PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hicri Yılbaşınız Mübarek ve Kutlu Olsun

Harun-61
16.12.2009, 23:24
17 Aralık Perşembe günü 1. Muharrem, hicrî 1431 yılının ilk günü. Yani hicri yılbaşı. İslam alemi için önemli bir gün.. Çünkü Müslümanların manevi hayatının vazgeçilmezi olan ibadetlerin bir kısmı hicri yıla göre yerine getirilir. Oruç, hac, kandil günleri gibi… Ayın hareketleri esas alınarak hesaplanan hicrî yıl 354 gün sürüyor ve her ay, geçen senenin yaklaşık onbir gün öncesi başlıyor. Ramazan, Bayram, Hac gibi mübarek günler yıl içinde mevsimden mevsime dolanarak devrini tamamlıyor. Böylece oruç, hac gibi kendine göre zorlukları olan ibadetler 33 yılda bütün bir yılı dolaşarak aynı tarihe dönüyor.

Hicri takvimin başlangıç zamanı olarak Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem Efendimizin hicret ettiği tarih esas alınmıştır. Buna göre 1 Muharrem 622 Cuma günü hicri takvimin başlangıç günü kabul edilmektedir.

Aşure Orucu

1 Muharrem gecesi, yeni senede belâ ve kötülüklerden korunmak amacıyla Rabbimize yalvarmak, dua etmek güzel âdetlerimizdendir. Bu saygın ay içinde 10 Muharrem gününün özel bir önemi vardır. Aşure günü denilen bu günde, gerek Musevîler, gerekse İslam öncesi cahiliye devri Arapları da oruç tutuyorlardı. Ramazan ayında oruç farz olana kadar müslümanlar da aşure günü oruç tutmuşlardır. Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem Yahudilere benzememek için müstehab olan bu orucun, Muharremin 9. ve 10. günü, ya da 10 ve 11. günü tutulmasını istemiştir.

Rivayetlere göre, 10 Muharrem birçok olayın meydana geldiği faziletli bir gündür. Yeryüzü ve göğün o gün yaratılması, ilk yağmurun yağması, Hz. Âdem’in tevbesinin kabulü, Hz. Nuh’un gemisinin Cudi Dağına oturması, Hz. Yakub’un oğlu Yusuf’a kavuşması, Hz. Yusuf’un zindandan kurtulması, Hz. Musa ve Beni İsrâil’in yarılan Kızıldeniz’den geçerek Fir’avundan kurtulması, Firavun ve ordusunun Kızıldeniz’de boğulması, Hz. Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem Efendimizin geçmiş ve gelecek günahlarının bağışlandığı gün olması gibi. Aşure gecesi de duaların kabul edildiği kıymetli bir gecedir. Bu mübarek günde komşulara aşure dağıtmak, yoksulu doyurmak, iftar ettirmek büyük sevab kazanmaya vesiledir. Ayrıca bu günde eve çeşitli ve bol erzak almak, muhtaçlara sadaka vermek, komşu ve akrabaya ikramlarda bulunmak sene boyunca berekete vesile olur.

Yeni hicri yılın maddî ve mânevî dünyamıza saadetler, hayırlar getirmesini dilerim.

Harun-61
16.12.2009, 23:25
Hicretimiz zulmet'den nura,
Kacisiniz'da Allah'a olsun.

.

Özgür Öztürk
16.12.2009, 23:31
Yeni Hicrî Yılımız Âlem-i İslâma Mübârek Olsun.

Nurbanu
16.12.2009, 23:48
amin hepimizin kutlu olsun inşaallah. yaa bugün oruç tutacaktım ama unuttum tutmadım :( yarın tutacağım inşaallah ALLAH niyetlerimizi kabul eyler :) dualarda unutmayalım ;) :)

mashal61
17.12.2009, 00:16
Öncelikle bütün din kardeşlerimin hicri yılbaşını kutlarım.

Acaba kaç kişinin şu anda hicri olarak yeni bir yıla geçildiğinden haberi var? Merak ettim gerçekten...

vurgun_kiz_61
17.12.2009, 00:22
Hepinizin Hicri yilbasinizi kutlarim, insallah hepimize hayirlar getirir...
Ayrica bugun Mevlana Celaleddin-i Ruminin vefat yildonumu (M.1273)....

Mustafa Çolak
17.12.2009, 00:25
Yeni Hicri Yılımızın Hayırlara Vesile Olması Dileğiyle.

vurgun_kiz_61
17.12.2009, 00:32
Bu arada yilbasi gunu okunacak bir dua var.

