PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İstikrar? Nerede İstikrar? Neyde İstikrar? İstikrar kelimesi bize neyi çağrıştırıyor?

ilhan
20.10.2009, 15:08
İstikrarı doğru yerde mi arıyoruz?

Türk futbolunda son zamanlara damgasını vurmuş bir kelimedir. Taraftarlar için artık bir umuttur. İstikrar kelimesi anlamı bakımından “aynı konuda devamlılık” anlamına gelmektedir. Peki, istikrarı nerede ve ne şekilde arıyoruz?

Trabzonspor camiası olarak en son Ersun Yanal döneminde ciddi bir biçimde ve yüksek bir sesle istikrar olgusu ön plana çıkmıştı. Doğru isim ya da yanlış isimdi Ersun Yanal. Konu bu değil, konu istikrarı ne şekilde ve ne yönde istiyoruz?

Dünya futbolundan örnekler vermek gerekirse, Alex Ferguson, Arsene Wenger ilk aklımıza gelen örnekler. Peki, nedir sistem? Mesela ülkemizde kaç kişi Manchester United’ın kulüp başkanının ismini biliyor? Çok az bir kesim biliyordur. Ama ciddi bir hoca istikrarı yakaladılar. Hoca istikrarı demek, kadro istikrarı demektir. Buna katılmayanlar olacaktır. Ama ben bu şekilde düşündüğümü belirtmeliyim.

Bu sezon Hugo Broos ile inişli-çıkışlı ne olduğu belli olmayan bir süreçten geçiyor Trabzonspor. Peki, geçen seneden farkı nedir? Kadro hemen hemen aynı isimlerden oluşuyor. Hoca suçludur, takım kötüdür, kadro yetersizdir, yönetimsel hatalar vardır. Bunları da kendi aramızda konuşuyoruz zaten.

Konumun başına dönerek herkese sormak istiyorum. Biz istikrarı doğru yerde mi arıyoruz? Hangi istikrarı sağlamak istiyoruz?

- Hoca konusunda istikrar mı?
- Kadro konusunda istikrar mı?
- Yönetimsel açıdan mı istikrar?
- Hepsi bir arada nasıl bir istikrar oluşturabiliriz?

— Hoca konusunda istikrar mı?

Hoca konusunda istikrar çok önemli ama doğru hocayla bunu yapmak gerekiyor. Broos ne kadar doğrudur? Ya da Broos’un yanındaki teknik heyeti ne kadar uygundur? Bunları konuşmalıyız.

— Kadro konusunda istikrar mı?

Kadro konusunda istikrar şu yönden önemlidir. Bir iskelet vardır ve hiç bozulmaz. Mourinho’yu tanıyoruz. Chelsea’da kurduğu kadroyu belki hepimiz ezbere sayarız. Chelsea’dan ayrıldıktan sonra sırasıyla, Avram Grant, Guus Hiddink ve şu sıralarda Carlo Ancelotti takımı çalıştırıyor. Kadrolar ise neredeyse hep aynı…

Chelsea çok mu başarılı? Başarılı olması önemli değil bir bakıma… Çünkü bir sistemi oluşturdular ve bir ekolleri var. Ligde sürekli zirve yarışındalar, Avrupa kupalarında hatırı sayılı yerlere kadar geliyorlar.

— Yönetimsel açıdan istikrar?

İşte burada bende tıkanıyorum. Çünkü bunu sağlamak gerçekten çok güç… Çünkü yönetimler önce çalışacakları hocayı doğru seçmeliler. Seçemiyorlarsa kendi iplerini kendi ellerine alıyorlar zaten.

— Hepsi bir arada nasıl istikrar sağlayabiliriz?

İşte burada biz taraftara yapacak çok iş düşüyor. Günü ve zamanı, dönemi kurtaracak başarıların peşinde olmamalıyız. O sezon şampiyon olmak demek ertesi sene şampiyon olunacağı anlamı taşımıyor. Geçen sene Hollanda ligi şampiyonu AZ Alkmaar, Türkiye ligi şampiyonu Beşiktaş ve Belçika ligi şampiyonu örneklerini bu sene ligdeki konumlarına dikkat çekmek için veriyorum.

Şimdi Trabzonspor taraftarı olarak kendimize bir özeleştiri yaparak istikrarı nerede ve ne yönde aradığımızı kendimize sormalıyız.

Unutmadan yazıma şunu da eklemek istiyorum;

Şampiyonluk anlık bir başarı değil, bir süreç sonrası geldi mi daha anlamlıdır.

İlhan ÖZMEN

Serdar Ersoy
20.10.2009, 15:11
istikrar kelimesinin uygulanması futbol camiasında yasaklanmış gibi davranılıyor...

ilhan
20.10.2009, 15:14
istikrar kelimesinin uygulanması futbol camiasında yasaklanmış gibi davranılıyor...

