PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Akaryakıtta Pompa Fiyatına Fahiş Zam ÖTV ZAMI

bunyamin55
16.07.2009, 11:26
EPDK, bugün için, akaryakıt bayi tavan fiyatını 95 oktan kurşunsuz benzin için litrede 2,93 liradan 3,16 liraya, motorinde 2,35 liradan 2,53 liraya, kırsal motorinde ise 2,22 liradan 2,40 liraya yükseltti.

Bazı akaryakıt ürünlerinde yapılan düzenleme ile ÖTV tutarları şöyle belirlendi:

Akaryakıt ürünü (Eski) (Yeni)
--------------- -------- -----------
Kurşunsuz benzin 95 Oktan (litre)......1,4915 1,6915
Kurşunsuz benzin 98 oktan (litre)......1,6135 1,8135
Motorin (litre)...............................1,0045 1,1545
Kırsal Motorin (litre).......................0,9345 1,0845
LPG (otogaz) (kg)..........................0,9980 1,0980
LPG (diğerleri) (kg) ......................0,9300 1,0300

Buyrun burdan yakın.

OLCAY ÇAKIR
16.07.2009, 11:44
Oysa seçim zamanı heryerden PETROL ve BOR fışkırıyordu:)

Kapanmadan yazayım:)

ummufarah
16.07.2009, 12:03
18 yaşına basan bir kızın sağlık sigortasını kesen,yani sinekten yağ çıkarabilir miyimin hesabını yapan bir gelir sisteminde bu ÖTV fiyatlarını normal karşılamak lazım..Bu saçmalık dünyanın hiç bir ülkesinde yok herhalde..Biz bunları hakedecek ne yaptık bilmiyorum..

Sıfır araba alayım diyorum..Sıfır arabada 12 milyar ÖTV istiyorlar..
Sonra MTV geliyor.Kaskosu,sigortası,ÖTV'li benzini derken araba alma fikri kalmıyor insanda..:)

Hüseyin Bağdat
16.07.2009, 12:06
Kapanmadan bende yazayım:) parmakla bal verdiler kepçe ile alıyorlar...

28TS61
16.07.2009, 12:09
daha cok vergi görürüz bu gidise. dua edelimde alip verdigimiz nefesimize bari vergi cikarmasinlar

Adem Erdoğan
16.07.2009, 12:13
daha cok vergi görürüz bu gidise. dua edelimde alip verdigimiz nefesimize bari vergi cikarmasinlar

ona da 50 kr zam geldi geçen günlerde.:rolleyes:

Serdar Ersoy
16.07.2009, 12:16
daha nerden vergi alıcaklar çok merak ediyorum ala ala bitiremediler milletdeki parayı

Erdinç Barutçu
16.07.2009, 12:19
Demek ki EPDK'nın benzin istasyonlarına "fiyatınızı düşürün diye" neden baskı yaptığı anlaşıldı :) Çünki esas bindirmeyi kendi yapacakmış :D

UmutBaykan
16.07.2009, 12:28
Bakalım daha ne kadar soyacaksınız bu ülkeyi,yazık milleti canından bezdirdiniz...

Çetin
16.07.2009, 12:32
dünyayla bir konuda uyuşursak kafamı keserim :) her yerde pertol fiyatları azalırken ne mantıkla bizde artar anlamak imkansız.

Atalay
16.07.2009, 12:53
Yarın çıkıp maliye bakanı deseki kafam bozuldu benzinin litresi 5 milyon....

3 Gün caz yaparız dördüncü gün susarız....

Bu millete dünyanın en phalı benzini az bile....

İnşallah diğer ürünlerdede rekorlar kırarız...

Kadir
16.07.2009, 12:56
İyi , iyi , çok iyi ..

Melek
16.07.2009, 12:59

Kesinlikle sana katılıyorum abi ..

Travelair
16.07.2009, 13:03
ÖTV %67'ye vardı deniliyor. Bir de deniliyor ki vergiden vergi kesiliyor. Bu yasalara uygun mu?

Faik Yılmaz
16.07.2009, 13:06

Aslında 5 milyon olması lazım abi... bu tepkisiz millete az bile 3 ytl filan.....

batıda bir yerde böyle bir zam olsaydı dünyayı başlarına yıkarlardı.. Fransada çiftçilerin binlerce traktörle yolları kapatmalarını hatırlıyorumda neden sürekli zam yediğimizi daha iyi anlıyorum.....

BİZE HER ŞEY MÜSTEHAK ABİCİM.....

KUTADGU
16.07.2009, 13:26
Bu benzin fiyatları nedeniyle oluşacak kendi cebimizdeki kriz, ne yazık ki, bizleri teğet geçmeyecek.

Artık değdirip de geçmeyecek, ne yapar bilemem?

ummufarah
16.07.2009, 13:28
ÖTV %67'ye vardı deniliyor. Bir de deniliyor ki vergiden vergi kesiliyor. Bu yasalara uygun mu?

Hangi yasaya?:)

Ötv'den KDV alınıyormuş..:cool:

Fatih Yücel
16.07.2009, 13:28
İstanbulun ulaşımında önemli rolü olan metrobuslerde aktarma olayı kalktı....

Dursun Kaplan
16.07.2009, 13:37
Har vurup harman savurdukları maliyede ki açık paraları,böyle halkın sırtından kapatmaya çalışan bir zihniyete sahibiz.

Ve bu zihniyette ki ülke yöneticileri Avrupa Birliği denen şeyden bahsediyorlar. Siz böyle haince işlevlerinize devam edin. :alkış:

Bekir
16.07.2009, 13:37
Oysa seçim zamanı heryerden PETROL ve BOR fışkırıyordu:)

Kapanmadan yazayım:)
Abi kusura bakma ama haberi biraz yarım okumuşsun...
O cıkartılan petrollerin gelirlerine dokunulmuycagı acıklaması yapıldı,oradan gelen gelir ile Karadenide petrol cıkarılıcak,Bunun anlasması bile Brezilya ile yapıldı...
Hep eleştirelim ama yapılanları da goz onunde bulunduralım...
Daha once kırıklardan yuruyemedim mahallemde şimdi her yer dümdüz cok güzel,daha once copten sokakların gozukmedigi mahallemde şimdi hiç çöp yok..
İstanbulun her yerinde ucretsiz Kadın Meslek Egitim Kursları,Ucretsiz spor salonları,ucretsiz fizik tedavi merkezleri ve daha bircok şey bulunuyor...
Nukleer enerji anlasması Rusya ile yapıldı,en sonunda Nukleer Enerjimiz de olucak,50 ye uretiyosak 1e ureticegiz elektirigi....
Onceden pısırık oldugumuz dıs siyasette şuan gayet aktif durumdayız.
Bm Guvenlik Konseyine girdik,bircok ulke lafımızı dinler oldu...
Daha bircok sey oldu şimdi bunları yazmakla bitmez ama bazı şeyler tam olarak rayına oturtulamadı,bunlar da zaman ile olucak....
Gelişiyoruz ama kimse farkında degil...

Kadir
16.07.2009, 13:39
Bu benzin fiyatları nedeniyle oluşacak kendi cebimizdeki kriz, ne yazık ki, bizleri teğet geçmeyecek.

Artık değdirip de geçmeyecek, ne yapar bilemem?

http://www.penguen.com/content/Kapak/penguen_kapak349.jpg

Hüseyin Bağdat
16.07.2009, 13:39
Biz o hale geldikki yapılan her zammı uslu uslu içimize sindirdik. İki gün kontak kapatma eylemi yapılsa kaç kişi katılır acaba. Benzin fiyatı çok yüksek deriz ama trafikteki araba sayısı hiç eksilmez aksine artar...

