PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Oglumun Ögretmenine...

Bülent Şirin
14.05.2005, 15:12
Degerli arkadaslar,

Asagidaki yaziya bir takvim yapraginin arkasinda rastlamis, çok begenmis ve saklamistim. Sizlerle de paylasmak istedim.

Buyrun.

" Ögrenmesi gerekli, biliyorum; bütün insanlarin dürüst ve âdil olmadigini? Fakat sunu da ögret ona; her alçaga karsilik bir kahraman, her bencil politikaciya karsilik kendini milletine adamis bir lider vardir. Her düsmana karsilik bir dost oldugunu da ögret ona.

Zaman alacak biliyorum; fakat, eger ögretebilirsen ona, kazanilan bir dolarin, bulunan bes dolardan daha degerli oldugunu ögret. Kaybetmeyi ögrenmesini ögret ona ve hem de kazanmaktan nes?e duymayi. Kiskançliktan uzaklara yönelt onu. Eger yapabilirsen, sessiz kahramanlarin sirlarini ögret ona. Birak erken ögrensin zorbalarin görünüste gâlip olduklarini. Eger yapabilirsen, ona kitaplarin hârikulâdeliklerini ögret. Fakat ona; gökyüzündeki kuslarin, günesin yüzü önündeki arilarin ve yemyesil yamaçtaki çiçeklerin ebedî sirlarini düsünebilecegi sessiz-sakin zamanlar da tani. Okulda hata yapmanin, hile yapmaktan çok daha haysiyetli oldugunu ögret ona.

Kendi fikirlerine inanmasini ögret, herkes ona yanlis oldugunu söylese dahi? Nâzik insanlara karsi nâzik, sert olanlara karsi da sert olmasini ögret ona. Herkes birbirine takilmis bir yönde giderken, kitleleri izlemeyecek gücü vermeye çalis ogluma. Bütün insanlari dinlemesini ögret ona. Fakat bütün dinlediklerini gerçegin eleginden geçirmesini ve sadece iyi olanlari almasini da ögret.

Eger yapabilirsen, üzüldügünde bile nasil gülümseyecegini ögret ona. Gözyaslarinda hiçbir utanç olmadigini ögret. Herkesin sadece kendi iyiligi için çalistigina inananlara dudak bükmesiniögret ona ve asiri ilgiye dikkat etmesini!.. Ona kuvvetini ve beynini en yüksek fiyati verene satmasini, fakat hiçbir zaman kalbine ve rûhuna fiyat etiketi koymamasini ögret.

Uluyan bir insan kalabaligina kulaklarini tikamasini ögret ona? Ve eger kendisinin hakli olduguna inaniyorsa, dimdik dikilip savasmasini ögret. Ona nâzik davran, fakat onu kucaklama. Çünkü ancak ates çeligi saflastirir. Birak sabirsiz olacak kadar cesarete sahip olsun. Birak cesur olacak kadar sabri olsun. Ona her zaman kendisine karsi derin bir inanç tasimasini ögret. Böylece insanliga karsi derin bir inanç tasiyacaktir. Bu büyük bir taleptir, ne kadarini yapabilirsen yap bakalim. O, ne kadar iyi, küçük bir insan. Oglum."

(Abraham Lincoln?un, oglunun ögretmenine yazdigi mektuptan alinmistir.)

grandiose
14.05.2005, 22:13
ah be bülent abi.. okudukça mevcut egitim sistemimiz ve ögretmenlerimizin çocuklara neler verebildigini düsündüm bir an.. belki su an bir asama kaydedilmistir ama,senelerdir gençlere egitim diye dayatilanin birer savsatadan ibaret oldugunu bilen biri olarak içim acidi.. yukarida yazilan paragraflardansadece birini ,bir ögretmen misyonu olarak belirlese neler degismezdi ülkemde.. tabi konunun güncelligi itibari ile Trabzonsporlu kardeslerimize de ders niteligi tasiyor bu paragraflar...

yattara11
14.05.2005, 22:48
bir arkadasimdan duymustum, O'na da ilkokul ögretmeni söylemisti:

Ne baskalarini kendinden üstün gör, ne kendini baskalarindan...Edited by: yattara11

Guests
15.05.2005, 02:09
yasadikça,okudukca ve tecrübeleriyleinsan kendinesürekli birseyler katabiliyor... Bu birikimleri paylasmakise,emek vezaman gerektirir. birazdasabir ister...

tesekkürederiz "momentus" abi...

Guests
15.05.2005, 08:29
süper bir yazi. simdi bunlari okuduktan sonra. acaba bunlarin 10da 1ini ögretmeye çalisanlar varmi merak ettim. ben yillardir hiç birine raslamadim. hepsini çevremden ögrendim.

61viya
16.05.2005, 12:36
Bülent abicigim,ellerine saglik.Bu güzel yaziyi,bizimle paylastigin için tesekkür ederim.Belki daha farkli bir bakis açisiyla okudum yazdiklarini,çünkü bes sene sonra ben de bir ögretmen olacagim.Tesekkür ederim tekrar,iyi ki varsin...

Bülent Şirin
17.05.2005, 17:32
Arkadaslar, çok tesekkürler... Dogrusunu söylemek gerekirse bu basliga bir tek cevap bile gelmese sasirmayacaktim. Bu platformda bu yaziyi anlayacak, takdir edecek insan olmadigini düsündügümden degil tabii, öyle düsünsem buraya koymazdim bu yaziyi.

Fakat böyle yazilar genellikle "Dogru söze ne denir?" kabilinden bir bakis açisiyla karsilaniyor ve onaylanmakla birlikte cevapsiz birakiliyor. Bu durum çok da anormal bir sey degil elbet.

Neyse, tekrar tesekkürler...

Saygilar, sevgiler...

Tandogan
17.05.2005, 17:54
Bülent abi öncelikle sunu belirtmeliyim ki;sizinüzerinde yorum yaptiginiz bir konu görünce muhakkak isimi gücümü birakip yazdiklariniza kilitleniyorum.Her zamanki gibi beni benden alan etkileyici bir konuya deginmissiniz.

Evli degilim,dolayisiyla çoluk çocugum da yok ama gelecekteki baba adayi olarak, bu konu herkes gibi beni de ilgilendiriyor.Her insan çocuklarini emanet edecegi kisilerin çocuklarina dogru yolu göstermesini ve onu egiterek bilinçli bir birey haline getirmesini ister.Bugünkü egitim-ögretim sistemimize baktigimiz zaman bence devletin okullarinda sadece ögretim veriliyor(onun da yeterli olup olmadigi tartisilir).Egitim kismi ise pek yok.

Sanirim uykuda geçen saatleri çikarirsak çocuklar okul günleri anne-babalarindan çok ögretmenleriyle vakit geçiriyorlar.Dolayisiyla ögretmenlerin üzerinde büyük bir sorumluluk var.Bu meslegi layikiyla yapan ve üzerimizde emegi olan her ögretmen gerçekten de çok büyük saygiyi hakediyor.Onlarin sahsi sorunlari,egitim sistemimizin yetersizligi hepsi bir yana ama insan olarak kendilerine egitilmek üzere emanet edilen çocuklara her yönden destek olmaya çalismak da sanirim basli basina da bir ibadet.

Mayls
19.05.2005, 11:00
ya özetini fln yazabilirmisin cok uzunsmileys/smiley2.gif

61viya
19.05.2005, 14:13
ya özetini fln yazabilirmisin cok uzunsmileys/smiley2.gif

ohooo,öyle kolaya kaçmak yok,okumak lazimsmileys/smiley2.gif

Guests
19.05.2005, 15:26
ewet bencede okumak lazim muhtesem olmus ....

mircemal
20.05.2005, 14:28
takvimlerde okunmaya deger seyler var gercekten