PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Futbolcular ve Maliyetleri

Travelair
16.12.2009, 02:01
Günümüzde futbolcular maliyetleriyle kulüpleri için adeta dev birer yatırım. Elbette ki üst düzey liglerde

Futbolculuk zor iş. Oraya gelinceye kadar senelerce tabiri caizse komando antremanları yapar, işin inceliklerini öğrenmeye çalışırsınız. Yine de yetenek işidir. Fakat yetenekli olmanız da sizi bir yere kadar getirir. Sürekli çalışmak, gelişime açık olmak, uyumlu olmak, azimli olmak zorundasınız. Doğru zamanda doğru yerlerde bulunmalı, doğru adımları atmalısınız. İyi bir futbolcuysanız şanslısınız 15 sene sahalarda kalır iyi para kazanırsınız. Vasat bir futbolcu iseniz ise kadroya bile giremeyebilir ekmeğinizden de olabilirsiniz. Hele ki bu işin sakatlığı, kadro seçimi, renkli hayatı, tatminsiz taraftarı gibi bir sürü etken varken karşınızda, bir kötü maçla kapı önüne de koyulabilirsiniz. Emekliliği de biriktirdiklerinize bakar bir hayat boyu. İyi kazandınızsa ne ala, belki de medyada yorumcu olacaksınız, bilginizden faydalınalacak, teknik direktör olacaksınız, kazanamadıysanız belki de uğruna okulunuzu terkettiğiniz futbol arkanızdan harçerleyecektir sizi, belki de unutulacaksınız...

İşte böyle futbolcunun işi. Futbol nankör, futbol özgürlüğüne düşkün. Fakat ekonomisi de tüm bunların paralelinde yüksek. Öyle ki binlerce kişinin maaşı kadrodaki 25 futbolcudan sadece birisine verilebiliyor bu dünyada. Koskoca kulüpler bu yüksek ücretler altında ezilir hale geliyor. Büyümezsen küçülüyorsun...

Peki doğru mu?
Sizce futbolcu maliyetlerinde kıstaslar neler olmalı?
Futbolcu seçerken nelere dikkat etmeli?
Tranferlerde tavan ve taban fiyat belirlenmeli mi?
Futbolcunun verimini arttırarak sağlanan rekabet maliyetlere nasıl etki eder?
Futbolcu maliyetlerini kontrol altına almada hangi yollar izlenmeli?
Dünyadaki sistemle Türkiye'deki sistem arasındaki farklar nelerdir?
Doğru örnekler nelerdir?
Bacasız endüstri futbola zarar mı veriyor?
...

Bu başlıkta fikirlerimizi paylaşalım isterim. Ne dersiniz?

İHTİLALL
16.12.2009, 11:17
Trabzonspor özelinde,mutlaka üretici bir yapıda olmalıdır..

Yarın çok nakit girdisi bile olsa,üretici karakterini,olmazsa olmaz kriterinde düşünmelidir..

Sosyo-kültürel ve coğrafi özellikleri düşünüldüğünde bu kaçınılmazdır..

Esasen ne kadar zengin olurlarsa olsunlar,tüm başarılı kulüpler "altyapı" oyuncularından oluşan iskeletleriyle,dışarıdan yaptıkları doğru takviyelerin karışımı bir yapı ile başarı destanları yazmışlardır..

Şu anda da Barcelona buna en popüler örnektir..

Trabzonspor altyapısına gelince,altyapı üretimi, nitelik ve nicelik olarak eşyanın tabiatına aykırı bir durumdadır..

Altyapı kangren olmuş durumdadır, üretim hem nitelik,hemde nicelik olarak yetersizdir..

Altyapı KİT leşmiştir..

Altyapı özelliştirilmelidir,dolayısı ile en verimli üretimin alınması için rekabete açılmalıdır..

Altyapıya ayrılan bütçede düzenleme yapılıp,üstyapıya aktarılan her oyuncu için veya bir başka kulübe ,gelir getirici bir şekilde(satılık,kiralık)verilen her oyuncu için, altyapı hocalarına ciddi pirimler ödenerek ,üretim tetiklenebilir mesela..

ilhan
16.12.2009, 11:55
Öncelikle başlık için teşekkür ederim Akın abi.
:)

Ben şahsen bu konuya çok önem veriyorum. Çünkü ülkemizde çok cuzi rakamlara futbolcu transferleri yapıyoruz. Avrupa'da kimi transferlere bakıyorum, bizim çok para verip gerçekleştirdiğimiz transferler yanında daha ucuza transferler görüyorum.

Bizim aslında bir an önce Barça modeline geçmemiz gerekiyor. Transferlere abuk sabuk paralar savuracağımıza alt yapıya ciddi yatırımlar yapmamız lazım.

Travelair
16.12.2009, 19:36
Rica ederim ben teşekkür ederim

Mesela çeşitli öneriler getirebiliriz, üzerinde tartışabiliriz. Örneğin tavan/taban fiyatlar belirlenebilir. Amerika'daki gibi yıldız transferi için lüks vergi alınabilir vs. Fiyatlar aldı başını gidiyor, futbolda yetenekler artık kulüplere yetmiyor. Sınırlamalar elleri kolları bağlıyor.

Çok yabancılı takımlar bu oyunculara yüksek fiyatlar ödüyor. Bu konuda Fifa'nın takımlardaki yabancı sayısını 5'e indireceği konuşuluyor. Bu hamle futbolcuları bollaştıracak ve bu fiyata da yansıyacaktır diye düşünüyorum.

Ülkemizde yerli ve yabancı futbolculara yüksek ücretler ödendiği kanaatindeyim. Bunun nedeni çeşitli. Futboldan gelmemiş iş bilmez amatör yönetimler, bunu değerlendiren "Aracı" "Futbolcu menejerleri", yerliler serbestken yabancı sayısındaki kısıtlama bunun nedenlerinden sadece birkaçı. Yukardaki paragrafla çelişkili görünse de değil aslında ( Çaktırmayın :) )

Son olarak aklıma gelmişken bence çağ dışı kalmış kontratları artık bir kenara atmalıyız. Tüm paranın garanti ödenmesi bir yana, hatta maç başı ücretleri... Günümüzde takımlar rekabeti ve verimi arttırmak için çok değişik yollar deniyorlar. Gol başına prim, asist başına prim, yılda oynadığı maç sayısına göre prim, takımının derecesine göre prim... Böylelikle motivasyon arttırılıyor. Sezon çok uzun ve bu tür hamleler her taraf için yararlı oluyor. Başarılı olan prim alıyor, başarılı yapılan takım kazanç sağlıyor büyüyor

En basit örneği Türkiye Futbol Federasyonunun yıllardır uyguladığı beraberlik ve galibiyete takımlara verdiği prim. 2008-2009 sezonunda TFF galibiyet başına 326 bin TL veriyordu. Diyelim bu sezon bu 400 oldu. Bunları galibiyet halinde futbolculara prim olarak dağıtsanız, kim kazanır? Herkes. Ne yattığı yerden para kazanan kalır, ne verimsiz futbolcular, ne de rekabet azlığı. Para orda. Maçı kazanın parayı alın. Dolgun ücret. Ne kaynak sıkıntısı var ne başka birşey. Para hazır. Yük/Sorumluluk yönetimde değil futbolcuda. Maç başı anlaşmaları kaldırın, demode prim sistemlerini kaldırın. Sırf bunu koyun. Göreceksiniz iddia ediyorum hem tasarruf edersiniz, hem de başarınız katlanır. Hele ki Trabzonspor gibi şampiyonluğa oynayan bir takımda. Anadolu kulüpleri yıllardır bu sistemle ayakta duruyor ve büyük kulüplerle başa baş güreşebiliyorlar. Onlardan bu kozlarını da ellerinden alalım

Mustafa ÖZDEMİR
16.12.2009, 19:45
türkiyedeki oyunculara gereğinden çok para verilmesi futbolda ne kadar geride olduğumuzu gösteriyor...

Murat Erdem
16.12.2009, 19:58
Türkiye de futbol kulüpleri, dernek statüsüyle var olduğu sürece bu absürdlükler bitmez. Kulübü yönetenler, cezai sorumluluk taşımadığı sürece, x futbolcusunun 1 TL ettiği yerde, 10 TL ye alıcı bulmasına, üstelik bunun için ülkenin iki büyük camiasının 1 ay boyunca, boğaz boğaza savaş etmesine, daha çok şahit oluruz.

SüRMeNe_6161
16.12.2009, 22:03
Bilgiler İçin Teşşekrüler..

Mollasalihoğlu
16.12.2009, 22:11
Bizim aslında bir an önce Barça modeline geçmemiz gerekiyor. Transferlere abuk sabuk paralar savuracağımıza alt yapıya ciddi yatırımlar yapmamız lazım.

