PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Akyazı Projesine Bilimsel Yaklaşım

#10 Fietra
26.10.2009, 00:19
Dün TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Trabzon Şubesi’nde “Akyazı Projesine Bilimsel Yaklaşım” konulu söyleşi vardı,hem okuduğum bölüm hem de Trabzonspor ile olan alakamdan dolayı söyleşiye katıldım.Jeoloji,İnşaat ve Mimarlık alanlarındaki akademisyenlerin dışında projenin başındaki adam Muzaffer Ermiş,Trabzon Belediye Başkan Yardımcısı Ergin Aydın,İller Bankası Bölge Müdürü Şükrü Aygar ve gazeteciler vardı.
Yerel haber kaynaklarında konuyla ilgili yayınlar yapılmasına karşın böyle kritik bir konunun ilgi görmemesi nedeniyle bu başlığı buraya açtığımı başta belirteyim.

http://img.webme.com/pic/a/akyaziligenclik/akyazi2.jpg

Söyleşinin açılışını JMO Trabzon Şube Başkanı Semih Peker tamamıyla katıldığım şu sözlerle yaptı;

"Şampiyonluklarımızı yaşadığımız Avni Aker Stadyumu ve çevresinin, otobüs terminalinin, Akçaabat Fatih Stadı ve çevresinin, yetmedi İstanbul da araziler bu da yetmedi isterlerse dolgu yapılacak alanın diğer yarısının bile verileceği pazarlıklarını basından hep birlikte öğrendik. Peki, karşılığında ne alıyoruz? Belki bilgilendiriliriz diye bekledik. Ama baktık ki inşaat başlatılıyor ve tesisin temeli belediyelerce gönderilen hafriyat malzemelerle doldurulması düşünülüyor. Tesis inşaatı için önceden konuşulmuş müteahhit şehrimizin temsilcileri ile birlikte özel uçakla geliyor, Trabzon'umuza üsten aşağı bakılıyor, pazarlıklar yapılıyor ve biz sadece seyrediyoruz. Herkes Akyazı Projesi’nin tam ortasında gözbebeğimiz Trabzonspor'umuz var diye susuyor birçok şey görmezlikten geliniyor. Bu projenin Sahil Yolu gibi önce imalat sonra proje şeklinde olmamasını istedik. Bunun için konularında uzman bilim adamlarımıza proje sürecini ve nasıl olması gerektiğini danıştık. Görevi, halkımızı en doğru ve yansız olarak bilgilendirmek ve bilinçlendirmek olan odamız, bu gün üzerine düşen bu sorumluluğu yerine getirmektedir"

Ardından sırasıyla konuşmacı olarak İnşaat Mühendisliği Bölümü Hidrolik Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ömer Yüksek ve Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Osman Üçüncü çıktılar.Konuyla ilgili bir çok eksik buldukları bilimsel ve teknik noktaya değindiler.İkisi de Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporundan oldukça söz ettiler ve 2008’de yayınlanan raporun oldukça yetersiz ve stadyumla alakalı bir şey olmadığını söylediler.Ömer Hoca kanuna göre denizdeki dolgu alanlarının üzerinde en fazla %5 yapılaşma yapılabileceğini ve projenin fotoğrafında %50’sinin yapıyla dolu olduğundan bahsetti.Bunlara ek olarak çoğu kişinin kruvaziyer liman konusunu göz ardı ettiğini,projenin hukuki bir kılıfı olarak bunun ortaya atılıp,atılmadığını sordu.Karadeniz Sahil Yolu zamanında yapılan yanlışlardan,kendilerine danışılmamasından ve aynı hataların bu proje öncesinde de devam etmesinden yakındı.Akyazı Projesi’nin hukuksal boyutunun tartışılması gerektiğini belirtti.

Osman Hoca ise bu gibi büyük bir dolgu alanın projelendirmesinden önce kanuna göre 300-400 metre açığa kadar en az 50 civarı deniz dibi sondajının yapılması gerektiğini fakat yönetimin kıyıdaki T’lerde sadece 10 tane sondaj yaptığını ve bunun yapılması planlanan dolgu alanının jeolojik özelliklerini doğru bir şekilde yansıtmayacağını söyledi.Bunlara ek olarak dolgu alanında kullanılması muhtemel olan büyük çaplı çatlaksız kayaların D.Karadeniz bölgesinde hiçbir taş ocağında bulunmadığını söyledi ve bu kayaların başka taş ocaklarından getirilmesinin de ayrı bir maliyet çıkaracağından bahsetti.Eğer ki dolguda kullanılacak olan kayaların D.Karadeniz bölgesinden karşılanacağı takdirde ise yanlış hatırlamıyorsam Antalya Limanı’ndaki çökmelerin ileriki zamanlarda burada da yaşanabileceğini söyledi.

İki hoca da yukarıda yazdığım tekniksel ve bilimsel noktaların dışında bir çok şeye daha değindiler fakat o kadar detayına girmeyeceğim,diğer söylediklerini yazının sonunda yerel haber kaynaklarındaki ilgili yayınlarda okuyabilirsiniz.

Konuşmacıların ardından Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nden Prof.Dr.Osman Bektaş söz aldı ve toplantıda herkesin ilgisini çekecek şeyler söyledi.Trabzon sahil şeridinin ve özellikle Akyazı ile Beşirli’nin Kandilli Rasathanesi’nin verilerine göre 2.derecede deprem bölgesi olduğundan ve buralardaki faylardan bahsetti.Bunlara ek olarak Akyazı’nın herkesin bildiği üzere heyelan bölgesi olduğunu,kaymaların Beşirli İlköğretim Okulu’nda görülebileceğini hatırlattı.-Akyazı’nın hemen yanında ki Sera Gölü’nün bir heyelan gölü olduğunu hatırlatayım.-Bu kadar büyük bir projeden önce hiçbir bilimsel araştırmanın yapılmamasından,yapıldıysa da neden paylaşılmadığından yakındı.Siz buraya böyle bir yapı inşaat edeceksiniz fakat önlem almayacaksınız sonrasında deniz dibinden kaymalar başladığında ne yapacaksınız diye sordu.Şehrimizin hızla büyüdüğünü gerekli olanın güneye doğru büyümek olduğunu fakat istesek de istemesek de bir süre sonra denizleri dolduracağımızı ve doldururken hiç değilse her şeyin hesabına göre yapılması gerektiğini,Karadeniz Sahil Yolu’nda uygulanan taşı yuvarla dolsun mantığından bahsetti.

http://www.viratrabzon.com/upload/3003.jpg

http://www.viratrabzon.com/upload/3004.jpg

Osman Hoca’nın ardından yine aynı bölümden alanında çok önemli bir isim olan emekli Prof.Dr.İsmet Gedik söz aldı ve denizdeki volkanizmadan,tsunami tehlikesinden söz etti.Hiç bir araştırmanın yapılmadan yapılacak projenin intihar olacağını,Ayamama Deresi’nde yaşanan felaketlerin burada da yaşanması sonucunda sorumluluğu kimin üstleneceğini söyledi.

En son olarak Muzaffer Ermiş söz aldı ve nasıl Trabzonspor’lu olduğundan,projenin öneminden falan bahsetti.Kendisi de projeyle ilgili en fazla %10’luk bilimsel verinin bulunduğunu kabul etti ve kimseyi tatmin edemedi.

Bunlarında dışında söz alan gazeteciler ve diğer kişiler de oldu fakat genel hatlarıyla yukarıdakiler konuşuldu. Baya hararetli tartışmalar yaşandı.

Konuyla ve söyleşiyle ilgili olarak kendi görüşlerime gelirsek,projeyi ortaya atan yönetimin konuyla ilgili bilimsel araştırmalarla fazla alakadar olmadığını gördüm.KTÜ’nün ise her zamanki gibi ben buradayım,bana danışmak isteyen ayağıma gelsin tavrı projenin ortaya atıldığı ilk gün itibariyle konuşulması gereken bu konuları bugünlerde konuşmamıza neden oldu.Ne yönetim KTÜ’ye danıştı,ne KTÜ şehrimize böyle bir proje yapılacak ilgilenelim dedi.Çok geç kalınmış olsa da böyle bir söyleşinin yapılması güzel oldu fakat faydası ne olacak göreceğiz.Halkı bu projeye bu kadar şartlandırdıktan sonra bu gerçekleri açıklamanın ne gibi bir yararı olacak merak ediyorum.

Akyazı Projesi’nin ortaya atıldığı ilk günden itibaren eğer Avni Aker stadyumu yıkılacaksa karşı olduğumu söylüyordum,görüşüm değişmedi fakat bölgenin fay hattı üzerinde ve heyelan bölgesini üzerinde olduğunu öğrenmem dolayısıyla artık kesin olarak karşı çıkmaktayım.Şehrimizin spor merkezi olan ve eski tarihlerden beri önem arz eden Kavak Meydanı’nın satılması zaten projeye karşı çıkmak için başlı başına bir sebep.Yavuz Selim-19 Mayıs-Avni Aker bu şehir için sporun merkezidir,bunu Trabzonda yaşayan ve şehri iyi bilenler gayet iyi bilirler.Sadece 40.000 kişilik modern bir stad için sporumuzun merkezini bu kadar kolay gözden çıkarttığımıza inanamıyorum.M.Ö tarihlerden bugüne kadar Kavak Meydanı ile ilgili yazıyı okumanızı öneriyorum.

2011 Olimpiyatları için süreç artık çok geride kaldı,aday olduğumuz 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası’ndaki şehirler arasında Trabzon’da bulunuyor yani öyle ya da böyle organizasyonu alırsak modern bir stadyum yapılacak,ancak bu Akyazı olmamalı.Trabzonspor adı kullanılarak stadyum bahanesiyle bu projeyle birlikte rant alanları yaratılmaya çalışılıyor olabilir.Stadyumun yapılması için biz Avni Aker’i,Yavuz Selim’i,19 Mayıs’ı,Otogarı,MAY Tesisleri’ni ve daha bir sürü yeri vereceğiz üstüne yetmedi projedeki diğer alışveriş merkezlerinde,limanda vs. gibi tesislerden hiçbirinden hisse alamayacağız,bize 40.000 kişilik modern bir stadyumdan başka ne gibi bir yararı olacak bu projenin.Belediyenin neden gıkı çıkmıyor,Bayındırlık ve İskan Bakanı iken projeye karşı olan Faruk Özak Spordan Sorumlu Devlet Bakanı olduğu anda neden projenin başına geçti.Burada bazı arkadaşlar siyaset yapıyorsun diyebilirler fakat Trabzonspor’u hele de bu projeyi siyaseti ağzımıza almadan konuşmak mümkün değil.Şuradayken bütün eksiklerine rağmen ben Nuri Albayrak ve Muzaffer Ermiş’e teşekkür ediyorum hiç olmazsa ne olursa olsun bir proje ürettiler,ama destek vermek zorunda değil kimse.

%10 bilimsel verileri olan bu projenin daha maliyet raporları belli olmamışken şehrimizi satacak duruma geldik,bu projeye harcanacak parayla daha mantıklı bir proje yapılamaz mı?Trabzonspor adı çok büyük,kimse karşı çıkmak istemiyor,halk inanmış durumda fakat bu proje yapılmamalı,zaten 2011’e bu haliyle yetişmesi imkansız,Karadeniz Sahil Yolu’ndaki pişmanlık burada da yaşanmasın.Fay hattı ve heyelan bölgesi gibi konularda cabası.40.000 kişilik modern bir stad için değerlerimizi satmayalım.

Konuyla alakalı yayınlar;
Toplantıda bulunan Ahmet Şefik MOLLAMEHMETOĞLU’nun makalesi;
http://www.viratrabzon.com/news.php?id=2233 (http://www.viratrabzon.com/news.php?id=2233)
Fay Hattı ile ilgili haber;
http://www.viratrabzon.com/news.php?id=2220 (http://www.viratrabzon.com/news.php?id=2220)
Konu ile ilgili;
http://www.haber61.net/news_detail.php?id=46247 (http://www.haber61.net/news_detail.php?id=46247)
http://www.haber61.net/news_detail.php?id=46266 (http://www.haber61.net/news_detail.php?id=46266)
http://www.viratrabzon.com/news.php?id=2219 (http://www.viratrabzon.com/news.php?id=2219)
http://www.gunebakis.com.tr/haber.php?id=22420&t=Akyazı’ya_vize_vermediler (http://www.gunebakis.com.tr/haber.php?id=22420&t=Akyazı'ya_vize_vermediler)
Kavak Meydanı ile ilgili makale;
http://www.viratrabzon.com/article.php?id=116 (http://www.viratrabzon.com/article.php?id=116)

Osman ÖZÇİLİNGİR

28TS61
26.10.2009, 00:21
akyazi hayaldir. bastan sona kadar secim malzemesi

LazAnisT
26.10.2009, 00:26
Osman çok teşekkür ederim.

Lütfen bu başlık Stadyum başlığıyla birleştirilmesin

Başından beri Akyazı projesine karşı olan birisi olarak haklılığımın tescillenmesinde çok sevindim.

#10 Fietra
26.10.2009, 00:28
Osman çok teşekkür ederim.

Lütfen bu başlık Stadyum başlığıyla birleştirilmesin

Başından beri Akyazı projesine karşı olan birisi olarak haklılığımın tescillenmesinde çok sevindim.
Yöneticilerden benim isteğim de o yönde,yoksa kaybolup gidecek.

Misina
26.10.2009, 00:28

:alkış::alkış::alkış:

Deniz Dolgusu ile alan kazanıp üzerine stad yapmak hem aşırı pahalı hemde güvenilir değil.

Ancak yeter ki yapsınlar güvensizinede razıyız.

LazAnisT
26.10.2009, 00:33
Yöneticilerden benim isteğim de o yönde,yoksa kaybolup gidecek.Bizde kaybettirmeyiz.Nöbet tutarız.