Arabalardaki ötv fiyatlarını indirdiler millet sahipsiz mal misali galericilere hücüm etti,hükümette bunu karşılıksız bırakmadı:D

Hüseyin Bağdat
16.07.2009, 13:41
O cıkartılan petrollerin gelirlerine dokunulmuycagı acıklaması yapıldı,oradan gelen gelir ile Karadenide petrol cıkarılıcak,Bunun anlasması bile Brezilya ile yapıldı...
Daha once kırıklardan yuruyemedim mahallemde şimdi her yer dümdüz cok güzel,daha once copten sokakların gozukmedigi mahallemde şimdi hiç çöp yok..
İstanbulun her yerinde ucretsiz Kadın Meslek Egitim Kursları,Ucretsiz spor salonları,ucretsiz fizik tedavi merkezleri ve daha bircok şey bulunuyor...
Nukleer enerji anlasması Rusya ile yapıldı,en sonunda Nukleer Enerjimiz de olucak,50 ye uretiyosak 1e ureticegiz elektirigi....
Daha bircok sey oldu şimdi bunları yazmakla bitmez ama bazı şeyler tam olarak rayına oturtulamadı,bunlar da zaman ile olucak....

En son açıklanan işsizlik oranını yazmayı unutmuşsun:)

Kadir
16.07.2009, 13:42

Gözleri var görmezler , kulakları var duymazlar .

Fatih Yücel
16.07.2009, 13:43

İstanbulda yaşıyorsun bunların hepsi çağın getirmiş oldugu ilerlemem bunların hepsi insanların bu topraklar üzerinde yaşaması için gerkli olan şeyler...

sen onu bırak senin ilçene yapılan bir metro inşaatının ihalesinde belediye nasıl oyunlar çevirdi ve takılıp sökülen raylar neler neler bana hiç kimse bir devlet adamının işini düzgün yaptıgını vede haram yemediğini söylemesin..

sen bir nebze kendini avutuyorsun.

Fatih Yücel
16.07.2009, 13:47
Biz o hale geldikki yapılan her zammı uslu uslu içimize sindirdik. İki gün kontak kapatma eylemi yapılsa kaç kişi katılır acaba. Benzin fiyatı çok yüksek deriz ama trafikteki araba sayısı hiç eksilmez aksine artar...

Arabalardaki ötv fiyatlarını indirdiler millet sahipsiz mal misali galericilere hücüm etti,hükümette bunu karşılıksız bırakmadı:D

abi bunlar o kadar kansız ki sen kontak kapama eylemi yapsan toplu taşıma araç sayısını düşürürler ve yine olan vatandaşa olur bunlar o kadar kansızlar.....

Bekir
16.07.2009, 13:51
Neymiş işsizlik oranı??
Bu sadece bizde olan bişi mi??
Amerika'da işsizlik %10'u geçmişken,Almanyada işsizlik %10'a dayanmısken,Bizdeki işsizlik oranı gayet normal olan bişi..
O işsizligin cogalma nedeni tamamen global ve zengin iş adamları destekli,yurtdısından alım olmadıgı için uretim yapamıyoruz,uretim olmayınca
da işsizlik artıyor..
Ama o televizyolarda krizden bahseden iş adamları işci cıkarıcaklarına işci almayı deneseler bunlar boyle olmaz ama gerçi işci alırlarsa servetlerini ikiye katlıyamazlar...

İstanbulda yaşıyorsun bunların hepsi çağın getirmiş oldugu ilerlemem bunların hepsi insanların bu topraklar üzerinde yaşaması için gerkli olan şeyler...

sen onu bırak senin ilçene yapılan bir metro inşaatının ihalesinde belediye nasıl oyunlar çevirdi ve takılıp sökülen raylar neler neler bana hiç kimse bir devlet adamının işini düzgün yaptıgını vede haram yemediğini söylemesin..

sen bir nebze kendini avutuyorsun.
Bu cag,bu gelişim neden son 6 7 sendir var,neden ondan once bu cag gelişmiyo muydu??
O takılıp sokulen raylar ihale ile alakalı bişi,yeni belediye orda yapılan ilk ihalenin yanlıs olduguna karar verdi ve yeniden başlattırdı bence de en iyisi buydu yapıcaksan dogru yapıcaksın...

ceserdar
16.07.2009, 13:52
İstanbul bence Avrupa'nın en kötü kentlerinden birisidir. En işlek ve göz önündeki yerlerdeki kaldırımlar bile düzgün değil. Evet yeni olabilirler ama yeni olması ile düzgün ve özenli olması arasında dağlar kadar fark var. Yollar zaten Türkiye kabartma haritası gibi çoğu yerde. Evet her tarafta yeni kaldırım taşları döşeniyor, yollar yapılıyor ama hiçbirisi fonksiyonel değil. Kendinizi bir an tekerlekli sandalyede düşünün ve etrafınızdaki yollara, kaldırımlara bakın. Gözünüz tek başınıza o yollardan kaldırımlardan geçmeyi yer mi?

Fatih, sen sanırıım Habipler - Topkapı hattından bahsediyorsun. Eğer o hat inşaatının sürdüğü 5 senede insanların trafik sıkışıklığından dolayı harcadığı fazladan akaryakıt toplamda 10 Milyon $'dan fazla değilse ben insan değilim.

Bu kadar akılsız, plansız, bilinçsiz harcamanın açığını kapatmak hepimizin üzerine vazifedir. Yılda bir değişen kaldırımların parasının bu zamlardan çıktığını ne zaman anlarsak işte o zaman adam oluruz.

Kadir
16.07.2009, 13:53
Bu kadar tapmayın ampüle , önümüzdeki seçimde patlayacak .

Adem Erdoğan
16.07.2009, 13:57
Tahran'da uygulanan sistemin İstanbul'da da uygulanması lazım.
Herkese limit koyacaksın ayda en fazla şu kadar benzin alabilirsin diye.
Şu trafikte harcanan zamana bağlı ekonomi ve performans kaybı ve yakıt kaybıyla bir İstanbul daha kurulur.

Paksoy
16.07.2009, 13:58
ülkenin değerlerini sattı,bu ülke hala akepe diyo,benim görmediğim ne var.

Bekir
16.07.2009, 14:02
ülkenin değerlerini sattı,bu ülke hala akepe diyo,benim görmediğim ne var.
Sattıgı degerleri soyler misin??
Ozelleştirmeden bahsediyorsan,git once biraz arastır Tv'den dinleyip buraya yazmakla olmuyor,once arastır Thy'nin ozelleştirmesi ne kadar faydalı olmus,Turk Telekomun ozelleştirmesi ne işe yaramış??
Arastırmadan Tv'den dinledigimizle yetinirseniz,siz daha cok yakınırsınız...

OLCAY ÇAKIR
16.07.2009, 14:05
Kapatılması gerekiyor sanırım..

Uzar bu iş.

KUTADGU
16.07.2009, 14:06
Neymiş işsizlik oranı??
Amerika'da işsizlik %10'u geçmişken,Almanyada işsizlik %10'a dayanmısken,Bizdeki işsizlik oranı gayet normal olan bişi..
O işsizligin cogalma nedeni tamamen global ve zengin iş adamları destekli,yurtdısından alım olmadıgı için uretim yapamıyoruz,uretim olmayınca
da işsizlik artıyor..
Ama o televizyolarda krizden bahseden iş adamları işci cıkarıcaklarına işci almayı deneseler bunlar boyle olmaz ama gerçi işci alırlarsa servetlerini ikiye katlıyamazlar...

Bu cag,bu gelişim neden son 6 7 sendir var,neden ondan once bu cag gelişmiyo muydu??
O takılıp sokulen raylar ihale ile alakalı bişi,yeni belediye orda yapılan ilk ihalenin yanlıs olduguna karar verdi ve yeniden başlattırdı bence de en iyisi buydu yapıcaksan dogru yapıcaksın...

İşsizlik oranı % 14,9.

Bu rakam felaket bir rakam. Neyse konumuz bu değil.

EPDK gösteriş için diyecek ki; ya niye pahalı satıyorsunuz bu benzini arkadaş, düşürün bakalım. Şirketler fiyatları düşürünce de Küttt Vergi Zammı.

Bu ülkede akaryakıta % 67 vergi veriliyor.
Bu daha da felaket bir rakam.

Asıl felaket ne biliyor musun?
Akaryakıt fiyatlarının tüm sektörler için belirleyici olması.
Bütün maliyetleri etkilemesi.
Dolayısıyla yansıması diğer ürünlere de zam olarak geri gelecek.
Eee millette para yok nasıl bu maliyetlerle alım yapacak.
Yapamayacak tabii ki.
Ne olacak ondan sonra.
İşyerleri kapanmaya devam edecek, işsizlik biraz daha artacak.

