PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yurtdışında Elektronik Eşya Alışverişi

ceserdar
31.05.2009, 01:25
Benim uzun zamandır merak ettiğim bir konu var. Özellikle yurtdışında yaşayıp foruma giren üyelerden bu soruma cevap vermelerini bekliyorum. Yurtdışındaki (Almanya, Fransa, İngiltere vs) bir mağazadan herhangi bir elektronik eşya aldığımı düşünün. Örnek dizüstü bilgisayar. Bu dizüstü bilgisayarı herhangi bir şekilde Türkiye'ye gönderdiğinizde vergi alıyorlar mı? Mesela yurtdışından satın aldınız ve buradaki bir akrabanıza hediye olarak kargo ile gönderiyorsunuz. O zaman vergi alınıyor mu? Bunu merak ediyorum. Daha önceden böyle bir tecrübe yaşamış olan arkadaşların yardımlarını, cevaplarını bekliyorum.

Mehmet Ç.
31.05.2009, 13:38
Benim uzun zamandır merak ettiğim bir konu var. Özellikle yurtdışında yaşayıp foruma giren üyelerden bu soruma cevap vermelerini bekliyorum. Yurtdışındaki (Almanya, Fransa, İngiltere vs) bir mağazadan herhangi bir elektronik eşya aldığımı düşünün. Örnek dizüstü bilgisayar. Bu dizüstü bilgisayarı herhangi bir şekilde Türkiye'ye gönderdiğinizde vergi alıyorlar mı? Mesela yurtdışından satın aldınız ve buradaki bir akrabanıza hediye olarak kargo ile gönderiyorsunuz. O zaman vergi alınıyor mu? Bunu merak ediyorum. Daha önceden böyle bir tecrübe yaşamış olan arkadaşların yardımlarını, cevaplarını bekliyorum.

Elektronik vs vs fark etmiyor bildigim kadariyla... belli bir Kilo'yu asdimmi, Gümrük vergisi istiyorlar...

Benim gecen sene Internet üzeri TS Club alisverisin'de basima geldi cildirmisdim, TS Club'a verdigim paranin bi okadarini gümrüge vermeliydim.... Neymis fazla kilo varmis... Kendim icin aldim diyom innanmiyorlar...

Bence eger yakinin felansa gönderen, tatile gelmesini bekle... Valiz'e koyar getirir, ozaman bise ödemez.

Mayls
31.05.2009, 13:45
Bildiğim kadarıyla elektronik eşyalarda ağırlık değil maddi değeri önemli. Belli bir miktarı geçi mi vergi alınıyor.
Yanılıyor olabilirim.

AKSOY_61
31.05.2009, 14:18
Ben bi ara ebaydan şu hobi amaçlı 4 kanallı helikopterlerden alıcaktım türkiyede 250..300 lira felandı ebaydan çok daha ucuza geliyordu o zamanlar bu vergi olayını da araştırmıştım.
geçen sene sınır 100 dolardı.siteden alışveriş yaptığınızda adamlar pakete hediye yazıyolar ve dışardaki fiyat neyse size de öyle geliyor.Bu yöntemle alışveriş yapan çok fazla.
dealextereme di galiba ücretsiz kargo vardı dolar da çok düşüktü salak gibi almadım.

cerasus
01.06.2009, 03:18
Soruyu yanlis kisilere soruyorsun.
Vergiyi alicak olan Türkiye, yani bizim bilmemiz biraz zor ama belki tecrübe etmis arkadaslarimiz vardir.

En iyisi ve en kolay yöntemi, gümrügüyü aramak ve sormak, veya benim gibi googledan arama yapmak ;).

T.C.
BAŞBAKANLIK
Gümrük Müsteşarlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü
Sayı : B.02.1.GÜM.0.06.00.00.07.203-2875

Konu : İnternet Sitelerinden Alınıp Posta Yoluyla
Gönderilen Ticari Nitelikte Olmayan Eşya

23.09.2008/ 23008

GÜMRÜK VE MUHAFAZA BAŞMÜDÜRLÜĞÜNE

İlgi: 19.11.2004 tarih ve 31584 sayılı yazımız.

İlgide kayıtlı yazımızda 2000/53 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki “Gümrük Vergilerinde Muafiyet ve İstisna Tanınacak haller Hakkında Karar”ın gerek “Posta Yoluyla Gelen Hediyelik Eşya” başlıklı 32 ila 34 üncü, gerekse ”Vergileri Ödenmek Suretiyle Posta Yoluyla veya Yolcu Beraberinde İthal Edilen Eşya” başlıklı 39 ila 41 inci maddelerinde belirtilen eşyanın karşılığında alıcı tarafından herhangi bir ödeme yapılmamış olması gerektiğinden internet sitelerinden sipariş verilen eşyanın 2000/53 sayılı Karar kapsamında değerlendirilmesinin mümkün bulunmadığı ve internet sitelerinden satın alınıp posta yolu ile gönderilen ve ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen, toplam değeri 100 ila 1500 EURO arasında olan eşyanın ithalinde İthalat Rejim Kararı hükümlerinin uygulanmasının icap ettiği belirtilmiştir.

Ancak, 13.06.2008 tarih ve 26905 sayılı Resmi Gazete yayımlanan 2008/13676 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile 2000/53 sayılı Karar’ın 40 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (e) bendi yürürlükten kaldırıldığından, internet sitelerinden satın alınıp posta yoluyla gönderilen ve ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen eşya ile ilgili olarak, gerçek kıymeti gönderim başına 100 ila 1500-avro arasında olan eşya için % 10 tek ve maktu vergi uygulanması, kıymeti 1500-avro’nun üzerinde olan eşya için ise İthalat Rejim Kararı’na tabi tutulması gerekmektedir.
Bilgi ve gereğini rica ederim.

S. Umman HAMİDOĞULLARI
Gümrükler Genel Müdür V.

DAĞITIM:
Tüm Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlükleri