PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : TSL 2008/2009 Sezonu Trabzonspor (Yorum Zamanı!)

İHSAN
02.06.2009, 10:38
Trabzonspor'umuzun da içinde bulunduğu bir TSL sezonu da geride kaldı. Şimdi sırada tüm bir sezonun değerlendirilmesi var. Taraftarından, resmi ürününe kadar tüm yönleriyle kulübümüzü mercek altına almaya çalışmalıyız. Eminim, burada güzel değerlendirmeler, yorumlar paylaşılacak; üyelerin ve ziyaretçilerin istifade edebileceği bir başlık kazanmış olacağız.

İlk ve kısa bir değerlendirmeyle giriş yapmak istiyorum. Daha sonra geniş bir değerlendirme yazısı yazmayı düşünüyorum.

Değerlendirmeme, bir yazardan alıntıyla başlamak istiyorum;"Trabzonspor'un son maçında "bitse de gitsek" psikolojisiyle sahada yürümesine bir mânâ veremedik. Stat Avni Aker, rakip Fenerbahçe, tribünler dolu. Allah'tan başka ne istersiniz, niçin futbol oynamazsınız a canlarım?" diyor, yazarımız.
Açıkçası, yazıyı okurken, tam da bu psikolojinin tüm maçlarda olmasa da hemen hemen maçların tamamına hakim olduğunu düşündüm. Bitse de gitsek, psikolojisinden bahsediyorum. Bu görüntü, tüm sezon verilen emeğin karşılığı olması beklenen şampiyonlar ligine katılma maçı öncesi yaşandı ve futbolcularımız bu emeğin peşinden koşturmadılar maalesef. Yazık oldu, tüm sezon belki de bunun için oynadılar, sonra bir maçla hemde ucuz bir mağlubiyetle tüm sezonun emeği kısmen de olsa heba edildi.

Bir insan nasıl yaşarsa öyle ölürmüş, denilir. Tam da bu manada takımımızın son maçtaki görüntüsü, tüm sezonun nasıl geçtiğine dair önemli ipuçları verdi bize. Hakikaten de sezon boyunca takıma son maçta getirilen eleştiriler 3-5 maç hariç her maçta dile getirildi. Ruhsuz, isteksiz ve heyecansız futbol oynamaları...

Şimdilik bu kadar...

Not: Buna benzer başlığın olup olmadığını kısıtlı zaman dilimimde inceledim ve olmadığını farkettim. Belki farklı isimlerdeki başlıklarda konu irdeleniyor olabilir, fakat daha geniş kapsamlı ve özenli olması bakımından faydalı olur diye umuyor, kimse yazmasa dahi, kıyılarda köşelerde açık kalmasını rica ediyorum.

Ali İhsan
02.06.2009, 10:44
Futbolcuları ruhsuzlukla itham eden bir yazı daha... Çok güzel, ben de taraftarın ruhsuzluğuna değindiğimde taraftarımız rahatsız oluyor.

İyi bir sezon geçirdik. Genç ve tecrübesiz bir ekibimiz vardı. Daha da iyi olabilirdik, ama bazen futbolcuların tecrübesizliği/formsuzluğu, bazen hakemler, bazen teknik direktör hataları, bazen yönetim hataları, bazen iç sahada taraftarın yeterli itici gücü sağlayamaması sonucu elimizdeki fırsatları kaçırdık.

Kadromuzu bozmayıp, biraz tecrübe takviyesi, sağbek gibi acil noktalara as oyuncu alınması, hocanın derhal görevine başlayıp, arkasında göstermelik değil sonuna kadar durulması sonucu bu sezonki hayalkırıklıklarını yaşamayız.

bkandil
02.06.2009, 12:02
Bu sezon için;
Keşke Denizli, Konya, İBB maçlarında cezalı olupta maçları başka bir yerde oynasaydık diyesim geliyor bazen...

diplomat61
02.06.2009, 12:09
2. van vakaları yaşanmasaydı...... ahh ahhhh

Tekke
02.06.2009, 12:15
Bu sene takım bana çoooook umut verdi. Hala 2-3 takviyeyle olabilecek durumdayız ve son 10 senedir hiç olmayan birşey oldu, AKILLI VE AKSİYONCU bir başkanımız var. TOPUZU alabileceğimize inanıyorum, Gökhanı alabileceğimize kim inanırdı, 3 sene FB alamadı.

NeoTs
02.06.2009, 12:32
Bana seneye şampiyon olabileceğimizi inandıran sezon!

Samet Başdağ
02.06.2009, 12:47
acısıyla tatlısıyla , sevinciyle hüzünüyle bir sezonu geride bıraktık...

her ne kadar bizi üzen futbolcular olduysa da bizim onlara bağırmamız yüreğimizde büyük bir

TRABZONSPOR sevgisi olmasıdır.kim derdi bu sene TRABZONSPOR şampiyonluk yarışı içinde

olacak yeni kurulan bir takımla, ama insan kendini alamıyor şampiyonluğu kaçırdık diye...

Ama ne olursa olsun bu sene en az 2. bitirmemiz çok büyük başarı olacaktı (en azından ben bunu
istiyordum.sırf şampiyonlar ligi için)...

Bize bu sene büyük heyecan yaratan (2 hafta da bir şampiyonluk potasına sokan) tüm

Trabzonspor camiasına tşk eder, geride bırakmış olduğumuz sezonda yapmış olduğumuz hataları

yeni sezonda görmeme dileğiyle...

Son olarak takımızın eksik yerlerini belirtmek isterim,isimleriyle;mehmet topuz-

fatih tekke-özer humarcı-iyi bir ön libero ve son olarak defansın sağına iyi bir

oyuncu

Adil ÖZGÜR
02.06.2009, 13:31
Enbüyük eksiklik, futbolcularımıza daha iyi motive edebilecek, saha içinde ağırlığını hissettirecek, İSTİKRAR ABİDESİ LİDER OYUNCUMUZ olmamasının eksikliğini gördüm.

Yeni bir döneme girildi, sabırsız seyircilerimiz kombinelerle statlara koştular. Ne kadar açıkmış olduklarını bütün dünyaya ilan ettiler.

Ancak bu açlığı yatıştıracak LİDER OYUNCUMUZ hala yok.

O ki takımı beşinden sürükleyecek,

O Trübünleri çoşturacak,

O Her zaman en güzeli temsil edecek.

O'na her zaman sahip çıkılacak

Lider Oyuncusuz bir sezon geride kaldı.

Muhammet*
02.06.2009, 13:31
Denizli- konya...

Cengiz Çubukcu
02.06.2009, 13:37
1. ligi ilk 2'de bitirseydik hedefe ulaştık diyebilirdik.
2. 3. olduğumuz için ve altımızda fener ve cimbom olduğu için hedefe yaklaştık diyebiliriz.
3. 2 sezondur sivasın altında kalmamız çok büyük bir üzüntü kaynağı
4. rakiplerimizden hiçbirini yenemememiz üstelik ilk 6'dan sadece bursayı o da 90+4'de attığımız golle yenmemiz de büyük bir hayal kırıklığı
5. yeni kadronun gelecek seneler adına ümit vaadetmesi bir artı
6. 23 transferden sadece 8-9'unun faydalı olması büyük bir hayal kırıklığı
7. Ersun hocanın gidişi ve başarısızlığı hayal kırıklığı
8. kolbastı müthiş
9. taraftarın ülke geneline yayılmış desteği çok güzel ama Trabzon tam bir soru işareti ve gelecek yıllar da soru işareti..
10. yönetim başarılı, artıları eksilerinden fazla
11. basketbol şubesini atlamamak lazım onlar da yeni bir soluk getirdiler..

Muhammet
02.06.2009, 13:39
1. ligi ilk 2'de bitirseydik hedefe ulaştık diyebilirdik.
2. 3. olduğumuz için ve altımızda fener ve cimbom olduğu için hedefe yaklaştık diyebiliriz.
3. 2 sezondur sivasın altında kalmamız çok büyük bir üzüntü kaynağı
4. rakiplerimizden hiçbirini yenemememiz üstelik ilk 6'dan sadece bursayı o da 90+4'de attığımız golle yenmemiz de büyük bir hayal kırıklığı
5. yeni kadronun gelecek seneler adına ümit vaadetmesi bir artı
6. 23 transferden sadece 8-9'unun faydalı olması büyük bir hayal kırıklığı
7. Ersun hocanın gidişi ve başarısızlığı hayal kırıklığı
8. kolbastı müthiş
9. taraftarın ülke geneline yayılmış desteği çok güzel ama Trabzon tam bir soru işareti ve gelecek yıllar da soru işareti..
10. yönetim başarılı, artıları eksilerinden fazla
11. basketbol şubesini atlamamak lazım onlar da yeni bir soluk getirdiler..

Cengiz Abi özetlemiş. Her noktasına katılıyorum.

