PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Atletizm

Gökhan KAN
14.08.2009, 21:01
12. Dünya Atletizm Şampiyonası yarın Berlin’de başlıyor http://medya.todayszaman.com/eurozaman/2009/08/14/k_Berlin%20.jpg Berlin Olimpiyat Stadı’nda 15-23 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek 12. Dünya Atletizm Şampiyona’sında 213 ülkeden 2 bin 500 sporcu en iyi dereceyi yapabilmek için kıyasıya mücadele edecek. İki yılda bir düzenlenen ve atletizm sporunda Olimpiyat Oyunları'nda sonra en prestijli organizasyon olarak gösterilen Dünya Atletizm Şampiyonası Almanya'nın başkenti Berlin'de yarın başlıyor.

Berlin Olimpiyat Stadı'nda 15-23 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek 12. Dünya Atletizm Şampiyonası’nda 213 ülkeden 2 bin 500 sporcu en iyi dereceyi yapabilmek için kıyasıya mücadele edecek. Her gün 56 bin seyircinin stattan izleyebileceği heyecan dolu yarışmaları, 190 ülke televizyonu da 55 saatlik canlı yayınla izleyicilerine ulaştıracak. 9 gün sürecek şampiyonada 24 ayrı kategoride toplam 47 yarışma yapılacak ve 59 altın madalya sahibini bulacak.
Türkiye, Berlin’deki Dünya Şampiyonası'nda, 6 bayan ve 3 erkek olmak üzere toplam 9 sporcu ile temsil edilecek. Şampiyonaya Türkiye'den şu sporcular katılacak: Fatih Avan (Cirit), Alimutu Bekele (bin 500 metre-3 bin metre engelli), Aslı Çakır (3 bin metre engelli), Elvan Abeylegesse (5 bin -10 bin metre), Melis May (uzun atlama), Nevin Yanıt (100 metre engelli), Eşref Apak (çekiç), Ercüment Olgundeniz (disk) ve Yeliz Kurt (800 metre).

ELVAN 5 VE 10 BİN METREDE İDDİALI
Şampiyonada Türkiye'nin en büyük madalya umudu olan Elvan Abeylegesse, 5 bin ve 10 bin metrelerin favorisi olarak gösterilen Etiyopyalı sporcuların arasından sıyrılıp madalya almaya çalışacak. Şampiyona öncesi, değerlendirmelerde bulunan uluslararası atletizm otoriteleri, Etiyopya asıllı Türk atlet Abeylegesse'nin kesinlikle gözden kaçırılmaması gerektiğini ifade ediyor. Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği'nin (IAAF) resmi internet sitesinde yapılan değerlendirmede, 5 bin metrede Etiyopyalı dünya ve olimpiyat şampiyonu Tirunesh Dibaba, bir diğer şampiyon atlet Meseret Defar ve 10 bin metre rekortmeni Meselech Melkamu'nun Berlin'de favori oldukları, ancak bu mesafenin eski dünya rekortmeni Abeylegesse'nin de göz ardı edilmemesi gerektiğine vurgu yapılıyor. Elvan Abeylegesse, şampiyonanın açılış gününde yarın saat 19.25'te 10 bin metre finalinde koşarken, 19 Ağustos çarşamba günü de 5 bin metrenin 1. turunda mücadele edecek.

Gökhan KAN
14.08.2009, 21:02
Dünya Atletizm Şampiyonası - 100m

15-23 Ağustos’ta Berlin yılın en önemli spor organizasyonlarından birine ev sahipliği yapacak. Ağustos 2008′de kozlarını Pekin’de paylaşan atletler, şimdi Berlin semalarında rövanş için bir araya gelecekler.
Dünya Şampiyonluğu kendi başına çok büyük bir anlam ifade etse de önümüzdeki bu şampiyonanın bir başka önemi de Olimpiyatlar’da madalya alamamış veya altın madalyayı kaçırmış atletlerin, tam bir yıl sonra kendilerini kanıtlayabilecek bir platform bulmuş olmasıdır.
Dün koşulan İsveç Grand Prix’i ile Dünya Şampiyonası öncesi düzenlenecek önemli yarışlar son buldu. Tüm atletlerin güncel performansları hakkında bilgi sahibi haline geldik. Şampiyona başlayana kadar değişik kategorilerde bu sezonun derecelerini sunacak ve Dünya Şampiyonası öncesi heyecanı aktarmaya çalışacağız.
İlk kategori, atletizmin en ilgi çeken dalı olan 100m.

http://my.sporstudyosu.com/images/2009/08/gay-bolt.jpg (http://www.sporstudyosu.com/dunya-atletizm-sampiyonasi-berlin-2009-100m-erkekler/)
Usain Bolt-Tyson Gay’e Karşı
100m’de Olimpiyat şampiyonu olan ve Dünya rekorunun sahibi Usain Bolt, yarışın en büyük favorisi. Ancak bu kez finiş çizgisine elini kolunu açarak gelemeyeceğini söylemek iddialı olmaz. Pekin 2008′de 9.69 ile inanılması güç bir performansı yakalayan Bolt, off-sezonda geçirdiği trafik kazası sonrası antrenmanlarından geri kalmış ve psikolojik olarak yıpranmıştı.
Yine de bu talihsiz olayı çabuk atlatan Bolt, bu sezon üç kez 10 saniyenin altına inmeyi başardı. Haziran ayının sonunda Kingston’da 9.86 koşan Bolt, sezon liderliğini de eline geçirmişti. Ancak 15 gün sonra mayıs ayı sonunda New York’ta tarihin en hızlı üçüncü 200 metre yarışını koşan Tyson Gay, 100m’de de iddialı olduğu kanıtladı ve Roma’da 9.77 koşarak tüm zamanların en iyi sekizinci derecesini elde etti.
Bir hafta sonra Paris’te sınırları zorlayan Bolt, 9.79 ile kendi derecesini geliştirse de Tyson Gay’e istediği gözdağını veremedi. Hala, psikolojik avantaj Bolt’ta olsa da Tyson Gay Berlin’e Pekin’de olduğundan daha büyük bir özgüvenle çıkacak. Tyson Gay’in çıkış avantajı Şimşek Bolt’un hızını ekarte edebilecek mi göreceğiz.
Asafa Powell
Tüm zamanların en iyi 8 derecesinin 5′ine sahip olan Asafa Powell ise bu ikilinin biraz gölgesinde kalmış gözüküyor. Aslında Powell, hala sezonun en hızlı 3. ismi. Roma’da Tyson Gay’in ardından 9.88 ile ikinci olan Powell’ın geçen sene 9.72 koştuğunu biliyoruz. Ancak Berlin öncesi bu formu yakalayamadı. Ayrıca Powell’ın Bolt ve Gay’e oranla daha duygusal olduğunu ve yarış esnasında yapılan ataklara cevap veremediğini iddia edenler var. Bu sezonun görüntüleri de bunu doğruluyor gibi. Ancak Asafa, her zaman Asafa’dır. İsveç’te özellikle çıkışta çok etkili olan Powell, son 40 metrede Tyson Gay’in hızlanması sonrası cevap vermek yerine bırakmayı tercih etmiş ve ancak 9.98 koşabilmişti.
Sonuç olarak Dünya Şampiyonası büyük bir sürpriz olmazsa bu üç sporcunun altın madalya mücadelesine sahne olacak. Bolt ve Gay arasında karar vermek zor, Powell’ın işi ise bir hayli zor.
Daniel Bailey
Bu üçlü haricinde 10 saniyenin altında koşmuş başka atletler de var elbette. Paris’te Usain Bolt’un arkasına takılarak 9.91 koşan Daniel Bailey, bu sezon 10 saniyenin altına iki kez inmeyi başardı. Diğer derecesi de Roma’da elde ettiği 9.96. Bu iki derecenin de son iki haftada gelmesi, Berlin öncesi Bailey’nin form durumu hakkında bilgi veriyor. Bailey’i finalde görür, madalya almasını seyredersek şaşırmayalım.
Yohan Blake
Jamaika’nın yeni umutlarından Yohan Blake’ de 10 saniyenin altına inenlerden. 2008′de en iyi derecesi 10.27 iken 9.93 koşarak dikkatleri üzerine çeken Blake, henüz 20 yaşında. Bolt ve Powell ikilisinin ardından Jamaika’nın en formda atleti.
Ivory Williams
2004 Dünya Gençler Şampiyonu Amerikalı Ivory Williams, geçtiğimiz sezon elde ettiği 9.94′lük çıkışını bu sezon devam ettirdi ve 9.93 ile sezonun hızlıları arasında. Haziran ayında pek görünülürlerde olmayan ama Temmuz ayı boyunca performansını yükseltip en son 20 Temmuz’de 9.93′i başaran Ivory Williams, kariyerinin en iyi günlerinde bir madalya almak isteyecektir.
Michael Rodgers
Sezona fırtına gibi başlayan ve haziran ayı başında 9.94 koşan Amerikalı Michael Rodgers ise Berlin öncesi düşüşteki isimlerden biri. Geçen sezon Valencia’daki Dünya Salon Şampiyonası’nda 60m’de 4. olarak madalyayı kaçıran Rodgers’ın Berlin’de madalyaya ulaşması zor.
Darvis Patton
Cuma günü Stockholm’de koşulan Grand Prix’ye kadar 10 saniyenin altına inememiş olan Darvis Patton, Asafa Powell’ı geride bırakarak ikinci olurken, 9.95 ile formunu arttırdığını göstermiş oldu. Pekin 2008′de final koşan Patton’ın yine final koşması şaşırtıcı olmaz, ama madalya şansı az gözüküyor.
Churandy Martina
Olimpiyatlarda 9.93 ile kariyerinin en iyi derecesini yapıp dördüncü olan Churandy Martina, haziran başında 9.97 koşarak dikkatleri üzerine çekmişti; ancak bu derecesini geliştiremeyen Martina, temmuz sonu geldiğinde Monaco’da sadece 10.07 koşabildi. Churandy’nin final şansı bile zor gözüküyor.
Bu yazımda bu sezon Erkekler 100 metre’de 10 saniyenin altına inen 8 sporcuyu tanıtmak ve son durumlarını aktarmak istedim. Görünen o ki, birincilik için Tyson Gay- Usain Bolt yarışacak; ama madalya için Asafa Powell’ın işi hiç de kolay değil. Özellikle yarış içinde demoralize olduğunu ve Gay ile Bolt’un muhtemelen arkasında kalacağını düşünürsek, Powell’a madalya için şans vermiyorum. Benim ilk üç tahminim Usain Bolt- Tyson Gay-Yohan Blake.