OnOuR
26.10.2009, 00:47
Bu yazıyı okuduktan sonra Akyazının istenmemesine karşı olan tutumu daha iyi anlamaya başladım... Artık varsın olmasın yani. Ufuktada öyle birşeyin olma ihtimalide yok gibi zaten...:cool:

Erdal
26.10.2009, 00:48
Bu işin olup olmayacağı sanırım 1 ay içinde netleşecek...Bana da pek olabilir gibi gelmiyor...Mevcut stadın yıkılıp yerine makul bir stadyum yapılmalı gibime geliyor...

Yalnız "hayal" noktasında bu hayale özel sektör niçin atlasın onu anlamadım? TAV dışında yanlış hatırlamıyorsam eski bakanlarımızdan Koray Aydın bey'de bir teklif vermişti?

LazAnisT
26.10.2009, 00:51
Aslında bu işe kimler yanaşıyor onları gördüğümüzde neden olmaması gerektiğini anlamış olmalıyız:)

#10 Fietra
26.10.2009, 00:56
Yukarıda bahsettiklerim sadece genel hatları daha bu proje için hazırlanması gereken ÇED raporunda gürültü kirliliği,yol ağı,böyle bir komplekse yapılması gerekli olan sağlık ocağı ve bunun doğuracağı tıbbi atıklar,bozulacak deniz ekolojisi vs. vs. gibi bir çok detay daha var.Trabzonspor'u doğa düşmanı yapmayalım,yoksa tabiat ana bizi lanetler bir 25 sene daha şampiyon olamayız.:)

Egemen
26.10.2009, 00:57
emeğine sağlık Osman.. yarına bıraktım okuma işini, gözlerim yanıyor uykusuzluktan..

LazAnisT
26.10.2009, 00:58
Trabzonun Deprem açısından en az riskli olarak nitelendirilen 4. derece deprem bölgesi olduğunu daha önceden bir çok yerde okumuştum.Burda nasıl olduda 2.derece deprem bölgesi görünüyor onuda anlamış değilim.

Erdal
26.10.2009, 01:03
Şimdi, mevcut stadyum, otogar ve Yavuz Selim'in ederi böyle bir projeden çok daha yüksek mi denmek isteniyor? Bunun bir bilirkişisi yokmudur? Diğer yandan ihaleyi alacak firmanın bir kar isteyeceği tabi bir durum...Peki böyle projelerde makul kar nedir ?

#10 Fietra
26.10.2009, 01:07
Trabzonun Deprem açısından en az riskli olarak nitelendirilen 4. derece deprem bölgesi olduğunu daha önceden bir çok yerde okumuştum.Burda nasıl olduda 2.derece deprem bölgesi görünüyor onuda anlamış değilim.

Hoca dediğine göre vardır bi bildiği,haritaya baktığımız zamanda o bölgede bir sıklık olduğu görülüyor.1964'den bu yana olan depremler gösterilmiş haritada.

Şimdi, mevcut stadyum, otogar ve Yavuz Selim'in ederi böyle bir projeden çok daha yüksek mi denmek isteniyor? Bunun bir bilirkişisi yokmudur? Diğer yandan ihaleyi alacak firmanın bir kar isteyeceği tabi bir durum...Peki böyle projelerde makul kar nedir ?

Projeyle alakalı ortada bir maliyet raporu olmadığından kimse bunu bilmiyor tabiki ama olmayan şeyler üzerinden şehrimiz hakkında pazarlıklar yapılıyor,bizim de şaşırdığımız şey bu.

E. Cumur61
26.10.2009, 02:43
adamlar hakli tonla parayi denize dokecegine avniakeri yik yeniden yap daha iyi. ki benimde en buyuk istegim bu

magicyattara
26.10.2009, 08:53
Osman Hoca’nın ardından yine aynı bölümden alanında çok önemli bir isim olan emekli Prof.Dr.İsmet Gedik söz aldı ve denizdeki volkanizmadan,tsunami tehlikesinden söz etti.Hiç bir araştırmanın yapılmadan yapılacak projenin intihar olacağını,Ayamama Deresi’nde yaşanan felaketlerin burada da yaşanması sonucunda sorumluluğu kimin üstleneceğini söyledi.

Nuri Albayrak üstlensin:)
Proje benim deyip duruyor.

Recep Alkan
26.10.2009, 08:59
Yahu Fener modeli stadı parça parça yıkıp yerine yenisini dikmek bu kadar zor mu ?

Kaldı ki, Fener stadı ile bizim stadımızın yer olarak müsaitliği çok da farklı değil.

magicyattara
26.10.2009, 09:00
Aslında yeni stad yerinde yapılsa daha iyi olur.Avni Aker tam şehrin göbeğinde ve taraftarın çoğu stada yürüyerek gelebiliyor.Otopark sorun olmaz yani.
Diğer yandan Akyazı'ya stadın yapılması durumunda,yaklaşık 40 bin taraftarın oraya gitmesi demek,müthiş bir trafik demektir.Olimpiyat stadında ki rezaleti gördükten sonra Akyazıdaki en büyük sorunun trafik olacağı açıktır.

avniaker
26.10.2009, 09:13
Ben de Akyazı projesinin seçim amaçlı kullanıldığını düşünenlerdenim kaldıki oraya stad yapılmasını istemeyenlerdenimde. Avni aker bizim mabedimizdir fenerbahçe gibi stadımızı modernize edip olimpiyat açılışına rahatlıkla yetiştirebiliriz, sıkıntı yaratmasınlar boşuna gündem oluşturmasınlar çözüm ortada (Olimpiyatların açılış ve kapanış töreni avni akerde yapılacak, yani koşu pisti olmayacak)

Recep Alkan
26.10.2009, 09:14
Trabzonspor adı kullanılarak stadyum bahanesiyle bu projeyle birlikte rant alanları yaratılmaya çalışılıyor olabilir.Stadyumun yapılması için biz Avni Aker’i,Yavuz Selim’i,19 Mayıs’ı,Otogarı,MAY Tesisleri’ni ve daha bir sürü yeri vereceğiz üstüne yetmedi projedeki diğer alışveriş merkezlerinde,limanda vs. gibi tesislerden hiçbirinden hisse alamayacağız,bize 40.000 kişilik modern bir stadyumdan başka ne gibi bir yararı olacak bu projenin.Belediyenin neden gıkı çıkmıyor,Bayındırlık ve İskan Bakanı iken projeye karşı olan Faruk Özak Spordan Sorumlu Devlet Bakanı olduğu anda neden projenin başına geçti

Galiba en önemli kısım burası !!!

avniaker
26.10.2009, 09:17
birde şunu belirteyim akyazı diye diretenlere 2. bir şeçenek neden kimse moloz u görmüyor bence akyazıya düşüünülen tesis için moloz dan daha iyi bir yer olamaz molozdaki çöplüğüde akyazıya kaldırsınlar at gözlüklerini çıkarıp bakınca insan neler görebilir aslında

Hekimoğlu
26.10.2009, 09:32
Bize niye danışılmadı diye çemkiren insanlar görüyorum bu panelde sen zamanında nerdeydin diyesim geliyor bu proje yeni mi ortaya çıktı şimdi yapılma ihtimali ortaya çıkınca neden yapılmaması için kampanya başlatıyorsunuz bu da düşünülmeli.Elbette deprem riski olan bir yer ise proje yapılmaz zaten illaki Akyazıya stadyum yapmak zorunda değiliz yeter ki sıfırdan yeni bir stadyum yapabilelim.Ama alternatif olarak sunulan Avni Aker'in tadilatı bugünü kurtarır yarını değil.

Bakın biz de burdayız bizi de görün diyen insanlar bilimsel mi yaklaşıyor yoksa duygusal mı yakında anlaşılır.

Bir de bu Ahmet Şefik Mollamehmetoğlu zihniyetinde ki adamların Trabzon'a çivi çakılsa rahatsız olmasından da artık ben rahatsız oluyorum.Romantik ve Demagojik yaklaşımlardan başka bir düşüncesine rastlamadım.İstemezük zihniyeti işbaşında.

Sefa
26.10.2009, 13:55
A.Mete Işıkara geçenlerde Türkiye'nin fay hattı haritasının değiştiğini söylemişti. Yeni haritayı görmedim ama bundan olabilir.

Ufuk Bayraktar61
26.10.2009, 14:05
20∞ - 21∞ ancak bu tarih arasında bir yerde yapılabilir stad :D

Ufuk Bayraktar61
26.10.2009, 14:10

sayın abim hatırladığım kadarıyla şunu söylemek istiyorum..yanlışda olbilirim..evet şu ana kadar gördüğümüz deprem haritalarında Trabzon hep 4. derecede deprem bölgesindeydi. Ancak bu harita hesaba katılmayan Trabzon'un kuzeyinden geçen ( yani karadenizden) aktif bir fay hattı varmış. ve yakın bir zaman içinde de kırılacağı varsayılıyodu..bunu yıllar önce bir yerde dinlediğimi hatırlıyorum. hatta ntvye sorun programı olabilir...yani tehlike altındayız..

Badaloğlu
26.10.2009, 15:09
http://img.webme.com/pic/a/akyaziligenclik/akyazi2.jpg

http://www.viratrabzon.com/upload/3003.jpg

http://www.viratrabzon.com/upload/3004.jpg

Konuyla ve söyleşiyle ilgili olarak kendi görüşlerime gelirsek,projeyi ortaya atan yönetimin konuyla ilgili bilimsel araştırmalarla fazla alakadar olmadığını gördüm.KTÜ’nün ise her zamanki gibi ben buradayım,bana danışmak isteyen ayağıma gelsin tavrı projenin ortaya atıldığı ilk gün itibariyle konuşulması gereken bu konuları bugünlerde konuşmamıza neden oldu.Ne yönetim KTÜ’ye danıştı,ne KTÜ şehrimize böyle bir proje yapılacak ilgilenelim dedi.Çok geç kalınmış olsa da böyle bir söyleşinin yapılması güzel oldu fakat faydası ne olacak göreceğiz.Halkı bu projeye bu kadar şartlandırdıktan sonra bu gerçekleri açıklamanın ne gibi bir yararı olacak merak ediyorum.

Tam bize özgü bir durum :mad: neden böyle bir projenin destek bulmadığını yukradaki satırlıyor açıklıyor.

Hazır böyle bir fırsat varken şu Avni Aker'i 5 seneliğine kapatın kardeşim, oynayın maçlarınızı Trabzon dışında.Bu Olimpiyat stadı olabilir, başka bir stad'da olablir.Kombine fiyatlarını yapın 200TL bakın bakalım 80.000 kişiye oynuyormuyuz, oynamıyormuyuz?

En az 20 trilyon sezon önce nakit para...

SEDAT
26.10.2009, 15:13
bu fay felan hayırdır Trabzondamı deprem bölgesine giriyor..

Külünkoğlu
26.10.2009, 15:18
Ben sadece Trabzonspor gelirleri ilgili bakamıyorum şu olaya. İşin ucu bize bağlansa çok ağır bir ekonomik yük altına gireceğiz.
Bağlanmasa dahi yani %100'ünü devlet karşılasa, önceki yıllarda ilan edilen projenin %60 bile gerçekleşse, kattrilyona varan projenin ekonomik anlamda geri dönüşünün olamayacağını düşünüyorum. Biz bu ülkede yaşıyoruz kardeşim. Trabzon şehrinin ekonomik büyüklüğünü de şehrin 4'de 1'nin icralık olduğunu az çok biliyoruz. Ülkesini seven bir insanın tamamını devletin ödeyeceği ve geri dönüşünün muallakda olacağı böylesi bir projeye onay vereceğini sanmam.

macuka
26.10.2009, 15:19
enteresan bir tespit yapılmıs... Trabzon deprem riski olarak 4.derece olması lazım,yani deprem ile uzaktan yakından ilişkisi 4.üncü derece...1,2,3,4 yani en sonuncu... Deprem kuskusu sacma...
O zaman bu tespit olsa olsa erozyon için olabilir ki, arkadasın gönderdiği resimlerin en birincisindeki T sekli zaten karayolu kaymasın diye yapılmıs olan kıyı koruma yapıları...
Sonuc olarak eger yapılacak stad kayacaksa, bu yolunda kayabilecegi anlamına gelmiyor mu? Yok eğer yol kaymayacak sa, bu stadında gayet güzel sekilde durabilecegini gösterir bence... Maliyet deyip işin içinden çıksalar daha iyi, bence bahane bunlar..

magicyattara
26.10.2009, 16:15
enteresan bir tespit yapılmıs... Trabzon deprem riski olarak 4.derece olması lazım,yani deprem ile uzaktan yakından ilişkisi 4.üncü derece...1,2,3,4 yani en sonuncu... Deprem kuskusu sacma...
O zaman bu tespit olsa olsa erozyon için olabilir ki, arkadasın gönderdiği resimlerin en birincisindeki T sekli zaten karayolu kaymasın diye yapılmıs olan kıyı koruma yapıları...
Sonuc olarak eger yapılacak stad kayacaksa, bu yolunda kayabilecegi anlamına gelmiyor mu? Yok eğer yol kaymayacak sa, bu stadında gayet güzel sekilde durabilecegini gösterir bence... Maliyet deyip işin içinden çıksalar daha iyi, bence bahane bunlar..

Haklısın deprem işi hikaye.
Akyazı'da toprak kayması diye bir sorun olacağını da zannetmem.Olduğu gibi kayalık bir alan.Orda ki T'ler denizin yola zarar vermemesi için yapılmış.
Trabzon fay hattını da ilk kez duydum.DASK sigortası yaptırılsın diye uydurulmuş olduğunu düşünüyorum.
İşin ucu gene rant.

magicyattara
26.10.2009, 16:19
Ülkesini seven bir insanın tamamını devletin ödeyeceği ve geri dönüşünün muallakda olacağı böylesi bir projeye onay vereceğini sanmam.

Sadece yapılacak Liman orayı amorti eder.
Trabzon Limanının bölge ülkeleri için büyük önemi var ve Trabzon'da Liman diyebileceğimiz bir Liman maalesef yok.Şu an ki Liman,Balıkçı barınağı adeta.
Yükleme boşaltma kapasitesinin düşüklüğünden dolayı tercih edilmiyor.

İHTİLALL
26.10.2009, 16:59
Tamam .....

Bi siz eksiktiniz..

Her boka karşı çıkan,ama tuvaletini bile yazılı onay almadan yapmayan taife(belki bir şey üretmiş oluruz korkusuyla)
......
Bu proje yapılırsa ,biraz akıllı olmak lazım ,yanındaki otelden,avm den ,otoparktan vs. kulübün kasasına üç beş kuruş girecek,hepsi bu..
Gerisi fasa,fiso..
Yoksa kulüp ebediyyen May ların,Albayrak'ların,bilmem kimlerin oyuncağı olmaya devam edecek..
....
Her projede olduğu gibi bununda yanı,yöresi sırtlan doludur ,kabul..
Bazı arkadaşlar ise bu projenin birileri tarafından üretilmiş olmasından dolayı ,yapılmasın diye neredeyse dua ediyorlar..
Kazara yapılırsa sövecek adam sayısı azalır korkusuda var tabii..
Zaten sağolsun Trabzonspor'lu diye neredeyse utancından sokağa çıkamayan bir bakanımız var..
Hala proje hayal gibi yani..
Ama olur a,ya yapılrsa..

Rezil kepaze oluruz..
Tsunami olur,8 şiddetinde deprem olur,volkan patlar,toprak kayar,bu sebeple kıyamet bile kopabilir..
Köşesinde, maç yapılırken okey oynanan ,(gerçek bir yobazlık ve dedikodu merkezi)gecekonduya devam..
.......
Birinci köprüye karşıyız..
İkincisine de..
Üçüncüsüne de..
Yapılırsa dördüncü ve beşincisine de..
Savaşa karşıyız..
Barışa da karşıyız..
Ona ve bunada karşıyız..

Tabii Akyazı'ya da karşıyız..

Hala yapılıp ,yapılmayacağı belli olmayan projenin paylaşımını yapmışlar bile..
Nerden biliyorsun Trabzonspor'a stadtan başka bir şey verilmeyeceğini?!...

Kendin söylüyorsun bizi adam yerine koyup bilgi vermediler diye,utanmadan koskoca adam yalan söylüyorsun..

Ahali aptal nasılsa..
Ver dedikoduyu,ver fitneyi..

Sanki yapılmışta ,karşıymış...

Düşün şu şehrin ve kulübümüzün yakasından artık..

Allah aşkına..

Ufuk Bayraktar61
26.10.2009, 17:27
sayın abim hatırladığım kadarıyla şunu söylemek istiyorum..yanlışda olbilirim..evet şu ana kadar gördüğümüz deprem haritalarında Trabzon hep 4. derecede deprem bölgesindeydi. Ancak bu harita hesaba katılmayan Trabzon'un kuzeyinden geçen ( yani karadenizden) aktif bir fay hattı varmış. ve yakın bir zaman içinde de kırılacağı varsayılıyodu..bunu yıllar önce bir yerde dinlediğimi hatırlıyorum. hatta ntvye sorun programı olabilir...yani tehlike altındayız..

deprem bölgesinde olmadığımıza söyleyenler bunu bir okusun.

#10 Fietra
26.10.2009, 19:52
Tam bize özgü bir durum :mad: neden böyle bir projenin destek bulmadığını yukradaki satırlıyor açıklıyor.

Hazır böyle bir fırsat varken şu Avni Aker'i 5 seneliğine kapatın kardeşim, oynayın maçlarınızı Trabzon dışında.Bu Olimpiyat stadı olabilir, başka bir stad'da olablir.Kombine fiyatlarını yapın 200TL bakın bakalım 80.000 kişiye oynuyormuyuz, oynamıyormuyuz?

Abi nedir bu Avni Aker'e olan karşıt tavır?Yıkmaktan kurtaralım derken,şimdi de kapatalım diyorsunuz.Trabzonspor Trabzon'undur ben şahsen İstanbul'da maçların oynanmasına karşıyım.

ÖmerFarukYılmaz
26.10.2009, 20:36
Abi nedir bu Avni Aker'e olan karşıt tavır?Yıkmaktan kurtaralım derken,şimdi de kapatalım diyorsunuz.Trabzonspor Trabzon'undur ben şahsen İstanbul'da maçların oynanmasına karşıyım.

Dayımlar az önce Trabzondan geldiler..Bana dedikleri aynen şu..

Trabzonda 2 gün kalınca bu takımın orada şampiyon olmasının,bu saatten sonra imkansız olduğunu gördüm..

:) Konu dışında o ayrı..Avni Aker'e de karşı değilim bu arada..

#10 Fietra
26.10.2009, 20:41
Dayımlar az önce Trabzondan geldiler..Bana dedikleri aynen şu..

Trabzonda 2 gün kalınca bu takımın orada şampiyon olmasının,bu saatten sonra imkansız olduğunu gördüm..

:) Konu dışında o ayrı..Avni Aker'e de karşı değilim bu arada..
Şampiyon olamayacaksa da Trabzon şehrinde olamasın.Trabzonspor bu şehrin hayat kaynağı,o olmazsa sudan çıkmış balığa döner herkes.

Emirhan Makul
26.10.2009, 21:07

Konu ile tam ilişkili olmasada acaba şöyle bir olayda gerçekleşebilir mi ?

Trabzon dışında bir stadda oynanan maçlar süresince Trabzon'da ki Traraftarlar yapılacak yeni stad'a bir şablona uydurulabilir mi ?

Yani Yönetim çıkıpta ;

"Sevgili taraftarlarımız yeni bir stad yapıyoruz,bu stad büyük ve modern olacak ve bu stad siz taraftarlarımızla güzel olacak,bunun içinde sizlerin bütünleşmesi gerek,gelin bir araya gelip bir tribün yapalım ortak olarak istediğimiz yerlerde."

Diyebilir mi ?
Diyipde Taraftarlara Kabul Ettire bilir mi ?

Dememesi durumunda Yeni Stadda ki Taraftar karışıklığını önceden bu Taraftarlara kim anlatabilir ?

Ufuk Bayraktar61
26.10.2009, 21:08
İstanbul'da mı olsun şampiyon yani ?..ee olsun İstanbulda Trabzonspor şampiyon olunca, Trabzonspor seyircisi kazanır. Seyirci kazanırsa Trabzondan İstanbula tarftar getirecek kara hava yolu firmları kazanır..kara ve hava yolu firmaları kazanınca onlara yakıt sağlayan firmalar kazanır. Firmalar kazanınca Türkiye kazanır !!!!..Amma velakin Trabzon kaybeder !!!!!!!

Cafer Bulur
26.10.2009, 21:29
Biz akyaziyi falan göremeyiz.

Avni akerin maraton tribünlerinin üstü kapatilip kale arkalarinin hizasiyla birlestirilirse iyi bir stadimiz olur.

Son olarak da kapali tribünlerin direkleri kaldirilip uzay cati yapilirsa bize yeter de artar bile.

magicyattara
26.10.2009, 21:29
Göç eden insanları duydum da göç eden takım ilk kez duyacağım galiba:)

magicyattara
26.10.2009, 21:32

İnanma:)
Benden söylemesi.Ula stad yapacak düz arazi bulamıyoruz,nerdeymiş bu fay:)
Bilimsel olarak Dünyanın her yerinde deprem olabilir.Jeofizik bilimi bunu da söylüyor.

erkankoc
26.10.2009, 21:39
keske akyazi yada avni aker yapilirken takim maclarini baska yerlerde, mesela istanbulda oynamak zorunda kalsa...2 yil boyunca goruruz trabzondaki baskinin etkili yada etkisiz oldugunu

magicyattara
26.10.2009, 21:42
Trabzon'da baskı olsaydı,bu takım 6 kez şampiyon olmazdı.
Trabzon'da baskı var evet,ama futbolcuların kendi kendilerine yaptığı bir baskı var.Ve bu baskı 96 takımıyla birlikte gelen bir baskıdır.
Vanspor maçını veren o baskıdır.

erkankoc
26.10.2009, 21:54
o zamanki futbolla simdiki futbol arasinda daglar var..maziye bakmayalim artik

#10 Fietra
26.10.2009, 22:03
Çok fazla futbol yorumuna daldık,konumuz olan Akyazı'ya dönsek iyi olur.

f1bekir
26.10.2009, 22:03
Tamam .....

Bi siz eksiktiniz..

Her boka karşı çıkan,ama tuvaletini bile yazılı onay almadan yapmayan taife(belki bir şey üretmiş oluruz korkusuyla)
......
Bu proje yapılırsa ,biraz akıllı olmak lazım ,yanındaki otelden,avm den ,otoparktan vs. kulübün kasasına üç beş kuruş girecek,hepsi bu..
Gerisi fasa,fiso..
Yoksa kulüp ebediyyen May ların,Albayrak'ların,bilmem kimlerin oyuncağı olmaya devam edecek..
....
Her projede olduğu gibi bununda yanı,yöresi sırtlan doludur ,kabul..
Bazı arkadaşlar ise bu projenin birileri tarafından üretilmiş olmasından dolayı ,yapılmasın diye neredeyse dua ediyorlar..
Kazara yapılırsa sövecek adam sayısı azalır korkusuda var tabii..
Zaten sağolsun Trabzonspor'lu diye neredeyse utancından sokağa çıkamayan bir bakanımız var..
Hala proje hayal gibi yani..
Ama olur a,ya yapılrsa..

Rezil kepaze oluruz..
Tsunami olur,8 şiddetinde deprem olur,volkan patlar,toprak kayar,bu sebeple kıyamet bile kopabilir..
Köşesinde, maç yapılırken okey oynanan ,(gerçek bir yobazlık ve dedikodu merkezi)gecekonduya devam..
.......
Birinci köprüye karşıyız..
İkincisine de..
Üçüncüsüne de..
Yapılırsa dördüncü ve beşincisine de..
Savaşa karşıyız..
Barışa da karşıyız..
Ona ve bunada karşıyız..

Tabii Akyazı'ya da karşıyız..

Hala yapılıp ,yapılmayacağı belli olmayan projenin paylaşımını yapmışlar bile..
Nerden biliyorsun Trabzonspor'a stadtan başka bir şey verilmeyeceğini?!...

Kendin söylüyorsun bizi adam yerine koyup bilgi vermediler diye,utanmadan koskoca adam yalan söylüyorsun..

Ahali aptal nasılsa..
Ver dedikoduyu,ver fitneyi..

Sanki yapılmışta ,karşıymış...

Düşün şu şehrin ve kulübümüzün yakasından artık..

Allah aşkına..

Söylediklerinin altına imzamı atmak isterim. Bu insanların bu lafları şimdiye kadar ağızlarına almayıp bugün dillendirmeleri projenin yapılabilme ihtimalinin gerçekten arttığını düşündürüyor bana. Umudumu tamamen kesmiştim projeden ama şimdi hiç olmazsa ''acaba?'' diyebiliyorum.

magicyattara
26.10.2009, 22:33
o zamanki futbolla simdiki futbol arasinda daglar var..maziye bakmayalim artik

Futbol her geçen gün geriye gidiyor.
Yeni stadlar yapılıyor,bilet alacak gücü olan on binler stadları dolduruyor,bahislerde dönen paranın haddi hesabı yok,Dünya'nın hemen her yerinde futbola olan ilgi giderek artıyor ama,Futbol geriye gidiyor.

Alibeyoglu
26.10.2009, 22:36
akyazi yanlizca trabzonspor icin degil trabzon sehri icinde cok önemli ve büyük bir projedir
ama ben yabilacagina inanmiyorum

Emre GÜRDAL
26.10.2009, 22:53
yapılacak tek sey 19 mayıs spor salonu avnı aker yavuz selım yıkılıcak bu arada trabzonspor maclarını ıstanbulda oynucak o yıkıla yerlere tekraradan spor kompleksı yapılacak olay bukadar basıt

Misina
26.10.2009, 23:00
Bilmem farkındamısınız Nuri Albayrak bu projeyi ilk ortaya attığında Akyazı Spor Kompleksi ve Akyazı Projesi olarak anılıyordu.Ancak son 1 yıldır Akyazı Stadı ismi ile anılır oldu bu proje.

Sadece Stad Yapılıp diğer spor tesisleri gelir getirici oteller restaurantlar vs.gibi projeler gerçekleştirilmeyecekse (son gelişmeler bunu gösteriyor) Mevcut Stadımızı Parça Parça yenileyip Hem maliyeti düşürmüş oluruz hemde Sarptan Samsuna kadar Karadenizin en güzel kıyılarını yok eden deniz dolgusuna yeni kıyılar kurban etmeyiz.

Serdar A
26.10.2009, 23:14
50 milyon dolar bizim için büyük bir para , devlet parasını idare edenler için sıradan kayıplar . Devlet bürokrasisi kaçak oynamaya ve yükümlülük altına girmemeye özen gösteriyor . Hektar hektar araziler beleşten dağıtılırken , Trabzonspor , alın size de denizin ortasını reva görüyoruz , artık bir zahmet kendi cebinizden üstünü doldurusunuz diyor .

Bütün kavga buradan çıkıyor . Akyazı'ya başından beri olmaması için çırpınanlar , "bakın akyazı sırtlarında bile keşif yapıyoruz" diyen güruhun ta kendisidir .

Devletin çeşitli kurumlarının Trabzon kenti çevresinde bir takım arazileri var . Hadi versene Trabzon halkına bir kültür ve spor merkezi kazanması için . Halkına hizmet götür önce , zemin araştırması için denize inen ilk kayıkla birlikte birbirine giren parti üyesi taş ocağı sahiplerine değil .

Arazi veremiyor musun ? Bir vergi mükellefi olarak benim malımı hangi kıstasa göre peş keş çektiriyorsun ? Hani bunun adı Türk sporuna hizmetti , nerede adaletin ? Gökdelenlere imar vermek , çok katlı alışveriş merkezleri diktirtmek mi Türk sporuna hizmet . Bunun adı usülsüzlüktür , devlet eliyle hukuksuzluktur . Bu dört kulüp hisseleri borsada işlem görüyor , sen hangi hakla rekabet piyasasında keyfi müdehaleler yapıyorsun . E benim namussuz , satılık , yalancı politikacım , sen bu halkın tamamını kendin gibi mi belledin ? Kim ne veriyorsa siz bir fazlasını veriyorsunuz değil mi , benim politikacımın manifestosu çobanlarca yazılmış nede olsa . Besleyene parayı , hizmet isteyene balayı ...

Erdal
26.10.2009, 23:18
Şimdi benim gibi aklı ekonomiye, inşaaata ermeyenleri kafası karıştı...Bu iyi bir projemidir? Yapılabilirliği nedir?

Fatih
26.10.2009, 23:19
yapılacak tek sey 19 mayıs spor salonu avnı aker yavuz selım yıkılıcak bu arada trabzonspor maclarını ıstanbulda oynucak o yıkıla yerlere tekraradan spor kompleksı yapılacak olay bukadar basıt
40 bin kişilik stad için yeterli alan oluşur mu?

Serdar A
26.10.2009, 23:24
40 bin kişilik stad için yeterli alan oluşur mu?

Kendi fikrimi belirteyim , mümkünse en son olasılık olmalı .

Toplu taşıma araçları için terminal yapamazsınız , çok katlı otoparklar inşaa edemezsiniz . O kadar insanın maç girişi ve maç çıkışı için yeteri miktarda park-bahçe alanı ayıramazsınız . Antreman tesislerini inşaa edemezsiniz . Maçtan 2 saat önce ve 2 saat sonrasına kadar Trabzon Akçaabat arasındaki tüm bağlantıyı koparırsınız . Amatör futbolun ölmemesi için bir de yeni Yavuz Selim inşaa edecek yer ararsınız .

Uzarda gider ...

Selami Gürpınar
26.10.2009, 23:26
Akyazı falan hikaye başka sevdalara yönelelim bence.

Fatih
26.10.2009, 23:32
Akyazı dışında neresi olabiliri konuşmak için çok mu geç kaldık?

Serdar A
26.10.2009, 23:42
Akyazı dışında neresi olabiliri konuşmak için çok mu geç kaldık?

Fatih , asıl 2011'e bir şeyler yetiştirilmek isteniyorsa hala Akyazı üzerinde durmak büyük yanlıştır , şu anki ekipte yeteri sayıda iş bitirici yok , daha kötüsü yapılmamasından ve üstünden bir kaç seçim daha geçmesinden memnuniyet duyacak olanlar var . Hiç acelemiz varmış gibi gözükmüyor . Bu yapı ile değil 2011 , 16-17 sezonunda da yeni tesise sahip olacağımıza inandıracak bir umut yok .

#10 Fietra
26.10.2009, 23:43
Trabzonspor'a kurtuluş reçetesi olarak sunulan bu proje şu an tam anlamıyla Trabzon şehrinin karşında büyük bir tehlike olarak duruyor.

Fatih
26.10.2009, 23:46
Fatih , asıl 2011'e bir şeyler yetiştirilmek isteniyorsa hala Akyazı üzerinde durmak büyük yanlıştır , şu anki ekipte yeteri sayıda iş bitirici yok , daha kötüsü yapılmamasından ve üstünden bir kaç seçim daha geçmesinden memnuniyet duyacak olanlar var . Hiç acelemiz varmış gibi gözükmüyor . Bu yapı ile değil 2011 , 16-17 sezonunda da yeni tesise sahip olacağımıza inandıracak bir umut yok .
O zaman biz ölümüşüz ağlayanımız yok.:)

erol-61
26.10.2009, 23:48
ilk günden beri karşıyım tamamen ran işidir başka birşey değildir. buraya bukada para harcayacaklarına 30-40 tirilyona avni aker muhteşem biyer olur çevresiyle birlikde

Hotaman
26.10.2009, 23:50
Denize yapılacak herhangi bir müdaleye karşıyım. Fikrimde sabit asla değişmeyecek...
Bunun yanında yapılacaksa Akyazı projesi gibi bir proje yapılmalı. Kente yeni bir heyecan, yeni bir hareketlilik getirmesi için.
Aşağıda yazacaklarım sadece kişisel görüşlerimdir. Konuyla doğrudan bir alakası yoktur ama seminer hakkında çıkan sonuçları değerlendirmemde önemli bir etkendir. Ayrıca kesinlikle bağlayıcılığı yoktur:
Sağolsun KTÜ Jeoloji hocalarımdan Prof. Dr İsmet Gedik'te okul bırakma nedenlenlerimden biridir. İletişim konusunda bir çaba göremediğim bir çok hocamdan sadece biridir. Kendilerini tanıdığım için samimi olduklarına inanmıyorum!

Mustafa Ayazoğlu
26.10.2009, 23:50
Şimdi benim gibi aklı ekonomiye, inşaaata ermeyenleri kafası karıştı...Bu iyi bir projemidir? Yapılabilirliği nedir?

Denizin üstüne stad yapmak akıl mantık işi değil. Büyük risk. Karadeniz'e güvenmiyorum.

İzmir Atatürk Stadyumu(1970) Akdeniz olimpiyatları için yapılmış bir çok kez restore edilerek dünyanın parası harcanmıştır. Yıkılması gündemdeydi.

İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadı(2002) 2012-2016-2020 .... Olimpiyatları için yapılmış. Milan-Liverpool maçı dışında işe yaramamış.

İlersi için 30-40 yıl sonrası ihtiyaç iyi planlanmalı. Trabzon nufusü artışı takımın taraftar sayısı artışı düşünüldüğünde 45-50 bin kişilik stad 7-10 yılda iyi bir stad hazır hale getirilmeli. İlla stad şehrin dışına çıkarılacaksa Arsin - Yomra arasında elverişli mevkiler mevcut. Ama şehrin dışına çıkarılmaması taraftarıyım!

28TS61
26.10.2009, 23:55
2011´i elimizden alacaklar bunu yazin bir kenara.

Hotaman
26.10.2009, 23:57
O bir dert.
Birde "nasıl olsa almadılar demek ki eksik yok" düşüncesine sevk edilecek değerli yöneticiler düşünüyorum. Yani almasalar da bir dert.

magicyattara
26.10.2009, 23:59

Olabilir.
Geçenlerde bir yetkili,"2011 Trabzon'da yapılacak" diye ısrarlı bir açıklama yaptı.Demek ki başka yere kaydırılma durumu var.
Ben şahsen hala yapılan bir şey de göremedim.

ceserdar
27.10.2009, 01:03
Akyazı’nın hemen yanında ki Sera Gölü’nün bir heyelan gölü olduğunu hatırlatayım

Sera Gölü ile Akyazı nasıl yanyana anlayamadım. Sera Gölü nerede, Akyazı nerede? Sonra Sera Gölü'nün oluşmasına yol açan toprak kütlesinin koptuğu alan ile Akyazı'nın hiçbir ortak yanı yok. Hani şu fotoğraflarda görülen dağ gibi yer var ya işte oradan yukarı Akyazı'dır ve o dağ kayadır. Gidin Yıldızlı Merkeze bakın o dağa. Hemen yüzeye çıkmış bir kaya kütlesi hemen görülüyor zaten.

Görünen bu ama bilimsel araştıramalar ne der bilemem ama Doğu Karadeniz'de dağların denize bakan kısımlarında, bina yaparken toprak altındaki kaya tabakasına kadar inmezseniz zaten işiniz yaş demektir. O binalar kayar yoksa. Binanın temeli yere çakılmış kazıklar olmalıdır. Tabi İnşaat Mühendisi olmadığımız için anlamıyoruz bu işlerin teknik detaylarından. Biraz National Geographic, biraz tipik Türk aklı bana böyle söyletiyor. Ama kalkıp Konya'daki binanın temelini gelip Trabzon'da uygulamaya kalkarsan, gelmiş olsun o toprak kayar. Trabzon'da tarlası olanlar bilirler, 2 - 3 sene tarlana uğrama, geri geldiğinde yarısının toprağını göçtüğü görürsün. Eğilimli arazi çünkü. O yüzden bina yaparken temeli kayaya kadar inen kazıklar olmalı ki bu da pahalı bir iştir. Kurtarmaz müteahidi.

#10 Fietra
27.10.2009, 01:33
http://img195.imageshack.us/img195/699/akyazisera.th.jpg (http://img195.imageshack.us/i/akyazisera.jpg/)

Alaksız mı sizce de?

ceserdar
27.10.2009, 02:05
Konum olarak da farklılar ilk başta. Sonra bir kıtanın, büyük bir kara parçasının kayması ile heyelan çok farklı şeyler. Örneğin Avustralya Kıtası bilmem nereye 10 cm yaklaştı diyorlar. Bu olayın literatürdeki adı heyelan değildir. Sera Gölü, Sera Deresi'nin heyelan sonucu kayan toprak parçası tarafında önünün kapanmasıyla oluşmuşur. O heyelan bölgesinin yapısı ile Akyazı'yı bağdaştıramadım. Her sene her yerde heyelan olur. Zaten git o heyelan bölgesine, üstündeki toprak kaydı altındaki kaya ortaya çıktı. Olacaktı toprak kayan yerin fotoğrafı bende, bulursam koyarım. Ben gene de şunu belirteyim, bu konularda bırakın bilimseli sallamasyon bile bilgim yok. :) Sadece gözlemlerim. Bunu söyleyen bilim adamının ilgili bölgeye hiç gitmediğine eminim.

#10 Fietra
27.10.2009, 02:08
Ben konum olarak dememiştim ki hoş konum olarak da farklılar. Sera Gölü, Sera Deresi'nin heyelan sonucu kayan toprak parçası tarafında önünün kapanmasıyla oluşmuşur. O heyelan bölgesinin yapısı ile Akyazı'yı bağdaştıramadım. Her sene her yerde heyelan olur. Zaten git o heyelan bölgesine, üstündeki toprak kaydı altındaki kaya ortaya çıktı. Olacaktı toprak kayan yerin fotoğrafı bende, bulursam koyarım. Ben gene de şunu belirteyim, bu konularda bırakın bilimseli sallamasyon bile bilgim yok. :) Sadece gözlemlerim. Bunu söyleyen bilim adamının ilgili bölgeye hiç gitmediğine eminim.
Ben de gittiğinden eminim.:)

ceserdar
27.10.2009, 02:15
Ben de gittiğinden eminim.:)

Göl kenarındaki Restaurantlara gitmelerini kast ediyorsan, orasını bilmem. :) Ama bilimsel veri toplamak için gitmediklerine eminim.

Şu var bir de Yıldızlı ile Beşirli kayıyor diyorlar. Büyük bir kara parçası yer değiştiriyor. Bunun heyelan ile ne alakası var anlamadım. İkisi aynı şeyler mi? Basit bir toprak kayması ile jeolojik jeofizik artık her neyse, büyük bir kara parçasının yer değiştirmesi aynı şeyler mi? İkisinin de ismi heyelan mı? Bilmiyorum ondan soruyorum @Fietra, hatta sen bunun bölümünde okuyorsun, izah et. :)

#10 Fietra
27.10.2009, 02:22
Göl kenarındaki Restaurantlara gitmelerini kast ediyorsan, orasını bilmem. :) Ama bilimsel veri toplamak için gitmediklerine eminim.

Şu var bir de Yıldızlı ile Beşirli kayıyor diyorlar. Büyük bir kara parçası yer değiştiriyor. Bunun heyelan ile ne alakası var anlamadım. İkisi aynı şeyler mi? Basit bir toprak kayması ile jeolojik jeofizik artık her neyse, büyük bir kara parçasının yer değiştirmesi aynı şeyler mi? İkisinin de ismi heyelan mı? Bilmiyorum ondan soruyorum @Fietra, hatta sen bunun bölümünde okuyorsun, izah et. :)

Özelden cevap atıyorum.

is_mail61
27.10.2009, 04:41
bencede akyazı yapılmasın ama avniaker direk yıkılsın devlet ordaki bütün araziyi yavuzselimi spor salonunu filan kullansın 40000 kişilik bi stad yapsın en fazla bir yıl yada 1.5 yıl sürer yapımı Trabzonsporumuzda o arada maçlarını istanbulda oynasın fena olmaz bence eğer akyazıyı adam gibi yapıcaklarsa risksiz bir şekilde ve limanlarda otellerde vs de hakkımız olucaksa ozaman değer bence anlaşmasının ii yapılması gerek çünkü inanılmaz değer kazanıcak bir yer olucak ve kulübe getirisi çok olucak bence ama taviz verilmemeli mülk olarak bizde olmalı hepsi bi stadla yetinilmemeli

macuka
27.10.2009, 07:36

Bunlar dogru bilgiler değil... Eğer bu iş deprem fayı yüzünden olmayacak sa emin ol tam fay hattının üzerinden gecen Bolu tüneli de acılmazdı, istanbul da cogu yerde hic bir insaat a ruhsat verilmezdi. ki oralar 1.bölgedir...
Kırılması olası fay hattı dediklerine sadece gülerim...

