PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Neden Kendi İnsanımıza Düşman Olduk ?

matalar
19.06.2009, 19:41
Arkadaşlar yaa gerçekten yeni farkettim.
bu kadar trabzonlu düşmanı olduğumuzun hem vallahi hem billahi farkında değildim.

haberleri okuyorum ve altındaki yorumları okuyorum.

Giray Bulak hakkında haber veriliyor.
yorum:yav sen kimsin bu takımın başına geleceksin.bank asya 1.ligine git.

Özkan Sümer hakkında haber veriliyor.
yorum:kulübe sülük gibi yapıştın gitte kurtulalım.

A.Suat Özyazıcı hakkında haber veriliyor.
yorum:sen ne anlarsın.sen ve senin gibi düşünenler yüzünden bu takım mahvoluyor.

Serdar Bali hakkında haber veriliyor.
yorum:senin gibi düşmanımız varken başka düşmana gerek yok...

Hüseyin hakkında haber veriliyor.
yorum: yazık aldığın paraya. bizden bi gitsen 2.ligde bile top oynayamassın.

vs. vs vs.

Yav bize ne oldu.Niye birbirimize bu kadar düşmanlık.
Trabzonlu olan herkesi neden potansiyel düşman olarak görüyoruz.
Neden küçümsüyoruz. Ki bunların arasında şanlı tarihimizde adları altın harflerle yazılan kişilr de var.

Şimdi soruyorum.

NEDEN?

cihatöztürk
19.06.2009, 19:42
kilit yolda

Kasım Hilal
19.06.2009, 19:44
Hacam bazılarına karşı çıkıyorum ama forumdaki yerli düşmanlığı değil. Aksine memleketten ziyade performansa bakılması yönünde.
Ki çoğu da kariyerleri ile ilgili yorumlar onun için.
Örnek: ben Giray Bulak'a Trabzonlu olduğu için değil, Trabzonspor'da teknik direktörlüğe yakıştıramadığım için karşıyım.
Keza Fatih'in geri dönüşüne yeşil ışık yakmam da (sanki karar mercii benmişim gibi cümle kurdum) hemşehrim olduğu için değil, komple golcü olduğu içindir..

ceserdar
19.06.2009, 19:44
Trabzonspor, "kendi" kelimelerine sığdırılamaz. Kendi insanımız, kişisel egolarını tatmin yeri olarak görüyor Trabzonspor'u. Birşey bildikleri de yok. Eğer varsa, çıksınlar onu yapsınlar. Hepsini de aynı kefeye koymak yanlış. Hiç değilse Özyazıcı Hoca'yı çıkar aradan. Onun bir suçu yok. :)

Murat GENEL
19.06.2009, 19:47
Sadri Şener'de Trabzonlu ya da Hami,Ali Kemal..Bir düşün niye düşman olduk ? Trabzon'un sırtından geçinen adamlar klübü oyuncagı gibi yönetip yönlendirmeye çalırsa babama da düşman olurum..Babamda Trabzonlu

ince_memed
19.06.2009, 19:51
trabzonspor bir özüne dönmek lafı almış gidiyor,ama nasıl,simdi şartlar bu gerektiriyomu grerektiriyorsa da nasıl başaracağız bu işi.

hoca mı yerlinin yerlisi olsun futbolcular mı yada her ikisi de mi.trabzonspor kentten ayırt edilip analiz edilecek bir kulüp değildir,takım nasılsa kente yansır,kent nasılsa takıma yansır.bu dinamikleri bilip takımı ona göre yönetmek ihtiyacı gün gibi ortadadır.örnek iç saha ve dış saha puanlarıdır. onun içindir ki kanti trabzonsporu çok iyi analiz edebilen bu sitresin içinde olabilen hocalar la bu mümkün olabilir. barcelona modeli buna en güzel örnektir.artık takımı önceden trabzondatop pynamış hocaların şampiyon yaptıklarını unutmayalım ve modele yeniden dönüş yapmanın yollarını arayalım...

Emrullah
19.06.2009, 19:54
Kendi insanımıza tahamülsüzlük değil, nitekim Samet de kendi insanımızdan değil ama verilen tepki çığ gibiydi. Yani tepki şahısların kimliklerine değil kabiliyetlerine. Bu eski kafa insanların öze dönüş muhabbetleri beni çıldırtacak. Eee bunu yapan Trabzonlu diye tepkiş vermeyelim mi.

Paksoy
19.06.2009, 19:59
kişisel görüşlerin ve herkezin birbirini sevmesi mümkün değil bunlar mutlaka olucak bence normal.
ama bunu dile getirirken ki üslup önemli biraz kabayız.

krdnz
19.06.2009, 20:00
Trabzonspor şampiyonlukları yaşamadan önce herkesin elbirliği ile yükseltmek için çalıştığı bir kulüptü.Daha sonra büyüyen bu kulüple yükselmek isteyen insanlar türedi.Bu insanlar başarısız oldukları gibi başarılı olabilecek herkese köstek oldular.Ayrıca kazanılan başarılardan sonra çıta yükselmiş ve iyi niyetli olan çalışkan Trabzon'lulara da şampiyonluk dışında hiçbir şey başarı olarak görülmediği için sabredilememiştir.

Sorunun cevabını verirken Türkiye gerçeklerini düşünürsek pek anormal bir durum yok.Son Bülent Korkmaz vakası ile sayabileceğimiz onlarca örnek rakiplerimizde de var.

Trabzonspor büyük bir kulüptür.Sıradan bir şehir takımı değildir -ki onun için Trabzonlu olmadığım halde Trabzonsporluyum-.Bu şehir ülkenin futbol ve spor yönetiminde en çok söz sahibi olmuş insanları yetiştirmiştir.Trabzona, Trabzonlulara ve Trabzonspor yöneticilerine güveniyoruz ama bu sene sistemi olan,sözü dinlenecek kariyerli bir yabancı hoca istiyoruz.

matalar
19.06.2009, 20:49
yalnız şunuda gözardı etmemek gerekir.
sadece biz kendimize karşı değiliz.istanbul medyasıda bize karşı.
örneğin milli takımda çok başarılı olan şenol güneş sırf golden sonra aşırı sevinmiyor, yok yüzü gülmüyor gibi hikayelerle linç kampanyasına tabi tutuldu.ve hakkı olan bi parayı alamadığı için açtığı dava nedeniyle açgözlü ilan edildi.

örneğin bu sene performansı ile milli takımı hakeden egemen yerine emre aşığı tercih eden zihniyeti olağan görmek elde değil.ya fatih tekke'ye ne demeli.ya gökdenize.

yine medyada bize ayrılan zamana ne demeli.

örneğin sivas 3 ezik takıma verdiği bilet sayısı ile trabzona verdiği bilet sayısı aynımı. ya otel fiyatları zammına ne demeli.

diyeceğim o ki zaten yeterince bize karşı cephe var. birde birbirimize barikat olmayalım.

bulak61
19.06.2009, 20:59
ooo evet, giray bulak uefa kupasını kazanmış, lig şampiyonlukları var ama istemiyoruz Trabzonlu diye
Serdar Bali gibi geniş vizyonlu bir yöneticimiz var ama istemiyoruz Trabzonlu deyu

matalar
19.06.2009, 21:10
ooo evet, giray bulak uefa kupasını kazanmış, lig şampiyonlukları var ama istemiyoruz Trabzonlu diye
Serdar Bali gibi geniş vizyonlu bir yöneticimiz var ama istemiyoruz Trabzonlu deyu
giray hoca başrılı olup olmadığı tartışılır. tabiki trabzonlu olması onu başarılı kılmaz.ama ben Sakarya sporun başına geçtiğinde ilk kez td olarak ismini duymuştum.ve sakaryaya çokta güzel futbol oynatıyordu.sonra Trabzonun başına geldi. ve giderken liderin 5 puan gerisindeydi.ama onda da hami takıntısı vardı.ne hikmetse.

keles76
19.06.2009, 21:15
kendi insanımızdan başarılı kimse yok yeni gelişmeleri takip etmiş kimse yok hemen hepsi başarısız acaba bu yeterlimidir kim başarılı olursa olsun hemen kapısı çalınır alınır
sadece yerlinin yerlisi diye almak ahmaklı olur

İskender Çakmak
19.06.2009, 21:53
güzel bir konu sorun 24yıldır gelmeyen şampiyonluk bizi kendimize düşman yaptı ama sadece biz de değil problem konuyu açarken yazdıgın yazıda ki insanlar olmayacak zamanda çıkıp destek olacaklarına köstek oldukları için hiç bir zaman iyi giden bir şeyi onaylamadıkları için serdar bali mesela bu sezon olumlu bir sözünü duymadım böyle adama ben olsam olsam düşman olurum daha iyisi düşünülemez

Çetin
19.06.2009, 22:00
çünkü karadeniz insanı egosu tavan yapmış bir insandır. bu yüzden de kimse burnundan kıl aldırmaz, her şeyin en iyisini kendi bildiğini, kendi yaptığının en iyi olduğunu düşünür. maalesef derinlemesine düşünme kabiliyetimizin eksikliği, yüzeysel geçiştirmeler ve yorumlar şeklinde kendini belli ediyor, hemen her konuda.

CENKK
19.06.2009, 22:17
Bence kimse kimseye düşman ğil ama artık Trabzonspor gerek insan kaynağı, gerek ekonomi yönünden Trabzon şehrinin kaldıramayacağı kadar büyümüştür. Keşke yönetimde Trabzonlu kimliğinden kurtulabilse yöneticilik için kimlik kontrolü yapılmasa. Trabzonspor sevgisi nüfus cüzdanında değil kalpte taşınır... Ne bir futbolcuya ne bir teknik direktöre ne de bir yöneticiye nüfıs cüzdanında Trabzon yazdığı için bizden diyerek ayrıcalık yapmak trabzonspor'un artık çok gerilerde bırakmış olması gereken bir hastalıktır.

elnıno 28
19.06.2009, 22:34
düşmanlımız falan yok bence duayen dıyorkı trabzonu calıştırcak sadı takelıoglu ve gıray var dıyor onlar zamanında geldı trabzon şampıyonmu oldu benım haberım yok konya macını hatırlayın gıray hoca takımı öyle motıve etmişkı o61 numaralı oguzhan haftanın kalecısı secıldı oguzhan fener macında nerdeydın hamı dese ögun dese hak verırım

Sefaenes
19.06.2009, 22:40
Acaba Fatih tekkeyi neden kimse elestirmiyor herkez Fatih Tekkenin dönmesi istiyor.Fatihi istiyoruz cünkü basarili . Bence Serdar bali sacmaladi. Giray Bulak Trabzonspora karsi oynarken hakemler hakkinda Byzans takimlari gibi elestirirken düsünmeliydi.

Hotaman
19.06.2009, 23:26
Serdar Bali ve türevlerinden nefret ediyorum.
Ünal, Hami, Şenol... gibi nicelerinde de daima gurur duydum. Şimdi ben hangi saftayım?

bkandil
19.06.2009, 23:26
Bu olaya farklı bir açıdan bakmak gerek diye düşünüyorum.

