PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Rus Ordusu Çeçenistan'dan Çekiliyor

iskenderunlu
17.04.2009, 13:36
http://www.cecen.org/resimler/haberler/545.jpg

Rus ordusu 10 sene süren 2. savaşıda yenilgiyle terkediyor. Rusya Çeçenistan'da operasyonlara son verdiğini açıkladı

Çeçen Direnişi Sovyetlerden sonra Rus Zaliminede 2. yenilgiyi tattırdı.
Rus ordusu her ne kadar mücahidlerin yenildiğini bu nedenle artık operasyona gerek olmadığını söyleselerde mücahid kaynaklar ve bağımsız kaynaklar bu açıklamanın Yenilginin Kabulü olduğunu bildirdi.

Cem Akyüz
17.04.2009, 13:38
Bu ne ya kafirler falan kim karar veriyor Rusların kafir olduğuna..Hey Allah'ım ya

iskenderunlu
17.04.2009, 13:39
tamam düzeltildi yazı

Ömer SEVİNÇ
17.04.2009, 13:46
Bu ne ya kafirler falan kim karar veriyor Rusların kafir olduğuna..Hey Allah'ım ya

Müslüman olmayanlara kâfir denir. Müslüman olmadıklarına göre?

Hekimoğlu
17.04.2009, 13:49
Yenilgiyi kabul değil malesef direniş kalmadığı için çekiliyorlar ve rusya yanlısı bir ismi çeçenistanın başına geçirdiler.

Recep Alkan
17.04.2009, 13:51
bir daha girmeyeceklerini kimse garanti edebiliyor mu ?

Emirhan Ömeroğlu
17.04.2009, 13:51
Müslüman olmayanlara kâfir denir. Müslüman olmadıklarına göre?

Müslüman olmayana Kâfir denmez.. Müslüman olduğunu söyleyip başka işler peşinde olana Kâfir denir.

Cem Akyüz
17.04.2009, 13:52
Müslüman olmayana Kâfir denmez.. Müslüman olduğunu söyleyip başka işler peşinde olana Kâfir denir.

Ben yazacaktım Emirhan yazmış zaten

Recep Alkan
17.04.2009, 13:54

İslam dininin temel esaslarını kabul etmeyen, Hz.Peygamber’in, Yüce Allah(c.c.)’tan getirdiği kesin olarak bilinen hususları inkar eden kimsedir.

kardeşim kafir müslümanlığı kabul etmeyen kişidir ;)

Ömer SEVİNÇ
17.04.2009, 13:57
Kâfir terimi birçok farklı tartışmaya sebep olmuştur. Bunların başlıca sebebi imanın farklı mezheplerce farklı şekilde tarif edilmiş olmasıdır. Bu sebeple Mümin ile kâfir tanımları çeşitlilik gösterir. Ehl-i Sünnet'in çoğunluğunun bağlı bulunduğu Eş'ari ve Matûrîdî mezheplerinde iman özde kalbin tasdiki olarak kabul edilir. Buradan hareketle bu mezhepler, kalben tasdik edilmesi gerekilen itikadî şartları tasdik etmeyen, yani bunları bütünüyle veya kısmen reddeden kişiyi kâfir olarak tarif etmişlerdir[3]. Bununla birlikte bu mezhepler içerisinde de ayrıntılarda çeşitlilik, farklılık gözlemlenebilir.

Kalbin tasdikinin yanı sıra dilin ikrarını yani imanını diliyle belirtmeyi de içeren iman tariflerine göre bu her iki şarttan birini yerine getirmeyen kişi kâfir olarak tarif edilir. Yani eğer dili ile kabul eder kalbi ile tasdik etmezse veya tersi şekilde dili ile inkâr eder kalbi ile tasdik ederse kâfir olur[4]. Ameli de imanın bir parçası sayan tariflerde ise iman üç bölümden oluştuğu için bu üç bölümden birinin terki küfre yol açar ve kişi kâfir olur[5]. Bununla birlikte bu iman tarifini kabul eden Selefiler kalp ile tasdik, dil ile ikrar etmesine rağmen, ibadeti red değil de tembellik sebebiyle terk eden kişinin kâfir olmayacağı kanaatindedir[6]. Küfür konusundaki görüşlerin en katısı Hâricilerindir ve bu gruba göre herhangi bir ibadetin - nafile ibadetler dahil - terki küfürdür ve dolayısıyla fail kâfirdir[7].

Ayrıca kâfir teriminin kullanılabileceği gruplar - bireyler - da tartışma konusu olmuştur. Örneğin Hristiyan ve Musevilerin Ehl-i Kitab olmalarına rağmen kâfir olarak adlandırılıp adlandırılamayacağı tartışma konusu olmuştur. Küfür olan eylemlerin çeşitliliği sebebiyle küfür de farklı çeşitlere ayrılmıştır ve farklı fakihler farklı küfür tiplerinin işleyen farkli kâfirlere dair farklı kararlar ve görüşler ortaya sunmuştur.

Ömer SEVİNÇ
17.04.2009, 13:57
Gayr-i müslimlere (=müslüman olmayanlara) kâfir denir. Bunların inançları, ibâdetleri sevilmez. Fakat onları incitmek, kalblerini kırmak haramdır. Gayrı müslimleri gıybet eden, yüzlerine karşı kâfir diyen müslüman cezalandırılır. Çünkü bunları incitmek, mallarına zarar vermek günahtır. (Mülteka)
^^Kâfirler kendilerini kâfir kabul etmedikleri için kâfirin bile yüzüne karşı kâfir demek günah olur.^^

Zimmiye (=yani gayr-i müslim vatandaşa) zulmetmek, müslümana zulmetmekten daha kötüdür. Hayvanlara işkence, zimmiye işkenceden daha kötüdür. Zimmiyi üzmemek için selamlaşmak ve tokalaşmak caiz olur. Açıkça günah işliyen fâsığa selam vermek de böyle caizdir. (Dürr-ül-muhtar)

Üzerinde kul hakkı bulunanların ibâdetleri kabul olmaz, cennete giremez. Kâfirin hakkı için de, onunla helallaşmak gerekir. Gönlü alınmazsa ahırette affı çok güçtür. Kâfirin hakkından kurtulmak, müslümanın hakkından kurtulmaktan daha zordur. Gayrı müslimlerin mal ve canlarına saldırmak caiz olmadığı gibi kadın ve kızlarına saldırmak da caiz değil, haramdır. (R. Muhtar)

Savaş hali hariç, kâfirleri öldürmek de haramdır. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
^^Arkadaşını öldüren, ümmetimden değildir. Öldürülen kâfir olsa da yine böyledir.^^ (Hadika)

^^Zimmiyi öldüren, Cennetin kokusunu alamaz.^^ (Hadika)

^^Zimmiyi öldürene, Cennet haramdır.^^ (Ebu Dâvud)

Cem Akyüz
17.04.2009, 13:59
Ben öyle biliyordum demekki başka anlamlarıda varmış

Emirhan Ömeroğlu
17.04.2009, 14:01
Recep abi yanlış biliyorsun yada kaynağın yanlış!

Ömer Eş'ari ve Matûridi mezheplerinde zaten büyük bir sapma mevcut idi onları örnek göstermek yanlış olur.

Son paragraf ise farklı bir tartışma konusu doğurur.