Biz istikrarı doğru yerde mi arıyoruz? Hangi istikrarı sağlamak istiyoruz?

Cevap vermemişsin Serdar?
:)

BAHADIR33
20.10.2009, 15:17

Hoca konusunda istikrar sağlarsak kadro istikrarı gelir. Bunun sonucunda da yönetim istikrarı başarıya bağlı olarak gelebilir.
Tersten gidersek sonuca ulaşmak zor. Yani Yönetimde istikrar maalesef Hoca konusunda istikrar getirmiyor.

Serdar Ersoy
20.10.2009, 15:20

şimdiye kadar hangisinde istikrar sağladık ?

ilhan
20.10.2009, 15:21
Ben de hangisini istediğimizi soruyorum. :)

SEDAT
20.10.2009, 15:22
bizim ülkede malesef istikrar çok zor..bir ferguson düşünün adamın kaldırmadığı kupa kalmamış ama hiç bozmamış sir ancak olmuş..bir terim düşünün yılmaz özdilin deyimiyle bir kupayla imparator olmuş yani medya olsun şak şak çılar yüzünden adam kendini bozdu artık egoları devreye girdi..aslında kadro olarak istikrar sağlanabilir ama yönetim ve hoca olarak çok zor..hele bizde daha zor

Serdar Ersoy
20.10.2009, 15:23

o zaman cevap veriyorum :)

herşey hoca'da bitiyor hocada istikrar başarıyı getirecektir...

magicyattara
20.10.2009, 15:47
Her şey yönetimde başlar.
İyi yönetilen her yerde başarı gelir.
Ne yapacağını bilmek ve hedefe adım adım yürümek için,doğru insanları bulmakta istikrar.

Mehmet Fatih Yavuz
20.10.2009, 15:51
Elinde istikrarsızlığı bertaraf edecek maddi güç olmadığı aşikâr olduğuna göre saha içi istikrar için hoca-kadro istikrarı şart. Zaten hoca istikrarı kadro istikrarını da yanında getirecektir. İsterim ki yönetimler gitsin gelsin, hocalar ve kadro aynı kalsın. Yönetimde istikrârın önemi elbet vardır, ama diğer ikisi kadar önemli değildir. Eğer sistemi doğru kurarsan, yöneten kim olursa olsun sistem işleyecektir. Önce düzgün işleyen "istikrarlı" bir sistem kurmamız lazım. Bunun için de hoca-kadro istikrarının kesin olarak sağlanması lazım. Sürekli yeniden kurulan bir sistem varken ortada, istikrar aramak çölde kutup ayısı aramak gibi.

macuka
20.10.2009, 15:57
malesef türklerle iligli bir söz mevcut bununla ilgili
türkler gibi başla
almanlar gibi dewam et
japonlar gibi bitir
derler

lazkopatfaroz
20.10.2009, 16:16
malesef türklerle iligli bir söz mevcut bununla ilgili
türkler gibi başla
almanlar gibi dewam et
japonlar gibi bitir
derler

biz başlar başlamaz arttıgımız ilk adımda ister istemez zaten japonlar gibi yapıyoruz

ilhan
20.10.2009, 16:45
Daha doğrusu biz ilk doğru adım attık mı ondan sonra attığımız her adımın doğru olduğunu düşünüyoruz. Yanılgılarımızın farkına varamıyoruz. İşte bu yüzden her gelen bir önce gideni aratıyor.

İHTİLALL
20.10.2009, 18:01
Herşeyin başı yönetimdir..

Yönetim doğru hamleler yaptıkça, elde ettiği artılarla üretimini büyütür,büyüttükçe sonuç elde etme şansını artırır..
Ben tüm eleştirilere rağmen Trabzon'da bile, samimi,doğrunun peşinde koşan bir yönetimin kredibilitesi olabileceğini düşünüyorum..

Şimdiki yönetim , Gökdeniz'in satışında açıkça kendisini tekzip etmiş olmasına rağmen,o olayı ve ondan sonraki birçok yanlışı görmezden geldik ve "nihayet" oldu zannettik..

Ancak "Ersun Yanal'ın kovulması" olayı foyalarını döktü,tabiri caizse takke düştü,kel göründü..

"Kaliteli" en azından "tutarlı" bir yönetim,sadece Trabzonspor'da değil,tüm kurumlarda kötü gidişatları tersine çevirebilir..

Emrah Akcagöz
20.10.2009, 18:04
İstikrar ve Trabzonspor "+" ile "-" gibi..

Badaloğlu
20.10.2009, 18:24
Bir konuda kesinlikle istikrarlı bir şekilde ilerliyoruz! O da, şampiyon olmama konusunda tüm camia olarak istikrardan şaşmıyoruz.Bu kafalarla bir 25 sene daha şampiyon olmamıza imkan yok. Evet evet istikrar şart kardeşim...

