PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2009 ÖSS ve 2010 YGS-LYS İle İlgili Sorularınız...

agasaro
09.04.2009, 17:49
Sevgili öğrenci arkadaşlarım, 2009 ÖSS ve önümüzdeki yıl uygulamaya girecek YGS ve LYs ile ilgili sorularınızı buraya yazarsanız tarafımdan cevaplandırılacaktır. Trabzonsporlu üniversite adaylarının doğru bilgilendirilmesi için elimden geleni yapacağım.
Not: Özel mesaj da atabilirsiniz.

Great White
09.04.2009, 17:52
Vallahi helal olsun :ok

Recep Alkan
09.04.2009, 18:24
süperdi bu.

bizden geçti ama potansiyel çok var bu sitede. on numara başlık olmuş.

Muhammet
09.04.2009, 18:26
Benim tercih konusunda söyleyeceğim 2 şey var.

Ankara'yı kesinlikle yazmayın.

Ha diyelim yazdınız, Bilkent'i yok sayın, kesinlikle yok sayın, görmezden gelin.

Ahmet Başkaya
09.04.2009, 18:38
Ya ben bu sene öss ye hazırlanıyorum.Kırşehir fen lisesi son sınıf Tıp istiyorum önereceğiniz yerler varmı ama çok uçuk olmasın...Birde sene ye kalırsam inşallah olmaz ama sınav nasıl olacak soru sayı ve süresi...okul puanı...

Muhammet
09.04.2009, 18:40
Tıp başka bir muvzudur bana göre. Okulu falan fark etmez. Tıp, tıptır. :)

Ahmet Başkaya
09.04.2009, 18:44
Tıp başka bir muvzudur bana göre. Okulu falan fark etmez. Tıp, tıptır. :)
evetbencede öyle ama mesela erciyes tıp geldi veya sivas tıp geldi gidermiyim bilmiyorum işte...

Muhammet
09.04.2009, 18:45
Trabzon'a git bence. Daha iyidir onlardan, hem Trabzon orası. :)

Ahmet Başkaya
09.04.2009, 18:46
ya tek kişi düşünemiyorum sevgilim var ve beraber tercih yapacaz inşallah ama öyle bir durumda trabzon a gelmek isterim ancak ankara veya ist gelirsede sevgilimi ikna edemem...

Kadir
09.04.2009, 18:48
Ben bu sene gireceğim .
Alanım ea ama mat2 problemin olduğu için sözel 2 puanıyla ortak alandan bir yere girmek istiyorum.
Bildiğim kadarıyla ortak alanlar Türk Dili ve Edebiyatı , Halkla İlişkiler ve Reklamcılık , Reklamcılık ,
Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği , Türkçe Öğretmenliği , Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı .
Bunlarda bu sene bir değişiklik yok galiba ?
Ortak alan ile ilgilili ayrı bir başvuru yapmaya gerek yok galiba ?

Muhammet
09.04.2009, 18:48
Benim de öyle bir durumum vardı. Zor valla.. Allah kolaylık versin.

Ahmet Başkaya
09.04.2009, 18:52
Ben bu sene gireceğim .
Alanım ea ama mat2 problemin olduğu için sözel 2 puanıyla ortak alandan bir yere girmek istiyorum.
Bildiğim kadarıyla ortak alanlar Türk Dili ve Edebiyatı , Halkla İlişkiler ve Reklamcılık , Reklamcılık ,
Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği , Türkçe Öğretmenliği , Azerbaycan Türkçesi ve Edebiyatı .

keşke bu sene mat 2 üzerine yoğunlaşsa idin..ama yinede türkçe öğrtmnliği var sanırım...

@muHammet
sağolasın kardeşim ...Biz bilkente bu sene bizim okuldan türkiye 2.si yolladık tanırmısın bilmem...

Kadir
09.04.2009, 19:04
Türk Dili ve Edebiyatı , Halkla İlişkiler ver Reklamcılık bu ikisinden birine girsem yeter ya :)

Olmadı astsubaylık , polislik :)

Ömer SEVİNÇ
09.04.2009, 19:21
Ya ben bu sene öss ye hazırlanıyorum.Kırşehir fen lisesi son sınıf Tıp istiyorum önereceğiniz yerler varmı ama çok uçuk olmasın...Birde sene ye kalırsam inşallah olmaz ama sınav nasıl olacak soru sayı ve süresi...okul puanı...

Trakya iyidir gel:D

Ayrıca Ahmet üniversiteye başlayınca en geç 2 seneye sevgilinden ayrılacaksın. Bunu da garanti ederim sana;)

Muhammet
09.04.2009, 19:24
Ben 3 diyorum. Denenmiş, tecrübeyle sabitlenmiştir.

Tabi aynı şehirde olursanız bu geçersizdir bence.

Bekir
09.04.2009, 22:28
bu sene katü hukuk ogrenci alıcak mı??
ve genel liselerden polis akademisine giriş nasıl oluyor??mulakatlar falan sadece ankarada mı var??

cevaplarsanız sevinirim

Sadullah KAPICIOĞLU
09.04.2009, 23:37
Benim tercih konusunda söyleyeceğim 2 şey var.

Ankara'yı kesinlikle yazmayın.

Ha diyelim yazdınız, Bilkent'i yok sayın, kesinlikle yok sayın, görmezden gelin.

