PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : D@bbe 2 Geliyor

Murat'
11.09.2009, 20:57
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/tr/4/43/Dabba2Afis1.jpg

Şimdi sen göklerden gelecek ve insanları kuşatacak o dumana bak! Bu acı bir azaptır. (Duhan Suresi 10-11)

Kıyametin internetten yayılan bir virüsle başlayacağını anlatan Dabbe ve gerçek bir öyküden uyarlanan Semum filmleriyle 1 milyondan fazla izleyiciye ulaşan yönetmen Hasan Karacadağ son filmi d@bbe 2’nin çekimlerini tamamladı.

“Türk Korku Filmi” konseptini dünya sinemasına kazandırmak amacıyla konu olarak filmlerinde sadece kültürel öğelerden yola çıkan Hasan Karacadağ, d@bbe 2’de de yerel unsurlar içeren yepyeni bir korku filmine imza attı. d@bbe 2, Özen Film’in dağıtımıyla 25 Aralık 2009’da, yaklaşık 200 kopya olarak vizyona girecek.

Kurtlar Vadisi'yle özel bir fanatik kitlesi edinen Sefa Zengin, İncinur Daşdemir, Deniz Olgaç, Muharrem Dalfidan ve Leyla Göksun’dan oluşan genç ve yetenekli oyuncu kadrosuna sahip olan d@bbe 2, yaz aylarında dört haftada çekildi. Filmdeki klostrofobik zaman akışını daha ürkütücü hale getirmek için gerek çekim, gerekse bilgisayar animasyon efektlerinde yeni 3D ve modelleme teknikleri kullanıldı.

Türk korku sinemasının dünya tanıtımında büyük etkileri olan ve 20’ye yakın uluslararası film festivalinde gösterilen Dabbe ve Semum’dan sonra vizyona d@bbe 2’yi çıkaracak olan Hasan Karacadağ, yerel korku unsurlarını işlemeye devam ediyor.

Kuran’da Duhan suresinde geçen ve göklerden bir duman şeklinde ineceği belirtilen ürkütücü kıyamet alameti Duhan’ın ani istilasına uygun olacak şekilde, dinamik ve yeni bir Türk korku öyküsü tasarlamaya çalıştığını belirten Hasan Karacadağ, “Bunun için üç şeye dikkat ettim. Yepyeni ve yerel bir hikaye akışı yakalamak, sadece güvenilir Türk-İslam kaynaklarına başvurmak, efekt ve animasyon tasarımlarını Türklere emanet etmek bu filmimde benim için çok önemliydi.

Trailer
HNFMhJCYodQ

Kadir
11.09.2009, 20:58
Yazık değil mi bize?

Çekmeyin şöyle abuk sabuk filmler kardeşim.

Murat'
11.09.2009, 20:58
Abuk sabuksa izlemezsiniz olur biter.

Kadir
11.09.2009, 21:01
Abuk sabuksa izlemezsiniz olur biter.

Önerinizi dikkate alacağım.

Gökhan KAN
11.09.2009, 21:02
İlk filme birde sinemaya gidip para vermiştim ...

Murat'
11.09.2009, 21:04
Önerinizi dikkate alacağım.

Benimki bir öneri değildi.

Her neyse film için bir iki şey söylemek istiyorum.Hasan Karacadağ çok kısıtlı imkanlarla birşeyler yapmaya çalışıyor.Düşünün bu filmin bütçesi hiçbirşey anlatmayan Recep İvedik'in bütçesinden daha az..Ne kadar ekmek o kadar köfte demişler.Bu imkanlarla ancak bu kadar oluyor.

Ben seviyorum yine de Hasan Karacadağ'ın filmlerini.Filmin trailerı da çok etkileyici olmuş bana göre.

Serdær
11.09.2009, 21:05
Dabbe'nin ilk filminde en iyi bölüm rakamların içerdiği bölümdü.

Filmin birçok yerinde ''gülmüştüm''..

Çok basit bir korku filmi çekmişlerdi.

O filmin devamı Semum'u da izledim.

O da gerçekten ''komikti''.

Komedi filmlerinin devamı yine ''komik olur''.

Aynı yönetmenden yine komik film Dabbe 2 .

Gülmek isteyen gitsin derim..

Ayrıca Dünyan'ın neresine giderseniz gidin böyle kapak olmaz.

Tam ''Türk işi'' olmuş :)

KÖKSAL AYDIN
11.09.2009, 21:05
Burada sinemaya bakış çok tuhaf galiba.Tabi kültür meselesi.Eleştirilerden belli.

Murat'
11.09.2009, 21:06
Dabbe'nin ilk filminde en iyi bölüm rakamların içerdiği bölümdü.

Filmin birçok yerinde ''gülmüştüm''..

Çok basit bir korku filmi çekmişlerdi.

O filmin devamı Semum'u da izledim.

O da gerçekten ''komikti''.

Komedi filmlerinin devamı yine ''komik olur''.

Aynı yönetmenden yine komik film Dabbe 2 .

Gülmek isteyen gitsin derim..

Bir düzeltme yapayım.Semum Dabbe'nin devamı değildi.

Gökhan KAN
11.09.2009, 21:07
Çekimler 1 ay sürmüş..Az değil mi ?