Alıntıdır...

pReN@_61
14.08.2009, 21:02
Sporcularımıza başarılar dilerim.

Gökhan KAN
14.08.2009, 21:04
Dünya Atletizm Şampiyonası - Bayanlar Sırıkla Atlama

Önceki yazımda atletizmin en popüler dalı olan 100 metre’deki son gelişmeleri aktarmıştım.(bkz. Dünya Atletizm Şampiyonası Yaklaşırken-100m (http://www.sporstudyosu.com/dunya-atletizm-sampiyonasi-berlin-2009-100m-erkekler/)) Şüphesiz atletizmin yıldızı Usain Bolt. İkinci yıldızı ise Dünya rekortmeni ve Olimpiyat şampiyonu Yelena Isinbayeva. Bugün, bayanlar sırıkla yüksek atlamada Dünya Şampiyonası öncesi atletlerin performanslarını inceliyorum.
Kesin Favori Yelena Isinbayeva
Sergey Bubka ile ilişkisi gündeme gelen ve antrenör değişikliğiyle daha fazla ağırlık idmanlarına ağırlık vererek stil değiştiren Isinbayeva, 5.05 ile ulaştığı Dünya rekoruna pek yaklaşamamış gözüküyor. Yine de Golden League’de katıldığı tüm ayakları kazanan ve açık sezonunun halen bir numarası olan Isinbayeva, Dünya Şampiyonluğu’nun en büyük adayı.
Londra’daki Aviva Grand Prix’sinde 4.68 ile büyük hayal kırıklığı yaşayıp, Anna Rogowska’ya geçilen Rus atletin performansı merak konusu. Psikolojik faktörlerin Yelena ile olmadığını söyleyebiliriz.
2009 yılında kapalı sezonunda 5 metre atlayarak açık sezonu öncesi yeni rekor umutları veren Rus atlet, henüz ancak 4.85′e ulaşabildi. Olimpiyatlarda 5.05 atlayarak en yakın rakibi Jennifer Stucynzki’ye 25 santim fark atan Isinbayeva, Berlin öncesi o kadar rahat değil.
Fabiana Murer
Her ne kadar sezonun en iyi iki derecesi (4.85, 4.83) Rus atletin olsa da, Olimpiyatlarda ancak 4.45 atlayan Brezilyalı Fabiana Murer, haziran ayında atladığı 4.82 ile dikkatleri üzerine çekti. Bu dereceyi kendi evinde yapmış olması biraz olsun şüphe uyandırıyor tabii ki.
Jennifer Stucynzki
Olimpiyat ikincisi Jennifer Stucynzki ise 4.81 ile bu sezonun en başarılı üçüncü ismi; ancak Amerikalı atlet bu dereceyi 31 Mayıs’ta New York’ta yapmıştı. O günden bu güne 4.65′i geçememesi Berlin’e onun da pek hazır olmadığını gösteriyor.
Svetlana Feofanava
Pekin’in bronz madalyalı ismi Svetlana Feofanava ise, Olimpiyatlar’daki 4.75′lik performansına 5 santim yaklaşarak belli bir çizgide olduğunu kanıtlıyor. Feofanava, Isinbayeva’yı geçemese de madalya adaylarından bir tanesi.
Yuliya Golibchikova
Olimpiyat dördüncüsü Yuliya Golibchikova da 4.70′lik performansı ile istikrarlı atletlerden.
Anna Rogowska
Bugün itibariyle sezonun en iyi derecesini yapamasa da en formda ismin Olimpiyatlar’da finalde yarışıp 4.45′i geçemeyen Anna Ragowska olduğunu söylemek gerek. Geçtiğimiz haftasonu Bydgoszcz’de 4.80′i aşan Rogowska, 4 yıl önce aştığı 4.83′e çok yaklaşmış durumda. 2005′te herkesin dikkatini üzerine çeken Polonyalı atlet bir süredir ortalıkta gözükmüyordu.
Monika Pyrek
Bu sezon 4.70 i geçen iki atletten biri olan Monika Pyrek ise madalya adayları arasında sayılabilir. 3 Temmuz’dan beri bu başarısına yaklaşamasa da Pyrek’in Olimpiyatlar’da da 4.70 atladığını düşünürsek bu yüksekliği yakalaması imkansız değil.

http://www.iaaf.org/mm/photo/competitions/other/31876_w600xh400.jpg (http://www.sporstudyosu.com/dunya-atletizm-sampiyonasi-yaklasirken-bayanlar-sirikla-yuksek-atlama/)
Silke Spiegelburg
Ev sahibi Almanların umudu ise tüm bu isimler arasında en genç olan Silke Spiegelburg. Torino’daki Avrupa Salon Şampiyonası’nda 4.75 ile Isinbayeva’nın ardından ikinci olan 23 yaşındaki Alman atlet, cuma günü Leverkusen’de 4.70′e çıkarak madalya adaylarından biri haline geldi.
Sonuç olarak, Isinbayeva’nın dezavantajlarına rağmen sürpriz yaşanacağını düşünmüyorum. Gümüş ve bronz madalyaların ise en büyük adaylarının evsahibi Spiegelburg ve Amerikalı Stucynzki olduğunu söyleyebilirim. Anna Rogowska da bu ikiliyi zorlayan atlet olacaktır.
Yeri gelmişken, Türkiye rekorunun 2000 yılında 4.20′lik atlayışı ile Tatiana Köstem’e ait olduğunu ve 2009 Türkiye Şampiyonu’nun 3.60′lık atlayışıyla Yağmur Damla Demiralp olduğunu söylemek istedim. Bir başka deyişle, bu branşta madalya şansımız veya Berlin’de sporcumuzun olma şansı yok.

Alıntıdır..

Gökhan KAN
14.08.2009, 21:06
Usain Bolt Spekülasyonları

http://www.donhooper.com/wordpress/wp-content/uploads/2008/08/usain_bolt_lg.jpg

Berlin’deki Dünya Şampiyonası öncesi Usain Bolt’un popülaritesinden de faydalanmaya çalışan bilim adamları yeni bulgularını kamuoyu ile paylaşmaya başladılar. Bu bulgulardan iki tanesi son derece ilgi çekti:

1) Antik Çağ’da yaşayan Aborjinler, Usain Bolt’tan Hızlılardı

2) İnsanoğlu, 100 metreyi 9.51 saniyede koşabilir.

İlk iddianın sahibi “Manthropology: the Science of the Inadequate Modern Male” kitabının yazarı Peter McAllister. McAllister’a göre Avustralya’da 20 bin yıl önce yaşayan yerlilerin ayak izleri, su kuşları ve kanguruların peşinden 37 kilometre ve hala hızlanabilecek şekilde koştuklarını kanıtladıklarını söylüyor. Bu hız, halen Usain Bolt’tan saatte 5 km yavaş olsa da, aborjinlerin tartan pist, antrenman ve beslenme programı ile değil çıplak ayakla doğada koştuğu düşünülürse Usain Bolt’un hızından fazla olabilir.

McAllister, Avustralyalı aborjinlerin Bolt’un şartlarına sahip olduğu takdirde saatte 45 km hızla koşabileceğini iddia ediyor.

İkinci iddianın sahibi ise Hollanda Tilburg Üniversitesi İstatistik Departmanından John Einmahl, ve eski öğrencisi Sander Smeets. 1991′den beri koşan atletlerin derecelerini göze alarak yapılan ekonometrik araştırmada, uzman ikili insanın 9.51 koşabileceğini kanıtladı. Bu araştırmada kullanılan “extreme value theory” (uç değer teorisi) finans ve sigorta sektörlerinde yaygınca kullanılıyor.

İki iddia da gösteriyor ki Usain Bolt ve Tyson Gay’in rekabeti, yakın zamanda sporseverler insanoğlunun sınırlarının nerede olduğuna dair ipuçları verebilir.

http://lh3.ggpht.com/_6QgmXesHYQM/SU819LSvzDI/AAAAAAAAVJo/N_2XVwQhpG0/s800/usain-bolt-flu.jpg

Gökhan KAN
15.08.2009, 01:24
Gay le Bolt un kapışmasını sabırsızlıkla bekliyorum...Bakalım Bolt elini kolunu sallayabilecekmi çünkü Gay çok fena geliyor...

İskender YILMAZ
15.08.2009, 01:47
Gay le Bolt un kapışmasını sabırsızlıkla bekliyorum...Bakalım Bolt elini kolunu sallayabilecekmi çünkü Gay çok fena geliyor...

Bolt yine sallaya sallaya kazanır .. ;) :)

Gökhan KAN
15.08.2009, 02:02
Bolt yine sallaya sallaya kazanır .. ;) :)
Göreceğiz bakalım neler olacak..Gay de fena değil ama..9.80 nin altına inemezse Bolt işler zorlaşır..

fincher
15.08.2009, 11:57
Şuanda ne Tyson Gay nede başka bir atlet Usain Bolt'a rakip olamaz.Diğer atletlerle Usain Bolt arasında uçurum var,Usain Bolt farklı bir ligde.Ortada rekabet falan yok,Bolt uzakara rakipsiz...

ilhan
15.08.2009, 12:00
Ne zaman yapılacak 100 metre koşusu? :) Şu olimpiyatları salt olarak 100 metre koşusunu görmek için izliyorum. Tabii milli sporcularımızın yarıştığı kategorileri saymazsak.

