PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yamaç paraşütü ile ilgilenenler..

asimetrik
06.05.2009, 01:35
Yamaç paraşütü ile ilgilenen arkadaşlar varsa burada fikirlerimizi paylaşabiliriz.

İlk olarak söylemek istediğim konu ise bordo mavi kanat bulamadım bir türlü:)

zafer6161
06.05.2009, 08:14
abi ya kim cesaret eder paraşüte :D
uzman işi bu, ;)

Halil Atalay
06.05.2009, 09:03
aslında çok güzel bir macera ama şu ana kadar geçekleşdiremedim mamarisde yapmak isdedim ama bir türlü gidemedik

abi sen bu işi nerede yapıyorsun?

EmrahYalçınalp
06.05.2009, 10:31
Valla ben ilgileniyorum. Haftasonu Uzungöl'de olacağım. Cumartesi-Pazar günleri Yamaç Paraşütü şenliği var, eğer hava muhalefeti olmazsa. Eşim daha önce yurtdışında uçmuş, çok keyifli olduğunu söyler hep. Kısmetse ben de bu haftasonu deneyeceğim. İlgilenenlerin aklında olsun.

Nebiye
06.05.2009, 12:59
Eminim çok keyiflidir.
Ama benim ödüm patlar sanırım.Seyretmek bile istemem.
Bir ara Yörük Çadırının olduğu yerden (bölge trafiğin olduğu yer) arabayla geçerken görmüştük havada.Sanırım orda da yapıyorlar.

Bu arada kolay gelsin Emrah,aman dikkat :yattara:

asimetrik
06.05.2009, 15:19
abi ya kim cesaret eder paraşüte :D
uzman işi bu, ;)

Her iş uzmanlık gerektirir. Anneme sorarsan bu internet işini hala büyü sanıyor.

Uzman olmak da eğitimle oluyor. Türk hava kurumu bu eğitimi 10 günde tamamlıyor ve tamamen ücretsiz. Fakat talep çok olduğundan her isteyene hizmet veremiyorlar. Ancak bir çok ilde kulüpler de bu işi ekipmanları da vererek ucuza hallediyor. Ortalama fiyatlar 600 tl, ekipman dahil ve 3 aylık sürelerle başlangıç pilotu eğitimini tamamlıyorlar. Sanıldığının aksine dünyanın en kolay ve en güvenli işlerinden biridir. Yeter ki kurallara uyulsun.

asimetrik
06.05.2009, 15:23
aslında çok güzel bir macera ama şu ana kadar geçekleşdiremedim mamarisde yapmak isdedim ama bir türlü gidemedik

abi sen bu işi nerede yapıyorsun?

İstanbul'lu olmama rağmen Bursa'da yapıyorum. Her hafta İstanbul'dan gelenler var eğitime. Önümüzdeki dönem yeni program başlar. İlgilenirsen bana yaz. İstanbul'da da kulüpler var. Bu Marmaris'teki tandem denen bir tür. Uzman birisi ile uçuyorsun sen de insiyatif olmuyor. Burada ise kendin tek kişilik ekipmanla uçmayı öğreniyorsun.

Hayatta yaptığım en güzel bir kaç şeyden birisi. Pişman olmazsın. Çok da rahat yaparsın.

Gökhan KAN
06.05.2009, 15:26
İstanbul'lu olmama rağmen Bursa'da yapıyorum. Her hafta İstanbul'dan gelenler var eğitime. Önümüzdeki dönem yeni program başlar. İlgilenirsen bana yaz. İstanbul'da da kulüpler var. Bu Marmaris'teki tandem denen bir tür. Uzman birisi ile uçuyorsun sen de insiyatif olmuyor. Burada ise kendin tek kişilik ekipmanla uçmayı öğreniyorsun.

Hayatta yaptığım en güzel bir kaç şeyden birisi. Pişman olmazsın. Çok da rahat yaparsın.
Gürsuda mı yapıyorsun abşi bu işi..Hiç gitmedim ama orda varmış..Yoldan geçerken görüyorum hep 710 m falan yazıyordu galiba...

asimetrik
06.05.2009, 15:27
Valla ben ilgileniyorum. Haftasonu Uzungöl'de olacağım. Cumartesi-Pazar günleri Yamaç Paraşütü şenliği var, eğer hava muhalefeti olmazsa. Eşim daha önce yurtdışında uçmuş, çok keyifli olduğunu söyler hep. Kısmetse ben de bu haftasonu deneyeceğim. İlgilenenlerin aklında olsun.

