PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Uzun Vadeli İstikrar mı? Kısa Vadeli Şampiyonluk mu?

Sayfa : [1] 2

Great White
04.05.2009, 12:37
Yıllardır tartışılan bir meseledir bu..

Kimileri 25 yıldır şampiyon olamayışımızı gerek Yönetim, gerekse teknik direktör makamlarında sağlanamayan istikrarsızlığa bağlarken bazı taraftar kesimiyse bu sorunun kaynağını yeterli teknik ve futbolcu kadrolarının sağlanamayışlarında görüyor. Mesela ben..

Tabii ki teorik olarak baktığımızda istikrar çok önemli bir kavram. Hem Yönetim hem de teknik kadro bazında sağlanacak istikrarlı bir idare şekli illa ki bazı taşları zamanla yerine oturtacaktır..

Ancak şunu da kabul edelim ki Türkiye Ligi' nde şampiyon olabilmek için öyle çok da gösterişli istikrar destanları yazmaya gerek yok. Bunu Üç İstanbul kulübü her sene adeta gözümüzün içine soka soka ispatlıyorlar maalesef..

En basit örneğinden Gerets ve Lucescu, ayaklarının tozuyla geldikleri kulüplerinde, hem de ilk sezonlarında rekor puanlarla şampiyon oldukları gibi, geçen sezon GS iki başkan ve 3 teknik direktör eskiterek bile mutlu sona ulaşabilmişti..

Mesela bu sezon bile hiç de göz doyurucu bir futbol oynamamamıza ve yepyeni bir kadroyla mücadele etmemize rağmen biraz da hakemler tarafından doğranmasak ve Ersun Hoca' nın bazı inatları da olmasaydı daha ilk sezonumuzda bir destan yazabilmemiz son derece mümkündü..

Bu da kimbilir sözümona istikrarsızlığın başarısı sayılacaktı belki de..

Demem o ki, 25 senedir şampiyonluk bekleyen ve bir çok taraftarının şampiyonluk dahi göremediği bir camianın karşısına çıkıp "Bizim hedefimiz uzun vadede başarılı olmaktır. Bize birkaç yıl sabır gösterin" demek çözüm olmadığı gibi herhangi bir istikrar beklentisini de boşa çıkarmaktadır..

Önümüzdeki sezon da dahil olmak üzere her sezona direkt olarak "Şampiyonluk" parolasıyla başlamak camiayı zinde tutacak ve şampiyon olunmasa bile beklenti ve heyecanı zirveye tırmandıracaktır..

Sonuçta bize acilinden bir şekilde şampiyonluk lazım. Bu başarı bir tesadüfle de olsa, mükemmel bir futbol gösterisiyle de gelse farketmez.

Bu durum olası bir baskıyı getirecekse varsın getirsin. Zaten şampiyonluk, bu türden sözde baskı eğilimlerine metanet gösterebilecek kapasitedeki kadrolar ile kazanılabilir ancak. Eğer bir nevi baskı söz konusu olacaksa 3-5 yılık uzun vadeli istikrar vaadleri, o baskıyı daha da uzatacak ve çok daha büyütecektir zaten düz mantıkla bakacak olursak..

Yıllardır büyüklüğümüzü dillerine dolayarak tartışanlara, başarılarımızın futbolun evrilmediği dönemlerden ibaret olduğunu anlatanlara, artık sıradan bir Anadolu takımı hüviyetine büründüğümüzü göstermeye çalışan zihniyete karşı bu şart..

Bunu başarabilmek için de öncelikle teknik adam ve futbolcu kadrosunda kaliteyi şimdikinden biraz daha öteye çekmek, kadro derinliğini sağlamak ve şahsi becerileri yüksek oyuncuların çoğunlukta olduğu bir kadro yapısının sağlanması gerekiyor..

İşte o zaman sırtımızda yıllardır kamburlaşan bu yükten kurtulabiliriz.

Önce o yükü ve kamburu üzerimizden bir şekilde atalım, sonrasında yaparız "Uzun vadeli istikrar" planlarını..

Erdal
04.05.2009, 12:46
Sanat sanat içinmidir sanat insan içinmidir gibi oldu...Ben hep kararsızım bu konuda :)...Sanat da lazım insan da...Kabul politik oldu :)

Onur Akyüz
04.05.2009, 12:47
biran önce şampiyon olmamız lazım:D

Çetin
04.05.2009, 12:48
Ne istikrar mı?

"tiz başı kesile"

bizim toplum olarak kendimize bile sabrımız yokken, başka şeylere nasıl sabredeceğimiz konusunda derin bir düşünce boşluğu yaşamaktayım :)

yasin6167
04.05.2009, 12:49
ben ılk once o duyguyu yasama taraftarıyım sonra ıstıkrar...

Great White
04.05.2009, 12:50
Sanat sanat içinmidir sanat insan içinmidir gibi oldu...Ben hep kararsızım bu konuda :)...Sanat da lazım insan da...Kabul politik oldu :)

Eyvallah baba..

Evet biraz öyle bir ikilem mevcut, farkındayım:)

Ama böylesine önemli gördüğüm bir mevzuu hakkında ciddi ciddi görüşlerini beklerdim yani..

Polemik yok.. Söz;)

Rasim YILMAZ
04.05.2009, 12:52
2 bilemedin 3 seneyi geçmeyecek bir bekleme süresi ile şampiyonluk kabulümdür.
Şimdi Soner uzun süreli dediğin ne kadar uzun?

Tabiki babam kadar beklemek istemem..
Şaka bir yana Ersun Hoca ile bunu başarabilirdik , erken davrandık gibime geliyor hala...

UtopyaTs
04.05.2009, 12:53
Bence istikrar.Teşke Ersun Yanalla devam edip istikararı yakalasaydık.O zaman seneye daha umutlu girecektim.Ama şimdi herşey baştan başlıyacak.Umarım iyi oluur.Gökhan'la Umut o buldugu pozisyonların yarısını atsaydı kimse Ersun Yanal'ı tartışmayacaktı.Büyük takımın forvetiysen atıcaksın arkadaş.Atamayınca ne oldu Ersun Yanal suçlu olduu oyle şeeyy yook.

Muhammet
04.05.2009, 12:54
Evet, doğrudur bize en acilinden bir şampiyonluk şart.

İstikrar da lazımdır, evet.

Bu konuda baya kararsızım ben. O yüzden işi şu kısmına bakıyorum: Bu ligde öyle aman aman bir istikrar sağlamadan şampiyon oluyor yıllardır İstanbul takımları. Peki bu şampiyonluklarını kazandıkları kadroların, teknik heyetin ve yönetimin aşağı yukarı belli bir kalitesi olmuyor mu? Oluyor. Ben genel olarak kalite diyorum bu iş için.

Şimdi geçen sene Aymanlar'la, bir tek adam akıllı forvet Umut'la, defansta Erdinç'le Tolga'yla kimse şampiyon olabileceğimize inanmamıştır.

2006 - 2007 sezonuna başlarken Marcelinho'lu kadromuz gayet iyiydi. Lazarinho ve Zd yedi bitirdi o seneyi.

NA yönetimini hepimiz hatırlıyoruz.

Bize acil bir şampiyonluk lazım da bunun için işin her alanında azami bir kalite lazım. Yönetimde, kulubede ve sahada. Ne yazık ki o kalitenin üçünü bir arada nadiren gören bir klubüz. Bırak üçünü herhangi ikisini bile nadiren görüyoruz.

Great White
04.05.2009, 12:58
2 bilemedin 3 seneyi geçmeyecek bir bekleme süresi ile şampiyonluk kabulümdür.
Şimdi Soner uzun süreli dediğin ne kadar uzun?

Uzun vade derken zaten 3-5 senelik planlardan bahsediyorum Rasim:)

Allah aşkına, 3-5 sene bekledikten sonra şampiyon olabileceğimizin yazılı bir kanıtı olsa ben 10 yıl da beklemeye razıyım ama o da yok ki..

Muhammet,

Öyle güzel özetlemişsin ki keşke benim o uzun yazı yerine seninkini alsak yukarıya :ok

Mollasalihoğlu
04.05.2009, 12:58
Madem istikrar sağlayamıyoruz kısa vadeli şampiyonluk diyorum..

Amma velakin kısa vadede şampiyonluk için harcanacak paralar, başarısızlık durumunda yüksek oranda heba olacaktır.. Bizim mali yapımız İstanbul takımları gibi bunu kaldırabilecek mi?

Bekir
04.05.2009, 13:00
once sampiyonluk sonra istikrarr

Erdal
04.05.2009, 13:01
Soner bu forum olmasaydı ben Trabzonspor'dan şampiyonluk falan değil sadece "duruş" beklerdim....İçiniz zaman içinde dolduruyoruz bunun...

Ancak bilhassa Trabzon'lu olmayan Trabzonsporlular için bedeli ne ise ödenerek şampiyonluk diyorum. Bir nev-i olağanüstü hal uygulaması yani...

Muhammet
04.05.2009, 13:02
Eyvallah Soner Abi.

Bu 3 noktada kalite diyoruz ve asıl sorun bu. Biz bu üçünü beraber bulamıyoruz. Nadiren işte. Bulsak da başarılı olamazsak diyelim, gireceğimiz mali bir kriz olur. Toparlanma süreci İstanbul takımlarının toparlanma sürecinden baya baya fazla olur. Maddi manevi olarak. Onlar gibi lisanslı ürün desteği olmuyor bizim klupte. Taraftarları sayesinde kasalarına baya bir para giriyor. Bir de bizim taraftarla onların taraftarı farklı. Biz bir kaybetmeye başladık mı yıkıyoruz bütün herşeyi. Onların krizleri günlük oluyor..

Great White
04.05.2009, 13:06
Ancak bilhassa Trabzon'lu olmayan Trabzonsporlular için bedeli ne ise ödenerek şampiyonluk diyorum. Bir nev-i olağanüstü hal uygulaması yani...

Burası çok önemli işte..

Keşke aklıma gelseymiş de onu da ekleseymişim yazıma..

Bu arada "Kısa vadede şampiyonluk" derken sadece astronomik yıldız oyuncu transferlerinden bahsetmiyorum; yanlış anlaşılmasın..

Jun, astronomik bir transferdi ama Yattara değildi mesela;)

OLCAY ÇAKIR
04.05.2009, 13:07
Bizi kasan da bu zaten.

Şampiyon olalımda...

Hayır..

Olmazsa olmaz değil.
Onsuzda yaşayabileceğimizi 25 yıldır ispat ettik..

İyi oyuncular,iyi bir takım...

Sonucu nereye varırsa artık...

Rasim YILMAZ
04.05.2009, 13:09
O zaman Muhammet'in yazısınıda göz önüne alarak ;

Bu kadro 4 takviye ile dahada taş gibi olur mu? Bence olur...
Üzülsemde hata da olsa giden gitmiş mi dir? Gitmiştir.

Sadri Başkan'a büyük bir iş düşüyor mu yine? Düşüyor..

Halilhodzic , Lekeens , Şenol Hoca ve adı geçen yerli yeni jenerasyon isimler dışında (ki ilk 3 sırada ismi geçen ve ismi geçmeyen Giray Bulak kesinlikle olmamalı) (adını tartışmama gibi bir şansımız yok gerçide:) ) adını kentçe az tartışabileceğimiz , zeki dürüst ve disiplinli bir yabancı hoca geldiğinde , acil şampiyonluk bekleyenler kervanına katılacağım... :) Birde yanarım yanarım Ersun Hoca gibi elemeli turnuva ustası bir Hoca ile hiç avrupa macerası yaşayamadığımıza yanarım:)

Ahmet Kuru
Ben gelecek için umutluyum...
Bu takım bu kadro gelecek 5 yıl bu lige damga vurmaması için hiçbir sebep yok...
Kısa vadeli şampiyonluk mu Uzun süreli istikrar mı bilmem...
Büyüklerim daha iyi bilirler:)

Gökhan Süleymanoğlu
ben futboldan anlamam arkadas ben taraftarım sadece taraftar şampiyon olalım gerisi hep boştur bize lazım olan tek sey sampiyonluk yok guzel futbolmus ıstıkrarmıs ben anlamam dedım ya arkadas ben futboldanda anlamam anlamam mı lazım yoksa içimde trabzonspor sevgısı olması için?bence boyle bıseye gerek yok varsa yoksa şampiyonluk...

Hüseyin Kurt
04.05.2009, 13:14
Bence biran önce şampiyon olup şu 25 sene içimizde birikenleri,sevinçleri,çığlıkları,coşkuları dışarıya atalım,yaşayalım.
Sonra istikrar için 3-5 sene beklerim ben.

Artık sonrasında da çocuklara Trabzonsporluluğu aşılarız ve de Trabzonlu olmayan Trabzonsporluların da sayısını artırırız.
Çocukları Trabzonsporlu yapmaya çalışıyorum çalışıyorum ama biyerde tıkanıyorum.
Onlara geçerli argüman sunmak lazım,ellerine şampiyon takımın kadrosununun posterlerini ve formalarını vermek lazım artık.

MeNdaKkaDukKa
04.05.2009, 13:14
Bir Şampıyonluk göreyim 25 değil 30 sene beklemeye razıyım...
Yeterince açıklayıcı olmuştur umarım.

OLCAY ÇAKIR
04.05.2009, 13:15
Jester;Şu sayfaya bu kadar satırı dökmenin manası ne?

Kaya
04.05.2009, 13:18
İstikrar kavramının 3 İstanbul takımına bakarak değerlendirilmesinin sağlıklı olmayacağını düşünüyorum...

Sahadaki futbol ve hoca açısında bir istikrar yakalamasalarda; gerek medya gerekse federasyon tarafından istikrarlı bir şekilde korunmaktadırlar.

Aslında biz Türkiye'de olmayan bir şeyi istiyoruz; doğru mu yanlış mı; bilinmez... Çünkü hiç denenmedi ya da denenemedi...

:)

İslam Sezer
04.05.2009, 13:19
sözde değil özde birlik ve beraberliği yakalayan bir kadro 1 veya 2 senede şampiyonluğa ulaşabilir.

özellikle zekası az,kültürü zayıf,hırsı ve sabrı olmayan bir kadro ise yıllarca şampiyon olamaz.

kadroda mutlaka hakan şükür tarzı bir tesbihin başı misali imame şart.o olmaz ise tüm boncuklar ilk sarsıntıda dağılıyor.

ayrıca ben, suskun,küskün,kırgın hocalar ile bu işin başarılabileceğine inanmıyorum.

kızıyoruz ama artık istanbulun tahtını yıkmak istiyorsak ayakta sağlam kalabilecek, kendini bir şekilde yönetime ve taraftara kabullendirmiş ve yenilgiye tahammülü olmayan(kızsakta bülent uygun gibi-ancak o birtek fb yenilgilerini kabulleniyor,bundan dolayı bize olmaz) bir hoca ve futbolcu kadroları gerekiyor.bu ekipi oluşturmak için istikrarlı bir yönetime ihtiyaç var.
--
yönetimde istikrara evet,
yetersiz futbolcularda ve hocada ısrara ise hayır diyorum.ancak kurunun yanında yaşta yanmamalı tüm ekip bir anda dağıtılmamalıdır.kaliteden vazgeçmeden sabırla takviye ile mevcut kadro bu ülkede şampiyon olabilir.bu sene biz bunu ispat ettik.
herkese evinizdeki denizli,konya ve ibb maçlarını kazansaydınız şampiyondunuz dedirtebildiysek bu en büyük ispattır.

Mehmet Fatih Yavuz
04.05.2009, 13:22
Cebinizde istanbul takımları kadar para, arkanızda onlarınki kadar devlet v medya desteği, ve hatta hukuk desteği varsa buyrun kısa vadeli şampiyonluk peşinde koşalım.

Ne paramız yeter bu savaşı vermeye, ne de lobimiz.

Uzun vadede planlama yapmadan gireceğimiz her macera, hem takımın finans dengesine, hem de sonraki seneki başarı hanesine eksi olarak yazılacaktır.

Great White
04.05.2009, 13:23
Bizi kasan da bu zaten.

Şampiyon olalımda...

Hayır..

Olmazsa olmaz değil.
Onsuzda yaşayabileceğimizi 25 yıldır ispat ettik..

İyi oyuncular,iyi bir takım...

Sonucu nereye varırsa artık...

Baba iyi güzel diyorsun da, sen ben bir şekilde idare ediyoruz, eyvallah..

Peki ebeveynleri fanatik TS li olmasa kaç tane taze taraftar ekleniyor ki camiaya?

Açıkçası onları pek de ilgilendirmiyor öyle msa başında yapılan uzun vadeli geliştirme planları..

Bunu da bir soruşturmak gerek..

Bu gidişle "marjinal bir kesimin yöresel büyüğü" olarak kalacağız korkusu var bende açıkçası..

Bu arada şu Ahmet Ağaoğlu kadar "Ne şiş yansın ne kebap" havasında boş konuşan başka bir adam görmedim ben daha..

Bir yandan istikrar naraları atıp diğer yandan da Sadri Başkan' a Ersun Yanal' ın gönderilmesi üzerinden şakşak çekmiş gene:)

Erdal DİLEK
04.05.2009, 13:24
ikiside......

OLCAY ÇAKIR
04.05.2009, 13:24
Kaya katılıyorum.
**
Ve şunu söylüyorum bende ilave niyetine;
İstikrar denen şey sadece şampiyonluk getirmiyor.
Avrupaya açılmayı getiriyor.
Avrupada ilk maçlarda madara olmamayı da getiriyor.
Başarılı duruş gelenekselleşiyor.
Alışkalığımız oluyor.
Sürekli yenileniyorsun.
Futbolcu satmayı,almayı da öğreniyorsun.
Kurumsallaşıyorsun.

Her alanda kazanıyorsun.
Ülken kazanıyor.
Ülkeni daha çok sevmenin ana kriterini elde ediyorsun.
Ona faydalı oluyorsun yahu:)

İstikrar kavramının 3 İstanbul takımına bakarak değerlendirilmesinin sağlıklı olmayacağını düşünüyorum...

Sahadaki futbol ve hoca açısında bir istikrar yakalamasalarda; gerek medya gerekse federasyon tarafından istikrarlı bir şekilde korunmaktadırlar.

Aslında biz Türkiye'de olmayan bir şeyi istiyoruz; doğru mu yanlış mı; bilinmez... Çünkü hiç denenmedi ya da denenemedi...

magicyattara
04.05.2009, 13:25
Şunu savunmuşumdur hep;

Futbolun Endüstriye dönüştüğü günümüzde,şampiyonluklar kadar üst sıralar da değerlidir.
Takımımızın milyonlarca taraftarı var.
Beklenti hep şampiyonluk üstüne kurulmuş.Şampiyon olamayıp dağıttığımız gül gibi kadrolarımız oldu.
Bu gün keşke o kadroları elimizde tutabilseydik diyoruz.96 kadrosunun peşinden bayrağı 2003 kadrosuna devredemedik.
İstikrar burada lazımdı bize.
Şimdiye kadar başaramadık.

SDanışmaz
04.05.2009, 13:28
Soner Abi kadromuz ne kadar kaliteli olursa olsun, biz acilen şampiyon olamazsak çok daha yönetim ve TD. değiştiririz.

Durumumuz öyle bir hale geldi ki şampiyonluktan bahsetmeyen yönetimi, teknik direktörü, oyuncuyu kabullenemez hale geldik. -Bence doğru :p-

Yıllarca istikrar istikrar deyip durduk, peki uygulayabildik mi? Cevabı çok net...

Yanlız benim bir tespitim var, yeni nesil hem kadro olarak hemde teknik direktör olarak istikrardan yana... Şampiyonluk görmüş nesil ise kendi dönemleriyle kıyaslayıp hemen teknik direktörü istifaya davet ediyorlar... Yeni nesil baskı kuracak mevkilee henüz ulaşamadıklarından bizden bir önceki nesilin baskısı hep sonuçlanıyor...

OLCAY ÇAKIR
04.05.2009, 13:28
Elbette olabiliyorsan ol.
Buna itiraz edenmi var?
Ama olmayıncada yıkılma.:)
Baba iyi güzel diyorsun da, sen ben bir şekilde idare ediyoruz, eyvallah..

Peki ebeveynleri fanatik TS li olmasa kaç tane taze taraftar ekleniyor ki camiaya?

Açıkçası onları pek de ilgilendirmiyor öyle msa başında yapılan uzun vadeli geliştirme planları..

Bunu da bir soruşturmak gerek..

Bu gidişle "marjinal bir kesimin yöresel büyüğü" olarak kalacağız korkusu var bende açıkçası..

Bu arada şu Ahmet Ağaoğlu kadar "Ne şiş yansın ne kebap" havasında boş konuşan başka bir adam görmedim ben daha..

Bir yandan istikrar naraları atıp diğer yandan da Sadri Başkan' a Ersun Yanal' ın gönderilmesi üzerinden şakşak çekmiş gene:)

Mustafa Ayazoğlu
04.05.2009, 13:30
Kısa Vadede Şampiyonluk , Uzun vadede başarı sağlar. Futbolda istikrarın önemi yok.

Hüseyin İlkin
04.05.2009, 13:31
Soner abi, başlık açmışsın. Hayırlı olsun. :)

Şuan elimizde iyi diyebileceğimiz kadro var. Eksikleri olan, ama bu eksiklerin giderilebileceği. Bu kadroya doğru takviyeleri yaparsak, seneye şampiyonluğu görmememiz için hiçbir neden yok. Kadronun iskeletini oluşturduk bu sene. Şampiyonda olabilirdik ilk senemizde, olmadı. Şansımız devam ediyor, belki bu sefer şans bizim yüzümüze güler diyerek açık kapı bırakalım.

6-7 kişilik bir iskelet ve yönetimin bana güven vermesi kısa süre sonra, bize güzel bir sonuç ile dönecektir. Ben buna inanıyorum.

Kadroyu baştan doğru kurmak mesele. Biz iyi yerlere taş attık. Egemen, Giray, Selçuk, Cale, Colman.
Şöyle 3-4 tane "kaliteli" oyuncu alabilirsek, bu iş tamamdır.

Kadronun eksiklerini görelim ve güven verenlere güvenelim, yeter.

Sorunun cevabına ise şunu diyorum, taraftar çıldırdı şampiyonluk istiyor. :)

Diğer yandan, doğru yönetim, doğru teknik heyet, doğru futbolcularla her zaman istikrara varım. ;)

Mehmet Fatih Yavuz
04.05.2009, 13:34
"Futbolda istikrarın önemi yok."

Vay be..
Amerikayı keşfe çıkalım cümleten.
Keşfedilmemiş çok bölge var hala..

İstikrarsız başarının anahtarını da sunarsak çok sevineceğim.

Hani yarıştığımız takımların her birinin bütçeleri en az 2 katımız, lobileri de fersah fersah önümüzde iken...
Sadece lafta kalacak da ondan dyorum.

mkmsas
04.05.2009, 13:34
Tam zamanında isabetli bir başlık olmuş... Uzun süre tartışılacak ve belki de ortak nokta da hiç buluşulamayacak bir konu gibi dursa da tartışılmasında çok fayda görüyorum..

Trabzonspor'un her sene sil baştan yapmak ya da en basitinden bu sezon başı transfere harcadağı parayı her sezon yeniden harcama gibi bir lüksü yok.. İstanbul takımlarının lisanslı ürün,naklen yayın, kombine ve hasılat gelirlerinin çok uzağındayız...Her ne kadar kısmi düzelmeler de olsa, onların sahip olduğu kamuoyu,federasyon ve hakem desteğine de sahip değiliz.. Bu durumda onların her sene başı şampiyonluk için uyguladığı sistemin çok sağlıklı örnekler olmadığına inanıyorum...

Tabi ki takımı yıldız oyuncularla doldurup, başına çok iyi bir teknik direktör getirmek başarının yegane yöntemi değildir.."Galacticos" dönemi Real Madrid'i bunun en güzel örneğidir.. Teknik direktör kısmı hariç bu seneki Gese bu duruma örnek gösterilebilir..

Ancak Yattara tipi çok ucuza çok kaliteli oyuncuları bulabilmek hem zaman gerektirir hem de iyi bir ekip çalışması..İstikrarı savunanlardan biri olarak, istikrarı savunma sebebim de budur aslında...

Trabzonspor'un elindeki imkanlarla, sıfırdan bir takım kurup, hemen aynı sezon şampiyon olması mucizedir ki az kalsın gerçekleşiyordu.. Ancak aynı Trabzonspor'un, bu seneki takım üzerine 3-4 çok iyi transfer koyması halinde en önemli şampiyonluk adayı olacağı da bir gerçektir.. Hoca'nın gitmiş olması, en az onun kadar kaliteli bir hoca getirilmesi şartı ile bu gerçeği değiştirmez..

Ama en büyük problem taraftarımızın ve yerel medyanın kısa vade anlayışında.. Maalesef, onların kısa vadesi, 30 haftayı bile bulmuyor çoğu zaman.. 10-15 haftadan sonrası uzun vade oluyor.. Bu anlayış değişmedikçe, hemen, en kısa zamanda şampiyonluk hayalden öteye gitmeyecektir..

Onur Akyüz
04.05.2009, 13:37
unutmadan;şampiyonluğun sadece Trabzonlu futbolcularla ve hocayla mümkün olduğu tezinden
ve efsane futbolcular,hocalar karabasanından bir an önce kurtulmak için;

buyrun hep beraber;
bir an önce,bir şekilde şampiyonluk.

Great White
04.05.2009, 13:38
Eyvallah Hüseyin kardeşim:)

Evet ilk başlık bu hakikaten..

Bu arada bazı arkadaşlar kendilerince haklı olarak şampiyonluk beklentilerinin baskıya yol açtığından bahsediyorlar..

Yahu zaten şampiyon olabilmek için o baskıyı absorbe edebilecek kadrolara ihtiyaç vardır..

Baskı hissetmeden şampiyon olan kulüpler ancak İskoç ya da Portekiz' de var..

Peki 5 yıl istikrar sürecinden sonra gene şampiyonluk gelmezse o baskı 5' e katlanmayacak mı sanki?

O baskıyı 5 yıla yayıp daha da büyütmek yerine her sene tazeleyip sonunda deşarz etmek daha da mantıklıdır belki..

Bu arada Fatih, benim yazımdan onu mu çıkardın ciddi ciddi??

Erdal
04.05.2009, 13:38
Tek dileğim bu başlıktaki yazıların kısa olması...Okuyamıyorum ve okyamayınca üzülüyorum... Bu konuda da istikrar lütfen...Ya da kısa vadeli nokta atış :)

Mustafa Kara
04.05.2009, 13:39
Kısa vadali bir kerelik şampiyonluk
Ondan sonra uzun süreli istikrar olsun :D

lazkopatfaroz
04.05.2009, 13:41
önce şampiyonluk 25 senedır istikrar istikrar dıye dıye uyutulduk !!

Mustafa Ayazoğlu
04.05.2009, 13:41
Kısa vadali bir kerelik şampiyonluk
Ondan sonra uzun süreli istikrar olsun :D

Bu yıl şampiyon olalım. Sonrasında 25 yıl Ersun Yanal ile istikrara razıyım.

Mehmet Fatih Yavuz
04.05.2009, 13:44
Yok yok.
Bu kafayı 1.000.000 kere duvara vursa da bizim taraftar o duvara gene o kafayı atar.

Sadece sinir anı falan değil, sakin kafa ile de atar.

Göre göre, imkansızlığını, canının yandığını bile bile.

Mazoşizm??
Hafif kaldı.

Hüseyin Kurt
04.05.2009, 13:46
Kafamız rahat bir şekilde uzun vadeli istikrar için,uzun vadeli plan yapmak için öncelikle şampiyon olmalıyız.
Yoksa her uzun vadeli istikrar denememizde en ufak bir şampiyonluk ihtimali ve o ihtimalden bir şekilde uzaklaşma ihtimali bizi uzun vadeli istikrardan da eder.Tıpkı bu sezon olduğu gibi.
Çünkü her denememizde karşımıza "25 senedir şampiyon olamıyoruz,bu sene de olamayacağız,bişeyi beceremedik." diyenler olacak ve yıkım yapılacaktır.

Kafamız rahat şekilde istikrar için öncelikle kısa vadede şampiyonluk hedeflenmeli ve şu "25 sene" psikolojisinden kurtulmalıyız.

tuncay1984
04.05.2009, 13:46
kisa vadeden 4 maci alip sampiyon olalimmi kasdediyon

Onur Akyüz
04.05.2009, 13:47
elimizdeki kadro uzun süreli başarıyı getirebilecek bir iskeleti oluşturabilecek kalitede zaten,
yönetimimizde uzun süreli hedefler koymuş,

iş ki uzun süreli bir ''hoca-bu takım'' birlikteliğini kaldırabilecek taraftar,yerel medya,camia oluşumu oluşabilsin:)
bir nevi gaz alma diyorum.

Ali İhsan
04.05.2009, 13:48
İstikarı başaramıyoruz, yaptığımız en kolay işi yapalım sene her çeşidinden üç hocayla çalışalım ve kupayı alalım. Misal Ersun hocayı ikna edelim bu takımı yazın çalıştırsın ve sezona başlaşın, sonra onu gönderip Ahmet Özen'le devam edelim, son haftalara girilirken Serdar Bali takımın başına geçsin... İddia ediyorum açık ara farkla şampiyon oluruz.

Onur Akyüz
04.05.2009, 13:50
Yok yok.
Bu kafayı 1.000.000 kere duvara vursa da bizim taraftar o duvara gene o kafayı atar.

Sadece sinir anı falan değil, sakin kafa ile de atar.

Göre göre, imkansızlığını, canının yandığını bile bile.

Mazoşizm??
Hafif kaldı.

bunların farkındayız Fatih,
ama hepimiz değil,az bir kesimimiz,azınlığız yani.
keşke 5 yıl 10 yıl sabredebilsek,

ama adam gitti işte ya da yapmak zorunda kaldı,bırakıldı.
ne dersen de:(

Mustafa Ayazoğlu
Ersun Yanal bile itiraf etti. Trabzonspor şampiyon olsa da bırakacaktım diye. Kim gelirse gelsin takım şampiyon olursa durmaz gider. İstikrar kelimesine takılmayalım.

Hekimoğlu
2 sene üst üste doğruları yaparsan bu ligte şampiyon olursun benim düşüncem bu yönde çok zor değil aslında ama hep yıkıp yeniden yapma huyumuz nedeniyle olmuyor.

Mehmet Fatih Yavuz
04.05.2009, 13:52
"istikrardan önce hele bi şapiyon olalım da sonra istikrarı düşünürüz"....

Varsa öyle bir ihtimal zaten her sene deneyelim.

Ama yok, olmayacak.

Piyangodan para bekleyeceğiz.

Miyonda 1.

Belki bize de çıkar.

maxim
04.05.2009, 13:52
Ben şu an Gaziantepspor'un veya Konyaspor'un veya Ankaragücü'nün başına geçsem, ilk sezonumla ilgili zerre çalışma yapmam. 3-5 sene içinde meyvelerini vereceğini düşündüğüm kaliteli planlar yaparım ve uygulamaya koyarım. İlk sezonlarda alınan sonuçlara da hiç bakmam bile.

Ancak; Trabzonspor'da bunu hem yapamazsınız hem de yapmak doğru değildir. İkisini bir arada götürmek gerekir. Bir yandan her başlayan sezonda nasıl şampiyon olabiliriz bunun hesabı yapılmalı, arka planda da 3-5 sene sonrasının planları işletilmeye başlanmalıdır.

Mesela, Ersun Yanal'ın belki böyle bir düşüncesi vardı. Bu sezon şampiyon olabilmek adına riske hiç girmedi, gençlere falan şans tanımadı. Ama bi yandan da Papy,Göksu gibi oyuncular takıma getirildi. Ankaragücü'nü yönetiyor olsaydı bu gençler oynayacaktı belki.

Erdal
04.05.2009, 13:54
Sanırım Soner meseleye biraz şurdan bakmayı salık veriyor;

Ben sağ olduğum müddetçe Fatih Terim'in bu takımın başında hoca olmasına,Mehmet Ali bey'in de başkan olmasına karşı çıkarım. Ama şu "bir kere şampiyonluk" istisnası için katlanırım...Bu benim için katlanılası bir durum değil ama katlanırım...

Onur Akyüz
04.05.2009, 13:58
o nasıl soru öyle ya:)
başlığın hızı kesildi Erdal abi

herkes düşünüyor şuan.:D

Great White
04.05.2009, 13:59
"istikrardan önce hele bi şapiyon olalım da sonra istikrarı düşünürüz"....

Varsa öyle bir ihtimal zaten her sene deneyelim.

Ama yok, olmayacak.

Piyangodan para bekleyeceğiz.

Miyonda 1.

Belki bize de çıkar.

Fatih, Allah aşkına bu kadar da karamsarlık fazla değil mi yahu?

Tamam, Ersun Hoca' yi ben de çok eleştirdim ama gidiş şeklini ve zamanını hiç uygun bulmadığımı da belirttim yani..

Şimdi bir sonraki sezona Üç Cücükler' i şampiyonluk parolasıyla sokan ama bizi ondan ayıran kriterin ne ki?

Biz şu halimizle bile hala şampiyonluk kovalayibilyorsak bir sonraki sezon birkaç kaliteli oyuncu takviyesi ve kalitesi fazla tartışılmayacak bir antrenör ile neden şampiyon olamayalım?

Yani şu anki durumumuz hiç de öyle uzun vadeli planlar gerektirmiyor bence..

Binayı bir şekilde 4 ncü kata kadar çıkarıp sadece üstüne çatıyı koymak varken tekrar temele inmeye gerek yok açıkçası..

Bu arada fazlaca alıntı yapmamak adına şuradan ekleyeyim..

Mkmsas

Yazdıklarının çoğu benim yazıma muhalif gibi görünse de aslında benzer şeylerden bahsediyoruz..

Ben sağ olduğum müddetçe Fatih Terim'in bu takımın başında hoca olmasına,Mehmet Ali bey'in de başkan olmasına karşı çıkarım. Ama şu "bir kere şampiyonluk" istisnası için katlanırım...Bu benim için katlanılası bir durum değil ama katlanırım...

Vallahi bravo..

Bir nevi bu şekilde düşünüyorum işte:)

Mehmet Fatih Yavuz
04.05.2009, 14:01

Var mı böyle bir ihtimal?

Ben de razı olurum.

Hemen razı geleyim ama var mı?

Bunun için kim katlanmaz abi?
Herkes katlanmaya razıdır eminim.

Ama yok.. Piyango bekleyeceğiz.

Erdal
04.05.2009, 14:01
Onur, ben de düşüünyorum vallahi...Ucu çok açık bunun...Van kalecisi geliyor aklıma mesela... Aynı teklif bu gün yapılsa aynı şartlarda ve ben muhatap olsam mesela....Bu gaybana şampiyonluk yordu bizi...Çok yordu...Öyle yordu ki ben acaba diyorum...Diyorum yalan yok...

bordo61
04.05.2009, 14:03
Güzel bir başlık olmuş

Tez niteliğinde çok kaliteli yazılar var okundukça okunuyor yani..

Benim görüşüme gelirse taraftarımız istikrara hazır değil istikrar dediğimiz başarıda başarısızlıkta yılmadan durmak ama biz başarısız olunca herşeyi yıkıyoruz..

Ondan kısa yoldan başarı ve şampiyonluk olabilirsek olmalıyız 25 yıldır olamadık belki bir umut :)
Sonrada istikrar yolunda kurumsal atılımı atmalıyız ama her adımda sadece teknik değil yönetim bazındada

Eğer oda Olmazsa Aday Yönetimler çıkıp tüm artılarıyla eksileriyle istikrar için oy istemeliler mertçe demeliler ki biz 3 sene şampiyonluk beklemiyoruz ama uzun yıllar başarılı olacak bir takım yapacağız ey ahali bize oy veriyormusunuz...!

Eğer istikrar olacaksa her yönde kurumsallaşma olmalıdır.Zihinler değişmedikçe çabalar boşa gider

GERONIMO35
04.05.2009, 14:04
yerim istikrarı önce helebir şampiyon olalım Zaten bir şekilde biz şampiyon olalım zaten sonra yıllarca istikarlı şekilde alıyoruz şampiyonluğu:)

Mehmet Fatih Yavuz
04.05.2009, 14:04
Soner Ersun Yanal şahıs olarak zerre kadar umurumda ise bu dünyanın en şerefsiz adamıyım.

Yüzünü gerçek hayatta görmüşlüğüm 100 metre öteden daha yakın olmamıştır.

Benim için Ersun Yanal sadece ve sadece çağa uygun hoca olduğu için bir değerdir.

Kişisel olarak ne olduğu benim meselem değil. Tek meselem Trabzonspordur.

Bu yıl yaptığımız harcamanın kulübü nerelere getirdiğini yönetime yakın olanlar biliyor.

100 trilyona demir dayadı borç.

Daha bu bütçe ile kiminle nasıl yarışacaksın?

Kriterim ne?
Kısa vade için kriiterim para + lobi.

İkisi de bizden çok fazla olan 3 takım var bu ligde.

ozturk
04.05.2009, 14:06
Kısa vadeli şampiyonluk

Onur Akyüz
Onur, ben de düşüünyorum vallahi...Ucu çok açık bunun...Van kalecisi geliyor aklıma mesela... Aynı teklif bu gün yapılsa aynı şartlarda ve ben muhatap olsam mesela....Bu gaybana şampiyonluk yordu bizi...Çok yordu...Öyle yordu ki ben acaba diyorum...Diyorum yalan yok...
Ben acaba bile demiyorum abi ve demememde beni rahatsız ediyor:o

Erdal
Fatih, bu borç mevzuu biraz iç hesaplaşma malzemesi olarak kullanılıyor...Bizim camiada yaman teşklitaçı adamlar var. Hepsi birer teşkilatı mahsusa mübarek...Biraz o yüzden zaafım bu adamlara herhalde:)

7 AHMET 7
04.05.2009, 14:07
fanatikteki ankete oy verelim

İrfan KUMAŞ
04.05.2009, 14:08
hele bi şampiyon olalım
gerisi kolay

İsmail Alkan
04.05.2009, 14:09

Ben katlanamam Erdal,ucunda şampiyonluk olsada katlanamam,
Biz şampiyon olamasakta kendi duruşumuzla zaten mutluyuz,25 senedir mutlu olduğumuz gibi.

Acaba herşey şampiyonlukmudur,bazan şampiyon olamasanda duruşunla,büyüklüğünle mutlu ve gururlu olabilmeyi öğrenebilmeliyiz.

25 yıldır hala daha ayakta dimdik durabiliyorsak Öğrenmişiz zaten ;)

İşte bu duruşumuzu Fatih Terimli şampiyonluğa tercih ederim ben.

@Soner
Güzel bir başlık açmışsın,tebrikler.

Mehmet Fatih Yavuz
04.05.2009, 14:11
Fatih, bu borç mevzuu biraz iç hesaplaşma malzemesi olarak kullanılıyor...Bizim camiada yaman teşklitaçı adamlar var. Hepsi birer teşkilatı mahsusa mübarek...Biraz o yüzden zaafım bu adamlara herhalde:)

Abi bu borç var mı yok mu?

Ben rusyadayım, anlamam iç hesaplaşmalardan şu aralar.

Şu kadar borcu yaptık. Risk aldık.

Eyvallah..

Bizim bünyemiz istanbul takımlarınınki kadar borcu ne maddi ne manevi kaldırmaz.

Bizim ne o kadar kelli felli ağalarımız, ne hukukun-rekabetin ırzına geçilerek nakte döndürülecek arazilerimiz, ne de bu tecavüze cevaz verecek ciğerde hukukçularımız veya bağlantılarımız var.

6 senedir burada olan yattarayı türk statüsüne alamadık.
Herkesten daha iyi tükçe konuşmasına vs. lere rağmen.

Kalıbımızı, çapımızı bilelim ona göre konuşalım.

Onur Akyüz
04.05.2009, 14:11
Peki sivasın durumunu nasıl değerlendiriyoruz?
para+lobi+istikrar mı?
sadece istikrarmı?

ya da 14 yıl şampiyon olamamış g.sarayın?
para+lobi+istikrarsızlıkmı?

Gökhan Süleymanoğlu
04.05.2009, 14:12
bu sene buralara kadar gelipde şampiyonluğu sivas macında bıraktıysak demekkı oyle herseyı yıkalım en bastan temel atalım durumu soz konusu degıldır. tamam ersun yanalla ıstıkrara guvenmıstık ama benım ondan daha da cok guvendıgım bır dıger ısım baskanımız sadrı sener bence onumuzdekı yıl ıcın soylenebılecek en ıyı sey sadrı senerle ıstıkrar olur. bu takım şampiyonlugu getırebılcek kapasıtededır bır an once sampiyonluk dıyorum baskada bıse demıyorum.

LazAnisT
04.05.2009, 14:12
İsmail abi yazacaklarımı özetlemişsin teşekkürler

Ben 33 senedir İstanbul takımlarının şampiyon olmasını istemiyorum.Ama Sivas olacağına onlardan biride olabilir mantığı:)Hani 41 yıllık duruş:)

Murat Erdem
04.05.2009, 14:14
''4 yaşındaki oğlum, okuyup doktor olmasın ama Trabzonspor'u tutsun''

Erdal, hatırladınmı bu sözümü...

Bizden sonra gelen nesile bir argüman sunabilmeliyiz...

Şampiyon olmalıyız, hemde ivedilikle.

Yavaşca bilinçlenen, kişiliği oluşmaya başlayan, top peşinde koşturmaya başlayan bir evlat sahibi olarak, benim ihtiyacım olan
bu... ŞAMPİYONLUK !!!

Bu sebeble...senin radikal çözümüne bile eyvallah.

Mehmet Fatih Yavuz
04.05.2009, 14:15
para+lobi+istikrar mı?
sadece istikrarmı?

Paralarının olmadığını hepimiz çok iyi biliyoruz..

4 senedir üzerine 1-2 adam koyarak aynı takımla oynadıklarını da biliyoruz.

Lobilerinin genellikle 3 istanbul takımının birbirine düşmanlığına dayandığını da tahmin ediyorum.

Kendilerine ait ne paraları ne futbol lobileri var.
4 yıldır kurdukları bir düzen var.

Fazlası yok.

hüseyin1975
04.05.2009, 14:15
Ne zor sorular soruyorsun be rankdasim.

1996 - 2000 senelerini örnek alalim derim ben.
Hem kisa vadeli, hemde uzun vadeli (5 Yil Ülkemizde bir Ömür gibidir:))
Basarinin mümkün oldugunun en güzel örnegidir 1996 - 2000 Yillari arasi.

Ömer Kaya
04.05.2009, 14:17
busene için kıssa vadeli şampiyonluk

Hüseyin Kurt
04.05.2009, 14:20
Şöyle mi diyelim o zaman "Bugün şampiyonluk yarın istikrar."

Mehmet Fatih Yavuz
04.05.2009, 14:22
Şöyle mi diyelim o zaman "Bugün şampiyonluk yarın istikrar."

Ölümden sonra ibadet ne kadar mümkünse o kadar mümkün...

Çok istisnai haller dışında amel defteri kapanır ya..

Ha işte o istisnai hallere denk düşmediğimiz sürece olmaz.

Aynı yöntemleri uygulayacaksak istanbul ile, düz olarak bakabilirsiniz, adamlar bizden zengin, bzde güçlü.

Erdal
04.05.2009, 14:22
İsmail abi, Süleyman ve diğer sağlam Trabzonsporlular...Anlıyorum... Hatta yaşıyorum....

Ama olağanüstü hal diyorum...

Great White
04.05.2009, 14:26
Fatih, tespitlerinin bir kısmına katılıyorum da şu "Etimiz ne budumuz ne? Önce çapımızı bilelim" lafının içi hiç de dolu değil maalesef..

Neden mi?

Özellikle herkese şöyle bir soru sorayım o zaman..

Şu sezonki kadromuzun forvetinde Umut ya da Gökhan' ın yerinde mesela bir Fatih Tekke.,

Ortasahada Selçuk ya da Colman' ın yerinde mesela bir Tabata,

Gene ortasahada Hüseyin' in yerinde örneğin bize 3 kuruşa gelmiş bir Aurelio olsaydı şu kadromuzla bile hala kazanma şansımız olan şampiyonluğu kazanamaz mıydık?

Belki gene kazanamazdık ama bu derece karalar bağlayacak kadar imkansız mıydı yani?

Üstelik yukarıda sayığım adamların hiçbirisi de öyle ütopik hayaller değil..

Yani şampiyon olmak için illa da 6 milyon ödeyerek bir Gökhan almak gerekmiyor diyorum..

Selazur İsmail abi..

Teşekkür ederim ama orada Erdal Hoca sanırım bir nevi abartı sanatı kullanmış..

Yani teşbihte hata olmaz..

O sebeple Fatih Terim örneğini pek de ciddiye almamalıyız:)

hüseyin1975
04.05.2009, 14:27
Neticede her ikiside olur. Fakat bunu basarmak icin Plan ve Projen olmasi lazim.
Öyle "sansa" Sampiyon olup sonra yillarca olamamak kötü bir duygu olsa gerek.
Bunu yasayan cok Takim var. Digerlerinin kötü oldugu bir sezon Sampiyon oluyorlar ve sonradan kayboluyorlar.
Bu olmamali.

Kadroyu kurarken uzun vadeli düsünmen gerekir, fakat kisa vadede basari getirebilecek kapasiteninde olmasina dikkat etmen gerekir. Cünkü kisa vadede cok basarisiz olursan, sana zaten uzun vadede basarili olma imkanini tanimaz Taraftar. Baski yaparlar ve Takimin "dagilmasina" yol acarlar.

Tipki bizim Kadro gibi. Uzun vadeli düsünülerek kurulan ve cogu Genc Oyunculardan olusan bir Kadro. 2 - 3 Nokta Transfer ile gelecek Yillarda cok basarili olabilecek bir Kadro. Ayni zamanda (isler iyi gittiginde) ilk senesinde dahi basari elde edebilecek bir Kadro.

Onur Akyüz
04.05.2009, 14:29
para+lobi+istikrar mı?
sadece istikrarmı?

bu sorunun cevabını çok net alamadım.
sivasın durumu sadece istikrarla alakalı görünüyor,
bizde o istikrara sabır gösterecek bünye yok,her anlamda
taraftar,şehir,camia,medya...yok yok...

para-lobi olmadanda başarı gelebiliyor,
para-lobi olsa dahi başarı gelmeyebiliyor(gs 14 yıl şampiyon olamamıştır)

e istikrar da bizi bozuyor,

al sana paradoks:)

Hüseyin Kurt
04.05.2009, 14:33
Fatih,ben bu kadar karamsar değilim.Ortalama 3-4 iyi transferle bu takıım neden şampiyon olamasın.İllaki madi açıdan çok mu güçlü olmak lazım şampiyon olmak için.
O zaman GS ve FB neden bu halde.

Tamam bize uzun vadeli plan ve istikrar lazım ama kısa vadede şampiyon olmamak için de hiçbir neden yok.

Harun-61
04.05.2009, 14:47
ben Sampiyonluk istiyorum, o kadar....

fazla birsey de istemiyorum.

Cenk Zihni
04.05.2009, 14:55
Şampiyon olamadıktan sonra istikrarın ne anlamı var ki? Ne için istikrar? "Bakın biz ne kadar istikrarlıyız" demek içinmi?

magicyattara
04.05.2009, 14:59
Şampiyon olamadıktan sonra istikrarın ne anlamı var ki? Ne için istikrar? "Bakın biz ne kadar istikrarlıyız" demek içinmi?

Bir Liverpool örneği var önümüzde.

Onlar da şampiyon olamıyorlar 25 yıldır bizim gibi ama olamadıkları için büyüklüklerine halel gelmiyor.
Liverpool hala büyük biz de öyleyiz.
Önemli olan her zaman iddialı olabilmektir.

magicyattara
04.05.2009, 15:04
para+lobi+istikrar mı?
sadece istikrarmı?

Kadro istikrarı olarak değerlendirebiliriz Sivasın başarısını.
Şampiyon olurlarsa bile bir kaç yıl sonra Süper Ligde dahi olmayacaklarını zannediyorum.
Alt yapısı olmayan bir takım,ama yakaladıkları kadrodan sonuna kadar faydalanmasını iyi bildiler.

İsmail Alkan
04.05.2009, 15:08
Cenk,
Trabzonspor=şampiyonlukmudur sizce ?

Bence hayır,

Trabzonspor koca bir camiadır,bir şehir düşününkü sabah Trabzonsporla kalkıyor,akşam Trabzonsporla yatıyor,şampiyon olsada olmasada bu böyle.

Koca bir ekonomidir şehir için,girdileriyle çıktılarıyla,

Bir markadır,

Farklı bir örnek ; Kolbastı yıllardır,belki yüzyılalrdır var ama Trabzonspor el atınca tüm dünya öğrendi,TV lerdeki sabah programları bile kolbastıyla yatıp kalkıyor,

Neden acaba,içinde Trabzonspor varda ondan,Trabzonspor şampiyonmu olduki kolbastı meşhur oldu.

Tabiiki hayır,Trabzonspor marka olduğu için.

Örnekleri çoğaltmak mümkün,

İstikrar demek,bu kulübü sürekli sahiplenmek ve dinç tutmak demektir,ha şampiyonluk gelir gelmez ayrı konu,gelirsede kim yok diyebilirki ama ben Trabzonsporun dinç olmasından her zaman mutluyum,en azından mutlu olmasını biliyorum.

İstikrarı şampiyonluğa endekslemek ise baskı getirir,baskı ise hatayı ve dağınıklığı,Ersun örneği gibi.

mefum
04.05.2009, 15:08
Önce şampiyonluk, sonra şampiyonlukta istikrar... çok mu istedim?

Ben şampiyonluğa oynamakta istikrar istiyorum, ben sadece futbolunu seyretmek için maçına gideceğim takımda istikrar istiyorum ve bunları sağladığımızda başlığın konusu olan şampiyonluk da gelecektir. Kim bilir belki yarın, belki yarından da yakın...

Başlık ne olursa olsun analizlerde doğal olarak hep aynı örnekler veriliyor: 96 ve 02 deki iddialı olduğumuz zamanlar. Tabi ki karşıt düşünenler olsa da genel kanı o zamanki kadroların korunmamasının ve belki bir kaç takviye yapılmamasının bizim hasretimizi 25 seneye çıkardığı şeklinde. Katılmakla beraber şu noktaya dikkat çekmek istiyorum: o zamanlar bırakın istikrarın kendisini, istikrar fikrini savunan bile yoktu, ama bu sene biz Trabzonspor taraftarı olarak istikrarı tartışıyoruz (sanırım dolaylı olarak yönetim ve Ersun hocadan bir şekilde öğrendik). Tam olarak anlaşabilmiş değiliz, hala fikir ayrılıklarımız var tabii; "Ersun'da istikrar"a karşı "istikrara evet ama Ersun'da olmaz" vb. vb. Ama taraftar profilimiz istikrar konusunda yavaş yavaş değişiyor, farkediyor olsak da olmasak da...

Bu doğrultuda ben de değişiyorum, ama benim için hala değişmemiş birşey var. Ben büyük takımım kardeşim, 25 yıldır şampiyon olmasam da hala büyüğüm ve bu büyüklüğümü (bizim aramızda olmasa da) başkalarının tartışmaya bile açması kanıma dokunuyor.
Bunları susturmanın yolu her zaman zirveye oynayan kulüp olmak
ve bunları susturmanın en HIZLI yolu acilinden bir şampiyonluk.

Sırf bu yüzden acil bir şampiyonluk istiyorum. Ama hala istikrar istemiyorum sadece şampiyonluk gelsin yeter düşüncesinde de olamıyorum (az önce söylediğim büyük kulüp istikrarlı şekilde zirveye oynar görüşümce) (bir anlamda Fatih Terim teşbihini sindiremiyorum)

O kadar yazdım ama yine de elimdeki mavi boncuğu bu fikirlerden birine veremiyorum.
Ben hem şampiyonluk hem istikrar istiyorum. Çok mu açgözlü oldum?

Erdal
04.05.2009, 15:09
Soner, iyi bir başlık oldu bu be :)...Yukarılarda tutalım bunu...Misafire de açık olsun...

champions
04.05.2009, 15:11
Bir kere "istikrar olmazsa şampiyon olamayız" anlayışını silip atalım kafamızdan.Öyle bişey yok.İkincisi şampiyon olamamayı bir sorun haline getirmekten vazgeçmeliyiz.Bu bir sorun değil.Başarıyı puan tablosundaki gelişmelerden ziyade saha içindeki gelişmelere bakarak değerlendirirsek daha sağlıklı bi yapıya ulaşabiliriz.Puan tablosu gerçeği yansıtmayabilir ama sahada gördükleriniz gerçektir.

Bence bir sorun arıyorsak bu doğru ekseninde kurulmuş bir sistemimizin olmayışıdır. Kişilerden bağımsız gelenden gidenden etkilenmeyen bir sistem.Bunu sağlayamazsanız kişilere bağlı kalır gidenin ardından ağlarsınız.Doğrunun olmadığı yerde ne istikrar sizi bir yere taşır, ne de yıllar sonra alacağınız şampiyonluk size çağ atlatabilir.

Sonuç olarak istikrar kulağa hoş gelen, fakat tek başına işe yaramayan bir söylemden fazlası değildir.

maxim
04.05.2009, 15:12
Bir de şu var..

Şampiyonluk gelirse herşey daha kolay olacaktır..İstikrar da :)

Muhammet
04.05.2009, 15:13
Çok önemli bir noktaya parmak basılmış, ben basamamıştım.. :) Hakikaten, şampiyonluk bu kadar da önemli mi? Yani olmayalım demiyorum.

Dediğim şu. 2007-2008 ya da ondan bir önceki sezon ya da ondan bir önceki sezon gibi olmayalım. Hatırlarsınız, bir aralar 16. 15. sıralardaydık. İtibarımız zedelenmişti. O senelere şampiyonluk parolası ile başlamış, sonra her maça prestij maçı diye çıkar olmuştuk. Böyle olmayalım yeter bana. Yani azami derecede yeter.. :)

OFLU
04.05.2009, 15:17
Kisa vadede sampiyonluk istiyorum ben,sonra gelsin sampiyonlar ligi + maddi acidan rahatlik..
E sonrasinida iyi degerlendirirsek ister istemez basarida istikrar gelecektir dusuncesindeyim...

UğuR
Kadro istikrarı olarak değerlendirebiliriz Sivasın başarısını.
Şampiyon olurlarsa bile bir kaç yıl sonra Süper Ligde dahi olmayacaklarını zannediyorum.
Alt yapısı olmayan bir takım,ama yakaladıkları kadrodan sonuna kadar faydalanmasını iyi bildiler.

Ben de Sivas'ın alt yapısı olmadığını düşünüyordum.Ancak hiç de öyle değilmiş.Büyük şehirlerde ve özellikle İstanbul da müthiş bir izleme komisyonu oluşturmuşlar.Aldıkları her duyuma gidiyorlarmış.Yani benim çocuğum iyi diye haber verirseniz üşenmeden çocuğunuzu halı saha veya amatör maçda gelip izliyorlar...Eğer beğenirseler bütün masrafları ve eğitim masraflarını yüklenip Sivas'a davet ediyorlar.Şu anda bir arkadaşımın oğlu Sivas da lise eğitimi görüyor ve Sivas'ın alt yapısında...Dersleri de burdayken kötüydü ama orada düzelmiş.Gerçi çocuk tek başına olduğu için pek mutlu değilmiş.

Cenk Zihni
Cenk,
Trabzonspor=şampiyonlukmudur sizce ?

Bence hayır,

Trabzonspor koca bir camiadır,bir şehir düşününkü sabah Trabzonsporla kalkıyor,akşam Trabzonsporla yatıyor,şampiyon olsada olmasada bu böyle.

Koca bir ekonomidir şehir için,girdileriyle çıktılarıyla,

Bir markadır,

Farklı bir örnek ; Kolbastı yıllardır,belki yüzyılalrdır var ama Trabzonspor el atınca tüm dünya öğrendi,TV lerdeki sabah programları bile kolbastıyla yatıp kalkıyor,

Neden acaba,içinde Trabzonspor varda ondan,Trabzonspor şampiyonmu olduki kolbastı meşhur oldu.

Tabiiki hayır,Trabzonspor marka olduğu için.

Örnekleri çoğaltmak mümkün,

İstikrar demek,bu kulübü sürekli sahiplenmek ve dinç tutmak demektir,ha şampiyonluk gelir gelmez ayrı konu,gelirsede kim yok diyebilirki ama ben Trabzonsporun dinç olmasından her zaman mutluyum,en azından mutlu olmasını biliyorum.

İstikrarı şampiyonluğa endekslemek ise baskı getirir,baskı ise hatayı ve dağınıklığı,Ersun örneği gibi.

Belki benim hatam 'istikrar' kelimesine bu kadar geniş bakamadım,
ama ne zaman bir takım başarısızlıkların üstü örtülmek istense 'istikrar' dendi.
Çokca da duyduk istanbul medyasından ve artık benim icin itici bir kelime oldu.

Evet belki sivasspor bugüne istikrar ile geldi.Ama sivassporun lige ilk cıktıgı günleri hatırlıyorum, gerek bülent uygun'un gerek başkanlarının yaptıgı acıklamalar ligde kendilerine orta sıralarda yer arayan takımların başkan ve teknik direktörlerinden farklı degildi.
Şampiyonluk amaçları olmadan istikrarı kovaladılar kendilerince.

Eger söylediğin bu dinamizm olmasa, evet belki bu renklere gönül vermiş milyonlar istikrar konusuna biraz daha sağ duyulu yaklaşabilir. Geçmişi kupalarla dolu,her gittiği şehirde binlerce taraftarının karşıladığı takım söz konusuysa ister istemez sonuç isteniyor. Hele hele benim gibi şampiyonluk görmemişler için bu istek daha da artıyor.

S.DEMİRCİ
04.05.2009, 15:18
MAY bir sözü vardı; TRABZONSPOR şampiyon olmadan yaşayabilir ama büyük takım olmadan asla..
benim için kısa vadede şampiyonluk
nedeni yeni nesil taraftar için ve bir takım kendini bilmezlere cevap için
uzun vadede; kendi değerlerine sahip çıkan istikrarlı bir kulüp..

İsmail Alkan
04.05.2009, 15:28
Lütfen rica ediyorum,

Sivasla kendimizi asla ve asla mukayese etmiyelim,

Sivası küçümsemiyorum,aksine takdir ediyorum yakaladıkları başarı için ama sivas camia olarak ne zamanki büyük kulüp olma yolunda ilerler işte o zaman şapkamızı önümüze koyarız,

Biz hiçbir zaman istertoto veya uefayı hedef koymadıkki,biz her sezon şampiyonluğu hedef koyduk,olsakta olamasakta,

Olamayınca ise sorguladık yıllardır,yetinmedik bilmem kaçıncılıklarla,

İşte aramızdaki büyük olma farkı bu.

İnşallah bir beş yıl sonra sivası konuşuyor olursak işte o zaman düşünürüz bazı şeyleri.

.....
04.05.2009, 15:35
Soner bu forum olmasaydı ben Trabzonspor'dan şampiyonluk falan değil sadece "duruş" beklerdim....İçiniz zaman içinde dolduruyoruz bunun...

Abi sırf bu yazıya yorum yapmak için açtım hesabımı. Gerçekten taktir ve teşekkür ederim sana.

Allah rızası için bir sampiyon olun sonra 10 yıl bi şey istemem :)

Cenk Zihni
04.05.2009, 15:37
Lütfen rica ediyorum,

Sivasla kendimizi asla ve asla mukayese etmiyelim,

Sivası küçümsemiyorum,aksine takdir ediyorum yakaladıkları başarı için ama sivas camia olarak ne zamanki büyük kulüp olma yolunda ilerler işte o zaman şapkamızı önümüze koyarız,

Biz hiçbir zaman istertoto veya uefayı hedef koymadıkki,biz her sezon şampiyonluğu hedef koyduk,olsakta olamasakta,

Olamayınca ise sorguladık yıllardır,yetinmedik bilmem kaçıncılıklarla,

İşte aramızdaki büyük olma farkı bu.

İnşallah bir beş yıl sonra sivası konuşuyor olursak işte o zaman düşünürüz bazı şeyleri.

Güzel abicim tabi ki tartıştığımız konuda sivas ve Trabzonspor mukayese edilemez.
Ama söylemek istediğim ne zaman 'istikrar' dense, 4 mac 5 mac düşüş yaşadık ve o haftalarda giden puanlara bakarak iç geçirdik. Böylesi bir istikrarı ben istemiyorum. Kısaca başarısız bir gidişin bile olumlu bakıldıgında istikrar gibi görüneceğine inanıyorum.

Diğer acıdan güzel bir kadro oluşturuduk, eğreti bir kadromuz yok. 8 oyuncumuzu herkes sayabiliyor. 11de oynamasına kesin gözüyle bakılıyor. Bu takımın üzerine daha çok şey koyulur derken teknik direktör takımdan ayrıldı ve açıkcası Trabzon gibi bir şehirde istikrarın pek yaşanmayacagı tekrar görmüş olduk.

Murat Erdem
04.05.2009, 15:37
''Şampiyonluk önemli mi ?''
''bizim bir duruşumuz var''

Ben zaten şampiyonluğu kendim ve mensup olduğum kuşak için değil, çocuklarımız için istiyorum...

Çocuklarıma(mıza) bir argüman sunabilmeliyiz ki, taraftar populasyonumuz devam edebilsin...

Zamane çocukları ''dik duruş'' ''düzene başkaldırı'' ''alayına isyan'' mottolarını umursamıyor...

magicyattara
04.05.2009, 15:42
Ben de Sivas'ın alt yapısı olmadığını düşünüyordum.Ancak hiç de öyle değilmiş.Büyük şehirlerde ve özellikle İstanbul da müthiş bir izleme komisyonu oluşturmuşlar.Aldıkları her duyuma gidiyorlarmış.Yani benim çocuğum iyi diye haber verirseniz üşenmeden çocuğunuzu halı saha veya amatör maçda gelip izliyorlar...Eğer beğenirseler bütün masrafları ve eğitim masraflarını yüklenip Sivas'a davet ediyorlar.Şu anda bir arkadaşımın oğlu Sivas da lise eğitimi görüyor ve Sivas'ın alt yapısında...Dersleri de burdayken kötüydü ama orada düzelmiş.Gerçi çocuk tek başına olduğu için pek mutlu değilmiş.

Ne yaparsa yapsınlar alt yapı kuramazlar.Alt yapı için kendi şehrinden yetenekli adamlar bulacaksın.
Sivastan ne çıkar;Güreşçi.
O bölge buna müsaittir.
Zaten takımlarında tek Sivas'lı Hayrettin.2 Trabzon'lu var.

Mehmet Fatih Yavuz
04.05.2009, 15:46
Ben şampiyonluk görmedim.

7 yaşında iken daha yazıyı ilk söktüğüm zamanlar, düzce sokaklarında fener-gs muhabbetlerini dinlerken, trt de puan tablosunda Trabzonspor yazısını gördüm.

Orada herşey başladı ve bitti.

Benim için acaba hangi takımı tutmalıyım diye bir sorun olmadı.

Annem de babam da futbolla zerre alakası olmayan idealist tiplerdi. Hiçbir fanatizm almadım, hatta fanatizmimi köreltmeye çabaladılar senelerce.

Niye yazdım bunları.
O seneden beri şampiyon mu olduk?
Hayır.

Peki niye Trabzonsporluyum.?
Aşılamaya çalışan kimse olmamasına rağmen neden?

Şampiyonluk için takım sevilmez.
Bir parçası olduğuna inandığın için taraftar olursun.
Taraf olursun.
Değerlerine, misyonuna, duruşuna bağlanırsın gün geçtikçe.

Eğer kastımız büyük olmak ise bir arkadaş güzel örnek vermiş.
Liverpool da senelerce şampiyon olamadı.
Ama büyüklüğünü kaybetmedi.
Çünkü daima yarıştı.

Türkiyede 3 istanbul beslemesi ile, devlet kaynaklarını harıl harıl sömüren, her türlü para ve güce sahip bu kartellerle sürekli yarışabilmeniz için istikrar kelime-i şehadet kadar şarttır.
Günlük başarılar kimseyi hiçbir yere götürmez.
Aniden başarılı olma çabası, aynı düzende bizden çok daha güçlülerin kullandığı bir yöntemdir.

Eğer bu güce tapacak olsaydım, beslemelerden birini tutardım.

Kaya
04.05.2009, 16:04

7 yaşında iken daha yazıyı ilk söktüğüm zamanlar, düzce sokaklarında fener-gs muhabbetlerini dinlerken, trt de puan tablosunda Trabzonspor yazısını gördüm.

Orada herşey başladı ve bitti.

Benim için acaba hangi takımı tutmalıyım diye bir sorun olmadı.

Annem de babam da futbolla zerre alakası olmayan idealist tiplerdi. Hiçbir fanatizm almadım, hatta fanatizmimi köreltmeye çabaladılar senelerce.

Niye yazdım bunları.
O seneden beri şampiyon mu olduk?
Hayır.

Taraf olursun.

Eğer kastımız büyük olmak ise bir arkadaş güzel örnek vermiş.
Liverpool da senelerce şampiyon olamadı.
Ama büyüklüğünü kaybetmedi.
Çünkü daima yarıştı.

Türkiyede 3 istanbul beslemesi ile, devlet kaynaklarını harıl harıl sömüren, her türlü para ve güce sahip bu kartellerle sürekli yarışabilmeniz için istikrar kelime-i şehadet kadar şarttır.
Aniden başarılı olma çabası, aynı düzende bizden çok daha güçlülerin kullandığı bir yöntemdir.

Güzel ve yerinde bir değerlendirme...

mkmsas
04.05.2009, 16:13
Kısa vadeli şampiyonluk için istikrar...

Zaten biz istikrar derken, öyle 5 sene hazırlanalım, sonra şampiyonluğa oynayalım gibi, hayal ötesi isteklerde de bulunmuyoruz..

Yeni bir takım kurulduğunda, takıma da hocaya da en azından ikinci sene beraber çalışma fırsatı verelim istiyoruz.. Başarı gelecektir zaten..

Her sene her takımla şampiyonluğa oynamak uzun vadeli şampiyonsuzluk getirdi, bir de bu yöntemi deneyelim istiyoruz..

Yoksa kaliteli bir hocanın, şu takımla, 3-4 iyi takviyeyle şampiyon olmaması için saha içi bir neden göremiyorum ben..