Serdær
11.09.2009, 21:08
Bir düzeltme yapayım.Semum Dabbe'nin devamı değildi.

Semum Dabbe filminin devamı değil :)

Hasan Karacadağ'ın aynı mantıkla aynı kalitede çektiği bir film.

''Bana göre'' ismi farklı çok az konusu farklı fakat devam film ..

Serdær
11.09.2009, 21:09

Gökhan,

Bu kaliteye bu kadar.

Film'in kalitesini anla işte :)

trabzonsporfan
11.09.2009, 21:10
Türk sinemasının korku filminde korkacağımı düşünmediğim için ilk filmi seyretmemiştim.Nasıldı.2. film nasıl olur?

Serdær
Bu arada şunu samimi olarak söylemek gerekirse Dabbetül Arz , Kuran-ı Kerim de geçmektedir.

Konu açısından gayet güzel bir film.

Fakat kalite ne yazık ki yok.

Kadir
Başrolde Erdal oynuyor galiba :D

Mustafa Ağaoğlu
11.09.2009, 21:14
Tam adamını koymuşlar başrole :D

Bi de Vadi'de babasını oynayan herifi koysaydılar tam olurdu :D

izzet
11.09.2009, 21:51

[B]Trailer
HNFMhJCYodQ

herkesin zevkine saygi duyuyorum, ancak traileri izledim ve korkudan cok gülümseme duygusunu hissetim. Col kalitesiz ve banal duruyor.

T.B_1461
11.09.2009, 22:00
Trailer fena değil. İlk film izlenmeyecek bir film değildi bu da öyledir umarım.

Samet Türkmen
11.09.2009, 22:14
Fille ilgili hiçbir bilgim yok ama bu kadar basit bir afiş olmamalı. Sanırım grafikten anlamayan biri yapmış. Ayrıca minarelerin afişte biraz alaya alındığını düşünüyorum.

Erdem Keser
11.09.2009, 22:17
İlkinde çok bi numara varmış gibi birde 2.si geliyor :D

AKSOY_61
11.09.2009, 22:30
İki film de konuları iyiydi yoksa gerçekten oyuncular ve çekimler çok amatörceydi.
özellikle dabbede.semum biraz daha iyidi.kendilerini biraz geliştirmişlerdi yani.

umarım bu filmle biraz daha gelişme göstermişlerdir.
Yanlız Trailerı izledim.Genelde filmin en etkileyici bölümleri seçilip verilir eğer etkileyiici yerleri böyleyse
film fazla korkutmayacak gibi.

neyse güzel film olsun yeter.

OnurKul
11.09.2009, 22:49
Sektörün içinden biri olarak konuşuyorum. Bunu baştan söyleyim sonra sen ne anlarsın bu işlerden falan demeyin bana :

Hasan Karacadağ özünde tecrübeli bir yönetmenimizdir. Bir farklılaşma çabası içerisinde kendisi. Şahsen iki filmini beğenmesemde çabayı hoşgörüyle karşılıyorum hatta destekliyorum. Filmi izlemeden konuşmayacağım. Ancak Türkiye'de farklı türler görmek güzel.

İdeal süre budur. Dönem filmi çekilmiyor sonuçta. Kurgusu ve özel efektleri uzun sürmüştür.

Ayrıca Dünyan'ın neresine giderseniz gidin böyle kapak olmaz.

Tam ''Türk işi'' olmuş :)

Dünyanın neresine gittin çok merak ediyorum. Amerikan video sektörü için çekilen filmleri görsen eyvah dersin demek ki... Onların afişleri akla zarar.

Afişi ben de başarılı bulmadım ancak standart bir afiş diyebiliriz. Belki tek bir afişle çıkış yapılmaz, belki bir kaç afiş daha eklenir bunun yanına. Ama Türk işi falan demek neyin nesi ?

Emrah Yücel dünyanın en iyi afiş tasarımcısı. Onun yaptığı bütün işler Türk işi... Eeee ne oldu ? Neden bir şeyleri aşağılarken Türk işi , Türk aklı gibi kelimeler kullanılıyor ? Başka bir millete mi tabisiniz ?

Bu arada "Afiş"in adı kapak olmuş...

U.Sadıkoğlu
11.09.2009, 22:54
İlk filmi izlediğimde acayip etkilenmiştim :D

steelturkTS
11.09.2009, 23:13
birincisini sevmiştim, ikinciside güzel olur,

Enes Ünal Kaya
11.09.2009, 23:27
Korku filmlrnden korkmam bazı arkşlar sevmiyor burda ama ben sevmişdim korkmuşdum da : )

FANATIK61
11.09.2009, 23:49
Cok kalitesiz bir film konsepti hazirlanmis. Bakin Blair Witch Projekt diye bir korku filmi var ve cekim maliyeti 60.000 Dolar tuttu. Sinemalarda ilk haftada 29 Milyon Dolar hasilat elde etti bu rakam 1999 sonunda 248 Milyon Dolara cikti.

Demekki az maliyet ile harika bir film cekilebiliniyormus.

Selim Turan
12.09.2009, 00:36
Konusunu merak ediyorum filmin...