Erbay
02.06.2009, 14:48
Sezona iyi başlandı. Mücadele herkes tarafından beğeniliyordu. Takımın 3'lü orta saha(Hüseyin,Selçuk,Colman), Yattara ve iki forvetle oynadığı sistem bana güven vermese de takım mücadesiyle her şeyi kapatıyordu. Sol kanattaki sorun hâlâ devam ediyordu. Song takıma üst derecede katkı sağlıyordu. Yattara sorumluluk almaya başlamış, orta sahanın merkezine yakın oynuyordu. Gökhan ve Umut her zamanki gibi sırtı dönük oynayamıyor, takım ilerde top tutamıyordu. 2. haftada Ankagücü maçında Yattara süper oynayıp bir de klâsik hareketiyle gol atıyordu. Ne yazık ki, bence sezonun en kritik olayı oluyor ve Yattara o maçta sakatlanıyordu. Ne olduysa ondan sonra olacaktı. Katar transferi olayı iyice aleyhimize doğru devam ettirdi. Sahada kolbastı oynayan, " Ben Sürmeneliyim " diyen Yattara'nın, Başkan'a göre tek hedefi bu takımdan ayrılmaktı. Canlı yayınlara bağlanıp " Eee... Yattara parayı seven bir oyuncu... " diyordu sayın başkan. Nasıl olduysa para içinde yüzen Katar ekibi bankaya parayı yatıramamıştı. Yattara gidememiş, takıma yeni transfer gibi dönmüştü. O arada İsaac, gerçekten de fena oynamayarak takıma katkı sağlıyordu. Ama Yattara gibi orta saha özelliği olan bir oyuncu olmadığı için takım resmen 3 forvet oynuyordu. Orta saha yalnız kalıyor, rakip kolayca ceza sahamıza kadar gelebiyordu. Galatasaray maçında da görüldüğü gibi, takım iyi oynuyor, çok gol kaçırıyor fakat oyunu tutacak orta saha kurgusu olmadığı için 3-0 yeniliyordu. Yattara'nın sakatlığı bu arada uzadıkça uzuyor, kafalar soru işaretleriyle doluyordu. Takımda Sylva'da oynamaya başlayıp, uzun zaman sonra kalede güven bir kaleci oluyordu. Takıma yeni katılan Cale ve Colman " yararlı " diyebileceğimiz bir oyun sergiliyorlardı. Avni Aker'de alınan 1-1'lik Antep beraberliğinden çok, rakip takımın daha iyi oynaması moralleri bozuyordu. İbb karşısında alınan 4-0'lık maçta bile taraftar rahat bir maç seyredemiyor, İbb, attığımızdan daha fazlasını kaçırıyordu. O maçta Hüseyin'in de olmamasıyla rakip takım orta sahayı çok kolay geçiyordu. Hacettepe ve Gençlerbirliği maçı kazanılarak ciddi moral sağlanıyordu. Sivas maçında net bir penaltı verilmiyor, ama oynanan iyi oyun ilerideki maçlar açısından umut veriyordu. Kayseri'de alınan beraberlikle avantajlar kayboluyordu. Avni Aker'deki Kocaeli maçında bile rahat bir maç izlenemiyor, Song'un yavaş yavaş formdan düştüğü gözüküyordu. Bursa'da hakeme yenilip, Avni Aker'de hakemin inkar edilemeyecek etkisiyle Eskişehir'i yeniyorduk. Ama yine rahat bir maç izleyemiyorduk.

İkinci yarıya Fenerbahçe maçıyla başlıyorduk. Oynanan muhteşem oyuna rağmen, bol bol gol kaçırmakta birbirleriyle yarışan Umut ve Gökhan " yüzünden " galip gelemiyorduk. Orta saha bu maçta mükemmel oynuyor rakip alanda oyunu tutuyordu. Colman ve özellikle Selçuk sayısız asist yapıyor ama forvetlerimize takılıyorlardı. Fenerbahçe'yi yenerek belki de sadece 3 puanı almayacak, kamuoyuna da ciddi bir mesaj verecekti Kadıköy'den Trabzonspor. Ligin iyi ekiplerinden Ankaraspor beklenenden daha rahat geçiliyordu. Avni Aker'de sezon boyu olduğu gibi taraftarını sinir ede de Ankaragücü son saniyede de olsa 2-1 geçiliyordu. Sivas'ın berabere kaldığı, Galatasaray'ın yenildiği bir haftada Beşiktaş'ı yenmek süper olacaktı. Takıma katılan Alanzinho taraftardaki heyecanı artırmıştı, sol kanada ilaç olacağı düşünülüyordu. Ama maça kötü başlayıp öyle devam etti Trabzon. Ersun Yanal'ın orta saha sistemi artık iflas etmiş, Beşiktaş Trabzon'u sahasına hapsetmişti. Sola yama yapılmak istenen Umut sahada gözükmüyordu. Takım defanstan topu orta sahaya dahi iletemiyor, Song her defasında ileride top atacak birini arıyor, elini kaldırıyor ama kimseyi bulamayarak topu şişiriyordu. Her şeye rağmen 1-0 öne geçiliyordu. Maç böyle bitse Trabzon, Beşiktaş'ı yarışın dışına itecek arasındaki puan farkını 6'dan 9'a çıkaracaktı, üstelik rakiplerinin de puan kaybettiği haftada. Ama olmadı. Trabzon kapandıkça kapandı. İleriye atılan toplar anında geri geliyor ne forvet ne de orta saha hiçbir şey yapamıyordu. İkinci yarıyla birlikte artık formdan iyice düşmeye başlayan Song, Bobo'yu kaçırıyor o da kafayı vuruyordu. Beşiktaş yarıştan kopmuyor, Trabzon ise bir avantajı daha değerlendiremiyordu. Bu maçtan sonra artık takım sisteminde değişiklik yapılması bekleniyordu ama Denizli maçında bu olmadı. Ligin deplasmanda en kötü ekiplerinden Denizli'ye 2-0 yeniliyordu Trabzon, Galatasaray'ın evinde 5 yediği haftada. Orta saha yine etkin olamıyor, forvetler yine gol kaçırıyor, defans çaresizlikten topu durmadan şişiriyordu. Sivas'ın yenildiği haftada,Yattara'nın müthiş deparı, Umut'un kendine has kafa vuruşuyla Antalya 1-0 geçiliyordu. Yattara, takıma geçen sezonlardaki kadar fayda sağlayamıyor, kimse onu tanıyamıyordu ama yine de katkı sağlıyordu takıma. Sivas'ın berabere kaldığı haftada bu sefer Konya'ya evinde 1-0 yeniliyordu Trabzon. Sayısız pozisyondan yararlanamıp bir üstüne yeniliyordu Trabzon. Taraftar ciddi avantaj kaybedildiğini biliyor ama 25 yılın inadına pes etmiyor yine inanıyordu. Ama takım eskisi kadar mücadele etmiyordu. Yoksa yenilir miydi ligin vasat ekiplerine ? Ersun Yanal yerel medya azabına düşmüştü. Bu yenilgilerden sonra kaçınılmazdı bu. Avni Aker'de hakemin 1 gol hediye ettiği Galatasaray ile 1-1 berabere kalıyordu Trabzon. Daha önceki maçlarda acaba dedirten Alanzinho müthiş bir oyun sergileyip 1 gol atıp 1 asist yapıyordu, ama sol kanatta oynamıyordu. Sol kanat yine sorundu. Antep'de adeta rakibini seyreden Trabzon, 3-2 yenilerek bir darbe daha yiyordu. Takım eskisi gibi mücadele edemiyordu. Hem de Galatasaray'ın evinde Eskişehir'e yenildiği, Sivas ile Beşiktaş'ın berabere kaldığı, Fenerbahçe'nin de yenildiği bir haftada. Ondan sonraki haftada ise rakiplerinin hepsinin yendiği bir haftada evinde İbb ile berabere kalıyordu. Hacettepe ve Gençlerbirliği galibiyetleriye takım biraz düzeliyor görüntüsü veriyordu. Önüne bir fırsat daha çıkan Trabzon, Sivas deplasmanına gidiyordu. Rakibini seyreden, rakibinin yarısı kadar mücadele etmeyen Trabzon, 3-0 yeniliyordu. Takımın kendisini parçalamasını bekleyen taraftar şok oluyordu. Yediği dayak ya da yuttuğu biber gazları acıtmıyordu içini. Takımının bu vurdumduymazlığı kahrediyordu onu. Ersun Yanal istifa etmişti. Başkan'ın buna nasıl izin verdiğine anlam veremeyen taraftar karamsarlığa sürüklenmekte haklıydı. Ahmet Özen'in takıma gelmesiyle üst üste 4 galibiyet alınıyordu. Özellikle Eskişehir maçındaki 5 gollü galibiyet önemliydi. Ama o maçta bile 3-0 öne geçen Trabzon, kapana kapana skoru 3-2'ye getirmiş orada bile beni deli etmiştir :) Sezon boyu rahat maç izleyemeyen, takımın git gide daha da uyum sağlamasını bekleyen ama daha kötüye gittiğini gören taraftar, son maçta Fenerbahçe'yi yenerek hem Şampiyonlar Ligi'ne gitmek hem de ezeli rakibini yenmek istiyordu. Sivas'ın Galatasaray ile oynaması büyük avantajdı. Maça iyi başlayan, golü de erken bulan Trabzon, maçın ilerleyen dakikalarında git gide kötü oynuyordu. Rakip orta sahayı yürüye yürüye geçiyor, Trabzonsporlu oyuncular ise sadece ceza sahasına yaslanıyordu. Takımın kendini bir kez daha kendini parçalamasını, Şampiyonlar Ligi'ne gitmek için inanılmaz mücadele etmesini bekleyen taraftar hayak kırıklığına uğruyordu. Takımın o 3'lü orta sahası artık iyice iflas ediyor, rakibin orta sahası karşısında kızarmış ekmeğe sürülen tereyağı gibi eriyordu. Fenerbahçe 2 net fırsattan yararlanamıyordu. Maç 1-1 iken son 4 dakikaya giriliyordu. Taraftar, 1 gol beklerken 1 gol görüyordu kalesinde. Yine istenilen skorun elde edilmemesi değil, takımın mücadele etmemesi taraftarı çıldırtıyordu. Sivas da yenilirken hem de... Bu kaçıncı fırsatı geri çevirişti? Trabzon'un 6 puan gerisinden gelip Beşiktaş şampiyon oluyordu. Galatasaray'ın ve Fenerbahçe'nin rezil olduğu, Beşiktaş'ın Avrupa'da dörtlenip teknik direktör değiştirdiği sezonda Trabzon üçüncü oluyordu.

