PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yayla Şenliklerinde İçki İçilmesin, Silah Atılmasın!

agasaro
17.06.2009, 12:13
Geçen hafta sonu Akfırat'taki şenlik alanında "Ağasar Otçu Şenlikleri"ne katıldım. Herşey çok güzel görünüyordu. Gece yarısı saat 03:00 gibi oradan ayrıldığımda hala horon devam ediyordu ama içki içip sağa sola ateş eden magandalar çok canımı sıktı. Ben oraya dışardan bir arkadaşımı davet etmiş olsaydım yerin dibine girerdim. İçki içip silah adam adamlar. 50 yaşına gelmiş evde 5 tane uşak var hala daha sevdaluk türküleri atıyor sonra coşup silah atmaya başlıyor. Bu ne gerzek bir anlayış. Eğer bu Doğu Karadeniz kültürü ise ben böyle bir kültürün parçası olmayı kabul etmiyorum.
Şenliklerde içki içilmesin, silah atılmasın!

Mehmet Fırat
17.06.2009, 12:13
Bana kalsa hiçbir yerde içki içilmesin, silah atılmasın. :)

Kubilay ŞAHİN
17.06.2009, 12:18
Kesinlikle Katılıyorum..

Mira_61
17.06.2009, 12:45
Çok güzel bir düşünce.Bende bundan hiç ama hiç hoşlanmıyorum.Lakin bunu engellemek imkansıza yakın.Benim ananem bile yaylada silah atar.Ona böyle birşey söylesem işiteceğim şey buraya yazılmaz.:)
Malesef insanımız bu silah konusunda çok hassas.:( Ananelerimiz,ninelerimiz bile.

Emirhan Makul
17.06.2009, 12:47
Bence Yöremizde Silah nasıl kullanılır nasıl atılır nasıl iken atılır bunu bilen kişi sayısı 100 kişiden 99dur. Yasak koymak yerine uyarmak gerek çünkü adam akıllı kullanıldıktan sonra güzel birşey diye düşünüyorum.

.....
17.06.2009, 12:56

:alkış: Yüzde 100 katılıyorum ;) :)

Kazım Uzunboy
17.06.2009, 13:01
Dışarıda yapılanlarda olmasın ama bence Ağasar'da yapılan Ağasar Şenlikleri'nde veya Kadırga'da yapılan Kadırga Şenlikleri'nde vs. bunu önlemek mümkün değil.

Cengiz Çubukcu
17.06.2009, 13:19
ben de bunların kültürümüzde olmadığını düşünüyorum ....bir de ben erkeklerin ayakkabılarının topuklarına basmasına karşıyım bu da olmasın :D

LazAnisT
17.06.2009, 13:21
İçkisini adam gibi içtikten sonra sorun yok.Günahı vebalide içeni ilgilendirir ama içtikten sonra silahı eline alıp ateş etme olayını desteklemek mümkün değil.

Bu arada 50 yaşına gelip sevdalık türküleri atıyor diyorsun bırak atsın be:)

Ahmet Ocak
17.06.2009, 13:23
ya silah tamamda milletin içkisine niye laf ediyorsunuz

Emirhan Makul
17.06.2009, 13:25
50 yaşına gelmiş evde 5 tane uşak var hala daha sevdaluk türküleri atıyor

Yahu Aşık olmakta mı günah Aşkın yaşı mı var Sevdalık yaşıyor demek ki adam ne kadar aşıkmış ki 5 tane çocuk yapmış yani Sen Düşün :)

OLCAY ÇAKIR
17.06.2009, 13:29
Ben,bu şenliklerin mazisini merak ediyorum.

Eminim son derece saf,temiz,duru ve anlamları olan hadiselerdi şenlikler.

Son dönem şenliklerin çok kötü olduğu kanaatindeyim.