Cengiz Çubukcu
15.08.2009, 12:00
Atletizm federasyonu başkanı Mehmet Terzi ''en az 1-2 madalya bekliyoruz'' demiş, göreceğiz bakalım ...İnşallah.....

Nebiye
15.08.2009, 13:26
Bende denk gelmiştim o konuşmaya tv.de Cengiz ağbi :)
İnşaallah ve hayırlısı diyorum. :yattara:
Bu tür yani uluslararası yarışmaları çok severim ve takip ederdim.
Yarışmacılarımıza başarılar diliyorum.

Dünya Atletizm Şampiyonası bugün Berlin'de start aldı. 2 Olimpiyat gümüşlü atletimiz Elvan Abeylegesse 10 bin metre finalinde boy gösterecek.

Türkiye'ye 1998 yılında Etiyopya'dan geldiğinden bu yana Elvan Abeylegesse hep başarıyla anıldı. Şimdi Dünya Atletizm Şampiyonası'nın ilk gününde bu başarılara bir yenisini eklemesini bekliyoruz. 20.25'te Berlin Olimpiyat Stadı'nda 10 bin metre finalinde Elvan, geçen yıl Pekin'de elde ettiği 2 gümüş madalyanın en azından tekrarı için koşacak.

Gökhan KAN
15.08.2009, 13:58
Atletizm federasyonu başkanı Mehmet Terzi ''en az 1-2 madalya bekliyoruz'' demiş, göreceğiz bakalım ...İnşallah.....
1 madalya Elvan dan büyük ihtimalle..Biliyorsunuzdur Elvan ın hep önünde bitiren bir çok şampiyonluğu bulunan Tirunesh Dibaba nın sakatlığından dolayı yarışmama ihtimali var..O çekilirse Defar ve Elvan arasında geçer yarış..

Zaten Atletizm medyası Elvan a dikkat diyorlar..

macka61
15.08.2009, 18:18
elvan büyük ihtimalle yine 2 madalya alır başkada alıcak sporcu yok zaten bizden eşref yine elenmiş olimpiyat 3.lüğünden sonra adam hiç bir yarışmada bildiğim kadarıyla dereceye giremedi

Gökhan KAN
15.08.2009, 18:20
Elvan ın koşusu 20.25 te imiş galiba..

Nebiye
15.08.2009, 20:27
Bolt ve Baıley birbirlerine baka baka yarışı bitirdiler az önce :D Eğlencelim bi yarış oldu diyor spiker :D(Antreman arkadaşıymış.Bolt onun birinci olmasına izin verdi dedi )
Baıley 10.02
Bolt 10.03

veeeeeee
Sıra Elvan da :yattara:

Nebiye
15.08.2009, 20:56
Elvan yarışı bıraktı :(
Son turlara girilmişti halbuki :(

Gökhan KAN
16.08.2009, 19:30
Saat 22.30 da Trt 1 de 100 m finali var duyrulur sakın kaçırmayın..Haliyle 10 sn bile sürmüyor..

http://www.isteroids.com/blog/wp-content/uploads/2008/07/asafapowell_steroids.jpghttp://pictures.directnews.co.uk/liveimages/Tyson+Gay_1141_18694548_0_0_7014783_300.jpghttp://reggaetimes.com/wordpress/wp-content/usain.jpg

Gökhan KAN
16.08.2009, 21:53
Yarışa az kaldı tekrar söylüyorum kaçırmayın..

fincher
16.08.2009, 22:18
100 metre finali ama 100 metre yarışı değil,zira ortada yarış diye birşey yok...Usain Bolt banko,şuan dünyada bu adamın yanına yaklaşabilecek,rakip olabilecek herhangi bir atlet yok...

ilhan
16.08.2009, 22:22
Çok sağ ol Gökhan :)

Oruç
16.08.2009, 22:38
Bakalım Bolt yeni bir rekora imza atabilecek mi? Yoksa Powell mı yarışı alacak.

Gökhan KAN
16.08.2009, 22:39
Gay den iyi bir yarış bekliyorum..

Oruç
16.08.2009, 22:41
Sürpriz demek istedim. :) Bolt bırakmaz sanırım. Tabi Gay'i de unutmamak lazım.

Oruç
16.08.2009, 22:45
9.58 rekor geldi. İnanılmaz bir derece.

fincher
16.08.2009, 22:48
Şaşkınlıktan küçük dilimi yutmak üzereyim.9.69 dan 9.58 e,bu gerçek olamaz,bildiğimiz herşeyi altüst ediyor bu adam.9.77 deyken artık 100 metrenin sınırı geldi diye düşünüyordum ama bu adam 9.40 lara da çekecek 100 metreyi...İnanamıyorum,inanamıyorum...

Gökhan KAN
16.08.2009, 22:49
9.58 Aman Allahım..İnsanlığın sınırı yok mu ?

Usain Bolt Hava Yolları...

Gay de iyi bir yarış çıkardı..

Oruç
16.08.2009, 22:51
İnsan değil bu Bolt. Böyle şey olur mu yahu. Hala inanamıyorum.

ilhan
16.08.2009, 22:54
Söyle Bolt, söyle.. Hangimiz insan değiliz?

Oruç
16.08.2009, 22:54
1 yıl sonra yeniden rekor kırdı adam. Söylenecek söz yok. İbrahim abi bu adam 9.50'nin altını görür bence.

ilhan
16.08.2009, 22:56
Çıkışta biraz daha hızlı olsa 9.50'i görür.

Gökhan KAN
16.08.2009, 22:59
Çıkışta biraz daha hızlı olsa 9.50'i görür.
İlhan finish e doğru eskiden biraz daha salıyordu bu sefer biraz daha ciddiydi ama tam manasıyla ciddi olduğu söylenemez..Son metreleri tam anlamıyla ciddiye alsa rekor daha gelişir..

Dikkat et son metrelere..

Oruç
16.08.2009, 23:01
Bugün startı iyi alabilse ve sonlara doğru kendini bırakmasa neler olurdu neler. Dereceleri yavaş yavaş tarihe gömmek hoşuna gidiyor olsa gerek.

Mehmet Fırat
16.08.2009, 23:05
9,61'i geçmeseydin be Bolt.. :D

İlker Akçay
16.08.2009, 23:08
Usain sen insan mısın? yuhh artık gerçi ben 9.50 nin altına ineceğine eminim ama yinede yavaş yavaş geliştirseydin dementiyeva gibi parayıda kırardın yine kırarsın ama neyse yine söylüyorum sordum ama ben cevaplim sen insan değilsin

Muhammet*
16.08.2009, 23:22
Usain Bolt insan olup olmadığına dair şüpheleri ortadan kaldırmıştır... :)

Gökhan KAN
16.08.2009, 23:24
İnanılacak gibi değil!

Usain Bolt uçmaya devam ediyor. 2008 Pekin Olimpiyatları'nın rekortmen 'Altın Çoçuğu' 12. Dünya Atletizm Şampiyonası'nda 9.58'le inanılmazı başardı, kendisine ait dünya rekorunu geliştirdi.
Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen 12. Dünya Atletizm Şampiyonası'nda 100 metre erkekler finali nefesleri kesti.
http://www.ajansspor.com/resim/UsainBolt_yakin01.jpg

Olimpiyat Stadı'ndaki mücadelede; 2008 Pekin Olimpiyatları'nın rekortmen 'Altın Çoçuğu' Jamaikalı Usain Bolt 9.58'le inanılmazı başardı, dünya rekorunu geliştirdi.

16 Ağustos 2008'de Pekin'de 9.69 koşan 22 yaşındaki Jamaikalı atlet rekorunu yıldönümünde geliştirmiş oldu.

fincher
16.08.2009, 23:26
Bence yüzyılın olayı,dünya atletizm tarihinin en büyük olayı,canlı seyredebilmenin mutluluğu içerisindeyim...

Mehmet Fırat
16.08.2009, 23:42
İnsanlığın geldiği son nokta: 9.58

http://www.ntvmsnbc.com/id/24992136/

Selman
17.08.2009, 00:31
Onu geçebilecek biri var, ısrar etmeyin olaya futbolu katmak istemiyorum. :)

Mükemmel bir derece gerçekten.

ilhan
17.08.2009, 00:37
Usain Bolt insansa Selman nedir yani?

Değil mi Selmancığım?
ççç

Mehmet Zeki
17.08.2009, 00:38
Bolt ne yapti oyle ya.

Gökhan KAN
17.08.2009, 00:50
Acaba 100 sene sonra bu derece nerelere gelir merak ediyorum..Size bir soru..

100 sene önce 10.06 idi...100 sene sonra 9.58..

100 senede 48 salise geriye çekilmiş..Bundan sonra ki 100 senede ne kadar çekilir ? :)

Hüseyin İlkin
17.08.2009, 00:55
İnsanlığın geldiği son nokta: 9.58

http://www.ntvmsnbc.com/id/24992136/

Video bulunamadı diyor. :o
O dakikalarda fener maçını izlediğim için bu kısa anı kaçırmıştım, videosunu izleyelim bari. :)

fincher
17.08.2009, 01:02
Acaba 100 sene sonra bu derece nerelere gelir merak ediyorum..Size bir soru..

100 sene önce 10.06 idi...100 sene sonra 9.58..

100 senede 48 salise geriye çekilmiş..Bundan sonra ki 100 senede ne kadar çekilir ? :)
100 Senede 48 salise gitti doğru ama son 20 saliseyi son 2 senede gitti.98 yılda 28 salise,2 senede 20 salise yani...