Ümit Tekşan
02.06.2009, 15:55
Bu sene son dakikalarına kadar heyecanlandığım bir Antalya spor maçı vardıki anlatamam heyecandan yerimde duramaz haldeydim ve Antalya spor'u Gökhan ÜNAL'ın son dakika da attığı golle 3-2 yenmiştik.

Antalya , Konya ( Deplasman ) ve Bursa spor maçları benim için heyecanın en yüksek ve mutluluğun en güzellerinden birisi olarak kaldı.

Hüzünlü tarafına gelince Konya , ( Kendi evimizde ) Denizli , ( Kendi evimizde ) ve iBB. ( Kendi evimizde ) bu maçları heralde uzun bir süre unutamayacağım. Bu maçları kaybetmeseydik şu an herkesin bildiği gibi Şampiyon bizim takımımız olacaktı ve inanılmaz bir Şampiyonluk turu , sevincini coşkusunu yaşayacaktıkki olmadı bu da benim için 2008-2009 sezonun un en hüzünlüleri arasında kaldı.

Sonuç olarak takımımız 2008-2009 sezonunda yeni kurulmuş bir takım olarak , maçlarına çıktı dolayısıyla bu takımın şu anki performansı bile benim için başarı demektir ve herkes içinde öyledir diye tahmin ediyorum. Takımımızın yaş ortalaması Türkcel Super Ligde 3.genç takım olarak görünmesi bu takımın ilerki senelerde büyük başarılara imza atacağını göstergesi olduğu kaçınılmazdır.

inşallah biz de bir gün ŞAMPİYONLUK turları atacağız.

Teşekkürler TRABZON SPOR UEFA ( Avrupa Ligi )'nde başarılar ...

İnşallah turu geçip gruplara kalacağız....

Hüseyin Bağdat
02.06.2009, 16:47
İşin özeti kendi sahamızda kaybettiğimiz iki maç bizim için sonun başlangıcı oldu...

Adem CAKIR
02.06.2009, 19:56
Hatırladığım kadarıyla, yıllar sonra kaybettiğimiz maçlar dahil oynadığımız tüm maçların favorisi bizdik.
Evet futbol adına ayağımıza kadar gelen şampiyonluğu çok kolay kaybettik ama bence yönetimimizin becerisiyle gelecek adına çok şey kazandık. Bu kadroların yapacağı büyük işler var...

Kamil Çakmak
02.06.2009, 21:10
Aslında bu sezon, yarışmacı takım olmak avrupa liglerine katılabilmekti. Bunu başardıkmı? evet başardık. Akabinde " şampiyonluk olursada kupayı istemiyoruz demeyiz" dedik. Ama biz şampiyonluk kupasını istemiyoruzu oynadık Trabzondaki 3 maçta.

Ama takımın yönetimin artıları eksilerinden bi hayli fazla ve yerlerde sürünen bir takım yarışmacı takım oldu. Üstelik yeni kurulmuş bir kadroya rağmen.
Ben başarılı olduk diyorum ama daha başarılı olabilirdik.

antagonist
02.06.2009, 21:27
İçeride bir sorun var.

İçeride oynadığımız Eskişehir, Antalya, Kocaeli, Gaziantep maçlarında öne geçen takım rakip takımdı. Antep maçı hariç diğerlerini zor da olsa kazandık.

Sivas, GS , BJK ve İBB ile berabere kaldık. Bu maçlarda sadece GS'ye gol atabildik.

FB, Konya ve Denizli'ye yenildik.

Bursaspor ve Ankaragücü'nü son anda yendik. Hacettepe ve Gençlerbirliği'ni yenerken çok zorlandık.

Kayseri ve Ankara maçlarını nispeten rahat kazandık.

Kendi sahasında en az gol atan takım 17 golle Kayserispor. Biz 23 gol atmışız, 4'ü Kayseri'ye.

Şampiyonluğa oynayan bir takım evinde bu kadar puan kaybetmemeli...

Mehmet Zeki
02.06.2009, 22:06
Ic sahada daha az puan aldik kabul. Bazilari bunu taraftar baskisina bagliyor. Ama ben buna katilmiyorum. Bence ic sahada kilidi acacak bir adam lazim. Fatih Sultan Tekke gibi, Tabata vs. Boyle oyuncular....

zurjcas
02.06.2009, 22:08
Kimse Trabzonspor'un bu seneki başarısını "sadece ligdeki konumumuzu" baz alarak yorumlamasın.
Trabzonspor kim ne derse desin bu sene büyük başarı elde etmiştir. Sil baştan bir kadro kurulmuştur, hepsi olmasa da çok isabetli transferler yapılmıştır ve taraftarımızın sönen umutları yeniden yeşertilmiştir. Ayrıca takıma büyük getirileri olacak projelere imza atılmıştır (örneğin HES projesi), TsClub'ların sayısı artırılmıştır, basket takımı kurulmuştur, bir pilot takım oluşturulmuştur ve eminim bizim öğrenemediğimiz daha çok şeyler vardır.
Ve bu derece değişime rağmen son haftaya kadar şampiyonluk kovalanmıştır.

Son olarak, bu sezon Trabzonspor marka değerini geçmiş yıllara göre kat kat artırmıştır.
Ve neredeyse hepimiz inanıyoruz ki yeni sezonda takımımız "her anlamda" daha büyük başarılar elde edecektir.

Emo91
02.06.2009, 22:19
bu takim önümüzdeki 2-3 yil icinde sampiyon olabilir!
cok umutluyum bu takimdan!

ama yönetim kesinlikle hic bir oyuncuyu göndermemelidir!
baskanin ve asbaskanin aciklamalari beni korkutuyor acikcasi:
"kimseyi göndermek istemiyoruz ama KULÜBÜN MENFAATLERI icin her oyuncuyu satabiliriz".....

bence bu takimdan 1 oyuncu dahi giderse takim bozulur....
biz seneye güclü bir takim kurmak isterken bunlar takimi bozmasin!
kendileri bile diyor takviye yapicagiz diye ama sakin oyuncu satmasinlar!!!

Mayls
02.06.2009, 22:25
Sene başında olmak istediğimiz yerde bitirdik sezonu. Hatta ben ilk 5' yani 4. veya 5.liği hayal etmiştim. bu nedenle takımı başarılı görüyorum. Bunun dışında kim ne derse desin, bu takım umut vermiştir. Bize bir heyecan yaşatmıştır son haftaya kadar. Ve bu heyecanı çok özlemiştik. Eğer bir sezon boyunca yaptığımız tüm eylemleri daha önce yaptığımız gibi yıkmazsak bu takım çok kısa bir sürede şampiyon olacaktır.

Kaybettiğimiz bir iki maçın hesabını yapmak sadece istatistiktir bu saatten sonra. Kaybettiğimiz puanları geri getirmez. Önemli olan o maçlara takılmak değil, o maçlardan ders çıkarıp ileriki dönemlerde aynı kayıpları yaşamamaktır.

Taraftarsal açıdan pek beğenmedim sezonu. En ufak hatalarda kendi futbolcusunu ıslıklamalar. Bir kaç anlık başarısızlık nedeniyle hocaya ağıza alınmayacak küfür etmeler. Futboldan çok iyi anladığını iddia eden Trabzonspor taraftarına yakışmadı bence bu. Gamze'nin deyişiyle "Denizde kum, bizde hoca" :rolleyes:

Kolbastıyı markalaştırmamız güzel oldu. Son düdükten sonra televizyonu kapatan beni maçlardan sonra ekrana bağladı :) Her ne kadar millet olarak kolbastının suyunu çıkardığımızı düşünsem de maçlardan sonra izlemek keyifliydi.

61. dakika kutlamalarını anlatmaya kelime yetmez zaten :) Harika bir etkinlik. Zaten neredeyse her takım (ç)alıntıladı bunu :p Bir de gelip bizim maçlarımızda bizden çaldıklarını bize karşı kullanmaları yok mu :D

Şöyle bir geriye baktığımda mutlu bir sezon geçirdim diyebiliyorum. Tek hayal kırıklığım Ersun hocanın gönderilmesi.

Teşekkürler Trabzonspor.

Uğur GEMİCİOĞLU
02.06.2009, 22:34
Bence takım bu sene iyiydi.Nerdeyse ilk 11 değişmiş 3. sırada ligi bitiriyorsun.
Sevindiğim ; fb ve gs nin üstünde bitirmemiz
Üzüldüğüm ; zivas ın altında ligi bitirmemiz oldu.Bir de maçları izlediğim zaman maraton tribün de hiçbir hareketin olmaması sanki resim gibiler. :(

Cem Akyüz
02.06.2009, 22:36
Çok heyecanlandık umutlandık güzel bir sezon geçirdik..Emeği geçen herkese teşekkürler

mashal61
02.06.2009, 22:55
Bu sezonda artı olarak Denizli ve Konya maçlarını kazansak da şampiyon olamazdık. Hatırlatayım dedim. Hatta daha kötüsü şampiyonluğu averajla kaçırırdık.

ali+61+26
02.06.2009, 23:19
şampiyonluk görecektim az daha.. kılpayı kaçırdık... ama sadri şener başımızda olduğu sürece bu şampiyonluğu bize gösterecek bundan eminim:) seneye sabrediyoruz destek veriyoruz ve şampiyonluğu isteyip eze eze alıoruz.. rüyamda gördüm:D

Yunus Danışmaz
02.06.2009, 23:22
ligin ilk 8. takımndan sadece bursa (90+4) ve kayseriyi yenerek, ligi 3. sırada bitirmek; ilk 11 nin en az 7 sinin yeni oldugunu düşünürsek, ligi 3. sırada bitirmek; fena bi sonuç olmasa gerek bence...

samway
02.06.2009, 23:25
song yattara cale colman kolbastı showları ve bekledıgım egemen hırsı aklımda kalan hep aslında kolbastı oldu ama sıvas macı sankı herseye sunger ceken mactı hıcbır macta o kadar kotu deıldık sans falan olsada bısey yapamazdık unutmayacagım seylerden bırıde sıvas sereflılerının seneye serefıne yakısır sekılde muamele gorecek olması artı verılmeyen ılk yarıdakı penaltı ve yuruyusumuz federasyona basketbol takımımızın heyecanı karadenızspor la dewam eden heyecan bu sene butun takımlarımızla fınalde kaybettık heyecan verdıgı ıcın tesekkurler emegı gecen herkese...

tek eksi puan : oyunda varlık gosteremezken ıslıklanan tayfun un oyundan cıkarken gülmesi ... işte bunu da unutmıcam ılk defa bır topcumuza bu kadar sinirliyim neyse bu sene ınsaalh onu gormıcez takımımızda...

arimseli
03.06.2009, 00:16
Bu sezon(da) bir çok sezonda olduğu gibi, Liglerde sanki bir 'el' vardı ve herkesin yeri taa baştan belliydi sanki.

