PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Türkçe Olimpiyatları

Bekir
26.05.2009, 12:46
OLİMPİYATLARIN AMACI
Kültürel değerlerin “İNSANLIK” ortak çatısı altında gün yüzüne çıkartılması ve kopuk ilişkilerin aşılarak diyalog köprülerinin kurulması aynı dili konuşmakla mümkün olacaktır.
İnsanlar arası iletişimin hız kazandığı günümüzde Türkiye’nin yeni yeni coğrafyalarla tanışıp kaynaşması, Asya, Avrupa, Amerika, Afrika ve Avustralya’da Türkçe öğrenen binlerce öğrencinin mevcudiyeti, Türkçenin dünya dilleri arasında hak ettiği konumu elde edeceğinin emareleri sayılır.
Güzel Türkçemizi dünyada hak ettiği konuma getirmek, dilimizin daha yaygın bir şekilde kullanılmasını sağlamak ve Türkçeyi en iyi öğrenenleri ödüllendirmek amacıyla 2003 yılından beri Uluslararası Türkçe Olimpiyatları düzenlemekteyiz. Bu olimpiyatlar, yurt dışında Türkçeye karşı büyük bir heyecan ve ilgi uyandırmıştır.
1. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’na 17, 2. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’na 21, 3. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’na 42, 4. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’na 83 ülke katılmıştır, 5. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'na 100, 6. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'na ise 110 ülkeden 550 öğrenci katılmıştır. 7. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'na ise 115 ülkenin katılması beklenmektedir.
“Türkçe Olimpiyatları” bir final niteliğindedir. Finale gelene kadar birçok aşamadan geçilmektedir. Öğrenciler, sınıf ve okul seçmelerinden sonra ülke seçmelerinden geçerek bu olimpiyatlara katılmaya hak kazanmaktadırlar. Bir eğitim yılı boyunca olimpiyatlara yaklaşık 10000 öğrenci hazırlanmaktadır.
Türkiye’deki finallere katılmaya hak kazanan öğrenciler, ülkelerini Türkçe olarak tanıtan stantlar hazırlayıp ülkesini tanıtmakta ve kültürlerin kaynaşmasına katkıda bulunmaktadırlar.
Geleneksel bir keyfiyet kazanan olimpiyatların ödül töreninde her yıl, Türk diline ve kültürüne hizmet eden devlet büyüklerine, siyaset adamlarına, basın yayın, eğitim ve sanat camiası mensuplarına özel hizmet ödülleri verilmektedir.
Türk kültürünün dış dünyaya tanıtılması ve Türkçenin yabancılara öğretiminde yurt içinde ve yurt dışında hizmet eden gönüllü kuruluşların rolü unutulmamalıdır. Türk diline ve kültürüne hizmet eden bu tür kuruluşları yürekten alkışlamaktayız.
Güzel Türkçemize hizmet adına çıktığımız bu kutlu yolda dünyanın her rengine ve her iklimine hitap ederek SEVGİ, HOŞGÖRÜ ve DİYALOG kapılarının aralanmasına katkıda bulunmayı ümit ediyoruz.

http://www.youtube.com/watch?v=D1Q1rddurnk
D1Q1rddurnk
baslık varsa birleştirilsin...

Bekir
26.05.2009, 13:07
M_VKSzdKdYY

1mgAfDS_D-I

oO0tLHn5H4k

şiveye bakar mısınız:D

bu linkte de kolbastı var ancak buraya eklenmiyo
http://www.bugun.com.tr/video/65597-kirgiz-ogrencilerden-kolbasti-sov-videosu.aspx

Bekir
26.05.2009, 13:27
yuz5AxLLQRY

frmXiClOVbw

2xaboP0Gv4Q

dMChuP-3m1I
hoptek her yerde..

z2X9lKVMWys

C7zWwSXdk7g

Ömer ERKAN
26.05.2009, 13:32
helal usaklar

Bekir
26.05.2009, 13:41
bu arada gecen sene Azerbaycan'dan Hatice Alizade, 'Ben seni sevdiğimi dünyalara bildirdim 'le birinci oldu.
yukarda videosu var

Murat'
26.05.2009, 14:05
neden bu yarısmaya nasıl bi tepki olabilir ki:S

Yakında görürsün....

Gökhan Topsakal
26.05.2009, 14:26
Konunun sadece Türkçe oldugnu düşünyosanız yorum yapmamam en iyisi..

İHSAN
26.05.2009, 14:43
Her taşın altında bir bit yeniği aramak ya da öküzün altında buzağı aramak paranoyasından kurtulup bilmem adını sanını ilk kez duyduğunuz bir ülke vatandaşının hoptek oynamasının güzelliğine odaklansanız nasıl olur?

Güzelliklere odaklanalım, şayet bulmak istiyorsanız her şeyin altında bir şey vardır.

Beklentim düşük, ama umararım yönetici arkadaşlarımız üyelerin teşvikine kapılıp konuyu kapatmazlar.

Dileyen ilgilenir, okur yazılanları; dilemeyen de diğer başlıklara yelken açanilir. Bu kadar basit.

Sadullah KAPICIOĞLU
26.05.2009, 14:44

sen kendi düşüncelerinle varsın, paylaş bizimle.

Sadullah KAPICIOĞLU
26.05.2009, 14:48
Her taşın altında bir bit yeniği aramak ya da öküzün altında buzağı aramak paranoyasından kurtulup bilmem adını sanını ilk kez duyduğunuz bir ülke vatandaşının hoptek oynamasının güzelliğine odaklansanız nasıl olur?

Güzelliklere odaklanalım, şayet bulmak istiyorsanız her şeyin altında bir şey vardır.

Beklentim düşük, ama umararım yönetici arkadaşlarımız üyelerin teşvikine kapılıp konuyu kapatmazlar.

Dileyen ilgilenir, okur yazılanları; dilemeyen de diğer başlıklara yelken açanilir. Bu kadar basit.

Olur mu abicim naptın sen ya. Adamın işi o. İliklerine işlemiş.

Adem Erdoğan
26.05.2009, 14:48
Arkadaşlar sadece yarışma konuşulsun bunun dışına çıkmayalım.
Herkesin dünya görüşü farklı olabilir fakat bu yarışmanın içeriği herkesin ortak noktası.

Sadullah KAPICIOĞLU
26.05.2009, 14:52
Saygısızca cümlelerin sahipleri, bu "sevgi tohumu" ürünü olan güzide oluşumun başlığından çıksın gitsin, Kalabalık etmesinler. ÇÜNKÜ: SEVGİ - SAYGI birdir, beraberdir.

Mayls
26.05.2009, 14:54
Taktir ettiğim bir etkinlik Türkçe Olimpiyatları. Yabancı bir çocuktan Türkçe bir şeyler dinlemek çok hoş :)

Gamze
26.05.2009, 14:54
Arkadaşlar henüz bir şey yokken kendi kendinize olay yaratmışsınız, darılmayın ama. :)

Olumsuz mesajlara olabildiğince izin verilmeyecektir.

Madem öyle, sadece Türkçe yönünden bakalım ve ona göre yorum yapalım.
Buyrun.

İHSAN
26.05.2009, 14:55
Bu başlığa ilgi duyan arkadaşlara sesleniyorum; iyi niyetli olmayan yorumlara lütfen cevap yazmayınız. Zira bu şekilde başlık, tam da onların istediği gibi amacından uzaklaşacak ve yöneticilere 'başlığı kapatın artık!' diyebilecekler.