Ama gelişme var değil mi?

Kadir
16.07.2009, 14:10
Her şey güllük gülistanlıksa bu korku ve panik havası nedir ?

http://www.ensonhaber.com/images/news/183031.jpg

Hüseyin Bağdat
16.07.2009, 14:10
Ozelleştirmeden bahsediyorsan,git once biraz arastır Tv'den dinleyip buraya yazmakla olmuyor,once arastır Thy'nin ozelleştirmesi ne kadar faydalı olmus,Turk Telekomun ozelleştirmesi ne işe yaramış??

Kardeşim, sen hele az biraz büyü askere git gel,evlen çocukların olsun ve iki çocukla işsiz kal,ev kiranı ödeyeme ondan sonra konuşuruz...

Bu örneklerin onlarcası benim çevremde mevcut...

Özelleştirmelerden haber vereyim.ben Kocaeli'nde yaşıyorum. özelleştime konusu en çok burda olduğundan biliyorum. Balkanların en büyük Avrupa'nın sayılı gübre fabrikası(gübretaş) özelleştirildi. Alan kışı sırf limanı için aldı fabrika kapandı işçiler işsiz kaldı( ablam o fabrikada çalışıyordu) Tüpraş,bu fabrikayı biliyorsundur.Özelleştirmeden önce her yıl vergi rekortmeni di özelleştirmeden sonra ilk beşe bile giremedi...

Bekir
16.07.2009, 14:12
İşsizlik oranı % 14,9.

Bu rakama felaket bir rakam. Neyse konumuz bu değil.

EPDK gösteriş için diyecek ki; ya niye pahalı satıyorsunuz bu benzini arkadaş, düşürün bakalım. Şirketler fiyatları düşürünce de Küttt Vergi Zammı.

Bu ülkede akaryakıta % 67 vergi veriliyor.
Bu daha da felaket bir rakam.

Asıl felaket ne biliyor musun?
Akaryakıt fiyatlarının tüm sektörler için belirleyici olması.
Bütün maliyetleri etkilemesi.
Dolayısıyla yansıması diğer ürünlere de zam olarak geri gelecek.
Eee millette para yok nasıl bu maliyetlerle alım yapacak.
Yapamayacak tabii ki.
Ne olacak ondan sonra.
İşyerleri kapanmaya devam edecek, işsizlik biraz daha artacak.

Ama gelişme var değil mi?
Gerekli olan buydu zam yapıldı..
Kriz var,butce acık verdi mecbur olarak bir şeylere zam yapılıcak..
Akaryakıta ve Turizm sektorune zam yapıldı...
Ama bizim medyamız super zam olunca hiçbir şey acıklamadan ülkeyi atese vermesini biliyolar..
Halkımız da harika zam olunca her yerde isyan,neden kimse arabada vergiler kalkınca devletin gelirleri azalıcak diye isyan etmedi??
Gerçi nasıl isyan etsinler o sırada araba almak ile mesgulduler...

Paksoy
16.07.2009, 14:13

:alkış::alkış::alkış: sann bişey demiyorum ,ne desem senn beynini ele geçirmişler zaten

Paksoy
16.07.2009, 14:14
Gerekli olan buydu zam yapıldı..
Kriz var,butce acık verdi mecbur olarak bir şeylere zam yapılıcak..
Akaryakıta ve Turizm sektorune zam yapıldı...
Ama bizim medyamız super zam olunca hiçbir şey acıklamadan ülkeyi atese vermesini biliyolar..
Halkımız da harika zam olunca her yerde isyan,neden kimse arabada vergiler kalkınca devletin gelirleri azalıcak diye isyan etmedi??
Gerçi nasıl isyan etsinler o sırada araba almak ile mesgulduler...

babam çiftçi senle kounşalım şuan da ne durumda olduğumuzu anlarsın koçum benim

Bekir
16.07.2009, 14:15
Kardeşim, sen hele az biraz büyü askere git gel,evlen çocukların olsun ve iki çocukla işsiz kal,ev kiranı ödeyeme ondan sonra konuşuruz...

Bu örneklerin onlarcası benim çevremde mevcut...

Özelleştirmelerden haber vereyim.ben Kocaeli'nde yaşıyorum. özelleştime konusu en çok burda olduğundan biliyorum. Balkanların en büyük Avrupa'nın sayılı gübre fabrikası(gübretaş) özelleştirildi. Alan kışı sırf limanı için aldı fabrika kapandı işçiler işsiz kaldı( ablam o fabrikada çalışıyordu) Tüpraş,bu fabrikayı biliyorsundur.Özelleştirmeden önce her yıl vergi rekortmeni di özelleştirmeden sonra ilk beşe bile giremedi...
O gubre fabrikalarının acık verdigini biliyosundur o zaman..
Devletin fabrikalarında 1 işi 5 kişi yapıyordu,zarar ediyor ozelleştirmek en iyisi...
Tupras hakkında bir bilgi edinemedim şuana kadar...
Ama THY,Turk Telekom,toprakların ozelleştirilmesinin sonuna kadar arkasındayım...

Paksoy
16.07.2009, 14:18
Devletin fabrikalarında 1 işi 5 kişi yapıyordu,zarar ediyor ozelleştirmek en iyisi...
Ama THY,Turk Telekom,toprakların ozelleştirilmesinin sonuna kadar arkasındayım...

gübrenn tek ele geçmesiyle 50kg 20 tl den alırken 5 ayda 50kg 78 tl oldu .olan çiftçiye oldu .işin butarafıda var

Hüseyin Bağdat
16.07.2009, 14:19

Yazdığımı iyi oku. O gübre fabrikası değil Türkiye'nin, Balkanların en iyisiydi diyorum. Nasıl açık veriyormuş anlamadım.

Neyse kardeşim,gerçeklerle ilerde yüz yüze gelmezsin inşALLAH...

Sağlıcakla kal...

Fatih Yücel
16.07.2009, 14:20
Neymiş işsizlik oranı??
da işsizlik artıyor..

oturduğun semte yeni döşenilen kaldırım taşlarının bir kısmı söküldü neden biliyor musun işçilerin parası verilmediğinden işçiler tarafından söküldü ..

Bu ne demek biliyor musun?
Senin tv de izleyip dediğin tabir davos için geçerli orda van minute deyip de milyon dolarlık silah antlaşması imzalamayacaksın israille bunları geçelim ...

Bekir
16.07.2009, 14:21
:alkış::alkış::alkış: sann bişey demiyorum ,ne desem senn beynini ele geçirmişler zaten

babam çiftçi senle kounşalım şuan da ne durumda olduğumuzu anlarsın koçum benim
Ben size Hukumeti savunmuyorum bazı icraatlarını savunuyorum..
Ozelleştirme dediniz,işsizlik oranı dediniz onları savundum..
Benim de Hukumete tepkim olur,şuan secim olsa bu Hukumete oy bile vermem,hatta ailem de bu hukumete oy vermiyo..
Ama her şeyde eleştiriyosunuz,yaptıkları yanlıslar var dogrular var,siz dogruları gormuyosunuz..
Ben bircok yanlıs yaptıklarını kabul edebiliyorum ama siz geliştigimizi,dogruları kabul edemiyorsunuz..

Paksoy
16.07.2009, 14:21
bakan çocuklarının ne işler yaptığınıda şurada biliyosan (ki biliyosundur)söylede görsünler,bu halkı aç bırakıp seçim zamanı kuru ekmekle kandırıp oy almakla nereye kadar

Bekir
16.07.2009, 14:23
oturduğun semte yeni döşenilen kaldırım taşlarının bir kısmı söküldü neden biliyor musun işçilerin parası verilmediğinden işçiler tarafından söküldü ..

Bu ne demek biliyor musun?
Senin tv de izleyip dediğin tabir davos için geçerli orda van minute deyip de milyon dolarlık silah antlaşması imzalamayacaksın israille bunları geçelim ...
İşçilerin parasını devlet vermiyor,ihaleyi alan şirket veriyor..

Bekir
16.07.2009, 14:25
bakan çocuklarının ne işler yaptığınıda şurada biliyosan (ki biliyosundur)söylede görsünler,bu halkı aç bırakıp seçim zamanı kuru ekmekle kandırıp oy almakla nereye kadar
Yazdıklarımı okumuyosun galiba ben sana Hukumeti,Bakanları,Bakan cocuklarını savunmuyorum,yemişim bakanını da cocugunu da..
Ben yapılan bazı şeylerin haksız eleştirilmesine karsıyım...

