PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Download Yasası

Oktay AKKUŞ
04.09.2009, 01:17
Arkadaşlar Belki Haberi Olmayanlar Vardır ,

Limewire , vs Gibi Ücretsiz İndirimler mp3ler
Yasa Gereği Cezalandırılıcakmış()
İndirmenizi Tavsiye Etmem mp3

Uğur GEMİCİOĞLU
04.09.2009, 01:18
Dün indirdim daha :S

Fatih BALTA
04.09.2009, 01:24
Öyle bir yasa ciddi bir şekilde uygulanırsa dışarda adam kalmaz.:)

Bekir
04.09.2009, 01:25
Bu programları kullanmayan var mıdır acaba??

Ömer SEVİNÇ
04.09.2009, 01:27
Geçin o işleri. Türkiye'nin bütün internet ağını gözetleyebilecek teknolojisi olsa şimdiye aya çıkmıştık.

Biz daha youtube'u yasaklama çağındayız. Koskoca Microsoft bile karşı koyamıyor korsan yazılıma. TC mi karşı koyacak?

Oktay AKKUŞ
04.09.2009, 01:28
Vallahi Ben Duyumumu İleteyim de Size :)
Benden Günah gitsin :)
Ben de İndirdim Ondan Sonra Babam Geldi Böyle Böyle Dedi
ki Babam Mebte Memur Sağlam Yerden Kaynak:) +

yorumsuz6117
04.09.2009, 01:29
daha yeni indirdim şarkı:Dhikaye bunlar..

Oktay AKKUŞ
04.09.2009, 01:31
daha yeni indirdim şarkı:Dhikaye bunlar..

İnadına mı İndiriyon Ne :P

Bilmem Ben Paylaşayım da Sonra Mektup Yazarsınız Parmaklıklardan:P:P:

Ömer SEVİNÇ
04.09.2009, 01:31
Böyle bir yasa düşünülüyor doğru ama uygulanabilirliği yok. Rahat olun. Internet gibi bir ağda hiçbirşeye yasak koyamazsın;)

yorumsuz6117
04.09.2009, 01:32
İnadına mı İndiriyon Ne :P

Bilmem Ben Paylaşayım da Sonra Mektup Yazarsınız Parmaklıklardan:P:P:
daha neler şarkı indirdik diye hapse giriceksek..:p

Oktay AKKUŞ
04.09.2009, 01:33
Vallahi Tüm Şarkılar Elimde Mevcut Nerdeyse İndirmeye İhtiyacım da Kalmadı Zaten Yeltenmiyorum da:)
Elimdekilerle İdare Edicem:P

Ömer SEVİNÇ
04.09.2009, 01:35
İlla bir yasak istiyorsanız kul hakkı yasağı gayet çekici bence. O şarkıları, filmleri yapanlar öbür tarafta haklarını çatır çatır alacak büyük ihtimalle:)))

Sefa
04.09.2009, 01:36
Bir tane video vardı bununla alakalı acayip süperdi yok bir şarkıcı siz korsan indiriyorsunuz diye uçağını yenilemiyor filan izledikten sonra indiresi geliyor insan. :)

Emirhan Makul
04.09.2009, 01:37
Bu programları kullanmayan var mıdır acaba??

Ben kullanmıyorum mp3 forumlarından full albüm indiriyorum daha güzel oluyor :)

yorumsuz6117
04.09.2009, 01:38
ççç____________

ceserdar
04.09.2009, 01:38
Arkadaşlar internette sizin bildiğiniz gibi başı boş bir derya değil. Ip denen bir adreniz var. Kullandığınız servis sağlayıcısı kime ne Ip verdiğini tutuyor. Adresiniz zaten ellerinizde. Belki Amerika, bazı Avrupa ülkeleri ile karşılaştırdığımızda ağ alt yapımız gerilerde olabilir ama sadece fiziksel olarak.

Oktay AKKUŞ
04.09.2009, 01:40

Emirhan Youtube Download da Güzel:)

Ömer SEVİNÇ
04.09.2009, 01:41
Arkadaşlar internette sizin bildiğiniz gibi başı boş bir derya değil. Ip denen bir adreniz var. Kullandığınız servis sağlayıcısı kime ne Ip verdiğini tutuyor. Adresiniz zaten ellerinizde. Belki Amerika, bazı Avrupa ülkeleri ile karşılaştırdığımızda ağ alt yapımız gerilerde olabilir ama sadece fiziksel olarak.

Hangi Ip'nin neleri indirdiğini nasıl anlamayı planlıyorsun peki?:)

Bütün Türkiye'nin aldığı verileri tek tek incelemeye alman lazım bunun için. Özellikle torrentlerde hem sıkıştırılmış olarak hem de her dosya milyon tane parçayla geliyor. Türkiye nüfusunun yarısını bu iş için görevlendirsek yine yetmez.

Mollasalihoğlu
04.09.2009, 01:42
Geçin o işleri. Türkiye'nin bütün internet ağını gözetleyebilecek teknolojisi olsa şimdiye aya çıkmıştık.

Biz daha youtube'u yasaklama çağındayız. Koskoca Microsoft bile karşı koyamıyor korsan yazılıma. TC mi karşı koyacak?

Kesinlikle o teknoloji var..
uygulanabilirliği tartışılabilir ama zira işi gücü bırakıp kim takip eder..

Misina
04.09.2009, 01:43
Zaten yasaktı önemli olan bunu uygulayabilmek.

Ne zaman cdye para vermek insanlarımız için lüks tüketim olmaktan çıkarsa o zaman zaten kendiliğinden korsan işi biter.

