PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Padişahlar Yaşasaydı Hangi Takımı Tutardı?

Melek
26.05.2009, 17:12
Padişahlar yaşasa hangi takımı tutardı?
Diğer SPOR haberlerini okumak için tıklayınız...
Kiminin fethettiği şehre, kiminin doğduğu yere, kimininse unvanına göre sonuca ulaşılmak amaçlandı. İşte padişahların olası takımları:

Padişahlar yaşasa hangi takımı tutardı?

Şimdiye kadar yaptıkları fetihlerle, aldıkları kararlarla tarihe geçen padişahların hangi takımları tuttukları birçok kez aklımıza gelmiştir..

Zaten bu konuda özellikle Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerindeki padişahları ya da saray bürokratlarını kendi takımlarının sempatizanı göstermek bunun kanıtlarından sayılabilir. Bunların yanı sıra bir de yaşadıkları dönemlerde spor kulübü olmayan padişahlar vardır. Acaba onlar yaşasaydı ya da onların döneminde kulüpler söz konusu olsaydı tuttukları takımlar hangileri olurdu?

Böyle bir yaklaşıma, yani padişahlara varsayımlar üzerinden takım yakıştırmaya, kimileri kızacaktır. Bazıları padişahların futbolla yan yana getirilmesine, bazılarıysa neden kendi takımlarıyla özdeşleştirilmediğine tepki verecek belki de…

Okuyanların yüzünde hoş bir tebessüm bırakacağı düşünülerek hazırlanan bu yaklaşımla kâh padişahların döneminde futbol kulüplerinin kâh futbolun oynandığı bu dönemde padişahların bulunduğu varsayılarak bağlantılar kurulmaya çalışıldı.

Kiminin fethettiği şehre, kiminin doğduğu yere, kimininse unvanına göre sonuca ulaşılmak amaçlandı. İşte padişahların olası takımları:

FATİH SULTAN MEHMET HANGİ TAKIMI TUTARDI?

Bursa’yı fethederek başkent yapan Orhan Bey, bugün yaşasaydı muhtemelen Bursaspor’u tutar ve yeşil timsahları desteklerdi. Edirne’yi başkent yapan oğlu 1. Murat’ın da (Hüdavendigar) fethettiği ilin takımı olan Edirnespor’u tutma olasılığı vardı. Bugün hayatta olması ve de büyük takımlardan birini tercih etmesi halinde ise bu takımın, Edirnespor’un renktaşı Galatasaray olma durumu daha yüksek bir ihtimal olabilirdi.

İstanbul’un Anadolu yakasını kontrolü altına almayı başarıp, Anadolu Hisarı’nı yaptıran Yıldırım Beyazıt ise o dönemde futbol kulübü olması durumunda Fenerbahçe’yi tutma olasılığı yüksek olan padişahlardan biri olabilirdi. Zira Avrupa Yakası’nın takımları olan Galatasaray ve Beşiktaş’ın bulunduğu ilçeler, Beyazıt zamanında Bizans devletinin sınırlarındaydı.

“Fatih” unvanıyla müsemma Sultan 2. Mehmet, futbol arenasında Avrupa’da yakaladığı başarılardan ötürü aynı unvanı elde eden (Avrupa Fatihi) Galatasaray’ı tercih etme ihtimali yüksek padişahlardan biri olabilirdi. Zaten Galatasaraylılar, Galatasaray Lisesinin “Galata Sarayı Hümayun Mektebi” ismiyle kurulmasından ötürü, bu okulun Fatih tarafından oluşturulan Enderun’a üst düzeyde eğitimli görevli yetiştirdiğini öne sürerek, takımlarının kökenini Fatih dönemine kadar götürmektedirler.

KANUNİ DOĞDUĞU ŞEHRİN TAKIMINI TUTAR MIYDI?

Fatih’in torunu Yavuz Sultan Selim de muhtemelen Sancakbeyliği yaptığı Trabzon’un takımı olan Trabzonspor’u tutardı. Onun, valilik görevini sürdürdüğü dönemlerde aynı şehirde doğan oğlu Kanuni Sultan Süleyman ise yine babası gibi Trabzonspor’u tutabilirdi.

