PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Giresun'da Selzedeler İçin Yardım Hesabı

Çagman
28.07.2009, 17:30
Bir haftada iki kez sele maruz kalan Giresun, afet bölgesi ilan edildi.

Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, Giresun'un afet bölgesi ilan edildiğini bildirdi.

İl tarihindeki son yüzyılın en büyük doğan afetini yaşayan Giresun'da selden zarar gören yerlerde incelemelerde bulunan Bakan Demir, Bulancak Durağı mevkisinde basın mensupların yaptığı açıklamada, "Giresun, 7269 Sayılı yasaya istinaden, afet bölgesi ilan edildi" dedi.

Özellikle kırsal kesim ve belediyelerdeki tüm altyapı hasar tespitleri yapıldığını anlatan Bakan Demir, şunları söyledi:

"Bunlara ilişkin hem bakanlığımız kaynaklarından, hem özellikle belediyelerle ilgili Maliye Bakanlığımızdan ödenekler talep ederek, söz konusu hasarların giderilmesi ve özellikle yenilerinin yapılmasına harcanacak. Acil ihtiyaçlar için Valiliğimize, Belediyemize bir miktar kaynak aktarılmıştır. Başbakanlıktan ve bakanlık Acil Ödenek Fonu'ndan Giresun'a 700 bin liraya yakın para intikal etti. Başbakanlıktan da 600 bin lira para geldi. Bunlar, vatandaşların iaşeleri, acil barınmaları, kurtarma çalışmalarında harcanacak olan paralar. Şu anda valimize ulaşmış durumda."

Sencer Bulut
28.07.2009, 18:07
Alt yapıyı adam gibi yapmazsanız tabi afet bölgesi olur.Sehirde dogru düzgün yol kalmadı hertaraf camur pislik zemin katlar agzına kadar su cogu is yeri evleri su bastı.Allah kolaylık versin...

alpozan61
28.07.2009, 23:05
geçmiş olsun Giresuna

Kazım Uzunboy
28.07.2009, 23:20
Çok geçmiş olsun.

Haberlerde izledim bende. Gerçekten çok üzücü.

DKaraduman
28.07.2009, 23:36
Geçmiş olsun. İnşallah hızlı bir şekilde düzeltirler oraları daha sağlam bir şekilde.

Nazlı Ayaz
28.07.2009, 23:41
Cok gecmiş olsun umarım bir an önce toparlanırlar Allah yardımcıları olsun

İsmail Alkan
28.07.2009, 23:49
Bir haftadır Gizesun ve Rize bölgesi normalin çok üzeride yağış alıyor,tüm derler taşmış durumda,küçücük ırmaklar bile kocaman derelere dönüştü,toprak kusacak kadar suya doydu,bundan sonraki yağışlar heyelanlarıda tetikliyecek.

İnşallah bu hasarlarla atlatırızda daha çok hasar ve can kaybı yaşamayız.

EK : Şu anda Trabzon beşirlide evimin balkonundayım,bizim olduğumuz taraf yıldız ama Rize,giresun tarafında fırtınanın habercisi sürekli şimşek çakıyor.

DKaraduman
29.07.2009, 00:13
Ben de Trabzon Akçakale'deyim. Şimşekler çakıyor başlayacak gibi duruyor yağmur. Dün akşam da baya yağdı. Genelde buradan merkeze doğru gidiyor yağmur. Yani gece Merkez'de de yağacak büyük ihtimalle.

Sencer Bulut
29.07.2009, 00:34
Giresunda suan hava yıldızlı ama her an hersey olabilir Giresun sonucta burası bakmsın yarım saat sonra yine sel götürmüs...

Dursun Kaplan
29.07.2009, 00:44
Geçmiş olsun. :(

Zamanında yapılmayan şeyler bu hale getirdi memleketi !.

A.Ali Karanis
29.07.2009, 01:53
Hıdırnebi yaylasındayim şu anda.dün gece burada 5 6 saat durmadan yağmur yağmisti,belliydi sel olacağı.dilerim yaralar çabuk sarılır giresunda.

