PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yayın İhalesi| Süper Lig: 321 M$ Digiturk, Lig A: 40M$ TRT, 3G: 13,5 M$ T.Telekom

Sayfa : [1] 2 3 4 5 6 7 8

Sefa
19.07.2009, 18:57
Arkadaşlar bilndiği üzere Ocak Ayında Yeni Yayın ihalesi yapılacak. Bu ihalede gelirlerin bir hayli yükselmesi bekleniyor Vatan Gazetesi'nden Hakan Yaşar yeni ihaleye göre gelirleri hesaplamış ve eğer denildiği gibi ihale 400 milyon doları bulursa klübümüz Şampiyon olması halinde 41 milyon doları cebine koyacak.

Hakan Yaşar'ın yazısı:

2010 yılının Ocak ayında yapılacak olan Turkcell Süper Lig yayın ihalesi öncesi Vatan Gazetesi’nden Hakan Yaşar, şampiyon kulüp başta olmak üzere, yeni yayın ihalesi sonrası Süper Lig kulüplerinin kasalarına girecek olan paraları hesapladı.

Futbolda olası bir havuz krizinin sinyalleri gelmeye başladı. Uğur Dündar’ın programı Arena Özel’de 2010 yılının ocak ayında yapılacak yeni naklen yayın ihalesinde başkanlar tarifeyi açıkladı: 400 milyon dolar…

Hatta F.Bahçe Başkanı Aziz Yıldırım, üstüne basa basa, “Bu rakamın altına düşülmesi kulüplere haksızlık olur” dedi. G.Saray Başkanı Adnan Polat da “Eskiden sadece TV’den maç yayını yapılıyordu. Şimdi işe yan gelirler de girdi” diyerek Aziz Yıldırım’ın tezini bir hayli güçlendirdi.

Başkanların Arena öncesinde de TFF Başkanı Mahmut Özgener ile yayın ihalesi için temasları olmuştu. Kulüpler Birliği, ihale komisyonuna 2 tane temsilci sokma kararı alarak zaten işin içine resmen girdiğini açıklamıştı.

Tüm bu gelişmeler gösteriyor ki, yeni ihale kıran kırana geçecek… Kulüpler bir limit koydu. Ancak 2008-2009 sezonunda 148 milyon dolar olan ücret 400’e çıkacak mı? Bunun için yüzde 270’lik bir zam gerekiyor. TFF’ye yakın kaynaklar 250- 300 milyon dolarlık bir tahmini yapıyor.

Köşeyi Dönecekler

Süper Lig’in değeri 400 eder mi? Hep söylenen marka değerinin ölçüsü yok ama Avrupa’dan son bir örnek verelim… Şubat 2009’da Fransa’da ihale yapıldı ve 2 TV şirketi 940 milyon dolara Ligue 1’in yayınını aldı. Premier Lig, tam 1 milyar dolar, Almanya ligi 600 milyon dolar civarında. Bunlar tabii daha eski ihaleler…

Asıl mevzuya gelirsek… Diyelim 400 milyon dolarlık bir havuz gelirine kavuştuk. O zaman 3 Büyük takımın durumu ne olacak? Ya da Yıldırım ile Polat, daha 6 ay varken neden bir rakam ortaya attı.. Hesap çok basit.. Çünkü eğer havuz gelirleri 148 milyon dolardan, 400’e çıkarsa F.Bahçe ve G.Saray’ın alacağı para şampiyonluk halinde 48 milyon doların üzerinde…

Şampiyon ‘15’ Almıştı

Geçen sezon şampiyon Beşiktaş, 15.4 milyon dolar (23 milyon 871 bin TL), F.Bahçe 14 milyon 383 bin dolar (22 milyon 295 bin TL), G.Saray 13 milyon 545 bin dolar (20 milyon 995 bin TL), Trabzonspor 11.9 milyon dolar (18 milyon 456 bin TL), ligi ikinci bitiren Sivasspor ise 11 milyon 52 bin dolar (17 milyon 132 bin TL) aldı..

Eğer ihale sonrası havuzda yüzde 270’lik yükselme olursa F.Bahçe ve G.Saray 80 puanla (24 galibiyet-8 beraberlik) şampiyon olmaları halinde 48 milyon 650 bin dolar alacak. 17’şer şampiyonluğu bulunan rakiplerini 11 şampiyonlukla izleyen Beşiktaş ise 45 milyon 328 bin dolarlık gelir elde edecek. Trabzon da 40 milyon 940 bin dolar alacak. Yani 4 Büyük’ten şampiyon olan takım gelirlerinde yüzde 300’ün de üzerinde çok ciddi bir artış alacak.

Şu an 5 milyon dolar alan Anadolu takımı 35 puan (10 galibiyet, 5 beraberlik) toplasa dahi 15 milyon doları kasasına koyacak.

Para Nasıl Dağılacak?

TFF geçen yıl garantili sistemi kaldırdı ve adil düzene (Performansa dayalı) geçti. Yeni sistemde 4 kriterde para dağıtılıyor.

1. Şampiyonlar Payı (%11): 44 milyon dolar, toplam sezon sayısına bölünüp bir şampiyonluğun bedeli ortaya çıkacak. Bu bedel şampiyonluk sayısı ile çarpılacak.

2. Dayanışma Payı (%35): 18 takıma eşit verilecek (Takım başı 7.7 milyon $)

3.Performans (%45): 180 milyon dolarlık paydan galibiyete 588 bin, beraberliğe 294 bin dolar düşecek.

4. İlk 6 Ödülü (%9): 36 milyon doların yüzde 32.25’ini şampiyon (11 milyon 600 bin dolar) alacak.

İhaleye Katılması Beklenilen Kruluşlar;

1.Digitürk
2.D-Smart
3.Türk Telekom + Trt
4.Çalık Grubu

3 kuruluşun katılmasına kesin gözüyle bakılırken Çalık Grubu'nun katılıp katılmayacağı zaman içerisinde belli olacak.

Hasan61
19.07.2009, 18:59
çok ciddi paralar
iyi idare edilirse takımlarımız sınıf atlar

Alihan Ertürk
19.07.2009, 19:01
'' Çalık Grubu ''

İlk defa duydum ..:) Hangi kanal oluyor ?

( Kanaltürk , Habertürk vs .. gibi kanallar mı ? )

Sefa
19.07.2009, 19:06
'' Çalık Grubu ''

Sabah ve Atv. Kanatürk ve Haber Türk'te onlara ait sanırım..

Rahim.K
19.07.2009, 19:06
2010 daki ihaleye birçok kuruluş katılacak ve tahmini eski rakamı geçecekler.Trt nin katılıp almasını isterim dogrusu.Hem türkiyenin çogunlugu izleyebilecek hemde uygun fiyatla olmasından dolayı çok iyi olur.Yalnız digitürk ve dsmart alırsa vay vatandaşın haline.Ödedikleri parayı vatandaş zorla ödetirler.
Trabzonsporum için hayırlısı olur inşallah.

Alihan Ertürk
19.07.2009, 19:08

Atv'de maç bir başka oluyor ..

( Kötü anlamda tabi ..:) )

Girseler bile kazanamazlar bence .. Digitürk yada TRT alır ihaleyi..

Fatih Özkan
19.07.2009, 19:10
Az para değil...
Duyunca insanın içi titriyor (:

Koray
19.07.2009, 19:11
Hangi kuruluş kazanırsa kazansın sonuçta kazanan kulüpler olacak...

Yayın gelirler hayli fazla yükselecek.

Ömer SEVİNÇ
19.07.2009, 19:11
Maç ihalesini almayan paralı yayınların yaşaması çok güç.

O nedenle ya digiturk ya da d-smart kazanır bu ihaleyi.

Kulüpler birliği d-smart'ı istiyor. Büyük ihtimalle de onlar kazanacak..

Serdar A
19.07.2009, 19:14
'' Çalık Grubu ''

Atv .

Ciner grubuda yakın zamanda gazete sektöründe ciddi yatırım yaptı . Gazetenin yıllık zararı 50 milyon doların üzerinde . Bu ihaleye girebilirler mi bilinmez .

Ancak şu gerçekki Doğan medya grubu rakipsiz değil .

Kasım aralık ayı ile birlikte Telekom IP TV yayınlarını başlatmayı düşünüyor . Kutu ihaleleri tamamlandı ve üretim sürecinde . Telekom eğer lig yayın ihalesinide alırsa Türk televizyonculuğunda devrim olabilir . ( medya tekellerinin kırılması açısından )

Yalnız her koşulda , eski yayın anlayışı geride kalacağa benziyor . Yani ihaleyi kim alırsa alsın yayınları en az bir tane rakip dijital platforma da satacak . Bu konuda ortaya çıkan ilk müşteri Teledünya . Bir kaç yıl sonra özelleştirileceğini varsayarsak böyle ciddi yatırımlar yapması oldukça doğal . Nitekim son bir yıldırda ciddi bir atak içindeler ( yaklaşık 10 sene geri kaldılar o ayrı ) .

Ayrıca yeni yayın dönemi ile beraber ihaleyi telekom almasa dahi internet yayıncılığının dolaylı şekilde devreye girebileceğini söyleyebiliriz .

Son olarak , her ne olursa olsun yıllık bu düzeyde gelir sağlayabilmek için yurt dışına yayın ihrac etmek şart . Bu iş artık prestij işi . Yani ihaleyi alan maç yayınlarıyla para kazanmayacak . Maç yayınları dolayısıyla müşteriye pazarlayacağı ek servisler ve kutularla para kazanacak . Dolayısıyla yeni ihalenin eskiye göre misli olacağını tahmin etmekte güç değil .

Muhammet*
19.07.2009, 19:15
Yayın gelirlerinde ciddi bir artış olucak anlaşılan...

Sefa
19.07.2009, 19:18
Türk Telekm ciddi şekilde ilgileniyor.

Şansal Büyüka o paralara çıkmamız mümkün değil demişti geçenlerde ama TT rahatlıkla çıkar ve çalışmaları var bu konuda. TT kazanır gibime geliyor.

Fatih Özkan
19.07.2009, 19:30
Türk Telekom olursa daha iyi olur gibime geliyor...

hasancolak
19.07.2009, 19:37
hayırlısı olsun kım kazanırsa kazansın yeterkı adıl olsun

Berk
19.07.2009, 19:40
Digitürk'ün bu ihaleyi alma şansı 0.Türk Telekom'un zorlanmadan kazanması gerekiyor ihaleyi ama D-Smart'ta varını yoğunu ortaya koyar.İkisinden birine gider ihale..

Alihan Ertürk
19.07.2009, 19:43
Türk Telekom kazanırsa o da Digitürk,D-Smart gibi paralı yayın mı yapacak acaba yoksa Trt gibi mi olacak ?

Serdar A
19.07.2009, 19:44
TT bir süredir reklamlarında tecrübesini ve yan şirketlerini öne çıkarmaya başladı . Yavaş yavaş yeni atılımlara geçeceklerinin sinyalini veriyor . Bunun başlangıcı da IP TV olacak .

Yalnız , Turkcell'i hesaba katan yok . Ayrıca sürpriz medya ortaklıklarıda bu ihaleye ciddi katılımcı olabilir .

Hasan61
19.07.2009, 19:48
tek yayın grubu alacağına
2-3 grup ortak olarak katılsa
hem para büyüse hem de yayınlanan maç sayısı artsa fena olmaz.......

Sefa
19.07.2009, 19:54
TT bir süredir reklamlarında tecrübesini ve yan şirketlerini öne çıkarmaya başladı . Yavaş yavaş yeni atılımlara geçeceklerinin sinyalini veriyor . Bunun başlangıcı da IP TV olacak .

Yalnız , Turkcell'i hesaba katan yok . Ayrıca sürpriz medya ortaklıklarıda bu ihaleye ciddi katılımcı olabilir .
Türkcell ne yapabilirki ?

Digitürk'e bağlı sonuçta..

vendercan
19.07.2009, 20:06
dsmart ın digitürkü zorlayabileceğini hiç zannetmiyorum.çünkü idddaaada aydın doğan çok baskı yaptı ama yine çukurova grubu kazandır.çukur ovanın verdiğini hiç bir şirket yakın bir gelir tablosu gösteremedi.tek zorlayabilecek şirket türktelekom gözüküyor oda yayyın ihalesine girceğide kesin değil .dıgıtürk ile türktelekom arasında geçer yabancı bir şirket girmez ise.inşalllah bu yarışta Trabzonsporumuz karlı çıkar

Mustafa ÖZDEMİR
19.07.2009, 20:07
iyi rakamlar var ortada . inşallah 300 ü geçerde klüpler biraz olsun nefes alır...

Ufuk Bayraktar61
19.07.2009, 20:18
Türk Telokom bundan 2 sene önce bu işle ilgilenmeye başladığını biliyorum. Bu işler için seminerler bile düzenlediler ta o zamandan. ve buda bu ihaleyle ne kadar ilgili olduklarının göstergesi. Bazı arkadaşalrımızda burda söz etmiş IP TV olacak diye. evet öyle olacak.Ama IP TVnin "en azından" normal Tv kalitesinde de çalışabilmesi için bütün Türkiyeyi fiberoptik kablolarla döşemeleri gerekecek. Bu da ayrı bir harcama. bunları Telekom cidden yapabileceğini düşündüğü için, bu ,haleyi alacağına kesin gözüyle bakıyorum.

Bizimde anasponsorumuz en azından bi eşitlik olacak olmasıda ayrı bir artı :)

Serdar A
19.07.2009, 20:21
Türkcell ne yapabilirki ?

Digitürk'e bağlı sonuçta..

Turkcell kısa süre içerisinde IPTV formatında " paytv " uygulamasını kurabilecek iki büyük kuruluştan biri .

Turkcell bu ara devreye sokacağı kablosuz telefon veri iletim teknolojisini 81 ilde aynı anda devreye sokabilen tek kuruluş . Şu an altyapıları , evlerinizdeki lcdlerde izlediğiniz sd yayını iletecek boyutlara ulaştı . Mevcut sıkıştırma tekniğiyle 2mbit olan sınır 3g de teorik olarak 12 mbit civarında .

Ama asıl yenilik hemen 3g'yi takip edecek 4g olacak . İki teknoloji arasıbda büyük altyapı farkları bulunmadığından geçiş çok hızlı olacak .

Turkcel aynı zamanda TTnetin altyapısını kullanan bir internet servis sağlayıcı firması olduğu gibi İstanbul'un lüks sitelerinden başlayarak ADSL'den çok daha avatajlı ve değerli olan kendi fiberoptik ağlarını oluşturmaya başladı .

İnternet ve medya kaçınılmaz olarak birleşiyor . Gelecekte medyanın kurallarını bugün bileşim sektörüne teknoloji yatırımı yapanlar belirleyecek .

Yakın planda Turkcell ihaleye katılımcı olabilir mi ? 35 milyon abonesi olan Türkiyede üçüncü bir kuruluş var mı ?

vendercan
19.07.2009, 20:24
arkadaşlar zaten turkcell ile dıgıtürk aynı firmanın kurumları 2 side aynı anda neden ihaleye girsin birinden biri girer oda dıgıturk girer .turkcellin alt yapsını da kulllanıryani

Serdar A
19.07.2009, 20:26
arkadaşlar zaten turkcell ile dıgıtürk aynı firmanın kurumları 2 side aynı anda neden ihaleye girsin birinden biri girer oda dıgıturk girer .turkcellin alt yapsını da kulllanıryani

Yahu biz ne diyoruz ?

Turkcell şu an ülkenin en büyük teknoloji yatırımlarını yapan iki büyük firmadan biri .

Yani Mehmet Emin Karamehmet'in eli sanıldığı gibi zayıf değildir .

vendercan
19.07.2009, 20:29
yahu biz ne diyoruz ?

Turkcell şu an ülkenin en büyük teknoloji yatırımlarını yapan iki büyük firmadan biri .

Yani mehmet emin karamehmet'in eli sanıldığı gibi zayıf değildir .

arkadaŞalardan bazilari 2 fİrmanin ayri ayri gİreceklerİ gİbİ İzlenİm uyandirmakta

Sefa
19.07.2009, 20:31
Turkcell kısa süre içerisinde IPTV formatında " paytv " uygulamasını kurabilecek iki büyük kuruluştan biri .

Turkcell bu ara devreye sokacağı kablosuz telefon veri iletim teknolojisini 81 ilde aynı anda devreye sokabilen tek kuruluş . Şu an altyapıları , evlerinizdeki lcdlerde izlediğiniz sd yayını iletecek boyutlara ulaştı . Mevcut sıkıştırma tekniğiyle 2mbit olan sınır 3g de teorik olarak 12 mbit civarında .

Ama asıl yenilik hemen 3g'yi takip edecek 4g olacak . İki teknoloji arasıbda büyük altyapı farkları bulunmadığından geçiş çok hızlı olacak .

Turkcel aynı zamanda TTnetin altyapısını kullanan bir internet servis sağlayıcı firması olduğu gibi İstanbul'un lüks sitelerinden başlayarak ADSL'den çok daha avatajlı ve değerli olan kendi fiberoptik ağlarını oluşturmaya başladı .

İnternet ve medya kaçınılmaz olarak birleşiyor . Gelecekte medyanın kurallarını bugün bileşim sektörüne teknoloji yatırımı yapanlar belirleyecek .

Yakın planda Turkcell ihaleye katılımcı olabilir mi ? 35 milyon abonesi olan Türkiyede üçüncü bir kuruluş var mı ?
Türkcell bu altyapıyı maçlar için sağlamıyor gözüküyor ancak ne olacağını zamanı gelince göreceğiz.

Türkcell böylesine bir altyapı hazırlığında olduğuna göre ihalede kendinden söz ettirecek demektir

2 firmada devasal yatırımlar yapıyor kıran kırana geçecek anlaşılan.

Keleşoğlu
19.07.2009, 20:40
400 milyon dolara çıkacaklarını sanmıyorum. en fazla 300 ve civarı bir rakam ortaya çıkacaktır.

lazuk61
19.07.2009, 20:41
%100 MEHMET EMİN KARAMEHMET KAZANIR YANİ DİGİTÜRK ... o OLMASSA BİLE tRt alır ...oda dewlet oldugu için;)

Hürgün Aygün
19.07.2009, 20:43
bu medya bölümüne alınmalı

Ömer SEVİNÇ
19.07.2009, 20:44
İhale 400 milyondan başlamalı diyor kulüpler. Daha üstü olur ama 400 altı olmaz yani.

Ayrıca bu havuz sisteminden en karlı çıkan kulüp de bizizdir herhalde.

Mustafa Önder
19.07.2009, 20:45
Bu ihale de ki asıl ipucunu Arena programında vermişti Aziz Yıldırım 400 Milyon dolarlardan bahsetmişti. Hatta bir yer de okumuştum Telekom CEO'suyla bir yerde yemek yemişler.

Muhammed
19.07.2009, 20:58
Telekom alırsa nerden yayınlanacak? Nasıl satacaklar?

