PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Borsa Fiyaskosu

Faik Yılmaz
29.11.2009, 12:36
BORSA FİYASKOSU

Klübümüz Nisan 2005 te büyük umutlarla borsaya açıldı. Yaklaşık 100 milyon dolar piyasa fiyatı üzerinden ( o günki dolar kuru 1,30 tl) yaklaşık 30 milyon tl gelir elde edildi. Bu çok güzel bir rakamdı.

Ancak iki noktada çok ciddi sıkıntılar vardı.

- Borsadan gelen para verimli gelir getirecek projelerde kullanılacak yerde har vurup harman savuruldu. Söz gelimi iki santral projemizin yaklaşık maliyeti bu kadar ve bu paralarla iki santral yapsak senede yaklaşık 10 trilyon gelir elde edebilirdik.

- İkincisi ve en önemlisi borsaya açılma şeklimizdi. Öyle bir model şeçtikki sadece gelirler göz önünde bulunduruluyor. Yani senede 60 trilyon gelir üzerinden ortaklar pay alıyor. Yani 60 trilyon geliriniz varsa dörtte biri yani 15 trilyonu kafadan uçup gidiyor. Borsadan gelen para 3-4 yıllık temettü ödemeleriyle uçup buhar olacak kadar fazla meblağlar tutuyor.

Neden bu şekilde açıldıkta Beşiktaşın gibi bütün gelir-gider hesaba kaılarak açılmadık. Öyle olsaydı kağıt üzerindeki yüksek kar rakamları olmayacak temettü ödemeleride astronomik rakamlar tutmayacaktı. Belki Aktuğ yönetimi bunu düşünemedi belki fazla rağbet olmaz diye düşünüp bu modeli seçti bunu bilemiyorum.

Tek bildiğim 2 yıldır temettümüzün ödenmediği ve en az 20 trilyon lira var. Tam olarak onu bile bilemiyoruz.

Şimdi baştan alalım. Trabonspor borsaya açılacağı zaman iki parçaya ayrıldı. Sportif A.Ş. ve Futbol A.Ş. ...Sportif A.ş. gelir getiren ve borsada olan şirket. Futbol A.Ş. ise harcamaları yapan şirket konumunda. Sportif A.Ş. sadece gelirleri beyan ettğinden sürekli artıda yani karda. Futbol A.Ş. ise ekside.

Mevcut yönetim Galatasarayın yaptığı gibi Sportif A.Ş. ile Futbol A.Ş. yi bir leştirmek istiyor böylelikle gelir-giderler aynı şirkette olacağından temettü ödemeleri çok azalacak belki sıfırlanacak böylelikle klüp fazladan para ödemeyecek.

Başta güzel bir fikir gibi duruyor değilmi...Evet ama maalesef iyi olmayan yönleri ve sakıncaları var bu durumun her şeyden önce klübün mali yükünden başlayalım.

Tarih Aktif Klüpten Alacak
31.05.2005 34.004.433 3.591.273
31.05.2006 53.443.916 26.645.816
31.05.2007 63.321.854 37.652.117
31.05.2008 70.115.192 43.523.388
31.05.2009 142.119.083 112.253.603
31.08.2009 153.323.722 123.315.581

Yani tablo biraz karışık görünebilir. Açıklayayım. Klübün aktifleri son 5 yılda büyük bir oranlar artmış. Bu bir gerçek yani 5 yılda 5 kat artmış. Ancak kötü olan borçları 5 yılda tam 40 kat artmış. Yani klübün borç/ aktif oranı % 10 lardan % 80 lere yükselmişki. Bir şirket için hiçte iyi bir durum değil bu...

Şimdi diyeceksinizki mevcut yönetimin bu işteki kabahati ne. Onuda son iki yıldaki mali durumdan görebiliyorum. Son iki yılda borçlarımız 80 milyon liradan fazla artmış.... Ayrıca son iki yılda temettü ödemediğimiz bunun borçlarda görünmüyor oluşu borcumuzunda da yaklaşık 20 milyon lira civarında olmnası kötü olan yönü oluşturuyor.

Sadece bununlada bitmiyor. İki şirketi birleştirmek için Spkdan izin alınacak. Spkda borsadaki şirketler için çağrı zorunluluğu denilen bütün hisseleri almayla sonuçlanaiblecek bir işlem sunacak bizlere. Yani bu birleşmeyi kabul etmeyen ortaklar Spknın belirleyeceği bir fiyattan ( genelde son bir aylık fiyat ortalaması oluyor bu) klübe hisselerini satabiliyorlar.

Yani bütün ortaklar hisselerini satsalar yaklaşık 30 -40 trilyon lira sıcak para gekiyor. Temettüleride bu arada ödemek zorundayızki en az 50 trilyon sıcak para lazım..

Sonuç olarak klübün borsaya açılması A.ş. olması çok yararlı şeffaflık ve profesyonel yönetim açısından gerekli bir olay. Ancak gerek borsaya açılış şeklimiz gerekse gelen paranın kötü kullanımı ve klübün kötü yönetimi nedeniyle borsa tamamen bir fiyaskoya dönmüş durumda.

Yazılarıma yeni dosyalarla ilerleyen günlerde devam edeceğim.

Saygılarımla...

Not: Tablo 24. Kasım 2009 tarihli Referans gazetesinden alınmış. Bazı bilgilerdende yararlanılmıştır.

Ali Can
29.11.2009, 13:18
faik abi bilgilendirdiğin için teşekkür ederim

alperberat
29.11.2009, 13:42
Borsaya kote olan TRABZONSPOR SPORTIF YATIRIM VE TICARET A.S.`nin %25`i halka acik. Bu %25`in yani toplam hissemizin %75 ila %80 arasi Trabzonspor Futbol İşletmeciliği Tic. A.Ş.`nin elinde; kalan hisseler ise dolasimda. bir ara yonetim bu hisseleri toplamaktan yanaydi; burda yakin bir gelecekte bize sorumluluk dusebilir, hisseleri toplama konusunda. daha sonra da az bir maliyetle bjk benzeri bir borsa yapilanmasina gidilebilir.

ben de kesinlikle borsadan gelen paranin dogru kullanilmadigini dusunuyorum.

Özkan
29.11.2009, 13:55
Kulübümüzü bu şartlar altında borsaya sokan şahıslar hakkında mahkemelerde birşey yapabilir miyiz? Birisi çıkıp tüm hisseleri toplasa Trabzonspor o adama mı çalışacak?

alperberat
29.11.2009, 14:03
borsaya kote olan sirketin ortaklik yapisi linktedir;

http://www.trabzonspor.org.tr/default.asp?Sayfa=TSSportifAs#SDOY

sirket sozlesmelerine binaen ole her onune gelen hisseleri alsa bile yonetim kurulunu etkilemedigi icin o hissedarin oyuncagi olmazsin.

Mustafa ÖZDEMİR
29.11.2009, 22:43
desenize biz batmışız...

M.S.SOFU
30.11.2009, 00:45
editt........edittt.....

M.S.SOFU
30.11.2009, 00:47
ayrıca şirketin temettüyü geç ödemesi nedeniyle qwt fund's ile başıbelada
ama bu durum mahkemeye gitti ve dava 1 yıl içinde sonuçlanacak

M.S.SOFU
30.11.2009, 00:52
Kulübümüzü bu şartlar altında borsaya sokan şahıslar hakkında mahkemelerde birşey yapabilir miyiz? Birisi çıkıp tüm hisseleri toplasa Trabzonspor o adama mı çalışacak?
galiba şirketin tamamının %25 i halka arz edildi
yani bu tip halka arz olaylarında bildiğim kadarıyla hissenin %25 inin alınan kararlarda çok etkisi olmuyor

ama eğer adamın biri çıkar kardeşim ben kulübü satın almak istiyorum derse ne olacak bilmiyorum
ben kulübün kime ait olduğunuda bilmiyorum
yani mesela ben zengin işadamı olsam kulübü almak istesem kimden alacağımı ne şekilde alacağımı bilmiyorum
çünkü bildiğim kadarıyla tğrkiyede kulüpler tüzel kişilik ve üzerinde ait olanlar kendisine ait ve bu tüzel kişliğinde sahibi yok
sadece bir yönetici seçiliyor-msl. sadri şener-ve ona yönetme yetkisi verilmiş oluyor
yani sadri şener istese kulübü satamıyor
bizim ülkemizde biraz daha farklı bir durumvar diğer avrupa ülkelerine göre...

M.S.SOFU
30.11.2009, 01:19
Tarih Aktif Alacak
31.05.2006 53.443.916 26.645.816

bence tabloyu çok iyi anlayıp yorumlamak lazım
öncelikle tablonun aktif kısmı kulübün paraya çevirebileceği mevcutları gösterir,mesela demirbaş,alacak,kasa,senet v.s.
bu kısmın artması kulübün gelirinin arttığı anlamına gelmektedir

pasif kısımda ise paraya çeviremediğiniz kısımdır
yani borçlarımız,ortaklara ödenecek olan kar ve zararımız.ve sermayeye olan borcumuz...

buranın artmış olması pozisyona göre değişir

mesela pasifin artması durumu kar ve zarar hesabının artmasından kaynaklanıyor ise bu ortaklara daha fazla kar payı yani temettü ödemek demektir

mesela pasifin artması durumu eğer borç hesabımızın artmasından kaynaklanıyorsa bu durum kulübün borcunun artmasıdır ki sanırım banka kredileri ile ötelenmesi daha caziptir kar zarar hesabındaki kabarıklıktan,tabi bu benim yorumum,

şimdi kulüp ilk halka arz ettiği zaman bakıyoruz ki aktif/pasif oranı 10/1
ve en son yazan verilere göre 1.24/1 gibi
yani pasif kısım artmış
yani ya kar zarar,ya borç, ya da kulübün sermaye girdisi artmış
kulübün sermaye girdisi artamayacağına göre ya kar zarar,ya borçlar
son olarak yapılan bir açıklamada kulübün borçlarının 50 milyon $ olduğu söylenmişti-yanlışım varsa düzeltin-
yani dolar kuru
yani burada pasif kısmın son dolar kuruna göre yaklaşık 75 000 000 tl si borçtan kaynaklanıyor
yani ötelenebilir bir borç
yaklaşık 50 000 000 tl lik borçta ortaklara ödenmesi gereken -yani temettü- borcu

şu anda temettü ertelendi

yani kulüp eğer hisseleri toplamaya başarabilirse 50 000 000 tl lik temettü borcu kanunen düşecek-alıcı ve borçlunun aynı olması-

ama dediğim gibi burada yazılanalar tamamen yukarıdaki tablo ve kulaktan dolma kulübün borç miktarına göre

ayrıca ben hisse sahibi olsam hisseleri kulübe satarmıyım

SATMAM

temettü dağıtılana kadar beklerim

Atılay
30.11.2009, 13:18

ayrıca şirketin temettüyü geç ödemesi nedeniyle qwt fund's ile başıbelada
ama bu durum mahkemeye gitti ve dava 1 yıl içinde sonuçlanacak

Bir iki konuyu açığa çıkarmakta fayda var....

Trabzonspor Sportif A.Ş. nin borsada 25.000.000 lot hissesi var. Bunun 6.250.000 halka açık. Ortalama hisse fiyatı 7 ytl... Yani şirketin değeri 175.000.000 Tl....

Siz diyelimki borsadaki bütün hisseleri birden almak isterseniz 43,75 milyon tl ye ihtiyacınız var. Ancak piyasadaki hisseler azalacağından bu fiyata almanız mümkün değil maliyet çok daha fazla olucaktır.

Hepsini alsanız dahi toplam hissenin % 25ine sahip olabilirsiniz. Buda hakim ortak konumunda olmadığınızdan şirketi yönetme anlamında bir üstünlük sağlamıyor. En az % 51 hisseniz olmalıki şirketin sahibiyim diyebilirsiniz Ancak bu şu an itibarıyla mümkün değil.

QVT adlı şirket Galatasarayın borsadaki hisselerinin büyük kısmına sahip. Ayrıca bizim borsadaki kote hisselerimizinde % 40ına yani toplam hissenin % 10una sahip. Bu anlamda QVT adlı şirketin açtığı dava sonucu büyük maddi külfet ortaya çıkabilir.

Faik Yılmaz
30.11.2009, 15:16
Bu konu ile ilgili bu haftada Ekonomist Dergisindede haber çıktı.... Klüp iki şirketini birleştirmek istiyor...

Daha geniş bilgiyi ve klübün mali durumu hakkındaki detayları önümüzdeki hafta kongrede sunarlar umarım....

f1bekir
30.11.2009, 15:27
Halil Şanlı'nın bu olayı şiddetle eleştirdiği günleri hatırlıyorum. Genelde gıcık eder beni ama bu konuda haklıydı ama kimse dinlememişti. Borsaya açılma şeklimiz ''günü kurtarma'' felsefesinin en baba örneğiydi. Parayı al, gereken ödemeleri yap, geri ödeme zamanı geldi mi torunun öder. Hiçbir gelir getirici projeye yatırım yapmak yok, geleceğe yönelik bir adım yok. Hatta yanlış hatırlamıyorsam -para fazla gelmiş olacak ki- futbolcuların maaşlarına zam bile yapılmıştı. Bunu yapanların bir şekilde cezasını bulması lazım, bu kadar basit olmamalı. Şimdiki yönetimin gelecek yılların gelirlerini ipotek ettirmesi gibi bişey yani. Al birini vur ötekine hesabı. Yok mu şu takımı yönetebilecek bir Allah'ın kulu?!

M.S.SOFU
01.12.2009, 00:00
Bir iki konuyu açığa çıkarmakta fayda var....

Trabzonspor Sportif A.Ş. nin borsada 25.000.000 lot hissesi var. Bunun 6.250.000 halka açık. Ortalama hisse fiyatı 7 ytl... Yani şirketin değeri 175.000.000 Tl....

Siz diyelimki borsadaki bütün hisseleri birden almak isterseniz 43,75 milyon tl ye ihtiyacınız var. Ancak piyasadaki hisseler azalacağından bu fiyata almanız mümkün değil maliyet çok daha fazla olucaktır.

Hepsini alsanız dahi toplam hissenin % 25ine sahip olabilirsiniz. Buda hakim ortak konumunda olmadığınızdan şirketi yönetme anlamında bir üstünlük sağlamıyor. En az % 51 hisseniz olmalıki şirketin sahibiyim diyebilirsiniz Ancak bu şu an itibarıyla mümkün değil.

QVT adlı şirket Galatasarayın borsadaki hisselerinin büyük kısmına sahip. Ayrıca bizim borsadaki kote hisselerimizinde % 40ına yani toplam hissenin % 10una sahip. Bu anlamda QVT adlı şirketin açtığı dava sonucu büyük maddi külfet ortaya çıkabilir.
ayrıca davanın sonuçlanacağı zamana doğru eğer şampiyonluk yeni büyük bir transfer ya da temettü ödemesi gibibv etmen olmazsa hisse değerinin çok düşeceğinin düşünüyorum
benim tahminim davanın kulüp aleyhine sonuçlanacağı
çünkü temettü ödemesinin gecikmesi yüzünden bu dava açıldı
kulüp vakti zamanı gelince temettüyü ödemeli
yani hatamız var

M.S.SOFU
01.12.2009, 00:02
Halil Şanlı'nın bu olayı şiddetle eleştirdiği günleri hatırlıyorum. Genelde gıcık eder beni ama bu konuda haklıydı ama kimse dinlememişti. Borsaya açılma şeklimiz ''günü kurtarma'' felsefesinin en baba örneğiydi. Parayı al, gereken ödemeleri yap, geri ödeme zamanı geldi mi torunun öder. Hiçbir gelir getirici projeye yatırım yapmak yok, geleceğe yönelik bir adım yok. Hatta yanlış hatırlamıyorsam -para fazla gelmiş olacak ki- futbolcuların maaşlarına zam bile yapılmıştı. Bunu yapanların bir şekilde cezasını bulması lazım, bu kadar basit olmamalı. Şimdiki yönetimin gelecek yılların gelirlerini ipotek ettirmesi gibi bişey yani. Al birini vur ötekine hesabı. Yok mu şu takımı yönetebilecek bir Allah'ın kulu?!
mesele birde borsaya açılış şekli
nasıl böyle zararlı bir yöntemle açıldılar anlamak mümkün değil
ben bazı şeylerden şüphe etmeye başladım artık

Travelair
01.12.2009, 00:30
Bu borsaya açılma zaten yeni parlamak isteyen bir türkücünün fırsatçı bir menejerin eline düşmesine benziyor. Ömür boyu kontrat, alacaklarının yarısı benim. Ne ala. Ha burda yarısı değil daha insaflılar. 30 milyon TL hisse sattık göya, hem kulüp hisseleri gitti, hem de adamlar bizi kiraya bağladı. Madem öyle giderleri de gösterin, bu şekil borsaya açılana ne diyeyim. Daha hizmetiniz kaldı mı?

Travelair
01.12.2009, 01:10
Acaba Kayseri Erciyesspor'un Lige çıkma hakkını kazanıp Kayserispor'la isim değişikliği yapıp lige Kayserispor'un çıkması gibi biz de birkaç aylığına isim değiştirip sonra Trabzonspor ismine geri dönsek bu borçlardan kurtulabilir miyiz...

