PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Öğrenim ve/veya Katkı Kredi Borçlarının Yeniden Yapılandırma.

Ayşe Aygün
17.07.2009, 14:40
Bu forumda çoğumuzun öğrenci olduğunu ve mezun olduğunu bildiğimden.Mutlaka kredi borcu olan vardır.Yasa tam borcu olanlara göre düzenlenmiş. Yararlanmak isteyen arkadaşlar.Web sayfasından müraacat edip ,borç dökümü alabiliyolar.Gözlerinden kaçanalar olabilir.Bence bu yasayı dikkat alıp yararlansınlar. Sonradan ödemek çok zor oluyor.

Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürü Albayrak 10 Temmuz 2009'da yürürlüğe giren 5917 sayılı kanunla, 1 milyon 41 bin kişinin Öğrenim ve Katkı kredisi borçlarında yeniden yapılandırma yapıldığını söyledi.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Genel Müdürü Hasan Albayrak, 10 Temmuz 2009'da yürürlüğe giren 5917 sayılı kanunla 1 milyon 41 bin kişinin Öğrenim ve Katkı kredisi borçlarında yeniden yapılandırmaya gidildiğini söyledi.

Albayrak, Tahsin Banguoğlu Yurdu'nda düzenlediği basın toplantısında 1984 yılından itibaren KYK' ye öğrenim ve katkı kredisi borcu olan ve çeşitli sebeplerden ötürü eğitimlerini tamamladıktan 2 yıl sonra borçlarını ödeyemeyen kişilerin bu yasadan yararlanabileceklerini belirtti.

1 milyon 41 bin kişinin 6183 sayılı kanun gereğince 1984 yılından bugüne 1 milyar 628 milyon TL borçlandığını söyleyen KYK Genel Müdürü Albayrak 5917 sayılı kanunla bu kişilerin borçlarında 1 milyar TL civarında geri dönüş beklediklerini ifade etti.

Albayrak, "Yeni getirilen 5917 kanunla bize geri dönecek paralar üniversiteyi yeni kazanmış gençlerin eğitimleri için kullanılacaktır" dedi.

Kredi borçlarına getirilen kolaylıklar

Yasayla kredilerde yapılacak yeniden yapılandırmanın gecikme zammında olacağını belirten Albayrak, şu bilgileri verdi:

"Bu yasanın yürürlüğe girdiği 10 Temmuz tarihinden önce takibe alınmış olan kişilerin borcunu yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay içerisinde kuruma başvurmaları gereklidir. Ödeme isteğinde bulunanların borçlarının tamamını bir kerede ödemesi durumunda hesaplanan gecikme zammından yüzde 75'i silinir. 12 ay içinde aylık eşit taksitlerle ödenmesi durumunda hesaplanan gecikme zammının yüzde 50'si, 24 ay içinde aylık eşit taksitlerle ödenmesi durumunda hesaplanan gecikme zammının yüzde 25'i, 36 ay içinde aylık eşit taksitlerle ödenmesi durumunda hesaplanan gecikme zammının yüzde 10'u silinecektir."

En son 12 Ekim'e kadar başvuru yapılabilecek

Bu yasadan yararlanmak isteyen borçluların kurumun internet sitesinden başvuru yapabileceklerini söyleyen Albayrak borçluların dilekçeyle de en son 12 Ekim 2009 tarihine kadar ülke genelinde bulunan yurt müdürlüklerine başvurmaları gerektiğini ifade etti
Tercih edilen ödeme planının sonradan değiştirilemeyeceğini dile getiren Albayrak şunları ifade etti:

"Aylık taksitler aksatılmadığı sürece gecikme zammı uygulanmaz. Taksitlerin zamanında ödenmemesi durumunda kurum tarafından Maliye Bakanlığını ilgili birimlerine bildirimde bulunulacaktır. Ödemelerde aksaklık olmaması için Vakıfbank tarafından düşük faizle kredi verilmesi üzerine çalışmalarımız sürmektedir."

