PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Lütfen !!!! sakinle$in !

Harun-61
26.07.2005, 22:58
adminler'in affina siginarak...

arkada$lar, kisaca rezil olduk...!

ama nedir bu ??? küfürler, isyanlar, agir ithamlar...

bize bir$ey kazandiracakmi ???

elbet'de tüm takim+yönetim vs. suclu...

ama lütfen, seviyemizi koruyalim! bu ak$am girmesin kimse foruma smileys/smiley18.gifEdited by: AvniAker

Sefaenes
26.07.2005, 23:02
vallah haklisin kardes küfür edipde ne olacak bence mod lar forumu
birfünügüne kilitlesin daha ii kimi arkadaslar biraz daha sakinlesir
hepimiz üzüluyoruz ama küfür etmekle ne yapabiliriz bir hic

canim TS
26.07.2005, 23:08
bende anlamiyorum arkadaslar gerek yok böyle seylere destek zamani suclular düsünsün niye onlarin yüzünde bizler birbirimize giriyoruz anlamiyorum

TS canim feda destek zamani

baget55
26.07.2005, 23:09
ya tamam ama bunun hesabini,

kim verecek

Utku061
26.07.2005, 23:16
Arkadaslar mümkünse maçtan 1 saat sonra sakin kafayla yorumlarimizi yapalim bence.

Elbette hatali olanlar gerekli açiklamalari yapacaktir.Bizlerde kizginiz ama kendimizi frenlemesini biliyoruz.Lütfen biraz sakin olun ve arkadasinda dedigi gibi Küfür etmeyelim,bu bize hiçbir sey kazandirmaz..

LazY_61
26.07.2005, 23:16
Bunun Hesabini Sirasiyla

YÖNETIM,TEKNIK DIREKTÖR VE SIMARAK FUTBOLCU KADROSU.smileys/smiley7.gif

Armağan Dere
26.07.2005, 23:17
benim içimdeki sözleri bi sölesem arkadaslar kesin banlanirim ama tutuyom kendimi bu taraftara çektirdikleri yeter kalp krizine sokmak zorundami bunlar adami

kusura bakmayin arkadaslar gine kizdimsmileys/smiley5.gif

Özkan Erdem
26.07.2005, 23:18
Arkadaslar, çok kizginim ama yinede sunu tavsiye ediyorum.. Iyi gün taraftari olmayalim.. Destegmizi çekmeyelim.. Trabzonspor'un bugün herzamankinden daha çok ihtiyaci var bize..

Yasemin
26.07.2005, 23:20
ya ben trabzon sporluyum diyip duruyorsunuz bi mac kaybetikmi basliyosunuz kufure ne bicim taraftarsiniz bea sizleri gorduumde siteden cikip daha giresim gelmio be allah allah ya !!!!

SDanışmaz
26.07.2005, 23:21
Benim yapacagimgibi maçin yorumunu yarin sakin kafayLa yapin...

l-m
Askimiz renklere...

Küfür edenler zaten ceza alacak. Su anda forum çok yogun, bu yüzden24 saat içindeküfür, hakaret,vs. ceza alacak.

BIZ SENI SEVINMEK IÇIN SEVMEDIK KI...

Sefaenes
hepimiz sinirligiz ama biraz sabir edelim dilerim ben hocadan tut
oyuncusuna kadar kizginim ama yinede küfür etmiyelim bügün küfür
ettiklerimize yarin ise omuzlarimiza alacagimiz kisilerdir insallah 2
maci alacagiz

hamsirium
26.07.2005, 23:23
bu futbol emekçilerine küfür etmek ayiptir. Bir gerçek var ki cümlealeme rezil olduk ama bunun nedenlerini sorgulamak gerekir. küfür hiçbir seye çare olmaz. içim kan agliyor..

Keleşoğlu
26.07.2005, 23:27
Ya en cok koyan rumlara rezil olduk!!

Yasemin
26.07.2005, 23:28
kufur edenler size diyorum mactan okadar utanmadim sizin boyle sacma tavirlarinizdan utandiim kadar !!!!!!!!!smileys/smiley7.gif

bir TRABZON TARAFTARINA YAKISMAYACAK TAVIRLARsmileys/smiley19.gif

Kaya
26.07.2005, 23:28
Bordomavi.net Forumlarinda Küfür ve Küfürlü Kisaltmalar Yasaktir...

Aksi Takdirde Ceza Uygulacaktir...

abdulkadir_gg
26.07.2005, 23:29
Selamunaleyküm arkadaslar ben bmn'ye yeni üye oldum. bugünkü yenilgi hepimizi üzdü fakat oquakevil61 arkadasimizin dedigi gibi Trabzonsporun bize herzamankinden daha çok ihtiyaci var. ne olursa olsun bu isin pesini birakmamak gerekir diye düsünüyorum. yenilginin bizi yildirmamasi lazim aksine gazlamasi gerekiyor diye düsdünüyorum.

Önder28
26.07.2005, 23:43
Ne yazik ki aramizda hala IYI GÜN TARAFTARLARI çogunlukta.Hani sampiyon olacaktik bu takimla, hani canimiz feda idi....Ne oldu bize bir maç ile dagildik... Kötü gün TARAFTARI çogalmadikça biz daha çooook sampiyonluklar, kupalar, finaller , turlar kaybederiz.

Ey Hakaret edip küfreden Iyi gün taraftarlari : Herkes çok sinirli tamam ama yarin bu yazdiklarinizi görüp utanmayacakmisiniz, bu takim iyi seyler yapmaya basladiklarinda da özür dileyecekmisiniz , haftaya bu takim tur atladiginda kimin yüzüne bakip ne yazacaksiniz bu forumlara..... Bize hiç yakismiyor. SAKIN OLALIM, MÜMKÜNSE BU AKSAM KIMSE birsey yazmasin. Yarini bekleyelim....
INADINA DESTEK , INADINA TRABZON !
L Ü T F E N !

Sefaenes
26.07.2005, 23:48
Ne yazik ki aramizda hala IYI GÜN
TARAFTARLARI çogunlukta.Hani sampiyon olacaktik bu takimla, hani
canimiz feda idi....Ne oldu bize bir maç ile dagildik... Kötü gün
TARAFTARI çogalmadikça biz daha çooook sampiyonluklar, kupalar,
finaller , turlar kaybederiz.

Ey Hakaret edip küfreden Iyi gün taraftarlari : Herkes çok
sinirli tamam ama yarin bu yazdiklarinizi görüp utanmayacakmisiniz, bu
takim iyi seyler yapmaya basladiklarinda da özür dileyecekmisiniz ,
haftaya bu takim tur atladiginda kimin yüzüne bakip ne yazacaksiniz bu
forumlara..... Bize hiç yakismiyor. SAKIN OLALIM, MÜMKÜNSE BU AKSAM
KIMSE birsey yazmasin. Yarini bekleyelim....
INADINA DESTEK </font>, INADINA TRABZON !</font> </font>
L Ü T F E N !</font></font>

smileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gif

Colakoglu
26.07.2005, 23:59
Ne yazik ki aramizda hala IYI GÜN
TARAFTARLARI çogunlukta.Hani sampiyon olacaktik bu takimla, hani
canimiz feda idi....Ne oldu bize bir maç ile dagildik... Kötü gün
TARAFTARI çogalmadikça biz daha çooook sampiyonluklar, kupalar,
finaller , turlar kaybederiz.

Ey Hakaret edip küfreden Iyi gün taraftarlari : Herkes çok
sinirli tamam ama yarin bu yazdiklarinizi görüp utanmayacakmisiniz, bu
takim iyi seyler yapmaya basladiklarinda da özür dileyecekmisiniz ,
haftaya bu takim tur atladiginda kimin yüzüne bakip ne yazacaksiniz bu
forumlara..... Bize hiç yakismiyor. SAKIN OLALIM, MÜMKÜNSE BU AKSAM
KIMSE birsey yazmasin. Yarini bekleyelim....
INADINA DESTEK </font>, INADINA TRABZON !</font> </font>
L Ü T F E N !</font></font>

merak etme sen kardes biz kötü günde takima destek cikmasini cok iyi
biliriz hem destegi estigimizi kim söyledi ama birakta herkes elestiri
hakkini diledigi gibi kullansin.... biz elestirmessek kim elestirecek
??? ne yani yönetimede destekmi cikalim ELLERI getirdiler diye MEHMET
YILMAZI takimda tutuyolar diye 3-1 lik skorla rezil olduktan sora ancak
forvete imza attirabildiler diye tolgayi satipta iyi bir is yaptik
deyip yerine dökülen bi adam getirdiler diye,gelecek sezon hakemleri
bile yenecek takim kuracagiz deyip transferde fiyasko yasattilar diye
ve adini ilk kez duydugum bi takima farkli sekilde yenildik diye ...
merak etme kimse yenildik diye trabzondan vazgecmez kimse desteklemeyi
birakmaz ama elestirme hakkini herkes kullansin biz artik sampiyonluk
iistiyoruz....