Gökhan KAN
17.08.2009, 01:12
100 Senede 48 salise gitti doğru ama son 20 saliseyi son 2 senede gitti.98 yılda 28 salise,2 senede 20 salise yani...
İşte bu Bolt un insan olmadığını kanıtlıyor..Haklısın..:)

Uğur GEMİCİOĞLU
17.08.2009, 02:36
Adam son metrelerde kronometreye bakıyor.Varmı böyle bişey ya :D

Abdülkadir Kılıç
17.08.2009, 10:49
Rekoru 9.55 lere çekebilir. Ama çıkışını da iyileştirirse 9.40ları görür gibime geliyor. Ancak 9.58den çok yarış sonunda Gay'in yüzünün hali daha hoşuma gitti. Nasıl da sinirlendi ama.
Bolt'da 100 metre sonunda elerini çırpsa uçacaktı.200 metreyi de kazanır fakat rekor kıramaz.
Heptlatlonda da favorim Ennis kazandı. Zaten favoriydi.

Erbay
17.08.2009, 11:03
Bolt'a bir şey demiyorum ççç Tyson Gay de iyi yarışmış yazık oldu adama :) Bolt bu sefer sanki çok kötü çıkmadı ama ilk metrelerde biraz çıkışına göre geri kaldı gibi. Yoksa Cem Yılmaz'ın Opet reklamına dönerdi iş

http://www.dailymotion.com/relevance/search/usain+bolt/video/xa6nj6_usain-bolt-dunya-rekoru-958-100m-ww_news

Gökhan KAN
17.08.2009, 11:47
Göreceğiz bakalım neler olacak..Gay de fena değil ama..9.80 nin altına inemezse Bolt işler zorlaşır..
Daha önce söylemiştim..Bolt un bu seneki derecesi 9.79 du..Onun altına inemeseydi Gay 9.71 le birinciydi..Gay i çok iyi takip ediyorum..Resmen Bolt u geçmeye yemin etmiş..

Ama Bolt 9.79 un altına çok fazla indi..

Cengiz Çubukcu
17.08.2009, 11:49
Gay kendi kendine söyleniyordu, nerden çıktı bu adam diye :)

Gökhan KAN
17.08.2009, 12:30
http://www.ajansspor.com/galeri/resimler/62685F61695F6361616A5161626B61676B6668A69769A5A5.j pg (http://www.ajansspor.com/atletizm/dunyasampiyonasi/galeri/2153/2.html#galeri)http://www.ajansspor.com/galeri/resimler/62685F61695F6361616A5161626B61676B666896678393A9.j pg (http://www.ajansspor.com/atletizm/dunyasampiyonasi/galeri/2153/3.html#galeri)http://www.ajansspor.com/galeri/resimler/62685F61695F6361616A5161626B61676B66678A65788163.j pg (http://www.ajansspor.com/atletizm/dunyasampiyonasi/galeri/2153/4.html#galeri)http://www.ajansspor.com/galeri/resimler/62685F61695F6361616A5161626B61676B6369759C746A64.j pg (http://www.ajansspor.com/atletizm/dunyasampiyonasi/galeri/2153/8.html#galeri)http://www.ajansspor.com/galeri/resimler/62685F61695F6361616A5161626B61676B63696386A2A5A2.j pg (http://www.ajansspor.com/atletizm/dunyasampiyonasi/galeri/2153/9.html#galeri)

Gökhan KAN
17.08.2009, 12:31
http://www.ajansspor.com/galeri/resimler/62685F61695F6361616A5161626B61676B63697C8B997F66.j pg (http://www.ajansspor.com/atletizm/dunyasampiyonasi/galeri/2153/11.html#galeri)http://www.ajansspor.com/galeri/resimler/62685F61695F6361616A5161626B61676B6368937A8A839C.j pg (http://www.ajansspor.com/atletizm/dunyasampiyonasi/galeri/2153/15.html#galeri)http://www.ajansspor.com/galeri/resimler/62685F61695F6361616A5161626B61676B636882A79775A5.j pg (http://www.ajansspor.com/galeri/)

Tayfun
17.08.2009, 12:33
Artık Bolt'un insan olduğundan şüpheliyim :)

Manu61
17.08.2009, 12:38
Bolt'un rekor kıracağı belliydi 9.54 koşabileceğini söylüyordu nerdeyse koşuyorduda..Bu rekoru dahada geliştirir daha genç , çıkışını düzeltirse bu dereceyi rahat geliştirir..Ayrıca ben Tyson Gay'in bile bu rekoru kırabileceğini düşünüyorum..

Abdülkadir Kılıç
17.08.2009, 13:19
Tyson Gay bu rekorun altına inebilmesi imkansız gibime geliyor. artık 27 yaşında. 1-2 sene daha bu performansını sürdürebilir ama ondan sonra yavaş yavaş dereceleri kötüleşir. Powell da daha iyisini yapması imkansız. Bolt daha 22 yaşında tabii ki onunda bir sınırı var. Ancak o sınıra henüz gelmedi. Ben 9.40 lara geleceğine inanıyorum.

Dursun Kaplan
17.08.2009, 15:31
Bu adam biyerine turbo felan takmış sanırım. İnsan olamaz.

Hotaman
17.08.2009, 19:08
Adamım ya. Bu arkadaş hiç yaşlanmasa, hep izlesek.:)

Tuğba ÖZTÜRK
17.08.2009, 19:39
stadyum programını seyrederken izledim hiç haberim oldu :)

bolt rekoru kırdı yanlış duymadıysam daha 22 yaşındaymış

mehmets61
17.08.2009, 21:07
acaba bu 100 metre kaç saniye ye kadar düşecek:)

Hasan61
17.08.2009, 22:50
tyson gay çok iyi koşmuş
ama karşısındaki insan değil başka birşey

ilhan
17.08.2009, 22:55
Nitro yutmuş gibi koşuyor eleman. :D

Hotaman
17.08.2009, 22:59
Bir belki iki tane daha rekor bekliyorum ondan. Aslında Bolt için yeni bir zamir bulmak lazım. İnsan değil bu organizma sonuçta.:)

Gökhan KAN
17.08.2009, 23:29
Fraser altını kaptı!http://cache.gawker.com/assets/images/39/2008/08/340x_ShellyAnnFraser_Jez.flv.jpg

12. Dünya Atletizm Şampiyonası'nda bayanlar 100 metre finalinde Jamaikalı atlet Shelly-Ann Fraser 10:73 ile altın madalyanın sahibi olurken aynı zamanda sezonun en iyi derecesini elde etti.

Yarışmada Jamaikalı atlet Kerron Stewart 10:75 ile gümüş madalya, ABD'li atlet Carmelita Jeter de 10:90 ile bronz madalya aldı.

Gökhan KAN
17.08.2009, 23:30
Bekele rekor kırdı, altını kaptı!

Almanya'nın başkenti Berlin'de süren 12. Dünya Atletizm Şampiyonası'nda,erkekler10 bin metre finalinde altın madalyayı 26:46:31 ile şampiyona rekoru kıran Etiyopyalı atlet Kenenisa Bekele kazandı..
12. Dünya Atletizm Şampiyonası'nda erkekler 10 bin metre finalinde Etiyopyalı atlet Kenenisa Bekele 26:46:31 ile altın madalyanın sahibi oldu ve şampiyona rekorunu kırdı.
http://www.ajansspor.com/resim/KenenisaBekele_5000_zafer_pekin2008.jpg

Yarışmada Eritre'li atlet Zersenay Tadese 26:50:12 ile gümüş, Kenyalı atlet Moses Ndiema Masai de 26:57:39 ile bronz madalyanın sahibi oldu. 2

Muhammed
18.08.2009, 00:18
Atletizm'de siyahilerin aşırı üstünlüğü var yahu. Bu arada Elvan'la ilgili bir skandaldan bahsediliyor, geniş bilgisi olan varmı?

Uğur GEMİCİOĞLU
18.08.2009, 11:50
Elvan yarışlara katılamayacak.5000 di sanırsam.O skandal da iddialara göre şöyle : Elvan ın antreman yaptığı yer çok bozukmuş.Orada sakatlanmış.Ama söylememiş.Yarışırken de sakatlığı azmış.
Ama ben öyle bişey yapacağını düşünmüyorum.

Gökhan KAN
18.08.2009, 11:51
Ne güzel Dibaba yarışmıyordu Elvan dan madalya umudumuz iyice artmıştı..

Abdülkadir Kılıç
18.08.2009, 13:05
Elena Isinbayeva 0 çekti. Olacak iş değil. Ama kendine bu kadar güvenmenin cezasını çekti.
Bir de Tyson Gay 200'de koşmayacakmış. Maalesef 2. bir heyecanı yaşayamayacağız.

Hüseyin Bağdat
18.08.2009, 13:19
100 metre finalinde Gay çok zorladı ama uçan adamı geçmek imkansız gibi birşey. Gay'ın yaşı biraz genç olsa belki kafa tutabilir ama yaşı itibaryle bundan sonra geçme ihtimali yok.
Yarıştan sonra kameralara yansıyan yüz ifadesi '' bu adam nerden çıktı,bunu geçmek çok zor,o kadarda iyi yarış çıkardığım halde yine geçemedim'' der gibiydi:)
Usein Bolt çıkıştan çok son metrelerde sorun yaşıyor. Son metrelerde yarışı bırakmasa rekor çok daha aşağılara çekilebilir ki zamanla bunu düzeltecektir.

Bu akşam 200 mt finali heyecanlı olacaktı ama Gay yarıştan çekilince finalin heyecanı pek kalmadı gibi...

