PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kadromuzun Değeri ve Mali Durum Işığında Trabzonspor'un Geleceğinin Planlanması

İlker ToSun
07.12.2009, 21:11
Evet arkadaşlar kamuoyunun, hatta çoğumuzun da genel kanısına göre elimizdeki kadro İstanbul takımlarının gerisinde. Ancak bu kanıda olan kendimin de dahil olduğu büyük kitlenin bir yanılgı içinde olduğunu anlamış bulunmaktayım ve Trabzonspor'un geleceği adına sevindirici şeylerin olduğunu anlamış bulunmaktayım.

Durum şu ;

Alanzinho : 26 yaşında , meziyetleri tartışılmayacak bir oyuncu ve belki de bu ligde ayağında topla rakip kaleye diklemesine en iyi giden oyuncu.

Barış Memiş : 19 yaşında , altyapımızın Fatih Tekke'den sonra yetiştirdiği en yetenekli isim ama maalesef o da Fatih Tekke gibi mental açıdan birtakım zaafları olan bir oyuncu. Fatih'de yapılan hata gibi 28 yaşında kadar unutulmaz da üstüne gidilip eğitilirse Türk futbolunun en etkili 3 kanat oyuncusundan birisi olur.

Ceyhun Gülselam : 22 yaşında , genç yaşta A milli takım seviyesine yükselmiş, topu bilen, ağır futbolunu mermi gibi şutlarıyla unutturan iyi fizikli bir isim.

Gabriç : 23 yaşında , yıllar sonra belki de gördüğümüz ilk gerçek sol kanat oyuncusu , yetenekleri hepimizce mağlum. Ayrıca dünya futboluna hakimiyetiyle bilinen Uğur Meleke tarafından söylenen " Gabriç isminin transferinin düşünülmesi bile Trabzonspor'un sınıf atladığının göstergesidir " cümlesiyle de sanılandan ve sandığımızdan çok daha büyük bir transfer olduğu aşikardır.

Ferhat Öztorun : 22 yaşında , şu an için sol beki tek isim olarak güvenle emanet edebileceğimiz birisi gibi gözükmese de en fazla 2 yıl içinde mevkisinde belki de rakipsiz olabileceği imajını veriyor.

Colman : 24 yaşında , futbolu iki yönüyle oynayan, hem ofansif hem de defansif anlamda üretkenlik sağlayan ve orta sahada bir "beyin" görevi gören bir maestro. Dünya futbolunun son yıllarda yeniden şekillendirdiği "10 numara"nın ta kendisi.

Onur Kıvrak : 21 yaşında , şimdiye kadar gereken şansı bulamadı ancak şans bulduğu maçların çoğunda kalesinde güven verdi ve üstün kaleci meziyetleri olduğunu bize gösterdi ve uzun süreli şans bulduğu takdirde milli takım kalecisi olacağından şüphem yok.

Selçuk İnan : 24 yaşında , yıllardır takımımızda hücuma gerek paslarıyla gerek şutlarıyla destek veren bir orta saha oyuncusu eksiğini kapatan bir isim. Sürpriz çıkışlarıyla attığı goller de cabası.

Brüls - Papy : 18 yaşındalar , oynadıkları takımlarda daha şimdiden göze batıyorlar. Belki de şu anki performansları bile takımımızda oynamaya yeterli düzeyde. İzleme fırsatı bulduğum her maçta inanılmaz performans gösterdiler ve ileride özellikle de Avrupa futbolunda çok üst düzeye gelmeye sanılandan çok daha yakın isimler.

Evet arkadaşlar bir başka başlıkta da önerdiğim gibi endüstriyel futbola karşı paralı transferlerle direnme gücümüz çok zor ve bize en uygun olanı Arsene Wenger yani Arsenal modelidir. Bu saydığım futbolcuların hepsinin yetenekleri konusunda hepimizin hemfikir olduğumuzu düşünüyorum ve bundan 3 sene sonra dahi bu isimlerin en yaşlısı 29 YAŞINDA , en genci ise 22 YAŞINDA olacak.