Dünyanın ev zevkli sporlarından biri. Uzungöl'de olmayı çok istiyorum ama sanırım gelemeyeceğim. Mutlaka dene. Bana fotoğraf veya video gönderirsen sevinirim.Benim de hayalim Trabzon'un herhangi bir yerinde bordo mavi bir kanat ile uçabilmek. Uzungöl'de uçabilmekte eşsiz bir keyif olmalı..

asimetrik
06.05.2009, 15:28
Gürsuda mı yapıyorsun abşi bu işi..Hiç gitmedim ama orda varmış..Yoldan geçerken görüyorum hep 710 m falan yazıyordu galiba...

Evet. Gürsu'da ben de eğitime devam ediyorum. Bu kış ara verdik çeşitli nedenlerden. Tekrar başlayacağız bu yaz.

Seda
06.05.2009, 15:30
Yamac parasütünden daha zevkli bungee jumping arkadaslar :)
Viyana'ya gelmeyi düsünenlere tavsiye edebilecegim cok güzel bir kilise var :D

Gökhan KAN
06.05.2009, 15:32
Tehlikesi varmı bu işin..Her türlü önlem alınmış mi ? Rüzgarın ters esmesi falan çok mu kötü bişey...

asimetrik
06.05.2009, 15:40
Tehlikesi varmı bu işin..Her türlü önlem giderilimiş mi ? Rüzgarın ters esmesi falan çok mu kötü bişey...

Gökhan bilinmezi yok. Kuralları belli. Uyarsan sorun yok. Aynı trafik kuralları gibi. Rüzgar , hava muhalefeti gibi şeyler önceden olduğu gibi kalkış öncesi de belirleniyor. Uygunsuz hava kaşullarını , kalkış alanının durumu, inişi alanının durumu gibi şeyler zaten ölçülüyor. Donanım kontrolleri vs.. Her şey kontrol altında. Tek sorun her şeyde olduğu gibi insan psikolojisi. En basit deyimle kurallara uyarsan şehirde gezmekten daha güvenli , "gaza gelmeye müsaitsen" de uzak durman gereken, yani disiplin gerektiren bir spor.

Dilersen Gürsu'ya giderken, hatta bazen Özlüce'de yerde çalışıyorum, haber veririm, müsaitsen gelir izlersin.

asimetrik
06.05.2009, 15:42

Seda, o daha kısa sürede daha çok adrenalin yapıyor. Bana fazla :)

Gökhan KAN
06.05.2009, 15:45
Gökhan bilinmezi yok. Kuralları belli. Uyarsan sorun yok. Aynı trafik kuralları gibi. Rüzgar , hava muhalefeti gibi şeyler önceden olduğu gibi kalkış öncesi de belirleniyor. Uygunsuz hava kaşullarını , kalkış alanının durumu, inişi alanının durumu gibi şeyler zaten ölçülüyor. Donanım kontrolleri vs.. Her şey kontrol altında. Tek sorun her şeyde olduğu gibi insan psikolojisi. En basit deyimle kurallara uyarsan şehirde gezmekten daha güvenli , "gaza gelmeye müsaitsen" de uzak durman gereken, yani disiplin gerektiren bir spor.

Dilersen Gürsu'ya giderken, hatta bazen Özlüce'de yerde çalışıyorum, haber veririm, müsaitsen gelir izlersin.
İnşallah bir gün olur abi izleme fırsatını bulurum..Ne bileyim yere 50 m kala rüzgarın ters esmesi sonucu .....gerisi malum haberlerde çok duydum ondan sordum..

EmrahYalçınalp
06.05.2009, 16:10
Dünyanın ev zevkli sporlarından biri. Uzungöl'de olmayı çok istiyorum ama sanırım gelemeyeceğim. Mutlaka dene. Bana fotoğraf veya video gönderirsen sevinirim.Benim de hayalim Trabzon'un herhangi bir yerinde bordo mavi bir kanat ile uçabilmek. Uzungöl'de uçabilmekte eşsiz bir keyif olmalı..
3 hafta önce kasığımdan bir ameliyat geçirdim. Aslında ufak ufak ağırlık çalışmaya bile başladım ama özellikle iniş sırasında karın içi basıncın artabileceğini düşünerek bu akşam hekimle görüşeceğim. Fıtık operasyonuydu, genelde ilk 90 gün aktif spor önerilmiyor. Bakalım artık. Eğer bir sorun olmayacağını söylerse kimse beni tutamaz. Sanırım "yapma" derse de kimse beni tutamaz :) Her durumda kısmetse haftasonu Uzungöl'de olacağım. Fotoğrafları paylaşırım burada.