Öğretmen olan ebeveyn kendi çocuğuna karşı sınıfında dersine girdiği öğrencisine kıyasla daha az hoşgörülüdür. Öğrencisinin yaptığı yanlışı sabırla düzeltir, doğrusunu anlatır fakat kendi çocuğunun aynı yanlışı yaptığı durumda ona, öğrencisine davrandığı kadar sabırlı davranmaz. Bu durumda ebeveyn için çocuğunu öğrencisinden az seviyor diyebilir miyiz? Kesinlikle hayır. Sadece çocuğunun yanlışını içine sindiremez. (Nereden biliyorsun derseniz kısmen tecrübe :D )
Bana göre camiamızın öz evlat diye tabir ettiğimiz isimlere hoşgörüsüzlüğünün sebebi de yukarıda anlattığım olayın benzeridir. Artık klişe olan bir söz var "Trabzonlular futbolu iyi bilir" Bu sözün doğruluğu ya da yanlışlığı üzerinde tartışmak yerine, camiaya bu söz yüzünden biçilen kaftana değinmek istiyorum. Aslında bu söz yüzünden camia bile baskı altında. İşte bu yüzden bizden olan biri ilk hatasında "bu hatayı yapamaz, yapmamalı" düşüncesi ile yerden yere vuruluyor. Ama aynı hatayı yapan bir başka insana "futbolu bizim kadar bilmiyor, hata yapması normal" hissi ile yaklaşılıyor. Tabi bunun yanında "bizden olan bizi daha iyi anlar" düşüncesinden hareketle üzerine daha fazla gidilebilirken, bir yabancıya "halkımızı yanlış tanımasın" çekincesi içerisinde daha temkinli davranılmaktadır. Bana göre bunlar işin psikolojik tarafı...

Bir de Madalyonun Diğer Yüzü var...
Son günlerde takımımız için ismi geçen "yerlinin yerlisi" T.D. adayları ya da oyuncular için genel bir değerlendirme yaparsak (tabi ki istisnalar kaideyi bozmaz sözünü de bir kenara atmadan.)
Takım için yerlinin yerlisi tabiriyle düşünülen T.D. adaylarına baktığımızda, neredeyse tamamının ligimizde sıradan, hatta genel olarak ilk 10 sıranın altındaki takımlarda nöbet misali görev yaptıklarını görüyoruz. Başarılı görülmedikleri için büyük takım diye tabir edilen (bizim dışımızdaki takımlar için söylüyorum) kulüplerin hiçbirisinde bir an bile olsun gündeme gelmemişlerdir. Ya da kaç tane "yerlinin yerlisi" T.D. yurt dışında bir takımda görev almıştır?
Şu an Türkiye'deki kulüplerde 61 numaralı bir sürü oyuncu var. Hepsi "biz"den biri. Fakat en basitinden kaç tanesi Milli Takım'a çağrılıyor. Milli takımda oyuncu kayırılıyor denilebilir, doğruluk payı olduğunu da düşünüyorum. Kaç tane 61 numaralı oyuncu yurt dışından transfer teklifi alıyor, ya da aldı?
Bir kaç örnek;
Erhan Küçük; Bugün takımımızda olsa ilk 11'e girebilir mi sizce.
İbrahim Şahin; son zamanlarda kendi takımında bile yedek kalıyordu.
Mehmet Yılmaz, istemedik, beğenmedik, gönderdik.
Engin Baytar; oyun kalitesinden çok kadro dışı kalmaları ve kavgalarından söz ettiriyor. bizden başka taliplisi yok.
Bu örnekleri futbolcuları küçümsemek maksadıyla vermiyorum, ama bir şeyleri de fark etmemiz gerekiyor...

Günlerdir kaptanımız hakkında bir sürü şey konuşuldu, başkanın sözleri tartışıldı, yurt dışından teklifler olduğu söylendi, fakat bonservisi elinde olmasına rağmen hala ortada somut bir teklif görünmüyor. Bunları kaptanımız küçümsemek için söylemiyorum. Aslında yazarken içim de acıyor...
Kaptan'dan sonra takımızda kalan yerlinin yerlisi oyuncularımızı göz önüne getirelim. En fazla forma şansı bulan isim Tayfun, onun da kalite ve kapasitesi ortada...

Camia olarak "biz" aynaya bakmalıyız, hatalarımız var elbette, ama bütün kabahati burada aramak doğru değil... Biraz da "yerlinin yerlileri" olanlar düzeltmeli kendini...

Bera B.
19.06.2009, 23:55
Trabzonlular Trabzonspor'u kendi mallarıymış gibi görüp istedikleri gibi kullanmaya çalışırlarsa bunların olması doğal. Trabzonspor çoktan Trabzon sınırlarını aşmıştır. En basitinden kendimden örnek vereyim. Hayatımda bir defa -o da geçen yaz- gördüğüm şehrin takımını tutuyorum. Şehir takımı olarak başlamış olabiliriz her şeye ama artık öyle değiliz özellikle kulüpteki yaşı ilerlemiş insanlardaki bu bakış açısı değişmedikten sonra daha devam eder bu trend.

DuHaN
19.06.2009, 23:58
çok saçma başlık bence bu çünkü;kendi insanımıza düşman olduk die bişey yok...

ts_ist61
20.06.2009, 00:31
Trabzonluyum ve koyu trabzonsporluyum şampiyonluk göremedim ne yazık ki efsaneleri dinleyerek büyüdük. 25 yaşındayım ve trabzonlu teknik direktörlerden yerel basından ve trabzondaki çoğu eski yeni yöneticilerden nefret ediyorum.Düşmanlıktan değil onlar hala geçmişte kalmışlar 70 lerde kendilerini hiç geliştirmezler ve kulübü kendi malları gibi görüyolar. Biri gittiği her takımdan kovulur diğeri her takımı küme düşürür öbürü 2.ligde bile tutunamaz ondan sonra gelip biz ts de çalışabiliriz bize şans verin derler.Böyle utanmazlık olamaz ne yptın sen ne başardın. Sonra yerlinin yerlisi dediğimiz topçular da var hani bizden ts ruhuyla oynayanlar onlar da 2.2 trilyonu gel sen bizdensin(hiç haketmemene rağmen) 1.2 trilyon yapalım deyince yoooookkkk. HANİ TRABZONLUYDUN.
ARKADAŞLAR GİDİN KARSLI MUŞLU ADAMA DA 2.2 TRİLYON PARA VERİN O DA EN HAS TRABZONLUYUM DEMEZSE NE OLAYIM. ADAMIN GOLÜ YOK KALEYE ETKİLİ ŞUTU YOK TS DE ORTA SAHADA OYNUYO 2.2 TRİLYON PARA ALIYO YAZIKTIR GÜNAHTIR

ts_ist61
20.06.2009, 00:40
Bence başlık şu şekilde değiştirilmeli: TRABZONLU KİMLİĞİNİ KULLANIP KULÜBÜMÜZDEN RANT ELDE EDENLER....
HÜSEYİN CİMŞİR: 2.2 TRİLYON ALIYOR (EN BÜYÜK TRABZONLU BÜYÜK KAPTAN!!)
TOLGA ZENGİN: ANADOLU KULÜPLERİNİN EN PAHALI FUTBOLCUSUNDAN DAHA PAHALI (AMA O MİLLİ YEDEK!!)
TAYFUN CORA HASAN ÜÇÜNCÜ VE DAHA NİCELERİ
KADİR ÖZCAN: BOŞ KONUŞUP İŞ YAPAMAYANLARDAN
GİRAY BULAK. KÜME DÜŞÜRME PROFESÖRÜ
AHMET SUAT ÖZYAZICI: SAYGIMIZ SONSUZ AMA MURAT 131 DEN BİLE ESKİ 70LERDE YAŞIYO DÜKKANI VAR ORDA ÇALIŞMAYA DEVAM ETSİN
ŞENOL GÜNEŞ DIŞINDA KÜÇÜK BİR BAŞARI DAHİ ELDE EDEBİLMİŞ BİR TRABZONLU TEKNİK DİREKTÖR YOOOKK!!!
AMA TS NİN BAŞINA GEÇMEK İSTİYOLAR SİZCE NEEN????

hodlu
20.06.2009, 00:51
Zaten Trabzzonspor kendi içindeki rakipleri ile uğraşmaktan şampiyon olamıyor.Bu takımın taraftarları futbolda sıfır hata ile oynayan topçu ve hoca arıyor ama o aradığı şey yeryüzünde yok...

ts_ist61
20.06.2009, 01:00
Bence bu başlık kapatılmalı Sadri başkan trabzonlu herhangi birinde bi ışık görse hemen kulübe kazandırır bu başlığı açmak sadri başkana saygısızlıktır haksızlıktır...

must61
20.06.2009, 03:42
Arkadaşlar yaa gerçekten yeni farkettim.
bu kadar trabzonlu düşmanı olduğumuzun hem vallahi hem billahi farkında değildim.

haberleri okuyorum ve altındaki yorumları okuyorum.

Giray Bulak hakkında haber veriliyor.
yorum:yav sen kimsin bu takımın başına geleceksin.bank asya 1.ligine git.

Özkan Sümer hakkında haber veriliyor.
yorum:kulübe sülük gibi yapıştın gitte kurtulalım.

A.Suat Özyazıcı hakkında haber veriliyor.
yorum:sen ne anlarsın.sen ve senin gibi düşünenler yüzünden bu takım mahvoluyor.

Serdar Bali hakkında haber veriliyor.
yorum:senin gibi düşmanımız varken başka düşmana gerek yok...

Hüseyin hakkında haber veriliyor.
yorum: yazık aldığın paraya. bizden bi gitsen 2.ligde bile top oynayamassın.

vs. vs vs.

Yav bize ne oldu.Niye birbirimize bu kadar düşmanlık.
Trabzonlu olan herkesi neden potansiyel düşman olarak görüyoruz.
Neden küçümsüyoruz. Ki bunların arasında şanlı tarihimizde adları altın harflerle yazılan kişilr de var.

Şimdi soruyorum.

NEDEN?

Bu yorumların yazılması gayet normal saydığın isimlerden

Giray Bulak: Şu ana kadar ne başarısı varda Trabzon Spor'a layık görülüyor methiyeler düzülüyor hakkında ?
Serdar Bali : Lig tv de bir tane olumlu yorumunu dinlemedim... Alanzinho ya geldği günden beri aralıksız sallıyor... Selçuk hakkında söylediklerini sonra yaşananları herkes biliyor...Ersun u geldiği günden beri yollama gayretindeydi onu da başardı ...
Hüseyin Çimşir: 31 yaşında 1.2 milyon reddediyor (özevlat) 2.2 den aşşağı oynamam diyor...Ve bu oyuncunun bilinen en önemli özelliği fedakarlığı Trabzonsporluluğu kaptanlığı abiliği vs...
Özkan sümer ,Özyazıcı pek tanımam kendilerini yapılan yorumlarında yüzde %50 sini doğru varsaysak bile bu takımdan uzaklaşmaları gereken isimler...
Hee geçmişte yaptıkları çok iyi işler olabilir fakat bu 50 yıl kulüp üzerinden geçinme hakkını vermez kimseye. . .