KUTADGU
16.07.2009, 14:25
Ben size Hukumeti savunmuyorum bazı icraatlarını savunuyorum..
Ozelleştirme dediniz,işsizlik oranı dediniz onları savundum..
Benim de Hukumete tepkim olur,şuan secim olsa bu Hukumete oy bile vermem,hatta ailem de bu hukumete oy vermiyo..
Ama her şeyde eleştiriyosunuz,yaptıkları yanlıslar var dogrular var,siz dogruları gormuyosunuz..
Ben bircok yanlıs yaptıklarını kabul edebiliyorum ama siz geliştigimizi,dogruları kabul edemiyorsunuz..

Türk Telekom'un özelleştirilmesi bu ülkenin yaşadığı en büyük tuhaflıkların başında geliyor.
Ben özelleştirmeye değil peşkeşe karşı çıkıyorum.
Ülkemizde özelleştirme diye bir şey yok peşkeş var.

Neyse
Akaryakıta uygulanan Vergi % 67.
Aman Yarabbi!

Fatih Yücel
16.07.2009, 14:27
İşçilerin parasını devlet vermiyor,ihaleyi alan şirket veriyor..

silah antlaşmalarını da şirketler mi yapıyo ?

insan ların gözünü boyamak kolay oluyor davos fatihiymiş şimdi bişey dicektim haa.....

Bekir
16.07.2009, 14:29
silah antlaşmalarını da şirketler mi yapıyo ?

insan ların gözünü boyamak kolay oluyor davos fatihiymiş şimdi bişey dicektim haa.....
Yuhh artık Silah antlaşması da mı yapmıyalım,az once cagın gerekliliklerinden bahsediyoduk,bu silahlar cagın gereksinim degil mi??

OLCAY ÇAKIR
16.07.2009, 14:31
Bunun kaynağını paylaşırmısın kardeşim.?

Gerçekten öğrenmek istiyorum.

...

Bekir
Türk Telekom'un özelleştirilmesi bu ülkenin yaşadığı en büyük tuhaflıkların başında geliyor.
Ben özelleştirmeye değil peşkeşe karşı çıkıyorum.
Ülkemizde özelleştirme diye bir şey yok peşkeş var.

Neyse
Akaryakıta uygulanan Vergi % 67.
Aman Yarabbi!
Abi Peşkeş,sacmalık derken biraz acıklayıcı olur musun??
Devlet bi ihale yapar,en yuksek teklifi sunan kazanır,aksiyse anlat ben de ogreneyim..

Fatih Yücel
evet ama sen bi gün belki karşı karşıya savaşacağın adamdan silah alırsan bunu nasıl açıklayabilirsin? ki silah üretimi yapabilecek kapasitedeyken....

Adem Erdoğan
16.07.2009, 14:33
evet ama sen bi gün belki karşı karşıya savaşacağın adamdan silah alırsan bunu nasıl açıklayabilirsin? ki silah üretimi yapabilecek kapasitedeyken....

Ne gerek var silah almaya değilmi, "yeraltı zenginliklerimiz" silah ihtiyacını karşılayacak kapasitede.:)

Bekir
16.07.2009, 14:34
Bunun kaynağını paylaşırmısın kardeşim.?

Gerçekten öğrenmek istiyorum.
Türkiye-Brezilya Karadeniz'de petrol arayacak
22 Mayıs 2009 / 18:04
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TPAO ile Brezilya petrol şirketi Petrobras'ın Karadeniz'de petrol arayacağını belirterek, ön incelemelerden ümit verici sonuçlar alındığını söyledi.

Gül, Türkiye ile Brezilya arasındaki ilişkilerin daha ileriye taşınması için her iki tarafta da siyasi irade bulunduğunu ifade etti.
Gül, Türkiye'ye resmi ziyaret gerçekleştiren Brezilya Cumhurbaşkanı Luiz İnacio Lula Da Silva ile Çankaya Köşkü'ndeki baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.
Toplantı öncesinde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile Brezilya petrol şirketi Petrobras arasında Karadeniz'de petrol arama anlaşması imzalandı.
Cumhurbaşkanı Gül, basın toplantısındaki konuşmasına, Da Silva ve beraberindeki heyeti Türkiye'de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladı.
Da Silva'nın Türkiye'yi ziyaret eden ilk Brezilya Cumhurbaşkanı olduğunu ifade eden Gül, aslında iki ülke arasındaki ilişkilerin çok eskiye dayandığını, iki ülke arasında 1927 yılında Dostluk Anlaşması, Osmanlı ve Brezilya imparatorlukları döneminde de 1858 yılında Dostluk, Ticaret ve Seyrüsefer Anlaşması imzalandığını belirtti.
150 YILLIK ANLAŞMA METNİNİ TAKDİM ETTİ
Cumhurbaşkanı Gül, 150 yıl önce imzalanan anlaşmanın bir örneğini ve ilgili dokümanları Da Silva'ya takdim etti. Da Silva da Gül'e sarılarak, teşekkür etti.
İki ülke arasında samimi bir dostluk bulunduğunu dile getiren Gül, Da Silva'nın ziyaretinin iki ülke ilişkilerinde yeni sayfa açacağını söyledi.
Baş başa ve heyetler arası görüşmelerde iki ülke arasında her alandaki ilişkileri ayrıntılarıyla ele aldıklarını anlatan Gül, ''Her iki taraf da ilişkileri daha ileriye taşımak için siyasi iradeye sahip'' diye konuştu.
Cumhurbaşkanı Gül, iki ülke arasında 2 milyar dolar düzeyindeki ticaret hacminin çok düşük olduğunun altını çizen Gül, bu rakamın çok daha yüksek seviyelere çıkarılması için büyük potansiyel olduğunu belirtti.
Gül, THY'nin İstanbul-Sao Paulo direk uçuşlarının ilişkilere önemli katkı yapacağının altını çizerek, her iki şehrin de ait oldukları kıtaya açılan kapı olduklarını kaydetti.
Kültürel ilişkilere de önem verdiklerini dile getiren Gül, 2010 ve 2011 yıllarında her iki ülkede de Türkiye ve Brezilya'nın daha iyi tanınmasına yönelik faaliyetler yapılacağını açıkladı. Gül, ''Brezilya Türkiye'de futbolcularıyla çok iyi tanınıyor. Diğer alanlarda da tanınması için faaliyetleri yapmak gerekiyor'' dedi. ENERJİ İŞBİRLİĞİ Cumhurbaşkanı Gül, TPAO ile Petrobras'ın işbirliğinin çok önemli olduğuna ve 800 milyon dolara yakın yatırım yapılacağına işaret ederek, ''Bu işbirliği sayesinde önümüzdeki yıllarda Karadeniz'deki petrol kaynaklarının çıkarılması mümkün olacak'' diye konuştu.
Brezilya'nın çevre dostu yakıt üretiminde de önemli bir ülke olduğuna dikkati çeken Gül, otomotiv sektöründe yapılan bu örnek çalışmaları Türkiye'nin de değerlendirmesini istediklerini söyledi.
Gül, ticareti artırma konusundaki kararlılıklarını vurgularken, Güney Amerika Serbest Pazarı (MERCOSUL) ile Serbest Ticaret Anlaşması imzalamayı arzusunda olduklarını belirtti. Gül, ''Sayın Cumhurbaşkanı'nın da desteğiyle bu işbirliği yakın zamanda gerçekleşecek ve ticari ilişkiler güçlenecektir'' dedi.
Gül, Da Silva'nın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti de yinelerken, ''Sayın Cumhurbaşkanı sadece önemli bir ülkenin Cumhurbaşkanı değil, aynı zamanda dünyanın en popüler ve en saygın devlet başkanlarından biridir'' diye konuştu.
Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Gül, TPAO ile Petrobras işbirliği konusunda, bu işbirliğinden duyduğu memnuniyeti ifade etti.
Petrobras'ın denizlerin derinliklerinden petrol ve gaz çıkarmakta kendini kanıtlamış bir şirket olduğunu anlatan Gül, şunları söyledi:
''Türkiye coğrafi olarak tüm petrol yataklarının ortasında neredeyse. Kafkaslar, Ortadoğu.. Buralar bize çok yakın. Hatta biz sorarız, 'nasıl çevremizde olur da bizde olmaz' diye. Bunlar Türkiye'de çok konuşulan konulardır. Petrobras ile TPAO Karadeniz'de petrol aramaya başlayacaklar. Ön incelemelerde ümit verici neticeler var. Şimdi araştırmalar geliştirilecektir. Sondajlar, daha ileri testler yapılacak. Zaten bir yere sondaj yaparken önce ön bilgileri alırsınız. Bunlar size yüzde 100 pozitif netice verecek diye bir şey yok. O zaman araştırmaya gerek olmaz. Ümit ederim ki netice çok başarılı olur.''
Gül, ÇYDD Başkanı Türkan Saylan'ın vefatıyla ilgili bir soruyu ise, ziyaretle ilgili soru sorulmasını isteyerek, yanıtlamadı.
İstanbul Haber Ajansı

