PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası, Kazanan Ülke Fransa

Sayfa : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18

jacek cyzıo
08.10.2009, 21:52
Çevre düzeni yetersiz olduğu için Saracoğlu EURO 2016 adayı Türkiye’nin 9 stadı içinde yer almadı, Yerine Türk Telekom Arena girdi

2016 Avrupa Futbol Şampiyonası’na aday olan Türkiye’nin 9 stadı belli oldu... TFF ve UEFA’nın ortak işbirliği sonrasında 8 şehirde 9 stat belirlenirken 2009 UEFA Kupası finaline ev sahipliği yapan Şükrü Saracoğlu, tahtını henüz yüzde 25’i tamamlanan Aslantepe’ye (Türk Telekom Arena) kaptırdı. 3 Nisan 2009’dan beri adaylık dosyası için çalışmalar yapan Türkiye, UEFA ile Konya, Kayseri, Eskişehir, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa ve İstanbul (2 stat) şehirleri konusunda anlaştı.

BU şehirlerin çoğunda yeni stat yapılması için çalışmalar başlarken İstanbul’da Saracoğlu, çevre düzenlemesinin uygun olmaması nedeniyle UEFA’dan veto yedi.. Özellikle Shakhtar-W.Bremen finali sırasında naklen yayın arabalarına bile yer bulunamaması kararı etkiledi...

KARAR MAYIS’TA

2016 Avrupa Şampiyonası finalleri için ise Türkiye’nin yanısıra İtalya, Fransa ile Norveç-İsveç ortaklığı çekişecek. 15 Şubat 2010’da dosyalar UEFA’ya teslim edilecek. 27 Mayıs 2010’da ise 2016’yı kazanan ülke açıklanacak.
2016 avrupa şampiyonasına adayız.fakat aday şehirler arasında trabzonun adı geçmiyor bile.bu ne demek yeni stad yapılmayacak demek.tepkimizi koyalım.trabzon gibi bir futbol kentine haksızlık yapan federasyonu kınayalım.ayrıca trabzonlu siyasetçilere çok büyük görev düşüyor.başta faruk özak'a onun enerjisini trabzonspor için kullanmadığını düşünüyorum.bilmem haksızmıyım acaba?

.....
08.10.2009, 21:58
Haber doğruysa , şimdi bi beddua edecem ama...

Abi niye mazlumun ahını alırlar yemin ederim anlamıyorum. Eğer kasıtlı olarak yapıldıysa Allah nasip etmesin!

Sefa
08.10.2009, 22:26
Tam manasıyla skandal !

Stad sözü verenleri ileriki sandıkta göreceğiz ;)

bordo61
08.10.2009, 22:30
Yoruma gerek yok

gerenimo
08.10.2009, 22:30
yuh derim başka da bişey demem. hakeden tek şehre vermiyorlarsa yazıklar olsun.

bordo61
08.10.2009, 22:35
Haberin kaynağını da yazarsan ?

bordo61
08.10.2009, 22:39
Konya,Bursa,İstanbul,Ankara,İzmir,Kayseri,Antalya aday şehirler

Yedek Şehirler:

Adana
Trabzon
Eskişehir

erkankoc
08.10.2009, 22:39
bu faruk ozak denen sahisin basarisidir..saolsun bakanimiz..isin asli trabzonlu trabzonluyu tutmuyoki, baskalari trabzonu desteklesin..bu kadar ic cekismenin yasandigi baska yer yok... insallah su avni aker yilir deprem olurda istanbulda oynariz ve su trabzondan kurtuluruz...

erkankoc
08.10.2009, 22:40

Yedek Şehirler:

Adana
Trabzon
Eskişehir

konya denen yer nasil aliniyo anlamadim...diger sehirleri anlarimda konyayi anlamam arkadas..adamlarin futbolun f sini bilmezken

magicyattara
08.10.2009, 22:43
Böyük devletimiz,bu güzide illerimize bir bahaneyle stad yapmış olacak.
Benim için başka bir anlamı yok bu şehir seçimlerinin.

Çok acuttuk zamanın da çoook..:)

bordo61
08.10.2009, 22:46
Emeği geçenlere şükranlarımızı sunarız.

Sağolsunlar var olsunlar

KUTADGU
08.10.2009, 22:47
Süper oldu bu haber. Süper.

Bugün aldığım en güzel haber bu belki de.

Süper.

Belki birileri bir şeyleri anlamaya başlar.

Boyna takılan bir kaşkola, tav oluyoruz.

Ne güzel değil mi?

magicyattara
08.10.2009, 22:50
konya denen yer nasil aliniyo anlamadim...diger sehirleri anlarimda konyayi anlamam arkadas..adamlarin futbolun f sini bilmezken

Belki Tramvay var oralarda ondandır.Dikkat ettim,içinde hafif raylı taşımacılık olan illeri seçmiş gerizekalılar.
Konya'da 3500,Eskişehir'de 1500-2000 yatak kapasitesi var yanlış hatırlamıyorsam.3000 yatağa 50 bin kişiyi nasıl yatıracaklar merak ediyorum.:)

Bu işin adı,işin kaymağını buralara yedirmekten başka bir şey değildir.

Abdülkadir Kılıç
08.10.2009, 22:58
Zaten kazanamayacağız da olmamamız da gayet normal. Avni Aker'de mi oynanacak maçlar? Bir stad projesidir gidiyor. Kimse yapmadı mı kendin yap stadını. Bak Kayseri'ye ne yaptılar ettiler belediye, yönetim yaptılar stadı.

Collmandante
08.10.2009, 23:03
İş sadece stad yapmakla bitmiyor. Bence stad yapmaktan değil diğer şeylerden korkuyorlar.

fındıkoğlu
08.10.2009, 23:12
Gözümüz aydın.....
Ne desek ne etsek azdır bu ferderasyona...

28TS61
08.10.2009, 23:14
ne bekledinizki. trabzon bastan beri bu proje icinde yoktu.
ayrica türkiyenin yarisini yok saymislar. kayseriden ilerisi yok.

KUTADGU
08.10.2009, 23:17
Zaten kazanamayacağız da olmamamız da gayet normal. Avni Aker'de mi oynanacak maçlar? Bir stad projesidir gidiyor. Kimse yapmadı mı kendin yap stadını. Bak Kayseri'ye ne yaptılar ettiler belediye, yönetim yaptılar stadı.

Peki Konya, Peki Bursa ?

Buralarda stad mı var?

Collmandante
08.10.2009, 23:19
Stad yapmak önemli değil, orada o organizasyonu kaldıracak altyapının da bulunması gerekli.

Samet Türkmen
08.10.2009, 23:20
Trabzonspor'un başkanı olsam Türkiye 1.Şaibe ligini bırakıp avrupanın bir ligine girmek için başvuru yapardım. İspanya mesela.

Mayls
08.10.2009, 23:20
Bence Trabzon'un olmamasından daha büyük bir sorun var.

Oldu olacak Türkiye'yi de Batı Türkiye ve Doğu Türkiye diye iki ülkeye bölsünler...

Abdülkadir Kılıç
08.10.2009, 23:25
Şİmdi baktım Konya yeni stad yapıyormuş. 35bin kişilik. Asansörler, 5 yıldızlı oteller.
Aynı şekilde Bursa 40000 kişilik stad yapıyormuş.
Bizde bir proje var daha net olarak kaç kişilik olacak belli değil. Aslında bizim hiçbir şeyimiz belli değil.

Abdülkadir Kılıç
08.10.2009, 23:30
2010 dünya kupasında da Güney Afrika'da batıdan tek stadyum var.(Cape Town) Böyle bir turnuva da güvenlik gibi konular önemli. Diyarbakır-FB maçını hatırlıyoruz. Keşke oralarda da oynansa ama maalesef Türkiye'nin bazı gerçekleri var. :(

Anıl C
08.10.2009, 23:33
yav biri ordan diyo tekke olmazsa gol atamayız. biri ordan diyo özak olmasa stad yapamayız
ne bekliyodunuz ki
başarı önemli değil Türkiye'de
önemli olan yaranabilmek yetkililere
gerisi hikaye

A.Ali Karanis
08.10.2009, 23:34
Sandıkta filan kimse birşey gösteremez bence.yahu futbol ile yatıp futbol ile kalkan bir şehirin böyle büyük bir turnuvaya aday olamaması ne kadar acı birşey.platini çıkıp,' sizde istanbul'un dışına şampiyonluk taşımış bir şehir var,nerede o şehir? ' der mi acaba ? :)

Emirhan Makul
08.10.2009, 23:43
Sandıkta filan kimse birşey gösteremez bence.yahu futbol ile yatıp futbol ile kalkan bir şehirin böyle büyük bir turnuvaya aday olamaması ne kadar acı birşey.platini çıkıp,' sizde istanbul'un dışına şampiyonluk taşımış bir şehir var,nerede o şehir? ' der mi acaba ? :)

Araya laf koyarlar bak kuş geçiyor derler Alexi tanıyor musun derler elano felan derler o arada bizim konu geçer teneke kutusunda oynamaya devam bize stad yapılmaz.

Kubilay ŞAHİN
08.10.2009, 23:50

Yedek Şehirler:

Adana
Trabzon
Eskişehir

Hay Gözünü Seveyim Yedek Şehirlere Bak..

ceserdar
08.10.2009, 23:50
Olsa şaşırırdım. Trabzon olabileceğine inananlara da gülüyorum. Ahanda güldüm. :)

agahozlu
08.10.2009, 23:56
Bu iş bana göre tamamen şehirlerin harita üzerindeki yerlerine göre ayarlanmıştır. Türkiyenin başkenti sadece siyasal olarak Ankara'dır. Hareket olan yerler,paranın döndüğü yerler bellidir. Ve Trabzon'un Türkiyenin doğusunda olduğu gibi bir durumda bunda çok etkilidir. Yabancı Trabzona bizim baktığımız gözle bakmaz. Samsundan aşağıya bir çizgi indirdiğinizde olay doğu ve batıdır. Bu karar verilirken hangi kriterlere bakıldığı açıklanırsa bizde aydınlanmış oluruz ve çok güzel bir şey olur. Yoksa İstanbuldan sonra gelecek ilk şehir Trabzondur ama sadece teorikte.

MuratJ
08.10.2009, 23:59
faruk özak nedir Allah aşkına biri bana bu adamı açıklayabilir mi? Kendisinin hiçbir yararını görmedim ben Trabzonspor'a neden böyle ikonumuz gibi görüyoruz onu? Spor Bakanı olmuşsun sen arkadaş Trabzonspor'luyum diyosun şehrine hizmet etme çabasında görebileyim en azından seni. Diyorlar Bursa'ya Konya'ya yeni stad yapımı çalışmalarına başlanacakmış, düşünülüyormuş. Bu ülkeye stad yapacaksan ilk Trabzon'a en iyisinden yapacaksın bunu sendemi bilmiyorsun ne ayaksınız siz anlamadım ki lanet olsun! Siz bu kafayla kimsinizde böyle konulara aday oluyorsunuz alırsınız siz alırsınız bekleyin.

Ulan dünyada tek tek sayılabilecek kentler arasındadır Trabzon futbol şehri anlamında kimin haddine böyle bir turnuvada burasını yok saymak! Futbolunuz batsın!

MuratJ
09.10.2009, 00:00
Olsa şaşırırdım. Trabzon olabileceğine inananlara da gülüyorum. Ahanda güldüm. :)
Konya'nın olabileceğine inananlara gülmüyordun o vakit heralde! Bende ahanda sana güldüm.

Barış Bağcıoğlu
09.10.2009, 00:16
Konya'nın olabileceğine inananlara gülmüyordun o vakit heralde! Bende ahanda sana güldüm.

Konya oluuur
Futbol sadece futbol değil karışanı çok fazla

Serdar A
09.10.2009, 00:18
Stad dediğin nedir ?

Devlet bu organizasyonu alırsak şampiyona şehirlerine 3 milyar tl yatırım yapacak . Ulaşımdan konaklamaya iki şehir hariç büyük eksikler var .

Trabzon şehri ise havasını alacak .

Ege kupası hayırlı olsun deriz , böylece basmayan kafaların Türkiyesinde doğu sınırının Kayseri olduğunu bir kez daha gördük , daha ötesi yok . Boşuna kimse halka kabahat bulmasın , bölücülükle , ayrımcılıkla .

Cafer Bulur
09.10.2009, 00:21
Hic sasirmadim.

Neden mi,Trabzonda en son milli mac ne zaman oynandi?:rolleyes:

Egemen Yılmaz
09.10.2009, 00:25
Bu habere şaşıran oldu mu acaba? :)

ceserdar
09.10.2009, 00:30
Konya'nın olabileceğini diyenlere tabi ki gülmüyordum. Trabzon'un Konya kadar lobisi var mıdır acaba? Aktif lobi olarak, hani şu gelse o oradan şunu gönderselere bir kenara bıraktıktan sonra, işler halde olan bir lobisi?

Faruk Özak'ın bulunduğu makamın icracı bir tarafı yok. Faruk Özak çok çok olsa senede 50 - 60 tane spor müsabakasına gider, fotoğraf çektirir. Sen sanıyorsun Dünya benim etrafımda dönüyor. Bu işler bir şehirin topunu, tankını tüfeğini yığması lazım karar mercilerin önüne. Ama bizde topların komutanları ayrı, tankların komutanları ayrı telden çalıyorlar.

Barış Bağcıoğlu
09.10.2009, 00:32
listede trabzon, eskişehir olmalıdır ama adana ve antep olmaz çünkü turnuva yazın yapılıyor yazın bu şehilerde hava sıcaklığı gece bile çok yüksek
listede olan antalya ve izmir de bu yönden sıkıntılı bence bir de bu açıdan bakmak gerekiyor

Serdar A
09.10.2009, 00:33
Şu yedek şehir saçmalığı da yanlızca Trabzon dışarıda bırakılacağı için uydurulmuş . Mansiyon ödülü gibi olmuş .

Şeref ve haysiyet kavramlarına son derece yabancı insanların oluşturduğu bir tff yönetiminden başka bir üretim beklenemezdi . Elimizde Kızıl gibi ahlak problemleri tavan yapmış bir uyanık olmadığından bunlar .

Barış Bağcıoğlu
09.10.2009, 00:35
Hic sasirmadim.

Neden mi,Trabzonda en son milli mac ne zaman oynandi?:rolleyes:

Herkes biliyor olaylı Gürcistan maçı
Burada iğneyi kendimize batırmak gerek birazda sizce
(Kesinlikle bu olay trabzonun listede olmamasına mazeret değil)

Cafer Bulur
09.10.2009, 00:39
Gürcistan maci abartildi zamaninda,bir de o mac degil baska bir mac verilmeliydi.

Trabzonun burnunun dibindeki ülkeye karsi milli mac verirsen ve bir de orda sota varsa olacaklari önceden düsünmek gerekirdi...

Cem Akyüz
09.10.2009, 00:41
Trabzon'u kabul etmiyor adamlar..hiç şaşırmadım

ceserdar
09.10.2009, 00:44
Gürcistan maci abartildi zamaninda,bir de o mac degil baska bir mac verilmeliydi.

Trabzonun burnunun dibindeki ülkeye karsi milli mac verirsen ve bir de orda sota varsa olacaklari önceden düsünmek gerekirdi...

Belki birileri bunun böyle olacağını gördüler ve bu maçı bilerek planladılar ellerine koz geçirmek için. Bu da düşünülebilir bence. Çok mu komplo teorisi gibi oldu?

doctorsurgeon
09.10.2009, 00:45
Trabzon bunu hakediyor maalesef. Yerel seçimlerde bunu gösterdi. Avni Aker bile çok bize :(

Serhat
09.10.2009, 00:45
Son derece normal... biz hiç sesimizi dışarıya duyurabildik mi bu konuda? Yada stat konusunda? HAYIR...

Bir organize olsa... büyük bi yürüyüş, eminim herkes katılır, destekler... Buna Ulusal basında destek verecektir. Çünkü Lig Tv'den tutunda NTV Spor'undan çıkın hepsi bu soruyu yöneltiyolar bol bol ama cevap yok gördüğüm kadarıyla...

Trabzon ve İstanbulda eş zamanlı yürüyüş olsa stad konusunda... Sadece 2016 için değil... Trabzonspor'un yeni bir stada ve sosyal tesislere ihtiyacı olduğu için! Bu ülkede bir stad yapılacaksa öncelik Futbol kültürü olan ve her anı her dakikası futbol olan dünyanın en büyük şehir takımına, Anadolunun tek Şampiyon Şehrine yapılmalıdır! Bu Yapılana rezillik derler !

Serdar A
09.10.2009, 00:46

Geçen hafta Bursa tribünlerinde yaşananlar aslında rüyaydı , yoktu öyle bir şey . Yaşananların sorumluları aslında tribün terörü ile alakası olmayıp insan ile maymun arasındaki kayıp halkayı teşkil ettiklerinden bilimsel bir değeri vardı . Belkide nesli tükendi sandığımız neanderthallerdi oradakiler .

Kronemetre ile zaman tutup ana avrat söğen canlı türü de zeka belirtisi taşısada , farklı bir kategoride incelenir .

Ancak sonucu pekte önemli olmayan bir maçta rakibi alkışlayan bir stadyumun davranışı alışılmadık ve kabullenemezdir . Bu tür davranışların sonsuza dek cezalandırılması gerekir .

Biz taraftarlığımızı yanlış yerlerden örnek alıyoruz . Kaybettiği rakibin futbolunu hazmedemeyip tünelde futbolcu tartaklayan spor adamların örnek gösterildiği bir milletin evlatlarıyız . Kafelerde turist bıçaklamak , stad önlerinde ırkçılık yapmak , sahaya su şişesi yağdırmak dururken bizim yaptığımız yakışmamıştı .

Barış Bağcıoğlu
09.10.2009, 00:48
Belki birileri bunun böyle olacağını gördüler ve bu maçı bilerek planladılar ellerine koz geçirmek için. Bu da düşünülebilir bence. Çok mu komplo teorisi gibi oldu?

Bu düşüncene katılıyorum
Üstelik adamlara en yakın saha ve hava koşulları olarak en uygun yer ha tiflis ha trabzon bir şey farketmezdi olmar için

Cafer Bulur
09.10.2009, 00:48
O zamanin federasyon baskani kimdi,levent bicakci mi?

Senin dedigin seyler komplo teorisi degil,bir ihtimal olarak görülebilir.

doctorsurgeon
09.10.2009, 00:50
Açıkça yazıyor ve altını çiziyorum, Faruk Özak dahil şuan ülkeyi yönetenler Trabzon düşmanı. Yazık çok yazık.

doctorsurgeon
09.10.2009, 00:51
Faruk Özak gibi tek özelliği Trabzonspor'da fiiiii tarihinde top oynamak olan bir adamdan da bu beklenir.

Barış Bağcıoğlu
09.10.2009, 00:52
Geçen hafta Bursa tribünlerinde yaşananlar aslında rüyaydı , yoktu öyle bir şey . Yaşananların sorumluları aslında tribün terörü ile alakası olmayıp insan ile maymun arasındaki kayıp halkayı teşkil ettiklerinden bilimsel bir değeri vardı . Belkide nesli tükendi sandığımız neanderthallerdi oradakiler .

Kronemetre ile zaman tutup ana avrat söğen canlı türü de zeka belirtisi taşısada , farklı bir kategoride incelenir .

Ancak sonucu pekte önemli olmayan bir maçta rakibi alkışlayan bir stadyumun davranışı alışılmadık ve kabullenemezdir . Bu tür davranışların sonsuza dek cezalandırılması gerekir .

Biz taraftarlığımızı yanlış yerlerden örnek alıyoruz . Kaybettiği rakibin futbolunu hazmedemeyip tünelde futbolcu tartaklayan spor adamların örnek gösterildiği bir milletin evlatlarıyız . Kafelerde turist bıçaklamak , stad önlerinde ırkçılık yapmak , sahaya su şişesi yağdırmak dururken bizim yaptığımız yakışmamıştı .

Konu bizim rakibi alkışlamaktan öte bizim kendi futbolcularımıza yaptıklarımızda (tuncay v.b.) tabiki buyine söylüyorum bu listede olmayı hak eden bir şehir varsa orasıda trabzondur
Dünyada 2 tane futbol şehri vardır napoli ve trabzon niye olduğunu jerkes biliyor zaten

Samet Türkmen
09.10.2009, 00:52
Zaten alamayacağımız bir şampiyona.

Emre ÖZTÜRK
09.10.2009, 00:54
Zaten alamayacağımız bir şampiyona.

işte bu çok doğru bize zaten böyle bir organizasyonu kolay kolay yedirmezler

Barış Bağcıoğlu
09.10.2009, 00:56
Organizasyonu bize vermeleri çok ama çok zor daha istanbul gibi bir şehire olimpiyatlar verilmemişken onun 10/1 olmayan 8 ile ve onca güvenlik ve altyapı sorunun sahip illerle çok önemli bir torpil olmadan (AB) asla vermezler

Muhammet*
09.10.2009, 00:57
Malumun ilamı.

TheRapZoNe
09.10.2009, 01:55
Başlıkta bahsi geçen habere ben açıkçası inanmıyorum. Henüz hiçbir şey belli değil. Trabzon gibi bir futbol şehrini aday kent yapmamak tam anlamıyla skandaldır çünkü. Bir zamanlar bıçakçı'nın TFF başkanı olduğu dönemde Türkiye 2012'ye aday olmuştu ve o zamanda yine konya,kayseri gibi futbolla alakası Trabzon kadar olmayan şehirler aday gösterilmiş ve Trabzon es geçilmişti.

Ortada net olan bir şey yokken boşuna yere sinirlenmeyin.

Dursun Ali Bahçekapılı
09.10.2009, 10:15
Aday şehirlerin hepsinin Büyükşehir oldukları ve Büyükşehir Belediyesi imkanlarından yararlanmakta oldukları gözlerimizden kacan ufak bir ayrıntı... Trabzon'un bu organizasyonda Futbol şehri olmasından başka bir artısı olmadıgı aşikar... Ne belediyemizin imkanları ne de şehirdeki mevcut otellerin yatak kapasiteleri bu organizasyon icin yeterli degildir...
İspanya bu turnuvaya aday olsaydı 47 bin nüfuslu Vila Real şehrinin takımı Villareal'in başarısından dolayı bu küçük şehri turnuvada aday gösterir miydi...
Trabzon'un olmamasını şehrin sosyo ekonomik nedenlerinden dolayı anlarım ama biri bana Samsun'un neden olmadıgını söylemesi gerekir...

