PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Futbolda devrimin adı Trabzonspor

Cem Zırıh
15.11.2009, 12:21
İstanbul saltanatına son veren Fırtına, Anadolu takımlarına "pasaport almayı" öğretti. İnter, Liverpool, Barcelona gibi devlerin yenilmez olmadığını kanıtladı.

Türk futbolunda İstanbul'un saltanatına son veren Trabzonspor'un tarihi kupalarla, başarılarla dolu. 1975'te ilk şampiyonluğuna ulaşırken henüz kuruluşunun 10. yılını bile doldurmamıştı. Sezona Şükrü Ersoy ile başlayan, devre arasında Ahmet Suat Özyazıcı'yı göreve getiren Trabzonspor, bir ara 4 puan öne geçen (İki puanlık sistem uygulanıyordu) F.Bahçe'yi
4 Nisan 1976'da Avni Aker'de 1-0 yenerek liderlik koltuğuna oturdu. Ve o sezon Türkiye'de futbol devrimi gerçekleştirerek şampiyonluğu İstanbul dışına taşıdı.

Kazanma hırsını Türkiye'ye aşıladı
1983-84'te şampiyonluk yolundaki engel yine F.Bahçe'ydi. Saracoğlu'nda iki takım için de olmak ya da olmamak maçıydı. 1 Nisan 1984'te Saracoğlu'ndaki mücadelede "Dobi" Hasan'ın golüyle kazanan Trabzonspor 6. şampiyonluk için dev bir adım attı. Trabzonspor bu başarıları dışında İnter, Liverpool, Barcelona gibi devleri yenerek Anadolu takımlarına "pasaport almayı" öğretti. Avrupa'da galibiyet sayısı yenilgisinden fazla olan ilk Türk takımı olarak da tüm takımlara kazanma hırsını, azmini aşıladı.

Avrupa'da unutulmaz maçlar
Trabzonspor- Liverpool
Tarih: 20 Ekim 1976... Şampiyon Kulüpler Kupası ilk maçında Trabzonspor, İngiliz devi Liverpool'u Cemil'in golüyle 1-0 yendi. Temsilcimiz rövanşı 3-0 kaybedip elendi. Liverpool Teknik Direktörü Bob Paisley, "Biz bu takıma yenilmiştik. Bugün de yenilebilirdik. Ama tecrübesizliklerine kurban oldular" dedi. O sezon Liverpool, Şampiyon Kulüpler Kupası'nı müzesine götürdü. Tek yenildiği takım ise Trabzonspor olarak tarihe geçti.

Trabzonspor- İnter
Tarih: 14 Eylül 1983... Karadeniz Fırtınası, UEFA Kupası 1. tur ilk maçında konuk ettiği İtalyan devi İnter'i 1-0 mağlup etti. Karşılaşmanın tek golünü 88. dakikada Tuncay attı. Rövanşta Trabzonspor resmen katledildi. Tuncay Soyak, Şenol Güneş, Turgay Semercioğlu ve Kemal Serdar maçta hastanelik oldu. Son dakikada yenen golle maçı 2-0 kaybeden Trabzon, UEFA Kupası'na veda etti.

Trabzonspor- Barcelona
Tarih: 19 Eylül 1990... Kupa Galipleri Kupasi 1. tur maçı Trabzonspor'un 1-0'lık galibiyetiyle sonuçlandı. Koeman'lı, Ferrer'li, Stoichkov'lu Barcelona karşısında alınan bu galibiyet Karadeniz ekibinin tarihindeki en büyük başarılardan biridir. Golün ismi Hami Mandıralı'ydı. Barcelona, iki hafta sonra Nou Camp'ta yapılan karşılaşmayı 7-2 kazandı.

O. Lyon- Trabzonspor
Tarih: 23 Ekim 1991... Trabzonspor, deplasmanda oynadığı UEFA Kupası 2. tur ilk karşılaşmasını 4-3 kazanmayı başardı. Bordo-mavili takımın golleri Şeyhmus, Hami Mandıralı, Orhan Çıkırıkçı ve Bursac'dan geldi. Fransızlar yıkıldı, dünya alkışladı.

Trabzonspor- O. Lyon
Tarih: 6 Kasım 1991... UEFA Kupası 2. tur rövanşında Trabzonspor, deplasmanda 4-3 kazandığı maçın rövanşını da vermedi. Maçı 4-1 kazandı. Zaferi getiren gollerde Hami, Hamdi, Bursac ve Orhan'ın imzası vardı. Bu sonuçla bordo-mavili ekip bir üst tura adını yazdırdı, ancak BK 1903'e elendi.