Duanın Latin harfleriyle yazılışı şöyledir:
(Elhamdülillâhi Rabbil-âlemîn. Vassalâtü vesselâmü alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âlihî ve sahbihî ecmaîn. Allahümme entel-ebediyyü’l-kadîm, el-hayyül-kerîm, el-hannân, el-mennân. Ve hâzihî senetün cedîdetün. Es’elüke fîhe’l-ısmete mineşşeytânirracîm, vel avne alâ hâzihinnefsil-emmâreti bissûi vel-iştiğâle bimâ yukarribünî ileyke, yâ zel-celâli vel-ikrâm, birahmetike yâ erhamerrâhimîn. Ve sallallâhu ve selleme alâ seyyidinâ ve nebiyyinâ Muhammedin ve alâ âlihî ve sahbihî ve ehl-i beytihî ecmaîn.)
(http://www.dinimizislam.com/Ekart/dualar/065.jpg)

FANATIK61
17.12.2009, 00:54
Hicri yilbasimiz mübarek olsun.

28TS61
17.12.2009, 01:13

amin......

Nurbanu
17.12.2009, 01:15
Öncelikle bütün din kardeşlerimin hicri yılbaşını kutlarım.

Acaba kaç kişinin şu anda hicri olarak yeni bir yıla geçildiğinden haberi var? Merak ettim gerçekten...

bu üzücü ama o kadar az kii :S :(

Vural Kuyumcu
17.12.2009, 01:17
Hayirlara Vesile Olmasi Dilegiyle

POYRAZ
17.12.2009, 05:22
Hicri yeni yil tüm insanliga hayirlar getirsin.

Bilâl ÇOBAN
17.12.2009, 07:30
Allah razı olsun cümleten.

Hayırlı sağlıklı seneler.

Yılbaşı neyimiz olur? diye soruyorum. Fakat,
-29 Ekim'imiz midir, 30 Ağustos'umuz mudur, Ramazan Bayramı'mız mı, Kandilimiz mi, Kurban Bayramı'mız mı? diye sual açmak da yersiz olmazdı.
Biz muharremlerle, martlarla başlayan yıllar da biliriz... ki, hiçbiri böyle şımarıklıkla, böyle ayyaşlıkla, böyle kumarbazlıkla açılmazdı. Hepsi efendi yıllardı.
Memleketimize, herhalde, Beyoğlu'ndan giren, Haliç'i atlayarak Fatih'lere, Aksaray'lara, sonra Rumeli'ye ve Boğaz'ı aşarak önce Kadıköy'lere, Moda'lara ve sonra Üsküdar'lara ve oradan Anadolu'ya geçen bu bunak neyimiz olur: Babamız mı, dedemiz mi, amcamız mı, yoksa Avrupalılıktan pirimiz mi?
İstanbul'un Tepebaşı'ndan Adana'nın Tepebağı'na kadar her yeri bilen, her yere uğrayan bu moruk kimdir, necidir?
Bir resmine bakarsanız Havarilere, öteki resmine bakarsanız Rasputin'e benzeyen bu iskambil papazı, aramızda nenin nesidir... bunu hiç merak ettiniz mi?
Siz bırakın da ben söyleyeyim onun kim olduğunu: O Haçlı Seferlerinden kalma bir kılınç artığıdır. O zaman silahla giremediği yerlere, şimdi beyaz sakalıyla saygılar ve sevgiler toplayarak girebiliyor.
O evimize girerken eşeğini kapımızın halkasına bağlayan bir Piyer Lermit'tir... Kardeşlerini Mukaddes savaşa hazırlamaktan geliyor.
O, adıyla sanıyla bir misyonerdir ki, şu memlekette ocağına incir dikildikten sonra, kılığını değiştirmiş... ve bizi avlamaya, kucağında getirdiği oyuncaklarla en can alıcı noktamızdan; çocuklarımızdan başlamıştır.
Bu cömertliğinin karşılığını istemeyecek mi sanıyorsunuz, fedakârlığının sebebini düşünmediniz mi?
Bırakın onun hakkından ben gelirim: İşte sakalını çekince gördünüz... sakalı elimde kaldı ve altından Lüsifer çıktı.
Bilirsiniz ki casuslar da kıyafetlerini ekseriya böyle değiştirirler.
Bu, mezar beğenmeyen hortlağa ya mezarını gösterin, yahut bırakın: Haç'ında çarmıha gereyim onu.
Tehlikeyi sezer de kendiliğinden gitmeye kalkarsa çıkarken ceplerini yoklamayı unutmayınız: Muhakkak bir şeyimizi çalmıştır.

.....
17.12.2009, 08:01
Hücri Yılbaşı islam alemimize hayırlı olsun. Hayırlara vesile olsun inşallah...