Hekimoğlu
27.10.2009, 09:24
Projenin yapılabilirliği ortaya çıkınca hemen istemezük zihniyeti devreye girdi bu şehir nasıl kalkınsın bu takım nasıl başarılı olsun yazık.

Çetin
27.10.2009, 10:38
bilim ne ki arkadaşlar ya? mühendisler konuşuyor işte saçma saçma. bizim bakkal mahmut abi var, o projeyi beğenmiş, hiç sorun olmaz dedi. içim rahatladı. mühendisler, bilim adamları kendi işlerina baksın, mahmut abinin alanına müdahale etmesinler. pis istemezükcüler sizi :)

Hekimoğlu
27.10.2009, 10:46
Sizin büyük bilim adamlarınız mühendisleriniz kaç sondaj vurmuş Akyazı'ya merak ettim kendi ÇED raporlarını sunsunlar da bir görelim.

Çetin
27.10.2009, 10:51
mahmut abi diyor ki çed raporu şu hes projelerinde doğal hayatın tahrip olmayacağı yönde verilen rapordan mı olsun, hani bazı illerde ihtiyaç bile görülmeyen. hani bizim ülkemizde çed raporuymuş, fizibilite çalışmalarıymış "kılıfıyla" gayet güzel yapılır. mahmut abi diyor yanlış anlaşılma olmasın. mühendis ve bilim adamlarına karşıyım ben de.

Hekimoğlu
27.10.2009, 10:54
Tav da da çok varmış bu Mahmut ağalardan.Acayip kılıf dikerlermiş bizim Hasan emice öyle diyor.

Çetin
27.10.2009, 10:56
diyorum ya, kılıfı hazır o yüzden bilim adamları, mühendisler "bemberrak" suyu bulandırıyor. ne güzel her şey hallolmuş, mahmut abi mutlu, vapurlar falan. bu ülkede bilim adamı, mühendis olmasa memleket daha ilerde olurdu zaten değil mi? çed raporunu da mahmut abi verebileceğini söyledi, selam da söylüyor.

Hekimoğlu
27.10.2009, 10:58
Aleykümselam Hasan emicenin de ona selamı var bir de bilim adamı diye gezen mühendislerden bir tek Trabzonda yokmuş diyor.

Çetin
27.10.2009, 11:01
zaten denizler boşuna mı dünyanın çoğunu kaplıyor, insanoğlunun asli görevi denizleri doldurup en sonunda her tarafı kara yapmak. sonra bonus kazanıyoruz. bilim adamları buna bile karşı düşünebiliyor musunuz?

Hekimoğlu
27.10.2009, 11:01
Karadeniz gazetesinden iddialı bir başlık.Her gün bir Akyazı haberi duyuyoruz ama henüz bir icraat göremedik.Haber doğrudur inşallah.

Akyazı'ya kazma vuruluyor
Trabzon'da geleceğin projesi için geri sayım devam ediyor

TAV'ın keşif yaptığı proje için Spor Bakanı Özak'ın da "Yapılacak" açıklamasıyla projede son aşamaya gelinirken, tahkimatın yapılmasıyla ilk adım atılacak
SONA DOĞRU
Trabzonspor gibi Trabzon'un da geleceğini ilgilendiren Akyazı projesi için geri sayım devam ediyor. 2011 Gençlik Olimpiyatları'nın Trabzon'da yapılacak olmasının verdiği avantajla stat yapılmasının zorunluluğu üzerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın direktifi doğrultusunda Spor Bakanı Faruk Özak'ın da devreye girişiyle Akyazı projesi için girişimler hızlanırken, TAV firmasının keşif yapmasıyla sona doğru yaklaşıldı.
KANCA'DAN MESAJ
Şimdi Akyazı projesinde ihale aşaması öncesi "ilk kazma" niteliği taşıyacak olan tahkimatın yapılması bekleniyor. Devletin 10 milyon TL'lik tahkimatı yapmasıyla Akyazı için resmi adımın atılmış olacağı, bundan sonrasının projenin yapımı için aşamaların hızlanacağı ve 2011 Olimpiyatları'nın fırsatıyla dev projenin kısa sürede hayata geçirileceği ifade ediliyor. Akyazı projesinin mimarlarından olan eski yönetici Faruk Kanca, "Akyazı, Trabzon'un geleceğidir. Bir an önce hayata geçmesi için herkes katkı yapmalı. Bu şehir için Akyazı projesi dev bir yatırım olacak" dedi

f1bekir
27.10.2009, 11:17
Bilimadamları konuşsun, konuşsun da niye bugün? bunu anlayamıyorum. yıllardır bu projeyi konuşup duruyoruz, neden şimdiye kadar bu sorunlar dile getirilmedi? yoksa şimdiye kadar tamamen hayal olarak mı görülüyordu da bugün yapılma ihtimali ufukta görülünce bilimsel bakış açıları gündeme geldi?

Reha
27.10.2009, 11:36
Bu işin masal olduğunu daha yeni anlamak için bilim adamına değil Cem yılmaz a ihtiyacınız var.

28TS61
27.10.2009, 11:40
ya harbi harbi milleti enayi saniyorlar. hic kimse bugün ilk kazma vurulup 1sene icinde stat hazir olur hikayesi anlatmasin. LÜTFEN

TheRapZoNe
27.10.2009, 11:43
Bize niye danışılmadı diye çemkiren insanlar görüyorum bu panelde sen zamanında nerdeydin diyesim geliyor bu proje yeni mi ortaya çıktı şimdi yapılma ihtimali ortaya çıkınca neden yapılmaması için kampanya başlatıyorsunuz bu da düşünülmeli.Elbette deprem riski olan bir yer ise proje yapılmaz zaten illaki Akyazıya stadyum yapmak zorunda değiliz yeter ki sıfırdan yeni bir stadyum yapabilelim.Ama alternatif olarak sunulan Avni Aker'in tadilatı bugünü kurtarır yarını değil.

Bakın biz de burdayız bizi de görün diyen insanlar bilimsel mi yaklaşıyor yoksa duygusal mı yakında anlaşılır.

Bir de bu Ahmet Şefik Mollamehmetoğlu zihniyetinde ki adamların Trabzon'a çivi çakılsa rahatsız olmasından da artık ben rahatsız oluyorum.Romantik ve Demagojik yaklaşımlardan başka bir düşüncesine rastlamadım.İstemezük zihniyeti işbaşında.

Çok doğru ve yerinde tespitler. Aynen katılıyorum..

Özgür Öztürk
27.10.2009, 12:02
Bilimadamları konuşsun, konuşsun da niye bugün? bunu anlayamıyorum. yıllardır bu projeyi konuşup duruyoruz, neden şimdiye kadar bu sorunlar dile getirilmedi? yoksa şimdiye kadar tamamen hayal olarak mı görülüyordu da bugün yapılma ihtimali ufukta görülünce bilimsel bakış açıları gündeme geldi?

Niyemi? :) Baktılar iş ciddiye biner gibi bizimde payımızı verin demek için konuşuyorlar. Belki haklı yönleri vardır bir kaç noktada ama komşuda pişer bizede düşmesi lazıma getirmeye çalışıyorlar.
Hani Atalarımızın dediği gibi ''Ağlamayan bebeğe mama vermezler''miş bence bu misal.

İşin ucunda para ve rant varsa Trabzon yer kabuğunu 1.derece deprem bölgesi bile ilan ederler. :)

ceserdar
27.10.2009, 12:36
Bu projenin önüne uluslararası bir engel konulabilir mi? 600 dönüm arazi doldurduğu varsaylım, epey bir alan ediyor. Kalkıp Gürcistan vs gibi uluslararası bir yerde dava açıp Karadeniz'i kafanıza göre dolduramazsınız demesin.

Hekimoğlu
27.10.2009, 12:40
Bu projenin önüne engel koymak isteyen çok da o dediğin olabilecek birşey değil.

İsmail ALİOĞLU
27.10.2009, 13:37
LazAnisT tarafından yazılan http://forum.bordomavi.net/images/buttons/viewpost.gif (http://forum.bordomavi.net/showthread.php?p=2731274#post2731274)

adam karadenizi baz almış.. ve doğrudur. İsmet GediK'in bi lafı vardır, 'her vadi bir faydır.'

KDRDYN
27.10.2009, 17:17
vallahi işin içinde para oldu mu bizim isanimiz kadar aç gozlusunu bulamazsınız. hep çekememezlik hep çıkar kavgasi ve tipik trabzon'lu profili. hen de olmayacak bir sey için.

Atmaca
27.10.2009, 18:12
vallahi işin içinde para oldu mu bizim isanimiz kadar aç gozlusunu bulamazsınız. hep çekememezlik hep çıkar kavgasi ve tipik trabzon'lu profili. hen de olmayacak bir sey için.

Ben sizin imzanizda gecen söze takildim.Ne demek isteniyor acaba.!?

Emorfo
27.10.2009, 23:00
Bilim adamlarımız ellerindeki bilgilerle tereddütlerini anlattılar. Yeni bir şey yapılmayacak ki, Hollanda'da, Belçika'da Dubai'de yapılan dolgunun benzeri yapılacak. Keşke Trabzon kentinin kurulu olduğu alan Samsun ovası gibi geniş olsaydı da bu dolgu işlerini konuşmasaydık. Bu proje sadece stat melesi değil ki. Trabzon'a denizi doldurarak 600 dönümlük arazi kazandırıılacak, bu arazide de stat tesisler, alışveriş merkezleri, oteller, yat limanı, benzin istasyonu vb. yapılar işaa edilecek. Şehrin imajı da görüntüsü de çapı da değişecek bir bakıma. Trabzon kenti, öncelikli deprem bölgesi olmadığına göre, okyanus kenarında kurulan ve kasırgalara hortumlara maruz kalan bir kentte olmadığımıza göre, uygun teknikler kullanılarak sağlıklı bir şekilde bu projeyi hayata geçirmek mümkün. Tabiki bilim adamlarımızın söylediklerini dikkate almak lazım, yapılacak araştırmalar önemli, herşeyden önce insan hayatından bahsediyoruz, üstelik binlerce insan..

Mustafa Ayazoğlu
27.10.2009, 23:06
Trabzon'da deniz doldurulamaz. Dubai usulü işler yapılamaz. Dubai bir körfez ülkesi. Denizler tarihi incelendiğinde tehlike ortada! Karadeniz'e güvenilmez.

KDRDYN
27.10.2009, 23:08
Ben sizin imzanizda gecen söze takildim.Ne demek isteniyor acaba.!?

vallahi yazan arkadaş gayet net biçimde anlatmak istemiş. ama yine de anlayamadıysanız kendisine pm ile ulaşıp ne demek istediğini sorabilirsiniz. daha aydınlatıcı olur sizin için.

Mustafa Ayazoğlu
27.10.2009, 23:09
Küresel ısınma ile deniz yükseltilerinin artacağı, ne düzeyde olacağı henüz netleşmediği düşünüldüğünde bu iş olmamalı!

Hekimoğlu
27.10.2009, 23:09
Trabzon'un eski resimlerine bakarsanız Trabzon'da dolgunun ulaştığı boyutu görebilirsiniz bir sıkıntı oluşmadı şimdiye kadar.

ceserdar
27.10.2009, 23:10
Senelerden beri Karadeniz git gide çekiliyor ama.

ceserdar
27.10.2009, 23:12
Deniz dolduralacağına, bir tepe traşlanamaz mı? Traşla bir tepeyi, çıkan toprağı başka yer de değerlendir.

Serhat
28.10.2009, 00:34
Bu projenin önüne uluslararası bir engel konulabilir mi? 600 dönüm arazi doldurduğu varsaylım, epey bir alan ediyor. Kalkıp Gürcistan vs gibi uluslararası bir yerde dava açıp Karadeniz'i kafanıza göre dolduramazsınız demesin.

Karadeniz Sahil yolu yüzünden süren bi dava var yanılmıyorsam Ukrayna veya Rusya tarafından açıldı... Zamanında Polat İnşaatta çalışırken espirisi olmustu... Burdan doldurunca Öbür taraftan Kıbrıs adası büyüklüğünde Kara parçası denize gidiyor 2 yılda diye davamız vardı ... Hatta çevreciler tarafından açılan davayı kaybedince yaptığımız köprünün altına su verdiğimiz yerde vardı (örnek olarak Araklı) ...

İkinci olarak Deniz Kıyı kanununda yapılan değişiklikte (yanılmıyorsam) artık T.C Haritalarında ve D.Z.K. Komutanlığındaki Seyir oryantasyon haritalarında bu mevki kara olarak görülmektedir... Yani bi şekilde burası artık kara diye geçiyor ;)

Serdar A
28.10.2009, 05:22
Dolgu dediğimiz şeyin , mıcırı denize boşaltıp su yüzeyini bulduğumuzda ; "tamam şimdi ikinci safhaya geçip yapı inşaatlarını başlatabiliriz" diyecek kadar basit bir olay olmadığını sanıyorum .

Üstelik bu dolgunun üzerine karayolu değil , on binlerce tonluk dev yapılar kondurulacak . Maalesef Dubai'deki örneği gibi dolgu üzerine 2,5 katlı lüks villalar inşaa etmiyoruz .

Bu kadar kısa zamanda 300 dönümlük , dev yapıları temellendirebilecek taşıyıcılıkta bir mühendislik mucizesi yaratılabileceğine inanmıyorum . Şayet 3-5 ayda dolgu bitip , yapı inşaalarına geçerseler , maçları tvden izlemeyi yeğlerim .

Uluhan
28.10.2009, 06:22
@ farabi

Belirttiğiniz şekilde bu dolgunun yapılması pek basit olmayacak, ciddi miktarda kaya dolgu gerekecek.