Ömer SEVİNÇ
04.09.2009, 01:44
Kesinlikle o teknoloji var..
uygulanabilirliği tartışılabilir ama zira işi gücü bırakıp kim takip eder..

Metin bir üstteki mesajım;)

Özkan
04.09.2009, 01:44
İnternet kafelerden indiririz indireceklerimizi. Hem bize birşey olmaz hem de onlar "tüm müşterilerimi takip edemem ya." diyerek yırtarlar.

Kubilay ŞAHİN
04.09.2009, 01:46
Artık İnternetin Dünya Üzerindeki Etkisi Artık Tartışılmaz.. Bu Zamanda Bu Gibi Bir Yasanın Uygulanması Zor Görünüyor..

Dileriz Uygulanabilir..

Bence Daha Farklı Yöntemler Lazım..

seyyah61
04.09.2009, 01:47
Nasil yakaladiklarini söyleyeyim arkadaslar.
En azindan Almanya'da söyle.
Polis kendisi bu tür paylasim programlarinda bu mp3, film, oyun türü dosyalari paylasir.
Ve sen download yaptigin zaman ip numaran direkt karsida gözükür.
Ip numarasindan senin yerini tespit ederler ve baskina gelip bilgisayarlarin harddisklerine el koyarlar.
Eger dosyalari silmis olsan bile, özel programlarla dosyalari geri getirerek indirdigin korsan mp3, film kadar cezasi neyse keserler.
Almanya'da cezasi en az 3000 euro.
Türkiye'de bilmiyorum ne kadar cezasi var.
Fakat burda tüketiciyi koruma kanunu cercevesinde internet saglayicilari kesinlikle senin ne indirdigini polise vermezler.
Burada korsan dosya indirimini bulmanin tek yolu yukarida anlattigim gibi.
Türkiye'de ise sadece TTNet oldugu icin ve yasalara asiri riayet eden polis teskilatimiz(!) oldugu icin ne zaman nerden ne gelecegini bilemezsiniz.

ceserdar
Hangi Ip'nin neleri indirdiğini nasıl anlamayı planlıyorsun peki?:)

Tabiki takibi zor özellikle p2p ağlarını kontrol altına almak. Ama mesela Türk Kullanıcıların büyük bir çoğunluğu belirli adresleri kullanır download için. Örneğin www..............net bu sitenin Ip belli. Sen de bu siteye girenleri kolayca tespit edersin. Adam gider başka bir Ip'den sitesini yayınlar. Fakat bir süre sonra kullanıcı için zorluklar getirince insanlar bu işlerden vazgeçerler. Zaten lisans hakları vs. Amerika'da bile tam çözüm getirilebilmiş işler değil. Millet habire birşeyler geliştirmeye çalışıyorlar. Ama gerçekçi olmak gerekirse iş senin dediğin yere gelir. :) Uygulamada aynen senin dediklerin geçerli olur gene. :) Yalnız hangi Ip'nin neyi indirdiğini tespit etmek falan çok basit işler. Senin birşeyler indirdiğin adresleri karşı tarafta da çok kolay bulur. İndirdiğin kaynakların Ipleri tespit eder. Sonra derki sen buralar girmişsin. Aksini ispat edemezsin.

Oktay AKKUŞ
Bana da Saçma Bi Uygulama Gibi Geldi ,
Telekoma Cd Parası Veriyoz Biz:)

Oktay AKKUŞ
04.09.2009, 01:50
Madem Uygulanıcak
Yasada Bundan Sonra Diye Birşey Olmaz
Öncekiler İçin de Artık ceza Vermeleri Gerekir
Bi Daha Olmasın Diyecek Halleri yok ya ki BUrası Türkiye

Ömer SEVİNÇ
04.09.2009, 01:50
Neden dileyelim yahu Kubilay? Madem karşısın internetten birşey indirmeye, indirme o zaman. Sil bilgisayardaki bütün mp3leri.

Vcd'ciden 1 liraya kiralayıp 10 kişi izlemek yasal, internetten indirip arşiv yapmam illegal?

Hadi ordann hadi ordann

Ömer SEVİNÇ
04.09.2009, 01:55
Tabiki takibi zor özellikle p2p ağlarını kontrol altına almak. Ama mesela Türk Kullanıcıların büyük bir çoğunluğu belirli adresleri kullanır download için. Örneğin www.............net bu sitenin Ip belli. Sen de bu siteye girenleri kolayca tespit edersin. Adam gider başka bir Ip'den sitesini yayınlar. Fakat bir süre sonra kullanıcı için zorluklar getirince insanlar bu işlerden vazgeçerler. Zaten lisans hakları vs. Amerika'da bile tam çözüm getirilebilmiş işler değil. Millet habire birşeyler geliştirmeye çalışıyorlar. Ama gerçekçi olmak gerekirse iş senin dediğin yere gelir. :) Uygulamada aynen senin dediklerin geçerli olur gene. :) Yalnız hangi Ip'nin neyi indirdiğini tespit etmek falan çok basit işler. Senin birşeyler indirdiğin adresleri karşı tarafta da çok kolay bulur. İndirdiğin kaynakların Ipleri tespit eder. Sonra derki sen buralar girmişsin. Aksini ispat edemezsin.

Genel olarak haklısın. Mesela rapidshare'da indirdiğiniz her dosyayı kimlerin indirdiği çok net gözükür, rapidshare da bunları lisans sahibi ile paylaşır. Zaten bildiğim kadarıyla Amerika'da bu şekilde cezalandırma yapıldı.