Emir BAYRAK
19.07.2009, 20:58
Dogan grubu D-smart ile iki yıl öncesinden bu ihalenin planını programını yapmakta. Hatta o dönemde havuzu bozup yeni bir sistem ve yayıncı kuruluşla yola devam edilmesi için federasyona yeltenmişti. Bugün ise işin içine TT girmiş görünüyor. Piyasayı yükselteceğine şüphe yok. Benim düşünceme göre bu işin devamı açısından en zayıf halka Digiturk. Turkcell konusunda şehir efsanelerini duymuyor değilim fakat M.E.Karamehmet'in bu durumda Turkcell & Digiturk gibi iki büyük kalesi işin içine girmiş olacak. Digiturkten dünyaları kazandı mı bilemem fakat velev ki Digiturk,Turkcell ile bu işe soyunduğunda işler ters giderse iki büyük şirket bu işin altından kalkamaz. Düşüncem o ki Doğan & Telekom arasında geçecek olan ihale Doğan & Devlet eşrafı arasında geçeceğe benziyor.

TT konusunda devlet eşrafı dediğime bakmayın, özelleştirilmesinden sebep bir an düşünmüyor değilim fakat işin diğer tarafında doğan var ise orada TT devlet lobisini işin içine sokacaktır.

Serdar A
19.07.2009, 20:59
Telekom alırsa nerden yayınlanacak? Nasıl satacaklar?

Arka sayfada yazıyor .

E. Cumur61
19.07.2009, 21:03
BU ISI LIGTVDEN baskasi kolay kolay yapamaz zevk vermez. bence ne kadar da kizsak onlara bu isi onlar spiker olarak ve program olarak cok iyiler.dsmarti istemem anasini aglattilar ulkenin herseyleri yalan

Sefa
19.07.2009, 21:07
Spiker olayını ben hiç düşünmüyorum şahsen..

Spikerler yayını kazanan kuruluşa transfer olacaktır zaten.

bordo61
19.07.2009, 21:13

Turkcell ve Dijitürk aynı grubun (Mehmet Emin Karamehmet)değil mi

bordo61
19.07.2009, 21:15
Dijitürk öyle basit kolay kaybedebilecek firma değil

D-smart ise hiç mi hiç istemiyorum

Tüm Türkiyeye gazetelerinde,tvlerinde reklam yaptılar günlerce bir defa para verin daha para vermeyin şimdi dijitürk gibi paket yayını yapmaya başladılar

Emrah Akcagöz
19.07.2009, 21:17
BU ISI LIGTVDEN baskasi kolay kolay yapamaz zevk vermez. bence ne kadar da kizsak onlara bu isi onlar spiker olarak ve program olarak cok iyiler.dsmarti istemem anasini aglattilar ulkenin herseyleri yalan
Bide şu serdar Baliyi değiştirseler tam olacak ama neyse hayırlısı olsun..

bordo61
19.07.2009, 21:17
Digitürk'ün bu ihaleyi alma şansı 0.Türk Telekom'un zorlanmadan kazanması gerekiyor ihaleyi ama D-Smart'ta varını yoğunu ortaya koyar.İkisinden birine gider ihale..

Dijitürk kolay lokma değil

Sefa
19.07.2009, 21:18
Dijitürk kolay lokma değil
Bende öyle düşünüyordum ama Şansal'ın açıklaması var 200 M €'yu geçemeyiz diyor belki taktik ama bencede Digitürk zor durumda. Şu anda bu firmaların TT ile yarışması çok zor.

Emrah Akcagöz
19.07.2009, 21:20
Peki Türk Telekom kazanırsa bize faydası artacakmı malum avea yerine bu sezon Türk Telekomun reklamını taşıyacağız..

bordo61
19.07.2009, 21:23
Bende öyle düşünüyordum ama Şansal'ın açıklaması var 200 M €'yu geçemeyiz diyor belki taktik ama bencede Digitürk zor durumda. Şu anda bu firmaların TT ile yarışması çok zor.

Araplarla yarışmak kimseye kolay gelmez :)

Heralde geçemeyiz der istermi fiyatın yükselmesini ama düşünün bir lig ihalesini aldın mı dijitürkten büyük üyelik kaybı yaşar buda zor durumdayasa eğer daha zor duruma sokar.

bordo61
19.07.2009, 21:26
Tabi Dijitürkün Turkcell gibi bir dev kardeşi var.

Birde şuanda Hatlarda büyük bir rekabet başladı.Avea'ya (TT) büyük güç vermek istemez

Aynı zamanda Turkcell hem sabit hatlarda,hem adsl hizmetinde TT'ye rakip konumda

Sefa
19.07.2009, 21:26
Peki Türk Telekom kazanırsa bize faydası artacakmı malum avea yerine bu sezon Türk Telekomun reklamını taşıyacağız..
Bize faydası sadece havuzdan sponsorluğumuzla alakası yok.

taroMİSAKİ
19.07.2009, 21:28
D-Smart her türlü kazanır..

Sefa
19.07.2009, 21:28
Araplarla yarışmak kimseye kolay gelmez :)

Heralde geçemeyiz der istermi fiyatın yükselmesini ama düşünün bir lig ihalesini aldın mı dijitürkten büyük üyelik kaybı yaşar buda zor durumdayasa eğer daha zor duruma sokar.
TT hızlı bir şekilde büyüyor Avea ile birlikte bırakacaklarını hiç sanmıyorum ki düne kadar Digitürk'ün kaybetmeyeceğini düşünen biriydim.

bordo61
19.07.2009, 21:41

Her türlü kazanır diye bir grup yok şuanda Dsmart hiç istemiyorum.

TSezgin61
19.07.2009, 21:42
insallah Alman maclarini veren "Premiere" büyük bir süpriz yapip bu ihaleye girer. kaliteli yayin yapiyorlar. Türk futbolu deger kazanir!

bordo61
19.07.2009, 21:42
TT hızlı bir şekilde büyüyor Avea ile birlikte bırakacaklarını hiç sanmıyorum ki düne kadar Digitürk'ün kaybetmeyeceğini düşünen biriydim.

En güçlü onlar bana göre de

Pro-TS
19.07.2009, 21:55
bu işitelekom yapacak gibi görünüyor

KDRDYN
19.07.2009, 22:34
Çukurova gurubu krizden baya etkilendi. Show Tv de bilmem kaç aydır grev var. O yüzden digitürk ün bu ihaleyi alabileceğini sanmıyorum.

TT bu işi götürür.

Miraç Atalay Çiftçi
19.07.2009, 22:49
Çalık bu işe giremez, büyük borç içindeler Atv ve sendika konusunda olumsuz adım atarak dikkatleri üzerlerine çektiler. Ayrıca yeterli bilgi ve teknik alt yapıya sahip değiller...

İhalenin IP kısmını zaten TT alacak. Bunun için ihale açmaya gerek dahi yok...
Diğitürk yine en büyük parayı önerip bu işi götürecektir. Turkcell ile 3G konusunda atacakları adımla da yayıncılığa artı katacaklardır. Zira en iyi teknik alt yapı ve gelişim şu anda onlarda. Bu iş paraya bakar ama ortaya güzel bir sunum koyamazsan kimse seni izlemez, zorla da olsa...

TRT ve TT grubunun şifresiz bir şekilde maçları yayınlamaları kar paylarını düşürür. Yeni bir digital platform yaratmayacaklarına göre şifreli olduğunda D-Smart ve Digiturk abonelerinin bu aboneliklerini kısmi olarak devam ettirecekleri anlamına gelir. Bu da TT ve TRT haricindeki tüm kuruluşların işine gelir.

Doğan'a gelince. Onlar bir yere kadar koşup işin ucunda tıkanmayı iyi biliyorlar. Zaten medyayı oligopol yapıya sokmuş olan Doğan'ın bu ihaleyi almaması için tüm çabanın sarfedilmesi gerektiğini düşünen binlerce insandan biri olduğumdan, Karamehmet'in bir golde buradan atacağını düşündüğümden diyorum ki onlara LigA hatta LigB yeter.

bordo61
19.07.2009, 23:02
Çalık bu işe giremez, büyük borç içindeler Atv ve sendika konusunda olumsuz adım atarak dikkatleri üzerlerine çektiler. Ayrıca yeterli bilgi ve teknik alt yapıya sahip değiller...

Diğitürk yine en büyük parayı önerip bu işi götürecektir. Turkcell ile 3G konusunda atacakları adımla da yayıncılığa artı katacaklardır. Zira en iyi teknik alt yapı ve gelişim şu anda onlarda. Bu iş paraya bakar ama ortaya güzel bir sunum koyamazsan kimse seni izlemez, zorla da olsa...

TRT ve TT grubunun şifresiz bir şekilde maçları yayınlamaları kar paylarını düşürür. Yeni bir digital platform yaratmayacaklarına göre şifreli olduğunda D-Smart ve Digiturk abonelerinin bu aboneliklerini kısmi olarak devam ettirecekleri anlamına gelir. Bu da TT ve TRT haricindeki tüm kuruluşların işine gelir.

Doğan'a gelince. Onlar bir yere kadar koşup işin ucunda tıkanmayı iyi biliyorlar. Zaten medyayı oligopol yapıya sokmuş olan Doğan'ın bu ihaleyi almaması için tüm çabanın sarfedilmesi gerektiğini düşünen binlerce insandan biri olduğumdan, Karamehmet'in bir golde buradan atacağını düşündüğümden diyorum ki onlara LigA hatta LigB yeter.

Tamamıyla katılıyorum

vendercan
19.07.2009, 23:35
aydın doğan hep ortalığı karıştırıyor fiyatları yukarı çekkiyor. hep kazan çukurova oluyor nedense????idddaaa örnektir aydın doğanın lobi çalışması işe yaramamamış.türktelekom zorlasa zorlar dıgıturk ü

İsmail ALİOĞLU
19.07.2009, 23:41
'' Çalık Grubu ''

nasıl ilk defa :)

Miraç Atalay Çiftçi
19.07.2009, 23:46
'' Çalık Grubu ''

Çalık Grubu, hali hazırda Atv-Sabah-Yeni Asır-Takvim-Fotomaç'ın bağlı olduğu grup.
HaberTürk ise daha önce Atv ve o yapının sahibi olan Ciner Grubu'na ait. Önceleri sadece TV iken artık aynı isime sahip gazetesi de var. Arıca Newsweek dergisinin Türkiye isim hakkı ve yayın hakkı da Ciner'de.

KanalTürk son olarak 24 ve Star Gazetesinin sahibi, iktidara yakın bir grup olan davetiyeci olarak bildiğimiz Koza Grubu satın aldı.

Oruç
19.07.2009, 23:47
Digiturk alır büyük bir ihtimalle. Trt alsa bile maçlar şifresiz yayınlanamaz. Yayınlarsa hiç bir şey kazanamaz Trt. Oysaki futbol izlemek bu ülkede herkesin hakkı. Devler televizyonu kamu hizmeti yapıyor ve bu işten kazanç sağlama durumu olmamalı. Doğrusu bu. D- Smart yayınları yapabilecek kalitede değil bana göre. Bence üzerinde durulması gerekn bir diğer husus tüm maçların yayınlanması olmalıdır. Bu ülkede her taraftar kendi takımının maçını izleme hakkına sahiptir. Bunu kimse engelleyemez. Yayın ihalesinde federasyon bunu da madde haline getirmeli.

KDRDYN
19.07.2009, 23:50
şifre olmaz ise stadlara seyirci çekemezsiniz, bu da büyük gelir kaybına neden olur.

Miraç Atalay Çiftçi
19.07.2009, 23:52
Digiturk alır büyük bir ihtimalle. Trt alsa bile maçlar şifresiz yayınlanamaz. Yayınlarsa hiç bir şey kazanamaz Trt. Oysaki futbol izlemek bu ülkede herkesin hakkı. Devler televizyonu kamu hizmeti yapıyor ve bu işten kazanç sağlama durumu olmamalı. Doğrusu bu. D- Smart yayınları yapabilecek kalitede değil bana göre. Bence üzerinde durulması gerekn bir diğer husus tüm maçların yayınlanması olmalıdır. Bu ülkede her taraftar kendi takımının maçını izleme hakkına sahiptir. Bunu kimse engelleyemez. Yayın ihalesinde federasyon bunu da madde haline getirmeli.

"Bu ülkede her taraftar kendi takımının maçını izleme hakkına sahiptir"

Yılmaz, işte bu yüzden takımların maçlarını bölüm bölüm satma fikri mevcut ve değerlendirmede.

Fakat şuna inanmıyorum. Devlet Tv kamu hizmeti yapıyor diye kazanç sağlama durumunu ikinci plana atamaz. İşte bu görevi suistimale yani devleti zarara sokmaya girer. Kaldı ki bu yüz kızartıcı bir suçtur.

Devlet bunu önlemek aynı zamanda kamu hizmeti yapmak istiyorsa, bütçesi makul, yayınlarının herkes tarafından izlenebilmesi mümkün olan mantıklı "tematik" kanallar kurar ve bu istekleri giderir. Aynı zamanda kar eder, prestij kazanır...
TRT Spor, arkasına AA'yı alsa çok sağlam bir yapıda olur. Aynı zamanda ülkenin ihtiyaçlarına kısmen de olsa çözüm olur... Ama bizimkiler buna yanaşmaz. Zira Trt şeş daha çok prim getirir.

İsmail ALİOĞLU
19.07.2009, 23:53
Çalık Grubu, hali hazırda Atv-Sabah-Yeni Asır-Takvim-Fotomaç'ın bağlı olduğu grup.
HaberTürk ise daha önce Atv ve o yapının sahibi olan Ciner Grubu'na ait. Önceleri sadece TV iken artık aynı isime sahip gazetesi de var. Arıca Newsweek dergisinin Türkiye isim hakkı ve yayın hakkı da Ciner'de.

KanalTürk son olarak 24 ve Star Gazetesinin sahibi, iktidara yakın bir grup olan davetiyeci olarak bildiğimiz Koza Grubu satın aldı.

çalık grubu inşaattada önemli yerde. onlar adına çalışsam ne güzel olurdu :)

Mellih
19.07.2009, 23:57
Bence Digitürk kesinlikle bırakmaz.. %90 ihtimal Digitürk

Oruç
20.07.2009, 00:01
"Bu ülkede her taraftar kendi takımının maçını izleme hakkına sahiptir"

Yılmaz, işte bu yüzden takımların maçlarını bölüm bölüm satma fikri mevcut ve değerlendirmede.

Fakat şuna inanmıyorum. Devlet Tv kamu hizmeti yapıyor diye kazanç sağlama durumunu ikinci plana atamaz. İşte bu görevi suistimal'e, devleti zarara sokmaya girer.

Devlet bunu önlemek aynı zamanda kamu hizmeti yapmak istiyorsa, bütçesi makul, yayınlarının herkes tarafından izlenebilmesi mümkün olan mantıklı "tematik" kanallar kurar ve bu istekleri bu çerçevede giderir. TRT Spor, arkasına AA'yı alsa çok sağlam bir yapıda olur. Ama bizimkiler buna yanaşmaz. Zira Trt şeş daha çok prim getirir.

Miraç maçların tümünü tek bir paket halinde satmak daha mantıklı olacaktır ve özellikle de anadolu kulüpleri bu işten karlı çıkacaktır. Yoksa büyüklerin ayrı anadolu kulüplerinin ayrı paketlerde maçlarının satılması küçük takımları ciddi gelir kaybına uğratacaktır.

TRT kurumu bir devlet kurumu, kamu hizmeti yaptığı doğrudur lakin kazanç sağlamayacak demek istemedim. Sadece bu özel kanallar gibi ilk koşul olmamalıdır diye düşündüm o kadar. İstanbul kulüplerinine yalakalık yapan kanallar gibi reyting uğruna her şey mübahtır felsefesini gütmemesi gerektiğini düşündüm.

Serdar A
20.07.2009, 00:09
Sivasspor'un potaya sokulmasıda ligin daha yüksek rakama pazarlanabilmesi için zorunludur .

Bu sezon ciddi taraftar potansiyeli olan bir başka takımda "gazlanabilir" . Mesela bir Ankara takımı . Kime ne söz verildiğini bilmiyoruz tabi .

Miraç Atalay Çiftçi
20.07.2009, 00:13
Miraç maçların tümünü tek bir paket halinde satmak daha mantıklı olacaktır ve özellikle de anadolu kulüpleri bu işten karlı çıkacaktır. Yoksa büyüklerin ayrı anadolu kulüplerinin ayrı paketlerde maçlarının satılması küçük takımları ciddi gelir kaybına uğratacaktır.

TRT kurumu bir devlet kurumu, kamu hizmeti yaptığı doğrudur lakin kazanç sağlamayacak demek istemedim. Sadece bu özel kanallar gibi ilk koşul olmamalıdır diye düşündüm o kadar. İstanbul kulüplerinine yalakalık yapan kanallar gibi reyting uğruna her şey mübahtır felsefesini gütmemesi gerektiğini düşündüm.

Tümünü tek paket halinde satmak zaten bir yerde mecburiyet. Geçtiğimiz zamanlarda TRT'nin bir maç yayınladığı dönemleri hatırlarsınız...

Parçalı satışın teklif edilmesi dahi Digiturk ve D-Smart'a prim verir. Bu da teklifleri belli marjlar oranında düşürür. Ha maçları değilde hakları parçalarsın. Özet görüntüleri, IP satışları, İsim hakkını. Kar eder, Anadolu kulüplerinin kasasını doldurursun. Ya da ligde şampiyon olmuş kulüplerin maçlarını ayrı, diğer takımların maçlarını ayrı satarsın. Kazançları ayrı ayrı eşit bölüştürürsün. Ha, yermi? Hiçbir taraf için yemez!

seyyah61
20.07.2009, 00:15
Kim alirsa alsin, anlasilan önümüzdeki sezondan itibaren kulüplerin gelirlerinde büyük bir artis olacaktir.
Benim de temennim baslangic fiyatinin 400 milyon dolar olmasi yönünde.
80 milyonluk ülkede bu para bir sekilde geri kazanilamiyorsa o da yayinci kurulusun kabahatidir.

Miraç Atalay Çiftçi
20.07.2009, 00:23
Kim alirsa alsin, anlasilan önümüzdeki sezondan itibaren kulüplerin gelirlerinde büyük bir artis olacaktir.
Benim de temennim baslangic fiyatinin 400 milyon dolar olmasi yönünde.
80 milyonluk ülkede bu para bir sekilde geri kazanilamiyorsa o da yayinci kurulusun kabahatidir.

400 milyon barajı biraz uçuk. Eger ki bu başlangıçsa en az %15-20 daha artış beklenir. 4 aday arasında yarış geçerse. Bu da 500'e yakın bir meblağ eder. Sadece yayın hakkı için ütopya. Parçalı satış içinse biraz zor.

Global krizi kimse yabana atmasın. Bahsi geçen kuruluşlar ne kadar büyük olsa dahi holding yapısında oldukları için özeli değil geneli düşünmek zorundalar. Kimse bu işten zararla çıkmak istemez. Çünkü geçmişte digital yayıncılık için facia ile sonuçlanan Cıne5, Tele-On ve Free Digital örnekleri mevcut. Kimse o duruma düşmek, dahası diğer şirketlerini de bu konular yüzünden etki altında bırakmak istemez.

Elbette bazı pohpohlamalar ve ekstra avantajlarla miktar artabilir. (belli bir grup adına). Bu da reel olarak gruptan fazla para çıktığını gösterse de masa altında başka şeylerin olduğunu gösterir.

el_conquistador
20.07.2009, 02:46
Arkadaslar, sanirim siz bu yayin ihalesi isini tam kavrayamamisiniz...