Emre ÖZTÜRK
12.09.2009, 00:37
ilk film çok iyi olamasada idare ederdi bakalım bu nasıl olacak

Serdær
12.09.2009, 10:28
Dünyanın neresine gittin çok merak ediyorum. Amerikan video sektörü için çekilen filmleri görsen eyvah dersin demek ki... Onların afişleri akla zarar.

Afişi ben de başarılı bulmadım ancak standart bir afiş diyebiliriz. Belki tek bir afişle çıkış yapılmaz, belki bir kaç afiş daha eklenir bunun yanına. Ama Türk işi falan demek neyin nesi ?

Emrah Yücel dünyanın en iyi afiş tasarımcısı. Onun yaptığı bütün işler Türk işi... Eeee ne oldu ? Neden bir şeyleri aşağılarken Türk işi , Türk aklı gibi kelimeler kullanılıyor ? Başka bir millete mi tabisiniz ?

Bu arada "Afiş"in adı kapak olmuş...

Dünyanın birçok yerine gitmeye gerek,dünya filmleri zaten size geliyor.

Kendimi övmeyi hiç sevmem fakat şuana kadar binlerce belkide yüzbinlerce film izlemişimdir.

Dolayısıyla izlemiş olduğum filmlerin ''kapaklarını'' göz önünde bulundurduğum zaman Dabbe 2 filminin ''afişi'' vasat bile değil.

Emrah Yücel dünyanın en iyi afiş tasarımcısı ? Niye daha önce ismini duymadık. Bundan önce yaptığı afişler neden hiç basın yayın organlarında yer almadı.

Türkiye dışında böyle ilginç filmler saçma sapan afişler başka ülkede ne yazık ki yok.

Diğer ülkelerde en kötü filmlerin bile en azından sinema seyircisine saygısı olduğundan dolayı kötü filmler bile Türkiyede iyi olarak gözüküyor.

Bunun örneklerini çoğaltabiliriz.

Bizim Türk Milletimiz iyi filmler çeksin iyi filmler yapsın bizde yine ''Türk İşi'' film diyelim..

Bu arada daha önce Türkiye'de çekilen Korku filmlerimden bir tanesi ''Okul''.

http://www.izleabi.com/image/okullllllll1vw.jpg

İlk Dabbe Filminden..

http://img.blogcu.com/uploads/dizifilmizle_dabbe-filmi-izle.jpg

Fatih Yücel
12.09.2009, 11:26
filmin konusu tamamen aptallık insanlrı gürültü ile korkutmaya çalışıyolar.....

Atılay
12.09.2009, 11:28
Musallat'ın üstüne tanımam Dabbe de neymiş

AKSOY_61
12.09.2009, 12:07
filmin konusu tamamen aptallık insanlrı gürültü ile korkutmaya çalışıyolar.....

Oyuncular veya çekimler kötü desen anlarım ama konu Kuranı-ı kerimden alınmış.
Aptallık demek biraz yanlış bence.
Bilmem Dabbetül arz diye bişey duydun mu?

OnurKul
12.09.2009, 13:18
Dünyanın birçok yerine gitmeye gerek,dünya filmleri zaten size geliyor.

Kendimi övmeyi hiç sevmem fakat şuana kadar binlerce belkide yüzbinlerce film izlemişimdir.

Dolayısıyla izlemiş olduğum filmlerin ''kapaklarını'' göz önünde bulundurduğum zaman Dabbe 2 filminin ''afişi'' vasat bile değil.

Emrah Yücel dünyanın en iyi afiş tasarımcısı ? Niye daha önce ismini duymadık. Bundan önce yaptığı afişler neden hiç basın yayın organlarında yer almadı.

Türkiye dışında böyle ilginç filmler saçma sapan afişler başka ülkede ne yazık ki yok.

Diğer ülkelerde en kötü filmlerin bile en azından sinema seyircisine saygısı olduğundan dolayı kötü filmler bile Türkiyede iyi olarak gözüküyor.

Bunun örneklerini çoğaltabiliriz.

Bizim Türk Milletimiz iyi filmler çeksin iyi filmler yapsın bizde yine ''Türk İşi'' film diyelim..

Öncelikle Sektörü binlerce film izleyerek yargılayamazsın. Bakmakla görmek arasında fark vardır ya... İşte öyle bir şey. Sadece izlersen olmaz. Ben bu işin içindeyim, hatta elimizde çok iyi bir proje var ona çalışıyoruz.

Gelelim Emrah Yücel'e :

Sen bence binlerce film izledin diye kasılma. Emrah Yücel'i bilmiyorsan afiş yorumu hiç yapma... Başka ülkeleri nerden bileceksin ? Hollywood'un en iyi tasarımcısı EMRAH YÜCEL'dir.

Kill Bill gibi filmlerin afişlerini tasarlayan "üstad"tır kendisi. Google'a adını yaz anlarsın ;) Ben sana bir kaç örnek yazayım, eminim bu filmlerin hepsini izlemişsindir :

Soğuk dağ, Frida, Kill Bill, Kabadayı, Sopranos, Kurtlar Vadisi : Irak , Cennetin Krallığı, 28 Gün, Vizontele Tuuba, Ejderin Öpücüğü, U571, Panama Terzisi,Chicago vs...

Web Site Tasarımları :

Brad Pitt, Tom Hanks, Michael Douglas, Diane Lane, Julianne Moore vs...