İlyas Özdemir
17.06.2009, 13:30
içki adam gibi adabıyla içilsin bence sorun olmaz ama bir kutu birayla kafayı bulup sağa sola salça olanmı dersiniz kagva çıkaranmı dersiniz düşünsenize oraya eğlenmeye stres atmaya gidiyorsunuz ama karakolluk olup geri dönüyorsunuz bu işden en çok zararlıda ayık gezenler çekiyor kavga edenleri ayırayım derken bazen arada kalıp dayakda yiyorlar

Volkan Taş
17.06.2009, 13:34
ben şenliklere gidemedim.. hemde bu silah yüzünden.. pazar günü sınava gircektim öss ye.. biyerime bişey olur vurulurum yaralanırım.. kene ısırır falan die :) amcamlar falan gitmiş silah atıo millet die geri dönmüşler.. eskiden daha güzeldi.. ufakken gidioduk hatta orda kalıoduk gece.. nerde o eski şenlikler..

a f s
17.06.2009, 13:36
Valilik ve jandarma duruma el koysun. Şenliklerde içki içilip silah atılmasın.

Umumun kanaati de bu yönde olduğundan eminim.

Kubilay ŞAHİN
17.06.2009, 13:49

Ben Her Gittiğimde Alkollü Biriyle Tartışmaktan Bıktım..

Faik Yılmaz
17.06.2009, 14:11
silah atılmasının hiç bir anlamı yok....

yani lla atmak istiyorsan milleti niye rahatsız ediyorsun git yaylanın tenha bi yerine istersen uçaksavarla at.... Ama olmaz bizde desinler hastalığı var.... Benlik duygusu var....

kendim asla içki içmesemde içipte milleti rahatsız etmedikten sonra hiç bir mahzur göremiyorum...

günahsa içenin günahı bizim değilki.....

peker61
17.06.2009, 15:29
Yaylalarda içkide içilmemeli silahta atılmamalı her yeri şehit dolu o toprakların böyle içki içip silah atarakmı onlara layık olacaz içeceksen git tenha bir yerde iç kimseyide rahatsız etme..

deneme61
17.06.2009, 15:47
ben bı musluman olarak ıcen kardeslerımı uyarıyırum.amma ııla da ıcerseler kendılerı bılır.sılah kessınlıkle atılmasın.boyle bır kulturumuz olamaz

alan
17.06.2009, 15:56
O zaman ne anlamı var yaylaların. Hem başlığı açan arkadaşa sormak lazım Karadeniz yaylalarında içki ve silah yüzünden ölen yaralanan vs gördü mü ? Hadi içkiyi bir nebze olsun anlarım ama silah bizim kültürümüzdür.

Cengiz Çubukcu
17.06.2009, 16:00
O zaman ne anlamı var yaylaların. Hem başlığı açan arkadaşa sormak lazım Karadeniz yaylalarında içki ve silah yüzünden ölen yaralanan vs gördü mü ? Hadi içkiyi bir nebze olsun anlarım ama silah bizim kültürümüzdür.

İstemiyorum ben böyle kültürü , kaza ya da ne sebeple olursa olsun kaç kişiyi pisi pisine kaybettik bir düşünün...

ceserdar
17.06.2009, 16:04
Bence kolluk kuvvetleri ile bu sorunlar çözülemez.

Aslında ben yayla çocuğu falan değilim. Köyümüz deniz seviyesinde. Yayla şenliklerinin tarihi kültürü hakkında da bir bilgim yok. Aslında sorun şenlik kelimesinin içinin doldurulamaması. Yani bir şenlik nedir, insanlar nasıl davranmalılar vs bunun gibi yazılı olmayan ama artık gelenek ve görenek olmuş kurallar olsa ve bu kurallara uymayanlar cemiyetten dışlanabilse bütün bunlar yaşanmaz.

Bunun bir örneği aslında Türkiye'de yaşandı. Sakarya ve Kocaeli'de birçok Kafkasya kökenli insanlarımızın yaşadığı köyler var. Bu insanlardan bir grup ise Çerkesler. Yaşanan bir kötü olaydan sonra, büyükler toplanıp bir karar alıyorlar. Bu karar da bundan sonra düğün, cemiyet gibi toplantılarda silah kullanılmaması. Belki bu düşünceye katılmayan insanlar olmuştur fakat silah kullananların ne düğününe ne cemiyetine gidilmemesi, böyle ortamlardan dışlanılması yaptırım olarak kullanılıyor. Bizde ise büyükler ilk başta hata yapıp, böyle işlerde bir görgü, bir adap yerleştiremedikleri için, hatta olanı da ilk önce kendileri deldikleri için bu işlerin sonu gelmez.