Sadece başlıkla alakalı yazmaya özen gösterelim, isteyen istediği gibi düşünebilir.

Olimpiyatların keyifli olacağını düşünüyorum, bu sene bir de kolbastıyı coşturdular mı, değmeyin keyfimize...

Emirhan Makul
26.05.2009, 14:56
Kim düzenliyor bu organizasyonu milli eğitim bakanlığı mı?

Bekir
26.05.2009, 15:00
destekleyenler
milli egitim bakanlıgı
kultur bakanlıgı
turk dil kurumu
turk iş birligi ve kalkındırma dairesi
ataturk kultur merkezi
turk ocakları genel merkezi
gazeteciler ve yazarlar vakfı
uluslararası universiteler birligi

Sadullah KAPICIOĞLU
26.05.2009, 15:03
Arkadaşlar henüz bir şey yokken kendi kendinize olay yaratmışsınız, darılmayın ama. :)

Olumsuz mesajlara olabildiğince izin verilmeyecektir.

Madem öyle, sadece Türkçe yönünden bakalım ve ona göre yorum yapalım.
Buyrun.

Teşekkürler yönetici. Samimiyetinize teşekkür edebilirim. Evet, hata yapmayalım.

İlk türkçe olimpiyatlarına 17 ülke katılmıştı bu yılki türkçe olimpiyatlarına ise tam 115 ülke katıldı. İnşaallah bir 5 yıl sonra 200 ülke çoçuklarıyla sevgi tohumları ekerek Türkçe olimpiyatlarına tanıklık ederiz.

Adem Erdoğan
26.05.2009, 15:05
http://www.turkceolimpiyatlari.org/

Buradan daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Emirhan Makul
26.05.2009, 15:20
destekleyenler
milli egitim bakanlıgı
kultur bakanlıgı
turk dil kurumu
turk iş birligi ve kalkındırma dairesi
ataturk kultur merkezi
turk ocakları genel merkezi
gazeteciler ve yazarlar vakfı
uluslararası universiteler birligi

Eee bu kadar güzel birşeyi devletimizde desteklemişken biz niye kavga ediyoruz ki yani ediyorsunuz ne oldu burda bizim türkçemizi kimse konuşmasın kavgası mı çıktı anlamadım ben :D

Bekir
26.05.2009, 15:29
Eee bu kadar güzel birşeyi devletimizde desteklemişken biz niye kavga ediyoruz ki yani ediyorsunuz ne oldu burda bizim türkçemizi kimse konuşmasın kavgası mı çıktı anlamadım ben :D
kavga falan yokki...sadece yarısmaya katılan ogrencilerin okulları bazılarının zoruna gidiyor...

mumkunsu kimse baslıga TURKCE OLİMPİYATLARI dısında bir şey yazmasın yoneticiler kitlemek zorunda kalmasın...bi derdi olan varsa ozel mesaj atsın baslıgı kullanmasın..

Emirhan Makul
26.05.2009, 15:38
He okullar mı en çok benim zoruma gidiyor bu olaydan nefret eden benim deliriyorum ağzıma ne gelirse söylüyorum ama bu konu farklı konu burda Türkçe öğretiliyor ya diğer şeyler sabaha kadar tartışılır ama yani Türkçe öğretmekde güzel birşey olsa gerek ama diğer konulara girersek başlık kapatılır o yüzden olaya yüzeysel bakalım.

Mehmet Fırat
26.05.2009, 15:40
Umarım yazdığım (ve silinen) mesajım bir tartışmaya yol açmamıştır.

Takip edemedim başlığı. Böyle birşey yaşandıysa herkesten özür diliyorum. :)

Bekir
26.05.2009, 15:45
bu saçma sapan mesajı silebilceniz mi??
adam 1.5 yılda 60 mesaj atmış mesaja bak...

Bekir
26.05.2009, 15:53
1. ABD 30. Finlandiya 59. Kuveyt 88. Polonya 2. Afganistan 31. Fransa 60. Kuzey İrlanda 89. Portekiz 3. Almanya 32. Gabon 61. Laos 90. R. F. Tataristan Ö.C. 4. Angola 33. G. Kore 62. Letonya 91. Romanya 5. Arjantin 34. Gana 63. Liberya 92. Rusya Federasyonu 6. Arnavutluk 35. Gine 64. Litvanya 93. Senegal 7. Avustralya 36. Güney Afrika 65. Macaristan 94. Sırbistan 8. Avusturya 37. Gürcistan 66. Madagaskar 95. Singapur 9. Azerbaycan 38. Hindistan 67. Makedonya 96. Slovenya 10. Azerbaycan Nahçıvan Ö.C. 39. Hollanda 68. Malavi 97. Srilanka 11. Bangladeş 40. Irak 69. Maldivler 98. Sudan 12. Belarus 41. İngiltere 70. Malezya 99. Suriye 13. Belçika 42. İran 71. Mali 100. Suudi Arabistan 14. Benin 43. İskoçya 72. Meksika 101. Şili 15. Birleşik Arap Emirlikleri 44. İspanya 73. Mısır 102. Tacikistan 16. Bosna-Hersek 45. İsveç 74. Moğolistan 103. Tanzanya 17. Brezilya 46. İsviçre 75. Moldova 104. Tayland 18. Bulgaristan 47. İtalya 76. Moritanya 105. Tayvan 19. Burkina Faso 48. Japonya 77. Mozambik 106. Togo 20. Cezayir 49. Kamboçya 78. Myanmar (Burma) 107. Türkmenistan 21. Çad 50. Kamerun 79. Nepal 108. Uganda 22. Çek Cumhuriyeti 51. Kanada 80. Nijer 109. Ukrayna 23. Danimarka 52. Karadağ 81. Nijerya 110. Ürdün 24. Endonezya 53. Kazakistan 82. Norveç 111. Venezuella 25. Estonya 54. Kenya 83. Orta Afrika Cumhuriyeti 112. Vietnam 26. Etiyopya 55. Kırgızistan 84. Özbekistan 113. Yemen 27. Fas 56. Kolombiya 85. Pakistan 114. Yunanistan 28. Fildişi Sahili 57. Kongo 86. Papua Yeni Gine 115. Zambiya 29. Filipinler 58. Kosova 87. Peru

Bekir
26.05.2009, 15:55
Gürcistan'da Türkçe rüzgarı Bu aralar yine bütün dünyayı kasıp kavuran Türkçe fırtınası, bu kez de komşu ülke Gürcistan'ı vurdu. Artık gelenekselleş en Türkçe Olimpiyatları için aylar öncesinden hazırlıklar yapılıyor, Olimpiyat günü heyecanla bekleniyor.
Yurtdışına eğitim seferberliği çerçevesinde giden Türk insanının yıllar süren emeğinin maddeleşmiş hali ve adeta sembolüne çevrilen Türkçe Olimpiyatları gün geçtikçe daha farklı ve renkli mecralarda cereyan ediyor.
Bu sene 115 ülkeden katılacak olan yarışmacıların kendi ülkelerindeki elemeleri, İstanbul'daki final gecesini aratmıyor. Yine gözyaşları sel oluyor, kürsüye çıkanlar hayretler içinde alkışlamaktan başka bir şey söyleyemez oluyor ve bu destanı yazanlar için ayrı bir teselli ve reca kaynağı oluveriyor.
Bu kez de Gürcistan'dayız.
Yarışmacılar başta olmak üzere, herkes pür heyecan yarışmanın başlamasını bekliyor. Olimpiyat elemelerinin olacağı salon, Türk Uluslararası Karadeniz Üniversitesi'nin muazzam konferans salonu.
Türkiye Gürcistan Büyükelçiliği'nden, bakanlıklardan, Türkiye'den pek çok sayıda işadamı ve yüksek resmi kurumlardan heyetler, veliler ve Gürcistan devlet başkanı Saakaşvili'nin annesi ve hem de üniversitenin dekanı olan Giuli Alasania katıldığı Olimpiyatlarda 28 yarışmacı şiir, kompozisyon, yazı ve şarkı dalında kıyasıya yarıştılar.
Saakaşvili'nin Annesinin Söyledikleri
Yarışmayı Türkçeyi veciz konuşan iki gürcü kız Türkçe olarak sunuyordu. İlk önce Saakaşvili'nin annesi Giuli Alasania kürsüye çıktı ve yarışmayı düzenleyen Gürcistan Çağlar Eğitim Kurumları'nı anlata anlata bitiremedi. Giuli Hanım Türk girişimciler tarafından kurulan bu üniversiteyi ve Gürcistan'ın her tarafına yayılmış okulların başarılarını saydı. Organizasyonun çok güzel olduğunu ve bu Türkçe Olimpiyatları nın tek Gürcistan için değil bölgedeki ve dünyadaki diğer ülkeler için de eşsiz bir etkinlik olduğunu belirten Sayın Alasania, sözüne şöyle devam etti:
"Çağlar Eğitim Kurumları'nın Gürcistan'ın eğitim hayatına önemli katkılar sağlamasının yanında, Türkiye-Gürcistan ilişkilerinin ilerlemesinde de mühim bir rolü vardır. Çağlar Eğitim Kurumları'nın bütün okulları ve üniversitemiz aşırı derecede ilgi görmekte, birçok insan Çağlar'da eğitim görmek için gayret sarf etmektedir. Gürcü gençleri Karadeniz Üniversitesi'nde eğitim almak için birbirleriyle yarışmaktadırlar. Biz bundan gurur duymaktayız. Bizim okulları bitirenler Türkçe, Gürcüce, İngilizce ve Rusça bilmektedirler. Bu eğitim kurumları bu bölgede çok önem arz etmekteler. Bu açıdan iş bulma konusunda sorun yaşanmamaktadı r. Bizim okulumuzu bitiren Türk öğrenciler de Gürcüce'yi öğrenmekteler."
Giuli Hanım konuşmasının sonunda da, "kültürün tanıtılması onun dilini öğrenmekle başlar. Sonra da iki kültür ve millet arasında ilişkiler ilerler ve barış böylece tesis edilir" şeklinde konuştu.
Türkçe Olimpiyatları nın bu yılki Gürcistan elemelerinde yarışmacılar genel itibar ile Fethullah Gülen Hoca'nın şiirlerini okuyarak birincilik için yarış yaptılar. Sayın Gülen'in Tut Elimden, Işığa Gönül Verenler, Sultanım Benim, Genç Adam, Millet Ruhu, Şafak Tüllenirken gibi şiirleri minik Gürcü öğrencilerin dilinden enfes bir biçimde seslendirildi. Melika'nın yorumuyla Sultanım ilahisi ile birlikte Ay Yüzlüm ve Gül Pembe adlı eserler de en çok alkış alanlardandı. Kutaisi'den Vano Dualişvili Karadeniz dansı ve seslendirdiği üç şarkıyla büyük beğeni toplarken, Mary Kavaçiladze da İstanbul ezgisiyle izleyenleri hayran bıraktı.
Jüri, birinci olanları açıkladığı zaman büyük heyecan yaşayan yarışmacılardan kazananların sevinci salona sığmadı. Elçilikten temsilen Özgür Halime Hanımefendi aslında her kesin kazandığını ve bu kadar emek sarf eden herkesi tebrik etmek gerektiğini söyledi.
Bakanlık olarak, Murat Balta Bey de, 23 Nisanda bu çocukların hepsini Türkiye'de ağırlayacakları na dair söz verdi. Türkiye'den gelen misafirler ve işadamları arka arkaya duygulu konuşmalar yaptılar ve bu olimpiyatları n Türk-Gürcü kardeşliğini ve işbirliğini pekiştireceğinden dolayı duydukları sevinci dile getirdiler.
Yarışmaya Tiflis'ten katılan Ketevan Bulia, komşuları olan Türkler'in Türkçesi'nden çok etkilendiğini ve Türk okuluna gitmeye karar verdiğini söyledi. Böylece Türkçe'yi öğrenmiş, Türkiye'ye gitmiş ve Türkiye ile ilgili hem kendisinin ve hem de ailesinin fikri müspet manada değişmiş. Gürcistan'daki eğitim kurumları ile ilgili bir yazı ile kompozisyonda yarışan Ketevan Hanım, 'bir dili öğrenmek o milletin kültürünü ve dinini öğrenmek için faydalı oluyor' şeklinde konuştu.
Yarışmada Fethullah Gülen'in Şafak Tüllenirken şiiri ile birinci olan Samet, Türkiye'ye gidecek olmaktan dolayı çok heyecanlı ve sevinçli olduğunu belirtti. Birinciliği anons edildiği zaman gözyaşlarını tutamayan Samet, Türk olmamasına ve hiç Türkiye'ye gitmemesine rağmen yarışmacılar arasında bir Türk gibi Türkçe konuşuyor.
Yarışmacıları, Gürcistan'daki Türk işadamları ödüllendirerek, onlara ziyafet vermek için yarışırken, Türkiye'deki finaller için, iki ay sürecek bir çalışmaya da start vermiş oldular.

Bekir
26.05.2009, 15:56
ABD'de Türkçe Olimpiyatları heyecanı.
ABD'de Türkçe Olimpiyatı heyecanı
Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Teksas Türkçe Olimpiyatı, Amerika'nın Houston şehir merkezinde coşkulu anlar yaşattı.
28 Şubat'ta ABD'nin en büyük ilk 10 gösteri merkezinden biri olan George R. Brown Kongre Merkezi'nde yapılan Teksas Türkçe Olimpiyatları'na, Teksas başta olmak üzere Amerika'nın Oklahoma, Louisiana, Arkansas, Kansas ve Mississippi eyaletlerinden toplam 300'un üzerinde Türkçe alanında öne çıkmış öğrenci katıldı.
Toplam 6 eyalet ve 14 şehirde hizmet veren Raindrop Türkevi'nin katkılarıyla düzenlenen ve üniversitelerde, Türk kültür merkezlerinde ve okullarda Türkçe eğitimi alan 2 bin 500 öğrencinin ön elemelerine katıldığı yarışmanın finallerine 11 kategoriden oluşan Türkçe kısmının yanı sıra, Ülke Sunum Yarışması ve Resim Yarışması da renk kattı. Amerikan hükümetinin de Türkçeyi öğrenilmesi gereken diller arasında göstermesi ve destek amacıyla burs vermesi de Türkçeye olan ilginin artmasındaki etkenler arasında gösteriliyor.
Törene Harris Bölgesi Mülki Amiri Ed Emmett'in yani sıra, Teksas eyaleti siyaset, üniversite, kültür ve medya çevrelerinin önde gelen isimlerinin katılması da uzak diyarlarda Türkiye'nin bir başka sesi olan bu kültür faaliyetinin ne denli içtenlikle karşılandığının en anlamlı işaretlerinden biri olarak değerlendirildi.
Bölge Mülki Amiri Emmett, ödül töreninde yaptığı konuşmada Houston'un uluslararası bir şehir olduğunu ve bu tür kültürel ve eğitici faaliyetlerin toplumlararası kaynaşmayı hızlandırdığını söyledi. Emmett, kendilerinin de başarı gösteren öğrencilere ödül vermekten onur duyduklarını belirtti. Programın sunuculuğunu yapan FOX TV haber spikerleri Mike Barajas ve Melissa Wilson'ın seyircinin huzuruna yöresel kıyafetlerle çıkması da herkes için tatlı bir sürpriz oldu.
Teksas Türkçe Olimpiyatı'nda derece alanlar öğrenciler ise şu şekilde belirlendi: "Sanat Dalı"nda Fort Worth şehrinden Nehan Shujaat birinciliği alırken, Austin şehrini temsil eden öğrenci grubu "Eyalet Sembolleri" yarışmasının birinciliğine layık görüldü. "Dilbilgisi" kategorisinde ilkokul öğrencileri arasında birinciliği Lubböck şehrinden Sheenna Flemins alırken, aynı ödüle ortaokul-lise öğrencileri seviyesinde ise El Paso'lu Joanna Mendoza layık görüldü. Şiir dalında San Antonio'dan Jünelyn Gamao, şarkı dalında ise Houston'dan Ebyln Pineda birincilik kürsüsüne oturdu. Son olarak, folklorda Dalla Folklor Grubu birinciliğe layık görüldü.
İki bin beş yüzün üzerinde katılımcının izlediği yarışmaların, ABC ve NBC ve FOX TV kanalları aracılığıyla Teksas halkına ulaştırılmasıyla Teksas Türkçe Olimpiyatları, Amerika'da Türkiye'nin tanıtılmasının çok etkin bir vesilesi haline geldi.

