PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bir Şampiyon da Hentbol'dan | 24 Şubat

Burçak
12.12.2009, 12:57
http://gunebakis.com.tr/images/news/n25000/n24275/detail/Bir_sporu_oldurduler.jpg

Hentbol... 1960’lı yıllarda toprak sahalarda oynanıyordu Trabzon’da... Sonra 1978’de salonda yapılmaya başlandı... İdmanocağı, İdmangücü, Doğanspor, Tütünspor, 24 Şubat, Ormanspor, Trabzonspor, Yalıspor ve daha nice kulüpler boy gösterdi salonlarda... Ve Yalıspor’un 1985 yılında 1. Hetbol Ligine çıkışı, gençlerinin de Türkiye Şampiyonu olmasıyla birlikte adeta zirve yapmıştı... 19 Mayıs Spor Salonu, KTÜ Hasan Polat Spor Salonu’nun tribünleri tıklım tıklım dolardı... Binlerce hentbol sever, Yalıspor’un başarılarıyla bayram eder, yenilgileriyle ağlardı... Bu furyada gençlerin en önemli uğraş alanı haline gelmişti bu spor... İlk okullardan başlayarak, orta okullar, liseler boy gösterirdi her ilçede, şehrin merkezinde... Adeta karnaval havasında geçerdi maçlar... Salonlar tıklım tıklım dolardı, heyecan doruktaydı. Ve Trabzon, hentbolda her kategoride Türkiye’nin en güçlü ili olarak ismini altın harflerle yazdırırdı tabelalara... Sonra İskenderpaşaspor görkemli günler yaşattı Trabzon’a bayan ve erkeklerde... Avrupa’da boy gösterildi. Belediyespor bayrağı aldı sonra... Ama şimdi o görkemli günlerin yerinde yeller esmeye başladı yazık ki...

Futbol Hentbola Darbe Vurdu
Trabzon'da son yıllarda bayan futbolunun yeni gözde haline getirilmesi, Belediye hentbol takımının kapanması, okullardaki beden eğitimi derslerinin seçmeli hale getirilerek saatlerinin kısalması ve okullardaki spor giderlerine devletin spor politikasını yönetenlerin eskisi kadar ödenek ayrılmaması nedeniyle bu spora ilgiyi her yıl biraz daha azaltıyor ve neredeyse bitme noktasına getiriliyor. Özellikle son 2-3 yıldan bu yana bayan futbolunun ortaya çıkmasıyla okullar kız öğrencilerin hentbola ilgilerini azalttığının altı çiziliyor. Ama bu erkeklerin katılımının azalmasını açıklamaya yetmiyor. 1983 ve 2007 yılı arasında her yıl ortalama olarak 20 bayan ve 20 erkek olmak üzere toplam 40’a yakın lisenin katıldığı ve şenlik havasında geçen İl birinciliği, bu yıl adeta öksüz kaldı. Çünkü Trabzon Liselerarası Hentbol İl Birinciliğine bu yıl erkeklerde iki, bayanlarda bir olmak üzere toplam 3 takımın katılması, ‘Hentbol öldürülüyor’ yorumlarına neden oldu. Trabzon Yunus Emre Lisesi Bayan Hentbol Takımı hiç maç oynamadan şampiyon olurken, Ticaret Meslek Lisesi'ni mağlup eden Fatih Lisesi ise erkeklerde Trabzon birinciliğine ulaşmış oldu.

Bayan Futboluna Kaymalar Oldu
Son yıllarda Trabzon'da kurulan bayan futbol takımları hentbolun kaybolmasına önemli ölçüde etki etti. Liselerde son gözde olan Bayan Futbolu hentbolun yerini aldı. Trabzon'da büyük bir kulüp olan Trabzonspor'un bayan futbol takımına girebilmek için öğrenciler okullarında ilk olarak futbol branşını tercih ediyorlar. Geçmiş yıllarda lise ve ilköğretim okullarından ilde yapılan hentbol turnuvalarına 15 ve üzeri takımlar katılırken artık sadece 3-4 takım katılıyor. Kimi takımlar ise hentbolda maç oynamadan şampiyon oluyorlar. Trabzon'da süper ligde oynayan hentbol takımı olmadığı ve okullarda yeteri kadar hentbol eğitimi verilemediği için öğrenciler özellikle futbolu tercih ediyorlar. Ancak bayanlarda böyle bir olay yaşanırken, erkeklerdeki büyük gerilemenin izahının ancak ilgisizlik ve ekonomik sıkıntılarla anlatılabileceğine işaret ediliyor.