Atılay
01.12.2009, 10:29
Acaba Kayseri Erciyesspor'un Lige çıkma hakkını kazanıp Kayserispor'la isim değişikliği yapıp lige Kayserispor'un çıkması gibi biz de birkaç aylığına isim değiştirip sonra Trabzonspor ismine geri dönsek bu borçlardan kurtulabilir miyiz...

Bu alenen sahtekarlık olur bize yakışmaz

Faik Yılmaz
02.12.2009, 11:08

A.Ş. lerde helede borsaya açık A.ş. lerde o dediğiniz imkansız....

Her hareketi borsaya bildirilmek zorunda.... Şirket iflas etse tasviye olsa dahi yine gözetim altında olmak zorunda.....

Travelair
02.12.2009, 11:11
Teşekkürler. Tabiki. Niyetim yapılan yanlışlıklara şaka yollu dikkat çekmekti

Thedoors
03.12.2009, 14:41
03/12, 14:33:29

İSTANBUL, 3 Aralık (Reuters) - Trabzonspor Sportif Yatırım , Trabzonspor futbol takımının
Trabzonspor Futbol İşletmesi üzerine
kayıtlı lisansının kendi üzerine geçirilmesi amacıyla Türkiye Futbol Federasyonu nezdinde bugün talepte bulunduğunu açıkladı.
Şirket, KAP'a yaptığı açıklamada, Trabzonspor Futbol İşletmesi'nin borcuna karşılık teklif ettiği ve aktifinde kayıtlı Trabzonspor futbol takımının
devralınmasının kabul edilerek şirket aktifine geçirildiğini belirtti.

(Haberi yazan Ceyda Çağlayan; Redaksiyon Orhan Coşkun

M.S.SOFU
03.12.2009, 14:47
03/12, 14:33:29

İSTANBUL, 3 Aralık (Reuters) - Trabzonspor Sportif Yatırım , Trabzonspor futbol takımının
Trabzonspor Futbol İşletmesi üzerine
kayıtlı lisansının kendi üzerine geçirilmesi amacıyla Türkiye Futbol Federasyonu nezdinde bugün talepte bulunduğunu açıkladı.
Şirket, KAP'a yaptığı açıklamada, Trabzonspor Futbol İşletmesi'nin borcuna karşılık teklif ettiği ve aktifinde kayıtlı Trabzonspor futbol takımının
devralınmasının kabul edilerek şirket aktifine geçirildiğini belirtti.

(Haberi yazan Ceyda Çağlayan; Redaksiyon Orhan Coşkun
çok iyi olmuş artık kulübün futbolculara ödediği paralar ve transferler borsaya bildirilecek.bunun bence iki tane güzel yanı var
1)gider gözükecek
2)transfer görüşmeleri borsaya bildirilecek böylece asparagas fanatik ve fotomaç''anlaşma yapıldı'' haberleri olmayacak

ama bu kararın temettü davasına etki edeceğini zannetmiyorum

Sefa
03.12.2009, 15:08
Peki artık zarar gösterebilecekmiyiz ?

UğuR
03.12.2009, 15:14
***TSPOR***TRABZONSPOR SPORTİF YATIRIM VE TİCARET A.Ş.( Özel Durum Açıklaması (Genel) )

Ortaklığın Adresi : Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri Havaalanı altı Trabzon
Telefon ve Faks No. : 0462 325 09 67-0462 328 09 73
Ortaklığın Yatırımcı/Pay Sahipleri İle İlişkiler Biriminin Telefon ve Faks No.su : 0462 325 09 67-0462 328 09 73
Yapılan Açıklamanın Ertelenmiş Açıklama Olup Olmadığı : Hayır
Konu : Trabzonspor Futbol İşl. Tic. A.Ş.ne ait lisansın, Trabzonspor Sportif Yat.ve Tic.A.Ş.ne geçirilmesi ile ilgili TFF başvurusu

AÇIKLAMA:
Açıklanacak Özel Durum/Durumlar:

Trabzonspor Futbol İşletmesi Tic.A.Ş.ile yapılan görüşmeler neticesinde, Trabzonspor Futbol İşletmesi Tic.A.Ş.nin Şirketimize olan borcuna karşılık teklif ettiği, aktifinde kayıtlı Futbol Takımının, devir alınması kabul edilmiş olup, Futbol takımı şirketimiz aktifine geçirilmiştir.Bugün itibariyle Türkiye Futbol Federasyonu nezdinde gerekli lisans değişikliğinin yapılarak, Trabzonspor Futbol İşletmesi Tic.A.Ş. üzerine olan lisansın, şirketimiz üzerine geçirilmesi ile ilgili talepte bulunulmuştur.

Yukarıdaki açıklamalarımızın, Sermaye Piyasası Kurulu'nun Seri: VIII, No:54 sayılı Tebliğinde yeralan esaslara uygun olduğunu, bu konuda/konularda tarafımıza ulaşan bilgileri tam olarak yansıttığını bilgilerin defter, kayıt ve belgelerimize uygun olduğunu, konuyla ilgili bilgileri tam ve doğru olarak elde etmek için gerekli tüm çabaları gösterdiğimizi ve yapılan bu açıklamalardan sorumlu olduğumuzu beyan ederiz.

IMKB

Hasan ZAİMOĞLU
03.12.2009, 15:37
kısacası özetlenecek olursa sonuç nedir :S:S

M.S.SOFU
03.12.2009, 15:37
Peki artık zarar gösterebilecekmiyiz ?
31.05.2006 53.443916 26.645.816

şu bilançoda futbolcuların değerleri sol tarafa aktife geçti
ama futbolcular gelince giderleride olduğundan futbolculara ödenen para da alacak kısmına yazılacak...
alacak kısmına yazılan futbolcu giderleri bizim kârımızı düşüreceğinden ortaklara dağıtacağımız temettüde düşecektir
böylece bundan sonrası için temettü ödemelerinde daha rahatlayacağız diye tahmin ediyorum

ama qwt ile olan davanın bizim aleyhimize sonuçlanması konusunda bu olayın bir etkisi olmaz diye tahmin ediyorum

yani qwt alamadığı temettü parasını bizden alacak gibi...

UğuR
03.12.2009, 16:14
Kulübümüz adına çok güzel bir haber bu.....
Ama hisse sahipleri için kötü bir haber....

Böylece kulübümüz temettü kamburundan kurtulmuş olacak....

Faik Yılmaz
03.12.2009, 17:42
Sevinmemiz için bir neden göremiyorum....

Çünki:

1- Bu açıklama ile klübümüzün borçları yokolmuş filan değildir. Şirketleri birleşmiş dahi olsa 123 milyon tl gibi bir borcumuz görünmektedr.....

2- Şirketin borsadaki hisselerinin % 40 ına sahip olan QVT şirketi muhtemelen bu karara itiraz edecektir. ( Gs de yaptılar 2 yıldır birleşme olmuyor)

3- Şirketlerin birleşmesi muhtemel zararları ortaya çıkaracağından temettü ödememe gibi bir avantaj sağlar ancak geçen 2 yıldaki temettülerin ödenmemsi gibi bir sonuç çıkarmaz.

4- Birde çağrı zorunluluğu çıkarski bu tip birleşmelerde oluyor 50 trilyona kadar extradan para bulmamız gerekiyorki şu hengamede imkansız ötesi gib bir şey..

Sonuç olarak sportif başarısızlığımız ve kötü yönetimimiz sonucu takım hem maddi hem manevi açıdan büyük handikap içerisindeyiz...

Allah yardımcımız olsun....

Hasan ZAİMOĞLU
03.12.2009, 18:03
korku başlığı gibi olmuş burası . hiç hayırlı bi kelam yok . dudak uçuklatan rakamlar uçuşuyor havada . Faik abinin dediği gibi Allah yardımcımız olsun :S:S

M.S.SOFU
03.12.2009, 21:59
Sevinmemiz için bir neden göremiyorum....

Çünki:

1- Bu açıklama ile klübümüzün borçları yokolmuş filan değildir. Şirketleri birleşmiş dahi olsa 123 milyon tl gibi bir borcumuz görünmektedr.....

2- Şirketin borsadaki hisselerinin % 40 ına sahip olan QVT şirketi muhtemelen bu karara itiraz edecektir. ( Gs de yaptılar 2 yıldır birleşme olmuyor)

3- Şirketlerin birleşmesi muhtemel zararları ortaya çıkaracağından temettü ödememe gibi bir avantaj sağlar ancak geçen 2 yıldaki temettülerin ödenmemsi gibi bir sonuç çıkarmaz.

4- Birde çağrı zorunluluğu çıkarski bu tip birleşmelerde oluyor 50 trilyona kadar extradan para bulmamız gerekiyorki şu hengamede imkansız ötesi gib bir şey..

Sonuç olarak sportif başarısızlığımız ve kötü yönetimimiz sonucu takım hem maddi hem manevi açıdan büyük handikap içerisindeyiz...

Allah yardımcımız olsun....

olsun faik abi,ben seninle aynı fikirde değilim

başlık açılırken sorunun büyük kısmı borsaya açılış tarzımızda görülüyordu
şimdi nispeten bu sorunu halletmiş durumdayız
bir tek qwt şirketinin bize açtığı dava kaldı
ve benim tahminim bu dava aleyhimize sonuçlanacak

zaten borsa bizim borçlarımızı azaltmayacaktı ki
zaten borsaya açıldığımız zaman parayı alıp kaynağı götüren götürmüştür
şu anki yönetim pislik temizliyor ve bu olayla bir kısım temizlenmiş oldu
benim şahsi olarak sevincim bu konuda
bundan sonra kulübün belindeki kambur-temettü konusunda- nispeten kalktı
mutlaka borcumuzu azaltmıyor ama temettüyü azaltıyor
zaten bu başlığın açılma sebebi temettü ödemeleri değil mi?
temettü ödemeleri sorunu ufak ufak kalkacak gibi
qwt birleşmeden önce davayı açmış olduğundan bileşmeyi çok fazla etkileyeceğini düşünmekle beraber qwt bizden bu parayı seve seve alacak...

ayrıca şu borsa olayının sadri başkan'ın suçu olması konusundada emin değilim
fakat böyle bir borsaya açılma şeklininde bence 2 nedeni olabilir
1)bu tip açılmanın yaratacağı gelir muhtemelen daha fazlaydı veaçıldığımız dönem çok büyük bir açık kapattı
2)eğer 1. durum yoksa bu işe girişen adam gerçekten işi bilmiyordu

meksikali
03.12.2009, 23:39
faik abi bilgilendirdiğin için teşekkür ederim

borsadan pek fazla anlamam cokda anlayan olmadıgına eminim o yüzden bu konuya duyarlılık gösterdiğiniz için bilgi icin cok teşekkürler ve konuyla ilgilenen arkadaslarada teşekkür ediyorum.

MARVEL
08.12.2009, 17:35
31.05.2006 53.443916 26.645.816

şu bilançoda futbolcuların değerleri sol tarafa aktife geçti
ama futbolcular gelince giderleride olduğundan futbolculara ödenen para da alacak kısmına yazılacak...
alacak kısmına yazılan futbolcu giderleri bizim kârımızı düşüreceğinden ortaklara dağıtacağımız temettüde düşecektir
böylece bundan sonrası için temettü ödemelerinde daha rahatlayacağız diye tahmin ediyorum

ama qwt ile olan davanın bizim aleyhimize sonuçlanması konusunda bu olayın bir etkisi olmaz diye tahmin ediyorum

yani qwt alamadığı temettü parasını bizden alacak gibi...

Trabzonspor Ana sözleşmesine göre Temettü dagitmak zorunda.. Ayrıca Futbol takımının TRabzonsportif şirketinin içine atılması Birleşme analamına geliyor.. Bu ana sözleşmenin değişmesi demek. Ana sözleşmenin değişmesi için SPK onayı gerekiyor.. Madde 35. Bu dudrumda SPK Çağrı yapılamasını isteyecek. Borsaya açık bir şirkette öyle ben şirketleri birleştirdim deyip karar alamazsınız..

Sadece QVT değil diğer yatırımcılar da temettü ve birleşme için dava açacaklardır... Trabzonspor mahkemelerin sonucunda Faizi ile birlikte temettüleri ve mahkeme masraflarını ve cezaları ödemek zorunda kalabilir .. Bence Başkan yanlış bir yol takip ediyor

Borsa forumlarından bir alıntı..
-------------------------------------------------------------

Halka açılışta temmetü vermenin hem sözü hem resmi taahhütü var

Nerden çıkarıyoruz bunu.. ( temettü,Şirket esas sözleşmesi ile güvence altına alınmıştır. Sözleşmenin 31. maddesine görenet kârdan % 5 kanuni yedek akçe ve SPK'ca saptanan oranda birinci temettü ayrıldıktan sonra kalan kısmın tamamı ikinci temettü olarak ayrılır ve dağıtılır)

Ana sözleşme ilgili maddeyi aşagıya kopyaladım.. Ayrıca Deniz yatırım tarafından halka arzda Karın tamanın temettü olarak dagıtılacağı ilan edilmiştir. Bunu da daha sonra paylaşırım.

Ana sözleşmenin bu maddesini deşiştirmek te SPK nın onayı olmadan mümkündeğil.(Madde 35). Eger SPK yatırımcıyı zarara uşratacak bir karar alırsa, yatırımcılar yasal hakalrını SPK ya karşıda arayabilirler.

Ana Sözleşmenin 31. maddesi açıktır. Bu maddenin C bendine göre verilecek temmettü bellidir. BU maddeyi değiştirmeyi başarsalar bile geri ye doğru uygulama yapılamaz.. Dolayısıyla 2008 ve 2009 temettüleri YASAL OLARAK KAZANILMIŞ bir haktır. Cağrı yapılsa bile Yatırımcı bu hakkın ödenmesi için dava açabilir...

31. madde F bendine göre dağıtılan karlar geri alınamaz.

Trabzonsportif Ana sözleşmeşi
--------------------------------

KARIN TESPİTİ VE DAĞITIMI
Madde 31 -
A. Şirketin genel masrafları ile amortisman bedelleri gibi, Şirketçe ödenmesi ve ayrılması zorunlu olan meblağlar ve Şirket tüzel kişiliği tarafından ödenmesi zorunlu vergiler, dönem sonu tespit olunan gelirlerinden indirildikten sonra geriye kalan ve yıllık bilançoda kayıtlı safi(net) kar, varsa geçmiş yıl zararları düşüldükten sonra aşağıda yazılı sıra şekli ve nispetlerde ayrılır ve dağıtılır:
Birinci Tertip Kanuni Yedek Akçe
a) Ödenmiş sermayenin beşte birini buluncaya kadar safi karın yüzde beşi (%5) nispetinde kanuni yedek akçe ayrılır.
Birinci Temettü
b) Safi kardan (a) bendinde belirtilen meblağ düşüldükten sonra kalan miktardan Sermaye Piyasası Kurulu’nca saptanan oran ve miktara uygun olarak birinci temettü ayrılır.
İkinci Temettü
c) Safi kardan a ve b bentlerinde belirtilen meblağlar düşüldükten sonra kalan kısmın tamamı ikinci temettü olarak ayrılır ve dağıtılır.
İkinci Tertip Kanuni Yedek Akçe
d) Pay sahipleriyle kara iştirak eden diğer kimselere dağıtılması kararlaştırılmış kısımdan ödenmiş sermayenin % 5’i oranında kar payı düşüldükten sonra bulunan tutarın onda biri Türk Ticaret Kanunu’nun 466. Maddesinin 2.fıkrası 3.bendi uyarınca ikinci tertip kanuni yedek akçe olarak ayrılır.
e) Yasa hükmü ile ayrılması gereken yedek akçeler ayrılmadıkça, esas sözleşmede pay sahipleri için belirlenen birinci temettü nakden ve/veya hisse senedi biçiminde dağıtılmadıkça; başka yedek akçe ayrılmasına, ertesi yıla kar aktarılmasına ve temettü dağıtımında imtiyazlı pay sahiplerine, katılma, kurucu ve adi intifa senedi sahiplerine, yönetim kurulu üyeleri ile memur, müstahdem ve işçilere, çeşitli amaçlarla kurulmuş olan vakıflara ve bu gibi kişi ve/veya kurumlara kar payı dağıtılmasına karar verilemez.
f) Temettü hesap dönemi itibariyle mevcut payların tümüne bunların ihraç ve iktisap tarihleri dikkate alınmaksızın eşit olarak dağıtılır. Temettünün hissedarlara hangi tarihte ve ne şekilde verileceği Sermaye Piyasası Kurulu tebliğleri çerçevesinde Yönetim Kurulunun teklifi üzerine Genel Kurul tarafından kararlaştırılır, işbu Ana Sözleşme gereğince dağıtılan karlar geri alınamaz.

SÖZLEŞME DEĞİŞİKLİKLERİ
Madde 35 - İşbu Ana Sözleşme’de yapılacak her türlü değişikliklerin geçerliliği için, Yönetim Kurulu tarafından hazırlanacak tadil tasarısının, Sermaye Piyasası Kurulu ve T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nca onaylanması; Genel Kurulun karar alması; tescil edilmesi ve Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde ilanı şarttır. Ana Sözleşme’nin son hali yeterli sayıda bastırılarak Sermaye Piyasası Kurulu’na ve T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na gönderilir

Ali Can
08.12.2009, 17:52
sayfalarca okudum yavaşça oturuyor gibi bu konu...