Trabzonspor'un yarınlarını kurtaracak tek sistemin, bu isimlerin bu takım için bir İSKELET olarak kurulup KOLLANMASI olduğunu düşünüyorum. Daha bu yaşta bonservisleriyle yakalanmış bir Colman, Gabriç, Brüls, Papy ve Alanzinho çok ama çok büyük bir ŞANSTIR ve bu şans ELDEN KAÇMAMALIDIR.

Belki sizlere abartı gelecek ama benim görüşüme göre Trabzonspor tarihinin en iyi yabancı kadrolarından biri kurulmuş vaziyette. Burada şimdi en büyük görev, Koredeki görevi sırasında 17 yaşındaki bir isme forma şansı verip onun milli takıma kadar yükselmesini ve milli takımının da en iyi oyuncusu olmasını sağlayan ve bu yaptığıyla da açıkçası beni ŞAŞIRTAN Şenol Güneş'e düşmektedir. Futbolun tek patronu haline gelen Şenol Güneş'in artık yarınlara dair planlarını ortaya koyması ve uygulaması şarttır.

Ve son söz olarak da şunu söyleyeyim 95 trilyonluk borcumuzun öyle Sadri Şener'in söylediği gibi de "kapanılabilirliği" bizim ekonomik dengemiz içinde de hiç ama hiç kolay değildir hatta imkansıza yakındır. Aynı hatalara devam eden bir Trabzonspor bu mali tablosu yüzünden belki de gün gelecek transfer yasağı konmuş hale gelecek, o yüzden artık Trabzonspor çehresini değiştirmeli ve kendisine külfet olan yaşı ilerleyen futbolculardan kurtulmalıdır.

"Sabırsız" damgası vurulan bu taraftarın da gelecek adına bu adımların samimi bir şekilde atıldığını gördüğü takdirde bu takıma en az 2 sene koşulsuz destek vereceğine eminim.

Saygılar ...

KUTADGU
07.12.2009, 21:13
Bence çok iyi başlık.

Gayet faydalı bir başlık.

Hasan61
07.12.2009, 21:59
Güzel bir başlık...Faydalı şeyler çıkacaktır

M.S.SOFU
07.12.2009, 22:11
futbolcular hakkında yorum yapılmış ama bence futbolcuların hangisinin iyi hangisinin kötü olduğuna kendi aramızda karar verememiş bir taraftar kitlesiyiz
ben gabric'e iyi diyorum bekleyelim diyorum
vatandaş hemen atlıyor ordan
hani nerde iyi
bekleyelim diyorum
yok iyi değil diyor
ayrıca takımın değeri balli 70 milyon dolar
ve biz avrupada oynamadıkça topçularımızın değeri düşecektir

SüRMeNe_6161
07.12.2009, 22:46
Güzel Başlik..

İsa
08.12.2009, 00:31
Yapılacak iş basittir.
Yüksek maaşlı ve katkısı az olan oyuncularla üçüne beşine bakmadan elden çıkartıp.Kadromuzda bulunan gelecek vadaden gençleri kadroya monte edip,sezon sonu bonservisi elinde 2-3 tecrübeli,katkı yapabilecek oyuncu ile şimdiden anlaşmak.

winner
08.12.2009, 10:24
Çok değil üç sene öncesinde ki oyuncu kadrosu ile kıyaslandığında 2-3 kat bir değer artışı ve kalite olduğu ortada.Sadri Şener yönetimi bu anlamda kulübe ciddi bir katkı vermiştir.Hatalar olmadı mı? Tabii ki oldu. Ama şu anda potnasiyeli yüksek ve geleceğe dönük bir takım var elimizde.Önemli olan üzerine koyarak devam etmek.Şenol Güneş gibi futbolcuların çok saygı duyduğu bir ismin takımın başında olması da hem mevcut takımın performansını olumlu etkileyecek, hem de yapılacak yerli ve yabancı transferlerde futbolcu tercihi açısından avantaj getirecektir.Bu kadro iyi bir kadro, çok değil 3 direkt oyuncu ile rahatlıkla her sene şampiyonluğa oynar.