Cıkarılan petrollerin gelirlerin,Karadeniz,de petrol yatırımlarına aktarılacagını bizzat duydum...İnternette biraz arastırıp bulurum...

OLCAY ÇAKIR
16.07.2009, 14:37
Öğrenmek adına hararetle bekliyorum:)

(paylaştığın yazıda varmı içerik?)

Bekir
16.07.2009, 14:37
Kim biz mi aldıklarımızın uretimini yapıcak kapasitedeyiz:eek::eek:
Bizim urettigimiz silahlar,ancak suikast silahı falan olur...
Şuan için yuksek caplı savas malzemeleri uretmemiz imkansız,tek care satın almak bunu da en iyi nerdeyse oradan alıyoruz...
Uretmemiz için uzun yıllar lazım o uzun yıllar içinde savaş cıkmıcagının garantisini kimse veremez...

Bekir
16.07.2009, 14:43
Öğrenmek adına hararetle bekliyorum:)

(paylaştığın yazıda varmı içerik?)
Paylastıgım yazı sadece Brezilya ile yapılan anlasma..
Ama digerini bizzat canlı yayında dinledim..
Diyarbakır ya da Manisaydı tam hatırlamıyorum..
Ama 'bulunan petrolun kısa vadede faydası olmucak gelirleri ile,Karadeniz petrolune yatırım yapıcagız' falan diyordu,haberini bulamadım daha ama bulursam yapıstırırım...

tamuğ yamtar
16.07.2009, 14:47
trabzonlucocuk;

İyidir midir? Kötü müdür?

Bunlar hakkında yorum yapmayacağım. Nacizane 2-3 bilgi vereceğim.

Telekom ihalesi 6,5 milyar dolar karşılığında yapılmıştır.

İhalenin yapıldığı yıldaki kar 1,7 milyar dolardır.

6,5 milyar dolarda şu şekilde ödenecektir.

İlk yıl 1,5 milyar dolar. Kalan 4 milyar dolarda 1'er milyar şeklinde 4 yılda ödenecektir.

Şimdi yıllık karı 1,7 milyar dolarsa ve ödeme şekline bakarak hesaplarsak Telekom bedavaya verilmiş oluyor.

Ayrıca kasasında da verildiği zaman 2,2 milyar TL bulunmaktaydı.

Ben sadece bilgilendirmek istedim.

Kadrolarda ki şişkinlik konusunda sana sonuna kadar katılıyorum.

Dursun Kaplan
16.07.2009, 14:48
Çoluk çocuklara kaldık. :)

Bekir
16.07.2009, 14:53
trabzonlucocuk;

İyidir midir? Kötü müdür?

Bunlar hakkında yorum yapmayacağım. Nacizane 2-3 bilgi vereceğim.

Telekom ihalesi 6,5 milyar dolar karşılığında yapılmıştır.

İhalenin yapıldığı yıldaki kar 1,7 milyar dolardır.

6,5 milyar dolarda şu şekilde ödenecektir.

İlk yıl 1,5 milyar dolar. Kalan 4 milyar dolarda 1'er milyar şeklinde 4 yılda ödenecektir.

Şimdi yıllık karı 1,7 milyar dolarsa ve ödeme şekline bakarak hesaplarsak Telekom bedavaya verilmiş oluyor.

Ayrıca kasasında da verildiği zaman 2,2 milyar TL bulunmaktaydı.

Ben sadece bilgilendirmek istedim.

Kadrolarda ki şişkinlik konusunda sana sonuna kadar katılıyorum.
Onların verdigi para onemli degil yani şu acıdan onemli degil şirketin cirosu arttıkca aldıgın para da artıyor..
6.5 milyar dolara satılmıs olabilir ama onlar kac milyar dolarlık yatırım yaptılar,Turkiye ozellesmeden once ne kadar kazanıyordu şimdi ne kadar kazanıyor??
Turk Telekomun cirosu o zaman neydi,şimdi ney??
Ozellesmeden once fonksiyonları neydi şimdi ney??
Ozellesmeden once kac kişi adsl kullanıyodu,ozelleştikten sonra kac kişi kullanıyor?*

Yani anlatmak istedigim devlet hep ozelleştirerek karını 6-7'ye katlıyor,hem gelen para ile yatırım olanagı doguyor..
Suan Turk Telekom devletin elinde olsaydı bu kadar gelişemezdi ve bu kadar para kazanamazdı..

Olcay abi dedigim şeyin bulamadım haberini,ama bizzat ben dinledim inanmak size kalmış...

Fatih Yücel
16.07.2009, 15:00
Kim biz mi aldıklarımızın uretimini yapıcak kapasitedeyiz:eek::eek:
Bizim urettigimiz silahlar,ancak suikast silahı falan olur...
Şuan için yuksek caplı savas malzemeleri uretmemiz imkansız,tek care satın almak bunu da en iyi nerdeyse oradan alıyoruz...
Uretmemiz için uzun yıllar lazım o uzun yıllar içinde savaş cıkmıcagının garantisini kimse veremez...
işte bu yapamama zihniyetine bu şekilde geldik kardeşim aza tama eden çoğu bulamaz sen park, yol yapılıyo diye sevinirsen bir sonraki sevineceğin şey lunapark ve otoban olur....

Berk
16.07.2009, 15:04
Dünyada akaryakıt fiyatları düşerken, 'Dünyada akaryakıtı en pahalı kullanan ülke' konusunda liderliğimizi pekiştirmek ve rakiplerimizle aramızı daha da açmak için son derece iyi niyetle yapılmış bir zam.Aynı başarımız işsizlikte de her geçen gün büyümekte.Her türlü berbat konuda liderliğe oynuyoruz.Gurur duyuyor insan..

Bekir
16.07.2009, 15:05
işte bu yapamama zihniyetine bu şekilde geldik kardeşim aza tama eden çoğu bulamaz sen park, yol yapılıyo diye sevinirsen bir sonraki sevineceğin şey lunapark ve otoban olur....
Ben parka yola sevinmiyorum,bunlar daha once yapılmıyodu diye seviniyorum..
Yavas yavas oluyor bu işler silah uretemeden Savunma sistemi kurulmasını bekliyoruz...
Şuan yapılacak ne iyi şey nukleer enerji idi o da yapılıyor...
Beni yanlıs anlamayın böyle hep hükümeti savunuyom gibi....

İşte 2005 yılında yazılmıs Telekomla ilgili yazı..

Türk Telekom özelleştirmesinin ihalesi en sonunda yapıldı. Şimdiye kadar ki görünüşe bakılırsa dedikodusuz, fazla sorun yaşanmayan ve şeffaf bir ihale gerçekleştirildi. Bu nedenle Özelleştirme İdaresini kutlamak gerek.