Belediyespor'un Kapanması Sorunu
1985 yılından bu yana sayısız başarılar kazanan Trabzon Belediyespor bayan ve erkek hentbol takımlarının kapanması liselerde de hentbola ilgiyi azalttı. Daha önceki yıllarda birçok okulun katıldığı liseler arası gençler hentbol Trabzon İl Birinciliğine bu yıl erkeklerde ve bayanlarda sadece 3 takım katıldı. Bu da büyük bir utanç vesilesi olarak kabul edildi. Çünkü Trabzon, Türkiye genelinde hentbolun beşiği olarak kabul edilen bir il olarak biliniyor. Liselerde eğitimini sürdüren öğrenciler kendilerine spor dalı seçerken ilk olarak bulundukları ilde seçtikleri dalın altyapısı ve takımı olup olmadıklarına bakıyorlar. Bu nedenle Trabzon'da hentbol takımı olmadığı için ise başka spor dallarına yöneliyorlar. Daha önceki yıllarda liseler arası hentbol müsabakalarında Trabzon'da bulunan hentbol takımlarından Belediyespor hentbol takımı sporcu seçerken şimdiki yıllarda ise Trabzon'da hentbolun tamamen bitmeye yüz tuttuğu görülüyor.

İmkansızlıklar ve Beden Eğitimi Dersi
Hentbol’un kaybolmaya yüz tutmasının bir diğer sebebinin ise okullardaki Beden Eğitimi Derslerinin seçmeli olarak bir saate indirilmesi olarak görünüyor. Yeni sınav yönetmeliğinin getirilmesiyle beraber öğrenciler ilköğretim okulundan sonra spor yapamamaya başlıyor. Buna birde liselerdeki 1 saat olan beden eğitimi dersleri eklenince öğrencilerin okullarda spor yapacak olanakları ellerinden alınmış oluyor. Hentbol’da müsabakalara katılımın az olmasının bir diğer nedeninin ise ilçelerdeki okulların sporla alakalı olarak yeteri kadar ödenek alamaması olarak gösteriliyor. Uzak bir ilçeden maçlara katılmak durumunda olan bir Lisenin, Trabzon'a bir müsabaka için gelmesi yaklaşık olarak 300 YTL’lik bir masraf gerektiriyor. Bu okul 4-5 spor dalında il birinciliklerine katıldığında ve her takımı 4’er müsabaka için Trabzon'a geldiğinde altından kalkmasının olanaksızlaştığının altı çiziliyor. Bu gideri karşılayamayacak olan okulların dae başarılı olabilecekleri spor dallarını seçtikleri ifade edildi.

Belediyespor'un Kapanması Etkiledi
Trabzon'da hentbola yıllarını veren ve şuanda 24 Şubat Hentbol Takımının şube sorumluluğunu üstlenen Ahmet Kaynak konu ile ilgili olarak şunları söyledi. “Trabzon Belediyespor Hentbol Takımı'nın kapatılmasının ardından Trabzon'da hentbolda bir düşüş oldu. Geçmiş yıllarda Trabzon hentbolda Türkiye genelindeki turnuvalarda sayısız madalya ve kupalar kazandı. Şimdi ise Trabzon'da ve okullarda hentbola sporcu kazandırmakta zorlanıyoruz. Trabzon'da bulunan liselerden takımlarımıza sporcu katamıyoruz. Sadece İlköğretim Okullarından alt yapılarımıza sporcu katıyoruz. Bu yeterli olmuyor. Trabzon'a bir çok kupa ve derece kazandırmış olan hentbol sporu artık yavaş yavaş bitiyor. Ne yazık ki futbol her şeyin önüne geçiyor. Gölgede kalan sporlar ise adım atım yok olmaya doğru gidiyor. Bunlardan biri de hentboldur. Oysa hentbol Trabzon’un en başarılı olduğu ve en fazla sporcu barındıran spor dallarının başında yer alıyordu" şeklinde konuştu.