Lakin dediğim gibi php programlarında bunu yapmak imkansıza yakın. Bütün internet ağını kontrol etmek ise açık ve net söyleyeyim imkansız.

Hee ne olur? Milleti korkutmak için 2 tane garibana 500 bin euro ceza verirler, onların başı yanar. Başka da bişey olmaz.

ceserdar
04.09.2009, 01:58
Ömer, mesela Avrupa'da bazı ülkelerde yasal film kiralama şirketleri var. Bizdekiler illegal ve böyle bir sistemimiz yok. İllegal olan yapıları da polis, zabıta vs istedikten sonra 1 günde kökünü kazır. Bu internet film, müzik vs indirmeye de şu zamana kadar internet kullanımı yaygınlaşsın diye izin verdiler bu kadar. Kimse birşeyler okumak araştırmak için interneti kullanmaz yoksa buralarda. :) Bu işler Amerika'da vs bile tam oturmuş işler değil. Sen mesela legal olarak film kiraladın, gidip bunu bilgisayarına atmadığın ne malum? Onun için kopyalama önleyici teknikler düşünüyorlar fakat tam olarak çözüm bulunabilmiş değil. Bu işler azalır, ama tamamen ortadan kaldırmak imkansıza yakın.

EMiRHAN61
04.09.2009, 02:02
türk telekom dnsinin üzerinden yapılan tüm alan adı girişlerini ve veri alışverişini türk telekom haberdarolur. alıcı ipsi yayımcı ipsi . hepsi bellidir. hangi veri gönderilmiş hepsini görebilme tespit edebilme imkanları vardır. bu her networkte olur. türkiyede bu teknoloji yok amerikada var gibi bi şansıda yok yani :)

*ben yazana kadar daha net açıklayıcı mesajlar yazılmış :D*

Ömer SEVİNÇ
04.09.2009, 02:04
Ömer, mesela Avrupa'da bazı ülkelerde yasal film kiralama şirketleri var. Bizdekiler illegal ve böyle bir sistemimiz yok. İllegal olan yapıları da polis, zabıta vs istedikten sonra 1 günde kökünü kazır. Bu internet film, müzik vs indirmeye de şu zamana kadar internet kullanımı yaygınlaşsın diye izin verdiler bu kadar. Kimse birşeyler okumak araştırmak için interneti kullanmaz yoksa buralarda. :) Bu işler Amerika'da vs bile tam oturmuş işler değil. Sen mesela legal olarak film kiraladın, gidip bunu bilgisayarına atmadığın ne malum? Onun için kopyalama önleyici teknikler düşünüyorlar fakat tam olarak çözüm bulunabilmiş değil. Bu işler azalır, ama tamamen ortadan kaldırmak imkansıza yakın.

Tamamen ortadan kaldırmadıkça azalmaz bence:) Internette kimseden bilgi saklayamazsın. 1 kişi yapabiliyorsa herkes yapar anında. Koskoca ligtv mesela. Justin'e karşı ne yapabiliyor? Hiçbirşey:)))

O zaman polis, zabıta önce onların kökünü kazıyacak abi. Bu işten para kazananları bir yakala önce. Korsan cd satanlar, film kiralayanlar vs. ortadan kalksın, ondan sonra insanların eve film indirmesine karışırsın.

Kimse kusura bakmasın eğer film indirmek şimdi ortadan kalksa herkes sağda solda korsan cd satan işpirtoculara hücum eder. Kimse aa artık indiremiyorum o zaman gideyim de 30 liraya bir dvd film alayım demez.

Kubilay ŞAHİN
04.09.2009, 02:05
Neden dileyelim yahu Kubilay? Madem karşısın internetten birşey indirmeye, indirme o zaman. Sil bilgisayardaki bütün mp3leri.

Vcd'ciden 1 liraya kiralayıp 10 kişi izlemek yasal, internetten indirip arşiv yapmam illegal?

Hadi ordann hadi ordann

Genelde Böyle Uygulamalar Başarız Olmuşlardır.. Bundan Bahsetmeye Çalışıyorum Ömer..

Ben İndirmiyormuyum Bende İndiriyorum.. Hatta İp mi Bizzat Bildireyim Telekoma İndiriyorum Diye.. Uygulama Önemli Uygulama.. Yapabileceklermi Hadi Yaptılar Diyelim.. Benden Başka Nice Kullanıcı Var Bu İşlerin Ustası..

Böyle Çözümler Vazgecirici Olamaz.. Olamadı Zaten.. Bundan Bahsetmeye Çalışıyorum..

Zaten Yasal İndirmek İsteyenler, Ttnet'in Kendi Sitesine Üye Olarak Oradan Müyap Tarafından Onaylanmış Olarak İndirebilirler..