Adem Hotaman
23.02.2010, 18:52
gs bugün hisse senetlerini toplamak için 70milyon dolarlık anlaşma yaptı.bakalım bizimkiler ne zman böyle bir yola gidecek ve bu borsa işini kazançlı ve düzgün hale getirecekler

el_conquistador
23.02.2010, 20:49
gs bugün hisse senetlerini toplamak için 70milyon dolarlık anlaşma yaptı.bakalım bizimkiler ne zman böyle bir yola gidecek ve bu borsa işini kazançlı ve düzgün hale getirecekler

Insallah bizde yakinda bu soruna cözüm buluruz

Rockwaryum
03.04.2010, 00:38
Borsa karlarını açıkladılar..

Ligde olduğu gibi borsada da çekişen "4 Büyükler"den Trabzonspor,Fenerbahçe, Galatasaray kar oranlarını açıkladı.. Peki borsada kim önde?..

-TRABZONSPOR SPORTİF'TEN 20,1 MİLYON LİRA NET DÖNEM KARI-

Trabzonspor Sportif Yatırım ve Ticaret A.Ş, 28 şubat 2010 tarihinde sona eren 1 Haziran 2009-28 Şubat 2010 ara döneminde 20,1 milyon lira net dönem karı açıkladı.

Sözü edilen döneme ilişkin Sermaye Piyasası Kurulunun tebliği gereğince hazırlanan ve Yönetim Kurulu Başkanı Sadri Şener ile Yönetim Kurulu Üyesi Hayrettin Hacısalihoğlu imzasıyla Kamuyu Aydınlatma Platformunda (KAP) yayımlanan açıklamaya göre, şirketin özkaynakları 119 milyon 329 bin 267 lira, dönem karı 20 milyon 74 bin 101 lira oldu.

-FENERBAHÇE'DEN 37,9 MİLYON NET DÖNEM KARI-

Fenerbahçe Sportif Hizmetler Sanayi ve Ticaret A.Ş, 28 Şubat 2010 tarihinde sona eren 1 Haziran 2009-28 Şubat 2010 ara döneminde 37 milyon 919 bin 143 lira net dönem karı açıkladı.

Sözü edilen döneme ilişkin Sermaye Piyasası Kurulunun tebliği gereğince hazırlanan ve Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Yıldırım ile Yönetim Kurulu Üyesi Murat Özaydınlı imzasıyla Kamuyu Aydınlatma Platformunda (KAP) yayımlanan açıklamaya göre, Fenerbahçe'nin piyasa değeri, diğer 3 şirketin 1,5 katına denk geliyor.

Açıklamada, şöyle denildi:
''Şirketimiz faaliyet alanı içindeki sektörde, Fenerbahçe Sportif (FB) de dahil olmak üzere toplam 4 firmanın hisseleri İMKB'de işlem görmekte olup şirketimiz hisseleri İMKB 100 Endeksi içinde yer almaktadır. Sektördeki 4 şirketin 26 Mart 2010 itibariyle toplam piyasa değerleri 1.945,1 milyon TL'dir. Bu rakam içinde FB'nin değeri 1.175,0 milyon TL ile diğer 3 şirketin toplamının 1,5 katına tekabül etmektedir.''

Şirketin değerleme oranlarının da sektör ortalamalarının üzerinde seyrettiği kaydedilen açıklamada, öz kaynakların 103 milyon 396 bin 792 lira, net dönem karının 37 milyon 919 bin 143 lira olarak gerçekleştiği belirtildi.

Aynı dönemde personel ve işçi hareketlerine ilişkin önemli bir değişiklik olmadığı, 31 Mayıs 2009 tarihinde 12 olan personel sayısının 28 Şubat 2010'da 11 olduğu ifade edildi.

-GALATASARAY SPORTİF'TEN 64,4 MİLYON LİRA NET DÖNEM KARI-

Galatasaray Sportif Sınai ve Ticari Yatırımlar A.Ş, 28 Şubat 2010 tarihinde sona eren 1 Haziran 2009-28 Şubat 2010 ara döneminde 64,4 milyon lira net dönem karı açıkladı.

Sözü edilen döneme ilişkin Sermaye Piyasası Kurulunun tebliği gereğince hazırlanan ve Genel Müdür Selçuk İren imzasıyla Kamuyu Aydınlatma Platformunda (KAP) yayımlanan açıklamada, Galatasaray Sportif'in, Galatasaray Profesyonel Futbol Takımı'nın Türk futbol tarihine kazınan başarılarını ticari gelirlere yansıtacak profesyonel bir marka pazarlama şirketine duyulan ihtiyaç sonucu kurulduğu belirtildi.

Medya, sponsorluk, lisanslı ürün ve reklam haklarının parasal değerini en üst düzeye çıkarmak misyonuyla faaliyet gösteren şirketin hızla gelişen medya ve eğlence sektörlerinde sahip olduğu payı artırmanın, Galatasaray Sportif'in vizyonunu oluşturduğu aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:
''Türkiye'nin en değerli markasının pazarlama haklarına sahip olan Galatasaray Sportif, bu markanın ticari potansiyelini en üst düzeye çıkarmayı amaçlamaktadır. Dinamik profesyonel yönetim kadrosuyla Şirket, hızla gelişmekte olan medya pazarlama sektöründe daha büyük paylar alabilecek konumda ve güçtedir.
Kazandığı sportif başarılarla Avrupa'da en çok tanınan Türk kulübü ve markası olan Galatasaray, dünyadaki gelişmeleri yakından izleyerek 1997 yılında şirketleşme sürecini başlatmıştır.
Kazandığı sportif başarılarla Avrupa'da en çok tanınan Türk kulübü ve markası olan Galatasaray, dünyadaki gelişmeleri yakından izleyerek 1997 yılında şirketleşme sürecini başlatmıştır.
Bu amaçla Galatasaray Sportif Sınai ve Ticari Yatırımlar A.Ş, Kasım 1997'de Galatasaray markasının pazarlama faaliyetlerini üstlenen bir pazarlama yönetim şirketi olarak kurulmuştur.
Yeniden yapılanma ve kurumsallaşma sürecinde geçen oniki yılın sonunda Galatasaray markasının gerek Türkiye gerekse Avrupa'daki rekabetçi konumunu daha güçlü, kalıcı ve sürekli hale getirebilmek ve dünyadaki hızlı büyümeye daha iyi ayak uydurabilmesini sağlamak için Galatasaray Futbol A.Ş'nin, marka yönetimini üstlenen Sportif A.Ş. ile birleşme çalışmaları sürmektedir.''

Bu birleşme ile Galatasaray Spor Kulübü'nün uluslararası rekabet gücünün artırılması, Galatasaray taraftarlarına daha etkin hizmet verilmesi, futbolun tüm mali, ticari ve sportif faaliyetlerinin en iyi biçimde yönetilmesi, Galatasaray markasının yurt içi ve yurt dışındaki ününün artırılması, gelir kaynaklarının çeşitlendirilmesi ve Galatasaray Spor Kulübü'nün Avrupa'nın ilk 20 kulübü arasına girmesinin hedeflendiği belirtildi.

Raporda, şirketin özkaynaklarının 314 milyon 949 bin 19 lira, net dönem karının 64 milyon 354 bin 491 lira olarak gerçekleştiği duyuruldu.

http://www.ajansspor.com/futbol/superlig/h/20100402/borsa_karlarini_acikladilar.html

Bu 20,1 milyon lira net dönem karı ii para borsadan para kazanıryoruz galiba arkadaşlar

Serdar A
03.04.2010, 01:18
Böyle bir saçmalık olamaz .

Türk futbolunun geleceği kararıyor . Üç takım neredeyse kazandığı bütün parayı sportif A.Şirketlerine gelir göstermiş .

M.S.SOFU
03.09.2010, 03:00
arkadaşlar başlık hortlasın :)

yakında güzel ve bilgilendirici bir çalışma ile geliyorum

bildiğiniz gibi galatasaray bjk gibi ingiliz modeline geçerek -birleşerek- bu işten kurtuldu.

eski tarz fb ve biz varız ve yükümlülüğü fazla

gsnin bu işten nasıl kurtulduğunu,hatanın nerede olduğunu,ve bundan sonra ne yapılabileceğini bir çalışmayla aktarmaya çalışacağım

takip edin velhasılı

mühim bu konular :)

M.S.SOFU
07.09.2010, 01:09
Özellikle büyük finansal sıkıntı içindeki kulüplerimizin yanlış şirketleşmeden ve gelir ağırlıklı halka arz modellerinden kaynaklanan hatalarıyla, her yıl milyonlarca doları temettü ödemesi olarak kulüp dışına transfer etmek zorunda kalmaları, orta ve uzun vadede kulübü aktif varlığı bakımından olumsuz etkileyecek bir gelişme.

Bu kapsamda Man.Utd. belki de şirketleşen ve sermaye piyasalarına açılan en başarılı örneklerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Ne var ki, 2005 yılında Man.Utd.'ı 1.2 milyar dolara satın alan Malcolm GLAZER, bir süre sonra Man.Utd.'ı Londra Borsası'ndan çekti.

Şirketleşen futbol kulüpleri içinde gerek büyük hissedarın mali yapısındaki olumsuzlukların kulübe yansıması (Vittorio Ceccoi Gori- Fieorentina; Parmalat- Parma; Uzanlar- İstanbulspor ve Adanaspordan); gerekse kulübün şirketleşmesindeki yanlış politikalar ve sportif başarısızlık nedeniyle bir türlü gelmeyen mali başarı sonucunda borç batağına saplanan ve iflas eden o kadar çok kulüp var ki, bu noktada başarısızlığın futbolun şirketleşmesinden mi yoksa şirketleşme yöntemlerindeki olumsuzluklardan mı kaynaklandığını iyi irdelemek ve analiz etmek gerekiyor.
Şirketleşmek aynı zamanda dernek statüsünden de kurtulmak anlamına geliyor. Bugün Avrupa'nın çoğu ülkesinde olduğu gibi, ülkemizde de futbol kulüpleri genellikle dernek statüsünde sportif etkinliklerini sürdürüyorlar. Günümüzde dernek statüsünde faaliyetlerini sürdürmenin bazı avantaj ve dezavantajları bulunuyor.
Dernek statüsünde faaliyet gösteren kulüpler sahip oldukları vergisel avantajların yanı sıra, devlete ait kuruluşlardan yardım alabilme; taşınmaz edinebilme; izin almaksızın yardım ve bağış toplayabilme haklarına sahiptirler.
Öncelikle Galatasaray'ın kurduğu Sportif A.Ş.'ne kulüp, ayni sermaye olarak TV yayın hakları, reklam gelir hakları, forma ve sponsorluk hakları, Avrupa maç gelirleri, ürün satış hakları ve internet gelirlerini koymuş durumdaydı.

Yani Ali Sami Yen stadı gelirleri dışında hemen hemen tüm gelirler, bu şirkete devredilmişti.
Galatasaray Sportif'in ikinci büyük ortağı olan Ünal AYSAL'ın 2006 Mart'ta elinde bulundurduğu %21.05'lik payı, Nisan ayında 38,6 milyon dolara yabancı fonlara satması üzerine, Kulübün Sportif A.Ş.'deki payı %62.95'e düşmüş; İMKB'de işlem gören hisse oranı da %16'dan %37.05'e yükselmişti. Bu işlemler yapılırken (yabancı fonlara hisseler satılırken) Galatasaray sportif yönetimi, bu işlemler sonucunda şirketin mevcut gelir-gider yapısının değişmeyeceğini taahhüt etmişti.

Yönetim, önceki yıllarda olduğu gibi maksimum karın temettü olarak dağıtılacağını ve hiç bir şekilde kredi borcu altına girilmeyeceğini taahhüt etmişti.
5 Ağustos'ta gazetelerin ekonomi sayfasına bir haber düştü... Bu haber ile Galatasaray'ın borsadaki şirketi Sportif A.Ş.'nin, ana hissedarı konumundaki Futbol A.Ş. ile birleşmeyi planladığı duyuruluyordu.

Bu haberi bazı spekülatörler önceden haber almış olacaklar ki, borsada satışa geçmişler ve senedi taban yaptırmışlardı. Nitekim Galatasaray sportif'in senedi bugün itibariyle de hala belini doğrultabilmiş değil. 3 Ağustos itibariyle 120 YTL'den kapanan Sportif A.Ş.'nin hisse senedi, bir gün sonra 4 Ağustos Cuma'yı %17.5'luk bir düşüşle 99 YTL taban fiyattan kapadı. Bu satırları yazdığımız tarih itibariyle hisselerin fiyatı %10 daha düşerek 89 YTL'ne geriledi. Kısacası bu haber sonrası Galatasaray hisselerindeki düşüş % %25, 83'i bulurken; piyasa değeri de 153,6 milyon dolardan 122,1 milyon dolara gerilemiş oldu. Bu çok büyük bir düşüş şüphesiz.
Gazetelerin duyurduğu şekilde bir kararın alınması aslında Galatasaray için kaçınılmaz bir zorunluluk...
Bunun çok önemli gerekçeleri var. Nitekim biz bu konuya hem 2005'te yayınladığımız Endüstriyel Futbol'da, hem de 2006 Haziran'ın da yayımladığımız Futbol Ekonomisi isimli kitaplarımızda değinmiş, konunun ciddiyetle üzerinde durulması gerektiği uyarısında bulunmuş ve şu tespiti yapmıştık:
"...Galatasaray ve Fenerbahçe Sportif A.Ş.'lerin dağıttıkları temettü tutarları bugün itibariyle halka arz gelirlerini aşmış durumda. Bu durum net olarak aşağıdaki tabloda da görülüyor.

Bu süreçte kulüp dışına transfer olunan temettü bedelleri ise halka arz gelirlerini ulaşmış vaziyette. Üçüncü kişi ya da kurumlara ödenen temettüler, resmi olarak kulüp dışına fon transferi anlamına geliyor. Oysa, kulüp dışına transfer olunan bu bedellerle, kulüplerimiz kendi gereksinimlerini karşılayabilir ve buradan elde olunan kaynaklarla çok iyi transferler yapabilirlerdi. Kulüp dışına temettü ödemesi altında transfer olunan bu bedeller aynı zamanda astronomik bir borçlanma maliyetini oluşturuyor.

Yakın bir gelecekte Sportif A.Ş.'lerin kulüp dışına yaptıkları nakit temettü ödemeleri, halka arz gelirlerinin üzerine çıkacaktır. Bu gelişim, yani halka arz gelirinin üzerinde kulüp dışına temettü dağıtımı, bugün hayatın olağan akışına ve realiteye aykırı bir gelişimi ifade ediyor. Bu temettü dağıtım politikasının varacağı kaçınılmaz son, uzun vadede kulübün aktifinin erimesi ve mali bünyenin dışarı aktarılan fonlar nedeniyle giderek zayıflamasıdır.

Sermaye piyasalarında hisse senetlerine yatırım yapan hiçbir mali yatırımcıya sene sonunda temettü garantisi verilemez. Aksi halde bu tür enstrümanlar, hisse senedi olmaktan çıkar, gelir ortaklığı senetlerine dönüşürler. Ki bu durum için hisse senedi ihraç etmeye gerek bulunmamaktadır. Daha farklı finansman yöntemleri kullanılarak, kulübe fon tedarik edilebilir."
Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor Sportif A.Ş.'lerin ''Gelir Ağırlıklı'' bir modelde hisselerini halka arz ettikleri; bu şirketlerin her türlü giderden arındırılmış ve gelir yoğunluklu mali bir yapılanmaya yöneldikleri görülüyor.

Giderlerin kulüp bünyesinde kalması, bu sportif a.ş.'lerin yüksek oranda temettü yaratmalaraına olanak sağlıyor. Bu haliyle borsada işlem gören sportif a.ş.lerin hisse senetleri, mali yatırımcı açısından son derece cazip hale geliyor.

Bu modellerin yatırımcısına kısa vadede yüksek getiri sağlaması, şirketlerin ana sözleşmelerindeki düzenlemelerden kaynaklanıyor. Öyleki, Fenerbahçe Sportif A.Ş. ana sözleşmesinde yıllık giderlerin, gelirlerin yüzde onundan fazla olamayacağına ilişkin düzenleme bulunuyor.

Giderlerin kulüpte, gelirlerin sportif a.ş.de olduğu bu şirket modeli, haliyle sportif a.ş.leri yüksek kapasiteli temttü şirletleri haline dönüştürmüştür. Nitekim, Galatasaray Sportif A.Ş.'nin 31.05.2006 tarihi itibariyle yıllık net karı 35 Milyon YTL olarak gerçekleşmiş ve bu kar Genel kurulda alınan karar gereğince temettü olarak dağıtılmıştır.

Fenerbahçe ve Trabzonspor da aynı şekilde, giderlerden arındırılmış, gelir yoğunluklu bir şirket yapılanmasıyla İMKB'ne girmiştir. Öyle ki, bu iki şirkette giderlerin amortismanlar düşüldükten sonra kalan kısmın gelirlerin yüzde onunu geçemeyeceği de ana sözleşmeyle garanti altına alınmaktadır.

Özellikle hisse senedi yatırımcısı açısından, bu üç şirketin hisseleri, BJK'nın hisse senedine göre daha cazip görünmektedir. Bu şirketlerde, gelirlerin şirket içi, giderlerin ise şirket dışı gösterildiği iş modelleri söz konusu olduğu için, halka arzların bu üç şirket için başlangıçta oldukça karlı olduğunu söyleyebiliriz.