''Trabzonlu olan herkesi neden potansiyel düşman olarak görüyoruz.''

Biz değilmiyiz Fatih Tekke diye bas bas bağıran
Hangi hoca gelirse gelsin yanına Tugay Kerimoğlu nun gelmesini isteyen
Teknik direktör almaya bütçe yok Ahmet Özenle devam edilecek denilse sesini çıkarmıyacak olan...

Hakeden hakettiği değeri görüyor bence...Bu taraftar gereken kişiye gerekli tepkiyi veriyor hiç şüphe olmasın bu konuda . ..

arifberkay
20.06.2009, 10:26
kendi insanımız bizi sömürdüğü kanımızı emdiği için olabilir mi

Emre GÜRDAL
20.06.2009, 10:36
o saydıgın kısıler ııcnde yası 60 olupta hala kulubun parasını maasıylan yasayan ınsnalara dusmanım bne oonları cokıyı bılıosunuz hala kulubun ıcınde kulubu babalarının malıymıs gıbı oynuyolar o kulub taraftarın yanı bızım

Mert67
20.06.2009, 10:38
Sürekli kendilerini övmelerinden bıktım.Bıraksınlarda başarılı olurlarsa biz onları övelim.

Akın NAZİFOĞLU
20.06.2009, 10:48
çünkü karadeniz insanı egosu tavan yapmış bir insandır. bu yüzden de kimse burnundan kıl aldırmaz, her şeyin en iyisini kendi bildiğini, kendi yaptığının en iyi olduğunu düşünür. maalesef derinlemesine düşünme kabiliyetimizin eksikliği, yüzeysel geçiştirmeler ve yorumlar şeklinde kendini belli ediyor, hemen her konuda.

kesinlikle katılıyorum +1

Akın NAZİFOĞLU
20.06.2009, 10:48

Öğretmen olan ebeveyn kendi çocuğuna karşı sınıfında dersine girdiği öğrencisine kıyasla daha az hoşgörülüdür. Öğrencisinin yaptığı yanlışı sabırla düzeltir, doğrusunu anlatır fakat kendi çocuğunun aynı yanlışı yaptığı durumda ona, öğrencisine davrandığı kadar sabırlı davranmaz. Bu durumda ebeveyn için çocuğunu öğrencisinden az seviyor diyebilir miyiz? Kesinlikle hayır. Sadece çocuğunun yanlışını içine sindiremez. (Nereden biliyorsun derseniz kısmen tecrübe :D )
Bana göre camiamızın öz evlat diye tabir ettiğimiz isimlere hoşgörüsüzlüğünün sebebi de yukarıda anlattığım olayın benzeridir. Artık klişe olan bir söz var "Trabzonlular futbolu iyi bilir" Bu sözün doğruluğu ya da yanlışlığı üzerinde tartışmak yerine, camiaya bu söz yüzünden biçilen kaftana değinmek istiyorum. Aslında bu söz yüzünden camia bile baskı altında. İşte bu yüzden bizden olan biri ilk hatasında "bu hatayı yapamaz, yapmamalı" düşüncesi ile yerden yere vuruluyor. Ama aynı hatayı yapan bir başka insana "futbolu bizim kadar bilmiyor, hata yapması normal" hissi ile yaklaşılıyor. Tabi bunun yanında "bizden olan bizi daha iyi anlar" düşüncesinden hareketle üzerine daha fazla gidilebilirken, bir yabancıya "halkımızı yanlış tanımasın" çekincesi içerisinde daha temkinli davranılmaktadır. Bana göre bunlar işin psikolojik tarafı...

Son günlerde takımımız için ismi geçen "yerlinin yerlisi" T.D. adayları ya da oyuncular için genel bir değerlendirme yaparsak (tabi ki istisnalar kaideyi bozmaz sözünü de bir kenara atmadan.)
Takım için yerlinin yerlisi tabiriyle düşünülen T.D. adaylarına baktığımızda, neredeyse tamamının ligimizde sıradan, hatta genel olarak ilk 10 sıranın altındaki takımlarda nöbet misali görev yaptıklarını görüyoruz. Başarılı görülmedikleri için büyük takım diye tabir edilen (bizim dışımızdaki takımlar için söylüyorum) kulüplerin hiçbirisinde bir an bile olsun gündeme gelmemişlerdir. Ya da kaç tane "yerlinin yerlisi" T.D. yurt dışında bir takımda görev almıştır?
Şu an Türkiye'deki kulüplerde 61 numaralı bir sürü oyuncu var. Hepsi "biz"den biri. Fakat en basitinden kaç tanesi Milli Takım'a çağrılıyor. Milli takımda oyuncu kayırılıyor denilebilir, doğruluk payı olduğunu da düşünüyorum. Kaç tane 61 numaralı oyuncu yurt dışından transfer teklifi alıyor, ya da aldı?
Bir kaç örnek;
Engin Baytar; oyun kalitesinden çok kadro dışı kalmaları ve kavgalarından söz ettiriyor. bizden başka taliplisi yok.
Bu örnekleri futbolcuları küçümsemek maksadıyla vermiyorum, ama bir şeyleri de fark etmemiz gerekiyor...

Günlerdir kaptanımız hakkında bir sürü şey konuşuldu, başkanın sözleri tartışıldı, yurt dışından teklifler olduğu söylendi, fakat bonservisi elinde olmasına rağmen hala ortada somut bir teklif görünmüyor. Bunları kaptanımız küçümsemek için söylemiyorum. Aslında yazarken içim de acıyor...
Kaptan'dan sonra takımızda kalan yerlinin yerlisi oyuncularımızı göz önüne getirelim. En fazla forma şansı bulan isim Tayfun, onun da kalite ve kapasitesi ortada...

Camia olarak "biz" aynaya bakmalıyız, hatalarımız var elbette, ama bütün kabahati burada aramak doğru değil... Biraz da "yerlinin yerlileri" olanlar düzeltmeli kendini...

çok doğru tespitler +1

Travelair
20.06.2009, 11:01
Ben icraatlarına bakıp yorum yapıyorum. Çoğunluğun da öyle yaptığına inanıyorum. İyi yaptıklarını alkışlıyorum, kötü yaptıklarını yeriyorum. Alkışlarken sorun yok, ama yererken birden "Kendi insanımıza neden düşman olduk" türünden serzenişlerle karşılaşıyoruz. O zaman düzeltin kendinizi, neden illa karşınıza bir düşman figürü yaratmaya çalışıyorsunuz? "Evet hatalıyız, acaba hatalı olabilir miyiz, bir de şu eleştirenlerin açısından baksak olaya" diyen yok. Benim bildiğim doğru diyen var. Ağzımdan ne çıkarsa, kuüpte ne yaparsam hakkım diyenler var. Taraftardan da böyle dediğim dedik isimler vardır elbet. Ama hata varsa düzeltmek lazım. Kulüp boyunuzu aşıyorsa orda kalıp paçasından çekmeye hakkımız yok. Saydığınız isimler kulüpten maddi kazanç elde ediyor. Taraftar kulübe karşılıksız destek veriyor, bütçesinden arttırıp kulübe maddi kazanç oluyor. Kulüp bu bütçeleri yapıyorsa bu taraftarın büyüklüğüyle orantılıdır. Elbette herkes haddini bilecek; taraftar da, futbolcu da, medya da, yönetici de, antrenör de. Bir futbolcu sürekli hata yapıyor da eleştirilince tek suçum kentimin takımında oynamak istemek, yanımdakiler de hata yapıyor ama onlar görülmüyor vs. diyorsa veya medyadaki yazarlar bunu diyorsa bu çok çocukça bir savunma. Doğru yapan, kaliteli olan, sadece işiyle uğraşan kalmalı, yanlışında ısrar eden, yetersiz olan ve işinden başka herşeyle uğraşanlar gitmeli. Bu kadar basit bu

İHTİLALL
20.06.2009, 11:08
Sırf bu başlık üzerine demli çay eşliğinde ,dost veya dostlarla birkaç sabah edebilirim..
Ama tek bir cümle söyleyeceğim..
Kendinizi çakmaya çalışmayacaksınız,sizi isteyecekler,hatta ısrarla isteyecekler..
Çok basit formülize:
Sadri Şener-Nuri Albayrak
Fatih Tekke-Hüseyin Cimşir
Gökdeniz -Hasan Üçüncü
Şenol Güneş-Giray Bulak
Fatih Terim-Samet Aybaba
Aptallara,çoçuklara,en zekilere ve herkese yukarıdaki seçenekleri sorun..
Cevap aynıdır:
Cahiller ve çapsızlar cüretkardırlar ve yüzsüzdürler..
Kimsenin kendi insanına düşman olduğuna inanmıyorum,bu bir ajitasyondur..

İHTİLALL
20.06.2009, 11:13
Ben icraatlarına bakıp yorum yapıyorum. Çoğunluğun da öyle yaptığına inanıyorum. İyi yaptıklarını alkışlıyorum, kötü yaptıklarını yeriyorum. Alkışlarken sorun yok, ama yererken birden "Kendi insanımıza neden düşman olduk" türünden serzenişlerle karşılaşıyoruz. O zaman düzeltin kendinizi, neden illa karşınıza bir düşman figürü yaratmaya çalışıyorsunuz? "Evet hatalıyız, acaba hatalı olabilir miyiz, bir de şu eleştirenlerin açısından baksak olaya" diyen yok. Benim bildiğim doğru diyen var. Ağzımdan ne çıkarsa, kuüpte ne yaparsam hakkım diyenler var. Taraftardan da böyle dediğim dedik isimler vardır elbet. Ama hata varsa düzeltmek lazım. Kulüp boyunuzu aşıyorsa orda kalıp paçasından çekmeye hakkımız yok. Saydığınız isimler kulüpten maddi kazanç elde ediyor. Taraftar kulübe karşılıksız destek veriyor, bütçesinden arttırıp kulübe maddi kazanç oluyor. Kulüp bu bütçeleri yapıyorsa bu taraftarın büyüklüğüyle orantılıdır. Elbette herkes haddini bilecek; taraftar da, futbolcu da, medya da, yönetici de, antrenör de. Bir futbolcu sürekli hata yapıyor da eleştirilince tek suçum kentimin takımında oynamak istemek, yanımdakiler de hata yapıyor ama onlar görülmüyor vs. diyorsa veya medyadaki yazarlar bunu diyorsa bu çok çocukça bir savunma. Doğru yapan, kaliteli olan, sadece işiyle uğraşan kalmalı, yanlışında ısrar eden, yetersiz olan ve işinden başka herşeyle uğraşanlar gitmeli. Bu kadar basit bu
Bu kadar basit,bu yazıyı manifesto şeklinde yazıp kulübün kapısına asmak lazım..:alkış::alkış:

magicyattara
20.06.2009, 11:19
Israrla "Trabzon'lu" sıfatıyla Trabzonspor'u yan yana getirmemeye çalışan bir grup var forumda.
Ben de bunları anlayamıyorum.
Bence bu soruya onlar cevap versinler.

Sefaenes
20.06.2009, 11:27
birde Trabzonspor basarili giderken en büyük darbeleri trabzonsporluyum diyenler sayesinde almadikmi. Yerel medya da asilsiz haberler 61 nr genelde hepsi Tek Trabzonspora karsi iyi oynamasi. Tabiki kendi takimi icin oyniyacaklar ama bunu tek Trabzonspor maclarinda veriyorsa b iraz düsünmek lazim. Trabzonsporu Yerel hocalar sampiyon yapsin digerleri basarili olmasin diye hep elestirenler var.

bkandil
20.06.2009, 11:44
Kendi insanımıza düşmanlık değildir bu...
Bir şirketinizin olduğunu düşünün, sırf kendi köylünüz diye diploması, konuyla ilgili kabiliyeti v.s. olmayan bir tanıdığınızı şirketin önemli pozisyonlarında (genel müdür, koordinatör v.s.) işe alır mısınız?

Ben almam,
ne olursa olsun Sezar'ın hakkı Sezar'a...

Ali Yerlikaya
20.06.2009, 11:45
Bu basligi görünce sinir oliyom niye düsman olalaim biz sirf isi bilmez insanlara düsman oliyoz cünkü TS mize sirf zararlari dokuniyor.

Dikkat ettiysen kimse Tugay in gelme olasiligina karsi cikmadi niye??? Cünkü adam avrupada futbol görmüs cok saglam altyapisi olusdu. Oysaki Giray Bulak denilen adam hoca diye geziniyor nerelerde hocalik ettigi belli.

Yada coook daha örnek mevzut adamlar sirf Trabzon yada TS li oldugu icin takimda ilerde hic bi bilgileri olmadigi halde takimin gecirme nmecburiyeti yok..

TS MIZ EMEKLI IKRAMIYESI YERI DEGIL

Ali Yerlikaya
20.06.2009, 11:46
Bir şirketinizin olduğunu düşünün, sırf kendi köylünüz diye diploması, konuyla ilgili kabiliyeti v.s. olmayan bir tanıdığınızı şirketin önemli pozisyonlarında (genel müdür, koordinatör v.s.) işe alır mısınız?

Ben almam,

Allah razi olsn bu kadar kisa ve güzel özetleebilir

magicyattara
20.06.2009, 11:46
Ben mesela Trabzon'lu hocalara ve futbolculara karşı değilim ama yabancı futbolcu ve hocalara da karşı değilim.
Fakat yabancı hoca ve futbolculara kapılarını ardına kadar açıp,Trabzon'lu olana ışık göstermeyenler var,
bunu anlamak zor.

Serhat
20.06.2009, 12:06

Ben almam,

Mükemmel Özetlemişsin gerçekten...

Hatra gönüle ve sırf Trabzonlular diye bu işler olmaz...

O zaman ben soruyorum? ... Giray Bulak, Sadi tekelioğlu Trabzonlu olmasaydı Şuan kim tartışırdı isimlerini? Samet AYBABAYA verilen tepki onlara verilecek tepkinin yanında ne kalırdı... Yada burda duayen diye nitelendirdiklerimiz onların adını anarmıydı?

Ondan Sonra Sevmemek, eleştirmek... Zaten Mevkilerinin hakkını verebileceklerine herkes kanaat getirse; emin olun ki onlara o mevkiii verilir...

Hak etmek var ve bizim bundan sonra kaybedecek vaktimiz yok. ;)

Ahmet Faruk
20.06.2009, 12:32
Trabzonlu olmak eşit kalitedeki insanlar arasında tercih sebebi olmalıdır...
Eksik kapatmak için ortaya atılan bir olgu olursa aklı başında insanlar aşırı tepki verirler, vermekte de haklılar, vermek de zorundalar...

yusufyilmaz
20.06.2009, 12:42
Bence başlık şu şekilde değiştirilmeli: TRABZONLU KİMLİĞİNİ KULLANIP KULÜBÜMÜZDEN RANT ELDE EDENLER....
HÜSEYİN CİMŞİR: 2.2 TRİLYON ALIYOR (EN BÜYÜK TRABZONLU BÜYÜK KAPTAN!!)
TOLGA ZENGİN: ANADOLU KULÜPLERİNİN EN PAHALI FUTBOLCUSUNDAN DAHA PAHALI (AMA O MİLLİ YEDEK!!)
TAYFUN CORA HASAN ÜÇÜNCÜ VE DAHA NİCELERİ
KADİR ÖZCAN: BOŞ KONUŞUP İŞ YAPAMAYANLARDAN
GİRAY BULAK. KÜME DÜŞÜRME PROFESÖRÜ
AHMET SUAT ÖZYAZICI: SAYGIMIZ SONSUZ AMA MURAT 131 DEN BİLE ESKİ 70LERDE YAŞIYO DÜKKANI VAR ORDA ÇALIŞMAYA DEVAM ETSİN
ŞENOL GÜNEŞ DIŞINDA KÜÇÜK BİR BAŞARI DAHİ ELDE EDEBİLMİŞ BİR TRABZONLU TEKNİK DİREKTÖR YOOOKK!!!
AMA TS NİN BAŞINA GEÇMEK İSTİYOLAR SİZCE NEEN????

çünküüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüü

TRABZONSPORU EKMEK KAPISI OLARAK GÖRÜYORLAR .......

mete61bordomavi
20.06.2009, 13:31
Trabzon'lu o kadar politikacı var, işadamı var!?
Hangileri kalktı da kendi şehrine yatırım yaptı?
Trabzon'lu gençlere iş imkanı sağladı?
Trabzon'lu gençler yine fedakarlık yapıp maça bilet alıp gidiyor, ama sen beleşten kombi dağıtıyorsan millete haliyle AVNİ AKER piknik yeri muamelesi görüyor!

Sonra Özkan Sümer'e diğerlerine çakıyoruz bu forumda!
Bu isimlerin yanlışları olabilir!
AMA TEK BİR TRABZONLU İŞADAMI BİR FUTBOLCU ALIP KULÜBE HİBE ETTİ Mİ?
Geçtim Trabzonspor'u!
Trabzon şehrine herhangi bir yatırım yapan,ya da ne bileyim şehrin kalkınmasına yardım eden bir işadamı var mı?
SADRİ ŞENER NEDEN İSYAN ETTİ ZANNEDİYORSUNUZ?

Maalesef Trabzon insanı kendi şehrine ve takımına ve insanlarına karşı kin ve husumet,hasedlik güttüğü müddetçe ne şehir olarak kalkınabiliriz ne de herhangi bir alanda başarılı olabiliriz!
Olay budur!

Erdem Koltuk
20.06.2009, 13:52
Niye Fatih'i geri istiyoruz, niye Şenol Güneş için çırpındık, niye Hami hala hafızalarda, niye Gökdeniz gidince çok üzüldük? Demek bunun Trabzonlu olmakla alakası yok, başarısız veya başarılı olmakla alakası var.Sırf Trabzonlu diye niye katlanayım başarısız olana?

fish_bone
20.06.2009, 13:58
Bu yorumların yazılması gayet normal saydığın isimlerden

Giray Bulak: Şu ana kadar ne başarısı varda Trabzon Spor'a layık görülüyor methiyeler düzülüyor hakkında ?
Serdar Bali : Lig tv de bir tane olumlu yorumunu dinlemedim... Alanzinho ya geldği günden beri aralıksız sallıyor... Selçuk hakkında söylediklerini sonra yaşananları herkes biliyor...Ersun u geldiği günden beri yollama gayretindeydi onu da başardı ...
Hüseyin Çimşir: 31 yaşında 1.2 milyon reddediyor (özevlat) 2.2 den aşşağı oynamam diyor...Ve bu oyuncunun bilinen en önemli özelliği fedakarlığı Trabzonsporluluğu kaptanlığı abiliği vs...
Özkan sümer ,Özyazıcı pek tanımam kendilerini yapılan yorumlarında yüzde %50 sini doğru varsaysak bile bu takımdan uzaklaşmaları gereken isimler...
Hee geçmişte yaptıkları çok iyi işler olabilir fakat bu 50 yıl kulüp üzerinden geçinme hakkını vermez kimseye. . .

''Trabzonlu olan herkesi neden potansiyel düşman olarak görüyoruz.''

Biz değilmiyiz Fatih Tekke diye bas bas bağıran
Hangi hoca gelirse gelsin yanına Tugay Kerimoğlu nun gelmesini isteyen
Teknik direktör almaya bütçe yok Ahmet Özenle devam edilecek denilse sesini çıkarmıyacak olan...

Hakeden hakettiği değeri görüyor bence...Bu taraftar gereken kişiye gerekli tepkiyi veriyor hiç şüphe olmasın bu konuda . ..

:alkış: :alkış: :alkış: :alkış:

fish_bone
20.06.2009, 14:10
YıLLarca ne çektiysek TrabzonLu die takımı kendi amaçLarı uğruna kuLLananLardan çektik. Geçceksiniz bu öz evLat işLerini.
Gerçek Trabzonspor'Lu bu takım için çaba sarfeden, bu takıma Layık oLmaya çaLışarak kendini geLiştiren, 3-5 kuruşun hesabını yapmayan, işLerini iyi yapan kişiLerdir. İsterseniz örnekLeyeLim;
Ahmet AğaoğLu, Hami MandıraLı, Gökdeniz Karadeniz, Ahmet Özen, Sadri ŞENER ve ismini sayamadığımı niceLeri.
Gerçek TRABZONLU; TrabzonLu oLması önemLi değiL, önemLi oLan TRABZONSPOR'un büyükLüğünü idrak etmiş, aLdığı parayı son kuruşuna kadar hak edenLerdir. Örn; Egemen, CaLe, ÜnaL, Ogün, AbduLLah, ToLunay vs. vs. vs.
Bu takımın başarıLı oLabiLmesinin tek çaresi Öz evLat faLan değiL, işini iyi yapan gerçek profosyöneL ekiptir. Transfer komitesinden, teknik direkdöründen, futboLcusundan, maLzemecisinden, masörüne kadar.
Haaa bunLarda TrabzonLu oLanLarı varsa işinde gerçekten başarıLı, işte onLarı diğerLerinden daha fazLa baş tacı yapmasınıda biLir bu taraftar.

lazkopatfaroz
20.06.2009, 15:46
dostuk kardeşlik başka şampiyonluk başka ;) elma ile armut karışırsa başarı gelmez

Atmaca
20.06.2009, 16:41
Dertler bitiyor, bu sene kesin sampuaniz.Bak takimda Trabzonlu kalmadi.

hodlu
20.06.2009, 17:17
Her şeyi çok bildiğimizi zannettiğimiz için...

only ts
20.06.2009, 17:26
bu şehir kendi insanının başarısını hazmedemediği için ... herşeyin başlangıc noktası budur!!

oguzhann
20.06.2009, 18:15
bu tip polemikler yüzünden belki de.düşmanlık demek yanlış olur ama körü körüne özevlatçı zihniyete isyanım var şahsen benim.

Atalay
20.06.2009, 18:22
Trabzonsporu Trabzon şehrine tıkıp olursa küçük olsun bizim olsun zihniyetinedir insanların tepkisi...