Mehmet Fırat
04.09.2009, 02:07
Her şarkının başına ufak bir reklam koyup, mp3lerini bedava indirecek bir sistem geliştirilse çok mu saçma olur? :D

Ömer SEVİNÇ
04.09.2009, 02:08
Yahu Emirhan diyorum ya gelen paketleri verileri görebilir ama onu ayırt etmesi, takip etmesi ve bir sonuca ulaşması im-kan-sız.

ceserdar
04.09.2009, 02:09
Ama şöylede birşey var. :) HD Yayın ve LCD TV varken çoğu insan da o işe yanaşmaz, alır evine Lig TV. Fiyatların önemli olan makul olması. Sen makul fiyatlara film kiralarsan kimse çoğu kişi gidip indirmekle falan uğraşmaz. Bunların tam olarak çözülmesi ile Trabzonspor'un 4 başı mamur bir kulüp olmasının olasılıkları aynı bana göre o ayrı mesele. :)

EMiRHAN61
04.09.2009, 02:10
Evet bu imkan var ama milyonlarca insanı tek tek takip edip ceza vermeye kalkarlarsa , yahu bu insanlığın sonu gibi bişey olur ayrıca ceza kesecek insanların dahi bu yasayı ihlal ettikleri gerçeği sözkonusu olacaktır :D

Emirhan Makul
04.09.2009, 02:11
150 Türk şarkıcının sanat yaşamları boyunca çıkardıkları tüm albümleri indiriyorum şuanda 70 şarkıcı oldu bunun için harici bellek bile alacam sonra elimi ayağımı çekeceğim bu işten ama şu 150-200 yapayım sonra söz elimi ayağımı çekeceğim rapid dünyasından :D

Sencer Bulut
04.09.2009, 02:16
Geçin bunları bu işte Youtube'a döner.İstedikleri kadar yasak koysunlar devlet dairelerinde bile kacak yazılım kullanılan bir ülkede bunlar komik kalıyor...

Gürsoy61
04.09.2009, 02:25
İnternet kafelerden indiririz indireceklerimizi. Hem bize birşey olmaz hem de onlar "tüm müşterilerimi takip edemem ya." diyerek yırtarlar.

Öyle olmuyor işte;)Geçen seneydi yanılmıyorsam bizim evin orda ki internet cafeye polisler geldi ve internet cafeden asılsız ihbar verildiğini söylediler.Kafedeki kamera görüntülerini aldılar.Ondan sonra ne oldu bilmiyorum.

Haa derseniz bu kadar üstüne varırlar mı?Kesinlikle hayır.Şu an bunları yazarken Vindir Youtube'dan şarkı indiriyorum.

.....
04.09.2009, 07:46
Genel olarak haklısın. Mesela rapidshare'da indirdiğiniz her dosyayı kimlerin indirdiği çok net gözükür, rapidshare da bunları lisans sahibi ile paylaşır. Zaten bildiğim kadarıyla Amerika'da bu şekilde cezalandırma yapıldı.

Lakin dediğim gibi php programlarında bunu yapmak imkansıza yakın. Bütün internet ağını kontrol etmek ise açık ve net söyleyeyim imkansız.

Hee ne olur? Milleti korkutmak için 2 tane garibana 500 bin euro ceza verirler, onların başı yanar. Başka da bişey olmaz.

işte en pis noktasıda bu. ne gelirse zaten garibanın başına gelir. o yüzden ne desek boş

.....
04.09.2009, 07:48
Bu şarkıcıların çıkardığı cdleri kopyalayamaz hale getiremezler mi peki ?

mesela ben bi cd aldım , bunu internete yayacam ama beceremiyorum. yani cd değil de böyle değişik bir icaat olamaz mı ? hem şarkıcılarda şikayet etmez , polislerde yasak koymaz. tabi burda biz madur kalırız şarkı dinleyemeyiz o ayrı :D

Egemen Yılmaz
04.09.2009, 08:09
Bu şarkıcıların çıkardığı cdleri kopyalayamaz hale getiremezler mi peki ?

mesela ben bi cd aldım , bunu internete yayacam ama beceremiyorum. yani cd değil de böyle değişik bir icaat olamaz mı ? hem şarkıcılarda şikayet etmez , polislerde yasak koymaz. tabi burda biz madur kalırız şarkı dinleyemeyiz o ayrı :D

CD kopyalamak, ya da CD leri mp3 formatına dönüştürmek suç değil. Sözgelimi, ben satın aldığım bir orijinal albümdeki şarkıları mp3 formatına çevirip bilgisayarımda, taşınabilir müzikçalarımda dinleyebiliyorum, bu yasal bir şey. Ama bu noktadan sonra şarkıları bir arkadaşıma ya da internetteki bir paylaşım ortamına verirsem o zaman suç oluyor. Bu da kanunu uygulayanlar için işi zorlaştırıyor.

.....
04.09.2009, 08:11
CD kopyalamak, ya da CD leri mp3 formatına dönüştürmek suç değil. Sözgelimi, ben satın aldığım bir orijinal albümdeki şarkıları mp3 formatına çevirip bilgisayarımda, taşınabilir müzikçalarımda dinleyebiliyorum, bu yasal bir şey. Ama bu noktadan sonra şarkıları bir arkadaşıma ya da internetteki bir paylaşım ortamına verirsem o zaman suç oluyor. Bu da kanunu uygulayanlar için işi zorlaştırıyor.

bize şimdi saçma geliyor ama gerçekten öyle. şarkıcı gözünden bakıyorum olaya , tamam senin kasetlerin az satıyor ama bunun aksi olsa çok büyük bir patlama olacak mı ? bence hayır.

o yüzden bıraksalarda rahat rahat istediğimizi yapsak. ya da gerçekten yapıcı çözümler bulsunlar. yoksa böyle olmaz.

ilhan
04.09.2009, 08:15
İp numaraları statik değilken nasıl yakalayacaklar download edenleri? Ben çıkar derim kardeşim, ip numaraları çakışmış ve benim ip numaram kullanılmış. Ttnet adam gibi ip numarası versin. vs. vs. Cıngar çıkartırım valla. :D

Şakası bir yana, böyle bir şeyi Amerika uygulayamıyorken bizim uygulamaya koymamız biraz, hatta çok zor.