Ancak şirketlerin halka arzdan bu yana geçen üç-dört yıllık süre içinde halka arz geliri üzerinde temettü ödemesi gerçekleştirdiklerini görüyoruz.
Galatasaray, Fenerbahçe ve Trabzonspor Sportif A.Ş.'lerde, giderler kulüpte kalırken; gelirler ise yatırımcı ile paylaşılmaktadır. Bu durum mali yatırımcılar açısından bakıldığında son derece karlı ve verimli bir durum oluşturmasına karşın; kulüpler açısından ciddi birer mali külfete neden olmaktadırlar.

Bu durum aslında her üç kulübün de geleceklerini ipotek altına almalarından başka bir anlam ifade etmiyor.
Beşiktaş sportif a.ş. ise yatırımcıları "kulübün nimet ve külfetine" ortak ederek, temettü dağıtmaktadır.

2005'te temerrüt uyarısı
Borcun bu yapısı Galatasaray'ı çaresiz bankaların kapısına taşıdı. Hiçbir bankanın kredi kapısını açmadığı Denizbank ve Galatasaray 2005 yılında tanıştı. Denizbank'ın Galatasaray'a açtığı krediler, o dönemde spor sayfalarında "battı" denilen kulübün derin bir nefes almasını sağladı.Fakat 2005 ve 2006 yıllarında Galatasaray Futbol AŞ, Denizbank'tan kullandığı krediler karşılığında Sportif A.Ş.'nin yüzde 33,93 hissesi, tüm kâr payı hakları, nakit ödemeler ve nakit veya gayrinakit hasılasıyla Denizbank'a rehin etti. Buna karşılık Galatasaray o dönemde de sorunun asıl çözümünün birleşme operasyonu olacağı inancıyla girişimlerine devam edip birleşme işlemi için ön hazırlıklara başlama kararı aldı. Galatasaray'ın birleşme girişimlerinin ardından Denizbank, Galatasaray Kulübü, Futbol AŞ ve Sportif AŞ'ye bir ihtarname gönderdi ve imzalanan kredi sözleşmesine göre Futbol A.Ş.'nin hiçbir koşulda diğer şahıslarla birleşmeyeceğinin teminat altına alındığını belirterek Futbol AŞ ve Sportif AŞ birleşmesinin temerrüt sebebi sayılacağını bildirdi. Açıklamanın ardından da Denizbank, konunun ciddiyetini göstermek amacıyla elinde bulunan tüm rehinli Sportif AŞ hisselerini Merkezi Kayıt Kuruluşu'na kaydettirdi. Dün ise bu iki taraf, birleşme işlemi için kredi sözleşmesine imza attı.

5 yıl sonra birleşmeye finansman
Dün ise bu fırtınalı sürecin iki aktörü yeniden kredi masasının iki tarafındaydı. Fakat bu defa, 2005'te yaşanan ihtilafın tümüyle unutulmasını sağlayacak bir girişim için. Adnan Polat'ın en büyük seçim vaatlerinden biri olan birleşme operasyonuna 70 milyon dolar finansman sağlayacak olan 5 bankaya önayak olan banka Denizbank'tı. 2006 yılında birleşme operasyonunu verilen kredinin temerrüt sebebi olarak kabul eden Denizbank, bu defa birleşme konusundaki en büyük sorun olan çağrının finansmanı için kredi organize etti. Son alınan krediyle ilgili bilinen tek şey ise 1.5 yılı ödemesiz 6.5 yıl vadeli olduğu. Denizbank Finansal Hizmetler Grubu Başkanı Hakan Ateş kredinin faizi ve alınan teminatlarla ilgili sorulara cevap vermemeyi tercih etti.
Fanatik Galatasaraylı olduğu bilinen Hakan Ateş, böylece üç ay içerisinde Galatasaray'la Denizbank'ın gerçekleştirdiği ikinci büyük projeye imza attı. 2009 sonunda Türk Telekom Arena'da GS Bonus kart için Galatasaray ile anlaşma imzalayan Denizbank, projeyle Galatasaray'a yılda 35 milyon dolar gelir sağlayacak bir adım atmıştı.

Gs yönetiminin planladığı süreç
1. Sportif A.Ş. ile Futbol A.Ş.’yi Birleştirme Kararının Alınması.

2. Kredi sağlanması Kararının alınması ve kredi temini.

3. SPK’nın Hisse Geri Alım Fiyatını (Çağrı Fiyatını) belirlemesi ve mali Yatırımcılara çağrının yapılması.

4. Hisse Senetlerinin geri Alınması.

5. Birleşmenin sağlanması.
GALATASARAY NE YAPTI?-----özet------
Süreç:
*1997 halka arz %99.99 ortaklıklagalatasaray sportif a.ş. nin kurulması
*gs sportifin ikinci büyük ortağı ünal aysal’ın 2006 mart ile elinde bulundurduğu %21.05'lik payı, Nisan ayında 38,6 milyon dolara yabancı fonlara satması üzerine, Kulübün Sportif A.Ş.'deki payı %62.95'e düşmüş; İMKB'de işlem gören hisse oranı da %16'dan %37.05'e yükselir.
Satılan yabancı fon başa bela olacak qvt dir-bu firma bizede dava açmıştır-
*5 ağustos 2009 Galatasaray birleşmeyi istiyor-futbol a.ş. sportif a.ş. birleşmesi
*deniz bank ve beş banka konsolidasyonuyla-ortaklığıyla- Galatasaray için 80 milyon dolarlık kredi verildi.bu birleşme işi için.karşılığında riva v.s. ipotek verildi.

*Bu haberi bazı spekülatörler önceden haber almış olacaklar ki, borsada satışa geçmişler ve senedi taban yaptırmışlardı.bu şahısların fenerli para babaları olduğu düşünülüyor.

Spekülasyon durumu=. 3 Ağustos itibariyle 120 YTL'den kapanan Sportif A.Ş.'nin hisse senedi, bir gün sonra 4 Ağustos Cuma'yı %17.5'luk bir düşüşle 99 YTL taban fiyattan kapadı. Bu satırları yazdığımız tarih itibariyle hisselerin fiyatı %10 daha düşerek 89 YTL'ne geriledi. Kısacası bu haber sonrası Galatasaray hisselerindeki düşüş % %25, 83'i bulurken; piyasa değeri de 153,6 milyon dolardan 122,1 milyon dolara gerilemiş oldu. Bu çok büyük bir düşüş şüphesiz.
Bu spekülasyonda spk belirlediği fiyatta işlemleri durdurdu.ve gs hisseleri alıma satıma kapandı

*bu birleşme olayında spk fiyat belirlemeye karar veriyor(bu tip olaylarda son 10 günlük fiyat ortalaması alınır-
Spk 155 tl olarak açıklıyor.

Galatasaray spk ya hisse başı 116 tl ödemek istediğini söyler.

Bu arada qvt elindeki yoğun hisse gücünü kullanarak ve maksimum kar elde etmeye çalışarak kozunu kullandı ve hem gs ye hem spk ya dava açtı

Gs için hisselerin temettülerinin ödenmeyeceği ve mağdur durumda kalındığından dolayı dava açılırken

Spk için hisselerin belirlenen fiyatının küçük yatırımcıyı mağdur edeceği için dava açıldı.

Son olarak Şubat 2010 tarihinde çağrı yapıldı. Bu çağrıda Gsray hisselerin %80'e yakınını toplamayı başardı.
Ve yine bir haber düştü gazetelere

Galatasaraylı futbolcular borsada
Galatasaray'ın Futbol AŞ ile Sportif AŞ'si sonunda birleşti. Borsaya yapılan açıklamaya göre, GS Futbol, borçları karşılığında elindeki tüm futbolcu ve A Takımı'nı 245.2 milyon liraya Sportif'e devretti
Galatasaray, uzun süredir üzerinde çalıştığı futbolcuların halka açık GS Sportif şirketinin içine alınmasına yönelik çalışmalarını tamamladı. Borsaya gönderilen açıklamaya göre, Galatasaray'ın A Takımı'nda oynayan futbolcuları ve Futbol Akademisi, 245 milyon 200 bin lira değerle GS Futbol AŞ'ye devredildi. Galatasaray, 4 Ağustos 2006'da halka açık şirketi GS Sportif AŞ ile GS Spor ve Futbol İşletmeciliği AŞ'yi (GS Futbol) birleştirme çalışmalarına başlamıştı. Bu çalışma kapsamında, tüm futbol ilintili faaliyetlerin tek çatı altında toplanması amacıyla futbolcu ve futbol takımlarının devredilmesi amaçlandı Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) 28 Mart 2008'de bu devir için yeşil ışık yaktı. Bunun için GS Futbol'un halka açık şirket olan GS Sportif ile Galatasaray Kulübü Derneği arasında borcun ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalar yaptı ve bu çalışmalar 12 Ağustos 2009'da bir protokole bağlandı. Protokol uyarınca GS Futbol, halka açık Sportif AŞ'ye olan borcunu temizlemek için çalışmalar yaptı. Ancak dün yapılan açıklamada bu girişimlerin şirketin yapısından kaynaklanan sorunlar ve bankalara gösterecek teminat olmadığı için sonuçsuz kaldı. 12 Mart 2010'da ise borsaya yapılan açıklamada ise futbolla ilgili tüm faaliyetlerin tek çatı altında toplanması için futbolcu ve futbol takımlarının birleştirileceği duyuruldu. Dün yapılan açıklamada Galaxy Management, ATA Bağımsız Denetim ve bilirkişi raporları doğrultusunda bir protokolün imzalandığı kaydedildi. Açıklamaya göre dün (14 Mayıs) imzalanan protokolle 17 Mayıs 2010 itibariyle Galatasaray'ın profesyonel A Takımı ile Futbol Akademisi 245 milyon 200 bin lira bedelle tüm hak ve borçlarıyla birlikte Sportif AŞ tarafından devir ve satın alındı.