Bungee dünyanın en saçma sapan işi ve kesinlikle tavsiye etmem. Ben yurtdışında yapmıştım, 40 dolar ödemiştim ve kuleye çıkmıştım. O zaman kilom daha fazlaydı tabi. Bu ekstra yükseklik demekti. Ben ilk yüksekliği görünce de vazgeçmiştim ama yükselince kesinlikle vazgeçmiştim :) Adam "herkes vazgeçer, atla "dedi. İstersen iteyim diye de ekledi. Ben hayır dedim ama, tabi benim konsantrasyonumu bekleyen kim. İtti beni, iterken de "eyvah koptu sanırım" dedi, şerefsiz :) Sonra, ben düşerken "sorarım lan sana" diyorum ama, nereye soruyorsun, eğer koptuysa... :) Derken serbest düşüş bitti, ip gerilmeye başladı. Ben o sırada "sanırım bu iple ayağımın birleştiği bir yerde kopma var" diye düşünmeye başladım. Güya yukarı çıkıyorken uzanıp ayaklarımın orda ipi tutacağım ve kopma riskini yok edeceğim... Bunu yaparken salınım yaptı ip, en az 15-20 metre sağa sola sallanmaya başladım. Aşağıdaki ağı gördüm bir ara... Bir bardağa dalacak fil gibi hissettim kendimi. Avuç kadar bir ağ, minicik bir nokta aşağıda :) O gerilme, düşüş ve çıkış sanırım 1 dakka falan sürüyor ama, bana yüz yıl geldi. Her seferinde inanılmaz bir gerilme hissi, "haydiiii, yine başlıyoruz" dedirten bir çıkış ve düşüş dizgesi... Hasılı, dangalak bana şaka yapmış, kopma falan yokmuş. Hala kendisini sık sık anarım :D Kesinlikle yapmayın, saçmalıktan başka birşey değil.

Seda
06.05.2009, 17:01
Seda, o daha kısa sürede daha çok adrenalin yapıyor. Bana fazla :)
Kesinlikle denemek lazim abi :)

Bungee dünyanın en saçma sapan işi ve kesinlikle tavsiye etmem. Ben yurtdışında yapmıştım, 40 dolar ödemiştim ve kuleye çıkmıştım. O zaman kilom daha fazlaydı tabi. Bu ekstra yükseklik demekti. Ben ilk yüksekliği görünce de vazgeçmiştim ama yükselince kesinlikle vazgeçmiştim :) Adam "herkes vazgeçer, atla "dedi. İstersen iteyim diye de ekledi. Ben hayır dedim ama, tabi benim konsantrasyonumu bekleyen kim. İtti beni, iterken de "eyvah koptu sanırım" dedi, şerefsiz :) Sonra, ben düşerken "sorarım lan sana" diyorum ama, nereye soruyorsun, eğer koptuysa... Derken serbest düşüş bitti, ip gerilmeye başladı. Ben o sırada "sanırım bu iple ayağımın birleştiği bir yerde kopma var" diye düşünmeye başladım. Güya yukarı çıkıyorken uzanıp ayaklarımın orda ipi tutacağım ve kopma riskini yok edeceğim... Bunu yaparken salınım yaptı ip, en az 15-20 metre sağa sola sallanmaya başladım. Aşağıdaki ağı gördüm bir ara... Bir bardağa dalacak fil gibi hissettim kendimi. Avuç kadar bir ağ, minicik bir nokta aşağıda :) O gerilme, düşüş ve çıkış sanırım 1 dakka falan sürüyor ama, bana yüz yıl geldi. Her seferinde inanılmaz bir gerilme hissi, "haydiiii, yine başlıyoruz" dedirten bir çıkış ve düşüş dizgesi... Hasılı, dangalak bana şaka yapmış, kopma falan yokmuş. Hala kendisini sık sık anarım :D Kesinlikle yapmayın, saçmalıktan başka birşey değil.
Biraz esek sakasi olmus vallahi ama arkadaslarin seni dinlemelerini tavsiye etmiyorum :p Sacmalik degil kesinlikle, adrenalin arayanlara birebir.. Solugunuzu kesiyor adeta, hayatinizi bir film seridi gibi gözünüzün önünden geciriyorsunuz.. Ölümle kalim arasindaki cizgi derler ya - ölümle kalim arasindaki ip iste..
Gerci herkeste o kadar yürek yoktur herhalde ama bu olayin önceden erkeklige ilk adim olarak görüldügünü unutmayalim :) Ayrica simdiki modern malzemeler yerine de ayaklara sarmasik baglanarak bambu kulelerinden atlaniyordu :)
Sen 40 dolara iyi atlamissin, 130'dan basliyor burda :)

28 Hazirandan itibaren basliyor Viyana'da yine.. 152m(!)'den atlaniyor (ki normali 30-50 arasinda), yaklasik 90 km/h hiza ulasiliyor.. 38 metre düstükten sonra yavaslamaya basliyor ve yere yaklasik 20 metre kadar da yaklasiliyor.. Mükemmel bir olay..