Hayriye Ayan
20.10.2009, 18:30
bence istikrar inanmakla birlikte iyi ve kalıcı hocadır

Muhammed
20.10.2009, 18:33
Kadro istikrarı sağlayacaksak saha içinde teknik direktörlerimiz olsun. Mesela Chelsea örneği verilmiş. Orada Cech,Terry,Essien,Lampard,Drogba gibi isimler değişmedikten sonra ben gitsem başarılı olurum sanırım :D Bizede kaliteli yerli oyuncular şart Fatih gibi eğer böyle olmak istiyorsak.

İlyas Onat
20.10.2009, 19:08
Bu maddelere "taraftar(ın) istikrarı" başlığını da eklemeliyiz belki.
Sadece stadı dolduran binlerin istikrarını kasdetmiyorum.
Neye,kime, hangi değerlere taraf olduğumuz konusunda bir istikrar yakalamamız mümkün müdür? Mümkünse yönetim,hoca,kadro istikrarı için bir önem sıralaması yapacak olsak taraftar istikrarını nereye koyabiliriz?

Ömer SEVİNÇ
20.10.2009, 19:21
Önce yönetim takımı değil kulübü yönetmeye başlayacak. Her gelen ben kendi hocamı seçerim, kendi hocamı seçmek benim en doğal hakkım demeyecek. Kendi istediğim topçuları getiririm demeyecek. Takım yenildikten sonra açıklama yapmayacak.

Taraftar olarak önce böyle bir yönetim oluşturalım, ondan sonra gelin hep birlikte doğru hocayı, doğru futbolcuyu, doğruda istikrarı konuşalım. İstikrarın is'indeyiz henüz. O bile yok belki. Saydığın istikrar çeşitlerini saymıyorum bile kanka.

Hasan61
20.10.2009, 21:05
İstikrar ve Trabzonspor "+" ile "-" gibi..
Zıt kutuplar birbirini çeker:):)

Biz istikrarı istikrarsızlıkta bulmuş,üstüne bunu kabullenmişiz ama dışa vuramıyoruz.

ilhan
20.10.2009, 21:18
Bu maddelere "taraftar(ın) istikrarı" başlığını da eklemeliyiz belki.
Sadece stadı dolduran binlerin istikrarını kasdetmiyorum.
Neye,kime, hangi değerlere taraf olduğumuz konusunda bir istikrar yakalamamız mümkün müdür? Mümkünse yönetim,hoca,kadro istikrarı için bir önem sıralaması yapacak olsak taraftar istikrarını nereye koyabiliriz?

Aslında güzel fikir. Ama taraftarın istikrar kıstası "başarı"dan geçiyor. Yani takım güzel gidiyorsa başarılıdır, kötü gidiyorsa başarısızdır. İstikrar önemli değildir.

İşte bende bunu soruyorum. İstikrar kelimesi bizler (taraftar) için neyi çağrıştırıyor?

Cafer Bulur
20.10.2009, 21:21
Benim icin istikrar basaridir,sportif basaridir.

Bu gelmiyorsa ve gelecek gibi degilse,istikrar kelimesi ile yanlis olanda diretmek bence istikrar degil.

Misal,su anki durumumuzda hocanin kalmasi benim icin istikrar degil diretmektir.

Cünkü basarisizlik kaosu dogurur,bu da daha cok kelleye neden olur.