Manu61
18.08.2009, 13:37
Yarışın sonlarında yavaşlaması iyi birşey aslında..Şimdi Pekin'de yavaşlamasaydı bu rekoru belki geliştiremezdi..Berlin'dede finişe girerken sağ tarafa doğru derecesine bakarak girdi :) 1 kere rekor kıracağına 3-4 defa kırsın her zaman bizi büyülemeyi başarıyor zaten..Ama asıl sorunu bence çıkışta..Çıkışı iyi olursa 9.40 lar görebiliriz..

Serdær
18.08.2009, 15:49
100 Metre ve 200 Metre'de Usain sağına veya soluna baktığında kimseyi göremedeği zaman-ki göremeyecek gibi- rekoru bir daha kırması zor olacak gibi gözüküyor.

Yanında biri olduğu zaman daha iyi ve hızlı koşacağını düşünüyorum.

Zorlayan biri olmadığı zaman Usain'de kendisini zorlamayacaktır.

Bunun dışında 200 Metre'de Tyson Gay koşmayacaksa Dünya Rekoru beklemek hayalcilik olur.

Usain'de kendisinin söylediği gibi Dünya Rekoru kırmak zor olur dedi.

Gökhan KAN
18.08.2009, 18:13
"Bolt doping yaptı" iddiası!

Almanya'nın başkenti Berlin'de devam eden 12. Dünya Atletizm Şampiyonası'nda 100 metreyi 9:58 ile koşan ve inanılmaz bir rekora imza atan Jamaikalı atlet Usain Bolt'a geniş yer veren Alman basını, Bolt'un doping yapmış olabileceği iddialarını da gündeme taşıdı.
Bild gazetesi, ''Dünyanın mucize adamı'' başlığıyla verdiği haberde, 100 metreyi toplam 41 adımla ve 9:58'lik dereceyle koşmasının Bolt'u döneminin en büyük atleti yaptığını yazdı.

Bolt'un Dünya Şampiyonu olduktan sonra McDonalds adlı fast-food restoranına giderek yemek yediği belirtilen haberde, Bolt'un 1,96 boyunda ve 86 kilogram ağırlığında, dünya rekorunu kırdığı sırada açığa çıkan enerjisinin bir buzdolabını 1 saat boyunca çalıştırabilecek güçte olduğu kaydedildi.

Jamaika'da yaşadığı hayatıyla ilgili bilgilerin de yer aldığı haberde, ancak Bolt'un doping yaptığı yönünde kuşkuların da bulunduğuna işaret edildi.

Nürnberg kentindeki Biyoloji ve Eczacılık Enstitüsü Başkanı Fritz Sörgel, Bolt'un sergilediği başarının insan kapasitesiyle ilgili bilimselliğe uymadığını, bunun doping almadan gerçekleştirilebilecek bir başarı olduğuna inanmadığını söyledi.

Olimpiyat Stadı'nda 100 metre finalinde koşan bir atletin dopingli olduğu yönünde söylentilerin de olduğu ifade edilen haberde, ancak Dünya Atletizm Federasyonu'nun (IAAF) böyle bir şeyin olmadığını açıkladığı, atletlerden alınan numunelerin dün sabah Köln ve Saksonya eyaletindeki Kraischa kentinde bulunan laboratuvarlara gönderildiği kaydedildi.

Bolt, bu konuda yaptığı açıklamada, ''İnsanlar istediklerini söyleyebilirler. Ben temiz olduğumu biliyorum. Bizde her şey sporun etrafında döndüğü için Jamaikalılar olarak hızlıyız'' dedi.

Haberde, Bolt'un uluslararası düzeyde düzenli bir şekilde testlerden geçtiği ve dopingli bulunmadığı ifade edildi.

Berliner Kurier gazetesi de 100 metre finalinde koşan bir atletin dopingli olduğu yönündeki söylentiyi manşete çıkartarak, ''Dünya Şampiyonası'nın finalinde doping mi var?'' başlığını kullandı.

Die Welt gazetesi, Bolt'un 100 metrede kırdığı dünya rekorundan sonra, dünyanın böyle bir şeyin nasıl olabileceği ve Bolt'un daha hızlı koşup koşamayacağı sorusunu sorduğunu belirtti.

Jamaika Spor Bakanı Olivia Grange da yarın yayınlanacak ''Frankfurter Allgemeine Zeitung'' adlı gazeteye yaptığı açıklamada, dopingin kendi ülkesinde de yasak olduğunu, bu yasayı kendisinin parlamentodan geçirdiğini ve Jamaika'da Dopinge Karşı Mücadele Ajansı'nın bulunduğunu anlattı.

Grange, Bolt'un annesinin ve babasının dünyaya mükemmel bir Jamaikalı'yı hediye ettiklerini belirterek, ''Usain için sınır yoktur'' dedi.

Hotaman
19.08.2009, 01:01
Adamın elinde hiçbir veri yok, kesin doping kullandı çünkü bunu yapması teknik olarak imkansız diyor. Merak ediyorum Bolt olurda 40'lı bir derece elde ederse dünya bunu nasıl karşılayacak ya da şöyle sorayım dünya Bolt için hazır mı?

Gökhan KAN
19.08.2009, 01:22
Şurası çok ilginç...

Bolt'un Dünya Şampiyonu olduktan sonra McDonalds adlı fast-food restoranına giderek yemek yediği belirtilen haberde, Bolt'un 1,96 boyunda ve 86 kilogram ağırlığında, dünya rekorunu kırdığı sırada açığa çıkan enerjisinin bir buzdolabını 1 saat boyunca çalıştırabilecek güçte olduğu kaydedildi.

Hotaman
19.08.2009, 01:39
Olabilir Gökhan. İnsan vücudunda daha fazla potansiyel var hatta. Ancak kullanamıyoruz. Bolt, vücuduna inanılmaz derece de hakim, hem 196 CM boy hemde bu serilik, Allah yetenek vermiş adama.:) Nazar deymesin.

Öztürk Adem
19.08.2009, 01:45
Motor gıbı mubarek:D

Gökhan KAN
19.08.2009, 01:47
Olabilir Gökhan. İnsan vücudunda daha fazla potansiyel var hatta. Ancak kullanamıyoruz. Bolt, vücuduna inanılmaz derece de hakim, hem 196 CM boy hemde bu serilik, Allah yetenek vermiş adama.:) Nazar deymesin.
Bolt ne diyor benim için imkansız yoktur..:alkış:

Daha 22 yaşında 6 7 sene içinde bu rekor daha çok gelişir..

Hotaman
19.08.2009, 01:53
Tam bir yıldız edası var adamda. Olimpiyatları unutamıyorum artist herif ama seviyorum onu.:)
Yaşı çok genç, eğer yaşıyla bir oynama yapılmadıysa ve kendine profesyonelce bakarsa 4-5 sene sonra bizi daha da dumur içinde bırakabilir. Kendi adıma onun gibi bir atleti ondan sonra göremeyeceğimi düşünüyorum. Büyük ihtimal benim torunlarda görmez, harbi harbi çok şanslıyız.
İnşallah çıplak gözle izlemek nasip olur.:)

İbrahim CİHAN
19.08.2009, 02:39
iyi çalışırsa 9un altına düşürür mü diye düşnmeye başladım :D insan değilsin bolt :)

danger00
19.08.2009, 20:44
Bolt finalde!

12. Dünya Atletizm Şampiyonası'nda erkekler 200 metre yarı finalinde yarışan rekortmen atlet Usain Bolt, 20.08 saniyelik derecesiyle finale kaldı..
http://www.ajansspor.com/images/time_icon.png19 Ağustos 2009 , 20:27

http://www.ajansspor.com/resim/usainbolt_bayrak.jpg

12. Dünya Atletizm Şampiyonası'nda 200 metre yarı finalinde Jamaikalı Usain Bolt finale yükseldi

Yarı final elemelerinde olduğu gibi fazla zorlanmayan Jamaikalı Bolt, ilk sırada yer alıp finale yükselirken, Panamalı Alonso Edward 20.22 ile ikinci, Amerikalı Alonso Edward 20.35 ile 3. ve Fransız David Alerte de 20.45 ile 4. olarak finalde yer alacak diğer atletler oldu.

Samet Türkmen
20.08.2009, 02:06
Nevin Yanıt 5.olup final şansını kaybetmiş.

selman_ayas
20.08.2009, 10:41
bolt biraz zor yavaşlayacak gibi görünüyor

leavemealone
20.08.2009, 21:43
Bolt 200 metredede dünya rekoru kirdi 19,19 la .

macka61
20.08.2009, 22:25
bu adam ne kardeşim bütün rekorları piste gömdü

fincher
20.08.2009, 22:26
19.19 mu...bütün gençlik yılları Michael johnson'un 19.32 sine hayranlıkla geçmiş biri olarak nerelere gideyim şimdi...Bolt efsanelerimi yıkıyorsun...Hafiften gıcık olmaya başladım :)

Oruç
20.08.2009, 23:52
Şimdi izledim spor haberlerinde. Yuh diyorum artık bu kadar da olmaz. 19,19 ha... İnsan değilsin sen.

Erbay
21.08.2009, 11:57
Yarışı öyle başladı ki sanki önde start almış gibi. Sanki çocuklarla yarışıyor o kadar rahat.

Özge
21.08.2009, 13:16
Bu adam insan olamaz.Yok yok olamaz gerçekten ciddiyim.Böyle koşulur mu hiç ya iyi misin:D

Gamze
21.08.2009, 13:21
O insan değil Jamaika lı zaten. :p :)

Çok şımarık yalnız. "bu kadar iş ediyorum, o kadar şımarma hakkım var heralde" diyen bir tip olsa gerek. :)
Yavaştan antipatimi toplamaya başladı kendisi.

Neysem, gözümüz yok. 18.00 koşsun isterse, hıh :U :)

Dün bayanlar yüksek atlamada İtalyan bir abla vardı, 1.69 boyunda ve kendinden 34 santim daha fazla atlayabiliyor, maşallah. 2.03 atlamış. Dünya rekoru bu da.
Dün 5. oldu sanırım. O da kendi çapında bir rekortmen. .)