Yerli sanatçılar ile işim olmadığı için yaşasın yabancı albümler için torrent siteleri. :D

seyyah61
04.09.2009, 09:50
Ilhan Almanya'da bal gibi uygulaniyor.
Burda kaldigim 4-5 sene icinde tanidiklarimdan ikisi 3000-4000 euro arasi ceza ödediler.
Nasil yakalandigini daha önceki mesajimda belirttim.
Ip adresin dinamik olsa bile baglandigin dns yardimiyla yerin bulunur.
Her müzik indiren yakalanmiyor, fakat eger son poüler albümleri, filmeri indirirseniz yakalanma ihtimaliniz cok daha artacaktir.

Burçak
04.09.2009, 10:15
Telekom önce hatları düzeltsin. internet zırt pırt gitmesin. sonra indirenleri tespit etmeye uğraşır...

Cd çoğaltıp satmak da yasak.. Ama buna rağmen işi ticarete döküp dükkan açıp bu işi yapanlar var.
Görevlilerde bunu açık ve net olarak biliyor. eee neden müdahale etmiyor yada edemiyorlar..

Lafta kalır bu işte. böyle şeyler için önce alt yapı gerekli.. Telekom önce bizi kesintisiz internete kavuştursun. sayfanın açılması için bazen dakikalarca bekliyoruz..

Dursun Kaplan
04.09.2009, 10:21
Telekom önce hatları düzeltsin. internet zırt pırt gitmesin. sonra indirenleri tespit etmeye uğraşır...

Cd çoğaltıp satmak da yasak.. Ama buna rağmen işi ticarete döküp dükkan açıp bu işi yapanlar var.
Görevlilerde bunu açık ve net olarak biliyor. eee neden müdahale etmiyor yada edemiyorlar..

Lafta kalır bu işte. böyle şeyler için önce alt yapı gerekli.. Telekom önce bizi kesintisiz internete kavuştursun. sayfanın açılması için bazen dakikalarca bekliyoruz..

O dükkanların raflarında orijinal cdler yer alır. Bi arka bölümde de resmen imalathaneleri vardır. :)

Burası Türkiye. Yapamayacağımız şey yok. :p

Kadir
04.09.2009, 10:29
Yaşasın korsan, yaşasın illegalite..

Kimse durduramaz beni.. :)

EMiRHAN61
04.09.2009, 10:52
İp numaraları statik değilken nasıl yakalayacaklar download edenleri? Ben çıkar derim kardeşim, ip numaraları çakışmış ve benim ip numaram kullanılmış. Ttnet adam gibi ip numarası versin. vs. vs. Cıngar çıkartırım valla. :D

Şakası bir yana, böyle bir şeyi Amerika uygulayamıyorken bizim uygulamaya koymamız biraz, hatta çok zor.

Yerli sanatçılar ile işim olmadığı için yaşasın yabancı albümler için torrent siteleri. :D

mac adresi :D

Halil Atalay
04.09.2009, 11:22
arkadaşlar dünya da telekom alt yapısı en son teknoloji türkiye de kurulu avrupa ve diğer gelişmiş ülkeler telekom santral binalarını bu teknoloji çıkdığında yaptıkları için son çıkan santral ve veri merkezlerini türkiye kurdu kaynak telekom bölge müdürü şu anda bizim müdür Harun Kaya yanı bizim sistemimiz yeni ve bileşim suçları diye bir hacker birimi var emliyet de onlar bu işin üstüne fazla eğilirseler birakın senin ip adresini bulmayı senin bilgisayarından ne var ne yok anında bulurlar

en basit örnek bizim sistemde 10.000 kullanıcı var ve bunların kontrolünü tek bir kişi yapıyor ve hangi makine vüris yayıyor hangisi ne iş yapıyor kısaca tek bir işlemde bunları oradaya çıkarıyor ve zarar veriyorsa kapatıyor ve yasal işlem yapıyoruz

ip adresin sabit olsun olmasın aldığın ip adresine karşılık bir de mac adresi var bu adres eternet kartının adı oluyor hangi firma üretmiş ve seri numarası bilgi olarak düşer ekrana adamda alınan ip bakar sonra mac adresi değiştiremeceğin için onla yola çıkar yani seni her türlü yakalar

Kadir
04.09.2009, 11:30
İşin teknik boyutu değilde insani boyutu önemli..

Anaları babaları gözü yaşlı mı bırakacaklar lan? Hangimiz korsancı değiliz? :)

AdemS
04.09.2009, 15:39
Müzik indirene cep yakan ceza geliyor

Müzik ve sinema sektörünü büyük maddi kayıplara uğratarak üretimin düşmesine neden olan, ''internetten müzik ve film dosyası indirilmesine'' sıkı takip ve cezai yaptırım getirilecek.

http://image.haber7.com/haber/haber7/photos/230120090408050433111.jpg

Kültür ve Turizm Bakanlığının 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nda yapacağı değişiklikle, internetten ''fikir hırsızlığına'' karşı uyarı, idari para ve hapis cezasına kadar uzanan yaptırım hedefleniyor.

Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Abdurrahman Çelik, yapılması düşünülen yasal düzenlemeye ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilgi verirken, telif haklarının korunmasına ilişkin her türlü çalışmayı yaptıklarını ve son dönemde de çalışmalara hız verdiklerini söyledi.

''Denetim Komisyonu Başkan ve Üyelerine İkramiye Ödenmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik'' çıkardıklarını ifade eden Çelik, düzenleme çerçevesinde illerde görev yapan denetim komisyonu üyeleri ve emniyet görevlilerine belli bir miktarda para ödeneceğini kaydetti.

Çelik, daha önce böyle bir teşvik sisteminin bulunmadığını belirterek, ''Operasyonda ele geçirilen ürün sayısıyla ilgili belli bir oranda polis ve denetim komisyonu yetkililerine ikramiye verilecek. Bu da bizim açımızdan, 'fikir hırsızlığıyla' mücadelede en önemli dama taşlarından biridir'' dedi.

-''KORSAN'' YERİNE ''FİKİR HIRSIZLIĞI''-

''Korsan'' yerine ''fikir hırsızlığı'' ifadesini kullanmaya özen gösterdiklerine işaret eden Abdurrahman Çelik, ''Bundan sonra onların ismi hırsızdır. Çünkü nasıl ki bir hırsız herhangi bir ürünü bir yerden alıp satıyorsa, alan da suçlu, satan da suçludur'' diye konuştu.

Çelik, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve sektör temsilcilerinin katılımıyla 2 günlük bir çalışma yapıldığını kaydederek, toplantıda 5846 sayılı yasada yapılacak değişikliklerin ele alındığını, söz konusu değişiklikleri Ekim ayı sonuna yetiştirmeyi hedeflediklerini bildirdi.

İnternet üzerinden özellikle son 3 yıldır müzik ve film indirilmesinin artarak en üst seviyeye çıktığın vurgulayan Çelik, ''işi ticarete dökenlerin'' yanında, özellikle gençlerin bilinçsiz olarak bu eylemi yaptıklarını kaydetti. İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla bu tür müzik ve film dosyası kullanımında artış olduğunu dile getiren Çelik, müzik ve sinema sektöründe çok ciddi düzeyde maddi kayıpların olduğunu söyledi.
Abdurrahman Çelik, değişik ülkelerinde bu sorunun önüne geçilmesi için farklı yöntemlerin uygulandığını, ilgili yasa kapsamında bugüne kadar kullanıcılara herhangi bir sorumluluk getirilmediğini, sadece ''ticari amaçla'' bunları yayan ve satanlara ceza verildiğini anımsattı.

-''BİRÇOK ÜLKEDE REKOR CEZALAR GELDİ''-

Birçok ülkede bu suçu işleyenlere rekor cezalar geldiğine dikkati çeken Çelik, ''Bizde de önümüzdeki dönemde belki de en radikal değişiklik bu olacak. Kullanıcılara ilk defa bazı cezai yaptırımlar gelecek'' dedi.

Adalet Bakanlığı, Yargıtay ve ilgili meslek örgütleriyle bu uygulamanın ne şekilde yapılacağı konusunda görüşeceklerini ifade eden Çelik, yapılacak yasal düzenlemeyle ilgili şu bilgileri verdi:

''Hemen hemen diğer dünya ülkelerindekine yakın bir sistem olacak. Birkaç sefer uyarı, idari para cezası, ardından çok ısrarcı olunuyorsa hapis cezası verilebilir. Bunların hepsinin yapılma imkanı ve ihtimali var. Yine burada internet servis sağlayıcıların konumu, durumu çok önemli. Onlara da belli yaptırımlar getireceğiz. Servis sağlayıcılar, böylece bu bilgi paylaşımı konusunda daha dikkatli, hassas davranabilecek. Onlar üzerinden bazı mekanizmaları takip ettireceğiz. O takipler sonucunda bu kullanıcılarla ilgili yasal işlemi de yaptıracağız.
Eğer ilgili servis sağlayıcı kuralları yerine getirmiyorsa, ona cezai işlem uygulayacağız. Çünkü, bunun en önemli ayaklarından biri servis sağlayıcılar, arkasından da kullanıcılardır. Servis sağlayıcılara bugüne kadar herhangi bir cezai işlem uygulanmıyordu. Bundan sonraki süreçte ikisini de dikkatli bir süreç içine sokabilirsek tahmin ediyorum daha derli toplu olacaktır.''

ABD'de bu ceza mekanizması çalıştırıldıktan sonra ilk uyarıda yüzde 70 oranında başarı elde edildiğini belirten Çelik, ''Orada müzik ve film dosyası indirenlere uyarı e-postası gitti. Sonra vatandaş konuya duyarlılık gösterdi ve yüzde 70 oranında bıçak gibi kesildi'' diye konuştu.

Abdurrahman Çelik, kalan yüzde 30 oranındaki bölümle ilgili de yasal işlemler yapıldığını ifade ederek, ''İnternetten müzik indiren bir Amerikalı öğrenciye 675 bin dolar ceza kesildi. Bizde de buna dikkat edilmesi gerekiyor. Bu yapıyı işletirsek başarılı olacağımıza inanıyorum'' dedi.

AA

Dursun Kaplan
04.09.2009, 15:50
Ekim ayı sonuna kadar fikir hırsızlığı yapacağız o zaman. :)

AdemS
04.09.2009, 15:52
İnşAllah tez zamanda çıkar bu yasa.. Yaparlarsa eğer çok büyük bir iş yapmış olacaklar bence..

hatice_61
04.09.2009, 15:56
bu yasa çıkarsa sanatçıların albümlerinde satırlar hızla artar

Yunus Emre SEYHAN
04.09.2009, 15:57
Binlerce kişi download yapıyor hangi birini yakalayacak? Hadi diyelim bunu başaracak :) Dosyaları nasıl ayırt edecek ? Yani ben asdadsad.rar diye bir dosya upload ederim Ali,Veli gider indirir.....

Hikaye....

