PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trabzon Şehri Trabzonspor İçin Bir Dezavantaj (mı?)

komdere
03.06.2009, 16:05
Bu şehir öyle bir yerdir ki, entrika konusunda, geri kalan tüm Anadolu'yu toplasanız bir Trabzon etmez. İstanbul'un bizansından sonra Trabzon gelir evelallah. Her türlü ayak oyunlarına yüzlerce yıldır alışıktır. Denizle dağlar arasına sıkışıp kalmış beyinler, genelde göçedip dışarda büyürler. Kalanlarsa birbirini yer, sabahtan akşama kadar.
Herkes birbirine dost, herkes birbirine düşman.

Birileri Trabzonspor'a yönetici olur, bir kısım "hau poklu der" hakkında, burun kıvırır. İstemediği yönetim/başkan olsun, ilk maçtan "istifa" diye bağırır, sevinemez tam anlamıyla galibiyetlere. Aksi durumda ise takım düşme potasına girmiş, kimin uğrunda.
Sabah akşam, takımı eleştirir, beş kuruş katkısı olmaz ama Ronaldinho'yu ister transferde.
Bu şehir herkesten daha çok bilir futbolu. Onbir kurmayı şampiyon olmak sanır ve hazımsızdır herkese, 3 tabak kuru fasülye üzerine yarım kilo döner yemiş gibi.Sabredemez, bekleyemez.
"Oh olsun, yenildiler işte" der mesela, istemediği onbir sahadaysa. Sanki yenilen başkasının takımıdır.

İstanbul medyasına kızar ama, kendi medyası, idmanı iptal eden hocası için "istifa etti" der, ortalığı tamamen karıştırır ve şampiyonluk yarışına balta koyar. Her kanalında, her gazetesinde yarışın orta yerinde her türlü olumsuzluğu yaratır, oysa birlik beraberlik için kılını kıpırdatmaz.
Aile olmayı bilmez mesela. Bu yüzden hiç holding tabelası görmezsiniz Trabzon'da. Biraraya gelmeyi, bir amaç için güç birliği oluşturmayı bilmez.
Mutlu olmanın yolu kendi egosunun tatmininden geçer.
Varsa yoksa "bennn" vardır, gerisi olmasa da olur.

Bu yüzden Trabzonspor'un en büyük dezavantajı Trabzon'dur.
Suçluyu başka yerde aramayalım. Herkes koysun külahını önüne.

Keşke aile olabilsek. Keşke birlik olabilsek.
Yeniden şampiyon olmamızı, işte o zaman hiç kimse engelleyemezdi.

sifuni
03.06.2009, 16:14
güzel bir yazi bir trabzonlu olmadigim icin öyledir veya öyle degildir diyemiyecegim ama 25 sene sampiyon olalamamizin sebebi sadece futbol ile aciklanamayacagi kesin.

S.DEMİRCİ
03.06.2009, 16:24
şehire sallamak ne güzel.. bu takımı zaten ankarada kurmuşlardı zamanında...sonra TRABZONa geldi...

Hüseyin Kurt
03.06.2009, 16:28
Güzel eleştiriler ve temenniler var ama genelde anadolunun heryerinde vardır bu çekememezlik.Yani sadece Trabzon'a özgü değil ama dozu tartışılır...

sifuni
03.06.2009, 16:28
şehire sallamak ne güzel.. bu takımı zaten ankarada kurmuşlardı zamanında...sonra TRABZONa geldi...

sehre sallamak kolay diyorsun ama benim istedigim sol bek oynamiyor diye küfür eden veya takimin yenilmesini istemek de ne oluyor.

Bide söyle bir laf var bu taraftara yazik ama taraftar daha bir 90 dakika destek vermeyi beceremiyor. Bazen bu futbolculara yazik diye düsündügüm olmustur

sifuni
03.06.2009, 16:30
Güzel eleştriler...Genelde anadolunun heryerinde vardır bu çekememezlik.Yani sadece Trabzon'a özgü değil ama dozu tartışılır...

Dogru sivas bu basariyi beklemedigi icin ve aniden geldigi icin daha cikmadi o cekemeyenler grubu.Ama yakinda Bülent Uygunu begenmezler Mecnun Odyakmazi istifaya cagirirlar onlar Sampiyonlar Ligini basaridan saydiklari icin Simdilik fazla birsey yok.