Bir yanlışım varsa affola.

alan
17.06.2009, 16:09
İstemiyorum ben böyle kültürü , kaza ya da ne sebeple olursa olsun kaç kişiyi pisi pisine kaybettik bir düşünün...

Herkesin fikrine saygı duymak zorundayız. Dediğim gibi içkiyi anlayabilirim,içilmesin yaylada,dağda bayırda ama silahı ayrı tutalım.

ceserdar
17.06.2009, 16:10
Bir de yeri gelmişken, bu şenlikler aslında doğaya da zarar veriyor. İnsanlar çöplerini toplamıyorlar. Herkes gelişigüzel herşeyi heryere atıyor. Bir Uzungöl'e gidin, çıkın yukarlara doğru. Dere yatağında kamyon lastiği bile atmışlar. Piknik yapan poşetini oraya atmış. Gidin Sera Gölü'ne. Çevresi bira kutuları ile dolu. Yaylalar da ben bunlara şahit oldum. Yazık, insanımız da ne yazık ki hiçbir bilinç yok.

Adem Erdoğan
17.06.2009, 16:12
İçkiyle silahın birbirine yakın durması ateşle barutun yakın durması gibi birşey.

Külünkoğlu
17.06.2009, 17:18
Bir kesimde şunu diyebilir biz sizin içkinize karışmıyoruz, sizde bizim silahımıza karışmayın. :)

Şu bir gerçek ki herhangi bir yayla şenliğinde oluşan bu kaos (içki, silah atma, vs.) olmasa. O her zaman şikayet ettiğimiz yolların hepsi asvaltlanır... Savaş kazanılacak mermiyi havaya atmanın bir manası yok. faydalı işlerde lazım olduğunda ne edeceksunuz kardeşiiim. :)

Cengiz Çubukcu
17.06.2009, 17:28
Bir de yeri gelmişken, bu şenlikler aslında doğaya da zarar veriyor. İnsanlar çöplerini toplamıyorlar. Herkes gelişigüzel herşeyi heryere atıyor. Bir Uzungöl'e gidin, çıkın yukarlara doğru. Dere yatağında kamyon lastiği bile atmışlar. Piknik yapan poşetini oraya atmış. Gidin Sera Gölü'ne. Çevresi bira kutuları ile dolu. Yaylalar da ben bunlara şahit oldum. Yazık, insanımız da ne yazık ki hiçbir bilinç yok.

ben daha ileri gideyim, ben yayla şenliklerini bile yasaklarım...eskiden kadırga yaylasına insanlar günlerce hazırlanır sabah namazı yola çıkar yürüye yürüye horon oynaya oynaya varırlarmış...şimdi herkes arabalara doluşup 1 saatte yaylaya çıkıyor, çıktığı zaman da rahat durmuyor tükettikçe tüketiyor...lazım değil bize yayla şenliği :(

agasaro
17.06.2009, 18:22
İçkisini adam gibi içtikten sonra sorun yok.Günahı vebalide içeni ilgilendirir ama içtikten sonra silahı eline alıp ateş etme olayını desteklemek mümkün değil.

İçki haram muhabbetine girmek istemiyorum hiç. Günahı boyunlarına ama ben içki içip de sapıtmayan bir adam görmedim ki o yaylalarda. İçki adam gibi boğaz da falan içiliyor. Adam balığın yanında şarap içiyor. Ben ondan bahsetmiyorum. Bu adam güneşin altında rakı içiyor. Sapıtmaması mümkğn değil. Silahı bile zor tutuyor ama adam atıyor. Ben eşim ve çocuklarımla beraber içip sarhoş olmuş adamların arasında eğlenebileceğimi pek zannetmiyorum.

agasaro
17.06.2009, 18:30

1984 yılında Sis Dağı'nda halaoğlum yanlışlıkla vuruldu ama ölmedi. Ama ölebiliridi. Bugüne kadar kimse ölmemiş olduğunu kabul edelim ama ölebilir. 1 katrilyonda 1 ihtimal bile olsa bir insanın canından daha mı kıymetli o magandanın keyfi. Silah atacaksan git poligona at. Delikanlı adam silahını göstermez.

Emirhan Makul
17.06.2009, 18:46
"alan" isimli üyeye katılıyorum "Yasak" yerine "Uyarılar" gelmesini ümit ediyorum

O yaylalarda ki adamlar istanbulda üst balkondaki komşusunu vurabilecek kabiliyetsizlikte insanlar değil vurulma olayı ender yaşanır ama işte hiç yaşanmaması için yasak değil Uyarı konması gerektiğini düşünüyorum.

ceserdar
17.06.2009, 19:31
Benim yaşım 23. Benden daha genç arkadaşların bu silah meraklarını anlamıyorum. Silahlanmanın her türlüsüne hayır. Biz Karadenizliyiz, mert uşaklarız, kanımız hızlı akar, silah bizim kültürümüz diyenlere hayretler içerisinde bakıyorum. Bizim kültürümüz silahsa, 1900'lü yıllarda habu Ruslar Samsun'a kadar hangi bölgenin insanın kovaladı çok merak ediyorum. Atılan her mermi, hem milli servete, hem çevreye, hem insanlara zarar. Boş kovanlar o yaylaların mübarek topraklarını kirletiyor. Zaten orada mermi yakan adamlar da, benim için Karadeniz insanı değil, kültürsüz, akıldan yoksun, cahil sonradan görme insanlardır. Şehirde az buçuk para kazanan, gelip mermi atıyor yaylada.

Onu geçtim, bu çevre kirlilği bir tek benim gözüme mi takılıyor? Uzungöl'de, Sera'da, Haçka'daki çevre kirliliği ben ve duyarlı birkaç abinin mi gözüne çarpıyor. Çünkü ben bir turizm merkezindeki derede kamyon lastiği görünce kan beynime sıçrıyor, bunu yapanların tez zamanda Allah'tan bulmalarını diliyorum. Hele ki silahı kültürümüz olarak tanıtanlara fitil oluyorum.

Emirhan Makul
17.06.2009, 19:33
Ondan sonra da askerde Zimmetine Silah verildimi ağlayan insanların Ömür boyu çektirkleri Sosyal baskı ve çekingenlik duygusu.

alan
17.06.2009, 19:47
1984 yılında Sis Dağı'nda halaoğlum yanlışlıkla vuruldu ama ölmedi. Ama ölebiliridi. Bugüne kadar kimse ölmemiş olduğunu kabul edelim ama ölebilir. 1 katrilyonda 1 ihtimal bile olsa bir insanın canından daha mı kıymetli o magandanın keyfi. Silah atacaksan git poligona at. Delikanlı adam silahını göstermez.

Olay birilerinin vurulup vurulmaması değil. Aslında ben anlatmak istediğimi acele acele yazdığım için anlatamadım. Şöyle ki ; alkol alan insana alkol alamazsın diye bir dayatmamız söz konusu olamaz.Olmamalıdır,çünkü o onun tercihidir. Başkasına rahatsızlık verdiğinde onun alkol alması o zaman müdahale edebiliriz.

Silah konusunda daha katıyım sanırım. Sırf kemençe dinlerken havaya 3-5 el ateş etmek için yayla şenliklerine gidenlerin olduğunu söyleyebilirim sana. Ama bunuda herkesin yapması değil aklı başında adamın yapması yönünde fikir beyan etmem daha doğru olacak. Savunduğum şey kötü işlerden ziyade o işleri eğlenceye çevirmenin doğruluğudur.

Son cümlemde şunu söylersem daha iyi anlarsın söylemek istediğimi. Rahmetli dedemin önüne zamanında koyulan servete rağmen silahından vazgeçmedi.Şunu da ekleyeyim,o silahın dedemin belinden çıktığını hayatımın boyunca 5-6 kez ancak görmüşüdür. Demek ki tadında kalırsa sorun yok.

Emirhan Makul
17.06.2009, 19:51
Bizim Yöremizde ki İnsanların Tümüde tadında Bırakan İnsanlardır Dediğin Gibi.

agasaro
18.06.2009, 11:54
Bizim Yöremizde ki İnsanların Tümüde tadında Bırakan İnsanlardır Dediğin Gibi.

