PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trabzon'da da artık (akbil) olsun.

boztepeliyasin
13.06.2009, 14:10
büyükşehirlerde ulaşım için kullanılan akıllıbilet (akbil) Trabzona' da artık getirilmeli diye düşünüyorum. trabzon gibi modern ve büyükşehir olmaya aday bir kentte halen bilet kullanılması kentin imajını olumsuz etkilemektedir. ulaşımda büyük rahatlık ve kolaylık sağlayan bu uygulama için belediye yetkilileri harekete geçmeli.modern bir şehir olmak için bu kağıt israfından kurtulmalı ve trabzonu daha çağdaş bir şehir haline getirmek adına bu uygulama yapılmalı.

bu konuda sizlerinde görüşünü öğrenmek istedim. şimdiden yorumlarınız içöin hepinize teşekkürler.

ceserdar
13.06.2009, 15:50
Bence ilk önce belediye otobüsleri yenilenmeli. Gerçi ben Akçaabatlı'yım ama memlekete gittiğim de arada bir merkeze gidiyorum. Hem bir keşmekeş, sanırsınki Trabzon bir Londra, bir İstanbul. Parkın altında otobüs durakları ve duraklarda bekleyen, artık ekonomik ömrünü tamamlamış otobüsler. Akbil ve benzeri bir bir ödeme sistemi de iyi olur ama ilk önce şu trafik yoğunluğuna bir hal çare bulmalılar.

bordo61
13.06.2009, 20:01
Şu otobüsleri bir yenilesinler ya yeter her gün sıkıntı çekiyoruz

hatice_61
13.06.2009, 20:28
bencede artak değişsin yani çok ii oluyo ben kullanıyorum

Çetin
13.06.2009, 20:38
istanbul'da metro, metrobüs, otobüs, deniz ulaşımı gibi şeyler var. trabzon'da ise sadece otobüs var bence şehir önce ulaşım sorununu dolmuşların kucağından kaldırmalı. akbil falan sonraki iş.

Paksoy
13.06.2009, 20:39
akbili falan bilmemde beni ildilendiren trabzona şampıyonluk kupasının gelmesi :D:D:D

Fatih BALTA
13.06.2009, 21:08
Trabzonda otobüs kültürü fazla yok.En son otobüse ne zaman bindiğimi hatırlamıyorum bile.

İsmail ALİOĞLU
13.06.2009, 21:17
Bence akbil gerekmez. sadece merkezde otobüsler biletli. Bence tamamında otobüs içinden bilet alınsa daha iyi olur. kimse bilet derdine düşmez.

Murat'
14.06.2009, 00:25
Trabzon'da toplu taşıma otobüsler yerine dolmuşlarla sağlanıyor.

Jetaime
14.06.2009, 00:36
Akbile gelene kadar bence önce o hurda otobüsleri yenilesinler, onlar bu memleketin utanç tablosudur gören gözlere, istanbulda ankarada hurdaya çıkmış kullanılmayacak olan otobüsleri bize satıyolar yada gönderiyolar biz yıllar yılı kullanıyoruz. Eğer bişeyler değişecekse önce bunlar değişmeli yoksa büyükşehir olacağız falan onlar hikaye....

boztepeliyasin
14.06.2009, 18:13
akbile geçildiği takdirde otobüslere ilgi artacaktır. bunun sonucundada otobüsleri yenileme fırsatı doğqacaktır. şuanda ilgi az olduğu için belediye hiçbirşey yapmıyor bu konuda.otobüs sayısının yetersiz ve otobüslerin eski olması vatandaşı daha kazık olan dolmuşlara itiyor. bu konuda olumsuz görüş bildiren arkadaşlar trabzon için daha olumlu düşünmeli. trabzon gibi bölgesinde lider bir kentin hala kağıt israfı yapması hiç doğru değil.

Muhammet
14.06.2009, 18:15
Önce o beyaz minibüs sürülerine çare bulsunlar. Trabzon'da 20 araba varsa 19'u dolmuş valla.

tuncay1984
14.06.2009, 18:18
dolmuscular en akilli bilen(enakbil)gerekmez
trabzona metro lazim