Harun-61
27.07.2005, 00:03
anlamdigim bir$ey var...

kötü oynadigimiz icinmi kizginsiniz ??? yoksa

rum takimina kar$i yenildigimiz icinmi ???
---

bu futbol karde$ler, yunan takimindanda 5 yesek-alman takimindanda 5 yesek aynisi...

siyaseti, futbola kari$tirmayin...

Colakoglu
27.07.2005, 00:07
hicbiri....

gelecek icin hangi ümit yok, trabzonda maci aldik diyelim bidahaki
maclarida aldik ve sampiyonlar ligine girdik diyelim...eeee bu
takimlan nereye kadar

bu takimmi hakemleri yenicek ????????

kutoz
27.07.2005, 00:11
Dostum yine de umutsuzluk yakismaz bize. Bazen küçük bir konsantrosyon bozuklugu böyle sonuçlar dogurabilir.

Sana sunu sormak istiyorum. Trabzonspor bu aksam Trabzonspor gibi mi oynadi?

Mehmet Yilmaz'in asirtma vurusu gol, Yattara kirmizi kart yemeseydi oyun yine böyle gelisir bu sonuçla mi biter di?

Bence bu iki sorunun cevabi üzerinde yogunlasirsak, maçi neden kaybettigimizi daha iyi anlariz. Ondan sonrasi fasa fiso benim için.

TS-Karadeniz
27.07.2005, 00:14
egri oturup dogru konusalim dev aynasina bakmaya gerek yok...

sizce biz bu takimi yenebilirmiyiz Trabzon'da farkli? Diyelim ki yendik ya sonra 2. eleme ne olacak...

Ama biz Trabzonsporluyuz her zaman takimin arkasindayiz ne yapalim baska care yok.Edited by: TS-Karadeniz

Bartuğ13
27.07.2005, 00:18
maçtan önce bu skoru kabul eder misin? deseler saçmalama derdim.ama gördüm ki fatih takimin her seyi onsuz kimse oldugu gibi degildi.

ben hüseyini hiç bu kadar kötü görmedim.onun disinda yattaraya çoook ucuz bir kart çikti!fatih girince takim kimligini hatirladi.o zaman da senol hoca hatalarin en büyügünü yapti.çok güzel oynayan elleri çikarip tayfunu almasi ve gelen gol tamamen teknik kadro suçu son gole anlam veremedim zaten!

ama inaniyorum ki bizle dalga geçen galatasaraylilari unutup,destek veren galatasaraylilara ve tüm türkiyeye özürümüzü onlari karadenize dökerek gösterecegiz!Biz TRABZONSPORUZ ne bir maçla sampiyon olur ne de bir maglubiyetle yerin dibine gireriz.kendimize güvenelim ve takima hep destek olalim!!!

Guests
27.07.2005, 00:31
Elenirsek ne olacak buralarda allah bilir..!!!smileys/smiley7.gif

Herkes ayagini denk alsin...

Saha sonuçlariyla kimse sevdamizi yaralamaya kalkmasin...smileys/smiley7.gif

CeSS
27.07.2005, 00:34
Kazanmayi çok arzu edip kazanamadigimiz maçlar sonrasi hüsran yasiyor ve sagduyumuzu kaybedip saga sola saldiriyoruz. Hepimiz çok üzüldük sahsim adinada yikildim diyebilirim. Ancak ne kimseye sövebilirim, nede kimseye hakaret edebilirim.

Maç hakkindada yorum yapmayacagim, Sadece bu ayibin sorumlularina seslenecegim, Sayin Baskanim ;

Su an yönetiminizi elestirmek çok kolay, Ancak yönetiminizi iyi gittiginiz zamanlarda da elestiren birisi olarak, icraatlarinizdan ve Transfer komitenizden bahsetmek istiyorum. Geçen seneki (size göre) basaramizdan sonra hepimiz heveslendik. Forumumuzun havasi bile degisti. Herkes Sampiyonluk ve Sampiyonlar ligine katilip oradaki basarilari bekler olduk, inandik ama kandirildigimizi daha ilk maçimizda anladik.

6 aydir izlenen ( ! ) Eller'in yerini Tayfun Cora'ya birakmasi kimin ayibidir ?

Gerede kampina yetisecek transferlerimiz neden zamaninda yapilmadi.

Zurawski'nin alinamamasinin sebebi kimdir ? Deivid, obina, kahe derken aldigimiz tomas Jun'da yarin yerini Mehmet Yilmaz'a birakirsa sasirmayalim degilmi ?

Bizlere bu aksam yasatmis oldugunuz bu hezimetin sorumlulari kimlerse bunun hesabini versinler. Bir hafta sonra bu takimi yenip turu geçecegimize size ragmen inaniyorum . Ama yasattiginiz bu hezimeti unutmamiz kolay olmayacak.

Bu ayibi temizleyin LÜTFEN !...

kutoz
27.07.2005, 00:35
Yaralayamazlar, merak etme.

Ben iyi günün degil, kötü günlerin taraftariyim. Ve bu aslan parçalarini ne olursa olsun, ayakta alkisliyorum... Çünkü, yarina onlarla beraber yürüyecegiz yine onlarla sevda türkülerini söyleyecegiz.

smileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gif

vega
27.07.2005, 00:41
Sakin olalIm destekte olalIm sonra ne olacak basImIz gögemi erecek.Bu köy takImInI eleriz, sonrasI bu dengesiz ruh yapIsI bozuk defansla çok daha aglarIz

kutoz
27.07.2005, 00:44
Biz sakin olmayi ögütlüyoruz kardes. Hadi sende birsey ögütle bize. Ne yapalim? sen ver bu sorunun cevabini.

vega
27.07.2005, 00:47
YanImda bir yönetici olsa ben ona güzel ögütler verirdim

yakup midi
27.07.2005, 00:48
ben sakinlestim tomas jun transferi bitmis haftaya da su rumlara türkün ne oldugunu bir kez daha hatirlatirsak...ileriki günler de biraz geçte olsa toparlayabiliriz....smileys/smiley2.gif

unyelimetin
27.07.2005, 00:49
hicbiri....
gelecek icin hangi ümit yok, trabzonda maci aldik diyelim bidahaki maclarida aldik ve sampiyonlar ligine girdik diyelim...eeee bu takimlan nereye kadar
bu takimmi hakemleri yenicek ????????

Iste yorum bu.Tebrik ederim seni.

Tabi ki iyi gün taraftari degiliz ama yapmayin bu kadar da.Bu güne kadar hep saksak yapildi yönetime.

Lütfen elestirelim.Ama yapici elestiri olmali.

Bu kadro geçen seneden daha kötü.Bundan sonrasi için yönetimin uyanmasi lazim.Tabi önce bizim.

yakup midi
27.07.2005, 00:49
çarsambaya kadar kavga dögüs idare etcez artik ne de olsa aliskiniz...

vizarian
27.07.2005, 00:54
Sakin olalIm destekte olalIm sonra ne olacak basImIz gögemi erecek.Bu köy takImInI eleriz, sonrasI bu dengesiz ruh yapIsI bozuk defansla çok daha aglarIz

Yaw rum benim eleriz tabi. Burda diyorum bunlar bizi trabzonda eler..

Yönetim yapar sonra transferini rahat rahat..

kutoz
27.07.2005, 00:55
Dökelim içimizi diyorsun smileys/smiley36.gif

vizarian
27.07.2005, 00:56
Hem bu konuyu kim açmis dalgami geçiyor.........!!!

MaHMuT_61
27.07.2005, 01:07
<TABLE id=HB_Mail_C&#111;ntainer height="100%" cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0 UNABLE="&#111;n">
<T>
<TR height="100%" UNABLE="&#111;n" width="100%">
<TD id=HB_Focus_Element vAlign=top width="100%" background="" height=250 UNABLE="off">La Usaklar Heeeeç hau rumlara kafayi yormayin Fatih Sultan TEKKE biraz daha toparlansin ve biz de burada CEHENNEMI yasatalim..Bakin rumlar ne oluyor...Isin bir de aci yüzü var bunu geçersek sonraki tur için büyük kuskularim var..Hayirlisi..