Bu galatasarayın borsa hikayesi

Bu durumda hem fb hemde biz varız

Yazının devamında bizim hikayemiz geliyor

M.S.SOFU
07.09.2010, 01:16
Bu da bizim hikayemiz

Geçtiğimiz kasım ayının sonlarına doğru Reuters'a aşağıdaki haber düştü.
"Şirketimizin 18.11.2009 tarih ve 24997 yevmiye numaralı" alacaklarımızın ödenmesini ihtiva eden ihtarnamemize karşılık Trabzonspor Futbol İşletmeciliği Tic. AŞ tarafından 19.11.2009 Tarih ve 25107 yevmiye no'lu ihtarnamesi ile "borcunu nakden ve defaten, ödeme gücü bulunmaması nedeniyle mevcut aktifinde yer alan Trabzonspor Futbol Takımı'nın tamamını borcuna karşılık devredebileceği" şeklinde teklifte bulunulmuştur. Bu teklifin değerlendirilmesi sonucunda Alacaklarımızın tahsili hususunda başkaca bir imkan bulunmadığı ve Sermaye Piyasası Kurulu'nun da bu konuda yayınlamış olduğu 24/03/2008-28.03.2008 tarih ve 2008/13 sayılı Haftalık Bülten'de göz önünde bulundurularak, Trabzonspor Futbol AŞ'ye ait futbol takımının alacaklarımıza mahsuben devir alınmasına ve bu durumun toplanacak, ilk genel kurulun tasvibine sunulmasına oybirliği ile karar verilmiştir."
Özetlersek; Trabzonspor yönetim kurulu aldığı bir kararla, futbol takımının Sportif AŞ'ye olan 120 milyon TL'lik borcuna karşılık, Sportif AŞ'ye devir edilmişti. Daha öz ifadeyle, Sportif AŞ'den kulübün borç olarak aldığı yaklaşık 120 milyon TL'lik borcu ödeyemediğini; bu nedenle futbol takımının aktif ve pasifiyle Trabzon sportif AŞ'ye devir edildiği belirtiliyordu. Bu şekilde halka açık olan Sportif AŞ, Futbol AŞ'ye zaman içinde verdiği borçların karşılığında Trabzonspor'u aktif ve pasifiyle alması anlamına geliyordu ki, bu birleştirme işi için SPK'nın onayı gerekmekteydi. SPK onayı olmaksızın halka açık şirketlerde bu tür idari tasarruflarda bulunma olanağı yoktu. Ancak yine de bir denemeden ne çıkardı ki? İşte Trabzonspor bu denemesini yaptı ama SPK, Trabzon Sportif AŞ'nin çağrı yapması karşılığı bu birleşime onay vereceğini belirtti. Bunun da pratikteki anlamı: İMKB'de işlem gören Sportif AŞ'nin hisselerini elinde bulunduran yatırımcılardan, birazdan bahsedeceğimiz hesaplama yöntemiyle belirlenen birim fiyattan hisse senetlerinin geri alınması gerekiyor. Bunun için de Trabzonspor'un minimum 40 milyon TL civarında bir kaynak bulması gerekiyor. Bu tutar Galatasaray için yaklaşık 85 milyon dolar civarındaydı.
Trabzonspor Kulübü derneği borsaya açılırken, önce yüzde yüzüne sahip olduğu Trabzon Futbol İşletmeciliği Tic. AŞ'yi kurdu ve tüm gelir ve giderlerini bu şirkete devir etti. Bu şirketin kurulmasını daha sonra borsaya kote edilecek Trabzon Sportif AŞ takip etti. Kurulan bu şirkete, Trabzon Futbol İşletmeciliği AŞ'nin iştiraki sağlanarak, kulübün tüm gelirleri bu şirkete aktarıldı. Bu şirket aracılığıyla borsaya giden Trabzonspor, bu şirketin %25'lik kısmını Nisan 2005'te halka arz ederek, yaklaşık 24 milyon dolarlık bir gelire ulaştı. Galatasaray ve Fenerbahçe modelini esas alan halka arz anlayışı ile hisse senetlerini satan Trabzon Sportif kısa zamanda yatırımcının en çok ilgisini çeken kârlı ve temettü ağırlıklı bir şirkete dönüştü. Ancak dağıtılan temettüler öyle noktaya geldi ki, bu aşamadan sonra dağıtılacak temettü için Trabzonspor yabancı kaynak arayışına yönelmek durumunda kaldı.
Ortağın adı/Unvanı Hisse adedi Payı(%)
Trabzonspor Futbol İşletmeciliği Tic. AŞ 18.749.995 74,99
Sadri ŞENER 1 0,0004
Hayrettin HACISALİHOĞLU 1 0,0004
Hasan YENER 1 0,0040
Celil HEKİMOĞLU 1 0,0040
Ali SÜRMEN 1 0,0004
Halka açık kısım 6.250.000 25,00
Toplam 25.000.000 100,00
Halka arzın cazibesini artırmak için giderleri dışarıda bırakan bu model ile hareket eden Trabzonspor daha sonra, içine düştüğü açmazdan kurtulabilmek için avans kurumunu devreye soktu, tıpkı Galatasaray ve Fenerbahçe gibi. Sportif AŞ'ler kulüplerin kendi fonlarını "temettü" ödemesi altında kulüplere geri ödemeye başladıklarında, temettünün önemli bir kısmı da kulüp dışına çıkmaya başladı. Nitekim, Trabzonspor bugüne kadar Futbol AŞ'ye 42 milyon TL tutarında temettü ödemesi yapmıştır. Ancak, bu üç kulüpte son yıllarda giderlerin daha fazla artması ve dağıtılan nakit temettülerde kulüp dışına önemli tutarlarda temettü ödenmek zorunda kalınması, kulüpleri Sportif AŞ'lerden avans borçlanmalara yöneltmiştir. Buna göre Sportif AŞ'ler mümkün olduğunca az temettü dağıtarak, oluşan karları özkaynakta bırakacaklar, böylece Kulüp temettü yerine Sportif AŞ'den borç para almaya başlayacaktı. Ancak burada da işler beklenildiği gibi gitmedi, bu kez de alınan avanslar toplamı dağıtılan temettü tutarlarını geçmeye başladı. Nitekim, Trabzonspor Sportif AŞ'nin, Futbol AŞ'den olan alacağı 123 milyon TL'ye ulaştı ki, bu tutar halka arz sonrasında dağıtılan 3 yılın toplam temettü tutarı 42 milyon TL'nin üç katına ulaştı.
Trabzonspor Sportif'in, Futbol AŞ'den olan alacağı yıllar itibariyle aşağıdaki tabloda sizlerle paylaşılıyor.
TRABZONSPOR SPORTİF'İN KULÜPTEN
ALACAKLARI(TL)
Tarih Aktif Kulüpten alacak
31/08/2009 153.323.722 123.315.581
31/05/2009 142.119.083 112.253.603
31/05/2008 70.115.192 43.523.388
31/05/2007 63.321.854 37.652.117
31/05/2006 53.443.916 26.645.816
31/05/2005 34.004.433 3.591.273
Kaynak: Oktay Özdabakoğlu, Referans Gazetesi, 24 kasım 2009
Yukarıdaki tablodan da görülebileceği üzere, Sportif AŞ'nin Futbol AŞ'den olacağı son beş yılda tam 21 kat artmış durumda.
İşte böylesi bir süreç sonunda Trabzonspor'un önünde tek seçenek kalıyordu ki, o da Sportif AŞ ile Futbol AŞ'nin birleştirilmesiydi.
"Borcumu ödeyemiyorum. Takımı sana devir edeyim"
Sportif AŞ'nin 31 Ağustos 2009 tarihli finansal tablolarından anlaşıldığı üzere, Futbol AŞ'den olan alacakları toplamı Aralık 2009 itibariyle tam 123.315.581 (yaklaşık 83 milyon dolar)TL'ye ulaşmıştır. Bu alacaklar, şirketin her tür hizmet gelirlerinden elde ettiği fonların Şirket ana ortağı olan Trabzonspor Futbol İşletmeciliği Tic. AŞ'nin finansman ihtiyacı nedeniyle sözkonusu şirkete kullandırılması sonucu oluşmuştur. Bu alacağın herhangi bir vadesi ve teminatı bulunmamaktadır.
Sportif AŞ, 18 kasım 2009'da alacakların ödenmesine ilişkin Futbol AŞ'ye bir öde ihtarnamesi göndermek durumunda kaldığında, Futbol AŞ, "Borcunu nakden ve defaten ödeyemeyeceğini; bu nedenle mevcut aktifinde yer alan Trabzonspor Takımı'nın tamamını borcuna karşılık devredebileceğini" teklif etmiştir.
Bu teklifin değerlendirilmesi sonucunda; alacakların tahsil kabiliyeti bulunmadığından ve SPK'nın da 2008 yılında Sportif faaliyetler veya sözkonusu faaliyetlerden elde edilen gelirlerin yönetilmesi olan halka açık veya açılacak ortaklıkların uyması gereken kriterleri düzenleyen konulara ilişkin yayınlanan bülten uyarınca, Trabzonspor Futbol AŞ'ye ait futbol takımının alacaklara mahsuben devir alınmasına karar verilmişti.
Sorun yukarıda da bahsettiğimiz üzere, Sportif AŞ'nin elde ettiği geliri Futbol AŞ'ne kullandırıp, bunları geri tahsil edemeyince, banka kredisine yönlenmek durumunda kalan Sportif AŞ, kredi kullanmaya başladı. Alınan krediler de Futbol AŞ'ye aktarıldı. Sportif AŞ'nin borçları Trabzon Futbol AŞ'nin finansman ihtiyacı için çeşitli bankalardan kullanılan kredilerden oluşuyor.
Kısacası, Trabzon Sportif AŞ'nin gerek fonlarını kullandırarak, gerekse banka kredilerini üstlenerek Futbol AŞ'den olan alacağı tutar Ağustos 2009 itibariyle 123,2 milyon TL'ye ulaşmıştır. Bu rakamın 75 milyon doları şirketin gelirlerinden; 6,5 milyon doları da bankalara ödenen faiz, komisyon ve kur farklarından oluşmaktadır. Şirket bu alacağı döviz bazında takip edildiğinden, olası TL değerlenmelerinde kur farkı/finansal gelir elde ediyor görünmektedir.
Sportif AŞ'nin Futbol AŞ'nin finansmanı amacıyla kullandığı krediler toplamı ise 31 Ağustos 2009 itibariyle 20,6 milyon TL'ye ulaşmış durumadır.
Sportif AŞ'nin ana sözleşmesinde yer alan 31. maddesine göre net kârdan %5 kanuni yedek akçe ve SPK'ca saptanan oranda birinci temettü ayrıldıktan sonra kalan kısmın tamamı ikinci temettü olarak ayrılmak ve dağıtılmak zorunda. Buna göre 2005 yılı kârından %25.2 oranında nakit temettü dağıtan şirket, 2006 yılı kârından %73.1 oranında temettü dağıttı. Temettü potansiyeli diğer Sportif AŞ'ler gibi (BJK Sportif hariç) yüksek görünen Trabzon Sportif AŞ yabancı fonların da gözdesi durumundaydı. Ta ki 2008 yılına gelene kadar. 2008 yılında yapılan genel kurulda 2007 kârının dağıtılmayıp bedelsiz hisse senedi şeklinde verilmesi nedeniyle başta QVT olmak üzere, Sportif AŞ aleyhine bazı davaların açılmasına neden oldu. Yine 2009 yılında yapılan genel kurulda şirketin elde etmiş olduğu 38.112.187 TL'lik kârdan yasal karşılıklar ayrıldıktan sonra kalan 33.137.50 TL'lik kısmının ortaklara nakit temettü olarak dağıtılmasına karar verilmesine karşın, 31 Ağustos 2009'ta yapılan olağan genel kurulda sözkonusu karın dağıtılmayıp bünyede tutulmasına karar verilmesi başka davaların da tekrar gündeme gelmesine neden olmuştur.
Trabzonspor, Sportif AŞ ile Futbol AŞ'yi birleştirebilir mi?
Trabzonspor, Galatasaray ve Fenerbahçe modelinde olduğu gibi; giderlerin kulüpte, gelirlerin Sportif AŞ'de olduğu gelir ağırlıklı bir şirketleşme ve halka arz modeliyle İMKB'ye kote olmuştu. Şimdi ise bu yanlışlıktan dönme çabası içinde olmasına karşın bu kez de karşısında SPK var. Her ne kadar Trabzon Sportif AŞ, Trabzon Futbol AŞ ile birleşmeye çalışsa da, halka açık hisselerde çağrı yapılması bir SPK zorunluluğu olarak Trabzonspor yönetimi önünde duruyor. Bunun için Trabzonspor yönetimi İMKB'deki hisseler için değer tespiti yaptırmak zorunda.
Trabzonspor Futbol AŞ, Trabzonspor Sportif AŞ'ye olan borcuna karşılık futbol takımını devretmeyi planlarken; takımın değeri de yönetim tarafından 70 milyon Euro, yaklaşık yani 156.5 milyon lira olarak belirlenmişti.
Ancak SPK'nın bazı uyarılarını dikkate alan yönetim daha sonra borsaya gönderdiği açıklamayla, futbol takımının devir işleminin Sermaye Piyasası Kurulu hükümleri doğrultusunda bazı eksikliklerinin giderilmesi amacıyla şimdilik geri alınmasına karar verildiğini açıkladı.
Çağrı maliyeti ilk etapta 34 milyon dolar ama bu tutar artabilir de…
Yüzde 25'i halka açık olan Trabzonspor Sportif AŞ'nin birleşme öncesi, mali yatırımcılara çağrı yapma zorunluluğu bulunuyor. Şu an borsada işlem gören, 6 milyon 250 bin adet hisse senedinin son üç aylık ağırlıklı ortalama fiyatı 8.21 TL. Buna göre, İMKB'de işlem gören toplam hisse senedinin birim ağırlıklı ortalama fiyat üzerinden ederi 'lik fiyat üzerinden 51,5 milyon TL'yi (yaklaşık 34 milyon dolar) bulan bir çağrı maliyeti doğuruyor. Ancak, olaya sadece son üç ayın ağırlıklı ortalama fiyatı üzerinden fiyat belirleme olarak ta bakmamak lazım. Çünkü çağrı fiyatının belirlenmesinde son sözü SPK söyleyecek. SPK, Galatasaray örneğinde olduğu gibi, birleşme kararı alınmasından bu yana geçen süre içinde çağrı fiyatına SPK kuralları gereğince Merkez Bankası'nın belirlediği avans faizi üzerinden de bir avans faizi eklenmesini de istemişti. Buna göre birim hisse başına ödenen temettü ödemeleri de dikkate alındığında birim çağrı fiyatı daha da yükselebilir ve Trabzonspor'un çağrı maliyeti 50 milyon dolara yaklaşabilir. Nitekim, Galatasaray Sportif AŞ ile Galatasaray Futbol Yatırımları'nın birleşmesine yönelik ön fiyat değerlemesinde toplam maliyet 60-65 milyon dolar aralığında oluşurken; dağıtılan temettülere yönelik avans faiz oranları üzerinden yapılacak hesaplamaya göre maliyet 97 milyon dolara kadar yükselmişti.
Ancak Sportif AŞ'nin yukarıda açıkladığımız nedenlerden dolayı artık çok fazla temettü dağıtma potansiyeli taşımaması, sportif performansta bir türlü istenilen sonuçlara ulaşılamaması, kulüp giderlerinin gelirlerinin çok üzerinde seyretmesi; (kulübün genel borcu ekim ayında yapılan divan genel kurul toplantısında 94 milyon TL; gelirleri de 80 milyon TL olarak açıklanmıştır.) takımın değerinin mevcut borçları karşılayabilmekten uzak olması (123 milyon TL'lik borca karşın takım değeri 56 milyon Euro olarak açıklanmıştır) gibi nedenler Trabzon Sportif AŞ'nin bundan sonraki süreçte borsa performansını olumsuz etkileyebilir görünüyor.
İngiliz modeline dönüş
Trabzonspor'daki son gelişme, halka açık olan dört büyük kulüp arasında, futbol takımının tüm gelir ve giderlerini içinde bulunduran İngiliz modeline (Beşiktaş modeline) dönüş anlamına geliyor. Sportif AŞ'nin futbol takımını devralmasıyla birlikte tüm gelir ve giderler de bu şirketin içine girmiş olacak. Galatasaray da Beşiktaş modeline dönebilmek için Futbol AŞ ile Sportif AŞ'yi birleştirmek için gerekli olan 100 milyon dolar civarındaki finansman arayışını bir yılı aşkın süredir tamamlayamadı. Giderleri dışarıda bırakan şirket modeliyle halka açılan Fenerbahçe, halka arzdan 39 milyon lira gelir elde ederken, kulübün borsadaki yatırımcılara ödediği temettü (kâr payı) 38.6 milyon lira oldu. Şubat 2002'te sermayesinin yüzde 16'sını halka arz ederek 28.3 milyon TL gelir elde eden Galatasaray ise 2001-2006 yılları arasında halka arz gelirinin iki katı kadar temettü ödedi.
Ne yapabiliriz

Öncelikle
1)birlşeme kararı
2)spekülsyonlar artacaktır,qvt gs ye yaptığının aynısını bizede yapar
Bizim avantajımız:sportif a.ş. nin temettüleri dağıtamamasını borsaya bildirmesi nedeniyle kulüp hisselerinin yerlerde sürünmesi ve çok fazla alıcısı olmaması.
3)spk bizim kağıtlarımızın alım satımını durdurarak olma ihtimali düşük manipülasyon durumunu engeller
4)sonra biz bir bankayla anlaşıp kredi çekeriz ki şu sıralar çok uygun bunun için krizden toparlanıyoruz bankalar tiril tiril kredi verecek yer arıyor
5)kulüp bu parayı hisseleri toparlayarak harcar ve bundan sonra şirket gerçek değerine ulaşır.