Ömer SEVİNÇ
17.04.2009, 14:02
Çeçenistan konusunda kimin yendiği, kimin yenildiği mesele değil. Oradaki kardeşlerim evlerinde rahat uyuyabilsin önemli olan bu..

Olaya bu bakış açısıyla bakmakta fayda var. Rusya kazandı, Çeçenler kazandı meselesine dökmeyelim işi..

Ömer SEVİNÇ
17.04.2009, 14:04
Bir şeyi örtmek, perdelemek, gizlemek, uzak durmak ve nimete nankörlük etmek anlamlarındaki "k-f-r" kökünden türeyen kâfir, sözlükte, bir şeyi örten, gizleyen ve nimete, iyiliğe nankörlük eden demektir. Bu kelimenin asıl anlamı bir şeyi örtmek, gizlemektir. Bu sebeple, gündüzü örtüp gizlediği için geceye, tohumu toprağa gömdüğü için çiftçiye ve kılıcı örttüğü için kınına kâfir denmiştir.

Din ıstılahında ise, Hz.Peygamberi ve onun Allah'tan getirdiği kesinlikle sabit olan şeyleri yalanlayan, tevatür yoluyla bize ulaşmış bulunan hükümlerden birini ya da bir kaçını inkâr eden kişiye kâfir, bu eyleme ise küfür denir. Eş'arî ve Mâturîdîlerin de içinde bulunduğu kelâm bilginlerinin çoğunluğuna göre küfür; zarurât-ı diniyyeden olduğu kesinlikle bilinen şeylerin tamamını veya bir kısmını kalben tasdik etmemek demektir. İmam Gazzâlî küfrü, Hz.Peygamberin getirmiş olduğu şeyleri yalanlamak şeklinde tarif etmiştir.

Kâfirler hakkında Kur'ân'da şöyle denilmektedir: "(Âyetlerimizi) inkâr etmiş ve kâfir olarak ölmüşlere gelince, işte Allah'ın, meleklerin ve tüm insanların lâneti onların üzerindedir." (Bakara, 2/161); "Gerçekten, inkâr edip kâfir olarak ölenler var ya, onların hiçbirinden fidye olarak dünya dolusu altın verecek olsa dahi kabul edilmeyecektir. Onlar için acı bir azap vardır; hiç yardımcıları da yoktur." (Âl-i İmrân, 3/91). Kazib (âyetleri yalanlayan), mülhid, münafık ve müşrik kimseler de kâfir kavramının kapsamına girmektedirler. (F.K.)

Diyanetten. Bence sen kaynağını bir gözden geçir Emirhan;)

Emirhan Ömeroğlu
17.04.2009, 14:05
Tamamdır Ömer ;)

Benim Kaynağım zihnimdir 7 yıldır aldığım derslerdir!
Diyanette olanlarında pekde tutarlı olduğunu söyleyemeyiz!

iskenderunlu
17.04.2009, 14:05
Yenilgiyi kabul değil malesef direniş kalmadığı için çekiliyorlar ve rusya yanlısı bir ismi çeçenistanın başına geçirdiler.
evet o kişi kadirovdur ve bağımsız Rus kaynaklar ve uluslar arası haber ajansları da Mücahidlerin zaferi olarak gösterdi
Ayrıca diğer ülkelerde cihad eden Mücahidlerde Çecenistandaki zaferi kutladıklarını belirttiler

Ömer SEVİNÇ
17.04.2009, 14:11
Tamamdır Ömer ;)

Benim Kaynağım zihnimdir 7 yıldır aldığım derslerdir!
Diyanette olanlarında pekde tutarlı olduğunu söyleyemeyiz!

Zihin yanılabilir fakat kitap yanılmaz. İstersen sana pek çok farklı kaynaktan daha kâfir tanımı getirebilirim. Hepsi de yanlış olmaz ya:)

Tdk: Kâfir: Tanrı'nın varlığını ve birliğini inkâr eden kimse.

Emirhan Ömeroğlu
17.04.2009, 14:13
Zihin yanılabilir fakat kitap yanılmaz. İstersen sana pek çok farklı kaynaktan daha kâfir tanımı getirebilirim. Hepsi de yanlış olmaz ya:)

Yanılma yok benim dediklerimde doğru Sadece müslüman olmayanlarada kullanıldığını bilmiyordum veya hatırlayamadım ;)

Ömer SEVİNÇ
17.04.2009, 14:18
Yanılma yok benim dediklerimde doğru Sadece müslüman olmayanlarada kullanıldığını bilmiyordum veya hatırlayamadım ;)

Benim bildiğim kadarıyla senin dediğine münafık deniyor. Dışarıdan iman etmiş görünüp kalpten iman etmeyenler;)

Tdk: Münafık: Dinî kurallara inanmadığı hâlde inanmış gibi görünen.

Diyanet: Kaybolmak, eksilmek, geçmek ve tükenmek anlamındake "n-f-k" kökünden türeyen münâfık, din ıstılahında, kalbi ile inanmadığı halde inkârını saklayıp, dili ile inandığını söyleyerek mümin görünen kimseye denir. Münafığın bu davranışına nifak denir.

Yüce Allah Kur'ân'da münafıkları; "İnsanlardan bazıları da vardır ki, inanmadıkları halde "Allah'a ve âhiret gününe inandık" derler." (Bakara, 2/8), "Ey Resûl! Kalpleri iman etmediği halde ağızlarıyla "inandık" diyen kimselerden ve Yahûdîlerden küfür içinde koşuşanlar (ın hâli) seni üzmesin." (Mâide, 5/41) şeklinde tanımlar ve onların özelliklerini şöyle bildirir: Münafıklar, Müminleri bırakıp kâfirleri dost edinirler, Allah'ı aldatmaya çalışırlar, namaza tembel tembel kalkarlar, Allah'ı pek az zikrederler, ne müminlerden yana ne de kâfirlerden yana olurlar, ikisi arasında bocalayıp dururlar (Nisâ, 4/139, 142); kötülüğü emreder, iyiliğe engel olurlar, elleri de sıkıdır (Tevbe, 9/67); yalancıdırlar, yeminlerini kalkan edinirler, insanları Allah yolundan alıkorlar, gösterişlidirler, süslü konuşurlar, her gürültüyü kendi alayhlerine zannederler (Münafikûn, 63/1-4). Hz. Peygamber de, münafıkların konuştuklarında yalan söylediklerini, verdikleri sözde durmadıklarını, emanete hıyanet ettiklerini, düşmanlıkta aşırı gittiklerini bildirmiştir (Müslim, İman, 107; Buhârî, İman, 24). Münafıklar görünüşte mümin oldukları için, dünyada Müslüman muamelesi görürler. Ancak âhirette cehennemin en alt tabakasına atılacaklardır (Nisâ, 4/145). (İ.K.)

Adem Erdoğan
17.04.2009, 14:19

Münafık o dediğin Emirhan.;)

Ayrıca savaşmak artık yaşam felsefeleri haline gelmiş Çeçenlerin yine savaş durmaz oralarda.

iskenderunlu
17.04.2009, 14:20
Rus ordusu zalim ve barbarlığını sona erdirirse emin ol Mücahitler savaşı sonlandırırlar ve tabiiki ellerinden alınan topraklarda geri verilmeli

Emirhan Ömeroğlu
17.04.2009, 14:20
Münafık kelimeside Kullanılıyor Kafir kelimeside.. her neyse...

Ömer SEVİNÇ
17.04.2009, 14:24
tabiiki ellerinden alınan topraklarda geri verilmeli

Bu olmayacağı için 6 ay sonra yeniden bir intihar saldırısı vs. düzenlenir, Rusya yine girer, sonra yine çekilir.... Böyle gider bu..

iskenderunlu
17.04.2009, 14:25
Bu olmayacağı için 6 ay sonra yeniden bir intihar saldırısı vs. düzenlenir, Rusya yine girer, sonra yine çekilir.... Böyle gider bu..
o zaman direniş devam eder o topraklarda zafer sonuçlanana kadar

Ömer SEVİNÇ
17.04.2009, 14:28
o zaman direniş devam eder o topraklarda zafer sonuçlanana kadar

İyi de zafer hiç gelmeyecek ki. Koskoca Rusya karşındaki. Ölen sadece oradaki gariban müslüman kardeşlerimiz ve muhtemel intihar saldırılarındaki ölen suçsuz Ruslar olacak.

Dinimizde körlemesine savaşa girmek diye birşey mi var?

Sadullah KAPICIOĞLU
17.04.2009, 14:31
ÇEÇENlerin zaferi... Yiğit insanlar.

İskender66
17.04.2009, 19:10
Çeçenleri her zaman takdir ederim. Hem müslümanlar, hemde Türkleri çok severler. İşgalci ve komünist Rus zalimlerinin çekilmelerine çok sevindim. Ruslar baya bi zayiat verdi yılladır. Tabi Çeçenler de çok şehit verdi. Allah dünyadaki tüm müminlerin yar ve yardımcısı olsun. Dualarımız onlarla.

iskenderunlu
17.04.2009, 19:20
İyi de zafer hiç gelmeyecek ki. Koskoca Rusya karşındaki. Ölen sadece oradaki gariban müslüman kardeşlerimiz ve muhtemel intihar saldırılarındaki ölen suçsuz Ruslar olacak.

Dinimizde körlemesine savaşa girmek diye birşey mi var?

Ama Dinimizde topraklarını elinden alanlara karşı direnisi farz kılmıştır.
Onlar topraklarından sürülmüş ve inkar edilmiştir o yüzden direniş Rus ordusu çekilene kadar devam edecektir

Bekir
17.04.2009, 19:30
ne zaferinden bahsediyosunuz anlamıyorum..rusya cecen direnişi ile ugrasıcagına cecen direnişini kendine guc olarak katmak istiyor cekilmesinin nedeni bu...evet cecen mucahitler(içlerinde buyuk kısım Turk) ulkelerini cok cok iyimudahafa ediyorlar ama şuan cecenistanın basında bulunan Kadirov zaten rus yanlısı...
başlarından ruslar olduktan sonra rusların cecenlerle savaşması mantıklı degildi??
ayrıca kadirov geldiginden beri cecen mucahitlerde buyuk bi cozulme goruluyordu(en azından gosteriliyordu)..cecen mucahitler gruplar halinde teslim oluyordu..ve bu teslim olma torenlerine Cecenistan basbakanı kadirov da katılıyordu..
teslim olmalar ne kadar gercegi yansıtıyor teslim olanlar hangi kesime hitap ediyor bilemiyorum ama bu mucahitler uzerinde buyuk baskı olusturuyordu..
sonuc olarak rusya çekildiyse yenilgiden degil çıkarı için çekilmiştir..

iskenderunlu
17.04.2009, 19:33
ortada 10 yıllık 2. cihad var ve bu büyük devasa ordu 10 yıldı bu direnişi bitiremiyosa büyüklüğünden şüphe edilir.

Great White
17.04.2009, 19:36
Yankiler Irak' da ne kafar yenilmişlerse(!) Ruslar da Çeçenistan' da o kadar yenilmişlerdir(!)

Bir grup azılı çete elemanı evinize giriyor, ailenizin çoğuna tecavüz edip katlederek evinizde değerli ne var ne yok hepsini gasp ediyor, evinizi yakıp yıkıyor ve herifler artık çıkıp gittikten sonra siz arkalarından "Hehehe. En sonunda nasıl da kaçtı şerefsizler.." diyorsunuz..

Durum aynen bu maalesef..

Sonuçta aşırı mağdur olan Çeçen halkı için hayırlısı olsun diyelim:)

Harun-61
18.04.2009, 11:35
Çeçenleri her zaman takdir ederim. Hem müslümanlar, hemde Türkleri çok severler. İşgalci ve komünist Rus zalimlerinin çekilmelerine çok sevindim. Ruslar baya bi zayiat verdi yılladır. Tabi Çeçenler de çok şehit verdi. Allah dünyadaki tüm müminlerin yar ve yardımcısı olsun. Dualarımız onlarla.

amin
ecmain....

Kadir
18.04.2009, 17:07
Komünist Rus zalimleri ne Allah aşkına ya ? Komünizm mi kaldı Rusya'da ?
Ayrıca Çeçenler sonsuza kadar savaşsalar sonsuza kadar Ruslar kazanacak .
İman gücü gibi kavramlar artık işe yaramıyor . Kuvvet kimdeyse o kazanır bknz: Irak .
Sonuç olarak dileğimiz masum insanların ölmemesi , silah seslerinin susması yönündedir .

Cem Akyüz
18.04.2009, 17:11
Komünist Rus zalimleri ne Allah aşkına ya ? Komünizm mi kaldı Rusya'da ?
Ayrıca Çeçenler sonsuza kadar savaşsalar sonsuza kadar Ruslar kazanacak .
İman gücü gibi kavramlar artık işe yaramıyor . Kuvvet kimdeyse o kazanır bknz: Irak .
Sonuç olarak dileğimiz masum insanların ölmemesi , silah seslerinin susması yönündedir .

Hay ağzına sağlık ya Rus Koministleri falan demiyolar mı çıldırıyorum..Koministleri hor görmek süper bişey sanki Müslüman araplarıda çok gördük..Sonuç olarak Rusya Çeçenistan kıyamete kadar savaşacaklardır Çeçenler vurmaya devam ettikçe Rusyada vuracaktır ve Rusya en sonunda Gürcistan'a yaptığını Çeçenistan'ada yapacaktır

Adem Erdoğan
18.04.2009, 17:16
Rusya en sonunda Gürcistan'a yaptığını Çeçenistan'ada yapacaktır

Yakışmıyor...

Cem Akyüz
18.04.2009, 17:19
Yakışmıyor...

Adem abi yapmasını savunmuyorum yanlış anlaşılmasın o anlamda demedim..Çeçenistan'ın Rusya ile başa çıkacak gücü yok Rusya savaş çıkarsa kazanır anlamında yazdım

Adem Erdoğan
18.04.2009, 17:31
Cem, Çeçenler cihat ilan etmişler.Yani ya ölür ve şehit oluruz ya da özgürlüğümüzü alırız.Bu yüzden Çeçenlerin ölümden korkuları yok.:)

Sınırlı güçleri olduğu için gerilla savaşı veriyorlar.Başka çareleri de yok.

Özkan
18.04.2009, 18:33
Çeçenistan târîhi bundan sonra iç savaşla devâm edecektir.

