PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sporda Şiddet Yasası'ndaki Yeni Kurallar

Badaloğlu
27.07.2009, 20:10
Yeni sezondan itibaren, polis kesinlikle spor müsabakalarının yapıldığı alanlara girmeyecek. Polis, sadece stat dışında güvenliği ve trafik akışını sağlamak amacıyla görev yapacak. Ayrıca stat kapılarında bir kadın, bir de erkek polis, tribünlere giren seyircileri aramak için görevlendirilecek.

Ayrıca statların bulunduğu spor komplekslerinde, Türkiye Futbol Federasyonu Stadyum ve Güvenlik Kurulu talimatının 160. maddesi gereğince, 250 kişilik kolluk kuvvetleri için ''Güvenlik Bekleme Odaları'' oluşturulacak. Bu odalar, klimalı ve tuvaletli olacak. Tüm karşılaşmalarda, sahalara girmeyecek 250 çevik kuvvet ve diğer görevleri yapacak 200 polis stat dışında bekleyecek. Spor alanlarında polis yerine görev yapacak özel güvenlik görevlisi sayısının artması, kulüplere ekstra ekonomik yük getirecek.

-RİSK DERECESİNE GÖRE ÖZEL GÜVENLİK-
Önem ve risk derecesine göre A ve B tipi olarak isimlendirilen müsabakalarda görev yapacak özel güvenlik görevlilerinin sayıları ''Güvenlik Amiri''ne bildirilecek.

Ankara için bu rakamlar, Turkcell Süper Lig karşılaşmaları için A tipi maçta 700 özel güvenlik görevlisi, B tipi maçta ise 350 güvenlik görevlisi olarak belirlendi.

Öte yandan, Bank Asya 1. Lig'de A tipi maçlarda 120, B tipi maçlarda 60, 2. ve 3. Liglerde A tipinde 50 ve B tipi karşılaşmalarda 25 özel güvenlik görevlisi görev yapacak.

Diğer spor branşlarında görev yapacak özel güvenlik görevlisi sayıları ise şöyle belirlendi:

Basketbol: 1. Lig A tipi 100, B tipi 50, 2. ve Bölgesel Ligler A tipi 20, B tipi 10.

Voleybol: 1. Lig A tipi 50, B tipi 20, 2. ve 3. ligler A tipi 20, B tipi 10.

Hentbol: Süper Lig A tipi 30, B tipi 20, 1. Lig A tipi 20, B tipi 10 Buz hokeyi: A tipi 20, B tipi 10.

Öte yandan illerin özel güvenlik görevlisi sayısı illere göre değişecek.

-SİGARA KESİNLİKLE YASAK-

Yeni sezonda spor alanlarında tütün ve tütün mamullerinin kullanılmasına ve satışına kesinlikle izin verilmeyecek.

Spor alanlarında satılması yasak olan maddelerin listesi okunaklı bir şekilde seyircilerin görebileceği yerlere asılarak duyurulacak. Büfelerde pet şişe ve kutu ambalajlı içecekler satılamayacak.

ilhan
27.07.2009, 20:20
Umarım ikinci hafta bu kurallar ileri bir tarihte uygulanmak için ertelenmez. :)

ugurTS1989
27.07.2009, 20:28
desenıze bu sene stadlarda mac ızlemek super olacak ...lıgın 9. haftası bı baska guzel olacak

macka61
27.07.2009, 20:40
bu ne ya 750 kişi kimi koruyacak kendilerini zor korurular

EyüpKILIÇ61
27.07.2009, 20:53
-SİGARA KESİNLİKLE YASAK-

Yeni sezonda spor alanlarında tütün ve tütün mamullerinin kullanılmasına ve satışına kesinlikle izin verilmeyecek.

İyi de bizim stadın üstü açık :D

Bu sigara yasağını biraz zor uygularlar gibime geliyor ya neyse :)

Mustafa K. Demirbaş
27.07.2009, 21:09

katılıyorum Eyüp:)

Dursun Kaplan
27.07.2009, 21:13
Uygulanmayacak yasaları çıkarmakta üstümüze yok. :)

Mehmet Fırat
27.07.2009, 21:15
Belki bu sene zorluk çıkar ama önümüzdeki seneden itibaren sigara yasağının layıkıyla uygulanacağına olan inancım tam. :)

Erkin
27.07.2009, 21:17
Kesinlikle oyle Poyraz katiliyorum o isi gececekler.. Ben sahsen sigaradan nefret ederim ama icenlerin ozgurlugunun kisitlanmasina da karsiyim bu nedenle icenleri destekliyorum :) Acik havada neyin yasagi, guya vapurda da yasak ama millet iciyor. Milletin vapura binmesinin nedenlerinden belki de birisi cay sigara keyfi yapmak :) Oldu olacak evin icinde icmeyi de yasaklasinlar..