boztepeliyasin
08.07.2009, 01:21
http://www.kutahya.bel.tr/plan/010509/akillibilet1.gifhttp://www.kutahya.bel.tr/plan/010509/akillibilet.gifhttp://www.kutahya.bel.tr/plan/010509/akillibilet2.gif25.06.2009AKILLI BİLET UYGULAMASINA GEÇİLİYORKütahya Belediyesi Özel Halk Otobüslerinde akıllı bilet uygulamasına geçiliyor. Bu konu ile ilgili olarak bir açıklama yapan Belediye Başkanımız Mustafa İÇA şunları ifade etti;
“2004 Yılında göreve geldiğimiz günden itibaren gerek halkımızla, gerekse halk otobüsleri esnafımızla birlikte değişik zeminlerde sorunlarımızı tartıştık. Birtakım çıkmaza giren konularımız da oldu. Ama aklın yolu birdir. Bugün akıllı bilet uygulaması için aldığımız kararların ilk gösterimini araç üzerinde tatbik edeceğiz.
Bugün gerçekten halkımız için önemli bir gündür. Bunun tüm araçlarda yaygınlaştırılarak, artık paralı uygulamanın kaldırılması, birçok açıdan faydalı olacaktır. Akıllı bilet uygulamasının getireceği havuz sistemi ile birlikte esnafımızın çok büyük avantajları olacaktır. Vatandaşlarımızın şikayetleri minimuma inecektir. Çağdaş bir ödeme aracına kavuşacaktır. Akıllı bilet uygulaması peyderpey kent bilgi sistemleriyle, kent kartla gittikçe yaygınlaşarak, halkımızın günlük yaşamında yerini alacaktır. Böyle bir uygulamada emeği geçen yönetime, tüm halk otobüsleri sahiplerine, çalışanlarına halkımız adına teşekkür ediyorum. İnşallah aksamaların olmayacağını umut ediyorum. Bu sistem akıllı duraklarla daha çağdaş bir hale getirilecektir. Birçok ilde özencini duyduğumuz konuların Kütahya’da yaşanacağından dolayı çok mutluyum” dedi. Daha sonra bir özel halk otobüsünde akıllı bilet uygulamasının tanıtımı yapıldı.

kütahyada bile akıllı bilet uygulamasına geçiliyor trabzon hala kağıt parçaları ile uğraşıyor. bir şekilde bu konu belediyemizin gündemüne sokulmalı.

Nurbanu
08.07.2009, 11:54
Trabzonda otobüs kültürü fazla yok.En son otobüse ne zaman bindiğimi hatırlamıyorum bile.

aynen öyle :) bende bu yaşıma kadar trabzonda 5 kere otobüse binmemişimdir. otobüse ilk defa kayseride bindim diyebilirim. nedense bizim kentimizde dolmuş kültürü gelişmiş :) öğrencisi de biniyor sivili de dolayısıyla otobüs konusunda bir gelişme olduğunu yada olacağına pek ümidim yok :)

not: otobüsleri geliştirme konusuna gelince sanırım bu konuda en istikrarlı şehir Kayseri :) şuanda hybrid denilen çevre dostu ve doğalgazla çalışan otobüsler var kayseride ve üstelik bir çoğunda tv var. evet inanmayacaksınız belki ama ilk gördüğümde ben de inanmamıştım :)

boztepeliyasin
09.07.2009, 00:15
aynen öyle :) bende bu yaşıma kadar trabzonda 5 kere otobüse binmemişimdir. otobüse ilk defa kayseride bindim diyebilirim. nedense bizim kentimizde dolmuş kültürü gelişmiş :) öğrencisi de biniyor sivili de dolayısıyla otobüs konusunda bir gelişme olduğunu yada olacağına pek ümidim yok :)

not: otobüsleri geliştirme konusuna gelince sanırım bu konuda en istikrarlı şehir Kayseri :) şuanda hybrid denilen çevre dostu ve doğalgazla çalışan otobüsler var kayseride ve üstelik bir çoğunda tv var. evet inanmayacaksınız belki ama ilk gördüğümde ben de inanmamıştım :)

tamam işte bu kültürü oluşturmalıyız.bunuda belediye yapması gerekiyor. insanımız işsizlikten parasızlıktan ağlıyor. otobüs gibi daha uygun fiyatta bir ulaşım aracını tercih edecektir. yeterki birtakım yenilikler ve reklam yapılsın. parası çok olanda dolmuşa binmeye devam eder.

ceserdar
09.07.2009, 00:42
Minibüsler de istihdam sağlıyor ne olacak şimdi? Tavuk mu yumurtadan yoksa yumurta mı tavuktan? Geçenlerde yerel bir gazetede ulaşım master planı için çalışmalara başlanacağı yazıyordu. 0302 model Mercedes - Benz otobüslere de kusura bakmasın kimse binmez. Ben her kadar sadece tatillerde Trabzon'a giden bir insan olsam da, merkezdeki trafik keşmekeşini gördükçe üzülüyorum. Sanki Trabzon'da insanlar uzay mekiği üretiyorlar sanırsın, bir telaş bir zamana karşı yarış :) Ben yeni başkanın bu işleri halledebilecek bir insan olduğuna inanıyorum. Kısa vadede büyük değişimler yaratmak mümkün değil, hele ki bütçenin kısıtlı olduğu bir yerde. O yüzden şehire kazandırılabilecek şeyler birilerine rağmen değil, birileriyle beraber anca kazandırılabilir. Ben başkanda bu metodu okuduklarıma dayanarak görüyorum.

boztepeliyasin
10.07.2009, 11:06
Akıllı duraklar geliyor

http://www.gunebakis.com.tr/images/news/n19000/n18462/detail/Akilli_duraklar_geliyor_.jpg

http://adsrv.prodestek.com/www/delivery/avw.php?zoneid=24&cb=INSERT_RANDOM_NUMBER_HERE&n=a6c01e9e (http://adsrv.prodestek.com/www/delivery/ck.php?n=a6c01e9e&cb=INSERT_RANDOM_NUMBER_HERE)

Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun seçim döneminde ortaya koyduğu 61 projenin arasında yer alan akıllı duraklar, kent bilgi sisteminin oluşturulması ve e-belediyecilik hizmetlerinin yapılabilmesi için girişimler başlatıldı. Başta Ankara Büyükşehir Belediyesi olmak üzere çok sayıda belediyenin kent bilgi sisteminin altyapısını oluşturan Üniversal Bilgi Teknolojileri firması tarafından Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ile belediyedeki idari kadroya brifing verildi.