Emirhan sizin yöre neresi merak ettim. Trabzon'da bu işi tadında bırakacak adam zaten silahla yaylaya çıkmayan adamdır. Silahın tadı olmaz.

agasaro
18.06.2009, 11:57
"alan" isimli üyeye katılıyorum "Yasak" yerine "Uyarılar" gelmesini ümit ediyorum

O yaylalarda ki adamlar istanbulda üst balkondaki komşusunu vurabilecek kabiliyetsizlikte insanlar değil vurulma olayı ender yaşanır ama işte hiç yaşanmaması için yasak değil Uyarı konması gerektiğini düşünüyorum.

Ya Allah aşkına yapmayın. Temmuz ayında bir şenlik daha olacak. Emirhan o şenliğe beraber gidelim. O çadırda içki içip silah atan adamlara "Lütfen silah atmayalım" diyelim.

Adem Erdoğan
18.06.2009, 12:00
Silah taşımak delikanlılık gibi gözükür.Bence tam tersi, hiçbir tehdit altında olmadan silah taşımak korkaklıktır.

Ayrıca silahla eğlence olmaz.

karatasof
18.06.2009, 12:00
Şenliklerde içki içilmesi serbest mi ki?
Zaten yasak olması gereken bir fiil için neden istekte bulunuyoruz ki?
Meskün mahalde ve toplum içinde ateşli silah bulundurmak ve onu aleni bir şekilde teşhir etmek konusuna girmiyorum bile...

Emirhan Makul
18.06.2009, 12:07
Ya Allah aşkına yapmayın. Temmuz ayında bir şenlik daha olacak. Emirhan o şenliğe beraber gidelim. O çadırda içki içip silah atan adamlara "Lütfen silah atmayalım" diyelim.

Abi içmeden önce Bilir kişiler tarafından uyarılsınlar resimlerle gerçek olayları geçirmiş insanların hikayelerini dinlesinler daha dengeli olacaklardır.

bmfırtına
18.06.2009, 12:12
silah atılmasında, isteyen içsin içkisini bize ne?

tuncay1984
18.06.2009, 12:24
silah atilmiyo zaten

agasaro
18.06.2009, 15:35
Abi içmeden önce Bilir kişiler tarafından uyarılsınlar resimlerle gerçek olayları geçirmiş insanların hikayelerini dinlesinler daha dengeli olacaklardır.

Bu tip insanların eğitilmeleri çok zaman alır. Geçen akşam kadının biri çocuklarının korktuğunu söyledi içki içen adamlara ama adamlar ciddiye almadılar devam ettiler. Sonra Jandarma geldi birisini aldı götürdü ondan sonra silah sesi kesildi. 1 saat sonra bu sefer daha uzaklardan silah sesi geldi. Bir şarjör mermi yanılmıyorsam 20 tl den aşağı değildir. Yazık günah. O kadar paran varsa millete hayırda bulun. O mermilerin de çoğu polis akrabasından alınmış istikhak mermisidir.

Emre GÜRDAL
18.06.2009, 17:11
tamm ıckıye karsıyım ama sılah bızım yanı karadenız ınsnaın tutkusu yayalada sılah sesı gelmesse o senlık sarmaz tamam o sısızn goruusnuz buda benım goruusm ıckıye karsıyım ama sılah vazgecılmez yaylalarda

halil ibo
18.06.2009, 17:17
Eğitim şart...Ama 18'ini geçeni nasıl ve nerede eğiteceğiz ?

Misina
18.06.2009, 17:44

:alkış::alkış::alkış:

Aynı Fikirdeyim.

talsuv61
21.06.2009, 15:52
Halkın olduğu yerde ne içki içilir, ne silah atılır.
Çünkü bu ikisinden de herkes rahatsız olabilir.
Ben oraya eğlenmeye veya gezmeye gidecem ama yanımda ya sarhoşlar ya silah delisi insanlar olacak. İçtikten sonra da bira kutusunu rasgele ortalığa atacak ve ben bunlara saygı duyacağım.:mad:
Köyüme giderken yol kıyısı hep bira kutusu insan biraz medeni olur.
Trabzon Türkiyenin en fazla cinayet işlenen şehirlerinden iken silahı da kültürümüzde diye sahiplenmeniz. Beyler hiç bir medeni toplumda silahla eğlence olmaz.