Bekir
18.04.2009, 19:20
Sonuç olarak Rusya Çeçenistan kıyamete kadar savaşacaklardır Çeçenler vurmaya devam ettikçe Rusyada vuracaktır ve Rusya en sonunda Gürcistan'a yaptığını Çeçenistan'ada yapacaktır
ne demek bu şimdi bu cumlede tamamen sucun cecenlerde oldugunu belirtmeye mi calıstın..
cecenler vurdukca ruslar da vurucaktırr..once cecenlerin neden vurdugunu bilmek lazım..cecenler işgal altında oldukları için savasmak zorundalar..cecenler vuramaya devam ettikce diye bi cumle olamaz ruslar once işgalden vazgecsin ondan sonra cecenlerin devam edip etmemesi tartısılır...
ayrıca rusyanın cekilmesinin yenilgile falan alakası yok cecenistanı rus yanlısı kadirov yonetmekte zaten mucahitlere piskolojik baskı yapılıyor...

alpozan61
18.04.2009, 20:32
Allahtan Kurtuluş Savaşından önce milletimiz biz bunlarla sonsuza kadar savaşsak ta yenemeyiz diye düşünmemiş Allahtan başımızda Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları gibi liderler varmış ta şu anda özgür bir ülkeyiz.... ALLAH, HAKLI DAVASINDA ÇEÇEN MÜCAHİTLERİN YAR VE YARDIMCISI OLSUN!

iskenderunlu
18.04.2009, 20:54
Adem abi yapmasını savunmuyorum yanlış anlaşılmasın o anlamda demedim..Çeçenistan'ın Rusya ile başa çıkacak gücü yok Rusya savaş çıkarsa kazanır anlamında yazdım
Rusya zaten savaş çıkardı ve 1999 yılında Çeçenistan a girdi ve toprakları işgal etti Mücahitlerde 2. cihadi başlattı ortada zaten bir savaş var .
Çeçen Mücahitlerin Rusya ile başa çıkacak belki silahları yoktur ama onlardaki iman (her ne kadar bazı kesimler iman bi işe yaramaz desede) ile savaşıyorlar en büyük özellik ve büyüklük bu değilmidir.

İsmail ALİOĞLU
18.04.2009, 21:10
Konu Rusların çekilmesi.

Kafirlik Değil :D

sifuni
18.04.2009, 21:19
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e3/Russia_-_Chechen_Republic_%282008-01%29.svg/800px-Russia_-_Chechen_Republic_%282008-01%29.svg.png

rusyaya bakin birde cecenistana ALLAHIn izniyler kurtuloyrlar insallah.

bestrafer
18.04.2009, 21:19
Aslında bu konuya ben her zaman tarafsız bakmaya çalışıyorum. Ama bir ülkeyi suçlarken lütfen bir de kendi ülkemizden bakalım. Çeçenlerin topraklarında Çeçenistan kurulsun diyoruz, özgürlüklerini elde etsinler diye istiyorsunuz. Ama ülkemizde de ona bakarsanız, Kürtler güneydoğuda kendilerine ait bir devlet kurmak istiyorlar. Bunlara da "hain" gibi yakıştırmaları yapıyoruz. Bu zaman bir yanlışlık olmaz mı? Hah, yanlış anlaşılmasın ben de Türk'üm şimdi kötü yakıştırmalara hedef olmak istemem. Ayrıca bu da var. Türkler, Kurtuluş Savaşı'nı ne için vermişlerdi? Topraklarımız elimizden gidiyor diye. Başka bir ırkın altında yaşayamayız diye. Aynı şeyi de bugün veren bir ırkı eğer tutuyorsak, başka bir ırkı da illaki tutun demiyorum ama en azından kötü gözle bakmayın.

Amacım siyaset değildi. Ama insanların da sadece biraz düşünmelerini istedim.

oguzlu
18.04.2009, 21:52
http://www.cecen.org/resimler/haberler/545.jpg

Rus ordusu 10 sene süren 2. savaşıda yenilgiyle terkediyor. Rusya Çeçenistan'da operasyonlara son verdiğini açıkladı

Çeçen Direnişi Sovyetlerden sonra Rus Zaliminede 2. yenilgiyi tattırdı.
Rus ordusu her ne kadar mücahidlerin yenildiğini bu nedenle artık operasyona gerek olmadığını söyleselerde mücahid kaynaklar ve bağımsız kaynaklar bu açıklamanın Yenilginin Kabulü olduğunu bildirdi.

keske ruslar yenilgiyi kabul edip cekiliyor olsa ama cecinistani bitirdiler yillardir ondan cekiliyorlar kardesim
amerikalilarin irak ve afganistanda
israilin filistinde
cin'in dogu turkistanda
rumlarin kibrista
ermenilerin hocalida
yugoslavlarin bosnada yaptiklarinida maalesef
rusya cecenistanda yapmistir
yani musluman soykirimi
ve hicbirisi dunya capinda bir tepki almadan, sanki son derece dogalmis gibi yaptilar bu katliami :(

Bekir
19.04.2009, 00:22
Aslında bu konuya ben her zaman tarafsız bakmaya çalışıyorum. Ama bir ülkeyi suçlarken lütfen bir de kendi ülkemizden bakalım. Çeçenlerin topraklarında Çeçenistan kurulsun diyoruz, özgürlüklerini elde etsinler diye istiyorsunuz. Ama ülkemizde de ona bakarsanız, Kürtler güneydoğuda kendilerine ait bir devlet kurmak istiyorlar. Bunlara da "hain" gibi yakıştırmaları yapıyoruz. Bu zaman bir yanlışlık olmaz mı? Hah, yanlış anlaşılmasın ben de Türk'üm şimdi kötü yakıştırmalara hedef olmak istemem. Ayrıca bu da var. Türkler, Kurtuluş Savaşı'nı ne için vermişlerdi? Topraklarımız elimizden gidiyor diye. Başka bir ırkın altında yaşayamayız diye. Aynı şeyi de bugün veren bir ırkı eğer tutuyorsak, başka bir ırkı da illaki tutun demiyorum ama en azından kötü gözle bakmayın.

iyi guzel de cecenler kendilerine ait toprakları savunuyolar kürtler kendilerinin olmayan toprakları istiyolar..

iskenderunlu
19.04.2009, 00:24

Ülkemizde Kürt devleti kurma işi başkadır çünkü ortada tarih boyunca kurulmamış ama kurulma çabası gösteren sözde Kürdistan girişimleri bir tarafta ise ülkelerini kurdukları halde bağımsızlık ilan ettikten sonra ülkesi işgal edilen bir Çeçenistan vardır bunu lütfen karıştırmayalım

Gökhan KAN
19.04.2009, 00:25
Çeçenistan konusunda kimin yendiği, kimin yenildiği mesele değil. Oradaki kardeşlerim evlerinde rahat uyuyabilsin önemli olan bu..

Olaya bu bakış açısıyla bakmakta fayda var. Rusya kazandı, Çeçenler kazandı meselesine dökmeyelim işi..
Haklısın Ömer..Oradaki insanlar kafasını yastığa rahat koysun öenmli olan budur...

iskenderunlu
19.04.2009, 12:02
işte ordaki insanlar kafasını rahat yastığa koysun diye Mücahitler direniyor

Harun-61
19.04.2009, 13:40
Hay ağzına sağlık ya Rus Koministleri falan demiyolar mı çıldırıyorum..Koministleri hor görmek süper bişey sanki Müslüman araplarıda çok gördük..Sonuç olarak Rusya Çeçenistan kıyamete kadar savaşacaklardır Çeçenler vurmaya devam ettikçe Rusyada vuracaktır ve Rusya en sonunda Gürcistan'a yaptığını Çeçenistan'ada yapacaktır

Cem, Bedir Savasini, Uhud'u hatirla, hatta Kurtulus Savasini ?