“Deli” lakabıyla anılan Sultan 1.İbrahim, geçen sene 4, bu sene de 2 adaşının olduğu Beşiktaş’ı tutma ihtimali olanlardan. Ayrıca bugün Beşiktaş’ta forma giyen İbrahim’lerden biri de yaptığı fedakârca performansından ötürü, taraftarlarca “Deli” unvanıyla anılmaktadır.

Sultan 2. Abdülhamit ise 3 büyük takım arasında ayrım yapmakta oldukça zorlanabilirdi. Çünkü 3 büyük takım da Sultan’ın döneminde kurulmuştu. Fakat Yıldız Sarayı’nda oturan 2. Abdülhamit, sarayın Beşiktaş civarında olmasından dolayı siyah beyazlı takımı destekleyebilirdi. Zaten bu konuda da Sultan’ın Beşiktaşlı olduğuna dair rivayetler de söz konusu…

Adem Erdoğan
26.05.2009, 17:15
Bence yükselme devrinden sonrakiler Rapid Wieni tutardılar.

Mayls
26.05.2009, 17:19
Deli padişahın Beşiktaş'ı tutması çok manidar :)

Melek
26.05.2009, 17:19
Düşünün kanuni dönemini o dönemdede böyle lig olsa takımlar olsa padişahın takımın yenmek olurmuyydu ''tez kellesi vurula'' dediği anda bütün takıımlar meftahttp://www.haydikaradenize.com/images/smilies/smile.gif kanunide en uzun süreli hükümdar olduğuna göre osmanlının efsane takımı Trabzonspor olurdu http://www.haydikaradenize.com/images/smilies/smile.gif

Mira_61
26.05.2009, 17:21
Düşünün kanuni dönemini o dönemdede böyle lig olsa takımlar olsa padişahın takımın yenmek olurmuyydu ''tez kellesi vurula'' dediği anda bütün takıımlar meftahttp://www.haydikaradenize.com/images/smilies/smile.gif kanunide en uzun süreli hükümdar olduğuna göre osmanlının efsane takımı Trabzonspor olurdu http://www.haydikaradenize.com/images/smilies/smile.gif

Mayls
26.05.2009, 17:31
Kanuni Trabzonspor gibi düzene asi bir takımı tutar mıydı, ayrı bir soru tabi :)

Murat'
26.05.2009, 17:32
ilginç bir konu gerçekten de....bence istanbul takımlarından birini tutarlardı..

Emirhan Makul
26.05.2009, 17:35
Kanuni Sultan Süleyman Trabzonsporu Tutardı. Fatih Sultan Mehmet'de tutmazdı ama futbolcu transferinde felan yardımcı olurdu nede olsa Trabzonu almadan istanbulu almışlığımızın pek anlamı yok deyip bize değer veren bir sultanımızdır bize futbolcu alırdı herhalde.

Can basten
26.05.2009, 17:39
Kanuni ve Yavuz Trabzonspor'u, Vahdeddin İstanbul takımlarından birini tutardı.

Fatih Sultan Mehmet ise "Ben milli takımı tutuyorum" diyerek politik davranırdı bence.

Orhan Aydın
26.05.2009, 17:40
ilk etapta aklıma gelenler kanuni ve hemşerim yavuz sultan selim ts

Emirhan Makul
26.05.2009, 17:40
Hürrem Sultan Kesin Trabzonsporu tutardı kendisi bize çok yakın Rusyadan gelin getirdik onu :D

TSezgin61
26.05.2009, 17:47

suan gülmekten ölüyorum is yerinde... :D:alkış:

Melek
26.05.2009, 17:50
suan gülmekten ölüyorum is yerinde... :D:alkış:

Yaklaşımımdan dolayı mi :D:D

Mustafa Yılmaz
26.05.2009, 17:51
Trabzonsporu padişahlar tutmasın kardeşim ,mümkünse emekçi olmayan kimse tutmasın .

ApoCaN28
26.05.2009, 17:56
Tarih i Severim...Osmanlının yükselme devri padişahlarını severim Yavuz ve Kanuni yi ayrı bir severim...=)

Ahmet Kuru
26.05.2009, 18:03
Adaletsizlik ve taraflılıktan bahsetmezdik.
Hem Tribünde küfür bile olmayabilirdi.