Neden ? ? ?

Egemen Yılmaz
09.04.2009, 23:42
ÖSS başlığı yok muydu yahu :)

Ahmet Başkaya
10.04.2009, 01:11
KALSIN BU BAŞLIK YAA ...inşallah sonum size benzemez..
:D

Muhammet
10.04.2009, 01:11
Neden ? ? ?

Hangisi için neden?

Ahmet Başkaya
10.04.2009, 01:12
ankara için... sanırım...

Sadullah KAPICIOĞLU
10.04.2009, 01:31
evet ahmet bilmiş... Ankara için özellikle bilkent için...

Muhammet
10.04.2009, 01:40
Ankara mı? Konuşmaya değmez. Üniversite hayatı için uygun olacak son şehir. Ayrıntıya girmiyorum.

Bilkent.. Eğitimi iyidir, baya iyidir. Fakat, insanı deli eden bir sosyal yaşamı vardır. Ayrıntıya girmiyorum yine.

Sadullah KAPICIOĞLU
10.04.2009, 01:41
Vakit bulunca bana pm atsana.

agasaro
10.04.2009, 13:09

İnşallah kazanırsın. Ama unutma ki bu ülkeni en iyi liselerinde okuyan öğrencilerin büyük bir bölümü de Tıp isteyecektir. Başarı sırası olarak ilk 11500 de olmak gerekiyor. Tıp fakültesi laboratuvar, yüksek ihtisas hastanesi, araştırma hastanesi olan okullarda daha nitelikli bir eğitim vermektedir. ama hangi okuldan mezun olursan ol benzer yerlerde çalışabilirsin. Önümüzdeki yıl istediğin puanı alamazsan (ki inşallah böyle birşey olmaz) yurt dışında da okumanı tavsiye ederim. Bakü ya da Kazakistan da daha düşük puana Tıp kazanma şansın var. Bu okulları kazanırsan ilk 3 yılını yurt dışında geri kalan 3 yılını da Türkiye'deki 6 farklı okulda okuyabiliyorsun. Giden ve memnun olan öğrencilerim var. Tavsiye ederim. Bundan başka Tıp kazanmak için ne yazık ki ders çalışmaktan başka uğraşlara oldukça az zaman ayırmalısın.
Yeni sistem öğrencilerin lehine olan bir sistemdir. Daha seçici olacak. Tıp fakültesi için Fen alanında en çok Biyoloji soruların önemli olacak ki bu bence bir avantaj. Fakat yine de unutmamak gerek ilgili olduğun soruların % 90'a yakınını doğru yanıtlaman gerektiği gerçeği bu sistemde de değişmiyor. Çünkü Tıp fakültesi nitelikli öğrenciler tarafından en çok talep alan bölümdür. Başarılar.

agasaro
10.04.2009, 13:11
Ben bu sene gireceğim .

Bu yıl sistemle ilgili bir değişiklik yok. Sadece Fen alanındaki Fizik, Kimya ve Biyoloji soruları 10'ar tane olacak ve Psikoloji soruları ED-SOS testinden SOS 2 testine geçecek. Bir de Sos 2 testinde bulunan Psikoloji, Sosyoloji ve Mantık soruları bu sene 4'er tane olacak.

Adem Erdoğan
10.04.2009, 13:13

Bursa ya da İzmir yaz.;)

agasaro
10.04.2009, 13:18
Ankara mı? Konuşmaya değmez. Üniversite hayatı için uygun olacak son şehir. Ayrıntıya girmiyorum.

Bilkent.. Eğitimi iyidir, baya iyidir. Fakat, insanı deli eden bir sosyal yaşamı vardır. Ayrıntıya girmiyorum yine.

Siyaset ile ilgili insanların okumaktan çok keyif alacağı biryerdir Ankara. Senin okulun da bu ülkenin en seçkin okullarından biridir. Ayrıca Ankara'daki Trabzonlular çok birikimli, eğitimli adamlar. Ben 4 yılımı geçirdim orada ve hayatımın unutamadığım en güzel yıllarıydı. Bence bu Ankara antioatisi biraz kişisel. Sen belki arzu ettiğin şeyleri bulamadın ama bence birçok insan için çok güzel bir şehir olabilir.

Yunus Emre SEYHAN
10.04.2009, 14:15
YGS - LYS, sistemi tam olarak netleşmedi. Yök tarafından böyle bir karar cıktı ama kanunen onaylanmadı.. Temmuz ayında onaylanacak.
Kesinleştiği taktirde malesef meslek liselerindeki ögrencilerin 4 yıldır üni okuma şansı cok azalacak. Katsayı ne kadar kalksa bile karşısında göreceği sorular lise döneminde hiç görmediği konulardan olacak. :(

Oks sınavına girdim. Ardından sbs denilen sistem cıktı.
1 sene yüzünden liseyi 4 yıl okumak zorunda kaldım, 3 yıl okumak varken
Sınavsız direk Yüksek okula gitme şansım varken yine 1 yıl ile ıskalıyorum..

Meslek lisesine kayıt olurken iki yıl üni okuma hakkım oluyordu.. Ve 4 yıllık üni okuma şansım bu kadar az değildi. bu sistemin bize uygulanması cok ama cok sacma.