Bu listeler uzar gider... Sende ardından bakakalırsın... Bence bir şeyleri söylemeden önce araştırmak gerek. Direkt tanımıyorum yok öyle biri demek yanlış bir düşünce. Şu başka ülke karşılaştırmasınıda bırakmanı öneririm, ne afişler gördük biz... Hey gidi hey... :)

Bu arada google'dan önce ben resmi sitesini vereyim sana : http://www.emrahyucel.com/movieposters.html

Serdær
12.09.2009, 13:51
Öncelikle Sektörü binlerce film izleyerek yargılayamazsın. Bakmakla görmek arasında fark vardır ya... İşte öyle bir şey. Sadece izlersen olmaz. Ben bu işin içindeyim, hatta elimizde çok iyi bir proje var ona çalışıyoruz.

Sadece izlediğimi veya baktığımı kim söyledi.

Sen bu işin içinde olduğun zaman,işin içinde olmayanlar bu işten anlayamazlar mı ?

Veya herşeyi sen mi biliyorsun ?

Anlamak veya anlamamak işte böyle birşey.

Gelelim Emrah Yücel'e :

Sen bence binlerce film izledin diye kasılma. Emrah Yücel'i bilmiyorsan afiş yorumu hiç yapma... Başka ülkeleri nerden bileceksin ? Hollywood'un en iyi tasarımcısı EMRAH YÜCEL'dir.

Kill Bill gibi filmlerin afişlerini tasarlayan "üstad"tır kendisi. Google'a adını yaz anlarsın ;) Ben sana bir kaç örnek yazayım, eminim bu filmlerin hepsini izlemişsindir :

Soğuk dağ, Frida, Kill Bill, Kabadayı, Sopranos, Kurtlar Vadisi : Irak , Cennetin Krallığı, 28 Gün, Vizontele Tuuba, Ejderin Öpücüğü, U571, Panama Terzisi,Chicago vs...

Web Site Tasarımları :

Brad Pitt, Tom Hanks, Michael Douglas, Diane Lane, Julianne Moore vs...

Bu listeler uzar gider... Sende ardından bakakalırsın... Bence bir şeyleri söylemeden önce araştırmak gerek. Direkt tanımıyorum yok öyle biri demek yanlış bir düşünce. Şu başka ülke karşılaştırmasınıda bırakmanı öneririm, ne afişler gördük biz... Hey gidi hey... :)

Bu arada google'dan önce ben resmi sitesini vereyim sana : http://www.emrahyucel.com/movieposters.html

Emrah Yücel ismini ilk defa duydum.

Bahsetmiş olduğun filmleri afişlerini kendisi yaptıysa ve bunun üzerine Dabbe 2'nin afişini yapıyorsa Tebrik ediyorum kendisini.

Ayrıca Emrah Yücel'i tanımadığım zaman afiş hakkında yorum yapmamam mı gerekiyor ?

Emrah Yücel'i tanımıyormusun ? Hayır .

O zaman yorum yapma.

Hollywood en iyi tasarımcısı olduğunu siz mi iddaa ediyorsunuz yoksa böyle bir ödülü varmı ?

Siz çok araştırıp bildiğiniz için daha iyi bilirsiniz.

Ayrıca sana ve yazdıklarına göstermiş olduğum saygıyı sende başkalarına göster.

Gökhan KAN
12.09.2009, 14:13
İnsanları seslerle korkutmak istediği gerçekten doğru..

Celâl Emre Samancı
12.09.2009, 14:16
ilk filminde, hani yolda birinin arkasından araba ile giderken kornaya bastığın zaman korkarya :) öyle haybeye sesleri olan bir filmdi :) film değil sesler hoplatıyodu adamı :)

OnurKul
12.09.2009, 14:20
Bahsetmiş olduğun filmleri afişlerini kendisi yaptıysa ve bunun üzerine Dabbe 2'nin afişini yapıyorsa Tebrik ediyorum kendisini.

Ayrıca Emrah Yücel'i tanımadığım zaman afiş hakkında yorum yapmamam mı gerekiyor ?

Emrah Yücel'i tanımıyormusun ? Hayır .

O zaman yorum yapma.

Hollywood en iyi tasarımcısı olduğunu siz mi iddaa ediyorsunuz yoksa böyle bir ödülü varmı ?

Siz çok araştırıp bildiğiniz için daha iyi bilirsiniz.

Ayrıca sana ve yazdıklarına göstermiş olduğum saygıyı sende başkalarına göster.

Ödülleri saymakla bitmez. Resmi sitesine bir bakarsan anlayacaksın.

Ayrıca ben dabbe'nin afişini Emrah Bey yaptı demedim. Dikkatli okursan orada farklı bir noktaya değindim. Emrah Bey Türk'tür işte Türk işi afiş budur dedim.

Gerekli kaynakları saydım, ödüllerini de mi yazayım ? Konu Emrah Yücel değildi zaten.