Trabzon şehrindeki belediye hizmetlerinin tek bir tuşla bilgisayar ortamında görüntülenmesine olanak sağlayan bilgisayar yazılımının Trabzon Belediyesi’nde uygulanması konusunda yapılan ve yaklaşık 3 saat süren sunumu sadece günebakış Gazetesi takip etti.
Şehrin bina yapısından nüfus durumuna, su faturasından emlak vergisine kadar tüm işlemlerin takip edilebildiği, belediyenin gelir giderlerinin saniye saniye görüntülenebildiği, belediyecilik işlemlerinin internet ortamında yapılabileceği, bunun yanında oluşturacak olan çağrı merkezi ile birlikte belediyeye gelen taleplerin ve sonrasının takip edilebileceği sistem ile birlikte belediyecilik hizmetlerinin daha da kolaylaştırılması ve bilgilerin daha sağlıklı olarak tutulması hedefleniyor.
Aynı firma tarafından Trabzon’un her yerine akıllı durukların konulması ve manyetik bilet uygulamasına geçilmesi konusunda da Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’na bilgi verildi.
Kurulumunun yaklaşık 10 ayı bulacağı ve 1 milyon 500 bin liraya mal olması beklenen sistemle ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, "Bu sistemi Trabzon’a mutlaka kazandıracağız. Trabzon halkının belediyedeki işlemlerini yaparken bir yerden başka bir yerine gitmek yerine tek bir yerden işlemlerini yapmasını sağlayacağız. Bununla birlikte şehrin envanterini daha sağlıklı bir şekilde tutarak kaçakların da önüne geçeceğiz. Bu konuda aldığımız brifingden sonra belediyedeki çalışanlarımızla birlikte firma yetkilileri çalışmalarına devam edecekler" dedi.

boztepeliyasin
28.01.2011, 22:01
Otobüslerde Takkart Kullanımı Başladı

Trabzon Belediyesi otobüslerinde akıllı kart uygulaması olan "Takkart" kullanımı başladı

Yeni sistemle birlikte tüm belediye otobüslerine Takkart sistemi monte edilirken,Trabzon Belediyesi yeni hizmet binasında ve şehrin muhtelif yerlerinde 30 adet Takkart dolum ve satış noktası oluşturuldu. Vatandaşlar Takkart'larına istedikleri kadar kontör yükleyebileceği gibi tek kullanımlık manyetik kartta alabilecekler. Takkart ile birlikte fiyat tarifesinde herhangi bir değişiklik olmayacak. Vatandaşlar yine indirimli 60, sivil 90 kuruş üzerinden seyahat edecek. Yalnızca tek kullanımlık karta, kart maliyet nedeniyle 10 kuruş daha fazla ödeyecekler. Elinde bilet bulunan vatandaşlar ise biletlerini bitene kadar kullanabilecekler.

Belediye tarafından yapılan ve otobüslerin geliş güzergahını, otobüsün hangi durağa ne zaman geleceğini gösteren 'akıllı durak' sistemi ise 1 Şubat tarihinden itibaren hizmete girecek. Vatandaşlar, belediye otobüslerine monte edilen LCD ekranlardan otobüsün bulunduğu hattı ve hangi durağa geldiğini, otobüs duraklarında bulunan ekranlardan ise hangi otobüsün ne zaman geleceğini öğrenebilecek.

Konu ile ilgili bir açıklama yapan Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu belediye otobüslerinde Takkart uygulamasının tamamen başladığını belirterek "Takkart uygulaması 61 projemizin içinde bulunan modern ve akıllı duraklar projemize ek olarak yaptığımız bu projedir. Şu anda tüm belediye otobüslerimizde bu uygulamaya geçilmiştir. Vatandaşlarımız şehrin değişik yerlerinde bulunan dolum ve satış noktalarından Takkart'larını temin edebilirler. 1 Şubat tarihinden itibaren de akıllı duraklarımız hizmete girecek. Bu iki uygulama, aldığımız son model 10 otobüs ve bu sene içerisinde alacağımız 10 adet son model otobüs ile birlikte belediye otobüslerimizi kullanan vatandaşlarımız, gerçek sosyal belediyeciliğin bir gereksinimi olan modern toplu taşımacık ile tanışmış olacaklar" dedi.