PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Trabzonspor sadece Trabzonspor degildir!

Tunga
29.04.2005, 01:11
TRABZONSPOR SADECE TRABZONSPOR DEGILDIR!
<?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />
18 yasima kadar Ankara?da oturdum. Babam ve dedem babam daha 6 yasindayken Ankara?ya yerlesmisler. Dedem MKE?de isçi olarak çalismaya baslamis. Ama oglunu, yani babami okutmus. Babam MKE?de Genel Müdürlügü makamina kadar yükselmis.

Ankara?ya ilk geldiklerinde, Kayas mahallesinde gecekondularini elleriyle baba oglu beraber yapmislar. O gecekonduda oturup, 4 kardes tek odali evlerinde yasamislar, okumuslar.

Babam hayatta en önemli idolümdü. Onun çalisma ahlaki, çaliskanligi, dürüstügü hep bana örnek olmustur. Yillar geçip de büyüyünce anladim, onun basardiklarinin kiymetini. Babasinin isçisi oldugu fabrikanin, Genel Müdürü olmasinin gururunu.

Iste kendimi bildigim ve bugün de hatirladigim o yillarda, Trabzonspor?um Türkiye?de bir destan yazmaktaydi. Fenerbahçe 9 sene üst üste bizi yenememisti. Besiktas?in adi bile geçmiyor, Galatasaray?in varligi unutuluyordu. Trabzon?un Ankara?ya her gelisi benim için bir bayramdi. Zevkle, daha 5 yasindayken maçlara gider, eve hep kisik sesle dönerdim.

O zamanlar Küçükesat?ta otururduk. Apartmanimizin adi ?Karadeniz? apartmani idi. Sebebi de oturdugumuz evin müteahhitinin Trabzonlu olusuydu. Apartmanda 4 dairede Trabzonlular vardi. Hiçbirinin de maddi durumu iyi degildi. Zemindeki dairelerde, 8-10 kisilik aileleriyle iki göz evlerinde yasam mücadelesi veriyorlardi. Ben sansliydim. Kolej?de okuyordum. Babam ve annem yillarca çektikleri onca eziyetten sonra çocuklarina, kendilerinin sahip olmadigi böyle bir imkan yaratabilmislerdi. Mahallemizde bu dört dairedeki çocuklardan baska Trabzonsporlu olan yasitim yoktu. Onlarla da oynayamiyorduk. Çünkü onlar benim okula gittigim saatlerde, akrabalari olan müteahhitlerin insaatlarinda çalismaya gidiyorlardi. Dedim ya durumlari da iyi degildi.

Her neyse, ne zaman Trabzonspor Ankara?ya gelse, gider maraton tribününde yerimizi babamla beraber alirdik. Ve ne zaman tribünde olsak, biraz sonra o gündüzleri insaatlarda çalisan arkadaslarim da maratona gelirlerdi. Bu insanlar, o günlerde düzene olan haykirislarini, kanlarindan canlarindan olan Trabzonlu hemserileri ile bordo-mavi renkler altinda paylasmaya gelir, statta bogazlari patlayincaya kadar haykirirlardi.

Çünkü Trabzonspor ayni zamanda bir kimlikti. Sadece bir futbol takimi degildi.

Iste o zamanlardan kalma bir duygusallik bulasti yüregime. Ne zaman Trabzonspor sahaya çiksa gözlerim dolar, tüylerim diken diken olur. Içimden anlamsizca hiçkira hiçkira aglamak ve sahaya inip o formayi giyenlere sarilmak gelir.

Ben babamin, dedemin annemin yasadigi o zorluklari hiç yasamadim. Ama en sevdigim arkadaslarimin, hayatin en zorlu yollarinda baslari dik ve gururlu yürüyüslerini gördüm en sevdigim çagimizda. Çocukluk yillarinda.

