PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hüseyin Avni Aker'e Yapılanlar...

İ. C. Ertem
15.08.2009, 00:21
Başlığı nereye açacağımı kestiremediğimden buraya açma gereği duydum arkadaşlar düzeltebilir.

Ben Hüseyin Avni Akerin akrabasıyım. Avni Aker dedemin amcasıdır. Kardeşi halen daha hayattadır. Kardeşi aydın aker yenimahallede doğup büyüdüğü yerde zor koşullar altında hayatına devam etmektedir. Geçen yıl Avni Akerin mezarını Volkan Canalioğlu yenilemişti. Bunun için kuzeytvden arkadaşlar gelip 1 saat civarında bir görüntü alıp bunu birkaç gün boyunca kanallarında yayınladılar. Unutulan bir insanı hatırlatmaya çalıştılar. Kendilerine teşekkür ediyorum. Hüseyin Avni Aker Trabzon için çok şey demektir. Trabzonun ilk beden hocasıdır. İlk gençlik spor il müdürüdür. Trabzon lisesinde ve ticaret lisesinde öğretmenlik yapmıştır. O yenimahallenin en güzel yerindeki araziyi trabzonspora kazandırmak için(o zamanlar idmanocağı) çok çaba verdi, istimlak ettirmeye çalıştı başardı. 1921de bizzat cephede savaşmıştır, askeri hayatı oldukça başarılıdır. Gelelim bütün bunları yapan bu şehrin yetiştirdiği kıymetli insana neler yapıldığına. avni akerden geriye sadece aydın amca kaldı. aydın akere bir kombine bile çok görülüyor. Kendisine sayın atay aktuğ döneminde bir kez kombine verilmiştir. ne sadri şener ne de o nuri albayrak denilen adam kendisinin kabrini bir kez olsun bırakın dua etmeyi görmek için kıyısından geçmemiştir. sorsanız nerede olduğunu bilmezler. merak edenler için mezarı yenimahallenin kuzeyinde sahil tarafındaki mezarlıktadır. en azından trabzonspor gibi dev bir kulübe ismini veren bu önemli insanın mezarını hatırlasınlar...

Sadri Şener başkanın ve trabzonsporun önemli isimlerini vefaya çağırıyorum. Bizlerin yapacağı tek şey mezarı başında dua etmek başka bişey yapamayız umuyorum avni akerin mirasına trabzonsporlular olarak koruyup sahip çıkacağız. stadın güzelleştirilmesi ve adının hiç değişmemesi dileğiyle. saygılar sevgiler.

Mollasalihoğlu
17.10.2009, 11:36
Allah razı olsun kendisinden.. Mekanı cennettir, hiç şüphemiz yok..

Hekimoğlu
17.10.2009, 14:19
Hüseyin Avni Aker ismi Trabzonspor ile bütünleşmiştir yeni stadyum yapılsa da ismi yine aynı kalmalı.Trabzonspor başkanlarının da bu değerli ismi kabri başında anması gerekir.

Mustafa ÖZDEMİR
17.10.2009, 15:27
bencede eğer birgün yeni bir stadımız olursa ismi avni aker kalmalı .yeni stadın isim hakkı büyük ihtimalle satılır ama avni aker ismi de olmalı...

ÖmerFarukYılmaz
27.01.2010, 01:11
Bu konu aşağıda kalmasın yahu..

pazarkapılı
27.01.2010, 16:45
degil kardesinin yüzüne bakmak yasasaydı hüseyin avni akerin yüzüne bile bakılacagından süphe duyuyorum...kültürel yozlasma...unutkanlık,yoksayma vefasızlık ne derseniz deyin adına...hayri gür'ü kim tanıyor al işte yasayan tarih sana...trabzon lisesinden yetisenler dernegine yönetimin uydurması diyen insanlar mevcut iken vefayı kime göstereceksin ki...kimi tanıyosun?....