O zaman bizim önce taraftar olarak Barça modeline geçmemiz gerekli :)

ilhan
16.12.2009, 22:15
O zaman bizim önce taraftar olarak Barça modeline geçmemiz gerekli :)

Katılıyorum Metin'im.

Her sene Real Madrid gibi transferler istiyoruz. Ama bütçenin nasıl olduğunu, futbolcu transferlerine nasıl para harcayacağımızı hesap etmiyoruz.

Wolfsburg gidip Misimoviç'e ne kadar veriyor. Biz Gökhan Ünal'a ne kadar veriyoruz.:)

Miraç Atalay Çiftçi
16.12.2009, 22:20
Bizim önce yitirdiğimiz kültürümüzü kazanmamız gerekiyor.
Değerlerini kaybetmiş bir Trabzonspor gözlemliyorum.
Her yanı kurtlarla çevrilmiş, hepsinin karnı aç...
Elbette böyle olunca giden gidiyor...

KOSİFOĞLU
16.12.2009, 22:20
ülkemizde oyuncuların kalitelerinin çok üzerinde fiyatlara alınıp satıldığı bir gerçek en basit örneği tabata ve ismail iki oyuncuda gaziantepten beşiktaşa satıldı ve ikisinninde bence kaliteye göre fiyatlandırma yapılacaksa çok yüksek rakamlara gitmişlerdir

Mollasalihoğlu
16.12.2009, 22:21
Katılıyorum Metin'im.

Her sene Real Madrid gibi transferler istiyoruz. Ama bütçenin nasıl olduğunu, futbolcu transferlerine nasıl para harcayacağımızı hesap etmiyoruz.

Wolfsburg gidip Misimoviç'e ne kadar veriyor. Biz Gökhan Ünal'a ne kadar veriyoruz.:)

Onu bırak, Real Madrid ayarında transfer yapınca bile adamın arkasına teneke bağlayıp yolluyoruz :)

Ali Can
16.12.2009, 22:32
çok yerinde bir konu olmuş.

ilhan
16.12.2009, 23:02
Onu bırak, Real Madrid ayarında transfer yapınca bile adamın arkasına teneke bağlayıp yolluyoruz :)

Metin'im,

Bu akşam nokta vuruşlar ve tam doksana giden goller atıyorsun.
:alkış:

Ahmet Kuru
17.12.2009, 01:01
Üretici zihniyetimiz tüketicilikten fazla olmalıdır...
Bunun da olabilmesi için altyapıya önem vermemiz gerekiyor...
Ağababalarının oğullarını,yeğenlerini,torunlarını klübün altyapısına yerleştirip ondan sonra ''Trabzonspor altyapısından futbolcu yetişmiyor''zihniyetinden biran önce kurtulmalıyız...
Torpilden ziyade yeteneğe ne zaman önem verirsek ozaman altyapımız eski formuna kavuşur...
Profesyonelliği bir kenara bıraktım..
Halısaha maçlarında bile Trabzon formalı birini gördüğümde aha bu adam iyi oynuyordur kesin diyorum ve yanılma payım %20 belkide %30 dur...
Bizim oranın gençlerinde futbola duyulan sevgiden kaynaklanan bir yetenek var,bunu görmezden gelip her sezon milyonlarca doları ülke dışına çıkarmak ülke ekonomisine darma vurmaktır...
Hem kendi değerlerimiz hem ülke ekonomisi adına inşallah alt yapı yoluna girer...
Yoksa biz daha çok transfer hataları yaparız...

ilhan
25.12.2009, 12:08
Futbolcu transferi yaparken 3-5 hesabını yapmayı pek doğru bulmuyorum. Geçen sene Yusuf, bu sezon başı Mehmet Batdal örneklerine gördüğümüz gibi..

Mollasalihoğlu
25.12.2009, 12:14
Futbolcu transferi yaparken 3-5 hesabını yapmayı pek doğru bulmuyorum. Geçen sene Yusuf, bu sezon başı Mehmet Batdal örneklerine gördüğümüz gibi..

İlhan'ım bir yapılan transfer vardır bence bir de yapılması zorunlu olan transfer vardır..

Somutlaştırırsak, şu an için bize Fatih Tekke veya o tarzda bir golcü zorunluluktur.. O nedenle kaç paraysa verip almak durumundayız, tıpkı geçen sezon devre arası Yusuf'u almamız gerektiği gibi...

