PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Doğu Karadeniz Ormanları Tehdit Altında

ceserdar
20.08.2009, 16:01
2005 yılında gerçekleştirilen bir sempozyumun özeti aşağıdadır. Doğal güzellikleri ile övündüğümüz Doğu Karadeniz'in Ormanları aslında büyük tehlikeler ile karşı karşıya. Bu başlık altında bir nebze de olsa ormanlarımız hakkında farkındalığa ulaşabilirsek çok iyi olur. Aşağıda 2005 yılında Trabzon'da gerçekleştirilen sempozyumun bir özeti bulunmaktadır.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi Hasan Saka Salonu'nda "Ladin Sempozyumu" düzenlendi. Sempozyumun ilk konusu, ladin ağaçlarına zarar veren böcekler ile yapılan mücadele oldu.

Kafkas Üniversitesi Artvin Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cantürk Gümüş, "Dendroctonus Micans" ile Ips Typographus" adlı zararlı böceklerin Türkiye'ye 1963 yılında Gürcistan'dan girdiğini söyledi.

Etkisini giderek artıran ve son 10 yılda binlerce hektar alanı etkisi altına alan böceklerin Ordu - Artvin arasındaki ladin ormanlarının üçte birini kuruttuğunu söyleyen Gümüş, "Doğal bir kıyım yaşanıyor. Ormanlarımız tümüyle yok olma tehlikesi altında." dedi.

EROĞLU: YANGINDAN DAHA TEHLİKELİ

Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahmut Eroğlu da, bu felaketin kamuoyunun gündemine getirilmesi gerektiğine işaret etti. Böceklerin ormanları her geçen gün yok ettiğine değinen Eroğlu, yaşanan kurumanın orman yangınlarından çok daha geniş ve önemli olduğuna işaret etti.

Doğu Karadeniz Bölgesi'ndeki ladin ağaçlarının kabuğundan içeri giren böcekler, ağacın suyu ile besleniyor. Susuz kalan ağaç bir süre sonra kuruyor. Orman Genel Müdürlüğü zararlı böceklerle mücadeleyi anti böcek üreterek de yürütmeye çalışıyor.

EN BÜYÜK ZARAR ARTVİN HATİLLA MİLLİ PARKI'NDA

Üretilen "Rhizophagus Grandis" adlı böcek, zararlı böceklerin bulunduğu ağaçların gövdesine yerleştiriliyor. Bu böcekler zararlı böceklerle besleniyor. Ancak zararlı böcekler yararlı böceklerden çok daha fazla ürediği için istenen başarı elde edilemiyor.

Zararlı böcekler en büyük zararı Artvin Hatilla Milli Parkı'na verdi. Parktaki ladin ağaçlarının yüzde 75'i kurudu.

Cengiz Çubukcu
20.08.2009, 16:13
yaklaşık 3 senedir bu böceğin yok edilip edilemeyeceğini akademisyenler de dahil olmak üzere herkese soruyorum hala anlayabilmiş değilim....anlayamadığım bir şey daha var halkımızın duyarsızlığı...eğer bu başlığa merak edip de 20 kişi yorum yazsın dişimi kırarım...

LazAnisT
20.08.2009, 16:16
Günümüz şartlarında bir böcekle nasıl başa çıkılamıyor onada hayret tabi:)

Dursun Kaplan
20.08.2009, 16:18
Günümüz şartlarında bir böcekle nasıl başa çıkılamıyor onada hayret tabi:)

Abi konu Türkiye'de bir bölge ise bence normal. Artık atasözü haline gelmiş bir cümle " Burası Türkiye ". :)

Hele bir Örümcek Ormanları vardır ki tadına doyum olmaz.