Kulüpte hala İstanbuldaki Trabzonlu işadamı yöneticilere bile tepki var varın siz anlayın poroblemin büyüklügünü...!!

oguzhann
20.06.2009, 18:30
Trabzonsporu Trabzon şehrine tıkıp olursa küçük olsun bizim olsun zihniyetinedir insanların tepkisi...

Kulüpte hala İstanbuldaki Trabzonlu işadamı yöneticilere bile tepki var varın siz anlayın poroblemin büyüklügünü...!!
hocam kesinlikle aynı fikirdeyim,Trabzonspor markadır deniyor,aksi olan bütün hareketler,konuşmalar devam ediyor.sonra da neden kolay transfer olmuyor,td neden gelmiyor.siz td olsanız tanımadğınız bir ülkenin istanbula göre çok küçük bir şehrinin takımına gözünüz kapalı gider miydiniz?adamların kaygısı da bu,ne gibi bir taraftar,nasıl bir şehir kendilerini bekliyor bilmiyorlar,dolayısıyla ikna etmek çok zorlaşıyor.gelelim yerli olayına,gerçek bir td gelsin yerli olsun lafımız olmaz lakin ben şahsen Türk teknik direktörlerde öyle bir potansiyel görmüyorum.neyse,yerli de yerli diyenler alınan kötü sonuçlar sonrası başlıyorlar gitsin demeye.kulüp hemen yolluyor ne de olsa tazminat derdi yok,adamlar para falan almadan çekip gidiyor,gönderiliyor.bu "yerli gelsin yerli gitsin ,yerlinin yerlisi en iyisi " mentalitesi her geçen gün biraz daha köreltiyor bizi,ne yazık ki hiç bir zaman düzelmeyecek.kötü yabancı teknik direktöre tabiki karşıyım ama saçma sapan Türk td getirip 3 ay sonra yollamanın mantığını biri bana açıklayabilir mi?

magicyattara
20.06.2009, 19:00
Trabzonspor’un eski bir futbolcularını, zavallıca, güya, aşağılayan bir gençlik var artık Trabzon’da. Eleştiri ile hakaretin farkını merak bile etmeyen bir kuşak.. Kendilerinden başka hiç kimseyi sevmeyen.
Şampiyonluk kupasını kaldıran futbolcusunu utanmazca aşağılayan, eleştiren değil -aşağılayan-, arsız bir kuşağın, Sedat Tunalı’ya saygı göstermesini de beklemiyoruz.
Şehrimizi kaybediyoruz..

Biliyorum hepsi birer “yürüyen trafo.”
Biliyorum içlerinde taraftarlığı “gönüllü aidiyet” olarak algılayan birçokları var, tüccar-terzilere inat, ama bazılarının içlerinde hiç sevgi kalmamış, saygı zaten Trabzon’u terk edeli çok uzun zaman oldu.

Ne yazık ki durum bu Sedat Ağabey.
Bu taraftar,"Vefa" kelimesinin anlamını öğrenene kadar bu takım şampiyon olamayacaktır.

Keleşoğlu
20.06.2009, 19:29
herşeyi ben bilirim, küçük olsun benim olsun mantığı, kıskançlık ve erkeğinin kadınlardan bile fazla yaptığı dedikodu

Jetaime
20.06.2009, 19:42
Sadece Hüseyin kısmına değinecem, Hüseyine o parayı Türkiyede değil dünyada başka verebilecek takım varmı o futbolla ?

bkandil
20.06.2009, 19:43
eflatun2001,
forumdaki mesajları okumanı tavsiye ederim zira o yazı önceki sayfada eklenmişti başlığa...

tuncay1984
20.06.2009, 19:55
trabzonlu genelde milliyetci gibi görünür ama
kendi insanin hic cekemez cevremde görüyorum
yabanci hayranlariyiz hep

Atmaca
20.06.2009, 22:01
Sadece Hüseyin kısmına değinecem, Hüseyine o parayı Türkiyede değil dünyada başka verebilecek takım varmı o futbolla ?

Hüseyin kadar kafana taş düşse genede burda ne konuşulduğunu anlamayacaksın.

Ömür Karadeniz
20.06.2009, 22:31
ya şimdi o kadar sacmalıyoruzki asıl bizim kadar sacmalayan bir topluluk yok.tut simdi sen giray bulakı hiçbir basarısı yokken karıyerı deyım yerındeyse 0 iken takımıın basına getır sırf trabzonlu diye.ya ne sacma ne acayip bi dusunce ya bu.o zamanda fener istanbulluları getırsın.keza gsde oyle.hatta chelseade londralıları getırsın arsenalde oyle.nede olsa kendı adamlarıda da.kendı adamlarınlan bu kadar buyuduler ya

Cafer Bulur
20.06.2009, 22:34
Futbol sadece futbol degildir.

Futbol biraz da heyecan isi ise;ki öyledir takimda Trabzonsporlu futbolcularin azligi bir eksikliktir.

Bunun hüseyinin yerine gelen oyuncuyu izlerken hep beraber görecegiz...

matalar
21.06.2009, 00:26
ya şimdi o kadar sacmalıyoruzki asıl bizim kadar sacmalayan bir topluluk yok.tut simdi sen giray bulakı hiçbir basarısı yokken karıyerı deyım yerındeyse 0 iken takımıın basına getır sırf trabzonlu diye.ya ne sacma ne acayip bi dusunce ya bu.o zamanda fener istanbulluları getırsın.keza gsde oyle.hatta chelseade londralıları getırsın arsenalde oyle.nede olsa kendı adamlarıda da.kendı adamlarınlan bu kadar buyuduler ya

o saydığın takımlardan bir farkımız var.
o da bizim başarımızın kaynağı yine bizim insanımız.
şampiyonluk dönemleri. 96 sezonu.ve fatih tekke hüseyin gökdeniz 3lüsünün olduğu dönem.
yani başarılı olduğumuz dönemlerde takımda yine başrolde bizim şehrimizin insanı var.

ts_ist61
22.06.2009, 00:00
Hüseyini savunan arkadaşlara Forumda hüseyin ve türevleri (tayfun,hasan üçüncü tolga...) yani yeteneksiz trabzonlu futbolcular hakkında ben de olumsuz şeyler yazdım. Yazmamın nedeni kesinlikle kendi insanımıza düşmanlık duymam ya da çekememem gibi aptalca şeyler değildir ki bu efsane kendi çocuklarıyla doğmuştur ve ben de bir trabzonlu olarak bundan her zaman gurur duymuşumdur. Ama benim vurgulamak istediğim Trabzonsporluluk ruhuydu. Bunlarda o ruh var mı sizce kendi çocuğumuz dediklerimiz parayı alınca formayı öpüyolar az verince de hor görülüyoruz diye camiayı ayaklandırıyolar. Bu arkadaşlar yeteneksiz olduğu ortada sırf arkaları sağlam olduğundan yıllardır takımda kaldılar ve en yüksek paraları aldılar. Ben yenildiğimizde ağlayan, kulübün parası olmadığında gerekirse bedava da oynarım ya da boş kağıda imza atarım diyen tekmeye kafa koyan trabzonlular istiyorum takımda. Yoksa en yüksek parayı alan yan gelip yatan futbolcunun isterse yedi sülalesi trabzonlu olsun var mı bi kıymeti!!!

İHTİLALL
22.06.2009, 12:01
Hüseyini savunan arkadaşlara Forumda hüseyin ve türevleri (tayfun,hasan üçüncü tolga...) yani yeteneksiz trabzonlu futbolcular hakkında ben de olumsuz şeyler yazdım. Yazmamın nedeni kesinlikle kendi insanımıza düşmanlık duymam ya da çekememem gibi aptalca şeyler değildir ki bu efsane kendi çocuklarıyla doğmuştur ve ben de bir trabzonlu olarak bundan her zaman gurur duymuşumdur. Ama benim vurgulamak istediğim Trabzonsporluluk ruhuydu. Bunlarda o ruh var mı sizce kendi çocuğumuz dediklerimiz parayı alınca formayı öpüyolar az verince de hor görülüyoruz diye camiayı ayaklandırıyolar. Bu arkadaşlar yeteneksiz olduğu ortada sırf arkaları sağlam olduğundan yıllardır takımda kaldılar ve en yüksek paraları aldılar. Ben yenildiğimizde ağlayan, kulübün parası olmadığında gerekirse bedava da oynarım ya da boş kağıda imza atarım diyen tekmeye kafa koyan trabzonlular istiyorum takımda. Yoksa en yüksek parayı alan yan gelip yatan futbolcunun isterse yedi sülalesi trabzonlu olsun var mı bi kıymeti!!!
Tebrikler ve bir ilave..
Birde bir Trabzon'lu duruşu vardır kardeşim..
Evet biraz kavgacı,biraz sert,bayağı bir asabi,sert,keskin,bıçkın,kabullenmeyen ama bir o kadarda mert..
Yani Ali Kemal,Turgay,Necati,Güngör,Dozer,Tuncay,Fatih tekke,hatta Gökdeniz gibi..
Allah aşkına biraz hüseyin hariç hangi topçuda var bu duruş..
Sahada kız gibiler..
Ayakları titriyor..
Ellerinden şekeri alınmış çocuklar gibi..
Bir Trabzonspor'lu taraftar protestosu yiyince hocaya beni değiştir dememeli,tam tersi hırs yapmalı,hırsını rakibinden çıkarmalı..
Nerdeeee ...

Ali İhsan
22.06.2009, 12:02
Bütün özevlatlar Fatih Tekke gibi kaliteli olsalar keşke. O sayılan isimlerin birçoğuna tepkiler kalitesiz ve özevlat kontenjanından biryerlere gelmelerinden...

Hasan ZAİMOĞLU
22.06.2009, 13:31
TRabzonlu olup Trabzonsporda başarısız olduktan sonra 'beşiktaşlıyım' diyip gidenin heykelini mi dikelim yani ?

Muhammed
22.06.2009, 13:39
Serdar Bali'yi takan mı var sanki? Gittiği programlarda bile adamı ti'ye alıyorlar. Selçuk İnan'a söylediklerini unutmadık daha. Birde diyor ki teknik direktör diplomam olsa trabzonsporda denerdim diyor? Bu adamı sevelimmi?

Anıl C
22.06.2009, 14:00
ya sorun takımda Trabzonluların olup olmaması değil
eleştirilen düşünce; 70'lerin şampiyonlukları başarılı olup olmaması önemli değil, sadece Trabzonlularla elde edilir düşüncesidir.
eğer Avrupa'da başarılı olmak istiyorsak bu düşünceden kurtulmalıyız.
sonuçta bu takım ben Trabzonsporluğum diyen herkesindir.
bunu diyen japonda, ugandalıda olabilir.

Turan AKYILDIZ
22.06.2009, 14:53

Bir kaç örnek;

arkadaşım tebrikler...gerçekten müthiş tespitler...işte trabzonsporumuzun tüm özeti bu yazıda saklı bence arkadaşlar...eline sağlık....

matalar
06.07.2009, 22:32
fatih tekke eğer trabzonsporda oynamamış olsaydı trabzonlu olmasaydı yönetim havada kapardı. ama malesef şimdi kendisi dönmek istediğini beyan etse de alınmıyor.iç çekişmeler hiç bitmiyor derin trabzonsporda.