Ama dedigim gibi Trabzon Cehennemini burada yaratip bununda üstesinden gelecegiz...

Son söz ise Faith Sultan = Trabzonspor </TD></TR>
<TR UNABLE="&#111;n" hb_tag="1">
<TD style="FONT-SIZE: 1pt" height=1 UNABLE="&#111;n">
<DIV id=hotbar_promo></DIV></TD></TR></T></TABLE>

vega
27.07.2005, 01:20
Rumlara kafa yoran yok sonrasInI düsünüyor herkes

LAZTOLGA
27.07.2005, 01:22
Arkadaslar sunun farkinda misiniz bir rum takimi ilk kez bir türk takimi ile

karsi karsiya geliyor ve o takimi 3-1 yeniyorlar adamlar milli ruhla
mücadele ediyor ve türklere 3 gol atiyorlar. ve biz onlardan kat kat
üstünüz ama ne mücadele ne inanc bir sey yok yaziklar olsun inanmis

milli duygularle mücadele eden bir trabzonspor görseydim skor umrumda olmazdi

61trabzonomer
27.07.2005, 01:29
her zaman yanindayiz bunu herkez bilmeli ve ben o kadarda karamsar bakmiyorum bu takimi rahat rahat eleyecegiz attigimiz bir gol çok önemliydi gerçi 3 yedik ama burda 5 atariz mühim degil....bugün çogu kisi kötü oynadi...ama ne yapalim olur böyle seyler ama biz herzman yanindayiz trabzonum....çarsambaya kadar üzülecez biraz olsun ne yapalim....

TRABZONLU_TS
27.07.2005, 01:42
sELAM ARKADAslar evet düsündügüm gibi oldu ve iyikide mactan hemen sonra Bmn ye girmemisim. biliyodum böyle seyler olacagini herkesin küfür yada argo laflar kullanacagini. ben bile girsem bende kullanirdim o sinirle. agzima geleni söylerdim Mehmet Yilmaz ve takim icin. ama düsündüm en iyisi sakinleseyim öyle foruma gireyim. ve iyide etmisim. herkes birbirne girmis. evet ben sahsen yenilmeye üzülmedim cok farkli alabilecegimiz bir maci basit hatalarla verdik. maci izlerken cok gururlandim. orda Ts lisis Gs lisi Fb lisi ve bütün Türkiye takimlarinin taraftarlari hep beraber Trabzonumuza destek veriyordu. ben mactan öncede söylemistim. bu mac Ts nin maci degil Türkiyenin macidir diye. ve bunu sahada gördüm. üzüldüm sey bütün Türk halkini üzmemiz oldu.

ama ben sonuna kadar inaniyom. biz bu takimi Avni akerde eze eze yenecez. sizde inanin ve takimimiza destek olalim.

herkese selamlar.

Arkandayiz Trabzonum...

vizarian
27.07.2005, 01:52
TRABZONLU_TS

Arkadas girde fenerin gsnin formlarini oku arkamizda kim var gor.. En adi serefsizler bunlar.. Rumlardan cok sevindiler..

Korkuyorlar Trabzonun eline 3 kurus para geçer diye açik açikta tartisiyorlar formlarinda trabzon paralanirsa ne yapariz diye..

Kansin serefsizler...........

yakup midi
27.07.2005, 02:01
vay aç köpekler...bu gün maç izlerken bu yüzden kavga ettim ben tartistim yani....ulan yönetim ulan insan sunlarin inadina transfer yapar söyle hayvan gibi...

TRABZONLU_TS
27.07.2005, 02:20
TRABZONLU_TS

Arkadas girde fenerin gsnin formlarini oku arkamizda kim var gor.. En adi serefsizler bunlar.. Rumlardan cok sevindiler..

Korkuyorlar Trabzonun eline 3 kurus para geçer diye açik açikta tartisiyorlar formlarinda trabzon paralanirsa ne yapariz diye..

Kansin serefsizler...........

kardes onlar soysuzlar. bunu herkes biliyor. ben o yaziyi macta bizim icin bagiranlara söyledim. yoksa biliyom hicbirinden bi nane olmaz diye.

vizarian
27.07.2005, 02:28
Istanbuldayim...!!! Her derbide burdayim serefsizim katliam yapacam..

Baska türlü bizim farkimiza varmazlar....

"Gerçek taraftar uslu taraftar v.s." bunlar iyi ayaklar deil..

Trabzonu vahsi tanisinlar, Trabzon'u saldirgan tanisinlar, Eskisi gibi korksunlar bizden ben bundan yanayim...

Iyi olunca gelen geçen parmak atiyor...!!

Su yaziyi yolluyom bir daha dikkatlice okuyun!!!