:mad::mad:

Ömer SEVİNÇ
10.04.2009, 16:02
@Ahmet Baskaya60

Ahmet tıp okuyan biri olarak benim nacizane tavsiyem eğer puanın tutarsa mutlaka Ege yada 9 Eylül yaz. Nicelik ve nitelik olarak çok kaliteli üniveriteler.

Onun haricinde İngilizce mi Türkçe mi dersen eğer ben doktor olacağım, akademik kariyerde gözüm yok dersen Türkçe tıbbı, diğer durumlarda İngilizce tıbbı tavsiye ederim.

Tıp zordur. Bunu kafana iyice sok. Öss bittikten sonra TUS adı altında yeni bir Öss'ye daha gireceksin tıpa gelirsen. Bunu da bil. Şuanda bizim sınıftaki 90'a yakın kişi dersaneye gidiyor hala;)

Doktorluk en kutsal mesleklerden biri. Eğer ben başarırım diyorsan verdiğin ve hayatın boyunca vereceğin çabanın karşılığını bir şekilde alırsın merak etme. Ama üniversite hayatını ayrı tutuyorum tıp harbiden çok zor. En basitinden mesleğe başladıktan sonra ayda 10-13 gece nöbet tutmayı göze alman gerekiyor. Arkadaşların çalışmaya başlıyor, sen hala okuyorsun vs vs. çok fazla sıkıntı sayabilirim. Bunların hepsini göz önünde bulundur, kararını ondan sonra ver. Seçimini yapıp sonra öff bu okul çok zor yaa demeni istemem:)

Ama dediğim gibi verdiğin çabanın karşılığını bir şekilde alıyorsun. Özellikle doktorluk mesleğini seviyorsan mesleki tatmin üst düzeyde olacaktır.

Sormak istediğin bir şey olursa Süleyman, Özkan ve ben sitenin tıp fakültesi öğrencileri olarak elimizden geleni yapmaya çalışırız, çekinme;)

Başarılar;)

TAHSİN 61
10.04.2009, 16:05
İnşallah kazanırsın. Ama unutma ki bu ülkeni en iyi liselerinde okuyan öğrencilerin büyük bir bölümü de Tıp isteyecektir. Başarı sırası olarak ilk 11500 de olmak gerekiyor. Tıp fakültesi laboratuvar, yüksek ihtisas hastanesi, araştırma hastanesi olan okullarda daha nitelikli bir eğitim vermektedir. ama hangi okuldan mezun olursan ol benzer yerlerde çalışabilirsin. Önümüzdeki yıl istediğin puanı alamazsan (ki inşallah böyle birşey olmaz) yurt dışında da okumanı tavsiye ederim. Bakü ya da Kazakistan da daha düşük puana Tıp kazanma şansın var. Bu okulları kazanırsan ilk 3 yılını yurt dışında geri kalan 3 yılını da Türkiye'deki 6 farklı okulda okuyabiliyorsun. Giden ve memnun olan öğrencilerim var. Tavsiye ederim. Bundan başka Tıp kazanmak için ne yazık ki ders çalışmaktan başka uğraşlara oldukça az zaman ayırmalısın.
Yeni sistem öğrencilerin lehine olan bir sistemdir. Daha seçici olacak. Tıp fakültesi için Fen alanında en çok Biyoloji soruların önemli olacak ki bu bence bir avantaj. Fakat yine de unutmamak gerek ilgili olduğun soruların % 90'a yakınını doğru yanıtlaman gerektiği gerçeği bu sistemde de değişmiyor. Çünkü Tıp fakültesi nitelikli öğrenciler tarafından en çok talep alan bölümdür. Başarılar.

Azerbaycan'da okuyan 2 arkadaşım var abi kardeş memnunlar zaten okulun tamamını orda okumak zorunda değilsin umarım Allah gönlüne göre verir bende giriyorum açık öğretim okumak istiyorum kısmetse

Ahmet Başkaya
10.04.2009, 16:40
@Ahmet Baskaya60

Ahmet tıp okuyan biri olarak benim nacizane tavsiyem eğer puanın tutarsa mutlaka Ege yada 9 Eylül yaz. Nicelik ve nitelik olarak çok kaliteli üniveriteler.

Onun haricinde İngilizce mi Türkçe mi dersen eğer ben doktor olacağım, akademik kariyerde gözüm yok dersen Türkçe tıbbı, diğer durumlarda İngilizce tıbbı tavsiye ederim.

Tıp zordur. Bunu kafana iyice sok. Öss bittikten sonra TUS adı altında yeni bir Öss'ye daha gireceksin tıpa gelirsen. Bunu da bil. Şuanda bizim sınıftaki 90'a yakın kişi dersaneye gidiyor hala;)

Doktorluk en kutsal mesleklerden biri. Eğer ben başarırım diyorsan verdiğin ve hayatın boyunca vereceğin çabanın karşılığını bir şekilde alırsın merak etme. Ama üniversite hayatını ayrı tutuyorum tıp harbiden çok zor. En basitinden mesleğe başladıktan sonra ayda 10-13 gece nöbet tutmayı göze alman gerekiyor. Arkadaşların çalışmaya başlıyor, sen hala okuyorsun vs vs. çok fazla sıkıntı sayabilirim. Bunların hepsini göz önünde bulundur, kararını ondan sonra ver. Seçimini yapıp sonra öff bu okul çok zor yaa demeni istemem:)

Ama dediğim gibi verdiğin çabanın karşılığını bir şekilde alıyorsun. Özellikle doktorluk mesleğini seviyorsan mesleki tatmin üst düzeyde olacaktır.

Sormak istediğin bir şey olursa Süleyman, Özkan ve ben sitenin tıp fakültesi öğrencileri olarak elimizden geleni yapmaya çalışırız, çekinme;)

Başarılar;)
Öncelikle agasaro bilgilendirmen için çok teşekkür ederim fakat dışta okumak pek tatminkar gelmiyor..

Eomer ...
Abicim öncelikle bilgilendirmen için çok teşekkür ediyorum..Bunlar yüzünden bazen çok git geller yaşadım..Ve artık eminim doktorluk hep hayalimdir..Ve kadavra insan hep merakımı çekmiştir..Birine yardım etmek hep hoşuma gitmiştir ...SAYGIN olmak da çok hoş bir durum sanırım...Bunların hepsi beni çeken yanları size asıl sormam gereken soru şu Özellikle üniversite hayatında moron diye tabir ettiğimiz Ders Ders Ders mi olmalı insanın kendisi TUS ve üni hayatı için yoksa günlük mesela kaç saat ders dışı faaliyetlere ayırabiliyordunuz...Şu an okuyormusunuz bilmiyorum ama maaşı da merak ettiğim konulardan biri tekrar ömer abi ilgin ve alakan için teşekkür ederim özkan ve süleyman kim bilmiyorum...

Ömer SEVİNÇ
11.04.2009, 12:33
Öncelikle agasaro bilgilendirmen için çok teşekkür ederim fakat dışta okumak pek tatminkar gelmiyor..

Eomer ...
Abicim öncelikle bilgilendirmen için çok teşekkür ediyorum..Bunlar yüzünden bazen çok git geller yaşadım..Ve artık eminim doktorluk hep hayalimdir..Ve kadavra insan hep merakımı çekmiştir..Birine yardım etmek hep hoşuma gitmiştir ...SAYGIN olmak da çok hoş bir durum sanırım...Bunların hepsi beni çeken yanları size asıl sormam gereken soru şu Özellikle üniversite hayatında moron diye tabir ettiğimiz Ders Ders Ders mi olmalı insanın kendisi TUS ve üni hayatı için yoksa günlük mesela kaç saat ders dışı faaliyetlere ayırabiliyordunuz...Şu an okuyormusunuz bilmiyorum ama maaşı da merak ettiğim konulardan biri tekrar ömer abi ilgin ve alakan için teşekkür ederim özkan ve süleyman kim bilmiyorum...

Ders ders ders dediğin tip insan var. İnanamayacağın kadar var:)

Olmak gerekmiyor. Bu satırları yazan kişi sınav öncesi son gün hariç ders çalışmayan biri. Ama kesinlikle örnek alınmaması gereken biri. Yani sözün özü sürekli ders çalışan bir tip olman gerekmiyor. Sınav dönemleri hariç tabi:)

Bunlar ilk 5 sene için olan gözlemlerim. Ancak TUS için düşünecek olursak ciddi ciddi ders çalışmak gerekiyor. Günde 5-6 saat çalışmaktan bahsediyorlar çok korkuyorum:D

Ot olmak veya olmamak tamamen insanın kendisine bağlı olan bir şey. Benim gibi tembellik yaparak da sınıf geçersin, çalışarak da. Ama benim gibi yaparsan pek bir şey öğrenemeden mezun olursun, öbür şekilde kendini geliştirmiş komple bir doktor olarak. Bunun yanında insan ilişkileri de çok önemli.

Maaş pratisyenlik, hastanede uzmanlık, özelde uzmanlık ve seçtiğin uzmanlık alanı ile alakalı olarak değişir. Ama sana bir rakam verirsem en kötü 2000-2500 lira olur. Tabi bunun altı da çooook üstü de mümkün. Bir sağlık ocağı doktorunun maaşı 1400'ken bir yenidoğan çocuk doktorunun özel hastanede 30 milyar ücret alması mümkün:) Ama gündüzün gecen olmaz.

Tıpla ilgili esas zorluk okumak değil mesleğin kendisi. Bunu da bil. Yoksa bir kere kazanınca bir şekilde mezun oluyorsun.

Özkan ve Süleyman'ın nickleri bunlar:) Süleyman moderatör zaten;)

Ahmet Başkaya
11.04.2009, 18:52
abicim çok teşekkür ederimm hangi üni de okuyorsun....

Özkan
11.04.2009, 23:52
Ya ben bu sene öss ye hazırlanıyorum.Kırşehir fen lisesi son sınıf Tıp istiyorum önereceğiniz yerler varmı ama çok uçuk olmasın...Birde sene ye kalırsam inşallah olmaz ama sınav nasıl olacak soru sayı ve süresi...okul puanı...Gel vaz geç bence.Tıp fakültesi yazmak, en az yirmi-otuz kere düşünülmesi gereken birşeydir.

Yanından bile geçmemen gereken tıp fakülteleri özel fakültelerdir. Hasta falan görmeden mezun olursun. Aynı sebepten ötürü Çapa ve Cerrahpaşa da iyi değildir. GATA ise mükemmel eğitim vermesine rağmen askerî hekimlerin berbat çalışma koşulları ve düşük maaşları yüzünden önermem.

Hacettepe İngilizce Tıp okuyan biri olarak gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki "İngilizce tıp okumak büyük hıyarlıktır.". Beni uyaran olmamıştı, ama seni uyaran birisi var. Sakın İngilizce tıp okuma. Bir kere, hocalar doğru dürüst İngilizce bilmezken nasıl İngilizce ders anlatacaklar? Teorikte İngilizce öğrendiğin şeyleri günlük hayâtında nasıl uygulayacaksın? Unutma ki hastalarla Türkçe konuşmak durumundayız. ;)

Eğitim çok ağırdır ve stajlarda onurunun ayaklar altına alındığını hisseder ama hiçbir şey yapamazsın. Ortalama bir tıp fakültesinde sınıf geçmek için sarf edeceğin performans ile iki mühendislik fakültesi biter. Her sınavdan önce okuman gereken yüzlerce sayfa bilgi vardır ve bunları okumuş olman, dersleri kaçırmamış olman sınavdaki soruyu yapmanı garantilemez. Hoca, anlatmadığı, üzerinde durmadığı, hattâ "Bunlar sizin için gereksiz detaylar." dediği şeyleri sorabilirler, daha doğrusu sıklıkla sorarlar. Stajlarda da durum benzerdir. Sınav günü hoca kravatını beğenmezse (Tıp fakültelerinde stajyerler okula kravat takarak giderler.), sabah eşiyle kavga etmişse, trafikte sinirlenmişse vs. seni bırakabilir. Ameliyathânelerde, servislerde ve polikliniklerde hemşireler, hattâ sekreterler kadar itibarın yoktur. Son sınıfta günaşırı nöbet tutar, çok çalışır ve karşılığında yalnızca küfür, fırça, aşağılanma ile ödüllendirilirsin.

Mezun olunca seni TUS adlı eleme sınavı bekler. Bu sınavı aşan "şanslı" azınlık, 4-6 yıl boyunca asistan olarak hoca kahrı çeker. Yukarıda stajyerler ile ilgili yazdım ya, asistanların durumu daha da beterdir. Gün aşırı nöbetler, komik maaşlar, çok çalışmak ama birşey öğrenememek kaderin olur. Daha sonrasında ise uzman olarak zorunlu hizmete giderler. Ayrıca erkekler askerlik de yapmak zorundadır. Hiç takılmadan ilerleyen bir doktorun hayâtını düzene sokabilmesi, bir yere yerleşmesi ve düzen kurması ortalama 35 yaşında olur. Sınavı kazanamayanlar ise pratisyen olurlar. Pratisyenlerin doğru dürüst ilaç yazma yetkisi bile yoktur.

Maaş kısmına gelecek olursak, doktorların çok para kazandıkları büyük bir palavradır. Halk arasında efsânelere konu olan paraları kazanmanın yolu ise sahtekâr olmaktan geçer.

Şu an okuyormusunuz bilmiyorum ama maaşı da merak ettiğim konulardan biri tekrar ömer abi ilgin ve alakan için teşekkür ederim özkan ve süleyman kim bilmiyorum...Bu yazının üzerine muhtemelen fikirlerin değişecektir ama şunu da söylemeliyim ki doktorların hemen hepsi mesleklerine âşıktırlar. Dışarıdan bakınca iğrenç görünen bu şartlar altında dahî mazoşistçe bir keyifle okurlar, çalışırlar.

Ömer Trakya'da, Süleyman GATA'da, ben de Hacettepe'deyim. Hepimiz de Dönem 5'iz.

Hazır aklıma gelmişken, TUS adlı sınavın dersâneleri, konu anlatımlı kitapları, soru bankaları, kampları vs. vardır.

Bir sonraki iletinin konusu doktorların çalışma koşulları.

Özkan
12.04.2009, 00:42
Hekimlerin çalışma koşulları, aşağıdaki maddelerin içinde geçecektir ve ayrı bir başlıkta toplanmayacaktır.

Hekimliğin Eksileri

İyi bir hekim olmak için çok çok çalışmak gereklidir. Zekâmız bize bir yere kadar yardım edebilir.
Hekimler, siyâsîlerden bile daha fazla eleştiri konusudur.
Hekimler arasındaki hiyerarşi bâzen çok sıkıcı olabilir.
Hekimlerin birbirleri ardından yaptıkları dedikodular ve birbirlerine yönelttikleri eleştiriler tahammül sınırlarını aşabilir.
Hekimler, bedenen ve rûhen yorgun insânlardır (Bu yorgunluk, aşağıda da inceleneceği üzere tatlı bir yorgunluktur.).
Çoğunlukla yetersiz altyapı koşullarında, kimsenin gitmek istemeyeceği yerlerde çalışırsınız.
Hekimler sıklıkla şiddet mâduru olurlar. Sizin engelleyemeyeceğiniz bir durum bile saldırıya uğramanıza yol açabilir.
Genellikle çok fazla hasta vardır ve öykü aldığınız hasta, sorduğunuz sorulardan başka herşeye yanıt vererek sizi çileden çıkarır.
Normal bir insânın iğreneceği birçok durum hekimliğin rutini içindedir. Örneğin; hastalar hemen üzerinize kusabilir, iltihaplar, abseler, ter kokusu, kasık kokusu, ayak kokusu gibi şeyler hayâtınızın önemli bir parçasıdır.
Kazandığınız üç kuruş herkesin dilindedir ve size sanki dolandırıcı ya da tefeciymişsiniz gibi bakarlar. Oysa cebinizdeki her kuruş ananızın ak sütü gibi helâldir, ya da öyle olmalıdır.
Herhangi bir yerde hekim olduğunuzu söylediğiniz ânda herkesin hastalanacağı tutar ve bedâvâdan saatlerce tıbbî danışmanlık yaparsınız.
Bâzı branşlarda (iç hastalıkları, kardiyoloji, nöroloji, psikiatri, genel cerrâhî, beyin cerrâhîsi, kadın-doğum gibi) gecenin bir vakti apar topar hastâneye çağrılabilirsiniz, daha doğrusu sıklıkla çağrılırsınız.
Bir süre sonra anadilinizi ve matematik bilginizi unutmaya başlarsınız.

Hekimliğin Artıları

İnsanlara yardımcı olabilmek, hayâtlarını ya da bir organlarını kurtarmak ya da yaşam kalitelerini yükseltmek, hattâ ölürlerken fazla acı çekmemelerini sağlamak; şu dünyâda her fânînin tatmasını istediğim, târif edilemez bir mutluluktur. Bizi mesleğe bağlayan temel şey de budur.
Tıp bilim ve sanatı çok keyiflidir. Sürekli gelişmeler, yeni îcad ve keşifler hayâtı monotonluktan çıkarır ve sürekli öğrenmemizi sağlar. Bu da en basitinden diğer insânlardan en az 5 yıl daha geç bunamamızı sağlar. :p
Türkiye'de ve dünyânın büyük bir kısmında hekimlerin işsiz kalması gibi bir şey söz konusu değildir. Özellikle ülkemizde, devlet her yeni hekimin iş garantisini verir, hattâ diplomaya ipotek koyarak kendisi için çalışmamızı zorunlu kılar.
Hekimler, ülkemiz standartlarında mâkûl kabûl edilebilecek bir gelire sâhiptir. Kimileri inanılmaz servetler bile edinebilirler.
Ülkemizin birçok bölgesinde hekimler milletvekillerinden daha fazla saygı görür.
Hekimlerin ve yakınlarının hastânede randevu almaları, sıra beklemeleri, özel muayene ücteri ödemeleri gibi şeyler söz konusu değildir.:D
Sürekli ölüme yakın olmak, insânın kendisine çeki düzen vermesi için önemli bir fırsattır.
Dünyâda en çok dûâ alan insânlar, doktorlar ve itfâiyecilerdir.

Özetle, istemeyerek girdiğim tıp fakültesinde bu mesleğe âşık oldum ve bin kere dünyâya gelsem hepsinde de hekim olmayı seçerim. Ancak, yine de kimseye tavsiye etmem.

Ömer SEVİNÇ
12.04.2009, 01:28
Eğitim çok ağırdır ve stajlarda onurunun ayaklar altına alındığını hisseder ama hiçbir şey yapamazsın. Ortalama bir tıp fakültesinde sınıf geçmek için sarf edeceğin performans ile iki mühendislik fakültesi biter. Her sınavdan önce okuman gereken yüzlerce sayfa bilgi vardır ve bunları okumuş olman, dersleri kaçırmamış olman sınavdaki soruyu yapmanı garantilemez. Hoca, anlatmadığı, üzerinde durmadığı, hattâ "Bunlar sizin için gereksiz detaylar." dediği şeyleri sorabilirler, daha doğrusu sıklıkla sorarlar. Stajlarda da durum benzerdir. Sınav günü hoca kravatını beğenmezse (Tıp fakültelerinde stajyerler okula kravat takarak giderler.), sabah eşiyle kavga etmişse, trafikte sinirlenmişse vs. seni bırakabilir. Ameliyathânelerde, servislerde ve polikliniklerde hemşireler, hattâ sekreterler kadar itibarın yoktur. Son sınıfta günaşırı nöbet tutar, çok çalışır ve karşılığında yalnızca küfür, fırça, aşağılanma ile ödüllendirilirsin.

Bu kısma pek katılmıyorum ben. En azından bizim üniversitemiz için geçerli değil. Stajyerler olarak oldukça ciddiye alınıyoruz, üstümüze gelen yok, kravat takmak zorunda değiliz:), hocalar da o kadar malign değil. İtibarımız da oldukça iyi:)

Onun harici genel olarak katılıyorum. Sadece "tavsiye etmem" değil de yazmadan önce çok düşünülmesi gereken bir bölüm. Hayatını harcıyorsun resmen.