200-300 Sahabenin binlerce Müsrik ile savasip, Allah'in inayeti ile zafer'e kavustugunu nasil unuturuz ?

Allah c.c. 3000 Melek yollayip Bedir'de Müslümanlara yardim etmesini herkes bilir. Hakeza Canakkalede'de öyle idi.

Rabbim c.c. Cecen Mücahitlerin yar ve yarcimcisi olsun....

biz sicak evde oturup net'de dolasirken onlar Sehitlik mertebesi icin
gayret ediyorlar. Mevla c.c muafak eylesin.

AMIN

Trabzonspor 61
19.04.2009, 13:42
Masum rus gençlerin kafaları kesmek ve anaokulu çocuklarını katletmek gibi vahşilikler sergileyen çeçenler her zaman ezilmeye mahkumdur.Karşısında hangi kavim olursa olsun...

İskender66
19.04.2009, 13:46
Masum rus gençlerin kafaları kesmek ve anaokulu çocuklarını katletmek gibi vahşilikler sergileyen çeçenler her zaman ezilmeye mahkumdur.Karşısında hangi kavim olursa olsun...
Al işte bi Rus sempatizanı daha. Nedense bazıları Ruslara karşı ayrı bir sempati besliyor.. Anlamakta zorlanıyorum. Ya oradaki rejimden dolayı, ya anti-Amerikan olduklarından dolayı yada Rus hatunlarından dolayı. Orasını bilemem artık..

FANATIK61
19.04.2009, 14:01

Bilende konusuyor bilmeyende hay Allahim...

iskenderunlu
19.04.2009, 15:38
beslandaki okul baskını ve tiyatro baskınlarında ölen Rus insanları Mücahitler tarafından değil Rus ordusunun başarısız baskınlarından ölmüştür bunu bütün kamuoyu dile getirdi.SSCB hayranlığını bırakın artık.Bizlere Çeçenlere destek verirseniz bizde Pkk ye destek veririz diyen bir devlettir Rusya unutmayalım

Mustafa Yüksek
19.04.2009, 15:49
dünyada düzen böyle...sonu yok bu olanların...ömerin de dediği gibi oradaki insanlar biraz rahat edecekse sevindirici bir gelişme...umarım çocuklar silah sesleri olmadan büyürler..

Cem Akyüz
19.04.2009, 16:15
Al işte bi Rus sempatizanı daha. Nedense bazıları Ruslara karşı ayrı bir sempati besliyor.. Anlamakta zorlanıyorum. Ya oradaki rejimden dolayı, ya anti-Amerikan olduklarından dolayı yada Rus hatunlarından dolayı. Orasını bilemem artık..

Hatunlarından dolayı buda son günlerin moda lafı nedense sizin gibi düşünmeyenlere karşı böyle ilginç saptamalarda bulunuyorsunuz bu konuda Rusya'nın haklı olduğunu düşünebilir insanlar siz nasıl Çeçenistan'ın haklı olduğunu düşünüyorsanız

Cem Akyüz
19.04.2009, 16:17
Cem, Bedir Savasini, Uhud'u hatirla, hatta Kurtulus Savasini ?

200-300 Sahabenin binlerce Müsrik ile savasip, Allah'in inayeti ile zafer'e kavustugunu nasil unuturuz ?

Allah c.c. 3000 Melek yollayip Bedir'de Müslümanlara yardim etmesini herkes bilir. Hakeza Canakkalede'de öyle idi.

Rabbim c.c. Cecen Mücahitlerin yar ve yarcimcisi olsun....

biz sicak evde oturup net'de dolasirken onlar Sehitlik mertebesi icin
gayret ediyorlar. Mevla c.c muafak eylesin.

AMIN

Harun Abi tamam verdiğin örneklere lafım yokta anlamadığım nokta sırf Kominist düşmanlığından dolayı yok hatunlarından falan gibi laflar saçma geliyor bana

ccd6167
19.04.2009, 17:10
Allahtan korkmuyorlar çeçenlerden korktukları kadar..

İskender66
19.04.2009, 17:13
Hatunlarından dolayı buda son günlerin moda lafı nedense sizin gibi düşünmeyenlere karşı böyle ilginç saptamalarda bulunuyorsunuz bu konuda Rusya'nın haklı olduğunu düşünebilir insanlar siz nasıl Çeçenistan'ın haklı olduğunu düşünüyorsanız
Bütün müminler kardeştir. Eğer Ruslara karşı müslüman Çeçenistanı desteklemeyip te Amerikaya karşı Irak yada İsrail'e karşı Filistini desteklerseniz bu tutarsızlık olur. Ruslara karşı olunca desteklemeyeceksiniz ama Amerikaya karşı olunca destekleyeceksiniz. Ben Çeçenistandaki, Iraktaki, Filistindeki ve dünyadaki tüm müslüman mücahidleri sonuna kadar destekliyorum. Rusyası da batsın, Amerikası da, İsraili de..

Cem Akyüz
19.04.2009, 17:18
Bütün müminler kardeştir. Eğer Ruslara karşı müslüman Çeçenistanı desteklemeyip te Amerikaya karşı Irak yada İsrail'e karşı Filistini desteklerseniz bu tutarsızlık olur. Ruslara karşı olunca desteklemeyeceksiniz ama Amerikaya karşı olunca destekleyeceksiniz. Ben Çeçenistandaki, Iraktaki, Filistindeki ve dünyadaki tüm müslüman mücahidleri sonuna kadar destekliyorum. Rusyası da batsın, Amerikası da, İsraili de..

Abi ben olaya Müslüman yada yahudi olarak bakmıyorum..Dünyada nerede zulum varsa kime zulum ediliyorsa tepkimi gösteririm Hristayan Musevi Budist farketmez benim için..Benim demek istediğim size göre Çeçenistan haklıdır kimisine görede Rusya..Bu konuda sabahlara kadar konuşsak anlaşamayız..Rusya şimdi çekiliyor ama elbet Rusya ve Çeçenistan tekrardan savaşacaktır ve asla ortak bir nokta bulunamayacaktır

Great White
19.04.2009, 17:23
Yahu futbolcu başlıklarında yeterince tartışıyoruz zaten:)

Şampiyonluk yolunda ilerlerken bir de bu siyasi konular yüzünden kapışmaya gerek yok..

Üstelik siyasi ve dini içerik barındıran tartışmalar sportif münakaşalara benzemez, çok daha can yakıcı ve sevimsizdir..

Bu tür başlıklara oldum olası karşıydım ama Forum Yönetimi benim gibi düşünmüyor sanırım..

Muhammet
19.04.2009, 17:26
Zülüm eden herkes yerin dibine batsın. Bu kadar basit. Dil, din, ırk, milliyet vs ayırt etmeksizin zülüm eden can alan terörist herkes yerin dibine basit. Bu kadar. Benim için böyle..

Cem Akyüz
19.04.2009, 17:29
Zülüm eden herkes yerin dibine batsın. Bu kadar basit. Dil, din, ırk, milliyet vs ayırt etmeksizin zülüm eden can alan terörist herkes yerin dibine basit. Bu kadar. Benim için böyle..

