PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Futbol Askina

sheva
06.05.2005, 17:02
son zamanlarda Trabzonspor'a yapilan haksizliklar sebebiyle herkesin sinirinin çok bozuk oldugunun farkindayim.ama sadece futbol oynamayi amaçlayan,dönen dolaplardan sikeden saibeden haberi olmayan çocuklar için bu basligi açmak durumundaydim.ilgileneceginizi umuyorum..

BM Online Volunteering Projesi

birlesmis milletler online gönüllülük projesiyle yikilip bize harap edilmis ülkelerdeki yaralari sarma firsati taniyor. oturdugumuz yerden dünyanin hal ve gidisatina sifir vermek, sikayet etmek kolay fakat zor olan tasin altina elimizi koyabilmek.

Zambia'nin Demokratik Kongo Cumhuriyeti'yle sinirdas olan Chililabomb kasabasi 100.000 nüfusa sahip ve bunun 60000?inden fazlasi ailesinin geçimini saglamakla yükümlü genç ve çocuklar. bu bölgede görülen yogun yoksulluk, aids, sitma gibi hastaliklari çok yaygin hale getirdi. zambiya çocuk esirgeme ve evlat edinme kurumu (ccasz), sporun bu çocuklarin sporun fiziksel ve zihinsel gelisimlerini saglayarak hem sokak çocuklarinin sayisinin azaltilmasinda hem de onlara daha parlak bir gelecek saglama konusunda yardimci olacagini düsünüyor.

yoksullugun giderilmesi için oyun ve spor projesiyle birlesmis milletler, bu sorunlarin çözülmesine bir nebze olsun katkida bulunmak istiyor. bizden beklenen daha saglikli nesiller yetistirmek için çocuklara sporu sevdirecek esyalari bulmak ve onlara ulastirmak. kullandigimiz, hevesimizi aldigimiz bir top,bir file veya bir kaç spor ayakkabisi belki bizim için artik önemli degil ama orda birilerinin hayatini degistirmek için yeterli olabilir!

iligilenenler,yardim etmek isteyenler ya da daha fazla bilgi almak isteyenler özelden ya da ov_tr@hotmail.com mail adresinden bana ulasabilirler.

http://www.onlinevolunteering.org/assignments/view_assignmen (http://www.onlinevolunteering.org/assignments/view_assignment.php?ass_id=5652&gp_id=6541) t.php?ass_id=5652&gp_id=6541

seyyahali
06.05.2005, 17:21
sheva iyi güzelde bizim sokak çoculari ne olacak ülkemizin yüzde 60 yakin yoksulluk sinirinin altinda yasiyor bunlari uzakta aramaya gerek yok bizim ülkemizdede bu tür yardima muhtaç insanlar var saygilarimla

sheva
06.05.2005, 17:40
seyyahali haklisin bu konuda.ancak söyle düsünmekte de fayda var ki ülkemizde bu tür yardim organizasyonlari oldukça yaygin,gerek özel tv kanallari gerekse yetkililer en azindan çaba sarfediyorlar bu konuda.afrika'da ise böyle bir durum söz konusu degil.

seyyahali
06.05.2005, 17:48
anliyorum ama afrikanin bu hale gelmesini saglayan buralara yardim etmeye çalisan ülkeler nerden çikardin diyorsun ben kenyada ve malavide türkçe ögretmenligi yaptim. o insanlar hep sunu istiyorlar biz topraklarimizi kendimiz islesek bu fakirligin onda biri olmaz diyorlar. sana da bir örnek vareyim kenyanin bütün verimli topraklari ve degerli madenlerinin sahipleri hep ingiliz asilzadeler smileys/smiley7.gif

sheva
06.05.2005, 17:52
evet iste tam da bu yüzden yardim etmeliyiz.yillar yili sömürge politikalari ile,ingiltere fransa tarafindan sömürülmüs bu topraklar bugün artik onlara ihtiyaç kalmadigi(!) için unutulmus..oturdugumuz yerden büyük devleetlerin politikalarini elestirmek,kizmak çok kolay.benim anlatmak istedigim de zaten açilan bu yaralari biraz olsun azaltabilmek,çare olabilmek.oralarda bulunduysaniz durumun ne kadar vahim oldugunu benim gibi kitaplardan okuyanlardan çok daha iyi biliyorsunuzdur..

