PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trabzonspor Sevgimden Dolayı Trabzon'a Taşınmak İstiyorum. Lütfen Yardım...

Şahin Yılmaz
30.05.2009, 12:10
Dostlar.

Mersin'de ikamet eden, evli üç çocuk babası olan ve bir gümrük firmasında önmuhasebe işiyle uğraşan birisiyim.

Eşim ve üç çocuğum da Sizlerinde tahmin edeceğiniz üzere Fanatik Trabzonsporlu. Askerliğimi Artvin Hopa'da yapmam dolayısıyla Müthiş derecede Karadeniz sevdalısı birisiyim. EEE bir de Trabzonspor'um oluncaişin içinde, Karadeniz çekmekte yıllardır kendine bizleri.

Daha 10 yaşındayken dünyaya gelen erkek kardeşimin ismini Şenol koydurmak için anne babamla kavga eden ve kardeşimin ismini Şenol koyduran da bir çocuktum.

Eşimle ve çocuklarımla Trabzon'a taşınma kararı almış bulunmaktayız. Bizlere bu konuda daha çok bilgi destekli yardımda bulunacak arkadaşlarla görüşmek istiyorum. Örneğin kira bedelleri nedir, iş imkanları ne durumda...

Ailecek aldığımız ve rüyalarımızı süsleyen bu taşınma kararında her türlü yardımlarınızı bekliyor, şimdiden tüm arkadaşlara teşekkür ediyoruz.

bordo61
30.05.2009, 12:15
Trabzonda hayat pahalı iş imkanları sınırlı korkutmak gibi olacak ama işinizi garantilemeden bence düşünmeyin..!

Ama genede sakin her yönüyle güzel bir şehir..!
Ben Trabzonumu seviyorum

Sefa
30.05.2009, 12:35
Kira bedelleri büyük şehirler gibi çok uçuk değil 300-350 liraya rahat yaşayabileceğiniz iyi bir ev bulmak mümkün.

İş imkanları kısıtlı iyi bir iş bulunduğu taktirde Trabzon'da yaşanır ama bordo61'in de dediği gibi biraz pahalı bir şehir :)

İnşallah bu dileğiniz gerçekleşir.

Cengiz Çubukcu
30.05.2009, 12:36
Şahin Bey, bu düşüncenize saygı duyuyor ve aynı hayalle yanıp tutuşan ben ve benim gibi yüzlercesini biliyorum :) ama bu iş çok da kolay değil ne yazık ki...

Şahin Yılmaz
30.05.2009, 12:46
İnsan ne için yaşar ki bu Dünya'da Cengiz, Hep hayallerin umutların peşinden koşarız. Ben en büyük hayalimi gerçekleştiren biri olmak istiyorum.

bordo61
30.05.2009, 14:40
Kira bedelleri büyük şehirler gibi çok uçuk değil 300-350 liraya rahat yaşayabileceğiniz iyi bir ev bulmak mümkün.

İş imkanları kısıtlı iyi bir iş bulunduğu taktirde Trabzon'da yaşanır ama bordo61'in de dediği gibi biraz pahalı bir şehir :)

İnşallah bu dileğiniz gerçekleşir.

Büyük şehirlerin kira bedellerini bilmiyorum ama evet 300-350 ev bulabilirsiniz

Önce iyi bir iş bulun derim

bordo61
30.05.2009, 14:41
İnşallah İş bulup gelirsiniz

İş olduktan sonra gerçekten yaşabilecek şehir mesela ben hiç kapkaç olayını duymadım Trabzonda

İHSAN
30.05.2009, 15:28
Abi, bence ve buradaki birçok arkadaşlarımca Trabzon Türkiye'de yaşanacak şehirlerin başında geliyor. Bu bakımdan isabetli bir karar vermişsiniz. Hayat pahalılığı derseniz, normal bir şehire göre uçuk falan değil, gayet normal. Hem kiralar da çok pahalı değil. 300-500 tl arasında gayet uygun ve şık evler bulabilmeniz mümkün. Lakin, Trabzon yaşamak için birebir olduğu kadar iş bulma konusunda epey zorlanacağınız bir yer aynı zamanda. Gerçi, her yerde iş sıkıntısı var, ama Trabzonda iş bulabilmeniz biraz daha zor.

Size tavsiyem, aile bütçenize uygun bir iş bulabilecekseniz, düşünmenize gerek yok, hemen yerleşin Trabzon'a. Zaten Trabzon'dan göç edenlerin göç etme nedeni, iş imkanının yeterli olmamasıdır; yoksa kim ister bu güzelim şehirden ayrılmayı.

Mustafa ÖZDEMİR
30.05.2009, 15:36
trabzon a gelmek şu şartlarda pek mantıklı değil bence

Muhammet
30.05.2009, 15:44
Yaş olarak bu konuda pek bilgili sayılmam ama iş bulmadan giderseniz çok zorluk çekersiniz. Trabzon çok büyük bir şehir olmasa da öyle ucuz bir şehir de değil. İş bulmayı garantilemeden böyle birşeyi düşünmeyin derim ben de..

İHSAN
30.05.2009, 15:57
Birkaç istatistiki bilgi aktarayım: Trabzon'un yıllık ortalama 10 bin göç aldığı son tahlilde tespit edildi. Aynı şekilde, Bursa 30 bin, istanbul 150 bin... Buralarda iş var mı? (Hayır yok. Evet var.) Sıradan bir iş arayan iseniz elbette iş verecek olan sizi istemeyecektir, çünkü sizden piyasada bolca var zaten, Hayır iş yok. Kalifiye eleman iseniz, işinde yetkinleşmiş tecrübeli ve üretken bir elemana her zaman her işverenin ihtiyacı vardır. Bu bakımdan Evet iş var.

Kendinize güveniyorsanız, siz de iş bulabilirsiniz, iş de sizi bulabilir. Her sene 10 bin yeni insan açlıktan ölmüyordur herhalde, siz de bu kervana katılabilirsiniz.

61viya
30.05.2009, 21:00
Abicim Mersin'de yaşıyorum ben de.Siz gidin,bir yer edinin,devamı gelri belki ne dersiniz :)

Uğurtan
30.05.2009, 21:11
Trabzon'a pahalı diyenler il dışına çıksın diyorum.. Trabzon nimet nimet mis gibi..

İş zor ama imkansız da değil abartmayalım.. İş halledilirse gerisi kolay kiralarsa dışarıya göre bence gayet makul..

Özkan
30.05.2009, 22:59
Trabzon, duyduğum ve okuduğum kadarı ile çok güzel bir şehir (Evet, Trabzon'u hiç görmedim.). Ama milyonlarca Trabzonlunun Trabzon dışında neden yaşadığı da düşünülmelidir. İşsizlik olmasa bu insanların öyle bir şehri bırakıp gideceklerini sanmam.

Hayriye Ayan
31.05.2009, 11:05
hep kötü koşullardan bahsetmeyelim canım:D
havası suyu güzel kapkaç hırsızlık fazla olmuyo sokakta rahat yürüyebiliyorsun
yendiğimiz zaman indirimler bile oluyor
her şey trabzonspora bağlı
trabzonspor iyiyse herşey iyi
trabzonspor kötüyse herşey kötü

boztepeliyasin
31.05.2009, 11:43
trabzon pahalı bir şehir ama sıkışık yapısı nedeniyle ulaşıma çok para harcamazsınız. kiralar herkesin dediği gibi normal sayılır. ama yukarıda arkadaşlardan birinin değindiği gibi iş bulmanız önemli.asgari ücretle işler bulabilirsiniz ama o da size gelmez. trabzona gelmenizi gerçekten çok isterim. trabzon havasıyla doğasıyla dört dörtlük bir şehirdir. her tarfında güvenle dolaşabileceğiniz bir şehirdir. iş konusundada önümüdeki yıllarda trabzonda büyük bir canlanma olacağını düşünüyorum.

hatice_61
31.05.2009, 15:07
bizde öyle bi karar alıpta oralarda yaşasak keşke

ceserdar
31.05.2009, 16:12
Ağabey, ben İstanbul'da doğdum ama Trabzonluyum. Her senede giderim. Kocaeli Üniversitesini bitirmek üzereyim. Mersinli bir arkadaş ile de 1 sene boyunca aynı odayı paylaştım. Yani Mersin ile Trabzon arasında karşılaştırma yapabilirim.

Bir kere aklınızdan şunu çıkarmayın. Doğu Karadeniz Bölgesi bir blok değildir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi bir bloktur. Yani Doğu Karadeniz Bölgesi'ndeki iller arasında insanların özellikleri bakımından çok büyük farklar vardı. Hatta aynı il içerinde ilçeler, aynı ilçe içinde köyler arasında insan özellikleri bakımından çok fark vardır. Yani Ordu ile Trabzon'un insan özellikleri gece ile gündüz kadar farklıdır. Aynı zamanda Trabzon'un Akçaabat ilçesi ile Of ilçesinin insan özellikleri de gece ile gündüz kadar farklıdır. Bunları geçtim, Akçaabat'ın sahil kesimindeki beldeleri ile yukardaki beldeleri arasında da dağlar kadar fark vardır. Ama bir mesela Güneydoğu Anadolu böyle değildir. Ya da bir Mersin hiçbir zaman böyle olmamıştır.

Trabzon ufak bir kent. En büyük ilçesi Akçaabat'tır ama oranın çarşısı genel olarak çok ufaktır. Trabzon Merkez hareketlidir. Aradığınız her trend şeyi Trabzon'da bulabilirsiniz. Benim bildiğim iki tane alışveriş merkezi var. Birisi Forum Trabzon, diğeri Mirapark'dır.
Bir şeyin pahalı ucuz olmasına bence şu açıdan bakmak gerekir. Zincir mağazaların bütün şubelerinde sezon fiyatları aynıdır. Örnek Mavi Jeans, Adidas. Ama gel gelelim ki mesela Trabzon Merkez'de bir ufak mağazada bir tişört gördünüz. Fiyatı da 20 lira olsun. O tişörtün İstanbul'daki fiyatı 5 liradır. Diğer ufak tefek küçük esnafın sattığı her kalem malda bu böyledir. İstanbul bir semt pazarında satılan mont 50 liradır. Ama aynı mont Trabzon'da 150 liradır. Zincir mağazalar dışındaki her yer böyledir Trabzon'da. O yüzden Trabzon pahalıdır. Çünkü satılan bütün mallar İstanbul'dan gelir. Bu işi yakından tecrübe etmiş bir insanım.

Yeme içme olayını sakın Trabzonluların ağzından dinlemeyin. Çünkü ben Güney bölgelerinin az çok damak tadını görmüş bir insanım. Trabzon yeme içme olayında fiyat olarak İstanbul'u aratmaz. İyi mekanlar vardır. Fakat Doğu Karadeniz Bölgesi mutfağı daha çok malzeme kalitesine dayanır. Örneğin Akçabaat Köfte. Köftede sadece kıyma, bayat ekmek ve sarımsak vardır. Ama lezzeti veren kıymanın özelliğidir. Kıyma dağda bayırda kekik yiyen, organik beslenen hayvanların etinden olduğu için çok iyidir. Ama bir Tekirdağ Köfte de tadı veren malzemesine konulan baharatlardır. Kışın bol bol balık yersiniz. Her ne kadar bazı balık türlerini artık göremesek de, kışın havalarda iyi giderse bol bol hamsi ve istavrit yersiniz ve çok ucuzdur. Pazarlarda satılan bütün yiyecekler hemen hemen organiktir diyebililirm. Özellikle yaz aylarında Merkez'deki pazarlarda her şey yerlidir. Trabzon dışından hiçbir şey gelmez. Bunun dışında pazarlarda ufak tefek şeyler satan kadınlar vardır. Bu kadınlar sabahında bahçesinden kestiği marulu, maydonozu, lahanayı pazara getirir. Akşamında çalkaladığı tereyağını satar. Yani sebze meyve olayı hem ucuz hem de kalitelidir.

Trabzon Merkez'in havası yazın çok nemli ve sıcaktır. Bunaltır adamı. Ama Eylül ayından sonra yağmular başlar. Rahmet bir başlağında da bir daha durmaz.

Kiraları Mersin'de az çok biliyorum. O yüzden Trabzon çok pahalıdır. Mersin'de bir arkadaş 200 liraya çok güzel ev bulursun demişti bir zamanlar bana. O sırada köydeki dayım kiracısından 200 lira alıyordu. :)

Aklıma geldikçe başka şeyler de yazarım. Şunu unutmayın. Paranız varsa Trabzon yaşamak için idealdir. Yoksa çalışayım, birşeyler biriktireyim, çocuklarımı okutayım diyorsanız hiç gitmeyin. Hazır bir işiniz yoksa yanına yaklaşmayın. Ben kendi işimi yaparım, yeni şeyler ortaya çıkartırım diyorsanız zaten Trabzon'un her alanda ihtiyacı var ekonomisini geliştirmeye. Bazı konularda da kalifiye eleman bulmak zor. Bu alanları bilmek gerekir. Yani piyasaya hakim bir tanıdık olması gerekir. Mesela ben. Bilgisayar Mühendisi adayıyım. Gidip orada ufak bir yazılım şirketi kurup, çevre illere, hatta komşu ülkelere yazılım geliştirip pazarlarım dersem eyvallah. Yani idealist olmak lazım. Ama gidip iş aramaya kalkarsam çok gülünç olur. Ha bulur musun? Trabzon'da olasılık % 1 ise, İstanbul'da bu %50'dir. Bu da realitedir.

Romantik Trabzonlular sizi yanıltırlar. Onlar işin romantik taraflarına bakar çalar oynarlar. Ama ben Trabzon'da da rezillik gördüm. Nasıl iyi insanlar varsa, rezilleri vardır. Hem hiç ummadığınız bazı insanlardan bazen çok rezil düşünceler duyabilirsiniz. Maddi durumuz iyi ise romantik kısımlarını yaşarsınız zaten. Haftasonu Trabzonspor maçına gidersiniz. Ondan önce çocuklarınız ve eşiniz ile gidip Nihat Usta'da köftenizi yersiniz. Arabanızla organizasyonlara katılıp dağ bayır dolaşırsınız. Ama mücadele etmek zorundaysanız bunları yapamazsınız.

Şimdi ben kendi açımdan bakıyorum. İncir, kiraz, mandalina, elma, zeytin, fındık hepsi var köyde. Orman var, ev var yerimiz yurdumuz var çok şükür. Hem de merkeze 10 dakika. Bunların çoğuna burada ulaşamam. Orada bir iş bulsam paşalar gibi yaşarım. Sırf Ramazan Ayı'ndaki pideleri için yaşanır orada. Ama herkesin durumu farklı işte. Ona göre düşünmek lazım.

Fatih Kuloğlu
31.05.2009, 16:48
Trabzona taşınmak benimde en büyük hayalim mesleğimi elime alayım kesin gerçekleştirecem inşallah sizde gerçekleştirirsiniz

sümela61
01.06.2009, 10:34
Şahin Bey, bu düşüncenize saygı duyuyor ve aynı hayalle yanıp tutuşan ben ve benim gibi yüzlercesini biliyorum

o yüzlercesinden birisi de benim Cengiz, biliyorsun... ahhhh, ahhhh...

LazAnisT
01.06.2009, 12:52
Benimde ilerki 5-6 yıllık planlarımda böyle bir göç olayı var ama tabi evli ve çocuklu olunca bu işler daha zor oluyor.:)

Fakat bu konuyla alakalı kiminle konuşsam Trabzonda yapamazsın diyor.Hayallerinde büyüttüğün Trabzon nasılsa bırak sen o şehri öyle hatırla yoksa hayal kırıklığına uğrarsın tarzında şeyler söyleniyor.Ne demek istediklerini anlıyorum ama onların bizi anlayamadıkları bir şey var.

Biz bu şehri herşeyiyle sevdik.İyiside bizim kötüsüde.

Az kaldı Trabzonum az

Kısacası git kardeşim git YÜREĞİNİN GÖTÜRDÜĞÜ YERE GİT

EMRAH ERTEMOĞLU
01.06.2009, 13:00
Abi iş haricinde hayal ettiklerine garanti verebilirim doğma büyüme Trabzonluyum çok seviyorum bu memleketi insanları.Ama bazen kanı bozuklar çıkıyor sakın onlara aldanmayın.
bende askere gidceğim ik defa ayrı kalcağım Trabzondan 15 ay bakalım nasıl geçcek.

İskender66
01.06.2009, 13:03
Benimde en büyük hayalim Trabzonlu biriyle evlenmek ve Trabzonda yaşamaktı. Birincisi nasip olmadı. İkincisinin de gerçeklermesi neredeyse imkansız benim için :(
İnşallah siz hayallerinizi gerçekleştirirsiniz Şahin abi.

sümela61
01.06.2009, 13:12
Fakat bu konuyla alakalı kiminle konuşsam Trabzonda yapamazsın diyor.Hayallerinde büyüttüğün Trabzon nasılsa bırak sen o şehri öyle hatırla yoksa hayal kırıklığına uğrarsın tarzında şeyler söyleniyor.Ne demek istediklerini anlıyorum ama onların bizi anlayamadıkları bir şey var.

Biz bu şehri herşeyiyle sevdik.İyiside bizim kötüsüde.

müthiş anlatmışsın...

Şahin Yılmaz
01.06.2009, 13:23
Konuya ilgi alaka gösteren herkese teşekkür ediyorum.
Anladığım kadarıyla kira konusu Mersin'le hemen hemen aynı. Ancak tahmin de ettiğim gibi en büyük sorun iş.
İş bulma amacıyla Trabzon'a gelmem şart. Bu yüzden senelik iznim de Trabzon da olma planları yapmaktayım.
Her ne pahasına olursa olsun, Bekle beni geliyorum Trabzonum...

Paksoy
01.06.2009, 14:14
bende bir gün trabzona taşınacağım

İskender66
01.06.2009, 18:07
Keşke tayinimi aldırabilsem hiç durmam hemen gelirim Trabzona ama bu ihtimalin gerçekleşmesi zor. Bende en kötü ihtimal emekli olunca yerleşmeyi düşünüyorum. Artık yaşlanınca elimizdeki bastonla giderim maçlara :)

Sadık Bıyık
01.06.2009, 18:48
yukarda bir arkadaşın dediği gibi; birçok trabzon sevdalısından biride benim. ben trabzonluyum ama 35 senedir istanbulda yaşıyoruz (doğma büyüme istanbulluyum yani). köyümüzde yerimiz yok malesef zaten olsada pek yaşanılır bir yer değil. haliyle iş bulma imkanıda kısıtlı olduğu için bir türlü vatana dönmeyi gerçekleştiremiyoruz. ama geçen gün maç için gittiğimde kafamda şöyle birşey canlandı.

benim işim oto boyası satmak ve yıllardır bu iş ile alakalı olduğum için hem işten iyi anlarım hemde bu konuda çevre yaptım. kendime trabzon sanayiine yakın bir yerde dükkan açsam bişekilde bir ev tutup daha sonrada krediyle felan ucuz olanyerlerinden bir ev alsam geçimimi sağlaya bilirmiyim acaba ? iki çocuk babasıyım. çocukların eğitim kısmını pek dert etmiyorum. ama işin ekonomik boyutu insanı düşündürüyor. bu konuda fikir verebilcek arkadaş var ise sevinirim

Doğan BULAT
02.06.2009, 15:17
Hep hayalimdir.. Doğma büyüme İstanbul'luyum. Anne tarafı ve eniştemlerimin Trabzonlu olmasından olacak "nerelisin" diye sorduklarında "Trabzon" derim.. Baba tarafının alakası yok Trabzon'la.. "Neresinden" diye sorarlarsa da ya annem gibi Maçkalıyım, ya eniştem gibi Ofluyum, yada Merkezdenim.. Köyümü sorarlarsa Uğurlu köyü :) Askerde künyemi söylerken kazayla çok "Trabzon emret komutanım" dediğim olmuştur..Komik dimi? Ama Trabzonu ve Karadeniz insanını o kadar çok seviyorum ki nerde şivesi karadenizli konuşan birini görsem önce nereli olduğunu sorar Trabzonluyum derse "Toprağım diye sevinirim.. Trabzonlu değilse hemen "hangi takımı tutyosun" diye sorarım.. Trabzonspor demezse Beşiktaş galatasaray fener bunlardan birini tutuyorsa önce kızarım fırça atarım "sen nasıl karadenizlisin" diye.. şirkette kullandığım rabanın arkasındaki koca Trabzon bayrağını hiç kimse indirtemez bana patronlarım bile..Tulumun sesini çok severim.. Alır götürür beni sanki yaylalarda ben de varmışım gibi hissederim. Hele ilk kez geldiğimde Trabzonda uzun sokakta gezerken ki ruh halimi anlatamam size.. AvniAkeri gördüğümdeki heyecanı söylemeye bile gerek yok..

Kim nederse desin seviyorum ya Trabzonu...Trabzonluyum ben .. Orda doğmasamda Trabzonluyum.. Birgün emekli olursam alaıcam tasımı tarağımı Trabzonda oturucam.. MEMLEKETE dönücem..Kimbilir? Belki bir gün:rolleyes:

Mira_61
02.06.2009, 15:22
Bencede sen Trabzonlusun abi.:)
Ben de gelecek yıl Üniversiteyi KTü de okumak istiyorum.KTÜ nün bütün bölümlerini yazacağım memleket sevgimden.:)
Memleketimden ayrı son 1 yılım inşallah.

Hayriye Ayan
02.06.2009, 17:17
Konuya ilgi alaka gösteren herkese teşekkür ediyorum.
Anladığım kadarıyla kira konusu Mersin'le hemen hemen aynı. Ancak tahmin de ettiğim gibi en büyük sorun iş.
İş bulma amacıyla Trabzon'a gelmem şart. Bu yüzden senelik iznim de Trabzon da olma planları yapmaktayım.
Her ne pahasına olursa olsun, Bekle beni geliyorum Trabzonum...

sizde bu trabzon sevgisini görünce kendimden utanıyorum
üniversteyi kazansamda trabzondan biraz uzaklaşsam diye düşünüyordum
meğer yerimde olmak isteyen ne kadar insan varmış

ÖmerFarukYılmaz
02.06.2009, 17:22
Süleyman abi aynısını dayımlar diyordu bana..

Bırak hayal ettiğin şekilde kalsın Trabzon kafanda:)

Nedenini bilmiyorum..

hatice_61
02.06.2009, 17:25
sizde bu trabzon sevgisini görünce kendimden utanıyorum
üniversteyi kazansamda trabzondan biraz uzaklaşsam diye düşünüyordum
meğer yerimde olmak isteyen ne kadar insan varmış

olduğun yerin kıymetini bil biz gelebilmek için kırk takla atıyoz sen şanslısın bize göre:alkış::alkış::alkış:

Muhammed
02.06.2009, 18:02
Bende istediğim bölüm olmamasına rağmen Ktü'ye gitmek istiyorum.