Cengiz Çubukcu
17.07.2009, 14:43
Haber için teşekkürler Ayşe, biz de böyle bir dertten muzdaribiz...

TSelif
17.07.2009, 14:46
Allah'a şükür henüz takanağım yok :D
Olsa bile 50-100 hallediyoz Ayşe ile ççç

Ayşe Aygün
17.07.2009, 14:46
xxxxxxxxxxx

Ayşe Aygün
17.07.2009, 14:47
Allah'a şükür henüz takanağım yok :D
Olsa bile 50-100 hallediyoz Ayşe ile ççç

Para ilişkimizi niye yazaysın buraya :)

TSelif
17.07.2009, 14:50
Para ilişkimizi niye yazaysın buraya :)

Yabancı mı var kızım :D
470 lirayı 117 lira mı ödicensin :eek:

Ben de mezun olduktan sonra 2 yıl içinde işe girmeden önce taksitler halinde ödedim çok şükür :)

Faik Yılmaz
17.07.2009, 14:51
İşe girer girmez kağıdım gelmişti hemen ödemiştim. Dekontlarını hala saklarım....

Yalnız dürüst insanların bu kadar ezildiği bir ülke daha yoktur yeryüzünde heralde....

Borcu olanlar ödemesin hiç nasılsa bir gün af çıkar......

( Not: söylediklerimden gerçekten maddi durumu elvermediğinden ödeme yapmayanlar alınmasın lütfen )

İsmail ALİOĞLU
17.07.2009, 14:57
ben 01.12.2009 dan sonra başlıyorum ödemeye.

bu arada parayı peşin verecek olanlardan sanırım faiz alınmıyor. Arkadaşım 1.5 senelik gecikmeyle faizsiz tümünü ödedi.

Ayşe Aygün
17.07.2009, 17:45
İşe girer girmez kağıdım gelmişti hemen ödemiştim. Dekontlarını hala saklarım....

Yalnız dürüst insanların bu kadar ezildiği bir ülke daha yoktur yeryüzünde heralde....

Borcu olanlar ödemesin hiç nasılsa bir gün af çıkar......

( Not: söylediklerimden gerçekten maddi durumu elvermediğinden ödeme yapmayanlar alınmasın lütfen )

Faik kaç kez yazışma yaptım ben dosyamı kaybettiler.Bulamadılar o zaman sacede ana paryı ödeyin dediler bana ana parayı ödedim.Dosyayı bulamadıklarından faizi işletemediler.Doğal olarak faizi kaldı.Bana kağıt bile yollamamışlardı kendi çabalarımla dosyayı buldum.Ama zaten ne zaman ödersem ödeyeyim meblağ aynı olduğundan sorun yoktu.Ama o kadar fazie girmesi onalrın suçu.Birde benim gibi olanlar var.O Yüzden kerdi kullananlar dikkat etsinler.

Cengiz Çubukcu
17.07.2009, 18:05
iş bulamayan bir sürü üniversite mezunu var...önce devlet istihdam sağlasın, sonra alacağının peşine düşsün....

Fatih BALTA
18.07.2009, 10:49
Maalesef yasal tefecilik yapıyor kredi yurtlar kurumu.Bankalardan beter.Gecikme zamları,uygulanan faizler.Okulu bitirince kişi iş bulsada bulmasada duruma göre 5-6 milyar borçla hayata başlıyor.Önüne gelene katkı öğrenim kredisi veren yetkililer neden başbakanlık bursunu dağıtırken bu kadar duyarlı değiller.Okul dönemimden hatırladığım maddi durumu çok iyi olan öğrencilere başbakanlık bursu çıkmıştı.Bu konuda ciddi eksiklikler var.
En azından mezun olan öğrencilere iş bulana kadar bu geri ödemeyi başlatmamaları gerekir diye düşünüyorum.

ilhan
18.07.2009, 10:50
Akşam üzeri biraz bağırayımda kendime geleyim. Soyguncular! ! ! ! !