İhale sonucunu, bu yazının ileriye yönelik arşiv değeri ve referans alacakları da düşünerek bir tekrarlayalım isterseniz. Bugün yapılan ihale Türk Telekom’un % 55 hissesinin blok halde satışı için gerçekleştirildi. Türk Telekom ihalesinde pek çok firma dosya almıştı (http://turk.internet.com/haber/yazigoster.php3?yaziid=11671) ama ihalenin bu son aşamasına 4 firma katıldı. Bu firmalardan 4.150 Milyar $ öneren Koç Caryle grubu ve 3. Milyar $ teklif veren Turktell ortaklığı sabahki oturumda elendiler. Öğleden sonra önce birebir, sonra halka açık pazarlık yapılan 2 firmadan Eti-Salat 6.600 Milyar $’dan yukarı çıkamayınca, Oger Telekom 6.650 Milyar $’lık teklifi ile ihaleyi ve Türk Telekom’un % 55 hissesini satın almaya hak kazanmış oldu.

Bu yazımızda

Türk Telekom Özelleştirme İhalesinin Tarihçesi
Türk Telekom’un değeri nedir?
Özelleştirme şekli (neden % 55 blok ve halka açılma değil)
Özelleştirmeyi kimler, neden istemiyor?
Neden özelleşme?
Serbestleşme – özelleşme ilişkisi
İhaleyi kazanan firma konusundaki görüşler

başlıkları yer alacak..

Türk Telekom Özelleştirme İhalesinin Tarihçesi

İhale hakkında ilk gözden geçireceğimiz konu; Türk Telekom özelleştirmesinin bugüne gelene kadar ki kısa tarihçesi. Türk Telekom özelleştirmesini ülke olarak 1990’larda konuşmaya başladık. Çünkü Dünya’da telekom sektörünün özelleşmesi 1985’deki British Telecom özelleşmesi sonrası ciddi bir şekilde gündemdeydi.

Türk Telekom 1980’lere kadar PTT’nin T’si olarak ve pek kötü bir durumdaydı. O dönemin Telefon sistemi verimsiz ve hizmetler sınırlıydı. Evlere ya da işyerlerine telefon bağlatmanın faturası zaman olarak uzun (10-11 yılları bulabilirdi) ve para olarak epeyce yüklüydü (telefon hatları yüksek ücretlerle satılır, gazetelerin küçük ilanlar bölümünde satılık hat ilanları için ayrı bölüm bulunurdu).

1980’lerden sonra Turgut Özal’ın Başbakanlığı ve Servet Bilgi’nin Genel Müdürlüğü döneminde PTT içindeki Türk Telekom atılım yaptı. Üstelik atılımı yeni teknolojilere yani sayısal santralarla yönelttiler. O yılların Türk Telekom’u ülke için verimli bir insan kaynağı yaratılmasına da vesile oldu.

Ancak 1990’larla başlayan dönemde sürekli değişen siyasal iktidarlar ve ekonomik dengesizlik Türk Telekom’un yatırım olanaklarını sınırladığı gibi şirketin politik hale gelmesine de neden oldu.

İşte özelleştirmenin tartışılmaya başlandığı dönem bu dönemdi. Türk Telekom’un elindeki varlığın değeri o günlerde nasıl hesaplandı bilmiyoruz ama 30 milyar $ olarak telafuz ediliyordu. Ancak Türk Telekom özelleştirmesi o günlerden bu yana sürekli tartışma konusu oldu. Nedenlerine birazdan daha geniş değineceğiz. Çünkü önümüzdeki günlerde bu tartışmaları yaratanların hepsi ayrı ayrı mahkemeye gidecek gözüküyor.

Şirketin özelleştirilmesi için son gerçekleşen öncesi 2 ihale teşebbüsü oldu. 2000 (%20) ve 2001’de (%33,5). Ancak ikisi de gerçekleştirilemedi.

Bekir
16.07.2009, 15:07
Türk Telekom’un Değeri Nedir? (ya da Değer 15 yıl içinde Neden Geriledi?)

Özelleştirmede gecikme Türk Telekom’un değerini önemli oranda geriletti. Bunun önemli nedenlerinden birisi, telekom teknolojilerindeki başdöndürücü hız.

TT’ye 30 milyar $ fiyat biçilen 1990’larda Dünya’da donanım switchler (telefon konuşmalarını yöneten cihazlar) ve bu donanımı üreten Nortel, Alcatel, Siemens, Lucent Technologies türü dev telekom üreticileri vardı. Santral kurmak astronomik rakamlara mal oluyordu.

1995’lerden sonra ve özellikle 2000’lerde artık softswitch olarak adlandırılan ve yazılım (software) ile yaratılan anahtarlama sistemi mevcut. Softswitch fiyatları donanım swicthlere nazaran düşük. Buna ek olarak üreticisinin çok sayıda olması yani rekabet nedeniyle fiyatlar olması gerekenden de düşük. Bu nedenle de yukarda saydığımız ve benzeri dev telekom üretici şirketleri 2000-2001 krizlerini yaşadılar ve hala da yaşamaktalar.

İşte teknolojideki bu değişim TT’nin ederini 30 milyar $’ın altına gerileten baş etken ama diğer bir etken pazarın IP teknolojilerine doğru kayması. İnternet’in 1995’lerden bu yana hızlı gelişimi de, telekom sektöründe IP üzerinden VoIP olarak bilinen teknolojinin gelişmesi paralelinde, irili-ufaklı VoIP operatörleri yarattı. Telefon erişim ücretleri hem bu teknolojinin ucuzluğu nedeniyle, hem de telefon erişimi sağlayan firmaların kendi içlerindeki rekabet nedeniyle eskisine nazaran 1/5 ve hatta 1/10 kat düştü. Bu da klasik telekom şirketlerinin ve dolayısıyla Türk Telekom’un değerlerini düşüren diğer bir faktör.

Türk Telekom özelinde ise sorunların başında 1990’lardan bu yana yatırım yapılmaması geliyor. Son yıllarda değer arttırmaya yönelik olarak yapılan internet yatırımları düşünülmez ise Türk Telekom yatırımları düşük kaldı. Uzman elemanlara yönelik maaşlar da ve eğitime de gerekli özen gösterilmeyince, Türk Telekom teknolojik açıdan geriledi.

Son olarak hatırlatalım; Türk Telekom’un 2004 eylülünde yaptırılan bir varlık araştırması, 2000 yılında 8 milyar $ olan altyapı yatırımlarının, 2004 değerini 4 milyar $ olarak gösteriyordu. 4 yıllık bir sürede bile yarı yarıya azalan amortisman değerinin 1990’lardaki 30 milyar $’ı taşıdığı noktayı göstermesi açısından ilginç.

Sonuç olarak geçen hafta turk.internet.com’da Murat Büke imzası ile yayınlanan Türk Telekom'un Değeri Nedir? (http://turk.internet.com/haber/yazigoster.php3?yaziid=13031) başlıklı yazı zaten rakamı birkaç yönden irdeleyerek (basit hesapla 10, daha detaylı varlıklar hesabıyla 12 milyar $ olarak) isabetli bir şekilde veriyordu. Türk Telekom’un Cuma günü yapılan ihalesinde ortaya çıkan rakam da 12 milyar $ olarak şekillendi.

Turk.internet.com’da mayıs ayı içinde yayınlanan Oger Telekom Genel Müdürü Paul Doany (http://turk.internet.com/haber/yazigoster.php3?yaziid=12748) röportajını dikkatle okuyan okuyucularımız da orada % 55 için önerilecek rakamın 6 milyar $ dolayında olacağını fark etmişlerdir. İhale de sektörün içindeki kişiler tarafından --süpriz olmazsa-- bu rakamlar çerçevesinde gerçekleşecek diye bekleniyordu.

Bekir
16.07.2009, 15:08
Türk Telekom özelleştirilmesinde bugünlerde tartışılmaya başlanan bir konu da "özelleştirme şekli" yani "% 55’inin blok halde satışı" (http://turk.internet.com/haber/yazigoster.php3?yaziid=10214). Bazı finansal analistler de bu konuyu ısrarla soruyor. Neden halka açılma yolu tercih edilmedi de blok halde ve yönetimi verecek şekilde bi özelleştirme modeline gidildi?

Özelleştirme Şekli (ya da Neden % 55 ve Blok Satış)

Öncelikle hatılatalım; Türk Telekom'un özelleştirilmesi için son gerçekleşen ihaleden öncesi 2 ihale teşebbüsü oldu. 2000 (%20) ve 2001’de (%33,5). Ancak ikisi de gerçekleştirilemedi çünkü her iki ihaleye de müşteri çıkmadı.