seyyahali
06.05.2005, 17:56
ben unicef türkiye takiminda bir üyeyim burada toplanan paralarin çogu bu insanlara gitmiyor en güzeli bu yardimlari elçilikler tarafinda iletmek böylesi daha güzel ama sagol senin düsünceli bir arkadasim var ama bu isleri en güzel atalarimiz yapmis ama bu konu hakkinda sonuna kadar arkandayim ve destekçinim

sheva
06.05.2005, 17:59
tesekkür ederim .zaten bu topladiklarimiz dogrudan zambia ya gönderilecek,bm ye degil zambia'daki bir adrese gönderecegiz..yani oraya gönderme isinin ayarlanmasindan da ben sorumluyum.eger aklinizda soru isaretleri kaldiysa(ki beni tanimiyor olabilirsiniz ve güvenip güvenmemek konusunda tereddütleriniz olabilir) gönderdigimiz esyalarin sahiplerine ulastiklarini gösteren resimler göndermelerini isteyebiliriz.desteginiz için simdiden tesekkürler

sheva
08.05.2005, 12:58
<DIR>

http://img239.echo.cx/img239/5937/1c6wv.gif[url="</A></DIR>

seyyahali
10.05.2005, 08:54
bu insanalri bu hale düsüren serefsizler bize demokrasi ve insan haklari dersi veriyorya nefret ediyorum o ... hepsini tenesirde kaynatip sabun yapacan abi ondan sonra insanlara yardim etmeliyiz diye sevimlilik yapiyor bu ...kusura bakmayin sheva damarima bastin özür dilerim Edited by: L-M^

sheva
10.05.2005, 10:44
küfretmek hiçbir seyi halletmiyor maalesef.bu baslik burada kaç gündür duruyor..100 küsür kisi okuyor ama bir teki yorum bile yapmiyor birakin yardim etmeyi.seyyahali,siz benim damarima bastiniz asil

Bülent Şirin
10.05.2005, 18:48
Arkadaslar,

Böyle anlamli bir konuyu forum sayfalarimiza tasiyan, buralara kalite getiren Sheva'ya tesekkür ettikten sonra, bir çift lakirdi edecegim.

Lûtfen bu konuyu önemsememezlik etmeyelim. Hele hele "Kendi açlarimiz dururken, baskalarini mi doyuracagiz?" gibi bir düsünceye hiç kapilmayalim. Daha bir kaç gün önce, Türkiye'nin Kirgizistan'a 180 bin dolarlik ilaç yardimi yaptigini haberlerde isittim. Türkiye, kendi borçlarini ödemeden, kendi açlarini doyurmadan baskalarina yardim etmemeli midir?

Ilk bakista biraz alâkasiz gibi görünebilir ama basta Hindistan'daki müslümanlar olmak üzere, Kurtulus Savasi sirasinda Dünya'nin çesitli yerlerinden bize maddi yardimlar gönderilmistir. Söylemeye bile gerek yok, o zaman Dünya müslümanlari bugünkünden daha iyi durumda degillerdi. Düsünün bakalim, kötü mü etmislerdi? Ne deselerdi o zaman? "Biz burada açliktan ölüyoruz, koca Osmanli basinin çaresine baksin" mi?

"Abi güzel söylüyorsun da, gida yardimi filan dururken, neden spor malzemesi?" gibi bir soru da akla gelebilir. Bunun cevabi da çok basit. Hani o Avrupa liglerinde gördügünüz Afrika kökenli futbolcular var ya... Hani milyonlarca dolar kazaniyorlar? Onlar ülkelerini unutmuyor, kazandiklari paralari yine ülkelerine yatiriyorlar... Ayda birkaç dolarla geçinen o yoksul ülke insanlari için de, bu paralar Marshall yardimi kadar etkili oluyor oralarda.

Anlayacaginiz, çok akillica bir yardim sekli bu. Bir spor ayakkabisi bedeli, yillar sonra o ülkeye milyonlarcadolarlik bir yardim haline gelebiliyor. Ve belki sizin armagan ettiginiz bir ayakkabi ile futbol hayatina atilan bir çocuk, ileride hayranlikla izleyeceginiz bir star olacaktir. Bence bu gururu yasamaya deger...