alpozan61
29.07.2009, 11:55
Rize'de selden zarar gören bölgelerde incelemelerde bulunmak amacıyla dün akşam Giresun'dan Rize'ye gelen Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, bu sabah AK Parti Rize İl Başkanlığı'nda Rize'deki AK Partili belediye başkanları ile görev yerlerinde selden zarar gören yerler hakkında bilgi aldı.
Karadeniz Bölgesi'nin bu yıl Bartın'dan Artvin'e kadar 60-80 yıl ortalamasının çok üstünde yağış aldığını hatırlatan Bakan Mustafa Demir, Giresun'da kısa bir sürede metrekareye 160 kilogramın üstünde yağış düştüğünü ve büyük
hasarlar yaşandığını söyledi.
Evler ve altyapının hasar gördüğünü, ilgili bakanlık olarak bu yaraların sarılmasına çalışacaklarını kaydeden Demir, Giresun'un afet kapsamına alındığı ve Rize'nin de alınıp alınmayacağı ile ilgili soru üzerine "Bir yerin Afet Bölgesi ilan edilmesi farklı bir konudur. Açıklamalarımız yanlış anlaşıldı galiba. Biz genel hayatı etkileyecek mahiyette 7280 sayılı Afet Kanunu'nun bakanlığımıza verdiği yetkiyi kullandık. Afet bölgesi ise Bakanlar Kurulu kararı ile alınır. Bizim aldığımız kararın mahiyeti İl Özel İdare yetki alanı ve belediye alanları içerisindeki hasar görmüş altyapı tesislerinin yeniden projelendirilip yapılmasını kapsar. Giresun ve Ordu bu kapsamda değerlendirildi. Rize'de bugün incelemelerde bulunacağız. Genel hayatı etkileyen bir afet tespit edilirse Rize'de bu kapsama alınacaktır" dedi.

(İHA)

Uğur GEMİCİOĞLU
30.07.2009, 02:30
Benim aklıma deniz verdiğini alır lafı geldi.Ama bilmiyorum.Sel daha çok merkeze vurmuş Görele Tirebolu pek etkilenmedi sanırsam.

noname
30.07.2009, 11:29
Geçmiş olsun. Umarım heyelan olayları yaşanmaz.
Arkadaşlar yol durumu hakkında bilgisi olan var mı?

Ali Can
30.07.2009, 11:52
son 50-80 yılda bu kadar yağmaması senin altyapıyı dağınık bırakacağın anlamına gelmez
her zaman en iyisini yapacaksın sonra arkana dönmeyeceksin
ben böyle belediyelerin...........:mad::mad:
bunlar bu işten anlıyorlarsa ben de bu ülkenin başbakanıyım

hatice_61
30.07.2009, 12:59
geçmiş olsun inş en kısa sürede yağmur kesilir

ceserdar
30.07.2009, 13:03
Önümüzdeki yıllarda daha çok böyle olaylar yaşanacağa benziyor. Doğayı korumak, onun sunduğu imkanlardan yararlanırken onları yok etmemek gerekir. Doğu Karadeniz Bölgesi'nde maalesef çoğu yerde orman örtüsü tarım arazisi açmak, fındık bahçesi oluşturmak için yok edildi. Dere yataklarına yapılan yollar, evler, köprüler vs yağmur sularının önünde adeta birer bentlere dönüştü. Doğaya karşı yapılan her hareket karşılığını bulur. Hele ki Doğu Karadeniz Bölgesi ise bu yer. Eline kepçe geçiren, dozer geçiren kafasına göre yol yaptı. Önceden tarım arazisi olarak kullanılan yerler terk edildi, şimdi o araziler çıplak bir vaziyette. Bilimden yararlanılmadılça, onun ne dediğine kulak asılmadıkça bu olaylar daha çok yaşanır.

Önümüzdeki sene en az bu kadar daha yağmur yağmayacağını kim garanti edebilir? O yüzden en kötü olasılıklara karşı önlem alınmalı. Ormanını yok ettiğimiz yere ormanı getirmeliyiz. Yerleşim planları doğanın gazabına en az uğranılabilecek yerlerde yapılmalı.

28TS61
30.07.2009, 13:07
alin iste karadeniz sahil yolu.
bu daha baslangici. doga geri alacak herseyi

Bahattin Aydın
30.07.2009, 14:14
Geçmiş olsun..Ancak neden afet bölgesi ilan edilmiyor fazla umursanmıyor anlamış değilim. Binlerce insanın canı yandı ama illa canlarını mı kaybetsinler ? Dahada yazardım ancak burası yeri değil

DKaraduman
31.07.2009, 00:30
edit..........

Ömer SEVİNÇ
31.07.2009, 00:37
alin iste karadeniz sahil yolu.
bu daha baslangici. doga geri alacak herseyi
Tek şerit gidiş dönüşlü virajlı yollar istiyorsunuz herhalde? Otobana karşı olduğunuza göre?

Doğanın bozulması tabi ki kötü ama sahilden başka nereden geçebilir Samsun-Trabzon arası otoban merak etmekteyim.

Giresun'da yaşananlar çok acı ne yazık ki. Allah sabır versin.

28TS61
31.07.2009, 01:23
sen o sahil yoluna otaban diyorsan daha otoban görmemissin demek

Ömer SEVİNÇ
31.07.2009, 01:25
sen o sahil yoluna otaban diyorsan daha otoban görmemissin demek

Eski yola göre otoban kere otoban kere otoban orası. Kelime oyununa gerek yok:)

28TS61
31.07.2009, 01:28
Eski yola göre otoban kere otoban kere otoban orası. Kelime oyununa gerek yok:)

eski yola göre otaban olabilir ama otoban degil :)
neyse fazla uzatmaya gerek yok kimine göre otoban olmayan yollar otoban olabilir:)

ceserdar
31.07.2009, 01:58
...Edit....

Ömer SEVİNÇ
31.07.2009, 08:31
İnsanın savunduğu görüşleri hakkında bilgisi olmaması çok acı bir şey olsa gerek..

Gökçebey
31.07.2009, 08:38
Otoban, otoyol, duble yol veya patika yolu. Adı her neyse işte. Yaşanan olaylar çok feci, fakat bilhassa gece yarısı Bolaman virajlarında koca kamyonların arkasında saatte 20 30 km hızla kilometrelerce gitmeyen arkadaşlar lütfen biraz insafa gelsinler.

ismail-dede
31.07.2009, 09:44
1989 yılında harşit çayı taşmıştı çok kısa bir zaman diliminde doğanket in 4/1 ini alıp götürdü sular can ve mal kaybı beraberinde geldi.
bu yaşanan sel felaketlerinin tek sebebi bence metrekareye düşen yağmur miktarının çok fazla olması
bu sene ilk selde giresun daydım yağmur başladığında yaylada derede balık tutmaya inmiştim aradan 30dk geçmeden 45cm civarı olan su yüksekliği 150 cm yi buldu haliyle çıkmak zorunda kaldık bu kadar kısa zamanda suyun o kadar çoğalmasının başka sebebi ne olabilirki.

ozturk
31.07.2009, 10:44
evi ,işyeri zarar gören herkese geçmiş olsun. inşallah tez zamanda yaralar sarılır..

Faik Yılmaz
31.07.2009, 11:28
Sahil yolu şehrin önünde set olmuş... akan sular denize ulaşamadığından şehrin içinde kalmış...

Plansız işlerimiz işte.. dere yataklarını ıslah etmek lazım.. yoksa her yağmurda yeni sel tehlikeleriyle karşı karşıya kalmaya devam ederiz

Çagman
31.07.2009, 17:03
Bakan Afet bolgesi olacak demedik diyor sanırım yardımlar gelmeyecek siyaset giriyor işin içine

izzet
31.07.2009, 17:07
Alt yapıyı adam gibi yapmazsanız tabi afet bölgesi olur.Sehirde dogru düzgün yol kalmadı hertaraf camur pislik zemin katlar agzına kadar su cogu is yeri evleri su bastı.Allah kolaylık versin...

Türkiyede HER KONUDAKI en büyük sorun, herseyin altyapisi eksik,

bina yapariz alt yapi eksik

bisi organize ederiz, alt yapi eksik

bisi üretiriz alt yapi eksik

takim kurariz alt yapi eksik

Insallah kardes Kent giresun asgari zararla atlattir su günleri

Kaya
03.08.2009, 10:18
Giresun Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Cinel, kentte yaşanan sel felaketinin ardından, selden zarar görenler için yardım hesabı açıldığını bildirdi.

Giresun Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Cinel, yaşanan büyük sel felaketinin ardından belediyenin, Giresun halkı ile büyük bir dayanışma içerisinde çalışmalarını sürdürdüğünü, yurt içinde ve yurt dışında yaşayan Giresunluların talebi üzerine afet yardım hesabı açma kararı aldıklarını belirtti.

Tüm Giresunluların yanlarında olduğunu hissetmenin büyük bir moral kaynağı oluşturduğunu ifade eden Cinel, açıklamasında şunları dile getirdi: ''Selden zarar görenler için yardım hesabı açıldı. Yaşanan sel felaketinin ardından kentimizin hem alt yapısı hem de üst yapısı büyük hasar gördü. Tüm imkanlarımızı seferber ederek çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Fakat belediyemizin kendi imkanlarıyla bu zararın altından kalkması mümkün değil. Birçok duyarlı hemşehrimizin talebi üzerine, biz de bir afet yardım hesabı açma kararı aldık. Halkımızla dayanışma içerisinde çalışmak bize aynı zamanda moral kaynağı da oluyor.''

Belediye adına Ziraat Bankası Giresun Şubesi'nde açılan hesap numaraları şöyle: ''TL Hesabı: 38657430-5013, Dolar Hesabı: 38657430-5015, Euro Hesabı: 38657430-5016''

İskender YILMAZ
03.08.2009, 10:31
Ahh Giresun'um ahh ..