PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Doğulu muyuz Batılı mı ?

Vkgz
17.05.2009, 13:20
Boşbeleş konuları biraz olsun bırakıp biraz felsefe yapalım...

Kazım Taşkent”Yaşadığım günler” isimli kitabında doğu ile batıyı nasıl karşılaştırıyor.

*Doğulu batılı gibi giyinip,batılı gibi eğlenmeye başlayınca kendini batılı olmuş sayar,Ama hiçbir zaman onun gibi çalışıp onun gibi düşüneyim,demez.

*Batılı en iyi ile,doğulu en kötü ile yarışır.

*Batı’da iyi yapılan işlerin duyulması adettir.Doğuda ise kötülerin.

*Doğuda felaket ve acılarla karşılaşmak insanların dayanma gücünü azaltır.Batılı insan böyle durumlarda başkasının yardımına koşarak kendi moralini yükseltir.

*Doğu toplumlarında kötülüğün en az zararlısı iyilik gibi karşılanır.Batılı böyle bir ayrım yapmaz,kötülük kötülüktür.

*Doğu ve batı iki ayrı dünyadır.Doğuda beraberliğin toprağı sevgi ve inançtır.Batıda yararlılık ve güven düşüncesi insanları birleştirir.

*Doğuda aile hayatı yatak odası ile sofrası arasında kurulu bir temel üzerine oturtulmuştur.Batılı aile ise temellerini toplumda hissetmedikçe rahatlamaz.Bunun içindir ki Doğulu aile doğa kanunlarıyla Batılı aile ise toplum kurallarıyla bağdaşmış olarak yaşar.

*Batı’da önde gidenler arkadakilere bereket tohumları saçarlar.Doğu’da ise arkadan gelenler önden gidenlerin saçtıkları tohumları yiyerek geçinirler.

*Doğuda kendini bilenler daima kendini bilmeyenler tarafından ezilmiştir.Batıda ise kendini bilenleri yol aydınlatıcı bir ışık gibi kullanırlar.

*Batılının karnını doyur haklarına dokunma,o zaman bir kuzu kadar uysal olur.Doğulunun ister haklarını tanıma,ister aç bırak;ama gönlünü almasını bil,o da kuzu kesilir

*Batılı amacını gerçekleştirmek için günlerini de yıllarını da üşenmeden,yorulmadan harcamasını bilir.Doğuluya gelince onun beklemeye tahammülü yoktur.Başarı uğruna kendini de başkalarını da harcayıverir.

*Doğuda mevki insanlara değer kazandırır.Batıda insanlar mevkilere değer katarlar.Bunu doğuluda bilir.Onun için “Bazı kollar bileziklerle,bazı bileziklerde kollarla övünür”demişlerdir.

*Doğu’nun sosyal hizmet anlayışı”Ölmemek”için,Batınınki “Yaşamak”içindir.

*Doğulu gönlü isterse özveride bir batılıdan çok cömert davranabilir.Batılı için özveri bir gönül işi değil bir görev işidir.

*Doğulu hisseder,batılı düşünür.

*Batılı düşünür,doğulu konuşur.

*Batılı konuşur,doğulu ya susar,ya bağırır.

*Doğulu bekler,batılı bağlasanız durmaz.

Bir batılı söylemişti”Bu sizin memleketiniz ne kadar ilginç geliyor insana”Batıdan geldiğinizde işte doğunu kapısı diyorsunuz.Doğudan geldiğinizde ise işte batının kapısı diye düşünüyorsunuz.

Hangisi iyi diye bir tartışmaya girmek yersiz ama Edirne'sinden Hakkari'sine batılı olmadığımız belli gibi, farklı bir toplumuz jeopolitik konum gibi arada kalmışız ama özünde hala doğuluyuz kıyafetlerimiz, dış görüntümüz değişsede doğu kültürü hala içimizde. Taraftarlığımızdan belli birkere lodralının maç izleyişiyle bizim maç izlemeye çalışmamızdan belli.

Doğulumuyuz batılımı?

Travelair
17.05.2009, 13:29
Genelde bu uslubu kullanmam fakat şunu söylemem gerekir ki Kazım Taşkent haltetmiş.

Bizler doğuluyuz, biri diğerine üstündür diyemem ama şu anda bana göre doğu değerleri batı değerlerininden kat be kat üstündür. Bizim ise riyakar batı toplumlarının yaratmaya çalıştığı bir ucubeye dönüşmeye başladığımızı üzüntüyle izliyorum

Vkgz
17.05.2009, 13:33
Genelde bu uslubu kullanmam fakat şunu söylemem gerekir ki Kazım Taşkent haltetmiş.

Bizler doğuluyuz, biri diğerine üstündür diyemem ama şu anda bana göre doğu değerleri batı değerlerininden kat be kat üstündür. Bizim ise riyakar batı toplumlarının yaratmaya çalıştığı bir ucube haline getirilmeye çalışıldığımızı üzüntüyle izliyorum

haklısın genel manada taşkentin dogru soylediği kısımlar yok değil ama felsefi anlamda -- uygulandığı yerlerde-- doğu daha ustun.. felsefeyle hindistan çin gibi milyarlık devletler ayakta duruyor. ama felsefenin uygulanmadıgı bolgelerde-- pakistan afganistan yeryer ülkemiz vb-- malesef kötülük üzerine yarış devam ediyor.

m@rdi
17.05.2009, 13:41
....
Bir batılı söylemişti”Bu sizin memleketiniz ne kadar ilginç geliyor insana”Batıdan geldiğinizde işte doğunu kapısı diyorsunuz.Doğudan geldiğinizde ise işte batının kapısı diye düşünüyorsunuz.
.....

Ne sadece doğulu,ne sadece batılı. Nevi şahsına münhasır bir milletiz.

champions
17.05.2009, 13:46
Bizim ise riyakar batı toplumlarının yaratmaya çalıştığı bir ucubeye dönüşmeye başladığımızı üzüntüyle izliyorumTam üstüne bastın.

TURHAN
17.05.2009, 15:17
Nereye göre doğu nereye göre batı?

Fatih Ersoy
17.05.2009, 15:30
Ne doğu ne batı biz kuzeyliyiz :)

Mayls
17.05.2009, 15:41
Bahsi geçen Doğulu değiliz. Bahsi geçen Batılı da değiliz.

Ama Batılı olmaya çalışmasak bahsi geçen Batılıdan çok daha üstün bir toplum olabileceğimizi düşünüyorum.

KERİM
17.05.2009, 16:49
bırak hocam felsefe işini:D
göreceli bi kavram,zamana göre değişir bu yorum.
batının 100-150 yıl önce ne durumda olduğu ile yukarda yazılanlar çatışır.
bence fazla kafa yormamak gerekir

poetricus
17.05.2009, 22:16
Böyle bir soruya ancak kendi adıma cevap verebilirim:
Ben Doğuluyum.

Mayls
17.05.2009, 22:30
Bahsi geçen Doğulu değiliz. Bahsi geçen Batılı da değiliz.

Ama Batılı olmaya çalışmasak bahsi geçen Batılıdan çok daha üstün bir toplum olabileceğimizi düşünüyorum.
Ek olarak aklıma şu güzel söz geldi:
"Türk çocuğu, ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır."

Coloradoydu
17.05.2009, 23:54
felsefeyle hindistan çin gibi milyarlık devletler ayakta duruyor. ama felsefenin uygulanmadıgı bolgelerde-- pakistan afganistan yeryer ülkemiz vb-- malesef kötülük üzerine yarış devam ediyor.

Herkesin bir felsefesi vardır. "Kötülük" veya "saçmalık" diye nitelendirilen de aslında bir felsefe.

Gamze
17.05.2009, 23:59
Batının doğusu, doğunun batısıyız...

Muhammet
18.05.2009, 00:03
İlk 3 maddeyi okudum, gerisini okumaktan vazgeçtim. Kusura bakmasın kimse.. Ne doğu o 3 maddedeki gibi kötüdür, ne de batı o kadar mükemmeldir.

Bir de aklıma şu geldi:

Barış Manço, iki oğlunun isimlerini sırasıyla Doğukan ve Batıkan koymuştu. Doğu ve Batı'nın bir arada olabileceğini, beraber olabileceğini, farksız olmadıklarını vurgulamak için sanırım. Tam niyetini bilmiyorum ama böyle birşeydi.

cerasus
18.05.2009, 00:08
Aslinda felsefe yapmasini cok severim, cok bilgi sahibi olmadigim halde ama burda felsefe yapmak yanlis olur.
Neden yanlis olur cünki bu yazilan seyler ön yargilardan ibaret, kücük görme ve büyük görmeden ibaret.