Çetin
20.08.2009, 16:24
maalesef abuk subuk açılımlar yapıalcağına orman açılımı yapılmalı, tehlikenin farkına vardığımız zaman etrafımız sahra çölü misali olmaz umarım.

ceserdar
20.08.2009, 16:24
Cengiz Abi, ben de geçen bir yerel bir gazetenin internet sitesinde, baş yazarın köşesinde Finlandiya'da yaşayan birisinin yazısını okuduktan sonra, merak ettim Finlandiya hakkında biraz araştırma yaptım. Adamlar seneler önce böyle ağaçları kesmeye devam edersek yıllar sonra ormanlarımızdan geriye hiçbir şey kalmaz demişler, harekete geçmişler. Bugün adamlar ormanlarından ciddi bir şekilde katma değer yaratıyorlar. Hem de ormanlık alanları devamlı artıyor. Doğu Karadeniz Ormanları'nda durum nedir diye bakayım derken, durumun aslında çok vahim olduğunu gördüm. Bir keresinde de İz Tv'de belgeselde seyretmiştim yapılan çalışmaları. Zigana'ya çıkarken geçen sene rengi mora kaçan ağaçları görünce bir anlam verememiştim onlara. Meğersem zaralı haşeratların kuruttuğu ağaçlarmış onlar.

Finlandiya'ya giden bir Hocam vardı Gümüşhane'li. Bizim ormanlarımız ile hayatta karşılaştırılamaz demişti oranın ormanları. Çünkü bizim ormanlarımız cidden doğa harikası demişti. Ama bakıldığında 5 sene öncesine nazaran bile kaybedilen o kadar çok şey var ki.

Cengiz Çubukcu
20.08.2009, 16:34
Mesele sadece böcek meselesi değil böcek insanlarımızın zihninde esasen...ben de bu sene kuruyan bir sürü ağaç gördüm ve fotoğrafını çektim, zigana veya başka bir yer böyle giderse böcek, devlet eliyle kesim vb. nedenlerden dolayı orman özelliğini çoktan yitirecek..
hoş karadenizde böyle de batıda farklı mı ki , orada da insan eliyle yangın çıkarma canavarlığı var...

Dursun Kaplan
20.08.2009, 16:39
Gümüşhane Örümcek ormanlarında, Avrupa'nın en uzun ağacı yanlışlıkla kesildi zamanında. Buda işimizi ne kadar iyi yaptığımızın göstergesi.

Mollasalihoğlu
20.08.2009, 16:41
Yangın olayında cezaları çok ağır yapmaz ve o ağır cezaları istisnasız uygulamazsan, adamlar ormanı kesip oteli dikecektir, kaçarı yok..

Böcek olayına gelirsek, gerekli maddi imkan sağlanırsa Türk bilim adamları, akademisyenleri ve ziraatçileri bunu kolayca hallederler bence..

ceserdar
20.08.2009, 16:52
Mollsalihoğlu, olay halledilme meselesi değil. Her şeye bir çare vardır. Fakat duyarsızlığımız yüzünden her şey elimizden akıp gidiyor. Hiçbir Sivil Toplum Kuruluşu bu işin üstüne gitmezse, devlet bu işler için ne zamanını, ne parasını ayırır. Devran döner durur.

Tek böcek olsa neyse, orman müteahitleri var, kadastro geçerken halkın üstüne toprak geçirmek için yok ettikleri ağaçlar var.

karatasof
20.08.2009, 17:02
Mesele sadece böcek meselesi değil böcek insanlarımızın zihninde esasen...ben de bu sene kuruyan bir sürü ağaç gördüm ve fotoğrafını çektim, zigana veya başka bir yer böyle giderse böcek, devlet eliyle kesim vb. nedenlerden dolayı orman özelliğini çoktan yitirecek..
hoş karadenizde böyle de batıda farklı mı ki , orada da insan eliyle yangın çıkarma canavarlığı var...