Adem Erdoğan
03.06.2009, 16:33
Konya'da taraftarın basın toplantısı bastığını unutmayalım.

el fanatico
03.06.2009, 16:34
TRABZONSPOR kendi adını taşıyan bir stadı İstanbul a yapmalı ve buraya taşınmalıdır... Bu takım artık Trabzon u çoktan aşmıştır... Şehir takımı falan da değildir...4 büyük kulüpten biridir...
İstanbul da değiliz diye futbolcu bile transfer edemiyoruz...eeeee şampiyonluk da hayalden öteye geçemiyor çünkü artık 25 yıl öncesinde değiliz...

el fanatico
03.06.2009, 16:36
Her zaman dediğim gibi İstanbul Trabzon dan değil, İstanbul dan fethedilmeli...

bordox
03.06.2009, 16:36
Ekonomi ve nüfus olarak bence Trabzon şehrinin şimdiki durumunu ikiye hatta üçe katlaması gerekiyor.Bin yıllardır bölgenin en önemli ticaret kenti olmuş ama artık yetmiyor bence.Demiryolumu yapılacak,bazı devlet tesislerimi kurulucak petrol mu işlencek her ne yapılacaksa bir şekilde ve acil olarak Trabzon ve bölgesinin endüstiryel atılımını yapması gerekiyor yoksa gerçekten çok geriye düşecek.

Devir artık şehirler devri,Trabzon hem yetişmiş insan gücü hem de liman ve bağlantı yolları sayesinde atılım yapabilir ama kim yapacak.
Diğer konular,iç çekişmeler falan bence bir şekilde atlatılır.Futbolcu potansiyeli olarak zaten yeterli 8 profosyonel takım,bölgenin diğer takımları ama burda da asıl üzerine gidilemesi gereken konu Trabzon Ekolü denilebilecek bir futbol yapısı tam manasıyla yok.

Muhammed KOÇ
03.06.2009, 16:44
bu ve bu tür başlıklar takımımıza zarar verir. evet ve hayır diyeceğimiz çok şey var ama bunu sineye çekip irdelememeliyiz.bırak kalkıp başlık açmayı...

seri_tayfun
03.06.2009, 16:46
hayır bence avantajdır.

Ali İhsan
03.06.2009, 16:48
Trabzonspor Trabzon'da doğmuştur. Trabzon kendi dinamikleriyle Trabzonspor'u bu noktalara çekmiştir. Gelinen noktada ise zarar verdiği doğrudur. Ama şehir değil, efsanenin temelini atan bazı insanlar, Trabzonspor'u kendi oyuncakları sanmaya başladılar ve o noktada şehir onlara saygısından/korkusundan onların istedikleri gibi at koşturmalarına izin verdi.

Trabzonlu olmamama rağmen, Trabzonspor adından da anlaşılacağı gibi Trabzondur. Ama Trabzonspor çok büyümüş, Trabzon bu büyümenin çok gerisinde kalmıştır. Trabzonspor'u aşağı çekmek değil, Trabzon'u yukarı çekmek düşünülmelidir.

el fanatico
03.06.2009, 16:50
bu takımın trabzon dan çok trabzon dışında taraftarı vardır... en çok da istanbul da... bizim günahımız ne peki... üstelik çekirdek te çitlemiyoruz...

EMRAH ERTEMOĞLU
03.06.2009, 16:52
söylediklerinin hiç birine katılmıyorum.medyayala ne alaka takımın yarısı zaten yabancı gidipte taka gazetesi okuyacak halleri yok herkes yerel medya diyip duruyor..istifa diye bağırıyormuş diyorsun nuri albayrağın zamanında istifa diye bağırmayan taraftar taraftarmıdır söylermisin.bu sene ne oldu taraftar sence geçen seneki tarftar porfilimi daha iyidi bu seneki mi resmen biz kale arkasında kıçımızı yırtarken maraton ve sosyete tiribünü sustu bunu kim yaptı başkanımız o maratonun ortasına bir grup yerleştiremezmiydi taraftarı ateşlemek için bu takım 26 senedir şampyon olamıyor 10 sene önce yerel medyamı vardı televizyonmu vardı internetmi vardı..bırakın bu işleri ya trabzon gibi takımını destekleyecek başka şehir yok dünyada...NAPOLYON NEDEMİŞ PARA PARA PARA....

mefum
03.06.2009, 16:52
evet, tespitler çok yanlış değil... fakat esas vurmaya çalışılan nokta yani Trabzon kısmı yanlış bence
o eleştiren, söven, istediği oyuncu oynamadığında söylenen insanlar mevcut
evet mevcut, ama sadece Trabzon'da mı? deplasmanda yok mu bunlardan?
heee sayı olarak da aynıdır, deplasmanda 2000 içinde 200 ise, Trabzon'da 20000 içinde 2000'dir