En sevdigim onlardi. Pek zaman bulup da oynayamadik beraber. Ama benim basimin belada oldugumu nasil oluyorsa ögrenirler, en zor animda yanimda bitiverirlerdi.

Okulda hep tek ya da iki Trabzonspor?ludan biri olurdum. Onun için yalnizdim. Ama maç günü olup da tribüne gittigimde, ayni benim gibi, mahalle arkadaslarim gibi hayatta yalniz olan Trabzonspor sevdalilari, 30 bin kisi beraber oluverirdik. Orasi bizim bulusma mekanimizdi. Hiç sözlesmeden bulusurduk. Ve o mekanlarda KRALDIK! Senollar, Necatiler, Ali Kemaller, Turgaylar, ve niceleri sayesinde.

Iste o zaman anladim; Trabzonspor?un sadece Trabzonspor olmadigini. O bordo mavili forma sadece onu giyen futbolcularimizin bedenlerini degil, bizim hepimizin yüregini kapliyordu. Bizi bir araya topluyor, hayatta onca eziyetle sindirilmis ruhlarimizi bir araya gelmenin gücü kamçiliyordu.

O gün o zorluklarla yasayanlarin pek çogu bugün hali vakti yerinde insanlardir. Belki de sizlerin babalaridir. Hayat yarisina en geriden baslayip, hiç durmadan çalisanlar ve en öne geçmeyi basaranlardir.

Ne zaman ki Trabzonsporlu bir kalabalik görsem hep içim cosar, aglamak gelir, mahalledeki çocukluk arkadaslarimi hatirlarim.

Bu nedenle Trabzonspor sahaya çikinca gözlerim dolar.

Çünkü bilirim Trabzonspor sadece Trabzonspor degildir.
Simal Yildizi

Berat
29.04.2005, 01:17
Abi çok damar bir yazi olmus vallahi, okuyan herkesin tüylerini diken diken edecek diye tahmin ediyorum (özellikle 70-75 dogumlularin)... Ayrica edebiyati da mükemmel kullanmisin, gerçekten çok hos bir yazi,ellerine,kalemine,yüregine saglik..

insallah o günler geri gelecek,o düzen tekrar yikilacak,,o zaman sevinçten gözlerimiz dolacak...Çok yakinda!... Dua edelim... Edited by: Berat Tekke

ftunsal
29.04.2005, 01:28
69 dogumluyum.hayatim boyunca ikinci bir takimim olmadi(milli takim istisna).TRABZONSPORLU olmak bi AYRICALIK diye düsündüm.Hiç Trabzonu da görmedim.Ama olsun bildim bileli tek takimim.

Mollasalihoğlu
29.04.2005, 01:29
her ne kadar 86 dogumlu da olsam gözlerim doldu ve bir kez daha trabzonspor'lu oldugum için allah'a sükrettim...

kelkitli29
29.04.2005, 01:33
yazacak bir sey bulamiyorum abi. YÜREGINE saglik. iyiki Trabzonsporluyuz

ftunsal
29.04.2005, 01:47
simal yildizi yazin harika arabesk büyüdük arabesk yasiyoruz.

Nkeser3
29.04.2005, 09:51
ben de 85 dogumluyum hiç sampiyonluk görmedim trabzonsporlu olmak iste böyle bir sey

Aniketus
29.04.2005, 10:14
<?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><O:P></O:P>
18 yasima kadar Ankara?da oturdum. Babam ve dedem babam daha 6 yasindayken Ankara?ya yerlesmisler. Dedem MKE?de isçi olarak çalismaya baslamis. Ama oglunu, yani babami okutmus. Babam MKE?de Genel Müdürlügü makamina kadar yükselmis.
<O:P></O:P>
Ankara?ya ilk geldiklerinde.....

(.....)