EMiRHAN61
21.06.2009, 18:30

Kesinlikle ve "şiddetle katılıyorum :)

Akıllı ve ayık bir insanın elindeki silah , alkollü bir kişiden daha tehlikesizdir kanımca.

Ahmet Ocak
21.06.2009, 20:15
Kesinlikle ve "şiddetle katılıyorum :)

Akıllı ve ayık bir insanın elindeki silah , alkollü bir kişiden daha tehlikesizdir kanımca.

kanın yanlış olmuş kanımca

EMiRHAN61
21.06.2009, 20:48
eğer alkol şahsa ait bi mülkte alınıyorsa birşey demek düşmez üzerimize vazife değil

ancak herkesin yerinden yurdundan (ailece) kalkıp gittiği umumi yerlerde (örneğin çocuk parkı belediye otobüsü futbol maçı her çeşit insanın mecburen bir arada bulunduğu mekanlar gibi yerlerde) alkol alınırsa(yada sadece alkolle de sınırlamayalım. genel olarak toplumsal huzuru bozacak davranışlar diyelim. ahlaksızlık, saygısızlık vs.) benim kanım daha doğru kanımca :)

umumi yerlerde özgürlükler kanunlarla sınırlanan düzeye iner. olması gerekende budur. aslında bu bir kanı değil zorunluluktur.

bkandil
21.06.2009, 23:32
Ben,bu şenliklerin mazisini merak ediyorum.

Eminim son derece saf,temiz,duru ve anlamları olan hadiselerdi şenlikler.

Son dönem şenliklerin çok kötü olduğu kanaatindeyim.
Mazisi tamamen farklı amaçlar içindir fakat günümüzde sırf içki içip mermi atmak için düzenleniyor bu şenlikler.
Temmuz 15'ten sonra da memlekette başlayacak, her gün bir şenlik ya da her gün bir yerde zom olana kadar içip, sağa sola mermi atma fırsatı...
Geçen haftaki otçu şenliklerine gitmedim (öyle olacağını bildiğim için)...
Kastamonulu bir arkadaşım görevli olarak gitti, c.tesi gece beni aradı. "Sizin köylülerden bir tane ayık kalmadı, bunlar su içer gibi içki içiyor, ne biçim insan bunlar" türünden bir şeyler dedi. Jandarma bile adamlarla baş edememiş...

bkandil
21.06.2009, 23:34
İçkisine de laf edilmez kimsenin, fakat içmenin de bir adabı olur...
Hani bir laf vardır ya karşındakini 2 kişi görene kadar içeceksin. Adam karşısındakini 32 kişi görüyor, hala içiyor....

bkandil
21.06.2009, 23:36
Benim babamın dayıoğlu vuruldu yayla şenliklerinde...

Emrullah
22.06.2009, 01:14
Silah ve sigaradan nefret ediyorum. En çokta sigaradan. Her gün binlerce ölümün sebebi sigaradır, silahı daha az tehlikeli buluyorum. Ruhsatlı tabanca alma hakkım var ama almıyorum. Silah + Alkol en fecaat şey. Alkol kötü bir şey olduğu için kullanmam, kullanan edebiyle içtiği müddetçe karışmam, keşke hiç kullanılmasa gibi içimden geçer. Çünkü içki kötülüklerin anasıdır. Sigara da yasaklansın derim şenliklerde.

Bu arada İspanya'da plajlarda sevişmek yasak, sevişmenin cezası 3.190 TL. İspanya'ya gidenler dikkat etsin.

EMiRHAN61
23.06.2009, 08:13
bizde bedava deseneze ispanyol turist patlaması yapabiliriz :)

bu arada böyle bi yasağı bizim ülkemizde yapsalar , irticacı gerici gibi yaftalar atılır. ama bakın avrupaya ? tenis maçlarında etek ve kolsuz üstler yasaklandı istenmeyen taraftar kitlesinin istenmeyen ilgisinden dolayı. biz halen özgürlük dalgasındayız.

alpozan61
23.06.2009, 13:13
içki içilmesin de silah atılsın yahu :D