Bende aynısını anlatmaya çalışıyorum ama bir türlü başaramadım

Ömer SEVİNÇ
19.04.2009, 18:03
İyi de zülumü kim ediyor Cem?

Ülkesini savunan Çeçenler mi yoksa emperyalist Ruslar mı?

Cem Akyüz
19.04.2009, 18:04
İyi de zülumü kim ediyor Cem?

Ülkesini savunan Çeçenler mi yoksa emperyalist Ruslar mı?

Ömer ben zaten Rusya'yı savunmuyorum burda sadece onuda savunan arkadaşlar vardır bu konuda ortak bir nokta bulunamaz diyorum

iskenderunlu
19.04.2009, 18:16
Rusyanın savunulacak bir tarafı yok ki bu konuda zaten savunulmazda.Herkesin temennisi silahsız bir ortamda gelişmek ve yarınlara umutla bakabilmek bu hakkı gasp ederlerse bunada birileri dur diyecektir

OYılmaz
19.04.2009, 18:17
Rusya'nın çekilmesi iç savaş demek büyük devletler siyaseti iyi bilir şimdilerde abd şerefsizlerinin Irak'ta bıraktığı iz gibi şii , sünni ,kürt ,arap çatışması bir ülkeyi yok etmenin en iyi yolu birbirine düşürmektir bunu bizede empoze etmeye çalışıyorlar dinci , başörtülü ,laik,azınlıklar benim Kafkas kökenli birçok arkadaşım var abhaz,çerkez,gürcü onlarda bile azcık da olsa düşmanlık oluyor abhazlar ve gürcüler arasında özellikle Kafkasya etnik açıdan çok karışık bir yer Rusya bunu kullanmaya çalışacak asıl zülum , acı şimdi başlıyor bana göre ilk hedefleride Çeçenistan,Gürcistan,Azerbaycan nedeni ise petrol ,doğalgaz en önemliside jeopolitik konumu Ortadoğu ve Türkiye'ye açılan kapısı Kafkasyada Abd ve Rusya arasında rekabet var yazın Rusya Gürcistan'a neden girdi hiç düşündünüzmü ?

Trabzonspor 61
19.04.2009, 18:36
Sizden tek isteğim çeçen vahşilerin acımadan gencecik insanların kafalarını koyun gibi kestiği 10'larca videoyu izlemenizdir.Bunun Rusya veya bir başka millete sempati ile falan alakası yok.Bende çeçenlerin bu savaşta haksız olduğunu düşünüyordum ama o insanlıktan çıkmış vahşileri görünce bütün düşüncelerim değişti.Rusya ne yapsa yeridir bunlara.Önce insanlık...

Great White
19.04.2009, 18:44
Sizden tek isteğim çeçen vahşilerin acımadan gencecik insanların kafalarını koyun gibi kestiği 10'larca videoyu izlemenizdir.

Şu cep telefonlarında dolaşıp duran ve konu komşuya garip bir zevk ile gösterilen meşhur klipten bahsediyorsan o bir fake di:)

Ama gerçekten de Ortadoğu' dakilere benzer şeyler yapılmış mı orada; biemeyiz tabii ki;)

İskender66
19.04.2009, 18:59
Sizden tek isteğim çeçen vahşilerin acımadan gencecik insanların kafalarını koyun gibi kestiği 10'larca videoyu izlemenizdir.Bunun Rusya veya bir başka millete sempati ile falan alakası yok.Bende çeçenlerin bu savaşta haksız olduğunu düşünüyordum ama o insanlıktan çıkmış vahşileri görünce bütün düşüncelerim değişti.Rusya ne yapsa yeridir bunlara.Önce insanlık...
Peki Rusların çocuk, kadın demeden insanları katletmeleri. Hatta kendi vatandaşlarının canını hiçe sayıp öldürmesi (okul baskınında) sizin pek umurunuzda değil heralde. Yada bu haberleri kaçırdınız yada görmek istemiyorsunuz sanırım..

Trabzonspor 61
19.04.2009, 19:09
Şu cep telefonlarında dolaşıp duran ve konu komşuya garip bir zevk ile gösterilen meşhur klipten bahsediyorsan o bir fake di:)

Ama gerçekten de Ortadoğu' dakilere benzer şeyler yapılmış mı orada; biemeyiz tabii ki;)

Hayır kardeşim o video değil.Ben 10'u geçik video izledim ve hepsi ayan beyan ortada olan videolar."Çeçen kafa kesme" yaz google'a ve karşına gelen ilk siteye gir.Videoların hepsi karşına çıkacaktır...

Trabzonspor 61
19.04.2009, 19:13
Peki Rusların çocuk, kadın demeden insanları katletmeleri. Hatta kendi vatandaşlarının canını hiçe sayıp öldürmesi (okul baskınında) sizin pek umurunuzda değil heralde. Yada bu haberleri kaçırdınız yada görmek istemiyorsunuz sanırım..

Yahu canım kardeşim neden bahsediyorsun allah aşkına?Neyi görmek istemeyeceğim?Okul baskınında sağ kalan minik çocukları çırılçıplak soyup taciz edenlerde o teröristler değil miydi?Türkiye'deki çeçen yanlısı basının yazdığı yalan haberlerle dolduruşa gelmeyin.Aynı dine mensup olduğumuz için çeçenlerin yaptığı vahşiliklere seyirci kalıyoruz.Ama diğer yandan ermeni teröristlerin yaptığı vahşiliklere karşı avazımız çıktığı kadar bağırıyoruz.Yazık...

Great White
19.04.2009, 19:18
Hakikaten de varmış yahu:eek:

Biraz izleyeyim dedim insanlıktan çıktım resmen:S

Nereden bulaştıysak şu başlığa:confused:

Trabzonspor 61
19.04.2009, 19:37
Hakikaten de varmış yahu:eek:

Biraz izleyeyim dedim insanlıktan çıktım resmen:S

Nereden bulaştıysak şu başlığa:confused:

İşte öyle kardeşim.Ben ilk izlediğimde 1 hafta komadan çıkamadım ama hepsini izlemiştim.Kafalarını kestikleri gençler 20 yaşında ya var ya yok.:(

Great White
19.04.2009, 19:38
Komaya girmek hoşuna mı gitti de hepsini izledin yahu?

Kalsın, ben almayayım:S

Trabzonspor 61
19.04.2009, 19:39
Komaya girmek hoşuna mı gitti de hepsini izledin yahu?

Kalsın, ben almayayım:S

İyi ama gerçek yüzlerini görmem lazımdı.Nefretimi arttırmak için katlandım buna.İnsan olduğumu hatırladım...

Erdem Keser
19.04.2009, 19:59
Bi taraf Çeçenistan diğer taraf Rusya yanlısı yorumlar yazmış okuduğum kadarıyla.İki taraf açısından da bakmak lazım soruna.Sovyetlerin dağılmasıyla başlayan süreçte ortaya çıkan cumhuriyetler ve eskiden de Sovyet bürokrasisinin kontrol edemediği yerel güçler...Sorunda bir bakıma burada başlıyor ama haklı ve haksızı iyi ayırd etmek gerek.
Adamlar bağımsızlıklarını istiyorlar ve Sovyetlerin anayasasına dayanarakta ayrılma kararı aldılar B.D. topluluğundan.Bu durum ise Rusyanın Kafkasyadaki planlarını altüst etti ,yanlız es geçilmemesi gereken mevzu , arada inanılmaz bir güç farkı ve zulüm var.