Müşteri çıkmamasının nedenlerinden birisi, 1990 sonrası tüm Dünya'da telekom şirketlerinin özelleştirilmesi sırasında telekom alanına yatırım yapmak isteyenlerin Doğu Avrupa Telekom firmalarına yatırım yapmaları. Yani pazarın doymuş olması.

Türk Telekom özelleştirmesinin son stratejisini çizenler, blok satışı seçme nedenlerini “Türk Telekom’un daha iyi yönetilmesi ve daha iyi fiyat bulabilmesi” olarak anons etmişlerdi.

Bunun anlamı şu ; Blok halde ve çoğunluk (% 55) hisse ile satılıyor çünkü şirketin yönetiminin değişmesi gerekiyor. Bunun için de alan müşterinin kontrol edemeyecek çok sayıda kişi (yani halka açılma) olması yerine yönetimi yapabilecek tek bir alıcı isteniyor.

Neden yönetimin değişmesi gerek? Bunu inceleyelim…

Türk Telekom yılların alışkanlıkları ile bugüne gelen bir şirket. Bu alışkanlıklar neler?

Şirket özellikle 1990 sonrası siyasi partilerin istihdam deposu olarak kullanılıyor

Bu nedenle benzer şirketlerin 10-20.000 kişilik eleman sayısına karşın Türk Telekom’un 60.000 civarı elemanı var.

Fazla olan 30-40.000 elemanın Türk ekonomisine maaş olarak yükü yıllık toplam 800 milyon - 1 milyar $ civarında.

“Halka açılma”sı ya da “alıcının şirketi yönetemeyecek durumda olması” halinde Türk Havayolları örneğinde olduğu gibi şirketin aynı koşullarının sürmesi anlamına geliyor. Siyasiler şirketi yine istihdam deposu olarak kullanacak ve 10-20.000 elemanla işletilmesi gereken firma zaman içinde 70 – 80.000 gibi eleman sayılarına tırmanabilir (http://turk.internet.com/haber/yazigoster.php3?yaziid=10074)(şu ana kadar gelen tablo bu)
Şirket; maaş politikası nedeniyle uzman elemanları elinde tutamıyor

Turgut Özel döneminin özel şartlarını (maaş-eğitim olanağı) kaybeden uzman kadro 1990’larla birlikte şirketten ayrıldı. Bugün Türk Telekom’un eleman sayısı bir yandan aşırı olarak değerlendiriliyor ama diğer yandan mühendis kadrosu için bu geçerli değil. Türk Telekom’un iştigal konusu nedeniyle en kıymetli olması gereken mühendis kadrosu 60.000 içinde sadece 2000 civarı.

Sayılarının 13.000 kadar olduğu bildirilen ilkokul mezunu Türk Telekom çalışanları 1.200 YTL net civarı maaş alıyor. Tabi ki, ilkokul mezunu ya da ortaokul mezunu ya da üniversite mezunu tüm çalışanların yaşanabilir düzeyde maaş alması istenecek bir şeydir ama ülkemizde asgari ücretin 350 YTL net olması bir yana, Türk Telekom içinde 15-17 yıl eğitim almış mühendis ve diğer idari kadroların ücretleri ile karşılaştırıldığında büyük bir dengesizlik ve de huzursuzluk anlamına geliyor.

Mühendis kadrolarının 1.600-1.800 YTL net civarı olan maaşları, piyasa koşullarının da altında kalıyor. Bu nedenle Türk Telekom son yıllarda kıymetli kadrolarını elinde tutamıyor.
Şirketin yatırımları ve gelecek vizyonu

Telekom alanında başdöndürücü gelişmelerin yaşandığı 1990’ların ikinci yarısı ve 2000’ler bir çok stratejik kararın alınması gereken dönem oldu ama maalesef Türk Telekom atması gereken adımları atamadı.

Bunlar neler olabilirdi?

Örneğin İngiltere – Londra'da oluşturulan LINX’in İngiltere'yi yaptığı gibi (http://turk.internet.com/haber/yazigoster.php3?yaziid=11420) Türkiye’yi bir kavşak noktası haline getirecek bir strateji tespit edilmeliydi. Bu hem para kazanmak, hem de telko-politik açısından çok önemli bir gelişme olurdu. Ama gerek Akdeniz altındaki kablolama, gerek karasal kablolamada, Türk Telekom gerekli yatırımları yapamadı, daha doğrusu kararları alamadı (http://turk.internet.com/haber/yazigoster.php3?yaziid=11857).

Bu söylediklerimizin en önemli nedenlerinden birisi, 90'lı yıllar boyunca sürekli değişen iktidarlar ve bu iktidarların “telekom farkındalık”larının zayıf oluşuydu. Yanı sıra Türk Telekom kadrolarının da yeterli vizyon taşımadığını söylemek hatalı olmayacaktır.

Diğer yandan, Türk Telekom’un 10-15 yıldır sürekli satış – özelleştirme fazında yaşıyor olması, bu firmanın tüm motivasyonunun “fiyatını koruma”ya yönlendirmesine neden oldu (http://turk.internet.com/haber/yazigoster.php3?yaziid=12824). Bu nedenle firma başka alana yani geleceğe odaklanamadı diye de düşünülebilir. Ancak bu motivasyon Türkiye’de yeni şekillenmekte olan özel Telekom sektörünü de derinden yaraladı. Sektörün büyümesi için gerekli adımlar engellendi. Örneğin ISP’ler ADSL satamıyor (http://turk.internet.com/haber/yazigoster.php3?yaziid=11984). Örneğin yıllardır VoIP konusunda “devlet güvenliğini tehlikeye atıyor” dahil pek çok suçla (http://turk.internet.com/haber/yazigoster.php3?yaziid=8319) suçlandılar. Yine örneğin bugün Türk Telekom için TK'dan karar çıkarken, ISS'lerin Metro Ethernet ve CDMA hakları yok (http://turk.internet.com/haber/yazigoster.php3?yaziid=13134). Bir başka çarpıcı gelişmede Aralık-Mart arasında Türk Telekom'un ISS'lere kiralık hat tahsislerini durdurmasıydı (http://turk.internet.com/haber/yazigoster.php3?yaziid=12278). Sonuç olarak 1 yıl içinde satış aşamasına gelen çok büyük firmalar (bugün ismini bildiğiniz hemen hemen tüm telekom firmaları ve ISS’ler satılık) var.. Türk Telekom sektörü şu anda bitkisel hayatta. Bunu özellikle ISS servisi alan okuyucularımız biliyorlar.

Oysa aynı dönemde örneğin Yunan Telekom, içinde Gürcistan, Yemen gibi ülkelerin de bulunduğu 12 ülkede yatırım yaptı ya da telekom şirketlerine ortak oldu. Yine aynı dönemde karasal kablolamada Yunan Telekom öne geçti. Öyle ki, Türk Telekom’un son karasal hat ihalesine Yunan Telekom’un verdiği teklif şaşkınlık yaratacak kadar düşüktü.
Şirketin Alımları – Yatırımların gerçekleştirilmesi

Şirketin alımları konusunda da sorun var. Bu hem Türk Telekom kadrolarının, hem satıcı firmaların hem de kullanıcıların şikayet ettiği bir büyük sorun halinde.

Türk Telekom kadroları şikayet ediyor, çünkü gerekli yatırımları Devlet İhale Kanunu’na tabi olmak nedeniyle gereken hızda gerçekleştiremediklerini söylüyorlar. Bunun en vahim örneği ADSL ihalesinde görüldü. İlk ihalenin yapılması (satıcı firmaların haksızlık var iddiaları nedeniyle) 2 yıl süren muhtelif iptallerden sonra ancak 2003 haziran'da yapılabildi.

Öte yandan satıcı firmalar, haklı olduklarını iddia ederek her seferinde ihalelerdeki olumsuzlukları ve iddiaları dile getiriyorlar.

Nitekim kullanıcılar açısından bakıldığında 1998’de kurulan Turnet altyapısı ve 2003 aralıkta kurulan NEC portlar bunun en yakın 2 örneği. Her iki ihale de bir takım söylentilerle ilişkilendirilmişti.