Bayanlar 400 finali de sağlamdı. Şampiyona rekoru kırdı Jamaikalı hatun, dünyanın en iyi ikinci derecesiymiş.
Bu ülkenin evlatlarında var bir şey, kısa mesafelerde rakip tanımıyorlar. ABD'nin pabucu damda resmen. :)

mehmets61
21.08.2009, 14:28
yüksek atlamayı kazanan hırvat ta çok eglendi:) ayrıca 110 engelli diy di yanlış hatırlamıyosam erkek te adını duymadıgım bi ülkeden biri kazandı yazık sevinmeyi bile bilmiyor 1. oldu şaşkın şaşkın bakıyordu:)

Gamze
21.08.2009, 14:31
yüksek atlamayı kazanan hırvat ta çok eglendi:) ayrıca 110 engelli diy di yanlış hatırlamıyosam erkek te adını duymadıgım bi ülkeden biri kazandı yazık sevinmeyi bile bilmiyor 1. oldu şaşkın şaşkın bakıyordu:)

Barbados mu ne, öyle bir ülkedendi adamcağız.
Bayrak bile vermediler adama. Ne yapacağını bilemedi o da. :)
Sonuç da geç açıklanınca tadını çıkaramadı şampiyonluğun sanırım.
Yazık yau, dünya şampiyonu ol, kutlayacak kimse olmasın yanında. :)

mehmets61
21.08.2009, 14:33
bolt taki şımarma benim de dikkatimi çekiyor rakibi olmak istemezdim rekorumu kırarım keyfime bakarım havasında biraz:)

mehmets61
21.08.2009, 14:34
Barbados mu ne, öyle bir ülkedendi adamcağız.
Bayrak bile vermediler adama. Ne yapacağını bilemedi o da. :)
Sonuç da geç açıklanınca tadını çıkaramadı şampiyonluğun sanırım.
Yazık yau, dünya şampiyonu ol, kutlayacak kimse olmasın yanında. :)
evet evet garipsedim yav hani sanki kabahat işlemiş gibi duruyordu masum öte yandan amerikalılar daha çok seviniyorlardı 2. 3. olduklarına:)

Berk
21.08.2009, 14:34
Bolt'tan iyisi bundan sonra zor gelir bana göre.

Gamze
21.08.2009, 14:40
evet evet garipsedim yav hani sanki kabahat işlemiş gibi duruyordu masum öte yandan amerikalılar daha çok seviniyorlardı 2. 3. olduklarına:)

Demiştir Amerikalılar da nerden çıktı bu Barbadoslu diye. )
Şimdi baktım netten, Barbados bir ada devletiymiş. Trabzon kadar nüfusu var nerdeyse.
Biz de 70 milyonun içinden bir şampiyon çıkaramıyoruz herhangi bir alanda.
İnsanın zoruna gidiyor yahu..

mehmets61
21.08.2009, 14:42
Demiştir Amerikalılar da nerden çıktı bu Barbadoslu diye. )
Şimdi baktım netten, Barbados bir ada devletiymiş. Trabzon kadar nüfusu var nerdeyse.
Biz de 70 milyonun içinden bir şampiyon çıkaramıyoruz herhangi bir alanda.
İnsanın zoruna gidiyor yahu..
öyle görünce sahipsiz bir an aklımdan geçmedi degil bunu transfer edelim türkiye ye ye ama sonra düşündüm adamı bozarız dedim yazık bi şampiyon çıkartmışlar ellerinden almayalım dedim:)

Özge
21.08.2009, 15:01
Bırakında o kadar da şımarsın adam:D

Travelair
21.08.2009, 16:14
Bolt çıkışını geliştirirse daha da hızlanır. Aslında derecelere çok aldanmamak lazım. Artık sporcuların giydiği kıyafetten ayakkabısına, beslenmesinden vitaminlerine, mineral takviyesine, rekor kırsın diye iyice sertleştirilen tartan pistlerine kadar herşey özel olarak ayarlanıyor

Hotaman
21.08.2009, 16:47
Onu bunu bilmem. Bu adam atlet yaradılmış işte. 1.96 boya böyle serilik. Hayatımda şımarık sporcu sevmedim ama bu adamı seviyorum işte. Koşsun şımarsın kerata:)

Osman Yavuz
21.08.2009, 17:41
Usain 2-3 yıla kalmaz 9.40'a indirir dereceyi.Adam her mesafede etkili.Artık 400 metrede de istiyoruz onu.:)4x100 bayrak yarışını merakla bekliyorum.

Kadir
21.08.2009, 17:44
Erkeğimsi kadın atlet olayında son durum nedir :D

Osman Yavuz
21.08.2009, 17:49
19.19 mu...bütün gençlik yılları Michael johnson'un 19.32 sine hayranlıkla geçmiş biri olarak nerelere gideyim şimdi...Bolt efsanelerimi yıkıyorsun...Hafiften gıcık olmaya başladım :)
Geçenlerde Ntv'de atletizm yarışlarını verirken Usain Bolt'un 200 metrede neler yapabilceğini konuşuyorlardı.Murat Kosova da Michael Johnson'un rekoru kolay kolay kırılmaz diyordu.Usain'in insan olmadığını unutmuştu herhalde.:D

Selman
21.08.2009, 18:19
Yalancı bir de bu adam.Hani rekor beklemiyordu 200 metrede.Âlasını kırmış:)

ilhan
21.08.2009, 18:53
Usain Bolt insansa Selman nedir yani?

Değil mi Selmancığım?
ççç

Yineliyorum.

:D

Mustafa Önal
21.08.2009, 19:45
ülkemiz sokaklarında sporla ilgilenip hüseyin bolt kim sorusuna cevap veremeyenler var. bu gidişle biz sadece tv debn boltları izleriz.

Semih Aydın
22.08.2009, 00:15
Doğum günün kutlu olsun Bolt. :) (21 Ağustos. Türkiye'de 22 Ağustos'a girildi bile :) Burda saat daha 23:15 :p )

mehmets61
22.08.2009, 11:56
Usain Bolt'un madalya töreni güzeldi.önce madalya sonra bütün stad hep bir agızdan dogum gününü kutladı:)

Serdær
22.08.2009, 12:57
Rekor içinde rekor!
Berlin'de rekorlarla dalga geçen Usain Bolt, 200 metre yarışının son 100 metresinde 9.27 gibi bir dereceye imza attı.

http://www.htspor.com/2009/08/22/resim/haber_ic_167341.jpg

Takozdan çıkılmamasının da yardım ettiği bu derece, Bolt’un 9.58’lik dünya rekorunu bile gölgede bıraktı...
Bolt, 200 metre finalinde de adeta alçaktan uçtu. Jamaikalı’nın Pekin’de 19.30’luk rekorunu saniyenin yüzde 11’i geliştirerek 19.19’a ulaştığı yarışın biomekanik analizi, Bolt’un ikinci 100 metreyi 9.27 gibi müthiş bir dereceyle geçtiğini ortaya koydu. Karşıdan 0.3 rüzgarla verilen startta takozdan 0.133’lük en iyi reaksiyon zamanıyla çıkan Bolt, ilk 50 metreyi 5.60 saniyede geçti. Ortalama 37.5 km’lik sürate ulaştığı yarışın en hızlı bölümünü 50-100 metre aralığında koşan Bolt, bu bölümü 4.32 saniyede tamamladı. Yani ‘uçan adam’ ikinci 50 metrede saniyede 11.57 metre koştu. Çıkıştaki ilk hızlanma ve viraj dezavantajına rağmen Bolt ilk 100 metreyi 9.92’de geçti.
-19 SANİYE KIRILABİLİR-
İkinci 100 metrede yavaşlayan Bolt, kazandığı ivmeyle birlikte 100-150 metreyi 4.52 saniye, 150-200 metreyi de
4.75 saniyede tamamladı. Jamaikalı takozdan çıkma dezavantajı olmayan ikinci 100 metreyi 9.27 saniyede koştu. Bu hesaplamalar ışığında Bolt’un 50’şer metrelik toplam dereceleri de 5.60-9.92-14.44-19.19 saniye olarak belirlendi. Geçen yıl Pekin Olimpiyatı’nda 19.30 ile Michael Johnson’ın 19.32’lik rekorunu 12 yıl sonra kırdığı yarışta, Bolt ilk 100 metreyi 9.98 ve ikinci 100 metreyi 9.32’de geçmişti. Rekorun gelişimi üzerine yapılan analizler, 6 günde 8 yarış koşup 2 rekor kıran Bolt’un 200 metrede 19 saniye sınırını aşma ihtimali olduğunu ortaya koyuyor.
-JOHNSON HÂLÂ EN HIZLI!-
1996 Atlanta’da 200 metreyi 19.32’de koşan Michael Johnson, Bolt’a karşı hâlâ son 100 metrede üstün. Johnson, Atlanta’da ilk 100 metreyi 10.12’de geçmesine rağmen ikinci 100 metreyi 9.20’de bitirmişti. Yani Bolt’tan 0.07 salise daha hızlı!
-100 METREDE ÇOK FARKLI-
Tarihi 100 metre finalinin biometrik analizleri, Usain Bolt’un sadece giderek hızlandığı tüm yarışta değil, birim zamanda da ‘dünyanın en hızlı insanı’ olduğunu kanıtlıyor. Ayrıca son 20 metredeki yavaşlaması, rekoru daha da ileriye taşıyabileceğini açıkça gösteriyor. Yarışta Bolt’un 1.61 saniyeyle en hızlı geçtiği 60-80 metre aralığındaki sürati de 44.724 km’ye ulaştı. Jamaikalı’nın tüm yarışta ise ortalama sürati 37.57 km olarak hesaplandı. Eğer Bolt tüm yarışı ulaştığı en yüksek hızla tamamlasaydı, rekoru 8.05 saniyeye indirebilecekti.
100 metre geçiş hızları:
0-20 m: 2.89 sn
20-40 m: 1.75 sn
40-60 m: 1.67 sn
60-80 m: 1.61 sn
80-100 m: 1.66 sn
‘Sir Bolt hoş olur’
Usain Bolt, dünya medyasının gözbebeği olmayı sürdürüyor. Jamaikalı sporcunun bir gazeteciyle girdiği diyalog, son derece ilginç karşılandı. “Kraliçe size şövalye unvanı verse ne düşünürsünüz?” sorusunu yanıtlayan Bolt, “O zaman sir olur muyum? Sir Usain Bolt kulağa çok hoş geliyor. Tabii ki gurur duyarım” ifadesini kullandı.

fincher
22.08.2009, 13:13
-JOHNSON HÂLÂ EN HIZLI!-
1996 Atlanta’da 200 metreyi 19.32’de koşan Michael Johnson, Bolt’a karşı hâlâ son 100 metrede üstün. Johnson, Atlanta’da ilk 100 metreyi 10.12’de geçmesine rağmen ikinci 100 metreyi 9.20’de bitirmişti. Yani Bolt’tan 0.07 salise daha hızlı!