Almanya'da yeni yayin ihalesiyle kulüpler ortalama yillik 412 milyon Avro alacak. Anlasma 2009-2013 arasi gecerlidir. Bu para'yi Türkiye'deki kulüpler birligine benzer bir organizasyon alacak. Yani Ligdeki takimlar kendi kendilerini organize ediyorlar ve pazarliyorlar. Bu ama sadece 1. Lig degil, ikinci Lig'de dahil. Simdi bu 412 milyon Avro nasil ortaya cikti. Simdi bu sayilar her kurul tam olarak aciklamadi, bazilari ama eski oranlarla karsilastirilip, tahmin edilebiliyor.

Sifreli Canli Yayin ve özet yayin, bütün maclar, 1. ve 2. Lig, SKY TV: 225-275 milyon Avro arasi!
Sifresiz Yayin, Ilk özet Yayin hakki, Sezonun ve ikinci yarinin ilk macini canli gösterme hakki, cuma ve cumartesi aksami maclari özeti dahil degil ama cuma macini cumartesi günü özet gösterilebilir, cumartesi günkü 2. Lig maclari dahil, cumartesi aksam 18.30'dan itibaren yayin(genelde 5 mac ve bu maclar saat 17.20'de sona eriyor), pazar aksami saat 22.00'dan sonra yayin (iki veya üc mac, maclar 19.20'de sona eriyor), radyodan canli yayinlama hakki, ARD (devlet kanali): tahminen 97 milyon Avro!
Sifresiz Yayin, Ikinci derecede özet yayin hakki, cumartesi aksami macinin özeti (saat 20.20'de sona eriyor) ve cumartesi ögleni maclarinin tekrar özet gösterme hakki, saat 22.00'dan itibaren yayin, ZDF (devlet kanali): tahminen 16 milyon Avro!
Sifresiz Yayin, 2. Lig özet yayin hakki, cumartesi maclari dahil degil, pazartesi aksami maclarini canli yayinlama hakki, DSF (spor kanali): tahminen 15 milyon Avro!
Internet üzerinden canli yayin (cep telefonu anlasmasida var galiba), Telekom: tahminen 40 milyon Avro!
Yurtdisi canli yayin(Türkiyede mesela sanirim Kanal 24 yapiyor): tahminen toplam gelir 38 milyon Avro!

Para'nin 20% gibisini 2. Lig aliyor, hatta kücük bir pay 3. Ligede kaliyor. 1. Lig takimlari parayi, son bir kac sezon baz alinarak, performansa dayali olarak kendi aralarinda dagitiyor.

Canli yayin modelinden gecen baskanlarimiz bahsederken, bunu, yada en azindan buna benzer bir modeli kastetmistiler.

Global krizi kimse yabana atmasın...

Arkadasim bu konuda hakli, ama yayin ihalesi modelini degistirerek geliri yinede yükseltebilir kulüplerimiz ve bu artis orani, her ne olursa olsun, 20%'nin üzerinde olur tahminimce. Ama organize olmayi ve kurumsallasmayi becerebilirse kulüplerimiz'ki, 'Kulüpler Birligi' su an o görüntüden cok uzakta bence.

LoVeRbOy
20.07.2009, 02:53
d-SMART doğan yayın kuruluşu bırakmaz bu ihaleyi arkadaşlar..

ŞAMPİYON Olacağımız için çok ciddi para var ortada seneye ßomßa transferler yapabilir ve borçları kapatabiliriz :)

jeepeers
20.07.2009, 08:53
bahsedilen meblağ bana fazla iyimser gibi geldi senin liginin seyir keyfi ve pazarı nedirki adamlar sana o kadar para versin
Digiturk'un ihaleyi tekrar alması bana pek mantıklı gelmiyor bu paralarda çünkü digiturk zaten ulaşabileceği maksimum müşteri sayısına hemen hemen ulaşmış durumda ihaleyi alması durumunda yeni üyelik ve decoder satışından elde edeceği fazla bir para yok bu işten yıllık net karlarının çok da fazla olduğunu sanmıyorum adam deli değil heralde o kadar para versin yeni ihalede
ancak yeni bir firmanın ihaleyi alması durumunda sadece yeni üyeliklerden elde edeceği potansiyel sıcak para ihale bedelinden daha da yukarda olabilir bu sebepten yeni bir firmanın ihaleyi alma ihtimalinin daha yüksek olduğunu düşünüyorum
TRT konusundaysa fazla iyimser olunmamalı çünkü formula 1 yarışlarından da biliyoruzki DEVLETin kanalı bile işin içine para girerse şifreli yayına geçebiliyor hele hele bahsedilen paralar verilirse gider TRT ye bile üye oluruz ilerde ''demedi deme ibrahim''

Miraç Atalay Çiftçi
20.07.2009, 10:40
bahsedilen meblağ bana fazla iyimser gibi geldi senin liginin seyir keyfi ve pazarı nedirki adamlar sana o kadar para versin
Digiturk'un ihaleyi tekrar alması bana pek mantıklı gelmiyor bu paralarda çünkü digiturk zaten ulaşabileceği maksimum müşteri sayısına hemen hemen ulaşmış durumda ihaleyi alması durumunda yeni üyelik ve decoder satışından elde edeceği fazla bir para yok bu işten yıllık net karlarının çok da fazla olduğunu sanmıyorum adam deli değil heralde o kadar para versin yeni ihalede
ancak yeni bir firmanın ihaleyi alması durumunda sadece yeni üyeliklerden elde edeceği potansiyel sıcak para ihale bedelinden daha da yukarda olabilir bu sebepten yeni bir firmanın ihaleyi alma ihtimalinin daha yüksek olduğunu düşünüyorum
TRT konusundaysa fazla iyimser olunmamalı çünkü formula 1 yarışlarından da biliyoruzki DEVLETin kanalı bile işin içine para girerse şifreli yayına geçebiliyor hele hele bahsedilen paralar verilirse gider TRT ye bile üye oluruz ilerde ''demedi deme ibrahim''

Digiturk halen maksimum satışa ulaşamadı. Zira medya dünyasındaki şirketlerin böyle bir doyma oranları yoktur. Bu iş rakibin bir adımıyla yerle bir olmana sebep olacak bir iştir ve adımlarda ona göre atılır. Zira Digiturk bu ihaleyi en çok isteyenlerden olacaktır. Karşısında D-Smart gibi bağlı bulunduğu medya holdinginin şu an en çok yatırımını alan bir rakibi var. Ayrıca Türkiye'de digital yayıncılık henüz tam anlamıyla oturmadığı için pazarın kaymağını yiyen Çukurova, pazar payını en yüksekte tutup liderliğini sürdürmek isteyecektir.

400-500 milyonlar bu lig için fazla değil. Ama organizasyonun iyi yapılması gerek.

Mustafa ÖZDEMİR
20.07.2009, 11:15
klüplerin avrupada başarlı olması için iyi paraların verilmesi lazım .barcelona tek başına yıllık 200 milyon euro alıyor kanaldan...

SEDAT
20.07.2009, 11:23
ya aslında maç izlemek isteyenlerin atıyorum elektrik fatursaına ayda 10 tl yazdır emin olun bu maç izleme oranı çok yükselecektir sonuçta herkes derdini maç izlerken unutuyor...benim ağbimde digitürk var 60 yakın para veriyor sadece maç izliyor sırf kredi kartıyla ödeme yapmamamk için..

10-61
11.08.2009, 06:09
d-smart almasın da kim alırsa alsın ihaleyi,bu kadar ahlaksız insanlar görmedim resmen milleti enayi yerine koyuyorlar,vatandaşın gözüne baka baka kandırıyorlar,devleti de kazıklamaya çalışan zihniyetten ne beklenir ki?

açık kanaldan izlediğimiz bir şl vardıönce o gitti,şimdi de uefa maçları başka kanala taşındı,gözün doysun aydın doğmayasıca.

Engin Koltuk
11.08.2009, 09:00

Arkadaşlar şifresiz maç yayını artık bir hayaldir. En azından büyüklerin yani Trabzonsporumuzun maçlarını şifresiz olarak artık izlememiz çok zor. TRT ile TT Grup ( TTNET ) bir ortaklık yaparsa, bazı maçlar TRT'den bazıları ise TTNET in sunacağı yeni platform olan IPTV üzerinden verilebilir. IPTV adsl üzerinden çalışan yeni bir teknoloji. Minimum 5 Mbit bant genişliği gerektiriyor. Ancak bu teknoloji ile settop box denilen modem benzeri bir cihaz dışında başka bir şeye gerek kalmadan HD yayın izleyebiliyorsunuz. Ayrıca digiturk plus da olan tüm özellikler ( durdur, geri sar) ve çok daha fazlası bu teknolojide mevcut.

Ancak sorun şu, bu teknoloji 1 seneye kadar yetişir mi? Yetişmezse TT Grup ihaleye girmez. Girmezse Digiturk uygun bir fiyattan ihaleyi kapatır. Bu da takımların zararına olur. 400 milyon TT Grup için verilebilir bir rakam bence.

28TS61
11.08.2009, 10:29
peki trt ve türk telekom yurt disi yayinini nasil düsünüyor?

atigol
11.08.2009, 10:56
Engin bey sizce 5 Megabit bant genişliği HD yayın için uygun olurmu...türkiye koşullarında IPTV'nin çok kaliteli olacağını düşünmüyorum...

LazAnisT
11.08.2009, 10:58
Maç yayınlarını telefonda izlememenin bedeli aylık 29tl.
İzlenilebilirmi bilmiyorum ama:)

ugurTS1989
11.08.2009, 13:01
bende bunu merak edıyordum ...gercekten pahalı hıc gerek yokk:cool:

EmreBir61
11.08.2009, 13:10

Abi taahhütü falan olması lazım işte 2 sene veya 1 sene kesmeden ödemek zorunda oluyorsun galiba tek handikap o.

macka61
20.08.2009, 00:06
Yayın ihalesi değişiyor
Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, federasyon olarak en önemli hedeflerinden birinin, 2016 yılında yapılacak Avrupa Futbol Şampiyonası finallerini Türkiye'ye kazandırmak olduğunu söyledi. Mahmut Özgener, spor kulüplerine daha fazla gelir sağlamak için 2010 yılındaki naklen yayın ihalesinin, geçmişteki gibi tek paket halinde değil, farklı ürünler yaratılarak paket paket satılacağını bildirdi.
-NAKLEN YAYIN İHALESİ-

Özgener, naklen yayın ihale süreci hakkında da bilgi vererek, gelecek yıl ocak ayında yapılacak ihalede, rekabet yaratarak futbolun bu çok önemli ürününü kulüpler adına en fazla gelir getirecek biçimde pazarlayabilmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

Özgener, şunları kaydetti: ''Elimizdeki ürünün değerini son derece iyi biliyoruz. İhale süreci henüz başlamadığı ve nihai kararı vermediğimiz için sadece şunu söyleyebilirim; geçmişten farklı bir ihale olacaktır. Geçmişte tüm ürünler tek bir paket halinde pazarlanmıştır. Bu ihalede tüm ürünler tek ihalede değil, farklı ürünler yaratılarak, paket paket satılarak olacak. Rekabeti artırıp, buradan elde edeceğimiz gelirleri maksimize edip inşallah kulüplerimize daha büyük katkıda bulunacağız.''

İzmir Gücü Spor Vakfı (İZVAK) tarafından düzenlenen futbol eğitim seminerinin açılışında konuşan Özgener, Türkiye'nin, düzenlemek için UEFA'ya başvuruda bulunacağı, ilk kez 24 ülkenin katılımıyla yapılacak 2016'daki Avrupa Futbol Şampiyonası finalleri için 7 kent ve 9 stadın belirlendiğini, bu kentlerden birinin İzmir olacağını kaydetti.

-''STAT PROJELERİ İÇİN ANLAŞILDI''-

Özgener, şampiyonaya evsahipliği yapmak için UEFA'ya gerekli başvurunun 15 Şubat 2010'da yapılacağını belirterek, şöyle devam etti: ''UEFA'ya sunacağımız başvuru dosyası içinde, maçların yapılacağı tüm şehirler ve bu şehirlerde yapılacak tüm stat projelerimizin bulunması gerekiyor. Dolayısıyla bundan sonraki aşamada bizlere düşen görev, bu şehirlerimizde yapılacak stat projelerini nihai hale getirmektir. Bu konuda dünyanın en önemli stat projelerini gerçekleştirmiş uluslararası 2 firmayla anlaştık. Bu firmalarımızın belirleyeceği projeler, şehirlerimizin ihtiyaçları ve istekleri de göz önünde bulundurularak inşallah Türk futbolunun hizmetine sunulacaktır.''

Türkiye'deki futbolun geleceği açısından, statların iyileştirilmesinin zorunlu olduğunu dile getiren Özgener, ''Eğer biz, Avrupa futbol ekonomisinde en büyük 6. ülkeysek, Avrupa Şampiyonası'nda 3'üncülük başarısı yakalamış bir ülkeysek, statlarımızı da Avrupa standartlarında yapmamız, hatta ve hatta onun ötesi Avrupa'nın örnek alınacak statlarına sahip olmamız bizim öncelikli hedeflerimizden biridir'' diye konuştu.

-''2,3 MİLYAR AVRO EKONOMİK BÜYÜKLÜĞE SAHİP ORGANİZASYON''-

Özgener, EURO 2016'nın Türkiye'ye kazandırılmasının ülke açısından taşıdığı öneme işaret ederek, evsahibi ülkenin belirleneceği 2010 yılı mayıs ayına dek tüm futbol ailesinin bu konuda lobi çalışması yapması gerektiğini söyledi.

Şampiyonanın Türkiye'ye kazandırılması durumunda, federasyon olarak yaptıkları fizibilite çalışmasına göre İzmir'den örnek verildiğinde, şampiyonanın yapılacağı haziran ayında yalnızca bu kente gelen yabancı turist sayısının yüzde 400'lük artışla 540 bin olmasının öngörüldüğüne dikkati çeken Özgener, şöyle devam etti: ''Portekiz'de yapılan Avrupa Şampiyonası'ndan örnek vermek gerekirse, Avrupa Şampiyonası'nı takip eden yıl içinde şampiyonayı izlemeye gelen seyircilerin yüzde 80'inin 1 yıl sonra tekrar Portekiz'e gittiğini söylediğimde, bu şampiyonanın ülkemize kazandırılmasından, İzmir'in bu şampiyonada yer alacak bir şehir olmasından, şampiyonanın futbol dışında da katkılarını çok iyi ifade edebilmiş olurum sanırım. Bu şampiyona, 2.3 milyar Avro ekonomik büyüklüğü olan dünyanın en büyük 3. spor organizasyonudur. Dolayısıyla ülkemizdeki futbolun geleceği, ülkemizin geleceği açısından EURO 2016'yı almak, Futbol Federasyonu olarak bizlerin en önemli hedeflerinden biridir.''

19.08.2009
Kaynak : AA

AdemS
20.08.2009, 00:16
Hadi bakalım hayırlısı olsun.. Yayın ihalesi hem Türk Futbolu için hem de biz seyirciler için en güzel şekilde sonuçlanır inşAllah..
Euro 2016'yı da inşAllah alabiliriz ülke olarak.. Tabii burada Şenes ERZİK'e de büyük bir sorumluluk düşüyor..

Sefa
20.08.2009, 00:20
http://forum.bordomavi.net/showthread.php?t=16729 ;)

macka61
20.08.2009, 01:15
bilmiyordum başlığın olduğunu yöneticiler taşırsa oraya iyi olur

Halit Aydın
20.08.2009, 02:03
Valla şuanki koşullarda ihaleyi Digitürk alır. D-Smart olacağına Digiturk olsun.

D-Smart yetkilileri katakulleden başka bir şey bilmiyor. Nefret ediyorum D-Smarttan.

Dursun Kaplan
20.08.2009, 02:05
Aynen bende Digitürk diyorum. :)

Bahadır Şimşek
20.08.2009, 05:23
şifre olmaz ise stadlara seyirci çekemezsiniz, bu da büyük gelir kaybına neden olur.

Alakası yok, bu düşünce bazı aklıevvel yöneticilerin ortaya attığı bir iddia sadece.
Düşünün Trabzonspor ligde başarılı ve şampiyonluk adaylarından birisi ve de iddialı konumda. Diyelimki maçı TRT veriyor, siz evden mi izlersiniz? Yoksa Avni Aker'de mi izlersiniz?
Bunun yanında, maçları şifreli kanal da yayınlasa artık evden izlemenin zor birşey olmadığını herkes biliyor. Zaten artık çoğu futbolsever ya Lig Tv üyesi, ya da burunlarının dibinde 2 TL'ye (derby maçlar hariç) Lig Tv izleyebilecek imkana sahip. Dolayısıyla stada gidecek adam, maçlar açık kanaldan da yayınlansa gider.

bu da büyük gelir kaybına neden olur

Siz staddan para mı kazanıldığını sanıyorsunuz. 3 İstanbul kulübü dışında, hatta Fenerbahçe dışında (belki Seyrantepe'den sonra Galatasaray da kazanacak) staddan doğru dürüst para kazanan takım yok. Geçenlerde Ahmet Ağaoğlu Trabzonspor'un stad geliri geçen sezona kadar deplasman gelirlerini karşılamıyor diyordu. Birtek geçen sezon 1 MİLYON DOLAR civarı bir para kazandığını söyledi.
1 milyon dolar çok büyük bir gelir mi bizim için?
O yüzden maçlar açık kanalda yayınlanırsa stadlara seyirci gelmez hikayesini bir kenara bırakalım.
Mesela Gençlerbirliği'nin maçına seyirci gelse ne olur gelmese ne olur. Adamlar zaten 2 TL den bilet satıyorlar, 2000 kişiye oynuyorlar. 4 bin TL için mi kopuyor bu yaygara?
Diğer Anadolu kulüpleri çok mu farklı?
Büyük maç dışında hangi maçlarında stadları doluyor? Bursa'nın maçlarında tribünlerin genelde dolu olduğunu görebiliyoruz fakat o biletlerin de nasıl ve kaça verildikleri aklımda soru işaretleri oluşturuyor.
Sanırım olayı özetleyebilmişimdir. Sözün özü, maçlar açık kanalda olursa seyirci gelmez lafı bir hikayedir sadce.

Medallion
20.08.2009, 06:20
Bu rakamlardan goruluyor ki bir transfer daha yapmamiz sart :) Yapacagin iyi bir transferin parasi zaten alacagin basaridan geliyor.

Ama biz hep para yok diye transfer yapmiyoruz. Dolayisiyla basari da gelmiyor. Biz bu kisir donguyu bir kere ters cevirsek, neler olur neler...

OFLU
20.08.2009, 06:52
Digiturk kendi emeklerini yabana atacak kadar aptal bi firma degildir. Senelerdir alt yapi anlaminda buyuk paralar harcadilar ve odedilerde. D-smart zaten rakipleri olamaz Telekom konusunda ise bilgim yok ama tahminim Karamehmet bu isi goturur..

mete61bordomavi
20.08.2009, 08:12
Valla, haber ve yorumları okuyunca, insanın komünist olası geliyor:):):)

Senelerdir bu millete keyifle maç izlemeyi zehir eden şifreli kanalları ben şahsen sevmiyorum,kınıyorum!
Futbol, sadece zenginlerin ilgilenip,takip edeceği bir spor dalı haline geldi!