Ertuğrul ATALAY
06.07.2009, 23:40
Kendi insamız mantığını yanlış buluyorum...
Trabzonsporluluk evrensel olmalıdır...
Kriter başarıya endeksli olmalı..kendi insanımıza değil..

magicyattara
07.07.2009, 15:16
Kendi insamız mantığını yanlış buluyorum...
Trabzonsporluluk evrensel olmalıdır...
Kriter başarıya endeksli olmalı..kendi insanımıza değil..

Trabzonspor'un nasıl başarılı olduğu ortadayken,kendi insanımız mantığını yanlış bulmanızı anlayamadım.
Yani kriter başarıysa,Trabzonspor sadece kendi insanlarıyla başarı yakalamış şu ana kadar.
Bundan vaz geçildiği zamandan sonra bir kısır döngü başlamış,hala devam ediyor.

;)

TheRapZoNe
07.07.2009, 15:25
İnsanımız öyledir. En iyi yaptığı şey eleştirmektir. Avni Aker'de maçın henüz başında Trabzonlu bir oyuncu top kaybetsin birçok kişi yuhalar ama Yattara maç boyu sahada görünmesin yinede milletin gıkı çıkmaz. Kısacası bizim insanımızın nazı kendi insanına daha çok geçiyor

Cafer Bulur
07.07.2009, 15:32
İnsanımız öyledir. En iyi yaptığı şey eleştirmektir. Avni Aker'de maçın henüz başında Trabzonlu bir oyuncu top kaybetsin birçok kişi yuhalar ama Yattara maç boyu sahada görünmesin yinede milletin gıkı çıkmaz. Kısacası bizim insanımızın nazı kendi insanına daha çok geçiyor
Kesinlikle katiliyorum,bu sehirde özevlatciliktan cok yabanci hayranligi var...

bkandil
07.07.2009, 16:44
Israrla söylüyorum, kendi insanımıza düşmanlık değil bu hisler. (En azından ben ve çevremdekilerin düşünceleri.)
İsim vererek devam edeyim...
Trabzonlu olan Hasan Üçüncü'ye para hırsı yüzünden ne kadar kızıyorsam, Trabzonlu olmayan Ömer Rıza, Erdinç Yavuz, Jabi'ye de en az o kadar kızıyorum...
Trabzonlu Giray Bulak, Trabzonlu olmayan Samet Aybaba, Yılmaz Vural v.s. gibi aynı tip (kanımca farksızlar) t.d.'lerin Trabzonspor için yetersiz; Trabzonlu Hami, Trabzonlu olmayıp, Trabzonsporlu olan Ünal, Tolunay, Ogün, Abdullah yada bu oyuncuların tertibi olan başkalarının da Trabzonspor için tecrübesiz olduğunu düşünüyorum. (Bu noktada Hami, Ogün, Abdullah gibi Milli takımlarda belli noktalarda görev yapan futbolcularımızın şu anki görevlerinde takıma daha yararlı olabileceklerini düşünmekteyim, misal yetenekli gençlerin aklını çelerek Trazbonspor'a kazandırmak ki 1 tanesi bile kârdır.)
Bu düşüncelere sahip insanlar için Giray Bulak'ı istemiyor, Hami'ye düşman, Hasan Üçüncü gibi tekmeye kafa sokan bir Trabzonlu oyuncuyu çekemiyor gibi tabirlerde bulunmak yakışıksız olur. İnanıyorum ki tüm taraftarların ortak paydası Trazbonspor'un çıkarlarıdır.
Yazı uzayacak belki ama mevcut takım içinde bir fayda maliyet analizi yapabilsek insanların kime neden kızdıkları daha net anlaşılabilecektir.
Mesela Yabancı oyuncumuz Cale, Bursalı yeni Kaptanımız Egemen, Başkanımızın köylüsü Tayfun'un fayda maliyet istatistiklerine bakabilsek (yıllık ne kadar ücret aldıkları, sezon boyu kaç maçta forma şansı buldukları, asist,gol gibi olumlu, kart cezası gibi olumsuz etkilerini derleyerek olabilir) bazı şeyler daha net ortaya çıkacaktır diye düşünüyorum...

only ts
07.07.2009, 17:32
evet konuyu açan arkadaşa cok tesekkur ederım cok guzel bır noktaya degınmıs... ben hayatımda trabzon insanı kadar kendi insanını çekemeyen baska bir toplum görmedim trabzon cok bozuldu coooooooooook ben eskıden uzun sokakta gezerdım tur atardık hatta kımıleride bilir belli bi turdan sonra hacı olduk falan derdik şimdi ise apaçi insanlar abaza insanlar kendini bi halt sanmış ama olamamış ipe sapa gelmez sokak serserileri ortalıgı kapladı benı bu sehırden nefret ettırdı sadece bunlar.. ben kımılerı gıbı nerelısın dendıgınde trabzonluyum demekten aciz yada bunu derken utanan insanlardan değilim ben böyle çok insan gördüm adam trabzonlu ama istanbulda dogdum diyor adam utanıyor trabzonluyum demeye.. yazık yazık kurtlar vadisi denen diziden tutunda bir çok şey bu şehri çokk değiştirdi benim ne demek istediğimi uzun sokaga cıkarak 2 3 tur attıktan sonra cok rahat anlayabılırsınız.. istanbul istiklal caddesi gidenler bilir ne tip insanlar vardır orda her çeşitinden var ama kımse kımseye laf atmaz kımse kımseyle ılgılenmez bakmaz etmez ama bu trabzon ne böyle arkadas yaa valla meydana inesim gelmiyor zaten trabzondada degılım olsamda artık uzun sokak falan bitti yani.....

bu anlattıklarım ne alakada dıyebılırısınız cok alaka kardesım cokkk ıste oradakı serserıler yapıyor o yorumları oradakı altında jean ustunde apacı tshırt cebınde 1000 tl lık telefon ama 5 kuruş parası olmayan tipler yapıyor o yorumları trabzon şehrinin eğitime ihtiyacı var okumus insanlara ıhtıyacı var adam gibi ailelere ihtiyacı var..

yazımı su sözle noktalıyorum BİZE HER YER TRABZON AMA TRABZON HARİÇ !!!!!

Halmanli
08.07.2009, 11:37
Bu konuda en çok Hami Mandıralı'ya haksızlık yapılmıştır.

Jubilesi bile yapılmadı kulüpte. Ayıbın ötesinde bu olay.

keles76
08.07.2009, 12:04
trabzonlu sporcuların çoğu hatta yüzde 80 nı bizde direk oynamalarına rağmen bizden gittikleri takımda kadroya bile giremiyor bence torpilli oluyorlar hatta çoğu 1.lig bile göremiyor elde 3-4 kaliteli trabzonlu futbolcu kalıyor formayı hakkeden onlar zaten gereken ilgiyi görüyor ama gerçek kaliteli futbolcu artık çıkmıyor artık altyapı sistemini tekrardan gözden geçirilmelidir
lemi hangi yeteneğiyle takıma hizmet etti nedir hasan üçüncünün vasfı başkalarıda var ama isim saymak istemiyorum
bence iyi olmadığı halde yıllarca trabzonspordan ekmek yiyen vasıfsız yığınla topçu trabzonsporun başarısızlığının sebebi oldu
cengiz osman tolunay abdullah ercan şota ünalın yanında trabzonlu olarak hami ve belkide ogün(bizim altyapıdan değil) hatırlıyorum
yani futbol artık değişti bir adam aksadımı takım aksıyor

Uluhan
08.07.2009, 13:51
Kimsenin kendi insanına düşman olduğu yok..
1999 dan beri şehir dışında yaşıyorum ancak tatillerde ve izinlerde ve fırsat buldukça sürekli Trabzona geliyorum, dolayısıyla il dışında ve Trabzonda ki ortamı karşılaştırma şansım oluyor. Trabzon insanı kendi şehrinin insanını gerçekten samimiyetle destekliyor. Başlığın açılmasına vesile olmuş durum, futbol takımından Hüseyin, Tolga, Tayfun'un, geçmiş dönemde Hasan Üçüncü'nün eleştirilmesi sanırım ancak:

Hüseyin'in oynadığı futbolun tatminkar olmadığı ortada, herkes iyi biliyorki şampiyon olacak takımın ortasaha oyuncusu olamazdı.
Tayfun, hakem çalar yada çalmaz ayrı mesele, ama maç başına 1 penaltı ortalaması ile oynuyor neredeyse, yine de stoperde alternatif olabileceğini düşünüyorum.
Tolga, senelerdir genç kaleci diye durdu, gereken şansı da buldu ancak değerlendiremedi..Güvensiz insandan kaleci olmaz.
Hasan Üçüncü, laf söylemeye gerek yok zaten gönderilme sürecindeki tavrı yeterli.

Bu takımda oynamak için nufüs kağıdı yetmez, tekmeye kafa uzatmak vs. yetmez, yetenekli ve iyi futbolcu olmak gerek..

Boşuna yıpratıyoruz birbirimizi.

U.Sadıkoğlu
08.07.2009, 15:09
Belkide yaşanılan olaylar bizi bu hale getirmiştir şahsen benim hepsine söyleyecek bir çift lafım var , bunlar %100 Trabzonspor'u her platformda her fırsatta desteklemişlermi savunmuşlarmı eee daha ne neyini savunayım ben bunların.

Kasım Hilal
08.07.2009, 18:20
Vallahi bu soru (konu) üç güne bir herhangibir konuda tartışılır durur..
BMN üyeliğim başladığı günden bu yana hep bu sorunun tartışıldığını gördüm ama malesef bir çözüm bulamadık..
Bir de tribünler var çözülemeyen..
Çözülecek gibi de durmuyor açıkçası..
Hulasa "Neden?" sorusunu cevaplandırmak kolay da "Nasıl çözeriz?" dedik mi akan sular bile duruyor..

toksoy61
08.07.2009, 20:07
trabzon içinde insanlar birbirini çekemez, birbirlerine çelme takarlar, birbirlerini kıskanırlar doğrudur ama kusura bakmayın bu trabzonspor için geçerli değil. o takımda oynayacak yetenekte olmayan pek çok futbolcu sırf trabzonlu diye takımda tutuldu üstelik milyon dolara top oynadılar.
ben hiç barışa, göksuya kızanı görmedim. fatih tekkeye olan sevgiyi ise anlatmaya gerek yok.

asimetrik
08.07.2009, 21:20
Bence tamamen yanlış görüşler üzerinde gidiyoruz. Bu takımda ne bir yabancı, sadece yabancı olduğu için sevildi, ne de bir Trabzon'lu, sadece Trabzon'lu olduğu için yerildi. Böyle bir iddiada bulunan arkadaşlar neyi örnek verebilirler ki.