Fatih Sultan Mehmet ise "Ben milli takımı tutuyorum" diyerek politik davranırdı bence.
Güzel bir yorum olmuş..
Olasılığı yüksek:)

Ömer SEVİNÇ
26.05.2009, 18:13
Zidane bizim milli takımımızda olacaktı:)

Mustafa Yılmaz
26.05.2009, 18:15
Şimdi hagi takımı tuttuklarını söylerim ama söylemeyeceğim ,tarihçiler araştırsın.

Muhammet*
26.05.2009, 18:48
2. mahmut Trabzonspor'u tutardı.

Yasin Berber
26.05.2009, 21:38
4` üncü mahmut bizim takımı tutardı ......!!!!

Adil ÖZGÜR
26.05.2009, 21:59
Gizli padişahlar ne olacak?
Hürrem Sultan bence Sivassporu tutardı.:)

Koray
26.05.2009, 22:03
Yavuz Sultan Selim döneminde kimse futbolcu falan olmazdı bence :))

magicyattara
26.05.2009, 22:05
Kanuni Trabzonspor'lu olurdu.

Özevlat düşmanlığı diye bir kavram olmazdı.:)

a d bacan
26.05.2009, 22:25
2.abdulhamit kesin Trabzonspor lu olurdu
kendi amblemini görseniz Trabzonspor un ki ile neredeyse aynı hemde bordo mavi
şarırırsınız...

boztepeliyasin
26.05.2009, 23:01
büyük ihtimalle çoğu hatta hepsine yakını istanbul takımlarını tutardı bence. sonuçta saltanat istanbuldaydı. gerçi hala istanbulun saltanatından kurtulmuş değiliz.

Öztürk Adem
26.05.2009, 23:15
Yavuz Selım bızzat Trabzonsporludur:D Her sene sampıyon olurduk kafa tutanların kellesını ucururdu :D

Cem Akyüz
26.05.2009, 23:19
Bu nasıl bir konu yahu:)

_SeRKaN_
26.05.2009, 23:20
Yahu, bırakında adamlar yerlerinde rahat uyusunlar...:) Ne takımı adamlar zamanında nelerle uğraşıyorlardı birde işleri yok takım meselesini konu edeceklerdi...:)

Özkan
27.05.2009, 00:14
Birkaç istisnâ dışında alayı İstanbul takımlarını, özellikle de renkleri sarı-lâcivert olanını tutarlardı. Sonuçta karakterlerini, Anadolu ve Rumelindeki Türkmenler'e bakış açılarını biliyoruz.

bmfırtına
27.05.2009, 00:18
Birkaç istisnâ dışında alayı İstanbul takımlarını, özellikle de renkleri sarı-lâcivert olanını tutarlardı. Sonuçta karakterlerini, Anadolu ve Rumelindeki Türkmenler'e bakış açılarını biliyoruz.
beklediğim yorumu buydu
hem isyankarız diyoruz hemde padişahlar trabzonu tutardı diyoruz

Sacit
27.05.2009, 00:34

düşündüm ama içinden çıkamadım.. bu yorum daha yakın geldi bana :)

Kanuni ve Yavuz Trabzonspor'lu olurdu kesin.. vahdeddin zaten isminden belli söylemeye gerek yok..

Fatih Sultan Mehmet ise yorum yapmazdı bu konuda bence..

Mustafa Kara
27.05.2009, 00:48
Güzel konu :D

Ahmet Başkaya
27.05.2009, 07:31
Güzel konu :D
Peki devamlılılığı ne tamam güzel konu da yavuz ts li o gs li şu fb li...Biryerde geri saracak herşey ....Ama yinede yöneticiler bilr...

Muhalif
10.10.2014, 16:16
Böyle bir konu varmış bir zamanlar. Bence Fenerbahçe'yi tutarlardı hepsi. Görünen o yani :)

Sefa
10.10.2014, 16:21
Mevcut Padişahımız Fenerli..

İlker Yazıcıoğlu
10.10.2014, 16:24
Haha....İlk defa gördüm.

Arkada sağlam muhabbet dönmüş:)

Muhammet YILMAZ
10.10.2014, 16:32
Hiç tartışmaya gerek yok adamların takımı var Osmanlıspor:rolleyes:

İlker Yazıcıoğlu
10.10.2014, 16:35
Hahayy..

Muhammet süpersin....