Siz de bir düsünün.

TheCrow
11.05.2005, 07:36
Tam da "Interpreter" adli film hakkindaki olumsuz düsüncelerimi beyan ettikten sonra Seyyahali'nin yazdiklarini okudum,BMN içinde olmaktan bir kere daha gurur duydum.Aramizda Seyyahali gibi Malavi ve Kenya'da Türkçe ögretmenligi yapmis bir Unicef üyesi,Sheva gibi uluslararasibir yardim organizasyonunda aktif rol üstlenen arkadaslarimiz var...

Bülent Abi,yardim etmesine edelim ama,ilerde büyük futbolcu olanlarin Trabzonspor'da en az üç sezon oynamasi sarti getirelim bence, smileys/smiley1.gif...

Bülent Şirin
11.05.2005, 23:36
Kaancigim, hiç fena fikir degil. Reddeceklerini de zannetmiyorum. Böylece bu katmerli bir kazanç olur.smileys/smiley1.gif

Harun
12.05.2005, 19:57
Bu tür resimleri gördükçe halimize bir kere daha sükretmeliyiz.Insanlarin bu tür konulara uzak kalmasinin bir çok sebebleri vardir mutlaka.Türkiye için örnek verecek olursak;biraz eskilere dogru gidersek sagda solda yardima muhtaç kisileri görünce gerek maddi gerek manevi yardimimizi elimizden geldigi kadari ile yapar,o kimseyi bir sekilde mutlu eder ve kendimizde bu vesile ile mutlu olurduk.Yillarin,teknolojinin,adaletsiz düzenin ve kolay para kazanma yolunda olan insanlarin sayica artmasindan dolayi artik insanlara güvenin kalmadigi bir döneme girilmistir.Ne gerçekten yardima muhtaç kisi,yardim edebilir birini,nede gerçekten yardim edecek kisi gerçek yardima muhtaç kisiyi bulabilir olmustur.Günlük yasantimizda bile artik her köprünün,her merdiven altinin dilenen insanlardan geçilmedigini bilmekteyiz.Kafamizda yanlis yada dogru olan bir ön yargiyardim etmemizi maalesef engellemektedir.Bu ön yargi ise ''bu insan yardima muhtaçmidegil mi? nerden bilebilirim,belkide benden varliklidir kolay para kazanma pesindedir''gibi düsünceden baska birsey degildir.Nitekim insanlarin bu türkolay para kazanmak ugruna kendilerini bile bile sakatladiklarinidabilmekteyiz.Tabi ben bu örnekleri sadece Türkiye için verdim.Bahsedilen yerde durum daha farklidir.O bölgenin insanlarinin gerçekten yardima muhtaç olduklari bir çok arastirmada ispatlanmistir.Burada yardimi sadece paraya baglamak olmaz.''Param yokki nasil yardim edeyim'' düsüncesine siginmak kolaya kaçmaktan baska birsey degildir.Gözümüzde bizim için hiç bir degeriolmayanesyamizin belkide onlar için essiz bir degere sahip olacagi unutulmamalidir.evimizde,isyerimizde,okulumuzda israf ettigimiz basit okadar çok sey varki burada yazmaya kalksam sayfalar yetmez.Ama bunlari baskalarinin yararina kullanmak hiç aklimiza gelmez maalesef.Bu konu hakkinda yazilacak çizilecek çok sey var ama önemli olan icraatin gerçeklesmesidir.Ülkemizde,özellikle ''deniz feneri'' adi altinda yoksullara yardimda bulunan bir dernegin yaptiklarini takdirle karsiliyorum.Bu tür bir uygulamanin o bölgelerdede olmasi yolunda gerek reklem gerek baska yolla insanliga bildirilmesi bile bir yardimdir.

Crazy_OfLu61_
12.05.2005, 22:12
ALLAH (c.c.) herkesin yardimcisi olsun. Bu durumda biz olabilirdik unutmamak lazim.

