PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Taraftarlar Küfretmesin, Kavga Çıkmasın...

Gökhan Üçüncü
26.05.2009, 20:40
Yaşanan son olayları gördükten sonra, 1-2 iç ve dış saha maçlarının da tecrübesiyle, ve de Türkiye'deki profesyonel liglerin birkaç hafta içinde tatil olacak olması sebebiyle, bu konunun bu vakitten sonra tartışılması gerektiğini düşünüyorum.

Eskişehir'de yaşananları arkadaşlar anlattılar, anlatıyorlar. Yerel televizyonlara çıkmış. Kocaelinde yaşananları bilen bilir, forumda çok anlattık, çok tartıştık. Ve daha öncesi. Benim, ya da her hangi birinin tam olarak bilmediği, bilemeyeceği olaylar.

Bizler taraftarız. Herşeyden önce ise insanız. Nefret, kötülük, hırs ne kadar bizim içinse, aşk, sevgi, kardeşlik, dostluk duyguları da bizim için. Hepimiz seviyoruz, hepimiz aşığız, hepimiz renkdaşlarımızla kardeşiz. Hepimiz hırslıyız, hepimiz her maçta kazanmak istiyoruz, hepimiz istenilen şeyler yapılamadığında sinirlenip küfrediyoruz, hepimiz kötü insanlar oluyoruz. Bazen, bazıları o kadar kötü olabiliyor ki, sevdaları uğruna başka şehirlere gidip, parasını, zamanını, belki de yolda gelebilecek kazalar düşünüldüğünde canını riske edip maçlara gidenlere, istenmeyen insan muamelesi, hatta ve hatta normal bir insanın bir hayvana bile yapmayacağı şeyleri yapıyorlar. Hiç düşünülmüyor yapılan hareket. Belki sonunda pişmanlık duyuyor, eğer yapan kişi yeteri kadar iyi niyetli ve aklı selimse. Saldırdığınız kişi bilin ki sizinle aynı ülkede yaşıyor, aynı havayı soluyor, aynı tarladan besleniyor, aynı okullarda okuyor, ve hatta hiç tanımadığınız, bilmediğiniz, ama sizinle aynı renklere gönül veren renkdaşlarınızla beraber gülüp eğleniyor, çünkü onlarla arkadaş. Türkiye'de fenere, galatasaraya, beşiktaşa,trabzona ve diğer kulüplere küfür eden milyonlarca insan var. Benim en sevdiğim arkadaşlarım fenerli,galatasaraylı,beşiktaşlı. Sizinkiler de belki göztepeli,kasımpaşalı, altaylı, rizeli. Ve ne acıdır ki ben en yakın arkadaşlarımla yan yana oturup bir stadyumda maç izleyemeyeceğim. Çünkü ben sevinsem o üzülecek, o sevinse ben üzüleceğim. Kim bilir, belki de saldırdığınız kişi sizin Ahmet abinizin kuzeni, Dursun amcanın yeğeni, ya da kardeşinin arkadaşı. saldırdığınız kişi belki çocuğunu eğitecek olan öğretmen, belki seni ya da yakınını kurtaracak bir doktor, belki vatanı için çalışan bir mühendis... Sıfatı, kimliği ne olursa olsun, herşeyden önce bir İNSAN... Bu olay bugün eskişehirde meydana geldi, yarın belki trabzonda, öbür gün izmirde... kendi insanımıza, kendi kardeşimize bu zulüm neden? Trabzon taraftarıyım, kendi takımımı takip ettiğimden kendi takımımdan bir örnek vereceğim. Avni Aker'de tribünler tel örgülerle kaplıydı eskiden. İnsanlar sinirlenince tırmanırdı o tellere. Öyle görüntüler vardı ki, her hangi biri gelse gördüğü manzara karşısında yapacağı yorum "bunlar insan yer" olurdu. Tel örgüler kalktı, tellere tırmanan insanlar oturdu. Sahaya çakmak, koltuk atanlar susturuldu, yerlerine oturtuldu. Bir şekilde bir düşünsel devrim gerçekleşti ve insanlar bilinçlendi. Herkes bunu yapabilir. Herkes maça en yakın arkadaşıyla, hatta rakip takım taraftarı bir arkadaşıyla gidip oturup beraber eğlenip evine gelebilir. Futbol bir oyundur, çim saha ise gösteri sahnesi. Tiyatrodan farkı, önceden çalışılmış olmaması ve tamamen doğaçlama gelişmesidir. İnsanlar bu oyunu izlerler ya da coşkulu bir şekilde eğlenirler. Taraftar olarak istediğim tek şey, maç başından sonuna kadar rakip taraftara küfretmek yerine, bazen onlarla, bazen kendi aramızda coşmak, eğlenmektir. Karşınızdaki insanları sevmiyo olalirsiniz ama saygı duymak gibi bir zorunluluğunuz vardır. Herkes sizinle eğlenmek mecburiyetinde değildir, o zaman kendi başınıza eğlenilebilir. Ama amacın eğlenmenin ötesine geçmemesi lazımdır. Adam bıçaklamanın, yaralamanın kimseye bir haz verdiğini düşünmüyorum. Taş atan zihniyetin de, haksız yere taraftar colayan polisin de, rakip taraftarı galeyana getiren taraftarın da mutlu bi şekilde uyuyabildiğini düşünmüyorum. Düşündüğüm tek şey, kardeşçe, dostça maçları izleyebilmek, gidilen maçlara "acaba dayak yiyecek miyiz" korkusuyla değil, "acaba bugün bize nasıl bir süpriz hazırladılar" merağıyla, heyecanıyla gitmektir...