Atılay
04.09.2009, 15:58
Bunun uygulanması demek maile gelen iletilerin altına bunu 10 kişiye yollamazsan başına çok kötü şeyler gelecek denmesi kadar inandırıcı

Remzi
04.09.2009, 16:02
Mp3 indiremezsem video sitelerinden şarkıyı indiririm Mp3e çeviririm:D

Oktay AKKUŞ
04.09.2009, 16:06
bunun uygulanması demek maile gelen iletilerin altına bunu 10 kişiye yollamazsan başına çok kötü şeyler gelecek denmesi kadar inandırıcı

:p:p:p:p:p:ppp:p

Mustafa Önder
04.09.2009, 16:32
Vallahi ben torrentçiyim indireceğim mp3 ve filmler zaten çoğu site de yok

Erkan
04.09.2009, 17:18
Ben rahatim hollanda'da indirmek serbest:D.

peker61
04.09.2009, 17:20
Bunu yasaklayacağina o siteleri kapatsalar olmuyomu bunu nasıl denetleyeceklerki..

Emirhan Makul
04.09.2009, 17:41
Saçmalık ya ben şimdi bir çok sanatçının 20 sene önceki albümlerini nereden bulacağım taş plak mı dinleyeyim alayını indiriyorum bana ne ya emek hırsızlığıymış adam ölmüş ya ne yapayım cd si mi var adamın saçmalığa bak ya.

Ozan
04.09.2009, 18:24
Orjinal albüm, film, oyun vs. almak istersek buna para dayanmaz. Ülke krizde olduğu için devlet bulduğu her para kaynağını değerlendirmek isteyecektir. Ondan dolayı ceza yiyebiliriz belki de diyorum ve bu iş böyle olmaz. Orjinal albüm, film, oyun dallarında " biz de bir açılım isteriz ! " diyorum. :)

Burçak
04.09.2009, 18:31
Ozan : ''Ülke krizde olduğu için devlet bulduğu her para kaynağını değerlendirmek isteyecektir''
Aynı şeyi düşünüyorum bende.:)
40 türlü vergi var. buda yeni bir gelir kapısı işte
Türkiye'de ki şartlarda cd alacak kadar (içindeki 2 bilemedin 3 güzel şarkı var) zengin değilim :)

SDanışmaz
04.09.2009, 18:36
Limewire gibi programlardan ip tespit etmek kolay olabilir. Bu yüzden kullanmamanızı tavsiye ederim...

AdemS
04.09.2009, 19:56
İnternetten MP3 indirenlere gözaltı

Türkiye’de ilk kez internet üzerinden müzik indirerek, başkalarının kullanımına açan kişilere operasyon yapıldı. Polis, IP´sini tespit ettiği 112 kişiyi gözaltına aldı.

http://image.haber7.com/haber/haber7/photos/97595.jpg

İnternetten şarkı indirme dönemi sona erdi!. Emniyet ilk kez internetten müzik indirenlerin IP´sini tespit ettiği 112 kişiyi gözaltına alındı..

Soruşturma, MÜ-YAP’ın (Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği), telif hakkına sahip olduğu müzik parçalarının internet üzerinde dağıtımının yapıldığını söyleyerek şikayetçi olması üzerine açıldı.

Asayiş Şube Müdürlüğü tarafından başlatılan soruşturmada, internet kullanıcılarının “LimeWire” isimli programı kullanarak korsan müzik indirdikleri ve yine bu parçaları başkalarının alabilmeleri için kullanıma açtıkları tespit edildi.

Polis tarafından IP numaralarından önce bağlantı için kullandıkları telefon numaraları daha sonra da adresleri belirlenen korsan müzik dinleyen 112 kişi, gözaltına alındı.

Savcılık kararı ile bu kişilerin bilgisayarlarına incelenmek üzere el kondu. İfadeleri alınan korsan müzik dinleyicilerinin yaptıklarının suç olduğunu bilmediklerini söyledikleri belirtildi. Bilgisayarında korsan müzik parçaları bulunan A.K. (27) ifadesinde, “Birkaç kez sitelerden şarkı indirmiştim. Ancak bunların kullanıma açıldığından ve başkalarının bilgisayarıma girmesine izin verdiğimden haberim yoktu” dedi.

Not: 2008'de oldu bu olay..

Mollasalihoğlu
04.09.2009, 21:23
Metin bir üstteki mesajım;)

İşin teknik boyutuna çok hakim değilim ama uygulamada çok yakalanan bilgisayarcı gördüm, dosyalarda hangi saatte hangi ilçenin hangi semtinin hangi mahallesinden ne kadar süre ile internete bağlı olduklarını gördüm, hakim karşısında ağlayanlarını gördüm :)

Tabii ki takibi zor olur bu kadar insanın ama mesela ayda 200 kişinin yakalandığını ve ağır cezalar aldığını duysan sen devam eder misin bu işe? :)

AdemS
04.09.2009, 21:55
Tabii ki takibi zor olur bu kadar insanın ama mesela ayda 200 kişinin yakalandığını ve ağır cezalar aldığını duysan sen devam eder misin bu işe? :)

İşte işin can alıcı yönü bu :alkış:

Olması gereken de bu zaten.. Bir iki kişi bile bu yüzden yakalansa ve ana haber bültenlerinde bundan söz edilse kimse cesaret edemez buna..