İlker ToSun
21.10.2009, 01:18
bence istikrar konusu Trabzonspor taraftarlarının kedine yüzde 80 anlamında haksızlık ettiği bir konudur. Trabzonspor un tarihine bakanlar istikrar kelimesinin sözlük anlamının karşılığını göremezler burası doğrudur ancak Trabzonspor'da istikrarı aramak için önce başka şeyleri aramak lazım.
bizler kulüp olarak istikrarı sağlayamadğımızı hep çalışan teknik direktör sayılarımıza bakarak söyleriz. ve şunu da iyi bilirizki Trabzonspor dan istifa eden her teknik direktörün istifasında bizlerin payı vardır.
gelelim kendimize haksızlık yaptığımız noktaya. evet şöyle bir geçmişe baktığımızda birçok hoca değişikliği yaşandı ancak Trabzonspor tarihinde herkes hatırlayabildiği kadar eskiye gitsin iyi yönetim iyi hoca ve iyi kadronun olduğu zamanlar kumsalda çakıl taşı misalidir.
Trabzonspor kuruluşundan beri bizlere kaç tane arkasında kötü sonuçlara rağmen durabileceğimiz derecede umut veren hoca ve kadrolar verdi buna bakmak lazım önce.
Gelip giden yönetimler hep yanlış hoca tercihlerinde bulundu dolayısıyla bir çok hoca değişikliği yaşadık ve bu yüzden istikrarsız gibi göründük, oysa ki o hocaların büyük çoğunluğu zaten Trabzonspor antrenörlüğünü hak etmeyen isimlerdi.
Gelelim İlhan arkadaşımızın sorusunun cevabına, bizim için önemli olan yönetimsel istikrardır. Çünkü yönetimsel istikrarı sağlayamadığımız sürece ne kadro istikrarı ne de hoca istikrarı sağlanamaz. Ve ben de şuna inanırım ki büyük futbolcu kadroları ve büyük hocalar yoktur sadece büyük yönetimler vardır. Ama bizler maalesef daha doğru bir yönetimle karşılaşamadık. Ya güçlü yönetimlerimiz ama kötü başkanlarımız oldu ( çoğunlukta olduğu gibi ) yada iyi başkanlarımız ama güçsüz yönetimlerimiz oldu ( şimdiki gibi ) . Bu yüzden yönetimsel açıdan hiçbir zaman sağlanamayan istikrar, kadro ve hoca konusunun yakınından bile geçemedi. Çünkü daha seçiciler konusunda bir istikrar sağlayamamışken seçilenler konusunda bir istikrar beklemek çok hayali bir yaklaşım olur.
Bütün bu istikrar yolculuğunun anahtarı olan yönetimsel istikrarı da sağlamanın 3 yolu vardır ; birincisi Yıldırım Demirören gibi kulübü kendisine borçlandırarak kulübü kendisine mahkum eden bir başkan modeli , ikincisi Aziz Yıldırım gibi 10 küsur sene kalacak kadar büyük sportif başarıları olmasa bile yaptığı yatırımlar ile kulübüne çağ atlatan bir başkan modeli, üçüncüsü ise yeteri kadar sportif başarı ki Trabzonspor gibi 25 yıldır şampiyon olamayan bir camia için kupasız kapatılan her sezon başarısız sayıldıkça bunu da sağlamak zor.
Sözün özü, istikrar kelimesinin büyüsüne kapılıp da yanlış olanlar da ısrarı sürdürdüğümüz sürece ne gerçek istikrarı sağlayabilirz ne de sportif başarıyı.

bkandil
21.10.2009, 12:10
Eleştiri adı altında Kötüleme, Karalama ve Yerme konusunda müthiş bir İSTİKRAR'a sahibiz...

Napoli
21.10.2009, 12:29
Uzun vade de başarı Koca bir yalandır,Turkiyede uzun vade asla olmaz,yılar yılı bu takımın tarftarları uzun vade diyerek kandırılmıstır,eğer ingilterede sırdan bir takımı tutsaydım bana uzun vade deseler süper fikir derim..
ama yer turkiye heleki takım Trabzonspor ise uzun vade lafı,komık,yalan,kandırmaca,ve saldıralara kalkandır..
kısa vadede başarı için hiç bir zaman bizim kulup çalışmadı,her gelen başkan uzun vade dedi ama ne acıdırki kendisinin vadesi 2yılı geçemedi...

İlyas Onat
21.10.2009, 18:40
İstikrar köken itibariyle karar kelimesinden türetilmiş; kararlılık, bir kararda durma anlamına geliyor. Kelimenin kullanıldığı bağlamlara bakarsak uyandırdığı çağrışımlar hep olumlu, müspet.
Benim anlayışıma göre istikrar değerler, kutsallar, olmazsa olmazlar üzerine kurulu olmalıdır. Aksi halde zamanın şartları bizi atalete, hamakate sevkedebilir. Kim ki o değerlerin bilincindedir, kim ki o değerlere başarı adına da olsa leke sürülmesine razı gelmiyor o kişide, o hocada, o başkanda, o yönetimde karar kılınmalıdır.

ceserdar
21.10.2009, 18:59
Doğrularda istikrar. Diğerleri tali konular. İyi takım kuracaksın. Zamanı geldiğinde yenileyeceksin. Mesela stoper mi almak istiyorsun? Bir boş kağıt alacaksın, şunları şunları yapsın diye yazacaksın. Sonra bakacaksın onları onları yapan kimler var. Bursaspor'dan Egemen'i aldık, gönderdiğimiz Çağdaş'tan ne farkı vardı mesela? Ya da Yusuf'a bakıyorduk sonra piyangodan Alanzinho çıktı. İki futbolcunun oyun yapıları arasında dağlar kadar fark var. Bizim ne tip bir futbolcuya ihtiyacımız vardı şimdi? Cidden garibiz. Sadece biz mi garibiz? Hayır. Ama en çok gariplik biz de var. Diğerleri yanlışlarında çok fazla ısrar etmiyorlar en azından.

Bence istikrar bir sonuçtur. Bir toplanalım istikrarlı olalım diye birşey yok. Sen hep doğruları yaparsın, işler iyi gider, sonra bunlar uzun seneler böyle devam eder. Bu uzun senelere toptan istikrar derler. İyi olanın, işimize yarayanın peşinde olmak lazım. Kavram karmaşası var bence.

İlyas Onat
21.10.2009, 19:10
Güncel bir örnek olabileceği için veriyorum; Ayhan tipinde bir futbolcu için; ne kadar klas, ne kadar faydalı olursa olsun Trabzonspor'da en fazla 2 günlük bir istikrardan söz edilebilmelidir bence.