Büyükler buna 'Devlet Politikası' diyorlar.

Sen şurada duracaksın, sen burada duracaksın.

Felanca takım çıka(rıla)cak ve o bölgenin halkı devletten uzaklaşmamış olacak.

Bilmem ne şehrinde fazla takım var, azaltılacak. Bilmem ne büyük şehrinin hiç takımı yok, bir ayar çekilecek. X bakanının şehrinin takımı desteklenecek, Y bakanının şehrine stad yapılacak.

Filanca şehrin gençleri kötü adamların eline düşmektedir, futbol onlar için (yeniden) umut olacak, 'külbastı' oyunu propagandası ile mutlu olacaklardır ve kötü adamların peşini bırakacaklardır.

Ey filanca takım, sen şu umudu pompala, sen felanca takım diğer sevinci aşıla..

Falan filan...

Bu işler böyle yürüyor ve çok gariptir ki ayarların tutma oranları bir hayli yüksek.

Devletimizi tebrik ederiz.

:alkış:

Medallion
03.06.2009, 00:21
Kirilma noktasi BJK ile Istanbul da oynadigimiz macti. O maca kadar tas gibi olan defansimiz, o mactan sonra coktu. Takimda ust duzeyde olan mucadele tutukusu, o mactan sonra cok geriledi.

O maca kadar cok gol atmasakta, cok az gol yemis, cok az pozisyon vermistik.

O hafta bir seyler oldu. Bence bunu iyi arastirip, etut etmek lazim. Takim icinde bir kriz yasandi.

Teknik direktor mudahele edemedi. Yonetimin zaten mudahele etme durtusu hic yoktu.

Osman Yavuz
03.06.2009, 01:05
Ben bu çekirdekçilere rağmen iyi bir derceyle bitirdiğimizi düşünüyorum.Çok rahat kazanabileceğimiz Konya,Denizli ve Fenerbahçe maçlarını da ekleyince 74 puan hiç de fena olmazdı.

irfanb
03.06.2009, 01:09
Keske demek iyi bir sey degil ama; Maalesef diyorum keske Ersun Yanal`i ligin bitimine 5 hafta kala degil 8 hafta kala gönderseydik.

Berkedogan
03.06.2009, 01:11
Bence takımımız daha çok yeni ama takımın iskeleti kuruldu sayılır yaş ortalamamız ligin en genç 2. takımı olduğunuda göz önüne alarak yeni kurulmuş bir takım için çokta kötü bir sezon değildi bence birkaç takviye ve takıma abilik yapması açısından fatih tekke geri gelirse süper bir takım oluruz bence.

UtopyaTs
03.06.2009, 01:18
Bence bu sene başarılı bir sezon geçirdik.Neden denilcek olursa
1-Avrupa Kupaları hedefi vardı.Oldu.
2-Yeni kadro ile son haftaya kadar şampiyonluk heycanı yaşadık benim bildigim hiçbir takım yeni kuruldugu zaman boyle başarılı olamamıştır.O da Fırtınamım ozelliği eski şampiyonluk donemlerimizden gelen bir ozellik.
3-Takmımızın iskeleti kuruldu ve birkaç takviyeyle seneye çok şeyler yapıcağımıza inanıyorum(Tabii ki en onemli transferimiz Teknik Direktor olucak)

yattarinho61
03.06.2009, 01:45
Bana seneye şampiyon olabileceğimizi inandıran sezon!

Budur Kardesim! .. Sadece verdigimiz destegin aynisini vermemiz lazim!

HAYRETTİN
03.06.2009, 03:37
Hangi sezon olduğunu tam olarak hatırlamıyorum devre arası osıralar adanasporda oynayan altan ı uc beş lira yuzunden almamıştık ihtiyacımız olan bir futbolcuydu osezon kılpayı fenere kaptırdık şampiyonluğu altan daha sonra gs gitti busezon bana ozamanı hatırlattı yusufu alsaydık hersey cok farklı olurdu cookkk

Hasan Habip Özbay
03.06.2009, 03:48
herşeye rağmen 10 ıldır bu sene olduğu gibi hiç bir zaman heyecan yaşamadık tad aldığımız maç sayısı çok fazla buna katkı sağlayan herkese antrenör yönetim futbolcu taraftar teşekkür ederim

Tunga
04.06.2009, 01:50
Forvetlere yönelik bir değerlendirme:

Sadece FORVETLER baz alınarak oluşturulmuş liste:

Galatasaray
Baroş - 20 gol
Nonda - 5 gol
Ümit Karan - 0 gol
TOPLAM: 25 gol

Fenerbahçe
Guiza - 11 gol
Semih - 7 gol
İlhan - 0 gol
TOPLAM: 18 gol

Beşiktaş
Bobo - 11 gol
Nobre - 10 gol
Holosko - 10 gol
Toplam: 31 gol

Sivasspor
Mehmet Yıldız - 14 gol
Kamanan - 4 gol
Balali - 5 gol
TOPLAM: 23 gol

Trabzonspor
Gökhan - 15 gol
Umut - 14 gol
Isaac - 2 gol
TOPLAM: 31 gol

1- Beşiktaş/Trabzonspor ---- 31 gol
3- Galatasaray ------------- 25 gol
4- Sivasspor --------------- 23 gol
5- Fenerbahçe ------------- 18 gol

Bu tablo düşünülenin aksine forvetlerin işini hiç de fena yapmadığını gösteriyor.

devamı gelecek

Vural Kuyumcu
04.06.2009, 01:56
Forvetlere yönelik bir değerlendirme:

Sadece FORVETLER baz alınarak oluşturulmuş liste:

Galatasaray
Baroş - 20 gol
Nonda - 5 gol
Ümit Karan - 0 gol
TOPLAM: 25 gol

Fenerbahçe
Guiza - 11 gol
Semih - 7 gol
İlhan - 0 gol
TOPLAM: 18 gol

Beşiktaş
Bobo - 11 gol
Nobre - 10 gol
Holosko - 10 gol
Toplam: 31 gol

Sivasspor
Mehmet Yıldız - 14 gol
Kamanan - 4 gol
Balali - 5 gol
TOPLAM: 23 gol

Trabzonspor
Gökhan - 15 gol
Umut - 14 gol
Isaac - 2 gol
TOPLAM: 31 gol

1- Beşiktaş/Trabzonspor ---- 31 gol
3- Galatasaray ------------- 25 gol
4- Sivasspor --------------- 23 gol
5- Fenerbahçe ------------- 18 gol

Bu tablo düşünülenin aksine forvetlerin işini hiç de fena yapmadığını gösteriyor.

devamı gelecek
istatistik icin tskler tunga abi elline saglik

Ahmet Başkaya
04.06.2009, 01:56
Tunga abi bence bu sadece kandırmacalar olur ya onlarda kullanılır dershaneler sınavlardan sonra 1 tane adamı 3 dalda birinci gösterir yok böyle başarılıyız falan 3 tane derece der halbuki 1 tane adamdır....

Şimdi buraya gelince sana soruyorum Guiza mı iyi idi bu sene Nobre mi?....Nobre sesini duyabiliyorum...Guiza yersiz goller attı iş işten geçmişti derler ya ...Bizim umut ile Gökhanın ki de öyle ikisinin de bir sondakika golü var bundan hariç maç kazandıran gol sayısı 3 ü geçmez...Oysaki bobonun 7 8 tanesi öyle önemli olan da bu sanırım...

Emeğin için teşekkür ederim...

Tunga
04.06.2009, 02:01
Sadece ORTA SAHA oyuncuları

Galatasaray
Kewell - 8 gol
Lincoln - 8 gol
Arda - 7 gol
Barış - 3 gol
Aydın - 1 gol
Ayhan - 1 gol
M.Topal - 1 gol
TOPLAM: 29 gol

Fenerbahçe
Alex - 11 gol
Deivid - 6 gol
U.Boral - 5 gol
G. Emreciksin - 4 gol
selçuk - 3 gol
Kazım - 2 gol
Emre B. - 1 gol
TOPLAM: 32 gol

Sivasspor
Tum - 10 gol
Musa - 6 gol
Murat E. - 4 gol
Sezer - 3 gol
Mohamed - 2 gol
İ. Dağaşan - 1 gol
TOPLAM: 26 gol

Beşiktaş
Delgado - 6 gol
Tello - 6 gol
Yusuf - 3 gol
Ernst - 2 gol
Ekrem - 1 gol
S.Özkan - 1 gol
TOPLAM: 19 gol

TRABZONSPOR
Colman - 5 gol
Alanzinho - 4 gol
Yattara - 3 gol
Selçuk - 3 gol
Ceyhun 2 gol
TOPLAM: 17 gol

Sıralama:

1- Fenerbahçe ----- 32 gol
2- Galatasaray ----- 29 gol
3- Sivasspor ------- 26 gol
4- Beşiktaş -------- 19 gol
5- Trabzonspor --- 17 gol

Ahmet Başkaya
04.06.2009, 02:03
Kaderi defans oyuncularının golleri belirlemiş yani.?...Bizde sıfır sayılır...