Fatih KIRAN
26.05.2009, 16:26
Türkçe Olimpiyatları'nın Şiir Finali BURSA'da Yapılacak

Türkçe'nin Daha Yaygın Bir Şekilde Kullanılmasını Sağlamak ve Türkçe'yi En İyi Öğrenenleri Ödüllendirmek Amacıyla 2003'te 14 Ülkenin Katılımıyla Başlayan Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'nın 7.'ncisi 27 Mayıs 10 Haziran Tarihleri Arasında Yapılacak.

Türkçe'nin daha yaygın bir şekilde kullanılmasını sağlamak ve Türkçe'yi en iyi öğrenenleri ödüllendirmek amacıyla 2003'te 14 ülkenin katılımıyla başlayan Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'nın 7.'ncisi 27 Mayıs 10 Haziran tarihleri arasında yapılacak. Yurt dışında Türkçeye karşı büyük bir heyecan ve ilgi uyandıran olimpiyatların şiir dalındaki finali, 1-3 Haziran tarihlerinde Bursa (http://www.haberler.com/bursa/)'da gerçekleştirilecek.
'''Konuşma, Yazma, Dil Bilgisi, Şarkı, Şiir, Sunum, Genel Kültür, Özel Beceri ve Ülke Tanıtım Stantları olmak üzere 7 ayrı dalda düzenlenen olimpiyatların Şiir Finali 1-3 Haziran tarihleri arasında 110 öğrencinin katılımıyla Bursada yapılacak. 1 Haziran'da Bursa (http://www.haberler.com/bursa/)'ya gelecek olan dünya çocukları şehrin tarihi ve turistik mekanlarını da gezecek. Mavi Küre Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin ev sahipliğini yapacağı olimpiyatların Bursa (http://www.haberler.com/bursa/) ayağına ABD (http://www.haberler.com/abd/), Azerbaycan, Almanya, Arnavutluk, Bangladeş, Belarus, Rusya, Brezilya, Ukrayna, Kırım, Endenozya, Flipinler, Gana, Gürcistan, Tacikistan, Tanzanya, Türkmenistan, Vietnam, Irak, Nijer, Kamboçya, Kamerun, Nijerya, Pakistan, Sudan, Kırgızistan, Moldovya, Moğalistan, Litvanya, Makedonya, Romanya, Srilanka, Kazakistan ve Kongo'nun da aralarında bulunduğu ülkelerden gelen dünya çocukları katılacak. Olimpilatlar hakkında bilgi veren Mavi Küre Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği organizasyon sorumlusu Mehmet Akif Saka, organizasyonun amacını şöyle açıkladı. "Türkçe'nin ve Türk kültürünün dünyada etkin ve saygın bir konuma getirilmesi, dünya ülkeleri ve Türkiye arasında barış ve dostluk köprüleri kurulması amacıyla düzenlenen Türkçe Olimpiyatları'nın Şiir finali şehrimizde yapılacak. Konuk öğrencilerimiz 1 Haziran'da şehrimize gelecek. Tarihi ve turistik mekanları gezecekler. 2 Haziran günü Bursalıların katılımıyla şehir turu atılacak. Aynı gün akşam Kültürpark Açık Hava Tiyatrosu'nda şiir finali yapılacak. 3 Haziran günü de yine halkımızın katılımıyla öğrencilerimizle birlikte 'Halk şöleni' düzenlenecek." (CİHAN)

İHSAN
26.05.2009, 16:41
Başlığın başına 2009 ibaresi eklenebilir mi? Daha önceki başlıklarla karışmaması ve güncel olduğunun anlaşılabilmesi bakımından önemli.

TSezgin61
26.05.2009, 16:46
ya arkadaslar tartisacak birsey yokki:D türkcemizin nekadar güzel bir dil oldugunu görüyoruz.

nekadar güclü bir dilimiz oldugunu bütün dünya görüyor böylece.

emegi gecenlere Helal olsun!

Muhammet*
26.05.2009, 16:57
Kolbastı'yı pas geçmemişler:D

İHSAN
26.05.2009, 19:15
Kolbastı'yı pas geçmemişler:D
Kolbastısız da olmazdı zaten. Yerler adamı.

boztepeliyasin
26.05.2009, 23:07
ülkemiz adına yapılan en iyi organizasyonlardan birisi bence. ödül biraz daha cazip hale getirilip katılım artırılmalı.

Sadullah KAPICIOĞLU
26.05.2009, 23:24
ülkemiz adına yapılan en iyi organizasyonlardan birisi bence. ödül biraz daha cazip hale getirilip katılım artırılmalı.

katılım hersene arttı. Yine artıyor.

Erdal
27.05.2009, 19:46
Kırgız Türkü çocukların kolbastısı çok hoş yahu :)

bordo61
28.05.2009, 12:08

Kim düzenliyorun cevabına kim destekliyor cevabı verilmiş

Samanyolu Grubu Düzenliyor

bordo61
28.05.2009, 12:10
Türkçenin Yaygınlaşması Bakımından iyi bir organizasyon

Nurbanu
28.05.2009, 17:49
kayseride de performans finalleri olacak. bu yıl da gidecem. gelmek isteyenleri beklerim :)
lütfen önyargısız davranalım ve sadece bu insanların neyi başardığına bakıp bununla gurur duyalım :)

Bekir
31.05.2009, 13:49
şuan samanyolunda kırgız ekibi kolbastı ile yarısıyor..

Adem Erdoğan
02.06.2009, 00:31
Kenyalı Paul 'Anadolu Benim'

http://www.youtube.com/watch?v=4Ma94EW6Nyc

"Anadolu benim ben de sizdenim."