:) Teselli :)

mehmets61
23.08.2009, 18:09
5 bin metre erkekler finalinin son bölümü çok güzeldi.bekele hem 10 bin i hem de 5 bin i kazandı..

Abdülkadir Kılıç
23.08.2009, 19:19
Oh bee!! Sonunda bir madalya kazandık. Tebrikler Karin Melis May

macka61
23.08.2009, 23:41
Tebrikler madalya almamız güzel oldu

Osman Yavuz
24.08.2009, 19:51
Saniyede 11.57 metre.Biz insan değil derken işte tam bundan bahsediyorduk.:D

Cengiz Çubukcu
25.08.2009, 11:53
Mehmet Demirkolun yazısı...
Karin Melis... Ney?
“Yardım istediği kendi federasyonundan ilgi görmeyen Karin Mey bir de 6.93’lük ülke rekorunun sayılmamasıyla adeta çıldırdı. Sadece Dünya Üniversiteler Şampiyonası’nda ülkesini temsil edebildi. Geçen yıl Fenerbahçe Atletizm Şubesi’nin başındaki Fikret Çetinkaya’nın gayretiyle Mey’le temasa geçildi. Mey’in menajeri Andre Thompson sık sık Cezmi Or Yarışmaları için Türkiye’ye geliyordu ve onun sıkıntısını aktarmıştı.
Karin’in Fenerbahçe’ye gelişinin ardından Türk vatandaşlığına geçmesi 6 ay sürdü. Ve sonunda Türk atletizminin çalışkan arısı Münir Yaraş’ın kayınbiraderi Ekrem Bey’in, “Senin adında bir de Türk ismi olsun. Melis” demesiyle Karin’in yanına Melis de eklendi.”
ntvspor.net’teki Karin Melis Mey’in bronz madalya kazanma haberi bu hikayeyle başlıyor. 70 milyonluk memleketten ancak böyle sporcu çıkarabiliyoruz işte. Bahreyn, Katar, İsviçre, Danimarka gibiyiz. Tabii nüfus dar... Ayrıca zenginiz ve yaşlı bir nüfusumuz var. Ancak böyle sporcu bulabiliyoruz.
Neyse madalya madalyadır.
Fenerbahçe’ye ve bu madalyayı ülkemize kazandıranlara teşekkür edelim. En azından birileri bu kadar da olsa umursuyor sporu.
Ayrıca bundan sonraki büyük organizasyonlar için de bize malzeme verdileri. Peşinen teşekkür edelim.
-Melis niye iyi hazırlanmadı?
- Sakat olduğu bilinmiyor muydu?
- 5 hakkın 4’ünde faul olur mu?
- “Olur olmaz her yarışta niye atlıyor?” ya da “Neden hiçbir organizasyona katılıp hazırlanmıyor?”
Teşekkürler...

Muhammet*
25.08.2009, 14:13
Bolt: Uzun atlarım

Uzun atlama dünya rekortmeni Mike Powell'ın, "Gel 9 metre atla" önerisine Bolt'un yanıtı: "Sporu bırakmadan mutlaka uzun atlamaya katılacağım".

Berlin'de yapılan Dünya Atletizm Şampiyonası'na damgasını vuran Jamaikalı sprinter Usain Bolt, ilginç açıklamalarına her gün yenilerini ekliyor.
1991 yılından bu yana 8.95'le uzun atlama dünya rekorunu elinde bulunduran Mike Powell'ın, "9 metre atlayabilir" sözlerine Usain Bolt'tan yanıt geldi. Başarılı atlet, "Emekli olmadan önce mutlaka uzun atlamaya geçmek istiyorum. Denemem gerek." dedi.

Bolt 400 metre konusundaysa, "Şimdilik böyle bir düşüncem yok. Ama hocam, 'Hadi yeni bir şey deneyelim' derse 2012 Olimpiyatları'nda 400 koşabilirim" diye konuştu.

www.ntvmsnbc.com/

TrabzonCell
25.08.2009, 19:16
Erkek değilmiş ama

http://i.milliyet.com.tr/GazeteHaberIciResim/2009/08/25/fft16_mf353937.Jpeg (http://www.milliyet.com.tr/Spor/SonDakika.aspx?aType=SonDakikaGaleri&ArticleID=1131895&PAGE=1)

Almanya’nın başkenti Berlin’deki Atletizm Dünya Şampiyonası’nda kadınlarda 800 metrede en yakın rakibinden 2.5 saniye farkla altın madalyaya uzanan Güney Afrikalı atlet Caster Semenya’ya yapılan ön testlerde, normalden fazla erkeklik hormonuna rastlandı.

Yapılan medikal testlerde, erkeklik hormonu olarak bilinen testosteron seviyelerinin Semenya’da kadınlardaki seviyenin 3 katı fazla olduğu ortaya çıktı. İngiliz Daily Telegraph gazetesi, haberinde Güney Afrika takımının baş antrenörünün, eski Doğu Almanya’da bir kadın atlet tarafından kendisine anabolik steroid yüklemekle suçlanan Dr. Ekkart Arbeit olduğuna dikkat çekti.

Milliyet.com

Cengiz Çubukcu
26.08.2009, 10:54
Çok güzel bir yazı, teşekkürler Banu Yelkovan....
Türkiye'de spor kültürü (var mı?)
“Tour de France’ı seyrettiğimden bu yana bisiklet almak istiyorum” dedim Pazar kahvaltısı sırasında. Roma’daki Yüzme Dünya Şampiyonası sonrasında tatilde daha fazla denize girmediğime hayıflanmış, Berlin’deki Atletizm Şampiyonası boyunca “Neden dışarı çıkıp en azından biraz yürümüyorum ki?” diye düşünmüştüm. Her gördüğünü kendine yontan bir megalo değilim, sadece spor seyretmenin ‘bile’ insanı nasıl değiştirdiğini, spor yapma istek ve arzusu verdiğini anlatmaya çalışıyorum. Ama bu şehirde bisiklet binmeye yol yok, şehir içinde egzoz dumanından ölmeden yürümek tek başına başarı sayılır, yüzmek içinse 5 yıldızlı otellere ya da havalı spor salonlarına avuç dolusu para dökmeye mahkumuz... Spor yapmak istiyoruz ama yapamıyoruz ki? Ne yapalım?
Sonra çok yakın bir arkadaşımın daha geçenlerde anlattığı bir hikâye geldi aklıma. 10 senedir yazları Büyükada’da otururlar, kardeşi geçenlerde böyle daracık engebeli patika bir yoldan zar zor inilen harika bir plaj keşfetmiş. “Şeytan dürttü, indim...” diyor gururla. Bu hikaye, İstanbul’a taşınalı daha bir sene bile olmayan Hollandalı bir arkadaşına anlatınca, “Aaa, hani şu adanın arka tarafındaki plajdan bahsediyorsun, biliyorum” cevabını almış. Bizimkilerin 10 senede anca keşfettikleri ‘saklı cenneti’, geldikten iki hafta sonra (kendi!) bisikletini yüklenip adayı gezmeye gelen Hollandalı daha ilk gidişinde buluvermiş. Çünkü onun gezmesi “Acaba hangisinde yiyelim?” diye sahildeki lokantaların önünde bir boy yürümekten biraz farklı. Vapurdan görüp o plajı bulmaya karar vermiş. Aynı zat, spor yapmak içinse Kasımpaşa Kürek Kulübü’ne üye olmuş. Kasımpaşa Kürek Kulübü mü? O ne ya?
Biz (Türkler) buluşunca ne yaparız? Kafeye gideriz, yemeğe gideriz, bilemedin yemek artı sinemaya gideriz... İstisnası yok mu? Tabii var, ama dediğim gibi, istisna... Peki mesela Cihangir’de oturan yabancılar ne yapar? Cihangir’den çıkar, Tophane’den kaptırır, Karaköy, Galata Köprüsü, Mısır Çarşısı, Mahmutpaşa Yokuşu’ndan Kapalı Çarşı’ya yürür, sonra Şark Kahvesi’nde içerler söz konusu kahveyi. Veya yine Cihangir’den kaptırır, Haliç kenarından yürüyerek Piyer Loti kahvesinde. Ya da Cihangir’den yine yürüyerek vardıkları Ortaköy Meydanı’nda... Demek ki sorun şehirde değil bizde...