Berkedogan
04.06.2009, 02:08
Alanzinho devre arası geldi ve çoğu maçta oynamadı colman hariç hepsinden fazla gol atmış ilginç .

Tunga
04.06.2009, 02:17
Her ikisinin toplamında (orta saha ve forvetlerin toplamı) (parantez içindeki rakamlar ise o takımın tüm gol sayısını verir)

1- Galatasaray --------------- 54 gol (57)
2- Fenerbahçe / Beşiktaş ----- 50 gol (60/60)
4- Sivasspor ----------------- 49 gol (54)
5- Trabzonspor -------------- 48 gol (54)

Forvetlerin toplam skora katkısı (% olarak)
1- Trabzonspor -------- % 57
2- Beşiktaş ------------ % 52
3- Galatasaray --------- % 44
4- Sivasspor ----------- % 43
5- Fenerbahçe --------- % 30

Orta sahaların toplam skora katkısı (% olarak)
1- Fenerbahçe -------- % 53
2- Galatasaray -------- % 51
3- Sivasspor ---------- % 48
4- Beşiktaş ----------- % 32
5- Trabzonspor ------- % 31

Tunga
04.06.2009, 02:22
Bu tablolar çok yanıltıcı olamaz. Çok basit istatistikler bunlar. Buradan çeşit çeşit sonuç çıkarılabilse de, çok gol kaçırdıkları için gözümüze batan forvetlerimizin işlerini çok da aksatmadıklarını görüyoruz. Ve diyebiliriz ki, eğer Alanzinho ilk yarıda bizde olsa işler başka olabilirdi. Ya da orta saha daha çok değiştirile değiştirile kullanılabilirdi.

Ama gerçek şu ki, bizim skorumuza forvetlerden başka katkı yapan çok olmamış. İster kadro dar, ister hoca kadroyu kullanmadı deyin; ama şampiyon olmak için özellikle orta saha çok önemli.

Forvetlerin attığı gollerle puanları kıyaslayacak olursanız, bizim forvetlerin "puan getiren" daha fazla gol attıklarını (yani daha kıymetli goller attıklarını) göreceksiniz.

Diyelim ki biz daha ziyade defansif orta sahalarla oynadığımız için orta saha çok gol atamamış olsun. Bu durumda da ilk 4 içinde en kötü averajlı takım olmamız ironisiyle karşı karşıyayız. Yani bol kepçe gol de yemişiz.

Erkan
04.06.2009, 02:29
Tunga abi zaten ersun yanalin ilk dedigi seyde oydu, umut ve gokhan basarisiz olarak gosteriliyor ama bize gore ortasahanin katkisi eksik kaliyor.. evet umut ve gokhan cok kaciyorlar ama cok da gol pozisyonuna giriyorlar gibi birseyler soylemisti.

b_m_61
04.06.2009, 02:40
Şampiyonluğa bu kadar yaklaşmışken ligi 3. sırada tamamlamamız bir iki nedene bağlamak yanlış olur elbette birçok sebebi vardır. Ama bunlar arasından sadece en etkili 2 sebebi sıralamak istiyorum:

1) Trabzonspor'da idmana çıkan Yusuf Şimşek'in elimizden kaçırmamız, bize kazandıracağı puanları Beşiktaş'a kazandırdı. Eğer bu transferi biz yapsaydık ikinci yarıda Beşiktaş bizi yakalayamamış olucaktı.

2) Dış sahada lider olan takımımızın iç sahada 6. sırada tamamlaması. Artık tribünlerin takımı nasıl etkilediğinin yorumunu siz yapın ama bu tabloya bu şekilde bakıldığında birşeylerin yanlış yapıldığı çok açıkca görülüyor.

Sonuç olarak kötü bir sezon geçirmedik ancak rüya gibi bir sezon geçirme fırsatı ayağımıza gelmişti(Şampiyonluk, Şampiyonlar Ligi). Bunu kaçırınca elde edilen normal sonuca sevinesim gelmiyor.

Tunga
04.06.2009, 02:56
Bu arada (ligde) sadece 8 kafa golü atmışız. Amma da kullanmışız kanatları (!)

Fanatik28
04.06.2009, 03:03
Yani söyle istatistikleri görünce sadece gülesim geliyor!!!

Ortasaha oyunculari skora yeterince katkida bulunamamis...forvetlerimiz aslinda cok iyiymis.

Ben bütün maclari kendi gözümle seyrettim, gördügüm neydi?

Futbolda ortasaha oyunculari icin en zor olan sey, Forvetteki oyunculari geriden arapasi ile pozisyona sokmaktir. Özellikle Selcuk ve Colman´in hazirladiklari gollük pozisyonlar, yani 30 metrelik paslar... Hemde bunu kapanan takimlara karsi yaptilar, sayisiz kez!!!

Pekiyi Ortasaha oyunculari nasil gol atarlar? Mac icinde cezasahasi veya cevresinde bulunduklari zaman. Pekiyi bunu yapabilmek icin ne gerekir? Ya bu ortasaha oyuncularinin Messi vari yetenekleri olmasi ya da önlerinde oynayan forvet oyuncularinin topu ayaginda tutup veya saklayabilip ya da en basiti cezasahasi cevresinde duvar olabilmesi. Pekiyi bizim forvetmiz bunu yapabiliyor mu? Kocaman bir hayir, sadece hazir servis bekliyorlar. Ileriye gönderilen her top aninda geri geliyor.

Topu ayaginda tutamayan takimlar her zaman daha fazla kosar, defansini önde tutamaz. Eger siz 3. bölgede yogunlasamiyorsaniz maci modern futbolun gerekliligi olan 40 metrede degil, 70 metrede oynarsiniz.

Buradanda acik iddiaya girerim, bu takimin en cok kosan oyuncularinin Selcuk ve Colman oldugudur.

Tunga
04.06.2009, 03:17
Gülesim geliyor deyip yazdığın üsluba bak. Gül o zaman. !!!!

Orta saha oyuncuları skora katkı yapmamış. Bu yorum değil, bilgi.

Neden katkı yapamadığı ise yorum. İster de "forvetler topu tutamadı", ister de "orta saha beceriksiz". 2 kere 2 dört.

Fanatik28
04.06.2009, 03:26
Sezon degerlendirmesine gelince, bu takimin Sampiyon olamayacagi devrearasinda zaten belliydi. Evet bu takimin ilk 11´i kaliteli ama yedek kulübesi cok zayif. Mesela alinan Alanzinho yanlis transfer, futbolcu olarak degil, bölge olarak. Umut´un yerine kesinlikle bir Forvet sartti ama iste! Hatta Hüseyin´in yerine su anda aradigimiz önlibero. Mevcut ortasahanin ücünden ikisi oynayacakti.

Kimse bosu bosuna ilkyarida Hakem hatalarina, 2 yarida kaybedilen, Konya-Denizli-I.B.B. maclarina yanmasin. Cünkü eger bunlar olmamis olsaydi bu takim belki acik ara lider olacakti ama bu liderligi kaldiramayacakti ve sonuc olarak muhtemel büyük bir travma daha gecirecekti.

Bir takimin Lider oyuncusu veya daha önemlisi oyunculari yoksa büyük mac kazanmasi zordur, hemen hemen imkansizdir. Bakin Sivasspor´a nasil gitti Sampiyonluk? Bakmayin BJK´nin Sampiyon olduguna, onlarinki de sadece bal. bakin A.gücü macina attiklari ilk gol bal, A.gücü´nün ise 3 metreden kacirdiklari...hele hele son GS maclari 2 pozisyon, 2 tane balina gol. Iste bunlar futbolun en önemli ögelerinden olan Piskolojik kismi.

Pekiyi biz nasildik? Bu takim sezona Avrupa Kupasi hedefiyle basladi. Bir nevi olusacak stress önlendi. Bu sayede ilkyariyi (16mac) hicte azinsanmayacak bir sekilde 34 puanla bitirdik. Iste asil sorun ligin 2. yarisi basladi. COk iyi oynadigimiz FB macini kazanamadik. BJK maciyla baslayan gerileme, ondan sonra beklenmeyen puan kayiplari...bu da kadro icinde saglanamayan rotasyondan dolayi oldu maalesef.
Son örnek Sivas maci...gereksiz bir sekilde Sampiyonluk maci diye lansedildi ve sonuc sahada yürüyen bir Trabzonspor vardi. FB macindan önceki 4 maci kazanmamiz sadece daha rahat oynadigimizdan dolayi. FB macininda Sivas macindan bir farki yoktu.

Eger Umut ve Gökhan gerektiginde o golleri atabilmis olsalar, belkide buna ragmen su anda baska seyler konusuyor olacaktik. Ama öyle olacagida zaten belliydi.

Iki cift lafta Ersun Yanal´a...maalesef hayatinda hicbir büyük takimin hocasi olamayacak. Ne zaman ki futbolculari piskpolojik olarak rahatlatmayi ögrendigi zaman, daha da önemlisi kendisini rahatlatabildigi zaman belki!

Fanatik28
04.06.2009, 03:35
Gülesim geliyor deyip yazdığın üsluba bak. Gül o zaman. !!!!