Ayrica bati derken sadece avrupa batisindan ve dogu derken ortadogu dogusundan bahsediliyor galiba ve bu durum ise kliselesmis bir durum, yani felsefe yapilacak bir sey degil.

Ama cidden bana fikrimi sorarsaniz avrupada dogmus ve büyümüs bir türk olarak, biz batiya özenen bir dogulu ülkeyiz, yazidaki abarti kadar degil ama.

krdnz
18.05.2009, 00:08
Batılı olmak istemiyorum.

ceserdar
18.05.2009, 01:24
Ne olursan ol, adam ol. Ben böyle düşünüyorum. :)

Özkan
18.05.2009, 01:27
Kültür kodları Orta Asya, Anadolu ve Orta Doğu kökenli olan bir millet elbette ki doğuludur ve öyle kalmasında bir sakınca yoktur. Eğer ki Batı dediğimiz şey Antik Yunan ve Roma'dan köken alan nesneyse bizim Batı'yla en ufak bir ilgimiz bile yoktur. Batı'dan kast edilen bilim ve teknolojide ileri olmaksa, insana ve fikirlere kıymet verilen bir toplumsa bunların hepsinin bir arada olduğu bir memleket ancak Farâbî'nin ve Campanella'nın ütopyalarındadır.

Uluhan
18.05.2009, 11:44
Kesinlikle doğuluyum

Great White
18.05.2009, 12:32
*Doğulu hisseder,batılı düşünür.

*Batılı düşünür,doğulu konuşur.

Satranç doğudan gelmiştir Batı' ya:)

mashal61
18.05.2009, 12:55
Doğuluyuz. Ama değerlerimizi kaybediyoruz. Az kaldı batılı olmamıza...

Fatih Yücel
18.05.2009, 13:05
dünya üzerinde bulunan gereksiz bölücülüklerden bir tanesi de doğulu batılıdır ben bütün insanların bu dünya üzerinde hayatlarını yaşadığı yerin standartlarına göre sürdürmesinden yanayım.....

bmfırtına
19.05.2009, 19:09
bu yazıları belirleyen toplum gelişmişlik düzeyi.
japonya da doğulu peki bu saydıklarından doğu nun mu batının mı özelliklerini taşıyor????

Kubilay ŞAHİN
19.05.2009, 19:13
Doğulumuyuz - Batılımı..?

Sorması Bile Ayıp "Kuzeyliyiz"..:)

Selim Turan
19.05.2009, 19:40
Batıda Doğulu... Doğuda Batılıyız... Vakti zamanında ikisinide yönetmişiz...

Adil ÖZGÜR
20.05.2009, 18:35
Kuzeyde Güneyli, Güneyde Kuzeyliyiz,
Selim Turan yakıştırmış,
Batıda Doğulu, Doğuda Batılıyız,
Gamze ilave etmiş,
Batının doğusu, doğunun batısıyız...

İşte bizim memleketimizin rotası,
Malesef kuzeyliyiz, Biz Karadenizliyiz,
Şimal Yıldızı simgemiz
Şampiyonluk Hedefimiz,

Komar dallarındaki mor gülleri severiz,
Burnumdaki kokusuyla Sifin Çiçekliyiz,

Varget'lerimizi türkülerde anarız,
Öyle yayları deniz kokusuna banarız.

Takayı engine sürerken vira vira kuzeye,
Doğumuzdan gelen Atalarımız, Batı hedefimiz,
Biz Trabzonluyuz, Bize her yer Trabzon,
Doğuya'da, Batı'ya da, Trabzonu bekleriz....

tsliyim
20.05.2009, 20:29

Bizler doğuluyuz, biri diğerine üstündür diyemem ama şu anda bana göre doğu değerleri batı değerlerininden kat be kat üstündür. Bizim ise riyakar batı toplumlarının yaratmaya çalıştığı bir ucubeye dönüşmeye başladığımızı üzüntüyle izliyorum