Soytürk
08.12.2009, 10:52
alt yapıya önem verilmesi düşüncesindeyim bende yıldızlar dogacaktır fazla para vermeden borca girmeden en önemlisi gecen yıl dünya şampiyonu olmuş trabzonlisesi futbol takımı var ordaki cocuklar neden degerlendirlmez...?

hakankutlu
08.12.2009, 12:13
Takımımızın Mali olarak değeri 61.400.000 €'dur.Tabiki bu ortalama bir değerdir.Yani 1 Milyon €'luk adamı 2-2.5e satma imkanlarıda göz önüne alındığında tabiki değer artabilir yada azalabilir.Genç oyuncularımız bol.Bunlardan faydalanıp ileriye dönük hem ekonomik hemde sportif başarı yakalanabilir.
Futbolcularımızın değerlerini öğrenmek isteyenler için...
http://www.transfermarkt.de/de/verein/449/trabzonspor/uebersicht/startseite.html

Doğan Şahin
08.12.2009, 13:46
Bu oyuncuların çoğununun sözleşmesi seneye bitiyor ne yazık ki.
Yaşlı futbolcuların gerekli tecrübe aktarımlarını yaptıklarını düşünüyorum. Elden çıkarılmaları ve yerlerine gençlerin ikame ettirilmesinde fayda var.
Diğer genç oyuncularımız ile de şimdiden anlaşmak lazım hem de maç başı olarak.
Ekonomik olarak kalkınmak istiyorsak tüm futbolcularımızı belli bir miktar garanti ve kalanı maçbaşı parasıyla oynamaya ikna edebilmeliyiz.

Muhalif
08.12.2009, 23:11
Kadromuzun değerinin 60 milyon euro olduğu konusuna katılmıyorum. Verilen linkte Slyva 4 milyon, Song 4.5 milyon, Tjikuzu 2 milyon görünüyor. 10.5 milyon euro hesap edilen değer aslında kocaman bir 0. Zira bu adamların 2 sinin sözleşmesi bitiyor, diğerini de alan çıksa bile 500 binden fazla veren olmaz. Ayrıca Yattara'ya 5.5 milyon, Umut'a 3.9 milyon, Alanzinho'ya 4 milyon, Serkan'a 2.7 milyon, Tayfun'a 2.4 milyon, Cale'ye 3 milyon, Engin'e 2.2 milyon değer biçilmiş ki bu adamlardan herhangi birini bu fiyata satamayacağımızı hepimiz biliyoruz. Katar'a satarsak belki. En iyi hesapla bile 40 milyon euro zor eder bu kadro gerçekçi olalım.

Geleceğin planlaması derseniz bence Fb maçından sonra buna başlayabiliriz. 2. yarı başında tüm yabancılar elden çıkarılmalı. Gökhan Ruslara pazarlanmalı bir şekil. Engin ve Umut'da eder fiyatları bulunursa satılmalı. Papy ve Brüls'ü geri getirmeli. Denizli'den Çağlar alınmalı sola. Geliyorsa Tekke, gelmiyorsa Ersen Martin alınıp kalan sezona devam edilebilir. İlk 6 da ligi bitirip intertoto v.b şekilde Avrupa'ya gitmenin yolu aranmalı. Satılan tüm futbolcuların gelirleri borçları kapatmakta kullanılmalı. Elimizde Selçuk-Egemen-Giray-Onur-Tolga-Tayfun-Barış-Papy-Brüls-Serkan-Ömer-Ceyhun gibi bir iskelet yapı kalmalı. Karadenizspor kapatılıp oradan gelecek oyunculardan iyileri seçilip alınmalı, Göksu-Ahmet Sarı gibi yetenekli gençler kazanılmalı. Bu seneyi böyle bir projeyle gözden çıkarmaya hazırım ben.