Emirhan Çorumlu
29.01.2010, 00:56
Arkadaslar Sayin Avni Akerin Kabrine gitme imkani olanlara rica ediyorum... birde benim icin fatiha okuyun... allah mekanini cennet eylesin... insallah bize kalan mirasi en iyi sekilde yüceltip, savunup hep destekleyecegiz...

Fatih Özkan
01.02.2010, 02:43
Hiç bilmediğim bir konu idi...
Mezarlığın yerini bile bilmiyordum...

Hüseyin Hatırlı
05.02.2010, 23:20
Trabzonspor ve Hüseyin Avni Aker stadyumu ayrılmaz iki büyük isimdir...

Sinan SARI
11.02.2010, 16:03
Güzel bir konuya değinilmiş.Belkide tüm Türiyenin tanıdığı bir isim Avni Aker ama sadece adı kalmış.Kendisini iyice araştırmalı,öğrenmeli ve Trabzonspor için yaptıklarına karşı vefalı olmamız gerekir.

Kadir Yeter
23.01.2013, 18:31
1- "O yenimahallenin en güzel yerindeki araziyi trabzonspora kazandırmak için(o zamanlar idmanocağı) çok çaba verdi, istimlak ettirmeye çalıştı başardı."

2-"sorsanız nerede olduğunu bilmezler. merak edenler için mezarı yenimahallenin kuzeyinde sahil tarafındaki mezarlıktadır."

1= Bu yer, Kavakmeydan(İnönü) Mahallesi sınırları içindedir. Konuşma dilimizde yine(aşağıki kalearkası kısmı) Yenimahalle diye geçer; Kahramanmaraş Caddesi, bu iki mahallenin sınırıdır(belgeli).

2= Yenimahalle'nin Kuzeyi deniz olduğundan; yazar, batısı diyecek olduğunu düşünüyorum. Çünkü, Yenimahalle'ye en yakın şehir mezarlığı, Uzunkum mevkiindedir. Önü, anayol ve denizdir. Şimdiki Merkez Bankası binası sırasındadır. Mahalleye, yaklaşık olarak 1 Km. mesafe batıda.

Yazı içinde önemsiz gibi görünse de gönüllü kültür çalışmalarım gereği, ayrıntıları eklemek ihtiyâcı duydum

Yazarın bu ilgisine ve verdiği târihî bilgiler için çok teşekkür ederim.

Kadir Yeter.
23.01.2013 Merkez ilçe- TRABZON.
Bir, Trabzon gönüllüsü... doğuştan beri.

forum.bordomavi.net
.................................................. ....

Konu ile ilgisi sebebi ile şiirimin bir kısmını ekledim:

KAVAKMEYDAN MAHALLESİ

Kavakmeydan mahallesi, meşhurların mekânesi,
Futbolcusu, hakemi bol, müdür, doktor, müdüresi,

Beş okulu, öğretmenler, stadında atılır gol,
En güzel caddeler sende, yeşilliği sahası bol...

Müteahhit, emeklisi, üç belediye başkanı;
Rahmetli, Sefer Özgür’ü, Aktuğ’u, *Kolcu Hasanı...

Bloklar- sigorta da derler, ayaküstü köfte yerler,
Sıraya gir, biletin’ al, karaborsaya düşerler!..

Şehir stadı değişti, oldu adı; Avni Aker,
O’nun da üstüne yazıp, nakşoldu; Trabzonspor...

Faruk Özak, Mehmet Cemil, Engin ile Dozer Cemil,
Trabzon’un kalbindesin, kavakmeydan sev ve sevil...

Üç adıyla ayrı- ayrı, anılıyor stadımız!
Yanındaki Yavuz Selim, şehid dolu toprağımız...
...
Şiir: Kadir Yeter.

http://img138.imageshack.us/img138/5031/uzunkummezarlehirpln.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/138/uzunkummezarlehirpln.jpg/)

Fatih Öztürk
24.01.2013, 11:35
Ruhun şad,mekanın cennet olsun Hüseyin Avni Aker.