Simal Yildizi

Nöbetçiler!...Atin buadami "SEÇME YAZILAR" bölümüne!...

smileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifEdited by: Aniketus

lazpirana
29.04.2005, 11:53
helal sana simal yildizi duygularini duydularimizi güzel yansitmissin biz gurbetteki trabzonsporlular sayi olarak diger üçbüzüklerden belki az olduk ama unutmamak gerekir bos çogunlukta bulunmaktansaadam gibi adamlardan olusan azinliktan biri olmak hele trabzon gibi sadece futbol takimi olmayan ayni zamanda dedigin gibi bir kimlik olan trabzonsporumuza gönül verenlerden biri olmak en güzeli en sereflisi ...

halil ibo
29.04.2005, 12:20
Trabzon'lu olmayanida,Trabzonlu'suda bu duygulari tasiyor,yüreginde hissediyor,yasiyor.

Iste bu yüzden TRABZONSPORLU'LUK insani farkli kilar.

YÜREGINE SAGLIK KARDES ...

Beytullah
29.04.2005, 20:00
walla helal olsun ellerine yüreginesaglik yazi cok güzel olmus hernekadar sampiyonluk görememis olsamda ben bu takimi ölümüne seviyorum be.bu takim herseyin en iyisini hakediyorr

yattara11
29.04.2005, 20:47
Trabzonspor neden büyük bir kimlik? Çünkü benim gibi 1988 dogumlular da 1950 dogumlular da Trabzonspor'u gördügü zaman ayni hisleri paylasiyor... Bütün Trabzonsporlu'lar fikir birligi etmisçesine takimina karsi büyük saygi duyuyor ve gururlaniyor...

Evet''TRABZONSPORLU'LUK '' en büyük kimlik... Bu kimliginizigöstererek herkesi 'ISMINIZLE EZEBILIRSINIZ'...

baska takimlarin taraftarlari gururu 'gözlerinde' yasarlar, bizim gibi yüreklerinde degil...Edited by: yattara11

isko61
29.04.2005, 21:06
helal olsun abi ben 87 dogumluyum sampiyonluk görmedim ama Trabzonsporumla gurur duyuyorum Bir kez daha anladimki trabzonsporlu olmak onurdu gurudur

NE SEVDAM BITTI NE KAVGAM

zinos_zon
30.04.2005, 02:35
degirmendere ile arafilboyu mahallesini birbirine baglayan dik bir yamaç vardir, üniversite ilkokulunda okurduk ve her kar yagdiginda uçuruma yuvarlanma korkusuyla düserdik yola. simdi hollanda da yasayan ablam (pembe) bir keresinde yuvarlanmisti üstelik, az hasarla kurtulusuna sevinmistik.

nasil olduysa bir sabah okula geç kalmisim ve korka korka da olsa okula gidiyorum, saat 10 sulari gibi olmali. birden asagida sahil yolunda bir grubun çimento fabrikasina dogru kostugunu gördüm. aklimda simsekler çakti, evet iste ali kemal abiler senol abiler olmali, trabzonsporumuz iste önümden geçiyor!!

sonrasi...uçurumun kenarindan geçtigimi unutup bagirmaya baslamamla birlikte, uçurumun dibindeki petrol ofisinin hemen üstünde bulunan gafulluga düsmüsüm, düserken basimi da çarpip bayilmisim. bir büyük sans eseri büyük bir gafula çarpip durmus ve mutlak bir ölümden dönmüsüm. beni uzaktan gören mahalle bakkali, önce atladigimi düsünmüs daha sonra ben yukari çikmayinca da yarim saat filan sonra gelip beni gaful dibinden çikarmis. bilmeyenler için bakkalin neden ilk basta tepki vermedigini söyle açiklayabilirim. gafullarda bolca fisko (mora=bögürtlen) bulundugu için mahallenin çocuklari zaten gafullara "dalardik" zaten. anlasilmistir umarim.

hasili; çocuk aklima beni uçurumun esiginden döndüren o trabzonspor sevgisi taptaze içimde. simdi bile zaman zaman....

Bartuğ13
30.04.2005, 17:38
abi gerçekten muhtesem bir yazi.tebrik ediyorum.az önce lig tv'de trabzonspor tarihini izledim acayip duygularim kabardi ve buraya gireyim dedim.simdi bi de bunu okudum.gözlerim doldu.

bu adaletsiz arenadaki mücadeleye onurlu bir baskaldirisin öyküsü olan trabzonspor camiasinin bir neferi olmaktan dolayi duydugum mutlulugu anlatamam.

bu arada buraya yazan en genç olmak da güzel!!! ben 89 dogumluyum ve sampiyonluk görmedim!

AMA BEN TRABZONU SAMPIYON OLDUGU IÇIN DEGIL,

ISTANBULUN KÖPEKLERINE BASKALDIRIS OLDUGU IÇIN SEVDIM!!!

HEPINIZE TESEKKÜRLER!

Tunga
01.05.2005, 03:52
Trabzonspor sadece Trabzonspor degil deyisini özellikle Fener maçinin öncesinde göndermistim. Amaci ve ana mesaji ise suydu:

Biz Trabzonspor Sampiyon oldugu için degil, bu onursuz arenada, onurlu ve temiz kalabildigi, safligi, onurlulugu, serefliligi, azmi temsil ettigi için içimizdeki umut isigi olarak seviyoruz.

Iste bu nedenle Sayin Ibrahim Sahin'in dedigi gibi, bugün sadece Trabzonspor kaybetmemistir. Onun temsil ettigi tüm degerler de yara almistir. Ve bu degerlere sadece Trabzonspor'lularin degil tüm ülkenin ihtiyaci vardir.

Saraçoglunda kedinin cigerle oynadigi gibi oynayan, ona sahayi dar eden Trabzonsporlu oyuncular, umarim terlerini damlattiklari Saraçoglu çimlerine bir nebze de olsa bu degerlerden bulastirmis olsunlar.

Serefsizce kazanmaya alismis yabanci hayrani vatansizlar, kendi cumhuriyetlerinde (!), o igrenç sahalarina damlayan Trabzonsporlularin terinin her damlasinin kiymetini bilsinler.

Maçi kaybettik ama degerlerimizi asla. Çünkü biliyoruz ki Trabzonspor sadece Trabzonspor degildir. Degerlerimizi öldürmeye ne Papila'larin nede azizelerin gücü yetmez.

Vektra58
01.05.2005, 04:02
Ancak Alkislanir...............Sonuna Kadar Trabzonsporluyuz......

NoPain-NoGain
01.05.2005, 04:51
Ulan cok seviyorum bu takimi be!

Mactan sonraüzgün üzgünsaatlerdir ordan burdan bütün yorumlari okuyorum, mac görüntülerini seyrediyorum da ilk defa birsey yaziyorum ama hakkaten icimden bir tek bu sevgiyi haykirmak geliyo valla ne olursa olsun...

Cenkhan
01.05.2005, 06:33
Ulan cok seviyorum bu takimi be!

Mactan sonraüzgün üzgünsaatlerdir ordan burdan bütün yorumlari okuyorum, mac görüntülerini seyrediyorum da ilk defa birsey yaziyorum ama hakkaten icimden bir tek bu sevgiyi haykirmak geliyo valla ne olursa olsun...

Sabahin 6 buçugu uyku tutmadi bügün memlekettten Istanbul'a geri dönüyorum. Ben de inan senin gibi geziyordum. Bu yaziyi okumustum önce ama bu kadar hissederek okuyunca içim rahatladi gerçekten. Bir amacimiz var hala...

Bartuğ13
01.05.2005, 14:00
bu maglubiyete üzülmedim!