Orta saha oyuncuları skora katkı yapmamış. Bu yorum değil, bilgi.

Neden katkı yapamadığı ise yorum. İster de "forvetler topu tutamadı", ister de "orta saha beceriksiz". 2 kere 2 dört.
Bana komik gelmesi sizi rahatsiz ettiyse ne diyeyim...özür dilerim!!!

Ortasaha oyuncularinin skora katki yapmamasi Bilgi olabilir ama sadece kagit üzerinde..Ama bunun gerekceleri daha da önemli bir bilgidir.

zira bir örnek vereyim, belki futbolla alakali degil.

Osmanli Imp. 1. Dünya Savasini kaybetti, bu bir bilgi sizin deyiminizle, yani neden kaybetmis oldugu sadece yorum öyle mi?

Saygilarimla

Tunga
04.06.2009, 04:19
Galatasaray'ın orta sahasına bakın:

Lincoln (çok maçta oynamadığı halde), Kewell, Arda, Barış. Bütün sene Galatasaray'ı taşıdılar. Attıkları gollerin yanında attırdıkları da cabası. Baroş'u bu orta saha besledi.

Bize gelince selçuk, Colman, Alanzinho (bir tek o istisnadır) ve Yattara yetenek ve katkıları olsa da devamlılık yönünden sınıfta kalmışlardır. Forvetin gol üretemediği durumlarda onlara büyük iş düşer. Bu nedenle orta saha oyuncuları bugün tüm dünyada en çok kazanan oyuncular olmuşlardır. İşleri zordur.

Buradan Colman veya Selçuk, Gökhan veya Umut'tan daha değersizdir anlamı çıkmaz. Forvetlerin ayaklarında top tutamaması, daha da kötüsü çok hızlı top kaybetmeleri hem orta sahaya hem de defansa daha çok yük bindirir. Bu da performanslarının düşmesine sebep olabilir. Daha önce de yazdığım gibi bunu yorumlamak subjektiftir. Herkes kendi perspektifinden yorumlayabilir.

Ama Galatasaray orta sahasından 29, Fenerbahçe 32 gol destek almışken bizde bu sayı 17 ise burada bir tuhaflık vardır.

Orta saha oyuncularımızı teker teker ve tüm muhalif görüşlere rağmen Hüseyin'i de sayarak çok değerli buluyorum ve hiç birinin gönderilmesini istemem; ancak devamlılık yönünden ciddi bir sıkıntı yaşıyorlar. Forvet de onlardan aşağı kalmıyor.

Osmanlı ve Dünya Savaşı örneğine gelecek olursak: Osmanlı kaybetti savaşı ama helal olsun Çanakkale'de müthiş savaştı demediler. Sonuca bağlı olarak biz "kaybettik". Bu bilgidir. Neden kaybettiği ise yorumdur. Yani aslında beni doğrulayan bir örnek vermişsiniz.

Onur Akyüz
04.06.2009, 04:25
bende forvetimizi başarılı buluyorum,

oyumu da gökhan'a attım zaten 15 gol ve en az 10 asist ciddi bir rakam.

ortasahamızın skora katkı yapamadığı gerçeği gibi,

özellikle kornerlerden defans oyuncularımız 4-5 gol çıkarabilseydi işler değişebilirdi.

lugano bilmem kaç gol atmış,keza toraman da..

Erbay
04.06.2009, 10:54
Bizdeki sorun ceza sahasına yeterli adam sokamamaktı. En kötü zamanında fb'ye bile bakın ceza sahasında 5-6 adam oluyor. En son fb maçında Tayfun topu alıyor, ceza sahasında kimse yok. Yattara birçok maçta topu alıyor içeride sadece Umut ve Gökhan. O da ne yapsın, onların vuramayacağını biliyor başkasının gelmesini bekliyor. Orta saha oyuncuları yeterince ceza sahasına girmedi. Oyunu sete döndüremedik hiçbir zaman. İstatistiklerde de görüldüğü gibi orta saha oyuncularımız rakip orta sahalara göre çok az gol atmış. Selçuk hep uzaktan attı. Colman 2 penaltı attı. Eskişehir'e uzaktan bir gol, Antep'e de ceza sahasından bir golü var. gs'ye de bir golü var o da ceza sahasından, unuttum :) Yattara yine 1 penaltı, ve bir ceza sahası dışından gol attı. Ankaragücü'ne ceza sahası içinden bir gol attı. Ceyhun'u attığı goller ceza sahası içinden. Alanzinho 1 ceza sahası dışından aşırtma gol, 1 ani top kaybında ceza sahası içinden aşırtma gol , gs maçında ceza sahası içinden müthiş bir vole , Eskişehir maçında ceza sahası içinden bir gol daha.

İstatistikler için teşekkürler Tunga abi.

İHSAN
04.06.2009, 12:14
İstasistikler elbette ki, malumun ilamıdır; olmayan bir şeyin istatistiği çıkarılamaz zaten. Bu bakımdan Tunga abinin paylaşmış olduğu verilerin tartışılacak yönü yoktur. Ancak...

Burada dikkat edilmesi gereken bir husus var. Eklenen istatistiki veriler, özellikle forvetlerle ilgili olanı, genel anlamda çok basit ve kısmi bir veri içermekte. Tarih kazananları yazar, nasıl kazandıklarını değil, misali buradada, olan, sade bir şekilde yazılmış. Ha, bir de forvetlerin verimliliği üzerine konuşacaksak, sadece başarılı gözüktükleri istatistikler üzerinden değilde, genel istatistikleri inceleyerek konuşmamız gerekiyor. Bu sebeple, Tunga abinin eklediği tablo, forvetlerimizin başarılı olduğunu düşünenlerce gayet makul karşılanmıştır, bildiğim kadarıyla ekleyen de tabloyla aynı fikirde zaten. Bence, genel tabloya bakıp, başarılılar ya da değildirler denilebilir. En azından Tunga abiden bunu beklerdim.

Ekleyebileceğim istatistiki veri yok elimde şuan, ancak gol yollarında forvetlerin girdikleri pozisyonların sayısı ve buna mukabil ortalama atılan gol adedi mukayese edildiğinde, ortasahanın gayet başarılı, forvetlerinse vasat oldukları gerçeğini görebiliyoruz. Görebiliyor muyuz?

NeoTs
04.06.2009, 12:29
Tamam forvetler çok katkı yaptı ama bide kaçırdıklarını yazsak

M.S.SOFU
04.06.2009, 13:55
Tamam forvetler çok katkı yaptı ama bide kaçırdıklarını yazsak
hiç kafa yormayın
gökhan ünal:15
umut bulut:12
toplam:27
şimdi bunu 3 ile çarpın....
kaç etti 81...
hadi 20 golü de ben veriyorum rakip takımlara
61...

Tunga
04.06.2009, 14:09
Kafa yorun!

Ne demek kafa yormayın? Yoracaksın ki doğruyu da bulacaksın.

İhsan, ben istatistikçi değilim; ama mühendisim ve rakamsal bilgiyi gördüğüm yerde dururum, büyük saygı duyarım. Üşenmeyin, inandığınız bir şeyi ispat edebilecek verileri bulun çıkarın; çok büyük zaman ve emek gerektirmiyor. Eğer bunu yapmazsanız afaki konuşmuş olursunuz.

Alex Ferguson: "İstatistikler mini etek gibidir. Çok şeyi gösterir ama asıl görülmesi gerekeni göstermezler".

Asıl görülmesi gereken ise ayrıntı ve yorumlarda saklıdır. Ona da bakmayı bilirsen, görürsün. Benden bir şey bekleme. Kaldı ki "beklediğin" şeyi dün yine BMN'de bir başlığa (ancak genel yorumların yapıldığı bu başlığa değil, ilgili oyuncunun başlığına) yazmıştım. Buyur:

Doğru ve samimi eleştirilerden dersler çıkarılmalı.

FourFourTwo Dergisi'nden alıntı:

Eskiden Turkcell Süper Lig Gol Kralıydı, artık gol kaçırma kralı. Baros 32. hafta itibariyle 44 pozisyondan 20 gol çıkarırken, Gökhan Ünal 60'ta 14 yaptı. Artık Baros'u yüzdesinden dolayı mı alkışlayacağız yoksa Gökhan'ın pozisyona girme bakımından ustalığını mı? Aşkolsun Ersun Hoca; Gökhan'ı pozisyona sokmayı becerdin de, bir de gol vuruşu nasıl yapılır hatırlatsaydın ya!

Son cümledeki "hatırlatsaydın" kelimesinin yerine "öğretseydin" kullanılmamış. Özenle yazılmış. Bu ince/önemli ayrım için bu yazıyı yazan Erdem Kabadayı'yı tebrik ediyorum.

Bilgiyi, gerçekleri, samimiyeti, nezaketi, emeği içeren tüm mesajlar benim için çok değerlidir. Diğerlerinin ise afaki konuşmaktan öteye geçemediği için, laf salatasından farklı olmadığı için zaman kaybı olduğunu düşünüyorum.

Yine de isteyen dilediği gibi yazsın. Ama tavsiyem: Okusun da.

lazuk61
04.06.2009, 15:25
benim sözümü herkes kulagına küpe olurmu bilmem...ama hüseyin gitsin sadece diyom... yönetim eer aç gözlülük yapıp yattara satarsa yanlıs yapar yattarayı bu sezon bende beyenmedim...ama yattara en kötü sezonunda bile bize 4 5 maç gsl maç yaşattı maç yıldızı oldu çok sakatlandı ...ankaragücü macında sakatlanmasa belkide durum farklı olurdu...alanzinho ile bereber kocaeli macındaki uyumu süperdi eer seneye fatih aralarına girerse durum farklı olur... gökhan fazla kişi beyenmiyor...ama gökhan umut yanında 1 gömlet üstündür...gökhan attıgı goller umut attıgı goller arasında daglar kadar fark var...hele gökhan ankara attıgı gol yorumsuz diyeyim...umut sadece koşuyor yalan yok karsı takım defansını yıpratıyor ah biraz son vurusu ii olsa suan zati trabzonsporda olmazdı bunu bizde biliyoz beyler...forvet bu sene fazla beyenilmedi ama ... gökhan 15 umut 14 gol attı ne olursa olsun....he seneye çıksınlarmı dersen umut yerine yine fatih tercih ederim.....Colman dersen ben bu adam bizlen kafamı buluyor diyom bi ara bir maç çıkartıyor süper...bi maç bakıyorsun sahada yok ....seneye nasıl olur onu bilemem....bu sene hiç kafama takılmayan yer....defans ve kaleci idi hata yapmış olabilirler yeri geldiginde ama egemen ve cale bu sezonun en iigöbek ve sag bek'idi idi.....tony yapabilecegini yaptı....bedavadan gol yemedi hiç yoktanartık defans rahat kafa ile geriye top atabiliyor...tolga böyle bişi yok tony aynı libero görevi görüyor desek yalan olmaz....bu özellikte türkiyede volkan demirel'den başka kalecide yok....

tsliyim
04.06.2009, 16:03
2009/2010 sezonunu yorumlasak daha iyi çünkü geleck sezonu düşünmek bile istemiyorum

Fanatik28
04.06.2009, 17:16
Gökhan Ünal 60 pozisyona girmis ve sadece 14´ünü atmis. ben buna takilmiyorum. Pekiyi bu 60 pozisyonu Gökhan´a kim hazirlamis?

Alsinda ben Gökhan Ünal ´a fazla takilmiyorum, benim cok basarisiz buldugum Umut Bulut´tur. Kendisi Gökhan´i da bozmustur. Eskisehir macinda Ceyhun´a attirdigi gol disinda ( ha birde Kocaeli macinda yanilmiyorsam) yaptigi en son Asisti, hatta asist tesebbüsünü merak ediyorum! Kacirdiklari cabasi..eger bir Santrafor ayaginda top tutup Ortasahayi rahatlatip cezasahasina yaklasmalarini saglayamiyorsa, girdigi gol pozisyonlarini atacak!

Milan Baros´u örnek alalim. 1. Adam tek Santrafor oynuyor 2. Top tutuyor 3. Arkadaslarini gol pozisyonuna sokuyor 4. Yakaladi mi atiyor.

biz onun yaptiklarini cift forvetle dahi yapamiyoruz. Yani resmen 9,5 kisi oynuyoruz.

Dünya Savasi örnegine gelince: Evet Savasi kaybettik ama müteffiklerimiz kaybettigi icin kaybettik. Bu da bir bilgidir ve bu gercegi herkes bilir.

İHSAN
05.06.2009, 20:48
Kafa yorun!

Ne demek kafa yormayın? Yoracaksın ki doğruyu da bulacaksın.

İhsan, ben istatistikçi değilim; ama mühendisim ve rakamsal bilgiyi gördüğüm yerde dururum, büyük saygı duyarım. Üşenmeyin, inandığınız bir şeyi ispat edebilecek verileri bulun çıkarın; çok büyük zaman ve emek gerektirmiyor. Eğer bunu yapmazsanız afaki konuşmuş olursunuz.

Alex Ferguson: "İstatistikler mini etek gibidir. Çok şeyi gösterir ama asıl görülmesi gerekeni göstermezler".

Asıl görülmesi gereken ise ayrıntı ve yorumlarda saklıdır. Ona da bakmayı bilirsen, görürsün. Benden bir şey bekleme. Kaldı ki "beklediğin" şeyi dün yine BMN'de bir başlığa (ancak genel yorumların yapıldığı bu başlığa değil, ilgili oyuncunun başlığına) yazmıştım. Buyur:

Bilgiyi, gerçekleri, samimiyeti, nezaketi, emeği içeren tüm mesajlar benim için çok değerlidir. Diğerlerinin ise afaki konuşmaktan öteye geçemediği için, laf salatasından farklı olmadığı için zaman kaybı olduğunu düşünüyorum.

Yine de isteyen dilediği gibi yazsın. Ama tavsiyem: Okusun da.
Abi, tespitlerinde haklısın; yani bilgi,istatistik olmadan burada yazılıp çizilenler tam manasıyla (senin ifadenle) afaki kalır. Fakat,şu da var ki, burada her yazıyı delillendirmemiz mümkün olmadığı gibi, genel husularda, herkesin bilebileceği hususlarda da buna gerek olmadığı malum. Ha, bu da olmaz ise en azından dikkatle okumak ve ona göre yorum izhar etmek gereklidir. Gökhan ile ilgili bizatihi futbolcunun başlığına yazdığın yorumunu ben bu yazıyı yazdıktan sonra yazmışsın sanırım. Ayrıca, Gökhan Ünal başlığındaki yorumlarından hatırladığım kadarıyla yukarıdaki istatistikle örtüşen açıklamaların vardı. Şu ana kadar aksi bir yorumunu okuyamadığımdan olsa gerek böyle yazdım. Yanılıyorsam, ki öyle anlaşılıyor, ne ala.

İstatistikler son derece önemlidir; ben de yer ve zamanım müsait olduğu zamanım müsait olduğu zaman istatistiki bilgileri eksik-gedikleriyle yazmak niyetindeyim. Bekleyip, görelim.

beta61
05.06.2009, 21:04
seneye şampiyonluk inancımız tam oturdu bu sezon beni gururlandıran mesele şu taraftar derbi kaybeden takımı alkışladı taşlamadı alkışladı işte bu şampiyonluğun anahtarıydı hayırlı olsun cebimize koyduk...

Vkgz
06.06.2009, 01:40
Oyunculara ve ersun hocaya teşekkür ederiz yaşattıkları güzel kötü şeyler için...

Ömer ERKAN
06.06.2009, 01:52
Bu sezon için;
Keşke Denizli, Konya, İBB maçlarında cezalı olupta maçları başka bir yerde oynasaydık diyesim geliyor bazen...

Ben de Keşke Ersun Hocayi Denizli Maçından Önce Gönderseydik Diyorum

Ömer ERKAN
06.06.2009, 01:57
Daha da tecrubeyle gelecek sezonda daha iyi yerlere gelebilecegimizi dusunuyorum

Cem Akyüz
06.06.2009, 02:48
Güzel bir sezon geçirdik kimi zaman umutlandık kimi zaman umidimizi kaybettik ama son maça kadar hedefi kovaladık..Teknik heyetten malzemecisine kadar emeği geçen herkese teşekkür ediyorum

İHSAN
09.06.2009, 02:05
Netice olarak iyi bir sezon geçirdiğimiz doğru. Ama işin bir de arka planı var ki, o da birçok maçta ezildik ya da kazansak bile mutlu olamadık. Evet, sonuç önemli, çok önemli; ama ben oynanan futboldan keyif alamamışsam, sahada gezinen futbolcuların galibiyeti bana eksik ve buruk bir sevinç yaşatır. Açıkçası, mutlu etmez beni. Yener ya da yenilirsiniz, ama isteksiz oynama hakkımız olmamalı. Elimizden bu kadarı geldi, diyebilmeli futbolcularımız maç sonunda; bu ifade yansımlı yüzlerine..."Çalıştık ama olmadı, ey taraftar!"

Belki mantıklı değil ama, çoğu maçımızda haketmiyorsak hakeden kazansın dedim. Sonuç galibiyet olunca güzel, bu galibiyet güzel bir futbolla süslenince tadından yenmiyor. Hakeden kazasın diyorum, kaybedecek olan biz olsak bile. Çünkü gönlüm razı gelmiyor, bir tarafta emek ve alınteri varken, öte yanda sadece şansı yaver giden takımın galip gelmesine. İnşallah Trabzonsporum bol galibiyet ama hakederek elde eder. Kimsenin itiraz dahi edemeyeceği, yenilse dahi maçın hakkının kendisinin olduğu söylenen, maçın skoruna bakılmaksızın herkesin,'Helal olsun be!' diyeceği bir takım görmeyi ümit ediyorum bu sezon; zira geçtiğimiz sezon göremedim.

el_conquistador
09.06.2009, 02:53
Netice olarak iyi bir sezon geçirdiğimiz doğru. Ama işin bir de arka planı var ki, o da birçok maçta ezildik ya da kazansak bile mutlu olamadık. Evet, sonuç önemli, çok önemli; ama ben oynanan futboldan keyif alamamışsam, sahada gezinen futbolcuların galibiyeti bana eksik ve buruk bir sevinç yaşatır. Açıkçası, mutlu etmez beni. Yener ya da yenilirsiniz, ama isteksiz oynama hakkımız olmamalı. Elimizden bu kadarı geldi, diyebilmeli futbolcularımız maç sonunda; bu ifade yansımlı yüzlerine..."Çalıştık ama olmadı, ey taraftar!"

Belki mantıklı değil ama, çoğu maçımızda haketmiyorsak hakeden kazansın dedim. Sonuç galibiyet olunca güzel, bu galibiyet güzel bir futbolla süslenince tadından yenmiyor. Hakeden kazasın diyorum, kaybedecek olan biz olsak bile. Çünkü gönlüm razı gelmiyor, bir tarafta emek ve alınteri varken, öte yanda sadece şansı yaver giden takımın galip gelmesine. İnşallah Trabzonsporum bol galibiyet ama hakederek elde eder. Kimsenin itiraz dahi edemeyeceği, yenilse dahi maçın hakkının kendisinin olduğu söylenen, maçın skoruna bakılmaksızın herkesin,'Helal olsun be!' diyeceği bir takım görmeyi ümit ediyorum bu sezon; zira geçtiğimiz sezon göremedim.

