Ingilizce ogrenmek size bagli...
Abd ye gitmek isteyenlerin sirkete falan ihtiyaci yok paraniz varsa... Paranizi kaptirmayin bosuna...

Ancak şirketler ile gittiğimiz zaman iş, kalacak yer vs hazır oluyor.

Oruç
31.12.2009, 21:07
2 yıl önce gittim, bu yıl tekrar gitmeyi düşünüyorum.

Ama ne gibi bir bilgi paylaşımı istediğini anlayamadım Murat.

Mikrofon sende Semih. Seni dinliyoruz.:)

Neyin nesidir bu iş, ne yaptın ne yapamadın anlat bize.:)

Egemen Yılmaz
31.12.2009, 21:21
Evet üniversite öğrencisi olmak yeterli.Ama başarılı bir öğrenci olman lazım tabi ki de.Eğer 1. sınıf olsaydın transkript istiyorlardı.

Benim bildiğim kadarıyla derslerde başarılı olma gibi bir şart yok, konuya hakim biri bu konu hakkında bilgi verebilirse iyi olur.

ceserdar
01.01.2010, 00:41
Arkadaşlar, ben gitmedim ama giden arkadaşlarım oldu. Zamanında araştırmıştık başka bir arkadaşla beraber ama gitmek nasip olmadı. Bence üniversite öğrencisi olduğunuz her sene gidin. Zamanında araştırırken bir tane iyi bir strateji ile karşılaşmıştım. Bunu stratejiyi uygulayan birkaç kişi gördüm. Alaska'da 1 ya da 1,5 ay çalışıp, kazandığı parayı Amerika'yı dolaşarak harcamak. Çünkü Alaska'da saatlik çalışma ücretleri Amerika'nın diğer eyaletlerine göre daha yüksek. İstanbul'da çok firma var. Yalnız iyi firmalarla çalışmaya bakın. İşin zorlukları kötülükleri var fakat bunlar hayatın içinde olan şeyler. Hem yurt dışı tecrübesi olarak hem de İngilizce pratik açısından bence güzel bir program. Yalnız Kanada vs gibi ülkelerin de artık buna benzer vizeleri olduğunu duymuştum. Onları da araştırın derim ben.

Work and Travel programı ABD'nin bir programı ve sadece üniversite öğrencileri başvurabiliyor. ABD'deki şirketler bu programa katılıyorlar ve belirli bir sayı belirliyor. Sonra bunlar toplanıyor ve tüm dünyadaki danışmanlık firmaları aracılığıyla öğrenciler alınıyor. Türkiye'de sürüsüyle bu aracılığı yapan yurt dışı eğitim danışmanlık firmaları var. Katılmak için sadece üniversite öğrencisi olmak yeterli.

mehmet83
01.01.2010, 01:49
Bundan 2 sene once bi eleman gelmisti buraya o sekilde. Once Alaska'ya falan gitmisler orda calismisti 2 ay falan. Fakat Alaska'da cok bunalmis ve bizim buraya gelmisti tanidigi birinin yanina. Gidene kadar da benimle beraber calisti. Bilmiyorum kac tane ayri sirket falan var ama eger size Alaska'ya balik temizlemeye gideceksiniz derlerse kesinlikle kabul etmeyin derim. O arkadas pek olumlu seyler soylemedi orasi hakkinda. Eger geleceginiz yer New York taraflariysa hic dusunmeyin gelin. Hem tanismis oluruz:)

mehmet83
01.01.2010, 02:00
Ustteki mesaji yazdigimda yukaridaki arkadaslarin Alaska'ya gidin dedigini gormemistim:D Eger sirf calismak ve kole muamelesi gormek istiyorsaniz gidebilirsiniz tabi:D Arkadas bu tarafa geldiginde magaradan yeni cikmis gibiydi.:) Eger tanidiginiz birileri varsa Alaska tarafinda fazla takilmayin derim. Eger yoksa ben elimden geldigi kadar yardim ederim. Neyse ben bu basliga ugrarim arasira. Gelecek arkadas olursa yardimci olmaya calisirim.

ceserdar
01.01.2010, 10:48
@mehmet83 herhalde yanlış anladın. Ben saatlik ücretleri daha yüksek olduğu için Alaska'ya gidip 1 - 1,5 ay çalışıp daha sonra ABD'de kiraladıkları arabalar ile ortalığın altını üstünü getiren adamlardan bahsetmiştim. 2005 senesinde ABD'de normal bir iş saate başına 8 - 9 $ civarında birşeyler kazandırıyorken, Alaska'da balık temizlemek saat başına 30 - 35 $ kazandırıyordu. Şimdiki durumu bilemem.

Muhammed
01.01.2010, 13:11
Yahu dünden beri araştırıyorum ama işin içinden çıkamadım. Her firmayı kötüleyenlerde var övenlerde var. Gidip orada ortada kalanlarda var. Sanırım işin sırrı erken kayıt yaptırmak. En sağlamı bu. Erken kayıt yaptıramazsın şirketler para kazanmak için yalan sözler vererek kontenjanlar dolduğu halde sizi bir yere gönderiyor.