Aydın Karabulut, Umut Sözen vb tarzda genç oyuncular ise, makul fiyata alınabildikleri her dönemde alınmalı ve geleceğe yatırım olarak görülmelidirler.. (Bizim camia için biraz sürrealist bir yaklaşım oldu ama neyse:) )

Şu an alacağımız bir stoper ise, olsa da olur, olmasa da olur..

Bu kadar basit bir planı bile yaptıklarından şüphe duymaya başladım bizimkilerin..

ilhan
25.12.2009, 12:20
İşte Fatih Tekke örneği :) Fatih Tekke bize lazım mı? Lazım. O zaman yok şu kadar düşelim, yok bu kadar düşelim demeden almamız lazım.

Mollasalihoğlu
25.12.2009, 12:20
İşte Fatih Tekke örneği :) Fatih Tekke bize lazım mı? Lazım. O zaman yok şu kadar düşelim, yok bu kadar düşelim demeden almamız lazım.

96'da Kinkladze, Szymek alınırken yanına Zurawski, Tolga Seyhan'ı satmaksızın yanına alınacak Fabiano Eller.. :)

ilhan
25.12.2009, 12:24
Şu devre arasında bi Polonyalı alacaktık. Uzun bir adı vardı. Sanırım o da 3-5 indirim ayağına direkten dönmüştü. :)

Mollasalihoğlu
25.12.2009, 12:27
Yukarıda sayılanların ikisi şampiyonluğa birisi de Şampiyonlar Ligi'ne gitmemize mâl oldu. :)

Atılay
25.12.2009, 12:27
Şu devre arasında bi Polonyalı alacaktık. Uzun bir adı vardı. Sanırım o da 3-5 indirim ayağına direkten dönmüştü. :)

Lewandovski mi? Onun bize gelmesi zaten imkansızdı. Brozek te iyiki gelmemiş zaten

ilhan
25.12.2009, 12:37
Yukarıda sayılanların ikisi şampiyonluğa birisi de Şampiyonlar Ligi'ne gitmemize mâl oldu. :)

:) Zurawski'yi kendimiz için geçtim, Szymek için çok istemiştim.

Lewandovski mi? Onun bize gelmesi zaten imkansızdı. Brozek te iyiki gelmemiş zaten

Yok Atılay'ım o değil. Şimdi baktım netten ismi Sobolowski.

Atılay
25.12.2009, 12:39
:) Zurawski'yi kendimiz için geçtim, Szymek için çok istemiştim.

Yok Atılay'ım o değil. Şimdi baktım netten ismi Sobolowski.

Hmm bende hatırladım gece yarısı konsolos açtırmıştık :D

Mollasalihoğlu
25.12.2009, 12:39
Hmm bende hatırladım gece yarısı konsolos açtırmıştık :D

Bir de biletine adını yanlış yazdığımız için gelemeyen bir Güney Amerikalı vardı.. Neyse daha fazla germeyelim kendimizi.. :)

golebshera
01.01.2010, 23:56
Maddi dengeler söz konusu olduğu için bir kişiye birkaç milyon veremiyoruz. Yani yıldız gelecek olsa bile para veremeyiz.

Şimdi bir kişiye 3 milyon gibi bir rakam asla ödeyemeyiz, yer gök yıkılır. Ancak hep yedek kalacak 5-10 adama ortalama 300-500 er bin ödüyoruz. Bugün iki müthiş transfer daha yaptık.

Biz kesinlikle kaybediyoruz. Peki kazanan var mı?

ilhan
29.05.2010, 13:30
Futbolcuların maliyetleri kadar menejer paraları da can sıkıyor gördüğüm kadarıyla.

F.Erdem
29.05.2010, 13:32
Bir başlıkta daha dile getirdim.
Bu konuda millet uçmuş durumda.Artık planlanmanın yatırımın iyi yapılması,alt yapıdan oyuncu yetiştirilmesi gerekiyor.
Avrupadan bir futbolcu aldığınızda türk lirasının değerinin euronun yarısı olduğu göz önünde bulundurulursa maliyet 2 kat artıyor.

ÖmerFarukYılmaz
29.05.2010, 14:16
Barça yada Ajax ismini ne koyarsanız.

Altyapı modeli herşey için en güzeli..Ajax hersene bir forvet satıyor avrupa'ya.Daha ne olsun..