Great White
04.05.2009, 17:22
Açıkçası başlığı açarken buraya son derece kaliteli fikirler sunulabileceğini tahmin edebiliyordum ama satır aralarında kaybolup gidecek (maalesef) bir çok yerinde tespitin yapılabileceğini ummamıştım:)

Bazı arkadaşlar her sezona şampiyonluk parolasıyla başlayacak iddialı bir takımın oluşması isteğini adeta uç bir noktaya çekerek "Her sene sonunda gelmeyecek şampiyonluk dolayısıyla her bir şeyi yakıp yıkmak mı lazım" muhabbetine getiriyor maalesef..

Öyle bir şeyden bahsetmiyor ki hiçkimse..

Arka sayfada sormuştum.. Bu sezonki kadromuzun üzerine sene başında ya da devre arasında 3 tane nokta transfer (Her biri Gökhan' ın maliyetinden ucuza) yapabilseydik şampiyon olabilmemiz imkansız mıydı?

Yahu bu kadar da zor değilmiş, görüyoruz işte. Kendimizi dev aynasında görmemek adına bu kadar da mütevazileştirmeye ve "Biz 100 sene şampiyon olamasak da duruşumuz yeter" şeklinde bana göre realiteden uzak son derece romantik söylemlere gerek yok ki..

Bazı arkadaşlar şampiyonluk göremeden de Trabzonsporlu olabildiklerine değinmişler. Peki kaçınızın memleketi ya da ikameti Trabzon değil? Trabzon ile herhangi bir organik bağı olmayan Diyarbakır ya da Manisa' daki bir gencin TS taraftarı olmasını sağlayacak kaç tane somut argümanımız var?

Bir de Liverpool örneği uymamış..

Adamlar senelerdir kendi liginde şampiyon olamıyor belki ama daha büyük bir ligi hemen her sene domine ediyorlar:)

magicyattara
04.05.2009, 18:20

Adamlar senelerdir kendi liginde şampiyon olamıyor belki ama daha büyük bir ligi hemen her sene domine ediyorlar:)

Biz de Avrupa'da adımızdan söz ettirdik 90 lı yıllarda.

Trabzon'un Lyon,Aston Villa gibi büyük zaferlerinden sonra Trabzonspor'lu olan çocuklar da vardır mutlaka.

Trabzonspor bir marka olmuştur neticede.Şampiyon olamasa da.

İhtiyacımız olan şampiyonluk değil bu markaya yakışır şekilde hem ligde hem de Avrupa'da olabilmektir,şampiyonluk zaten gelecektir eninde sonunda.

Kasım BEKTAŞ
04.05.2009, 18:27
şampiyonlukta istikrar şart :)

Özkan
04.05.2009, 18:35
5 sene içinde şampiyon olmazsak Trabzonspor Ankaragücü, Gaziantepspor ayarında bir takım olacaktır. İstikrar falan istemiyorum, şampiyonluk istiyorum. İleride evimde çocuklarımın İstabul takımı tutma olasılıkları bile bana kâbus gibi geliyor.

Soner abinin mükemmel tespitindeki gibi, bu yıl neredeyse şampiyon olacaktık. Demek ki istikrar şart değilmiş.

titanic
04.05.2009, 18:39
istikrar çok önemli değil bence bir futbol takımı için biz istikrarlı bir takımdık,uzun yıllar ligde ilk dördün içinde yer aldık. Bir takım futbol cahilleri tarafından neredeyse dört büyüklerden sayılmıyorduk. Sebebide tamamen şampiyonluğa uzun yıllar ara vermiş olmamızdır. Misal Ajax, adamlar on senede bir çıkıyorlar piyasaya ne var ne yok topluyorlar. daha sonra araki bulasın. Bu nedenle ilk önce şampiyonluk isterseler kötü oynayıp şans eseri kazansınlar.

Faruk UYSAL
04.05.2009, 18:42
Şöyle başlıktaki bütün yazılara hızlı bir şekilde göz attım.
Trabzonspor gibi bir takımın ister uzun vadeli, ister kısa vadeli hatta bir gecelik de olsa yaptığı planlamada hedef her zaman şampiyonluktur; en kötüsü zirveyi zorlamaktır.
İstikrar ile şampiyonluk zıt kavramlar değil.
Yani, istikrar isteyenler "bize şampiyonluk lazım değil, maksat spor olsun" durumunda değiller.
İstikrar ama...
Nerede, ne zaman, nasıl, niçin istikrar?
Örneğin, gs gibi kaliteli ve oturmuş bir kadroya sahipsen hocanın 2-3 yıllık kredisi olmaz. Lige erken havlu attı mı, icabına bakarsın. Çünkü kadronun oturacak, pişecek bir durumu yok.
Başka açıdan ayrı bir örnek, takımın başına olmaz da öyle kabul edelim, şu an çok formsuz olan Yılmaz Vural, Güvenç Kurtar gibi hocalardan birini getirirsen, yine kimse istikrardan bahsetmez.

Ama bir hoca nezaretinde takımın kadrosunu büyük oranda yeniliyorsan...
Bu kadrodan 1-2 oyuncuyu çıkardığın vakit, yaş ortalaması 23,8 'e düşüyorsa...
Buna rağmen son 6 haftaya kadar zirveyi zorlayıp, Avrupa kupalarından birine katılmayı garantilemişsen...(Hâlâ da şampiyon olunabilir)
O halde bizim de Ersun Hoca 1 yıl daha takımın başında kalmalıydı serzenişimiz yadırganmamalı.
Kimse gözü kara istikrar demiyor.

Ömer SEVİNÇ
04.05.2009, 18:53
Bu kadar kaliteli insandan üstüste bu kadar kaliteli mesajlar okumak güzel.

Başlık için sağol Soner abi.

Ben sizin bu seviyenize çıkamam yorum yazmıyorum:)

Great White
04.05.2009, 18:58
Ömer, ironi yaptığını düşünüyorum açıkçası:)

Yani tevazu da bir yere kadar artık;)

Murat Hocam, biz de Liverpool gibi Avrupa' da kupa canavarlığına soyunabilirsek ben de beklerim bir 30 yıl daha Lig şampiyonluğu için:)

maxim
04.05.2009, 19:01
5 sene içinde şampiyon olmazsak Trabzonspor Ankaragücü, Gaziantepspor ayarında bir takım olacaktır.

Hocam yapma kaç 5 sene geçti olamadık, hiç bahsettiğin takımlara benzedik mi?

Bence bizim için 5 sene testi çoktan geçmiştir. 20 yıldır şampiyon olamıyorduk şimdi 25. Herşey aynı. Bir noktadan sonra zamanın büyüklüğünün önemi kalmıyor. 20 ile 25 aynı, 25 ile de 30 aynı. 30 ile 35....vs.

Yani biz artık uzun süredir şampiyon olamayan büyük bir takımız. Uzun işte. Kaç sene olduğu artık önemli değil. 5 sene daha olamazsak da değişmeyecek. Yeter ki her sene şampiyonluk hedefiyle yola çıkalım ve ciddi ciddi mücadelemizi sergileyelim. Büyük bir kulübe yakışır şekilde davranalım.

Emirhan Çorumlu
04.05.2009, 19:03
Kisa Vadeli Sampiyonluk Uzun Vadeli Basarir getirir. Sampiyonluk = Para = Futbolcu = hemde Kaliteli = Iyi Takim = Uzun Vadeli Basari :D Hersey Sampiyonlukla basliyor yani :D

Muhammet
04.05.2009, 19:05
Bu büyüklük değil de itibar azalıyor gibi.. Diğerlerinin gözünde öyle açıkçası.. Yani 96 ve öncesinde Trabzonspor'un ülke genelindeki itibarı ile şimdiki arasına bayağı fark var, bence..

Büyüklüğümüz değişmiyor ama son yıllarda sorgulanır oldu ve bunları ancak şampiyonluk paklar.. Aciliyeti de bu yüzden belki de..

selimatal
04.05.2009, 19:07
Ben 6 şampiyonluğu da gören talihli taraftarlardanım...

Gençler bilmez... 6. şampiyonluğu aldığımızda şehirde en çok konuşulan şey, "eski heyecenın geri gelmesi için 2. lige düşmemiz gerekir mi gerekmez mi?" tartışmalarıydı.

Takım şampiyon olmuştu ama sezon boyu çoğu maçta tribünler ancak yarı yarıya dolabilmişti.

Aradan geçen 24 yılda çok şükür ki 2. lige düşmedik. Ama görüldü ki, şampiyon olamamak birçoklarını küstürdüğü gibi, küsmeyenleri daha da ilgili hale getirdi.

Elbette uzun vadeli planlar öncelikli olmalı. Ama 24 yıl bekleyen bir camia içi "sabır" kelimesine tahammül kalmadı artık.

Bu yüzden "uzun vadeli" yapılanmalarla, kısa vadede şampiyonluk kazandıracak adımları bence aynı anda atmalıyız. Biliyorum ki, bir kez daha şampiyon olur isek, "sabır" kelimesi artık duyulmak istenmeyen bir kelime olmaktan çıkacaktır.

Hotaman
04.05.2009, 19:11
Neden Trabzonsporluyuz sorusunu cevaplamamız lazım önce;

...

Taraf olursun.
..

Bir kimlik duygusu taşıdığı için mi yoksa diğerleri gibi şampiyonluğa oynadığı için mi? Mehmet Özdil ne diyor; Trabzonspor oligarşiye başkaldırışın sesidir. İşte benim Trabzonsporluluktan anladığım bu. Ben Trabzonspor'u 3 burjuva semtine köle olmamak için seçtim. Başarı istiyorsak, kendimize göre bir yolumuz olmalı ve o yolda inatla yürümeliyiz. Engeller ne olursa olsun.

Murat Erdem
04.05.2009, 19:13
herkes kendi penceresinden bakıyor olaya, ben bir babayım ve oğlumun misal FB yi tutma ihtimali kabusunu yaşıyorum.
bana argüman lazım oğlumun TS lu olması için...zamane çocukları ''dik duruş'' ''düzene karşı duruş'' ''alayına isyan inadına'' vb
bizim kişisel mottolarımızla ilgilenmiyorlar.
şimdiki çocuklara, sokakta oynarken arkadaşlarına böbürlenebilmek için elle tutulur sebebler gerek.
4-5 yaşlarındaki çocuk ne sallayacak, ''düzene karşı ol'' ''anti istanbul''

baba olan anlar beni...insan evladına kıyamıyor, ne kadar baskı yapabilirim ki...
işin gerçeği bazen düşünmüyor değilim, ''ben yandım, oğlum yanmasın''diye...

ben 34 yaşındayım son şampiyonluğu iyi kötü idrak ettim... şampiyonluk umrumda değil.. biz 25 yıldır bu sevdamızı acı ile yoğurduk bu hastalık bütün hücrelerime işledi...ben şurada kendim gibi olanların, sevgisiyle yazdığı bikaç satır ile avunurum.

amma velakin çocuklarımıza tutunacak bir dal vermemiz lazım, acilen...bu yolda her şeyi mübah görüyorum artık...oyunu bize karşı uygulanan kurallar ile oynamalıyız...gücün karanlık yüzünü bizde kullanmalıyız...F.Terim hocada olabilir, MAY
başkanda olabilir, noktasına geldim kendi adıma...çocuğum için şampiyonluk istiyorum.

ÖmerFarukYılmaz
04.05.2009, 19:38
1.si hiçbir zaman taş gibi bir kadro kurmadık...Hep seneden seneye belli bölgelerimizde iyi oyuncularımız oldu..Onların olduğu sezonlardada doğru takviyeleri yapamadık..Özellikle ara transferlerimiz hep hatalı oldu..Düşünsenize Türkiye kupasını kazandığımız 2 senede bile doğru transferleri yapamadık...Zaten yaptığımız onlarca transferden,kalitelileri burda kaldı..E sonra ne oldu satıldı..İyi güzel hoş.Onu bırakın gelen adama bile sabredemedik...Hemen eleştir,Gönder..Ya bırakalım sabretmeyi,şans bile vermedik..

2.si Teknik heyet o kadar çok,ama o kadar çok değiştiki...Teknik Direktörler geldi,geçti..Hep günü kurtarmaya çalıştık...İleriye bakmadık..Bu aradada hem manevi hem maddi çok güç kaybettik...Bunlarda saha sonuçlarına yansıdı...Şenol Güneş gittikten sonra sadece 6 aylık sözleşme imzalamıcaksın..Attır 1,5 yıllık..Ve sabret o adama..

Yani demek istediğim,İstanbul'un kısa vadeli istikrar dönemlerini bile tutturamıyoruz ki biz..Adamlar en az 1 sene dayanıyor hiç yoktan..Bakın Zico,Bakın Aragones..

3.sü Yönetimlerimizde hep çarpık görüşler oldu...Transferler birbirinden habersiz yapıldı..Murat Bozoğlu 1,5 milyon euro'ya Emre ile anlaşınca Ömer Sarı çok para diyor,Murat bey ben vericem cebimden diyor..Ama Ömer bey hayır diyor..Sonra ne oluyor..Ömer Bey sonradan itiraf ettiği şekilde Jun'u izlemeden klübün parasıyla 3 milyon euro'ya takıma katıyor...Bu kadar zıtlaşmanın olduğu yerde başarı nasıl olsun??Ya bu sene olan..''O molla bu takımda içeri bir daha giremez''..Gelde sövme..

4.Genellikle teknik direktörlerimizin istediği transferleri yapmıyoruz..E adam ne yapsın?Şenol Güneş bana Halil Altıntop'u alın diyor(Kaiser'deyken),Yok alınmıyor..E bunu alın..Hayır..E hadi şu olsun..Olmaz..E Şenol hoca ne yapsın..Keza Ziya Doğan..Bizim teknik adamlarımız hiç kafalarındakini gerçekleştiremiyor,Zoraki taktikler çıkarıyorlar..Bunun Ersun hocada olduğunuda gayet iyi biliyoruz..Ama gene en şanslıları oydu..E bu sefer ne oluyor,ne oyuncuda ne teknik direktörde istikrar sağlanamıyor..

5.Taraftarlarımız hep ikiye bölünmüş durumda...İç savaş var sanki..Yicez nerdeyse birbirimizi..

Yani demek istediğim biz geçen 7 sene içinde şampiyon olurduk,hemde bağıra çağıra..

Ama işte biz istanbulluların yukarda sağladığı doğru durumları hiç sağlayamadık..Buda heryere yansıdı..İstikrar oldumu olmadı..Şampiyon oldukmu..Olmadık..E sonuç?Hiç..Koca bir hiç..

Bence ilk bir klübü rayına sokucaz,Ondan sonra istikrar'la ardı ardı senelere şampiyon olacağız..

Semih
04.05.2009, 20:41
Planı, projesi olan bir teknik direktörle sağlanabilecek istikrar çoktan kaçtı.
Açıkçası ben klübün sportif açıdan komple Ersun Yanal'a emanet edilebileceğini düşünüyordum.
Ekibini genişletmesi istenir, ve altyapıdan tutun da çevre illerin klüplerinde görev yapan futbolcuların takibine kadar sorumlu tutulabilirdi.

Olur da yine böyle bir isimle yolumuz kesişirse, o gün de istikrar ummaya devam edeceğim.

Diğer taraftan,son yaşananlarla amacımızın öyle ciddi ciddi istikrar sağlamak olmadığını belli ettik.

Şu dakikadan sonra, acilen kısa vadeli şampiyonluğa ihtiyacımız var.

Zira bunu sağlayamazsak, bu kez yönetim istikrarını kaybedeceğiz gibi duruyor.

Bekleyip, görelim...

Fatih
04.05.2009, 20:49
25 yıldır şampiyon olamadığımız için teknik direktörler geliyor gidiyor.

25 yıldır şampiyon olamadığımız için hiçbir yönetim kalıcı olmuyor.

Sürekli fatura kesen yazakasaya dönmüş durumdayız.

Birgün şampiyon olursak bu saplantıdan kurtulacağımızı düşünüyorum.

O yüzden kısa vadede şampiyon olmalıyız.:)

ÖmerFarukYılmaz
04.05.2009, 21:07
Çözüm kesinlikle kısa vadede şampiyonluk..

Fakat bu kadar çarpıklık varken nasıl olucak:)

Keşke olsa..Keşke..

zeki gursoy
04.05.2009, 21:11
konuyu açan arkadaşı kutluyorum, onca tartışmadan sonra yerinde bir konu...
okudum, çok kaliteli yorumlar var, bir arkadaş 5 sene içinde şampiyon olamzsak sıradanlaşırız demiş...
kurt daha yavruyken anasının getirdiği kuzunun tadını alınca büyüyünce o kuzudan bi daha tadabilmek için az it yarası almazmış..
biz tatmışız o şampiyonluk kokusundan bi defa..
hemde 6 kez hemde kuzuları sahiplenen itlerle dalaşa dalaşa...
o kuzu eti iliklerimize kadar işlemiş, unutmayız daha biz dostum...sıradanlaşmayız...
konuya gelince, bence istikrar şampiyonluğa giden yoldur ve asla amaç değildir, araçtır...
ve amaca ulaşamayınca hep yollar değiştirilir, demekki gidilen yol yanlış yoldur...
kısa vadedede olsa şampiyonluk gelmelidir ki istikrar yakalanababilsin..
yoksa o kuzu kokusu yakar kavurur bizi, ne yol kalır ne iz...

Lancet_61
04.05.2009, 21:11
5 sene içinde şampiyon olmazsak Trabzonspor Ankaragücü, Gaziantepspor ayarında bir takım olacaktır. İstikrar falan istemiyorum, şampiyonluk istiyorum. İleride evimde çocuklarımın İstabul takımı tutma olasılıkları bile bana kâbus gibi geliyor.

Soner abinin mükemmel tespitindeki gibi, bu yıl neredeyse şampiyon olacaktık. Demek ki istikrar şart değilmiş.

25 senedir şampiyon olamıyoruz..hangi ayardayız?

Mollasalihoğlu
04.05.2009, 21:20
konuyu açan arkadaşı kutluyorum, onca tartışmadan sonra yerinde bir konu...
okudum, çok kaliteli yorumlar var, bir arkadaş 5 sene içinde şampiyon olamzsak sıradanlaşırız demiş...
kurt daha yavruyken anasının getirdiği kuzunun tadını alınca büyüyünce o kuzudan bi daha tadabilmek için az it yarası almazmış..
biz tatmışız o şampiyonluk kokusundan bi defa..
hemde 6 kez hemde kuzuları sahiplenen itlerle dalaşa dalaşa...
o kuzu eti iliklerimize kadar işlemiş, unutmayız daha biz dostum...sıradanlaşmayız...
konuya gelince, bence istikrar şampiyonluğa giden yoldur ve asla amaç değildir, araçtır...
ve amaca ulaşamayınca hep yollar değiştirilir, demekki gidilen yol yanlış yoldur...
kısa vadedede olsa şampiyonluk gelmelidir ki istikrar yakalanababilsin..
yoksa o kuzu kokusu yakar kavurur bizi, ne yol kalır ne iz...

Biz hiç istikrarı sağlayamadık ki o yolun yanlış olduğu kanısına varalım..

Aksine biz hep her sezon yeniden deneme metodu ile başarısız olduk geçen süre içinde.. Mesela 96'daki kadro biraz biraz istikrarın ürünüydü ama ilk sarsılışında biz paramparça ettik onu..

boztepeliyasin
04.05.2009, 21:44
önce kısa vadede bir şampiyon olalım kendimize bir gelelim sonrası gelir zaten. şampiyon olan takım kadroyu bozmayıp bir iki takviyeyle ileriye dönükte oynar zaten.

ceserdar
04.05.2009, 21:44
O kadar çarpık yapılar bu ülkede şampiyon olabiliyor ki, demek ki köyün delisi olmaya çalışmak gereksiz.

Bir futbol kulübünden, hadi biraz genişletelim bir spor kulübünün herhangi bir branşından ne beklenir? Nasıl bir mobilya fabrikasından otomobil üretmesini beklemiyorsak, bir spor dalından yarışan takımda da şampiyonluk başka şeyler beklememeliyiz. Şampiyonluk en büyük başarıdır. Başarının da büyüğü var, küçüğü var. Bir örnek verelim 70 kilogram bir adamın giyebileceği gömleği, 120 kilogram çeken bir adam giyemez. Ufak durur üzerinde. Dünya'da herhangi bir büyük kulup yok ki seneler boyunca taraftarı acıların çocuklarını oynasın. Bazı arkadaşlar çıkıp Marsilya var diyebilirler. Evet var ama Trabzonspor, Avrupa'da hangi takımlara en fazla benziyor derseniz bunlardan bir tanesi de Marsilya'dır. Trabzonspor taraftarının büyük bir çoğunluğunun kökeni Trabzon'a dayanır. Trabzon'u çok seven, ve karakteristik özelliklere sahip bu insanlar doğal Trabzonspor'a karşı adiyet hissediyorlar. Bunca sene şampiyon olamayıp, taraftarımızı katlamamızın sebebi de budur bana göre. Marsilya'yı da çok fazla araştırmaya gerek yok. TAXI serisini izleyin ne demek istediğimi anlayacaksınızdır.

Ben de uzun vadede, Trabzonspor'un sağlam temellere oturmasını istiyorum. Mükemmel bir stad, her branşı için modern tesisler, kolej, üniversite, lisanslı ürünlerini çeşitlendirmiş ve bunların satışından yüksek miktarda elde edilen büyük gelirler vs. Bunları herkesler ister. Bakın Türkiye'de bu dediklerimi bir klüp başardı. O da Fenerbahçe. Maalesef ama bu gerçek. Mesela ben Trabzonspor'un yüzme branşına çok büyük yatırımlar yapmasını istiyorum. Türkiye'den yüzmede bir olimpiyat şampiyonu çıkacaksa bu Trabzon kökenli olmalı bana göre.

Ama şu anda içince bulunduğumuz labirentten çıkabilmemizin tek yolu, şampiyonluk fişeklerini görebilmektir. O havadaki fişeklere doğru yürürken zaten farkında olmadan içinde bulunduğumuz bütün zorluklardan çıkacağız.

İsmail Alkan
04.05.2009, 21:52
Açıkçası başlığı açarken buraya son derece kaliteli fikirler sunulabileceğini tahmin edebiliyordum ama satır aralarında kaybolup gidecek (maalesef) bir çok yerinde tespitin yapılabileceğini ummamıştım:)

Bazı arkadaşlar her sezona şampiyonluk parolasıyla başlayacak iddialı bir takımın oluşması isteğini adeta uç bir noktaya çekerek "Her sene sonunda gelmeyecek şampiyonluk dolayısıyla her bir şeyi yakıp yıkmak mı lazım" muhabbetine getiriyor maalesef..