Ülkenin sorunu tesis mi, istek mi?
Bu ülkede gençler spor yapmıyor. Doğru. Ama yaşlılar da yapmıyor ki? Yaşlıların tek farkı kendilerinden geçtiğini düşündükleri için içlerinin biraz daha rahat olması olabilir, o kadar. Tamam tesis yok, tamam imkan yok, tamam vakit yok... Ama bunların hepsi varken, diyelim okul yıllarında, bu ülkenin kızlarının yarısından çoğu Beden Eğitimi derslerinden “Hastayım” diye, erkekleri test çözmek için kaytardılar. Beden Eğitimi dersleri neredeyse boş ders muamelesi görüyor okullarda.
“Jamaika mucizesi, Jamaikalılar atletizmi müfredata ders olarak koyup ABD’den eğitmenler getirdiklerinde başladı” dedi Caner Eler Eurosport’ta. Biz atletizmi müfredata koysak, güreşi koymadık diye güreşçiler, basketbol neden zorunlu değil diye basketçiler ayaklanır. ABD’den hoca getirsek, antrenör dernekleri... Zaten bir sorunumuz da sadece futbolda değil her branşta, sırf hasbelkader bir zamanlar o sporu yaptıkları için otorite sayılan, bıraktıktan sonra antrenör olarak ‘sporcu’ yetiştirmeye soyunan, yetiştirdikleri sporcular da doğal olarak kendilerinden bir arpa boyu fazla olmayan ve bu işi ne pahasına olursa olsun tekellerinde tutmaya çalışan ‘spor adamlarımız’ yüzünden olabilir zaten. Ha, yukarıda verdiğim örnekleri tekrar hatırlayacak olursak, zaten içimizde de yok, o ayrı...

TrabzonCell
26.08.2009, 16:11
Hayatı roman oluyor

Olimpiyat ve dünya şampiyonu Jamaikalı rekortmen atlet Usain Bolt'un hayatı roman olacak. Pekin-2008'de 100 ve 200 metrelerde kırdığı rekorları, Pazar günü sona eren 12. Dünya Atletizm Şampiyonası'nda 11'er saliseyle geliştiren Bolt'un menajeri Ricky Simms, rekortmen atletin hayatının kitaplaştırılması için yayınevleriyle görüştüklerini bildirdi. Ricky Simms, uzun süredir devam eden bu görüşmelerde sonuca yaklaştıklarını belirterek, hala tartıştıkları konunun, kitabın Bolt'un tüm hayatını mı, yoksa sadece pistteki başarı öyküsünü mü kapsayacağı olduğunu ifade etti. Simms, ''Kitap belki de iki cilt halinde yayınlanır'' dedi.

26.08.2009

Kaynak : AA

Gökhan KAN
03.05.2010, 01:29
Bolt yine uçtu!

Dünya ve olimpiyat şampiyonu Jamaikalı atlet Usain Bolt, sezonu açtığı ''Jamaica International Invitational'' yarışında 200 metrede 19.56 ile bu alanda gelmiş geçmiş en iyi 4. zamanı yaptı.

200 metrede 19.19 ile Dünya Rekoru'nu elinde bulunduran Bolt, Jamaika'da sezonun ilk yarışında vatandaşlarının önüne çıktı.

Yarışı 19.56'lık derecesiyle kazanan Bolt, yaptığı açıklamada, ''İyi bir yarış oldu, iyi bir sezon geçirmeyi hedefliyorum. Antrenmanlarım da iyiydi ve performansımdan memnunum'' dedi.

Daha önce sadece 2 kez Usain Bolt ve Michael Johnson 200 metrede 19.56'dan daha iyi zaman elde etmişti.

Yarışta ABD'li dünya 3.'sü Wallace Spearmon da 19.98'lik derecesiyle 2. oldu.

Gökhan KAN
03.05.2010, 01:31
Bu sene Asafa Powell çok iddialı diyorlar. Çok iyi hazırlanıyormuş. Rekor kırabilir diyorlar. Zaten Bolt'u ya Gay geçer yada Asafa..

Metin Ural
03.05.2010, 02:20
bolt gecen hafta sonunda universitemin yarislarinda (penn relays) kostu. ciplak gozle izleme firsati buldum. gercekten cok farkli, bambaska bir stili var.

Gökhan KAN
15.05.2010, 16:06
Dün akşam Asafa'yı izleyen oldumu iyi çıkış yapamadı ama yinede rahat kazandı bence.

Gökhan KAN
06.06.2010, 17:51
Diamond League'i izlediniz mi. Bolt ve Gay yoktu sadece Asafa vardı ve 9.72 yle rahat rahat kazandı.

Gökhan KAN
03.08.2010, 12:27
6 Ağustos'ta Usain Bolt, Tyson Gay ve Asafa Powell Stockholm'de beraber koşucaklar. Rekor gelebilir..

Cengiz Çubukcu
03.08.2010, 12:38
6 Ağustos'ta Usain Bolt, Tyson Gay ve Asafa Powell Stockholm'de beraber koşucaklar. Rekor gelebilir..

ben rekor beklemiyorum, ayrıca Usain Bolt'un geçilmesini de hiç ama hiç istemiyorum :)

Gökhan KAN
03.08.2010, 12:47
ben rekor beklemiyorum, ayrıca Usain Bolt'un geçilmesini de hiç ama hiç istemiyorum :)
Cengiz abi en sonki rekorda Bolt'a en çok yaklaşan Gay oldu. Kendi rekorunu bile kırdı Gay. 9.72 yapmıştı. 9.68 e falan çekse Bolt 9.58 i yine geçer.

leavemealone
06.08.2010, 22:11
Bolt gecildi..cok kötüydü.. Gay aldi yarisi 9,80 küsürle.. Boltu ilk defa bu kadar kötü gördüm.. 2 sene sonra ilk defa gecilmis..

Erbay
06.08.2010, 22:26
O bilindik atağını yapamadı, tıkandı kaldı öyle Bolt :) Tyson Gay'in de hakkını vermek lâzım.

mehmets61
06.08.2010, 22:47
bir daha hatalı çıkış olsa ikiside bırakırdı yarışı herhalde.bolt kötüydü ma yinede gay i tebrik etmek lazım...

Cengiz Çubukcu
07.08.2010, 07:58
Bolt beni de hayal kırıklığına uğrattı ama hem yaşı çok genç hem de seneye yine bir süpriz hazırlar diye düşünüyorum..ayrıca bu sene 2 kere sakatlık yaşamış ve formunda değilmiş zaten...

Emirhan Makul
07.08.2010, 10:09
Bolt çok komedi bir uşak ya yerinde durmuyor , Gay'de bir o kadar enteresan mesela hiç gülmüyor adam.

Ama bu 100 metrede çok seriydi boltun yüzü kaydı adeta son 20 metrede yetişmek için.

Gökhan KAN
04.09.2011, 14:58
TRT Spor da bayrak yarışı var Bolt koşacak ha haberiniz olsun.

Gökhan KAN
04.09.2011, 15:02
Jameika dünya rekoru kırdı. Bolt ne yaptın..:)

oflubektas
15.08.2013, 18:50
2013 Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'nda bırakın madalya adaylarını, birkaç iddiasız isim haricinde hiç sporcumuz YOK ! Şampiyona öncesi Akdeniz Oyunları için doping testine girmeyen, tesislerin balkonundan kaçan ve dopingli çıkan toplam 31 atletimiz ceza aldı. Vay efendim nüfusumuzun %70'i gençmiş de bilmem ne... Futbol haricinde diğer sporların esamesi okunmuyor. Futbol desen tamamen tüketim odaklı ve en önemli gündem maddeleri genelde kocakarı dedikoduları. 5 milyon nüfuslu Norveç Ligi'ndeki lisanslı BAYAN futbolcu sayısı bile bizim toplam faal futbolcu sayımızdan fazla. Gelen her spor bakanı büyük yenilikler, adeta devrimler, vay efendim bilmem neler vaadiyle geliyor ama her seferinde sonuç rezalet !

Hadi orta ve uzun mesafeler için Kenyalı'sını Etiyopyalı'sını, kısa mesafeler için Jamaika'sını, genel olarak her alanda iyi sporcular çıkaran Amerika'sını Rusya'sını geçtim. Ulan Bostwana'nın, Dominik Cumhuriyeti'nin, Bahamalar'ın, Yeni Zelanda'nın bile iddialı atletleri var , onlardan da mı kötüyüz arkadaş ? Genç nüfus için değil 3, 33 çocuk önersek bile bu kafayla sonuç değişmeyecek. Ulan bul 15 yaşında sulak yerde büyümüş birkaç uşak, ver yanlarına iki ithal hoca, ilk başarılı şampiyonada gelecek birkaç sponsorla dünyaca meşhur bir güllecin, çekiç veya disk atmacımız olsun, o bile yok anasını satayım. Futbolu şikeli, atletizmi dopingli memleketimin full diksiyonlu, dik duruşlu, Kanal 7'den haber sunucusu çıkışlı spor bakanı, dopingli atletini başbakanıyla telefonda görüştürsün.

"- Alo Suat Bey, Suat Bey, Suat Beeeeey... "

Kadir Yeter
05.10.2013, 00:19
Sizlere, günü gelmiş bir spor haberim var...

05.10.2013 Cumartesi günü sabah saat:09.00'da(bugün) Ayasofya kavşağı sahilinde,
Trabzon Halk Sağlığı Müdürlüğü'nün organize ettiği,
sağlıklı yaşam yürüyüşü var; gelmek ister misiniz?

Öğrendiğime göre; Sayın Vâlimizin teşrifleri ile...

Yol güzergâhı: Beşirli yönüne doğru yürünecek.

Tlf:0(462)230 03 73
www.trbhsm.gov.tr (http://www.trbhsm.gov.tr)

kadiryeter Kadir Yeter.
05.10.2013- TRABZON.

Bilgi kaynağı: İlgili kurumun duyuru mahiyetinde dağıtılan büroşürleri(04.10.2013).