Samet Türkmen
04.09.2009, 22:01
Herşey bir yana insanların hakkına girmek zaten korsan müzik. Sözde islami olan birçok sitede bile binlerce mp3 paylaşılıyor :mad:

AdemS
04.09.2009, 22:17
Herşey bir yana insanların hakkına girmek zaten korsan müzik. Sözde islami olan birçok sitede bile binlerce mp3 paylaşılıyor :mad:

O zaten işin en önemli boyutu.. Bu yüzden bu yasak uygulamaya konulmaya çalışılıyor.. Bu işten para kazanan binlerce insan var, ama korsan ürün satışında sadece o satışı yapan kazanıyor..

Özkan
04.09.2009, 22:53
Çocuk pornosu indirenler nasıl yakalanmışsa ve yakalanıyorsa, mp3 indirenler de kolaylıkla yakalanır.

Musicopat gibi çeşitli sitelerde müzik dinlemek yasal. Bu tip sitelere girip oradan, zâten bilgisayarımıza inmiş olan şarkıları çekmek zor olmayacaktır. Ancak böyle bir açık bulunabilir.

Cafer KILIÇSOY
05.09.2009, 00:21
Kanunlar gitsin bu ülkede genç yaşında fidan gibi bir ana baba evladının başını gövdesinden ayıranları bulup cezalandırsın önce!

ugurTS1989
05.09.2009, 21:44
kımse ınternetten sarkı fılm vs. ındırenlerı yakalayıpta cezalandıramaz ,yapmazda ....yoksa ınternet kullanıcılarının %95 ındırıp ızlıyor...adamlar bu ısın tıcaretıyle ugrasıyor.bızım gıbı 1 sarkı felan ındırmıyor album yapıp pıyasaya suruyor ..zaten polıste onların pesınde bızım gıbılerle kımse ugrasmaz...bırde sanatcının sıkayetcı olması lazım ....

oflu_tsezgin
06.09.2009, 01:11
indirmeye gerek yok ki.zaten videoyu ,mp3ü dinlediğiniz anda bilgisayarınızdaki temporary internet files dosyasına otomatik olarak inmiş oluyor.videoları o dosyadan bir tane format programıyla dilediğiniz formata çevirirsiniz.şarkılar da zaten ya mp3 yada wma olarak iniyor.

indirilmese bile izlenip dinlendiği anda bilgisayarda mevcut.yasak getirirken buna da dikkat etsinler o zaman :D

kotada da herhangi bir değişiklik olmuyo zaten.indirdiğinizde kota daha fazla artıyo fakat videoyu veya mp3 açtığınızda anında bilgisayarda, sonuna kadar beklemeye de gerek yok :D

İHSAN
06.09.2009, 01:16
Onu bunu bilmem, ama şunu diyebilirim ki, baylar, bayanlar hiç olmazsa karadeniz müziklerini indirmeyin, satın alın. Bizum uşaklara bari bir yararımız olsun.

Coloradoydu
06.09.2009, 11:11
Arada bir haberlerde görürsünüz, bazı trafik polisleri kırmızıda karşıdan karşıya geçen yayalara ceza keser. Cezayı yiyenin hayret ve isyan dolu bakışları :), cezayı kesenin 'piyango sana çıktı' diyen yüzü... Bu kanun da arada bir bu sahneleri yaşatmaktan başka bir iş görmeyecektir.

Sefa Murat Dokuz
06.09.2009, 12:31
Ee Diyelim ki bilgisayarımda Barış Manço'nun müziklerine virüs bulaştı yada gittiler. Tekrar bu parçaları nasıl bulacağım. Kaset mi alacam, Plak mı alacağım? Cd si var mı ki orjinal dinlemeyeyim mi.
Paylaşıma açmadıkça kişiselere ceza verilmemeli.
Abd nin yaptığı terbiyesizlik.Ayrıntısını bilmiyorum ama 675 bin dolar ne dir ya. 10-20 bin dolar neyse de 1 trilyon yapıyor yanılmıyorsam 1 milyon tl ceza.YUH
Bizdede bunun uygulamaya koyulması tamamen döner sermayeye ekonomiye katkı 1 000 dolar olsa ceza kelle başına, ayda 500 kişiden senede 6 milyon tl eder.Çok iyi para. 3 Tane F.Tekke alır.

Oflu tsezgin'in dediği ne olacak mp3 dinlemek yasak mı kendisi iniyor zaten tempory internet files'a.

OnurKul
06.09.2009, 13:39
Bu tarz yasaklarla insanlar durdurulamaz. Her geçen gün yepyeni yollar keşfediyor insanoğlu :) MP3 durdurulamaz...

Ancak !

Bence cezalar yerine bilinçli bir nesil yetiştirmek daha somut bir adım olur.

Çocuklarımızı bilinçlendirmemiz gerek. 30 yaşındaki adamı bilinçlendiremezsiniz... Ancak çocuklara yönelik kampanyalar ve faaliyetler yerinde olur düşüncesindeyim.

Türkiye'nin Spor, Sanat, Eğitim reformlarına ihtiyacı var. Özgün olarak. AB'ye bağlanmayarak. Atatürk'ün yaptığı gibi...

Sinan SARI
06.09.2009, 19:29
Onu bunu bilmem, ama şunu diyebilirim ki, baylar, bayanlar hiç olmazsa karadeniz müziklerini indirmeyin, satın alın. Bizum uşaklara bari bir yararımız olsun.

Tebrikler, Olayın özü bizim için budur...:alkış:

Mustafa Önder
06.09.2009, 19:31
Aylık ortalama 200 gb indiriyorum. Torrent varken onu da deleriz:D

Muhammed
06.09.2009, 19:50
Bu cezayı tabiki herkese uygulayamayacaklar ama gidipte 3-5 garibana 1 trilyon ceza verecekler olan onlara olacak.