Böyle bir temel kurulursa gelecek sene bir ortasahaya beyin, bir çok iyi forvet, bir iyi savunmacı alınarak 3 yabancı hakkı kullanılır. Yerli takviyeler de yapılır ve şampiyonluğa adayız diye meydana çıkılır.

Başkan çıkıp da 60 milyonluk takımımız var demesin hiç. Transfermarket linkine bakın 3-4 oyuncumuz haricinde hiç biri o yanında yazan bonservis ücretini getiremez!

Volkan
08.12.2009, 23:26
bütün sözlerine katılıyorum ilker kardeşimin ama takıma külfet olan yaşlılar kac tane var elemizde ve takımda yaşı ilerlemiş 2-3 adamın olması benim icin herzamn iyidir genc oyuncular yetişicekse büyüklerinden ders alması kacınılmaz dır

yazı icin teşekkürler :alkış: :alkış:

miaksoy
08.12.2009, 23:33
Gabric , Alanzinho ve Colman kesinlikle takimda kalmali. Bunlar cok ozel yetenekler, degerlerine deger katacaklarini dusunuyorum. Mevcut kadro Fatih Tekke gibi bir kac kaliteli isimle takviye edilmeli. Alt yapi calismalarina onem verilmeli , gencler takima kazandirilmali.

Atmaca
11.12.2009, 16:09
1 sene sonra bonservisini eline alan ucar gider.Yada gitmesin diye birsürü para verilir.Onlarda Yattara örnegindeki gibi devam eder.(insallah yanilirim)
Ama nerde Fatih, Gökdeniz gibi adamlar; takima gelir getirmek icin imza atsinlar ve kendi alacaklari rakamlar düssün. Bu özevlatlarin kafasi hic calismiyor.

İHTİLALL
11.12.2009, 17:07
Kadromuzun değerinin 60 milyon euro olduğu konusuna katılmıyorum. Verilen linkte Slyva 4 milyon, Song 4.5 milyon, Tjikuzu 2 milyon görünüyor. 10.5 milyon euro hesap edilen değer aslında kocaman bir 0. Zira bu adamların 2 sinin sözleşmesi bitiyor, diğerini de alan çıksa bile 500 binden fazla veren olmaz. Ayrıca Yattara'ya 5.5 milyon, Umut'a 3.9 milyon, Alanzinho'ya 4 milyon, Serkan'a 2.7 milyon, Tayfun'a 2.4 milyon, Cale'ye 3 milyon, Engin'e 2.2 milyon değer biçilmiş ki bu adamlardan herhangi birini bu fiyata satamayacağımızı hepimiz biliyoruz. Katar'a satarsak belki. En iyi hesapla bile 40 milyon euro zor eder bu kadro gerçekçi olalım.

Geleceğin planlaması derseniz bence Fb maçından sonra buna başlayabiliriz. 2. yarı başında tüm yabancılar elden çıkarılmalı. Gökhan Ruslara pazarlanmalı bir şekil. Engin ve Umut'da eder fiyatları bulunursa satılmalı. Papy ve Brüls'ü geri getirmeli. Denizli'den Çağlar alınmalı sola. Geliyorsa Tekke, gelmiyorsa Ersen Martin alınıp kalan sezona devam edilebilir. İlk 6 da ligi bitirip intertoto v.b şekilde Avrupa'ya gitmenin yolu aranmalı. Satılan tüm futbolcuların gelirleri borçları kapatmakta kullanılmalı. Elimizde Selçuk-Egemen-Giray-Onur-Tolga-Tayfun-Barış-Papy-Brüls-Serkan-Ömer-Ceyhun gibi bir iskelet yapı kalmalı. Karadenizspor kapatılıp oradan gelecek oyunculardan iyileri seçilip alınmalı, Göksu-Ahmet Sarı gibi yetenekli gençler kazanılmalı. Bu seneyi böyle bir projeyle gözden çıkarmaya hazırım ben.