öğrencilik zamanımda Ankara'dayken epeyce maç seyretmişliğim vardır
hatta Avni Aker'den daha iyi bilirim 19 Mayıs tribünlerini diyebilirim
eee madem suç Trabzon'da, Ankara'daki maçlarda niye aynı şeyleri duyuyordum?
evet davranışta sıkıntılar var, ama bu ne Trabzonspor'a özgü ne de Trabzon'a

takımı İstanbul'a taşımanın bahanesi olarak güzelim şehri kullanmayın
ben de isterim takımım benim şehrimde olsun, her maçına gidebileyim
ama benim bu takımım aslen Trabzon'un takımı
bence bu takımın taşınması anayasanın ilk maddeleri gibi değiştirilmesi teklif dahi edilemez konumdadır

evet sorunlar mevcut, ama bunun çözümü takımı taşımak değil
sorunlar yüzünden Trabzon'dakileri toptan karalamak da değil
sorunu ortadan kaldırmak adına varsa yapılacak şeyler, bunları konuşmak lazım
yoksa gerisi boşa vakit kaybı...

el fanatico
03.06.2009, 17:00
19 mayıs ı bilmem ama ben olimpiyat ı gördüm... o kadar sessiz taraftar da görmedim...

Mesut AKYILDIZ
03.06.2009, 17:01
Bu sezon Trabzonda 12-13 maça gitmiş birisi olarak başlığı açan arkadaşın tespitlerine noktası virgülüne kadar katılıyorum.

Mehmet Fatih Yavuz
03.06.2009, 17:01
Dezavantaj mı diye sormaya gerek yok.
Kesinlikle öyle.

Erdal abinin bir lafı vardı, nerede eleştiri yok, nerede bizde olanlar olmuyor.

Valla bir tek istanbul düdüklerinde olur.
Onları da kusura bakmayın örnek al-ma-ya-ca-ğız.
Eğer başarı istiyorsanız almayacaksınız.

Şatlarınız eşitmi ki aynı yöntemden aynı sonucu alacaksınız.

O takımlar gibi misiniz ki o takımlardaki olumsuzluğun sizde olmasını normal karşılayacaksınız?

O takımlar kadar büyük paranız mı var ki o takımların alacağı riski almayı normal karşılayacaksınız??

Hepsine hayır.

Tedariksiz hacete giden domala domala taş ararmış.

Etini budunu bilmeden öküze bakıp şişmeye çalışan kurbağa patlarmış.
Patlıyoruz durmadan zaten.

Deplasmanda uzak ara çekip, kendi sahasında ilk 5 e bile giremeyen bir garip takım.
Neymiş efendim deplasmanda takımlar açık oynuyormuş.

Sanırsın ki deplasmanda tüm golleri kontradan bulduk.

Deplasman sonuçlarını alacaklar bi tarafa, iç saha puan duurumunu da yanına.
Oturup utacağız ondan sonra.
Hep beraber.

Efendim 25 sene sabrediyormuş da sabırsızlığa hakkı varmış.

Yok kardeşim yok..

Öyle bir hakkın yok.

Severken yavrusunu öldürmek ayının huyudur, insanın değil.
Ayılığın lüzumu yok.

Taraftarsın, taraftarın lügattaki tanımına bakacaksın sonra konuşacaksın.

Homurdanıp hocaya, topçuya söven bi ayı kadrosu.
Hem de geniş kadro, her çeşit rotasyona uygun.
Biri insana dönse diğeri ayılığa hücum ediyor.
Çok istisnai durumlar dışında kendi topçusunu yuhalayanlar taraftar falan değil, haindir.
Bu kadar net konuşuyorum.
Maç içinde maçın da, takımın motivasyonunun da anasını ağlatanlar o takıma ihanet edenlerdir.

Bilerek-bilmeyerek farketmez benim için.

Sonuç senelerdir benim de üzülmeme sebep oluyorsa, şuuru yerinde olmayan gelmesin maça.
Kendini kontrol edemeyeni tımarhaneye tıksınlar maç sırasında.
Hayvanat bahçesinde demir parmaklıktan kabuklu yemiş atılacak tiplerli 25.000 kişilik sosyal bir ortama salarsan ahıra döner orası da.

el fanatico
03.06.2009, 17:05
bu takım istanbul da olsa... yalnız adı ''TRABZONSPOR'' olan bir stad ve de ''TRABZONSPOR'' olan tesislerde oluşturulsa bence ''öz'' den çıkmamış ve de bu takımın önünü epey bi açmış oluruz... bu takım İstanbul a gelse emin olun ki stad çevresinde ''TRABZON'' diye bir semt bile oluşur...

Adem Erdoğan
03.06.2009, 17:08
Adı ''TRABZONSPOR'' olan bir stad ve de ''TRABZONSPOR'' olan tesisleri yapacak kadar ekonomi olsa emin ol böyle bir başlık açılmasına gerek kalmayacak kadar başarılı olurduk.;)

Cafer Bulur
03.06.2009, 17:08
Kisi cok sevdigine yeri geldiginde zarar verir deyimi gibi Trabzon sehride bazen Trabzonspora zarar veriyor.