İsmail ALİOĞLU
27.07.2009, 21:18
bizim stadda rakip taraftar olmasa bile yine 700 kişi görev yapar. bu sayıda Trabzon için az :)
Bu güvenlik konusu rekor Bizde galiba.

Samet Türkmen
28.07.2009, 00:52
Nelere alışıldı buna da alışılır.Birde küfürü engelleseler tam olacak

FANATIK61
28.07.2009, 00:58
Ekmek arasi köfte haric yemek iside yasak olsa harika olurdu (Cekirdek - Cerez vs.) :D

Vural Kuyumcu
28.07.2009, 01:01
sigarasiz bir stadyum düsünemiorum bu uygulamayi ilk biz yapioruzdur kesin

Emirhan Makul
28.07.2009, 01:04
Ya sigarayı en azından içeri sokalim lisede ki gibi tuvalette içeriz hiç değilse.

Bizim maçları izleyen ve sigara içmeyen taraftarımız %40 azaldı bu sene diğer %60 direk içkiye geçti dayanılmaz ama sabır lazım tabi sabır.

Tunga
28.07.2009, 01:15
.... Büfelerde pet şişe ve kutu ambalajlı içecekler satılamayacak.

Nihayet! Ne zordu yahu böyle bir düzenleme. 15 sene sonra kural oldu şükür.

Federasyon da çok iyi biliyor ki, bu ceza ve kısıtlamalardaki samimiyetlerini ancak ve sadece 3 İstanbul'a uygulanması halinde kanıtlayabilir. Normal bir federasyon her Fb-Gs maçı sonrasında bunlara 5'er maç saha kapatma hatta puan silinmesi verir.

Siz bunu yapın, Trabzonspor bunları ihlal ettiğinde bizzat ben şikayet edeceğim kulübümü. Ama samimi olunsun, peşi bırakılmasın.

Bırakılmasın da biz de ailecek, insan gibi maça gitme keyfimize kavuşalım.

Hüseyin İlkin
28.07.2009, 01:39
Sigara yasağı kulağa çok hoş gelse de; yine, yeniden duman altı olacağızdır... İnşallah yanılırım, doğru bir şekilde uygulanır. Güvenlik görevlilerininde uyduğu, uymayanlara gerekenin yapıldığı...

Badaloğlu
28.07.2009, 09:32

katılıyorum Eyüp:)

Arkadaşlar, oradaki maddede bir konuya dikkatinizi celb ederim, hani varya ''Spor alanlarında'' diye başlayan bir madde!!!İşte orada üstü açık, yanı kapalı felan yazmıyor.Spor alanlarında diye başlıyor.Haliyle spor alanlarına stad'da girer değil mi?:D

BU yasa uygulanır ya da uygulanmaz, bilemem ama bir gerçek varki o da böyle bir yasağın ülkemizde var olduğudur.Elbet bir gün, bu yasaklar uygulanacaktır.Ama bugün, ama yarın...

HATIRLATMA!: Bu ülkede bir zamanlar otobüslerde sigara içiliyordu... Nerdeeeen, nereyeee... :D

Cengiz Çubukcu
28.07.2009, 09:40
Polisin olmadığı statta güvenlik probleminin nasıl çözüleceğini hakikaten merak ediyorum ....

KÖKSAL AYDIN
28.07.2009, 11:40
Küfür ve çekirdek serbestse pek bir şey değişmemeiş demektir.

Gökhan Döner
28.07.2009, 16:31

Bende katılıyorum arkadaşım sana.
İnşallah takım bizi çok darlatmazda içme sebebimizde olmaz.

LazAnisT
28.07.2009, 17:03
Sigara yasağı stadyumlarda biraz zor uygulanır.Fakat uygulanırsada buna en çok riayet eden taraftarın bizim taraftar olacağına inanıyorum.Tel örgüleride ilk kaldıran bizdik bunada en çok uyan biz oluruz.

Mustafa ÖZDEMİR
28.07.2009, 17:04
bence 3.haftada ya ligler tail edilir yada polisler tekrar stadlara alınır...