Atalay
09.10.2009, 10:18
Yuh be ayıptır günahtır.....

Yani sizin anlayacağınız stadyum işi 2016 ya kadar traş....

Bu zamana kadar palavra atanları bizleri avutanları vede onları şakşaklayanları Allaha havale ediyorum...

Yok spor şehri imiş yok falanmış yok filanmış...

Trabzon şehrini resmen klasmandan düşürdüler...

Uğur GEMİCİOĞLU
09.10.2009, 10:25
Bu ülkede sadece batı illeri mi var? Nerede doğu? Eğer böyle bir şey varsa temennim bu turnuvanın Türkiye ye verilmemesidir.Yukarda arkadaşın dediği gibi tamam Trabzon yok. Samsun neden yok ?Konya ne kardeşim ya

Gordon Freeman
09.10.2009, 10:38
Yedek Şehirlere bakın :
Trabzon
Eskişehir

ikisi de futbol diyarı.
Şimdi ben bi başlarım ülkemdeki eksikliklerden çıkarım en alakasız konudan (işsizlik gibi ).en ıyısı ben başlamıyım.siz tokadı sandıktan yiceksiniz.

mehmetali61_55
09.10.2009, 10:46
kızacaksak federasyona değil kendi iş adamlarımıza kendi seçtiğimiz vekillere bakanlara kızalım arkadaşlar memleketleri için ne yapmışlar hala akyazı projesinden bahsediyoruz ama sadece bir hayal diğer şehirlerde modern stadlar yapılırken biz hala varsayımlardan bahsediyoruz
düşününki Türkiyede bir şampiyona yapılıyor ve bu şampiyonada futbolla yatan kalkan bir şehir ve bu şehirde maç oynanmıyacak ne kadar acı bir durum bizler için

Burçak
09.10.2009, 10:47
Süper oldu bu haber. Süper.

Bugün aldığım en güzel haber bu belki de.

Süper.

Belki birileri bir şeyleri anlamaya başlar.

Boyna takılan bir kaşkola, tav oluyoruz.

Ne güzel değil mi?
ahh ah . siyasete girecek diye bir şey demek istemiyoruym. çok kişide bu nedenle yorum yapmıyor.
bu arada siyaseti hiç sevmem ve anlamam.
ama gözümüzün içine baka baka arkalarına statyum pankartları asarak oy dilenenler söz verenler neredeler??
üzerine alınması gereken alınsın

bordo61
09.10.2009, 11:06
2013 de gene birileri Akyazının resimlerini açacak gene bizim uşaklar inanıp peşinden gidecek :)

O projenin maketini yapın bare ya resmini kullana kullana yıprattınız

İHTİLALL
09.10.2009, 11:07
Nereden çağrışım yaptı bilmiyorum..

Güya IMF protestosu adı altında Istanbul kaç gündür neredeyse talan ediliyor..

Birileri bunada kıs kıs gülüyor olmalı..

Hakikatten ne alakası varsa..

Hotaman
09.10.2009, 11:10
2016'yı geçin rezil olmak için gençlik olimpiyatlarını bekliyoruz. Hani ne yapıldı bu olimpiyatlar için ?

Trabzon milletvekili şehrini temsil etmek yerine partisini temsil ettiği sürece böyle devam edecek.

Sorun ulaşımda problem var diyecekler adım gibi eminim. Sanki yol yaptılarda biz kapattık!

Allah bu kulüp üzerinden siyaset yapıp cahil insanları kandıran insanların bin türlü belasını versin. Her kim olursa olsun!

Orhan Aydın
09.10.2009, 11:12
bundan sonra o söz verenlere yeniden kanacaklara da yazıklar olsun

SEDAT
09.10.2009, 11:13
şahsen bende hiç şaşırmadım ..pardon bizim sayın bakanımız ile belediye başkanımızı gören varmı neden bi lobide bulunmazlar anlamak mümkün değil..tamam bakanımız herkese aynı eşilikte olucakta bilerekmi bakan yapıldı diye içimden geçirmeden yapamıyorum artık bize yapılan herşeyden şüpheleniyorum..dibimizdeki rizeye süper stad konyaya öbür şehirlere yapılıyor ama gelgelelim köydeki ninelerin dahil bir futbol şehri piyasada yok nerde bizim Trabzonlu büyükler işamdaları neden yumruğumuzu masaya vurmuyorlar..ha bide şurdan bakalım merak etmeyin o şampiyona ıraka gider bize gelmez..

Hekimoğlu
09.10.2009, 11:15
Ülkenin Sivas'tan ötesine yatırım yapmayan, ülkenin Batısı ile Doğusu arasında uçurum meydana getiren zihniyetten de başka bir şey beklenmezdi zaten.Bir de mazeret olarak seçilen illerin imkanlarının fazla olması gösterilir ya trajikomik.Amerika 96 olimpiyatlarını Atlanta da yaptı neden, bu bölge de gelişsin geri kalmasın diye Newyork değil Los Angeles değil Atlanta.İdarecilerimizde bu zihniyet oldukça ülkenin Batısı ile Doğusu arasındaki uçurum daha da artacaktır.

ispiroğlu
09.10.2009, 11:41
Aday şehirlerin hepsinin Büyükşehir oldukları ve Büyükşehir Belediyesi imkanlarından yararlanmakta oldukları gözlerimizden kacan ufak bir ayrıntı... Trabzon'un bu organizasyonda Futbol şehri olmasından başka bir artısı olmadıgı aşikar... Ne belediyemizin imkanları ne de şehirdeki mevcut otellerin yatak kapasiteleri bu organizasyon icin yeterli degildir...
İspanya bu turnuvaya aday olsaydı 47 bin nüfuslu Vila Real şehrinin takımı Villareal'in başarısından dolayı bu küçük şehri turnuvada aday gösterir miydi...
Trabzon'un olmamasını şehrin sosyo ekonomik nedenlerinden dolayı anlarım ama biri bana Samsun'un neden olmadıgını söylemesi gerekir...

2006'da Almanya'da yapılan dünya kupasındaki şehirlerin biri de Kaiserslautern. Bu şehrin futbol şehri olmasından başka bir artısı yok. Nüfusu 100.000 dahi değil. Ki var olan nüfusun asgari 10% şehri futbol dışında ayakta tutan diğer unsur olan üniversitenin öğrencileri. ve Kaiserslautern'in çevresinde büyük yerleşim bölgesi de yok. Ormanın ortasında küçük bir ada gibi.

Nüfus diğer aday şehirlere nazaran az. futbol ve üniversite şehri. Çevresinde başka büyük bir il/yerleşim birimi yok. (bu tanım sanki tanıdık başka bir ili anımsattı...)
Ama bu almanlar gelip buraya dünya kupası için yatırım yapıyor. Hata yapmışlar belli. Şükür ki bizimkiler Almanya'da Kaiserslautern misalindaki hataya düşmeyecek. İspanyol'lar da düşmezdi zaten.

Mustafa ÖZDEMİR
09.10.2009, 19:07
bu kadar alet olursak başbakanın oy pusulasına olacağı budur...

Ilelioglu
09.10.2009, 19:21
Eee buda Trabzon Halkinin eseri tabiki, bize Stat sözü verildi ama yapilmayacagi belli idi zaten...

Insallah birdahaki secimlerde Trabzon Halki gerekeni yapar...:cool:

oguzkoc
09.10.2009, 19:23
hadi trabzon yok madem tamam anlarım bazı sebepler sürersiniz önümüze. ama eskişehir ve konya ne alaka? onların yerine istanbuldan 2 stad daha eklemek daha mantıklı değilmiydi?

Berat
09.10.2009, 19:54
En doğudaki (!!!) il Kayseri.. İşte Türkiye gerçeği..

Ali Tunahan Güllü
09.10.2009, 19:54
Yazık ne diyelim!!

yorumsuz6117
09.10.2009, 19:55
hadi trabzon yok madem tamam anlarım bazı sebepler sürersiniz önümüze. ama eskişehir ve konya ne alaka? onların yerine istanbuldan 2 stad daha eklemek daha mantıklı değilmiydi?
Bir şehirden en fazla iki stad diye biliyorum..

Mert Oğuzlu61
09.10.2009, 20:04
ne demek trabzon yok ?!!!! :eek:

ergin cesit
09.10.2009, 20:44
trabzonspor üzerinden prim yapanlara yazıklar olsun

Ozan Yazıcı
09.10.2009, 20:51
durmak yok, yola devam
ver coşkuyu trabzon halkı, yakışır
bu iktidarın bu şehire yaptıkları az bile

Mustafa ÖZDEMİR
09.10.2009, 21:08
bunu tff mi açıkladı ...

Thedoors
09.10.2009, 21:24
Herhangi bir şampiyonaya evsahipliği yapmak öyle kolay değildir.Ben birkaç defa daha bu tip organizasyonlara aday olduğumuzu hatırlıyorum hayal meyal,netice ortada.Yanılıyo olabilirim,mazur görün ama,bana göre şuana kadar evsahipliği yaptığımız en prestijli organizasyon şampiyonlar ligi finaliydi,akabinde uefa kupası finali gelir,bir de şu f1 organizasyonu,hepsi bu.Ciddiyetsizlik,yanlış planlama,fizibilite çalışmalarındaki çıkar odakları ve daha biçok şey..Gözümüzün önünde Atatürk olimpiyat stadyumu işte görüyoruz,yazık deilmi o kadar paraya.Bu tip durumlarda devlet desteğinden,ayrılacak olan ödenekten,problemlerin çözülmesinden ziyade belirleyici en önemli faktör lobi'dir.O da gördüğüm kadarıyla şuana kadar bünyemizde barınamadı hiç bu tip konularda.İlk önce bu konuda çalışmaları gerekiyor.Milyar dolarlık pasta,hiçkimseye öyle kolay kolay yedirmezler.Bakalım ne kadar ciddiler,hep birlikte göreceğiz.

esra61
09.10.2009, 21:49
rezillik cidden ya bune böle futbol şehri olan trabzon listede yok..........skandalllllllllll

TheRapZoNe
09.10.2009, 21:50
Halen daha haberin kaynağı verilmemiş çünkü ortada henüz ilan edilmiş bir haber yok ama millet illaki siyasi görüşünü yazıp nefretini kusmak için hazır bi yer bulduğu için üşüşmüş başlığa.Ne olacak bizim milletin bu hali..

U.Sadıkoğlu
09.10.2009, 22:32
Hadi diğerlerinin geçerli bir sebebi olabilirde konya nedir yaa böyle saçmalık olmaz..

OLCAY ÇAKIR
09.10.2009, 22:39
Bir yazımı arıyorum..

Öz'le ilgiliydi...

Uzun ve sıkıcıydı:)

Kasım BEKTAŞ
09.10.2009, 22:45
bir ara Erdal abi demişti...
küfürün sanata dönüştüğü yerdir çaykara diye :)

bende bir Çaykara'lı olarak, bu kararı alanlar için Erdal abiyi haksız çıkarmayacak kadar sanat gösterisi yapardımda, hem bize yakışmaz, hemde bu kararı alanlara değmez...

Sinem Yılmaz61
09.10.2009, 22:47
Gercekten yaziklar olsun, en önemli kenti unutmuslar!!!

Emre GÜRDAL
09.10.2009, 22:51
sayın bakanımız sunu gostermıstır trabzon halkına ben sıyasetımı yaptım akp trabzonda kaznadırdım benım ısım bıttı artık trabzonla demektır secımden once staddan tesıslerden ayrılmayan sayın bakanımız sımdı trabzon kentıne ugramıyo nıye secımı kazandırdı cebıne parayı koydu hadı tarbzon sana gule gule

Cihan
09.10.2009, 23:01
stad projen inşaa ya başlanmadıysa hala konuşmak ne derece doğru

lazkopatfaroz
09.10.2009, 23:07
amaç Trabzonu ve Trabzonsporu arka plana atmaktır..

OnOuR
10.10.2009, 01:09
durmak yok, yola devam

:alkış::alkış: Trabzon'la dalga geçmek paha biçilemez nede olsa Ozan abi, bu bir değil iki değil...
Gecenin bu saatinde nasıl sinir ediyorlar adamı yaa. Hangi gerekçeyle almadıklarınıda açıklasa bari şerefsizler :mad:

ccd6167
10.10.2009, 01:41
bız sehır bır ulke ancak bu kadar guzel uyutulur valla..gercekten haberı okuyunca sok oldum gerckten sok oldum..hala ınanamıyorum..boyle bı organızasyonda olamayacaksak eger bız resmen ayrımcılıktır...faruk ozek gıbı bı bakan cıkardıgmız ıcın ovunurdum gerckten..su anda utanıyorum...mehmet alı yılmaz hatta ulusoy tsye belkıde ozagın verdıgınden daha cok sey vermıstır..gercekten uzuldum abıler..

Mustafa GÜLAY
10.10.2009, 01:45
neyine göre seçtiler bu şehirleri hangi mantıkla tarih mi anlatacaklar adamlara tarihi şehirler seçmeye çalışmışlar

FANATIK61
10.10.2009, 01:50
Nerede Spordan Sorumlu Devlet Bakanimiz ? Iyi günde degil kötü günde yanimizda olmasini istiyoruz.

Kemhacıoğlu
10.10.2009, 17:40
durmak yok, yola devam

çok yerinde bir yorum aynen katılıyorum sana...

Kemhacıoğlu
10.10.2009, 17:41
neyine göre seçtiler bu şehirleri hangi mantıkla tarih mi anlatacaklar adamlara tarihi şehirler seçmeye çalışmışlar

eğer iş tarihe kaldıysa trabzo'un tarihi istanbuldan ve romadan bile eski. ilk sırada trabzonun olması lazımdı...

devilkid
10.10.2009, 17:48
konya ya hukumet teşekkürünü sunmuş..bize ise seçim zamanı gelir gazlar sonra da gider..ah saf trabzonum ah..

Mustafa ÖZDEMİR
11.10.2009, 11:19
Nerede Spordan Sorumlu Devlet Bakanimiz ? Iyi günde degil kötü günde yanimizda olmasini istiyoruz.
işte o bu kadar trabzonlu...

ONUR BEKAR
11.10.2009, 12:24

tarihi yerleri seçmeye çalışan adamların tarihten haberi yoktur trabzonunda önemli bir tarihi geçmişi var....yazıkk ya

Sami Kuk
11.10.2009, 13:09
Ohaaa Lan:S Karadenızden Bır sehıre verıLmezmı yaaa..Resmen ayrımcıLık var ulan eskısehır konya kayseri yuh hepsı zaten bır yerde:S

Trabzona neden verılmıyor hersey var havalımanı var..yazıklar olsun yaa

Serdar A
11.10.2009, 13:52
Şehirler arası yolcu taşımacılığı ağrılıklı olarak hızlı trenlerle sağlanacak . Zaten yanlız karayolu seçeneği ile şampiyonaya evsahipliği alabilmeniz imkansız . Trabzon'un zaten uzun süredir üzerine çalışılan bir projesi var ve temelinde İstanbul ile ulaşımı 8 saat altına düşürmek hedefinde . Üstelik tamamlandığında diğer tüm yapılması planlanan ağlardan farklı olarak Türkiye'nin doğusunu batısı ile kuzeyini güneyi ile birleştirmiş olacak ki bu yatırım zaten ülkenin orta vadedeki ekonomik kalkınma planında yapması zorunlu yatırımlardan biri .

İstanbul ve Antalya şehirleri dışında tüm aday kentlerin çok ciddi konaklama yatırımlarına ihtiyacı var . Trabzon şehri ve çevresi zaten halihazırda Dokap projesi ilerledikçe bu konuda özel teşebbüsleri çekmeye devam edecek . Devletin çok sınırlı teşviklerle bile 6-7 yıl sonrasında Trabzon'u yatak kapasitesi ile ülkenin önde gelen kentleri arasına sokması işten değil .

Yine , aday kentlerin tamamında şehir planı düzenlemeleri ve kültürel sosyal faaliyet kapasitesinin arttırımı için çok ciddi yatırımlara ihtiyacı olacak . Trabzon kenti tek hat üzerinde genişlemenin dezavantajını yeni bir ulaşım master planı ile avantaja çevirebilir ve tek bir raylı sistem ile kent içi taşımacılık sorununu çözebilir . Bunun yanında yine Dokap projesinin bir getrisi olarak kent çehresini değiştirecek yeni yatırımlar ardı arkasına sıralanmaya başladı , Yomra Bay önümüzdeki en taze örnek . Proje kapsamı aynı zamanda Trabzon ilçelerinin merkeze bağlantısını daha modern hale getirmeyide amaçlıyor .

Ülke politikalarımız doğrultusunda konuşursak gelecekte iç ekonomimizinde kaderini belirleyecek 4 büyük projeden 3'ü 2016 şampiyona adaylık dosyasında tamamen görmezden gelinmiş . 2009 yılında yaptığımız adaylık başvurusunun dayandığı ülke altyapısını 1930'lu yıllarda yapılanlara dayandıracak kadar geri kafalı insanların oluşturduğu bir dosya olduğu her halinden belli .

2016 yılı öngörülene göre Dokap'ın son çeyreği ve bölge halkına geri dönüşünün başlayacağı yıllar . Karadeniz havzasında ekonomisiyle lider ülke olmak isteyen Türkiye'nin tek bir Karadeniz kenti yok . 2016 yılı öngörülene göre Gap projesinin bitirilme aşamasına geldiği yıllar olacak , Dap projesinde de çok ciddi mesafe alınmış olacak . Ortadoğu'nun ekonomik çekim alanı olmak isteyen ülkesi Türkiye'nin tek bir Doğu kenti adaylık dosyasında yok .

Hariçten gazel okuyoruz , tamda hariçten . Beyaz Türkler üç kuruş menfaat uğruna vatan hainliği yapmaya devam ediyor .

m@rdi
11.10.2009, 14:16
işte o bu kadar trabzonlu...

Öncelikle trabzon değil Trabzon !

Henüz kesinleşmemiş, haber kaynağı belli olmayan bir haber üzerinden kimin ne kadar Trabzonlu, Trabzonsporlu olduğunu neye göre nasıl belirliyorsunuz anlayamadım.
Ki bakanın bu konu üzerinde çalışmadığını, çaba göstermediğini nerden biliyorsunuz?
Yargılamadan bir durup düşünmekte, işin sonuçlanmasını beklemekte fayda var.
Ha gerçektende Trabzon şampiyona illeri arasında yer almaz o zaman çıkar dersin "bakan üzerine düşeni yapmamıştır, yapamamıştır, başarısız olmuştur, Trabzon'un hak ettiğini elde edememiştir !"
Ama bu bile size insanların ne kadar Trabzonlu olduklarını yargılama hakkı vermez!
Ayıptır.
Bunca yıldır verdiği emeklere yazıktır!

Adem Erdoğan
11.10.2009, 14:23
@mardi abi; teşekkürler.;)

Semih58
11.10.2009, 15:17
Bence de olmamamız lazım. Daha ERYAMAN metrosu bitmemiş 2016 bizim neyimize?

tuncay1984
11.10.2009, 15:26
kayseriyi bu tarafa gecmezler onlar
dogu tarafinda kaliyoruz biz hani yatirimlarin
hic olmadigi bölge

Muhammed
11.10.2009, 15:27
İbrahim Kızıl denen ahlaktan bihaber insan Bursa'yı aldırmış hemen.

Muhammed
11.10.2009, 15:32
Şehirler arası yolcu taşımacılığı ağrılıklı olarak hızlı trenlerle sağlanacak . Zaten yanlız karayolu seçeneği ile şampiyonaya evsahipliği alabilmeniz imkansız . Trabzon'un zaten uzun süredir üzerine çalışılan bir projesi var ve temelinde İstanbul ile ulaşımı 8 saat altına düşürmek hedefinde . Üstelik tamamlandığında diğer tüm yapılması planlanan ağlardan farklı olarak Türkiye'nin doğusunu batısı ile kuzeyini güneyi ile birleştirmiş olacak ki bu yatırım zaten ülkenin orta vadedeki ekonomik kalkınma planında yapması zorunlu yatırımlardan biri .

İstanbul ve Antalya şehirleri dışında tüm aday kentlerin çok ciddi konaklama yatırımlarına ihtiyacı var . Trabzon şehri ve çevresi zaten halihazırda Dokap projesi ilerledikçe bu konuda özel teşebbüsleri çekmeye devam edecek . Devletin çok sınırlı teşviklerle bile 6-7 yıl sonrasında Trabzon'u yatak kapasitesi ile ülkenin önde gelen kentleri arasına sokması işten değil .

Yine , aday kentlerin tamamında şehir planı düzenlemeleri ve kültürel sosyal faaliyet kapasitesinin arttırımı için çok ciddi yatırımlara ihtiyacı olacak . Trabzon kenti tek hat üzerinde genişlemenin dezavantajını yeni bir ulaşım master planı ile avantaja çevirebilir ve tek bir raylı sistem ile kent içi taşımacılık sorununu çözebilir . Bunun yanında yine Dokap projesinin bir getrisi olarak kent çehresini değiştirecek yeni yatırımlar ardı arkasına sıralanmaya başladı , Yomra Bay önümüzdeki en taze örnek . Proje kapsamı aynı zamanda Trabzon ilçelerinin merkeze bağlantısını daha modern hale getirmeyide amaçlıyor .

Ülke politikalarımız doğrultusunda konuşursak gelecekte iç ekonomimizinde kaderini belirleyecek 4 büyük projeden 3'ü 2016 şampiyona adaylık dosyasında tamamen görmezden gelinmiş . 2009 yılında yaptığımız adaylık başvurusunun dayandığı ülke altyapısını 1930'lu yıllarda yapılanlara dayandıracak kadar geri kafalı insanların oluşturduğu bir dosya olduğu her halinden belli .