İlyas Onat
21.10.2009, 19:21
Doğrular da görecelidir. Zamana göre, mekana göre, kişiye göre değişiklik arzedebilir. Misal Bülent Uygun. Doğrular sadece başarıya endeksli şekilleniyorsa, kimilerince Trabzonspor için en doğru, en makul, en uygun isim olabilir. Bana kalsa Bülent Uygun değil aslen karadenizli olması, babası 5 dönemdir Bahçecik muhtarlığı yapıyor olsa dahi malum maç sonrası TS'ye hocalık konusunda akla gelebilecek en son isim dahi olmamalıdır.

Cem Zırıh
21.10.2009, 20:24
istikrar icin sadece ersun hoca'nin adini verebilirim. Hugo broos a bu kadar sabredilmesine ben bi anlam veremiyorum. Az once okudugum salihoglunun roportajina gore henuz hoca bardagi tasirmamis. Eger hoca Ersun Yanal olmus olsaydi bu sonuclar bizi uzuyor diye gazetecilere demec vermeyi coktan gecmis hocayi gondermislerdi. Istikrar bizden gecti artik olmasi gereken nasilki gecen sene paraya kiyilip transfer yapilmisti bu senede paraya kiyip hoca getirilmeli. Benim aklima Broos a bu kadar sabredilmesinin sebebinin devre arasinda senol hocanin getirilebilecegi dusuncesi geliyor ama ne kadar hakliyim gorucez...

mete61bordomavi
21.10.2009, 21:47
Trabzonspor'un menejerlik sistemine geçmesi gerekir...
Menejerlik dediysem, öyle basit, futbolcu alan satan basit birşey değildir menejerlik...
Menejerlik; takımın ekonomik yapısını düzeltmekten tut da, dünyada yetenekli topçuların keşfi, altyapı ile sürekli ve dinamik bir şekilde ilgilenme, takım için en uygun taktiksel varyasyonu bulma, reklam ve sponsor işleri ile profesyonel şekilde ilgilenme, diğer büyük Avrupa klüpleri ile yakın işbirliği, Stad organizasyonu, taraftar gruplarını örgütleme,birleştirme ve takımı, tezahuratlar geliştirerek ve bunları örgütleyerek en üst düzeyde desteklenmesini sağlama gibi oldukça profesyonellik isteyen bir iştir!

Ama Trabzonspor'u yıllardır, modern futboldan bihaber, iki topçu alarak şampiyon yapacağını zanneden, takımın teknik ve idari her konumunda birbirini çekemeyen,başarılarını istemeyen kişiler yönetmiştir!
Trabzonspor'un aradığı ilaç ne hocadır, ne yönetimdir ne sağbektir!
Trabzonspor, kendini topralayacak bir güç arıyor!

Profesyonel menejer ise maalesef ülkemizde yoktur!
Menejer'in üstünde elbette yönetim olmalıdır. Ama yönetim teknik konulara karışmamalı, sadece kötü gidişte, menejerden brifing almalıdır!

Sivasspor'un başarıları tesadüf değil- çünkü hiçbir başarı tesadüf değildir- Bülent Uygun'un iyi menejerliği sayesinde olmuştur.
Sivas'ın bu sezonki düşüşü ise, iyi topçularını satmasından ve oturmuş kadro yapısını bozmasından kaynaklanmaktadır!

Emrah Akcagöz
21.10.2009, 21:50
Zıt kutuplar birbirini çeker:):)

Biz istikrarı istikrarsızlıkta bulmuş,üstüne bunu kabullenmişiz ama dışa vuramıyoruz.
Keşke çekse ama nerde o günler durum odur ki istikrar ve Trabzonspor birbirine zıt olan şeyler..

Gökhan Döner
21.10.2009, 22:44
İstikrar mistikrar yok bana göre.
Koca taraftar grubu herşeyi zamana
bırakmış bişeyleri 26 yıldır büyük bir sabırla bekliyor işte.

Serdar A
07.11.2009, 08:28
Buradan devam edelim .

Başarıda istikrar ... Bizim için ne kadar garip bir terim olarak duruyor .

Basiretsiz yönetimler sonucu hemen hiç bir alanda , kişide , eylemde süreklilik yaratamış kulübümüzün taraftarları da kolayca manipüle edilebilen bir karakterde olduğundan , genelde kaynayan kazanların altına odun atmada ciddi başarı gösterdi .

Dolayısıyla bu istikrar lafıda ancak ağızlarımızada sakız olarak kaldı . Ancak en sade haliyle , en içi boş şekilde .

Süreksizlikte istikrar ... Garip ancak camia yapınız el vermiyorsa kulüp bileşenlerinden bir kısmında ( örneğin antrenörler ) bunu kullanarak daha hayati konularda istikrar yaratabilirsiniz .