Karadeniz gazetesinin haberinde geçen 10 milyonluk tahkimat rakamı bence oldukça komik, daha önce bu tarz bir işte çalışmamış olsamda bu rakamın oldukça üstünde bir bedel gerektireceğini tahmin ediyorum. Gerçi forumda daha detaylı bilgi verebilecek arkadaşlarda olduğunu biliyorum, örneğin hasancebi81.

Bildiğim kadarıyla bu konuda ENKA firması tecrübeli, üstelik ENKA'nın benzer projesindede çalışan ekibin çoğu Trabzonlu.

f1bekir
28.10.2009, 11:42
Dolgu dediğimiz şeyin , mıcırı denize boşaltıp su yüzeyini bulduğumuzda ; "tamam şimdi ikinci safhaya geçip yapı inşaatlarını başlatabiliriz" diyecek kadar basit bir olay olmadığını sanıyorum .

Üstelik bu dolgunun üzerine karayolu değil , on binlerce tonluk dev yapılar kondurulacak . Maalesef Dubai'deki örneği gibi dolgu üzerine 2,5 katlı lüks villalar inşaa etmiyoruz .

Bu kadar kısa zamanda 300 dönümlük , dev yapıları temellendirebilecek taşıyıcılıkta bir mühendislik mucizesi yaratılabileceğine inanmıyorum . Şayet 3-5 ayda dolgu bitip , yapı inşaalarına geçerseler , maçları tvden izlemeyi yeğlerim .

Zaman konusunda haklısın, 2011'e kadar bu stadın hazır olması mümkün değil, o zamana kadar stadın ilk direklerini görelim bence iyi.

TAV veya başka bir şirket, yaptığı stadın yıkılmasını göze alamaz heralde, ona göre altyapısını hazırlar. Sonuçta dubaide de dolgu üzerine yapılmış onlarca katlık binalar var. Ayrıca taban alanını düşünürsek bu yüksek binalar staddan daha da büyük bir yük getiriyodur zemine diye düşünüyorum.

Uzmanı değiliz bu işin tabi ama dışardan bakınca dolgu üzerine stad yapmak 50 katlı bir bina yapmaktan daha zor değildir gibi geliyor bana. Dediğin gibi 2011'e yetişecek şekilde yapılırsa ben de şüphe duyarım ama yetişmeyeceği kesin.

Yine farklı şeyler konuşmaya başladık.:) Sanki kesin başlıyolar da yapmaya. Henüz adam gibi bir açıklama duyamadık. Bi başlarlarsa yapmaya, bu konuları da konuşmaya başlarız. Bence şu an hala başlayacak mı başlamayacak mı, o safhadayız.

Fatih
28.10.2009, 15:56
Akyazı Stadını değerlendiren Yıldız, Biz Stadı istemiyoruz. Projeyi istiyoruz. Ortaya atılmış bir proje var ama ÇED raporu bile hazır değil. Akyazı da olması şart mı. Gölçayır'da 500 dönüm yer var. Orada yapılsın . Şehre 7 km uzaklıkta. Orada liman yapamazsınız. O zaman mevcut limanı büyütün. Ya da başka bir mevkide yapılsın.

Gölçayır neresi?

f1bekir
28.10.2009, 16:30
Gölçayır neresi?

Maçka yolundan yukarı çıkarken sağda. 7 km kadar içerde kalıyor yani. Hazine arazisi mi varmış orda? Akyazı'da bile stad dolmaz diyenler var, Gölçayır'a kim ne derse beğenirsiniz? :D

#10 Fietra
28.10.2009, 23:53
Prof.Dr.Osman Bektaş'ın deprem ile ilgili söylediklerine buradan ayrıntılı bir şekilde ulaşabilirsiniz:

http://www.jeoloji.ktu.edu.tr/files/hocalar/deprem%20metni.doc

Mustafa Ayazoğlu
29.10.2009, 00:11
Şükrü Saraçoğlu modeli Avni Aker uygulanabilir. Sadece stadın yön değiştirmesi gerek. Neden stadın yeri değiştirilmek isteniyor ki ! Buna hiç gerek yok.

http://img689.imageshack.us/img689/431/stad.jpg

28TS61
29.10.2009, 00:16
günes yüzünden stadin yönünün degismesi mümkün degil diyorlar.

Collmandante
29.10.2009, 00:17
Şükrü Saraçoğlu modeli Avni Aker uygulanabilir. Sadece stadın yön değiştirmesi gerek. Neden stadın yeri değiştirilmek isteniyor ki ! Buna hiç gerek yok.

Dünyada stadlar yavaş yavaş yerleşim yerlerinin dışına alınıyor. Bizim stadın konumu malum, şehrin içerisinde boğuluyor resmen.

only ts
29.10.2009, 00:45
yazıyı yazan arkadaş trabzon satılmasın demiş ama ona hatırlatırım.. bu ülke zaten satıldı trabzonda bu ulkenın bı parcası olduguna göre satılacak bir mal kaldımı elimizde??? buna lütfen cevap versin kendisi?? ayrıca modern stat diyorsanız cevresıde modern olmalı gecekondular içerisinde modern bir stat olacaksa hiç olmasın daha iyi. ben akyazıyı savunuyorum herzamanda destekcisiyim. neden istemiyorsunuz şehrin büyümesindenmi korkuyorsunuz tıktınız şehri bir avucuk yere bırakın şu sehri rahat artık şehir biraz genişlesin acılsın. benim evim avni akerin yanında ama yinede burada olmasın diyosam benim bundan ne çıkarım var.. 2 adım yuruyerek stada gitmek varken neden akyazı diyorum acaba ??

elin dubailisi denizin anasını aglattı neler yapıyorlar denize onlarınki denizde bizimkisi başka bir şeymi?? varsa gücün yaparsın yoksa oturur bakarsın kimse masal anlatmasın. bu proje isteniyorsa yapılır bu kadar basit .

#10 Fietra
29.10.2009, 01:21
yazıyı yazan arkadaş trabzon satılmasın demiş ama ona hatırlatırım.. bu ülke zaten satıldı trabzonda bu ulkenın bı parcası olduguna göre satılacak bir mal kaldımı elimizde??? buna lütfen cevap versin kendisi?? ayrıca modern stat diyorsanız cevresıde modern olmalı gecekondular içerisinde modern bir stat olacaksa hiç olmasın daha iyi. ben akyazıyı savunuyorum herzamanda destekcisiyim. neden istemiyorsunuz şehrin büyümesindenmi korkuyorsunuz tıktınız şehri bir avucuk yere bırakın şu sehri rahat artık şehir biraz genişlesin acılsın. benim evim avni akerin yanında ama yinede burada olmasın diyosam benim bundan ne çıkarım var.. 2 adım yuruyerek stada gitmek varken neden akyazı diyorum acaba ??

elin dubailisi denizin anasını aglattı neler yapıyorlar denize onlarınki denizde bizimkisi başka bir şeymi?? varsa gücün yaparsın yoksa oturur bakarsın kimse masal anlatmasın. bu proje isteniyorsa yapılır bu kadar basit .
Siyasi bir konu olduğu için cevap vermiyorum.

Belki de evinizin istimlak edilmesinden korktuğunuz için istiyorsunuzdur,bilemiyorum.

Özgür Öztürk
29.10.2009, 01:22
Eğer bu proje tamamen dolgu yapılacakca alan gerçekten büyük ama Dubai Palmiye Ada inşaatını görünce çokta büyük gelmiyor insana.

http://img692.imageshack.us/img692/8753/akyazi1.jpg (http://img692.imageshack.us/i/akyazi1.jpg/)

http://img692.imageshack.us/img692/927/akyazi2.jpg (http://img692.imageshack.us/i/akyazi2.jpg/)

http://img203.imageshack.us/img203/5238/akyazi3.jpg (http://img203.imageshack.us/i/akyazi3.jpg/)

http://img203.imageshack.us/img203/8973/akyazi4.jpg (http://img203.imageshack.us/i/akyazi4.jpg/)

DUBAI PALMİYE ADASI İNŞAATI
http://img2.blogcu.com/images/s/i/n/sinlenbec/123567354066730_palmiye_adasi.jpg
VİDEO BÖLÜM - 1 (http://kr.sevenload.com/videos/MTJhBPP-Dubai-Palmiye-Adasi-Bolum-1-sanalsantiye-com)
VİDEO BÖLÜM - 2 (http://kr.sevenload.com/videos/1rJrhe1-Dubai-Palmiye-Adasi-Bolum-2-sanalsantiye-com)
VİDEO BÖLÜM - 3 (http://kr.sevenload.com/videos/93NFD1R-Dubai-Palmiye-Adasi-Bolum-3-sanalsantiye-com)
VİDEO BÖLÜM - 4 (http://kr.sevenload.com/videos/WoSzLZj-Dubai-Palmiye-Adasi-Bolum-4-sanalsantiye-com)

only ts
29.10.2009, 11:34
Siyasi bir konu olduğu için cevap vermiyorum.

Belki de evinizin istimlak edilmesinden korktuğunuz için istiyorsunuzdur,bilemiyorum.

benim evim migrosun yanında. sizce yapılacak stat için migrosa kadar istimlakmı gerekiyor? bilmeden konuşmak ne güzel değilmi ?

ceserdar
29.10.2009, 13:08
Akyazı Projesi, şu fotoğrafları koyulan proje şeklinde düşünülecekse, kentin hatta Doğu Karadeniz Bölgesi'nin prestij projesi olabilir. Turizmde şunda bunda atak yapmanın mihenk taşı olabilir. Fakat bunun için ilk önce köklü bir düşünce yapısı değişikliği olması lazım. Kanalizasyonlarını derelere boşaltan bir kentte bu projeler hayalden öteye gidemez bence.

Mesela şu projede gemi limanı var, bölge turizm ile kalkınır diyoruz, gelen turist gemilerini kömür boşaltılan limanda ağırlıyoruz. Kömür ile insanlar Trabzon Liman'nın da aynı yerde mi boşaltılıyor orası bilmiyorum ama iki iş içinde kullanılan liman aynı. Farklı bile olsa kömürün tozu toprağı her yere yayılır. Çıkıyorlar kenti ilk gördükleri yer Çömlekçi. Bence ilk izlenim çok önemlidir.

Emirhan Makul
29.10.2009, 13:18
Özgür Öztürk Abi ;

O Dubaiye yapılır bizde olmaz abicim,bizde dalga vardır fırtına gelme ihtimali vardır,tsunami olur,deniz çeker,gel git olur,deprem bölgesi olma ihtimalimiz artar bir anda,toprak çöker,kesin olmaz ya kesin bir sorun çıkartılır.

Tenekede oynamaya devam 2011 Avrupa gençlik olimpiyatları yapılacak şehir. Teneke olimpiyatları ile açılışı yapıp ışıklandırması olmadığı için 5000 kişi yavuz selimde antreman yaparlar artık.

Türkiye'nin Futbol Şehri Trabzonda Futbol Stadının Olmaması Tüm Türkiye'nin Rezilliğidir.

#10 Fietra
29.10.2009, 15:57
benim evim migrosun yanında. sizce yapılacak stat için migrosa kadar istimlakmı gerekiyor? bilmeden konuşmak ne güzel değilmi ?
Ee o zaman napıyoruz,cümleleri düzgün kuruyoruz.

#10 Fietra
29.10.2009, 16:22
Yavuz Selim Sahası ne demektir?

http://fanatik.ekolay.net/Futbolcu-tarlasi_3_Detail_35_150816.htm

#10 Fietra
30.10.2009, 20:56
Konuşmacıların ardından Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nden Prof.Dr.Osman Bektaş söz aldı ve toplantıda herkesin ilgisini çekecek şeyler söyledi.Trabzon sahil şeridinin ve özellikle Akyazı ile Beşirli’nin Kandilli Rasathanesi’nin verilerine göre 2.derecede deprem bölgesi olduğundan ve buralardaki faylardan bahsetti.Bunlara ek olarak Akyazı’nın herkesin bildiği üzere heyelan bölgesi olduğunu,kaymaların Beşirli İlköğretim Okulu’nda görülebileceğini hatırlattı.-Akyazı’nın hemen yanında ki Sera Gölü’nün bir heyelan gölü olduğunu hatırlatayım.-Bu kadar büyük bir projeden önce hiçbir bilimsel araştırmanın yapılmamasından,yapıldıysa da neden paylaşılmadığından yakındı.Siz buraya böyle bir yapı inşaat edeceksiniz fakat önlem almayacaksınız sonrasında deniz dibinden kaymalar başladığında ne yapacaksınız diye sordu.Şehrimizin hızla büyüdüğünü gerekli olanın güneye doğru büyümek olduğunu fakat istesek de istemesek de bir süre sonra denizleri dolduracağımızı ve doldururken hiç değilse her şeyin hesabına göre yapılması gerektiğini,Karadeniz Sahil Yolu’nda uygulanan taşı yuvarla dolsun mantığından bahsetti.

İlk mesajımda şöyle bir cümle geçiyordu,isteyen ben demiştimcilik olarak algılayabilir,önemli değil fakat keşke bunlar olmasa da biz haklı çıkmasak.Bir şeyin doğruluğuna inanmak için illa ki bir şeyler mi gelmesi gerekiyor başımıza?

Akyazı problemli bir bölge,2 yıl önce yapılan Zigana Yörük Çadırı'nın orada heyelan olmuştu ve bu akşam -daha yeni 2-3 saatlik bir olay bu- Akyazı'da sağanak yağış nedeniyle heyelan oldu,kanalizasyon boruları patladı ve trafik tam anlamıyla felç oldu.

http://www.haber61.net/news_detail.php?id=46592

Zaten kendi başına yoğun bir trafiği olan ve iftar vakitlerine yakın zamanlarda bile sıkışan bu bölgenin projeden sonraki trafik akışını düşünün,hala bu projeyi istediğinizden emin misiniz?

bordo61
30.10.2009, 21:03
Bilimsel bir şey konuşuldu mu işimize geldi mi alırız işimize geldi mi bunlar ne diyor ya hani bişey olmadı ya deriz.