Konu Dabbe... Bence seyirciye saygısız bir film değildi. Dabbe 2 de öyle olmayacak. Hasan Karacadağ farklı bir şeyler sunmaya çalışıyor seyirciye. Yeri gelmişken onunda biyografisini yazalım :

1976 Urfa doğumludur. 1998 yılında japonya’da Nippon eizo-juku Sinema Yönetmenliği bölümünü bitirdi. Türkiye ve Japonya’da bir çok kısa film, belgesel film, TV filmi, TV dizisi yönetti. 50'den fazla uluslararası film festivaline katıldı, ödüller aldı. Türkiye’de 1999 yılında Uluslararası İstanbul Film Festivalinde gösterilen Hummadruz isimli filmiyle tanındı. Bu filmle uluslararası bir çok ödül aldı. 'Pas' isimli kısa filmi 2001 yılında, Tokyo Video Festivali ve JVC Film Festivali'nde en iyi film ödülünü aldı. Sonrasında 3 yıl üst üste Tokyo Video Film Festivalinde en iyi film ödüllerini aldı. Bunun üzerine, 2002-2003 sezonunda Japon Kültür Bakanlığının en büyük sanat ödülü olan Bunkocho'yu 5000 sanatçı aday arasından, bir Türk yönetmen olarak kazandı. Aynı yıl Argo Pictures isimli Japon yapım şirketinde çalıştı ve 'Non' isimli bir gerilim filmi yönetti. Japonya’nın 'Unagi' isimli filmiyle, Cannes Film Festivalinde Altın Palmiye kazanan senaristi Tomikawa Motofumi ile çalıştı. Bütün dünyada izlenen ünlü Japon korku filmi Halka'nın (Ringu) TV dramalarının yönetmeni Chisui Takigawa'yla çalıştı. 2004 yılında yazdığı korku romanı - DUHAN ile, tokyo horror club büyük ödülünü kazandı. Hasan Karacadağ aynı zamanda Genetik Tıp eğitimi almıştır. İlk uzun metrajlı filmi olan 'Dabbe', Türkiye sinemalarında gösterime girdiğindi izleyicinin geniş ilgisiyle karşılaştı. İkinci uzun metrajlı filmi 'Semum' ise 2007 Aralık ayında gösterime girdi.

Kendisini göz ardı etmemek lazım. Basit yaklaşımlar, basit söylemler ortaya çıkarır...

Şahsen bilgisiz konuşmaya tahammülüm yok. Buralara çok yazmam ama bilgisiz yazılar gördüm mü tutamıyorum kendimi. Öncelikle araştırma yapmak gerek. Sonra konuşmak gerek.

Not : Yazılarımda saygısızlık sezdiysen kusura bakma. Her zaman makul bir tartışma yürütmeye itina ederim.

Serdær
12.09.2009, 14:27
Ödülleri saymakla bitmez. Resmi sitesine bir bakarsan anlayacaksın.

Ayrıca ben dabbe'nin afişini Emrah Bey yaptı demedim. Dikkatli okursan orada farklı bir noktaya değindim. Emrah Bey Türk'tür işte Türk işi afiş budur dedim.

Gerekli kaynakları saydım, ödüllerini de mi yazayım ? Konu Emrah Yücel değildi zaten.

Konu Dabbe... Bence seyirciye saygısız bir film değildi. Dabbe 2 de öyle olmayacak. Hasan Karacadağ farklı bir şeyler sunmaya çalışıyor seyirciye. Yeri gelmişken onunda biyografisini yazalım :

1976 Urfa doğumludur. 1998 yılında japonya’da Nippon eizo-juku Sinema Yönetmenliği bölümünü bitirdi. Türkiye ve Japonya’da bir çok kısa film, belgesel film, TV filmi, TV dizisi yönetti. 50'den fazla uluslararası film festivaline katıldı, ödüller aldı. Türkiye’de 1999 yılında Uluslararası İstanbul Film Festivalinde gösterilen Hummadruz isimli filmiyle tanındı. Bu filmle uluslararası bir çok ödül aldı. 'Pas' isimli kısa filmi 2001 yılında, Tokyo Video Festivali ve JVC Film Festivali'nde en iyi film ödülünü aldı. Sonrasında 3 yıl üst üste Tokyo Video Film Festivalinde en iyi film ödüllerini aldı. Bunun üzerine, 2002-2003 sezonunda Japon Kültür Bakanlığının en büyük sanat ödülü olan Bunkocho'yu 5000 sanatçı aday arasından, bir Türk yönetmen olarak kazandı. Aynı yıl Argo Pictures isimli Japon yapım şirketinde çalıştı ve 'Non' isimli bir gerilim filmi yönetti. Japonya’nın 'Unagi' isimli filmiyle, Cannes Film Festivalinde Altın Palmiye kazanan senaristi Tomikawa Motofumi ile çalıştı. Bütün dünyada izlenen ünlü Japon korku filmi Halka'nın (Ringu) TV dramalarının yönetmeni Chisui Takigawa'yla çalıştı. 2004 yılında yazdığı korku romanı - DUHAN ile, tokyo horror club büyük ödülünü kazandı. Hasan Karacadağ aynı zamanda Genetik Tıp eğitimi almıştır. İlk uzun metrajlı filmi olan 'Dabbe', Türkiye sinemalarında gösterime girdiğindi izleyicinin geniş ilgisiyle karşılaştı. İkinci uzun metrajlı filmi 'Semum' ise 2007 Aralık ayında gösterime girdi.

Kendisini göz ardı etmemek lazım. Basit yaklaşımlar, basit söylemler ortaya çıkarır...