30 milyon $’a kurulan Turnet altyapısındaki switchler, kullanıcıları epeyce üzdükten ve kurulduktan 1,5 yıl sonra Alcatel’e kesilen 7 milyon $ ceza ile tamamen değiştirilmek zorunda kalınmıştı. Yine 2003 haziranında 120 $ birim fiyatla satın alınan 60.000 adet ADSL port’un sorunu halen sürmekte (http://turk.internet.com/haber/yazigoster.php3?yaziid=9008) (aynı yılın aralık ayında yapılan ihalede portlar Alcatel’den 90 $ birim fiyatla alındı). Nitekim geçen hafta yayınladığımız D-LİNK, ADSL'de NEC-TI Sorunlarını çözen İlk Üretici (http://turk.internet.com/haber/yazigoster.php3?yaziid=13044) haberi de, portlardaki sorunun 2 yıl sonra bile hala sürdüğünü gösteriyor.

Sonuç olarak Türk Telekom’daki istihdam politikası, yatırım vizyonu, ülkenin telekom alanına katkı yapma gibi konularda süregiden bakış açısı ve yönetim tarzının toptan değişmesi lazım. Bu da maalesef halka açılma ile mümkün olamayacak.

Halka açılma Türk Telekom’un mevcut yönetimin değişmemesine ve yukardaki sorunların sürmesine neden olacak. Teknolojilerin değiştiği günümüzde Türk Telekom ve Türk telekom sektörü değişmez ise değil 30 milyar $, 12 milyar $, bundan 2-5 yıl sonra sadece 300-500 milyon $’lı rakamlara düşecekler. Çünkü artık SkyPE türü "sınır tanımayan" uygulamalar geliyor (http://turk.internet.com/haber/yazigoster.php3?yaziid=12958). Ülke sınırlarını bunlara kapamanız mümkün değil.

büyükdurmuş
16.07.2009, 15:08
Özelleştirme adı altında peşkeş çekilen yerlerin paralarıyla kaç kişiye istihdam sağlanmış kaç tane fabrika açılmış? Ya da devletin olan borçlarının yüzde (%) kaçı ödenmiş?

tamuğ yamtar
16.07.2009, 15:13
Onların verdigi para onemli degil yani şu acıdan onemli degil şirketin cirosu arttıkca aldıgın para da artıyor..
6.5 milyar dolara satılmıs olabilir ama onlar kac milyar dolarlık yatırım yaptılar,Turkiye ozellesmeden once ne kadar kazanıyordu şimdi ne kadar kazanıyor??
Turk Telekomun cirosu o zaman neydi,şimdi ney??
Ozellesmeden once fonksiyonları neydi şimdi ney??
Ozellesmeden once kac kişi adsl kullanıyodu,ozelleştikten sonra kac kişi kullanıyor?*

Yani anlatmak istedigim devlet hep ozelleştirerek karını 6-7'ye katlıyor,hem gelen para ile yatırım olanagı doguyor..
Suan Turk Telekom devletin elinde olsaydı bu kadar gelişemezdi ve bu kadar para kazanamazdı..

Olcay abi dedigim şeyin bulamadım haberini,ama bizzat ben dinledim inanmak size kalmış...

4,5 milyar dolar yatırım yapmışlar.

Karına göre nasıl sen karar ver.

Bu noktaya gelmezdi konusuna hem katılıyor hem de katılmıyorum.

ADSL kullanım oranına biraz baktım. O kadar da fark yok.

Gerçi ne için kullandığın daha önemli.

Bazı noktalara katılmakla birlikte özelleştirmenin temeline bakmak lazım.

Örnektir: ABD isen özelleştirme tamam da, geri kalmışsan pek mantıklı değil.

Milton Friedman'ın bu konuda ki düşüncelerini okumanı nacizane tavsiye ederim.

Bekir
16.07.2009, 15:20
4,5 milyar dolar yatırım yapmışlar.

Karına göre nasıl sen karar ver.

Bu noktaya gelmezdi konusuna hem katılıyor hem de katılmıyorum.

ADSL kullanım oranına biraz baktım. O kadar da fark yok.

Gerçi ne için kullandığın daha önemli.

Bazı noktalara katılmakla birlikte özelleştirmenin temeline bakmak lazım.

Örnektir: ABD isen özelleştirme tamam da, geri kalmışsan pek mantıklı değil.

Milton Friedman'ın bu konuda ki düşüncelerini okumanı nacizane tavsiye ederim.
Bir link falan verebilirsen tabiki okurum...
Sadece ADSL degil genel anlamda gelirler cok cok arttı,
Bence ozelleştirme tamamıyla dogru Turk Telekom çoküşe dogru gidiyordu,Ben karının ozellesmeden once 1.7 milyar dolar oldugunu da sanmıyorum,arastırmacılar degerini 12 milyar dolar olarak belirlemişler,1.7 milyar dolan net karı olan bi şirketin degeri 12 milyar dolar degildir herhalde...
Yukarıda alıntıladıgım yazıda da belirtilen gibi Turk Telekom ve Devletin bircok kurumunda,siyasiler sayesinde bircok gereksiz işci vardı,yani Turk Telekom 60.000 tane fazla işci oldugunu soyluyoar,bunun Turkiyeye yıllık zarar 1 milyar $,ozelleştirerek bu yukten de kurtulmus olduk...
Tabili ozellestirmeden gelen paralar ile dogru yatrım yapmak da cok onemli ne kadar dogru yatırım yapıldı onu bilemiyorum ve savunamam da,ama Thy,nin ozellestirilmesi ile yapılan yatırımların gayet mantıklı oldugunu biliyorum...

Bekir
16.07.2009, 15:21
Çoluk çocuklara kaldık. :)
Eger bana diyorsan benden sadece 3 yas buyuksun,ama bu usluple sadece yaş olarak buyuksun diyebilirim...
İnsanın yazdıgı cumlede az biraz mantık olur ama senin cumlende hiç bi mantık yok...

ummufarah
16.07.2009, 15:44
Konu ciddi manada sapmış..
İşin özüne bakarsak..Petrol fiyatları 140 dolar seviyelerinden 70 dolarlara kadar indiği dönemlerde bile biz hiç birşekilde indirim görmedik.Arkadaşlar bütçe açık verdi onun için zamlandı gibi bir mantıkla zammı mantıklı göstermeye çalışsalar da bütçenin bu kadar açık vermesi başlı başlına mantıksızlıktır diye düşünüyorum.
kabine üyesi kemal Unakıtan kirz teğet geçti derken,kabineden çıkınca birden bire krizi derinden hissetmeye başaldı.Eeee bu işler böyle!

Fatih Yücel
16.07.2009, 15:44
Eger bana diyorsan benden sadece 3 yas buyuksun,ama bu usluple sadece yaş olarak buyuksun diyebilirim...
İnsanın yazdıgı cumlede az biraz mantık olur ama senin cumlende hiç bi mantık yok...

sana demedi :D

Hep söylüyorum acaba ahiret gününde insanlara bu eziyetleri çektirenlere nasıl bir yer hazırlanıyor.....

Erdem Keser
16.07.2009, 16:03
sana demedi :D

Hep söylüyorum acaba ahiret gününde insanlara bu eziyetleri çektirenlere nasıl bir yer hazırlanıyor.....
Bu ülkede bir başbakan idam edildi.Hemde yaftalanarak.Üstelik Amerika'ya rağmen(!) :)Buna sebep olanlara hazırlanan yerleri bi görelim hele , diğerlerine nasıl olsa sıra gelir bir ara.:)

Vay anasını ya. Herkes ekonomist olmuş , üstelik kendi evinin muhasebesini tutmaktan dahi aciz insanların piyasa ekonomisinin hüküm sürdüğü günümüzde mevzuyu havuz probleminden ibaret görmesini aslında normal karşılıyorum.Sonuçta kuyruk acısı fena bişey olsa gerek.
Kapatılsa iyi olacak konu , uzarsa Lozana kadar gidilir.

Badaloğlu
16.07.2009, 16:09
Evet konu ciddi anlamda saptı.Sonrada bazı arkadaşlarımız çıkıp x partinin yaptığı icraatlarına methiyeler düzerken, diğerleride muhalif konumunda ona cevap verme derdine girdiler...

Çok şükür hayatım boyunca partizan olmadım o yüzden bu tip başlıkları çok kalay çilitliyotum...