Bir olay oldu mu bu nasıl şey hiç önlem nasıl alınmadı deriz garibiz gerçekten..!

Atmaca
30.10.2009, 23:58

Bu ülke satıldıysa senin işin ne burda.

komdere
31.10.2009, 02:29
Akyazı projesi görüntüsüyle insanı heyecanlandıran bir proje. Keşke yapılabilse, muhteşem olurdu. Ama kolay değil, hem de hiç. Yukarıda yazılanları tek tek sabırla okudum. Görünen o ki kimse bu konuda yeterli bilgiye sahip değil. Hepimiz varyasyonlar üzerinden yorum yapıyoruz. Ben işin teknik kısmına bakmak istiyorum.
Karadenizde yüzlerce km kare dolgu yapılmış ve bu dolgu üzerinden Karadeniz Sahil projesi geçirilmiştir. Bu dolgu esnasında ekolojik dengeden, insanların denizle olan ilişkilerine, güneyden viyadük ve tünellerle geçecek alternatif bir hatta kadar pek çok husus tartışılmış ve sonuçta km maliyeti çok yüksek olan yol bitirilmiştir. Güzergahta yer alan pek çok nokta, maalesef imalatı bitirildikten sonra projelendirilmiştir. Yani "as built" yapılmıştır. Bunlar sahil yolunun bilinen gerçekleridir.
Akyazı projesine gelince, sözü geçen alanda ciddi bir deniz dolgusu ve tahkimatı yapılması gerekmektedir. Bu alan hazırlığı, üzerindeki görünen yapılardan çok daha maliyetli olacaktır. Sonuç olarak bu tamamen devletimizin vereceği bir karardır. Zaten bu projenin altından ne Trabzonspor ne de Trabzon şehri kalkabilir. Ama olayın teknik yönüne gelirsek "bu proje bal gibi de yapılır!". Sorun bunca maliyeti olan bir projenin finansmanı ve rantabıl olup olmamasıdır ki ben şahsen Trabzon'un tüm çehresini değiştirecek olduğundan "rantabıl kısmıyla" hiç ilgilenmiyorum. Bunca yılda neler gördüm neler. Üzerine uçak inmeyen havaalanları, gereksiz genişlikte çevre yolları, sürüyle atıl proje. Hiç değilse bu kullanılan bir yatırım olur.
Devletimiz bu projeyi gerçekleştirir mi? Yoksa ağzımıza bir parmak bal çalıp, maketlerle, hayali resimlerle yıllarca avunur muyuz? Asıl soru budur.
(Tabi bir de işin siyasi durumu var ki o da Mehmet Ali Yılmaz tesislerinin, mevcut havaalanı ve limanın Amerikan üssüne dönüştürülmesi projesi ki bu konuya hiç girmiyorum.)
Mevcut durumuyla Avni Aker stadı artık büyük takıma yakışmayacak durumdadır. Benim Akyazı projesine alternatifim ise ekli resimde göreceğiniz Arsin'dir. Tabi Akyazı resminde görülenler olmaz, ama ortalama 35 bin kişilik tamamı koltuklu ve kapalı bir stad, yanında otoparkı ve tesisleri ile pekala inşa edilebilir. Çok daha ekonomik olur.
Yenisi yapılınca mevcut stad yıkılır. Trabzonspor'a yıllık sabit gelir getirecek bir projeye dönüştürülür. Ama bahsettiğim türde bir stad inşaatı da nerden baksanız 80-90 milyon TL'yi bulur ki Trabzonspor'umuz bunu da kendi başına yapamaz.
Sonuçta dönüp dolaşıp yine paraya geliyoruz.
Neresi olursa olsun, ancak devletin eli ile işi kotarabiliriz. Gerisi Lafonten'den masal olur.

magicyattara
31.10.2009, 09:13
Madem denizi dolduracaklar,Ganita'nın oralarda bir yeri doldursalar olmaz mı:)
Akyazı da deniz orada deniz.
Hazır kıyı-kenar kanunu da çıkmış.
Heyelan derdi yok,trafik derdi yok.
:P

Mustafa ÖZDEMİR
31.10.2009, 13:38
bu proje ortaya atılırken bilimsel olarak herşey hesaplanmıştır zaten .en kısa sürede tavın başlaması lazım artık...

avniaker
31.10.2009, 14:05
arkadaşlar her şey bir tarafa tek korkum bizim gibi trabzonumuz gibi futbolda türkiyenin önünü açmış elinden tutup buralara getirmiş bir şehrin insanlarını kandırmalarıdir umarım böyle bişey olmaz

Mustafa Ayazoğlu
31.10.2009, 15:12
Sanırım bugünden itibaren herkez fikrini değiştirecek.

shcebi
31.10.2009, 16:14
Sanırım bugünden itibaren herkez fikrini değiştirecek.

Etken değildir, olmamalıda.

Bu arada sadece bilgi için soruyorum. Heyelan ile zemin kayması aynı şeylermidir. Ben heyelanı hep yüzeydeki toprak kayması olarak biliyorum. Eğer doğruysam heyelanın bir etkisi yoktur stad için derim.

Daha bugün Araklı da bizim köyde toprak kayıp arkadaşların evin önünü doldurdu. O evin altından 2 km. lik araklı tüneli geçiyor. Tam altından hemde, yakınından değil. Yani üstte heyelan var ama zemin sorunlu olmayabiliyor.

Bana göre zemin sağlamsa sorun yok. Ama yapılır ama yapılmaz orasını bilemem.

Ek olarak bugün Faruk Özak yerinde daha yırtık bir bakan olsaydı bu stad yapılırdı. Kendileri doğrucu davuttur, özlediğimiz bir politikacı modelidir ama risk almaktan korktuğu için engeldir hep akyazı önünde. Ben Albayrak kadar hayal dünyası olmadığını görüyorum. Bulundukları konumda bunu gösteriyor.

Mustafa Ayazoğlu
31.10.2009, 17:20
Karadeniz'de denizde müdahale etmeyeceksin. Yer konum fark etmez. 5 yıl, 10 yıl belkide 20 yıl sonrada olsa bir fırtına çıkar cezasını keser. Bedeli ağır olur. Denizleri doldurmayalım.

Alibeyoglu
31.10.2009, 17:23
akyazi projesi yanlizca trabzonspor icin degil trabzon sehri icinde önemli ve yapilmasi greken bir projedir

28TS61
31.10.2009, 17:26
Karadeniz'de denizde müdahale etmeyeceksin. Yer konum fark etmez. 5 yıl, 10 yıl belkide 20 yıl sonrada olsa bir fırtına çıkar cezasını keser. Bedeli ağır olur. Denizleri doldurmayalım.

denizi doldurdukca seller artacaktir. sahil yolundan bunlarin görüyoruz. yolu yapmislar ama suyun akmasi icin yol yapmamislar

Ahmet Faruk
31.10.2009, 17:39
Madem denizi dolduracaklar,Ganita'nın oralarda bir yeri doldursalar olmaz mı:)
Akyazı da deniz orada deniz.
Hazır kıyı-kenar kanunu da çıkmış.
Heyelan derdi yok,trafik derdi yok.
:P

Abi Yomrada dolmuş yer var.
Ya da Arsinde var biraz bi yer.
Oralara sığmaz mı ki :)

Hem oraları doldurmak o kadar da uzun sürmedi sanki...
Şu projenin ilk gününden itibaren günde 10 kamyon dolgu dökülse bittiydi doldurma işi şimdiye kadar.

Napoli
31.10.2009, 18:02
doldura doldura bir hal olduk,az kaldı ukranya'ya geçecez..

deniz elbet birgün verdiklerini geri alır..

ceserdar
31.10.2009, 18:09
Heyelan ile yeraltı tabakasını kayması aynı şeyler değil. Çarpık yapılaşma ve doğanın yapısına aykırı yapılan müdaheleler ile heyelan ve su baskınları olayları yaşanabilir. Etraflıca oturup düşünmezsen, doğayı hiçe sayarsan, plan yapmazsan, plana uygun proje üretmezsen, proje üretip uymazsan başına her türlü felaket gelebilir. Trakya'nın düz ovasında uyguladığın inşaat tekniklerini kalkıp Doğu Karadeniz'de uygulamaya kalkarsan, bunları akıl edemeyip yanlış işlere izin verenler senin üniversiteden mezun ettiğin mühendisler olursa, kalkıp Hocaların "Biz demiştik." demeye hakları yok.

Akyazı Projesi birileri ortaya attı ya da ortak aklında eseriydi. Stadyum da bu Projenin bir parçasıydı. Baktılar olmuyor arkadaş, olsa bile bunu yapabilecek müteahit yok, müteahit olsa bile yaptırabilecek Devlet yok, Devlet olsa bile bu işleri emanet edebileceğimiz, işi inciğini boncuğunu hesap edebilecek teknik personelimiz yok. Vazgeçsinler bu Akyazı Projesinin Stadyumundan. Desinler Stadyum olmayacak projenin içinde başka türlü halledeceğiz biz bu işi. Anlamadım gitti valla.

Serdar A
31.10.2009, 18:10
Bu Akyazı projesi sayesinde bazı toprak sahipleri çok büyük rant gelirlerine sahip oldu . Proje ilk ortaya atıldığından itibaren bölgedeki tapu hareketlerini incelemek gerek .

Projenin halen gerçekleşememesinin sebeplerinden biri halen ortaya çıkan rantın tam olarak paylaşılamamasıdır .

Buğra Çora
31.10.2009, 18:24
ya bu manipülasyon...projeden cok pahalive diye vazgecildi akyazidan. Ondanda hocalari atiyorlar ortaya...orasi deprem bölgesi olsada kaya gibi yapilir orasi..
dubaide bildigim kadariyla 2. derece deprem bölgesi ve akintida cook var orda ama adamlar kibris gibi adalar kurdular oralara...

Para oldukdan sonra hersey yapilir...
Bu yazi ciktigina göre AKYAZI PROJESI yok artik..beliydi saten

Mustafa ÖZDEMİR
31.10.2009, 19:03
karadeniz her zaman fırtınalıdır .bu yağışlar hiç bişe değil .bu yağmurları göze alarak akyazıdan vazgeçmek komik olur...

Mustafa Ayazoğlu
31.10.2009, 19:37
karadeniz her zaman fırtınalıdır .bu yağışlar hiç bişe değil .bu yağmurları göze alarak akyazıdan vazgeçmek komik olur...

Asıl vazgeçmemek ahmaklık olur. Denizi doldurmadanda bu iş yapılabilir. Trabzon'da başka yer mi yok !

İlyas Onat
31.10.2009, 23:09
Trabzon'da başka yer mi yok hakketen.
Şöyle gerekliydi böyle gerekliydi diye vicdanımızı rahatlatmak için türlü türlü bahaneler ürettiğimiz sahil yolu projesi hala içimizde bir yerleri kanatmıyor mu?
Madem bu proje bir şekilde devlet imkanlarıyla gerçekleştirilecek, o imkanlar biraz zorlansın.
Proje şehir yapılanması için de bir fırsata dönüştürülebilir. Misal Değirmendere ve çevresi... Çimento fabrikası, otogar, tamirhaneler, oteller... Alabildiğine bir keşmekeş, alabildiğine çarpıklık... Olurunu olmazını ölçtürür biçtirirsin. Olmadı başka yere bakarsın.
Trabzon'da başka yer mi yok!

Ali Tunahan Güllü
31.10.2009, 23:10
Hala dolduruyomuyuz?

Burçak
31.10.2009, 23:19
Statyum için en iyi yer Çimento Fabrikasının yeridir...
Çimento Fabrikası bildiğiniz üzere Aşkale çimentoya 10 seneliğine verilmişti.
10 senesi dolduğunda Fabrikayı oradan taşıyacaklardı. Yomraya bildiğim kadarıyla..
Statyum için yer arayanlar bunları değerlendirmeli.
şuan kaç sene daha oturma hakları var bilmiyorum ama öğreniriz.

Mustafa ÖZDEMİR
31.10.2009, 23:20
Statyum için en iyi yer Çimento Fabrikasının yeridir...
o fabrikayı kaldır ordan yarın başlayalım...

Burçak
31.10.2009, 23:27
Rumeli Holding'e ait olan fabrika 2005 yılında TMSF tarafından 50 milyon dolar muhammen bedelle satışa çıkarıldı. İhaleyi, 81 milyon dolarla Aşkale Çimento aldı. Bildiğimiz kadarıyla fabrika kent içinde yer aldığı için ihale şartnamesine, 10 yıl sonra şehir dışına taşınması yönünde bir madde konuldu.
tabi birde bazı iddaalar var. şartnamedeki bu madde, TMSF ile ihaleyi kazanan Aşkale Çimento arasındaki satış sözleşmesinde yer almadı iddaası.

ama her ne olursa olsun koca denizi doldurmayı göze alanlar Aşkale çimentoyu ikna etmeyi de başarabilirler.

Alibeyoglu
31.10.2009, 23:43
hepimizin cok iyi bildigi bir sorun var trabzonda oda sehrin düz arazi fakiri olmasi gercegidir sehrin büyümesi ve gelismesi acisindanda akyazi projesini cok önemli ve gerekli görüyorum

shcebi
01.11.2009, 00:50
Rumeli Holding'e ait olan fabrika 2005 yılında TMSF tarafından 50 milyon dolar muhammen bedelle satışa çıkarıldı. İhaleyi, 81 milyon dolarla Aşkale Çimento aldı. Bildiğimiz kadarıyla fabrika kent içinde yer aldığı için ihale şartnamesine, 10 yıl sonra şehir dışına taşınması yönünde bir madde konuldu.
tabi birde bazı iddaalar var. şartnamedeki bu madde, TMSF ile ihaleyi kazanan Aşkale Çimento arasındaki satış sözleşmesinde yer almadı iddaası.

ama her ne olursa olsun koca denizi doldurmayı göze alanlar Aşkale çimentoyu ikna etmeyi de başarabilirler.