Süleyman'ın yorumlarını da bekliyoruz artık:)

Ahmet Başkaya
12.04.2009, 13:39
Özkan abi yazdıklarını alıntı yapıp sayfayı bozmak istemiyorum...Ancak o kadar mükemmel ve detaylı bir bilgi vermişsin ki binlerce teşekkür ederim....Ama kararımı verdim ve doktor olacam inşallah...Çünkü çok seviyorum ve istiyorum...Mühendis olup makinalarla uğraşıp krallar gibi yaşamaktansa insanları tedavi edip onları ve ailesinin yüzünü güldürmeyi ve dua almayı yeğlerim..O kadar aşikar ki tıp a giden birinin iyi biri olduğu insanlara yardım etmeye aşık olduğu eminim şurda başka bir meslek dalı istesem kimse bu kadar ilgilenmeZdi...Ömer ve Özkan abi sizin sayenizde eminim artık tercihimden...Süleyman abi de umarım birşeyler yazar ancak askeriye çok farklı biliyorum ve zaten artık oraya gitme şansım yok kılavuz da HAYIR ı kodladım..Özkan abi senin de üni hayatı sosyal hayatını nasıl etkiliyo öğrenmek istiyorum..Kendine varsa sevgiline yani akla gelebilecek herşeye ne kadar zaman ayırabiliyorsun ders dışında...

Muhammet
12.04.2009, 14:19
Vay be. Neymiş bu tıp. :)

Özkan
12.04.2009, 15:15
..Özkan abi senin de üni hayatı sosyal hayatını nasıl etkiliyo öğrenmek istiyorum..Kendine varsa sevgiline yani akla gelebilecek herşeye ne kadar zaman ayırabiliyorsun ders dışında...Elbette iktisat okuyanlar kadar vaktin olmaz bu tip işler için ama abartmamak kaydıyla herşeye yetecek vaktin vardır. Bunun için düzenli çalışmak gerekir.

.....
31.10.2009, 23:50
Başlık biraz geride kalmış :) , Allah nasip ederse bu sene ikinci kere össye gireceğim.

Hedefimiz yüksek. Adam gibi çalışmaktan başka çaremiz yok. TRABZONSPORluların en iyi yere gelmesi dileğiyle.

Sefa
01.11.2009, 00:12
Böyle bir başlıktan bi haberiz..

Ege Üniversitesi Radyo, Sinema, Televizyon ve ya Reklamcılık'ı istiyorum bakalım hayırlısıyla kazanırız inşallah..

Yasin T.
02.11.2009, 20:18
bende sözel öğrencisiyim.radyo sinema ve televizyon istiyorum.acba aranızda bu bölümü okuyan varmı?iş bulma olanakları nasıl?

Cihan
02.11.2009, 21:21
eşit ağırlık öğrencisiym .. kanuniden ... ankara hukuk ilk hedef .. olmazsa mülkiye ..

.....
25.12.2009, 20:30
Sistem gitti geldi.

Onur Şeref
25.12.2009, 20:40
Alayına gidicem.. ççç

Tıp istiyorum,inşallah olur.

onur-ts
26.12.2009, 09:04
ben de bu sene girecem.Mülkiye hedefiyle yola çıktım.hayırlısı olsun...
bide laf diyeyim...
çalışırsanız boğaziçi, çalışmazsanız haftaiçi...

Ahmet Başkaya
26.12.2009, 09:09
Alayına gidicem.. ççç

Tıp istiyorum,inşallah olur.

Olmaz olmaz :) ...

Mira_61
26.12.2009, 09:10
Danıştay'a burdan kucak kucak sevgilerimi iletiyorum.:D
Alan dışı tercih yapacağım.Fazladan çözmem gereken o sekiz soru varya onun için üniversiteyi kazanana kadar bol bol kulaklarını çınlatacağım Danıştay.:D

61viya
26.12.2009, 09:58
Çok güzel bir başlık olmuş abi, sağ olasın :)

Üniversiteye hazırlanırken evde soru çözümlerimde işin içinden çıkamayıp, dershane günlerini beklediğim çok olmuştu. Bence burada çözülemeyen sorular da sorulabilir. Kalabalığız niayetinde ve o branşın ustaları da vardır muhakkak. Belki aydınlanır kafalar, yok olur soru işaretleri :)

Kolay gele..

İsterdim ki, kafaya takacağınız tek sınav bunlar ola ama maalesef, hayatımız sınav! Üstelik birilerinin ağzından çıkan kelimelere dayalı sınavlar. Psikolojiden anlamayan, o stressin ne olduğunu yaşamamışların ağzından çıkacak kelimeler..

Kolaylar gele, gönlünüze göre olur dileri her bir şey :)

Mesut
26.12.2009, 10:30
össde meslek liselerine haksızlık yapıldığını düşünüyorum çocukları sene başında katsayı derdinden kurtulmuşlardı rahat rahat 4 yıllıklara gidiceklerdi dersanalere yazıldı paralar harcadılar şimdi ise eski sisteme geçildi yazık o çocuklara
bende düz lise mezunuyum ama düz lise bence gitmek iyi değil heleki şu dönemde vasıfsız elemansın fen yada anadolu lisesini kazanamadıysan meslek liselerine gitmenizi tavsiye eediyorum genç arkadaşlara

Onur Şeref
26.12.2009, 11:14
össde meslek liselerine haksızlık yapıldığını düşünüyorum çocukları sene başında katsayı derdinden kurtulmuşlardı rahat rahat 4 yıllıklara gidiceklerdi dersanalere yazıldı paralar harcadılar şimdi ise eski sisteme geçildi yazık o çocuklara
bende düz lise mezunuyum ama düz lise bence gitmek iyi değil heleki şu dönemde vasıfsız elemansın fen yada anadolu lisesini kazanamadıysan meslek liselerine gitmenizi tavsiye eediyorum genç arkadaşlara

Ben Anadolu Lisesi kazanmak için gece gündüz ders yapıp dersanelerden çıkmazken Meslek Lisesi öğrencileri gününü gün edip gezip tozuyordu.

Anadolu Lisesi ve Fen Lisesi öğrencilerinin bu öğrencilerle aynı kefeye konulması hakkaniyetli bir yaklaşım mı?

Katsayı farkı çok mantıklı birşey.Eğer onlarla bir farkım olmayacaksa ben niye o kadar ders çalışıp Anadolu Lisesi kazandım? Düz liseye kayıt yaptırıp son 1-2 senede dersaneye giderdim.

Mesut
26.12.2009, 11:26
Ben Anadolu Lisesi kazanmak için gece gündüz ders yapıp dersanelerden çıkmazken Meslek Lisesi öğrencileri gününü gün edip gezip tozuyordu.

Anadolu Lisesi ve Fen Lisesi öğrencilerinin bu öğrencilerle aynı kefeye konulması hakkaniyetli bir yaklaşım mı?

Katsayı farkı çok mantıklı birşey.Eğer onlarla bir farkım olmayacaksa ben niye o kadar ders çalışıp Anadolu Lisesi kazandım? Düz liseye kayıt yaptırıp son 1-2 senede dersaneye giderdim.

kendi ağzınla diyosun ben ders çalışıyorum onlar geziyor sen zaten kazanacaksın onlar barajı bile geçemıyor ama içlerinde çalışanda var hepsini bir kefeye koyamazsın

Onur Şeref
26.12.2009, 12:47
İçlerinde çalışan olsaydı kazanırlardı merak etme sen.Zaten yarıştığım kategoride değiller ama yine de saçma geliyor bana aynı kefeye konmak.

Ahmet Başkaya
26.12.2009, 14:25

Bence Onur çok yanlış yaklaşıyorsun olaya ... Ben çalıştım onlar gezdi diyorsun .. O çocuk o sınava girerken kaç yaşındaydı düşün bir 14 ... Daha çoğu ergenliğe girMemiş kişilerden sen mantıklı düşünüp çalışmasını bekleyemezsin ...

Aile etkisiyle çalışıyor başarıyor çoğu o yaşlarda ortamı herşeyi insanı etkiler ...

Tercihi bile ailen yapıyor ... Çünkü söz hakkı onların ...

İnsan bir hata yaptı diye bir daha dönüşü yok mu bunun çok çok saçma ...

Onlar gezmiş diyorsun ya ...

Daha iyi işte avantajını burda kullan sen bir konuyu 1 saatde anlarken o 3 gününü ayıracak ...

Sende olmuyor mu bende oluyor ...

İlkokul da bilmediğim bir konuyu arkadaşlarım 2 dakikada çat çat bilirken ben mal gibi çalışıyorum ...

Bırak da insanların 2. bir şansı olsun hayatını belirliyor o kişi empati kur ...

14 yaşındaki birine hayatın zorluğunu ne kadar anlatabilirsin ..?

Sanmıyorum ben Fen Lisesini ve Anadolu Lisesinin kazananın hayatın zorluklarını bilip de kazandığını öylesine çalışıp kazanıyoruz işte ;) ...

Eğitimin en büyük saçmalığı şudur ... Benim orta öğretim puanım 77.85 Kırşehir Lisesi 1.si 80...

Benim aldığım puan 260 onunki 220 ...

Adaletsizlik burda başlıyor ... Aynı sınavı olmuyoruz aynı puan ile yargılanıyoruz ... Ama öss de herkes aynı sınavı oluyor aynı kategoride yargılamak normal ...

Özkan
26.12.2009, 14:37
Dünyâda aklı başındaki her ülkede meslek lisesinden me'zun olanlar üniversiteye girebilmek için denklik sınavından geçerler. Böylelikle düz liselerdeki fark derslerini verirler ve üniversiteye girme hakları da böyle ortaya çıkar.

Asıl sıkıntı herkesin kendisini üniversite okumak zorunda hissetmesi. Ne bu kadar üniversiteye ne de bu kadar üniversiteliye gerek var.

Fatih Ay
05.01.2010, 23:11
bu ygs için 35 liralık sınav ücreti başvuru tarihlerinden önce mi yoksa arasında mı yatırılıyordu,biraz saçma oldu ama sakata gelmeyeyim dedim.

Hürgün Aygün
05.01.2010, 23:15
şu başlığa sbs de eklense ya :D:D

Ahmet Başkaya
06.01.2010, 00:03
şu başlığa sbs de eklense ya :D:D

Onunda başlığı var ;)

Mustafa Önder
09.01.2010, 20:29
Akkadaşlar arkadaşlar... Bir yardım edin...

Arkadaşlar ben Sinema-TV okuyorum ve 4.sınıftayım bu sene okulum bitmeyecek gibi derslerim var baya.

Tiyatro konservatuar okumak istiyorum ve açıkcası kazanabilirim gibi. Bu sene giricem sınava. Kazanmam dahilinde diğer okulumu dondurabilir miyim. Yani oradan bir yolla mezun olabilir miyim_