Ama Trabzon olmadan da Trabzonspor efsanesinin olusmayacagini da unutmamak lazim.

el fanatico
03.06.2009, 17:09
maç günlerinde istanbul-trabzon seferi yapan başkanlar da bu işten sıkılmıştır zaten...

Mehmet Fatih Yavuz
03.06.2009, 17:09
Kisi cok sevdigine yeri geldiginde zarar verir deyimi gibi Trabzon sehride bazen Trabzonspora zarar veriyor.

Ama Trabzon olmadan da Trabzonspor efsanesinin olusmayacagini da unutmamak lazim.

O gelen yer bazen de gidecek abi.

O işi durmadan yapıyorsan sevdiğin için kanser hücresinden farkınn yok demektir.

Hasan61
03.06.2009, 17:10
bu takımın trabzon dan çok trabzon dışında taraftarı vardır... en çok da istanbul da... bizim günahımız ne peki... üstelik çekirdek te çitlemiyoruz...
taraftarlığı daha iyi yapacağını iddia ediyorsan
takımı ayağına çağırma sen gelde daha iyisini yap...........

el fanatico
03.06.2009, 17:10
Adı ''TRABZONSPOR'' olan bir stad ve de ''TRABZONSPOR'' olan tesisleri yapacak kadar ekonomi olsa emin ol böyle bir başlık açılmasına gerek kalmayacak kadar başarılı olurduk.;)
trabzon da olduğumuz için bu ekonomi olmuyo zaten... limanla barajla olacak iş değil...

Metin Ural
03.06.2009, 17:11
bu takım istanbul da olsa... yalnız adı ''TRABZONSPOR'' olan bir stad ve de ''TRABZONSPOR'' olan tesislerde oluşturulsa bence ''öz'' den çıkmamış ve de bu takımın önünü epey bi açmış oluruz... bu takım İstanbul a gelse emin olun ki stad çevresinde ''TRABZON'' diye bir semt bile oluşur...

yok artik daha neler!

Adem Erdoğan
03.06.2009, 17:14
el fanatico;
istanbulda gs ve bjk diye 2 takım var.Birisi boğaziçi birisi fsm köprüsüne ortak.barajla limanı denemişler olmamış bu işe yönelmişler.
Ekonomileri uçmuş bir vaziyette.100 yıldan fazla süredir istanbuldalar.;)

el fanatico
03.06.2009, 17:14
taraftarlığı daha iyi yapacağını iddia ediyorsan
takımı ayağına çağırma sen gelde daha iyisini yap...........
trabzon dan konuşmak kolay olsa gerek...
bir de şöyle düşün:
ben trabzonlu değilim ama TRABZONSPOR luyum... bu yüzden sen bu takımı şehir takımı yapamazsın... bir şehre hapsedemezsin...benim gibi trabzonlu olmayıp TRABZONSPORlu olan kaç arkadaş var biliyomusun???
biz trabzonun kaşına gözüne de vurulmadık... bizim için bu takımın ruhu önemli... renklere aşık olduk biz...

Hasan61
03.06.2009, 17:17
trabzon dan konuşmak kolay olsa gerek...
bir de şöyle düşün:
ben trabzonlu değilim ama TRABZONSPOR luyum... bu yüzden sen bu takımı şehir takımı yapamazsın... bir şehre hapsedemezsin...benim gibi trabzonlu olmayıp TRABZONSPORlu olan kaç arkadaş var biliyomusun???
biz trabzonun kaşına gözüne de vurulmadık... bizim için bu takımın ruhu önemli... renklere aşık olduk biz...
madem çok seviyorsun gel buraya burda yap taraftarlığını engelleyen mi var..
manchester'ın çinde ingilterede olduğundan daha fazla taraftarı var hangi maçını çinde oynamış hazırlık maçları dışında

bu saçma konu çok tartışıldı bir şey olmadı
olmayacakta

el fanatico
03.06.2009, 17:17
zaten boş boş konuşuyoruz ne birilerin mantığını değiştirebiliriz ne de böyle bir olay gerçekleşir... bunlar hep hayal dünyası...

Adem Erdoğan
03.06.2009, 17:19
zaten boş boş konuşuyoruz ne birilerin mantığını değiştirebiliriz ne de böyle bir olay gerçekleşir... bunlar hep hayal dünyası...

Sonunda farkına varabildin.:)

Trabzon'da stad yapamıyosun, İstanbul'da stad yapacaksın tesis yapacaksın.

Külünkoğlu
03.06.2009, 17:30
Her bir Trabzonlu olmayan Trabzonsporlu, Trabzon'un fahri hemşerisidir.

Daha iki sayfa olmadan kelimelerin nereye gittiğini düşünmeden yorumlar olmuş. Fazla da detaya girmeyeceğim.

Şu konuları adam akıllı tartışacağımız günleri özlüyorum ve "kilit" diyorum.