Mersin anamurdan bmn haber ekonomi bölümünden m.s.sofu bildirdi sevgilerle J

MARVEL
07.09.2010, 13:11
Bu da bizim hikayemiz

Geçtiğimiz kasım ayının sonlarına doğru Reuters'a aşağıdaki haber düştü.
"Şirketimizin 18.11.2009 tarih ve 24997 yevmiye numaralı" alacaklarımızın ödenmesini ihtiva eden ihtarnamemize karşılık Trabzonspor Futbol İşletmeciliği Tic. AŞ tarafından 19.11.2009 Tarih ve 25107 yevmiye no'lu ihtarnamesi ile "borcunu nakden ve defaten, ödeme gücü bulunmaması nedeniyle mevcut aktifinde yer alan Trabzonspor Futbol Takımı'nın tamamını borcuna karşılık devredebileceği" şeklinde teklifte bulunulmuştur. Bu teklifin değerlendirilmesi sonucunda Alacaklarımızın tahsili hususunda başkaca bir imkan bulunmadığı ve Sermaye Piyasası Kurulu'nun da bu konuda yayınlamış olduğu 24/03/2008-28.03.2008 tarih ve 2008/13 sayılı Haftalık Bülten'de göz önünde bulundurularak, Trabzonspor Futbol AŞ'ye ait futbol takımının alacaklarımıza mahsuben devir alınmasına ve bu durumun toplanacak, ilk genel kurulun tasvibine sunulmasına oybirliği ile karar verilmiştir."
Özetlersek; Trabzonspor yönetim kurulu aldığı bir kararla, futbol takımının Sportif AŞ'ye olan 120 milyon TL'lik borcuna karşılık, Sportif AŞ'ye devir edilmişti. Daha öz ifadeyle, Sportif AŞ'den kulübün borç olarak aldığı yaklaşık 120 milyon TL'lik borcu ödeyemediğini; bu nedenle futbol takımının aktif ve pasifiyle Trabzon sportif AŞ'ye devir edildiği belirtiliyordu. Bu şekilde halka açık olan Sportif AŞ, Futbol AŞ'ye zaman içinde verdiği borçların karşılığında Trabzonspor'u aktif ve pasifiyle alması anlamına geliyordu ki, bu birleştirme işi için SPK'nın onayı gerekmekteydi. SPK onayı olmaksızın halka açık şirketlerde bu tür idari tasarruflarda bulunma olanağı yoktu. Ancak yine de bir denemeden ne çıkardı ki? İşte Trabzonspor bu denemesini yaptı ama SPK, Trabzon Sportif AŞ'nin çağrı yapması karşılığı bu birleşime onay vereceğini belirtti. Bunun da pratikteki anlamı: İMKB'de işlem gören Sportif AŞ'nin hisselerini elinde bulunduran yatırımcılardan, birazdan bahsedeceğimiz hesaplama yöntemiyle belirlenen birim fiyattan hisse senetlerinin geri alınması gerekiyor. Bunun için de Trabzonspor'un minimum 40 milyon TL civarında bir kaynak bulması gerekiyor. Bu tutar Galatasaray için yaklaşık 85 milyon dolar civarındaydı.
Trabzonspor Kulübü derneği borsaya açılırken, önce yüzde yüzüne sahip olduğu Trabzon Futbol İşletmeciliği Tic. AŞ'yi kurdu ve tüm gelir ve giderlerini bu şirkete devir etti. Bu şirketin kurulmasını daha sonra borsaya kote edilecek Trabzon Sportif AŞ takip etti. Kurulan bu şirkete, Trabzon Futbol İşletmeciliği AŞ'nin iştiraki sağlanarak, kulübün tüm gelirleri bu şirkete aktarıldı. Bu şirket aracılığıyla borsaya giden Trabzonspor, bu şirketin %25'lik kısmını Nisan 2005'te halka arz ederek, yaklaşık 24 milyon dolarlık bir gelire ulaştı. Galatasaray ve Fenerbahçe modelini esas alan halka arz anlayışı ile hisse senetlerini satan Trabzon Sportif kısa zamanda yatırımcının en çok ilgisini çeken kârlı ve temettü ağırlıklı bir şirkete dönüştü. Ancak dağıtılan temettüler öyle noktaya geldi ki, bu aşamadan sonra dağıtılacak temettü için Trabzonspor yabancı kaynak arayışına yönelmek durumunda kaldı.
Ortağın adı/Unvanı Hisse adedi Payı(%)
Trabzonspor Futbol İşletmeciliği Tic. AŞ 18.749.995 74,99
Sadri ŞENER 1 0,0004
Hayrettin HACISALİHOĞLU 1 0,0004
Hasan YENER 1 0,0040
Celil HEKİMOĞLU 1 0,0040
Ali SÜRMEN 1 0,0004
Halka açık kısım 6.250.000 25,00
Toplam 25.000.000 100,00
Halka arzın cazibesini artırmak için giderleri dışarıda bırakan bu model ile hareket eden Trabzonspor daha sonra, içine düştüğü açmazdan kurtulabilmek için avans kurumunu devreye soktu, tıpkı Galatasaray ve Fenerbahçe gibi. Sportif AŞ'ler kulüplerin kendi fonlarını "temettü" ödemesi altında kulüplere geri ödemeye başladıklarında, temettünün önemli bir kısmı da kulüp dışına çıkmaya başladı. Nitekim, Trabzonspor bugüne kadar Futbol AŞ'ye 42 milyon TL tutarında temettü ödemesi yapmıştır. Ancak, bu üç kulüpte son yıllarda giderlerin daha fazla artması ve dağıtılan nakit temettülerde kulüp dışına önemli tutarlarda temettü ödenmek zorunda kalınması, kulüpleri Sportif AŞ'lerden avans borçlanmalara yöneltmiştir. Buna göre Sportif AŞ'ler mümkün olduğunca az temettü dağıtarak, oluşan karları özkaynakta bırakacaklar, böylece Kulüp temettü yerine Sportif AŞ'den borç para almaya başlayacaktı. Ancak burada da işler beklenildiği gibi gitmedi, bu kez de alınan avanslar toplamı dağıtılan temettü tutarlarını geçmeye başladı. Nitekim, Trabzonspor Sportif AŞ'nin, Futbol AŞ'den olan alacağı 123 milyon TL'ye ulaştı ki, bu tutar halka arz sonrasında dağıtılan 3 yılın toplam temettü tutarı 42 milyon TL'nin üç katına ulaştı.
Trabzonspor Sportif'in, Futbol AŞ'den olan alacağı yıllar itibariyle aşağıdaki tabloda sizlerle paylaşılıyor.
TRABZONSPOR SPORTİF'İN KULÜPTEN
ALACAKLARI(TL)
Tarih Aktif Kulüpten alacak
31/08/2009 153.323.722 123.315.581
31/05/2009 142.119.083 112.253.603
31/05/2008 70.115.192 43.523.388
31/05/2007 63.321.854 37.652.117
31/05/2006 53.443.916 26.645.816
31/05/2005 34.004.433 3.591.273
Kaynak: Oktay Özdabakoğlu, Referans Gazetesi, 24 kasım 2009
Yukarıdaki tablodan da görülebileceği üzere, Sportif AŞ'nin Futbol AŞ'den olacağı son beş yılda tam 21 kat artmış durumda.
İşte böylesi bir süreç sonunda Trabzonspor'un önünde tek seçenek kalıyordu ki, o da Sportif AŞ ile Futbol AŞ'nin birleştirilmesiydi.
"Borcumu ödeyemiyorum. Takımı sana devir edeyim"
Sportif AŞ'nin 31 Ağustos 2009 tarihli finansal tablolarından anlaşıldığı üzere, Futbol AŞ'den olan alacakları toplamı Aralık 2009 itibariyle tam 123.315.581 (yaklaşık 83 milyon dolar)TL'ye ulaşmıştır. Bu alacaklar, şirketin her tür hizmet gelirlerinden elde ettiği fonların Şirket ana ortağı olan Trabzonspor Futbol İşletmeciliği Tic. AŞ'nin finansman ihtiyacı nedeniyle sözkonusu şirkete kullandırılması sonucu oluşmuştur. Bu alacağın herhangi bir vadesi ve teminatı bulunmamaktadır.
Sportif AŞ, 18 kasım 2009'da alacakların ödenmesine ilişkin Futbol AŞ'ye bir öde ihtarnamesi göndermek durumunda kaldığında, Futbol AŞ, "Borcunu nakden ve defaten ödeyemeyeceğini; bu nedenle mevcut aktifinde yer alan Trabzonspor Takımı'nın tamamını borcuna karşılık devredebileceğini" teklif etmiştir.
Bu teklifin değerlendirilmesi sonucunda; alacakların tahsil kabiliyeti bulunmadığından ve SPK'nın da 2008 yılında Sportif faaliyetler veya sözkonusu faaliyetlerden elde edilen gelirlerin yönetilmesi olan halka açık veya açılacak ortaklıkların uyması gereken kriterleri düzenleyen konulara ilişkin yayınlanan bülten uyarınca, Trabzonspor Futbol AŞ'ye ait futbol takımının alacaklara mahsuben devir alınmasına karar verilmişti.
Sorun yukarıda da bahsettiğimiz üzere, Sportif AŞ'nin elde ettiği geliri Futbol AŞ'ne kullandırıp, bunları geri tahsil edemeyince, banka kredisine yönlenmek durumunda kalan Sportif AŞ, kredi kullanmaya başladı. Alınan krediler de Futbol AŞ'ye aktarıldı. Sportif AŞ'nin borçları Trabzon Futbol AŞ'nin finansman ihtiyacı için çeşitli bankalardan kullanılan kredilerden oluşuyor.
Kısacası, Trabzon Sportif AŞ'nin gerek fonlarını kullandırarak, gerekse banka kredilerini üstlenerek Futbol AŞ'den olan alacağı tutar Ağustos 2009 itibariyle 123,2 milyon TL'ye ulaşmıştır. Bu rakamın 75 milyon doları şirketin gelirlerinden; 6,5 milyon doları da bankalara ödenen faiz, komisyon ve kur farklarından oluşmaktadır. Şirket bu alacağı döviz bazında takip edildiğinden, olası TL değerlenmelerinde kur farkı/finansal gelir elde ediyor görünmektedir.
Sportif AŞ'nin Futbol AŞ'nin finansmanı amacıyla kullandığı krediler toplamı ise 31 Ağustos 2009 itibariyle 20,6 milyon TL'ye ulaşmış durumadır.
Sportif AŞ'nin ana sözleşmesinde yer alan 31. maddesine göre net kârdan %5 kanuni yedek akçe ve SPK'ca saptanan oranda birinci temettü ayrıldıktan sonra kalan kısmın tamamı ikinci temettü olarak ayrılmak ve dağıtılmak zorunda. Buna göre 2005 yılı kârından %25.2 oranında nakit temettü dağıtan şirket, 2006 yılı kârından %73.1 oranında temettü dağıttı. Temettü potansiyeli diğer Sportif AŞ'ler gibi (BJK Sportif hariç) yüksek görünen Trabzon Sportif AŞ yabancı fonların da gözdesi durumundaydı. Ta ki 2008 yılına gelene kadar. 2008 yılında yapılan genel kurulda 2007 kârının dağıtılmayıp bedelsiz hisse senedi şeklinde verilmesi nedeniyle başta QVT olmak üzere, Sportif AŞ aleyhine bazı davaların açılmasına neden oldu. Yine 2009 yılında yapılan genel kurulda şirketin elde etmiş olduğu 38.112.187 TL'lik kârdan yasal karşılıklar ayrıldıktan sonra kalan 33.137.50 TL'lik kısmının ortaklara nakit temettü olarak dağıtılmasına karar verilmesine karşın, 31 Ağustos 2009'ta yapılan olağan genel kurulda sözkonusu karın dağıtılmayıp bünyede tutulmasına karar verilmesi başka davaların da tekrar gündeme gelmesine neden olmuştur.
Trabzonspor, Sportif AŞ ile Futbol AŞ'yi birleştirebilir mi?
Trabzonspor, Galatasaray ve Fenerbahçe modelinde olduğu gibi; giderlerin kulüpte, gelirlerin Sportif AŞ'de olduğu gelir ağırlıklı bir şirketleşme ve halka arz modeliyle İMKB'ye kote olmuştu. Şimdi ise bu yanlışlıktan dönme çabası içinde olmasına karşın bu kez de karşısında SPK var. Her ne kadar Trabzon Sportif AŞ, Trabzon Futbol AŞ ile birleşmeye çalışsa da, halka açık hisselerde çağrı yapılması bir SPK zorunluluğu olarak Trabzonspor yönetimi önünde duruyor. Bunun için Trabzonspor yönetimi İMKB'deki hisseler için değer tespiti yaptırmak zorunda.
Trabzonspor Futbol AŞ, Trabzonspor Sportif AŞ'ye olan borcuna karşılık futbol takımını devretmeyi planlarken; takımın değeri de yönetim tarafından 70 milyon Euro, yaklaşık yani 156.5 milyon lira olarak belirlenmişti.
Ancak SPK'nın bazı uyarılarını dikkate alan yönetim daha sonra borsaya gönderdiği açıklamayla, futbol takımının devir işleminin Sermaye Piyasası Kurulu hükümleri doğrultusunda bazı eksikliklerinin giderilmesi amacıyla şimdilik geri alınmasına karar verildiğini açıkladı.
Çağrı maliyeti ilk etapta 34 milyon dolar ama bu tutar artabilir de…
Yüzde 25'i halka açık olan Trabzonspor Sportif AŞ'nin birleşme öncesi, mali yatırımcılara çağrı yapma zorunluluğu bulunuyor. Şu an borsada işlem gören, 6 milyon 250 bin adet hisse senedinin son üç aylık ağırlıklı ortalama fiyatı 8.21 TL. Buna göre, İMKB'de işlem gören toplam hisse senedinin birim ağırlıklı ortalama fiyat üzerinden ederi 'lik fiyat üzerinden 51,5 milyon TL'yi (yaklaşık 34 milyon dolar) bulan bir çağrı maliyeti doğuruyor. Ancak, olaya sadece son üç ayın ağırlıklı ortalama fiyatı üzerinden fiyat belirleme olarak ta bakmamak lazım. Çünkü çağrı fiyatının belirlenmesinde son sözü SPK söyleyecek. SPK, Galatasaray örneğinde olduğu gibi, birleşme kararı alınmasından bu yana geçen süre içinde çağrı fiyatına SPK kuralları gereğince Merkez Bankası'nın belirlediği avans faizi üzerinden de bir avans faizi eklenmesini de istemişti. Buna göre birim hisse başına ödenen temettü ödemeleri de dikkate alındığında birim çağrı fiyatı daha da yükselebilir ve Trabzonspor'un çağrı maliyeti 50 milyon dolara yaklaşabilir. Nitekim, Galatasaray Sportif AŞ ile Galatasaray Futbol Yatırımları'nın birleşmesine yönelik ön fiyat değerlemesinde toplam maliyet 60-65 milyon dolar aralığında oluşurken; dağıtılan temettülere yönelik avans faiz oranları üzerinden yapılacak hesaplamaya göre maliyet 97 milyon dolara kadar yükselmişti.
Ancak Sportif AŞ'nin yukarıda açıkladığımız nedenlerden dolayı artık çok fazla temettü dağıtma potansiyeli taşımaması, sportif performansta bir türlü istenilen sonuçlara ulaşılamaması, kulüp giderlerinin gelirlerinin çok üzerinde seyretmesi; (kulübün genel borcu ekim ayında yapılan divan genel kurul toplantısında 94 milyon TL; gelirleri de 80 milyon TL olarak açıklanmıştır.) takımın değerinin mevcut borçları karşılayabilmekten uzak olması (123 milyon TL'lik borca karşın takım değeri 56 milyon Euro olarak açıklanmıştır) gibi nedenler Trabzon Sportif AŞ'nin bundan sonraki süreçte borsa performansını olumsuz etkileyebilir görünüyor.
İngiliz modeline dönüş
Trabzonspor'daki son gelişme, halka açık olan dört büyük kulüp arasında, futbol takımının tüm gelir ve giderlerini içinde bulunduran İngiliz modeline (Beşiktaş modeline) dönüş anlamına geliyor. Sportif AŞ'nin futbol takımını devralmasıyla birlikte tüm gelir ve giderler de bu şirketin içine girmiş olacak. Galatasaray da Beşiktaş modeline dönebilmek için Futbol AŞ ile Sportif AŞ'yi birleştirmek için gerekli olan 100 milyon dolar civarındaki finansman arayışını bir yılı aşkın süredir tamamlayamadı. Giderleri dışarıda bırakan şirket modeliyle halka açılan Fenerbahçe, halka arzdan 39 milyon lira gelir elde ederken, kulübün borsadaki yatırımcılara ödediği temettü (kâr payı) 38.6 milyon lira oldu. Şubat 2002'te sermayesinin yüzde 16'sını halka arz ederek 28.3 milyon TL gelir elde eden Galatasaray ise 2001-2006 yılları arasında halka arz gelirinin iki katı kadar temettü ödedi.
Ne yapabiliriz

Öncelikle
1)birlşeme kararı
2)spekülsyonlar artacaktır,qvt gs ye yaptığının aynısını bizede yapar
Bizim avantajımız:sportif a.ş. nin temettüleri dağıtamamasını borsaya bildirmesi nedeniyle kulüp hisselerinin yerlerde sürünmesi ve çok fazla alıcısı olmaması.
3)spk bizim kağıtlarımızın alım satımını durdurarak olma ihtimali düşük manipülasyon durumunu engeller
4)sonra biz bir bankayla anlaşıp kredi çekeriz ki şu sıralar çok uygun bunun için krizden toparlanıyoruz bankalar tiril tiril kredi verecek yer arıyor
5)kulüp bu parayı hisseleri toparlayarak harcar ve bundan sonra şirket gerçek değerine ulaşır.

Mersin anamurdan bmn haber ekonomi bölümünden m.s.sofu bildirdi sevgilerle J

1. Cagrı yapıldıgı zaman satış zorunlulugu yok . Klup cagrı yapsa bile hisseleri piyasadan satın alamayabilr.
2. QVT Galatasarayın birleşmesini mahkemeye tasıdı ve Sirket yonetiminden davacı olup sirkete kayyum atanması istedi.

MARVEL
07.09.2010, 13:14
Hisse forumdan alıntıdır.. Gorunen oki Trabzonsporun bası acılan /acılacak davalarla cok agrıyacak

------------------------

Degisen birsey yok..
Karlar yukseliyor.. Gelirler artıyor. Unutmayın temettunun %80 i kulubun kasasına gidiyor..
Temettu vermezlerse kulub bu parayı alamaz. Bu sefer kulube borcta veremezler.. Adama sormazlarmı sen 120 M alacagını tahsil edemiyorsun. Ve kalkıp ustune yine borc veriyorsun.. Halka acık bir sirkette bunu yapmanın dolandırıcılıktan farkı varmı ?

Birdaha cesaret edemezler?
--------------------------------------
Oldwof arkadasın bu guzel yazısını arsivden bulup cıkaradım.

oldwolf10-02-2010, 22:14
Eski yayın gelirlerine dayalı olarak TSPOR senede yaklaşık 19 mln TL yayın geliri elde ediyor. Diğer yan gelirlerle faaliyet karı 33-35 mln TL lere ulaşıyor. Yeni dönem yayın gelirlerini dikkate alarak bir kar tahmini yaparsak, varacağımız rakam kabataslak 60 mln TL olur. Finansal gelirler de işin içine katıldığında net karın 70 mln TL olması çok makul görünüyor.

Şimdi zaten zurnanın zırt dediği yer de tam burada başlıyor. 25 mln sermayeye, 70 mln kar...Ve doğal akış içinde artması beklenir. Hisse başı 3 lira kar üreten bir hisse kaç para eder diye düşünmek lazım geliyor.

Çok basitçe 10 F/K desek 30 lira ediyor.

Kulübün lobi faaliyetlerini, ahbap çavuş ilişkilerini düşünürsek, olası bir çağrı fiyatı da epey bir iskontoyla 15-20 lira arası oluşabilir. Haa buna itiraz eden haklı çıkar mı, bence finanstan az buçuk anlayan herhangi biri bu fiyatın adil olmayacağını bilir

Günü kurtarmak için 5 milyon lot hisseyi bedavaya halka arz eden, aldığı parayı sağda solda çarçur eden kulüp yönetimi, bence toplam çağrı maliyetiyle, halka arz arasındaki devasa farkı cebinden karşılamak zorundadır. Neticede trabzonspor kulübünün bir varlığı hatalı bir fiyatlandırma politikasıyla nerdeyse bedavaya satılmış, sonra da gerçek değerinden geri alınmışsa, bu faturayı birisinin karşılaması mecburdur. Bu hisse değil de bir arsa olsaydı mesela daha anlaşılır olurdu. İnsanlar hisse senetleri işlerini gereksiz karışık buluyor.

Farzedelim TS bir arsasını satıyor. İlana çıkıyor. Diyelim ki bir grup alıcı da bakıyor begeniyor, 20 milyon $ ödüyor ve arsayı alıyor...5 yıl sonra kulüp yönetimi diyor ki nayır nolamaz, o arsa bize lazım! Bu arada arsa değer kazanmış, piyasası 80 milyon $ olmuş...Şimdi burda kulübün ben bunu yine 20 den alırım deme lüksü yoktur. Seve seve ederini ödeyecektir, sonra ne yaparsa yapsın arsaya, o bizi ilgilendirmiyor.

Gazetelere çarşaf çarşaf ilanlar verdiniz, banka şubelerine koca koca ilanlar astınız, lüks otellerde tanıtım toplantıları düzenlediniz, insanlar hisselerinizi o istediğiniz fiyattan alsın diye bir yalvarmadığınız kalmıştı halka arz zamanında...Adam olun, taahhütlerinizi yerine getirin. Temettümüzü verin. Çmura yatmayın, hakkımızı gaspetmeyin. Yoksa sizi dolandırıcılıktan mahkum ettirmek için bizler de hukuk yolunda hakkımızı sonuna kadar arayacağız. O hisselerin sahipleri sandığınız gibi zavallı hakkını arayamayacak cahil insanlar değiller, tam tersine, pek çok iyi eğitimli ve harcadığı her kuruşun hesabını yapan, bankalara bile 1 lirasını yok yere kaptırmayan insanlar tanıyorum.

Sene başında nasıl ki kombine kart sattığınız adama, 2 nci maçtan sonra "kardeşim haydi bas git, kombinen geçersiz, maça giremezsin" diyemezseniz, biz hissedarlara da temettü vermemezlik edemezsiniz. hakkımızı gasp edemezsiniz.

SPK arkamızda...Ticaret hukukunun maddeleri, kanun kapı gibi arkamızda. Kötü niyetiniz de ortada. Resmen belgelenmiş durumda.

Bu hisse er geç ederini bulacaktır, ya seve seve...

M.S.SOFU
07.09.2010, 13:41
1. Cagrı yapıldıgı zaman satış zorunlulugu yok . Klup cagrı yapsa bile hisseleri piyasadan satın alamayabilr.
2. QVT Galatasarayın birleşmesini mahkemeye tasıdı ve Sirket yonetiminden davacı olup sirkete kayyum atanması istedi.

1)ortada bahsi geçen bir zorunluluk durumu yok zaten.

zaten 5 tl 13 tl arasında sürünen bir hisseye ortalama fiyat verildiği zaman yatırımcılar parayı verir.

herhangi bir zorunluluk söz konusu değl ortada mantık ve fiyat aralığı var.

bizim hisselerimizin değersiz olduğu açık bunun sebebinide yukarıda belirtmişim,biz temettü dağıtamayacağımızı açıkladık.

biz temettü dağıtamayacaksak görüldüğü gibi hisselerimizin spekülasyonlar dışında hiçbir karlılığı kalmıyor.ve genelde sportif a.ş. hisseleri spekülasyon yapmak ve bu yoldan kara geçmek amacıyla pek kullanılmaz.çünkü sportif a.ş. lerde spekülasyonlar daha farklı şeylerden etkilenir.elimde hisse tutayım artmasını bekleyeyimle olmaz o iş.

ne demeye çalıştığınız pek anlamadım.

2)evet böyle bir durum yukarıdada belirtilmiş zaten.

b,r dava da spk ya açılmıştı.ortada resmi bir haber yok ama
sonuç kayyum reddedilmiş.

çünkü ortada böyle bir mahkeme kararı varken birleşme işlemine mali mahkeme izin vermez.