Bende batılıların bizi sefalet içinde yaşayan, feodal, güçsüz bir doğu devleti yapmaya çalışmasını üzüntüyle izliyorum, bilimadamları eğitimciler teker teker yıldırılıyor, mühendisler öğretmenler hızla kpss denilen tezgah sayesinde ne iş yaptığını bilmeyen sabah 9 akşam 5 mesai bitsede gitsek zihniyetli memurlara dönüştürülüyor, neden fabrika yok, istihdam yok, olanda yabancılara satılmış :confused:

tsliyim
20.05.2009, 21:13
ne doğulu ne batılıyız Türkiyeliyiz ve Trabzonsporluyuz ulan! :D

boztepeliyasin
21.05.2009, 00:19
batılı gibi görünmeye çalışan doğulularız. keşke kendimizi doğulu olarak geliştirebilseydik ama aramızda özenti çok. güneşin doğudan doğduğunu görebilen yok.

tsliyim
21.05.2009, 02:04
doğulu gibi olmaya çalışmakta özentiliktir, ülke olarak doğuyla batının tam ortasındayız, sırf doğu ile batının özentileri yüzünden 3. dünya ülkesi olmaktan kurtulamayacağız, Türkiye ne batıdır ne doğu, kendi öz kültürümüzü bilmiyoruz ne yazıkki, kimimiz doğu arabeskinin kimimiz batının riyakar tarafının peşinden koşuyoruz, batı yıllardan beri üzerimizde çeşitli oyunlar oynayarak bizi yıkmaya çalıştı, doğu onlarla gizli işbirliği edip bizi yıllardır sırtımızdan vurdu iki tarafta düşmanımız, zamanında arapların ingilizlerle işbirliği yaptığını unutmayın, bu araplar şehit düşmüş askerlerimizin karnını kesip altın aramış millet acaba altın yutmuşmudur diye, filistinde ırakta müslümanlar ölürken bu ülkeler kıllarını kıpırdatmadılar petrol şirketleriyle arayı bozmayalım diye, batı zaten bize düşman ikiyüzlü, arkadaş kendimizi doğulu olarak geliştirebilseydik yazmış hangi doğu? uzakdoğuyu mu kastettiniz? zira gelişmiş doğu ülkesi olduğunu sanmıyorum, doğuya fazla özenirsek pakistan, afganistan, ırak halkı gibi abdli askerlere el açarız, batılı ülkelerin elinde oyuncak oluruz ki zaten şu anda o yöne doğru hızla ilerliyoruz

Ertan 51
21.05.2009, 09:53
Vkgz Hocamın ilk yazısındaki Kazım Taşkent insanında biraz batı özentisi,
doğulunun 2.sınıf insanmış gibi anlatıldığını hissettim.

düzen ney ise ben tersiyim:)
batı mı revaçta ben DOĞULUYUM

Batının hep üstün meziyetleri anlatılmış ama insanın özü unutululmuş,
sanki bir robottan bahsediliyor,
insanın doğasında olabilecek tüm arızalar doğuluyu işaret ettiğine göre ben tekrar Doğuluyum:)

unutmuşum
güzel başlık hocam teşekkürler.

Uğurtan
21.05.2009, 10:03
Ben şahsın söylediklerinin hemen hemen hiçbirine katılmadığımı belirterek olaya giriş yapayım..

Doğu bahsedildiği kadar kötü değil, batı da bahsedildiği kadar asla iyi değil, mükemmel hiç değil..

Bahsedilen batılı insan mı önce bu tartışılmalı kanımca..

Kendime gelirsek doğuluyum hemde baya bı uzak-doğulu :)

halil ibo
21.05.2009, 10:07
Küçük bir hatırlatma ;
Güneş DOĞU'dan yükselir...

mehmetali61_55
21.05.2009, 11:38
batılılaştırılmaya çalışan bir toplumuz ama batının teknolojisini ilmini bilimini alacağımıza neleri aldığımız ortada aile kavramı ne yazıkki bizim toplumumuzdada çok kötü olacak batı bitmiş aile olayı kalmamış denecek kadar az neymiş efendim batı insanı çağdaşmış neymiş efendim açık saçık giydinmi çağdaş olunuyormuş çağdaşlık giyim kuşamla değil kafanın içindekiyle olur ben kendi değerlerimizi korumak gelenekçi ve doğulu olmaktan yanayım batı bize 10 gömlek fazla gelir batının iyi noktalarını tespit alalım diğerleri onlara kalsın

littlebighorn
21.05.2009, 19:34
1800 lerden beri aslında güneyden kuzeye çıkmaya çalışıyoruz. Doğudan Batıya geçmeye değil.

tuncay1984
27.05.2009, 12:35
kuzeyliiii:)

OFLU
27.05.2009, 14:40
Valla ben Ofliyim sizi bilemiycem :)