2016 yılı öngörülene göre Dokap'ın son çeyreği ve bölge halkına geri dönüşünün başlayacağı yıllar . Karadeniz havzasında ekonomisiyle lider ülke olmak isteyen Türkiye'nin tek bir Karadeniz kenti yok . 2016 yılı öngörülene göre Gap projesinin bitirilme aşamasına geldiği yıllar olacak , Dap projesinde de çok ciddi mesafe alınmış olacak . Ortadoğu'nun ekonomik çekim alanı olmak isteyen ülkesi Türkiye'nin tek bir Doğu kenti adaylık dosyasında yok .

Hariçten gazel okuyoruz , tamda hariçten . Beyaz Türkler üç kuruş menfaat uğruna vatan hainliği yapmaya devam ediyor .

Abi Doğu ve Güneydoğu Anadolu'dan herhangi bir şehiri aday göstermek gerçekten çok riskli. Kendi takımlarımızın güvenliğini zor sağlıyoruz orda Dünya'ya rezil olma riskini nasıl alalım?

eses2688
11.10.2009, 19:06
öncelikle iyi akşamlar trabzonlu kardeşlerim ben eskişehirliyim tesadüfen googlden adaylığımuızla iligi haber sorgularken girdim .2016 aday iller arasında olmak beni çok gururlandırdı .üzüntünüzü anlıyorum kesşke trabzonda olsaydı bunu siz fazlasıyla hakediyorsunuz. fakat doürusunu sölemek gerkirse ne yol ne lütür sanat ne yaşam tarzı şehir içi ulaım açısından aday illerden iyi değilsiniz.şunu söyliyim eğerki kayseri yeni stad yapmasaydı ve abdullah gül faktörü olamsaydı kayseri hayatta seçilemc çünkü bunu kaldıracak bir şehir değil.diğer şehirlere lafım yok burda nüdus önemli değil bizim merkezdeki nüfusmuz 700 bin ilçelerimizin toplam nüfusu 150 bin. anlıcanız türkiyede merkez oalrka nüfusta 11. sıradayız yani küçük sayılmayız.

Selim Turan
11.10.2009, 19:19
Eğer bu durum kesinse Türkiye'ye 2016 falan verilmesin. Kesinlikle rakip ülkeleri destekleyeceğim! Sen git bütün batıyı doldur oraya... Yok ya... farabi'nin sözlerine katılmamak elde değil.

Her şeyden önce Trabzon bir futbol şehridir. 2016 ya dek istenilen atılımlar sanıyorumki yapılabilir oldukça hızlı. Sorun başka bir şeyde Trabzon'a yapılacak yatırım ve getirisi birilerini oldukça korkutuyor.

eses2688
11.10.2009, 19:26
Eğer bu durum kesinse Türkiye'ye 2016 falan verilmesin. Kesinlikle rakip ülkeleri destekleyeceğim! Sen git bütün batıyı doldur oraya... Yok ya... farabi'nin sözlerine katılmamak elde değil.

Her şeyden önce Trabzon bir futbol şehridir. 2016 ya dek istenilen atılımlar sanıyorumki yapılabilir oldukça hızlı. Sorun başka bir şeyde Trabzon'a yapılacak yatırım ve getirisi birilerini oldukça korkutuyor.

trabzon futbol şehri evet buna kimse itiraz etmiyo ama oranizasyon düzenlenicek yani şehrin yapısı kültürü alt yapısı üst yapısı eğitimi yolu halkın yaşayış biçimi şehir içi ulaşımı avm leri bu dediklerimin hepsi trabzonda eksiktir.

Hasan61
11.10.2009, 19:33
trabzon futbol şehri evet buna kimse itiraz etmiyo ama oranizasyon düzenlenicek yani şehrin yapısı kültürü alt yapısı üst yapısı eğitimi yolu halkın yaşayış biçimi şehir içi ulaşımı avm leri bu dediklerimin hepsi trabzonda eksiktir.
Hayatınızda Trabzon'a kaç kere geldiniz söyler misiniz?
Gelmişseniz en son ne zaman ve ne kadar kaldınız?

eses2688
11.10.2009, 19:39
benim amacım trabzonu aşalamak yada küçük görmek değil kesinlikle yanlış anlamayın ama gerçekleri görmek gerekir bence aday illeri ve trabzonu her konuda bi araştırın aklınıza geln her konuda.çünkü eğitim kültür sağlık yaşam tarzı anlayışı sanayi kişi başınadüşen gelir şehir içi ulaşım raylı ulaşım sonra hızlı tren kara yolu alışveriş merkezleri oteller herşey.

Hasan61
11.10.2009, 19:41
benim amacım trabzonu aşalamak yada küçük görmek değil kesinlikle yanlış anlamayın ama gerçekleri görmek gerekir bence aday illeri ve trabzonu her konuda bi araştırın aklınıza geln her konuda.çünkü eğitim kültür sağlık yaşam tarzı anlayışı sanayi kişi başınadüşen gelir şehir içi ulaşım raylı ulaşım sonra hızlı tren kara yolu alışveriş merkezleri oteller herşey.
Ben size basit bir şey sordum hayatınızda kaç kere Trabzon'a geldiniz?
Geldiyseniz en son ne zaman,ne kadar kaldınız?
Yok gelmediyseniz hayatınızda hiç görmediğiniz bir yer hakkında bu kadar emin konuşmamayı öneririm size.

eses2688
11.10.2009, 19:47
peki siz aday şehirlerden kaçına yada hangilerine gittiniz.

Selim Turan
11.10.2009, 19:47
Trabzon bir Kültür şehridir arkadaşım. Kültürümüzün meyvelerini tüm Türkiye hayranlıkla izliyor alkışlıyor. (Kolbastı, Horon) Halkımızın Eğitim seviyesi ve yaşayış biçiminin eksik değil bir çok üst düzey gördüğün illerden az değildir.

Nüfus konusunda Eskişehiri öve öve bitirememişsin.

Trabzon Şehri ilçeleri ile iç içe, çevre illeri bir çok şehrimize nispeten çok yakın mesafede bulunur. Geceleri 300-400 bin olan merkez nüfusu "gündüzleri" çevre illerden ve ilçelerden gelen iş güç amaçlı insanlarla 1 milyonu rahatlıkla bulur.

1. Karadeniz Oyunları, 2011 Avrupa Gençlik Olimpiyatları bu şehirde. AVM lerimizin 1 aktif faal, bir kaçı inşaa halinde. Doğu karadenizi İstanbul'a bağlayacak demiryolu projesi masada. Şehrin iç ulaşımı ve ıslah edilmesi projeleri devam halinde. Alt yapı şu an bu durumda... 2016 ya dek kalan eksiklikler istenildiği takdirde kolayca bitirilebilinir aşamadadır. Fakat Trabzon ve çevreine yatırım yapılmasını istemiyorsa bazı kişiler anlarız biz bu durumu kafanı yorma. Yıllardır zaten aynı şeyi yaşıyoruz.

Seninle polemiğe girecek değilim gerçekler ortada! Daima lafta göklere çıkartılırız icraatta yokuz gibi davranılırız.

KUTADGU
11.10.2009, 19:50

Konya'da yaşadım nerdeyse 5 yıl.

Konya'ya spor merkezi, yaşam merkezi, kültür ve turizm merkezi demek abesle iştigalden başka hiç bir şey değil.

Hasan61
11.10.2009, 19:50
Ben burada aday şehirlerle ilgili bir kıyas yapmıyorum.Siz yapıyorsunuz.Ben Trabzon niye yok diye bir şeyde demedim.Gelmiş Trabzon'da o yok bu yok diyen sizsiniz ben değilim.

Seda
11.10.2009, 19:52
Sehirlerin neye göre secildigi hakkinda bilgisi olan var mi?

eses2688
11.10.2009, 19:57
sanırım yanlış anlamışsın nüfusumuzu övmekmi yok öyle bişer benim nüfus oalyını söylemem bazı arkadaşların nüfusa endeksli aday illerin belirlenmesini söylemesi ve merkezleşmenin en çok görüldüğü il olmamızı söylemekti sonuçta mesela manisa 1 milyondan fazla nüfusu var ama merkezi eskişehirin 3 te 1 yani amacım bilemeynlere bunu söylemekti oksa nüfusmuzun neresini övebilirmki bi adana vs. gibi daha büyük ilelrimiz var ama aday değiller sonuçta.

Kubilay ŞAHİN
11.10.2009, 19:57
Büyük İhtimalle O Piti Piti Diye saymışlardır.. Şansa Trabzon'da Hiç Gelmemişdir..:cool:

Hekimoğlu
11.10.2009, 19:58
trabzon futbol şehri evet buna kimse itiraz etmiyo ama oranizasyon düzenlenicek yani şehrin yapısı kültürü alt yapısı üst yapısı eğitimi yolu halkın yaşayış biçimi şehir içi ulaşımı avm leri bu dediklerimin hepsi trabzonda eksiktir.Hadi ya biz orta çağda yaşıyoruz yani insanlarımız da mağara adamı bu tabirle.Haddini aşıyorsun genç.

Selim Turan
11.10.2009, 20:03
Arkadaş eskişehirde yaşıyor muhtemelen ankara veya istanbul dışında pek şehir dışına çıkmamış. Televizyondan dizilerden haberlerden internetten gördüğü bildiği kadarıyla kendince Trabzonu yorumlamış. Gayet rahat bir tavırla kendinden okadar eminki Fransız gelse bu yazdıklarını okusa "Bu Trabzon denen yer köy herhalde diyecek" ama aksine bence Fransız Trabzona büyük ihtimalle gidip göreceği için bu arkadaşa nasıl bir yer olduğunu anlatmış olacak.

eses2688
11.10.2009, 20:08
Ben burada aday şehirlerle ilgili bir kıyas yapmıyorum.Siz yapıyorsunuz.Ben Trabzon niye yok diye bir şeyde demedim.Gelmiş Trabzon'da o yok bu yok diyen sizsiniz ben değilim.
ben önyargılı davranmıyorum sonuçta internet var gazete tv var aday gösterilenn iller kadar kapasitesi olmadığını düşünüyorum. ben diğer aday illerimizden bazıalrınada gitmedim trabzonsporu ve taraftarlarını çok severim eğer taraftara göre olsa emin olunki ilk trabzon aday gösterilmesi gerekn il olur ama önemli olan şehirdir.şunu söyliyim trabzon isminin bile geçmesi aslında normal değil ama isminin geçmesinin tek sebebi büyük trabzonspor camiası dır. yoksa trabzon düşünüldüğü yerde samsunda düşünülür.

Seda
11.10.2009, 20:08
Büyük İhtimalle O Piti Piti Diye saymışlardır.. Şansa Trabzon'da Hiç Gelmemişdir..:cool:
Ben de bundan korkuyordum..
Demekki böyle düsünen bir ben degilim - güzel!

serdar avcı
11.10.2009, 20:29
faruk özak bu konuda trabzonspor luları aydınlatır heralde.

ccd6167
11.10.2009, 20:47
ben önyargılı davranmıyorum sonuçta internet var gazete tv var aday gösterilenn iller kadar kapasitesi olmadığını düşünüyorum. ben diğer aday illerimizden bazıalrınada gitmedim trabzonsporu ve taraftarlarını çok severim eğer taraftara göre olsa emin olunki ilk trabzon aday gösterilmesi gerekn il olur ama önemli olan şehirdir.şunu söyliyim trabzon isminin bile geçmesi aslında normal değil ama isminin geçmesinin tek sebebi büyük trabzonspor camiası dır. yoksa trabzon düşünüldüğü yerde samsunda düşünülür.
bak sımdı soyle bısı var..mesala trabzona bı takım taraftarı geldı ..mısal 3 gun kalacak de mii..bu ınsanlar bı gununu sumela da bı gununu uzungolde bu gununu trabzonda bı gunu ayder yaylasında gezer tozar vakıtını gecırır.ama eskıshırlerle kayserının oyle bı sansı yok..kıme sorsan eskısehır ogrencı kayserı sanayı kentı der..sen burda ulkenı tanıtacaksın..karadenızı doguyu tanıtamazsan bu ıs yas kardesım..trabzon sehrının dogallıgı var sehrın bı buyusu var ..futbol kentı...bıraz da buraya gelecek traftarları turıstlerı dusunmek lazım..ben werder bremen shaktar macına gıttıgımde almanya ukraynadan gelen tarftarlarla muhabbet edıyoruz adamlar ts bjk gayse fb bılıyıor..eskıshır kayserı bılınmıyor bıle..bursa antalyada turıstık yerler olarak bılınıyor..dıkkatını cekerım

eses2688
11.10.2009, 21:03
ukraynadan gelen tarftarlarla muhabbet edıyoruz adamlar ts bjk gayse fb bılıyıor..eskıshır kayserı bılınmıyor bıle..bursa antalyada turıstık yerler olarak bılınıyor..dıkkatını cekerım
ne alaksı var şimdi adaylıkla anlamadım trabzon şehrinin artısı ne eskişehir ve kayseriden açıkalrmısın.

eses2688
11.10.2009, 21:09
trazbona gidicek taraftar belki doğaya yeşilliğe hayran kalır herkesin kaldığı gibi bende trabzonu severim ama yabancılar şehir merkezinde ellerinde içkiler le gezicek barlara cafelere girecek bunu her şehrin halkı kaldıramaz.

Erdal
11.10.2009, 21:12
eses, bence Trabzon u tanımamışsın...Tamam Çaykara( Trabzon un ilçesi) desen anlarım:) ama Trabzon her anlamda bir "şehir"dir....

Hekimoğlu
11.10.2009, 21:14
Esesli şu linki oku bu konuyu da fazla uzatma bu site Trabzonspor'luların buluşma noktasıdır.

Bu listede Eskişehir 2. sırada Trabzon 5. sırada.

http://www.milliyet.com.tr/default.aspx?aType=SonDakika&ArticleID=1135926

ccd6167
11.10.2009, 21:16
ukraynadan gelen tarftarlarla muhabbet edıyoruz adamlar ts bjk gayse fb bılıyıor..eskıshır kayserı bılınmıyor bıle..bursa antalyada turıstık yerler olarak bılınıyor..dıkkatını cekerım
ne alaksı var şimdi adaylıkla anlamadım trabzon şehrinin artısı ne eskişehir ve kayseriden açıkalrmısın.
trabzon sehrının artısı trabzonsporun buyuk takım olması...sımdı sen gıt ıtalyada avrupa sampıyonası duzenle ama napolıyı dahıl etme ama bariyi dahıl et..cogu ınsan barıyı bılmez ..ama napolıyı bılır...sımdı kımse gayserıysporu bılmez..ama trabzonspor deyınce ınsanlar hıc yoktan bıldıgı onceden duydukları sehıre merak ederek gıtmek ısterler...bılmem anlatabıldım mı??

Erdal
11.10.2009, 21:17
Bu mesele ile alakalı önümüzdeki günlerde daha doğru ve sağlıklı bilgiler ışığında konuşma imkanımız olur...Bir meselede Trabzon ve Faruk Özak yan yana ise ve Trabzon un lehine bir sonuç çıkmıyorsa ben bekler sonra konruşurum...Bazı arkadaşlar Faruk Özak ı ısrarla "politikacı" sınıfına sokmaya çalışıyor ben de ısrarla karşı çıkıyorum. Faruk Özak kötü bir politikacı iyi bir Trabzonsporludur. Refleksleri, hadiselere bakışı her zaman bizim baktığımız gibi olmayabilir...Hatalar yapmıştır ve bundan sonra da yapacaktır...Ama oyları aldı işi bitti muhabbetleri bana inandırıcı gelmiyor...

eses2688
11.10.2009, 21:19
bu listeden haberim var sana sorsam bursamı izmirmi yoksa edirneyle ıspartamı diye cevabın ne olur.listede edirne ve ısparta izmirle bursadan önde.

Hekimoğlu
11.10.2009, 21:22
bu listeden haberim var sana sorsam bursamı izmirmi yoksa edirneyle ıspartamı diye cevabın ne olur.listede edirne ve ısparta izmirle bursadan önde.34 adet kriter var orda bu basit birşey değil senin tasvir ettiğin Trabzon yanlış bunu anlatmak istiyorum.

eses2688
11.10.2009, 21:28
avrupadan yabancı gelsin ve türkiyede yerleşmeyi düşünsün 2 seçeneği var trabzonmu eskişehirmi 2 şehrimizide gezdir sonuç eskişehir olur. keşke bi kontenjan daha açılsada trabzon olsa ama trabzon bu aday illerden hiçbirinin yerine geçemez durum bu.

eses2688
11.10.2009, 21:31
http://www.turkcebilgi.com/2004_avrupa_futbol_şampiyonası/ansiklopedi bu linkle bak bakalım portekiz in düzenledği şampiyonada hangi klüpler var işte sana bir örnek İSPANYA-RUSYA Stadyum: Estadio Algarve Kulübü: SC Farense Şehir: Faro-Loule bu sadece 1 tanesi sonra avusturya isviçvre bunlarınkine bak yani klüp önemli değil bugün misal adana olsa kim itiraz eder ama adanaspor 2. ligde nolcak ve trabzondan daha az bilinen bi klüp.

magicyattara
11.10.2009, 21:34
(farabi) Serdar yazmıştı;
Eskişehir'in 1500 yatak kapasitesi var,Trabzon'un 12000 civarında,Konya'nın 3500 civarında.Bu kadar yatak kapasitesiyle şehre gelecek 20-30 bin taraftarı,basın mensubunu nerde yatıracak Eskişehir?Porsuk çayının yanında yatırmayı düşünmüyorlardır heralde:)

Mustafa ÖZDEMİR
11.10.2009, 21:36
beyler fazla uzatmayalımda bu organizasyonu zaten türkiyeye vermeyecekler...

Erdal
11.10.2009, 21:36
Şu kriterleri bir yazabilirmisiniz ben de öğrenmiş olayım...

Hekimoğlu
11.10.2009, 21:38
avrupadan yabancı gelsin ve türkiyede yerleşmeyi düşünsün 2 seçeneği var trabzonmu eskişehirmi 2 şehrimizide gezdir sonuç eskişehir olur. keşke bi kontenjan daha açılsada trabzon olsa ama trabzon bu aday illerden hiçbirinin yerine geçemez durum bu.Bu senin görüşün arkadaşım biz de tam tersini düşünüyoruz.Trabzon bu organizasyonun en güzel şekilde yapılacağı illerden bir tanesidir ama senin gibiler federasyonda çok.

Muhammed
11.10.2009, 21:38
Mesela Mersin'i neden elediler acaba? 2 milyonu aşan nüfusu alışveriş merkezleri, şehir düzeni, sahili, parkı ile en azından yedek bile olamadı mı?

ekleme:Bazen Trabzon'da bir uzun sokak var diyorsunuz küçük şehir diyorsunuz bugün hakediyor diyorsunuz biraz tutarsızlık var galiba. Ben kendim görmedim Trabzon'u ancak geçen sene Trabzonspor-Bjk kupa maçı günü Trabzon'da bulunan abim şehirin çok çok küçük olduğunu söylemişti.

eses2688
11.10.2009, 21:41
kusura bakmayın yatak kapasitesi derken neden bahsediliyo tam olarak anlamadımda

Gordon Freeman
11.10.2009, 21:43
ne derseniz diyin ben eses2688 arkadaşa katılıyorum biz 2016 için yeterli değiliz.Trabzon yeşilliğiyle coğrafi konumuyla gerçekten harika bir yer ama bu şampiyona için asıl önemli olan bu değil.Sanayi , ulaşım , oteller , alışveriş merkezleri bunlar önemli.Tmm arkadaşın söylediği kadar düşük seviyede değil tabiki Trabzon ama yeterli de değil doğrusu.Açıkçası sırf futbol şehri diye de aday kentler arasına alınmaz.o yüzden abartmaya gerek yok.

nuhoglu
11.10.2009, 21:44
kusura bakmayın yatak kapasitesi derken neden bahsediliyo tam olarak anlamadımda
olay burada bitmişdir uzztmayın bu arkadaşla daha fazla :)

Hekimoğlu
11.10.2009, 21:46
Şu kriterleri bir yazabilirmisiniz ben de öğrenmiş olayım...CNBC-E Business'in o ayki dergisi olanlar bunu söyleyebilirler ben de mevcut değil internet sitesindeki haberlerde bu kriterleri maddeler halinde yazmamışlar.

eses2688
11.10.2009, 21:47
Mesela Mersin'i neden elediler acaba? 2 milyonu aşan nüfusu alışveriş merkezleri, şehir düzeni, sahili, parkı ile en azından yedek bile olamadı mı?

sence niye elendi adanayı da aynı kefeye koyarsak suç oranı inanılmaz çok cahil halk bilinçsiz toplum göçlerin verdiği inanılmaz sorunlar . bunlar çok önemli böyle organisazyonda herşey düşünülmeli adananın insanalrınıı yaaşm tarzlarını çok çok iyi biliyorum yanlış anlamayın herkesin kendi yaşam tarzı ama bunalr bir avrupalıya çok ters gelen şeyler.mersin 2 milyon evet nüfus çok ama kaçı yerlisi kaçı genç kaçı okmuş kaçı göç mersin ve adana şehirlerinin doğudaki yaşam biçimlerindne pek bi farkı yok yani avrupalıya bunlar ters.sadece şehir değil o şehrin halkıda önemli.benim mersinli arkadaşımda çok adanalıda çok iyi insanalr ama gel gördküm medeniyetten uzaklar.

magicyattara
11.10.2009, 21:48

Otellerdeki yatak kapasitesi.Eskişehir'in nüfusu 650 bin ama geleni gideni yok 1500 yatak var orada.
Trabzon'un ise 250 bin nüfusla 12.000 yatak kapasiteli otelleri var.
Kısacası biz daha canlı,geleni gideni fazla bir şehiriz:)

eses2688
11.10.2009, 21:49
Eskişehir'in 1500 yatak kapasitesi var,Trabzon'un 12000 civarında,Konya'nın 3500 civarında
çok tuhaf geldi bana bu bilgi acaba nerden ve nasıl ulaşabilirz bu bilgiye bende çıkar şu ilin şukadar der geçerim.

magicyattara
11.10.2009, 21:51
Turizm bakanlığından alabilirsin.