Ihsan kardesim, bunu burada yüz kere yazdim belki, bir yüz kere daha yazarim hic sorun degil. Bir takimin ve özellikle bizim takimimizin isteksizlik veya motivasyonsuzluk gibi bir sorunu yok. Yani bizim futbolcularimizin bu sezonun en önemli iki macina (Sivas ve FB) motive olmamis ve isteksiz cikmis, bu sana, yada hicbirinize mantikli geliyormu? Takimin özellikle ikinci yaridaki maglubiyetlerden sonra bir özgüven sorunu vardi ve zaten zorluk derecesi yüksek olan maclarda zorlanan genc takimimiz, bu iki maci mental olarak kaldiramadi. Bunun bir nedenide asiri motivasyon olabilir. Bizim takimimizda bence en büyük eksik, zor durumlarda liderlik yapacak, üstüne sorumluluk alacak futbolcularin eksikligiydi. Özellikle son macta bir Alex gibi futbolcunun ne tür bir fark yarattigini hepimiz gördük.

Orta sahamizmi veya forvetimizmi zayifti veya gol yollarinda daha etkili olmaliydi sorusunada burda cevap bulmamiz zor. Umut ve Gökhan baya gol kacirmistir ama ayni derecede önemli gollerde atmislardir. Umut icin mesela diyebilecegimiz, adamin asiri derecede cok kosmasi, orta saha gibi markaj görevi almasi, kale önünde yada son vuruslarda konsantrasyon eksikligine yol acabilir. Ayni sekilde Gökhan 'sadece' 15 gol atmis ama birde kac topu direkten döndü onuda düsünmek lazim. O toplarda sans olsa ve kaleye girseler, belkide 20 golü gececegiz. Selcuk ve Colman bence kötü bir performans sergilemediler. Ayni forvetlerimiz gibi inisli cikisliydi ama sonucta ikisininde 10'dan fazla golde payi var. Asil tartisilmasi gereken mesela Yattara'nin performansidir. Orta sahaya yardim etmekte fazla basarili degil, o görevi onun yerine Umut alir mesela, forvette gol atmaz, atamaz. Cok daha fazla katki yapmasi gereken kisi Yattaradir ama bunu basaramamistir. Ve birde ikinci kaptan oldugu halde sahada hic bir liderlik yapmamistir, yapamamistir.

Son okudugum iki kitap, futbol, bilim ve istatistikler üzerineydi ve cok ilginc tespitler edindim. Istatistikler icin söyleyebilecegimde, insanlar olaylari algilarken yanilabilirler ve cogu zamanda yanilirlar, o yüzden sayilar ve istatistikler cok önemlidir bugünün futbolunda. Ama Tunga arkadasimizin dedigi gibi, önemli olan olaylari dogru yorumlamak. Söz istatistiklerden acilmisken, size bir ilginc istatistik, veri söyleyeyim. Hoca degisiklikleri uzun vadeli olarak hic bir kazanim getirmez, kisa vadeli ise efekti toplam dört haftadir. Yani hoca degisikligi, hangi nedenlerden dolayi ise, dört hafta takimin performansini artirir sonra ama yine normala döner. Bir baska ilginc istatistik ise, daha cok siklikla hoca degistiren takimlarin, diger takimlara göre basari orani daha az olmasidir.

İHSAN
09.06.2009, 10:01
Ihsan kardesim, bunu burada yüz kere yazdim belki, bir yüz kere daha yazarim hic sorun degil. Bir takimin ve özellikle bizim takimimizin isteksizlik veya motivasyonsuzluk gibi bir sorunu yok. Yani bizim futbolcularimizin bu sezonun en önemli iki macina (Sivas ve FB) motive olmamis ve isteksiz cikmis, bu sana, yada hicbirinize mantikli geliyormu?

Bu iki önemli maçta futbolcuların neden böyle oynadıkları ayrı bir tartışma konusudur. Sen dersin aşırı motivasyon, başkası der şundandır veya bundandır. Ben neticeye bakıyorum. Sahada isteksiz bir takım gördüm, heyecansız, futbol oynamaktan keyif almayan bir Trabzonspor vardı sahada. Dediğim gibi nedenlerini ayrıca konuşabiliriz, ama sonuç bu.

Mehmet Fatih Yavuz
09.06.2009, 10:21
Birincisi şu dünya savaşı muhabbetini anlamadım.

Çanakkale dışında başarılı sonuç aldığımız cephe yokken, nasıl sırf müttefiklerimiz yenildi diye yenik sayılıyoruz?

Tarih sadece başarılarla dolu değildir.

1. dünya savaşında yenildik. Bu kadar. Bahane aramanın gereği yok.

Bu sene ruhsuzluktan bahsetmek topçulara ayıp etmektir.
Bazı maçlarda başarısız olmş olabilirler.

Ama ruhsuz falan değillerdi..
Beceriksizi falan anlarım.

Gol kaçıran, hata yapan adam başarısız veya beceriksiz sayılabilir.
Ruhsuz değil.

Bana göre başarılı vee hedefi tutturan bir sezon geride kaldı.

Uefa dedik, uefaya katıldık.
Yarışma dedik, son haftaya kadar ligin tepesine oturma ihtimalimiz hep vardı.

İHSAN
09.06.2009, 11:05
Bu istatistikler böyledir işte; Gökhan 15 gol attı diye yazar, sanırsınız saç baş yolduran forvet o değildir; Hüseyin hiç gol atmamış der, yine sanırsınız ki, bu oyuncu çok kötü oynamıştır.

Hüseyin'in daha fazla rencide olmadan gideceği haberi kesinleşmiş gibi görünüyor. Hayırlı olsun diyelim. Gençlerin önü ilelebet açıldı diyesim geliyor, ama çekiniyorum.

OLCAY ÇAKIR
09.06.2009, 11:11
Soner seni özlüyoruz:)

Yattaranın 3 gol attığı takımda Hüseyinin -10 gol falan atması doğal.:)
Hesap garip farkındayım.

Şöyle diyeyimde anlaşılsın;

Hüseyinin 1 gol attığı takımda(misal) Yattara 3 gol atmış olsaydı mesela?
Buda dram olurdu.
Kısır bir takımmışız bu sezon.

En basitinden Ceyhunun 2 maçta 4 yapması,Hüseyin kadar Colman,Yattara,Selçuk ve dahi Alanzinho içinde ibretliktir.

Yani bence.
Ayrıca son 5 maçında en iyisiydi Hüseyin:)
Mutlaka daha iyisi alınıp monte edilecektir önümüzdeki sezon.
Buna inanmak istiyorum.

[/CENTER]

Takımda gol atamayan tek bir tane ortasaha oyuncumuz var..

O da aralarında hiç kesik yemeden sürekli oynayanı..

Ama doğru ya, gol atmak onun görevi falan değildi, hatta yasaktı ona gol atmak..

Bırakın golü asistle falan da işi olmaz zaten..

Neyse, daha fazla "rencide" etmeyelim bari:))

Armağan Dere
09.06.2009, 12:04
Tepelere alışamadı takım...yeni takım olmanın beceriksiksizliği,hakem hataları,taraftarın isteksizliği(trabzondaki), bu kadro eğer birbirine alıştıysa ki bu sezon fazla göremedim inşallah bi daha ki sezona o olur o zaman tepelere hazırlıklı olalım...Ama şu kongre ve yönetim travmasını atlatmamız gerekir...

dogan_3481
09.06.2009, 12:55
2008-09 sezonu liğin en renkli talkımı biz idik. tribün showları ile maç sonu kolbastı ile. yeni bir takım olmamıza rağmen çok başarılı olduk. bana göre ersun hocanın tek yapmadığı kadro derinliği oluşturamamasıdır..

Emre ÖZTÜRK
09.06.2009, 13:07
çok iyi bir sezon geçirdik diyebilmem için şampiyonlar ligine gitmemiz gerekirdi.Fakat biz bunu elimizin tersiyle ittik.Bunun için normal bir sezon olarak görüyorum başarılıyız ama abartılacak kadar değil.Ayrıca genç oyuncular transfer ederek gelecek adına önemli atılımlarda bulunduk.Faty,göksu,ceyhun,barış gibi aşırı genç oyuncular kazandık.Cale gibi bir yıldız keşfederek milli takıma kadar yükselmesini sağladık.Defansımızın sigortasını bulduk EGEMEN.
sezon içerisinde benim başarızlık olarak nitelendireceğim olaylar ise;
1)şampiyonlar ligine katılamamamız
2)Ersun hocanın gidişi
3)Derbi kazanamamış olmamız (2 senedir birtek fb yi yendik oda geçen sene)
4)ısaac ın hayal kırıklığı yaratan başarısızlığı
5)giray ın takıma bir türlü uyum sağlayamaması
6)sivas ı yine yenemememiz
7)song un son haftalardaki formsuzluğu

Reha Demirbaş
09.06.2009, 13:27
Hatalar ,takıntılar ,kararsızlıklar,kısıtlı düşünceler vs vs..Bunlara ragmen iyi iş çıkardık takım olarak. Ancak herkesin kötü oldugu bir ligde.

el_conquistador
11.06.2009, 18:44
7aJpFPEPooo
X_WYevrKW2Q
k2GwQveWA08
76dtF7biml8

hasannuhoglu
12.06.2009, 17:44
herkesin kötü oldugu bir ligde üçüncülük...artı kupada gruplarda elenme..kötü değil ama iyi de degil..ama son ikinciligimizden beri yüzümüzün güldügü bir sezon diyebiliriz