Öyle bir şeyden bahsetmiyor ki hiçkimse..

Arka sayfada sormuştum.. Bu sezonki kadromuzun üzerine sene başında ya da devre arasında 3 tane nokta transfer (Her biri Gökhan' ın maliyetinden ucuza) yapabilseydik şampiyon olabilmemiz imkansız mıydı?

Yahu bu kadar da zor değilmiş, görüyoruz işte. Kendimizi dev aynasında görmemek adına bu kadar da mütevazileştirmeye ve "Biz 100 sene şampiyon olamasak da duruşumuz yeter" şeklinde bana göre realiteden uzak son derece romantik söylemlere gerek yok ki..

Bazı arkadaşlar şampiyonluk göremeden de Trabzonsporlu olabildiklerine değinmişler. Peki kaçınızın memleketi ya da ikameti Trabzon değil? Trabzon ile herhangi bir organik bağı olmayan Diyarbakır ya da Manisa' daki bir gencin TS taraftarı olmasını sağlayacak kaç tane somut argümanımız var?

Haklısın Soner,bu yıl çok yakındık,şampiyon olabilirdik ama şampiyonluk kaçmışta değil,bunuda belirtmekte fayda var ;)

Bu kadroyu önümüzdeki yıl 2-3 takviyeyle güçlendirirsek çokta uzak değil şampiyonluk,

İllede şampiyonluk istiyenlerede sormak istiyorum,şampiyonluk neyle gelir ? istikrar olmadan nasıl gelecek acaba,istikrar=şampiyonluk formülümüz değilmidir,başka türlü nasıl gelecek bu şampiyonluk,lütfen biri bana açıklasın çünkü artık bende şiddetle şampiyonluğu istiyorum.

Mevcut kadroya 2-3 takviye yapıp verin bana,ben bile şampiyon yaparım,peki bu iskeleti kuran kim ? Tabiiki Ersun Yanal,peki Ersun yanal nerde ? istikrar için gönderdik.

Bu arada bizde ersuncu damgası yemiyelim,zira ben ersunu takımla şehir arasında duvar ördüğü için pek sevmezdim ama forumda hiç bir zaman yansıtmadım,keşke imkan olsada hatalarından arınmış bir Ersun Yanalı bu takımın başına tekrar getirebilsek.

İşin özü şudurki,şampiyonluk istiyorsak önce biz yetki verdiğimiz insanlara kısa sürede olsa sabır gösterebilmeliyiz,sevebilmeli ve sahiplenebilmeliyiz,bir çoğumuz kadronun yeterli olduğundan ve 2-3 takviyeyle şampiyonluğun gelebileceğine inanıyoruz,doğrudur.

Peki aynı kadroyu ,aynı oyuncuları biz avni akerde yuhalayıp ıslıklamadıkmı ?

Demekki neymiş,çoook uzun vadeli sabretmek yerine kısa vadeli sabır ve akabinde şampiyonluğu istiyorsak,sevebilmeyi öğreneceğiz.

@Soner
Senin itiraz ettiğin liverpool söylemine karşı bende sana itiraz ediyorum.

İlk yazımda "Trabzonsporluluk sadece şampiyonlukla endeksli değildir,Trabzonsporluluk bir dik duruşun göstergesidir" demişim,

Liverpool denilince benim aklıma şampiyonluğu,avrupadaki başarıları gelmiyor,ne geliyor biliyormusun ?

Bir liman kasabasının bağrından çıkmış ve bu kasaba insanlarının hayat görüşü olmuş,uğruna "you will never walk alone" şarkısı yazılmış ve bir dünya görüşü gibi takımını sahiplenen milyonlarca taraftarı olmuş bir kulüp geliyor.

Türkçesinide yazayım,bakalımki bizimle ne kadar bir benzerliği varmış,

"fırtınanın içinden geçiyorken
başını hep dik tut
ve karanlıktan korkma
her fırtınanın sonunda altın rengi bir gökyüzü
ve tarlakuşunun,gümüşten şarkısını bulacaksın
rüzgarın içinden geçip git
yağmurun içinden geçip git
hayallerin sarsılsa, savrulsa bile.
yürümeye devam et, devam et,
kalbinde umutla.
ve asla yalnız yürümeyeceksin
asla ama asla yalnız yürümeyeceksin"

Bu şarkıyı bir an için Trabzonspora uyarladığınızı düşünün,ne kadarda çok yakışıyor değilmi,
Peki ist takımlarına yakışırmı sizce,bence yakışmaz.

İşte benim Trabzonsporum bu,benim takım tutma felsefem bu,ha akabinde şampiyonluğu kim istemezki,bende çok ama çok acilen şampiyonluk istiyorum,istiyorum ama kaçırdığımızda ise küsmüyor,aksine gurur duyuyorum ,çünkü her sene başı benim için şampiyonluktur.

Erdal
04.05.2009, 22:12
İsmail abi, bir karar verelim artık bu kadroyu Ersun hoca kurdu mu kurmadı mı :)... Başlıkla ilgili değil...Bir şeyleri savunmak için de değil...Sadece Fikirlerine temel arayan bizlerin bazı argümanları atlamamsı için...Affına sığınarak...

innocence
04.05.2009, 22:15
bana göre istikrarlı şampiyonluk

Erdal
04.05.2009, 22:15
Hani bana öyle geliyor ki bazen çakılacak adama göre argüman seçiyoruz...Yönetime ya da yönetim dışı kesimlere çakılacaksa kadroyu Ersun hoca kurmadı değilse kurdu gibi olmasın...Bal gibi Ersun Yanal'ın takımıdır bu ve bal gibi Ersun Yanal'dan beklediğimiz takım gibi oynamamıştır...Ha idealmidir? Muhtemelen Guardiola'nın da ulan şu da bende olsa dediği toğçu vardır :)

Ali Özcan
04.05.2009, 22:24
Kısa vadedeki şampiyonluk uzun süreli istikrarı kendiliğinden getireceğinden ŞAMPİYONLUK diyorum...

Erdal
04.05.2009, 22:29
Devre arası Fatih in alınma meseleleri konuşulurken hatırı sayılır bir kitle yeni, genç ve farklı bir jenerasyon oluşturmaya çalıştığımızı belki haklı olarak ifade ederek çekincelerini belirtmişti...Katılmasam da saygı duymuştum...Soner'in sorusuna bir de o açıdan bakalım...

dimsag
04.05.2009, 22:30
taraftar tarafından yattaraya gösterilen sabır hiç bir futbolcuya gösterilmiyor hocalarda bundan nasibini alıyor son kayseri maçında bile asist dışında sahada olmayan yattara alkışlanarak oyundan çıktı.. başlığa gelince istikrar için uzun yıllar gereklimi bence soru bu olmalı .....sahamızda 3 maçı kazansak ligi şampiyon bitirebilirdik olmadı haala ümit var gibi görünsede bursa maçıda derbilerde bambaşka bi takım olan fb maçıda oldukça zor geçer diye düşünüyorum.. neticede bu sene çok büyük bir fırsat geri tepildi bu bizim için ne kadar doğruysa g.s içinde gecerli g.s için istikrarsız bir takım diyebilirmisiniz iki senede bir şampiyon oluyorlar.... işin başka bir boyutu var trabzonun son şampiyonluğunu hatırlayanlar 35 yaşın üstüne çıktı zaman gectikçe şampiyonluğu hatırlayan yaşayan insan sayısıda doğal olarak azalıyor kısa vadede şampiyonluk keşke olabilse tercihimdir

Erdal
04.05.2009, 22:30
Hedefe dönük, pragmatik ve kısa vadeli bir çözümdü bu...Üstelik taşıdığı risk fazla...Almalımıyız böyle riskleri?...Önümüzdeki sezon aynı süreci yaşadık diyelim. Devre arası aksayan bir yer var ve atıyorum normalde ederinden pahalı ve uzun süre faydalanamayacağımız bir transfer istiyor hoca...Yine Yusuf u istiyor diyelim...Futbol ömrü 1.5 sene adamın ve bize toplam maliyet 4 milyon....Şampiyon olursak fazlasıyla kazanırız...Ama olamazsak bir sonraki sene transfer yapacak takatimiz kalmayacak...Alınırmı bu risk?

krdnz
04.05.2009, 22:32
İstikrar istyorsak şampiyonluk şart.

Yoksa her başarısız sonuçtan sonra dökülmeye devam ederiz.

Uzun vadeli şampiyonluğa karşıyım,ömrümüz yetmeyebilir.:)

İsmail Alkan
04.05.2009, 22:34
İsmail abi, bir karar verelim artık bu kadroyu Ersun hoca kurdu mu kurmadı mı :)... Başlıkla ilgili değil...Bir şeyleri savunmak için de değil...Sadece Fikirlerine temel arayan bizlerin bazı argümanları atlamamsı için...Affına sığınarak...
Evet Erdal,bu kadroyu Ersun hoca kurdu,Ersun hocanın dışındada kadroya takviyeler yapıldı,üstelik bol sıfırlı takviyeler.

Hani bana öyle geliyor ki bazen çakılacak adama göre argüman seçiyoruz...Yönetime ya da yönetim dışı kesimlere çakılacaksa kadroyu Ersun hoca kurmadı değilse kurdu gibi olmasın...Bal gibi Ersun Yanal'ın takımıdır bu ve bal gibi Ersun Yanal'dan beklediğimiz takım gibi oynamamıştır...Ha idealmidir? Muhtemelen Guardiola'nın da ulan şu da bende olsa dediği toğçu vardır :)
Erdal bu taşın bana geldiğini biliyorum :)

Doğru, eğer kime çakacaksak ona göre hem argüman hemde pozisyon alıyoruz,mutabıkız bu konuda ;)

Peki çakmayı hakeden bi dolu şahsiyet varken susup çakmayalımmı ?

Cenk Zihni
04.05.2009, 22:42
Kısa vadeli şampiyonluk kulaga hoş gelmese bile kazanılacak bir şampiyonluk uzun süreli bir istikrarın başlangıcı olabilir aslında :)

Erdal
04.05.2009, 22:45
İsmail abi taş falan yok...Sadece biz taraftarız...Ama kendi takımımızla ilgili meselelerde de bir tarafta yer alıp taraftar gibi bakmayalım diyorum...Üstelik Allah bilir ya bunu kendime de salık veriyorum. Zira ben de yapıyorum bu hatayı...Hemen "özevlatçıları" koruma refleksim harekete geçiyor mesela :)

Kubilay ŞAHİN
04.05.2009, 22:46
Kısa Vade de Şampiyon Olursak Uzun Vade de Yapılanmamızı Rahatlıkla Yapabiliriz..

Cyzio
Trabzonspor lig tarihi boyunca bir teknik direktörde istikrar sağladı; o da maalesef yanlış bir isimdi: Şenol Güneş. Forumda hâlâ "Ah yabancılara tanınan müsamaha ona da tanınsaydı" gibi ifadeler beni hayretlere gark ediyor. Sorarım size: Biz hangi yabancı teknik direktöre 3.5 senesi kesintisiz 5 sene süre tanıdık? Yalnızca Ahmet Suat Hoca bu süreyi yakalayabilmiş.

Geçen sene BMN İstanbul Kahvaltısı'nda Cafer Kılıçsoy, Mehmet Mercanlı ve Uğur'la yaptığımız sohbet esnasında, neden bu kadar Ersun Yanal karşıtı olduğumu sorduklarında, ben de çalıştırdoığı takımların "klasik ikinci yarı çöküşlerinden" bahsettiğim zaman:

-"Aman hocam, ilk on maçı kazanıp havayı yakalayalım da, sonra başarı gelir evel Allah."

demişlerdi.

Şimdi bu iki paragrafı birleştirdiğiniz zaman ne çıkıyor:

1-) Sırf istikrar adına yanlış adamın arkasında durmak hiç bir fayda getirmiyor.

2-) İlk on maçı kazansan bile, ardından facia gelebiliyor. Bakmayın şimdi ligdeki yerimize. Bu sene üç İstanbull'dan biri veya ikisi biraz daha kaliteli olsaydı, gerçek yerimiz bambaşka birşey olurdu. Yani tesadüfî kazanılmış bir şampiyonluğun ardından da facia gelebilir.

Amaaaannn... Şampiyon olalım da; Şenol'la olalım.

Emrullah
Uzun vadeli şampiyonluk diyorum.

Erdal
04.05.2009, 22:48
Cyzio hocam, sormazsam ölürüm...Tamamen saha içi adınamı bu iflah olmaz Güneş muhalifliği :)

magicyattara
04.05.2009, 22:50
Cyzio hocam bir isim de sizden alalım o halde.İstikrar için.

İsmail Alkan
04.05.2009, 22:51
İsmail abi taş falan yok...Sadece biz taraftarız...Ama kendi takımımızla ilgili meselelerde de bir tarafta yer alıp taraftar gibi bakmayalım diyorum...Üstelik Allah bilir ya bunu kendime de salık veriyorum. Zira ben de yapıyorum bu hatayı...Hemen "özevlatçıları" koruma refleksim harekete geçiyor mesela :)
Erdal "taraf olma" konusundaki mesajını aldım ;) ama müsterih olabilirsinki Trabzonsporla alakalı fikirlerimde hiç bir zaman taraf olmamışımdır,bunu net olarak söylüyorum.

Özevlatçılık konusuna gelince,bu konuda seni destekliyorum :D ve sana basketbol başlıklarımızda şiddetle ihtiyacımız olduğundan seni bu başlıklara davet ediyorum :)
Bak bakalım bi dene özevlatımız varmı :rolleyes:

OLCAY ÇAKIR
04.05.2009, 22:52
Uzun Vadeli İstikrar mı? ... Evet.(sabırsız camia için 25 yıllık kocaman örnek var,yani zor.)

Kısa Vadeli Şampiyonluk mu? ... Evet.(sabırsız camia için 25 yıllık kocaman örnek var,yani bu da zor)

4 hafta var.
Tüm bildiklerimizi unutturabilir.
Neden olmasın?
Olursa adı nasıl konulur?

Futbol der geçeriz.

Erdal
04.05.2009, 22:53
Bu arada sorularıma cevap alamadım. Yarın yeni hocamız pahalı bir Yusuf isterse oynayacakmıyız bu kumarı???

Emre7
04.05.2009, 22:55
uzatmaya satır satır yazmaya gerek yok.
şehir için kısa zamanda şampiyonluk misal bir senede 2 tane çok iyi benim için uzun vade istikrar...

Cyzio
04.05.2009, 22:55
Cyzio hocam, sormazsam ölürüm...Tamamen saha içi adınamı bu iflah olmaz Güneş muhalifliği :)

Bir de göz rengini beğenmiyorum :D.

Ben de size bir soru sorayım:

Anlattıklarımda hiç yalan ya da yanlış birşey bulabilliyor musunuz?

Meselâ 3.5 sene hocalık yapıp 0 şampiyonukla tamamlaması.

TS-FAN
04.05.2009, 22:56
Önümüzdeki sezon da dahil olmak üzere her sezona direkt olarak "Şampiyonluk" parolasıyla başlamak camiayı zinde tutacak ve şampiyon olunmasa bile beklenti ve heyecanı zirveye tırmandıracaktır..

Katılıyorum.
Beklentileri yükseltmeyelim diyenlere de diyorum ki;
Beklentini yükseltmezsen, yükselemezsin.

Ömer SEVİNÇ
04.05.2009, 22:57
Ömer, ironi yaptığını düşünüyorum açıkçası:)

Yani tevazu da bir yere kadar artık;)

Yok be abi ciddiyim.

Çok güzel mesajlar yazmışsınız içleri dolu dolu.

Bir iki satır da olsa kendi görüşümü yazayım ama;

Kısa vadede şampiyonluk ihtiyacımız olduğu kesin. Bununla birlikte yüksek harcamalar yaparak bir senelik bir şampiyonluk alırsak bunun devamını bu şekilde getiremeyeceğimiz de. Kabul etmek lazım ki zengin bir kulüp değiliz.

Bir de kısa vade ve uzun vadelerin sürelerini değerlendirmek lazım. Uzun vadeden kasıt 2 senelik bir yapılanma ise kısa vade ne kadar oluyor merak ediyorum. Yani 3-4 ayda şampiyon olmamız fiziksel olarak imkansız, lig bitmiyor o sürede:)

Yine de bana illa ikisinden birini seç derseniz istikrarı seçerim herhalde. İstikrar sonunda 3-4 yıl sonra da olsa şampiyonluk kazanırsınız ve devamı da gelir mutlaka. Kısa vadede şampiyonluk ile seneye bir şampiyonluk alırsın ama kulübün de anası ağlar..

İsmail Alkan
04.05.2009, 22:57
Bu arada sorularıma cevap alamadım. Yarın yeni hocamız pahalı bir Yusuf isterse oynayacakmıyız bu kumarı???
Ben cevaplıyayım,
Pahalı kumardan kasıt Fatih Tekke ise eğer,emin ol kısa süreli acil şampiyonluk uğruna bu kumarıda oynarlar,hiç merak etme.

Erdal
04.05.2009, 23:00
Soru bir itham değildi. Umarım yanlış anlaşılmamıştır. Mesela benim Giray Bulak itirazım tamamen saha dışıdır. Doğrusunu isterseniz saha içinde taktik anlamda gerçekten "hoca" diyebileceğimiz isimlerin dünyada sayılı olduğunu düşünüyorum...Şenol hoca konusunda istikara rağmen olunmadı derseniz ona da kısmet gibi asla tartışılmayacak bir bel altı vuruşla cevap verebilirim. Ben sahiden öyle inanıyorum :)

Mehmet Sarigül
04.05.2009, 23:01
Tabi ki, kisa vadeli istikrar ve ardindan gelen uzun vadeli sampiyonluklar...

Erdal
04.05.2009, 23:02
İsmail abiiiii...Hala mevzini koruyor olabilirmisin :)...Siz eski tüfekler değişmeyeceksiniz :))

Cyzio
04.05.2009, 23:05
Cyzio hocam bir isim de sizden alalım o halde.İstikrar için.

Sorduğunuz için teşekkür ederim. Aslında yıllardır aklımda şu var: Urbain Breams'e danışmak. Benim yaşımda olanlar bilir: O bir Trabzon ve Trabzonspor sevdalısıdır. İnşaallah hâlâ aklî melekeleri yerindedir. İlle adı dünyaca mâruf birini getirmeye gerek yok. Onun tavsiye edeceği birine ben şahsen kefilim. O bizim kötülüğümüzü istemez.

Onun tavsiye edeceği adamla derhâl en az 3.5 sene mukavele imzalayacağız. Bu süreyi Şenol'a bile verdiğimixze göre, kaliteli bir yabancıya haydi haydi vermeliyiz.

Sonra meselâ Beşiktaş'a 7-1 yenilebilir.

Biz gene arkasında duracağız.

Bütün bunlar sonunda bence başarı gelecektir.

Gelmezse mi?...

Şenol'a harcadığımız süreyi bir kere de bir yabancıya harcarız.

Ben de susmuş olurum :D.

Erdal
04.05.2009, 23:08
Hocam iyi ama ya Urbain başkan Şenol hoca'yı işaret ederse :)

Fatih
04.05.2009, 23:08
Czyio Hocam Ersun Yanal'a 3,5 yıl sabretseydik başarılı olabilir miydi?

Erdal
04.05.2009, 23:09

İtiraz ediyorum. Resmen "çanak soru" bu :)...Ve haddim olmadan cevaplıyorum. Evet başarılı olurduk...Biz Şenol hoca ile de başarılıydık ayrıca:)

magicyattara
04.05.2009, 23:14
Sorduğunuz için teşekkür ederim. Aslında yıllardır aklımda şu var: Urbain Breams'e danışmak. Benim yaşımda olanlar bilir: O bir Trabzon ve Trabzonspor sevdalısıdır. İnşaallah hâlâ aklî melekeleri yerindedir. İlle adı dünyaca mâruf birini getirmeye gerek yok. Onun tavsiye edeceği birine ben şahsen kefilim. O bizim kötülüğümüzü istemez.

Onun tavsiye edeceği adamla derhâl en az 3.5 sene mukavele imzalayacağız. Bu süreyi Şenol'a bile verdiğimixze göre, kaliteli bir yabancıya haydi haydi vermeliyiz.

Sonra meselâ Beşiktaş'a 7-1 yenilebilir.

Biz gene arkasında duracağız.

Bütün bunlar sonunda bence başarı gelecektir.

Gelmezse mi?...

Şenol'a harcadığımız süreyi bir kere de bir yabancıya harcarız.

Ben de susmuş olurum :D.

Şenol Hoca'yı başarısız saymıyorum ben kendi adıma.

Futbolculuk döneminde defalarca yaşadığı şampiyonluklara,hocalık döneminde de en çok yaklaşan isim oldu.

Yabancı denenmeli mi?O kadar sabırlı yabancı var mı?

Cyzio
04.05.2009, 23:15

Kalite kendini hemen belli eder: Kaliteli bir adam, kendi sahasında peşpeşe iki maçı (Denizli, Konya) kaybetmez. Aynen şampiyonluğa oynadığı sene kendi sahasında peşpeşe iki maçı (Van, FB) kaybeden teknik direktör gibi (Hay Allah, gene haklıyım değil mi; Sevgiili Erdal?). En önemli maçında (Sivas) yerlerde sürünmezsin.

Yani bence yanlış adamdı. İkinci yarı düşeriz dedim, düştük. Siz her sene bunu yaşamaya razıysanız, bir şey diyemeyeceğim.

Fatih
04.05.2009, 23:16
İtiraz ediyorum. Resmen "çanak soru" bu :)...Ve haddim olmadan cevaplıyorum. Evet başarılı olurduk...Biz Şenol hoca ile de başarılıydık ayrıca:)
Erdal Abi yeni seçilen yönetimin 3,5 sene görevde kalma imkanı olmuyor.

Ersun Yanal'a 2 sene sabretsek bile yeni gelen yönetim göndermek isteyecekti.

Hakikaten kısır döngü değil mi?

Yönetimde mi istikrar hoca da mı istikrar?

Cyzio
04.05.2009, 23:17
Hocam iyi ama ya Urbain başkan Şenol hoca'yı işaret ederse :)

Urbain'in Trabzonspor'a geliş hikâyesini burada anlatırsam, çok mahcub olursunuz. Onun için bu sorunuza cevap vermeyeyim.

Cyzio
04.05.2009, 23:20
Şenol Hoca'yı başarısız saymıyorum ben kendi adıma.

Futbolculuk döneminde defalarca yaşadığı şampiyonluklara,hocalık döneminde de en çok yaklaşan isim oldu.

Yabancı denenmeli mi?O kadar sabırlı yabancı var mı?

Ben futbolculuğuna (kaleciliğne) hiç laf etmedim.

Şenol sizce ne yapsaydı başarısız olacaktı?

OLCAY ÇAKIR
04.05.2009, 23:20
O yapı içerisinde 3.5 yıl direnmek ve şampiyonluğu kaçırmış olmak bile başlı başına bir başarı öyküsü bence hocam.:)

Yöneticileri de dahil.

Lancet_61
04.05.2009, 23:23
kısa vadede şampiyon olamadığımız için uzun vadeli istikrar demiyor muyuz zaten?

Selçuk Demircioğlu
04.05.2009, 23:24
Kalite kendini hemen belli eder: Kaliteli bir adam, kendi sahasında peşpeşe iki maçı (Denizli, Konya) kaybetmez. Aynen şampiyonluğa oynadığı sene kendi sahasında peşpeşe iki maçı (Van, FB) kaybeden teknik direktör gibi (Hay Allah, gene haklıyım değil mi; Sevgiili Erdal?). En önemli maçında (Sivas) yerlerde sürünmezsin.

Yani bence yanlış adamdı. İkinci yarı düşeriz dedim, düştük. Siz her sene bunu yaşamaya razıysanız, bir şey diyemeyeceğim.
:alkış::alkış::alkış::alkış:

Tanju
04.05.2009, 23:25
Senelerdin uzun vadede başarı için çalış mıyor muyuz? bence bu bir hikayedir...

magicyattara
04.05.2009, 23:27
Ben futbolculuğuna (kaleciliğne) hiç laf etmedim.

Şenol sizce ne yapsaydı başarısız olacaktı?

Hahaha...Hocam bir takıntı var.96 mağdurlarındansınız.

Şampiyonluğu kaçırmış olsa dahi bu 84 sonrası en başarılı Teknik Direktör olduğu gerçeğini değiştirmez.

Erdal
04.05.2009, 23:29
Hocam 2 maçta toplamda 20 nin üzerinde pozisyonunuz var. Buna karşılık rakiplerin 2.5 pozisyonu...Rakipleriniz 3 gol buluyor siz 1 gol...Hani klişe olacak tamam ama hoca ne yapsın :)...

Erdal
04.05.2009, 23:30
Saha dışında neler olduğu ile ilgili özelden her türlü bilgiye aç ve açığım :)

Cyzio
04.05.2009, 23:31
O yapı içerisinde 3.5 yıl direnmek ve şampiyonluğu kaçırmış olmak bile başlı başına bir başarı öyküsü bence hocam.:)

Yöneticileri de dahil.

Benim başarı anlayışım sizinkinden biraz farklı.

Gamze
04.05.2009, 23:34
Cyzio hocamla paralel düşünmüyor dahi olsam, Ersun Yanal geldiği günden bu güne tavrı hiç değişmeyenlerden biri olduğunu biliyorum. :)
Hocam daha ilk günden;

- Bari ilk önce ben söyleyeyim; Ersun Yanal istifa!

demiştiniz.

Öngörü mü diyelim, kulüp olarak tavrımızın bir özeleştirisi miydi diyelim, yoksa umut ettiğiniz miydi bilmiyorum... Fakat, tam isabet olmuş yahu. :))

Selamlar.

Cyzio
04.05.2009, 23:37
Teşekkürler Sevgili Gamze.

Bu arada, artık çıkmak zorundayım. Yarın devam ederiz.

İyi geceler.

Erdal
04.05.2009, 23:43
Anlaşılıyorki Şenol hoca gelmeye kalkarsa işimiz var :)...

Bülent Şirin
05.05.2009, 00:23
Soner başlığı geçen günkü sohbetimiz üzerine açtı sanırım. Tam da bu konu üzerinde konuşuyorduk.

Durum gerçekten ürkütücü. Sakalla bıyığın arasındaki mesafe o kadar kısalmış ki, bu gidişle nasıl tükürürsen tükür mutlaka bir yere bulaşacak gibi görünüyor. Ne yazık ki Vanspor kalecisinin “bir on bin dolar toslayın, bu iş olsun bitsin” teklifine bugün çok daha fazla olumlu cevap verecek taraftarımız vardır. “Ne pahasına olursa olsun şampiyonluk” şiarı mutlaka oraya götürecektir çünkü...

Aralarında değerli arkadaşlarım da var, ancak şu “falan mevkiyle filan mevkiye böyle böyle özelliklere sahip oyuncular alınmış olsaydı şampiyonluk çantada keklik değil miydi?” mealindeki görüşlere fena halde gülesim geliyor, hiç kusura bakmayın. Arkadaşlar, bu ülkede bir Cem Papila nesli yaşıyor. Yaza yaza parmaklarımızda takat kalmadı, Allah aşkına... Nasıl oluyor da görüp yaşadığımız bunca ali cengiz oyununa rağmen hâlâ şampiyonluğun sadece sahada belirlendiğine inanabiliyorsunuz, anlaşılır gibi değil doğrusu... “Bu yıl neredeyse şampiyon olacak” mıydık acaba? Bundan nasıl bu kadar emin olabiliyoruz?

Çocukların Trabzonsporlu olması için şampiyonluk şartmış... O sizin hüsnü kuruntunuz efendim... Çeyrek asır demek bir kuşak demektir. Bunca genç insan ne diye tutuyor bu takımı o zaman?

http://www.gunebakis.com.tr/makale.php?id=331&archive_list=5&t=%E2%80%9CK%C3%BCmeye_bile_gitse%E2%80%A6%E2%80%9 D

Bakın bakalım 12 yaşındaki Cem mi daha sağlıklı taraftar, yoksa şampiyonlukla taraftar olmuş babası mı? Cevap bekliyorum.

Çocuklara Trabzonspor’u Trabzonspor yapan, Trabzonspor’u besleyen kökleri tanıtacaksınız. Bu o kadar zor bir şey değil. Ansiklopedi ezberletmeniz gerekmiyor. İki kemençe gaydası, bir tutam Kazım, biraz Katip Şadi, biraz Yusuf Cemal Keskin... Bir yazımda 4 yaşındaki oğlumla 7 yaşındaki yeğenimin, televizyonda bir belgeselin belli belirsiz duyulan fon müziğini duyunca el ele tutuşup horona başladıklarını yazmıştım. Okudunuz mu? Boş verin, okuyup ne yapacaksınız? Papatya falı açmaya devam edin...

Çocuğu şampiyonlukla taraftar yaptık. Sonra? Yedirirlerdi bize iki sene arka arkaya şampiyonluğu? Ne olacak o zaman başarıya endeksli taraftar olmuş çocuğun hal-i pür melâli?..

Yukarıda bir Vanspor kalecisi örneği verdim. Eğer “ne pahasına olursa olsun şampiyonluk” parolası bizi oralara kadar götürürse elimdeki kalemi de bırakırım, Trabzonspor’un adını da bir daha ağzıma almam.

Başlarım sizin şampiyonluğunuzdan!..

Gökhan KAN
05.05.2009, 00:28
Önce Şampiyonluk nasıl gelirse gelsin..Sonra uzun vadeyi düşünürüz..

ÖmerFarukYılmaz
05.05.2009, 00:35
Bülent abi alttan alttan hakemmi yetiştirmeyedemi başlasak..

Hazır herşeye el attık:)

Bulut61-34
05.05.2009, 00:47

Başkalrının yaptıklarıyla iyi sonuç elde etmeleri bizim de aynı şeyi yapmamızı haklı göstermez. Tersi de doğru olabilir. Başarı için illa istikrar gerekli değildir belki de.

Veya 3 büyükle bizim şartlarımız aynı olmadığından onlar gibi yaparak şampiyon olamıyoruz diyebiliriz. Bizim gibi(Sivas da bize benziyor) takımların şampiyon olabilmesi için istikrar önemli gibi gözüküyor. Biz de kadroda, hocada ve yönetimde istikrarı sağladığımız zamanlarda şampiyonluğa daha çok yaklaştık. Ama istikrar için Ersun Yanal şartı da kabul edilemez.

Hamdi Karamahmutoğlu
05.05.2009, 01:19
Bir 25 yıl bekledim şampiyonluk için, bir 50 daha beklerim ömrüm vefa ederse.
İstikrar için konuşmak gereksiz şimdiden.
Şu İstanbul'u bir yakalım, şu haramilerin saltanatını bir yıkalım, ölsemde gam yemem ya!

selimatal
05.05.2009, 02:05

Hangi hocaya 3,5 yıl sabredilse oluyor zaten.:)

Hatta F.Terim, Gordon Milne, Derwall'e 2 şer yıl sabredildi ve peşpeşe 3-4 şampiyonluk yaşadı hepsi. Sabredilmese sadece şampiyonluklar değil, bu teknik direktörler de yok olup gidecekti.

Mesele sabredilecek bir teknik direktör bulmak. Hatasız kul olmaz ama hatalarını çabuk görüp, bütün bir sezon boyunca yanı hatalarda ısrar etmeyecek biri. "Benim adım eleştirilmez" demeyecek biri.

Bu sözler Trabzon gibi yüzbinlerce teknik direktörün olduğu yerde "sabır" kavramını hemen bitirir.

Hocamız biraz da "sosyolog" olmalı.;)

mustafakaya
05.05.2009, 10:38
orta vadede şampiyonlar ligi diyorum.

Onur Akyüz
05.05.2009, 12:21
aman yahu,şampiyon olmasak ne olacak,koyverun gitsun:)
bana çok gerekmiyor,en azından ligde en ''duruşu'' olan takımız,hatta dünyada bu ''duruşun'' en önemli temsilcilerinden biriyiz.
tekele karşı koyuyoruz,paraya,güce,masabaşına,iktidara...

çocuklarmı?

-abi sen niye barca'yı tutuyorsun ispanya'da,real daha iyi değilmi? sorusuna,
-hiçbirzaman paranın,gücün,güçlünün destekçisi olma,herzaman karşı koy,itiraz et,dik dur cevabını alan 12 yaşındaki kuzenim sanırım çok çok iyi bir Trabzonsporludur artık ve Trabzonsporluluğun ne demek olduğunu sanırım anlamıştır,gözlerinde o ifadeyi gördüm çünkü.

şampiyonluk çokta gerekmiyor.
asaletini sevdiğimin Trabzonu:)

Miraç Atalay Çiftçi
05.05.2009, 12:33
Kısa vadeli şampiyonluk ne demektir?
Bir takım şampiyonluk yaşadığında 34 hafta geçmiş oluyor, bu zaten kaliteli bir lig için uzun bir vakit. Zira yıllardır şampiyon olmamış bir takım ve taraftarı için sanırım şampiyonluk öncelikle gelmelidir...

Uzun vadede istikrar elbette şampiyonluk doğurabilir ama aksi sonuçlarıda karşımıza çıkarabilir. Her istikrar faaliyeti aynı olumlu sonuçları doğurmayabilir.

Her iki durum içinde iç ve dış faktörler çok önemli.

Kısa vadede fb'nin avrupa macerası örnek gösterilebilir, istikrarda da sivas'ın lig içindeki iki senelik çıkışı. Hangisi daha karlı ve tatmin edicidir, göreceli...

Bana göre alınacak şampiyonluk istikrar ve gelecek adına olumlu adımların atılmasını doğurabilir.

Hayırlısı...

halil ibo
05.05.2009, 12:53
Şampiyonluklarında bile bir Ahmet Suat bir Özkan diyen camiamız,kısa vadede şampiyonluk halinde yine istikrara kavuşamayacaktır.
O yüzden Avrupa'nın kaliteli takımları gibi istikrar içinde şampiyonluklara ulaşalım.Ama seneye şampiyon olalım.:)
Başlığı açan kardeşime küçük bir sitem : 3 kız kardeşlerden verdiğin örnek sadece onları bağlar.Onları örnek alarak biryere varamayız,onlar gibi maddi desteğe sahip değiliz ki durmadan yap-boz yapalım.Hemde sürekli federasyon desteği ve lehimize hakem hataları sözkonusu olmadığı için biz onlar gibi şampiyon olamayız.

Canpolat Demirhan
05.05.2009, 12:56
her 2 yılda bi şampiyonluk olursa :D vadeyi bosver :D

Serdar Ersoy
05.05.2009, 13:25
ilk önce şu şampiyonluk hasretimize son verelim ondan sonra uzun vadeli istikrardan yanayım...

Cafer Bulur
05.05.2009, 13:26
Uzun vadeli istikrar planlari bizi sampiyonluga götürmedi.

Bence kisa vadede sampiyonluk bizi istikrara götürecektir.

Seneye hedefimiz mutlak sampiyonluk olmalidir,bunun icin fedakarliklar mutlaka yapilmalidir.

bkandil
05.05.2009, 13:33
Bizim en uzun vademiz 1 sezon olmakta, bu yüzden kısa vadede şampiyonluk daha bir güzel duruyor. Hem bu durum belki de uzun vadenin süresini artırıp istikrar yakalama fırsatını ortaya çıkarır...

OLCAY ÇAKIR
05.05.2009, 13:36
Trabzonda uzun vadeli şampiyonluk planı diye birşey olamaz.
3'er aylık programlar yapılmalı.
Sözleşmelerde öyle düzenlenmeli.

Halil Atalay
05.05.2009, 14:07
arkadaşlar anket de katılın

http://www.milliyet.com.tr/Spor/SonDakika.aspx?aType=SonDakika&KategoriID=14&ArticleID=1091002&Date=05.05.2009&b=Sampiyon%20kim%20olacak

Faik Yılmaz
05.05.2009, 14:18
Avrupa liglerinde olabilir ama bizim için geçerli değil bu.....

Geçen sene Gs takımı tamamen değiştirdiği halde 17-18 yaşında gençleri takıma doldurduğu halde şampiyon oldu.....

Ligimizde kaliteli kadroyu sene başında kurarsan iyi bir hazırlık döneminden sonra şampiyon olabilirsiniz....

Mesela bu yıl gözümüze sokulan şampiyonluğu alamadıysak bu istikrarsızlığımızın değil td nin oyuna yeterince müdahale edemeyisi sonucu oldu....

Bir büyüğün bir kaç büyüğün kötü olduğu sezon oldu ama hepsinin aynı anda bu kadra kötü olduğu bir sezon olmadı hiç....

Faruk UYSAL
05.05.2009, 15:22
"Kısa vadede şampiyonluk istiyorum."
Nasıl kısa?
En kısa vade 1 yıl değil mi?
Her sezon öncesi takımımızdan şampiyonluk beklemeyen ya da içinden öyle bir isteği, ümidi olmayan taraftar mı var?
Örneğin takımımızı ele alalım.
Yeni hocamız gelecek, beklentimiz olarak kaliteli 2,3 bilemedin 4 takviye yapılacak ve şampiyonluğa oynanacak.
Bütün taraftarların beklentisi bu değil mi?
Ocak ayında sezon bitmediğine göre hepimizin 2010 mayıs ayı için böyle bir arzusu yok mu?
Bunun vadesi mi olur?
Yoksa "yeni ve genç bir takım kurduk, bizim bu takımdan 5 sene süresince bir beklentimiz yok, onun için takımı genç oyuncularla takviye edeceğiz" diyen yöneticilerimiz, böyle düşünen taraftar grubumuz mu var?
"Kısa vadede şampiyonluktan sonra istikrar istiyorum."
Haydaaa! Yahu şampiyon olabildikten sonra istikrarı mistikrarı ne yapacaksın? O zaten kendiliğinden gelir. Bizim futbol ile ilgili en büyük rüyamız takımımızı şampiyon olarak görmek değil mi? Öyle olduğu zaman zaten bunun maddi ve manevi getirileri olacak; kulüp rahatlayacak. Birçok şey rayına oturacak.
Yani demem o ki, istikrar amaç değil, araçtır.
Artık hocadan geçtik, oyuncularda mutlaka istikrarı sağlamak gerekir. Yani takımın iskelet kadrosu mümkün olduğunca muhafaza edilmelidir.

Ustaalioğlu
05.05.2009, 16:53
biri olunca öteki olmuyor mu???
kısa sürede şampiyon ol sen, uzun süredeki istikrarı o şampiyonlukla tamamlarsın. Bkz. GS nin 97de elde ettiği ilk şampiyonluk, doğru dürüst top oynamadan alındı ama sonrasındaki 5 şampiyonluk ve uefa kupası nı da o şampiyonluğa borçlular...

Murat Erdem
05.05.2009, 17:04
Bülent Şirin, ''çocuklarımız için şampiyonluk istiyorum'' diyen, ben ve benim gibilere, ''başlatmayın şampiyonluğunuza'' demiş.

Çocuklarımıza, klasikleşmiş argümanlarımızı anlatmamızı, horon ve kemençe dinletmemizi salık vermiş.

Trabzon şehrinde doğan safkan Trabzon'lu çocuklarda bile artık bu argümanların yetmediğini, bazı başlıklarda okuyorum.

Ben Allahın Alanya'sında ne edeyim, başımı hangi taşa vurayım.

Bu zihniyet, sadece benim ve bizim olsun zihniyetinden başka bir şey değildir.

Alanya'lı Murat'ın oğlu Trabzonspor'u tutsa ne, tutmasa ne, Bülent Şirin'e, bu zihniyete ne dert.

Bülent Şirin benim gibi camiaya bir nefer daha kazandırmanın sancısını çeken birine ''başlatma şampiyonluğundan'' sığlığından öte geçememiş.

Bu zihniyete diyecek tek şeyim var : Trabzonspor'unuzu çekin ligden, tüzüğü iptal edin, ayrılın İdman Gücü ve İdman Ocağı olarak
Pazar günleri Yavuz Selim de kendiniz çalın, kendiniz oynayın.

İHTİLALL
05.05.2009, 17:26
Bülent Şirin, ''çocuklarımız için şampiyonluk istiyorum'' diyen, ben ve benim gibilere, ''başlatmayın şampiyonluğunuza'' demiş.

Çocuklarımıza, klasikleşmiş argümanlarımızı anlatmamızı, horon ve kemençe dinletmemizi salık vermiş.

Trabzon şehrinde doğan safkan Trabzon'lu çocuklarda bile artık bu argümanların yetmediğini, bazı başlıklarda okuyorum.

Ben Allahın Alanya'sında ne edeyim, başımı hangi taşa vurayım.

Bu zihniyet, sadece benim ve bizim olsun zihniyetinden başka bir şey değildir.

Alanya'lı Murat'ın oğlu Trabzonspor'u tutsa ne, tutmasa ne, Bülent Şirin'e, bu zihniyete ne dert.

Bülent Şirin benim gibi camiaya bir nefer daha kazandırmanın sancısını çeken birine ''başlatma şampiyonluğundan'' sığlığından öte geçememiş.

Bu zihniyete diyecek tek şeyim var : Trabzonspor'unuzu çekin ligden, tüzüğü iptal edin, ayrılın İdman Gücü ve İdman Ocağı olarak
Pazar günleri Yavuz Selim de kendiniz çalın, kendiniz oynayın.
:alkış::alkış::alkış::alkış::alkış::alkış::alkış:: alkış::alkış:
Benim çocuklarım Trabzon'lu, hatta önce üç düşmanlarını iyi ezberlediler.
Ama seni çok iyi anlıyorum,Allah yardımcın olsun ne diyeyim..

İHTİLALL
05.05.2009, 17:29
Ben bu başlıktaki sorunun bir kısıtlama ihtiva ettiğini düşünüyorum ve hiçbiri diyorum.
Çünkü ikisinide şiddetle istiyorum,özelliklede Murat Erdem'ler ve çocukları için..

bordomavi5561
05.05.2009, 17:53
kısa vadede kocaeli ve bursa maçlarını kazanmak istiyorum, orta vadede eskişehir ve fb maçlarını kazanmak istiyorum. bu şekilde orta vadede şampiyon olamazsak. uzun vadede ağustos ayında bir yabancıyı gönderip, yattara' yı türk yapıp, bir kaliteli yabancı sağ bek ve bir kaliteli yabancı ön libero (mesela çok basit djikuzu) ile harikalar yaratan bir takım istiyorum. fazla uzatmayalım işi. uzatmanın bize göre olmadığını ersun yanal vakası ile ispat ettik.

Murat Erdem
05.05.2009, 18:28
25 senede ne acılar, ne isyanlarım oldu bu sevdam yüzünden ama ilk defa böyle bir soğukluk hissettim davama.
çocuğumun(larımızın) Trabzonspor'u tutmasını istemek, bu kadar basite nasıl alınır.

Sinirden elim ayağım boşaldı, Bülent Şirin'in yazısını okuyunca.

Bir neferimizim daha olmasının formülü ne kadar basitmiş aslında...Vay anasını... benim aklıma daha önce neden gelmediki.

Akşam eve gidince, kapıdan girip başlayayım ''alayına isyan inadına Trabzon'' tezaharutuna sonra devam edeyim
''anti İstanbul'' diye...
Sonra oğlanı kucağıma alayım ''bak oğlum biz 13 yıl önce Vanspor kalecisine 10.000 doları vermemiş camiayız diye nutuk atayım.

En sonda koyayım bir kemençe cd si vurayım horonun gözüne.

Oğlum okuyup doktor olmasın ama Trabzonspor'u tutsun dedik...aldık boyumuzun ölçüsünü...

Değil oğlumun, benim bile taraftarlığımdan rahatsız oluyordur bu zihniyet.

Trabzonspor, sadece Trabzonlulara bahşedilmiş bir ayrıcalıktır onlara göre.

Alanya'dan bir garibanın taraftarlığına ihtiyac duymazlar, oğluyla beraber iki kişi olmaları için extra bir gayrete filanda
gerek yoktur.

Koy kemençe cd sini, olursa olur...

Olmazsada tın...biz kendimize yeteriz...

Bülent Şirin
05.05.2009, 18:34
Sayın Murat Erdem,

Vaktim son derece dar. Lûtfen cevabımı bekleyiniz. İHTİLALL rumuzlu arkadaş da okursa memnun ve mesrûr olurum.

Saygı ve selam ile.

Not: Son yazınızı görmeden mesajımı göndermiştim, şimdi görünen o ki durum iyice muacceliyet kesbediyor. Size sabır temenni ediyorum. Soğukkanlılığınızı muhafaza ediniz, gerçeğin ilk bakışta gördüğünüz gibi olmadığını idrak edeceksiniz.

TSMareNero
05.05.2009, 18:39
pazar günü, iyi bir Trabzonsporlu bildigim bi kücügüm bi geseliye diyoki, ben sampiyonluk nedir bilmiyom onun icin önemli degil kaybimiz, düsmeyelim yeter...
cok zoruma gitti. sadece gec geldin dünyaya diyebildim o sinirlen..
bunun icin acilen sampiyonluk diyorum !!!

Murat Erdem
05.05.2009, 18:41
Sayın Murat Erdem,

Vaktim son derece dar. Lûtfen cevabımı bekleyiniz. İHTİLALL rumuzlu arkadaş da okursa memnun ve mesrûr olurum.

Saygı ve selam ile.

Sn.Bülent Şirin, senin yazından bir sonuç daha çıkıyor.

Çocuklarımız Trabzonspor'a gönül vermezse, bunun sebebi ben ve benim gibi babalardır.

öyle ya ! biz adam gibi anlatamamışızdır, kemençe dinletememişizdir.

Camianın, Trabzon şehrinin ve senin gibilerin bunda hiç kabahati yoktur.

Ben adam olamamışım ki, çocuğuma bu sevgiyi aşılayamamışım.

Zaten Trabzonspor'a yeni neferler kazandırılması hususunda, herhangi bir sorumluluk hissetmediğiniz yazınızdan gayet iyi anlaşılıyor.

Great White
05.05.2009, 19:22
Bülent Abi..

Karşılıklı konuştuğumuzda başlığa konu olan bu mevzuuya pek de itiraz etmemiştin sanki. Ya ben konuşurken yazdığıma oranla daha ikna ediciyim ya da o gün çok fazla detaya girmedik sanırım:)

Aslında çekincelerinin ve hassasiyet noktalarının bir çoğuna katılmamak elde değil. Ancak burada kimselerin "Şampiyonluk bir şekilde gelsin de gerekirse bütün değerlerimize aykırı olan her türlü çirkeflikle gelsin" şeklinde düşündüğünü pek sanmıyorum. En azından aklı başında çoğunluk öyle düşünmüyor yazılanlar okunduğunda..

Benim yazdıklarına olabilecek tek itirazım şu olabilir..

"Bu ligde şampiyonluğu bize vermezler" karamsarlığı ve kabullenilmişliğinden bir kurtulmamız gerek..

Şimdi Sivas bizden daha mı sahipli bir camia mı ki şu G. Antep maçını kayıpsız geçmiş olsaydı şampiyonluğunu ilan edebilecek..

Üstelik akşamında BJK' ye de vermediler Lig' i yani. Arnst' in yerde kaldığı an çalacak tek bir düdüğe bakardı iş. Hani bu kadar da karamsarlığa gerek yok diyorum açıkçası..

Sivas' ı orada yenmiş olsaydık şu anda ligin tepesinde biz vardık, hem de son 4 hafta kala..

Yani bazı şeyler o kadar da imkansız değil. Keza bazı kişi ve kurumlar da en azından bizim abarttığımız kadar hakkaniyetsiz değil..

Hatta "Biz bu sene bile şampiyon olabilirdik" diye düşünüyorum ben hala..

Ayrıca, o anlattığın güzel hikayedeki, sevgili Cem kardeşimizin babası fanatik bir TS li olmasaydı gene TS taraftarı olabilme olasılığı aynı olur muydu Bülent Abi?

Bu sorunun cevabı senin tespitlerini tabii ki tümden çürütmeyecektir ama en azından mutlak bir doğru olmaktan da çıkaracaktır sanırım:)

Son olarak, geride kalan sayfalardaki yorumların tamamına bir göz gezdirdim..

Bazı arkadaşlarda sanırım hala bir yanlış anlaşılma var..

"İstikrar başarısızlığı getirir" diye bir iddia yok ortada. Zaten olamaz da..

"Şampiyonluk için uzun vadeli bir istikrar planı en azından camianın şimdiki şartları ışığında olmazsa olmaz değildir" çıkarımı var en fazla..

Bülent Şirin
06.05.2009, 16:26
Soner seninle sonra halleşiriz. Şimdilik karakolda doğru söyleyip mahkemede şaşmadığımı bil yeter. Murat beyin durumu acil. Uzaklarda yalnız başına Trabzonsporlu olmanın ızdırabını ben de yaşadım çünkü.

Murat bey, kim çocuğunuzun Trabzonspor’u tutmasını hafife aldı anlayamadım. Şampiyonlukla gelen taraftarlığın sağlıklı bir taraftarlık olmadığını, taraftarlığın başarı odaklı olmaması gerektiğini, o zaman işin çığırından çıkabileceğini, bazı kültürel değerlerle desteklenmesi gerektiğini iddia ediyorum. Ne var bunda bu kadar dellenip yüzüme tükürür gibi "yazıklar olsun!" diye haykıracak?

Yazımda neyi görmek istiyorsanız onu görmüşsünüz. Bazı şeyleri tekrarlayayım isterseniz: Öyle ya da böyle bir sene şampiyon olduk, başımız göğe erdi, çocuğumuz da saflarımıza katıldı. Sonraki sene ne olacak? Neyle teselli edeceksiniz onu?

Bugün belli yaşın üstündeki taraftar grubu genç nesilden daha karamsar, daha negatif bakıyor her şeye. Çünkü onların hepsi Trabzonspor’dan önce başka takımları tutuyorlardı, Trabzonspor da ikinci takımlarıydı. Var mı şu kadar insan içinde Trabzonspor şampiyon olmadan önce babası, amcası, dayısı, dedesi sadece Trabzonspor’u tutan? Çıksın söylesin bakalım. Şampiyon olunca hepsi Trabzonsporlu oldular. Yani şampiyonlukla birlikte taraftar oldular. Onlar için "Trabzonspor=şampiyonluk" idi. Şampiyonlukların arkası kesilince de o Cem’in babası gibi “Bırak yahu, bu takımın peşinden gidilmez. Şampiyon olmadan bir daha maça gitmeyeceğim” demeye başladılar. (Okudunuz mu Cem’in hikayesini?)

Sivas karşısında alınan ağır yenilgiden sonraki hafta yine tribünleri dolduranlar kimler? Şampiyonluk görmemiş (ve nasılsa Trabzonsporlu olmuş) genç taraftarlar.

Türkiye gibi şampiyonluk yolunda her türlü ali cengiz oyununun döndüğü bir ülkede, mutlaka şampiyonluk istiyorsanız yolun bir yerlerinde ruhunuzu satın almak için bekleyen şeytana rastlamanız kuvvetle muhtemeldir. Ve eğer behemehal şampiyonluk diyorsanız, zor kurtarırsınız kendinizi elinden. Eğer oğlunuz içinden-dışından sizin ifadenizle “amma da kerizmişiz” derse kabahati kendinizde arayın, bende ya da başkalarında değil. Bunu bir kabahat olarak görüyorsanız tabiî.

Sonra kültür yoluyla Trabzonspor taraftarlığının beslenmesi sizi neden bu kadar rahatsız etti? Neden bu kadar lokal geldi? Her yerde oynanmaya başlanan, yurdun bir çok yerinde kursları açılan Kolbastı neyin nesidir o zaman? Adıyamanlı Berat Bulut kardeşimiz arkadaşların düğünlerinde silah zoruyla mı horon oynar acaba? “You will never walk alone” nerenin türküsüdür de bütün Dünya hayranlıkla dinler ve söyler?

Yani yanarım yanarım da, Trabzonspor’un il sınırlarına hapsolmaması için benim kadar mücadele veren, neredeyse iki üç yazısından birini bu konulara ayıran birinin böyle ithamlara maruz kalmasına yanarım.

Tepki göstermeniz gereken ben değilim Murat bey. Bakın geçenlerde haddini aşan açıklamalar yapan bir Beşiktaşlı yöneticiye değerli bir Trabzonspor yazarı nasıl cevap veriyor, kaş yapayım derken nasıl göz çıkarıyor:

“Rize Pazar'lı (Atina) Yalçın Karadeniz'e önce şunu hatırlatmak isterim;
Muhtemeldir ki sizin atalarınız 100 yıl önce kasaba pazarına haftada bir katır sırtında inerken, Trabzon-Marsilya arasında düzenli vapur seferleri vardı. Muhtemeldir ki siz futbol topunu "şüpheli paket" korkusuyla "cendermeye" teslim ederken, Trabzon'da hanımlar, piyano resitali sonrası futbol maçı izliyorlardı. Piyano ne diye sorarsanız, hani her noktasından farklı şey çıkan masa var ya, o işte…”

Görüyorsunuz değil mi? Rize Pazar’ı hırpalayayım derken Vakfıkebir’i, Tonya’yı, Araklı’yı, Çaykara’yı vs. yerin dibine soktuğunun farkında bile değil. 100 yıl önce henüz vilayet sistemi yoktu ve Pazar da Trabzon’a bağlı bir yerdi. Ve ne acıdır ki, Trabzon merkezde piyanolar çalınırken Şalpazarı’nın köyünde benim büyük ninem, babaannem ve halam Vakfıkebir’e yalınayak, sırtlarında çuvallarla vergi diye öğütülmüş tahıl taşıyorlardı. Yani Pazar neyse Şalpazarı da oydu, Vakfikebir de, Çarşıbaşı da, Maçka da, Çaykara da. Acaba şu anda burada bulunan arkadaşların kaç tanesi yedi göbek Trabzon merkezlidir de dedesi, ninesi orada piyano resitali dinleyip sonra maç seyretmeye gitmiştir?

Toparlayayım Murat bey. Trabzonspor hakkında mikro milliyetçi düşünceler besleyenler var, fakat ben onlardan değilim. Trabzonspor’un kendi alanında bir imparatorluk olması gerektiğini düşünüyor ve savunuyorum. Sınırları o kadar büyük olmalı ki, Alanya imparatorluk başkentine kapı komşu sayılsın. Bir çok yazı yazdım bu konuda. Keşke uzaklarda yalnız başına Trabzonsporlu olmanın dayanılmaz acısını benden çıkaracağınıza, “bu adam neyin nesidir, kimin fesidir, ne yazmış çizmiş bugüne kadar?” diye birkaç dakikanızı ayırsaydınız.

Eğer çocuğunuz 10 bin doların hikayesini anlayamıyorsa ya da siz anlatamıyorsanız, azıcık büyüyünce Suç ve Ceza’yı okutursunuz ona. Baksın bakalım Raskolnikof’un tercih ettiği yöntem amacına ulaşabilmiş mi?

Saygı ve selam ile.

robinhood61
06.05.2009, 16:42
şampiyonluk isterük istikrar sonra peşindne gele

Bülent Şirin
06.05.2009, 17:41
Gelelim sana Soner.:)

Meşru yollardan gelecek şampiyonluğa benim hiçbir itirazım olmaz. Sihirbaz bir teknik adam gelir, çok uyumlu bir kadro kurulur, önümüze geleni yeneriz, hiçbir çelme bizi durduramaz ve şampiyon oluruz. Gayet güzel. Peki ya başka türlü olursa? Yani şeytan karşımıza çıkıp ruhumuza talip olursa? Kimse burada açıktan savunamaz tabiî; ama özel görüşmelerde yüzüme karşı “canım, sıkıştır üç kuruş, ne olacak ki?” diyenler gördüm ve çok canım sıkıldı.

Ruhunu şeytana satmış olmak için "Şampiyonluk bir şekilde gelsin de gerekirse bütün değerlerimize aykırı olan her türlü çirkeflikle gelsin" zihniyetine sahip olmak gerekmez. Temcit pilavını geçti ama şu yukarıdaki Vanspor kalecisi örneğinde olduğu gibi teslim olsaydık tamamdı.

Benim söylemek istediğim şey “şampiyonluğu bize vermezler” değil, milyar dolarlık pastanın futbol topunun kaprislerine bırakılmasının mümkün olmadığı, mutlaka kurgulama girişimlerinde bulunulduğudur. 2004’te Mahmut Uslu “aslında bu sene Trabzonspor’un yolunu açtılar ama biz aradan sıyrılıp şampiyon olduk” dedi açık açık… Kimse “Ne diyorsun kardeşim sen? Kim kimin yolunu açıyor? Sizin de yolunuzu açmışlar mıydı geçmişte?” diye bir şey sormadı.

Soner, ya ben Cem’i ve babasını tam anlatamadım ya da senin dikkatinden kaçtı. Cem Trabzonluluktan dolayı Trabzonsporlu olmuş bir çocuk. Günde yüz kere “bırak yahu, bu takımın peşinden gidilmez! Bir daha maça mı giderim ben!..” diyen adamın fanatikliği nasıl bir fanatikliktir ki oğlu ondan etkilenip taraftar olacak?

Belki bir çoğumuz farkında değil ama biz şampiyon olmadan taraftar olmayı, taraftar kalmayı öğrendik. Bu da Trabzonspor’u besleyen değerler sayesinde oldu. Onurlu ve temiz olmak da bu değerlere dahil.

Bir kulübün şampiyon olması taraftar sayısının artmasında kuşkusuz önem taşır. Ancak tek başına yeterli bir faktör değildir. Trabzonspor 10 sene içinde 6 kez şampiyon oldu. (Hâttâ takımı baştan aşağı yenileyip, yerine gençleri monte ettiği halde yine şampiyon oldu. Artık Türk futbol kamuoyunda “Bunlar herhalde hep şampiyon olacaklar” diye bir kanı bile yerleşmeye başlamıştı.) Eğer tek faktör olsa, o dönem takım tutma yaşına gelenlerin ezici çoğunluğu Trabzonsporlu olmalıydı. Oldu mu?

Afiyetle.

Murat Erdem
06.05.2009, 17:59
Sn. Bülent Şirin, bana cevap mahiyetindeki yazınız, ne yazıkki baştan sona ''ben'' merkezli ve takiye dolu.

Bir kez daha anladımki, çocuklarımızın Trabzonspor neferi olması için herhengi bir sorumluluk hissetmiyor sizin zihniyetiniz.

Olursa olur...çokta önemli değil...bakışınız bu olaya.

Yeni neferler kazanma sorunsalımızda, Trabzon şehrinin, camianın ve sizin gibi elit insanların hiç bir sorumluluğunuz yok mu ?

Bu yük sadece babalara ihale edilemez.

Benden beklediğin çabayı esas bu camia göstericek.

Alanya'da çocuğumun Trabzonspor neferi olması için kimse benden extra gayret beklemez.

Ama bu camiayı, dediğin gibi Alanya'ya sınırı olan imparatorluk olarak görmek istiyorsan, benim gibilere yardım edeceksin.

Verdiğin ''cem'' örneğindeki gibi işi tesadüfe bırakmayacaksın.

Suç ve Ceza'yı okut, kemençe dinlet (oğlum evde bütün gün kolbastı dinleyip, oynuyor) olursa olur. Olmadıysa suç senin, beceremedin, sığlığından öte geçiceksin ki, camia hayalini kurduğun imparatorluk olucak.

Son olarak, forumdaki bütün renkdaşlarımıza soruyorum : Oğlumu Trabzonspor'un neferi yapamazsam, Bülent Şirin'in
söylediği gibi tek suçlu benmiyim ?

Bu yoldaki mücadeleme 25 yıldır tutunacak bir dal vermemiş olanların herhangi bir sorumluluğu yok mudur ?

''Feneri yenmezsek şampiyon olmayalım''diyenin ''şenol hocaysa, şampiyon olmayalım''diyenin ''van kalecisine 10000 usd vermedik'' diye böbürlenenin ,mikromilliyetcilerin, özevlatcıların. Kulübü menfaat kapısı olarak görenlerin, siyasetin dibine vuranların,
çağımızın gerisinde kalıp, marketing den haberi olmayanların, çocuklarımız için şampiyonluk isteyen babaları, ''her türlü çirkefliği
mübah görenler'' diye etiketleyenlerin hiç mi suçu yok ?

NOT: unutmuşum, Soner'e ''Murat Bey'in durumu acil'' diye başlamışsın lafına. Esas durumu acil olan bu camia,
bu kibir devam ederse 10-15 sene sonra herhangi bir yeni nesil taraftardan bahsetme şansımız olmayacak.
Bilinçaltınızdaki, sadece elit,seçilmiş bizlerin olsun, Yavuz Selim'de bizbize yeteriz hayaliniz,
gerçek olma yolunda maalesef.

Bülent Şirin
06.05.2009, 18:10
Anlaşılan yazı uzun geldi, okurken dikkatiniz dağıldı Murat bey. Bu gayet açık, çünkü Suç ve Ceza örneğini neden verdiğimi hiç mi hiç anlamamışsınız. Sanırım entelektüel bir gevezelik sanıp, aklıma ilk gelen dünya klasiğinin adını yazdığımı düşünüp sarıldınız klavyeye... Diğer yanlış anlamaları saymıyorum bile.

Acele etmeyin ve tekrar okuyun lûtfen. Sonra isterseniz sohbetimize devam ederiz.

Murat Erdem
06.05.2009, 18:15
Anlaşılan yazı uzun geldi, okurken dikkatiniz dağıldı Murat bey. Bu gayet açık, çünkü Suç ve Ceza örneğini neden verdiğimi hiç mi hiç anlamamışsınız. Sanırım entelektüel bir gevezelik sanıp, aklıma ilk gelen dünya klasiğinin adını yazdığımı düşünüp sarıldınız klavyeye... Diğer yanlış anlamaları saymıyorum bile.

Acele etmeyin ve tekrar okuyun lûtfen. Sonra isterseniz sohbetimize devam ederiz.
Bülent bey, benim soruma cevap ver.

Murat Erdem
06.05.2009, 18:21
silindi....

Gökhan Süleymanoğlu
06.05.2009, 18:29
kim ne derse desin şampiyonlukda şampiyonluk trabzonsporumuzun en oncelıklı ıhtıyacı şampiyonluktur.

Sefa Murat Dokuz
06.05.2009, 18:33
Kısa vadeli şampiyonluk diye bişey olamaz bunu dünyada yapabilecek sadece 1 takım var oda Real Madrid bu seneki başarısızlığa karşı 350 milyon euro transfer bütçesi ayırmışlar ve Ibrahimoviç ile Kaka yı alacaklarmış. Yani böyle bir şey Trabzonda mümkün değil. Bizim başarı sağlayabileceğimiz tek yol var oda 2-3 yıl ısrar etmek.

Great White
06.05.2009, 18:37
Bülent Abi:)

Şu forumda bir dikili ağacımız olsun hesabına ilk kez bir başlık açayım dedim ve hazır senin de değerli fikirlerinle bu başlığa renk kattığını düşündüm ama şu kısır tartışmaya hiç girmeseydik keşke yahu..

Yazılanların hepsini okudum. Murat Erdem, Ersun Yanal başlığındaki eleştirilerimden ötürü beni pek sevmez gerçi ama kaderin bir cilvesi midir nedir burada benzer düşünüyoruz işte:))

Bülent Abi, şampiyon olmak için arada biraz şeytanlık da yapmak gerekebilir fakat bu illa da ruhumuzu tapusuyla birlikte şeytana satmak anlamına da gelmemeli yani..

Burada hepimiz ara sıra kırmızı ışıkta geçiyoruzdur belki ama hiçbirimiz de kanunsuz, vurdumduymaz bir hayat peşinde değilizdir eminim..

Yoksa tabii ki hiç kimse bütün değerlerimizi hiçe saymayı düşünmüyordur..

Bir kere Trabzon olmasaydı Trabzonspor da olmazdı mutlaka. Ama Trabzonspor olmasaydı da Trabzon bu kadar tanınamazdı sanırım..

Bir kere şampiyon olsak, bir milad başlatabilsek, şu üzerimizdeki kamburdan bir kurtulabilsek inan ki bunları bile tartışmayacağız aslında..

Bir de şu var tabii.. O yazıdaki Cem kardeşimiz sonuçta Trabzonluydu be abi..

Şimdi bir şampiyonluk gelse Artvin' den, Antalya' ya kadar birçok yeni TS' li çocuk da katılabilir aramıza; fena mı işte;)

Murat Erdem
06.05.2009, 18:48
Soner, seni sevmediğim fikrine nasıl ulaştın bilmiyorum. Ama yanlış düşünüyorsun. Burada forum vasıtasıyla Trabzonspor'a katkı sağlamaya çalışan sende dahil herkezin başımın üstünde yeri var.

İki yılı aşkın forum üyeliğimde ilk defa birisi ile karşılıklı yazıştım. Bülent Şirin şahsı aracılğı ile tekrar soruyorum. Evlatlarımızın
Trabzonspor neferi olması yolunda bütün ve tek sorumluluk babalarınmıdır. Olmazlarsa babalar mı becerememiştir.

Benim isyan etmemin sebebi bu oldu. 25 senede yapılan onca hatanın, koca camianın yapamadığı onca şeyin yükü
nasıl babaların sırtına ihale edilir.

Bu mücadele için bir omuz istemek, tutunacak bir dalımız olsun demek, ''her türlü çirkefliği mübah'' görmek midir?

Great White
06.05.2009, 19:04
Hocam alınma yahu:)

Küçük bir latifeydi sadece..

Ersun Hoca' nın başlığındaki uzunca bir eleştirimden sonra beni de kibirli ve fazlaca ukala bulduğunu söylemiştin ama bazı arkadaşlar da sıkça o yanılgıya düştükleri için pek üzerinde durmamıştım:)

Neyse geçti gitti.. Bülent Hoca' nın duygusal tepkisini ben çok iyi anladım aslında..

Emin ol, aynı tartışmayı bir masabaşında yüzyüze yapmış olsaydınız çok daha iyi anlaşırdınız..

Tecrübeyle sabit olduğu için söylüyorum:)

Uzun lafın kısası..

Şampiyonluk farz oldu..

Kimse itiraz etmesin:)

Murat Erdem
06.05.2009, 19:11
Soner, başlığını amacı haricinde meşgul ettiğim için özür diliyorum. Ama sorumada cevap istiyorum...

Bülent Şirin'in söylediği gibi, mücadelemde yalnızmıyım ? Evladıma bu sevgiyi aşılayamazsam bu benim eksikliğimmidir sadece ?

Oğuuz
06.05.2009, 19:25
25 senelik uzun vade yeter, artık gelsin şampiyonluk..

Özkan
06.05.2009, 19:32
Burada Bülent abiye büyük ölçüde hak vermekle birlikte Murat abiyi de çok iyi anlıyorum. Henüz çocuğum yok ama yeğenlerim şimdiden Trabzonsporluluklarını sorgulamaya başladılar. Trabzon'da bu konuda sıkıntı olmayabilir ama Amasya'da, Alanya'da, Ankara'da, İstanbul'da vs. yeni Trabzonsporlu bulamayacağız. Biz, Bülent abinin sözünü ettiği o idealizmin son temsilcileriyiz. Birkaç adet 12-15 yaşlarında üyemiz var, hangisi Trabzonlu değil?

Murat Erdem
06.05.2009, 19:44
Burada Bülent abiye büyük ölçüde hak vermekle birlikte Murat abiyi de çok iyi anlıyorum. Henüz çocuğum yok ama yeğenlerim şimdiden Trabzonsporluluklarını sorgulamaya başladılar. Trabzon'da bu konuda sıkıntı olmayabilir ama Amasya'da, Alanya'da, Ankara'da, İstanbul'da vs. yeni Trabzonsporlu bulamayacağız. Biz, Bülent abinin sözünü ettiği o idealizmin son temsilcileriyiz. Birkaç adet 12-15 yaşlarında üyemiz var, hangisi Trabzonlu değil?

41 yaşındaki Bülent Şirin'in görmediği (bence görmek istemiyor) sorunumuzu gördüğü, farkında olduğu, önemsediği için 23 yaşındaki Özkan kardeşimizi
kutluyorum.:alkış:

Bülent Şirin
07.05.2009, 01:42
Murat bey,

Ne takıyyesi, ne kibri? Hem bu ikisi bir arada nasıl barınabiliyor? Kibirli adam ne diye takıyye yapsın? Sizi kim, neyle suçluyor? Ortada bir suç mu var? Çocuğunuzun beynini yıkayamazsınız ya... Ne olursa olsun, ne yaparsanız yapın yine de başka bir takımın taraftarı olabilir. Trabzonspor arka arkaya şampiyon olurken, Trabzon’da bile başka takımları tutmaya başlayan çocuklar vardı. Garantisi yok ki bu işin...

Koskoca yazı yazıyoruz, güya konulara açıklık getirmeye çalışıyoruz, Murat bey bizi kafasındaki Trabzonlu ezberinin içine yerleştirmiş, hababam suçluyor. Biz “imparatorluk o kadar büyük olsun ki, Alanya başkentinin yanıbaşında olsun” diyoruz, o “Alanya'ya sınırı olan imparatorluk” anlıyor. Sınır nire, başkent nire?

Murat bey, ezberinizdeki Yavuz Selim’li, öz evlatçı, mikro milliyetçi şablonla uzaktan yakından alakam olmadığını size ispatlamak için günlerce vaktim yok, açıkçası böyle bir mecburiyetim de yok. Hele takıyye yapmaya hiç ihtiyacım yok. Her şeyi açık açık yazdım. Anlamamış olmanız için okumamış ya da yeterince dikkatli okumamış olmanız gerekiyor. Onu da açıkça ifade ettim.

Suç kavramı nereden çıktı, sizi kim neyle suçluyor anlamadım ama yine tatmin olmadıysanız tek cümleyle ifade edeyim: Her neyi kastettiyseniz onda zerre kadar suçunuz yok.

Müsaadenizle ben size bir soru sorayım şimdi: Siz olsanız Vanspor kalecisine o parayı verir miydiniz? Suç ve Ceza ile Raskolnikof örneğini ne amaçla verdim, siz ne anladınız? Ben de sizden cevap bekliyorum.

Buyrun.

Soner,

Sen bari yapma kardeşim. Bu tartışmanın neresi kısır? Keşke her kısır tartışma böyle olsa. Söylediğim şey sadece şu: Helalinden hemen, şimdi bir şampiyonluğa benim hiçbir itirazım yok. Neden olsun ki zaten? Benim endişem, şampiyonluk baskısının bizi yanlış işler yapmaya, yanlış işler yapmakta bir sakınca görmemeye doğru itelemesi. O zaman ne farkımız kalır ötekilerden? Hırsız hırsızdır, az hırsız-çok hırsız olur mu? Koca bir kazan yemeğin içine gözümüzün önünde şuncacık bir pislik düşse o yemeği yer miyiz?

Great White
07.05.2009, 10:32
Koca bir kazan yemeğin içine gözümüzün önünde şuncacık bir pislik düşse o yemeği yer miyiz?

Abi senin şu örneğinden yola çıkarak açık ve net fikrimi söyleyeyim o zaman..

Evet, sözünü ettiğin o "şuncacık pislik" o "koskoca kazanın" içine değil de sadece benim tabağıma düşse tabii ki yemem ama o kazanın içerisine düşmüşse, o kazan zaten çok da hijyenik bir ortamda değilse ve o kazandaki yemekten başka bir alternatifimiz de yoksa kimse kusura bakmasın ama ben yerim be abi..

Hatta herkes de yer yani..

Aç kalarak kıvrana kıvrana ölmekten iyidir sonuçta:)

Bülent Şirin
07.05.2009, 11:56
Zurnanın zırt dediği yer tam da burası işte Soner. Ben de diyorum ki, hiçbir zaman alternatifsiz değiliz, asla açlıktan kıvrana kıvrana ölme ihtimalimiz yok. Dolayısıyla ardımıza bakmadan uzaklaşabiliriz kazanın yanından.

Great White
07.05.2009, 12:00
Zurnanın zırt dediği yer tam da burası işte Soner. Ben de diyorum ki, hiçbir zaman alternatifsiz değiliz, asla açlıktan kıvrana kıvrana ölme ihtimalimiz yok. Dolayısıyla ardımıza bakmadan uzaklaşabiliriz kazanın yanından.

Ligden çekilecez yani:)

Ya da bir kenarda oturup kırıntıları toplayacaz..

Eyvallah baba, ne diyeyim:)

asimetrik
09.05.2009, 01:37
Bülent hocam, görüşlerinize çoğunlukla katılmakla beraber Raskolnikof'u Vanspor kalecisine para vermeyi kabul eden bir Trabzonspor'luya benzetmeniz, ya da bu olayda(doğruluğunu ben bilmiyorum.) Raskolnikof'u erdemli davranışın zıttına oturtmanız, Dostoyevski'ye büyük haksızlık olmuş.
Ne olur yanlış anladığımı söyleyin. Çünkü bu fikir (Raskolnikof'a ait olan) kazanmak için her şey mübahtır fikrini değil, bilakis toplumun çürümesine neden olan kişilerin yaşama hakkının alınmasında bir sakınca olmadığı, hatta gerekli olduğunu savunan bir fikirdir.

Doğru anladıysam,
Raskolnikof Vanspor kalecisine 10.000 dolar verirdi, ama kısa vadede başarıya ulaşsa da uzun vadede üzerine sürdüğü lekeyle daha değersiz hale gelirdi diyorsunuz,doğru ancak bunu yapacak karakter asla Raskolnikof olmazdı, olsa olsa Makyaveli olurdu.

Raskolnikof ise aksine 10,000 dolar isteyen kaleciyi, onlara teşvik pirimi verenleri, hatta futbol düzenini bozan tüm kişileri öldürürdü.Daha sonra boş kaleye golü atardı. Aynen fakir öğrencileri sömürerek servet yapan ihtiyar,kimsesiz, tefeci kadına yaptığı gibi.
Not:Buradaki öldürme sözleri için tüm arkadaşlardan özür dilerim. Bu sadece bir roman uyarlamasıdır.

Affınıza sığınırarak, görüşlerinizi de büyük oranda paylaşarak tartışma başlatmak amaçlı yazmadığımı belirtmek isterim.

Aynı, İstanbul'da yaşayan ve 3 çocuk babası bir Trabzonspor'lu olarak, sıkıntısını anlamakta hiç te zorlanmadığım ama çözümlerde farklı düşündüğüm Murat bey'in de görüşlerini paylaştığım gibi.

asimetrik
09.05.2009, 01:43
Bu arada başlıkla direk ilgisi olmayan mesajım için tüm arkadaşlardan özür dilerim. Gerekirse silebilirim.

Barış Kaptanoğlu
09.05.2009, 01:47
bizim acil olarak bir şampiyonluğa ihtiyacımız var..daha sonra istikrar işine bakarız...

Bülent Şirin
09.05.2009, 01:49
Aman, sakın ha... İyi ki uyku tutmadı da gecenin bu vakti foruma şöyle bir uğrayıp mesajınızı gördüm. Konuyla ilgisi olmaz olur mu...:)

İlk fırsatta cevap yazacağım. (Bence) yarım kalmış bir tartışmayı çok güzel bir mecraa götürebiliriz.

Çok teşekkürler, iyi geceler.

asimetrik
09.05.2009, 01:54
Aman, sakın ha... İyi ki uyku tutmadı da gecenin bu vakti foruma şöyle bir uğrayıp mesajınızı gördüm. Konuyla ilgisi olmaz olur mu...:)

İlk fırsatta cevap yazacağım. (Bence) yarım kalmış bir tartışmayı çok güzel bir mecraa götürebiliriz.

Çok teşekkürler, iyi geceler.

Sevgili renkdaşım, tekrarla belirteyim ki amacım tartışmayı başka bir tarafa çekmek değil. Konuyu baştan sona keyifle (kırıcı bölümleri okumayarak) okudum. En büyük zevklerimden birisi bu oldu son günlerde. Bence sizler tartışmaya devam edin.

Benimkisi sadece Dostoyevski'ye Raskolnikof üzerinden duyduğum saygının tezahürü idi. Parantez içi kabul edin. Konuyu dağıtmış olmayayım.

İyi geceler.

demir
09.05.2009, 02:10
ben 27 yasındayım ve aklı salım bır genc olarak hıc sampıyonluk goremedım ve cevremde (halada oole ) dogru durust hıc trabzonsporlu yoktu ve coguda trabzonluydu emın olun, bir gun ankaragücü-trabzonspor macına gıttık kocaeli bmn ıle bırlıkte ankara heykelın onunde ankara bmn ıle bulustuk orada tanıstıgım bır abimiz oldu dedımkı abi ewlat varmı dedı 3 tane neden burada degıller dedım dedıkı onları trabzonsporlu yapmadım oole yetısmedıler dedı :O bırsasırdım nasıl yani abi dedım neden dedım dedıkı bak dedı kardesım ben bu kadar yıldır bu takımı tutarım 24 yıldır sampıyonluk gormedım hep kahroluyorum hep uzuluyorum barş cocuklarım uzulmesın dedım ve ve o sekılde buyuttum dedı buna kesınlıkle verdıgım cevabı yazmayacam ama bu bır mantelıtedır yenı genlıge gelınce ozellıklede bellırlı yasa gelmıs cocukalr sınıf arkadaslasrı ıle tartısırken takımlarının ovunulucekseylerını anlatmak ısterler ama olmayınca boyunları bukuluyor mesela benım yegenım sayılan bır cocuk vardı lıse ogrencısıydı hep bana GS lıyım dıyordu bu sene ızmıte gıttım karsılastık bıyerde bana abi trabzonsporluyum dedı neden ? cunkı bıraz basarı gordu sampıyon olmamız tabıkı taraftarımızı cok arttıracaktır bu kesın ama hıc umut olmayınca cogu fanatık bıle ben futbolla ılgılenmıyorum demıyormu ???? yukarıdakı arkadasların abılerın kulturlu oıldukları ve belırlı bır bırımkımlerı oldugu asına acık net ortada ama bu enejımısı dahacok ortak sevgımızde kullanmamız gerektıgını dusnuyorum ben 27 yıldır beklıyorum ama kardeslerımın bukadar sabredıp edemeyceklerını bılmıyorum dusunsenınıze samsundakı bır cocuk neden samsunsporu degılde hayatı boyunca sadece tv de gordugu bır sehrın takımını tutar bunun tek acıklaması var neyı şaşalı suslu goruyorsa neyı basarılı goruyorsa onu tutuyor cocuklar ..! saygılarımla yanlıs bır cumle kurduysdam sımddıden affola

Mayls
09.05.2009, 09:13
Tartışmaları ve diğer iletileri okumadım. Tamamen Uzun Vadeli İstikrar mı? Kısa Vadeli Şampiyonluk mu? sorusuna cevaben yazıyorum:

Bence daha önemli olan uzun vadeli istikrar. İstikrarlı olduktan sonra şampiyonluğun er ya da geç geleceğini düşünüyorum. 2 yıl sürer, 4 yıl sürer, belki 10 yıl sürer. Önemli değil. Önemli olan o şampiyonluğun bir gün geleceği. Başarılı olduğu için tutmuyorum Trabzonspor'u, beklerim...

Kısa vadeli şampiyonluğu 26 yıldır uygulamaya çalışıyoruz. Artık kısa vadeli şampiyonluğun mantıksız bir hayal olduğunu kabul etmeliyiz. İlk kez şampiyon olmayacağız, istikrarlı olacağız diye yola çıktık bu yıl ve çok başarılı olduk. Ne yazık ki istikrarlı bir başarıyı göremeden malum kesim kazandı gene...

Çağrı Bilici
09.05.2009, 11:25
Kısa vadede şampiyonluk,bi kere görelim da şu şampiyonluğu

oguzhann
09.05.2009, 11:31
uzun vadeli istikrarı sağlamış takımlar önce kısa vadede şampiyonluklar yaşamılardır.cevabı açık şampiyonluk istiyoruz!!

İskender YILMAZ
09.05.2009, 12:06
Uzun vadeli istikrar .. Kısa vadeli şampiyonluk .. Şampiyonlukkk ..

TheDayAfter61
09.05.2009, 12:09
Kısa vadeli başarıyla uzun süreli istikrar da gelir,gelmezse bile şampiyonluk,1 kere olalım şampiyonda.

İskender66
09.05.2009, 12:18
Bence kısa vadede şampiyon olmamız lazım hemde hemen. Bir şampiyonluk gelirse uzun vadede istikrar yakalamız çok daha kolay olur. En azından Trabzonsporun üzerindeki baskı kalkar ve uzun döneme dayalı yapılanmaya daha kolay girebiliriz. Taraftarın da, yerel basının da, kısacası Trabzonspor camiasının artık beklemeye tahammülü kalmadı. O yüzden bize acilen şampiyonluk lazım. Nasıl ve ne şekilde olursa olsun. Keşke Abromoviç gibi zengin biri bize destek olsa ve yıldızlar karması kursa da şampiyon olsak. Tıpkı Chelsea'nın 50 yıl sonra şampiyon olması gibi.

msukas
09.05.2009, 13:52
aslolan şampiyon olmaktır istikrarda şampiyonluk için en temel faktörlerden biridir. bana sorarsanız tesadüfen 10 25 yılda bir şampiyonolmaktansa istikrardan yanayım. ama bu demek değildirki istikrar için yanlışlarda direltilsin. hayır takımın belli prensibleri olsun yap boz olmasın Trabzonsporda öyle isteyen herkes antrönör olamasın futbolcu olamasın malzemeci olamasın. Griye dönüp nerde yanlış yaptıkta 25 yıl şampiyon olamadık bunun hesabı yapılsın. aynı hatalara düşülmesin. En basiti M united takımı gidi incelensin onlar nasıl bir sistem kurmuşlar her sene final oynuyorlar.....

Atmaca
09.05.2009, 15:26
Bende size Almanyadan bi örnek vereyim. Benim cocuk daha 12 yasinda.10 yasindayken arkadaslari onunla dalga gecmek icin , o siralar 7. veya 8. `yiz,`"sen nasil bu takimi tutuyorsun, hep yeniliyor " dediler. O da "olsun yenildigi icin takimimdan vazgecmeyecegim" dedi. Sirf sizin bazi hislerinizi tatmin etsin, yenelim ve birilerine caka satalim diye tutmuyoruz biz Trabzonu.

hamibasoglu
09.05.2009, 15:33
yemişim istikrarı,
derhal şampiyon olmak lazım :)
yoksa torunlarımıza anlatacaz eski şampiyonlukları

ugurozturk
09.05.2009, 15:42
sampiyonluk demek istikrar demektir; istikrar olmadan sampiyonluk gelmez.

dolayisiyla abes bir soru...

irfanb
09.05.2009, 15:52
Uzun vadeli istikrara bir örnek : Ilhan Cavcav :)
32 yildir Genclerbirligi kulüp baskani.
Türkiye`ye Afrika pazarini acip siyahi oyunculari takima kazandirmasindan baska ne gibi bir basarisi var?

Great White
09.05.2009, 19:18
aslolan şampiyon olmaktır istikrarda şampiyonluk için en temel faktörlerden biridir. bana sorarsanız tesadüfen 10 25 yılda bir şampiyonolmaktansa istikrardan yanayım.

Biz 10-15' e de razıyız ama farkındaysan tam 25 yıl bekledik..

Sözümona istikrar adına öyle 3-5 yıllık yapılanma süreci adı altında uyutma ve uyuşturma taktiklerini daha kaldırmıyor bir çok bünye:)

Hele ki şu ligde şampiyonluk kazanmayı gözümüzde fazla büyütüyoruz..

Vizyonu olan bir yönetim, kaliteli bir kadro ve aklı başında herhangi bir teknik direktör ile bir senede gelir; biz farkına bile varamadan..

Şu durumumuzla bile hala şampiyonluğun en güçlü adaylarındanız yahu..

Uzun vadeli istikrara bir örnek : Ilhan Cavcav :)
32 yildir Genclerbirligi kulüp baskani.
Türkiye`ye Afrika pazarini acip siyahi oyunculari takima kazandirmasindan baska ne gibi bir basarisi var?

Al sana sözümona "istikrar":)))

Tolun
09.05.2009, 20:51
şampiyonluk gelmeden uzun vadeli bir istikrar sağlanamaz tüm camia sabırsız bir şekilde şampiyonluğu bekliyoruz

steelturkTS
10.05.2009, 01:42
kesinlikle uzun vadeli istikrar gerisi zaten gelir...

Anıl C
17.06.2015, 14:37
Düsüncelerinizi alalim :)

esra61
17.06.2015, 15:14
21 yıldır ne uzun vadelisini ne de hakkımız çalınmadan bir şampiyonluk yaşayabildim.
Artık gelsinde kısa uzun farketmez.
Yeter ki adaletsiz şu spor camiasında bir nebze adalet olsa şampiyonluk değil şampiyonluklar gelir.

Bera B.
17.06.2015, 15:19
Çok uzun vadeli başarısızlıklarımız olduğu için artık kısa vadeli şampiyonluk istiyorum.

Mert Acar
17.06.2015, 15:21
Bizim şehire o hava bi gelsin zaten bırakmayız daha :)

Sadettin_
17.06.2015, 15:23
taraftarın su anki psikolojisi uzun vadeli planlara uygun degıl .
Taraftar bıkmıs durumda . yinemı 4. olucaz deyip kendini kahredıyor mıllet .
o yuzde kısa vadede şampiyonluk gerekır . Birkez bu yapılmalı .

carantinas
17.06.2015, 15:37
Yazdıklarınıza genel olarak katılıyorum. Evet şampiyon olmak için öncelikli şart nitelikli teknik kadroyu kurmaktır. Bunun içinde nitelikli vizyon sahibi başkana gerek vardır. Öncelikli olarak bizim BAŞKAN sorunumuz vard. Bize vizyon sahibi, takımını sahiplenecek, İstanbul aşığı olmayan başkanLAR değil, BAŞKAN lazım. T. direktörden fazla BAŞKAN değiştiriyoruz. Başkan değişince bütün taşlar yerinden oynuyor. Futbolcusu dağılıyor, T. direktörü kaçıyor, projeler yarım kalıyor. Yani dönüp dolaşıp aynı yere geliyoruz.

BAŞKAN konusunda istikrar sağlayabilirsek diğer konularda istikrar o kadar da şart değil, kaliteli bir takım ve teknik ekip kurarsın sonunda başarı gelecektir.

muratt
18.06.2015, 15:10
2006 senesydi sanırım bu hani Fener Denizli deplasmanında puan keybetmiş, maç 16 dakika uzamış ve GS şampiyon olmuştu.
Bir de BJK'nin çifte kupa aldığı Demirören'li sezon var. Bugün bile Beşiktaş o günün yükünü çekiyor, birçok BJK'li iyi hatırlamıyor o sezonu...

Bu şampiyonlukların hiç bir yararı olmadığı gibi belki kulübe de büyük zarar veren şampiyonluklar oldu. Saçma sapan transferler ve sadece günü kurtarmaya yönelik hamleler...

İstikrar ve kadro jenerasyonu yakalanmadan gelen şampiyonluğu kim ne yapsın.. Evet o keyifi yaşamak güzel ama genel anlamda bakıldığı zaman bir anlamı yok..

Bugün bir sürü transfer yapıyoruz. Diyelim şampiyon olduk, sevindik kutladık.. Ee sonraki yıl ? Devamı ne kadar gelecek ? Aziz Yıldırım'ın bir lafı var, 40 yılda bir doğru söz de söylemiş adam; "sürdürülemeyen başarı tesadüftür."

Bu anlamda bakıyorum da 96'da ve 2011'de gasp edilen şampiyonluklarımız, hatta 2005 sezonunda önümüzün kesildiği şampiyonluklar çok daha anlamlıydı...

Şimdi GS 20 defa şampiyon olmuş.. Bu şampiyonlukların hangisi 1997'deki şampiyonluk veya 2012'deki şampiyonluk kadar değerlidir ve hatırlanır.. Çünkü bu iki şampiyonluk bir dönem açmıştır GS'de.. Oysa o dönemler bizim olabilirdi..

1996-2000 ve 2010-2015 yılları Trabzonspor'un Türk futboluna damga vurduğu, Avrupa'da ses getirdiği yıllar olabilirdi.. Ama çaldılar işte hayallerimizi.

Ama işte Trabzonspor'un önünü kesmek, Türk futbolunun önünü kesmektir, bir gün anlarlar belki...

Colakoglu
19.06.2015, 02:33
Kisa vadedeki bir sampiyonluk uzun vadeli istikrari getirecektir bence.

Doğukan Uçan
17.04.2023, 15:19
türkiye'de kesinlikle istikrar gerekiyor. istanbul takımların maddi olarak iyi olduğu için her sene başı kadroyu yenileme fırsatları ellerinde oluyor. ama bizde ise aynı durum yok. ünal karaman dönemiyle başlayan ve geçen sene şampiyonlukla biten süreçte çok müthiş işler yaptık. aynı bu şekilde doğru yapılanma ile başarı gelir.