Fakat bu yöntem başarı odağından çok ( zaten hiç bir zaman altta işleyen iyi bir organizasyon olmadığı için başarıdan ziyade , "başarılı olacağız" ilizyonları yaratıldı , o da ayrı mesele ) dönem yönetimlerin kellesini kurtarma kaygısından başka şey taşımadı . X antrenör gönderilir , y futbolcu alınır , z hoca geri çağırılır , eski yönetimle her şey sil baştan başlar . Plan yok , program yine yok .

Ne için istikrar ? Neyde istikrar ?

ilhan
07.11.2009, 09:51
Başlığı bu şekilde değiştirmeyi uygun gördüm.

Evet dilimize pelesenk olan istikrar kelimesini kendimizce biraz açalım, açılım yapalım.

oflubektas
07.11.2009, 11:12
Sovmekte istikrar... Her zaman çok başarılıyız.

İstemezuk'ta istikrar... Osmanlı'da özellikle 18.asırdan itibaren "Ocak devlet içindir" demek yerine "Devlet Ocak İçindir" anlayışını benimseyen Yeniçeri ocağının, bugün Trabzon'da yaşayan versiyonunu ortadan kaldıracak bir "Vaka-yı Hayriye" yaşanmadığı sürece, davranışlarında her zaman istikrarlı olan bu topluluğun önüne geçemeyiz. (Bu arada soyadım Bektaş olup, ben de aslen bir Yeniçeri torunuyum :) )

Bizim Yeniçeri ocağımız birgün kaldırılırsa, o zaman istediğimiz ve özlediğimiz İSTİKRAR'a tam anlamıyla kavuşmuş oluruz...

sametaydin
07.11.2009, 11:24
Yönetim ve teknik kadronun görev konusunda istikrarından yanayım. Tabi yönetim ve teknik kadro birbiriyle uyumlu olmalı. Uzun vadede birlikte çalışılmalı. Bu konuda istikrar istiyoruz. Elbette bu süre zarfında hem yönetimin hem de teknik kadronun hataları olabilir bu her yerde olur. Ben böyle olması halinde hocanın arzuladığı futbol anlayışını ve başarıyı yakalayacağına eminim.

Murat Erdem
07.11.2009, 11:34
''Sevmekte istikrar''...anlatılmaz bir sevgi bu, ölümüne seviyoruz Trabzonsporu.

Lancet_61
07.11.2009, 11:45
söylerken inanmadığım başka bir kelime yok bu camia için

sametaydin
07.11.2009, 12:22
Ya amma da kastık bu konuda. Halbuki ne anlatmaya çalıştığımız belli. Ben diyorum ki bu takımın başına bundan sonra ziya doğan bile gelse onunla bile en az 3-4 yıl çalışılmalı. Aksi halde başarı da gelmeyecek hele hele bu koşullarda istanbul takımlarıyla rekabet etmemiz imkansız bu maddi şartlarda. Bunun nesini anlamıyoruz artık ki istikrar kelimesinin kökenine kadar indik? benim de anlamadığım bu.

Emre7
07.11.2009, 12:54
Yönetimin kalıcılığı seçtiği hoca ile paralel. Kalıcılık, istikrarla aynı. Ama biz Türkiye futbolunda istikrar kelimesini duyduğumuzdan itibaren anlıyoruzki, bişeyler yine değişecek.
Geçenlerde bir arkadaşım örnek vermişti. Bir hoca ile ne kadar çok çalışırsan başarın o kadar artar. En düşük oyuncundan bile en yüksek verimi alabilir hale gelirsin. Trabzonspor bunu çoğu kez yaptı. Milyon dolarlık takımlara karşı anadoludan topladıklarıyla iş gördü. Ancak zamansız hoca değişiklerinin yaptığı boş olarak nitelendirebileceğimiz transferler başta kendini sonra yönetimi sonunda da oyuncuyu takımdan ayırdı. Avrupadaki çoğu takımlara bakıyoruz, kendileri ile özdeşmiş oyuncuları var. En az bir tane. Ama bizde tarihimizde büyük olarak nitelendirilebilecek isimlere baktığımızda ismler ya bize isim yaptıktan sonra geldi yada isim yapıp gittiler. Büyüksek bişeyleri yapacaksak çenemizi tutacağız. Yönetim bazı adımları atarken korkmayacak. Ya muhalefet ne der, diye. Çünkü korktukça saçmaladık. Ve bu hallere geldik. Konudan çıktığımın farkındayım ama sıralanmış olan başlıklarda;

her şey hocada bitiyor. Hoca başarı ettikçe yönetim kalır. Yönetim kaldıkça da başarı artar. Her şey iyi bir hoca da. (bu iş şu an gündemdeki alın verin ekonomiye can verin işi değil. Oyuncu geçişlerinden vazgeçmemiz gerekiyor.)

Egemen
07.11.2009, 13:33
ingiltere dersen bir şeyler çağrıştırır kuzen :)
Trabzon özelinde pek bir şey çağrıştırmıyor..

aslında planlamanın genel mantığıyla aynı gibi..
biraz açarsak eğer;
büyük ölçekli planlar yapılır,
detaylara inilir,
uygulamaya geçilir,
hatalar ve doğrular görülür
daha sonra geri besleme ile hatalar düzeltilmeye çalışılır..(bunu Türkiye olarak beceremediğimiz de ortadadır, o ayrı)
yani birini yaparken diğerlerini de aklının bir köşesinde tutman lazım.. birine odaklanırsan hata elbet olacaktır..

hocada istikrar şu an için mantıklı gözüken amma velakin kadroda istikrar sağlamazsan bi anlamı yok.. bu ikisini yapıp yönetimde sağlamazsan yine bir işe yaramaz, huzursuzluk elbet baş gösterir..

kısaca hepsinde istikrarı sağlayabilecek bi model varmı?
Trabzonda yok :)

İlyas Onat
07.11.2009, 13:47
Ya amma da kastık bu konuda. Halbuki ne anlatmaya çalıştığımız belli. Ben diyorum ki bu takımın başına bundan sonra ziya doğan bile gelse onunla bile en az 3-4 yıl çalışılmalı. Aksi halde başarı da gelmeyecek hele hele bu koşullarda istanbul takımlarıyla rekabet etmemiz imkansız bu maddi şartlarda. Bunun nesini anlamıyoruz artık ki istikrar kelimesinin kökenine kadar indik? benim de anlamadığım bu.

İstikrar adına Terim'le devam der miydin misal milli takım için?
Geçen sene Beşiktaş, Ertuğrul'la devam deseydi misal istikrar adına, Denizli'nin kehanetlerine şahitlik edebilir miydik?
Buna mukabil Ferguson örneği veriliyor zaten sürekli.

Mesele "nesini anlamıyoruz" dediğin kadar basit değil bence. Başarı sadece hocaya sabretmekle gelmiyor her zaman.

Tamam kasmayalım ama müsaade et düşünelim, tartışalım.

macuka
07.11.2009, 13:54
"Basarı hocaya sabretmekle gelmiyor"
Dogru olabilir, ama ne yazık ki Trabzonspor da hocaya sabredildiğini göremediğimiz için "basarı" veya "basarısızlık" sonucuna ulasamadık..
Bir de istikrardan kasıt ne kadar zaman? bence 3 sene... siz ce?

ilhan
07.11.2009, 14:34
İstikrar kelimesine bireysel olarak takılmamak gerekiyor. Çünkü kitle olarak bu kelimenin içerisini tam olarak dolduramıyoruz.

Mesela sen diyorsun ki, takımın başına gelen hoca 3-4 yıl kalsın. Ben de diyorum ki -yönetim, -teknik heyet, -kadro üçü bir arada olsun. Hepsinde 3-4 sene devam edelim.

Kadroya bir iskelet oturtmak lazım. Bir iskeletimiz ve akabinde sistem olması gerekiyor. O sistemde iskelete kimi çekip kimi koyarsan koy sistem hep aynı işleyebilmelidir.

Türkiye'de "başarı" dışında hiçbir olgunun önemi yok. Her sene şampiyon olamayız. Ama şampiyonluk mücadelesi vermeliyiz. Veremezsek bu istikrar kelimesi bize "Yalan Rüzgarı" tadında bir dizi/film gibi gelmeye devam edecektir.

Anıl C
07.11.2009, 14:38
öncelikle kurumsallaşabilmeliyiz
çünkü yönetime her gelen insan kendi adamının bir yere gelmesini istiyor
örneğin broos gönderilip yerine güneşin gelmesi
birde taraftarında transferlerde sabırlı olması gerekiyor
çünkü istanbul kulupleri gibi deneme-yanılma şansımız çok az
yönetimde istikrar için geleceğe dönük planların olması gerekir
mesela kulup hisselerinin yabancılara satışı gibi, stadın isim hakkını vererek yabancı kaynak yaratma gibi
ve herkesin sabırlı olması gerekir başarı için

Can AYDIN
07.11.2009, 14:42
Tüm dünya futbolunu incelediğinizde göreceksiniz ki,iyiler daima istikrarlı oluyor.İyiler iyi olduğu için mi istikrarlı yoksa istikrarlı oldukları için mi iyiler diye sorarsanız bir bütünün ayrılmaz parçaları..
Şampiyonlar ligine bakın aşşağa yukarı başroller hep aynı,
İngiltere ligi,
İtalya ligi,
İspanya ligli,
Türkiye ligi
Bence başarılı olmak ayrı bir kültür,bu kültürü yakalayan takım hep muvaffak oluyor ve istikrarlı takımlar sınıfına konuluyor diye düşünüyorum...

Özgür Öztürk
07.11.2009, 14:42
Öncelikle yönetimsel anlamda istikrarı sağlamak zorundayız.
Eğer yönetim adına istikrar sağlanırsa hoca konusunda ki istikrarda büyük bir ölçüde çözülmüş olur.

Ne yazık ki bir bir yönetim bir önceki yönetimin getirmiş olduğu hoca ile çalışmak istemiyor. Bu Trabzonspor tarihinde oldukça sık rastlanan bir mevzu.

sametaydin
07.11.2009, 15:08
İstikrar kelimesine bireysel olarak takılmamak gerekiyor. Çünkü kitle olarak bu kelimenin içerisini tam olarak dolduramıyoruz.

Mesela sen diyorsun ki, takımın başına gelen hoca 3-4 yıl kalsın. Ben de diyorum ki -yönetim, -teknik heyet, -kadro üçü bir arada olsun. Hepsinde 3-4 sene devam edelim.

Kadroya bir iskelet oturtmak lazım. Bir iskeletimiz ve akabinde sistem olması gerekiyor. O sistemde iskelete kimi çekip kimi koyarsan koy sistem hep aynı işleyebilmelidir.

Türkiye'de "başarı" dışında hiçbir olgunun önemi yok. Her sene şampiyon olamayız. Ama şampiyonluk mücadelesi vermeliyiz. Veremezsek bu istikrar kelimesi bize "Yalan Rüzgarı" tadında bir dizi/film gibi gelmeye devam edecektir.

Evet aslında ben de sizin söylediğinizi söylemek istemiştim daha önceki mesajlarımda yazmıştım yönetim ve teknik kadro konusunda sabırlı olmamız gerekiyor. Siz bir de kadroyu ilave etmişsiniz doğru bence de böyle olması gerekiyor. 3-4 yıllık sürede bu iskelet kadroya az ama öz yerinde yapılacak transferlerle hocanın ve bizim arzu ettiğimiz takım ortaya çıkacaktır.

Kısacası size katılıyorum.

sametaydin
07.11.2009, 15:22
İstikrar adına Terim'le devam der miydin misal milli takım için?
Geçen sene Beşiktaş, Ertuğrul'la devam deseydi misal istikrar adına, Denizli'nin kehanetlerine şahitlik edebilir miydik?
Buna mukabil Ferguson örneği veriliyor zaten sürekli.

Mesele "nesini anlamıyoruz" dediğin kadar basit değil bence. Başarı sadece hocaya sabretmekle gelmiyor her zaman.

Tamam kasmayalım ama müsaade et düşünelim, tartışalım.

Şimdi milli takım ayrı bir konu bence. Tabiki fatih terimle devam demezdim çünkü babasının çiftliği gibi kullanıyordu milli takımı. Milli takımdaki yapıyla bir lig takımının yapısı aynı değil.

Ertuğrul sağlama gelince bence ertuğrul sağlam tecrübesizliğinin kurbanı oldu.

Sadece ferguson değil avrupada bu sistemi uygulayan çok çok sıradan takımlar bile başarılı oluyorlar. Bir de bu trabzonsporda denense kim bilir neler olacak.

Ben sizin görüşlerinize kızmadım ya da küçümsemedim estafurullah öyle birşey olamaz da zaten istediğiniz gibi yazarsınız. Ben saygı duyarım hemen her yorumu da okurum. Sizin de haklı olduğunuz yerler var bence herşey sadece hocaya sabretmekle de olmuyor dediğiniz gibi.

aktan61
07.11.2009, 16:27
güçlü bir yönetim
uzun vadede arkasında duracağı bir hoca...
o hocanın da kuracağı kadro..

kolay bir iş değil şüphesiz ama imkansız da değil...

Mert Pasa
07.11.2009, 19:31

Istikrarin pratik anlami insanlarin yaptiklari hatalari anlayip kendilerini degistirebilme imkani icin gerekli yetki ve zamana sahip olabilmeleridir.

Bu baglamda istikrar kadroda da hocada da yonetimde de kesinlikle gereklidir.

Broosda Yanal da cok yonleriyle elestirilebilir ama 2 sene kalmis Yanal ilk senesinden kesinlikle daha iyi,4 sene kalmis Bross da herkesten daha Trabzonlu olabilir.

Ornegin belki Yanal kalsa gecen seneki hatalarinin uzerine dusmekten baska ne yapacaktiki?Cunku dogru bildiklerini zaten oturtmustu.Simdi Broosla Amerikayi yeniden kesfetmeye calisiyoruz.O gitse yine sil bastan

matalar
03.09.2013, 23:56
istikrar.....
şu dönemde dilimizde olması gereken bir kelime bence...
BMN yönetimi istifa başlıklarını kapatır diye umarken onlarda yangına körükle gidip birde bildiri yayınlamış.
bu kadar istifa olacaksa kulübün kapısına kilit vuralım da herkes kurtulsun bari