Şahsen bilgisiz konuşmaya tahammülüm yok. Buralara çok yazmam ama bilgisiz yazılar gördüm mü tutamıyorum kendimi. Öncelikle araştırma yapmak gerek. Sonra konuşmak gerek.

Not : Yazılarımda saygısızlık sezdiysen kusura bakma. Her zaman makul bir tartışma yürütmeye itina ederim.

Bende Türk işi için şunu yazmıştım ;

''Bizim Türk Milletimiz iyi filmler çeksin iyi filmler yapsın bizde yine ''Türk İşi'' film diyelim.''

Dediğin gibi konunun Emrah Yücel ile alakası yok .

Konunun dışına çıkmamak gerekiyor.

Fakat hala ''çok bilmişlik'' yapıyorsun..

Herkez bazı şeyleri diğer kişilere göre iyi bilebilir.

Bundan daha doğal birşey yoktur.

Herkez herşeyi bilecek diye de birşey yok.

Önemli olan kendisini saygıyla,seviye ile anlatmaktır.

.

OnurKul
12.09.2009, 14:51
Bende Türk işi için şunu yazmıştım ;

''Bizim Türk Milletimiz iyi filmler çeksin iyi filmler yapsın bizde yine ''Türk İşi'' film diyelim.''

Dediğin gibi konunun Emrah Yücel ile alakası yok .

Konunun dışına çıkmamak gerekiyor.

Fakat hala ''çok bilmişlik'' yapıyorsun..

Herkez bazı şeyleri diğer kişilere göre iyi bilebilir.

Bundan daha doğal birşey yoktur.

Herkez herşeyi bilecek diye de birşey yok.

Önemli olan kendisini saygıyla,seviye ile anlatmaktır.

.

"Herkes" bildiği konu hakkında konuşsun. "Herkes" her şeyi bilecek diye bir kural yok. "Herkes" bilmediği konular hakkında temkinli konuşsun o zaman.

İyi bildiğim konularda ödün vermem, bunun adı çok bilmişlik değil tecrübedir, bilgidir.

Serdær
12.09.2009, 15:01
"Herkes" bildiği konu hakkında konuşsun. "Herkes" her şeyi bilecek diye bir kural yok. "Herkes" bilmediği konular hakkında temkinli konuşsun o zaman.

İyi bildiğim konularda ödün vermem, bunun adı çok bilmişlik değil tecrübedir, bilgidir.

Müthiş bir tecrüben var.

Anlatamam görmen lazım..

OnurKul
12.09.2009, 15:11
Müthiş bir tecrüben var.

Anlatamam görmen lazım..

Yaşıyorum zaten... Bu yazdıkların bu tartışmayı ağız dalaşına mı götürüyor ? Eğer öyleyse münâkaşaya yokum. Yazacağımı yazdım...

28TS61
12.09.2009, 15:30
güzel haber

Serdær
12.09.2009, 15:33
Yaşıyorum zaten... Bu yazdıkların bu tartışmayı ağız dalaşına mı götürüyor ? Eğer öyleyse münâkaşaya yokum. Yazacağımı yazdım...

Estafurullah ne haddime.

Sizin gibi tecrübeli birine ne ağız dalaşına girerim ne de tartışmaya.

.

OnurKul
12.09.2009, 15:39
Estafurullah ne haddime.

Sizin gibi tecrübeli birine ne ağız dalaşına girerim ne de tartışmaya.

.

Evet rengin belli oldu.

poetricus
12.09.2009, 18:01
İlk D@bbe filmi tamamen çakmaydı.
Kiyoshi Kurosawa'nın 2001 tarihli Kairo filminin kare kare yüğrütülerek ve araya birkaç Hideo Nakata efekti eklenmesinden ibaretti.
İkincisini kimden yürütürler bilemem.

İHSAN
12.09.2009, 18:49
Eleştiri getirdiğini zannedenler, belli ki hiç sinema eleştirmenlerinin yazılarını okumamışlar...

Eleştirisiniz ama makul çerçevede yaparsınız bu işi...Örneğin, Hollwood yapımı filmeri izleyip onlarla kıyaslama yaparak film çok basit olmuş, banal, iğrenç eleştirileri yapmak bu tanımlamaya girer.

Türkiye standartlarına göre ortalama bir film olarak göze çarpmıştı dabbe bakalım ikincisi nasıl olacak.

OnurKul
12.09.2009, 18:54
Eleştiri getirdiğini zannedenler, belli ki hiç sinema eleştirmenlerinin yazılarını okumamışlar...

Eleştirisiniz ama makul çerçevede yaparsınız bu işi...Örneğin, Hollwood yapımı filmeri izleyip onlarla kıyaslama yaparak film çok basit olmuş, banal, iğrenç eleştirileri yapmak bu tanımlamaya girer.

Türkiye standartlarına göre ortalama bir film olarak göze çarpmıştı dabbe bakalım ikincisi nasıl olacak.

Kısa ve öz yazmışsın. Olay budur...

Ahmet Başkaya
12.09.2009, 19:07
Ya uzatmasak .....

Serdar Abi beğenmediğini belli etti bunun neresinde sorun var :S....

Kapak bence de olmamış...

Evet Türk işi olmuş....

