PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Davut Güloglu'nun Sarkisini Söyleyen Alman Kiz Türkce Yarismasinda Birinci Oldu

seyyah61
14.04.2009, 15:01
Gecen televizyonda yayinlandiginda görmüstüm ve cok sasirmistim.
Videosunu buldum ve burda sizinle paylasmak istedim.
Kizin normal konusmasi bile Karadeniz sivesi ile. :D

Videosu buradan:

http://www.dailymotion.com/video/x8swck_lea-mauersberger-kapak-olsundavut-g_shortfilms

Bu da haberi:

Türkçe Olimpiyatları Almanya seçmelerinde muhteşem ödül töreni - EURO ZAMAN (http://www.turkceolimpiyatlari.de/index.php?option=com_content&view=article&id=245:tuerkce-olimpiyatlar-almanya-secmelerinde-muhteem-oeduel-toereni&catid=52:medyada-tuerkce-olimpiyatlari&Itemid=295)
http://medya.todayszaman.com/eurozaman/2009/03/23/k_turkce%20olimp.jpgAlmanya içinden ve dışından birçok üst düzey yetkilinin katıldığı programa başta başbakan Angela Merkel (CDU) olmak üzere, Uyumdan sorumlu Devlet Bakanı Maria Böhmer (CDU), İçişleri bakanı Wolfgang Schäuble ve Federal Aile Bakanı Ursula von der Leyen’de yazılı mesaj göndererek tebrik etti.
Bu yıl Türkiyede 7.si yapılacak olan Uluslararası Türkçe Olimpiyatlarının Almanya seçmeleri, Academy Verein für Bildungsberatung e.V’nin Berlin ve Wuppertalde gerçekleştirdiği finallerin ardından Darmstadt Darmstadium Bilim ve Kongre Salonunda düzenlediği ödül töreni ile tamamlanmış oldu. Büyük bir katılım eşliğinde gerçekleştirilen ve farklı kültürden gençleri bir araya getiren ödül töreninde şiir, şarkı, özel beceri, kompozisyon alanında anadili Türkçe olanlar ile Anadili Türkçe olmayanlardan dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi. İki hafta önce Almanya’nın Winnenden kasabasında Albertville okuluna yapılan silahlı saldırıda hayatını kaybeden öğrenci ve öğretmenler için yapılan saygı duruşundan sonra iki ülke milli marşları okunması ile başlayan program Samanyolu Televizyonu Ana Haber Bülteni sunucusu Kemal Gülen ve Samanyolu Avrupa Televizyonu Almanca haberleri sunucularından Aylin Hendek’in sunumları ile Samanyolu Avrupa kanalından da canlı olarak ekranlara geldi. Ödül töreninde bin 500’den fazla izleyici hazir bulundu. Açılış konuşmasını yapan Academy Verein für Bildungsberatung e. V’nin Yönetim Kurulu başkanı Hüseyin Karakuş, Academy olarak eğitimin birçok alanında başarıyı artırma adına yoğun bir çalışma içinde olduklarını belirterek, Almanya’nın değişik yerlerinde finali gerçekleştirilen 7. Uluslararası Türkçe Olimpiyatı Almanya ayağını geniş katılımlı ödül töreni ile tamamladıkları için memnun olduğunu söyledi. Almanya içinden ve dışından birçok üst düzey yetkilinin katıldığı programa başta başbakan Angela Merkel (CDU) olmak üzere, Uyumdan sorumlu Devlet Bakanı Maria Böhmer (CDU), İçişleri bakanı Wolfgang Schäuble ve Federal Aile Bakanı Ursula von der Leyen’de yazılı mesaj göndererek tebrik etler. 7. Uluslararası Türkçe Olimpiyatı Ödül Törenine yapılan davet için teşekkürlerini ifade eden başbakan Merkel, “Kazananları şimdiden tebrik ediyor. İstanbul’daki kültür festivalinde Almanya’yı en iyi şekilde temsil edeceklerini umuyorum.” dedi.. Mesajında Almanca dilinin entegrasyonda önemli bir işleve sahip olduğunu da belirten Federal İçişleri Bakanı Schäuble’de Türkçe yarışmasının Alman ve Türk toplumları arasında köprü oluşturma vazifesini çok güzel üstlendiğini vurguladı. Federal uyum bakanı Böhmer ise “Sizlere bu vesile ile bu özverili çalışmanızdan dolayı teşekkür ediyorum. Bu çalışmanızdan dolayı, Almanya’da yaşayan göçmenler adına teşekkür borçluyum. Bu entegrasyon sadece kafalara değil, kalplere de hitap etmelidir” diyerek Türkçe Olimpiyatlarının toplumsal barışa yaptığı katkının önemini dile getirdi