Önce BMN ailesi, sonra da tüm Türkiye'nin bu nacizane öneriyi dikkate alıp sahalara huzur getirileceğine yürekten inanmaktayım...

EyüpKILIÇ61
26.05.2009, 20:42
Eline sağlık Gökhan güzel bir yazı olmuş umarım herkes dikkate alır.

Hüseyin İlkin
26.05.2009, 20:51
Yazı güzel, elinize sağlık. Olması gerekenler bunlar. Ancak olmuyor maalesef, olabilir mi? Yakın bir zamanda ihtimal vermiyorum. Özlenen tablo kesinlikle budur ama..

Gökhan Üçüncü
26.05.2009, 21:02
Yazı güzel, elinize sağlık. Olması gerekenler bunlar. Ancak olmuyor maalesef, olabilir mi? Yakın bir zamanda ihtimal vermiyorum. Özlenen tablo kesinlikle budur ama..
Trabzon taraftarı sakinleşmez, iflah olmaz denildi.. Trabzona mça gidilmez denildi.. Olmadı mı? yapılamadı mı? yapılması gereken bayrağı bir adım öne taşımak ama bu sefer bireysel değil, geniş çaplı..

krdnz
29.05.2009, 17:32
Başlık pek ilgi görmemiş.

Küfür etmeden maç seyretmenin zorluğundan olsa gerek:rolleyes:

OnOuR
29.05.2009, 17:54
Yazı çok güzel gerçekten. Keşke olabilse ama bunların uygulamaya geçmesi şu an için ve yakın gelecektede olma ihtimali çok zor ...!

UmutBaykan
29.05.2009, 17:54
Başlık pek ilgi görmemiş.

Küfür etmeden maç seyretmenin zorluğundan olsa gerek:rolleyes:

:D:D:D galiba

Gökhan Üçüncü
30.05.2009, 10:59
Yazı çok güzel gerçekten. Keşke olabilse ama bunların uygulamaya geçmesi şu an için ve yakın gelecektede olma ihtimali çok zor ...!
bu yazıyı 200 kişi okumuş.. eğer bu 200 kişi küfretmeyip, yanındakini de susturursa, bu mantaliteyi ona aktarabilirse, ilk adım olarak yeterlidir bence.. kaldı ki, bu yazı umarım daha fazla okunacak, ve insanlar belki de görmek istemedikleri, ya da hiç düşünmedikleri bir açıdan olaya bakabilecekler.. bu da önemlidir bence.. maçlara gittiğimde küfredenleri susturmasam da sahaya birşey atanları, ya da taşkınlık yapanları durdurmaya uğraşıyorum.. ne kadar yapabilirsem.. sonuçta bir insan da bir insandır..

yusufyilmaz
30.05.2009, 11:36
hepimizin temennisi senin yazdıkların gibi ama cok zor....

Seyit Hoca
30.05.2009, 11:41
Önce BMN ailesi, sonra da tüm Türkiye'nin bu nacizane öneriyi dikkate alıp sahalara huzur getirileceğine yürekten inanmaktayım...

Güzel temenniler bunlar..
Ama herşeyden önce stadda yerini alması gerek BMN taraftarının ..
Ve bence bu temenniler BMN liler kombinelendikten sonra yapılmalı..
Başlıklarda nasıl taraftar olunacağına dair yüzlerce mesajı , kombine alarak taçlandırmak en güzeli...
Yani,
güzel yazıları BMN KOMBİNE başlıklarına yazmak daha da manalı olacaktır .. ...

tunganyan
30.05.2009, 22:12
Allahım böyle bi taraftar var mı kimisi de takım oynadımıda taraftara yükleniyonuz diyo...maçlara bkaıorum bizim maçtan çıt çıkmıyo...eğer taraftar biraz taraftar olsa o futbolcu ister istemez oynar ama bizim taraftarlar bırakın desteği köstek oluyolar adamı uyuşturuyolar...bu kadar mı saçmalık olur böyle seyirci yok...EZİKTAŞ yazıoruz keşke onlar gibi olsak o taraftar bizde olsaydı bugun fenerbahçeye en az 4 5 fark atardık ama nerdeeeeeeeee!!!!!!bu taraftarla biz hiçbişe yapamayızzz

tunganyan
30.05.2009, 22:15
Sadece 61. dakkada kağıt at o kadar bi de gollerde bağırr Hadiyin ulan o gollerde ben de evden bağırıyorum BİRAZ taraftar olun...ilk başta gol attık...seyircinin yıkması lazımdı o stadıı ama bizimkilerr geberik bi şekilde maç izliyolarrr....keşkee o kombineler olmasaydı.....ALLAHIM KEŞKE BÜTÜN MAÇLARI DEPLASMANLARDA OYNASAYDIK...BÜTÜN DEPLASMANLARDA AVNİ AKERDEN DAHA ÇOK DESTEK VADI TAKIM DAHA CANLI OYNUYODU...seneye bizim futbolcudan önce bi taraftar grubu almamız lazım ...ÇARŞIYI ÇAĞIRALIM DA BİZİM 30-40 KİŞİYE BİRAZ DERS VERSİN...SEYİRCİ MAÇI NASI CEVİRİR NASI FUTBOLCUYU COŞTURUR ÖĞRETMESİ LAZIM

bunyamin55
30.05.2009, 22:22
Sahadakiler bir şey yaptı mı ki taraftar yapsın zerre kadar istek yoktu 90. dakikadan sonra birşeyler yapmaya çalışıyor

Hotaman
30.05.2009, 22:23
O sahadakine o gazı vermek taraftarın işi işte. Eskişehir 3-0 dan maçı alacaktı neredeyse. Taraftar olmasa o maç belki 6,7 olacaktı.

bunyamin55
30.05.2009, 22:25
Trilyonları onlar alacaklar oynasın diye gazı ben verecem

must61
30.05.2009, 22:26
Şu forumda 2 saatliğine küfür serbest olsun da içimizi boşaltalım bari, !!!!!!!!

evrents
30.05.2009, 22:31
Seyirci çekirdek yemekten başka birşey yapmıyorki ne küfür etmesinden bahsediyorsunuz?

Onur Şeref
30.05.2009, 22:34
Neden küfür etmesinler ki haftalık eğlencesi bizim taraftarın küfür etmek.Çok şey istemeyin şu taraftardan.!

28TS61
31.05.2009, 03:19
daha toplu halde takimi destekliyemiyoruz, taraftarlar küfretmesin denmis burda :)

ofluoglu
31.05.2009, 03:30
trabzondaki burnundan kil aldirmayan taraftar gruplari
toplanti mi yapacaksin ne yapacaksaniz yapin organize olun artik
utanc veriyorsunuz....

hatice_61
31.05.2009, 15:12
arkadaşlara katılıyorum dün bizim o stadı sesimizle inletip destek vermemiz lazımdı ama dün taraftarımızda ölüm sessizliği vardı ve bu çok kötü oldu

uğur BULUT
31.05.2009, 18:13
Artık taraftar grupları birleşsin yeter tiyatro izlediğimiz

.