Şimdi soruyorum, küçücük çocuklarımızı, maç için kahve köşelerine sokmak, orda yoğun sigara dumanı, küfür vs altında hangi HABİS hangi artniyetli -insan demeye hicap ederim- yaratıkların fikridir?

Digitürk en küçük lig tv aboneliği ayda 68 lira!
Elektrik,su faturasını zar zor ödeyen bir millet, bu meblağları her ay nasıl ödeyecek?

Beyler kendinize gelin!
Kapitalizmin uşağı,sözcüsü,avukatı olmayın!
Dsmart, Digitürk, kimsenin babasının hayrına iş yapmaz!

Futbol sadece zenginlerin, ya da imkanı yetenlerin bir eğlencesi olursa, stadlarda çekirdekçi taraftarlar çoğalır!
Gençler futbolla ilgilenmez!
Ben yaşı 20 vs olanlarla dikkat ettim de, hangi takımı tutuyorsunuz diye sorduğumda, çoğu futbolu sevmediklerini söylüyorlar!
Neden sevsinler ki?
Ceplerinde 3 kuruş para, belli ki manitasıyla yiyecek!
Neden kahve köşelerinde hem sağlığını hem de parasını heba etsin ki?

Fakirin bu ülkede dostu olmaz ya,
Harbi doğruymuş!

Serdar A
20.08.2009, 08:27
Turkcell , Telekom ataklarına cevap vermeye başladı . Yan kuruluşlarından biri olan fiber optik ağ ile geniş bant internet satan Quicknet ( 20mbit ve en çok 100mbit paketleri ) aylık 25 ytl'ye Lig TV yayınlarına başladı . Ayrıca çok yakında sinema kanalları açacağını da duyurdu ( muhtemelen moviemax ve goldmax'i internetten yayına açacak ) .

Zaten Turkcell'in de bir tür intertten PayTV hazırlığı içinde olduğunu biliyoruz . Nasıl bir ürün olacak , kutu satılacak mı , Telekom ile aynı takvimde mi ilerliyecek , yoksa 3g'den sonra daha ileri iletim teknolojilerini ve sıkıştırma standartlarını mı bekleyecek derken , Turkcell şu an altypısı en uygun fiberoptik hatlarından tv yayın aktarımının Türkiyede ilk örneklerini sunmaya başladı . Turkcell bu hizmetin içinde Voip teknolojli ses iletimi olan , internet telefon hizmetide veriyor , bu paket her ay ciddi sürede bedava uluslararası ve şehirler arası görüşme olanağı sağlıyor .

Bence bu göstergeler Turkcell grubunun yayın ihalesinde halen ciddi bir rakip olarak durduğunun kanıtıdır .

Ancak bu işe talip olacak kuruluşların ilk önce pazarlama yöntemi üzerinde çalışması gerek . Yurt dışına , Asya ve Avrupa'ya yayın ihracı şart .

Emirhan Ömeroğlu
20.08.2009, 08:34
TRT alıcak bence ihaleyi.

Başbakanın yaptığı bir açıklamada herkes maçları izleyebilecek gibi bir açıklama vardı. O yüzden TRT diye düşünüyorum.

Recep Alkan
20.08.2009, 08:58
İnanılmaz paralar bunlar, şampiyonluk değil, galibiyet ve beraberlik paraları bile çok ciddi.

Kulüplere çok yardımcı olacağı kesin. Özellikle de süper lige yeni çıkmış ve tutunmaya çalışan takımlara.

3 grubun girmesi kesinlikle rekabeti arttıracaktır.

Miraç Atalay Çiftçi
20.08.2009, 09:36
3 grup ihaleye girecek ama danışıklı bir dövüşme izleyeceğiz.
Halen daha takmin etmiyorum istenilen rakama ulaşılabileceğini.
3G tüm kuruluşlar için büyük bir fırsat eğer oradan yakalarlarsa ipin ucunu, İP satışla birlikte ancak o zaman bazı değerlerin üstünde bir satış izleriz.

LazAnisT
20.08.2009, 10:54
Kaç grup girerse girsin.İhaleyi Digiturk alır.D-smartın satışı gündemde olduğu için hemde gündemde kalmak için onlarda sonuna kadar fiyatı yükselterek bu işin peşini bırakmaz ama kesinlikle bu ihaleyi almazlar.

Bedava izlemek isteyenlerde daha çok beklerler

Bıyıkoğlu
20.08.2009, 11:35
İhaleyi digitürk alır. D-smart ta yarışlardaki tavşan misali ihale bedelini artırmaya yarar. Bu kulüpler için iyi olur. Gelir artar. Ama biz izleyicileriçin pek iyi olmayacak. Sonuçta ihale tutarı izleyicilerin cebinden çıkacak. İhale ne kadar artarsa Lig tv o kadar pahalı olacak.

mehmetali61_55
20.08.2009, 11:48
digitürkün işi bitecektir onlar bu parayı veremezler dsmart veya ttnet kapışır dsmart yani doğan grubu hükümetle arası limoni ama geçenlerde iyi rakam teklif etmişlerdi zaten bu sefer 2 yayıncı kuruluş alacak diye biliyorum ben

Serdar A
20.08.2009, 12:16
Yeri değil ancak Karamehmet'in ticari zekası ile ilgili küçük bir örnek vereyim . Yaklaşık 10 yıl evvel Çukurva holding şirketlerinden ve denizcilik alanında çalışan çok kişinin bildiği bir firma olan Geden Lines , Uzak Doğu Asya'ya orta-büyük ölçekte yük gemisi ve tankerlerden oluşan 61 gemi siparişi verir . Siparişlerin tamamı o bölgenin prestijli tershanelerine verilmişti . O dönem bir kaç milyar doları bulan bu yatırım hamlesi , çok anlamsızca ve grubu tam manasıyla batıracak bir strateji yanlışı olarak nitelenmişti .

Çok geçmeden , uluslararası ticaret kanununda yapılan tadilatlar gereği , yaşlı gemilerin seferlerden men edilmeye başlanması ve rekor üstüne rekor kırmaya başlayan navlunlarla beraber sıkışan gemi üretimi bir anda Geden Lines gibi firmaları ön plana çıkardı . Geden , pek çok gemisini henüz inşaatı başlamadan ve yüksek bedellerle satışını gerçekleştirmişti .

O dönemin başında Çukurova iki bankasına el konulmuş , piyasa itibarı büyük ölçüde zedelenmiş ve Turkcell gibi devasa ölçülerde yatırım ve işletme maliyetine sahip kuruluşları ayakta tutmak durumundaydı . İşte çoğu insanın bilmediği Geden Lines Denizcilik firması holdinge ihtiyaç duyduğu milyarlarca dolarlık kaynağı yaratan unsur oldu .

Sözün özü , Digiturk bağlı bulunduğu kuruluş gereği asla yabana atılmaması gereken ve dönemsel bakıldığında şaşırtıcı stratejiler izleyebilecek kapasitede bir kuruluştur .

titanic
20.08.2009, 13:06
Para vermeden maç izleyebileceğimiz birisi alsın 9o lı yılların başları ne güzeldi

Miraç Atalay Çiftçi
20.08.2009, 13:12
Yeri değil ancak Karamehmet'in ticari zekası ile ilgili küçük bir örnek vereyim . Yaklaşık 10 yıl evvel Çukurva holding şirketlerinden ve denizcilik alanında çalışan çok kişinin bildiği bir firma olan Geden Lines , Uzak Doğu Asya'ya orta-büyük ölçekte yük gemisi ve tankerlerden oluşan 61 gemi siparişi verir . Siparişlerin tamamı o bölgenin prestijli tershanelerine verilmişti . O dönem bir kaç milyar doları bulan bu yatırım hamlesi , çok anlamsızca ve grubu tam manasıyla batıracak bir strateji yanlışı olarak nitelenmişti .

Çok geçmeden , uluslararası ticaret kanununda yapılan tadilatlar gereği , yaşlı gemilerin seferlerden men edilmeye başlanması ve rekor üstüne rekor kırmaya başlayan navlunlarla beraber sıkışan gemi üretimi bir anda Geden Lines gibi firmaları ön plana çıkardı . Geden , pek çok gemisini henüz inşaatı başlamadan ve yüksek bedellerle satışını gerçekleştirmişti .

O dönemin başında Çukurova iki bankasına el konulmuş , piyasa itibarı büyük ölçüde zedelenmiş ve Turkcell gibi devasa ölçülerde yatırım ve işletme maliyetine sahip kuruluşları ayakta tutmak durumundaydı . İşte çoğu insanın bilmediği Geden Lines Denizcilik firması holdinge ihtiyaç duyduğu milyarlarca dolarlık kaynağı yaratan unsur oldu .

Sözün özü , Digiturk bağlı bulunduğu kuruluş gereği asla yabana atılmaması gereken ve dönemsel bakıldığında şaşırtıcı stratejiler izleyebilecek kapasitede bir kuruluştur .

Bu bir nevi satranç oyunuydu o dönem. Birilerinin hamlelerine karşılık...
Farklı bir yapısı var Çukurova Holding'in.
Ben halen yaşanan olumsuzluklara rağmen Digiturk'ün bu ihaleden en büyük karla çıkacağını düşünüyorum.

Muhammed
20.08.2009, 13:49
Digiturk hayatımda gördüğüm en dandik işletme tartışmaya bile değmez.

bkandil
20.08.2009, 14:01
Özgener, şunları kaydetti:

''Elimizdeki ürünün değerini son derece iyi biliyoruz. İhale süreci henüz başlamadığı ve nihai kararı vermediğimiz için sadece şunu söyleyebilirim; geçmişten farklı bir ihale olacaktır. Geçmişte tüm ürünler tek bir paket halinde pazarlanmıştır. Bu ihalede tüm ürünler tek ihalede değil, farklı ürünler yaratılarak, paket paket satılarak olacak. Rekabeti artırıp, buradan elde edeceğimiz gelirleri maksimize edip inşallah kulüplerimize daha büyük katkıda bulunacağız.'' 19.08.2009 (Alıntıdır)

Federasyon Başkanı'nın dünkü açıklaması ihale sisteminin değişeceğini gösteriyor. Benim anladığım 4 takımın kendi sahasında ve deplasmanda yapacakları toplam 124 maç için ayrı bir ihale (büyük ihtimalle şifreli yayınlanacaktır), kalan 182 maç için de ayrı bir ihale yapılacak (bu maçlar şifresiz olabilir). Ama, bu uygulama ne kadar sağlıklı olur? Bu durumda paketlerin ihale bedelleri arasında çok fark olacaktır. Mesela ihale bedelleri ilk paket için 200, diğer paket için 100 birim olsun. İlk paket içerisindeki 4 kulüp havuzdan daha fazla pay isteyecektir. 2. paket şifresiz yayınlanırsa 2 pakete dahil kulüplerin yöneticileri bilet konusundan yakınacaklardır. Gördüğüm kadarı ile Federasyonun işi zor. İhale ile ilgili olarak ise Digitürk ile Telekom-Trt ortaklığı arasında geçecek diye düşünüyorum, Doğan grubuna hiç şans vermiyorum, tabi siyasi ilişkiler ile Çalık grubunun bir atak yapması ihtimali de var...

leventturksoy
20.08.2009, 14:07

damat grubu onlar calık grubu

Ustaalioğlu
20.08.2009, 14:14

habertürk ciner grubuna ait...

Miraç Atalay Çiftçi
20.08.2009, 14:17
Alıntı:
TSefa.1967 tarafından yazılan http://forum.bordomavi.net/images/buttons/viewpost.gif (http://forum.bordomavi.net/showthread.php?p=2469722#post2469722)
Sabah ve Atv. Kanatürk ve Haber Türk'te onlara ait sanırım.

damat grubu onlar calık grubu

Hatalı bilgi.

Sabah Atv; Ahmet Çalık
KanalTürk ve Bugün Gazetesi; Koza Davetiye'nin
HaberTürk Tv ve HaberTürk Gazetesi, Newsweek dergisi; Turgay Ciner'in.

Hürgün Aygün
20.08.2009, 14:18
bence trt alırsa o da şifreli verir geçen bundesliga maçını onlar verdi ve şifre koydular

Fatih
01.11.2009, 22:57
Bir önerim var.

Anadolu kulüplerinin maçlarını Trt şifresiz olarak 4 büyük kulübün maçlarını da Digiturk veya Dsmart'tan biri şifreli olarak yayınlasın.

Sefa
01.11.2009, 22:58
Bir önerim var.

Anadolu kulüplerinin maçlarını Trt şifresiz olarak 4 büyük kulübün maçlarını da Digiturk veya Dsmart'tan biri şifreli olarak yayınlasın.
Bu durumda zaten maçlara gitmeyen Anadolu takımlarının taraftarları artık hiç gitmez. :)

Mustafa Çolak
01.11.2009, 22:59
bence trt alırsa o da şifreli verir geçen bundesliga maçını onlar verdi ve şifre koydular
Onada Razıyız, Normal Anteni Takar İzleriz =)

Fatih
01.11.2009, 23:04
Bu durumda zaten maçlara gitmeyen Anadolu takımlarının taraftarları artık hiç gitmez. :)
Anadolu klüplerinin derdi taraftar değilki onların derdi para.Maçları daha fazla yayınlanacak böylece daha çok yayın gelirine sahip olacaklar.

erol-61
01.11.2009, 23:06

uydudan verilen maçlar yurdışına şifreli olduğu için yerel antenle veya kablo yayın ile şifre yok şunuda söyleyeyim bu ihaleyi trt alacak ve şifresiz yayınlayacak

zaten maç paralarını trt katkı payı olarak tüm eletrik aboneleri ödüyor zarar etmezler

Sefa
01.11.2009, 23:11
Anadolu klüplerinin derdi taraftar değilki onların derdi para.Maçları daha fazla yayınlanacak böylece daha çok yayın gelirine sahip olacaklar.
Takımların derdi o ama TFF'nin derdi taraftar. Maçlar da taraftar olsun istiyor ki bende isterim her stad dolsun. Futbol kültürü oturmadıkça ülkemizde şifresiz maç verilmesine karşıyım ben :)

SEDAT
01.11.2009, 23:20
hatırlarsanız bir ara teleon vermişti maçları acaip kötüydü..dijitürk, proğramları olsun görüntü kalitesi kaliteli spikerleri ve her zaman dürüstlüğüne inandığım şansal büyükağayla her zaman beni cezbetmiştir..

Oruç
01.11.2009, 23:21
"Maçlar şifresiz yayınlanırsa stadlar boş kalır, kimse maça gitmez..." söylemi tam bir "hikaye"dir. Eskiden şifre mi vardı ?

Hüdai Pervaneli
01.11.2009, 23:24
Devre arasi yeni Ihale var

Oğuzhan Fidan
01.11.2009, 23:26
şifresiz olabilir ancak o bölgede maç yayını verilmicekse anlarım.. dsmart kesinlikle almamalı böyle şerefsiz yayıncılık anlayışı görmedim ben ya..digiturkten devam

Alibeyoglu
01.11.2009, 23:30
türk telekom trt alir insallah

Erdal
01.11.2009, 23:31
Hayırdır başlık canlanmış "duyum" mu var? :)

E. Cumur61
01.11.2009, 23:36
valla ulkeyi soyan dogan alacagina ihaleyi DIGITURK'te almasini tercih ederim. Bu isi en iyi kalitede yapiyor digiturk sahsen dsmartin spikerleri hosuma gitmiyor.

Erdal
01.11.2009, 23:40
Futbol kalitesi ve rekabet artmadığı sürece orta vadede mevcut rakamlar bile hayal haline gelecek...Etrafınıza şöyle bir bakıverin Avrupa'dan maç seyretmeyi tercih edenlerin sayısı artmıyor mu?

M.S.SOFU
01.11.2009, 23:52
amatör d-smart alacağına-ki bzı arkadaşlar burada avrupa maçlarını yayınlıyor ya diye itiraz edebilir ben söyleyeyim avrupa maçlarıyla tsl maçları farklı olur- profesyonel digiturk alsın benim tercihimdir.ama digiturk'un kapasitesi bu kadar ve bazı olaylara ayak direyemiyor ki bu özellikle kapitalizm.

yani takımların sıralarına göre maçları vereceğine müşteri sayısına göre veriyor
bu yüzden lig tv de sürekli bir dengesizlik olacaktır
ve fakat d smartında bu duruma ayak direyebileceğini sanmıyorum.daha çok şirket bu ihaleye girmeli ve rekabet artmalı
21.yüzyılda yaşıyoruz ve hala anadolu kulüpleri kendi takımının maçını tvden izleyemiyor
nasıl bir bilgi ve iletişim çağı anlamış değilim
sürekl, demokrasi ve özgürlükten bahseden hükümetlerimiz aslında bazı şeylerin esiri ve bizleride çıkardıkları yersiz kanunlarla kendi bahçelerinde bizi oyuncak ediyorlar.
ve nasıl bir kanundur ki federasyon yayın haklarını tamamen ihaleyi alan firmaya veriyor.
yani kulüp kendi tv si olsa ve maçı lig tv den yayınlanmasa bile maçı kendi tvsinden yayınlamak istese yayınlayamıyor
ha tabi bu arada klüp olarak bu ihaleye zorla girmek durumundasınız yoksa yayın ihalesinden gelen gelirleri kapamıyorsunuz
ama türkiyede çok aşırı bir yayın geliri olmadığını ve futbolun bizim insanımız için çok mühim olduğu düşünülürse bir anlaşma yapılabilir
mesela bursaspor eskişehirspor sivasspor adana demirspor trabzon karadenizspor için ayrı bir kanun çıkarılıp yayıncı kuruluş maçlarını yayınlamadığı zaman ulusal bir kanaldan maçı şifresiz bir şekilde verebilmeli diye.

bizim ülkemizde insanlara futbol sevdirilmiyor aksine nefret ediliyor
benim babam hala stadları sürekli kavga çıkan sağı solu yarılan insanlar görülen yerler zannediyor.buj görtüşü bu adama o stadın güzelliğini göstermeden geçemezsin.

birde genç lig maçlarıda-a2 ligi- yayın ihalesine konulmalı ya da beleşten yayınlanmalı diye düşünüyorum

bu arada arjantinde maçların devlet tv sinde yayınlandığınıda eklemek isterim yazımın sonunda..

E. Cumur61
02.11.2009, 03:46
gecen tvde izledim fena bir fikir gelmedi bana ugur meleke idi saniyorum diyen:Anadolu kluplerinin maclari canli yayinlanmasa bile 90 dakika ayni sayida kamera ile cekilip sonradan izlettirilmelidr , yayin saatleri ona gore ayarlanmalidir ve sifresiz yayinlanmalidir. Guzel fikir 3 dakikadan kimse birsey anlamiyor ama maci izledin mi takimini goruyorsun sonucta

Travelair
02.11.2009, 10:11
ÖZGENER'DEN 300 MİLYON DOLAR İDDİASI:

“300 MİLYON DOLARDAN AŞAĞI OLMAZ...”