Song'a, hatalarına rağmen tahammül, kariyerine olan saygıydı. Aynı Fatih Tekke geldiğinde boş kaleye kaçırsa bile bir sonraki maçta oynamasına tepki göstermeyeceğimiz gibi. Hatta yine kaçırsa yine oynaması gerektiği gibi. (Fatih ile Song'u karşılaştırdığımı sanmayın. Konu kariyer benzerliği. İkisi de kendini ispat etmiş oyuncular)

Gelelim diğer örneklere, hangi yabancıya sadece yabancı olduğu için sahip çıkmışız; Şota'yamı, Agustin'e mi? Çizyo'ya mı , Tomas Jun'a mı? Lee Young'a mı , Djokaj'a mı? Stepanov'a mı, jabi'yemi?
J,M,Pfaff'a mı , Petranoviç'e mi?

Gelelim özevlatlara , yakın geçmişten başlayalım. Şenol, Hami, Ogün, Fatih Tekke baş tacı yapılırken neden Hasan Üçüncü kabul görmedi? Neden hala Tayfun tartışılıyor? Neden Barış için tribünler bağırmıyor?

Kendimce cevabı vereyim. Bu taraftar, takımı için her şeyini verene her şeyini veriyor. İşte Ayman , kabiliyeti sınırlı ama kimse yuhalamadı. Hüseyin, senelerce oynadı ama belki küçük bir kaç istisna dışında hep saygı gördü. Çünkü her şeyini veriyor ama tıpkı Ayman gibi verebilecekleri sınırlı.

Taraftar öz veya özsüz ayırmıyor. Takımı için faydalı olanı baştacı yapıyor, faydalı olmayacağına inandığına yerli veya yabancı, haklı olarak tahammül etmiyor. (yuhlamalar kime olursa olsun kabul edilemez)

Bu taraftar Fatih Tekke için ne kadar sabahladıysa Yattara için geçen geceleri de unutmayalım.
Ayırım asla yok bu takımda. Sadece her camiada olan kadar bile olmayan sayıda , belki gündem oluşturmaya yetecek yükseklikte oturan bir kaç kişi böyle düşünüyor olabilir. Camiayı bağlamaz.

Ayrıca şunu da belirtmeliyim ki, tüm bu tartışmaların (yerli-yabancı, özevlat-özsüzevlat) çok basit ve sığ bir nedeni var. Herhangi bir olay yorumlanırken en kolayı ve bilgi gerektirmeyeni milliyetinden ya da doğum yerinden başlamaktır. Bunu da her kes yapınca al sana çatışma. Bu forumda az yapılmakla birlikte Türkiye'de futbola ve her şeye bakış sıfatlar (diğerlerine! rızaları olmadan taktığımız) üzerinden yürüdüğü için kısır ve gereksiz tartışmalar içine giriyoruz. Dünya'da ve memlekette olduğu gibi Trabzonspor'umuzda da vakit kaybından başka bir işe yaramıyor bu tartışmalar.

ARAF
08.07.2009, 22:52
kendi adamımıma düşman değilim

ama yetenek yoksa bana faydası yoksa durmasın 1 dakka

yetenekli trabzonlulardan kurulu bir takım hayalim

nightwolfff
13.07.2009, 15:47
ya beyler kusura bakılmasın ama böle yerlilere tabi düşman olunur.mesela tayfun cora,hüseyin çimşir vd. vasıfsız,oynadığı sürece kendini geliştirmemiş ne de olsa alternatifim yok anlayışıyla oynadıkları için yıllardır alışmışlar tembelliğe birgün bile futbolumun üzerine koyarak her geçen gün çıtamı yükseltiyim diye düşünüpte oynasalardı elbette ki ts taraftarı bunu görür hakkını veriridi.tıpkı fatih tekke gibi.ama vasatın üstüne hiç çıkamadılar keza giray bulak,samet aybabalar bu teknik adamlar avni aker atmosferinde ayağı titremiş şampiyonluğa inanamış oynattığı takımlar hep üç beş kişiyi oynamış takımlar.gelde bunlara koskoca mazisiyle parmak ısırtan devrimin,baş kaldırının,asiliğin sembolü trabzonsporu emanet etmek hakikaten akıl mantık işi değil.maksat muhalefet değil ama artık ts de,ts yi şampiyon yapacakits ye sistem futbolu oynatacak,rakibine nefes aldırmayacak,avrupa da her yıl en az çeyrek final oynatacak teknik adam ve oyuncular(illa yıldız olacak diye bi şey yok yeter ki görevini en iyi şekilde yapacak sisteme uygun) olmalı.şimdiki teknik adam ve kadroyla,bu kadroya özellikle sol açık gibi takviye yapılırsa bundan sonraki senelere daha umutla bakabiliriz kanaatindeyim.

Cafer KILIÇSOY
13.07.2009, 22:58
Bence tamamen yanlış görüşler üzerinde gidiyoruz. Bu takımda ne bir yabancı, sadece yabancı olduğu için sevildi, ne de bir Trabzon'lu, sadece Trabzon'lu olduğu için yerildi. Böyle bir iddiada bulunan arkadaşlar neyi örnek verebilirler ki.

Song'a, hatalarına rağmen tahammül, kariyerine olan saygıydı. Aynı Fatih Tekke geldiğinde boş kaleye kaçırsa bile bir sonraki maçta oynamasına tepki göstermeyeceğimiz gibi. Hatta yine kaçırsa yine oynaması gerektiği gibi. (Fatih ile Song'u karşılaştırdığımı sanmayın. Konu kariyer benzerliği. İkisi de kendini ispat etmiş oyuncular)

Gelelim diğer örneklere, hangi yabancıya sadece yabancı olduğu için sahip çıkmışız; Şota'yamı, Agustin'e mi? Çizyo'ya mı , Tomas Jun'a mı? Lee Young'a mı , Djokaj'a mı? Stepanov'a mı, jabi'yemi?
J,M,Pfaff'a mı , Petranoviç'e mi?

Gelelim özevlatlara , yakın geçmişten başlayalım. Şenol, Hami, Ogün, Fatih Tekke baş tacı yapılırken neden Hasan Üçüncü kabul görmedi? Neden hala Tayfun tartışılıyor? Neden Barış için tribünler bağırmıyor?

Kendimce cevabı vereyim. Bu taraftar, takımı için her şeyini verene her şeyini veriyor. İşte Ayman , kabiliyeti sınırlı ama kimse yuhalamadı. Hüseyin, senelerce oynadı ama belki küçük bir kaç istisna dışında hep saygı gördü. Çünkü her şeyini veriyor ama tıpkı Ayman gibi verebilecekleri sınırlı.

Taraftar öz veya özsüz ayırmıyor. Takımı için faydalı olanı baştacı yapıyor, faydalı olmayacağına inandığına yerli veya yabancı, haklı olarak tahammül etmiyor. (yuhlamalar kime olursa olsun kabul edilemez)

Bu taraftar Fatih Tekke için ne kadar sabahladıysa Yattara için geçen geceleri de unutmayalım.
Ayırım asla yok bu takımda. Sadece her camiada olan kadar bile olmayan sayıda , belki gündem oluşturmaya yetecek yükseklikte oturan bir kaç kişi böyle düşünüyor olabilir. Camiayı bağlamaz.

Ayrıca şunu da belirtmeliyim ki, tüm bu tartışmaların (yerli-yabancı, özevlat-özsüzevlat) çok basit ve sığ bir nedeni var. Herhangi bir olay yorumlanırken en kolayı ve bilgi gerektirmeyeni milliyetinden ya da doğum yerinden başlamaktır. Bunu da her kes yapınca al sana çatışma. Bu forumda az yapılmakla birlikte Türkiye'de futbola ve her şeye bakış sıfatlar (diğerlerine! rızaları olmadan taktığımız) üzerinden yürüdüğü için kısır ve gereksiz tartışmalar içine giriyoruz. Dünya'da ve memlekette olduğu gibi Trabzonspor'umuzda da vakit kaybından başka bir işe yaramıyor bu tartışmalar.

Tam da bişeyler yazacaktım ki yazınızı okudum. Elinize sağlık. Yürek dolusu teşekkürler:alkış:

Bu taraftar bu zamana kadar takımına hizmet edeni her zaman gururla anmıştır ve anmaya da devam edecektir. Hami'yi Şenol'u, Ogün'ü Fatih'i hangimiz bağrımıza basmadık. Bu insanlar Trabzon'lu değilmiydi? Şehirde yabancı hayranlığı var diyorlar. Kim bu yabancılar; Ünal'mı? Abdullah'mı? Şota'mı? Yattara'mı? Egemen'mi? Bu insanlar asla ve asla yabancı değil bilhakis Trabzonsporun ismiyle özdeşleşmiş kişilerdir. Burada önemli olan Trabzonspora yapılan hizmettir. Yukarıda ismini saydığım herkes bu takım için terinin son damlasına kadar emek harcamıştır. İnkar eden nankördür. Hami'yi ve Fatih'i alkışlayınca ses yok ama Ünal'ı Abdullah'ı alkışlayınca öz evlat düşmanlığı öyle mi? Hadi canım sizde. Ne yapmamız lazımdı? Hoca tarafından oyuna sokulurken verilen taktiklere kulak tıkayıp saçlarını düzelten Ergin'imi?, yada futbolculuğunda hizmetleri olan ama bıraktıktan sonra her zaman köstek olan Serdar Bali'yi mi? alkışlamalıydık. Böyle müstesna(!) değerlere mi sahip çıkmalıydık?

Bu şehirde asla ve asla özevlat düşmanlığı yoktur, sadece emek vermeden yangelip yatanlara ve Trabzonspor üzerinden prim yapmaya çalışanlara isyan vardır. Ve bir ömür boyuda bu böyle devam edecektir.

Sapla samanı karıştırıp olayı istediğiniz gibi yorumlamayın lütfen. Biraz gerçekci olalım artık ne olur. Bu kadar zor mu?

''Neden kendi insanımıza düşman olduk'' Bunu birazda düşman olduğumuzu zannettiğiniz insanlar düşünsün.

kagan61
13.07.2009, 23:51
slm,

arkadas cok güzel bir konu acti.dikkatinizi cektiyse forumda trabzonlu olmayip tatrabzonsporu tutan veya trabzonda dogup ta hayati boyunca trabzonu fazla görmemis cok arkadas var.o yüzden bu arkadasklarin trabzonsporun trabzon olmadan bir hic oldugunun hic farkinda olmamalari normal.bu düsüncelerinden dolayi trabzonlu olan futbol adamlarini iclerine sindirenmiyorlar.onutmamak gerekirki bu takimin arkasindan trabzon halki cekilirse sonu samsun,rize.ordu,giresun v.b takimlar gibi olur.ben ilkbasta trabzonluyum.bunu hic cekinmeden söylüyorum.yarin trabzonumuzun baska bir faaliyeti öne cikarsa ona da tam destek veririm,kolbasti örneginde oldugu gibi.

saygilar,

matalar
07.09.2009, 16:03
Tayfun Cora'yı ağlattılar
05 Eylül 2009 / 11:36
Trabzonspor’da forma giyen futbolcuların birçoğuna karşı yıllardır bazı kesimler tarafından yürütülen saldırılarda bu kez boy hedefi Tayfun Cora oldu.