Muhammed
11.10.2009, 21:52
Otellerdeki yatak kapasitesi.Eskişehir'in nüfusu 650 bin ama geleni gideni yok 1500 yatak var orada.
Trabzon'un ise 250 bin nüfusla 12.000 yatak kapasiteli otelleri var.
Kısacası biz daha canlı,geleni gideni fazla bir şehiriz:)

Abi siz cevap verin bari. Sitedeki herkes şehirde bir cadde var Uzun cadde var diyorlar aklıma kazındı okumaktan 2 yıldır. Birde maraş Caddesi varmış sanırım :). Peki bugün bu kadar tepki neden? Futbol şehri olması pek bişeyi değiştirmiyor sanırım. Tabi benim çekincem stad yapılamayacak olması.

eses2688
11.10.2009, 21:54
trabzonun ilçelerinin toplam nüfusu 450 bine yakın merkezin nüfusu 280 bin

eskieşhirin ilçelerinin nüfusu 150 bine yakın merkezin nüfusu 600 bin sanırım bu bilgi yeterli

eses2688
11.10.2009, 22:01
Turizm bakanlığından alabilirsin.
acaba merkezdeki yatağımı 12000 trabzonun çünkü şehir merkezi 280 bin nüfuslu ilçelerin tolamı 450 bin bi çelişki yokmu sizce sizde biliyosunuzki 600 bin merkezli bir ille 280 hadi 300 bin diyelim nüfuslu bir ilin arasında bukadar uçurum çok tuhaf trabzon a gelen turistler merkezdemi ağırlanıyo acaba sizde bunun farkındasınız.

magicyattara
11.10.2009, 22:03
Abi siz cevap verin bari. Sitedeki herkes şehirde bir cadde var Uzun cadde var diyorlar aklıma kazındı okumaktan 2 yıldır. Birde maraş Caddesi varmış sanırım :). Peki bugün bu kadar tepki neden? Futbol şehri olması pek bişeyi değiştirmiyor sanırım. Tabi benim çekincem stad yapılamayacak olması.

Uzun sokak,Meydan,liman,iskele caddesi..Buralar kaç yüz yıllık biliyor musun?
Yüz yıllardır insanların kullandığı sokaklar bunlar.
Mesela Mersin'de böyle sokaklar,caddeler bulamazsın,Kayseri'de de.
Trabzon kentini belki de bu denli halkına bağlayan şey,aradan kaç yıl geçerse geçsin gelip aynı bulduğu bu sokaklarıdır.

Yoksa Trabzon'da sokak,cadde çok.Çık Çamlık'a,geç Beşirli'ye veya tam tersi Kalkınma'ya,buralar ne ifade eder bir Trabzon'luya,hiç bir şey..
Ama Ganita'da veya Boztepe'de bir çay içmenin keyfi bambaşkadır.
Yaşamak lazım..

magicyattara
11.10.2009, 22:06
acaba merkezdeki yatağımı 12000 trabzonun çünkü şehir merkezi 280 bin nüfuslu ilçelerin tolamı 450 bin bi çelişki yokmu sizce sizde biliyosunuzki 600 bin merkezli bir ille 280 hadi 300 bin diyelim nüfuslu bir ilin arasında bukadar uçurum çok tuhaf trabzon a gelen turistler merkezdemi ağırlanıyo acaba sizde bunun farkındasınız.

Trabzon'un en batı ucu Beşikdüzü şehire 50 km,en doğu ucu Of da 50 km.Bu 750 bin nüfusun %90'ı bu 100 km'lik sahil bandında yaşar.
Trabzon'un 12000 yatak kapasitesi,arz talep sonucu oluşmuştur,Eskişehir'in 1500'ü de tabii ki..

Muhammed
11.10.2009, 22:07
Uzun sokak,Meydan,liman,iskele caddesi..Buralar kaç yüz yıllık biliyor musun?
Yüz yıllardır insanların kullandığı sokaklar bunlar.
Mesela Mersin'de böyle sokaklar,caddeler bulamazsın,Kayseri'de de.
Trabzon kentini belki de bu denli halkına bağlayan şey,aradan kaç yıl geçerse geçsin gelip aynı bulduğu bu sokaklarıdır.

Yoksa Trabzon'da sokak,cadde çok.Çık Çamlık'a,geç Beşirli'ye veya tam tersi Kalkınma'ya,buralar ne ifade eder bir Trabzon'luya,hiç bir şey..
Ama Ganita'da veya Boztepe'de bir çay içmenin keyfi bambaşkadır.
Yaşamak lazım..

Tamamda abi oralar oraya gelen İngiliz,Fransız,Alman,İtalyan için bişey ifade edecek mi? Kısa süre önce Trabzon'a yıldız yabancı getiremezsiniz, yabancılar rahat edemez yapacak bişey yok vs vs denirken bu gün bu başlıkta yazılanları okumak şaşırtıcı.

eses2688
11.10.2009, 22:14
Trabzon'un en batı ucu Beşikdüzü şehire 50 km,en doğu ucu Of da 50 km.Bu 750 bin nüfusun %90'ı bu 100 km'lik sahil bandında yaşar

organisayon düzenlendiğinde yabancılar böyle ilçeler arasında mekikmi dokucak acaba ne yani eskşehirde yapılacak organzizasonda yabancı gidipte 50 km yakında olan yerdemi ağırlancak saçmalık. merkez önemlidir manisa 1.5 milyon nüfusu var ama gel gör ki eskişehirin 3 te biri afyon nüfusu ve yatağıda çok olabilir ama eskişehirin 3 te 1 köy kadar eskişehirde merkez olarak türkiyede 11. sıradadır ve nüfusu çoğu büyükşehir olmayı hakeneden nüfusa sahip olan iller varken büyükşehir beeldiyesi olan illerdendir.şahsen bizim ilçemizde kalmalarına ben utanırım ve kaldıramam koca büyükşehir blyeli eskişehir varken tramvayıyla ve kalabalık bir halkıyla.

magicyattara
11.10.2009, 22:20
Tamamda abi oralar oraya gelen İngiliz,Fransız,Alman,İtalyan için bişey ifade edecek mi? Kısa süre önce Trabzon'a yıldız yabancı getiremezsiniz, yabancılar rahat edemez yapacak bişey yok vs vs denirken bu gün bu başlıkta yazılanları okumak şaşırtıcı.

Valla 100 yıl önce şu saydığın tüm ülkelerin konsoloslukları vardı burada..22 konsolosluk vardı.
Cumhuriyet döneminde Trabzon maalesef geride kaldı veya bırakıldı.

Yabancılar rahat edemez derken?İşi futbol oynamak olan bir adam neden rahat etmesin.Başka işler peşinde koşacaksa gelmesin zaten..
Ayrıca o yıldız yabancılar İstanbul'a da gelmiyor bazen..
Bu farklı bir şey..

gerenimo
11.10.2009, 22:25
sanırım yanlış anlamışsın nüfusumuzu övmekmi yok öyle bişer benim nüfus oalyını söylemem bazı arkadaşların nüfusa endeksli aday illerin belirlenmesini söylemesi ve merkezleşmenin en çok görüldüğü il olmamızı söylemekti sonuçta mesela manisa 1 milyondan fazla nüfusu var ama merkezi eskişehirin 3 te 1 yani amacım bilemeynlere bunu söylemekti oksa nüfusmuzun neresini övebilirmki bi adana vs. gibi daha büyük ilelrimiz var ama aday değiller sonuçta.

ülkede futbol deyince akla gelen ilk şehre bu turnuvada yer vermemek, artniyet değilse, aptallıktır.

magicyattara
Trabzon'un en batı ucu Beşikdüzü şehire 50 km,en doğu ucu Of da 50 km.Bu 750 bin nüfusun %90'ı bu 100 km'lik sahil bandında yaşar

organisayon düzenlendiğinde yabancılar böyle ilçeler arasında mekikmi dokucak acaba ne yani eskşehirde yapılacak organzizasonda yabancı gidipte 50 km yakında olan yerdemi ağırlancak saçmalık. merkez önemlidir manisa 1.5 milyon nüfusu var ama gel gör ki eskişehirin 3 te biri afyon nüfusu ve yatağıda çok olabilir ama eskişehirin 3 te 1 köy kadar eskişehirde merkez olarak türkiyede 11. sıradadır ve nüfusu çoğu büyükşehir olmayı hakeneden nüfusa sahip olan iller varken büyükşehir beeldiyesi olan illerdendir.şahsen bizim ilçemizde kalmalarına ben utanırım ve kaldıramam koca büyükşehir blyeli eskişehir varken tramvayıyla ve kalabalık bir halkıyla.

Burda anlatmak istediğim,Trabzon'un dinamik bir şehir olduğudur.Rize Trabzon'a 70 km mesafededir,Giresun 125 km,Ordu 170 km.
Bu il ve ilçeler,ekonomik olarak Trabzon'a bağlıdır ve gün içinde Trabzon'un nüfusu nerdeyse 2 katına çıkar.

hos_cocuk61
Meşhur anadolu takımı taraftarı profili, kendi takımını bu defa havalara kaldırmak yerine kendi kentini övüp, diğer kenti sıradan gösterme gayreti içinde olan kişi, 17 mesaj yazıldı 17 side bu başlık altında toplanan boş yazılar. Saygımı duyucağım, tabiki hayır çünkü fanatik göz ile yazılan yazılara sadece gülerim. Sana kalsa zaten Eskişehir dünyanın en güzel şehri dersin, bu mantık ile bakan kişi kendini övmekten başka duyuguya kapılamaz, sana duygularında(rüyalarında)başarılar.

KUTADGU
11.10.2009, 22:33
Şampiyonanın adı Futbol Şampiyonası ise,

Bu ülkede İstanbul dışında şampiyonluk yaşayan tek il Trabzonspor ise,

Stadı yıllar önce yapılmasına rağmen, devletin kuruş yardımı olmadan bile hala yüksek kapasiteli bir stada sahipse,

O yüksek kapasiteli stad ne olursa olsun yüksek bir taraftar gelme potansiyeline sahipse,

Futbol pastasında ve futbol değerlerinde diğer 3 büyük ille yarışan tek şehir Trabzon ise,

bu şampiyona da olmalıydık.

Bunun başka bir açıklaması yok.

Lakin 3 yıldır Akyazı projesi vaatleriyle bizi kandıranların da bu yüz karası süreçte paylarını unutmayalım.

Akyazı'nın da desteği sayesinde bir genel seçim bir de yerel seçim kazananların şimdi Avni Aker'in tadilatı konusunda bile hiç bir şey yapmadıklarını unutmayalım.

Bu şehrin şampiyon boksörleri, şampiyon güreşçileri, şampiyon bayanları, centilmen atletizmcileri olmuştur. Olacaktır da. Bir 19 Mayıs Spor Salonu'ndan yetişmişlerdir hemde.

A.Ali Karanis
11.10.2009, 22:43

muhammed abi trabzonda sıkılmak istemiyorsan,zaman geçirmek istiyorsan illaki birşeyler bulursun.uzunsokak,kunduracılar,ganita,boztepe,for um,liman,ktü kampusü benim aklıma ilk gelen yerler.uzunsokakta bir cafeye girip oturabilirsin.meydanda,boztepede dergini alıp çayını yudumlayabilirsin.ganitada manzaranın keyfini çıkartarak arkadaşların ile zaman geçirebilirsin.forumu,forummersin kadar olmasada aynı imkanlar var genel manada.haftasonu mersin idman yurdu maçı yerine trabzonspor maçına gittiğini düşün.değişiklik istiyorsan neredeyse bütün yaylalar bir,en fazla bir buçuk saat uzaklıkta.ulaşım sıkıntısında genelde başrolu meydandaki dolmuş kalabalığı oynuyor.zaten şehir çok fazla büyük olmadığı için heryere yürüyerek gidebiliyorsun.ilk düşündüğümde benim aklıma gelen bunlar. :)

Hotaman
11.10.2009, 22:47
Öncelikle bu organizasyonu alabileceğimiz ihtimal dahi veremiyorum. Çok şükür organizasyon yerini bellirlerken öncelikle ulaşım (şehir içinden değiş şehir dışı!) göz önüne alıyorlar. İlk kriter olmazsa diğerlerinin hiçbir önemi yok.:)

Avrupa şartlarında İstanbul ve İzmir arası bir mesafe en fazla 3 saattir. Bizde böyle birşey ancak uçakla mümkün.:)

Ayrıca ulaşım sorunun olmadığı yerde, kentin büyüklüğünün bir önemi yoktur. Örneğin Almanya'nın Kaiserslautern ili 100.000 nüfusa sahipmiş. Önceki sayfalarda bir arkadaşımız yazmış, buyrun okuyun.

Trabzon kentine yılda toplam nüfusu kadar turist geliyor. Bu şartlarda Trabzon'un kimliği turist kaldıramaz demek abestle iştigaldir. Çok güldüm:)

Güzel kardeşim örenğin; Trabzon'a İsrail'den bile doğrudan uçuş seferleri var bundan haberdar mısın?

Ayrıca organizasyon demek yatırım demek. Şu konuda da kalıbımı basarım. Trabzon da oynanan maçlar kesinlikle dolu tribünlere oynanır.

Muhammed, kardeşim Murat abi sana gerekli cevabı vermiş ama ben daha detaylı vereyim. Trabzon'un bahsi geçen büyük kentlerden eksiği büyük disko barlarının olmamasıdır. Tabii bu bir eksiklikse. :)

Bu arada değerli Eskişehir'li arkadaşım bize Avrupa da ki bir kenten getireceğimiz birinin Eskişehir'i seçeceğini iddia etmiş. Ben yazları Alanya'da çalışan mevsimlik bir turizmci olarak şunu şöylerim. Turist için deniz en az kuzeyin çocukları kadar önemlidir. Örneğin Ankara da denizim yok, Trabzon'nun da en az 10 katı bir il burası. Ancak bir deniz yok ve benim gibilerde bu durumun karşılığı "Ankara da hiçbirşey yok" olmaktan ziyadedir.:)

Muhammed
11.10.2009, 22:50
muhammed abi trabzonda sıkılmak istemiyorsan,zaman geçirmek istiyorsan illaki birşeyler bulursun.uzunsokak,kunduracılar,ganita,boztepe,for um,liman,ktü kampusü benim aklıma ilk gelen yerler.uzunsokakta bir cafeye girip oturabilirsin.meydanda,boztepede dergini alıp çayını yudumlayabilirsin.ganitada manzaranın keyfini çıkartarak arkadaşların ile zaman geçirebilirsin.forumu,forummersin kadar olmasada aynı imkanlar var genel manada.haftasonu mersin idman yurdu maçı yerine trabzonspor maçına gittiğini düşün.değişiklik istiyorsan neredeyse bütün yaylalar bir,en fazla bir buçuk saat uzaklıkta.ulaşım sıkıntısında genelde başrolu meydandaki dolmuş kalabalığı oynuyor.zaten şehir çok fazla büyük olmadığı için heryere yürüyerek gidebiliyorsun.ilk düşündüğümde benim aklıma gelen bunlar. :)

Canım kardeşim burda bahsettiğimiz Trabzon'un yaşanabilir bir il olup olmadığı değil ben Üniversite için hiç görmememe rağmen Trabzon'a gitmek istemiştim ama bazı sebeplerden dolayı gidemedim. Burda bahsettiğimiz şey şampiyonaya ev sahipliği yapabilme. Ben kesin hatlarla ev sahibi olamazda demiyorum zaten. Sadece görenlerden şehirin çok küçük olduğunu duydum küçük bir şehiri aday göstermek ne kadar uygundur? Futbol şehri olmasıda pek önemli değil bence zaten Trabzondan kaç kişi izleyecekki? Oraya gelen ülkelerin takımları izleyecek. Trabzon'da taraftar kültürüde dibe vurdu zaten son yıllarda. Benim asıl çekincem bu vesile dolayısıyla diğer şehirlere yapılacak stadlara ağırlık verip Trabzon'a stad yapılmaması.

Not:Hiç istemeden yanlış anlaşılıyorum sanırım geçen sayfada 2 yıldır takip ettiğim sitede hep şehir küçük yazıları okuduktan sonra ev sahipliği yapılsın demesi garip gelmişti. Bir anda tartışmanın ortasında kaldım :D

Erdal
11.10.2009, 22:57
Muhammed, senin bir Trabzon a gitmen lazım...Es es senin de :)...

Aranızda benim kadar şehir gezen varmıdır bilmiyorum. Ama emin olun bu memlekette İstanbul'dan sonra Trabzon kadar kıpır kıpır olan bir şehir yoktur...Kıpır kıpır dan başka ne anlatır bilmiyorum o dinamizmi...Evet resmen kıpır kıpır :)

Muhammed
11.10.2009, 23:01

Aranızda benim kadar şehir gezen varmıdır bilmiyorum. Ama emin olun bu memlekette İstanbul'dan sonra Trabzon kadar kıpır kıpır olan bir şehir yoktur...Kıpır kıpır dan başka ne anlatır bilmiyorum o dinamizmi...Evet resmen kıpır kıpır :)

İnşAllah birgün kısmet olur. Hele önemli bir maçın olduğu güne denk gelirse tam olur :D

eses2688
11.10.2009, 23:14

abi sana şimdi eskişehiri görmemişsin dicem şehrini övüyon şehirne ganatiksin falan dicen ama neyse boşver herkes kendi ilini över .

Koray
11.10.2009, 23:21
Trabzon'un ilçeleri ve köyleriyle beraber 1 milyondan fazla nüfusu var Eskişehir'li...

Serdar A
11.10.2009, 23:23
avrupadan yabancı gelsin ve türkiyede yerleşmeyi düşünsün 2 seçeneği var trabzonmu eskişehirmi 2 şehrimizide gezdir sonuç eskişehir olur. keşke bi kontenjan daha açılsada trabzon olsa ama trabzon bu aday illerden hiçbirinin yerine geçemez durum bu.

1- cahilce konuşuyorsunuz . Kriterler hakkında en ufak fikir sahibi olmadığınız gözlemleniyor . Ortaya rasyonel , ölçülebilir bir şey koyun kıyaslayalım .

2- yanlış yerde konuşuyorsunuz . Burası bağımsız bir taraftar forumu değil . Ülkenin en başarılı ve en çok taraftarı olan şehir takımının taraftar forumu . Burası Trabzonspor takımı taraftarlarının olduğu gibi Trabzon kentlilerin de yoğun olarak kullandığı bir platform .

eses2688
11.10.2009, 23:25
Trabzon'un ilçeleri ve köyleriyle beraber 1 milyondan fazla nüfusu var Eskişehir'li...
:) bende onu diyorum ya sabahtan beri trabzonun ilçe nüfusu toplamda 450 bin civarı merkezi 290 bin civarı :)
eskişehirin 150 bin toplam ilçe nüfusu merkezi 600 bin :) ben hangi il olursa olsun merkezi tercih ederim .

Koray
11.10.2009, 23:29
Yanlız bu bilgiler de bi yanlışlık olmalı Merkez'in 150 bin olma ihtimali Şehir efsanesi olmuş resmen Türkiye çapında, Trabzon'u geçtim Akçaabat'ın merkez nüfusu 150 bin...

Şuan sayım yapılsın en az 400 bindir Trabzon'un merkez nüfusu...

eses2688
11.10.2009, 23:31
1- cahilce konuşuyorsunuz . Kriterler hakkında en ufak fikir sahibi olmadığınız gözlemleniyor . Ortaya rasyonel , ölçülebilir bir şey koyun kıyaslayalım .

2- yanlış yerde konuşuyorsunuz . Burası bağımsız bir taraftar forumu değil . Ülkenin en başarılı ve en çok taraftarı olan şehir takımının taraftar forumu . Burası Trabzonspor takımı taraftarlarının olduğu gibi Trabzon kentlilerin de yoğun olarak kullandığı bir platform .

benim burda kimseyle alıp veremediğim yok trabzonuda trabzonsporuda taraftarınıda çok severim anadoludaki 2. takımımdır. geçmiş sayfalara bakrasanız trabzospor la ilgili yazıklarımda olumlu cümleler kurduğumu göürürsünüz . benim burda gelip muhalefet olup tartışma çıkarmak amacıyla kayıt olmadım sadece sizin aday olmadığınıza üzüldüğümü ama maalsef neden aday olamadğınıza dairde düşüncelerimi yazdığımı söyleyim.

eses2688
11.10.2009, 23:34
Yanlız bu bilgiler de bi yanlışlık olmalı Merkez'in 150 bin olma ihtimali Şehir efsanesi olmuş resmen Türkiye çapında, Trabzon'u geçtim Akçaabat'ın merkez nüfusu 150 bin...

Şuan sayım yapılsın en az 400 bindir Trabzon'un merkez nüfusu...

bizimde şuan sayım yapılsın 800 bindir merkez nüfusumuz :) ya abicim sen eskişehire gelmemişsin ah ah keşke gelsen ben trabzonu aşşalamıyorum ama eskişehirlede trabzonu bir tutman çok yersiz.

Emiroğlu
11.10.2009, 23:34
Ne kadar uzadı şu Eskişehir muhabbetti ?

Yeter da kapatın işte.
Eskişehirde gerçekten güzel ve canlı bi yerdir.
Keza Trabzonda güzel ve canlı bir yerdir.
Hatta Türkiyede bana 7 güzel il say deseler bu ikisi de içinde olurdu.
Yeter ama da.

Neyse , asıl konuya dönelim.

Neden bu kadar heyecan yaptınız ?
Alevlendiniz birden ?
Ne şaşırdınız ?
Ne bekliyordunuz ?

Milli maçların bile verilmediği Trabzonun aday gösterilmesini mi ?
Bi tarafı kırık stadyumda maçların oynanmasını mı ?

Trabzon futbol kenti imiş.
Türkiyede " bastırılmak istensede " stratejik bir şehirmiş.
Tarihi başarılarla dolu , futbolla yatan kalkan insanların kenti imiş.

Bunlara bakmıyor bu işler.
Kimin devlette lobisi varsa , ve hangi memleketli ise , yapılacak yardımı kendi memleketine akıtmaya çalışıyor.
Bu iş böyle yürür Türkiyede.

Bizde burda kartondan mafyacılık , gazelden asabiyet yarışları yaparız.
Hepimize iyi uykular.
Oyların gideceği yer belli.

Bi laf vardır , sen koyun olduktan sonra güdenin çok olur.

Serdar A
11.10.2009, 23:39
benim burda kimseyle alıp veremediğim yok trabzonuda trabzonsporuda taraftarınıda çok severim anadoludaki 2. takımımdır. geçmiş sayfalara bakrasanız trabzospor la ilgili yazıklarımda olumlu cümleler kurduğumu göürürsünüz . benim burda gelip muhalefet olup tartışma çıkarmak amacıyla kayıt olmadım sadece sizin aday olmadığınıza üzüldüğümü ama maalsef neden aday olamadğınıza dairde düşüncelerimi yazdığımı söyleyim.

Başka bir şey söylüyorum . Hemen savunma refleksi oluşturmayın . Sizin tuttuğunuz takımla yahut ikinci takımınızla başlığın bir ilgisi yok . Siz , söylediklerinizle mükellefsiniz . Okuyanlarında söylediklerinizde mantık aramasından daha doğal bir durum olamaz .

Kriterler hakkında bir bilginiz var mı ?
Şimdiye kadar yazdıklarınızdan göründüğü kadarıyla yok .

Devletin şampiyona ev sahipliği kazanılırsa aday kentlere yapacağı yatırımların hacmini ve kaç kalemde olduğunu biliyor musunuz ?
Hayır .

2016 yılına gelindiğinde Doğu Karadeniz bölgesinin doğal gelişim ivmesi ile hangi noktada olacağını biliyor musunuz ? Hayır .

90'lı yıllarda dönemin Anap hükumetince ön hazırlıkları başlatılan , Akp hükumetlerine başlaması nasip olan , şu ana kadar yüzmilyonlarca tl yatırım yapılan mislince yatırımında ihalesi yapılan Doğu Karadeniz Kalkınma Porjesi hakkında bir fikriniz var mı ? Gördüğüm kadarıyla yok .

Dokap'ın nitleik itibarıyla diğer örneklerinden özellikle ulaşım planı ve kent düzenlemeleri alanlarında ayrıştığını biliyor musunuz ?

Kusura bakmayın hariçten gazel okuyorsunuz . Şu an yazdığınız forum , iki kere düşündükten sonra yazan , bilgiye dayalı iletişime dikkat eden insanların bir arada bulunduğu bir ortam . Hoş karşılanmamanız bundan , yoksa inanın içimizde sayılamayacak kadar , Anadolu'nun sayılamayacak kadar köşesinden misafirimiz var . Yanlız değilsiniz .

Gordon Freeman
11.10.2009, 23:43

Yeter da kapatın işte.
Yeter ama da.

Alevlendiniz birden ?
Ne şaşırdınız ?
Ne bekliyordunuz ?

Kimin devlette lobisi varsa , ve hangi memleketli ise , yapılacak yardımı kendi memleketine akıtmaya çalışıyor.

Hepimize iyi uykular.

:alkış::alkış: Nokta...

E. Cumur61
11.10.2009, 23:45
ne yapsak bu durum icin platini ye mail mi atsak o bu islerle ilgilenir toplu mesaj atildi mi hosuna bile gider bu futbol sevgisi

Koray
11.10.2009, 23:50
bizimde şuan sayım yapılsın 800 bindir merkez nüfusumuz :) ya abicim sen eskişehire gelmemişsin ah ah keşke gelsen ben trabzonu aşşalamıyorum ama eskişehirlede trabzonu bir tutman çok yersiz.

Yanlış anlaşıldım sanırım, ben Eskişehir'le Trabzon'u kıyaslamadım kesinlikle...

Eskişehir şehirdeki sosyallik bakımından tabiki Trabzon'dan daha ilerdedir.

Ama burda spor'la ilgili kentleri karşılaştırıyorsak olay Trabzon'dur.

Türkiye'de 9 yer belirlenmiş ve bunların için de Trabzon yok, saçmalığın daniskası başka bişey değil...

eses2688
11.10.2009, 23:54
neyse arkadaşlar fedarasyon belirlemiş illerimizi.demekki bi nedenleri ve gerekçeleri varki bu illerimiz belirlenmiş. ama eskişehirin aday olmasında siyasetin zerre ilgisi yok çünkü son belediye seçimlerinde iice ters düşülmüştür akp yle dsp seçilmiştir ve unakıtan beyefendi seçimi kaybedince akp görevinden alınmıştır .trabzonspora başarılar dilerim .keşke bütün anadolu takımlarımızın taraftarı sizler ve bizler gibi kendi şehrinin takımını tutsa.iyi geceler.

eses2688
11.10.2009, 23:58
Yanlış anlaşıldım sanırım, ben Eskişehir'le Trabzon'u kıyaslamadım kesinlikle...

Eskişehir şehirdeki sosyallik bakımından tabiki Trabzon'dan daha ilerdedir.

Ama burda spor'la ilgili kentleri karşılaştırıyorsak olay Trabzon'dur.

Türkiye'de 9 yer belirlenmiş ve bunların için de Trabzon yok, saçmalığın daniskası başka bişey değil...

işte onda sana bişey diyemem trabzonspor yönetimiyle camiasıyla taraftarıyla kesinlikle hakediyo bu adaylığı nokta.ama trabzon hakediyomu orası sorgulanır işte.avrupa şampiyonasında ülkeler organizasyonun yapılacağı illerini belirlerken vitrin illerini seçerler bir portekiz 2004 te adı sanı duyulmamış 2. lig takımının stadına orgazisazyonu veriyorsa nedemek olduğunu anlamışsındır.

Serdar A
12.10.2009, 00:05
işte onda sana bişey diyemem trabzonspor yönetimiyle camiasıyla taraftarıyla kesinlikle hakediyo bu adaylığı nokta.ama trabzon hakediyomu orası sorgulanır işte.avrupa şampiyonasında ülkeler organizasyonun yapılacağı illerini belirlerken vitrin illerini seçerler bir portekiz 2004 te adı sanı duyulmamış 2. lig takımının stadına orgazisazyonu veriyorsa nedemek olduğunu anlamışsındır.

Yahu ne olduğunu bilmediğiniz seçim kriterleri hakkında nasıl yorum yapıyorsunuz , cidden merak ediyorum . Bunu bizimle neden paylaşmıyorsunuz ?

Şu hakedişi belirleyen vicdan nasıl bir yapıdadır , seçiciler kimlerdir ve hangi standartlara göre değerlendirme yapılmıştır , lütfen bizi bilgilendirin .

Bilgiye ihtiyacımız var , şiirler kalsın .

Ozan Gözaçan
12.10.2009, 00:10
HAYIRLI OLSUN ARKADAŞLAR .... ben sevindim arkadaşlar trabzonun listeye girememiş olmasına ... çünkü bizim 61 projemiz var 61i de hayal olan ....

Gordon Freeman
12.10.2009, 00:11
ya bırakın tartışmayı zaten Türkiyeye vermezler.
Eskişehirli arkadaşı da kırmayalım artık.

E. Cumur61
12.10.2009, 00:14
öncelikle iyi akşamlar trabzonlu kardeşlerim ben eskişehirliyim tesadüfen googlden adaylığımuızla iligi haber sorgularken girdim .2016 aday iller arasında olmak beni çok gururlandırdı .üzüntünüzü anlıyorum kesşke trabzonda olsaydı bunu siz fazlasıyla hakediyorsunuz. fakat doürusunu sölemek gerkirse ne yol ne lütür sanat ne yaşam tarzı şehir içi ulaım açısından aday illerden iyi değilsiniz.şunu söyliyim eğerki kayseri yeni stad yapmasaydı ve abdullah gül faktörü olamsaydı kayseri hayatta seçilemc çünkü bunu kaldıracak bir şehir değil.diğer şehirlere lafım yok burda nüdus önemli değil bizim merkezdeki nüfusmuz 700 bin ilçelerimizin toplam nüfusu 150 bin. anlıcanız türkiyede merkez oalrka nüfusta 11. sıradayız yani küçük sayılmayız. yol bakimindan hicbir burda yazdiklarina teker teker cevap verecem.
1.yol bakimindan bir sorun kalmadi cok sukur zaten sampiyonaya kadar Trabzon ile istanbul arasi butun yollar tamir edilmis olur.ayrica sehir ici ulasimi cok rahat sehir ile ilceler arasi yollar cift serit gidis gelis genelde.
2. Sanat demissin Turkiyenin en gozde onemli taninan sanatcilari, yonetmenleri, yazarlari,ressamlari Trabzonlu, kimler mesela volkan konak,fatih akin,ertem egilmez,sunay akin,nihat genc,cemal akyildizve hepsinden otesi dunya ya 46 yil hukum surmus sair KANUNI SULTAN SULEYMAN bunlar sanatlarimizi gelistiren vesunan kisilerimiz.
Kulturumuzde insanlar gelin kolbastimizi horonumuzu gorsun, aksamlari sahilde yasami gorsun, yaylaya ciksin hosgoruyu muhabbeti gorsun misafirperverligi gorsun emin olun bir daha gelmek ister.
3.Yasam tarzimiza gelince milletin oraya gelmesinin sebebi zaten sampiyona olacagi icin burdan daha iyisini bulamazlar. Sehir ici ulasima gelince emin ol trabzonda sehir ici ulasim sorunu birtek meydanda var stadin da burasiyla ilgisi yok .yuruyerek bile en fazla yarim saatte gidersin stada

eses2688
12.10.2009, 00:20
2016 Avrupa Şampiyonası'nın evsahipliğine aday Türkiye Futbol Federasyonu, bugün Ankara'da Ulaştırma Altyapısı konulu bir toplantı organize etti.
Türkiye Futbol Federasyonu Başkanvekili Lutfi Arıboğan, Genel Sekreter Ahmet Güvener, Genel Sekreter Vekili ve Euro 2016 Proje Koordinatörü Orhan Gorbon ile Euro 2016 Proje Danışmanı Süheyl Önen'in de yer aldığı toplantıya UEFA'yı temsilen 2008 ve 2012 Avrupa Şampiyonaları Direktörü Martin Kallen ve UEFA Turnuvalar Direktörü Christoph Jung katıldı.
Toplantıda 2016 için aday gösterilen şehirlerarası ulaşım altyapıları, havaalanları, limanlar ve şehir içi ulaşım imkanları UEFA yetkilileriyle paylaşıldı ve her şehir için görüşleri alındı. Toplantıda Spor Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, Denizcilik Müsteşarlığı, DHMİ, SHGM, Karayolları Genel Müdürlüğü ve Devlet Demir Yolları'ndan yetkililer de hazır bulundu.
Toplantı sonrası bir açıklama yapan TFF Genel Sekreteri Ahmet Güvener; "2016 adaylığımız için çalışmalarımıza yoğun biçimde devam ediyoruz. Bugünkü toplantıda ülkemizin en güçlü yanlarından olduğunu düşündüğümüz ulaşım altyapısını UEFA yetkilileriyle paylaştık. İstanbul'da devam eden Ulaştırma Şurası'nda koyulan hedeflerden de bahsettik ve bu hedefler UEFA heyeti tarafından memnuniyetle karşılandı. UEFA yetkilileri Türkiye'nin ulaştırma altyapısıyla 2016'nın gereksinimlerini karşılayacağından eminler." dedi.

uefaya göre ulaşımın çok önemli olduğu aşikar ankara -eskişehir bitti eskişehir -istanbul devam ediyo ankara -istanbul devam ediyo hızlı tren projesi antalya konya ve izmirde hızlı tren projesinde düşünülüyo.bursa zaten yakın istanbul ve eskişehire sorun teşkil etmiyor. kayseri kalıyo geriye onuda zaten fedarasyon açıkladı hazır uefaya sunacağımız bir stadımız var elimizde diye.

Serdar A
12.10.2009, 00:28
Bunlarda aylar evvel tartışılmış , yakın bir konudan alıntılar ;

Şu mesaj , tüm kriterlerle ilgili genel bir toparlama .

Geçmiş sayfalarda bir kısım forum kullanıcısı hükumetin ve ona bağlı lobilerinin aldatmacasına inanmış ; Trabzon kentinin 2016 şampiyona adaylığı için uygun bir kent olmadığını Sivas'ın , Kayseri'nin , Kocaelinin , Konya'nın eskişehir'in hatta Antep'in konaklama ulaşım ve kent imkanları açısından Trabzon'dan daha uygun olduğunu belirtmişti .Bu açıdan da Trabzon'un dahil edilmememesinin doğal olduğunu savunmuştu . Biz onlara dilimiz döndüğünce cevap verdik , ortadaki durumun tamamen bir aldatmaca olduğunu açıkça belirttik .

Şimdi bu konunun bir daha açılmamak üzere kapanması için Kültür Bakanlığından derlenmiş bazı rakamları aktarmaya başlayarak iddialara cevap vermeye başlayalım .

BELGELİ KONAKLAMA TESİSLERİNİN ODA VE YATAK SAYISI- 2007

1. Antalya 425 bin
2. Mugla 182 bin
3. Istanbul 113 bin
4. Izmir 60 bin
5. Balikesir 37 bin
6. Ankara 30 bin
7. Nevsehir 21 bin
8. Mersin 17 bin
9. Bursa 15 bin
10. Denizli 12 bin
11. Trabzon 10 bin
-----18. Rize 4,3 bin
12. Adana 7 bin
12. Antep 7 bin
14. Konya 6,5 bin
15. Erzurum 6 bin
16. Kayseri 4,5 bin
16. Kocaeli 4,5 bin
18. Diyarbakir 4,3 bin
18. Sakarya 4,3 bin
21. Samsun 4 bin
21. Artvin 4 bin
23. Sivas 3 bin
24. Van 3 bin
25. Eskisehir 2,5 bin
25. Sanliurfa 2,5 bin

http://www.kultur.gov.tr/TR/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFF657B96472CD892038 020F3B0746F34B3

Yeni açılan 300(tam emin değilim , daha fazla olabilir) yataklı Novotel gibi , Of'ta yapılmakta olan yaklaşık 150 yataklı 5 yıldızlı oteller başta olmak üzere yukarıdaki rakamlara dahil olmayan pek çok yeni otel yatırımı daha var .

Buradan çıkan sonuç Trabzon'un yeterli olduğu değil , ilk 4 şehir dışında tüm kentlerin yatırıma muhtaç olduğudur .

Trabzon kentininin ekonomik yapısına ilişkin bulabildiğim en güncel rakamlar eski vali Hüseyin Yavuzdemir dönemine ait , hatırlatacak olursam ;
%19 ticaret
%18 tarım
%13 sanayi

Trabzon kenti turizm potansiyeline karşın yatırımların azlığından dolayı şehir ekonomisinde turizm gelirleri önemli bir yer tutamamaktadır . Fakat bu durum diğer taraftan yeni yapılacak yatırımların karlılığını da arttıran bir faktördür ve doğal teşvik olarak görülebilir . Devlette istihdam sayısına bağlı olarak bu yatırımları teşvik etmektedir . En son yapılan Novotel ( Novotel dünyanın en büyük ve prestijli oteller zincirlerindendir ) bile bu hazine desteğinden faydalanmıştır .

Sıra No: 237
Belge No: 83516
Tarih: 06/04/2006
Yeri: TRABZON - Yomra
Müracaat Sahibi: ACCOTEL YAPIM YATIRIM VE İŞLETİM A.Ş.
Adresi: Emirhan Cad.Barbaros Plaza 145/C Kat:12 (34350) Dikilitaş Beşiktaş/İSTANBUL
Yatırımın Nevi: KOMPLE YENİ YATIRIM
Toplam Yatırım (YTL): 12,573,378
Sabit Yatırım (YTL): 12,573,378
Döviz Kullanımı (Bin $): 180
İstihdam (Kişi): 100
Tanınan Teşvikler: G.M.=% 100, KDV İstisnası
Tam Kapasitede Üreteceği Mal ve Hizmetler: 200 ODA (4 Bed.Eng.Oda), 400 YATAKLI Dört Yıldızlı Otel, 500 KİŞİLİK 1Sınıf Lokanta, 220 KİŞİLİK Çok Amaçlı Salon, 50 KİŞİLİK Toplantı Salonu (2 Adet), Bar (2 Adet), Çalışma Ofisi, Türk Hamamı

kaynak http://www.treasury.gov.tr/mevzuat/nisan_2006.pdf

Peki il idarelerine kültür-turizm amaçlı altyapı uygulamaları ve yeniden düzenlemeleri vs. için yapılan devlet desteğinin yurt genelinde ulaştığı miktar ne kadardır? Euro 2016 alındığında en az 6 il bu yatırımlara ihtiyaç duyacak .

Ocak 2006 ( Yani 2005 yılında dağıtılan ) rakamlarına göre ; Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye'nin kültür ve turizm potansiyelini artırmak ve güçlendirmek amacıyla tüm illere toplam 197 milyon YTL'yi aşan ödenek gönderdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan aldığı bilgiye göre, ödeneklerin öncelikle "kültür-turizm amaçlı altyapı uygulamaları"nda kullanılması istendi.

...

İllerin kültür-turizm yatırımları için bakanlığın, bütçesinden toplam 270 milyon YTL ayırdığını kaydeden yetkililer, şu ana kadar bu miktarın 197 milyon 96 bin 557 YTL 93 YKR'sinin, illere turizm potansiyellerini artırmak ve güçlendirmek amacıyla gönderildiğini ifade ettiler.

Ödenek gönderilen illerden en şanslıları, yaklaşık 20 milyon YTL ile Antalya ve Aydın olurken, bu illeri yaklaşık 7 milyon YTL ile Erzurum, 5 milyon YTL (5 trilyon lira) ile Muğla ve 4 milyon YTL ile de Kilis izledi.

En az ödenek gönderilen il, yaklaşık 57 bin YTL ile Ardahan oldu. Bu ili 110 bin YTL ile Yalova, 133 bin YTL ile Bartın izledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığının "Turizm Stratejisi 2023" politikası ışığında bu teşviklerin ve ödeneklerin yıllar geçtikçe kademeli olarak arttırıldığı sonucunu çıkarabiliriz . Küresel krizin etisi altında bile , örneğin 2009 rakamları 2005 rakamlarının altında olmayacaktır .

...

Trabzon havalimanı yeterli midir ?

M.A.Y. tesislerinin yerine yapılacak ikinci pist ile dış hatlar terminalininde yeniden düzenleneceğini varsayarsak günlük maksimum charter kapasitesi kabaca iki katına çıkacağı sonucunu elde ederiz . Avrupa şampiyonası için rakamlar elimde yok fakat yine çok büyük organizasyon olan olan Uefa finali kriterlerini ( 2009 yılına kadarki şampiyonlar ligi finali standartları ) yerine getirebilecek sayılara ulaştığını söyleyebiliriz . Bu da yanılmıyorsam 500 charter a denk geliyor . Yine bu başlık altında Uefa ve CL finalleri için aranan kriterlerle ilgili bir mesajım mevcut .

Şehirlerarası karayolu ulaşım ağımız yeterli midir ?

Karayolu ulaşımında Hopa'dan İstanbul'a ve Gerede üzerinden Ankara'ya olan duble yollar şuan "transit olarak" Türkiyenin en büyük ve en yeni durumdaki otobanı . Kara ulaşımında Euro2016 projesinde aday gösterilebilecek onlarca şehirden daha iyi durumda . Akyazı projesi gerçekleşirse , Türkiyenin en modern otobüs terminallerinden biride bu otobanın üzerindeki yerini alacak .

Peki , deniz taşımacılığı Trabzon'un avantajı olabilir mi ?

Akyazı projesi içinde yer alabilecek bir feribot ve cruise limanı ile deniz taşımacılığı avantajlarıda kullanılabilir . Ufak bir örnek ; İDO'nun filosundaki 10 hızlı feribottan her biri 600 yolcu ve 120 araç kapasiteli . Yalova Yenikapı ( yaklaşık 55km ) arası yolculuk süresi resmi olarak 75 dakika . 25.000 üzerinde yatak ihtiyacını "gereğinden fazla yatırım yapmadan" karşılamak için çevre illere hızlı ulaşım çözümleri önem kazanacak . Bu bağlamda denizotobüsleride önemli bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor . Çevre illerimizde yerleşen şampiyona turistleri ; Deniz otobüsü seyehati sırasında dizüstü bilgisayarından nete girerek , sıcak içeceğini yudumlayarak ve Karadeniz kıyılarını seyrederek 2 saatlik yolculuğun ardından tam olarak stadın önünden inecek ve tribündeki yerini alacak ( :) ) . Konaklama tesislerinin tüm doğu karadeniz kıyılarına dağıtılması hem şampiyona sonrası kullanılmayacak ihtiyaç fazlası yatırımı engeller hemde tüm bölgede bir turizm girdisi yaratır . Karadeniz'de bunu yapmanın imkanı yok demeyin , Samsun bu konuda çalışmalara çoktan başlamış durumda . Dünyada da sayısız açık deniz örnekleri var . http://www.haber7.com/haber/20080815/Karadenizde-deniz-otobus-seferleri.php

En ucuz taşımacılık yöntemi olan Demiryolu yatırımı planlanabilir mi ? Planlanırsa tahmini maliyetleri ne kadardır ?

Ankara Ticaret Odası(ato) araştırmasından kes/yapıştır yaparsak : ( http://www.atonet.org.tr/yeni/index.php?p=206&l=1 )

DPT'nin hesaplamalarına göre, çift hatlı, elektrikli ve sinyalli 1 km.lik demiryolunun maliyeti düz arazide 1.4, engebeli arazide 3, çok engebeli arazide ise 4.2 milyon dolar. Buna karşın 1 km.lik otoyolun maliyeti düz arazide 6, engebeli arazide 12 milyon doları buluyor. Buradan çıkan sonuç: Karayolu demiryoluna göre 4 kat pahalı.
Avantajlar bununla da bitmiyor. karayolunun ömrü en fazla 13 yıl (bakım giderleri)ile sınırlıyken, Demiryolunun ömrü 30 yılı buluyor.

Taşımacılık maliyetleri de yatırım maliyetlerinden aşağı kalmıyor. Karayolu taşımacılığı, demiryolundan 7 kat pahalıya geliyor.

Yakıt açısından da demiryolu, karayoluna göre 6 kat ucuzdur.

Neden demiryolu politikamız bu kadar kısır kaldı ve Karadeniz mahrum bırakıldı , bunda turizm şirketlerinin payı nedir gibi konulara sonra gireriz . Şimdilik , çok geç kalmadığımız ve son 20 yılda 30 katrilyon otoyol yatırımı yapan ve yapmaya devam eden bir devlet için Samsun ve Erzurum'u Trabzon üzerinden demiryolu ile bağlamak , Çankırı-Amasya demiyolunu tamamlamak sanıldığı gibi büyük yük getirmeyecektir sonucuna çıkalım .

http://img25.imageshack.us/img25/2532/demiryolumaptc5.gif

Akyazı projesi gerçekleşirse stadyum ve etrafındaki yapılar , hatta otobüs terminali şehir dışında kalacak . Trabzon , şampiyona ayaklarından biri olursa , Akyazı-şehir merkezi-havalimanı ulaşımını ticari taksiler ve minibüslerle sağlayabilmek olanaksızlaşacak . Peki , Euro 2016 organizasyonundan sonra atıl hale gelmeyecek ve şehrin sürekli ihtiyaçları arasında olan taşımacılık yatırımı ne olabilir ?

Hafif raylı taşımacılık . Yine geçmiş sayfalarda üzerinde durulan konulardan biri . Özetlersek ; Trabzon kentinin ulaşım planlaması açısından en büyük avantajı , yatay şekilde gelişmesi . Yani tozlu raflardan bir türlü çıkarılamayan Söğütlü-Pelitli tranvay projesi tek bir hat üzerinde ilin en büyük ilçesi Akçaabat-Akyazı bölgesi-Avni Aker arazisi-şehir merkezi-liman-otogar-üniversite-havalimanını bağlantısı vaad ediyor . Bunu Türkiye'de 2-3 il dışında gerçekleştirebilmeniz kesinlikle olanaksız .

Söğütlü-Pelitli tranvay projesinin maliyeti ne kadar olabilir?

Bu proje hakkında net ve sağlıklı rakamlara ulaşamasamda , emsal olarak gösterebileceğimiz ve neredeyse aynı uzunlukta olan , hizmete girmiş bir tranvay hattı var .

Kayseray : Hattın ortalama uzunluğu 18 km ve altyapı çift hatlı ( gidiş-geliş) . 31 duraktan oluşuyor . Başlıngıçta 22 olan araç sayısı kademeli olarak 52'ye çıkarılacak , araçların bulabileceği en yüksek hız 75km/s . Günlük yolcu taşıma kapasitesi 120.000 . Kayseri bu projeyi 2 yıl gibi kısa bir sürede tamamladı . Trabzon şehir özellikleriyle bütün önemli merkezleri yaklaşık 20 km bir ağda birleştirebilirken Kayseri bunu sağlayabilmek için 2. kısım 3.kısım 4.kısım planlamaları yaptı . Yani Trabzon'a oranla en az 4 kat maliyet anlamını taşıyor . Bir de , ilgili forumlardan takip edenler bilir , Kayseray Söğütlü-Pelitli projesine oranla çok daha fazla trafik ve yol düzenlemesi gerektrmiş ve maliyeti arttırmış bir projedir .

17,5 km'lik birinci kısım toplam maliyeti yaklaşık 200 milyon ytl olarak gerçekleşti ki bu rakam bile CHp il başkanı Enver Özdemir'in bir çok yolsuzluk iddiasına maruz kalmıştı .

Bu çapta bir proje Trabzon belediyesinin imkanlarını aşma ihtimalide vardır . Üstelik ödenek aksamaları yapım sürecinide uzatacağından , 2 yıl diye başlayan proje çok daha uzun zaman dilimlerinde tamamlanamayabilir . Tranvayın bir alternatifi var mı ? Metrobüs . Çok daha ucuz , çok daha az trafik yol düzenlemesine ihtiyaç duyan , çok daha az bakım onarım maliyeti olan ve uygulama süresi çok daha kısa bir yöntem . Tranvay ve metro maliyetleri her geçen gün daha da azalsada bir çok dünya kentinde metrobüs tercih edliyor olması toplu taşımacılığın geleceği ile ilgilide ipuçları veriyor .

İstanbul'dan bir uygulama örneği ile bitirelim ; Avcılar Zincirlikuyu metrobüs hattı yaklaşık 29km ve 25 istasyondan oluşuyor . İ.B.B'ye toplam maliyeti 17 milyon dolar . Metrobüs araçlarının fiyatları da 500.000 euro ile 1,2 milyon euro arasında değişmekte . ( İstanbul'da çalışanların çok büyük kısmı metrobüs değil )

---------------------------------------

Dilim döndüğünce , kafamdakileri toparlayabildiğim ölçüde bazı iddialara cevap vermeye çalıştım . Hala , "Trabzon euro2016 adaylık başvuru dosyasının içinde olmayı haketmiyor" düşüncesini savunan arkadaşlar gerekçelerini açıkça belirtirse , bizde araştırmamızı genişletmeye çalışalım .

Bu mesajlarda biraz Dokap'ın yapısına ilişkin genel özetler . Daha ayrıntılı yüzlerce sayfalaık resmi dosyaları devlet kaynaklarından bulabilirsiniz .

Kesinlikle katılmıyorum . Bu ülke Gap'tan ibaret değil .

90'lı yıllarda başlayan , ikibinli yıllarda somutlaştırılan , Türkiye Cumhuriyetinin 4 büyük kalkınma projesi ve irili ufaklı pek çok daha taslak var . GAP dışında , DAP(Doğu Anadolu Projesi) KOP(Konya Ovası projesi) , Dokap(Doğu Karadeniz projesi) zaten çok uzun yıllardır dillerde olan , ciddi araştırma fizibilite bütçeleri kullanmış projeler . Bunların yanında ZBK Sanayi Projesi (Zonguldak-Bartın-Karabük) , Çukurova projesi , Antalya Mersin Projesi ve Doğu Marmara Planlama Projesi gibi pek çok daha plan var . Tüm bunlar 2020'li yıllarda ülkedeki ekonomi sanayi turizm faaliyetlerinin bir iki bölgeye yığılmasını önlemeye başlaması ve homojen bir dağılım sürecini başlatması öngörülüyor . Bu projelere yenileride her an eklenebilir . Örneğin Trakya bölgesinde kırsal kesimin kalkındırılması ile ilgili ön çalışmalar bir süre önce başlatıldığını biliyoruz .

Yani Trabzondaki bu değişim sinyalleri dönemsel bir durum değil , gelecekte çok daha değerlenecek bu bölgede fırsat var iken yatırım yapmanın peşinde olanlar var . Kentimiz için dönüm noktası olacak demiryolunun gelmesi de kesinleşti , nereden geçeceği konusunda da artık ortada iki ihtimal kaldı , mühendislerin raporları iletildi . Türkiye su raporlarında 50 yıl sonra bölgesel olarak su kaynakları kendi insanına yetecek tek bölge Doğu Karadeniz . Yüzlerce irili ufaklı santrali ile enerji üretim merkezi , ulaşım ağları ile Rusya , İran , Avrupa , Ceyhan , İstanbul bağlantıları kurulmuş bir antrepo üssü ve ülke kapısı olacak bölge . Dokap ile aynı zamanda modern kent merkezleri , tarım reformlarıyla , turizm planlamaları ve kültürel yatırımlarıyla diğer tüm projeleri geride bırakmaya da adaydır .

Bu planın neresindeyiz ? Kağıt üzerinde yolun yarısı geçildi , içinde olduğumuz yıllar temel atma törenlerinin , ihaleye çıkma dönemlerinin olduğu yıllar . Tüm bu planın içerisinde elbette Trabzonspor'da payına düşeni alacaktır . Ancak bizim mücadelemiz bunu geç olmadan , vakit kaybetmeden alabilmektir . Zira rakiplerimiz durmuyor . Bizlerde duramayız .

Yomra Bay gibi projelerin bir bir gün yüzüne çıkmaya başlaması aslında DOKAP'ın ilerleyen yıllarda hızlanarak şeklen ortaya çıkmaya başlayacağına işaret ediyor olabilir .

Bu projenin merkezi kaçınılmaz olarak Trabzon kenti . Dolayısıyla Dokap'ın Mekansal Yapının Güçlendirilmesi Programında da en çok yatırım görecek şehir Trabzon kenti olacak . Yani Yomra Bay'ın yatırım maliyeti uçuk gelmesin , daha fazlası da olacak .

Bu programın alt başlıkları arasında , Karadeniz Sahil yolu bitti sayılır , Trabzon Rize koridor gelişimi de klasik şehir yerleşimine uygun , DOKAP-DAP-GAP ulaşım bağlantısı kapsamında Çaykara boğazından Karadeniz'e çıkacak demiryolu hızlı tren projesi çalışmaları hızla sürüyor . Entegre liman ağlarının oluşturulması konusunda da çalışmalar sürüyor . Uygulamaya konan Yomra Bay dışında irili ufaklı yapılmış ve yapılacak olan pek çok proje daha kentin turizm potansiyelini arttırmaya ve kent yapısını iyileştirmeye yönelik . İç kesimlerdeki kent merkezlerinin geliştirilmesinin bir bölümü olan ulaşım altyapısının yeniden ele alınması . Dokap'ın bu programında bir çok alt başlık daha birinci derecede Trabzon'a yarar sağlayacak özellikte .

Projenin asıl güçlü yanları enerji üretimi , iyileştirilmesi , tarımsal konular üzerinde . Konuyu dağıtmadan toparlayacak olursam ; Türkiyenin 4 büyük kalkınma projesiniden biri olacak olan Dokap beraberinde özellikle Trabzon kentinin çehresini değiştirecek ve kültür turizm yatırımları için doğal teşvik yaratacaktır . Proje büyük kısmı tamamlandığında bölgemiz yurdun Yatak-Konaklama kapasitesi en yüksek bölgelerinden biri olacak ve ulaşım altyapısı büyük ölçüde tamamlanmış olacak .

Federasyon , 2016 Avrupa Şampiyonasını Türkiye'ye kazandırmak istiyorsa yatırım maliyetinde stadyumların gerçekten çok küçük bir payı olduğunu iyi biliyor . "İdare eder" biçimde altyapı ve konaklama ihtiyacını karşılayabilmek için devletin planlamasını yaptığı ve harcamayı planladığı 1 milyar dolar var . Stadyum inşaatları hariç .

İşte bu noktada Trabzon şehri devrede olmalı . Şampiyona tarihi , DOKAP projesinde kağıt üzerinde son çeyreği gösteriyor . Trabzon , 2016'ya gelindiğinde ; daha önce Uluslararası en az 1 organizasyona evsahipliği yapmış , ülkenin kapasitesi en geniş havalimanlarından birine sahip , liman imkanları çok gelişmiş , en az 30.000 civarında yüksek kalitede konaklama imkanına sahip , kültürel-turizm öğeleriyle ve şehrin futbol kimliği ile şampiyonada temsil verilmemesi son derece haksızlık olacak bir kent haline gelecek .

Akyazı , Değirmendere ya da stadın mevcut arazisi ... Trabzon şehri kendi iç potansiyeli ile bu yatırımı kaçınılmaz hale getirmeye devam ediyor .

Şimdi mesele Trabzon halkı ve Trabzon'un ekonomisi dışında tüm Türkiye'deki Trabzonspor taraftarlarının 2016 projesinin ne derece takipçisi olacağı ile alakalı .

Çok övündüğünüz demiryolu ağı Anadolu'nun 100 yıl önceki ulaşım planından kalma , günümüze dek geliştirilmiş yapıdır . Bu güne kadar bunu yurdun geneline yayılamamış olmasının ayıbını da bir kenara bırakalım . Evet , 2016 yılında bir Avrupa şampiyonasına 1900'lü yılların başında oluşturulmuş bir altyapı ile aday olmaya çalışmak oldukça vahim bir durumdur ama hadi onu bir kenara koyalım .

Uefa'ya giden adaylık dosyasının üzerinde ne yazıyor ? Ege kupası mı ?

yorumsuz6117
12.10.2009, 00:32
fazla takmayın bence nasıl olsa bize vermezler..:)

İHSAN
12.10.2009, 00:36
Bilmiyorum neye göre belirlemişler illeri ancak, söz konusu kriterlere Trabzon ili haiz olsa idi seçilirmiydi, bundan emin değilim.

Aslında, seçilmemiş olmamıza şaşırmadım. Çünkü, Ulusoy döneminde dahi aday listesinde ismimiz geçmiyordu. Yahu, bu kadar lobisi olup da listeye giremeyen bir il, ya gerçekten hazır değildir ya da almamak için direniliyor.

Diğer illere nazaran hazır olduğumuz düşünülebilir belki, ama genel olarak ,bence Trabzon hazır değil. Ha, albayrak efendi stadyumla ilgili biseyler yapsaydı secilebılırdık. Cunku en azından harcanan emegın hatırına aday gosterırlerdı.

eses2688
12.10.2009, 00:39
büyüklerimiz kararlarını vermişler neye göre neden nasıl verdiklerini her konu el alarak uzun uzun tartışılır.kimine göre yanlıştır kimine göre doğru bugün mersinden bir yazar çıkıp itiraz ediyo ve uzun uzun neden seçilmediklerini seçilemeleri gerektiğini anlatıyo gaziantepten bir yazar itiraz ediyo aynı şekilde adandan birileri çıkıyo biz niye yokuz v.s yani her şehrimizin ayrı bir güzelliği var.demekki uzun uzun düşünüldü ve planalr yapıldı en uygun yerler belirlendi .ilerki zamanda fedarasyondan bu konuya ait bi açıklama gelicektir ozaman herkes neden seçildiğini yada seçimediğini öğrenecektir.

gerenimo
12.10.2009, 01:06

ben eskişehirde 5 yıl üniversite okudum çok severim eskişehiri. samsunluyum. her ikisi de hesapca tarabzaondan büyük şehirdir, ancak iki şehirde trabzon kadar bu ülkenin sporuna siyasetine sanatına doğrudan etki edemezler. trabzonun yapısı bu anlamda farklılık gösterir.
kaldı ki şampiyonaya ev sahipliği yapmanın kriteri şehirde yaşayan insan sayısıyla ne gibi alakası olabilir. önemli olan orda futbola ilgi, ulaşım ve barınma altyapısıdır.
alyapıyı sağlamak da idarecilerin görevidir. altyapı yok diye kimse bu bahanenin arkasına sığınamaz. bir futbol turnuvası düzenlecekse, istanbulun ardına ilk yazılcak il trabzondur. bunu yapmamak ya da kabul etmemek bu şehre hakettiğini vermemektir. lütfen sen de futbol denen oyunun ruhuna göre düşünün.

mustafaction
12.10.2009, 02:04
gereken yapılır bence

ceserdar
12.10.2009, 02:22
Aslında Türkiye'nin ve Trabzon'un sorunu aynı. Yöneticilerinin kafası örümcek ağlarıyla dolu. Hiç tanımadığı, hakkında en ufak bilgisinin olmadığı konularda yöneticilerimiz kalkıp yorum yapıyorlar. Bunu gören halk ne yapmaz? Aslında Trabzon içi altın dolu bir sandığın üstünde oturuyor. Sadece Trabzon değil, bütün Karadeniz Bölgesi. Ne kadar hor davranılsa da Dünya'nın en önemli doğa noktalarında birisi Doğu Karadeniz. Çevreye, denize biraz önem versek, hor davranmayıp gerçek bir Avrupa ülkesi gibi çevre politikalarımız olsa, temiz sahillerde insanlar denize de girebilir. Sadece denize paralel yapılacak bir demiryolu hattı ile kaç şehir birleştirilir ortada. Bir raylı sistem projesi ile Trabzon'un bütün ulaşım sorunları çözülür. Zaten bunlar çok detaylı bir şekilde anlatılmış.

Bir de bir kentin ufaklığı büyüklüğü neye göre ölçülür anlamam. Kendimizin ufacık dünyaları ile bir kenti değerlendirmek, gelişmişliği birkaç zincir marketin şubelerine indirmek çok yanlış. Bir kitapsever için bir şehirde kitapçıların ve kütüphanelerin sayısı çok önemlidir mesela. Ben doğduğumdan beri İstanbul'dayım, Beyazıt Kütüphanesi'nde başka küyüphane, İstiklal Caddesi'nden başka bir yerde de kitapçı görmedim. :) Şehirleri neye göre değerlendiriyoruz. Mesela Erkeklerin %70'i şehirleri sahip oldukları gece hayatı ve yaşayan karşı cinsin güzelliklerine göre değerlendirirler. :) Beş vakit namaz kılan en yakın arkadaşım Prag'a gitti, ulan bir kere bir müzeye bir sanat galerisine gittin mi diye sordum:), adam camiye bile gitmemiş. :) Ömründe yağmur yağdıktan sonra doğadan çıkan kokuyu almamış, tereyağ sevmeyen adamlar Trabzon'u değerlendiriyor. :) Hoş Trabzon adamı bunların hepsinin müptelası yapar.

Ben Eskişehir'e de gittim mesela. Trabzonu da iyi bilirim. Eskişehir güzeldir hoştur da, orada olup da Trabzon da olmayan ne var fazla? Eskişehir daha düzenli bir şehir, alışveriş merkezleri vs bunları geçelim mesela. Kapitalist düzen insanları haftanın 6 günü çalıştırıyor, kalan bir günde de 6 günde kazandığın parayı git alışveriş merkezlerinde harca diyor. Sonra bu hayatlarla yaşamı değerlendiriyoruz. Hoş benim de ekstradan bir numaram yoktur. :)

KUTADGU
12.10.2009, 08:58

Yeter da kapatın işte.
Yeter ama da.

Alevlendiniz birden ?
Ne şaşırdınız ?
Ne bekliyordunuz ?

Hepimize iyi uykular.

Uzundur seni görmemiştik.

Daha sık uğra.

Hotaman
12.10.2009, 11:01
Çok övündüğünüz demiryolu ağı Anadolu'nun 100 yıl önceki ulaşım planından kalma , günümüze dek geliştirilmiş yapıdır . Bu güne kadar bunu yurdun geneline yayılamamış olmasının ayıbını da bir kenara bırakalım . Evet , 2016 yılında bir Avrupa şampiyonasına 1900'lü yılların başında oluşturulmuş bir altyapı ile aday olmaya çalışmak oldukça vahim bir durumdur ama hadi onu bir kenara koyalım .

Can Serdar, ciğer Serdar ne güzel özetlemişsin. Söz konusu demiryolu ağı için bizzat Mustafa Kemal Paşa'nın çizdiği bir proje vardır. O proje içinde bizde vardık ta Batum'a kadar.

"Demir ağlarla ördük ana yurdu dört baştan." Kimse bu sözümü hiçbiryere çekmesin, gayet makul bir soru soruyorum, biz bu ana yurda dahil değil miyiz?

İsteyen istediğine inansın. Ben bize adil davranıldığına inanmıyorum!

Uefa'ya giden adaylık dosyasının üzerinde ne yazıyor ? Ege kupası mı ?

Selim Turan
12.10.2009, 12:53
Bence Kupanın ismi şöyle olması gerek.

West Turkey 2016

Çok yakışır doğrusu

Selim Turan
12.10.2009, 14:08
Son oynanan 3 Avrupa şampiyonasına ev sahipliği yapmış olan şehirler.

Ayrıca Nüfusu Trabzon seviyesinde ve daha az olan şehirlerin kulüpleri ve ülkelerindeki en üst düzey liglerindeki başarıları.

Şehir Merkez Nüfusları

EURO 2004 PORTEKİZ

Braga 175,063 SC Braga 1 Kupa şampiyonluğu
Guimaraes 161,876
Porto 221.800 FC Porto 24 Şampiyonluk, 1 Süper Kupa, 2 Şampiyonlar Ligi, 1 Uefa Kupası şampiyonluğu
Aveiro 73,559 SC Beira-Mar 1 kupa şampiyonluğu
Coimbra 137,212 Associação Académica de Coimbra 1 Kupa şampiyonluğu
Leiria 119,870
Lisbon 564,657
Loule 62,295
Faro 58,305

EURO 2000 HOLLANDA-BELÇİKA

Rotterdam 584.046
Amsterdam 762,057
Brüksel 1,080,790
Bruges 117,224 Club Brugge 13 Şampiyonluk
Eindhoven 212,141 PSV Eindhoven 21 Şampiyonluk
Arnhem 146,095 Vitesse
Liege 187,086 Standard Liege 10 Şampiyonluk
Charleroi 201,300 R.Charleroi S.C. 1 Şampiyonluk

EURO 96 İNGİLTERE

Londra 7,556,900
Manchester 464,200
Liverpool 434,900
Birmingham 1,016,800
Leeds 770,800
Sheffield 534,500
Newcastle 273,600 Newcastle United 6 FA Cup, 1 ICFC (Yeni adı Uefa)
Nottingham 292,400 Nottingham Forest 1 Lig, 2 Şampiyon Kulüpler Kupası Şampiyonluğu

EURO 92 İSVEÇ

Göteborg 502,833
Solna 61,717 AIK 4 Şampiyonluk
Malmö 290,078 Malmö FF 18 Şampiyonluk
Norrköping 83,561 IFK Norrkoping 12 Şampiyonluk

bordo61
12.10.2009, 14:20
Böyle bilgili araştırmacı arkadaşların işin rakamıyla cevaplamasını çok beğeniyorum ve severek okuyorum.

Tebrikler arkadaşlar

Sefa Murat Dokuz
12.10.2009, 16:04
Konya mı allah belanızı versin çok açık konuşuyorum bilgisiz cahil herifler.
Eskişehir şehir olarak gelişmiştir Trabzon'a göre ama bunun adaylıkla ne alakası olabilir. Hiç bir etkisi olamaz. Trabzon kültürel olarak gelişmişliği var ve konaklama olanakları çok daha fazla. Uluslarası bir Havaalanı var. Trabzonspor var. Futbol'un beşiği. İnşallah Türkiye ye vermezler. Bu işin rantını yiyemezsiniz.

eses2688
12.10.2009, 16:37
havaalanınımı tercih edersin yoksa dip dipe komşu illerimi fedarasyon bunu göz önüne almış ve karar almış.trabzonda oynanan bi grup maçından sonra sadece uçakla yolculuk yeterli değilidir.ama bursa eskişehir istanbul konya antalya izmiride ekleyebiliriz buna birbirine paralel ve dikey olarak yakın illerdir ve ulaşım imkanları yeterlidir.yani avrupadan gelenler değil sadece sorun bunların ülke içindeki şehirler arasındaki turnuva yolculuklarıdır.aday illerimiz arasında hızlı tren havaalanı ve yakın olması sebebiyle kara yolu tercihleri mevcuttur.

bordox
12.10.2009, 16:51
havaalanınımı tercih edersin yoksa dip dipe komşu illerimi fedarasyon bunu göz önüne almış ve karar almış.trabzonda oynanan bi grup maçından sonra sadece uçakla yolculuk yeterli değilidir.ama bursa eskişehir istanbul konya antalya izmiride ekleyebiliriz buna birbirine paralel ve dikey olarak yakın illerdir ve ulaşım imkanları yeterlidir.yani avrupadan gelenler değil sadece sorun bunların ülke içindeki şehirler arasındaki turnuva yolculuklarıdır.aday illerimiz arasında hızlı tren havaalanı ve yakın olması sebebiyle kara yolu tercihleri mevcuttur.

Ülkede her yatırımı her ulaşımı İstanbul'a ve Batı'ya göre ayarlarsa yönetenler sonra böyle olur.Ulaşımınız gelişmişse bu tür organizasyonlar yatırım yapılması gereken yerlere kaydırılır,alt yapısını tamamlarsın.
Ülkeyi doğu-batı hattında ilerletip kuzey-güney hattınıda kaderine terkedersen ulaşımı çözemezsin.
Seçilen illerin kritelerleri nedir bilmiyorum ama Trabzon,Antep-Diyarbakır'dan birisi bir şekilde yer almalıydı eğer organizasyona Türkiye adına katılım kararı alınıyorsa,mevcut tercihler Türkiye'yi kapsamıyor.

Bir değil iki değil,her şeyde böyle çok saçma sapan kararlar veriliyor.

doctorsurgeon
12.10.2009, 16:57
Bu sitede Faruk Özak'ın dokunulmazlığımı var. Benim mesajımı kim neden sildi acaba?.

doctorsurgeon
12.10.2009, 17:01
Faruk Özak'ın 1996'daki pasifliği bu kente ve takıma o kadar çok şey kaybettirmiştir ki düşündükçe o günleri yaşayanların içi yanar. Aynı pasiflik, üstelik yetki elindeyken bugün de devam ediyor. Bu mesajda silecek ne vardır onu da silen dostumuz açıklarsa sevinirim.

Fatih
12.10.2009, 17:03
Bu sitede Faruk Özak'ın dokunulmazlığımı var. Benim mesajımı kim neden sildi acaba?.
Bu sitede Faruk Özak da dahil hiçkimsenin dokunulmazlığı yoktur.Düzeyli eleştiriye her zaman izin veriyoruz vereceğiz de.

Hekimoğlu
12.10.2009, 17:04
Faruk Özak'ın 1996'daki pasifliği bu kente ve takıma o kadar çok şey kaybettirmiştir ki düşündükçe o günleri yaşayanların içi yanar. Aynı pasiflik, üstelik yetki elindeyken bugün de devam ediyor. Bu mesajda silecek ne vardır onu da silen dostumuz açıklarsa sevinirim.Önceki mesajınız aynı idi ise ben de silinecek birşey görmedim ayrıca Faruk Özak konusunda da haklısınız size katılıyorum.

ispiroğlu
12.10.2009, 17:23

ABD 1994

Stadyumlardan ikisi olan Standford Stadium ile RFK Stadium'un uzaklığı yaklaşık 4500 km

Fransa 1998

http://img48.imageshack.us/img48/1192/unbenannttg.jpg
Portekiz 2004

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1e/Em2004.png

Almanya 2006

http://img48.imageshack.us/img48/90/250pxwm2006.png

ulaşım konusunda farabi kardeşin teferruatlı cevabı mevcut.

havaalanınımı tercih edersin yoksa dip dipe komşu illerimi

biraz değiştirelim soruyu:
bu turnuvayı zaten mevcut olan projeleri hayata geçirebilmek için bir fırsat olarak mı kullanırsın yoksa zaten zengin olan batı Türkiye'yi daha da zengin edip aradaki doğu batı farkını daha da büyütmek için mi kullanırsın?

fedarasyon bunu göz önüne almış ve karar almış.

http://img48.imageshack.us/i/unbenannttg.jpg/

Selim Turan
12.10.2009, 17:40
Ya keşke şu BMN taraftar ödülleri öncesi bu başlığı görseydim. Erdoğan Arıkan'a bu durum hakkında çok şey söylerdim. Artık en yakın Stadyum programında kaygılarımızdan bahsetmiş olurdu.

Yıllardır denmiyormu Doğuya teşvik doğuya teşvik. Bundan kral teşvikmi olurdu yatırım için.

oguz altinbas
12.10.2009, 17:55
gayet normal iki nedeni var bunun...1-)şehrimizin stad,ulaşım(sehir içi),otel gibi ciddi konularda eksikliği var.2-)takımızın son yıllardaki başarızlıgı ve buna istinaden tff trabzonlu yöneticilerinin olmaması..

eses2688
12.10.2009, 17:58
doğuya teşviki sizden çok istiyorum ve gelişmesinide canı gönülden istiyorum.organizasyonu bu yönden nimet olarak görüyorsunuz.ya madalyonun öteki tarafından bakıldığında sizce doğuya verilmesinin nekadar tehlikeli ve riskli olduğunu görmüyorsunuz.eğer böyle organizasyonlarla gelişecekse vay halimize biz kendi içimizde kendi imkanlarımızla buna el atmalıyız.ben bi diyarbakırda bir antepte düzenlemesini bir türk vatandaşı olarak isterim ama amasıda bilnçli düşünürsek çıakcak provakatörler silahlı çatışmalar halkın cahilliği görgü kuralları bunlar avrupalıya nasıl yansır düşünüyormusunuz.dünyaya rezil oluruz protestolar ve provakatörlerin yapacakları planlar sonra yerel halkın yabancılara kötü gözle bakması her şekilde ne bilim bi yabancı bi hristiyan bir açık kadın bir alkol alan yabancı sonra empreyalizm diye çıkacak çatışmalar vs.saymakla bitmez bu organizasyon bizim gelişmemizle değil gelişmiş olan yerlerimizle alakalı olmalıdır.yoksa sitemediğimiz sonuçlar doğar ve önüne geçilmez.

ispiroğlu
12.10.2009, 18:04
doğuya teşviki sizden çok istiyorum ve gelişmesinide canı gönülden istiyorum.organizasyonu bu yönden nimet olarak görüyorsunuz.ya madalyonun öteki tarafından bakıldığında sizce doğuya verilmesinin nekadar tehlikeli ve riskli olduğunu görmüyorsunuz.eğer böyle organizasyonlarla gelişecekse vay halimize biz kendi içimizde kendi imkanlarımızla buna el atmalıyız.ben bi diyarbakırda bir antepte düzenlemesini bir türk vatandaşı olarak isterim ama amasıda bilnçli düşünürsek çıakcak provakatörler silahlı çatışmalar halkın cahilliği görgü kuralları bunlar avrupalıya nasıl yansır düşünüyormusunuz.dünyaya rezil oluruz protestolar ve provakatörlerin yapacakları planlar sonra yerel halkın yabancılara kötü gözle bakması her şekilde ne bilim bi yabancı bi hristiyan bir açık kadın bir alkol alan yabancı sonra empreyalizm diye çıkacak çatışmalar vs.saymakla bitmez bu organizasyon bizim gelişmemizle değil gelişmiş olan yerlerimizle alakalı olmalıdır.yoksa sitemediğimiz sonuçlar doğar ve önüne geçilmez.

haklısınız tabi. Kayseri'nin doğusundan itibaren utanç duyduğumuz üçüncü dünya illerimiz başlıyor. Cehaletimiz işte zaten buradan bile belli oluyor, affedin nolur.

eses2688
12.10.2009, 18:11
haklısınız tabi. Kayseri'nin doğusundan itibaren utanç duyduğumuz üçüncü dünya illerimiz başlıyor. Cehaletimiz işte zaten buradan bile belli oluyor, affedin nolur.

benim suçum yok valla doğunun bu durumundan buzamana kadar geln iktidarlara sormak lazım sen kime oy veriyorsun diye sorarsan ben boş atıyorum.ben burda doğuyu kötülemedim gerçekleri söyledim bugün doğudaki adamda bunun farkında.

Oktay AKKUŞ
12.10.2009, 18:13
Türkiye'nin sayılı üniversitelerinden
Türkiye'nin Doğusundaki altın şehrinden
Türkiye'nin futbolu en yakışan şehrinden
Bu organizasyonu esirgiyorlarsa...

magicyattara
12.10.2009, 18:13

Bu saydığın endişelerin dışında tutulabilecek tek il nerdeyse Trabzon.Trabzon'da olmayan tehdit başta İstanbul olmak üzere diğer kentlerin de çoğunda mevcut.
Zaten bu nedenle şampiyonayı almamız çok zor.

Diğer yönden,konaklama açısından oldukça geride kalmış,Kayseri,Eskişehir ve Konya'nın organizasyonu nasıl kaldıracakları da ayrı bir konu.Hadi kapadokya nedeniyle Kayseri'de bu sorun yok diyelim ama ya Eskişehir ve Konya bu kapasiteleriyle organizasyonu nasıl kaldıracaklar.Kimse gelipte 1 ay sürecek bir organizasyon için buralara Otel yapmaz.

Netice de bu şıkları alt alta topladığımızda Türkiye maalesef bu organizasyonu alamaz.
Ki bu şampiyona 16 değil 24 takımla yapılacak.Bu da daha çok maç demektir ve çok daha organize alt yapılar gerektirir.

ispiroğlu
12.10.2009, 18:20
gayet normal iki nedeni var bunun...1-)şehrimizin stad

Konya hangi stadla katılacak? Atatürk Stadı ile mi? Peki Eskişehir? 19 binlik stadlarıyla mı? Bursa?

ulaşım(sehir içi),

Trabzon havalimanı yeterli midir ?

M.A.Y. tesislerinin yerine yapılacak ikinci pist ile dış hatlar terminalininde yeniden düzenleneceğini varsayarsak günlük maksimum charter kapasitesi kabaca iki katına çıkacağı sonucunu elde ederiz . Avrupa şampiyonası için rakamlar elimde yok fakat yine çok büyük organizasyon olan olan Uefa finali kriterlerini ( 2009 yılına kadarki şampiyonlar ligi finali standartları ) yerine getirebilecek sayılara ulaştığını söyleyebiliriz . Bu da yanılmıyorsam 500 charter a denk geliyor . Yine bu başlık altında Uefa ve CL finalleri için aranan kriterlerle ilgili bir mesajım mevcut .

Şehirlerarası karayolu ulaşım ağımız yeterli midir ?

Karayolu ulaşımında Hopa'dan İstanbul'a ve Gerede üzerinden Ankara'ya olan duble yollar şuan "transit olarak" Türkiyenin en büyük ve en yeni durumdaki otobanı . Kara ulaşımında Euro2016 projesinde aday gösterilebilecek onlarca şehirden daha iyi durumda . Akyazı projesi gerçekleşirse , Türkiyenin en modern otobüs terminallerinden biride bu otobanın üzerindeki yerini alacak .

Peki , deniz taşımacılığı Trabzon'un avantajı olabilir mi ?

Akyazı projesi içinde yer alabilecek bir feribot ve cruise limanı ile deniz taşımacılığı avantajlarıda kullanılabilir . Ufak bir örnek ; İDO'nun filosundaki 10 hızlı feribottan her biri 600 yolcu ve 120 araç kapasiteli . Yalova Yenikapı ( yaklaşık 55km ) arası yolculuk süresi resmi olarak 75 dakika . 25.000 üzerinde yatak ihtiyacını "gereğinden fazla yatırım yapmadan" karşılamak için çevre illere hızlı ulaşım çözümleri önem kazanacak . Bu bağlamda denizotobüsleride önemli bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor . Çevre illerimizde yerleşen şampiyona turistleri ; Deniz otobüsü seyehati sırasında dizüstü bilgisayarından nete girerek , sıcak içeceğini yudumlayarak ve Karadeniz kıyılarını seyrederek 2 saatlik yolculuğun ardından tam olarak stadın önünden inecek ve tribündeki yerini alacak ( :) ) . Konaklama tesislerinin tüm doğu karadeniz kıyılarına dağıtılması hem şampiyona sonrası kullanılmayacak ihtiyaç fazlası yatırımı engeller hemde tüm bölgede bir turizm girdisi yaratır . Karadeniz'de bunu yapmanın imkanı yok demeyin , Samsun bu konuda çalışmalara çoktan başlamış durumda . Dünyada da sayısız açık deniz örnekleri var . http://www.haber7.com/haber/20080815/Karadenizde-deniz-otobus-seferleri.php

En ucuz taşımacılık yöntemi olan Demiryolu yatırımı planlanabilir mi ? Planlanırsa tahmini maliyetleri ne kadardır ?

Ankara Ticaret Odası(ato) araştırmasından kes/yapıştır yaparsak : ( http://www.atonet.org.tr/yeni/index.php?p=206&l=1 )

DPT'nin hesaplamalarına göre, çift hatlı, elektrikli ve sinyalli 1 km.lik demiryolunun maliyeti düz arazide 1.4, engebeli arazide 3, çok engebeli arazide ise 4.2 milyon dolar. Buna karşın 1 km.lik otoyolun maliyeti düz arazide 6, engebeli arazide 12 milyon doları buluyor. Buradan çıkan sonuç: Karayolu demiryoluna göre 4 kat pahalı.
Avantajlar bununla da bitmiyor. karayolunun ömrü en fazla 13 yıl (bakım giderleri)ile sınırlıyken, Demiryolunun ömrü 30 yılı buluyor.

Taşımacılık maliyetleri de yatırım maliyetlerinden aşağı kalmıyor. Karayolu taşımacılığı, demiryolundan 7 kat pahalıya geliyor.

Yakıt açısından da demiryolu, karayoluna göre 6 kat ucuzdur.

Neden demiryolu politikamız bu kadar kısır kaldı ve Karadeniz mahrum bırakıldı , bunda turizm şirketlerinin payı nedir gibi konulara sonra gireriz . Şimdilik , çok geç kalmadığımız ve son 20 yılda 30 katrilyon otoyol yatırımı yapan ve yapmaya devam eden bir devlet için Samsun ve Erzurum'u Trabzon üzerinden demiryolu ile bağlamak , Çankırı-Amasya demiyolunu tamamlamak sanıldığı gibi büyük yük getirmeyecektir sonucuna çıkalım .

http://img25.imageshack.us/img25/2532/demiryolumaptc5.gif

Akyazı projesi gerçekleşirse stadyum ve etrafındaki yapılar , hatta otobüs terminali şehir dışında kalacak . Trabzon , şampiyona ayaklarından biri olursa , Akyazı-şehir merkezi-havalimanı ulaşımını ticari taksiler ve minibüslerle sağlayabilmek olanaksızlaşacak . Peki , Euro 2016 organizasyonundan sonra atıl hale gelmeyecek ve şehrin sürekli ihtiyaçları arasında olan taşımacılık yatırımı ne olabilir ?

Hafif raylı taşımacılık . Yine geçmiş sayfalarda üzerinde durulan konulardan biri . Özetlersek ; Trabzon kentinin ulaşım planlaması açısından en büyük avantajı , yatay şekilde gelişmesi . Yani tozlu raflardan bir türlü çıkarılamayan Söğütlü-Pelitli tranvay projesi tek bir hat üzerinde ilin en büyük ilçesi Akçaabat-Akyazı bölgesi-Avni Aker arazisi-şehir merkezi-liman-otogar-üniversite-havalimanını bağlantısı vaad ediyor . Bunu Türkiye'de 2-3 il dışında gerçekleştirebilmeniz kesinlikle olanaksız .

Söğütlü-Pelitli tranvay projesinin maliyeti ne kadar olabilir?

Bu proje hakkında net ve sağlıklı rakamlara ulaşamasamda , emsal olarak gösterebileceğimiz ve neredeyse aynı uzunlukta olan , hizmete girmiş bir tranvay hattı var .

Kayseray : Hattın ortalama uzunluğu 18 km ve altyapı çift hatlı ( gidiş-geliş) . 31 duraktan oluşuyor . Başlıngıçta 22 olan araç sayısı kademeli olarak 52'ye çıkarılacak , araçların bulabileceği en yüksek hız 75km/s . Günlük yolcu taşıma kapasitesi 120.000 . Kayseri bu projeyi 2 yıl gibi kısa bir sürede tamamladı . Trabzon şehir özellikleriyle bütün önemli merkezleri yaklaşık 20 km bir ağda birleştirebilirken Kayseri bunu sağlayabilmek için 2. kısım 3.kısım 4.kısım planlamaları yaptı . Yani Trabzon'a oranla en az 4 kat maliyet anlamını taşıyor . Bir de , ilgili forumlardan takip edenler bilir , Kayseray Söğütlü-Pelitli projesine oranla çok daha fazla trafik ve yol düzenlemesi gerektrmiş ve maliyeti arttırmış bir projedir .

17,5 km'lik birinci kısım toplam maliyeti yaklaşık 200 milyon ytl olarak gerçekleşti ki bu rakam bile CHp il başkanı Enver Özdemir'in bir çok yolsuzluk iddiasına maruz kalmıştı .

Bu çapta bir proje Trabzon belediyesinin imkanlarını aşma ihtimalide vardır . Üstelik ödenek aksamaları yapım sürecinide uzatacağından , 2 yıl diye başlayan proje çok daha uzun zaman dilimlerinde tamamlanamayabilir . Tranvayın bir alternatifi var mı ? Metrobüs . Çok daha ucuz , çok daha az trafik yol düzenlemesine ihtiyaç duyan , çok daha az bakım onarım maliyeti olan ve uygulama süresi çok daha kısa bir yöntem . Tranvay ve metro maliyetleri her geçen gün daha da azalsada bir çok dünya kentinde metrobüs tercih edliyor olması toplu taşımacılığın geleceği ile ilgilide ipuçları veriyor .

İstanbul'dan bir uygulama örneği ile bitirelim ; Avcılar Zincirlikuyu metrobüs hattı yaklaşık 29km ve 25 istasyondan oluşuyor . İ.B.B'ye toplam maliyeti 17 milyon dolar . Metrobüs araçlarının fiyatları da 500.000 euro ile 1,2 milyon euro arasında değişmekte . ( İstanbul'da çalışanların çok büyük kısmı metrobüs değil )

otel gibi ciddi konularda eksikliği var.

BELGELİ KONAKLAMA TESİSLERİNİN ODA VE YATAK SAYISI- 2007

1. Antalya 425 bin
2. Mugla 182 bin
3. Istanbul 113 bin
4. Izmir 60 bin
5. Balikesir 37 bin
6. Ankara 30 bin
7. Nevsehir 21 bin
8. Mersin 17 bin
9. Bursa 15 bin
10. Denizli 12 bin
11. Trabzon 10 bin
-----18. Rize 4,3 bin
12. Adana 7 bin
12. Antep 7 bin
14. Konya 6,5 bin
15. Erzurum 6 bin
16. Kayseri 4,5 bin
16. Kocaeli 4,5 bin
18. Diyarbakir 4,3 bin
18. Sakarya 4,3 bin
21. Samsun 4 bin
21. Artvin 4 bin
23. Sivas 3 bin
24. Van 3 bin
25. Eskisehir 2,5 bin
25. Sanliurfa 2,5 bin

http://www.kultur.gov.tr/TR/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFF657B96472CD892038 020F3B0746F34B3

Yeni açılan 300(tam emin değilim , daha fazla olabilir) yataklı Novotel gibi , Of'ta yapılmakta olan yaklaşık 150 yataklı 5 yıldızlı oteller başta olmak üzere yukarıdaki rakamlara dahil olmayan pek çok yeni otel yatırımı daha var .

Buradan çıkan sonuç Trabzon'un yeterli olduğu değil , ilk 4 şehir dışında tüm kentlerin yatırıma muhtaç olduğudur .

2-)takımızın son yıllardaki başarızlıgı ve buna istinaden tff trabzonlu yöneticilerinin olmaması..

Süper Lig'de olmayan Konya, Geçen sezon tekrar Süper Lig'e yükselen Antalya vs...
bu eleştirinizde ciddi olamazsınız...

Alihan Ertürk
12.10.2009, 18:27
Böyle olacağı belliydi neden şaşırdınız ki ..

ispiroğlu
12.10.2009, 18:27
Bu saydığın endişelerin dışında tutulabilecek tek il nerdeyse Trabzon.Trabzon'da olmayan tehdit başta İstanbul olmak üzere diğer kentlerin de çoğunda mevcut.
Zaten bu nedenle şampiyonayı almamız çok zor.

Diğer yönden,konaklama açısından oldukça geride kalmış,Kayseri,Eskişehir ve Konya'nın organizasyonu nasıl kaldıracakları da ayrı bir konu.Hadi kapadokya nedeniyle Kayseri'de bu sorun yok diyelim ama ya Eskişehir ve Konya bu kapasiteleriyle organizasyonu nasıl kaldıracaklar.Kimse gelipte 1 ay sürecek bir organizasyon için buralara Otel yapmaz.

Netice de bu şıkları alt alta topladığımızda Türkiye maalesef bu organizasyonu alamaz.
Ki bu şampiyona 16 değil 24 takımla yapılacak.Bu da daha çok maç demektir ve çok daha organize alt yapılar gerektirir.