Sadri Şener'in aklındaki yer de orasıdır. En uygun yerde orası ama Burçak arkadaşın anlattığı gibi taşınma konusu muallakta. Dalavere döndüğü söyleniyor. Hadi taşınacak diyelim daha 6 senesi daha var. Erken taşınırmı bilemem, ortada dönecek paralara bakar. Ama 6 sene sonra belediyenin bedavaya alacağı yer için belediye para verirmi orasını bilemem.

Atmaca
01.11.2009, 16:49

Hiçbişey yapılmasın seçim malzemeside verilmemiş olur bu şekilde.Herşeye karşı çıkalım.Malum kişiler seçimi kaybetsin , oldu mu?.
Şimdi senin yazdığın silinmez benimki silinir!.

#10 Fietra
03.05.2010, 11:23
Prof. Dr. Bektaş'tan Akyazı uyarısı

24 Nisan 2010 / 15:25

http://www.haber61.net/images/news/23735.jpg

Prof.Dr.Osman Bektaş, Akyazı Projesinin risk faktörleri konusunda uyarılarda bulundu.
Yapımı TOKİ tarafından üstlenen, içerisinde stadyum yapımı yanında sosyal, konaklama, sportif tesisler ve yeni otogarın bulunacağı Akyazı Projesinin gerçekleştirilmesi sırasında bölgesel bazı jeolojik özellikler risk faktörleri olarak öne çıkmaktadır:

-16m derinliğe kadar uzanan dolgu alanı 35m su derinliğinde bulunan ‘ Trabzon Sığ Metan Gazı Bölgesinin’ ön cephesinde yer alır. Derinde oluşan gaz, fay ve kırıklar boyunca yükselmiş ve deniz tabanından 2-15m derinde depolanmıştır

-Son 60 yıllık deprem kayıtlarına göre dolgu alanı ‘Trabzon Sismik Zonu’ üzerinde bulunur. Fay, deprem, gaz çıkışı birbirlerini tamamlayan üçlüdür

-Dolgu alanın oturacağı yumuşak taşlaşmamış zeminin kalınlığı yaklaşık 10m dir. Bu tür zeminler, ‘Zeminde Oturma’, ‘Zeminde Sıvılaşma’ ve Deprem Şiddetini Arttırma’ özelliğine sahiptir.

-Denizaltı topoğrafyasına göre dolgu alanı içerisinde kalan denizaltı sırtlarının doğrultuluları (doğu-batı,kuzeybatı ve kuzeydoğu) karadaki ‘Trabzon Aktif Fay Sistemine’ karşılık gelir

TRABZON KIYI ÖTESİ GÜRCİSTAN-RİZE PETROL-GAZ SAHASINIIN DEVAMIDIR

Akçaabat ile Yomra arasında yapılan jeofizik çalışmaları sonucunda 5 ayrı sismik kesitde, 35 m su derinliğinde deniz tabanından 2-15m derinde sığ metan gazı birikimleri saptanmış ve sonuçları uluslararası makale olarak yayınlanmıştır ( Okyar and Ediger, 1999, Seismic evidence of shallow gas in the sediment on the shelf off, Trabzon, southeastern Black Sea, Continental Shelf Reserch, s. 575-587 ). Uydu fotoğrafları ve jeofizik verilere göre Trabzon kıyı ötesi yapısal olarak Gürcistan-Rize üzerinden gelen gaz-petrol sahası üzerinde yer alır. Bu nedenle son yıllarda Trabzon-Rize açıklarında petrol aramaları hız kazanmıştır

DENİZ TABANINA KADAR YÜKSELMİŞ GAZIN ANLAMI VE ÖNEMİ NEDİR?
Sığ gaz üç yönden önem taşır: 1- Sığ metan gazı daha derinlerde oluşmuş petrol yataklarına işaret edebilir. 2- Derinde oluşan gaz, fay ve kırıkları yüzeye çıkış yolu olarak kullanır. Bu nedenle fay ,deprem ve gaz ayrılmaz üçlüdür. 3-Metan gazının patlayıcı, ve yanıcı özelliği vardır. Yoğun gaz birikimleri deniz tabanı kayaçlarının dirençlerinde azalma oluşturacağı gibi ani gaz çıkışları veya gaz patlamaları deniz tabanında önemli boyutlarda çökmeler oluşturur. Akçaabat-Yomra arasındaki Okyar ve Ediger’e ait 5 sismik kesit tarafımızdan yeniden gözden geçirilerek diğer gaz sahalarındaki kesitlerle karşılaştırılması yapılmış ve gaz birikimlerinin yandaki şekilde görüldüğü gibi olasılı aktif düşey fay zonlarını takip ederek “gaz bacaları” ile yükseldiği ve gaz çıkışlarının Akçaabat-Söğütlüde 7-8m, Trabzon-Yomra arasında ise deniz tabanına 2m kadar yaklaştığı saptanmıştır. Ayrıca yoğun gaz birikimlerinin 35m su derinliğinde başlamasına karşın kesitlerde daha sığ bölgelerde yersel gaz çıkışları da gözlemlenmiştir. Trabzon Metan gazı sahasının ön cephesinde yer alan 16m derinliğe kadar uzanan dolgu sahası alanında metan gazı çıkışlarının veya sızıntılarının olup olmadığı bilinmemektedir.

DEPREM GERÇEĞİ
Kandilli ve Doğu Akdeniz Deprem Merkezi ( EMSC ) kayıtlarına göre son 60 yıldan beri bölgemizde kayıt edilen deprem dış odak merkezleri yandaki şekil üzerinde görüleceği gibi Trabzon ve yakın çevresindeki fay sistemleri üzerinde yoğunlaşmıştır. Bu verilere göre hazırlanan uluslar arası deprem hasar haritaları dolgu alanı ve çevresinde olabilecek en büyük depremin büyüklüğünü M 6.6-5 olarak öngörmektedir. Derinlerde oluşarak faylar boyunca yükselen ve güncel ( 10.000 yıl ) tortulları kat eden metan gazı bacalarının veya gaz çıkışlarının aktif faylara ( deprem üreten faylar ) karşılık gelmesi muhtemeldir.Çünkü gaz çıkışlarının fay ve depremle doğrudan ilişkili olduğu bilinmektedir

DOLGU VE DOLGU TABANI TRABZONUN EN ZAYIF YAPILAŞMA ZEMİNİ NİTELİĞİNDEDİR
Dolgu alanı ve yakın çevresindeki sondaj ve sismik kesitlere göre deniz tabanındaki henüz taşlaşmamış çakıllı kum, ve daha açıklardaki killi zeminin kalınlığı yaklaşık 10m civarında olup bu kalınlık derinlere doğru artmaktadır. Bu tür zeminler orta büyüklükteki bir depremin şiddetini 5-6 kere daha artırarak yıkıcı özellik kazanmasına neden olabilir. Ayrıca deprem titreşimi nedeniyle kum tanelerinin su içersinde yüzer gibi davranması ve dolgunun çökmesi söz konusu olabilir. Öte yandan kumlu- killi zeminde zaman içerisinde artan oturmalar ayrı bir problem olarak karşımıza çıkar

DENİZ TABANI TOPOĞRAFYASI TEKTONİK YAPIYI YANSITABLİR.
Dolgu alanının deniz tabanı topoğrafyası düz değildir. 40-50m ye kadar varan genişlikteki 3 denizaltı sırtı çukur alanları ayırır. Farklı üç doğrultuda görülen bu sırtlar doğu-batı, kuzeybatı, kuzeydoğu doğrultularında gelişmiştir. Güncel tortullar içersinde görülen bu sırtların karalardaki fay sistemine paralel olması sırtları sınırlayan yapıların fay veya aktif fay olma olasılığını gündeme taşır.

SONUÇ VE ÖNERİLER
-Akyazı ve Trabzon civarında denizden yer kazanma işlemi 20- 25m metan gazı kritik su derinliği ile sınırlandırılmalıdır. Bu derinlikten sonra yapılacak dolgular riskli olup zemini tıpkı tüpgaz üzerinde oturtmaya benzer.
-Yasal olarak dolgu alanlarında zemin iyileştirilmesi yapılmadan yapılaşmaya izin verilmez. Bu nedenle sahil oto yolu dolgu sisteminden farklı tekniğe ve yönetmeliklere uygun dolgulama yapılmalıdır
-Dolgu alanın zemin ve jeolojik yapısını aydınlatmak, gaz birikimi veya gaz bacalarının olup olmadığını anlamak, olasılıklı aktif fayların varlığını kontrol etmek amacıyla ayrıntılı sığ jeofizik çalışmalar yapılmalıdır.
-Jeofizik çalışmalarını sondaj çalışmaları izlemelidir.
-Jeofizik,sondaj ve jeolojik çalışmalarla zeminin özelliği kesin olarak belirlendikten sonra fizibilite, maliyet ve projelendirme çalışmalarına geçilmelidir. Başka deyişle zemin etütleri proje çalışmalarının yol haritası niteliğinde olmalıdır.

Kaynak: http://www.haber61.net/news_detail.php?id=56698

Osman Hoca uyarıyor ama takan kim?Birileri halka söz verdi ya,gerisi yalan.

Muhammet Kurt
03.05.2010, 13:29
Bu Akyazı projesi sayesinde bazı toprak sahipleri çok büyük rant gelirlerine sahip oldu . Proje ilk ortaya atıldığından itibaren bölgedeki tapu hareketlerini incelemek gerek .

Projenin halen gerçekleşememesinin sebeplerinden biri halen ortaya çıkan rantın tam olarak paylaşılamamasıdır .

Cok iddialisin, ortaya birseyler attiyorsun ama bunu ispatlamak da senin gorevindir. Yazilarini begeniyle takip ediyorum. Entellektuel bir yapiya sahipsin. Ama bu yazini da ispatlamak zorundasin, yada is karalama ve iftiraya varir.

şenolkılınç
03.05.2010, 13:40
bu konuda konuşan hocalar tabi ki bizden daha iyi biliyorlar biz sadece taraftar olarak daha iyisni isteriz ama karadeniz sahil yolu gibi bir katlimala karşılaşacaksak olmasın daha iyi valla açıkçası zaten yönetim bu konuda çok çok ciddi olasaydı memeleketin çıkarlarını önde tutarak bu hocalarla önce oturuğp konuşurdu

Hekimoğlu
03.05.2010, 13:58
Akyazı'ya karşı olmadığını söylüyor zaten prof doğru araştırma ve dolgu yapılırsa sorun çıkmaz diyor.

Çağatay_
03.05.2010, 14:17
Denizi doldurmak tam bir saçmalık.İnsanların doğaya rağmen bir şeyler yapmaya çalışmasını anlayamıyorum.

Trabzon'da yaşamadığım için nereler uygun bilemem.Ama denizin üstü olmadığı kesin.

magicyattara
03.05.2010, 14:33
Bu rapora göre,karadeniz otoyolu patlayıcının üzerine kurulmuş..hele moloz mevkiinde bulunan eski çöp dökme alanını göz önüne getirirsek,molozda her an patlayabilecek bir metan birikimi vardır..

#10 Fietra
16.03.2015, 15:29
Sene 2009'a atıf yapıyorum. SELAMUNALEYKUM. Allah'tan herhangi ölümlü bir kaza yaşanmadı. Haklı çıkmanın üzüntüsüyle ..

Faik Yılmaz
16.03.2015, 15:51
Karadeniz Bölgesi sürekli yağış alan bir bölge....

Ben bölgede heyelana yönelik özel bir çalışma yapıldığını düşünmüyorum...

Maç giriş ya da çıkışında dünkü gibi bir heyelan olursa büyük bir facia yaşanır...

Biz de kader der geçeriz amannnn... benimde dert ettiğim şeye bak...

her şeyde muhalif olunmazki ama

Muhteva
16.03.2015, 16:33
Bu tarz çok yağış alan bölgeler de her 10,20,30 yahut 50 yılda bir metrekareye 300 kilogramdan daha fazla yağış bırakacak sistemler görülebilir.

Biz değil 50 yıl 3 gün sonrası için bile detaylı bir plan yapmayıp işi kadere terk etmeyi sevdiğimiz için afetler için önlem almak yerine arkasından ağlamayı severiz.

Japonlar 100 yılda bir görülme ihtimali olan ve metrekareye 500 kilogram yağış bırakan tayfunlar için devasa altyapı sistemi yaptılar.Şiddetli depremlerin zararını minimuma indirmek için raylı ve çelik iskelete sahip binalar diktiler yeni projeler içinde çalışıyorlar.

Biz ne yapıyoruz 2-3 yıl önce Japonya'yı tsunami vurduğu zaman "Ya bak gördünmü Allah'a kafa tutulmaz ne kadar sağlam bina yapsanda işe yaramaz onun için gerek yok bunlara" diyoruz.

Akyazı Projesi yapılırken Bilimsel olarak araştırma yapıldığını hiç düşünmüyorum birde denize nazır Dünya'da ki tek stad diye övünüyoruz acaba neden tek diğer ülkeler bunu düşünemedi mi yoksa tehlikeli diye vazmı geçtiler.?

Bunu araştıran yok ki biz sanıyoruz başka hiç bir yerde yoksa sadece bizde varsa bu büyük başarıdır :)

Kubilay ŞAHİN
18.03.2015, 15:02
Sadece heyelan değil. İlerleyen yıllarda zeminde çökmeler olacaktır. Deniz verdiğini elbet bir gün geri alır. Bu da eğer karadeniz ise.