Murat'
18.07.2009, 10:51
10 Milkyarlık senet imzalamıştım.2013'ün sonunda ödemeye başlayacağız.Bakalım ne olacak.Bizim zamanımızda tamamen silseler gerçekten de çok güzel olur.:D

fincher
18.07.2009, 11:21
Yaklaşık 12000 lira olan katkı ve öğrenim borcumu bir seferde 6400 olarak ödeme konusunda başvurumu az önce yaptım.Şoktayım biri beni tokatlasın :D

Berat
18.07.2009, 11:57
Ben de asteğmenken ödedim, hem de çatır çatır faiziyle birlikte.. Benim kabahatim neydi?

fincher
18.07.2009, 12:09
Bu zihniyetle hiçbirşeyde indirim,faiz affı vs yapılmasın.Kredi kartı borçlarına da yeniden yapılandırılma getirildi,önceden ödeyenlerin günahı neydi.Vergi barışı yapılıyor,vergisini ödeyenlerin günahı neydi.Önceden askerlik 24 aydı,şimdi 15 ay.24 ay yapanların günahı neydi.Uzar gider yüzlerce...
Ben ödedim,ben yaptım,geri kalanlar ne halleri varsa görsün,ne indirim ne af yapılmasın.Canları çıkıncaya kadar faiz işlesin.Bizim Türk insanında böyle bir zihniyet var.Ben şimdi yüzde 75 faiz affıyla borcumu ödüyorum,bikaç sene sonra yüzde yüz indirim yapılırsa yapanlara da ödeyenlere de helal olsun.Ben ödedim geri kalanlar da beter olsunlar diye yaklaşanlar ayıp ediyor,hayatta hergün herşey aynı şartta olmuyor.Şartlar ve fırsatlar sürekli değişiyor.Yakıştıramıyorum böyle ben ödedim geri kalanlar da beter olsunlar diye yaklaşımları...

Samet Türkmen
18.07.2009, 12:23
Devlet bu parayı isteyene veriyor.Verirken de bunu sana verdiğim için mezun olduğunda kesin işin hazır da demiyor. Bence burada devletin yükümlülüğü ödeme kolaylığı getirmesi.

Erdinç Barutçu
18.07.2009, 12:51
Her zaman bu konuda devletten en büyük kazığı yemişimdir ve yine yedim....Bundan 4 yıl önce "haciz korkusuyla" zar zor paramı denkleştirip ödemiştim.Hatta Kredi Yurtlar başkanı televizyonda "af söz konusu değil" demişti...Bende ödemiştim...Şimdi ise ne olduğunu gördük....Arkadaşlar siz siz olun bu fırsatı kaçırmayın....Bulun buluşturun ödeyin....

Coloradoydu
18.07.2009, 19:11
10 Milkyarlık senet imzalamıştım.2013'ün sonunda ödemeye başlayacağız.Bakalım ne olacak.Bizim zamanımızda tamamen silseler gerçekten de çok güzel olur.:D

Geçmiş olsun.

Devlet 4 yılda verdiğini 2 yılda geri istiyor. Geri ödeme tarihine kadar kuruma başvurarak ödemeyi 1 yıl erteletmek mümkün. Ancak 1 günlüğüne de olsa sigortalı bir işe girmişseniz erteleme hakkınız ortadan kalkıyor. Ayrıca geri ödeme tarihinden sonra da erteleme mümkün değil.

Bence de herkes borcunu sahiplenmeli, fırsat buldukça ödemeli. Ama borçlu sayısının milyonlara vurduğunu, her geçen yıl daha da katlandığını düşünürsek, hiçbir iktidarın icra takibi başlatmaya cesaret edebileceğini zannetmiyorum. Bu mesele artık borçluların vicdanına kalmış.