Semih
01.01.2010, 13:33
Mikrofon sende Semih. Seni dinliyoruz.:)

Neyin nesidir bu iş, ne yaptın ne yapamadın anlat bize.:)

Vallahi Yılmaz'ım kalktım New York'ta kargoculuk yaptım. DHL FedEx gibi şirketlerin daha küçük ölçekli olanlarından birinde çalıştım. Manhattan'da paket dağıtmaktı işim yani. Uzun Sokak'ta turlamaktan iyidir hiç olmazsa:p

Günde 7 saat, cumartesi pazar da tatil.

2.5 ay çalıştım toplamda, sonra biriken parayla Amerika turuna çıktım.

Fırsatınız olursa mutlaka gidin. Mutlaka!

Hele Manhattan 61. caddede bir anım var ki, gülmekten kırılırsınız. :p

Mustafa Yüksek
01.01.2010, 14:03
Vallahi Yılmaz'ım kalktım New York'ta kargoculuk yaptım. DHL FedEx gibi şirketlerin daha küçük ölçekli olanlarından birinde çalıştım. Manhattan'da paket dağıtmaktı işim yani. Uzun Sokak'ta turlamaktan iyidir hiç olmazsa:p

Ben Amerika'dayken diyorsun yani:D

Aslında hiç niyetim yoktu ama arkadaşlar kandırdılar...Kısmetse bu yaz gideceğim....

Özge
01.01.2010, 15:11
Bu yaz herkes Amerika'ya gidiyor galiba görüşelim orda gençler:D

Oruç
01.01.2010, 17:38

İyi vakit geçirmişin.:) Bakalım ben de düşünüyorum Amerika'yı ama kısmet artık.

Muhammed
01.01.2010, 18:56
Alaska'da ki balık fabrikaları işte böyle çalışıyor arkadaşlar :)

http://www.facebook.com/#/video/video.php?v=104125129727&ref=mf

Emirhan Makul
01.01.2010, 19:25
Aslında hiç niyetim yoktu ama arkadaşlar kandırdılar...Kısmetse bu yaz gideceğim....

O arkadaşlar biz oluyorsak bu başlığın ismi "Work And Travel Akçabaat Çarşıbaşı ve Of Çufaruksa" olmalıydı :D

7. Caddede "Soldaaaaakiiiiii direksiyon nerdeeeee trafik sağdan akayyy tabbiii" diye bağırırsan seni duyarız :D

Murat'
01.01.2010, 19:30
Benim bildiğim kadarıyla derslerde başarılı olma gibi bir şart yok, konuya hakim biri bu konu hakkında bilgi verebilirse iyi olur.

Başarıdan kastım not ortalamasının en az 2.00 olmasıdır.Bu konsolosluğun belirlediği bir kriterdir.Not ortalamanız ne kadar yüksek olursa şansınız da o kadar artıyor.

OYılmaz
01.01.2010, 19:36
Bende düşünüyorum 1-2 sene sonra özellikle Alaska'ya gitmeyi en çok para orda var ayda 4000 dolar yanlız 16 saat çalıştırıp ülkeye geri döndüğünde maymun veya mutasyon geçirmiş insana dönüyormuşsun balıkçı ve denizci olmayı her zaman istemiştim macera isteyen düşünsün Alaska'yı isteyen varsa görüşelim arkadaşlar bize her yer Trabzon :)

Muhammed
01.01.2010, 19:39
Arkadaşlar bende ciddi şekilde Alaska'yı düşünüyorum. Academix temsilcisi ile de görüştüm. Yukarıda bir videoda koydum. Ancak çalışma şartları gerçekten çok çok zor sanırım. Halen kararsızım acaba orada yapabilirmiyim yapamazmıyım diye. Mesela aşağıda koyduğum videoda olumsuz yorumlar var. Birisi hayatımın en korkunç zamanlarıydı demiş biriside yine mi lanet olası balıklar demiş :D

http://www.youtube.com/watch?v=--6j6GIpkZ0&feature=related

Bu da facebooktan bir link. Nasıl çalışıldığını anlatıyor.

http://www.facebook.com/#/video/video.php?v=104125129727&ref=mf

ceserdar
02.01.2010, 11:09
Muhammed Alaska'da ayaklarından bağlamıyorlar ki. :) Orada çalışırsın birazcık sonra biriktirdiğin parayla Amerika turuna çıkarsın. Gidenler böyle yapıyor.

Muhammed
09.01.2010, 15:26
10 gündür yoğun şekilde araştırıyorum arkadaşlar Alaska'yı. Sorusu olan varsa bilgim dahilinde cevaplamaya çalışırım.

BDiler61
11.01.2010, 01:10
Bende 2 kere gittim work and travella. Simdi yuksek lisansa basladim tekrar gitmeyi dusunuyorum.