Külünkoğlu
06.05.2009, 17:16
Bizim bir abimiz bu yamaç paraşütünün delisi. :) Bir ara da bir adamla papaz olmuşlardı Babadağ'dan atlayıp yere konulan yere kaktüs ekmişti adam. :) sonra ne yaptılar bir bilmiyorum ya adamı yada kaktüsleri hallettiler. :)

TAHSİN 61
06.05.2009, 17:36
3 hafta önce kasığımdan bir ameliyat geçirdim. Aslında ufak ufak ağırlık çalışmaya bile başladım ama özellikle iniş sırasında karın içi basıncın artabileceğini düşünerek bu akşam hekimle görüşeceğim. Fıtık operasyonuydu, genelde ilk 90 gün aktif spor önerilmiyor. Bakalım artık. Eğer bir sorun olmayacağını söylerse kimse beni tutamaz. Sanırım "yapma" derse de kimse beni tutamaz :) Her durumda kısmetse haftasonu Uzungöl'de olacağım. Fotoğrafları paylaşırım burada.

Bungee dünyanın en saçma sapan işi ve kesinlikle tavsiye etmem. Ben yurtdışında yapmıştım, 40 dolar ödemiştim ve kuleye çıkmıştım. O zaman kilom daha fazlaydı tabi. Bu ekstra yükseklik demekti. Ben ilk yüksekliği görünce de vazgeçmiştim ama yükselince kesinlikle vazgeçmiştim :) Adam "herkes vazgeçer, atla "dedi. İstersen iteyim diye de ekledi. Ben hayır dedim ama, tabi benim konsantrasyonumu bekleyen kim. İtti beni, iterken de "eyvah koptu sanırım" dedi, şerefsiz :) Sonra, ben düşerken "sorarım lan sana" diyorum ama, nereye soruyorsun, eğer koptuysa... :) Derken serbest düşüş bitti, ip gerilmeye başladı. Ben o sırada "sanırım bu iple ayağımın birleştiği bir yerde kopma var" diye düşünmeye başladım. Güya yukarı çıkıyorken uzanıp ayaklarımın orda ipi tutacağım ve kopma riskini yok edeceğim... Bunu yaparken salınım yaptı ip, en az 15-20 metre sağa sola sallanmaya başladım. Aşağıdaki ağı gördüm bir ara... Bir bardağa dalacak fil gibi hissettim kendimi. Avuç kadar bir ağ, minicik bir nokta aşağıda :) O gerilme, düşüş ve çıkış sanırım 1 dakka falan sürüyor ama, bana yüz yıl geldi. Her seferinde inanılmaz bir gerilme hissi, "haydiiii, yine başlıyoruz" dedirten bir çıkış ve düşüş dizgesi... Hasılı, dangalak bana şaka yapmış, kopma falan yokmuş. Hala kendisini sık sık anarım :D Kesinlikle yapmayın, saçmalıktan başka birşey değil.

Antalya'da bir köprü üzerinde yapıyolardı. Sanırım bende yapmak istemem ama isterim :D Daha Gondola binemiyorum :D

Onur Şeref
06.05.2009, 17:38
Bungee Jumping ve yamak paraşütünden pek hoşlanmam.Benim için en eğlenceli olan şey bir köprüden aşağıdaki suya atlamak.:) Çok eğlenceli bir şey.

asimetrik
09.05.2009, 03:05
Bizim bir abimiz bu yamaç paraşütünün delisi. :) Bir ara da bir adamla papaz olmuşlardı Babadağ'dan atlayıp yere konulan yere kaktüs ekmişti adam. :) sonra ne yaptılar bir bilmiyorum ya adamı yada kaktüsleri hallettiler. :)

Bmn'den mi abimiz?