Böyle bir temel kurulursa gelecek sene bir ortasahaya beyin, bir çok iyi forvet, bir iyi savunmacı alınarak 3 yabancı hakkı kullanılır. Yerli takviyeler de yapılır ve şampiyonluğa adayız diye meydana çıkılır.

Başkan çıkıp da 60 milyonluk takımımız var demesin hiç. Transfermarket linkine bakın 3-4 oyuncumuz haricinde hiç biri o yanında yazan bonservis ücretini getiremez!

Ben artık yazmıyorum fazla ama..

Şu yazı,bu yazıldığı başlığı, otomatikman bir "ironi" haline getirdi ya, yazayım şunuda..

Yahu arkadaş,iki yıldır doğru dürüst netice veren bir iş yapmazsın,.

Bir hoca işini bile yüzüne gözüne bulaştırıp,Samet'i sizi şampiyon yapacak
diye kakalamaya çalışırsın,

Turist gibi, meşhur hocalarla resim çektirip,görüştüğün on bilmem kaçıncı hocayı pazarlamaya kalkarsın,

Üstelik ahalinin "eh" dediği bu hocayı daha üçüncü haftadan kovmak için ,iftira üzerine iftira atarsın,

Yıldız filan değil dediğin adam Avrupa'yı silkeler, sana 20 milyon saydırır,arkasından sallarsın,

Bir başka onbeş milyon sayan adam; neredeyse bedavaya almazsın,o nada en vait çeşit iftira atar,BMN sitesinin % 95 ini yok sayarsın,

Bir önceki kongre de bugün kü rezil tablonun beşte birini bile ibra ettirmediğin için(tek doğru işin buydu), ya aynısını banada yaparlarsa korkusuyla yüz dolara yazı yazan adamlara bile ibre edilememe korkusuyla yalvarırsın,

Borçları az göstermek için neredeyse 15 milyon tutan faizlerini yazdırmazsın,

Bir 15 milyon borcu da,"nasıl olsa çakmazlar " düşüncesiyle ,güya şirket ortaklığı yaparak ,asıl onay vermesi gereken SPK nın haberi bile olmadan,yine tablodan atarsın,

Karadeniz'in borçlarını,sanki başkası ödeyecekmiş gibi,burası Trabzonspor mali genel kurulu deyip,hiç yokmuş gibi yaparsın,

Sonra korka,korka geldiğin genel kurulda ,daha yapılmamış ihalelerden,
kulüp girdisini kafana göre iki katına çıkarıp,üçle çarpıp(ancak psikolojik olarak tatmin edeceğinden)210 milyon gelirden bahsedip,ahaliyi aval,aval baktırırsın,

Yine milletin gözünü boyamak için,bir sürü para ödeyip(bu tabloyu transfer forumundan, 15 yaş gurubu çocuklar bedava yapardı) yaptırdığın gülünecek tabloyla(arkadaş yazmış 10,5 milyon euro dedikleri oyuncular mayısta serbest,yani sıfır,Tayfun Cora 2.4 milyon euro görünüyor)efendim borçların karşılığı budur dersin,

En dramatik tarafı budur ki ,Şenol Güneş okus pokusuyla bütün bunları genel kurula yedirirsin,

Ondan sonra da güya bir iş başarmış gibi gerin,gerin gerinirsin..

Allah'tan korkmadığınızı biliyorum,bari kuldan utanın diyeceğim..

Başka ne diyeyim..

İnşallah fb,gs ve bjk ninde Sadri bey gibi bir başkanı ve Hayrettin bey gibi bir asbaşkanı olur bundan sonra..

İflah olmazlar bir daha..

Deniz Telci
11.12.2009, 17:25
Barış Memiş dediğiniz kişi, bence 2.Gökdeniz'imiz olmalı :) ! Bu sadece Trabzonspor için değil, A Milli Takımla'da müdahale etmeli ! onla 3.5 senelik sözleşme izmalattırılmalı ! seve seve ilk 11'lerde oynatılmalı :) !