Ayşe Aygün
04.06.2009, 15:50
Mozakbik'ten gelen Bangaiha Jobe Sivasın Yollarını çok güzel söyledi.Çok ta sempatı bir kardeşimiz.Başarılar.Düzenleyen emeği geçen herkese teşekkürler.

İskender66
06.06.2009, 13:13
115 Ülkeden 700'ün üstünde yarışmacı katıldı. Çarşamba günkü program çok güzeldi. İnsan duygulanıyor Türk olmayıpta bizim kadar Türkçe konuşup şarkı söyleyen insanları görünce. Örfümüzüde biliyorlar. Bizi benimsemişler.
Bugün 14:30'da final var. Bu final kaçmaz. Jüri sağlam. Ebru Gündeş, Fatih Kısaparmak, Emrah, Oktay Kaynarca, Orhan Hakalmaz, Serdar Ortaç, Erhan Güleryüz, Hakan Şükür gibi tanınmış simalar var. Bu organizasyonda emeği geçenlere can-ı yürekten teşekkürü bir borç bilirim.
Herşey TÜRKÇE ve TÜRKİYE için.

İskender66
06.06.2009, 13:15
Jüri üyeleri, Türkçe Olimpiyatları hakkındaki görüşlerini dile getirdi. Jüri üyelerinin Türkçe Olimpiyatları hakkındaki görüşleri;

Hakan Şükür (http://sondakika.com/hakan-sukur/): "Ben birçok böyle gecede bulundum. Tabi etkilenmemek mümkün değil, muhteşem bir gece, genç kardeşlerimiz. Tabi sanatsal yönünü ben bilemem ama çok değerli sanatçı arkadaşlarım, hanımefendi Ebru Gündeş (http://sondakika.com/ebru-gundes/) burada, onun dışında onlar o değerlendirmeyi yaparlar ama ben Türkçemizin kullanımı konusunda hakikaten büyük keyif alıyorum ben ne zaman gelsem. Türkçe'nin bütün dünya ulusları arasında böyle kullanılması ülkem adına çok gurur verici. Hakikaten bu akşam ayrı bir huzurluyum, onur doluyum emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum."

Serdar Ortaç (http://sondakika.com/serdar-ortac/): "Ben bu yarışma ile geçen sene tanıştım. Orta Asya'dan Avrupa sınırlarına kadar konuşabildiğimiz en büyük dillerden bir tanesi, unutulmuş değerleri hatırlattı bana. Beni kendime getirdi. Bütün bu gece burada gördüğümüz ve anlamamız gereken bir tek şey var, birbirimizi sevmek için çok neden var. Bir sürü neden varmış, o yüzden Türkçe olimpiyatları bu açıdan da çok önemli. 115 ülkenin 700 genç ve küçük çocuğunun dilimi konuşması kadar bana daha büyük bir keyif ne verebilirdi. Çok teşekkür ediyorum."

Ebru Gündeş (http://sondakika.com/ebru-gundes/): "İkibuçuk yıl jüri üyesi olarak bu koltukta oturdum ama bu gece benim için çok daha özel ve çok heyecanlıyım. Küçücükler ama ne güzel Türkçe konuşuyorlar. Bence hepsi bu gecenin birincisi. Onlar bizim kalplerimizin birincisi."

Emrah İpek: "Gerçekten muhteşem bir gece yaşıyoruz. Ben de birçok sefer jüri üyesi olarak bulundum. Ama bu güne kadar katıldığım programlar içerisinde böyle bir heyecan yaşamadım. Çok gurur verici bir gece, çok özel bir gece, muhteşem bir gece, tebrik ediyorum."

Oktay Kaynarca: "Ben daha önce jüri üyesi olmadım, ilk defa oluyorum. Çok güzel şeyler dinledik, çok güzel şeyler seyrettik. Çok gururlandık, çok onurlandık. Benim burada oluşumun tek sebebi, güzel ülkemin, dünyanın en güzel dilinin, Türkçe'nin, nasıl kullanıldığını dinlemekti. Onur duyuyorum."

Ekrem Dumanlı (http://sondakika.com/ekrem-dumanli/): "Bu akşam Türkçemizin büyük bir şölenine hep beraber şahit oluyoruz. Kültürümüzün ses bayrağı Türkçemizin bu kadar muhteşem bir gecesini yaşamasına emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Saygılar sunuyorum."

Fatih Kısaparmak (http://sondakika.com/fatih-kisaparmak/): "Bence tarihin yazıldığı anlar yaşıyoruz. Çok heyecanlıyım. Beni dünyaya getiren annenin bana öğrettiği dilin, ne denli evrensel olduğunu birkez daha görmekten gerçekten onur duydum. Ve Anadolu topraklarından kopacak bir rüzgarın dünyada ne tür fırtınalara yol açabileceğinin ispatıdır bu akşam."

Erhan Güleryüz (http://sondakika.com/erhan-guleryuz/): "Çok güzel, çok heyecanlı bir geceyi yaşıyoruz hepberaber. Tabiki bugün 115 ülkeden 700 tane çocuk değil aslında binlerce öğrenci, binlerce öğretmenimiz var, ben onlara bir alkış istiyorum. Buradaki yarışan kardeşlerimiz, dünyanın dörtbir yanından gelip burada şarkılarını söyleyen kardeşlerimiz, hepsi bizim için birinciler. Onları çok seviyoruz."

Ertuğrul Erkişi (http://sondakika.com/ertugrul-erkisi/): "Ne yazık ki dünyada birçok insanı kavramlar erezyona uğramış durumda. Ben bugün burada, insan yetiştirmeyi seçen, zoru seçen, güzelliği seçen bütün hocalarımızın, o güzel insanların, yöneticilerinin ürünlerini görüyorum, güzelliklerini görüyorum. Ben onlara teşekkür ediyorum. Bir daha bir başka teşekkürüm de o okulların, oralarda açılmasına vesile olan işadamlarımıza. Çok teşekkür ediyoruz."

Orhan Hakalmaz (http://sondakika.com/orhan-hakalmaz/): "Ne söylesek, 'Keşke şunu da söyleseydik' diyeceğimiz bir gece hakikaten. Yani otel isimlerinin ne bileyim, toplu konutların yabancı isimler konulduğu ülkemizde bu yarışma ileride muhakkak

hedefine ulaşacaktır. Ben Veysel ustadan birşey söylemek istiyorum Aşık Veyselden, diyor ki, 'Veysel sapma sağa sola Sen Allah'tan birlik dile ikilikten gelir bela Dava insanlık davası.' Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Prof. Dr. Şükrü Halit Akalın: "115 ülkeden 700 genç, sevgi dili Türkçe ile, barış dili Türkçe ile yarışıyor. Bu benim için en büyük mutluluk. Bu gençleri yetiştiren öğretmenleri kutluyorum. Bu öğretmenleri yetiştiren insanları yürekten kutluyorum. Onların sayesinde Türkçe dünya dili. Hepsinin önünde saygı ile eğiliyorum."

(CİHAN)

İskender66
06.06.2009, 13:33
Moğolistanlı kız Sakarya türküsünü okurken tüylerim diken diken oldu.

Ll4JI5RiP0U

Selim Turan
06.06.2009, 13:33
Çok güzel bir organizasyon dahada yaygın hale gelmesi dileği ile... insanın tüyleri diken diken oluyor ne güzel herkesin aynı dili konuşması...

Bekir
06.06.2009, 13:40
UiDkpd2GQvU

benim favorim
bu kız cok tatlı:S

İskender66
06.06.2009, 13:41
Finale 45 dakika kaldı. Aslında gitmeyi çok isterdim Ankara ASKİ'de yapılacak finale. Ama kısmet değilmiş. Neyse tvden büyük bir keyif ve heyecanla canlı izleriz artık.

Bekir
06.06.2009, 13:49
SqNw8JmhpCM

Bekir
06.06.2009, 13:52
3xq-u08v-HM

Emrullah
07.06.2009, 19:48
Onu bunu bir kenara bırakın da şu Demokratik Kongolu 4 ve 5 yaşlarında Elis ve Luis isimli iki kız çocuğunun İstiklal Marşı'nı HİÇ TAKILMADAN 10 kıtasını EZBERE okuması yokmu, program daha başlamadan ben bittim. İnanılmaz bir şey. Kelimelerle anlatılmaz bu an, iki tane 4 ve 5 yaşlarında zenci çocuk 10 kıta olan İSTİKLAL MARŞI'nı tamamen hiç takılmadan okuyorlar. Olamaz böyle bir şey. Bu organizasyonu düzenleyenler müthiş işler yapıyorlar, müthiş şeyler başarıyorlar. Ekran başında hem utandım hem de ağladım inanın. Oralara giden yüce insanlardan Allah razı olsun.

İstiklal Marşı'nın tamamı, hem de 4 ve 5 yaşlarında Demokratik Kongolu iki kız çocuğundan;

TQeuPckLfeg

Muhammet
07.06.2009, 20:26
Burda da kolbastı vardı. Yeter artık dedim yeter.

ÖmerFarukYılmaz
07.06.2009, 20:28
Burda da kolbastı vardı. Yeter artık dedim yeter.

Keşke sadece bize has olarak kalsaydı..

İskender66
07.06.2009, 21:34
Ama kolbastıyı fena oynamadılar Kerküklü gençler dimi :) Bence iyi oldu. tüm dünyaya yayıldı dalga dalga kolbastı oyunu

tuncay1984
07.06.2009, 21:36
gecen bir ülkenin cocuklari oynuyodu kolbasti c.baskanina karsi
giymisler 8jk formasini bide ulan dedim acmaz olaydim bu kanali

Mayls
07.06.2009, 21:47
Ama kolbastıyı fena oynamadılar Kerküklü gençler dimi :) Bence iyi oldu. tüm dünyaya yayıldı dalga dalga kolbastı oyunu
Yayılmasına gerek yoktu bence. Ki yayılmadı da. Yurtdışında bu yarışmanın pek kaale alındığını düşünmüyorum.

İHSAN
09.06.2009, 16:26
Güzel bir finalle sona erdi. 115 ülkeden katılan yarışmacılar unutulmayacak bir görsel şölen sundular. Buradan, emeği geçenlere ve yarışmacılara teşekkür ediyoruz.

faik celikoflu
23.05.2010, 02:17
120 Ülke Sevgi Dilinde Buluşuyor...

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs193.snc3/20065_272787147334_272754292334_3501076_909086_n.j pg

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs492.snc3/26900_370874047334_272754292334_3809333_4175343_n. jpg

Tanıtım Filmi;

http://www.facebook.com/video/video.php?v=395850879370&ref=mf

Samet Türkmen
23.05.2010, 02:20
Sabırsızlıkla bekliyorum. Birgün gelse de internette ,sokakta,seyahatlerde İngilizlerin bastığı havayı biz bassak :)

İskender66
23.05.2010, 09:23
Yarışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz.

boztepeliyasin
23.05.2010, 19:59
desteklenmesi gereken bir organizasyon. hem dilimii tanıtmak hemde ingilizce bağımlılığını kırmak adına çok iyi düşünülmüş. önümüzdeki yıllarda ödül dahada artırılıp daha da kapsamlı yapılır inşallah. tabi bu organizasyonu bence her yıl başaka bir il düzenlemeli, tabi kaldırabilecek iller.

faik celikoflu
24.05.2010, 00:25
mayısın son haftası ile haziranın ilk haftası büyük finaller var...

boztepeliyasin
30.05.2010, 12:50
elemeleri farklı illerde yapmaları çok iyi olmuş. bu organizasyonu dahada büyütmeliyiz. bütün herkes destek vermeli.

Oğuz ZEYTİN
05.06.2010, 15:02
8. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları töreni şu anda TRT-1 ekranlarında.

Bu faaliyetler çok önemlidir, tebrik ederim.

Yalnız, 24 Mayıs-15 Haziran tarihleri arasında 16. Türk Dünyası Çocuk Şöleni İstanbul'da gerçekleştirilmektedir.

Medyanın, devletin ilgili birimlerinin ve toplumun bu olayı nedense gündeme taşımaması, üzerinde konuşulmaması üzücüdür.

Saflığımıza, iyi niyetimize gölge düşürmemek gerekir.

EMiRHAN61
05.06.2010, 15:47
Özellikle takip edip izlediğim bi organizasyon değildir , tek sitemim , Türk adını ağzıma ben ansam , ırkçı ilan eden kişilerin , aynı çizgiyi izlerken farklı yorumlanması... (Ben/Sen şeklindeki hitabım mecazidir farklı anlam çıkmasın)

SiNo
05.06.2010, 15:56
keşke ülkemin her yöresinde her kesiminde en basit olarak dükkan tabelaları inglizce yani tarzanca yerine türkçe olsa

Süleyman Eruyar
05.06.2010, 16:07
İsimsiz kahramanların Tarihe not düşüşüdür Olimpiyatlar,

Bunları yaşattığınız için, sağolun Öğretmenlerim,

Sağolun onları yetiştiren analar - babalar,

Onlara destek veren Anadolu insanı, sağolun..

Uzaktaki sevgili, SAĞOL..

Nurbanu
05.06.2010, 20:53
Dün Kayseri'de yapılan Olimpiyat gösterisine gitme imkanı bulabildim çok şükür. Zira bu yıl girişler davetiyeliydi ve sadece 7500 bilet mevcuttu. Neyseki bir arkadaşla beraber gidebildik. O kadar güzel bir ortamdı ki... her gittiğimde duygulanırdım ama bu yıl sanki bir başkaydı :( kafamda beliren milyonlarca düşünceyle ayrıldım olimpiyatlardan...

Bir kez daha teşekkür ederim herkese... Türkçe'yi dünyanın dört bir tarafında konuşulan dil haline getirenlere ve gittikleri ülkelere barış, sevgi ve dostluk götürenlere. ALLAH hepsinden razı olsun inşaallah.

U.Sadıkoğlu
05.06.2010, 22:06
İsimsiz kahramanların Tarihe not düşüşüdür Olimpiyatlar,

Bunları yaşattığınız için, sağolun Öğretmenlerim,

Sağolun onları yetiştiren analar - babalar,

Onlara destek veren Anadolu insanı, sağolun..

Uzaktaki sevgili, SAĞOL..

" Bu işin mimarı olan sessiz ustalara teşekkür ediyorum. "
Şu güzel atmosferi görüpte hala körü körüne bazı şeyleri eleştirenlerede diyecek söz yok :)

Misina
05.06.2010, 22:09
10 Civarı insanımızı İsrailin yardım gemilerine yaptığı saldırıda kaybettik.7 Fidanımızı İskenderundaki hain terör saldırısında ebediyete uğurladık.Hemen hemen her gün güneydoğudan şehit haberleri gelmeye devam ediyor.

Tüm bunlar olurken Müslümanlığı kimseye bırakmayan din iman tacirliği yapan pensilvanya menşeyli bu cemaatçilerin şarkı türkü çığırmasını son derece tezat buluyorum.

U.Sadıkoğlu
06.06.2010, 00:08
Cesurlar yapar , korkaklar ise sadece eleştirirmiş sevgiler :)

merve m.
06.06.2010, 00:24
Başbakan yardımcımız sayın Bülent Arıç Bey'in üstad Necip Fazıl 'ın şiirinden alıntı yaparak açıkladığı gibi;

120 ülkeden gelen bu gençler, adeta kömürlerin üstüne yağan kar taneleri gibi, kargaların arasında uçuşan beyaz güvercinler gibi, kirlenmiş dünyaya huzur ve barış dağıtıyor.

bu işe gönül veren, emek veren gizli kahramanlara ne mutlu...:alkış::alkış::alkış:

Samet Türkmen
06.06.2010, 00:42
Ne bunları gerçekleştiren kişilerin içindeyim ne de başka birşey ama Dünyanın öteki ucunda,Endonezya'da, Kenya'da, Afrika'nın bir ucunda tek başına aileden ülkeden uzak durmanın ne tür duygular yaşattığını oralara gidip eğitim için hayatlarının büyük kısmını feda edenler iyi bilir.

littlebighorn
06.06.2010, 00:49
Çok güzel bir yorum. yakın gelecekte bu yarışmanın "en güzel İngilizce konuşan ama ana dili Türkçe olan topluluklar" olarak değişeceğinin sinyalleri de geldi zaten....

Fatih Ersoy
06.06.2010, 01:33
Ne Pensilvanya'yı bilirim ne Los Angeles'i...

Bildiğim tek şey; Ülkeme, benim Dil ve Kültürüm'den ışık alan bir gökkuşağı taşıyan tüm insanlara müteşekkir olduğumdur...

Güzelliklerin devamı dileğiyle...

Nurbanu
06.06.2010, 01:38
10 Civarı insanımızı İsrailin yardım gemilerine yaptığı saldırıda kaybettik.7 Fidanımızı İskenderundaki hain terör saldırısında ebediyete uğurladık.Hemen hemen her gün güneydoğudan şehit haberleri gelmeye devam ediyor.

Tüm bunlar olurken Müslümanlığı kimseye bırakmayan din iman tacirliği yapan pensilvanya menşeyli bu cemaatçilerin şarkı türkü çığırmasını son derece tezat buluyorum.

Ne kadar da çok şey biliyorsunuz öyle !

Keşke her şeyin güzel taraflarını görebilsek ne kadar farklı olacak ülkemiz. Bir gün Türkçe dünyanın en çok konuşulan dili olduğu zaman acaba böyle düşünmeye devam edecek misiniz? neyse düşüncenize sadece ve sadece saygı duyuyorum. ;)

mehmets61
06.06.2010, 02:33
nasıl bakarsan öyle görürsün.güzel bakan güzeli görür.Allah hepinizden razı olsun.bazıları benden iyi türkçe konuşuyor:)

Samet Türkmen
06.06.2010, 02:35
Mehlika Sultan şiirini okudu Afganistanlı bir öğrenci. O ne güzel Türkçe öyle !

Nurbanu
06.06.2010, 02:42
Evet yaaa kesinlikle katılıyorum ve şunu itiraf etmek gerekir ki birçok Türk'ten daha iyi konuşuyorlar. Tam 120 ülke dile kolay. Bu olimyatların 20. yılını hayal edemiyorum bile :) İnşaallah o günleri de görebiliriz...

merve m.
06.06.2010, 02:43
Ben de hepsini çok sevdim elbette ama Bülbül şiirine hayran kaldım.

Hem güzel bir türkçe, hem güzel bir ses, hem de tam bir anadolu yüreği...

mehmets61
06.06.2010, 02:45
Mehlika Sultan şiirini okudu Afganistanlı bir öğrenci. O ne güzel Türkçe öyle !
aynen ondan bahsediyorum nasıl bir türkçe,ses...

Nurbanu
06.06.2010, 02:49
Mervem emin ol canlı izlemek çok daha güzel :U :U tavsiye ederim. Olur da gidecek olursanız önümüzdeki yıl için Kayseri'ye gelin. Zeynebumle sana protokolden yer ayırtırım. Bu sefer Boydakların hemen arkasından olur :D :D

Bence hepsi hoştu. Geçen yıl Ebru Gündeş ile düet yapan kız da geldi Kayseri'ye hatta bir çocuk vardı "Annem" şarkısını söylemişti o da burdaydı. Süperdiler yaaa tek kelimeyle. Bir kız Ebru Gündeş'in şarkısını söyledi:

"Demir attım yalnızlığa bir hasret gemisinde
Ve şimdi hayallerim o günlerin izinde..." Bence her anlamda iyiydi dünki performansları. Önümüzdeki yıl için düşünün siz :p

Mustafa Önder
06.06.2010, 03:09
Sağlam bir organizasyon ancak;
Programı isimlendirme de organizasyon ekibinin dikkatli olduğu söylenemez.
Çok kılişe bir yaklaşım defaiyetle tekrarlandı ancak kelime kullanımlarında sadece "anlam" odaklı olduğumuz için "Mana"yı yakalamakta zorlanıyoruz.

Olimpiyat sözcüğü Antik Yunan kökenli bir sözcük. Ansiklopedilere göre Olimpia yöresinde düzenlenmeye başlamış spor oyunları anlamına geliyor.

Ancak bu spor oyunlarının yapılış amacının çok farklı unsurları var.

Yunan MİT'lerine göre Baş Tanrı ZEUS Olimpia dağının zirvesinde yaşamaktadır. Halk ZEUS'a şükran günleri olarak Olimpiyatları düzenlemektedir.

Kaynağını bu anma ve şükran gününden alan bir kelimenin bu organizasyona isim olmuş olmasını anlamak mümkün değil. Hayır şu da var. Okurken "Olimpiyad" diyip kelimeyi Türkçe forma sokma tarafımızda var.

Uzatmayalım. Böyle dev bir organizasyona girişilirken ufak ama önemli detayı atlamak bu organizasyona gölge düşürür.
İzleyenler beğenir. Bir lafım yok. Ancak Türkçe adına birşeyler yaparken bazı şeyleri doğru tanımlamak gerekir. Olayın kültürel yönleri de var ancak değinmeyelim. Ne olur ne olmaz!

Samet Türkmen
06.06.2010, 03:30
Doğru bir nokta ama kötü niyetli olmadığı açık.

Mustafa Önder
06.06.2010, 03:39
Doğru bir nokta ama kötü niyetli olmadığı açık.

Kötü niyet olup olmadığını açıklayabilecek çapta değilim.
Ancak nedense biz Türk'ler organizasyon özürlü olduğumuz için bu tip noktaları beceremiyoruz.
Bütün aramalarıma ve iletişim çabalarıma rağmen bu yanlışı açıklama fırsatı bulamadım.
Tekrar ediyorum, bundan sonra bunun düzeltilmesi lazım.
Çünkü yapılan iş binlerce yıllık Helen'i Hatçe, Fatma yapmaktır.