OYılmaz
09.05.2009, 11:17
Hayatta en çok yapmak istediğim şeylerin başında Helikopterden paraşütle atlamak geliyor :)

http://static.guncel.net/archive/4197/1ayePdzNi2W.jpg

Great White
09.05.2009, 11:19
Şu yamaç paraşütünü pilot olarak kullananları gayet doğal bir şekilde anlıyorum da pilotun arkasında kurbanlık koyun gibi binici olarak takılan tiplerdeki cesarete bir anlam veremiyorum açıkçası:)

O önündeki pilotun tecrübesine mi, verdiğin paraya mı, ani bir ters rüzgar yemeyeceğine mi, herhangi bir sis ya da başka bir hava muhalefetiyle karşılaşmayacağına mı, yoksa şansına mı güvenir bilmem:S

Açıkçası ben ne halt kullanırsam kullanayım tamamen benim kontrolümde olmalı. Beni bozar bu iş:))

Hayatta en çok yapmak istediğim şeylerin başında Helikopterden paraşütle atlamak geliyor :)

Yamaç paraşütüyle deneme de;)

OYılmaz
09.05.2009, 11:30
Yamaç paraşütüyle deneme de;)

Kafaya koydum yapacağım Tvde izlemiştim acayip zevkli içimdeki maceracı ruhu dışa yansıtmak istiyorum 2. sırada jumping var :)

Great White
09.05.2009, 11:33
Yamaç paraşütü ve helikopter:eek:

Seni sevgiyle anarız artık buralarda..

Remzi
09.05.2009, 11:42
Evet. Gürsu'da ben de eğitime devam ediyorum. Bu kış ara verdik çeşitli nedenlerden. Tekrar başlayacağız bu yaz.

Gürsu bize çok yakın.. Dışkaya'da yapıyor olmanız lazım yamaç paraşütünü:)

asimetrik
09.05.2009, 13:50

http://static.guncel.net/archive/4197/1ayePdzNi2W.jpg
Eğer istersen Kuşadası'nda (Selçuk havaalanından) uçaktan yapılıyor bu. Fiyat 600 tl. tandem olarak, yani tecrübeli bir pilota bağlı olarak yapılıyor. Sanırım 3000 mt ve üstü mesafelerden oluyor.Bir süre serbest düşüşten sonra paraşütü açıyor pilot.
İlgilenirsen ayrıntılı bilgi gönderirim.

asimetrik
11.05.2009, 21:46

Emrah, haftasonu nasıl geçti? Biraz anlatırsan sevinirim. Fotoğraflarını bekliyorum..

EmrahYalçınalp
11.05.2009, 22:10
Fotoğraflar okuldaki bilgisayarda, yarın unutmam ve koyarım diye umuyorum. Uzungöl ile kontrast, güzel karelerdi...
Aslında hava muhalefeti nedeniyle tam da gerçekleştirildiği söylenemez etkinliğin. Eğer geleneksel hale getirilmek isteniyorsa biraz daha kaydırılmalı.

Sabah paraşütçüler kendi gösterilerini yaptılar. Öğleden sonra amatörler ve tandem uçacaklar için ayrılmıştı ama hava bozduğu için risk almamak adına iptal edildi. Bana da yine karlı Alpin zirveleri ve nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan ve 20 sene gezseniz bir kere bile görememe ihtimalinizin yüksek olduğu Kafkas Horozu'na 10 m yaklaşıp fotoğraf çekebilmenin güzelliği kaldı. Renkli paraşütlerle, Alpin bitkilerle, kalınlığı metreleri bulan karla ve tabi ki Kafkas Horozu ile oldukça yorucu ama güzel bir gündü.

EmrahYalçınalp
12.05.2009, 09:34
http://www.mypicx.com/05122009/Uzungol/

asimetrik
13.05.2009, 00:15
http://www.mypicx.com/05122009/Uzungol/
Emrah, resimler için çok teşkkürler..
Kıskandım:)

Halil Atalay
11.06.2009, 14:51
ne oldu bu paraşüt işi?

asimetrik
23.06.2009, 21:52
ne oldu bu paraşüt işi?

Araya çok gündem girdi:)
İlgilileri bekliyoruz..

Sinan SARI
23.06.2009, 23:37
Eğer istersen Kuşadası'nda (Selçuk havaalanından) uçaktan yapılıyor bu. Fiyat 600 tl. tandem olarak, yani tecrübeli bir pilota bağlı olarak yapılıyor. Sanırım 3000 mt ve üstü mesafelerden oluyor.Bir süre serbest düşüşten sonra paraşütü açıyor pilot.
İlgilenirsen ayrıntılı bilgi gönderirim.

:)Abi tam üstüne bastın. Bizde bu işi İzmirden Ünalla konuşuyorduk.Acaba nasıl bilgi alabiliriz diye. Eh artık bizide ilgilendirirsen seviniriz.
Ya da yat gezisinde bol bol muhabbetini yaparız.

asimetrik
24.06.2009, 00:13
Önümüzdeki günlerde, gerekli bilgileri ve telefon numaralarını yazacağım.