vizarian
27.07.2005, 02:28
Yil 1976,
Trabzonspor Izmir'de Göztepe'yle berabere kalirsa, sampiyonluk ilk defa Anadolu'ya gelecek. Kabarmis heyecanimiz nereye koysak durmuyor, mahallede arkadaslara, baskandan araba isteyelim, dedim. Trabzonspor &gt;baskani, un fabrikasi sahibi Samil Ekinci. Gülbahar'dan aga Mesut, Faroz'dan Üveyiz ve ben, taksiyle fabrikaya gittik, baskanin odasina girdik. Taraftarlar olarak otobüs istiyoruz, maça gidecegiz, dedik. Yumusak huylu, çok tatli bir adam, derin bir sevinçle hiç soru sormadan telefonu kaldirdi, Kanberoglu sirketini aradi. "Iki otobüs verin, çocuklar &gt;Izmir'e kadar gidecek", Istanbul'da Galatasaray'la kupa maçimiz da var, diye araya sokusturduk, telefonda:"Ordan Istanbul'a geçecekler, sonra geri gelcekler..." Iki otobüsü Gülbahar mahallesinde parkin önüne çektik, Faroz, Arafil Boyu, Gülbahar gibi büyük mahallelerden onbeser kisi, Bahçecik, Hacikasim, Yenicuma gibi diger mahallelerden beser kisilik kontenjan ayirip haber gönderdik. Yer kavgasi, dövüs, hakaret, otobüslere bindik. Otobüs Giresun siniri Aksu tesislerinde ilk molayi verdiginde, neye ugradigimizi sasirdik, hiç kimsede para yoktu. Tüm otobüs gülmekten kirildik. Mahalle dayilarindan biri (isimleri vermiyorum, bugünkü itibarlari sarsilir) ilk nutkunu &gt;verdi:".mina kodugumun usaklari paraniz yoktu, niye bindiniz!".. Arafil boyundan Aga Mustafa'yi hatirliyorum, Gama Bülent uzunboylu, babayigit bir çocuk, bir de Bokludere'den Sultan'i, ufak tefek bir oglan ama bela, kavgasiz dövüssüz günleri yok, bir de Faroz'da ünlü Arap'i. Elimizde davullar, bayraklar. Yemegi bitirdikten sonra topluca kasanin önüne geliyor, "Trabzon-Trabzon" diye bagiriyoruz. Çocuklarin yüzlerinde zaptedilmez bir sehvet, azgin bir zalimlik anadan dogma huylari. Pis disleri, siritan dudaklari, hemen herseyi sarsarak yoklamalari, saga- sola seytani tekmelerle çeki düzen vermeleri, alayli gülüsleri, küfürleri, dayanilacak gibi degil. Hayatlarinin tek bir gününü tatli bir huzurla geçirmemis zincirlerinden bosalmis tam bir serseri konvoyu. Garsonlar, ahçilar, müsteriler basimiza toplaniyor, Farozlu çocuklar "Espiye deresine tasköprü kurulacak" oyun havasina kendi uydurduklari bir tür çiftetelliyle ortada oynuyor, biz el çirpiyor, tempo tutuyoruz. Bagirmaktan sakaklarimiz zonkluyor, Üveyiz müdüre yanasip:"Senin anlayacagin dayi, bu .mina kodugumun usaklarinin hiçbirinin parasi yok!". Samsun sinirina gelmeden hiçkimsede ses kalmadi, bir de otobüs içinde sinir yipratici kavgalarla birbirimize giriyoruz, sürekli acikiyoruz, küçük bakkallar önünde durup, yüz kisi içeri daliyor, domates, sigara, hiyar, karambole getirip, tasiyoruz. Içimizde tek bir kisi bile aciksa, otobüsü durdurup tarlalara daliyoruz! Sehirden uzaklastikça ates gibi parliyor, fisek gibi patliyor, köpüre köpüre seytanlasiyoruz. Ve sonra otobüs içinde ganimetleri pay ederken yine suratlarimizi delip geçen alevli küfürlerle birbirimize saldiriyoruz. Ankara'ya kadar lokantalar hesap vermeyisimize bozulmadi, "sampiyonluk hediyesi" olarak coskumuzu alkisladilar, bu tölerans, bu gurur duygularimizi en siddetli noktalara tasidi, Trabzon-Ankara güzergahinda bir namimiz vardi. Araba, Afyon'a dogru harekete geçince baska bir ülkeye girdigimizi anladik, rüya bitmisti, bagirmalarimiz, sloganlar, davul para etmiyor, garsonlar ellerine biçak alip kapiya diziliyorlar. "Kimse para vermeden çikamaz!" Bu bizim için bogaya kirmizi göstermek, kavganin açilisi genellikle hep söyle olur, Farozlu çocuklardan biri Arap'in yanina gidip, "Arap, su garson var ya sana ana-avrat küfretti!", Arap, "hangi .mina kodugumun çocugu göster bana!", Lokantanin ortasinda garsonlar yere yatirilir, masalar dagitilir, kavgaya girmeyenler, sirf senlik olsun diye mütfaktaki tabaklari tavanda kirarak çatismaya akrobatik renk katiyorlar. Lokanta sahibi yalvar rica araya giriyor, para-mara almadan, kapiya atiyorlar bizi. Afyon'da efelenen garsonlarla gerçek bir meydan savasi verdik, çünkü öylesine yanindan geçtigimiz bir lokantanin önünde üst üste dizili yüze yakin bira kasasi görmüstük. Biz içerde kavgayi baslatacagiz, bir bölük disardan kasalari otobüse yükleyecekti. Afyonlular ellerinde sopa, on-yirmi kisi, hücuma geçtiler, bizim çocuklarin ellerinde hiçbir kesici alet yok, ancak üstün yetenekli küfürleri ve her an pislik çikartmak için gelistirdikleri keskin görüsleri var, bir de kavga aninda hipnoza girer gibi, öfkeden çilgina dönüyorlar, dövecek adam kalmadiginda bos bir masayi saatlerce tekmeleyip, yumruklarini indirip... ya da, hiç gereksiz bos bir merdiveni sökmeye basliyorlar! Yani, efelerin hiç sanslari yok. Içimizde tek magdur Kanberoglu'nun soförleri. Araya giriyor, yalvariyor, rezil olduk, firmamiz mahvoldu, diye bagiriyorlar, dinleyen yok. Soförler kendi aralarinda plan kurdu, hepimiz topluca yemege indigimizde dag basinda otobüsleri kaçiracak, tedbir olarak otobüsün içinde adam birakmaya basladik. Ve soförler bizi dinlememeye basladi, otobüsden biri "iseyecegim dur" diyor, soför durmuyor, çocuklar çok geçmeden otobüs koridorundaki tüm çöp kovalarini agzina kadar sidik dolduruyor, yani soförler bir nevi "rehin" kalmisti elimizde. Bir baska ülkenin topraklarindaydik, ya da herkesin beyninde bir kabuk çatlamisti, sürekli bogusan, dalasan basibozuk kalabalik girdigi dükkanlari soyup otobüse tasiyor, yine mahallenin dayisi otobüsün mikrofonunda nutkuna basliyor:".mina kodugumun hirsizlari, serefsizsiniz ulan, Trabzon'un adini rezil ettiniz orospu çocuklari, bir daha yapan olursa otobüsten atacagim...", sonra, "getirin ulan mallari!" getiriyorlar, teker teker bölüstürülüyor. Ve son gücümüzle bagirmaya basliyoruz, ön taraf:"Bordo!", arka taraf: "Mavi!"... Bordo-mavi, bordo-mavi Izmir'e girdik. Konak Basmahane'de otobüsten indik, önce meydanda bir tur, sonra kordonu bastan sona, sonra, tek tek &gt;birahanelerin önünde, biz geldik, turu attik. Askerligini Izmir'de yapan on-onbes Trabzonlu asker de karisti araya. Faytonlara dolustuk, para vermeden sehir turu attik. Neseden bir buluta binip durmaksizin içerek, birbirimize sarilarak uçuyorduk. Rüya gibi su sahne, kalabalik slogan atarak ilerlerken, önümüzden agzina kadar çilek dolu bir el aramasi geçiyor, kalabaligin içinde bir müddet kayboluyor, arkadan araba çiktiginda, dag gibi yigilmis çileklerden birkaç çürük kaliyor tablanin ortasinda. Isportaci neye ugradigina sasiriyor. Bademciler, midyeciler, hiyar soyup satanlar, pilavcilar, hepsi nasibini aliyor. Izmir Basmahane'de yarim saat içinde tek bir isporta tezgahi kalmadi. Basmahane'de büyük ve eski bir otele yerlestik. Farozlu çocuklar, yasli otel sahibine, kendilerini "baba bak, bu Trabzonsporlu Turgay, bu Cemil, yarin maçlari var" diye takdim ediyor. Otelin içinde sabaha kadar davul çalindi, biralar içildi, yataklar yetmedi, hali, kilim, sandalye görülen her yere kahramanlara yarasir sekilde sizilip kalindi. Sabahin altisinda bir alarm verildi, sessizce herkes uyandirildi, hiç sebep yokken "bu otelci ibne Fenerliye benziyordu!" diye perdeler söküldü, çarsaflar yirtildi, topluca bes kurus verilmeden otelden kaçildi. Aksam ekibin yarisi gruptan ayrilip, kirk-elli kisi genelevine gidiyor, parasiz olduklari anlasilinca genelev sokaginda camlar çerçeveler iniyor, kadinlar topluca hücuma geçiyor, otelden Konak meydanina dogru yürürken, pantolonsuz, ayakkabisiz, Izmir sokaklarinda üsüyerek bizi arayan arkadaslari gördük! Maçtan sonra tekrar gidilip intikam alinacak, planlarini yapiyorlar. Acilen Izmir'deki Trabzonlu esnaflar bulundu. Topluca magaza önüne gidiyor, davul çalip, slogan atip, bordo-mavi bagiriyor, tozu dumana &gt;katiyoruz. Trabzonlu hemserimiz dükkan önüne çikip, horona basliyor, su yeryüzü topraklarinda ancak bu kadar mutlu bir adam, sanki gurbet ellerinde, otuz senedir, Orta Asya'dan gelecek hemserilerini bu an, bugün için beklemis. Silahi çikartip havaya sikiyor.Hayatin en büyük zaferi gibi esnaf &gt;komsulari ona sari iyor, tebrik ediyor, o herbirimize sariliyor, agliyor. Ve gerçegi söylüyoruz, "maça girecek paramiz yok!". Kendinden geçmis adam tomar tomar paralari önümüze atiyor... Bir baska hemseri dükkanini ariyoruz, bir manifaturaci, Trabzonlu, Anadolu'dan kopup gelen bu kalabaligi bir kurtarici gibi karsiliyor, iki saniyede samimi oluyor, "ula hiçbirinizi birakmam, yengeniz sizi bekliy!", "Yapma dayi ikiyüz kisiyiz, eve sigmayiz!", "Gelmeyen olursa .miniza korum sizin!, hepiniz geleceksiniz!". Adami durdurmak mümkün degil, kendinden geçip, "girin su dükkana, &gt;caniniz neyi istiyorsa alin!", dükkanini yagmalatiyor. Talan edilirken sevinçten agliyor. Dükkandan çikan herkesin ellerinde sütyenler, içdonlari, ibrisim makaralar, hemseri dayi, dükkandan çikanlarin alinlarindan öpüyor, bagiriyor sokaga:"Koduk, koduk, koduk, Istanbul'un .mina koduk, &gt;koduk usaklar, koduk usaklar, anasini .iktik Istanbul'un..." Herkes &gt;agliyor. Yaka bagir açilmis. Adam bayilmis. Kimse su vermiyor. Kimse adami &gt;ayiltmak için yanina egilmiyor. Etrafini davulla çembere aliyor, bayraklari üstüne &gt;serip, aglayarak bagiriyor herkes:"Bordo, mavi, bordo, mavi... Trabzon, Trabzon!"... Bayilan hemserimiz esnaf, gözleri faltasi gibi açilmis, &gt;bir manda gibi güçlü, yoldan geçen arabalara saldiriyor, tutmak &gt;imkansiz, bagiriyor arabalara:"Milyonluk essekler, milyonluk essekler!", (bu &gt;çok revaçta bir slogandi, Istanbul takimlarindaki futbolculara &gt;söylenirdi.) Yagmanin tuhaf bir coskun tadi var, Orta Asya günlerinde, hanlar &gt;yagma sölenleri düzenlerdi. Talan kültürü hirsizlik,namussuzluk, degil, çözemedigimiz, insan ruhunun temelinde bir tuhaf bölüsme, yani, &gt;mallarin "kendinden geçmesi", esyalarin, mülkün "kendinden geçmesi" gibi bir &gt;duygu. Insani sekle sokamadigim bir içgüdü, ama, talan ettiren insan bir an kendini evliyadan yüksek bir gurur içinde görüyor. Alsancak stadina geldigimizde bir biletle on kisi girmeye çalisti, girenler, içerde tertibat aldi. Uzun ipler sarkitildi disari, 19 Mayis bayraminda gibi omuz omuza üç-dört kisi yükseldi, kale bedenine saldirir gibi. Üst trübini polis bize verdi. Koskoca trübinde kabak gibi ortadayiz, çünkü sadece ikiyüz kisi kadariz. Trübin çiplak. Alt trübinde, besbinin üstünde ve düzenli tezahürat yapan Göztepe seyircisi. Basetmek imkansiz. Farozlu çocuklar, Trabzon tarihine geçmis, 157 metrelik serit bayragi trübine çekti. Bayragin basina nöbetçiler koyuldu. Göztepe'nin de düsmemek için bir puana ihtiyaci var, "Göz-göz Göztepe" diye &gt;basladilar, "ibne Trabzon" diye bitirdiler.Bitirmeyeceklerdi. Mahalle dayilarindan biri asagi trübine bir nutuk çekti:".mina &gt;kodugumun Göztepelileri, bir puan verecegiz size, sesinizi çikartmayin, biz &gt;burdan sampiyonlugu alip, aksama dönecegiz!"... Göztepe seyircisi susmadi. &gt;Hiç kimsede ses kalmamis. Trübinin üstünden on-onbes çouk onar metre araliklarla dizildi, sonra hep birlikte pantolonlari asagi indirip, &gt;asagi trübinin üstüne isemeye basladi. Göztepe seyircisi kaçismaya baslayinca, onlarin trübin de kellesti! Trabzon denildigi gibi yapti, beraberlige yatti, bir puani birakti. Hakemin son düdügüyle fetih tamamlandi. Film koptu. Hayatimin hiçbir dönemi hiçbir filmde, hiçbir yerde görmedigimiz, duymadigimiz bir sekilde o an ikiyüz seyirci transa girdi, yüz seyirci sara nöbetine tutuldu. Delirmis, çildirmis, çapulcu sürüsü gitmis, aglayarak yerlerde yuvarlanan, kendinden geçerek eli kolu kaskati geçilerek bayilmis onlarca çocuk! Herkes bir yerde baygin sekilde titreyerek agliyor, ya da bayilanlari ayiltiyor.Heyecan dalgasi bedenleri en üst noktada kaziklastirmisti. Doktor degilim, tipçi degilim, bes-on çocuk heyecandan aci çekerek kaskati kaldilar! Çosku yerini sakinlige birakti, gurur yerini kedere birakti, herkes iç çekerek, hiçkirarak agliyor, kimse kimsenin yüzüne bakmiyor, bir kenarda çömelmis, düsmüs, kivrilmis çocuklar, isli bir lambanin alevi gibi kendi &gt;basina agliyor! Ve nasil olduysa, davulcular davula vurmaya basladi, birkaç delikanli, ünlü Espiye türküsüyle oynamaya basladi, iste orada, üstünü basini yirtanlar, herkes birbirini parçaliyor. Parçalanma hali, oyun esliginde &gt;yükseliyor, davul hizlaniyor, acaip, bas, ayak hareketleri, düsüp bayilana kadar. Hirsla giselerin demirleri kopartiliyor, kopartilan demiri kendi kafasina vuruyor. Bu dünyada ulasilacak arzularin en sonuna gelmisler gibi, &gt;yeni bir din sevinci, bir ihtilalin ilk günü gibi, çok "ünlü" bir sey oldu bu sokakta, gece karanliginda issiz daglar basinda vahsi havyanlarla danseden Afrika büyücüleri gibi hepsi. Trabzon bayraklari yirtilmaya baslandi, bayraklara dislerini geçirerek yirtiyorlar, "bitti artik, koduk Istanbul'un .mina!", Ya, kudurarak göklere uçan köpeklerin ruhundan birsey, ya, yaristan yeni çikmis Ingiliz atlarina terli terli içirilen &gt;sampanyalar gibi.. Tepisme, gurur, zevk, aci, hersey önce bir felaket gibi sardi bedenleri, simdi, gayipten haber veren kahinler, falcilar, &gt;müneccimler benzeri tirnak ve el kol hareketleriyle vücudlarinda derileri pençe siyriklariyla kaziyorlar. Dibine kadar esrar içmis vahsi köpekler! &gt;Köpürmüs nese, agizlarda tutkal gibi köpürüyor.Bedenler, denizin ortasinda &gt;kasirgaya tutulmus bir kibrit çöpü gibi. Bu ani, hiçbir sekilde, hiç kimseye anlatacak kelime yok. Sopalar kirbaç olup birbirlerini dövüyor, &gt;siseler kafalarda kiriliyor. Ve, o an iste, Alsancak stadinin beton duvarina uçarak kafa atma fasli basladi. Sersemleyip yere düsüyorsun, dogrulup, &gt;tekrar geri çikip, yeniden uçarak betona kafa... Yeniden gerilip gerilip uçarak &gt;betona kafa! Bayilana kadar! Alniniz parçalanincaya, sisler boynuz gibi yumrulasincaya kadar! Zafer, çapulcularin kahramanlastigi o andir, zafer, kuvvetin tek bir bedende toplandigi o andir, zafer, tarihin aklini çelmektir, zafer, ruhumuzu bedenimizden uçurtan o andir! Zafer, damarlarini çatlatarak bu agir hayatin altinda büyüttügümüz bu bedenin duydugu en büyük &gt;sehvettir! Zafer, bütün çapulculari kahramanlastirir, o yüzden tarihin o günü, ordaydik, biz yüz taraftar! Türk medyasinin, Ertugrul Özkök'lerin, &gt;Reha Muhtar'in, Ali Kirca'larin, Tansu Çiller'lerin neden Ingiltere'ye kostugunu anliyorum, çapulcular, kahramanlik yagmalanirken, orda olmak zorunda! Tasaklarini karistirarak yesil yesil kusan bir delikanli, kustugu yerden bagirdi:".mina kodugumun usaklari, toplanin, kupayi almaya &gt;Istanbul'a gidiyoruz." (Tuhafiniza gitmesin, kimse, arkadaslar, çocuklar diye hitap etmez, bir nutuk sekli, hitabettendir, .mina kodugumun usaklari &gt;cümlesi, burda küfür yoktur, sevecenlik, dostluk bildirir. Trabzonlu eski bir yöneticiyle lüks bir lokantadayiz, garson, "buyrun, ne emredersin" &gt;dedi, bizimki:".mina kodugumun usagi bana birbuçuk kiymali getir", dedi, ürktüm, abi, buralarda söyleme böyle, rezil etme bizi, der gibi, oldum. Garson, bu dili iyi anliyor, gülerek, sakalasarak servisi tamamladi.) Otobüsler Çanakkale bogazina Ecaabat'a vardiginda, hayattan artik hiçbir sey beklemeyen kahramanlar yorgunluktan uyumustu. Ancak, öc almk isteyen maceracilar bos durmamis, Ecaabat'ta araba vapurunun hemen orda, sagda, turistik esyalar satan bir dükkana girip, dükkan sahibini konusmaya tutup, arkadan kasalarla, koli koli anahtarlik, oyuncak ayilar, bebekler, agizliklar, yüzlerce tesbih çalip otobüse bosalttilar. Mahallenin dayisi yine nutkuna basladi:".mina kodugumun usaklari, Trabzon'un sanina leke sürüyorsunuz, sampiyonlugumuza leke sürmeyelim usaklar, getirin &gt;bakayim kolileri!" Koliler geliyor herkese pay ediyor. Benim kucagima da dört-bes maymun, üç-bes tesbih, maskot atiliyor. Arabanin önünde oturanlar, Tekirdag'dan geçilirken, Mürefte yakinlarina sizip bir sarap fabrikasi soyulmasi planlari yapiyor. Soför, anayoldan çikmam diye diretiyor. &gt;Bir bakkaldan on-onbes sise sarap çalinip, is tatliya baglaniyor. Istanbul göründükçe, uykulu gözler açildi, otobüsün tüm koltuklarini dehset &gt;dolu bir pervasizlik sarmaya basladi. Cepte bes kurus olmadigi için, ilk durak, Kapaliçarsi. Yan tarafta Misir Çarsisi'nda Trabzonlu esnaf &gt;bulunuyor. Sokakta iki saat süren bir tezahürat, paralar toplaniyor. Hiç gerek yokken, döner tezgahindan döner çikartilip grubun ortasina getiriliyor, disleyenler, kopartanlar, sopalar, döner kiliçlariyla çarsi birbirine giriyor. Aklimizda iki acil program var, bayraklar ve fisekler.Kutu &gt;kutu fisekleri aliyoruz. Büyük bayraklar yeniden özenle büyük sopalara çekiliyor! Galatasaray maçinda trübünün önüne bes-alti büyük bayrak çikartiyoruz, o günün fotograflarina bakin, Ali Sami Yen bu büyüklükte bayraklari o gün görüyordu. Polis saldiriya geçti tribüne. Bizden bir kisi alip, sekiz-on polis ayaklar altinda dövüyor, sonra çeke çeke disari çikartiyor. Biz polise saldiriya geçiyoruz, içimizde agzi burnu parçalanmayan kalmadi. polis demirkapilarin arkasina saklaniyor, bir pundunu kollayip tekrar saldiriyor. Ve taktik olarak, tribünün arkasindan yine tek bir kisi aliyor, yine tekmeler altinda sürükleyerek disari çikartiyor. Polisle iki saat süren bir çatisma. Tribünde bayraklari havalandiran çocuklar disinda hiç birimiz bir saniye olsun maça bakamiyoruz.Kupayi Galatasaray aliyor, disari çiktigimizda toplanip, polis arabalarina saldiri, sonra Galatasarayli dövmek için sokak aralarina dagiliyoruz, yüzlerce mont, esofman, sari-kirmizili bayrak &gt;topluyoruz. Taksim meydaninda taktik gelistirip, sari-kirmizili bayraklarla bagiriyoruz, bayragi gören cimbomlular keklik gibi düsüyor, tam zamani deyip çocuklari paramparça ediyoruz. Tekrar gelen yok, tekrar sari-kirmizili bayraklari salliyoruz, staddan yeni gelmekte olan cimbomlulari tekrar tuzaga düsürüp... Iyi cins, kalite üç-bes mesin mont yüzünden kafile içinde sert tartismalar Trabzon'a kadar sürdü! Viyana kapilarindan dönen Osmanli ordulari gibi, Istanbul'dan, "Cumhurbaskanligi kupasinda ananizi .ikecegiz" deyip geri döndük. &gt;Kafile ani bir kararla, Beyoglu'nun tüm arka sokaklarinda o zamanlar zibil kadar çok, otel adi adinda çalisan genelevlerine tasindi. Giren çikmiyor otellere. Otobüsü kaldiramiyoruz. Gecenin iki-üçüne kadar pavyonlardan gelecek çocuklari bekliyoruz. Toplamak için çocuklarin peslerinden gidiyorum, otel odalarinda gördügüm sahneler, aile var, anlatamam. Çocuklar karilarla sabahlamis ve para vermiyorlar, tüm otellerin pezevenkleri sokaga dolusmus, otelden disari çikamiyor bizimkiler, çocuklar pezevenklere saldirirken, "kari satilir mi ulan, kavatlar, orospu parasiyla ekmek yenir mi ?" diye saldiriya geçiyor, ayakkabilari, gömlekleri otelde kalmis. Ankara'da otobüs mola veriyor, tuvaletten döndügümüzde otobüs kaçmis. Parasiz Ankara'nin göbeginde kaliyoruz. Nerden para bulacagiz diye turlarken, eski terminalden Tandogan'a, ordan Besevler'e kadar yürümüsüz, tam önüme beyaz bir güvercin düstü. Elime alip sevmeye basladim. &gt;Kahveden bir adam yanima kostu, "Arkadasim seksen lira veririm bana ver!", Otobüs parasi otuz lira, seksen, çok para. Kus parayla satilir mi, pirelendim, bunda bir is var. bir daha geldi, "Arkadasim kandiriyor seni, bu kus en az 150 lira eder!".. Cebeci istasyonunun yaninda 130 liraya beyaz güvercini sattik, terminale kosup, Trabzon'a döndük. Birkaç yil sonra çoktan Ankara'ya yerlesmistim, bir gece evde yoktum, sabah eve geldigimde, evin önünde iki otobüs. Ankaragücü maçina gelmisler, kapiyi kirip içeri girmisler, hali, kilim, bulduklari her yere uzanip yatmislar, yetmemis, kilimleri apartmanin merdivenlerine çikartip, on-onbes kisi de orada uyuyakalmis. Tam bir felaket! "Aaaa gara Nihat gelmis" diye ayaklandilar, sarilacagim, sarilamiyorum, hosgeldiniz diyecegim, diyemiyorum, bu belayi basimdan nasil atayim, hepsi arkadasim. Birkaç yilda, kitapligimda üçyüz-dörtyüz kitap tasimistim, degisen sadece buydu hayatimda. &gt;Içlerinden biri "ne yaziyor Gara bu kitaplarda" dedi, "bilmem" dedim, "hepsini okudun mu?" "Eh iste".. Topluca maça gittik. Maratonun yarisini polis bize verdi. Ne olduysa bizimkiler yan trübüne saldiriya geçti. Tribün &gt;bosaldi.Polis çember kurarak bizim tribüne saldiriya geçti, dairenin içine &gt;sikistirdi, joplarla maçin henüz basinda bizimkileri stad disina çikartti. &gt;Koskoca tribün bosaldi, nasilsa polis bana dokunmamisti, ben de eskisi gibi taraftarin ortasinda basrollerde degildim, artik. O bosalmis tribünün tam ortasina gidip, tek basima oturdum. Ankaragüçlüler tek kisiye dahi tahammül edemedi, saldiriya geçti, kimildamadan, yerdimde oturdum. Iki sifir yenildik, zaten Ankaragücü'ne sansimiz tutmuyordu.Ayni mahalleden birlikte top oynadigimiz arkadaslar, ilerleyen yillarda sampiyon Trabzon kadrosunda efsanelesti, hikayelerini gazetelerden okudum. Milliyet Gazetesi spor servisinde her pazar aksami, yildiz degerlendirmeleri geliyordu, gizlice, Trabzonspor'a, Akçabaat Sebatspor'un tüm futbolcularina üçer yildiz koyuyordum. Bir de Milliyet Gazetesi yilin sporcçusu anketi düzenledi, Milliyet'in onbinlerce iadesi depoda duruyordu, tek tek kuponlari doldurup, Senol Günes adina kutuya attim, o yil Senol Günes yilin sporcusu oldu.Holiganlik bir gençlik hastaligidir onu kimse tutamaz. Bu hastaligi birçok kirli politikaci, kirli isadami kullanip, kahramanliktan pay ister, zaferin gölgesinde kirli hayatlarini, kirli paralarini temize çekerler, bu yüzden Trabzsonspor'dan sogudum. Hiç kuskunuz olmasin, Osmanli ordularindaki genç levendler de ayni azgin alevli heyecanlari duyuyordu. Bu gençlerin atesi dindirmek için Anadolu'da binlerce dergah açildi, yüzlerce tarikat kuruldu, bu atesi dindirmek, ehlilestirmek için. O gün, padisahlar kullaniyordu bu genç alevi... Bugün futbol heyecaniyla gençlerin delirmis alevini büyük isadamlari kullaniyor. Trabzonspor böyle oldu, tüm futbol tarihi böyle oldu. Bizler gençtik, kudurmus delilerdik, gerçekten, Tanri'nin yarattigi hayvanlar gibi sahici vahsilerdik, birileri bu "vahsiligi" kullanip, köse oldu, bakan oldu, olmaya devam edecek. Kitaplarimdan bunu ögrendim, bu yüzden, Trabzonspor'uma ragmen, yazarlik hayatimda tek bir futbol yazisi yazmadim. Ben 13-14 yasindayken kalearkasinda top topluyordum, antremanlarda, maçlarda ikibuçukluk yapiyordum, Senol Günes'in nasil iyi kaleci oldugunu bilirim, bazen topu tutamiyor, kalearkasindan ben uçuyordum. Seyirci kahkahalarla beni alkisliyordu bir müddet. Çok seviyordum bu alkislari ve bu uçuslari. Bazen içimden, söyle bir ses geçiyordu:"Senol tutamazsin topu, ben uçayim!". Bunca sevmeme ragmen Senol'u, neden böyle düsünüyordum.Çünkü ben de insanim, ben de alkis istiyorum, bu zafer onlarin zaferi, bunu çok düsündüm, topu, Türk Edebiyatinin orta sahasina dogru sürmeye basladim. Birgün anasini .ikecegim diyorum, Istanbul'daki edebiyatçi milyonluk esseklerin, bakalim... Asla baskalarinin kahramanligini yagmalamayacagim. Ama tarihinin en kötü futboluna ragmen gözüm daliyor bazan maça, ".mina kodugumun usaklari" diye gizli, pervasiz, Allahsiz bir sevinç hüzünle dolduruyor içimi. Aynaya baktigimda suratimda o günlerden kalma, köpek kiçindaki yarik gibi itligi hala orada görüyorum. Ve simdi çok daha iyi anliyorum, hepimizin gerçek takimi Fener'dir. Ibne, pust, birbirinin kuyusunu kazan orada, arkasindan konusan orada, ruhsuzlar orada... Hepimiz Fenerliyiz, ruhumuza en uygun Fenerbahçe, birgün Pendik'e yenilir ertesi gün Manchester'i yener. Eger bir takim tutacaksaniz, Galatasaray'in o klas, centilmen, çok bilmis, agirbasli havalarina kanmayin, yarin açikta kalirsiniz, biz, birbirimizle dalasacagimiz, küfürlesecegimiz insanlar olmadan yasayamayiz

cyberentalpi
27.07.2005, 03:17
Arkadaslar bu mac milli mesele olmustu. Tanimadigimiz bir ulkenin takimi ile mac yaptik. Ha elbette O siyasi konu ama

Forumlarini bilemem ben anet haber grubunda Fblisi Gs lisi Bjk lisi herkesi bugun Trabzonspor lu gordum.

Mactan sonra Tabiki elestirdiler. Bunada normal bakmali. Bizde elestirecez elbette bunada normal bakmali

Biz bu takimdan cidden 10 gomlek ustunuz. mac 1-1 bitse Ts bu takimi gule oynaya elerdi. Ama bizim hastaligimiz kendi sahamizda Tam herseyi topladik derken gol yememiz.

Umarim erken 2-3 gol bulurz. Stres yapmadan o zaman farka gideriz.

AyhanPe
27.07.2005, 03:43
ya arkadaslar biz bugün amatör bi takima bile yenilirdik bu kafayla.ilk
10 dkkaya bakin rumlari sildik ortadan.nasil kapanirlarsa kapansinlar
parcalariz onlari.futbolcularin biraz kendilerine saygilari varsa kendi
alinlarina sürdükleri kara lekeyi temizlerler sonra da bu maci
unutup onlari yine bagrimiza basariz.hala bi sanslari var

Edited by: ölümüne_ts

Cengiz Çubukcu
27.07.2005, 07:54
futbolcularla mukaveleler tekrar özden geçirilsin en az 500'er milyar ücretlerinden düsürsünler.....çünkü hiçbiri buna layik degil...

Metin Ural
27.07.2005, 07:55
peki bu takim sampiyonlar ligine çikarsa yükseltsinler mi?

seyyahali
27.07.2005, 08:33
yapmayin arkadaslar bu mas dünyanin sonu degil ama aklima wisla krokow maçi gelmedi degil ancak ne yapalim o gün takimin gordon milne vardi bugün senol günes sadece yanlis adam seçti o kadar kaptanin iyilesip golle dönmesi kadar güzel bir sey var mi bu takima trabzonda en az 5 atarlar ama yattara artik sinirlerine hakim olmali bu maçinyenilginin bas mimari o ona kimse kiziyor ama tüm takim kötü diye yari yolda birakmak ta degil bunlarin hepsi milleyetçi ruha sahip olan türk milletinin rumlar karsisinda aldigi yenilgi bu da insallah ikinci maçta telafi edilecek takimima ve hocamiza sonuna kadar güveniyorum

Cengiz Çubukcu
27.07.2005, 08:42
peki bu takim sampiyonlar ligine çikarsa yükseltsinler mi?

hayir sampiyonlar ligine katilmak degil kupayi bile alsalar ücretleri yüükselmesin...

zafercalikoglu
27.07.2005, 09:01
Arkadaslar bu mac milli mesele olmustu. Tanimadigimiz bir ulkenin takimi ile mac yaptik. Ha elbette O siyasi konu ama

Forumlarini bilemem ben anet haber grubunda Fblisi Gs lisi Bjk lisi herkesi bugun Trabzonspor lu gordum.

Mactan sonra Tabiki elestirdiler. Bunada normal bakmali. Bizde elestirecez elbette bunada normal bakmali

Biz bu takimdan cidden 10 gomlek ustunuz. mac 1-1 bitse Ts bu takimi gule oynaya elerdi. Ama bizim hastaligimiz kendi sahamizda Tam herseyi topladik derken gol yememiz.

Umarim erken 2-3 gol bulurz. Stres yapmadan o zaman farka gideriz.

dogru soylemissin dostum

zinos_zon
27.07.2005, 09:10
ilk 10 dakika icindeki pozisyonlarimidan biri gol olsa, simdi runlari nasil 5 lik ettigimizi konusuyor olucaktik..inaniyorum ki rovansi en az 5 farkli kazanacak bu takim..

lakin; 90 dakikka sahada gezinen basta hüseyin olmak uzere, bircok futbolcumuzu oyunda tutmak; bu oyuncular1 rezil etmenin bir baska yolu muydu yoksa? senol hocam, her zaman adamligini savundum. ama teknik direktör olarak eksiksin, neyleyelim ki, böyle bu..

yattara ya kizmiyorum, zira o topa reflexsle vurduguna inanmak istiyorum, kizacaksak ilk on dakika icinde yattara'nin 3 gollük pasini degerlendiremeyenlere kizalim.. gökdeniz oynadi mi dün?? ben mac öncesi kadrolara bakamadim, maci da sadece 90 dakika izledim.

neyse, kirici olmayalim, bu takimi eleriz biz, ama bu maglubiyet unutulmaz..

Emin
27.07.2005, 09:13
Istediginiz kadar sag duyu mesajlari verin istediginiz kadar sükunete davet edin ama su bir gerçek dünaksam rezil olduk. Futbol oynayip yenilsek gam da yemiyecem. Her yönüyle rezalet.... Bu futbolla turu geçecegimize zerre kadar inancim kalmadi. Hatta böyle oynarsak Trabzonda da yeniliriz...

CAFER ÖZER
27.07.2005, 09:26
SAKIN OLMAM MÜMKÜN degil hep ben bedel ödemek zorunda degilim Orda kendisini baskan zannaden insanlar var bence artik bedeli onlar ödesin Söylermisiniz bana bu sene Transfere ayrilan bütçe kaç para

Naklen yayindan gelen 15.milyon usd Reklam hasilat vs gelir yaklasik 6 milyon usd 4 milyon usd tolgadan gelen para borsadan gelen parada 25 mnilyon usd Toplam 50 milyon usd biz taranfere ne harcadik nasil sakin olalim yeter artik Bence beceriksiz yönetim hesabi vermeli Tur da atlasak Rum takimina 5 de çeksek Dün aksamki rezaletin ehsabi verilmeli

M.YILMAZ bir defa takimdan derhal kovulmali,Tayfun Cora denilen amatör derhal kovulmali 2 golü o yedirdi,ATAY AKTUG da derhal gitmeli,artik bedeli ben ödemekten biktim.Yattara agir ceza ile cezalandirilmali yada gönderilmeli yeter lan adam gibi oynayacaksan oyna

Emin
27.07.2005, 09:29
<TABLE =PX11333333 cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" align=center>
<T>
<TR>
<TD>
<T>
<TR>
<TD vAlign=top>TRABZON KOMEDYASI...
LEVENT
</TD>
<TD vAlign=top align=right>27.07.2005 08:24:40</TD></TR>
<TR>
<TD colSpan=2>daha 1-2 hafta önce bomba transferler yaptik diye ortaya çikan siz degilmiydiniz. Elinizdemi patladi bombalar, Türkiye'nin yüzkaralari, aldiginiz brezilyali 3. sinif topçulari gördük Fatik Tekke gibi bir adam aranizda harcaniyor yazik onada yazik ülke puanlarimizada....</TD></TR></T></TABLE></TD></TR>
<TR>
<TD>http://www.e-kolay.net/fanatik/images/trans.gif</TD></TR>
<TR>
<TD bgColor=#c6c6c6>http://www.e-kolay.net/fanatik/images/trans.gif</TD></TR>
<TR>
<TD>http://www.e-kolay.net/fanatik/images/trans.gif</TD></TR><!--
<tr bgcolor="" ="if (of(this.style) != 'undefined') this.style.backgroundColor = '#FFFFFF'" ="if (of(this.style) != 'undefined') this.style.backgroundColor = ''">
-->
<TR>
<TD>
<T>
<TR>
<TD vAlign=top>Yazik...
Bekir
</TD>
<TD vAlign=top align=right>27.07.2005 08:20:47</TD></TR>
<TR>
<TD colSpan=2>

Yazik,keske Galatasaray veya BJK olsaydi da, rezil ve kahrolmasaydik. Gurursuz Trabzonsporun yapacagi bu kadar di. Tur cok zor, ikinci macta adamlar kapanip,turu atlayacaklardir.. yazik

Fanatik gazetesinde yazilan maç skoru haberine gelen yorumlar. Su adamlara malzeme verdik ya Allah kahretsin</TD></TR></T></TABLE></TD></TR></T></TABLE>

calypso
27.07.2005, 09:36
ilk resmi maçimiz tam bir fiyasko,kötü oynadigimiz bir gerçek, ancak maçin 40 dereceye yakin bir ortamda oynandigini, agir nemin etkisini unutmamak lazim. Yattara'yi oyundan attirmanin da çok kolay oldugunu düsünüyorum, bunun için özel oyuncu sahaya aldi adamlar ve sonucunu gördük. Yattara ancak ikinci yari oyuncusuolabilir bu kafayla. Kiev maçinda da onu oyundan çikarmak için kastensakatlamislardi.

Takimin kadro yetersizligini birkez daha gördük. Yönetimin artik bu "tutumlu transfer politikasi" ndan vazgeçmesi lazim. Tamam takim içi dengeler düsünülüyor olabilir ama orda da çitayi yükseltirsin. Kaz gelecek yerden tavuk esirgenir mi? Geçen yil da aynisini yaptilar kapidan döndük, su lige bir girebilmemizi saglayacak transferleri bir yapsak onlara ödenen parayi ordan çikaririz. Ama bu mantikla kaçan balik hep büyük olur.

TSunami
27.07.2005, 09:40
SAKIN OLALIM. BIR HAFTA KIMSE ÇIT ÇIKARMASIN. BUNUN SADECE BIR KAZA OLDUGUNU UMARAK RÖVANSI BEKLEYELIM. TAKIMA DESTEK OLALIM STADI DOLDURALIM. BITIS DÜDÜGÜNE KADAR.
ONDAN SONRA HESAPLASMA DEVRI BASLASIN.

Crazy_OfLu61_
27.07.2005, 10:00
Valla ne sekilde olursa olsun çok kötü bir geceydi sinirden uyuyamadim ama düsünmek içinde vaktim odu.

1- Destegimizi hiçbir sekilde çekmemeliyiz.

2- Bir anorthasiside avrupa devlerinide yenecek güçteyiz ki bunuda yaptik

3- Çarsamba gününe kadar takimimiza mükemmel derecede destek vermeli bu yenilgiyi unutturmaliyiz.

4- Taraftar olarak kötü günde ne kadar koyu bir taraftarsak kötü gündede böyle taraftar olmaliyiz.

5- Evet aksam maç esnasinda ve sonrasinda dürüst olmak gerekirse bende çok küfür ettim ama bunu burda yapmanin hiçbir anlami yok.

6- Ilk maçta böyle yapmaya baslarsak sonumuzu düsünemiyorum.

7- Özellikle çarsamba günkü rövansta taraftarimiza çok ama çok büyük görev düsüyo moral açisindan futbolcularimizi en üst seviyede tutarsak hem bu maçi aliriz hem bundan sonrakiler içinde saglam temeller atmis oluruz...

lazutlarlivera
27.07.2005, 12:16
aaaaaaaaaaahhhhhhhhh be senol hoca.ne vardi eller i oyundan aldin.adam hata yapmadi ki durup durmadik yerde oyundan aldin.yaktin bizi tayfun.

61trabzonomer
27.07.2005, 14:26
oldu bitti geçti gitti simdi önümüze bakmaliyiz üzülemnin kimseye faydasi yok ayrica su para konusunu açan arkadasada üzüldüm yani bir maç kötü gitti neden bahsediyosun neyse biz her halukarda bunlari eleyecez varsin bir hafta gülsünler moralleri yüksek tutalim biz bunlari rahat trahat eleriz yeterki inanalim, güvenelim, destek verelim o yeter karsimizda kimse duramaz...

zanoylu
27.07.2005, 14:32
Küfürleri ve hakaretleri okudukça gözlerime inanamiyorum.Ne yapyaya çalisiyorsunuz arkadaslar biraz daha sagduyu bumu Trabzonsporlulugunuz

falcon61
27.07.2005, 14:33
Arkadasim hiç düsünüyomusun o Kibris taki türkler hangi sartlarda yasiyolar tarihte ilk kez bi Türk takimi gelmis izleme firsatlari olmus saolsunlar geldiler ellerinden geleni yaptilar ama Trabzonspor onlari basi egik gönderdi en çok üzüldügüm bu bize güvenenleri hayal kirikligina ugrattik biz her halukarda takimin arkasindayiz bugünde yarinda yillar sonrada ama onlarin belkide böyle bi firsatlari daha olmayacak

Ycandan
27.07.2005, 14:50
HEP HAYAL KIRIKLIGI YASAMAK ZORUNDAMIYIZ.HER SENE AYNI SEYLER YASANIYOR.KÜFÜR ETMEYELIM ANLADIK AMA TEPKIDEMI GÖSTERMEYELIM.BIZ KOYUNMUYUZ.

osman__61
27.07.2005, 15:07
burda turu geçecegimiz kesin. heralde rumlara birakmayiz samp. ligini ama benim kizdigim taraf onlara yenik düsmek.

zanoylu
27.07.2005, 15:11
HEP HAYAL KIRIKLIGI YASAMAK ZORUNDAMIYIZ.HER SENE AYNI SEYLER YASANIYOR.KÜFÜR ETMEYELIM ANLADIK AMA TEPKIDEMI GÖSTERMEYELIM.BIZ KOYUNMUYUZ.

Tepkiyle hakaret farkli seyler,Ayrica adminler mesajlarinin içeriginde hakaret ve küfür olan arkadaslarin dikkatini çekin.......!

baris_aykan
27.07.2005, 15:34
DAHA MAC BITMEDI

gagulik
27.07.2005, 15:45
Trabzonspor zaten istanbul basini ve takimlarina karsi tek basina ayakta kalmaya calisiyor bizde taraftar olarak takimimiza sahip çikazsak onlarin moralini bozarsak baskalarinin ekmegine yag sürmüs olmazmiyiz elestiri herzaman var ama seviyeyi lütfen koruyalim...

Bartuğ13
27.07.2005, 15:48
Valla ne sekilde olursa olsun çok kötü bir geceydi sinirden uyuyamadim ama düsünmek içinde vaktim odu.

1- Destegimizi hiçbir sekilde çekmemeliyiz.

2- Bir anorthasiside avrupa devlerinide yenecek güçteyiz ki bunuda yaptik

3- Çarsamba gününe kadar takimimiza mükemmel derecede destek vermeli bu yenilgiyi unutturmaliyiz.

4- Taraftar olarak kötü günde ne kadar koyu bir taraftarsak kötü gündede böyle taraftar olmaliyiz.

5- Evet aksam maç esnasinda ve sonrasinda dürüst olmak gerekirse bende çok küfür ettim ama bunu burda yapmanin hiçbir anlami yok.

6- Ilk maçta böyle yapmaya baslarsak sonumuzu düsünemiyorum.

7- Özellikle çarsamba günkü rövansta taraftarimiza çok ama çok büyük görev düsüyo moral açisindan futbolcularimizi en üst seviyede tutarsak hem bu maçi aliriz hem bundan sonrakiler içinde saglam temeller atmis oluruz...

smileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifbence de destek olmak zorundayizzzz!çikari yok bu turu geçicezzz.nokta.bitti

Ycandan
27.07.2005, 15:56
TEPKIMIZ KESINLIKLE FUTBOLCULARA DEGIL YÖNETIME OLMALI.3-5 KURUS IÇIN KAÇ FUTBOLCU KAÇIRDIK BEN SAYAMIYORUM.TOMAS,ZURAWSKI,DE SOUZA,OBINA KALDIKI KADROYUDA KORUYAMAYIP TOLGAYI SATTIK.BU KESINLIKLE BASARISIZLIKTIR.ALDIGIMIZ FUTBOLCULARIDA KAMPA YETISTIREMEYIP BU HALE DÜSTÜK.