Samet Türkmen
06.06.2010, 03:41
''Yarışması'' kelimesi çok yeterli olur bana göre. Derin farsça kökenli kelimelere de gerek yok :D

hatice_61
06.06.2010, 17:55
çok güzel ve eylenceliydi

Süleyman Eruyar
10.06.2010, 10:29
Dün kapanış programı için Sinan Erdem salonunun yolunu tuttuk,

Programın hafta içi olduğu için çok kalabalık olacağını düşünmedik,

ama yinede 19.00 da başlayacağı söylenen programa saat 17 de yola çıktık

17:30 da Ataköy sapağındaki trafik durma noktasındaydı,

İlk defa trafiğe üzülmedim, aksine bu sahipleniş beni mutlu etti,

içeri zor bela attık kendimizi, tıklım tıklımdı her yer, merdiven boşluklarında bile müthiş bir yoğunluk vardı,

Ayakta izlemek zorunda kaldık,

ama dışarıdaki kişileri görünce, ayakta izlemenin bile ne kadar değerli olduğunu anladık..

Tek kelimeyle unutamayacağım bir geceydi,

Emel Sayın, Serdar Ortaç, Fatih Altaylı, Serdar Küçükkaya, Bülent Uygun, Hakan Şükür ...

Daha niceleri, herkes ordaydı..

En çok alkışladığım zaman, Hekimoğlu İsmail' in ödül aldığı dakikalardı,

Afgan kızının şiirine ise kimse dayanamadı,

herneyse, çok uzatmayacağım,

Bunlar bu dönemde bize yaşattıkları için herkesten Allah razı olsun..

NOT: Afgan kızının o müthiş şiiri : http://www.haber7.com/haber/20100610/Afgan-kizinin-siiri-herkesi-aglatti-VIDEO.php

Nurbanu
10.06.2010, 19:17
Dün gece saat 22 sularında aradığım, kendisinin telefonuma cevap vermediği, ardından bana "Nurum yoksa tv de mi gördün beni :eek: olimpiyatlardayım daaa :D" diye bir mesaj atan arkadaşı burda esefle kınıyorum ;) keşke ben de orada olabilseydim ... kaçırılmaması gerekirdi :rolleyes:

not: Arkadaşım BMN üyesi olup, adı lazım olmayan fakat baş harfi M. olan bir TSiradır :cool: :U :U

faik celikoflu
10.06.2010, 19:29
En Büyük Hizmet, İnsana, Eğitime ve Kardeşliğe Yapılandır

Başbakan Erdoğan, 8. Türkçe Olimpiyatları'nın finalinde duygusal bir konuşma yaptı. Değişik ülkelerdeki Türk okullarında fedakârca görev yapan öğretmenlere teşekkür eden Başbakan, en büyük hizmetin insana, eğitime, dostluk ve kardeşliğe yapılan hizmet olduğunu söyledi. Erdoğan, 120 ülkeden gelen çocukların ailelerine de selam iletti.

Dünyanın dört bir yanından gelip Türkiye'de gönülleri fetheden Türkçe Olimpiyatları çocuklarının vedası da muhteşem oldu. Bu yıl 8'incisi düzenlenen Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'nın final programına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın barış içerikli mesajları damgasını vurdu. Konuşmasında Yunus Emre, Mevlânâ, Atatürk, Said Nursi ve Nazım Hikmet'ten alıntılar yapan Erdoğan, Gazze'deki çocukların dramına da dikkat çekti. Duygusal bir konuşma yapan Başbakan, salondakilere Arapça, Kırgızca, Urduca, Kazakça, Bengalce ve Türkçede aynı anlama gelen 'selam' kelimesiyle seslendi. Konuşması sık sık alkışlarla kesilen Erdoğan, Türkçe Olimpiyatları'nın önemine vurgu yaparken, "En büyük hizmet, insana yapılandır, eğitime yapılandır, dostluğa ve kardeşliğe Erdoğan, şöyle devam etti: "Bir avuç gönül adamı, dünyanın uzak ülkelerine Türkiye'nin gönül zenginliğini, Anadolu'nun şefkatini götürdüler. Hiçbir fedakarlıktan kaçınmadılar. Engellere boyun eğmediler. Bahaneye sığınmadılar. Var oldukları her yerde Türk bayrağını barış sembolü olarak taşıma şerefine eriştiler. Gittiğim her yerde, Türk okullarında bayrağımızın dalgalandığını görüyor ve bundan gurur duyuyorum. Bu gönül hareketine önayak olan herkese teşekkür ediyorum."

Bu arada Afganistanlı Şaire Osmani'nin okuduğu 'Annem' şiiri Başbakan'ın eşi Emine Erdoğan'ı ağlattı. Gecenin bir diğer duygusal anı da ünlü yazar ve düşünce adamı Hekimoğlu İsmail'in sahneye geldiği anlardı. Kendisine, Türk dünyasının simge isimlerinden İsmail Gaspıralı adına ödül verildi. Yazara, ödülünü İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş sundu. Bu sırada yerinden kalkarak Hekimoğlu İsmail'in yanına gelen Başbakan, yazarın elini tutarak kendisine hürmet gösterdi. Bu sahne, salondakiler tarafından ayakta alkışlandı.

Programa Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, sanatçılar Emel Sayın, Serdar Ortaç, Sezen Cumhur Önal, Bedia Akartürk, eski futbolcu Hakan Şükür, Teknik Direktör Bülent Uygun, Habertürk Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı, Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu, Yeni Şafak Genel Yayın Yönetmeni Yusuf Ziya Cömert, Akşam Genel Yayın Yönetmeni İsmail Küçükkaya, Vatan Gazetesi yazarı Can Ataklı, Sabah Gazetesi yazarı Hasan Bülent Kahraman ile çok sayıda davetli katıldı. Programın sunuculuğunu Kadir Çöpdemir'le birlikte Moldovalı öğrenci Nadia yaptı.

Başbakan, Gazze'de ölen çocuklardan isim isim örnekler vererek salondakileri duygulandırdı. 3 yaşındaki El Muiz'in Ocak 2009'da, ablasının elinden sıkı sıkıya tutmuş bir şekilde bakkala giderken üzerlerine düşen bombayla hayatını kaybettiğini söyledi. Onlar gibi 2 yaşındaki Esad Nizar Abdülkadir'in, 8 yaşındaki İyad'ın, dedesiyle akşam namazını kılmak için evlerinin yakınındaki camiye giden 6 yaşındaki Muhammed Musa El Silavi'nin de bombalanma sonucu öldüğünü anlattı. 2009 Ocak ayından itibaren 300 çocuğun, 2000'den itibaren de bin 500 çocuğun bu şekilde hayata gözlerini yumduğunu belirtti. Saldırılar olmasa belki de bu çocukların yine bu salonda olabileceklerini ve Türkçe şarkılar söyleyebileceklerini ifade etti. Mavi Marmara gemisinde İsrail askerlerince öldürülen 19 yaşındaki Furkan Doğan'ı da anan Erdoğan, "Yeryüzünde hiç kimse çocukların katledilmesini mazur gösteremez." dedi. Başbakan, en büyük hizmetin eğitime ve insana yapılması gerektiğini kaydetti. Bu noktada da Bediüzzaman Said Nursi'nin, "Bizim düşmanımız cehalet, zaruret ve ihtilaftır. Bu üç düşmana karşı sanat, marifet ve ittifak silahıyla mücadele edeceğiz." sözüne atıfta bulundu.

İstanbul/ZAMAN

Tangerine Dream
11.06.2010, 09:16
Allah, öğretenden de, öğrenenden de razı olsun. 14 Haziran Pazartesi akşamı Bandırma'da sahne alacaklar ve ben bu güzel organizasyonu izlemekten büyük keyif alacağım.