Aston Villa- Trabzonspor
Tarih: 18 Ekim 1994... Trabzon'da oynanan UEFA Kupası 2. Tur ilk maçında İngiltere'nin Aston Villa takımını 1-0 deviren Trabzonspor, bir zafere daha imza attı. Karadeniz ekibine galibiyeti getiren golü Küçük Orhan attı. İkinci maçı 2-1 kaybetmesine rağmen averaj üstünlüğüyle 3. tura çıkan bordo-mavili takım, İtalyan devi Lazio'ya iki maçta da yenilince Avrupa defterini bir kez daha çok erkenden kapattı.

Trabzonspor- Bochum
Tarih: 16 Eylül 1997... UEFA Kupası 1. tur ilk maçında sahasında konuk ettiği Alman rakibi karşısında 2. dakikada talihsiz bir penaltıyla yenik duruma düşen temsilcimiz maçı bırakmadı. Hami (penaltıdan) ve Çetin'in golleriyle Trabzonspor Alman ekibi Bochum'u da kurbanları arasına kattı: 2-1.

Trabzonspor- A. Bilbao
Tarih: 16 Eylül 2004... UEFA Kupası 1. tur ilk maçında Trabzonspor, İspanyol rakibini sahasında 3-2'lik skorla devirdi. Goller Gonzales (KK), Mehmet Yılmaz ve Gökdeniz'den geldi. Karadeniz Fırtınası, 3-0 öne geçtiği maçta büyük hatalar yaparak kısa sürede 2 gol birden yedi. Temsilcimiz, deplasmanda oynanan rövanş maçında 2-0 mağlup oldu ve kupaya erken veda etti.

Ali Kemal: Horon böyle oynanır
"Rakip Liverpool. 'Topu ayağıma alayım, 2-3 İngiliz'i geçeyim. Arkadaşlarıma güven gelsin' diye düşündüm. Dediğimi yaptım. 'Arkadaşlar bunlara horon nasıl oynanır gösterelim' diye ekledim. Maçı 1-0 kazandık. Kocaeli bizi ilk maçta 1-0 yendi. 'Hamsinin kafasını ezdik' başlığı attılar. Gazeteleri soyunma odasına astım. 20 dakikada skor 5-0 oldu. Bizde öyle bir güç vardı o zamanlar."

Şenol Güneş gibisi gelmedi
Trabzonspor'un efsane kadrosunun efsane ismi Şenol Güneş aralıksız 15 sezon kaleyi korudu. 11 kez yılın kalecisi seçildi, bin 112 dakika gol yemeyerek rekor kırdı. Bordo-mavili ekibin yaşadığı 6 şampiyonlukta da yer alan Şenol Güneş, Türkiye A Milli Takımı Teknik Direktörü olarak da Dünya Üçüncülüğü apoletini taktı. A.Sebat'ta başladığı futbolu çok sevdiği Trabzonspor'da bıraktı.

Buruk "Kral"lar
Trabzonspor tarihinde 3 "Gol Kralı" çıkardı. Necmi Perekli hem ikinci hem birinci ligde (1976-77) bu onuru yaşadı. Perekli, şampiyonluk posterine giren tek "Kral" oldu. Şota ve Fatih Tekke ise gol krallığı tacını takmalarına rağmen bordo-mavili takımla şampiyonluk yaşayamadan başka takımların yolunu tuttu.

Şehrin çocuğu olmalı
Karadeniz ekibinin 6 şampiyonluğunda Ahmet Suat Özyazıcı ve Özkan Sümer'in imzası var. Ahmet Suat hoca, "Eskiden oyuncular canını dişine takarak oynuyordu. Şimdi ise Avrupa'da başarı için takviye şart. Ancak kadronun yüzde 75'i şehrin çocuğu olmalı" diye "yabancılaşma"yı eleştiriyor.

Not : Fotomaç'tan alintidir.

Hasan ZAİMOĞLU
15.11.2009, 12:22
fotomaçtan beklemezdim böle bir haber ama okuyunca bir kez daha gurur duydum TRabzonsporumuzla !!!!

Murat'
15.11.2009, 12:24
Trabzonspor- Barcelona
Tarih: 19 Eylül 1990... Kupa Galipleri Kupasi 1. tur maçı Trabzonspor'un 1-0'lık galibiyetiyle sonuçlandı. Koeman'lı, Ferrer'li, Stoichkov'lu Barcelona karşısında alınan bu galibiyet Karadeniz ekibinin tarihindeki en büyük başarılardan biridir. Golün ismi Hami Mandıralı'ydı. Barcelona, iki hafta sonra Nou Camp'ta yapılan karşılaşmayı 7-2 kazandı.

Golü Hamdi atmıştı Hami değil.

Hasan ZAİMOĞLU
15.11.2009, 12:27
"Rakip Liverpool. 'Topu ayağıma alayım, 2-3 İngiliz'i geçeyim. Arkadaşlarıma güven gelsin' diye düşündüm. Dediğimi yaptım. 'Arkadaşlar bunlara horon nasıl oynanır gösterelim' diye ekledim. Maçı 1-0 kazandık. Kocaeli bizi ilk maçta 1-0 yendi. 'Hamsinin kafasını ezdik' başlığı attılar. Gazeteleri soyunma odasına astım. 20 dakikada skor 5-0 oldu. Bizde öyle bir güç vardı o zamanlar."

Not : Fotomaç'tan alintidir.
işte bu kısım her şeyi açıklıyor !!!

Cem Zırıh
15.11.2009, 12:30
Takim da adam gibi abilik yapacak biri yok arkadas trabzonlu var var diyoruz hepsi genc.

28TS61
15.11.2009, 12:50
Ali Kemal:
Kocaeli bizi ilk maçta 1-0 yendi. 'Hamsinin kafasını ezdik' başlığı attılar. Gazeteleri soyunma odasına astım. 20 dakikada skor 5-0 oldu. Bizde öyle bir güç vardı o zamanlar."

keske simdikte o hirs ve güc olsa futbolcularmizda

Mustafa ÖZDEMİR
15.11.2009, 16:08
fotomaç adam olacak galiba...

pReN@_61
15.11.2009, 17:17
Allah Allah ne olmuş bu fotomaça?Kafalarına taş mı düşmüş?

Mustafa Çolak
15.11.2009, 20:00
Fotomaç'tan Beklenmeyen Yazı, 3 Ezikler Okusunda Akıllansınlar Biraz.

E. Cumur61
15.11.2009, 20:18
haber guzel ama icinde bir suru yanlis var.
O. Lyon- Trabzonspor
Tarih: 23 Ekim 1991... Trabzonspor, deplasmanda oynadığı UEFA Kupası 2. tur ilk karşılaşmasını 4-3 kazanmayı başardı. Bordo-mavili takımın golleri Şeyhmus, Hami Mandıralı, Orhan Çıkırıkçı ve Bursac'dan geldi. Fransızlar yıkıldı, dünya alkışladı.
bu macta HAMI 2 gol atmisti

Trabzonspor- O. Lyon
Tarih: 6 Kasım 1991... UEFA Kupası 2. tur rövanşında Trabzonspor, deplasmanda 4-3 kazandığı maçın rövanşını da vermedi. Maçı 4-1 kazandı. Zaferi getiren gollerde Hami, Hamdi, Bursac ve Orhan'ın imzası vardı. Bu sonuçla bordo-mavili ekip bir üst tura adını yazdırdı, ancak BK 1903'e elendi.
bu macta da HAMI 2 gol,HAMDI,ORHAN atmisti .Bursac bize gol atti

Trabzonspor- Bochum
Tarih: 16 Eylül 1997... UEFA Kupası 1. tur ilk maçında sahasında konuk ettiği Alman rakibi karşısında 2. dakikada talihsiz bir penaltıyla yenik duruma düşen temsilcimiz maçı bırakmadı. Hami (penaltıdan) ve Çetin'in golleriyle Trabzonspor Alman ekibi Bochum'u da kurbanları arasına kattı: 2-1.
ilk mac 1-1 bitmisti yanilmiyorsam.ikincisini farkli kaybetmistik.

Mustafa ÖZDEMİR
15.11.2009, 20:44
o kadar hata payı olsun artık...

Serdar A
15.11.2009, 20:45
Devrimi yapmak değil , gerçekleşen devri sürdürebilmek önemli olan .

Tarih , mazide kaldı .

Selim Turan
15.11.2009, 20:47
Diğer bir yanlış bunu maalesef genel orlak herkes yapıyor...

76-77 Sezonu Şampiyon Kulüpler Kupası 2. Tur'unda Hüseyin Avni Aker'de Liverpool'u 1-0 yendik ve bu kupada Liverpool'un aldığı tek yenilgidir. Deniyor değilmi?

Yanlış! Liverpool bizi eledikten sonraki tur olan Çeyrek Finalde Fransız Ekibi Saint-Étienne ile eşleşmiştir. Fransızlar ilk maçı evlerinde 1-0 almıştır. RövaşıLiverpool Anfield'de 3-1 alarak adını Yarı Finale yazdırmıştır.

Sonuç: Liverpool kupada sadece Trabzonspor'a değil, Saint-Étienne'e de yenilmiştir.

Kaynak: 76-77 Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası Sonuçları (http://en.wikipedia.org/wiki/1976%E2%80%9377_European_Cup)

Oğuzhan Turhan
15.11.2009, 22:03
Devrimi yapmak değil , gerçekleşen devri sürdürebilmek önemli olan .

Tarih , mazide kaldı .

Katılıyorum..
Artık geçmişteki başarılarla övünmenin zamanı değil, senelerdir geçmişle övünüyoruz ama geleceğe dair hiç bir şey yapmıyoruz.

Recep Alkan
16.11.2009, 08:39

Bu paragraf, Trabzonspor'un bir yerlere geldiğinin en güzel örneklerinden. Utanma, Ar, bütün duyguları barındıran oyuncuların bugünün o övündüğümüz tarihini nasıl yarattığını anlıyoruz.

HAni bugün herkesin şikayet ettiği, kafamızı kaldıramıyoruz dediği o şehir baskısı işte o günlerde nasıl yaşanıyormuş görsünler.

28TS61
16.11.2009, 12:16
bu yaziyi soyunma odasina yazmalari gerekir bence

Napoli
16.11.2009, 13:09
bu yaziyi soyunma odasina yazmalari gerekir bence

Bir gün kulupte yonetıcı olursam o yılın ve donemın tüm gazete manşetlerini bulup soyunma odasına asacam.. bunu yapacak bir tane yonetıcı yok..

olmadı idda oranını alır soyunma odasına gotururum
bakın 1.35 gs size 8:00 ganyan

utanın de yeter adam olana bu

isimsiz_61
16.11.2009, 16:09
fotomaç adam olacak galiba...
bende aynısını düşünmüştüm :D

askemo_garleli
16.11.2009, 20:51
inşallah yakında o günlere geri döneceğiz ve 81 ilde fırtınamız yeniden esecek.

EN BÜYÜK TRABZONSPOR

Kazım Uzunboy
16.11.2009, 21:04
Okurken benimde gözümden kaçmayan nokta, Barcelona'ya golü Hami'nin attığını yazmaları oldu.

Ömer Yüce
16.11.2009, 22:23
Ali Kemal gibi, Dozer cemil gibi bi Trabzonlu ruhunu taşıyan tecrübeli oyuncu istiyorum...

Emrah Akcagöz
16.11.2009, 23:38

Bu paragraf, Trabzonspor'un bir yerlere geldiğinin en güzel örneklerinden. Utanma, Ar, bütün duyguları barındıran oyuncuların bugünün o övündüğümüz tarihini nasıl yarattığını anlıyoruz.

HAni bugün herkesin şikayet ettiği, kafamızı kaldıramıyoruz dediği o şehir baskısı işte o günlerde nasıl yaşanıyormuş görsünler.
Takıma abilik yapacak bir futbolcumuz yok acaba kaybedilen maçtan sonra hangi futbolcu gidip soyunma odasına gazete asarki, birde o dönemlerle bu dönemi bir tutamıyorum çünkü o zaman şampiyon olabiliyorduk şimdi ise kaçan her şampiyonluk başarısız her sonuç futbolcuların üzerine daha da bi yük.

Ne futbol 80'lerdeki futbol ne taraftar 80'lerdeki taraftar..

SDanışmaz
17.11.2009, 15:20
'Hamsinin kafasını ezdik' başlığı attılar. Gazeteleri soyunma odasına astım. 20 dakikada skor 5-0 oldu. Bizde öyle bir güç vardı o zamanlar."

Hırs ve güven herşeyi yaptırır..

Melek
17.11.2009, 16:44
Keyifle okuduğum ve çıktısı alıp odama asıcağım yazı cidden şaşırmamak elde değil bu fotomaç doğru yolu buldu mu ne..Bende aynı görüşteyim şimdi bu ruh oyuncularımızda yok maçın bitmesine 10 dk kalmış yenik durumayız top hala rakip takımda hiç istek izlerken bile üzülüyorum.

Tunay ERDEM
17.11.2009, 16:49
Biz neden hep geçmişle avunmak zorunda kalıyoruz?