Wolfsburg kentinde kalabalık bir medya grubuyla Beşiktaş’ın kamp yaptığı oteldeyiz...

Yemekler yenirken Federasyon Başkanı Mahmut Özgener önümüzdeki günlerde çıkacak lig ihalesini konuşuyor...

Gazeteciler grubunda ekonomiden iyi anlayan Yavuz Semerci var...

Semerci yeni ihalenin 200-250 milyon dolar civarında olacağını söylerken, Mahmut Özgener atılıyor:

- “300’den aşağı olmaz...”

Yavuz Semerci itiraz ediyor...

- “300’ü bulmaz Başkan...”

Özgener ısrar ediyor...

- “300 garanti, üstüne bakalım...”

Tam bu noktada bir takım elbisesine iddiaya giriyorlar...

Mahmut Özgener bana dönüyor “Sen şahitsin bu iddiaya...” diyor...

O anda fark ediyor ki 300 denmiş ama dolar mı lira mı söylenmemiş...

Anlıyorum ki Yavuz Semerci 300 milyon liranın altını kendi kazanmış sayacak...

Mahmut Özgener’in bonkörlüğü üstünde...

- “300 milyon doların altı senin, üstü benim diyor...”

Sonra biraz fazla gittiğini fark etmiş olacak ki durumu Türk lirası olarak çeviriyor...

- “425 milyon lira...”

Lig ihalesi Mahmut Özgener’e göre, 425 milyon Türk lirasından aşağıya gitmeyecek...

KDV hariç...

Eğer altında giderse Yavuz’a bir takım elbise alacak...

Aziz Yıldırım’ın ilk yoklamalarda ihalenin ne kadar olmasını istediğini de söyleyip bitireyim yazıyı...

“400 milyon Amerikan Doları... Nam-ı diğer 400 milyon Benjamin...”

İyi Pazarlar...

Aziz Yıldırım örneği ve yaklaşan Beşiktaş - Galatasaray kongreleri...

Onun başarısı, kendisine haydi haydi rakip olabilecek düzeydeki kişileri yönetim kuruluna alabilmesi, onları yönetebilmesi, onların enerjilerinden ve güçlerinden yararlanabilmesidir...” dedim Aziz Yıldırım masayı terk ettikten sonra...

Masada Federasyon Asbaşkanı aslen Fenerbahçeli Levent Kızıl, Saracoğlu’nun 25 numaralı locasının sahibi Taha Tatlıcı ve Beşiktaş Futbol Şubesi’nin eski başkanı Celal Kolot vardı...

“Masadan erken kalkmayacaksın” derler böyle durumlarda...

Kalkanın arkasından, hemen “sallamak” futbol dünyasının olmazsa olmaz kurallarındandır...

Ama Aziz Yıldırım kalktığında masada sallayan olmadı, benim bu sözlerim taraftar buldu...

“Mesela Ali Koç” dedim, “Onu Fenerbahçe’ye yönetici yaptı...

Koç ailesinin üçüncü kuşağı multimilyarder bir iş adamını yönetebilmek dünyanın en zor şeylerinden biridir...

Ama bunları ’Yönetemem ben’demiyor... Yönetimine almaktan çekinmiyor... Yarın başıma bela olur diye düşünmüyor...

Küçük olsun benim olsun, büyük olanı dışarıda bırakayım demek yerine, Fenerbahçe’nin multimilyarder bütün asetlerinden, gücü elinde bulunduran bütün unsurlarından yararlanmaya uğraşıyor...

Nihat Özdemir yıllardır ikinci başkanı...

Şimdi Başbakan’a yakın Cihan Kamer’i Fenerbahçe yönetimine aldı...

Ferit Şahenk, Murat Ülker gibi Türk ekonomisini, reklam piyasasını yöneten iş adamları Aziz Yıldırım’ın ve Fenerbahçe lobisinin en önde gelen isimleri...

Böyle bir gücü bir arada tutan bir Fenerbahçe’nin ve Aziz Yıldırım’ın sırtı kolay kolay yere gelmez...

Çünkü futbol artık sadece sahada oynanmıyor...

Futbol bir endüstri...

Futbolun tartışması, futbolun eleştirisi, futbolun geliri, futbolun gideri, futbolun geniş kitleleri harekete geçirici etkisi, futbolun sahadaki 11’leri ve hakemleri etkileyen inanılmaz bir lobisi var...

Bunlarda gücün yoksa, sahadaki sonuçlardan ve hatalardan sonra sadece bağırır çağırırsın...

Bu da seni, antipatik yapmaktan başka hiçbir işe yaramaz...

Aziz Yıldırım’ın rakiplerinden farkı, güçlüleri yanına alıp, onları yönetme başarısı ve sinerjilerinden yararlanma becerisidir...”

Bunları söyledim, o masadaki muhataplarıma...

Celal Kolot, Levent Kızıl, Taha Tatlıcı bazı örneklerle tezimi desteklediler...

Tabii Levent Kızıl, Federasyon’daki konumu itibarıyla kimseyi rencide etmemeye çalışarak...

Ocak ve Mart ayları Beşiktaş ve Galatasaray’da yeni başkan ve yöneticilerinin seçileceği kongrelerle geçecek...

Yıldırım Demirören, Adnan Polat sahaya inecekler...

Beşiktaş’ta Murat Aksu’dan başka aday olacak mı bilmiyorum, Galatasaray’da kimler başkanlık yarışına girecek onu da şimdiden tahmin edemiyorum...

Ama bunun önemi yok...

Benim şimdiki başkanlar, Yıldırım Demirören ve Adnan Polat’la, aday olacağını açıklayan Murat Aksu’ya söyleyeceklerim var:

Yönettiğiniz Beşiktaş ve Galatasaray camialarından hiçbir fert, kendisinin Fenerbahçe’den daha geride olduğunu kabul etmez, düşünmez bile...

Siz de öyle düşünmezsiniz...

Futbol artık gerçekten sadece sahada oynanmıyor...

Federasyon’u, medyayı, sivil toplum örgütlerini, kamuoyunu, kadınları, çocukları etkileyecek inanılmaz bir lobi faaliyetiyle, dünya futbol devlerinin son dakika neler yaptığını bilecek bir yönetim ve iş becerisiyle oynanıyor futbol...

Futbolcu tarama komiteleriyle, stat gelirlerini patlatacak know how’larla, sponsorluklarla, ürün farklılığı yaratacak dahiyane projelerle, UEFA ve FIFA’nın yeni trendlerini takip edip önlem alan, hukuk bürolarıyla bir endüstri halini aldı futbol...

Sevgili Yıldırım Demirören, Adnan Polat, Murat Aksu...

Yeni oluşturacağınız yönetim kurullarınız “hık” deyicilerinizden oluşmasın...

Böylesine bir piyasayı, böylesine bir endüstriyi tek başınıza size hep hak veren “büyüksün başkan” diyen insanlarla yönetemezsiniz...

Sırf pislik etmek için muhalefet edenleri değil, ama kendi alanlarında çok başarılı olmuş, bu kulüplerin yönetiminde bulunmaktan gurur ve onur duyacak insanları bulun çıkartın ve yönetimlerinize koyun...

Fenerbahçe’nin ve Aziz Yıldırım’ın geldiği yönetimsel nokta bir “çıtadır” sizler için...

Bunun çok daha ötesine götürecek yönetimler seçmeniz, sizi büyütecektir...

Bir laf vardır ya hani...

“Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim...”

“Bana yönetimini söyle...

Sana nasıl başkan olacağını söyleyeyim...”

Basit gerçek bundan ibarettir...

VATAN / Reha Muhtar / Maraton.com.tr

hevesli
02.11.2009, 11:40
türkiye ligine 300 milyon dolar vermek saçmalık.. bu kadar adaletsiz, futboldan uzak, her sene kaos ortamında ilerleyen bir ligi izlemek çok can sıkıcı.. türkiye liginde maç varken çoğunlukla avrupanın diğer liglerinde de maçlar oluyor.. inanın o maçlara daha çok dönüyoruz türkiye ligindeki maçı izlerken..

bordo61
02.11.2009, 12:19
Valla şuanki koşullarda ihaleyi Digitürk alır. D-Smart olacağına Digiturk olsun.

D-Smart yetkilileri katakulleden başka bir şey bilmiyor. Nefret ediyorum D-Smarttan.

Aynı fikirleri paylaşmak güzel.

ceserdar
02.11.2009, 13:12
"Maçlar şifresiz yayınlanırsa stadlar boş kalır, kimse maça gitmez..." söylemi tam bir "hikaye"dir. Eskiden şifre mi vardı ?

Süper Lig'de maç başına düşen seyirci sayısı nedir? 4 Büyük Kulübü çıkaralım, geri kalan kulüplerin kendi aralarında oynadıkları maçlarda sattıkları ortalama bilet sayıları nedir? Dün akşamki Kayserispor - Fenerbahçe maçında bile stadda boşluklar vardı. Kayseri'nin sezon içerisinde görüp görebileceği 4 Büyük Kulüpten birisi olan Fenerbahçe maçında bile stad dolmuyor. Ezbere konuşarak hiçbir yere varamıyoruz maalesef. Bu konularda futbol taraftarının stada gitmeme görüşlerini araştıran anketler de yok.

TRT yayın ihalesine zaten şimdiden başladı. Aldığımız otomobillerin toplam fiyatları üzerinde vergi alacaklarmış TRT için. Önceden arabalarda bulunan teyplerden TRT'yi dinlemenin ücreti olarak alınan bandrol vergileri kalkacak. Aldığınız arabaların fiyatı üzerinde %0,8 vergi alacaklarmış. Şu andaki toplam araba satışları üzerinden hesaplama yapıldığında yıllık 150.000.000 TL gelir sağlanacakmış TRT'ye. Bence bu düzenleme önümüzdeki yayın ihalesi düşünülerek yapılıyor.

Ali İhsan
02.11.2009, 13:12
Bu ihaleden tek beklentim, süper ligde oynanan tüm maçların yayınlanması zorunluluğu getirilmesidir. Eğer böyle bir zorunluluk getirilmezse benim açımdan pek bir değişiklik olmuş olmaz...

Erdal
02.11.2009, 13:19
Kesinlikle tüm maçlar yayınlanmalı...Naklen yayınlama ama yayınla kardeşim...Merak eden bakabilsin Antep'in nasıl oynadığına...Mesela merak ediyorum Ahmet Arı ki takip etmeye çalıştığım bir futbolcu ikinci yarı girmiş nasıl oynamış?

LECOSSEEMRE
02.11.2009, 14:18
Kesinlikle Katıldığım Bir Nokta Tüm Maçların Yayınlanması Ama Nasıl Olucak ? Hepsini Ayrı saattede alsan Olmaz hafta içine sarkar o Yüzden Bu İmkansız Gİbi Birşey Tabi Birden Çok kanalı olan Kuruluşlar için Sorun Teşkil etmez yada En Önemli 6 Maçı vermekte Olabilir..

Dsmartın Almasını Şahsen Hiç İstemem..
Ligtv Bu işi Düzgün yapan Bir Kuruluş fakat Ücretleri bana Göre pahalı.
Trt alır şifresiz verirse çok daha iyi yapar ama Maç öncesi Filan olması gerek Ligtvdeki Gibi.
Kısacası Kazanan Kazansın Ama en Önemlisi Türk Futbolu Ve Bizler Kazanalım.

erolizmts
02.11.2009, 14:30
Devlet TRT için vergi alacakmı almayacakmı bilmiyorum ama ben zaten her hafta sonu en az 2 maç izliyorum. E tabi mecburen kahvecinin dağıttığı soğuk 2 bardak çaya 5 tl bayılıyorum. En basitinden lig maçı izlemek için her hafta 10 tl bayılıyorum kahveciye vs... Devlet'in TRT için alacağı vergi'nin de haftada 5-10 ytl olacağını düşünmüyorum. Yani ben zaten ödediğim o parayı kahveci yerine daha azını devlete ödeyeceğim. Bunun karşılığında sigara içiyorum diye mecburen elime çayı alıp kahve penceresinden soğukta maç izlemeyeceğim. Paşa paşa evimde izleyeceğim. Bu benim hakkım. O yüzden TRT'nin bu isteğine destek veriyorum. İnşallah alırlar.

Ayrıca maça giden seyirci sayısını etkileyeceğini hiç düşünmüyorum. Millet'in alım gücünün daha düşük olduğu dönemlerde ve TRTnin yayınladığı maçlarda Avni Aker'in full çektiği günleride biliyorm. Seyirci sayısı takımın başarısı ile alakalı bir durum. Kayseri maçı açık kanalda yayınlanmadı sonuçta. Seyirci neredeydi? O yüzden açık kanalı tercih ediyorum.

Egemen
03.11.2009, 04:19
devlet bir şeyi almak isterse her türlü alır :)

ne kadar istediğine bağlı..

Ali İhsan
03.11.2009, 12:54
Kesinlikle Katıldığım Bir Nokta Tüm Maçların Yayınlanması Ama Nasıl Olucak ? Hepsini Ayrı saattede alsan Olmaz hafta içine sarkar o Yüzden Bu İmkansız Gİbi Birşey Tabi Birden Çok kanalı olan Kuruluşlar için Sorun Teşkil etmez yada En Önemli 6 Maçı vermekte Olabilir..

Yayınları alan kuruluş(muhtemelen digitürk alır) birden fazla kanal kullanarak bu yayınları yapabilir, belirli vakitlerde tekrarlarını yayınlayarak da kaçıran izleyicilere şans tanınabilir. Böylelikle yurtiçinde Anadolu klüplerinin ratingleri artar.

Bence Türk futbolunun kurtuluşu gerçekçi bir rekabetin oluşturulmasından geçiyor. Bunun için Anadolu klüpleri kesinlikle kendi bölgelerinde taraftar kazanmalıdır. Kendi takımının maçlarını takip etmeyen gençler her dakika fb,gs,bjk dayatması ile karşı karşıya kalıyorlar ve sanki bu takımlardan birini tutmak zorundaymış gibi bir hava yaratılıyor.

Ben Giresun'luyum ve beni dayımın oğlu Galatasaray'lı yapmak için çok uğraşmıştı. Bense ailemdeki tek Trabzonsporluydum, kendiliğimden oldum. Açıkçası kendi şehrimin takımdan bile daha çok önem veriyorum bu iddialarımla çelişebilir ama ben konum ve akrabalık ilişkileri(soy-sop) olarak Trabzon'a daha yakında kaldığım için kendimi aklayabiliyorum. Herşeye rağmen o üç takımdan birini tutmak(belli aralıklarla garanti şampiyonluk, sürekli göz önünde yapılan şaibeler) gibi sıradan ve komik bir hataya düşmediğim için kendimi çok şanslı sayıyorum.

Yayın konusuna geri dönersem; Anadolu takımlarının ratinglerinin artırılması çabasına en çok Anadolu'yu sömüren üç İstanbul klübü karşı çıkacaktır. Barbarlıktan nefret ediyorum ama bu takımların şampiyonluklarını kendi bölgelerinde kutlatmayan Eskişehir, Bursa, Trabzon gibi şehirlerin varlığı beni mutlu ediyor, çünkü bu gibi şehirler de biterse Türkiye'de futbol biter. Benim tüm maçlar yayınlansın isteğimin amacı Türkiye'ye yayılmış üç İstanbul klübü klişesi yerine lokal takımların ellerinin güçlenmesinin sağlanmasıdır.

SEDAT
03.11.2009, 15:14
d-smart a acaip uyuz oluyorum..bide başlarında bilmem ne uzundurukan var sözde Trabzonlu ama GS şakşakcısı bizi her zaman eleştiriyor içimizdeki eziklerden anlıyacağınız...inşallah dijitürk alır yine..

Gökhan BAYRAK
03.11.2009, 16:29
Devlet TRT için vergi alacakmı almayacakmı bilmiyorum ama ben zaten her hafta sonu en az 2 maç izliyorum. E tabi mecburen kahvecinin dağıttığı soğuk 2 bardak çaya 5 tl bayılıyorum. En basitinden lig maçı izlemek için her hafta 10 tl bayılıyorum kahveciye vs... Devlet'in TRT için alacağı vergi'nin de haftada 5-10 ytl olacağını düşünmüyorum. Yani ben zaten ödediğim o parayı kahveci yerine daha azını devlete ödeyeceğim. Bunun karşılığında sigara içiyorum diye mecburen elime çayı alıp kahve penceresinden soğukta maç izlemeyeceğim. Paşa paşa evimde izleyeceğim. Bu benim hakkım. O yüzden TRT'nin bu isteğine destek veriyorum. İnşallah alırlar.

Ayrıca maça giden seyirci sayısını etkileyeceğini hiç düşünmüyorum. Millet'in alım gücünün daha düşük olduğu dönemlerde ve TRTnin yayınladığı maçlarda Avni Aker'in full çektiği günleride biliyorm. Seyirci sayısı takımın başarısı ile alakalı bir durum. Kayseri maçı açık kanalda yayınlanmadı sonuçta. Seyirci neredeydi? O yüzden açık kanalı tercih ediyorum.

benim anlamadığım şey,haftada 10 tl maçları izlemek için veriyorum diyorsun.bu da ayda 40 tl eder.

lig tv nin aylık aboneliği de 39 tl ye çok rahat bir şekilde alınabilir.

madem öyle lig tv aboneliği alsana :)

erolizmts
03.11.2009, 17:30
Aylık 39 tl olduğuna eminmisin?
http://www.ligtvabonelik.com/ligtv-paketler.html

devilkid
03.11.2009, 17:40
sezon basında 39 tl idi..

cem arin
03.11.2009, 17:43
sayet kulüpler daha fazla pay almak istiyorsa yapilmasi gereken tek sey yayinlanan mac sayisinin artirilmasidir. bir cok avrupa ülkesinde maclar eszamanli olarak konferans sistemine göre yayinlaniyor! cuma cumartesi ve pazar günleri maclar ayni anda baslatilip yayina veriliyor ve seyirci de istege göre bir kanaldan ya konferans sistemiyle her maci seyrediyor ya da türkiye icin uygun olabilecek sekilde dört büyüklerin maclari tek tek verilir ve digerlerinin maclari da konferans sistemiyle yayinlanir.
ya da her büyük takimin macinin yanina iki mac verilir ve onlarin da izlenme orani artar ki bu yolla hatta istanbulun yavsak medyasinin yavsak köse yazarlarinin anadolunund iger takimlarinin amclarini izlemesi saglanir ki onlar da bu yolla diger takimlar hakkinda da bir seyler yazamk,konusmak zorunda kalirlar.

Muhammed
03.11.2009, 18:48
Oradaki paket fiyatlarına bakmayın. Ligtv halen pazar usulü çalışıyor. Açıp telefondan müşteri hizmetleri ile pazarlık yapacaksınız. Ligtv'ye 30 ödeyende var 60 ödeyende. Tamamen pazarlık payı.

Sefa
03.11.2009, 19:08
Muhammed doğru söylüyor. Ama bunu genelde bilen yok hatta bir dönem bittikten sonra müşteri hizmetleri arıyor devam edip etmemek istediğinizi sorduğunda pazarlık başlıyor. Şuan en ideal paket Ailecek Ligtv paketi 39 TL. İsteyen açsın pazarlık etsin.