şu anda gs de kayyum var mı yok

zaten qvt de eğer yazının hepsini okumaya zahmet ettiyseniz hisselerin %80 ini bırakmıştı son açıklamalara göre.

zaten dava da da bence qvt nin haklı bulunur tek tarafı temettü ödenmemesi endişesiydi ki zannedersem bu yapılan son birleşme açıklamasında gs bu temettüleri ödeyeceğini açıklamış.

diğer şekilde qvt de tırsmıştır.

çünkü manipülasyon amacıyla hisseyle oynamaya başlamıştı.

M.S.SOFU
07.09.2010, 14:08
Hisse forumdan alıntıdır.. Gorunen oki Trabzonsporun bası acılan /acılacak davalarla cok agrıyacak*1

------------------------

Degisen birsey yok..
Karlar yukseliyor.. Gelirler artıyor*2. Unutmayın temettunun %80 i kulubun kasasına gidiyor..
Temettu vermezlerse kulub bu parayı alamaz. Bu sefer kulube borcta veremezler.. Adama sormazlarmı sen 120 M alacagını tahsil edemiyorsun. Ve kalkıp ustune yine borc veriyorsun.. Halka acık bir sirkette bunu yapmanın dolandırıcılıktan farkı varmı ?

Birdaha cesaret edemezler?
--------------------------------------
Oldwof arkadasın bu guzel yazısını arsivden bulup cıkaradım.

oldwolf10-02-2010, 22:14
Eski yayın gelirlerine dayalı olarak TSPOR senede yaklaşık 19 mln TL yayın geliri elde ediyor. Diğer yan gelirlerle faaliyet karı 33-35 mln TL lere ulaşıyor. Yeni dönem yayın gelirlerini dikkate alarak bir kar tahmini yaparsak, varacağımız rakam kabataslak 60 mln TL olur. Finansal gelirler de işin içine katıldığında net karın 70 mln TL olması çok makul görünüyor.

Şimdi zaten zurnanın zırt dediği yer de tam burada başlıyor. 25 mln sermayeye, 70 mln kar...Ve doğal akış içinde artması beklenir. Hisse başı 3 lira kar üreten bir hisse kaç para eder diye düşünmek lazım geliyor.

Çok basitçe 10 F/K desek 30 lira ediyor.

Kulübün lobi faaliyetlerini, ahbap çavuş ilişkilerini düşünürsek, olası bir çağrı fiyatı da epey bir iskontoyla 15-20 lira arası oluşabilir. Haa buna itiraz eden haklı çıkar mı, bence finanstan az buçuk anlayan herhangi biri bu fiyatın adil olmayacağını bilir*3

Günü kurtarmak için 5 milyon lot hisseyi bedavaya halka arz eden, aldığı parayı sağda solda çarçur eden kulüp yönetimi, bence toplam çağrı maliyetiyle, halka arz arasındaki devasa farkı cebinden karşılamak zorundadır.4 Neticede trabzonspor kulübünün bir varlığı hatalı bir fiyatlandırma politikasıyla nerdeyse bedavaya satılmış, sonra da gerçek değerinden geri alınmışsa, bu faturayı birisinin karşılaması mecburdur.5 Bu hisse değil de bir arsa olsaydı mesela daha anlaşılır olurdu. İnsanlar hisse senetleri işlerini gereksiz karışık buluyor.

Farzedelim TS bir arsasını satıyor. İlana çıkıyor. Diyelim ki bir grup alıcı da bakıyor begeniyor, 20 milyon $ ödüyor ve arsayı alıyor...5 yıl sonra kulüp yönetimi diyor ki nayır nolamaz, o arsa bize lazım! Bu arada arsa değer kazanmış, piyasası 80 milyon $ olmuş...Şimdi burda kulübün ben bunu yine 20 den alırım deme lüksü yoktur. Seve seve ederini ödeyecektir, sonra ne yaparsa yapsın arsaya, o bizi ilgilendirmiyor.*6

Gazetelere çarşaf çarşaf ilanlar verdiniz, banka şubelerine koca koca ilanlar astınız, lüks otellerde tanıtım toplantıları düzenlediniz, insanlar hisselerinizi o istediğiniz fiyattan alsın diye bir yalvarmadığınız kalmıştı halka arz zamanında...Adam olun, taahhütlerinizi yerine getirin. Temettümüzü verin. Çmura yatmayın, hakkımızı gaspetmeyin. Yoksa sizi dolandırıcılıktan mahkum ettirmek için bizler de hukuk yolunda hakkımızı sonuna kadar arayacağız. O hisselerin sahipleri sandığınız gibi zavallı hakkını arayamayacak cahil insanlar değiller, tam tersine, pek çok iyi eğitimli ve harcadığı her kuruşun hesabını yapan, bankalara bile 1 lirasını yok yere kaptırmayan insanlar tanıyorum.*7

Sene başında nasıl ki kombine kart sattığınız adama, 2 nci maçtan sonra "kardeşim haydi bas git, kombinen geçersiz, maça giremezsin" diyemezseniz, biz hissedarlara da temettü vermemezlik edemezsiniz. hakkımızı gasp edemezsiniz.

SPK arkamızda...Ticaret hukukunun maddeleri, kanun kapı gibi arkamızda. Kötü niyetiniz de ortada. Resmen belgelenmiş durumda.

Bu hisse er geç ederini bulacaktır, ya seve seve...
1)qvt bize dava açan tek kurum

öyle açılan davalar diye ortalığı velveleye vermenin alemi yok.

peki bu dava niye açıldı.temettü nedeniyle?niye açıldı ?lulüp bunu ödeyemeyeceğini açıkladı.mahkeme kararı bekleniyor.

türk mali adalet sistemine güvenmiyorsanız defolun ve bu ülkede yatırım yapmayın.

her iki taraftar kararı bekliyor.

kimin hatası varsa cezasını çeker.

2)karlar yükseliyor gelirler artıyor

sebep:borsaya açılış şekli

bunu yadsıyacak bir durum yok

şu an yadsınması gereken durum bu işi yapanların yargılanmaması

ayrıca orada temttünün % 80 nin kulüp kasasına girdiği iddaa edilmiş.

temttü ne demek?

kar dağıtımı/payı demek

yani hissedarlara o yılın karı dağıtılıyor

valla bu konuda bilmiyorsam lütfen beni resmi bir kaynaktan aydınlatırmısınız acaba nasıl oluyorda temettü kulübün kasasına giriyor?

temttü hisse sahibine gider benim bilfiğim

mantıklı olan budur

zaten eğer böyle bir durum olmasaydı-yani temttü paraları kulübün kasasına girseydi herkes bizim yöntemimizi benim serdi,bjk mal mı?

anlamayan varsa yeniden söylüyorum:sıkıntı kulübün yüksek gelir nedeniyle ödeyemediği temttüler...

3)hayatımda hiç bu kadar güldüğümü hatırlamıyorum :D

bu ne ya...

''Kulübün lobi faaliyetlerini, ahbap çavuş ilişkilerini düşünürsek, olası bir çağrı fiyatı da epey bir iskontoyla 15-20 lira arası oluşabilir. Haa buna itiraz eden haklı çıkar mı, bence finanstan az buçuk anlayan herhangi biri bu fiyatın adil olmayacağını bilir''

yapıştırdım ki şamatayı herkes görsünçağrı fiyatını kulübe bıraksanız 1 tl burakır elinde olsa.çünkü geri alım fiyatı o kadar düşecek

fakat burada bu şahıs -hangi ileri zekaysa artık- kulübün ahbap çavuş ilişkileri ve lobi faaliyetleriyle çağrı fiyatını 15-20 tl ye çekeceğini ima ediyor.

mal mı bu kulüp başkanı mal mı bu ahbap çavuş mal mı bu lobi denir bu yoruma :)

bak yine yukarıyı okumadıysanız belirteyim iki sayfa yazı yazdık emek çektik orada

sonra burada bilip bilmeyen adamların yorumlarını görüyorum,yazık verdiğimiz emeğe

bir kere fiyatı belirleyen spk son çaprıdan önceki son 10 günün ortalamasını alır.

o ortalamadanda spekülasyon olmadıkça-spk buna izin vermiyor bkz. gs hadisesi- o fiyat 15-20 tl olamaz.

bunu diyen gram borsadan anlamıyordur.

4)ortada bir yanlış var.nedir peki? yanlış halka arz.

yöntem yanlış.

sürekli gelir getiriyor.

fakat bunun avantajı ne?

maksimum karla halka arzı sağlar.halka arzdan alabileceğiniz maksimum parayı bu yöntemle alırsınız.

peki yukarıda ki eleman ne demiş:kulübü bedavaya halka arz eden,
yürü arkadaşım hadi hadi bilmediğin konularda konuşma.

sadece yöntem yanlış.yani ortada bir uygulama var,ne zaman yanlış bir uygulama :uzun vadede.niye: kulüp çok temettü ödüyor.ama ortada bedavaya satılan bir kulüp hissesi yerine ederinden daha fazla olan bir satış var.problem burada zaten

5)evet yukarıda belirtmişiz satış işlemini

6)bahsedilen bu arsa satış olayı çok normal bir satış hadisesi.

fakat ortada kulübün hisseleri sattığım fiyattan alacağım diye bir durumu yok.

burada cahilce yaygarayı yapan yukarıda arkadaş.

olay şu.

biz artık temettüleri karşılayamıyoruz.eğer durum ilerlerse çok daha vahim oalcak.şu an ki küçük yatırımcı daha fazla zarar görecek
niye çünkü bu olayın sonu belli,gs olayında temettülerin ödeneceği açıklanıyor resmii olarak.fakat eğer kulüp batarsa iflas ederse alamazsın temettüyü bu akdar basit.

birleşme için başvurduk,ne oldu spk fiyat belirledi peki spk küçük yatırımcıı mağdur eder mi? hayır

temttü ödeme garantisini vermişsin.ortada kazanılmış bir hak sözkonusu.hukukçular ne demek istediğimi anlar.

kulüp bunu vermekle yükümlü

ödemezse zaten dava açılır ve yatırımcı lehine karar çıkar bu o kadar açık ki.

7)hala temettü diyor yahu :)

velhasılı buradan iki sonuç çıkar

1)bilmediğin konu hakkında yaygara yapma

2)başkasının şeyiyle iş yapmaya kalkışma

MARVEL
07.09.2010, 17:02
Sevgili kardesim okadar tepeden bakan , alaycı ve asagılayıcı bir uslup kullamıssınki dayanamayıp cevap vermek zorunda kaldım

Bilmedigin konu demişssin . Belki senin bilgin deneyimin benden fazladır ama ben de kendi capımda bu konuyla ve Trabzonsporla ilgileniyorum.. Borsada 19 senelik bir deneyimim var. Bu deneyim sadece hisse alıp satmanın,teknik mali analizle ilgilenmenin ötesinde..

Trabzon sportif hisseyle halka arz olmadan ilgilenmeye başladım. Ve halka açılırkende kendi capımda halka arz yontemini çeşitli platformlarda eleştirdim. Daha ünce kendi şirketini halka arz etmiş bir arkadaşımlada Trabzonsportifin halka arz yöntemi hakkında fikir alış verişinde bulunup, Tüm çevreme bu halka arzın aslında nekadar akılsızca yapıldıgını anlatmaya çalıştım. Dolayısıyla kimsenin bişeyiyle bişey yapmayada çalışmıyorum. Halka arzın ilk gününden beri bir tarafından Trabzonsportifle ilgileniyorum

Fazla söze gerek yok. Yazılacak çok şey var ama vaktim yok. kasaca bazı noktalara değinmeye çalıştım.

1.QVT su anda dava acan tek kurum değil. SPK da ayrıca dava acmıs durumda Eger takip ediyorsanız bunu mutlaka bilmeniz gerekirdi. Bunun yanında Tüm ortakların (hisse sahiplerinin) bireysel olrakdava acma hakkı var. Bunu ben değil degil SPK söylüyor. Diğer ortakların dava açma haklarını şimdi kullanmamaları ileride kullanmayacakları anlamına gelmiyor. Dava acma hakları hisseleri ellerinde tutukları surece saklı ve gecerli. Kullanmadınız Hakkınız kayboldu diye birsey yok. SPK knın bildirisi asagıda.

"
Sermaye Piyasası Kurulu, şirketin 31 Ağustos 2009 tarihli genel kurul toplantısında alınan karar gereği kar dağıtımının yapılmaması nedeniyle ortakların şirkete karşı yasal yollara başvurma haklarının bulunduğu konusunda ortakların bilgilendirilmesini, SPK'nın 46/C maddesi uyarınca Kurul tarafından, şirketin 31 Ağustos 2009 tarihli olağan genel kurul toplantısında alınan karın dağıtılmamasına ilişkin kararın hukuka aykırılığının tespiti ve iptali için dava açılmasını da kararlaştırdı. (Anadolu Ajansı) 11.12.2009 21:06 [1842141]

Ayrıca Turkiyede yatırım yapan kuruluslar Uluslararası kurallara gore korunurlar. Burda kanun boyle begenmiyorsan cek git demekle olmuyor bu isler. Herhangibir anlasmazlık yanlış uygulama soz konusu olursa QVT uluslararası Tahkime giderek dava acabilir.

2. Bu konuda da yanlıs biliyorsunuz. Evet temettü kar payı demek. Trabzonsportif AŞ nin Ana sözleşmesine karın tamamına yakını hissederlarına dagıtılır. Kimdir bu hissederlar.. Trabzon sportifin %25 i halka acıktır. %75 Trabzonspor klub,dür . Yani enbuyuk hissedar kulüptür. Halka acık hisse senedi adeti 6.250.000 dir. Bunun 1.5 milyonunu Trabzonspor klubunun borsadan halka arzdan sonra geri alındıgı soyleniyor( sadece soylenti ama Deniz bankın takaslarında bu hisseler goruluyor) yani halka acık kısmın %20 side yine kulubun. Sportif AŞ de kulubun payı %75-80 kadardır. bu nedemektir ?
- Sportif AS mesala 100 Milyon lira kar acıkladı diyelim bunun tamaına yakınını temettu olarak vermek zorundadır.
- Bu dagıtılan 100 Milyon liranın 80 Milyon lirası Trabzonspor kulubun kasasına gider. 20 Milyon lirası diger ortaklara dagıtılır.
Cünkü Sportif AŞ nin %75+5 hissesi Trabzonspor klubunun elindedir.

Bunun bir baska anlamıda var suanda Trabzonspor klubunun Sportif AS ye 120 Milyon borcu var diyelim. Sportif AS bu parayı tahsil ederse
120 milyonun 96 mil yonunu Trabzonspor kulbune temettu olrak vermek zorunda . diger 24 Milyon lirayıda diger ortaklara vermek zorunda.

Yani aslında verecekten alacagı mahsup edersek gercek borc 24 Milyon civarında.

3. Evet fiyatı SPK belirler ve bunu hesaplarken borsadaki ortalama fiyatı baz alır. Dolasımdaki hisselerin buyuk cogunlugu QVT nin elinde oldugu icin cagrı oncesinde hisse fiyatını kolayca yukseltebilirler. Galatasarayda SPK klubun istediğinin cok ustunde bir fiyat belirlemiştir. Trabzonsporun Galatasaray dan farkı temmettu veriminin cok yuksek olmasıdır. su anda dagıtılmamıs temettu hisse basına 3 lira hisse fiyatı 12 lira.

Sanırım burdaki lobi faliyetinden kasıt, SPK ve QVT ile anlasarak bu işleri götürmektir. En akıllıca yol bir anlaşma zemini bulmaktır.
Hisse fiyatı 2 hafta icinde 8.90 dan -14.90 a kadar cıktı. Büyle bir piyasada birleşmenin hangi fiyattan olacaşını kestirmek kolay değil.

4. Klubun halka acılırken yanlış bir yol izlediğini bugun herkes kabul ediyor. Bunun ile ilgili bircok kose yazısını burda paylasabilirim.
Klubler halka arzdan aldıklarının cogunu temettu olarak zaten geri odedi. Burada suclu ileriyi goremeyen gunu kurtarmaya calısan yoneticilerdir.

Simdi herkes bu halka acılıs yontemi yanlıs diyor. Ben halka arz sırasındada yapılanın buyuk bir yanlıs oldugunu uzun vadede klubun bu isten zararlı cıkacagını ozaman yazdım cesitli platformlarda. Ozaman yanlız kaldık, alay edildik ,cok bilmişler tarafından dusman ilan edildik. simdi gelinen nokta ortada.

Simdi siz neyi savunuyorsunuz anlamıyorum. Bencede gunu kurtarmak amacıyla hisse degerinin cok altında(bedavaya) halka arz edildi. (Alın kalemi kagıdı hesap edin. (3 yılda alınan para temettu olarak geri odedi).

Ha ozaman acil paraya ihtiyacımız vardı oyle yapak zorunda kaldık derseniz, bugunde altına imza attıgınız taahhutlere katlanırsınız.

6. Burda aynı fikirdeyiz. Hukuksal olarak Sportif AS temettuyu vermek zorunda . Yanlız temettu dagıtılırsa hisse bufiyatlarda kalmaz yukselir orası da ayrı.. Birlesme icinde oncelikle temettunun odenmesi sart. Sportif AS Temettu odeyince klup batmaz. Bu temettu nun %80 i kulube gidecek. Burda Trabzonspor klubunun asıl engel olmak istedigi Her yıl Gelirinin %20 sini borsaya dagıt mak zorunda olması. Gelirlerde surekli yukseldiği icin rakam buyuyor. Yıllık 50Milyon gelir olsa 10 mil yonu borsaya gidecek.

Temettuyu odeyememe diye birsey yokk. Sadece bu 10 milyonu her yıl kaybetmek istemiyoruz ve bu işten sıyrılmanın bir yolunu arıyoruz.

Bu isten sıyrılmanın baska yollarıda var , hukusal hem yatırımcının hemde Trabzonsporun kazanabilecegi . Trabzonsporumuza ilave kaynak saglıyarak cok daha yukarılarada tasımak mumkun. İlk vakit buldugumda bu yontemleri sizlerle tartısmak uzere buraya yazacagım.

M.S.SOFU
07.09.2010, 18:02
Sevgili kardesim okadar tepeden bakan , alaycı ve asagılayıcı bir uslup kullamıssınki dayanamayıp cevap vermek zorunda kaldım

Bilmedigin konu demişssin . Belki senin bilgin deneyimin benden fazladır ama ben de kendi capımda bu konuyla ve Trabzonsporla ilgileniyorum.. Borsada 19 senelik bir deneyimim var. Bu deneyim sadece hisse alıp satmanın,teknik mali analizle ilgilenmenin ötesinde..

Trabzon sportif hisseyle halka arz olmadan ilgilenmeye başladım. Ve halka açılırkende kendi capımda halka arz yontemini çeşitli platformlarda eleştirdim. Daha ünce kendi şirketini halka arz etmiş bir arkadaşımlada Trabzonsportifin halka arz yöntemi hakkında fikir alış verişinde bulunup, Tüm çevreme bu halka arzın aslında nekadar akılsızca yapıldıgını anlatmaya çalıştım. Dolayısıyla kimsenin bişeyiyle bişey yapmayada çalışmıyorum. Halka arzın ilk gününden beri bir tarafından Trabzonsportifle ilgileniyorum

Fazla söze gerek yok. Yazılacak çok şey var ama vaktim yok. kasaca bazı noktalara değinmeye çalıştım.

1.QVT su anda dava acan tek kurum değil. SPK da ayrıca dava acmıs durumda Eger takip ediyorsanız bunu mutlaka bilmeniz gerekirdi. Bunun yanında Tüm ortakların (hisse sahiplerinin) bireysel olrakdava acma hakkı var. Bunu ben değil degil SPK söylüyor. Diğer ortakların dava açma haklarını şimdi kullanmamaları ileride kullanmayacakları anlamına gelmiyor. Dava acma hakları hisseleri ellerinde tutukları surece saklı ve gecerli. Kullanmadınız Hakkınız kayboldu diye birsey yok. SPK knın bildirisi asagıda.

"
Sermaye Piyasası Kurulu, şirketin 31 Ağustos 2009 tarihli genel kurul toplantısında alınan karar gereği kar dağıtımının yapılmaması nedeniyle ortakların şirkete karşı yasal yollara başvurma haklarının bulunduğu konusunda ortakların bilgilendirilmesini, SPK'nın 46/C maddesi uyarınca Kurul tarafından, şirketin 31 Ağustos 2009 tarihli olağan genel kurul toplantısında alınan karın dağıtılmamasına ilişkin kararın hukuka aykırılığının tespiti ve iptali için dava açılmasını da kararlaştırdı. (Anadolu Ajansı) 11.12.2009 21:06 [1842141]

Ayrıca Turkiyede yatırım yapan kuruluslar Uluslararası kurallara gore korunurlar. Burda kanun boyle begenmiyorsan cek git demekle olmuyor bu isler. Herhangibir anlasmazlık yanlış uygulama soz konusu olursa QVT uluslararası Tahkime giderek dava acabilir.

2. Bu konuda da yanlıs biliyorsunuz. Evet temettü kar payı demek. Trabzonsportif AŞ nin Ana sözleşmesine karın tamamına yakını hissederlarına dagıtılır. Kimdir bu hissederlar.. Trabzon sportifin %25 i halka acıktır. %75 Trabzonspor klub,dür . Yani enbuyuk hissedar kulüptür. Halka acık hisse senedi adeti 6.250.000 dir. Bunun 1.5 milyonunu Trabzonspor klubunun borsadan halka arzdan sonra geri alındıgı soyleniyor( sadece soylenti ama Deniz bankın takaslarında bu hisseler goruluyor) yani halka acık kısmın %20 side yine kulubun. Sportif AŞ de kulubun payı %75-80 kadardır. bu nedemektir ?
- Sportif AS mesala 100 Milyon lira kar acıkladı diyelim bunun tamaına yakınını temettu olarak vermek zorundadır.
- Bu dagıtılan 100 Milyon liranın 80 Milyon lirası Trabzonspor kulubun kasasına gider. 20 Milyon lirası diger ortaklara dagıtılır.
Cünkü Sportif AŞ nin %75+5 hissesi Trabzonspor klubunun elindedir.

Bunun bir baska anlamıda var suanda Trabzonspor klubunun Sportif AS ye 120 Milyon borcu var diyelim. Sportif AS bu parayı tahsil ederse
120 milyonun 96 mil yonunu Trabzonspor kulbune temettu olrak vermek zorunda . diger 24 Milyon lirayıda diger ortaklara vermek zorunda.

Yani aslında verecekten alacagı mahsup edersek gercek borc 24 Milyon civarında.

3. Evet fiyatı SPK belirler ve bunu hesaplarken borsadaki ortalama fiyatı baz alır. Dolasımdaki hisselerin buyuk cogunlugu QVT nin elinde oldugu icin cagrı oncesinde hisse fiyatını kolayca yukseltebilirler. Galatasarayda SPK klubun istediğinin cok ustunde bir fiyat belirlemiştir. Trabzonsporun Galatasaray dan farkı temmettu veriminin cok yuksek olmasıdır. su anda dagıtılmamıs temettu hisse basına 3 lira hisse fiyatı 12 lira.

Sanırım burdaki lobi faliyetinden kasıt, SPK ve QVT ile anlasarak bu işleri götürmektir. En akıllıca yol bir anlaşma zemini bulmaktır.
Hisse fiyatı 2 hafta icinde 8.90 dan -14.90 a kadar cıktı. Büyle bir piyasada birleşmenin hangi fiyattan olacaşını kestirmek kolay değil.

4. Klubun halka acılırken yanlış bir yol izlediğini bugun herkes kabul ediyor. Bunun ile ilgili bircok kose yazısını burda paylasabilirim.
Klubler halka arzdan aldıklarının cogunu temettu olarak zaten geri odedi. Burada suclu ileriyi goremeyen gunu kurtarmaya calısan yoneticilerdir.

Simdi herkes bu halka acılıs yontemi yanlıs diyor. Ben halka arz sırasındada yapılanın buyuk bir yanlıs oldugunu uzun vadede klubun bu isten zararlı cıkacagını ozaman yazdım cesitli platformlarda. Ozaman yanlız kaldık, alay edildik ,cok bilmişler tarafından dusman ilan edildik. simdi gelinen nokta ortada.

Simdi siz neyi savunuyorsunuz anlamıyorum. Bencede gunu kurtarmak amacıyla hisse degerinin cok altında(bedavaya) halka arz edildi. (Alın kalemi kagıdı hesap edin. (3 yılda alınan para temettu olarak geri odedi).

Ha ozaman acil paraya ihtiyacımız vardı oyle yapak zorunda kaldık derseniz, bugunde altına imza attıgınız taahhutlere katlanırsınız.

6. Burda aynı fikirdeyiz. Hukuksal olarak Sportif AS temettuyu vermek zorunda . Yanlız temettu dagıtılırsa hisse bufiyatlarda kalmaz yukselir orası da ayrı.. Birlesme icinde oncelikle temettunun odenmesi sart. Sportif AS Temettu odeyince klup batmaz. Bu temettu nun %80 i kulube gidecek. Burda Trabzonspor klubunun asıl engel olmak istedigi Her yıl Gelirinin %20 sini borsaya dagıt mak zorunda olması. Gelirlerde surekli yukseldiği icin rakam buyuyor. Yıllık 50Milyon gelir olsa 10 mil yonu borsaya gidecek.

Temettuyu odeyememe diye birsey yokk. Sadece bu 10 milyonu her yıl kaybetmek istemiyoruz ve bu işten sıyrılmanın bir yolunu arıyoruz.

Bu isten sıyrılmanın baska yollarıda var , hukusal hem yatırımcının hemde Trabzonsporun kazanabilecegi . Trabzonsporumuza ilave kaynak saglıyarak cok daha yukarılarada tasımak mumkun. İlk vakit buldugumda bu yontemleri sizlerle tartısmak uzere buraya yazacagım.
öncelikle aşağılayıcı ifadeler kullanmamın sebebi başkalarının forumlarda bulduğunuzu söylediğiniz yazıları buraya getirip yapıştırmanızdı.

olmayan sanal bir şeye karşı kaçamağı çok olan bir platforma karşı anca bu şekilde mücadele edilir.

çünkü burada fikirlerini alıntıladığım yukarıda kişi ortada yok,varsada bilinmiyor.

bilmediğin konu lafını dikkat ederseniz size değil forumdan yazılarını buraya kopyalayıp yapıştırdığınız kişiye söylemişim.

bu yüzden bu konu sizi rahatsız etmemeli.

bu konuda 19 yıllık tecrübenize saygı duyarım ama 19 yıllık tecrübenin bilgilerini başkasının forum yazılarından değil kendisinin iletmesini beklerdim

1)ortada kazanılmış hak var tabii ki yatırımcıların dava açma hakkı var.ama ortada açılmış bir dava yok.

ben spk nın dava açtığını bilmiyorum.lütfen bu konuda en azından bir haber kaynağı verirseniz biz de öğrenmiş oluruz.

ve ortalık velveleye verilmiş demişim.

niye demişim bu lafı,ts un başı çok ağrıyacak.kesinlikle öyle düşünmüyorum.

ortada başı ağrıyacak tek nedenimiz var temettülerin ödenmemesi.

ortada birikmiş temettüyü kulübün ödememe gibi bir ihtimali yok.yani bu para ödenecek.

burada tek sorun faiz olabilir.

başka baş ağrıtacak bir hadise göremiyorum.

ayrıca tekrar belirteyim ortada temettüsünü almayan yatırımcıların bir davası yok.onlar neyi bekliyor,birleşme kararını,onlarda spekülasyon yapmaya çalışacak,o yüzden bekliyor.

2)ben sadece halka arz olunan sportif a.ş.den bahsettiğimizi zannediyorum.

ortada bulunan şirket karının %75 lik kısmı-kulübün elinde olması nedeniyle- zaten içerde olduğundan bir önem arzetmiyor.

bizim burada konuştuğumuz hadise %25 lik kısım için ödenecek temettü.

ortada sportif a.ş. nin futbol a.ş. ye borcu var.
ama mesele bu değil ki.kaynak zaten kulübün kaynağı.para içeriye borçlanılıyor yani.

mesele %25 lik kısım.bu kısmı dışarıya ödüyorsunuz.

yani kaçak dövüşmeyin.

açık açık söylüyorum problem temettü ödemesinde,%75 nin kulüp içinde olması zaten temettü sorununu kapatmıyor.

bu %75 lik kısımın temettü ödemesini kulüp tabii ki yapacak.içerde derken problem yok demiyoruz ama en azından davalık olmayacağız.şöyle bir durumda var ki trabzon sportif a.ş. nin trabzon futbol a.ş. ye olan borcu kazanılmış haktır-bkz. temettü ödenmesi zorunlu- bunu trabzonspor futbol a.ş. ye ödemek zorundadır,ama bu noktada kulübün borcunun içeriye olması ve davaya verilmeyecek olması güzel olan.

şu an sıkıntı %25 lik kısımda.

3.işte benim anlatmaya çalıştığım konu bu.galatasaray olayından tecrübe edindiğimiz kadarıyla spk birleşme olaylarında kulüplere destek çıkıyor ve spekülasyondan önce işlemi durduruyor.

bakın orada yazdım ben en başta.

spk,gs hisselerinde fb li yöneticilerin spekülasyon yapmasını engelliyor.

ayrıca belirttiğiniz şekilde galatasaray 116 tl lik fiyat tahmini yaparken spk 155 tl lik fiyat belirlemesi yapmıştır.
bunun son 10 günlük ortalama olduğunu söylemiştik.

fakat siz hala temettüden bahsediyorsunuz.bu bizim hisse performansımızla alakalı bir durum.

konuyla bir alakası olduğunu düşünmüyorum

4.ben neyi savunuyorum

bakın tekrar söyleyeceğim bunu:

kulüp halka arz etti,model yanlış,sürekli gelir gösteren model,bu nedenle fazla temettü ediyoruz.bu neden kaynaklanıyor sürekli gelir gösteriyoruz ortada sanal bir kar var,aslında gelir var,herhangi bir zarar yok ortada.

ben birleşmeyi savunuyorum,yani ingiliz modelini.

başlangıçta yöntemin yanlış olduğunu söylüyorum fakat şunuda belirtiyorum: bu yöntem-yani bizim borsaysa açıldığımız yöntem - borsaya açılırken en fazla para kazanabileceğimiz yöntem.

niye böyle?
nasıl böyle oluyor,çünkü temettü ödemesinin fazla olduğunu gören yatırımcı yüksek bedel vererek hisseyi almaya çalışılıyor.

bu yüzden kulüp hisselerinin bedavaya filan satıldığı yok.

değerinin üstünde bir satış var açıkça.

bu yöntem yanlıştır ama kulübün hisselerini bedavaya satıldığı yok.

6)temettüyü ödememe diye bir şey yok.

temettüyü erteleme var.

galasaray bunu yaptı.

yukarıda galatasarayın birleşme haberini incelerseniz orada yazılmış,temettü borçlarıyla devredilmiştir diye.

yöntem budur.

MARVEL
07.09.2010, 19:50
Bir hesap yapalım:

Trabzonsportifin halka arzzından gelen gelir : 34.375.000 TL
Simdiye kadar yatırımcıya odenen + odenecek temettu : 25.000.000 TL (yaklasık)
Borsada hisselerin geri alınması icin odenmesi gereken : 76.000.000 TL (12.3 TL fiyattan)

34 Milyon gelir elde edilmiş. Bugunku geri alma maliyeti temetuler eklenince 100 Milyon. 34 e satlmıs bugun geri alım maliyet 100 e geliyor..

12.3 fiyatı trabzonun yerlerde surunen fiyatıdır.. Bu temettu verimiyle Olması gereken deger cok daha yukarılarda 2 hafta once 14.9 goren hissenin birlesme zamanı fiyatını kestirmek guc.

Daha yazacak öok sey varda polemiğe girmek istemiyorum.. kalın sağlıcakla

M.S.SOFU
07.09.2010, 23:52
polemiğe girmekten korkma,biz birbirimize girmezsek ortaya bir şey çıkmaz

kavga edecek halimiz yok.

burada ikimizde kulübün başarısı için çabalıyoruz

biz bu işin üstüne gitmezsek biliyorsun ki bu iş kulübe fena patlayacak,bırak biz tartışarak doğru yolu bulalım.

çünkü biz tartışmazsak bu olay kapanacak

bu başlık kaç aydır uyuyordu

gs nin birleşme olayını yapmasıyla hareketlendirmeye çalıştım,başlığı açan arkadaşta büyük iş yapmış sağolsun

umarım arkadaşlar bu yazıları okuyordur ve durumun ciddiyetinin farkındadır.

bırak kulübe bu olay patlamasında biz polemiğe girelim

yukarıda yazdığın rakamlar doğru

ve bu olay bu temettü işi çözülmedikçe daha da artacak kulübün sırtında yük olarak.

Trabzonsportifin halka arzzından gelen gelir : 34.375.000 TL
Simdiye kadar yatırımcıya odenen + odenecek temettu : 25.000.000 TL (yaklasık)
Borsada hisselerin geri alınması icin odenmesi gereken : 76.000.000 TL (12.3 TL fiyattan)

tahminler aşağı yukarı doğru

bende bu şekilde olacağını düşünüyorum-herhangi bir geri toplama olayında,spk fiyatı bu şekilde belirler-12 tl iyidir.zaten tahminim maksimu 12-13 tl olur.

bizim hisselerin ben 5 tl-18 tl arasında gidip geldiğini biliyorum.12-13 normal

bu olayın hatası bu rakamlarda açıkça görülüyor.iyi para alınmış ama kimse gelecekte bu kadar temettü ödeneceğini kestirememiş

aynı olay galatasaraya yaklaşı 250 milyon a patladı-cidden-

34 Milyon gelir elde edilmiş. Bugunku geri alma maliyeti temetuler eklenince 100 Milyon. 34 e satlmıs bugun geri alım maliyet 100 e geliyor..

bu aradaki farkı kulüp bir an önce kredi çekerek halletmeli.

buradan ne çıkıyor kulüp bu işten 70 milyon tl ye yakın zarar etti.ve müdahale olmazsa bu zarar büyüyecek.

zararın neresinden dönülse kardır mantığıyla bu olay halledilmeli diye düşünüyorum.

neyi bekliyorlar onuda anlamış değilim.

cevaplarınızı bekliyorum.

tekrardan belirteyim:bırak biz birbirimizle laf dalaşına girelim ama konu uyumasın,taraftar uyumasın.

işin içinde porstmouth gibi maddi nedenlerden ötürü küme düşmek,mallorca gibi uefaya katılamamak var.

uefa 2012 şartlarını bilen biri yazarsa durumu daha açık yorumlayabiliriz diye düşünüyorum.