Kaynak: "(SBS) Sporu Bıraktırma Sınavı"
24 Şubat Hentbol Şube Sorumlusu Ahmet Kaynak, sporun liselerde bittiğini ve ilköğretim okullarında da bitmeye yüz tuttuğunu ifade derek, " İlköğretim Okullarına yeni sınav yönetmeliğinin getirilmesiyle beraber 6,7 ve 8.sınıflarda Seviye Belirme sınavı getirildi. Bu sınavın eğitimde katkısı olduğu kadar sporda bir o kadar zararı oluyor. Bize göre SBS Seviye Belirme Sınavı değil Sporu Bıraktırma Sınavı'dır. Okullarda öğrenciler derslerden ve sınavlardan başlarını kaldıramıyorlar. Liselerde beden Eğitimi Dersi seçmeli ders olarak yapılıyor ve haftada sadece 1 saat yapılıyor. Öğrencilerin üzerlerini giyip değişene kadar ders bitiyor. Buda okullarda sporu yavaş yavaş öldürüyor. Bir okul turnuvaya katılırken, her branş başına 75 YTL ödüyor. Maddi imkansızlıklar nedeniyle okullar başarılı olabilecekleri spor dallarını tercih ediyorlar. Bu spora ve diğer amatör branşlara devletin teşvikinin ve katkısının olması gerekiyor" şeklinde konuştu.

Beden Eğitimi Öğretmenleri Tembel
Trabzon'da Beden Eğitimi Öğretmenlerinin tembel olduğunu da kaydeden Ahmet Kaynak, "Okullar arası spor faaliyetlerinin yapılacağı zaman her yıl Trabzon'da il tertip komitesi kurulur 300 tane Beden Eğitimi Öğretmeninin olduğu Trabzon'da bu komiteye bir tanesi gelipgönüllü olarak katılmadı ve atama yöntemiyle gerçekleştirildi. Bu da okullardaki Beden Eğitimi Öğretmenlerinin ne kadar tembel olduğunu gösteriyor." dedi. Trabzon'da yıllarca hentbole hizmet verdikten sonra bu sporun kaybolmaya yüz tuttuğunu gördükçe üzüldüğünü de ifade eden Kaynak "1985 yılından bu yana Trabzon'da hentbola hizmet veriyoruz. Bu güne geldiğimizde ise hentbolun artık okullarda bittiğini görüyoruz. Bu da bizleri ve hentbola hizmet veren kişileri oldukça üzüyor. Geçmişte birçok başarılar kazanmış Trabzon Hentbolunun yeniden eski günlerine dönmesini bekliyoruz" ifadelerini kullandı.
http://gunebakis.com.tr/haber.php?id=24275&t=Bir_sporu_öldürdüler

Hotaman
20.12.2009, 12:00
Liseye giderken iki tane hentbol takımımızın başarılarını okuyordum yerel gazetelerden.
Yazık olmuş, spor sadece futbol değildir.

Hekimoğlu
21.12.2009, 11:09
SBS tespiti çok doğru artık çocuklar dershanelerden çıkamıyor ki hentbol oynasın spor yapsın.

pazarkapılı
21.12.2009, 12:18
evet hentbola cok üzülüyorum...trabzonspor üzülerek söylüyorum bu sporun bitmesinde rolü vardır...klup bence hentbola sahip cıkıp bu sporu yasatmalıdır...amatör sporlar ölmesin...

Adem Hotaman
22.12.2009, 12:20
Lisede ve üniversitede hentbol oynamış biri olarak söylüyorum hentbol branşının Trabzon'da profesyonel düzeyde olmaması beni çok üzdü.Bugün bir gazetenin spor ekini okurken bir takımın bayan basketbol hariç tüm branşlarında başarılı bir hafta geçirdiğini haber yapmışlar.Bu haberler her hafta çıkıyor ama Trabzonsporun sadece futbol haberi çıkıyor o da sadece derbi maçlarda.Hayıflandım sadece bizde neden yok diye.Bayan basket,bay -bayan voleybol,bay -bayan hentbol,tekerli sandalye basketbol..... Bunların yapılması zor değil arkadaşlar futbol takımına 13Trilyon menajerlik ücreti ödeyen bir yönetim bu branşlara makul düzelde yatırım yapsaydı şimdi tüm kulvarlarda Trabzonsporumuz olurdu bizde onların başarılarıyla gurur duyardık.Eğer üst liglerde olmasa bile branşların açılıp en azından kendi içinde daha sonra hedeflenen yere bu da zaten 1.liktir her klasmanda hazırlanmansıdır.

reisoğlu61
25.12.2009, 00:47
Trabzon Belediyesi yok ama . ikici ligde 24 Subat takimi var ve suanda basarililar.

magicyattara
26.12.2009, 09:15
Bizim Lise yıllarımızda Trabzon'da Hentbol çok üst düzey bir spordu.
Hatta ilkokul dönemimizde Kanuni ilkokulunun Türkiye şampiyonluklarına ambargo koyduğunu hatırlıyorum.
Tuncay adlı bir oyuncu vardı o dönemler.Müthiş bir Hentbolcüydü.
Yine asker arkadaşım olan Sefa.

Üzülmemek elde değil.
Belediye'nin Hentbol şubesi açtığı gün,bu sporun bitmek üzere olduğunu anlamıştım.24 Şubat ve Yalıspor,Belediye'nin maddi gücüne dayanamayıp zamanla havalarını yitirdiler.Bir tek Belediye kalmıştı o da malum kapattı.

Trabzon'lunun en iyi oynadığı iki oyundan biridir Hentbol.
Yörenin karakteristik yapısına uygun bir oyundur.Hırçın,sert,mücadeleci bir oyundur.Bizim uşaklar bu oyunu iyi oynarlar.

24 Şubat'ın hala devam ediyor olmasına sevindim.

Cengiz Çubukcu
26.12.2009, 10:16
en azından 1. ligde bir takımımız olmalı ayrıca hentbol popüler bir spor olmadıkça gençlerin de ilgisinin olacağını sanmıyorum..

Dursun Kaplan
26.12.2009, 10:33
Topları çok ağır oluyor ya. :) Lisede bir kaç kez oynamışlığım vardır. Zevkli bir oyun aslında. Ama bizim ülkemizde bu tarz spor dallarına önem verilmediği için yok olup gidicek.

Murat'
26.12.2009, 11:08
çok hızlı ve çok zevkli bir spordur.Ben ilkokula giderken her okulun bir kız ve bir erkek hentbol takımı vardı.Bugün gelinen durum gerçekten de çok üzücü.

bogazici
11.03.2010, 17:47
Huncal Uluç'un da bu ayki ATLETHICS dergisinde söylediği gibi spor sadece futboldan ibaret değildir, ancak bugün spor diyince 3-5 tane alanı anlıyoruz.
Benim düşüncem lise ve üniversitelerin daha aktif olması. Bu eğitim kurumları aile derneklerinden alacakları fonlarla bu takımları destekleyebilir ve uluslararası müsabakalar düzenlenebilir. Bu konuda Türkiye'de az da olsa uygulamalar var. Yabancı ülkelerden misafir takımlar ile geleneksel müsabakalar düzenlenir ve bu geleneksel bir hal alırsa, şehrin bu tarz organizasyonlara daha açık hale gelmesini sağlarız. Böylece Sadri Şener'in bahsettiği alt yapı sorunu aşılır. Artık dünya geleneksel alt yapı sistemlerini kaldırmıyor. Amerika'daki gibi sporsal başarının akademik başarı ile birleşmesi gerekiyor. Benimkisi sadece bir fikir tabiki de. Yorumlarınızı bekliyorum.

of_trabzonlu
09.05.2010, 13:54
ANTALYA ' DA DÜZENLENEN
ERKEKLER 1. LİG PLAY-OFF MÜSABAKALARI SONUÇLANDI
S.NO TAKIM TAKIM
1 TRABZON 24 ŞUBAT 30 JANDARMA GÜCÜ 35
2 MERSİN YENİŞEHİR 41 BAFRA GÜCÜ 36
3 ADANA ÇUKOBİRLİK 30 İSTANBUL CET KOLEJİ 40
4 İZMİR BORNOVA 26 AYDIN BELEDİYE 28
SIRALAMA ŞÖYLE OLUŞMUŞTUR.
DERECE TAKIMLAR
1. JANDARMA GÜCÜ
2. TRABZON 24 ŞUBAT
3. MERSİN YENİŞEHİR
4. BAFRA GÜCÜ
5. İSTANBUL CET KOLEJİ
6. ADANA ÇUKOBİRLİK
7. AYDIN BELEDİYE
8. İZMİR BORNOVA
NOT : 2010-2011 sezonunda Jandarma Gücü ve Trabzon 24 Şubat takımları Erkekler Süperliğinde mücadele etmeye hak kazanmışlardır.

http://www.hentbolfederasyonu.com/birinclig/jandarmagucu-ve-trabzon-24-subat-super-ligde

24 Şubat takımını tebrik ediyorum. Süper ligde başarılar diliyorum.

Hürgün Aygün
09.05.2010, 15:34
Şuan hentbol takımındayım ve yazın idmanlar başlıyo.:)

pazarkapılı
09.05.2010, 15:37
futbolda bir dönemler amatör olarak oynadıgım 24 subatın hentbol basarılarına deginmeye gerek yok....babamın amcamların bir dönemde yöneticilik yaptıkları 24 subatı tebrik ediyorum....maclarını takip edecez...

bu arada yukardaki mesajı yazan arkadasım hangi takımda oynuyorsun....

Hürgün Aygün
09.05.2010, 15:40
Ya ben okul takımında öyle profosyenel değil.

macka61
09.05.2010, 20:22
tebrikler 24 Şubat takımımız hentbol süper liginde başarılar

Hamdi Karamahmutoğlu
09.05.2010, 20:44
Tebrikler.
Umarım Süper Ligde başarılı olurlar.
Jandarma Gücü geçtiğimiz sezon düşmüştü sanırım.
Süper Ligde ise Bjk oldukça başarılıydı bildiğim kadarıyla.

Sinan Ayaz
10.05.2010, 04:29
trabzonspor basketboldan sonra voleybol ve hentbol takımıda kurmalıdır hemde bayanlarla beraber bu işi türkiyede en iyi fb yapıyor vallahi adamlara gıptayla bakıyorum

Gökçebey
10.05.2010, 10:44
http://www.thf.gov.tr/tr/haber/1613-SUPER_LIGE_YUKSELEN_TAKIMLAR_BELLI_OLDU.html

Oğuz ZEYTİN
10.05.2010, 11:47
Trabzon Belediye maçlarına giderdik 19 Mayıs'a... Sonra ne oldu ne bitti anlamadan (bizim de ilgisizliğimizden) hentbol takımlarımız (24 Şubat bayan/ Belediye erkek) kayboldu.

24 Şubat'ı tebrik ederim, başarılar dilerim...

pazarkapılı
10.05.2010, 12:14
hentbol,voleybol desteklenmeli....bu sehir tek yanlı olarak büyüyemez....basketbol,voleybol hentbol futbolun bu sehir üzerindeki baskısını tekelini sindirecektir....yeni markalar yaratmak,yeni alanlarda boy göstermek bu sehir insanın önünü acacaktır....

Külünkoğlu
10.05.2010, 13:01
Tebrikler hentbolcularımıza. Bütün branşlarda şampiyon olduğumuz güne kadar durmak yok.

Murat'
10.05.2010, 13:02
Tebrikler bu takıma destek olmak lazım Belediye'nin hentboldan çekilmesinden sonra çok güzel bir haber oldu bu.Bir zamanlar hem bayanlarda hem de erkeklerde toplam 4 takımla mücadele ediyorduk.

magicyattara
10.05.2010, 13:08
Tebrikler 24 Şubat...hoşgeldin 1. lige..

Trabzon'da Hentbol alt yapısı vardır..umarım bu spora destek gelirde yetiştirdiğimiz sporcularımız,bir bir elimizden uçup gitmez yine..

Fatih BALTA
10.05.2010, 13:11
Seneye her branşta çok coşkulu bir yıl geçireceğiz.
24 Şubat'ı yalnız bırakmayacağız BMN Trabzon olarak.

Badaloğlu
10.05.2010, 13:12
Tebrikler 24 Şubat hentbol takımına...

Ülkemizde hentbol'un, futbol, basketbol ve kısmende olsa voleybol'un gölgesinde kalmasının tek nedeni, sporcuların fazla para kazanamadıklarından dolayıdır.Bu spor dalında başarıların sürekli olacağını zannetmiyorum.Hertbol sporuna sponsorlar el atmadığı sürece bu spor dalı çok göz önünde olmayacaktır...

Mustafa K. Demirbaş
10.05.2010, 13:13
tebrikler...

mehmets61
10.05.2010, 13:25
tebrikler:)

bordo61
10.05.2010, 13:42
Hentbolda efsane geri döndü.

Bizim zamanımızda 24 Şubat hentbolda Futboldan çok daha fazla iyidi.

Giderdik maçlara ya hatırlıyorum :)

BEYTEKİN61
10.05.2010, 14:09
Trabzonspor hentbol takımınıda bünyesine katsa çok iyi olur... prosedürler ne der acaba? böyle bir şeye imkan var mı

Mehmet Ç.
10.05.2010, 14:29
tebrikler

24 Subat'i Trabzonspor catisi altina alamazmiyiz?? Bikere isim'den 10 puan önde baslarlar.. Hem Finansal hem seyirci destegi acisindan'da iyi olur.

macka61
10.05.2010, 16:49
Tebrikler 24 Şubat

Hayriye Ayan
10.05.2010, 17:00
tebrikler:sevinç::sevinç::sevinç:

Cengiz Çubukcu
11.05.2010, 11:19
Helal olsun, özlemişiz 24 Şubat ismini 1. ligde duymaya....

_SeRKaN_
11.05.2010, 11:30
Tebrikler...Sporda devrim yaratmaya başladık...

ilteriş
11.05.2010, 15:07
hentbol takımını başarısından dolayı kutlarım.umarım birinci ligde kalıcı olurlar.

boztepeliyasin
13.05.2010, 20:08
basında pek yer verilmedi ama hentbolcularımızıda tebrik ediyorum inşallah başarıları devam eder.

Çağatay_
13.05.2010, 20:36
Umarım her spor dalında başa yarışan bir kent olacağız.

Ilelioglu
13.05.2010, 21:03
Tebrikler.....;):)

Ali Tunahan Güllü
13.05.2010, 21:04
Tebrikler...

Emre B.
13.05.2010, 23:10
Tebrikler, Trabzonspor'un bu takımlara destek vermesi gerek.

Ömer Kibar
13.05.2010, 23:34
Tebrikler Hentbolcularumuza

Her branşta en önde daima Trabzonspor yazdırmalıyız

Nytre
16.05.2010, 12:39
cok hentbol maçına gitmiştik lisedeyken. hem 24 şubat maçlarına hem de trabzon belediyesporun avrupa ve lig maçlarına . şimdi efsane geri döndü ! trabzon kenti hentbolda da iddialı bir şehir olmasına rağmen böyle bir boşluğun olması bizim utancımız.