E. Cumur61
03.11.2009, 19:13
Ma¢lar su sekilde yayinlansa fazla karisacagini sanmiyorum her cuma 1mac,cumartesi 4 mac 2si ogleden sonra 2si aksam ve pazar yine 4 mac 2 ogleden sonra 2 aksam ayrica yapilacak programlarda 2 gune yayilir rahatca herkes macini izler.tabi bunun alt yapisini onlar bizden daha iyi bilir.

Ahmet Aksoy
03.11.2009, 19:20
Evet Ben Geçen sene 52,90 dan izliyodum bu sene izlemicemi söledim kapatıyorum dedim.Sonra başladılar pazarlığa işte 1 ay ücretsiz izleyin üyeliğinizde 34 liradan devam etsin iptal ettirmeyin diye yok iptal ettiricem dedim ok dediler.İptal sürecine girdi üyeliğim sora son bi kez daha aradılar işte iptal ettrmek istiomusunuz diye bnde maçları izleyemediğim için baya sıkılmıştımm iptal ettirmekden vazgeçtiğimi söyledim 1 ay daha ücretsiz izleyeceğimi söylediler şuanda 34,90 mı ne o civarda alıyolar ama hala ücretsiz kampanyam bitmedi.:)

Muhammed
03.11.2009, 21:00
Evet Ben Geçen sene 52,90 dan izliyodum bu sene izlemicemi söledim kapatıyorum dedim.Sonra başladılar pazarlığa işte 1 ay ücretsiz izleyin üyeliğinizde 34 liradan devam etsin iptal ettirmeyin diye yok iptal ettiricem dedim ok dediler.İptal sürecine girdi üyeliğim sora son bi kez daha aradılar işte iptal ettrmek istiomusunuz diye bnde maçları izleyemediğim için baya sıkılmıştımm iptal ettirmekden vazgeçtiğimi söyledim 1 ay daha ücretsiz izleyeceğimi söylediler şuanda 34,90 mı ne o civarda alıyolar ama hala ücretsiz kampanyam bitmedi.:)

Bi daha iptal ettirecem deseydin 29,90 a kadar yolu vardı :D

Orhan Aydın
03.11.2009, 21:04
Ma¢lar su sekilde yayinlansa fazla karisacagini sanmiyorum her cuma 1mac,cumartesi 4 mac 2si ogleden sonra 2si aksam ve pazar yine 4 mac 2 ogleden sonra 2 aksam ayrica yapilacak programlarda 2 gune yayilir rahatca herkes macini izler.tabi bunun alt yapisini onlar bizden daha iyi bilir.

yav trt bizim maçı versin gerisi tırt:D

E. Cumur61
03.11.2009, 22:00
M
yav trt bizim maçı versin gerisi tırt:D ihaleye girip kazanirsalar mecbur verecekler. ama hic sanmiyorum alacaklarini tff istemiyor sifresiz yayin

f1bekir
03.11.2009, 22:12
Bi daha iptal ettirecem deseydin 29,90 a kadar yolu vardı :D

Bunu şaka olarak söylemedin değil mi? Ben de aynı şeyi duydum da birkaç yerden.

Sefa
03.11.2009, 22:23
Bunu şaka olarak söylemedin değil mi? Ben de aynı şeyi duydum da birkaç yerden.
Doğru söylüyor. :) Pazarlık edebilirsiniz babam üşendi hemen kabul etti dediklerini bana kalsa neler koparırdım :)

f1bekir
03.11.2009, 22:29
Doğru söylüyor. :) Pazarlık edebilirsiniz babam üşendi hemen kabul etti dediklerini bana kalsa neler koparırdım :)

Benim yok zaten de olanlara söyleyeyim o zaman. Ne iş arkadaş ya, sanki kurbanlık koyun satıyorlar.:D

bordo61
03.11.2009, 22:32
Vay canına pazarlık mı yapıyorlar :)

İlk defa duydum.

Muhammed
03.11.2009, 23:23
Evet yahu pazarlık yapıyorlar hemde nasıl. Bakkalda bu kadar pazarlık olmaz :D

Gökhan BAYRAK
04.11.2009, 09:13

evet eminim.2 senedir aynı fiyattan izliyorum.hatta arkadaşların dediği gibi istesem bu fiyatta pazarlık bile yapardım.benim çevremde 29 tl ye abone olan da çok var.öyle site fiyatları aldatmasın seni.hatta 45 tl ye diginin bütün kanallarını lig tv ile beraber izleyen tanıdıklarım da var.iş tamamen yaptığın anlaşma ve pazarlığa bağlı.

ben emin olmadan iddiada bulunmam, merak etme...

erolizmts
04.11.2009, 17:51
Yinede Ocak ayındaki ihaleyi beklemekte fayda var. Şu an ihale öncesi Lig tv'nin şirin gözükme çabaları için bu şekilde 30-45 arası bir fiyatla lig tv'yi izletmesi anormal değil. Fakat lig tv alırken bir sözleşme falan varmıdır? Yani 1 yıl veya 2 yıl mecbur izlemek gibi?

Lig tv şimdilerde ucuza maçları izletiyordur fakat Ocak ayındaki ihaleyi kazanırlarsa bu fiyatı 2 katına çıkarmayacakları garantisi varmıdır? Bu tarz şeylerde duyuluyor çünkü. Eheh ucuza izliyoruz derken şubat-mart aylarında 2 katına fırlamasın bu fiyat? Çünkü herşeyi kitabına uydurmayı biliyorlar. Karşınıza "ya şey biz hani 39 tl, pazarlık, güler yüz, anlaşma, herşey güzeldi şimdi ne oldu 70 tl nasıl olur vs.." gibi bir hadise çıkabilir. O yüzden ihale sonrasını beklemek en mantıklısı.

Gökhan BAYRAK
04.11.2009, 20:31
Yinede Ocak ayındaki ihaleyi beklemekte fayda var. Şu an ihale öncesi Lig tv'nin şirin gözükme çabaları için bu şekilde 30-45 arası bir fiyatla lig tv'yi izletmesi anormal değil. Fakat lig tv alırken bir sözleşme falan varmıdır? Yani 1 yıl veya 2 yıl mecbur izlemek gibi?

Lig tv şimdilerde ucuza maçları izletiyordur fakat Ocak ayındaki ihaleyi kazanırlarsa bu fiyatı 2 katına çıkarmayacakları garantisi varmıdır? Bu tarz şeylerde duyuluyor çünkü. Eheh ucuza izliyoruz derken şubat-mart aylarında 2 katına fırlamasın bu fiyat? Çünkü herşeyi kitabına uydurmayı biliyorlar. Karşınıza "ya şey biz hani 39 tl, pazarlık, güler yüz, anlaşma, herşey güzeldi şimdi ne oldu 70 tl nasıl olur vs.." gibi bir hadise çıkabilir. O yüzden ihale sonrasını beklemek en mantıklısı.

ben 2 sene önce de aynı parayı ödüyordum digitürke.yani bunun şirin gözükmekle falan alakası yok.

soruna gelince de, istersen 1 yıllık taahütte de bulunabiliyorsun, (kampanyanın durumuna göre) veyahut normal üyelik alıyorsun ve istediğin ay üyeliğini iptal edebiliyorsun.

özet olarak arkadaşım, öyle senin bildiğin daha doğrusu düşündüğün şekilde değil digitürk abonesi olabilmek.bütün maçları izleyen birisi için fiyatlar gayet makul seviyede.senin aklın taa Cine 5 zamanlarına gitti heralde.o dönemler biteli çok oldu...

Ahmet Karadeniz
05.11.2009, 14:49

hocam uyelik sozlesmesi vardır bunun suresi 1 senedi eger aylık 39tl ye anlasılmıssa 70 liraya cıksa bile siz 39tlden setredebilirsiniz ama soyle bi haber okumustum lig tv yayın ihalesine girmeyecekmiş diye bende lig maçları için ocak ayını bekliyorum.çünkü simdi ligtv ye uye olunursa 1senelik uyelik sozlesmesi yapılacak ve lig tv ihaleyi alamazsa 1 sene boyunca biz ucret odemek zorunda kalıcaz, o yuzden en mantıklısı ocagı beklemek diye dusunuyorum

Mustafa ÖZDEMİR
05.11.2009, 15:29
eğer istenilen rakamlar verilirse türk futbolu derin bir nefes alır...

Sefa
23.12.2009, 19:44
D- Smart'ın pek hazırlandığını ve kazanacağını söyleyemeyiz.

PisLİG Tv'den kurtulmamız Türk Telekom'a bağlı..

LECOSSEEMRE
23.12.2009, 23:35
Ligtv Kadar Bu İşi Düzgün Yapan Yok Eğer Şifreli Yayın Olucaksa dsmartmı Ligtvmi derseniz Kesinlikle Ligtvnin kazanmasını İsterim.Fiyatlarıda ucuzlattırdılarmı Gerçekten Başarılar Bu İşte Ligtvden izlediğim Gibi Hiç bir trtnin verdiği maçlardan zevk almıyorum.

Kubilay ŞAHİN
23.12.2009, 23:48
O Kadar Bize Yapılanlardan Sonra Kalite İçin Hala Ligtv Deniliyor Ya..

Sağlık Olsun..

MehmeTS_ADANA
23.12.2009, 23:51
aslında ligtv gerçekten bu işi iyi kıvırdı ama bir eksikle son yıllarda bariz kaliteli spiker eksikliği yaşıyorlar.
d-smartı yabana atmayın 2 yıldır bu günü bekliyorlar.bence tt ve d-smart arasında geçecek umarım d-smart kazanmaz ihaleyi yoksa digiturkü mumla ararız

zafercalikoglu
23.12.2009, 23:52
bence trt alsın ama şifreli versin,rezil oynadıgımızda bu akşamki gibi dünya alem görmemiş olur,

ALİ FATİH
23.12.2009, 23:56
TRt nin bütçesi hiçbir tv kuluşunda yok trt elektronik ürünlerden ,elektrik faturasında,reklamlardan ve vergilerden kazandığı parayla almaması imkansız birde buna telekom ortaklığı eklenirse. TRt artık vatan borcunu yerine getirsin halkın parasını boşuna harcayana kadar bir işe yarasın.

Misina
23.12.2009, 23:56
Ne zaman yapılıyor yeni ihale?

Volkan
23.12.2009, 23:58
trt isterse bu ihaleyi cok rahat alır ve alt yapısınıda iyi bi şekilde hazırlar

erkankoc
23.12.2009, 23:58
trabzonsporu seyretmek icin artik 10 kurus vermem..kim alirsa alsin ihaleyi

M.S.SOFU
24.12.2009, 00:37
arkadaşlar lig tv almayın güya 47 tl dediler ama yaklaşık üç aydır 60 tl kösüyorlar
bekliyoruz soruyoru çıt yok allah belanı versin lig tv haram olsun....

Mehmet Ç.
24.12.2009, 00:38
Trt'de almasin vazgecdim, serefsizler!!

reisoğlu61
24.12.2009, 01:05
trt bu kaliteyle,bu spikerlerle ve bu yorumcularla lig maclarinin yayin ihalesini almamali.

Serdar A
24.12.2009, 01:06
Trt'nin yayın ihalesini alması , ülke şartları göz önüne alındığında ancak iyi bir seçim yatırımı olur .

28TS61
24.12.2009, 01:17
trt her iki dakikada gs taraftarlarini 20 saniye boyunca gösterdi. bizim taraftarimizin sirf ataklarda gurbetci gencler yazisi gözüktü.
devlet kanali tarafli yayin yapiyorsa daha ne olsun

E. Cumur61
24.12.2009, 02:28
trt cok acemice yayin yapti.pozisyon oluyor kamera baska tarafta, yayin ihalesini almak icin vergi bile aliyorlar vatandastan boyle yayin yapmak icin mi yaziklar olsun.

Yasin Altuntas
24.12.2009, 06:53
Bazi kisiler abartiyor GS Taraftari cok sesli geldigi zaman tabiki göstermeleri lazim bizimkileride bir kere gösterdiler baska dogru dürüst ses cikmadi ama onun icin göstermediler
Hem Yayin Ihalesini kazansalar tabiki bin kat daha iyi Spikerler , Yayinlar yapacaklardir

bordo61
24.12.2009, 11:22
Trt o büyük

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu ruhunu kaybetmiş.

Çok acemice yayın yaptılar.

Bu mantıkla Yayın İhalesini almaları sadece seçim yatırımı olur.

Seçimde birilerine söylenecek artı söz olur

Dursun Kaplan
24.12.2009, 11:27
Çok dandik kamera açıları ve yayın görüntüleri vardı dün akşam.

Yayın kalitesi çok düşük ve berbattı TRT'nin.

Murat Erdem
24.12.2009, 11:49
GS taraftarının desteğini övmekten, maçı anlatamadı kansız spiker.

Yağızhan Sağnak
24.12.2009, 13:07
TRT alsın da millet evinde ailesiyle birlikte izlesin.

Mellih
24.12.2009, 17:40

ben 36 liradan spor paketini izliyorum.. Kamu tarifesinden girmiştim.. Şubatta bitecek. Digitürk alırsa devam ederim..(tabi iyi bi fiyata olursa)

sitelerde yazan haberlere inanma ara müsteri hizmetlerini bana uygun bi fiyat verin abone olayım de, verirler.. yada 9.90 lık paketten gir ilk 1 ay tüm kanalları izletiyor, sonra seni arıyorlar beğendiyseniz size şu fiyata diye..

yayın ihalesine gelince; %90 digitürk % 10 dsmart (Trt-Telekom hakkımda fikrim yok)

bekir61
24.12.2009, 18:26
trt her iki dakikada gs taraftarlarini 20 saniye boyunca gösterdi. bizim taraftarimizin sirf ataklarda gurbetci gencler yazisi gözüktü.
devlet kanali tarafli yayin yapiyorsa daha ne olsun

aynen benimde dikkatimi cekti
ne öyle durmadan sürekli gs taraftarini

ayrica trt beni ses konusunda memnum etmiyor
canli gelmiyor ses bogulmus gibi bana öyle geliyor

Sefa
24.12.2009, 18:31
Ligtv anasının karnından HD yayıncı doğmadı.. :)

6-7 yılda buralara geldiler ki ben hala iyi olduklarını söyleyemem.

Türk Telekom alsın profesyonel yapılanmayı kursun 1 yılda rayına oturtur.

En önemlisi spiker konusu. Kimse spiker işini düşünmesin zira ihaleyi kim alırsa Melih Şendil ve MElih Gümüşbıçak oraya gidecektir. Diğerleri gibi zaten her kanalda var.. :)

Mustafa ÖZDEMİR
24.12.2009, 18:31
trt de taraflı çıktı...

Ilelioglu
29.12.2009, 19:53
Süper Lig şifresiz yayınlanacak

http://www.vatanbir.org/rsm/trt-41-yilini-kutluyor-1233428593.jpg

TRT futbolseverin yüzünü güldürmeye hazırlanıyor.

Gelecek yıl yapılacak olan Süper Lig yayın ihalesine girmeyi planlayan TRT'nin Genel Müdürü İbrahim Şahin'in emriyle çalışma başlattığı bildirildi.

Reklamları kaldırmayı ve programlarda sadece sponsor desteğiyle ek gelir elde etmeyi planlayan TRT'nin lig yayını için birçok farklı firmayla masaya oturarak, kaynak bulmaya çalıştığı ortaya çıktı. TRT'nin Doğan Grubu'nun ihaleye girememe ihtimali üzerine elinin daha da güçlendiği ihalede Çukurova Grubu ve Doğuş Grubu'yla çekişeceği iddia edildi.

NTV Spor ve Lig TV gibi hazır spor kanallarının dışında TRT'nin hali hazırdaki kanallardan bir tanesini spora-futbola ayıracağı bu kanalda, Süper Lig maçlarının dışında birçok Avrupa ve Dünya Ligi maçlarının da naklen yayımlanmasının planlandığı bildirildi.

TRT'nin halihazırda yaptığı programlarda maçların şifresiz yayımı için halkı hazırladığı bildirildi. Spor programlarında yapılan anketlerde vatandaşlara maçların şifresiz kanaldan yayımlanmasına ne diyorsunuz diye soruluyor.
Bu arada TRT spiklerleri de yaptıkları anonslarda sürekli olarak, "Zaten Türkiye'de insanlar maça stada gitmiyor. Bir nesil Süper Ligi tanımadan yetişiyor. Dekoder alamayan gençleri kahvelere esir ediyoruz" yorumları yapılıyor. TRT'nin Doguş ve Çukurava grubu ile girişeceği naklen yayın ihalesinde limitinin ne olduğu ise henüz bilinmiyor. Fakat vatandaşların pek çoğunun TRT'nin bu girişimine destek verdiği görülüyor.

Kaynak: haber61.net

Murat'
29.12.2009, 20:18
Ben destek vermiyorum yayınların Trt'den yayınlanmasına.

A.Ali Karanis
29.12.2009, 20:19
Aslında bir anlamda iyi,bir anlamda kötü olacak eğer yayın ihalesini trt alırsa.artık maç izlemek için cafelere,kahvehanelere gitmeye gerek kalmayacak..ancak maç tvde ücretsiz yayınlanıyor diye stadyuma gidecek seyirci sayısında düşüş olacağını düşünüyorum.ha birde bana göre maçı bir toplulukla beraber izlemek daha güzel oluyor,evde tek başına sıkıcı geçer bir maç,eğer birde temposuzsa..hayırlısı olsun diyelim.

Murat'
29.12.2009, 20:20
Stadyumlar yarı yarıya boşalır.Zaten ekonomik kriz var artık hiç kimse maça gitmez.

Yasin Altuntas
29.12.2009, 20:23
TRT´nin kazanmasi bizim icinde iyi olur cünkü o Zaman belki bazi Cekirdekciler evde kalip evden bakar maclari

A.Ali Karanis
29.12.2009, 20:24
Üstteki yazıma ek olarak olumlu kategorisine birde rakip takım maçlarını canlı olarak izleme şansını katabilirim.başkada olumlu bir yanını göremiyorum.

Cafer KILIÇSOY
29.12.2009, 20:28
Futbolu sevmemizde maçları evimize kadar canlı olarak getiren TRT'nin payı çok büyüktür.

Bu yayın ihalesinde futbolun artık kırsal kesimdeki vatandaşlarımıza ve oradaki çocuklara ulaşabilmesi, sevilmesi ve benimsenmesi için kesinlikle TRT'yi destekliyorum.

Statların yarı yarıya boşalacağı fikrine ise kesinlikle katılmıyorum. Gitmeyecek olan zaten 3-5 lira verip kahvede izliyor. Gidecek olanı ise TRT tutamaz.

hamucera
29.12.2009, 20:33
trt maç yayın ihalesini alınca maçları şifreli yayınlayacaktır, bundan hiç şüphem yok

leavemealone
29.12.2009, 20:37
Doğan , Çukurova , Doğuş Grublari trt ye yedirmez böyle önemli ve büyük bir ihaleyi .

Mustafa Çolak
29.12.2009, 20:43
İyi olur, Trübünde çekirdek zevki yapanlar, evinde yapar artık. Doğal olarakta gerçek taraftar çıkar ortaya ;)

Sefa
29.12.2009, 21:12
Şuan da hiçbir kanal maçları şifresiz yayınlayamaz. Bu konuda Federasyon'un kuralı var.