Bolşevik Rusya'nın yaptıklarının yanında şuanda yapılanlar aslında daha kalleşçe.
Kimse kusura kalmasın ama karısının çırılçıplak vaziyette önünde -elleri bağlı vaziyette- tecavüze uğradığını gören adam psikopatda olur , kafada keser.Yada Rus askerinin ve İstihbarat birimlerinin o coğrafyada yaptığı insanlık suçuna ne demeliyiz , adını ne koymalıyız ? "Çeçenler yaptıysa ,onlarda cevap vermişler , iyi de yapmışlar" mı ?
Her şey hakkında bilip bilmeden yorum yapma hakkına sahip olmayalım bi zahmet.

http://img.photobucket.com/albums/v300/kavkaz1/cecen121.jpg

Daha fazlasıda var ama etkilenenlerinde olacağını düşünerek eklemek istemiyorum.Olaya ideolojik boyutta yaklaşmak ise ayrı bir komedi unsuru...

Great White
19.04.2009, 20:22
Açıkçası ben başlığın konusuyla direkt ilgisi olmayan şu "Kafa kesme" anlayışına takıldım daha çok..

Yani kimin daha haklı, kimin daha haksız olmasından daha insani ve biraz da sosyolojik bir detay bu..

Bu tür tek elden birebir yapılan vahşi katliamların sadece Araplar ve Çeçenler gibi daha geri bırakılmış toplumlara has olması çok manidar..

Bunun da sebebi bana göre, cehalet ve fakirliğin bir getirisi..

Mesela bir Rus ya da bir Amerikalı asker, radikal bir arap ya da çeçenden çok daha alçak, çok daha kalleş, çok daha zararlı ve daha da önemlisi çok daha haksız olabilir ama hiçbirisi şu kafa kesme gibi bir eylemi eğer ruh hastası falan değilse asla gerçekleştiremez..

Bir kere buna cesaret bile edemez. Zira o heriflerin çoğu muhtemelen bir kaç ay öncesine kadar sivil yaşantısında tırnak çakısı bile taşımayan adamlardır. Sadece asker psikolojisiyle ve kendi devletlerinin emperyal amaçları uğruna katliam yapabiliyoyorlar ama bir çoğu o sendromu hayatları boyunca yaşıyor..

Beni daha çok düşündüren şey; şu kliplerde o askerlerin kafalarını rahatlıkla kesen adamlar akşam evlerine gittiklerinde muhtemelen çocuklarını kucaklarına alarak TV izliyor, karısına "Hanım, bir yemek hazırla da yiyelim bari" diyebiliyor, kısacası hiçbir şey olmamış gibi normal yaşantılarına devam edebiliyorlar..

İşte bu garip tezattır bence en garip olan..

Yoksa sabaha kadar boş yere tartışırız burada; kim daha haklı diye..

iskenderunlu
19.04.2009, 22:41
şimdi iki tarafta psikolojik basgı uygulama çabasındalar birbirlerine.
Çeçenistan dağlarında tahminen 500 civarında Mücahit olduğu tahmin ediliyor ve oraya yığılan asker sayısı 20.000 dir ve bu da bir gariptirki Çeçenistan toprakları Hatay ın yüz ölçümü kadar o yerde tüm teknolojik imkanları elinde bulunduran yeri geldiğinde kimsayal silahlarına bile başvuran Rusya ordusu bu direnişi halen yok edememiştir.Son olarak Kadirov denen bir Çeçen asıllı birisini oraya başa getirmiştir buda yetmemiş ordaki Çeçen halkını koruculuk sistemi başlatmıştır ve halen bu direnişi kıramadığından çekilme kararı almıştır.Çekilirken herhalde yenildik ondan çekildik demeyeceklerdir prestij kaybetmemek için.Bugün çeçen köylerinde kasabalarında halkı yozlaştırmak için birahaneler ve genel evler açmışlardır halk Cihad a çıkmasın die
SİZCE BURDA KİM SUÇLU?

Harun-61
19.04.2009, 23:47

yasini merak ettim dogrusu...?

Müslümanlarin kafasini kesip ardindan onunla top oynadiklarinida biliyoruz biz, veya esinin yaninda Kadina tecavüz ettiklerini v.s.

neyse, konu baska yerlere kaymasin...

bestrafer
20.04.2009, 10:20
Aslında var ya, hangimiz şurada zulüm yanlısıyız? Ben her zaman işkenceyi, zulmü kim yapıyorsa onun karşısında duracağım. Hiç bir savaşta asla ve asla tek bir yanlı suçlu değildir. İllaki her iki taraf da suçludur. Fakat suçlu asla savaşanlarda değil, savaştıranlarda. Bunu unutmayalım. Devletin büyükleri saldırma emri veriyor. Rütbeliler, öldürme emri veriyor, zavallı askerler de mecbur. Bu yüzden Amerika olsun, Rusya olsun, İsrail olsun hepsi adlarından nefret ettirdiler. Sovyetler komünizm komünizm derlerdi. Komünizmi iç politikada oturttukları halde, dış politikada oturtamadılar. Afganistan girişimleri, çeçen girişimleri.

Olaya asla din kardeşi olarak ya da ırk kardeşi olarak bakmayalım diyorum ben. Suçlu kimse onun karşısında durmak gerekir. Aynı şeyi Çeçenler Ruslara veya Filistinliler Museviler'e yaptığı zaman da onların karşısında durmalıyız.

Ayrıca, Çeçenler ile Ruslar arasında savaş da durulmaz. Keşke durulsa.

iskenderunlu
20.04.2009, 11:19
Savaş aslında durulmuştu takii 1999 yılına kadar

Bekir
20.04.2009, 21:00
@ great white
abi o insanların piskolojisini dusununce kafa kesme falan bence gayet normal seyler belki de bizler o insanların yerinde olsak daha otelerini bile yapabiliriz...sonuc olarak orda gozunun onunde karısı kızı oldurenler karısına kızına tecavuz edilenler var..ayrıca bu kafa kesme adam oldurme videolarının ruslara karsı tamamen piskolojik savas oldugunu dusunuyorumm..yani askerleri korkutmak için sonunuz boyle olur anlamında...ve bu videolar cok işe yarıyor...şuan rus askerleri cecenlerden cok korkuyolar en azından gecen izledigim bi videoda rus askerini rehin alıyolardı ve rus askeri aglamaya baslıyordu..yani rusların korkması cecenlerin daha cok işine gelir..şuan bizim askerlerimizin pkk lı kalleslerden korktugunu bi dusunsenize askerler korkarak ne yapabilir..amaclarının tamamen korkutmak oldugunu dusunuyorum...

abd ve rus askerlerine gelince evet kafa kesmiyolar ama bence
bir insanın yanında karısına kızına tecavuz etmek...
insanları herkesin ortasında cıplak duruma getirip işkenceler yapmak...
bir babayı cocuklarının yanında yapılması gereken seyleri yapmak

bence kafa kesmek bu yapılanlardan daha insani boyutlardadırr..

ceserdar
20.04.2009, 22:05
Herkes yaşanan olaylar hakkında magazinsel bilgiler biliyor. Çeçenistan nerededir, nasıl yönetilir, Devlet Başkanı kimdir, son senelerde Çeçenistan'da neler yaşandı bunlardan kimsenin haberi yok. Çeçenistan komple bir mücadele halinde değil Rusya'ya karşı. Nasıl PKK yüzünden ülkemizin doğusunda yaşayan bütün insanlara savaş açılmadıysa, Rusya da bütün Çeçenistan'a savaş ilan etmedi. Ülkemizin PKK'ya karşı mücadelesinde geçişmiş olduğu süreç ne ise, Rusya'nın da Çeçen Direnişçilere karşı mücadelesinde geçirmiş olduğu süreç benzerdir. Arada Rusya'nın aşırılıkları kesinlikle vardır. Olayı bazı arkadaşlar din eksenine getirerek sulandırıyorlar. Bunca sene Türkiye'de de yapılan bundan başka değildi. Camilerde o direnişçiler için para toplandı. Yahu Almanya'da kiliselerde PKK için yardım toplansa ne düşünürdünüz?
Olayı salt din olayından çıkarıp, orada neler olmuş, kim kimden taraf bunları iyice ayırt etmek lazım. Bunları bilen birisi de varsa buradan yazarsa sevinirim.