Hüseyin Çimşir’in takımdan ayrılmasından sonra tribündeki bazı kişilerin sürekli küfür ettikleri Tayfun, geçen sezon da daha az da olsa benzer tepkilerle karşı karşıya geliyordu. Bu kez tepkiler inanılmaz derecede artmaya başladı. Başarılı savunma oyuncusunun bu nedenle de Bursaspor maçından sonra 2 saate yakın ağladığı ve takım arkadaşları tarafından zor teskin edildiği belirtildi. Tayfun’un durumuna üzülen bir çok futbolcunun da kendisine hakaret eden, protestoda bulunan taraftar kimliği altındaki holiganlara isyan noktasına geldikleri kaydedildi. Toulouse ile oynanan maçta oyundan çıkarken yuhalanan Tayfun, bu kez de Bursaspor karşılaşmasında oyuna girerken beklenmedik bir tepkiyle karşılaşmıştı.

Trabzonluya Bu Öfke Niye?

Tayfun, yakın çevresine, daha ısınma hareketleri yaparken, tribünlerdeki bazı kişiler tarafından kendisine, “Bu takımda ne işin var? Defol git’”sözlerinin yanında ağır hakaretler edildiğini, bir ara Hugo Broos’a giderek, ‘Hocam beni oyuna alma’ deme noktasına geldiğini yakın çevresine anlattı. Tecrübeli futbolcunun, “Broos yabancı bir teknik direktör... Benim neden oyuna girmek istemediğimi anlayamaz. Onu ve takımı protesto ettiğimi düşünür. Bu nedenle de ona bu fikrimi söylemekten vazgeçtim” dediği de belirtildi. Son dönemlerde yaşadığı olaylar nedeniyle adeta bunalıma giren ve çok sevdiği Trabzonspor’da forma giymekten artık vazgeçme noktasına gelen Tayfun Cora’nın birçok Trabzonlu gibi yine tribün marifetiyle yok olması endişesi taşınmaya başlandı. Yönetimin ve profesyonellerin bu konuda sporcuya sahip çıkması gerektiğinin altı çizildi.

Devre Arasında Ayrılacak

Öte yandan Tayfun’u Beşiktaşlı bir yöneticinin arayarak, “Bizim senin gibi bir stopere ihtiyacımız var. Gelmek istermisin?’ dediği re ileri sürüldü. Bursaspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam, Kayserispor Teknik Direktörü Tolunay Kafkas ve Sivasspor Teknik Direktörü Bülent Uygun’un da bu futbolcuyu arayarak, “Seni takımımızda görmek istiyoruz” dedikleri belirtildi. Tayfun’un, Bülent Uygun’a “Teşekkür ederim, devre arasında takımdan büyük ihtimalle ayrılacağım. Burada taraftar adı altında bir takım kişiler işkence çekmeme neden oluyor. Ama Trabzonspor’dan ayrılırsam ya Bursaspor’a, ya da Kayserispor’a gideceğim. Size çok teşekkür ederim” dediği belirtildi. Kafkas ve Sağlam’ın istediği Tayfun’un, Trabzonlu düşmanlarının yarattığı atmosfer nedeniyle devre arasında takımdan kesin olarak ayrılma kararı verdiği de ifade edildi.

KAYNAK: Günebakış

furkan0561
07.09.2009, 16:06
tayfun haricinde sevmediğim bir trabzonlu yoktur benim bir de ergun atanın maç öncesi yorumlarını sevmiyorum hep negatif(bursa maçı)

matalar
07.09.2009, 16:46
tayfun gidince de barış istenmeyecek.
bu böyle sürüp gidecek.

Fatih Kuloğlu
07.09.2009, 16:48
Trabzonspora zararı olmadığı sürece kimse durduk yere düşman olmaz bence

İskender
07.09.2009, 17:09
Bu sorunun cevabı çok basit aslında,

Bizim oğlancılık mantığı vardır, beraber büyüdüğün, aynı sokakta yürüdüğün,beraber yemek yediğin birisi ne kadar büyük olabilirki, alt tarafı sümüklü bizim oğlan...

Ben onun topa vuramayışını bilirdim diye başlayan bu süreç taki başka takıma gidip kendini ispat edene kadar sürüyor...

Ondan sonrada şunu neden almıyoruz, öz trabzonlu zaten trabzonsporu tutuyor bir adamı alamadık feryatları, gelincede yine başa sar bizim oğlandan birşey olmaz...

ilhan
07.09.2009, 17:14
Günebakış bu başlıktan nemalanmış. Açık ve net.

Muhammed
07.09.2009, 17:20
Hikaye bu işler. İyi olan yerli oyuncuya kim ne yapmış? Barış iyi oynarsa kimse birşey demez merak etmeyin. Bu sorunların devam etmemesi için Tolga ve Tayfun takımdan gönderilmeli.

İHTİLALL
07.09.2009, 17:27
Günebakış bu başlıktan nemalanmış. Açık ve net.
Zaten ne zannediyoruzki..
Günebakış yada diğerlerinin spor servisi dediğiniz bir yeri bile yok..
Bir büroda bir iki zevat her gün gördüğümüz zırvalıklarını neşrediyorlar..
Bol bol dedikodu,yalan,dolan hatta fitne ,fesat..
Çizgisiz,ilkesiz,sınırsız..
İki kebapçı reklamına bütün yayın politikasını siz bile belirleyebilirsiniz..
.....
Hoş ulusal dedikleri nedirki?...
Hıncal'ın yeğeni Gürcan,Hıncal'ın kardeşi Öcal,Kazım'ın oğlu,Gündüz hocanın oğlu ,filancanın kızı.Neşriyat yine aynı rezillik..
Yalnız burada kebapçı yetmez bankanız filan olması gerekir,sizi bal döküp yalarlar..
Ulusal basın..
Yerel basın..
Pehh...

Reşit
07.09.2009, 17:28
aslında bunda teknik d. bile hatası var bence. geçen sene son 5 maçta tayfun stoper oynadı bu maçlarda nerdeyse hatasız oynadı. adam sağbekde ounayamıyor ama orda ısrar ediyorlar. zor la sağbek yapacaklar adamı. bence bu sene song u göndermek lazımdı. bu sene yaptıklarını bence tayfn stoperde rahat yapar. tabi saygı deger TRABZONSPOR TARAFTARLARI! izin verirse. barıs konusuda aynı. adam yedek klubesindemi geliştirecek kendisini. oynatacaksın. 10 maç oynamadıktan sonra adamda maç eksikliği oluyor sahada nerde duracagını sasırıyor. ne zaman yabancı hayranlıgını bitirirde kendi topçularımıza dönersek basarılı oluruz. ama sadece trabzon orjinli olması gerekmiyor. mesela şeftali spor luların alt yapası mükemmel çalısıyor. sadece kendi alt yapıdan cıkanlar değil diğer takımlardan transferler yapıyorlar alt yapılarına.

ugur_52
07.09.2009, 17:30
Bir adam iyi oynamadığı halde oyuna ısrarla,inatla alınırsa tabi yuhalanır,bu çok normal.

İHTİLALL
07.09.2009, 17:31
Ayrıca takımda sürekli tepki çeken üç oyuncu var..
Herkes biliyorki bu tepkinin nedeni Trabzon'lu olmaları değil,kapasitelerinin yetersiz olması..
Tolga,Tayfun ve Umut üçüde pırlanta gibi çocuklardır..
Hatta Umut canhıraş mücadelesinin hatırına diğerleri kadar zılgıt yemezler..
Bu çocuklar mutlu olmak için Trabzonspor'dan mutlaka ayrılmalı,en kısa zamanda..
Para herşey değilse şayet..

toygar_ts
07.09.2009, 17:33
Trabzonu henüz görmemiş bir TrabzonSpor lu olarak farklı bir açıdan bakmanızı rica edeceğim. Trabzon lu bir futbolcumuz kötü işler yapmayı uzun sürdürdüğünde bende kızıyorum ama Trabzon lu dostlar daha fazla kızıyor gibime geliyor. Dışardan bir futbolcumuz da aynı hatayı yaptıgında ben ikisine de aynı oranda kızarken Trabzonlu olanlar hemşehrisine daha çok kızıyor gibi görüyorum. Aslında bunun sebebini anlamak zor değil.

Mesela aralarında kardeşinizin bulunduğu 4 tane çocuğa "burada sessizce oturun, yarım saat işim var sonra oyun oynarsınız" deyip onlar sürekli yaramazlık yaparsa, akıllıca oturmazlarsa, sinirlenir, gider onlara kızar ama en çok da kardeşinize kızar, bağırır, çağırırsınız belki. Hele o çocuklara beceri gerektiren bişey yapalım dediğinizde yapamıyorlarsa hepsine kızabilirsiniz ama kardeşinizin beceriksizliğine tahammül edemezsiniz.

Sanki durum biraz onun gibi... Çocukluğunu gördüğünüz, "İşte bu!!!" dediğiniz bir genç topçumuz saha da hayal kırıklığı yaratan işler yapınca tahammül etmek daha bir zor oluyor sanırım.

Bilmem anlatabildim mi:)

Barış Kaptanoğlu
08.09.2009, 12:54
hiç bir trabzonlu kendi insanına düşman olmaz,sadece bir yerlere yakıştıramaz.mesela hüseyin trabzonda çok tepki alıyordu ama tepki sadece oynadığı futbolaydı,nitekim bursa maçında taraftar onu alkışladı çünkü o bizim çocuğumuz ve onu seviyoruz.biz giray bulak ı özkan sümeri ve diğerlerini de seviyoruz ama trabzonsporda görmek isteyip istemediğimiz tartışmaya açık oluyor.
Bu kendi insanımıza düşman olduğumuz anlamına gelmez bence...

Sinem Yılmaz61
08.09.2009, 14:13
Düsmanliklan alakasi yok bence. Biz onlari daha cok seviyoruz, cünkü bizim topragin cocuklari oldu icin. Tabiki onlardan daha cok sey bekliyoruz, cünkü Trabzonlular Trabzonsporu simgeliyor...Olmayinca da cok kiziyoruz iste onlara, ama düsman olamayiz kendi Insanlarimiza, olmak da bence hic iyi degildir...

Yavuz Hasan
08.09.2009, 18:26
bu mesajı tayfun cora başlığı altında yazmıştım konuyla alakalı olduğu için buraya da yazıyorum

bazı futbolcuların istenmemesinin nedenlerinden biri bence ekonomik koşullar ve çekememe

atıyorum tayfun un ayırd edici yetenkelri olmadı için benden farkı sadece kondisyonu -en azından ben öyle düşünüyorum-

ben de en az tayfun kadar oynaybilecekken tayfun bu işden para kazanıyor ben ise onun kadar oynayabileceğim halde ondan çok çok daha az para kazanıyorum yada işsizim kazanamıyorum

doğal olark bende gider bi bilet alırım içimdeki kini kusarım

Kasım BEKTAŞ
08.09.2009, 18:31
hüseyin çimşirin yıllarca takım kaptanı olarak çıktığı avni akerde alamadığı alkışı, Trabzonspor'a rakip olarak çıktığı zaman alabiliyorsa nedeni ondandır...