Enes
29.12.2009, 22:34
Bu işten en karlı takımlar çıkacak gibi...

Murat'
29.12.2009, 22:40
Şuan da hiçbir kanal maçları şifresiz yayınlayamaz. Bu konuda Federasyon'un kuralı var.

Bu federasyonun değil Uefa'nın belirlediği bir kural.Aslında kural da değil.Böyle yaparsanız daha iyi olur gibisinden bişey.

Volkan
29.12.2009, 22:42
şifresiz olurasa iyi

trt ye büyük pristij kazandırır

Cafer KILIÇSOY
29.12.2009, 23:05
Bu federasyonun değil Uefa'nın belirlediği bir kural.Aslında kural da değil.Böyle yaparsanız daha iyi olur gibisinden bişey.
Murat UEFA'nın belirlediği kural Avrupa Kupası ve Şampiyonlar Ligi maçlarını kapsar. Ülke içi maç yayınları Federasyonun sorumluluğundadır diye biliyorum ben.

Erdem Koltuk
29.12.2009, 23:06
O iğrenç TRT de maç izlemektense, Digiturk'e aylık 200 tl dahi verebilirim.

Murat'
29.12.2009, 23:07
Murat UEFA'nın belirlediği kural Avrupa Kupası ve Şampiyonlar Ligi maçlarını kapsar. Ülke içi maç yayınları Federasyonun sorumluluğundadır diye biliyorum ben.

Cafer abi ben de söylüyorum işte Uefa sadece şifreli yayınlarsanız daha iyi olur gibi birşey söylüyor.Böyle bir kural yok.Yakın geçmişte 1 tane maç şifresiz yayınlanıyordu Trt'de.

Emre7
29.12.2009, 23:13
Stadyumlar yarı yarıya boşalır.Zaten ekonomik kriz var artık hiç kimse maça gitmez.

geçen gün verildi burada da söylendimi bilmem, manisanın içerde bjk ile oynadığı lig maçı ligtvden yayınlandı, aynı takımların kupa maçı da trt den. Kupa maçının taraftarı daha fazla idi. Ben şunu açık söyliyeyim Trabzon için daha iyi olacaktır. Daha zevkli maç izlenecektir.

OrkHun
29.12.2009, 23:25
İyi olur, Trübünde çekirdek zevki yapanlar, evinde yapar artık. Doğal olarakta gerçek taraftar çıkar ortaya ;)

çok mantıklı bir açıklama

Yasin Altuntas
30.12.2009, 00:04
Ihalenin bu kadar cekismeli gecmesi Takimlar icin büyük kar demekdir

Miraç Atalay Çiftçi
30.12.2009, 00:06
Ihalenin bu kadar cekismeli gecmesi Takimlar icin büyük kar demekdir

Tek doğru bu işte.

Aldığım Medya Ekonomisi dersleri, aldığım birikimler, bildiğim tüm gerçekler böyle bir düzenin olmayacağını işaret ediyor. Olsa dahi kalıcı bir durum olmayacaktır, sonunu kendi başlatan bir sistem olacaktır.

Ahmet Kuru
30.12.2009, 00:15
TRT eğer kalite olarak Kupa maçlarındaki gibi kalitesiz yayın yapacaksa,ben her ay 47 lira Lig tv ye veririm..Helal hoş olsun derim!

Cem Zırıh
30.12.2009, 00:16
Bu aksam enistemle konustum kendisi kanal D genel muhasebe müdürü. Trt'nin ihaleyi buyuk ihtimalle alacagini ve ilk 1 yilini sifresiz yayinladikdan sonra sonraki senelerde sifreli sisteme uygun fiyatlarla gececegini soyledi...

Kubilay ŞAHİN
30.12.2009, 00:32
Yayın İhalesi Ligtv'den Çıkıp Trt'ye Geçerse Sevinirim..

Ligtv'den Çıkıp Dspor'a Geçerse Bizim İçin ve Anadolu İçin Pek İyi Olacağını Sanmam..

Ligtv'den Çıkıp Ligtv'de kalırsa Bir Değişiklik Olmaz..

Bu Sebeple Hem Bizim, Hemde Anadolu klüpleri Açısından Trt'ye Geçmesi İyi Olur.. Böyle Olursa Yayın Kalitesinin Aynı Devam Edeceğini Sanmıyorum.. Eğer Devam Edecekse Hiç Girişmesinler Böyle Bir Girişime..

Gökhan KAN
30.12.2009, 00:39
Derbileri Yalçın Çetin anlatır artık..

Özkan
30.12.2009, 01:37
Sayın Bakan, bir şeyler yapın ve Trabzonspor'un yayın ihâlesinden para almasını engelleyin. Yoksa tarafsızlığınıza gölge düşer.

Dursun Kaplan
30.12.2009, 09:37
Ee TRT'nin bütçesi devletin bütçesi demek.

M.S.SOFU
30.12.2009, 11:28
Ee TRT'nin bütçesi devletin bütçesi demek.
içtiğimiz suya bile vergi koyan,hatta bunu saklamadan ''trt vergisi'' diye alan devletimiz,kusura bakmasın ama lig tv den daha kaliteli,daha fazla anadolu takımının maçının gösterildiği,daha saygın adamların maç anlattığı bir yayını bu halk kitlesinden esirgemez umarım.

murat
30.12.2009, 11:44
Bizim maclari verdikleri surece ligtv de kalmasini isterim. TRT de mac izliyesim bile gelmiyor..

Ömer TOPAL
30.12.2009, 11:48
ne tez unuttunuz LİG Tv nin tezatlıklarını....! LİG TV de capcanlı maç izlemektense TRT de karıncalı izlemeye razıyım....!

Dursun Kaplan
30.12.2009, 11:48
içtiğimiz suya bile vergi koyan,hatta bunu saklamadan ''trt vergisi'' diye alan devletimiz,kusura bakmasın ama lig tv den daha kaliteli,daha fazla anadolu takımının maçının gösterildiği,daha saygın adamların maç anlattığı bir yayını bu halk kitlesinden esirgemez umarım.

Hiç sanmıyorum kardeş. TRT'nin alt yapısı bile yok. Ben TRT'de maç özetlerini bile izlemiyorum. Son Gs maçında ki tarafsız yayınını gördük TRT'nin. Söven Geyse taraftarlarını göstermekten maça bakamadık. Kameramanlar havayı suyu çekmekten kendilerini alamadılar.

Benim gönlüm Digitürk'ten yana. Hele ki TRT'nin bu ayıbını görünce.

murat
30.12.2009, 11:53
ne tez unuttunuz LİG Tv nin tezatlıklarını....! LİG TV de capcanlı maç izlemektense TRT de karıncalı izlemeye razıyım....!

Bende diyorumki, karincali izliyecegime hic izlemem. Demekki gorus farki var. Ayrica Poyrazinda yazdigi gibi son gs macinda gorduk TRT nin yaptiklarini dimi??? hepsi ayni bari kaliteli izliyelim..

Süleyman Eruyar
30.12.2009, 11:55
TRT de maç izlemek mi.... hayırrrrr!!!!!

tutuncuerdem
30.12.2009, 11:55
trt alsın maçları ..rahat rahat seyredelim evimizde...

Sefa
30.12.2009, 13:39
Cafer abi ben de söylüyorum işte Uefa sadece şifreli yayınlarsanız daha iyi olur gibi birşey söylüyor.Böyle bir kural yok.Yakın geçmişte 1 tane maç şifresiz yayınlanıyordu Trt'de.
Hayır, Tff ihale şartnamesine maçların şifreli yayınlanacağına dair madde koydu. Ve bunu yeni koydu senin dediğin olay 4-5 yıl öncesindeydi.

Arif Timurcioğlu
30.12.2009, 13:50
Bende diyorumki, karincali izliyecegime hic izlemem. Demekki gorus farki var. Ayrica Poyrazinda yazdigi gibi son gs macinda gorduk TRT nin yaptiklarini dimi??? hepsi ayni bari kaliteli izliyelim.. Lig tvde Allah için çok kaliteli yayın yapıyor, karanlık ekran izlemekten kablo çıkarıp takmaktan bıktım en son fener maçı örneğidir herkeste aynısı oldu. Sizin paranız olabilir ama çoğu futbol severin evinde lig tv yok, kahve köşelerinde sürünüyor millet. Trtninde karıncalı haline hiç rastlamadım antensiz bile çeken tek kanaldır. :)

ESER
30.12.2009, 14:09
dogan yayin grubunun yasadigi mali sorunlar nedeniyle ihaleye katilmamasi gundemdeymis galiba. hatta medyada daha fazla buyumek degil aksine bazi gazete ve tvleri satacaklar diye duymustum, digiturkun bu ihaleye kazanamayacagi dusunuluyor.,.yani geriye dogus holding ve trt kaliyor..
yayin zihniyeti istanbulun yerel yayin kurulusuymus gibi yayin yapan dogus grubu alacagina iyi yada kotu trtde yayinlanmasi daha hayirli olur diye dusunuyorum. en azindan reyting kaygisi icin aksamdan sabaha uc sulukleri yalamazlar sapur supur.. bu maclar ntvspor da yayinlanmaya baslarsa sadece istanbul endeksli bir anlayisla yapilacak yayinlarla cildirmaktansa devletin kanalinin ufak tefek yanlislarini gormezden gelmeyi yeglerim.. meydan yalama ridvanlara , mustafa doganlara guntekin onaylara kalacak ki,o guntekine teleon da yayin yaptigi donemlerden beri uyuzum.. herkezin tarafsizligini kabul ettigi guntekin zamaninda telegolun ( hani ligde sadece 3 takimin var oldugunu kabul eden yalama programin :)) moderatoruydu,. yani bu zihniyet suan elestirdigimiz digiturkden cok da farkli degil... bunlar gelecegine trt gelsin ...

metinbay61
30.12.2009, 14:09
lig tv yayın kalitesini yeni yeni oturtmaya başladı ama taraflı yayın yaptıkları için pek istemiyorum...öte yandan trt en az 3-4 senede bu kaliteye ancak gelecektir buda pek iyi olmuyor...ama digiturk patronunun 1 milyar da olsa alacağım ihaleyi dediğini okudum yani trt güçlü gibi gözüksede digiturk bu işi kolay kolay bırakmaz...

Arif Timurcioğlu
30.12.2009, 14:11
Bırakın şu lig tvyi fakir fukara maç izlesin biraz.

BAHADIR33
30.12.2009, 14:12
Ertuğrul Özkök'ün gidişiyle birlikte Doğan Medya'nın mali problemleri şak diye çözülebilir.

Burçak
30.12.2009, 14:17
yurt dışında olan arkadaşlar daha iyi bilir.
söylenene göre ingilterde mesela, yayıncı kuruluş tüm maçları verirmiş. isteyen istediğini izleyebilirmiş.
maç oynandığı sırada kesinlikle ekranın sağından solundan yukarıdan aşağııdan ekran daralıp abuk subuk reklam girilmezmiş.
bu gibi çok ayrıntı varmış . bi yerde okumuştum. doğrusuda bu.

ESER
30.12.2009, 14:38
Benim gönlüm Digitürk'ten yana. Hele ki TRT'nin bu ayıbını görünce.

bizler degilmiydik daha 2 mac once kendi evimizde oynadigimiz fb macinda , onca emekle yapilan tribun sovunu gostermeyen ve TS taraftarina hareket ceken kufreden bir avuc fbliyi dakikalarca gosteren onlari oven LIGTV ye pisLIG TV diyen onlari kinayan? demekki biz bu uygulamalari hakediyoruz. adamlar bizi yok saymak karalamak icin elinden geleni yapiyor.. yorumculuk yapan sarhos kabzimallari ortada hicbirsey yokken bile bize camur atiyor biz ise destek veriyoruz.. bravo bize.. iste bu yuzden ki o kizdigimiz devletde makara geciyor bizimle.. adamlar biliyo ya bunlar bigun kukrer ikigun kukrer sonra da unutur bi ayar veririz oylarini aliriz diye,, oyle de oluyor.. demekki baskalarina kizmamak lazim..

Mayls
30.12.2009, 16:37
TRT'nin ihaleyi alması daha az yayın geliri anlamına gelmez mi?

Bence iş federasyonda bitiyor. İhale şartları adil belirlenirse ve ilk şartın her hafta 9 maç yayınlanması olursa bir sorun kalmaz diye düşünüyorum. İster Digiturk alsın, ister D-Smart.

murat
30.12.2009, 16:48
TRT yayin ihalesini alirsa zarar yapar. Devlet parayi sagliga egitime harcamali boyle seylere degil.. LIGTV kar yaptigi muddetce neden ihaleye girmesin? Adamlar okadar dekoder satmis sistemi kurmus bunu yapmak icin buyuk yatirim yapmis simdi tam o yatirimi cikartma zamani. Digituk mutlaka girecektir ihaleye ve alacaktir ben baska ihtimal vermiyorum. Sadece her ne pahasina(zararina) olursa olsun almak istiyen baska bir kurum ihaleyi digiturkten alabilir.

Dursun Kaplan
30.12.2009, 16:50
bizler degilmiydik daha 2 mac once kendi evimizde oynadigimiz fb macinda , onca emekle yapilan tribun sovunu gostermeyen ve TS taraftarina hareket ceken kufreden bir avuc fbliyi dakikalarca gosteren onlari oven LIGTV ye pisLIG TV diyen onlari kinayan? demekki biz bu uygulamalari hakediyoruz. adamlar bizi yok saymak karalamak icin elinden geleni yapiyor.. yorumculuk yapan sarhos kabzimallari ortada hicbirsey yokken bile bize camur atiyor biz ise destek veriyoruz.. bravo bize.. iste bu yuzden ki o kizdigimiz devletde makara geciyor bizimle.. adamlar biliyo ya bunlar bigun kukrer ikigun kukrer sonra da unutur bi ayar veririz oylarini aliriz diye,, oyle de oluyor.. demekki baskalarina kizmamak lazim..

Neden yorumu çarpıtıyorsunuz. Ben Digitürk dedim Lig Tv demedim. Kaldı ki TRT'de aynı şeyleri yaptı Gs maçında. Takımımızı daha iyi,daha güzel izlemek için tercihimdir diyorum. Onun dışında beni ilgilendirmez kimin aldığı. Umurumda değil hiç bir kurum. Yeter ki takımımızı izleyelim takip edelim.

Bu ülkede her zaman bize ve anadolu klüplerine karşı bu tarz şerefsizlikler yapılmıştır. Bundan sonrada mutlaka yapılacaktır. İstanbul klüplerine yalakalıktan başka bir şey bilmeyen ezik İstanbul basını bunu yapmaya devam edeceklerdir.

Burçak
30.12.2009, 16:53
TRT'nin ihaleyi alması daha az yayın geliri anlamına gelmez mi?

Bence iş federasyonda bitiyor. İhale şartları adil belirlenirse ve ilk şartın her hafta 9 maç yayınlanması olursa bir sorun kalmaz diye düşünüyorum. İster Digiturk alsın, ister D-Smart.
Para konusunda TRT nin diğerlerinden eksik kalacağını hiç sanmıyorum.
Şuan TV de Canlı Yayını satın alınmış liglere bakın. hepsi TRT de. inanılmaz bir yatırım var Spora.
TRT kısa zaman sonra tek kalabilir..
çok ciddiyim.

murat
30.12.2009, 16:54
söylenene göre ingilterde mesela, yayıncı kuruluş tüm maçları verirmiş. isteyen istediğini izleyebilirmiş.
maç oynandığı sırada kesinlikle ekranın sağından solundan yukarıdan aşağııdan ekran daralıp abuk subuk reklam girilmezmiş.

Evet zaten dekodere para veriyorsun, para verdigin icin reklam girmez araya. Hollandada ornegin devre arasi veya herhangi bir saatte bile reklam sokmazlar yayina dekoderde oldugu icin. Her macin yayinlanir istedigini izlersin.

Ayrica bir arkadas "paran olabilir" demis, evet cok sukur bana yetecek kadar var. Ama ben sunu diyorum devlet 100-200 milyon zarar edecegine hasta olup parasi olmiyan birine harcasin o parayi. Mac izlemek ölüm kalim meselesi degil neticede..

bekir61
30.12.2009, 17:03
trt yaptigmiz koreografileri ligtv den daha fazla gösterir

ESER
30.12.2009, 17:07
Neden yorumu çarpıtıyorsunuz. Ben Digitürk dedim Lig Tv demedim. Kaldı ki TRT'de aynı şeyleri yaptı Gs maçında. Takımımızı daha iyi,daha güzel izlemek için tercihimdir diyorum. Onun dışında beni ilgilendirmez kimin aldığı. Umurumda değil hiç bir kurum. Yeter ki takımımızı izleyelim takip edelim.

Bu ülkede her zaman bize ve anadolu klüplerine karşı bu tarz şerefsizlikler yapılmıştır. Bundan sonrada mutlaka yapılacaktır. İstanbul klüplerine yalakalıktan başka bir şey bilmeyen ezik İstanbul basını bunu yapmaya devam edeceklerdir.

evet yillarca bu ulkede istanbul disinda oynanan futbola haksizlik yapildi, istanbul kuluplerine karsi dik duran takimlarda asagilanmaya calisildi, dikkat edin 3 buyuk propagandasi yoktu istanbul sermayeli medya bu kadar guclenmeden once. digiturk yada herhangi istanbul medyasi bu ihaleyi alinca ayni zihniyet devam eder. cunku onlara gore bu ulkede 3 takimdan baska takim tutulmamali cunku gerisi angarya.. ben de o yuzden diyorum ki trt devletin kanali olmasi onlarin yaptigi gibi kirli bir propaganda yapmasina engeldir, Trt de olasi yapilacak ufak tefek yanlislari gormezden gelebilirim sahsen ama ridvan gibilerin her kurdugu cumleye 3 buyukler propagandasi tikistirma ve ulkenin diger kuluplerini gormezden gelme cabasina mahkum edilmeye tahammul edemiyorum acikcasi,, bu benim gorusum.

Dursun Kaplan
30.12.2009, 17:08
evet yillarca bu ulkede istanbul disinda oynanan futbola haksizlik yapildi, istanbul kuluplerine karsi dik duran takimlarda asagilanmaya calisildi, dikkat edin 3 buyuk propagandasi yoktu istanbul sermayeli medya bu kadar guclenmeden once. digiturk yada herhangi istanbul medyasi bu ihaleyi alinca ayni zihniyet devam eder. cunku onlara gore bu ulkede 3 takimdan baska takim tutulmamali cunku gerisi angarya.. ben de o yuzden diyorum ki trt devletin kanali olmasi onlarin yaptigi gibi kirli bir propaganda yapmasina engeldir, Trt de olasi yapilacak ufak tefek yanlislari gormezden gelebilirim sahsen ama ridvan gibilerin her kurdugu cumleye 3 buyukler propagandasi tikistirma ve ulkenin diger kuluplerini gormezden gelme cabasina mahkum edilmeye tahammul edemiyorum acikcasi,, bu benim gorusum.

Görüşünüze saygı duyarım.

Ama TRT'nin de adil olduğunu hiç sanmıyorum ben.

magicyattara
30.12.2009, 17:13
Eğer söylendiği gibi 40 milyon civarında bir para alacaksak,ihaleyi kim alırsa alsın.
Kulüpler kazansın gerisi önemli değil.

Ancak yeni fiyatla paralel olarak,üyelik fiyatları artar mı.Burası önemli.

Ocak ayında lig tv üyeliğim sona eriyor.
Eğer devam edersem 39.9 dan 44.9'a çıkaracaklarını söylediler.(İtiraz edersem arttırılmayabileceğini söyledi digitürk bayisindeki eleman).
5 liralık bir artış var ve yeni anlaşmamız da 1 yıllık olacak.
Söylenildiği gibi yeni ihaleyle fiyat 2 kattan fazla artarsa ve digitürk te aynı aylık fiyattan devam ederse,ortaya,şu an elde edilen çok büyük bir kârın olduğu,gerçeği çıkar.

ESER
30.12.2009, 17:14
1996 yilinda sampiyonlugu kil payi kacirmamizdan sonra spor bultenlerinde bu linci hissetmeye basladim, bu sanki vay sen nasil olurda sampiyon olmayi bu kadar hakedersin , al sana dergibiydi.. " ve sirada gunun diger gelismeleri " basligi altinda istanbul kuluplerinden sonra hatta araya ankagucu samsunda yerlestirilirdi ki , senin de ondan bi farkin yok der gibi,. bu zihniyete sahip hangi medya futbola hukmederse etsin sonuc degismeyecek.. bugun ekranda gordugumuzde bile moralimiz bozulan ermanlar , tarafli tarafsiz sansallar oraya gececektir ve devran bu devran devam edecek.. en azindan devletin kanali yayinlasin ki yaptigimiz elestiriler dikkate alinsin diye dusunuyorum..

ceserdar
30.12.2009, 17:40
TRT bu işlerin hazırlıklarına çoktan başladı. Harıl harıl yeni vergiler nasıl uydurabiliriz, çaldığımız minareye nasıl bir kılıf uydurabiliriz diye düşünüyorlar. Otomobillerdeki teyplerden aldıkları bandrol vergisi kaldırıldı. Yerine ne geldi? Otomobilin toplam değeri üzerinden bandrol vergisi alınacak. Yani aracınızdaki isterse teyp olmasın, siz varmış gibi bandrol vergisi ödeyeceksiniz. Sırf bu düzenlemeyle, şu andaki otomobil satışları referans alındığında 150,000,000 küsür lira ekstradan vergi geliri sağlayacak TRT.

Ben TRT'nin kapatılmasını değil, direk yakılmasını isteyen bir kişi olarak, isterse TRT maç izleyenlerden para istemesin, hatta üstüne para versin gene de istemiyorum. Fukara edebiyatı yapmaya gerek yok, futbol televizyondan yaygınlaşmaz. Kırsalda futbola olan ilgi artsa ne olacak? Saha mı var, malzeme mi var küçük çocukların futbol oynaması için. Trabzon'da Söğütlü bir de Yavuz Selim'den başka kaç tane saha var amatör futbola hizmet veren? Fenerbahçe, Galatasaray vs Brezilyalı eşeklere para yatırsın diye TRT bizim vergilerimizden para kesmesin. Özel sektör bu iş ne kadar ediyorsa birbirleriyle yarışsın, alsın işi. Sonra Fiyat/Performans açısından en Dünya'daki en kötü lig herhalde Turkcell Süper Lig.

Mesut
30.12.2009, 17:42
trt nin alacağını düşünüyorum inşallahda oyle olur

Sefa
30.12.2009, 17:47
TRT alsa dahi şifreli yayınlamak zorunda. TRT alacağına Digitürk devam etsin. Sanki TRT'nin Ligtv'den farkı var. Unuttunuz sanırım Gs maçında bize küfreden Gs taraftarını öven zihniyeti.

Hiç değilse Digitürk'te kalite var.

28TS61
30.12.2009, 18:29

2001 yilinin son 2 haftasinin görüntüleri.
dönüsümlü yayin nasil yapilirmis görsün bizimkiler.

dakika 1:20 den sonra izleyip dönüsümlü yayin nasil oluyormus görsün ligtv ve digerleri
dakika 3:15 ten sonrasi ise son hafta maclari

komple izlemeye deger bence
EK8iGBw38FA

erkankoc
30.12.2009, 18:58
2001 yilinin son 2 haftasinin görüntüleri.
dönüsümlü yayin nasil yapilirmis görsün bizimkiler.

dakika 1:20 den sonra izleyip dönüsümlü yayin nasil oluyormus görsün ligtv ve digerleri
dakika 3:15 ten sonrasi ise son hafta maclari

komple izlemeye deger bence
EK8iGBw38FA

almanyada eski arena olsun yeni sky olsun bizim turk lig tv yayinindan 100 sene ondeler..butun maclar yayinlaniyo..cogu mac ayni anda basliyo..istedigini secip izliyosun..bir kanalda donusumlu yayin veriyo...lig tv 4 kanala 25 euro aliyo burda..oda futbol olsa..bundesliga butun maclari o paraya izliyosun..

Arif Timurcioğlu
30.12.2009, 22:38
TRT alsa dahi şifreli yayınlamak zorunda. TRT alacağına Digitürk devam etsin. Sanki TRT'nin Ligtv'den farkı var. Unuttunuz sanırım Gs maçında bize küfreden Gs taraftarını öven zihniyeti.

Hiç değilse Digitürk'te kalite var. Trtnin bu maçları alma amacı gençleri kahve köşelerinden kurtarmak yani şifresiz verecek.

Ilelioglu
30.12.2009, 22:42
Eger sifresiz yayin olacak ise, ozaman TRT alsin derim ben...;)

Arif Timurcioğlu
30.12.2009, 22:44
Çoğu kişinin gönlü lig tvden yana anlamıyorum para vermek hoşlarınamı gidiyo. Hadi ahmet verdi mehmet verdi veremeyen insanlar ne olacak maç izlemek isteyip izlemeyen arkadaşlarımız abilerimiz ne olacak.

Lig tvnin rezaletlerinden dolayı dekorderleri atalım diyenlerin çoğu, lig tvci oldu nedense birde bunu anlamak zor tabi.

Ilelioglu
30.12.2009, 22:49
Çoğu kişinin gönlü lig tvden yana anlamıyorum para vermek hoşlarınamı gidiyo. Hadi ahmet verdi mehmet verdi veremeyen insanlar ne olacak maç izlemek isteyip izlemeyen arkadaşlarımız abilerimiz ne olacak.

Lig tvnin rezaletlerinden dolayı dekorderleri atalım diyenlerin çoğu, lig tvci oldu nedense birde bunu anlamak zor tabi.

Bugün TRT'yi istemeyenler yarin öbür günü LigTv'yi yerden yere vuracak;

Bu is böyle...:cool:

Sefa
30.12.2009, 23:07
Trtnin bu maçları alma amacı gençleri kahve köşelerinden kurtarmak yani şifresiz verecek.
Tff'nin ihale şartnamesinde şifresiz veremezsin yazıyor açık ve net ;)

Kubilay ŞAHİN
30.12.2009, 23:17

Hiç değilse Digitürk'te kalite var.

Kablo Tv'de de Şifre Getirilmesi Zorunlumu Bu Yasaya Göre..

İllede Uydudan İzleyeceğiz diye Bir Kaide yok..

Özkan
30.12.2009, 23:19
Tüm maçlar yayınlanmalı ve yayın şifreli olmalıdır. Ayrıca yayın kalitesi için standartlar belirlenmeli ve şartnâmeye konmalıdır.

Yayın şifresiz olursa ve tüm maçlar yayınlanırsa çoğu kulübün stad geliri sıfıra düşer.

Ömer TOPAL
30.12.2009, 23:35
biz çocuklugumuzda ögrendik futbolu...Trabzonsporu...fenerinide tanıdık beşiktaşınıda galatasarayınıda....rizesporları samsunsporları ve niceler...ama hafta sonu oldumu evde tv de maç izlenirdi...böyle böyle edindik bu sevdayı...Ama malesef şifreli yayın devam ettikce yeni nesil bu sevgiden mahrum kalıcak..Evinde dekoder olan izleyecek olmayanın çocugu dizi izlesin..bence TRT bu işi alıp dekodersiz yaparsa bu ülkeye çok büyük bir faydası olacak...en azından çocuklarımız Aşkı Memnu izleyerek büyümektense Maç izlesinler daha iyi....

ceserdar
30.12.2009, 23:46
Arkadaşlar fukara edebiyatı yapmayın. TRT'nin ne işi var böyle şeylerde? Milyonlarca Amerikan Doları, hem de milletin cebinden çıkan paralar Fenerbahçe'nin eşek Brezilya'lılarının, Galatasaray'ın artist yıldızlarının hatta Trabzonspor'un saçma sapan transferlerinin cebine gidecek. Futbolu hiç sevmeyen adamın da parası gidecek, sevenin de. Madem şifresiz yayınlanacak onu da özel sektör yapabiliyorsa yapsın. TRT'nin bu işlere bulaşması yanlış.

TRT'nin madem bu kadar parası var, dolaylı olarak madem devletimizin bu kadar kaynağı var, gitsin her ilçeye spor tesisi kazandırsın. Çocuklar evlerde kıçlarının üzerinde oturarak değil, yeşil sahalarda koşarak futbol sevgisi kazanır. Sporun insan sağlığına izlenerek hiçbir etkisi olmaz.

Ben şifresiz yayına karşı değilim. Bunu TRT'nin yapmasına karşıyım. Madem bu kadar para var, tesis yap arkadaşım. Allah aşkına Trabzon gibi bir yerde bir tane Söğütlü'de bir tane de Yavuz Selim'de amatör futbola hizmet veren tesis var. Başka neresi var? Madem TRT ülke yararına bir iş yapacak, gitsin bu parayla her ile spor tesisi kazandırsın. Brezilyalı eşeklere AUDI Q7 parası değil.

lazibere
30.12.2009, 23:48
Çok güzel bir başlık olmuş, teşekkürler

Arkadaşla, günümüzde dünya futbolu hızla sermayenın sınırlarının olmadığı ve reklam sektörünün en yagın ve en pahalı olarak kullanldığı bir sektör.. Bu açıdan bakıldığında mılyar dolarlaın konuştuğu bir sektör...

Futbol izlemeyi çok seven ama tv. yorumlarını hemen hemen hiç dinlemeyen birisi olarak, maçların şifresiz bir kanaldan verilmesinin şahsi anlamda ekonomık bir getiris olacağını düşünüyorum.. ama benım değinmek istediğim konu bambaşka...

Bu düşüncelerim sizlere biraz utopik gelebilir ama açıkçası bi çok alanda spekülasyonların yaratıldığı ülkemde bu konudakı fikirlerimi duyduğunuzda size de pek mantıksız gelmeyecek..

Futbol bir endüstri olmakla beraber aynı zamanda ülke siyasetinin, halkı dizginlemek ve gündemı değiştirmek için çok sık kullandığı bir argumandır da.. Bu anlamda futbolun her zaman toplumların ilerlemesinde son derece uyuşturucu etkisi olduğutüm bilim kuramcıları tarafından da dile getirilmektedir....

Bu anamda bu taktikler ülkemizdeçok sık kullanılmakta... Terorole mucadelede Türkiye kupası final maçının Diyarbakırda oynanması... İstanbul takımlarının Doğu bölgelerinde top oynaması gibi.. hatta Dunya Kupası elemelerinde Türkiye- ermeniztan eşleşmesinin ve maçların oynanma tarhlerinin de Ermeniztanla yapılan sınır kapılarının açılması müzakerlerinin takvimine göre ayarlanması da bence tesadüf değil... Hatta kıbrıs da muzakerler yapılırken Trazbzonspor- anartosis famagusta eşleşmesi ve peşinden de yine bir Guney kKıbrıs Rum takımın beşiktaşla eşleşmesi hiç de tesadüf değildir.. Bu anlamda ülkeyi yonten siyasilerin futbolu her zaman olumlu veya olumsuz manada kullandıkları dunya örnekleri ile de ortadadır...

Son zamanlarda demokratik açılım süreciyel ülkede cereyan eden siddetli gerlimler, yer yer doğu illerimizdedevam etmekte ve bu şiddet gösterilerin artarak gelişeceği öngörülmekteir... kabul edersiniz kı , her zaman ( ben doğduğumdan beri) zor bir donemden geçmektedir lafları ayyukta..

Bu anlamda devleti yonetenlerin fikri.. halkı bu artan siyasi etkenlerden uzaklaştırqacak onlara daha fazla konuşacakları argumanlar vermektir.. Bu anlamda da TRT nın maçları şifresiz verme fikri geliştiğini düşünüyorum.. İnanları kahve köşelerinden uzaklaştırmak amacıyla böyle bir yayın ihalesine girecek kadar humanıst bir devletimiz yok... Burdakı amaç tek kelimeyle budur... Hatta biraz daha ileriye gideceğim ve gelecek sezon... bol tartışmalı... çok sık hakem hatalrının olduğu ve bol tartışmalı bir lig bizi bekliyor....Futbolda kavga ne kadar çok olursa, insanlar günlüksorunlarını unutmayacak ve ülkenın gerçek gündmeınden uzaklaşacaktır... Ekonomı, iş, aş meseleleri 2.3 plan gerieyecektır.. bu anlamda Futbol her zaman derde dermandır....TRT de yayınlanacak maçlarla hayatında maç seyretmemeiş kişilerd e bu tatışmanın içine çekilecek ve ülke suni gundemleri konuşacak....Sadece maç yayınları ıle değil onumuzdekı yıllarda tvlerde kı tartışma programları da hızla artacak ve saatlerce sürecek... Bu anlamda futbolun bir Afyon olarak toplumların uyuşturulması için kullanılmasına karşıyım...

Biraz abartılı bulabilirsiniz ama bugunun sabah kuşağındakı evlendirme programlarının amacı neyse futbol da aynı şekılde kullanılacak...

Gerçi bu zamanda bu tip mevzuları açık sesle dillendirmek de tehlikeli ya, kim kimi dinliyor belli değil...:))))

Kısaca; Kımse futbolu para vererek seyretmek istemez. şifresi bir şekılde dekoder parası vermeden maç izlemeye kımse hayır diyemez... Ama birbaşka gerçek de... Gerçek değerinin üzerinde paraların döndüğü sektörde... kamu'nun yanı sizin bizim verdilerimizle kurulan ve aykata devam eden bir devlet kanalının bu parayı vermesi de çok gerçekçi değil.. Biz fatih terımın aldığı maaşı konuşmuyormuyduk:)))

Bu bile tek başına az once söylediğim teorimi haklı çıkartmak için değecek bir harcamadır...

Burası Türkiye.. Kımın eli kımın cebınde belli değil..

Saygılar

Ömer TOPAL
30.12.2009, 23:54
Arkadaşlar fukara edebiyatı yapmayın. TRT'nin ne işi var böyle şeylerde? Milyonlarca Amerikan Doları, hem de milletin cebinden çıkan paralar Fenerbahçe'nin eşek Brezilya'lılarının, Galatasaray'ın artist yıldızlarının hatta Trabzonspor'un saçma sapan transferlerinin cebine gidecek. Futbolu hiç sevmeyen adamın da parası gidecek, sevenin de. Madem şifresiz yayınlanacak onu da özel sektör yapabiliyorsa yapsın. TRT'nin bu işlere bulaşması yanlış.

TRT'nin madem bu kadar parası var, dolaylı olarak madem devletimizin bu kadar kaynağı var, gitsin her ilçeye spor tesisi kazandırsın. Çocuklar evlerde kıçlarının üzerinde oturarak değil, yeşil sahalarda koşarak futbol sevgisi kazanır. Sporun insan sağlığına izlenerek hiçbir etkisi olmaz.

Ben şifresiz yayına karşı değilim. Bunu TRT'nin yapmasına karşıyım. Madem bu kadar para var, tesis yap arkadaşım. Allah aşkına Trabzon gibi bir yerde bir tane Söğütlü'de bir tane de Yavuz Selim'de amatör futbola hizmet veren tesis var. Başka neresi var? Madem TRT ülke yararına bir iş yapacak, gitsin bu parayla her ile spor tesisi kazandırsın. Brezilyalı eşeklere AUDI Q7 parası değil.

Pardon ama çocuklar futbolu görmeden bilmeden heves etmez gidip tesiste top koşturacagına, o lanet dizilerde görüp gider komsusunun kızını kenara sıkıstırır...cok özür dilerim ama bu böyle....cocuk bu gördügünü yapar....TRT yayıncı bir kuruluştur...Spor tesisleri yapmak elbet onların işi degil....konuyu baska yerelere çekip yazım üzerinden fikirlerinizi beyan etmeyin...Herkezin görüşüne saygım sonsuz..Sizinde saygınız sonsuz olsun...

ceserdar
31.12.2009, 00:00
Ömer Abi herkese saygım sonsuz, oraya eyvallah da, ben çocukken hiç maç seyretmezdim. Hatta Fransa 98 vardı, ne olduğunu bile tam olarak anlamamıştım o derece. Abime sormuştum o tarif etmişti. Ama sokak arasında çatır çatır Alman Kale, Dokuz Aylık, Japon Kale, Gol Atan Kaleye, Beşlik Sokmaca vs hepsini oynardık sabahtan akşama kadar. Komşularımızın kızları da vardı ama yumurta olmayan bir plastik top gördüğümüzde başka hiçbir şey görmezdi gözümüz. Çocuklar Ömer Üründül'ü, Hakan Şükür'ü, Mahmut Özgener'i görerek futbolu seveceklerse hiç sevmesinler daha iyi. Sonra futbol sahaları çok mu temiz? Her türlü küfür orada. Kim kız arkadaşını alıp rahatça stada götürebilir ki?

Miraç Atalay Çiftçi
31.12.2009, 00:06
Gelişmekte olan ülkelerin hiçbirinin ekonomisinde bu kadar açık varken devlet almadan verecek bir dönüşüm mekanizması yaratmak istemez.
İşi sadece Lig Tv aboneliği olarak görmek yerine yapboz'un tüm parçalarına bakmakta yarar var. Şifreli ya da şifresiz olarak paket satışta tüm maçların yayın hakkının TRT tarafından alınması demek stadyum gelirlerinden, lisanslı ürün gelirlerine kadar birçok kalemde kulüplerin zarara girmesi demektir.
En basit mantıkla...

* Lig Tv gibi piyasanın %75'ine hakim bir dijital yayın kuruluşu karşısında aynı türden bir rakip çıkarsa ancak o zaman egale edilebilir. Yoksa kabloluymuş, karasal yayınmış bunlar hikaye.
* Doğan yaşadığı son fırtınadan de değişimden sonra yine bu işe asılacaktır ama başarılı olamayacaktır.

Arif Timurcioğlu
31.12.2009, 00:10
Tff'nin ihale şartnamesinde şifresiz veremezsin yazıyor açık ve net ;) Tamam sen 18 yaşında trt genel müdüründen daha iyi biliyorsun. Yada o adamda bunu böyle biliyor ama yalan konuşuyor.

Bu devlet kanalı arkadaşlar boru değil gücü var şartnamelerdeki o maddeler özel kanallar içinmi trt içinmi bunuda incelemek gerekir.