Son sözüm: Vahşetlere sebebiyet verenler kim olursa olsun Allah cezalarını her iki dünyada da versin.

Erdal
20.04.2009, 22:08
İlginç bir başlık olmuş:)... Başlardaki terminoloji tartışmaları da işin tuzu biberi...

Eh böyle mevzuları pek kaçırmam bilirsiniz dolayısıyla azıcık kara biber atalım mevzuya...Dünyada olan biteni ideolojik gözlükle seyretmiş sonra da aaa pek de öyle değilmiş demek zorunda kalmış biriyim...Mesela çocukluğumun kahramanları Afgan mücahitlerinin pek de öyle sapanla falan savaş kazanmadığını ABD nin önemli mühimmat ve istihbarat desteğiyle ayakta kalabildiğini öğrendiğimde yıkılmıştım...Ne yazık ki Çeçen meselesi de pek farklı durmuyor. Geçen gün Uğur Dündar ın sunduğu haber bültenini seyrettim kendini "turancı" olarak bilen biri olarak utandım kendimden. Meğer Aydın bey ezelden Türk milliyetçisiyiş de bizim haberimiz yokmuş:)...Dünya sahiden değişiyor. Bakalım sonu nereye gider...1980 lerde İngilizce ve bilgisayar çok önemli olacak dendiğinde inanmazdık diyor bir büyüğüm....Almanya- Rusya- İran aynı tarafta olacak deyip beni inandırmaya çalışırken...Almanya, Aydın Doğan, Çeçenistan İran ve iç iktidar savaşları....Tam kurtlar vadisi oldu benimki değilmi :)

Bekir
21.04.2009, 10:11
Herkes yaşanan olaylar hakkında magazinsel bilgiler biliyor. Çeçenistan nerededir, nasıl yönetilir, Devlet Başkanı kimdir, son senelerde Çeçenistan'da neler yaşandı bunlardan kimsenin haberi yok. Çeçenistan komple bir mücadele halinde değil Rusya'ya karşı. Nasıl PKK yüzünden ülkemizin doğusunda yaşayan bütün insanlara savaş açılmadıysa, Rusya da bütün Çeçenistan'a savaş ilan etmedi. Ülkemizin PKK'ya karşı mücadelesinde geçişmiş olduğu süreç ne ise, Rusya'nın da Çeçen Direnişçilere karşı mücadelesinde geçirmiş olduğu süreç benzerdir. Arada Rusya'nın aşırılıkları kesinlikle vardır. Olayı bazı arkadaşlar din eksenine getirerek sulandırıyorlar. Bunca sene Türkiye'de de yapılan bundan başka değildi. Camilerde o direnişçiler için para toplandı. Yahu Almanya'da kiliselerde PKK için yardım toplansa ne düşünürdünüz?
Olayı salt din olayından çıkarıp, orada neler olmuş, kim kimden taraf bunları iyice ayırt etmek lazım. Bunları bilen birisi de varsa buradan yazarsa sevinirim.

Son sözüm: Vahşetlere sebebiyet verenler kim olursa olsun Allah cezalarını her iki dünyada da versin.
ya iyi guzel diyorsunuz da ayırt edemediginiz bir şey var..cecen mucahitler kendi toprakları için mucadele ediyorlar pkk ise kendinin olmayan toprakları istiyor..bunu nasıl birbirine karıstırıyosunuz..mucahitleri diyelim halk sevmiyor cecenler bagımsızlıgını ilan edeli yıllar oldu hala ruslar nasıl adamların iç işlerine karısır...
aynı konuma turkiyeyi koyalım biz bagımsız bi devletken burayı biri işgal edip burayı birileri yonetmeye kalksa ve ulkenin yonetimini de elinde bulundursa(kadirov yontimi) bizler ne yaparız bizler de kanımızın son damlasına kadar savaşırız...aynısı kurtulus savasında gorulmustur..

son olarak cecen mucahitlerle karsılastırcak biri arıyosanız pkk la degil kuvayı milliyecilerle karsılastırın.ben cecenlerin yaptıgıyla kuvayi milliyecilerin yaptıgını aynı goruyorumm..şartlar bakımından olaylar bakımından tamamen aynıdır..
insanların birşey bilmedigini vurgulamaya calısmıssın ama pkk ile cecen mucahitleri bi kefeye koyuyorsun

Erdem Keser
21.04.2009, 11:30
La havle:)
Yahu Çeçenistan'la Pkk hangi mantıkla aynı çerçevede değerlendiriliyor anlamıyorum.Rusya bir kere federal bir devlettir , Sovyetlerin dağılmasıyla da özerk bölgeler "federe devlet" konumunu almışlardır.Türkiye ise üniter bir devlet , yani bahsedilen kıyasın en ufak akla mantığa dayanır bir gerekçesi yok.
Anlamayanlar için bir daha tekrar edeyim ;

Çeçenistan kendi bağımsızlığını Sovyetler'in anayasasına dayanarak ilan etmiştir.Self Determination(Halkların kaderini tayin hakkı) dediğimiz olayda federe statüye sahip olan devletler bu hakka sahiptir.Yugoslavya örneğinde olduğu gibi Bosna , Makedonya v.s kendi istekleriyle Yugoslavya federasyonundan ayrılmışlar , ve "Self Determination" ilkesi sonucu tanınmışlardır.

Yani Pkk ile Çeçenistan'ı aynı kıyas içinde kullanmak komedidir.

iskenderunlu
22.04.2009, 12:39
şimdi PKK olmayan bir toprak istiyor tarih boyunca kürdistan olmamıştır onlar bunu bildikleri halde ütopyalarına devam edior ama Çeçenistan 1999 yılına kadar bağımsızdı sscb dağılırken ayrılan ülkelerin arasında Çeçenistanda vardı ve Putin önderliğinde bir kesim Çeçenistan ı tehdit olarak gördüler ve Kadirov gibi birini oraya atayıp bu cihad ı yıkmaya çalıştılar yaklaşık 500 Mücahid dağlarda 1999 dan beri 2. cihan olduğundan beri savaşıyor Lütfen PKK ile bir kefeye tutmayın

Selim Turan
22.04.2009, 13:15
Türkler eski kuvvetlerine kavuşmadıkça daha çok Çeçen Kanı dökülür. Ruslar katliam yapar...