Ertan 51
17.12.2009, 08:07
Hicri Yılbaşımız kutlu olsun,

Hepimize sağlık,mutluluk ve huzur getirsin,(tabi helalinden para da getirsin :))

Bu günü düşünüp başlık açan Harun dan Allah razı olsun,

Başlığa değer verip buraya yazan gardaşlarımızdan da Allah razı olsun,

Bir de diğer başlıklarda harcadığımız enerjimiz ve mesaj sayımız bu tür başlıklarda da artsın inşallah.

AMİN:)

maxim
17.12.2009, 09:52
Müslümanların gerçek yılbaşı olan Hicri yılbaşı kutlu olsun.Allah yeni hicri yılda hepimize hayırlar nasip etsin.

Dursun Kaplan
17.12.2009, 09:55
Hicri yılbaşı kutlu olsun.

Huzur dolu bir yıl dilerim.

Faik Yılmaz
17.12.2009, 09:59
Yüce Rabbim....

Yeni yılbaşı

Bütün insanlık alemine barış ,

İslam alemine huzur....

Bütün arkadaşlarıma sağlık, mutluluk ve huzur nasip eylesin.....

Arkadaşlar birbirimize dua edelim hem hicri yılaşı hem perşembe günü...... Birbirimize dua etmenin çok makbul olduğu günlerdeyiz....

Hüseyin Bağdat
17.12.2009, 10:03
Hiçri yılbaşımız kutlu olsun. Rabbim hepimize hayırlısı ile güzellikler huzur,sağlık,mutluluk versin. Bütün kardeşlerimizin gönlünden geçenleri onlar için hayırlı olanlarını nasip etsin...

Burçak
17.12.2009, 10:11
Hicri Yılımızın hepimize Hayırlı olsun.

hatice_61
17.12.2009, 15:44
herkesin hiçri yılbaşı kutlu olsun

macka61
17.12.2009, 19:10
Yüce Rabbim....

Yeni yılbaşı

Bütün insanlık alemine barış ,

İslam alemine huzur....

Bütün arkadaşlarıma sağlık, mutluluk ve huzur nasip eylesin.....

Arkadaşlar birbirimize dua edelim hem hicri yılaşı hem perşembe günü...... Birbirimize dua etmenin çok makbul olduğu günlerdeyiz....

kendisi için istediğini din kardeşi için istemeyen mümin olamaz Faik abi çok doğru söylüyorsun hepimizin yeni yılı kutlu olsun tüm İslam alemine ve bizlere refah sağlık ve huzurlu bir yıl getirmesi dileğiyle

Adil ÖZGÜR
17.12.2009, 19:22
Ben benim yılbaşımı, benim arkadaşlarıma, bu ruhu taşıyan kardeşlerime, bilmeyipte önemini kendisine yakıştıran arkadaşlarıma, kardeşlerimeş, gerçek yılbaşımızı kutluyorum, diğer yılbaşını sadece milli politamız gereği kullanılan takvim yılı olarak kabul ediyorum, hiçbir kutlamasını kendime yakıştırmıyorum, yaşamıyorum.

Hicri yılbaşı bütün kardeşlerime hayırlara vesile olsun.

Misina
17.12.2009, 19:28
Hristiyanların Bayramı Noele Müslüman Modeli. Hey Allahım Bakalım Daha Neler Göreceğiz :rolleyes:

Adil ÖZGÜR
17.12.2009, 19:41
Derin hocalar çıkar Of ile Çaykara'da, (Rahmetli Erkan Ocaklı)

Bu derinliği ölçebilmek, geçmiş yıllardan ve günledik yaşantımızda kaybettiğimiz, irtifaya uğrattığımız o kadar değerlerimiz var ki?
Bu derinliği Rahmetli Erkan Ocaklı türküsüne bile nakış etti.

irfanb
17.12.2009, 20:04
Hicri Yılbaşımiz kutlu olsun.
Hayirlara vesile olsun(Amin)

İskender66
17.12.2009, 20:19
Yeni Hicrî Yılımız İslâm Âlemine Mübârek Olsun.

61eMiCe61
17.12.2009, 20:28
Yeni Hicrî Yılımız Âlem-i İslâma Mübârek Olsun.

Harun-61
17.12.2009, 22:43
http://www.cubbeliahmethoca.tv/images/stories/senebasiduasi.jpg

AdemS
18.12.2009, 01:38
Hicri yılbaşımız mübarek ola inşAllah.. Harun abi bu konuyu açarak bilmeyen arkadaşlara da hatırlattığın için Allah senden de razı olsun..Bu mübarek gecede, bol bol dua edip, kaza namazları kılalım inşAllah arkadaşlar.. Dualarınızda zulüm altındaki müslüman kardeşlerimize de yer verelim..Geceniz ve Cuma'nız mübarek ola.. Selametle kalın..