Hoca ,sen dişlerini ortaya koymadın mı? Şimdi en fazla yorumu kendin yazıyorsun?Galiba tam takım diş yaptırmak arzusundasın?:)
Şaka bir yana,son zamanlarda bu tür olayların sayısı artmakta.Önce Kırım-Kongo Virüsünü taşıyan Kene'ler arttı bu coğrafyada ve halen başka memleketlerde görülmeyen sıklıkta ölümlere sebep olmakta.Nerden ve nasıl geldikleri muamması ise devam ediyor.Üç yıl kadar önce memlekete geldiğimde Arıcılık yapan akrabalar Rusya'dan gelen bir tür Yaban Arısının balarılarına musallat olduğunu ve büyük zaiyata sebep olduğunu anlatmıştı.Tabiri caizse manda yavrusunu kaldırabilecek irilikte bu arılardan bir kaçını görme şansına erişmiştim de bir an kendimi Spielberg filmlerinde sanmıştım.

Mollasalihoğlu
20.08.2009, 17:03
Vallahi bir de orman açılımı yapsınlar usta..

Ormanlarımız elden gitmesin diye devleti harekete geçirmek amacıyla silah alıp dağa çıkacak(!) halimiz yok.

mustafadinç
20.08.2009, 17:04
Eyvahlar olsun bu çok kötü bir haber kala kala Doğu Karadeniz ormanları kaldı onlarda biterse Türkiyede biter.

LazAnisT
20.08.2009, 17:05
Neye duyarlıyızki.Uzungölün halini görmüyormusunuz.O göl o hale gelene kadar oranın halkı ne yaptı.Karadeniz bölgesinde 46 tane Hes yapılacak bir tepkimiz varmı?İş halkta bitiyor.Halk koyun olursa ormanlarımızda gider derelerimizde.

Özkan
20.08.2009, 17:05
Bu böceği yok etmek teknik olarak mümkünse de kimse bu işe girmez, girmeyecektir. Herifler Belgrad Ormanı'na köprü indirecekmiş, kaldı Doğu Karadeniz ormanlarını kurtaracaklar.

Mollasalihoğlu
20.08.2009, 17:07
Bu böceği yok etmek teknik olarak mümkünse de kimse bu işe girmez, girmeyecektir. Herifler Belgrad Ormanı'na köprü indirecekmiş, kaldı Doğu Karadeniz ormanlarını kurtaracaklar.

Bizim ormanlar boğaz kadar para etmez, o yüzden umudum var bir nebze.

Hüseyin Kurt
20.08.2009, 17:09
Bunun çözümü yok mu aceba?

Yazık,güzelim ormanlarımız çeşitli nedenlerle yok oluyor.

Hem insan eli,hem zararlı haşerat ve hayvanlar nedeniyle gerçekten doğal güzelliğimiz olan ormanları günden güne kaybediyoruz.

Paksoy
20.08.2009, 17:13
çok önemsenmesi gereken bir konu :(

Külünkoğlu
20.08.2009, 17:51
Gümüşhane Örümcek ormanlarında, Avrupa'nın en uzun ağacı yanlışlıkla kesildi zamanında. Buda işimizi ne kadar iyi yaptığımızın göstergesi.
Mehmet Ali Yılmaz tesislerindeki ağaçları da zamanın başkanı "hau ağaçları kesin biraz" demesiyle beraber kökünden kesilmişti caanım ağaçlar.

Benim adım Metin ise, bu böceğin verdiği zararlar için önümüzdeki 20 sene daha paneller düzenlenir, ödenek yokluğundan dolayı da rafa kaldırılır.

Fatih BALTA
20.08.2009, 23:52
Bu böcekleri kaçırmak için bir cihaz koyuldu ormanlara .Bir kaç gün içinde fotoğrafını çekip koyarım buraya yanından geçerken unutmazsam.

Mollasalihoğlu
21.08.2009, 17:09
Bu böcekleri kaçırmak için bir cihaz koyuldu ormanlara .Bir kaç gün içinde fotoğrafını çekip koyarım buraya yanından geçerken unutmazsam.

Sonuçlarını da öğrenebilecek miyiz acaba bu işin? İşe yarayıp yaramadığı baabında..

Sümeyye Şahin
21.08.2009, 18:26
Bakınca, hiç bitmez gibi geliyor insana...

Duyarlı olunmalı.

Travelair
21.08.2009, 18:38

Bu güzel bir haber :alkış: Umarım işe yarar

Fatih BALTA
21.08.2009, 22:16
Sonuçlarını da öğrenebilecek miyiz acaba bu işin? İşe yarayıp yaramadığı baabında..
Çevrenizde Orman Bölge de çalışan birileri varsa onlardan öğrenebiliriniz.Bana bu cihazı bir köylü gösterdi.Çalışma prensibini ve işe yarayıp yaramadığını bilmiyorum.Bugün cihazın resmini de çektim.Uygun olunca eklerim buraya.

Hotaman
21.08.2009, 22:38
BMN dışında hiç gözüme çarpmayan bir konu. Umarım ağaçlarımız bize inat yaşamlarını sürdürür.

Fatih BALTA
22.08.2009, 00:42
http://img39.imageshack.us/img39/3271/sn200536.jpg

http://img41.imageshack.us/img41/860/sn200537.jpg

Misina
22.08.2009, 00:52
Son yıllarda özellikle kestane ağaçlarına musallat olan bişey var.Ağaçlar durduk yere kuruyor...

Bir kaç yıl önce kaynak yaratma uğruna ormanlarımızı satmayı göze alan Hükümet şimdi bütün bu olan bitenlere kulak tıkamış durumda.

ceserdar
22.08.2009, 01:26
Cihaz diyince, elektronik yeni bir alet bekliyordum. :) Bunlardan daha önce televizyonda da görmüştüm. Çalışma mantıkları da görünüşü gibi çok basit.

Çetin
22.08.2009, 12:22
2b diye ormanları satmak istediler ama şu anda buna çare düşünen yok. peki arkadaşlar yılda hepimiz 8 ağaç kullanıyoruz, acaba 8 ağaç dikiyor muyuz? tema'da bir ağaç 5 tl yani yılda 40 tl ile dünyamıza verdiğimiz zararı birnebze azaltıyoruz. lütfen bu konuya da dikkat edelim.

http://www.tema.org.tr/

İlyas Özdemir
22.08.2009, 18:48
bu tür zararlı böceklerle teknoloji ile mücadele etmek imkansız gibi geçen günlerde yerel bir kanalda izlemiştim zararlı böcekleri yiyerek bezlenen böcek türlerinin çoğaltılıp ormanlara bırakıldığını söylüyorlardı

ceserdar
24.08.2009, 18:40
Burası Soçi'ymiş. Şu göl Trabzon'da olsa etrafına kaç metre yüksekliğinde duvar örerlerdi?

http://img81.imageshack.us/img81/7923/65647265.jpg

Çetin
25.08.2009, 00:11
acaba oranın insanları duvar ördürür müydü?

İsmail Alkan
25.08.2009, 01:33
http://selazur.sitemynet.com/mynet_resimlerim/katl_amfoto.jpg (http://www.youtube.com/watch?v=dq8QG2NYY-Q)

Alın size en büyük böcek, insanoğlu...

ceserdar
25.08.2009, 01:35
İsmail Abi, burası neresi?

İsmail Alkan
25.08.2009, 01:36
Bizim köyün meşhur ormanı selazur.

ceserdar
25.08.2009, 01:41
Bu ormanlarda bu katliamı Devlet göz yummadan bu kadar ilerletemezler herhalde. Alsınlar bir taraflarına diksinler o ağaçları.

www.selazur.org Bu site senin mi İsmail Abi?

İsmail Alkan
25.08.2009, 01:46
Evet serdar, aslında selazurtdaki orman katliamıyla ilgili sitemynet uzantılı bir web sayfam var, söz konusu orman katliamını o site sayesinde durdurduktan sonra güncelleme yapmıyorum.

Kerşke bahsi geçen kıyımlar hiç olmasada bizde o sitelerle uğraşmasak.

Enes
25.08.2009, 03:52
İnşallah zararlı böcekler için bulunan çareler işe yarar ondan sonra iki ayaklı böcek beyinlileri eğitmek lazım gerçi bu daha zor gibi..