Tolga
10.10.2014, 16:52
Hayranı olduğum Fatih Sultan Mehmet Han'a gıcık olabilirmişim :D

Sanırım bizden tarafa tek padişah Kanuni çıkardı.

ibrahim
10.10.2014, 17:01
Öyle bişey olsaydı ne kelleler giderdi ha...

Gesendet.

Soner Albayrak
10.10.2014, 17:20
Padişahlar değil de Tesla Trabzonspor'u tutardı buna eminim.

Berke6198
10.10.2014, 18:43
Şu andaki fenerbahçeli :)

Kadir Yeter
11.10.2014, 23:30
Şehidlik mertebesine erişmiş Türk Büyükleri ile alay etmek için güzel düşünülmüş bir konu!... Aslını inkâr edenlere göre. Kolay gele.

tp://forum.bordomavi.net/

Hatice Aslan
11.10.2014, 23:38
Hiç tartışmaya gerek yok adamların takımı var Osmanlıspor:rolleyes:

http://i.hizliresim.com/pYnaWo.jpg (http://hizliresim.com/pYnaWo)

:D

Muhammet YILMAZ
11.10.2014, 23:39
http://i.hizliresim.com/pYnaWo.jpg (http://hizliresim.com/pYnaWo)

:D
Yok böyle olmaz atlılarla giderler :p

Fatih Öztürk
12.10.2014, 23:46
Ömürlerini at sırtında geçirmiş padişahlarimizin umurlarinda olurmuydu sizce?

Muhteva
13.10.2014, 00:33
Padişah protokol bölümüne oturup maçı izliyorsa eğer tuttuğu takım gol yeriz, karşı takımda gol atıp kazayla yeneriz korkusun dan maç oynayamazdı 90 dakika defans taktikleri havada uçuşurdu :D

Hatice Aslan
13.10.2014, 01:47
Padişah protokol bölümüne oturup maçı izliyorsa eğer tuttuğu takım gol yeriz, karşı takımda gol atıp kazayla yeneriz korkusun dan maç oynayamazdı 90 dakika defans taktikleri havada uçuşurdu :D

O döneminde en iyi teknik direktörü kim olurdu sizce? :rolleyes::rolleyes:

Muhteva
13.10.2014, 13:56
O döneminde en iyi teknik direktörü kim olurdu sizce? :rolleyes::rolleyes:

Oruç Reis yahut Sokullu Mehmet Paşa bizim takımı iyi adam ederdi diye tahmin ediyorum :D

Padişah olarak sorduysan en iyi teknik direktör Fatih olurdu zira en zeki ve geniş görüş açısına sahip padişah odur.

Selim Turan
13.10.2014, 14:58
2.abdulhamit kesin Trabzonspor lu olurdu
kendi amblemini görseniz Trabzonspor un ki ile neredeyse aynı hemde bordo mavi
şarırırsınız...

Paylaşır mısın?

Osmanlı padişahlarının bu günkü padişahlardan daha az futbola etki edeceklerinden eminim!

Şike yapan kulübün kellesini uçururlardı!

Öznur61
13.10.2014, 17:10
Nedeni kesinlikle bilmiyorum ama başlığın adını okur okumaz direk aklıma Bursaspor geldi.
Niye böyle düşündüm onu da bilmiyorum :D

Hatice Aslan
13.10.2014, 23:59
Oruç Reis yahut Sokullu Mehmet Paşa bizim takımı iyi adam ederdi diye tahmin ediyorum :D

Padişah olarak sorduysan en iyi teknik direktör Fatih olurdu zira en zeki ve geniş görüş açısına sahip padişah odur.

Ihh Ziya Doğan işte o zaman yaşamalı ve teknik direktör olmalıydı :D

Sibel
14.10.2014, 00:58
Değişik bir başlıkmış. :) Yavuz kesin Trabzonsporlu olurdu.
Çok ilginçtir, Kanuni fenerli olurdu diye düşünüyorum.
Hatta şu an Kanuni'ye gıcık oldum:S

Emirhan Makul
15.10.2014, 20:22
Paraya, kadına, ihtişama düşkün hiç bir padişah anadolu takımı tutmazdı, hepsi istanbul takımı tutardı.

Berke6198
15.10.2014, 20:40
Sultan I. Emirhan Trabzonspor'u tutuyor, o kadarını biliyoruz Allah'tan. :cool: :rolleyes: