PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trabzon'da Çöp Nasıl Toplanır?

Çetin
18.10.2009, 12:43
Trabzonlular, olması gerektiği gibi çöplerini türlerine göre ayırıp bidonlara atıyor. Belediye ekipleri ise ayrıştırılmış çöpleri birbirine katarak tek bir kamyonda taşıyor.
İlişkili fotoğrafları göster

ntvmsnbc ve Ajanslar
Güncelleme: 18:32 TSİ 17 Ekim. 2009 Cumartesi

TRABZON - Kağıt,pet şişe, cam gibi geri dönşümlü atıklar artık dünyanın pek çok yerinde ayrı ayrı büdonlarda toplanıyor. Bir süredir bu uygulama Trabzon’da da yapılıyor.

Uygulamayı benimseyen Trabzonlular, olması gerektiği gib çöplerini ayrıştırma kutularındaki işaretli yerlere atıyor. Buraya kadar dünyanın her yerinde aynı olan uygulama, bundan sonra Trabzon biraz farklılaşıyor.

Normalde, farklı bidonlarda türlerine göre ayrı ayrı toplanan çöpler, işlemden geçirilecekleri merkezlere birbirine karıştırılmadan taşınır. Trabzon’da ise, belediye işçileri ayrılmış çöpleri birbirine katarak aynı kamyonda taşıyor.

Trabzon Belediye Başkan Yardımcısı Ergin Aydın bu durumun nedeni olarak, temizlik işlerini üstlenen firmayı işaret etti:

"Bu ekipler normalde farklı çöp arabaları ile ayrıştırılmış ürünleri almaları gerekiyor. Ancak çöp arabaları yeterli olmadığı için böyle bir yola gitmişler. Önümüzdeki aydan itibaren bu eksikliklerini gidereceklerini söylediler.”

MERKEZDE TEKRAR AYRIŞTIRILIYOR
Çöplerin geri dönüşmediğini düşünen Trabzonlular’ın içi rahat olabilir çünkü Ergin Aydın şu konunun altını çizdi:

“Çöp arabaları ile Deliklitaş mevkiindeki tesise götürülen çöpler burada ayrıştırma işleminden geçirilmektedir. Geri dönüştürülecek çöpler burada diğer çöplerden ayrılmakta ve işlemden geçirilmektedir"

http://www.ntvmsnbc.com/id/25011476/

dostlar alışverişte görsün mü denir bilemedim şimdi.

Egemen
18.10.2009, 12:46
çöpleri ayrıştırırken harcadığınız emek yerine 3 5 araba alsanız daha kârlı olmazmı ey temizlik şirketi.. :D

krdnz
18.10.2009, 13:30
Bende Karadenizden bu kadar fıkra nasıl çıkar diyodum.Al sana fıkra işte:)

28TS61
18.10.2009, 13:36
toplasalar ne olacakki. zaten deniz kenarina atiyorlar cogu yerde :(

Mayls
18.10.2009, 19:13
Sadece Trabzon'da değil, Türkiye'nin birçok yerinde ayrılan çöplerin toplandığında karıştırıldığını düşünüyorum.

Hatta Side'de bir otelde çok daha ilginç bir durumu gözlemledim: Çöp tenekesinin 3 kapağı vardı. İlk bakışta çöpleri ayırıyorlar gibi gözüküyor bu 3 kapak sayesinde ama 3 kapak da aynı torbaya açılıyor :D

Serap
18.10.2009, 19:28
bende bu tür çöp kutularının üzerinde bulunan pideci vb yemekle alakalı reklamları anlayamıyorum :eek::eek: sadece bu bizde mi böyle acep..

Özkan
18.10.2009, 19:45
Bu işin ihâlesi yapılmadan önce başvuran şirketlerin yeterli olduğunu kanıtlamaları istenmiyor mu? Demek ki BMN'de 3-5 kişi toplansak ve ihâleye girsek bizim bile kazanma ihtimâlimiz var.

Misina
18.10.2009, 22:55
Yapılan Açıklama palavra.Ayrıştırma işlemi yapılmıyor bile.Görsellik olsun diye kutulardaki bölümlere ayırıyorlar.

Sinan SARI
18.10.2009, 23:16
Trabzonda çöp; önce ayrıştırılır, sonra karıştırılır, sonra tekrar ayrıştırılır, sonra yine karıştırılır... bu böle devam eder gider...:D

Fatih BALTA
19.10.2009, 01:06
Medan civarı haricinde 3 bölmeli çöp kutuları olmadığı için zaten şehrin çöplerinin tamamına yakını karışık olarak toplanıyor.Meydandakileride bari biz karıştıralım demişler :)

Burçak
19.10.2009, 10:54
bende bu tür çöp kutularının üzerinde bulunan pideci vb yemekle alakalı reklamları anlayamıyorum :eek::eek: sadece bu bizde mi böyle acep..
Serap gidipte eğer varsa kalmış pide oraya atma sakın ha. :rolleyes:

:D

Serap
19.10.2009, 12:58
Serap gidipte eğer varsa kalmış pide oraya atma sakın ha. :rolleyes:

:D

çok komiksin uşağum :D Serap ben memnun oldum :)

Burçak
19.10.2009, 13:18
bende Burçak memnun oldum :)))

Selim Turan
19.10.2009, 14:33
Bu konteynır olayı kalktı kalkalı ortalık çöplüğe döndü zaten...

Konteynır'ın kalkmasının tek güzel yanı o malum gürültünün de ortadan kalkması...