TURHAN
14.05.2005, 21:48
Dünyada tek basina olmadigimizi görmemiz lazim, dünyevi ve ekonomik islerimizi bir kenara birakip kendimizi bir sorguya cekmemiz gerekiyor.Bize verilen nimetlere sükredip , bize verilen zenginliklerin tadini çikarmamiz gerekiyor.Tadini çikarmak eylemi size garip gelebilir ama tam manasiyla bu.Zenginligimizi paylasmaliyiz, zenginligin tadi budur.Veren el olmak, manevi hazlarin en güzellerinden biri olsa gerek, sheva arkadasimiz güzel bir nokta yakalamis, bu noktadan devam ederek hayatimizin her döneminde ihtiyaci olan insanlara yardim etmeyi bir borç degil, hayatimizi güzellestirecek ve bizi mükemmel insana götürecek bir yol olarak görürsek, hem kendimiz hemde onlar için hayatin anlami bambaska olacak...

saglam
17.05.2005, 00:36
Gülcan ellerine saglik.

Aklima Dogan Cüceloglu'nun pazar sabahlari yaptigi programdaki bir konusmasi geldi. Konu "intihar eden gençler" idi.

Intihar sebepleri "dünyada yapacak birseyleri olmamasi, zevk alamamalari, hedeflerinin olmamasi" idi. Dogan hocanin konuyla ilgili görüsleri etkileyiciydi."Peki sence yapabilecegin bir sey yok mu? Yaradan sana bir ömür vermis, yasamin var, bunu neden Türkiye'nin agaçlandirilmasina ya da sokak çocuklarinin islahina adamiyorsun?" diye alternatifler sunmustu.

Bu tür etkinliklerde rol amak, intiharin esiginde dünyadan umudunu kesmis kisiler için kesinlikle müthis bir yoldur, izlenebilir. Ancak egitimli kisilerin bu tür organizasyonlarda yer almasi gerçekten mükemmel. Fazla sözüm olmadigi için üzgünüm. Gülcan bu pencereden belki de kendi gelecegine yön verirken bakmis bulundu,ancak güzel bir is çikardi. Bize destek olmak kalir.

Dünya üzerinde bir yerlerde spor yapmak isteyen çocuklar varsa onlara yardim elini uzatmak bize çok gelememeli. Bir "futbol topu" sizin için ne ifade ediyorsa, onlar için belki de daha fazlasini ifade etmekte. Unutmayin "Türk" olarak "Türkiye'de" dogmayi biz seçmedik. Elbette ülkemizde de çesitli yardim bekleyen insanlar mevcuttur. Ancak düzenli bir organizasyon çatisi altinda seslerini duyuramadiklarindan kendilerinden bihaberiz, ne yazik! BM'i genel anlamdasamimi görmesem de,bu konuda destekliyorum.

"En ölümsüz yatirim, insana yapilan yatirimdir"

seyyahali
17.05.2005, 21:52
lafla peynir gemisi yürümüyor oradaki insanlari gördükçe bu resimler sanki bir ressamin çizimlerine düsen firça darbeleri gibi yapmacik kalir siz hiç arkanizda sizin ölmenizi bekleyen bir akbabayla dolstiniz mi ben dolastim yere düsen her insana acimasizca saldirip on dakika içinden kemigini birakiyorlar bu yüzden size sunu söyleyebilirim ben bu yüzden iki sene psikolojik tedavi aldim daha sonra isimden istifa edip özel sirkeylerdee çalistim Allah o insanlarin yar ve yardimcisi olsun

saglam
17.05.2005, 23:58
Ali kardesim, bu sözleri bana sarfetmedigini umuyorum. Zira açikça nereyi hedef alip gönderme yaptin, anlamis degilim.
Keza yazimda da gönderme yapilabilecek bir yan yok zaten.

Saygilar

sheva
18.05.2005, 11:21
seyyahali genel olarak oradaki durumun vahametinden bahsetti sanirim yoksa Serkan Bey'in yazisinda gönderme yapilabilecek hiçbr sey yoktu.aksine herkesin laf ürettigi ve benim de ümidimi kaybettigim bir projeye verdigi destekle yeniden çalisma sevki kazanmami sagladi.desteginiz ve yardimlariniz için tesekkür ederim Serkan Bey