Bunun neresi saçma bir laf ki ...Türk işi İstanbul'u geçenlerde görmedik mi ?

Keşke o selde sadece yollar tıkansaydı da Serdar Abi'nin dediği gibi Türk işi hizmet diyebilseydik ...Filmi değerlendirsek daha iyi olur sanırım ....

Diğer arkadaşlardan özür dilerim ...

Samet Türkmen
12.09.2009, 19:10

Sinema bölümünde okuduğumu söylesem tatmin olur musunuz ?

Adem Erdoğan
12.09.2009, 19:13
futbolu eleştirmek için futbolcu yada teknik direktör olunmasına gerek olmadığı gibi, sinema eleştirmek içinde oyuncu veya yönetmen olmak gerekmez..

kendi fikrime gelince, türk korku filmlerini yabancı korkulardan daha çok seviyorum..

Ahmet Başkaya
12.09.2009, 19:23
futbolu eleştirmek için futbolcu yada teknik direktör olunmasına gerek olmadığı gibi, sinema eleştirmek içinde oyuncu veya yönetmen olmak gerekmez..

kendi fikrime gelince, türk korku filmlerini yabancı korkulardan daha çok seviyorum..

Ustam musallat dışında önerebileceğin var mı bana fazla izlemedim ...Veya hatırlamıyorum...

Adem Erdoğan
12.09.2009, 19:28
okul dabbe musallat bunları hatrlıyorum sadece..

Ahmet Başkaya
12.09.2009, 19:29
okul dabbe musallat bunları hatrlıyorum sadece..
Abi okul ve dabbe bana daha çok komedi geldi :S...

Bilmiyorum tabiki senin fikrin ama Okulda mesela bir oğlanın telefonunun örümcek olma sahnesi varya ordaki örümceğin yapaylığı ...Gibi örnekler özellikle Dabbe'nin konusunun çok müsait olmasına rağmen beklediğim gibi değildi ..

Ahmet Başkaya
12.09.2009, 19:30
Musallat'ı ise çok beğendim ve etkilendim olayın yaşanmış olduğunun not düşülmesi etkilemişte olabilir...

OnurKul
12.09.2009, 19:57
Ya uzatmasak .....

Serdar Abi beğenmediğini belli etti bunun neresinde sorun var :S....

Kapak bence de olmamış...

Evet Türk işi olmuş....

Keşke o selde sadece yollar tıkansaydı da Serdar Abi'nin dediği gibi Türk işi hizmet diyebilseydik ...Filmi değerlendirsek daha iyi olur sanırım ....

Diğer arkadaşlardan özür dilerim ...

Filmi değerlendirdik zaten... "Afiş"i yani sizin deyiminizle kapağı tartıştık.

Filmle , siyaseti birbirine karıştırmayın. Burada sinema konuşuluyor. Eğer başka bir millete tabi değilseniz Türk işi deyip durmayın. Çıkın düzeltin sosyal hayatı madem.

Siyasete kaymasın konu diyeceklerim bitmez ha bu konuyuda kilitlerler.

Okul filmi komedi ve korku unsurlarını barındırıyordu. Tam olarak bir korku filmi diyemeyiz. Ancak izlediğimde beğenmiştim. Dabbe için aynı şeyi söyleyemeyiz ancak burada farklı bir çaba içerisinde olan biri var. Hasan Karacadağı'ın biyografisini de yazdım. Başarılı bir yönetmen. İmkan dahilinde bir şeyler yapıyor. Hollywood filmleriyle karşılaştırılamayacak kadar komik bütçeyle çalışıyor. Dekordan çok özel efektle çalışıyor. Dekor ne kadar gerçekse, ne kadar gerçeklik etkisi yaratıyorsa haliyle bu efektler zaman zaman gerçeklikten uzaklaştırıyor filmi.

Ahmet Başkaya
12.09.2009, 20:06
Filmi değerlendirdik zaten... "Afiş"i yani sizin deyiminizle kapağı tartıştık.

Filmle , siyaseti birbirine karıştırmayın. Burada sinema konuşuluyor. Eğer başka bir millete tabi değilseniz Türk işi deyip durmayın. Çıkın düzeltin sosyal hayatı madem.

Siyasete kaymasın konu diyeceklerim bitmez ha bu konuyuda kilitlerler.

.

Pardon Afiş daha doğru bir tabir olur sanırım... Görmek ve Bakmak demişsiniz ya iki üç mesaj önce kusura bakmayın ama Okumak ve Okuduğunu Anlamak harbiden çok farklı şeyler ....

Siyasi tek tabirim olmadı ...Dediklerimle ilgili diğer yazdıklarınız komik bence ondan dolayı cevap vermeyeyim...

OnurKul
12.09.2009, 20:15
Pardon Afiş daha doğru bir tabir olur sanırım... Görmek ve Bakmak demişsiniz ya iki üç mesaj önce kusura bakmayın ama Okumak ve Okuduğunu Anlamak harbiden çok farklı şeyler ....

Siyasi tek tabirim olmadı ...Dediklerimle ilgili diğer yazdıklarınız komik bence ondan dolayı cevap vermeyeyim...

Bu lafı yazan sensin... Bu İstanbul'un siyasetine, yönetim politikasına getirilen bir yorumdur.