Türkçenin sadece dilden ibaret olmadığını gördüm
Darmstadt’ta ki programda bir konuşma yapan Diubug şehri il genel meclisi başkanı Werner Thomas, Türkçenin hislere de hitap ettiğini belirterek, “Muhteşem bir program, çok etkilendim. Burada Türkçenin sadece bir dil olmadığını gördüm” dedi. T.C. Frankfurt başkonsolosu İlhan Saygılı da “Bizim dilimizde çok önemli bir yeri olan sevda ve ayrılık şarkılarımızı, dili farklı olan insanlarda da dinlemek çok güzel. Umarım Alman makamları da Türkçenin okullarda seçmeli ders olarak okutulmasını düşünürler” dedi. T. C Berlin eğitim müşaviri Cüneyd Albayrakoğlu, sevgi dili Türkçenin dünya dili olması için gayret eden herkese teşekkür etti. Programın sonunda Anadili Türkçe Olmayanlar temel seviye şarkı kategorisinde Stuttgart’tan Lea Mauersberger’e Kapak Olsun ve Würzburg’dan “Değmen Benim Gönlüme” şarkısı ile Thulasika Sathiaseelan’e birincilik ödülü , Esslingen’den Cindy Schirnitz’e “Hasretinle Yandı Gönlüm” şarkısı ile ikincilik ve Berlin’den Lotti Gerischer’e “Yaralı Gülüm” şarkısı üçüncülük ödülü takdim edildi. Temel seviye şarkı kategorisinde Düsseldorf’tan George Serbulow birinci, Rüsselsheim’den Andreas Trippel “Anam Gelir” şarkısı ile ikinci ve Marcel Abdel- Khalek “Beni Yalnız Bırak” şarkısı ile üçüncülük ödülünü aldı. Anadili Türkçe Olanlar şarkı kategorisinde Offenbach’tan Mehmet Canlar, “Çoban Yıldızı”, Krefeld’ten Pınar Bozkurt, “Sarmaşık Gülleri” ile ikinci ve Esslingen’den Irem Alma, “Dostum” şarkısı ile üçüncülük kürsüsüne çıktı. Şiir kategorisinde ise Azim Semizoğlu, Darmstadt’tan “Mona Roza” şiiri ile birinci, Hamburg’tan Rukiyye Aydın, “Ben Sana Mecburum” ile ikinci ve son olarak Köln’den Dilara Arslan, “Çiz Öğretmenim” şiiri ile üçüncülük ödülünü aldılar.

7. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları Almanya elemeleri ödül töreninde, tüm birincilere I- Pod, 20 kitabı kapsayan kitap seti, tüm ikincilere Cep DVD çalar, 10’luk kitap seti ve tüm üçüncülere dijital fotoğraf makinesi ve onluk kitap seti hediye edildi. Dereceye giren bütün öğrencilere madalya ve katılım teşekkür belgesi takdim edildi.
EUROZAMAN (http://www.eurozaman.com/euro/detaylar.do?load=detay&link=48379&bolum=27) 23 Mart 2009
İSMAIL ÇEVIK DARMSTADT

Mira_61
14.04.2009, 15:04
İş ne zaman Türkçe Olimpiyatları gibi güzel bir hadiseden açılsa konu başka yerlere kayıyor.:(
Bu kızın birinci olmasına ise çok sevindim.:)

Adem Erdoğan
14.04.2009, 15:10
Bu yarışmada Kırgızlar olması lazım kolbastı oynuyolarmış.

http://www.vtunnel.com/index.php/1010110A/c488c678f3cfa97639825de45a9e23450d164fd02fc5887f28 b8e72074ed6828402047a0173a753815824

a f s
14.04.2009, 15:33
Bu sene Türkçe Olimpiyatlarına Kolbastı damga vuracak diye düşünüyorum.

Türkiye'yi ve Türkçemizi tanıtanlara içten teşekkürler. :alkış:

Mustafa Önal
14.04.2009, 15:40
BU organizasyonu düzenleyelere sonsuz teşekkürler. ülkemizin bir çok güzelliğinide dışarıya yansıtıyorlar

Nurbanu
14.04.2009, 16:01
Diline sağlık maşaallah :) bu organizasyonu başlatan ve devam ettiren herkes sonsuz teşekkürü hakediyorlar :)
geçen yıl da kayseri de türkçe olimpiyatları bünyesinde halk oyunları finali düzenlenmişti. bir sonraki gün sunumum olmasına rağmen gitmiştim çok güzeldi ama orda Ege'nin efeleri birinci olmuştu. karadeniz horonu ise ikinci :S ama yaa öyle oynadılar ki... bi de çoğu sarışın renkli gözlü uşaklar yurtdışından geldiklerini bilmesek bizim oranın uşakları diyecektik :D

peker61
14.04.2009, 17:01
Çok güzel söylemiş bu organizasyona laf edenleride kınıyorum bundan iyi tanıtımmı olur..

Ugur Ergenc
14.04.2009, 17:41
herşey 10 numara yaa çok güzel olmuş.

ÜNAL
14.04.2009, 17:44
Horon da tepmişler :)

Helal olsun :alkış:

Kadir
14.04.2009, 17:50
Organizasyonu yapanlar kutsal varlıklar mı ?
Öyle bir hava oluşturulmuş ki gık desek çarpılacağız sanki .

Fatih
14.04.2009, 18:27
Tebrikler.:)

Şahin_53
14.04.2009, 18:37
Çok güzel hareketler bunlar....:alkış:

Bahattin Aydın
14.04.2009, 18:59
Helal olsun..Karadeniz şarkısıyla 1. olması çok güzel olmuş..buda bazılarına kapak olsun :D

hatice_61
16.04.2009, 20:19
pek şeker çokta tatlı soliyo tebrikler