Arkadaşlar ne tehdidi Allah'ınızı severseniz yapmayın. ne bu paranoyaklık???? Erzurum'dan, Artvin'den, Samsun'dan utanıyor musunuz dışarıya karşı?? Sivas'ta, Malatya'da, Yozgat'ta, Gaziantep'te kaçınız korkuyor sokaklarında gezerken başıma bir hal gelir diye?? Mecazi bir cümle kurdum ve hakikaten bu düşüncede var olanları görmek... tüm samimiyetimle söylüyorum, beni korkutuyor...

magicyattara
12.10.2009, 18:33
Arkadaşlar ne tehdidi Allah'ınızı severseniz yapmayın. ne bu paranoyaklık???? Erzurum'dan, Artvin'den, Samsun'dan utanıyor musunuz dışarıya karşı?? Sivas'ta, Malatya'da, Yozgat'ta, Gaziantep'te kaçınız korkuyor sokaklarında gezerken başıma bir hal gelir diye?? Mecazi bir cümle kurdum ve hakikaten bu düşüncede var olanları görmek... tüm samimiyetimle söylüyorum, beni korkutuyor...

Tehdit derken,"Diyarbakır'da da maç oynanması lazım ama orda oynamak zor" türünden,bir yaklaşım geldi arkadaşlardan.Saydığın illerin hiç birinde tek problem çıkmaz.
Eğer terör bu şampiyona için tehdit olacaksa,en problemli iller büyük şehirler olacaktır.Ben bunu söyledim.

Zafer Fidan
14.10.2009, 19:32
http://www.250kb.de/u/091014/j/9d2cdb86.jpg

Serdar A
14.10.2009, 19:48
Tebrik ederim , bazen tek bir fotoğraf sayfalarca yazıdan daha çok şey ifade edebiliyor .

aynikola
15.10.2009, 10:34

Yazarken dikkat edelim arkadaşım.Konya bir çok Trabzonspor taraftarının bulunduğu bir şehir.Avni Aker'e gelip "Şampiyon Trabzon" pankartı asan taraftarları aşağılamayalım.

Esas konuya gelirsek şampiyonadaki şehirler arasında 400km. yada 500km. mesafe olması söz konusu.Samsun olursa Trabzon da olur.

cihatöztürk
15.10.2009, 10:36
artık bu konuda tepkimizi medya yoluyla bir takım kimselere göndermemiz lazım

Ilelioglu
16.10.2009, 00:27
Beyler bu Konuda resmi bir Aciklama varmi?

61Temel61
16.10.2009, 12:35
Bir futbol kenti olarak Trabzonun illa ki olmasi gerekirdi. Bende Konya'ya takimis durumdayim. Ne alaka simdi? Seyircileri futbolu sevmez, statlari desen bank asya dahil en kotusu.. ama nedeni tabi ki belli, tamamen siyasi cunku Konya'da AKP %60-70'e yakin oy aliyor bu da bir nebze onlar bir odeul olarak geri donecek. Yazik gercekten. Birde en azindan G. Dogu'dan 1 tane sehir secilmeliydi bu en azindan G.Antep olabilirdi ki G.Antep TR'nin en gelismis kentlerinden biri. Veya Urfa olsun ne olur ki? Kendi kulturumuzden kendi insanimizdanmi utaniyoruz? Oralari gormus ziyaret etmis bir insan olarak derim ki oradaki misafirperverligi belki de TR'nin baska hic bir yerinde bulamazsiniz? Bu Avrupalinin bile cok daha hosuna giderdi.. Ayni sey Trabzon secimi icinde soz konusu. Karadenizden en azindan bir tane il secilmeliydi ki ilk olarak Trabzon akla geliyor. Konaklama, ulasim felan bahane. Polonya-Ukrayna'da duzenlenecek turnuvaya ve sehirlere/mesafelere bakmanizi oneririm. TFF bana gore resmen ayrimcilik yapmistir, hatta buradaki bazilari gibi kendi vatandasindan korkmustur.. halbuki bakin bakalim bir gs-fb-bjk derbisinde o en medeni Istanbulda nasil olaylar cikiyor, turistlerin basina taksimde neler geliyor..

Kazım Uzunboy
16.10.2009, 13:00
Yukarıdaki harita çok güzel anlatmış.

Sinem Yılmaz61
16.10.2009, 14:43
http://www.250kb.de/u/091014/j/9d2cdb86.jpg

Malesef öyle :rolleyes:

6_DenizhaN_1
16.10.2009, 16:21
Ya adam akıllı stadımız yok diyorsunuz da.
Eskişehir ve Bursa'nın Stadı bizden cok mu güzel
Uefa standartlarıyla alakası oldugunu sanmıyorum..
Türkiye'de çok bariz bir şekilde Trabzon'un dışlanması söz konusu,
Her programda biri üç büyük dediğinde kafayı yiyecek gibi oluyorum!
Bu ülke daha avrupa takımlarından 3 gol yediğinde iyi oynadık derken biz kimleri devirmedik!
Ama konu bu mu diyenler olacak..
Şu belli birşeydir ki medya desteği olmadan bu ülkede "hiçbişey" olmuyor..
Biz BMN olarak kesinlikle medyada sağlam bir yer edinmeliyiz.. Medya bu konuda birşeyler diyecek ki uyuyan sesler uyanacak gizlenmeye calısılan seyler gün yüzüne cıkacak..
Bu forumun yöneticilerinin sesi kesinlikle ciddiye alınmalı! Bunu da hepberaber birlik olarak ve birlikte ses çıkararak tek yumruk olarak yapabiliriz.. Sağdan soldan herkes farklı ses cıkararak olmaz..
Tabiki aramızda görüş ayrılıkları olacaktır lakin bir konuda uzlaşılacaktır..
İşte o vakit yumrugumuzu vurdugumuz zaman sesi cıkmalı.. NTVspor'da resmen sayılmıyor gibi bişeyiz.
Bize tek sahip cıkan ve haklarımızı bir nebze olsa da bize teslim eden tek kanal TRT1.
Cnki niye orada Stadyum sunucusu Erdogan direk olarak mailleri okuyor.. Ve bunu dile getiriyor.. Şikayetlerimizi gösteriyorlar..
Bizim icin slaytlar hazırlıyorlar ki bu bizim hakkımız olan bişey..
Biz sesimizi oradan çıkartıp şikayetlerimizi tüm forum olarak stadyum programında Trabzonspor tartışılırken aynı başlık altında stad düşüncelerimizi herkes oraya mail olarak yollamalı!! Erdoğan bunu atlayamaz ve bunu en az 2 3 kez dile getirecektir..
Trabzonspor'u burada seslendirecek kişi BMN olarak bizler değil miyiz!
Yöneticilere sesleniyorum burada Gs maçına kadar bir başlık açın ve bunu duyurun tartıştırın.. Ama vakit geldiginde tek bir hedefe kilitlenelim...Gs macının sonucu ne olursa olsun orada tek bir başlıkta stad projesini dile getirelim ki ne kadar istekli ve ciddi oldugumuz anlaşılsın!.
Aksi taktirde sadece sesimizi bizden başkası duymaz ve kendimizi kandırır oluruz..

Zafer Fidan
17.10.2009, 12:01
Türk Telekom Arena Türkiye’nin 9 stadı içine girdi

http://www.emlakkulisi.com/vr/2009/10/04/128991163358458750.jpg
Çevre düzeni yetersiz olduğu için Saracoğlu EURO 2016 adayı Türkiye’nin 9 stadı içinde yer almadı, Yerine Türk Telekom Arena girdi

2016 Avrupa Futbol Şampiyonası’na aday olan Türkiye’nin 9 stadı belli oldu... TFF ve UEFA’nın ortak işbirliği sonrasında 8 şehirde 9 stat belirlenirken 2009 UEFA Kupası finaline ev sahipliği yapan Şükrü Saracoğlu, tahtını henüz yüzde 25’i tamamlanan Aslantepe’ye (Türk Telekom Arena) kaptırdı. 3 Nisan 2009’dan beri adaylık dosyası için çalışmalar yapan Türkiye, UEFA ile Konya, Kayseri, Eskişehir, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa ve İstanbul (2 stat) şehirleri konusunda anlaştı.
BU şehirlerin çoğunda yeni stat yapılması için çalışmalar başlarken İstanbul’da Saracoğlu, çevre düzenlemesinin uygun olmaması nedeniyle UEFA’dan veto yedi.. Özellikle Shakhtar-W.Bremen finali sırasında naklen yayın arabalarına bile yer bulunamaması kararı etkiledi...
KARAR MAYIS’TA
BUNUN üzerine TOKİ’nin ihalesini yeni gerçekleştirdiği ve 365 gün içerisinde tamanlanması beklenen Aslantepe Stadı listeye alındı. Yeni stadın gerek ulaşım, gerek çevre düzeni konusunda daha uygun olması TFF’yi ve UEFA’yı bu karara iterken böylece Aslantepe, Saracoğlu’na bir gol atmış oldu.
2016 Avrupa Şampiyonası finalleri için ise Türkiye’nin yanısıra İtalya, Fransa ile Norveç-İsveç ortaklığı çekişecek. 15 Şubat 2010’da dosyalar UEFA’ya teslim edilecek. 27 Mayıs 2010’da ise 2016’yı kazanan ülke açıklanacak.

Vatan

Zafer Fidan
17.10.2009, 14:14
Euro 2016 hazırlık toplantısı İstanbul'da yapıldı 16.07.2009

2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'nı düzenlemek isteyen Türkiye Futbol Federasyonu, İstanbul'da gerçekleşen toplantıyla turnuva maçlarına ev sahipliği yapmaya aday 10 şehir olan İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Antalya, Konya, Kayseri, Eskişehir, Trabzon'un vali, belediye başkanı ve yerel yöneticileri ile bir araya geldi. Toplantıya, Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafız Özak, TFF Başkanı Mahmut Özgener, GSGM Genel Müdürü Yunus Akgül ile Türkiye Futbol Federasyonu ve bakanlık yöneticileri de katıldı.

Toplantıya katılanlara teşekkür eden Başkan Özgener şunları söyledi: "Sadece 4 yıl önce gerçekleştirdiğimiz unutulmaz Şampiyonlar Ligi Finali ve geçen Mayıs'ta tarihin son UEFA Kupası Finali'nin kusursuz organizasyonu, daha büyük futbol etkinliklerini düzenlemekte bizleri cesaretlendirdi. Avrupa'nın en büyük futbol organizasyonu olan Avrupa Futbol Şampiyonası ev sahipliğinin şimdi tam zamanı olduğu düşüncesindeyiz. Türkiye, 2016 Avrupa Şampiyonası'nı düzenlemeyi her şeyden çok istiyor."
Türkiye'nin en büyük avantajlarından biri olarak futbol sevdalılarını barındırmasını gösteren Başkan Mahmut Özgener, bundan sonraki en önemli hedeflerinin, ilk defa 24 ülke ile düzenlenecek 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'nın ev sahibinin açıklanacağı Mayıs 2010'a kadar çalışarak bu organizasyonu ülkemize kazandırmak olacağını belirtti.
Mahmut Özgener sözlerini şöyle tamamladı: "Avrupa'nın en büyük spor organizasyonu olan bu şampiyonanın ev sahipliği; Türk futbolu ve ülkemize gerek sportif gerekse ekonomik ve tesisleşme konularında kayda değer bir ivme kazandıracaktır. Burada yerel yöneticilerimizin hem hazırlık hem de lobi konusunda sonsuz desteğine ihtiyacımız bulunmakta. Bu toplantıda şampiyona için hazırlanması gereken dosyanın içeriği, aday şehirlerdeki altyapı çalışmaları, stadyum ve inşaatlar ile turnuvanın ülkemize ve şehirlere ekonomik katkısı konularında kendilerinin değerli görüş ve önerilerinizi aldık. Turnuvanın düzenleneceği şehirler için konaklama, stadyum, uluslararası havaalanı, ulaşım kolaylığı gibi birçok kriteri göz önünde bulunduran UEFA, aday şehirlerde bu seçeneklerin tümünün birden hazır olması konusunda ısrarcı."
Türkiye'nin Euro 2016 adaylığı ile tarihi bir fırsatın içine girdiğini kaydeden Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafız Özak da şunları söyledi: "Çok faydalı bir toplantı oldu. AB'ye aday olan Türkiye, futbolu çok seven bir ülke. Dünyanın 3. büyük organizasyonu olan Avrupa Futbol Şampiyonası'na evsahipliği ülkemize imaj, tanıtım ve ekonomik açıdan çok büyük katkılar sağlayacaktır. Bu toplantıda bundan sonraki yol haritasını konuştuk. Aday şehirlerdeki statların bazılarının yeniden yapılması, bazılarının da modernizasyonu gerekmekte. Şampiyonayı almak yapmaktan daha zor. Eğer evsahipliğini kazanırsak, en iyisini yapacağımızdan eminiz. Bu şampiyonaya olan adaylığımız hem aday şehirler hem de ülkemiz için kazan-kazan stratejisinin bir parçasıdır. Adaylık sürecince yapılacak yatırımlar şehirlere büyük kazanım sağlayacaktır."

http://www.tff.org/default.aspx?pageID=285&ftxtID=7486

Mert Oğuzlu61
17.10.2009, 20:04

2016 da yokuz:mad:

!!!

Özkan
17.10.2009, 20:38
TFF'yi Konya, Kayseri, Eskişehir, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa'yı böyle önemli bir organizasyona kattıkları için kınıyorum. Maçlar yalnızca İstanbul'da oynanmalıydı. Güngören Belediye Stadı, Kasımpaşa Recep Tayyip Erdoğan Stadı, üç güzide kulübümüzün antrenman sahaları vs. de dâhil edilirse turnuvanın İstanbul dışına çıkmasına gerek de kalmaz.

bekir61
17.10.2009, 21:08
Türk Telekom Arena Türkiye’nin 9 stadı içine girdi

http://www.emlakkulisi.com/vr/2009/10/04/128991163358458750.jpg

KARAR MAYIS’TA
BUNUN üzerine TOKİ’nin ihalesini yeni gerçekleştirdiği ve 365 gün içerisinde tamanlanması beklenen Aslantepe Stadı listeye alındı. Yeni stadın gerek ulaşım, gerek çevre düzeni konusunda daha uygun olması TFF’yi ve UEFA’yı bu karara iterken böylece Aslantepe, Saracoğlu’na bir gol atmış oldu.

Vatan

Trabzon nerde ?

saka mi bu?

Serdar A
17.10.2009, 21:28
Şükrü Saraçoğlu altyapı yetersizliği nedeniyle dışarıda tutulduğuna göre istanbul şehrinde iki stad kullanmak çok zorunlu bir hal olmaktan çıkıyor . İki ihtimal var biri o tarihe kadar güzelim dolmabahçenin tarihi dokusu katledilip dev otoparklar alışveriş merkezleri ve stadyum dikilecek ya da İkitelli stadı kullanılmak isteniyor .

Şu bir iki ay içerisinde stad projemizde bir gelişme olmaz ve TCDD'nin doğu karadeniz yatırımı hayata geçmezse dışarıda kalacağımız açıkça görüldü .

Mucize arıyoruz .

parlayan
18.10.2009, 04:03
Şaşırmaya, kızmaya gerek yok. "Şehirdeki futbol sevdası" aranan bir özellik değil maalesef. Saraçoğlu'nun neden çıkarıldığına bakmak bile fazlasıyla yeter bence durumu anlamak için. Acı, ama gerçek. Trabzon'un neden listeye koyulmadığını(!) değil, listeye neden giremediğini tartışmak daha mantıklı olur.

Sinan_Ts61
18.10.2009, 04:43
Trabzon yok valla???? sebep ? anlatya ve bursa bile var...

ama trabzon da saha yok yeni yapilmis degil.daha hazir degil bu kesin tabiki bende isterim olsun ama daha cok sey eksik sanirim....

eses2688
29.10.2009, 15:55
Şaşırmaya, kızmaya gerek yok. "Şehirdeki futbol sevdası" aranan bir özellik değil maalesef. Saraçoğlu'nun neden çıkarıldığına bakmak bile fazlasıyla yeter bence durumu anlamak için. Acı, ama gerçek. Trabzon'un neden listeye koyulmadığını(!) değil, listeye neden giremediğini tartışmak daha mantıklı olur.

arkadaşım gerçekten haklısın bende canı gönülden trabzonu isterdim ama duygusal bakmaktan çok bilimsel ve sosyal açıdan bakmalıyızki trabzon yetersiz kalıyor.

Hekimoğlu
29.10.2009, 16:01
arkadaşım gerçekten haklısın bende canı gönülden trabzonu isterdim ama duygusal bakmaktan çok bilimsel ve sosyal açıdan bakmalıyızki trabzon yetersiz kalıyor. Arkadaş Saraçoğlu örneğini de vererek Avni Aker'in yetersiz olduğunu kastetmiş.

Uğur Ö.
29.10.2009, 16:06
olsa ne olacak nasıl olsa seçilemicez hiç altyapımız yok malesef türkiye olarak yani ingiltere-almanya konyada oynanacak böyle birşey olamaz

eses2688
29.10.2009, 16:07
Arkadaş Saraçoğlu örneğini de vererek Avni Aker'in yetersiz olduğunu kastetmiş.
mevcut stadlarda oynanmıcanı arkadaş biliyodur zaten ve siz de biliyosunuzdur.bilmemeniz çok saçma olur.kayseri ve olimpiyat hariç şehirlere yeni stad yapılacak eğer trabzona verilseydi avni akerde oynanmıcaktı zaten.

Hekimoğlu
29.10.2009, 16:13
mevcut stadlarda oynanmıcanı arkadaş biliyodur zaten ve siz de biliyosunuzdur.bilmemeniz çok saçma olur.kayseri ve olimpiyat hariç şehirlere yeni stad yapılacak eğer trabzona verilseydi avni akerde oynanmıcaktı zaten.Yeni stadyum olsa avantajlı olurdu Trabzon şehirler konusuna girmeye niyetim yok zaten daha önce de anlattık anlamadın.

eses2688
29.10.2009, 16:18
Yeni stadyum olsa avantajlı olurdu Trabzon şehirler konusuna girmeye niyetim yok zaten daha önce de anlattık anlamadın.
evet onda haklısın bugün kayserideki stad olmasaydı eğer kayseri yi kimse ne düşünür nede aklına getirirdi maalesef olay bu.trabzona eğer stad yapılsaydı kesinlikle sizde aday olurdunuz.ama stad yapmak eldeki imkanlarla çok zor bi olay destek lazım cumhurbaşkanı trabzonlu olsaydı olabilirdi.

bocek
29.10.2009, 16:20
bu nedir yahu kayseri nin doğusundan hiçbir kent yok, pkk yı da sollamış bunlar.. adamlardaki zihniyete bak ya! milli takımmış federasyonmuş, şampiyona bize verilse ve kupayı alsak dahi bir gram sevinirsem adam değilim.

winner
29.10.2009, 17:40
Durmak yok futbola devam (Kayseri-Konya)

oguzkoc
29.10.2009, 20:43
norveç-isveç ortaklığı çok iyi çalışmalar yapıyor muhtemelen bırakmazlar zaten ama ne olursa olsun şurada konya gibi futbol dokusu hiç olmayan bir şehir yerine trabzon olması gerekirdi. hadi trabzon bu yapıya uygun değil dağlık bölge vs. bişeyler uydurursunuz. e ozaman konya,eskişehir,kayseri ne alaka... karadenizde samsun, doğuda gaziantep, batıda kocaeli gibi yerler varken bunlar ne alaka!!!

Oğuzhan Akyıldız
29.10.2009, 21:16
rezillik.....

butthead
30.10.2009, 22:29
ya bizim TRBZN olarak buralara sözümüz nası gecmez konya,antalya ne ya biri bana acıklasın KRDNZden nası olmaz aday
kılıfına uydurarak tonyada bile oynatılır konya ne yaa :hırr ........ yerim proje prosedürünü valla imajımıza büyük bi darbe başka bişe degil

umitçebi
30.10.2009, 23:11
Faruk Özak a bÜyÜk gÖrev dÜŞÜyor..

EMiRHAN61
30.10.2009, 23:14
yemişim faruk özağı :) :D alcağı oylara uğraşıyor. memleketine "hayrına" ne yapmışki

erolizmts
31.10.2009, 00:05
Aday şehirler arasında Trabzon olsaydı mutlaka Trabzon'a yakın başka bir şehir daha olmalı sanırım. Çünkü 1 grup en azından 2 farklı şehirde maçlarını oynayacak. Yani Trabzon'da maç yapan bir takım 3 gün sonra başka şehire gitmesi gerekecek. Tabi taraftarlarıyla. Belkide onbinlerce taraftar. Yani ne kadar duygusal bakarsanız bakın bazı gerçekleri es geçmemek gerekiyor. Ulaşım açısından bir kere Trabzon yetersiz. Onbinlerce taraftar gelirse nerede konaklayacaklar? Çevre illerde kalırlar maç günü gelirler demek fazla iyimser bir düşünce mesela.

Örneğin maçlarını Konya'da oynayacak bir takım taraftarı Antalya ve Mersin'in turistik ilçelerinde kalabilir. En fazla 3-4 saatlik bir yol ile takımının maçlarını 3 günde bir rahatlıkla izleyebilir. Adam hem tatilini yapar hemde maçlarını izler. Trabzon'un futbol şehri olması yeterli bir kriter değil. Haritaya bakmak yeterli. Sadri Şener'in yabancı hoca getirmek konusundaki söylediklerinide bu konu çerçevesinde değerlendirmek yanlış olmaz.

SEDER
31.10.2009, 00:10
hepsini anladım da bursa ve konya nın stadları ne alaka anlamadım... hatta ankara bile avni akerin tırnağı olamaz...

OYılmaz
31.10.2009, 00:11
EE Konya olmazsa olmaz Eskişehir listeye nasıl girdi şaşırdım Kayseri ve Bursa zaten belliydi futbolun şehri Trabzon'da maç oynanmayacak olması büyük bir saygısızlık gerçekten çirkin mesela neden Adana yok veya Antalya

Mustafa ÖZDEMİR
31.10.2009, 13:44
merak etmeyin akyazının temellerini atalım bizi mecbur aday şehir ilan edecekler.şu anda en büyük kozları stadımızın olmaması...

Volkan Yavuz
31.10.2009, 13:52
inanmiyorum yaw.Futbol Sehiri TRABZONU nasil almazlar

Sinem Yılmaz61
31.10.2009, 14:33
Türkiyenin en büyük ve en önemli Takimlarindan olan Trabzonspor malesef 2016 Avrupa Futbol Sampiyonasi icinde yok, ama baskalari var, saka mi bu yahu...
Yaziklar olsun, ne diyim....