Her neyse... Bundan sonra cevap vermiyorum sizlere. Buraya ciddi ve oturaklı, sektörün içinden bir şeyler yazdıkça sizler durumu münâkaşaya çevirdiniz.

Bu sonuçsuz çabalar silsileniz komik olmaya başladı.

Film için diyeceğimi dedim. Bu film sizin dalga geçmeniz veya oturduğunuz yerden yan gelip yatıp eleştireceğiniz film değil.

Ahmet Başkaya
12.09.2009, 20:19
Bu lafı yazan sensin... Bu İstanbul'un siyasetine, yönetim politikasına getirilen bir yorumdur.

Her neyse... Bundan sonra cevap vermiyorum sizlere. Buraya ciddi ve oturaklı, sektörün içinden bir şeyler yazdıkça sizler durumu münâkaşaya çevirdiniz.

Bu sonuçsuz çabalar silsileniz komik olmaya başladı.

Film için diyeceğimi dedim. Bu film sizin dalga geçmeniz veya oturduğunuz yerden yan gelip yatıp eleştireceğiniz film değil.

Filmden bir çıkarınız mı var bilmiyorum benim ilk filmi komik bulmam sizi ne kadar bu kadar gerdi onu da anlamadım....

...

İstanbul meselesine bakarsak takımımız kötü oynuyor demek illaki yönetime getirilen bir eleştiri midir ?

İstanbul ki kuruluşumuzdan beri var ve onlarca yöneticinin başkan olduğunu düşünürsek bunun bir siyasi eleştiri olmadığını düşünmek zor değil sanırım ...

AKSOY_61
12.09.2009, 20:20
Abi okul ve dabbe bana daha çok komedi geldi :S...

Bilmiyorum tabiki senin fikrin ama Okulda mesela bir oğlanın telefonunun örümcek olma sahnesi varya ordaki örümceğin yapaylığı ...Gibi örnekler özellikle Dabbe'nin konusunun çok müsait olmasına rağmen beklediğim gibi değildi ..

zaten o sahne filmin içine etti.:D
Orası çok kötüydü gerçekten ama yine de fena film değildi.
Şuan bende filmi olsa yine izlerdim heralde.

Sadece korku yönüne değil filmlerin geneline bakarsak bana göre sıralama şudur:
(Eleştirmen değilim sadece kişisel görüş)

Musallat
Okul
Semum
Büyü
Dabbe
Küçük kıyamet
Araf

Gen de vardı ama onu izlemedim.

Ahmet Başkaya
12.09.2009, 20:23
zaten o sahne filmin içine etti.:D
Orası çok kötüydü gerçekten ama yine de fena film değildi.
Şuan bende filmi olsa yine izlerdim heralde.

Sadece korku yönüne değil filmlerin geneline bakarsak bana göre sıralama şudur:
(Eleştirmen değilim sadece kişisel görüş)

Musallat
Okul
Semum
Büyü
Dabbe
Küçük kıyamet
Araf

Gen de vardı ama onu izlemedim.

Katılıyorum ..Okul iyi sayılabilecek bir yapıydı aklımda orası kalmış demek ki ...

Büyü de iyi sayılabilir...

OnurKul
12.09.2009, 20:25
Filmden bir çıkarınız mı var bilmiyorum benim ilk filmi komik bulmam sizi ne kadar bu kadar gerdi onu da anlamadım....

...

İstanbul meselesine bakarsak takımımız kötü oynuyor demek illaki yönetime getirilen bir eleştiri midir ?

İstanbul ki kuruluşumuzdan beri var ve onlarca yöneticinin başkan olduğunu düşünürsek bunun bir siyasi eleştiri olmadığını düşünmek zor değil sanırım ...

Evet filmden çıkarım var. Ancak Türk sineması adına...

Bu kadar acımasız eleştirileri hakeden bir çalışma değil. Daha komik ve taklit olan filmler var. Biraz prodüksiyonu düşünmek, çalışmaları düşünmek gerek... Bu prodüksiyonlar kolay yapılmıyor. Özgün bir şeyler oluşturulmaya çalışılıyor.

Ahmet Başkaya
12.09.2009, 20:27
Evet filmden çıkarım var. Ancak Türk sineması adına...

Bu kadar acımasız eleştirileri hakeden bir çalışma değil. Daha komik ve taklit olan filmler var. Biraz prodüksiyonu düşünmek, çalışmaları düşünmek gerek... Bu prodüksiyonlar kolay yapılmıyor. Özgün bir şeyler oluşturulmaya çalışılıyor.

Bilmiyorum sadece ben korkmaktan çok güldüm ve komik dedim ...

Düşündüğünüz güzel bir şey umarım öyle olur ...

Adem Erdoğan
12.09.2009, 23:36
Ahmet korku filmlerini korkutuculuğuna göre değerlendirmiyorum aslında, konusuna daha çok dikkat ediyorum, türk sinemasıda bahsettiğim filmler sayesinde bu konuda iyi yol katediyor.:)

Ayrıca genel olarak en korkutucu olduğunu düşündüğüm film "1408".Bence müthiş bir filmdi herkese tavsiye ederim.:)

Ahmet Başkaya
12.09.2009, 23:37
Teşekkür ederim Abi izleyeceğim ;)