çünkü takimim fenerin sahasinda onlara sahayi dar etti.hem papilaya hem o taraftara hem rakip takima onurlu bir mücadele ve güzel futbol ne demek ögretti!!!

ne papilanin 17 hatasi ne fenerin nobresi bizi engelleyemez.

biz sampiyon olamasak da EN BÜYÜK TAKIMIZ ve öyle kalacagiz!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1Edited by: Kirci

Tunga
04.12.2005, 19:23
Trabzonspor sadece Trabzonspor degil deyisini özellikle Fener maçinin öncesinde göndermistim. Amaci ve ana mesaji ise suydu:

Biz Trabzonspor Sampiyon oldugu için degil, bu onursuz arenada, onurlu ve temiz kalabildigi, safligi, onurlulugu, serefliligi, azmi temsil ettigi için içimizdeki umut isigi olarak seviyoruz.

Iste bu nedenle Sayin Ibrahim Sahin'in dedigi gibi, bugün sadece Trabzonspor kaybetmemistir. Onun temsil ettigi tüm degerler de yara almistir. Ve bu degerlere sadece Trabzonspor'lularin degil tüm ülkenin ihtiyaci vardir.

Saraçoglunda kedinin cigerle oynadigi gibi oynayan, ona sahayi dar eden Trabzonsporlu oyuncular, umarim terlerini damlattiklari Saraçoglu çimlerine bir nebze de olsa bu degerlerden bulastirmis olsunlar.

Serefsizce kazanmaya alismis yabanci hayrani vatansizlar, kendi cumhuriyetlerinde (!), o igrenç sahalarina damlayan Trabzonsporlularin terinin her damlasinin kiymetini bilsinler.

Maçi kaybettik ama degerlerimizi asla. Çünkü biliyoruz ki Trabzonspor sadece Trabzonspor degildir. Degerlerimizi öldürmeye ne Papila'larin nede azizelerin gücü yetmez.

Uzuun bir aradan sonra bu yazı tekrar nasıl buraya kadar taşındı ki acaba?

yukarıda geçen sene febe maçı sonrası durum ile ilgili bir mesajım bulunuyor. Şimdi bazılarınız "beraberlik Trabzonspor için 'avuntu' olabilir mi?" diyor ya ondan. Elbetteki biz beraberlikelere sevinecek bir camia değiliz; ancak savunduğumuz bizi biz yapan değerlere bağlı kalmak, o şevkle mücadele etmek ve sonunda, sonuç ne olursa olsun bu değerlere olan inancımızı sarsmamak bizim düsturumuz.

Biz bu düsturu bozmadan, Cuma günkü mücadeleden çıktığımız için gururluyuz. Şike yapıyor denen oyuncumuzu oynattırmasalar da, hakemleri yanlarında, ceplerinde dolaştırsalar da, elleri kolları ve türlü soysuzlukları bu işe bulaştırsalar da, teşviklerle ayakta durup bunu görmezden gelecekleri futbol yönetimine katsalar dabiz Trabzonsporluyuz. Onlar ise fenerli.

Biz niye Trabzonsporlu olduğumuzu iyi biliyoruz. Ama onlar acaba kendilerine soruyorlar mı; "ben niye fenerliyim" diye.

İyi ki Trabzonsporluyum ve

İyi ki her önüne gelen Trabzonsporlu değil.

O ayrıcalık bize ait!

61mehmet61
04.12.2005, 19:45
TRABZONSPOR, YÜZÖLÇÜMÜ KÜÇÜK BIR SEHRIN ISTANBULA VURDUGU BÜYÜK BIR TOKATTIR.

izmirdenayhan
09.12.2005, 22:45
farkina,kimligine,üretkenligine,mücadelesine,rengi ne,özgünlü güne,

özelligine,herseyine TUTKUNUZ TRABZONUM.....

Daha henüz 5-6 yasimdayken bile elimde radyo senin Avrupa maçlarini dinliyordum...

h.split e 1-0 yenilmeni..inter i 1-0 yenmeni...Benim küçük çocuk yüregimle sanan çok uzak illerden dualarimi yollamami hatirliyorum....

Edited by: izmirdenayhan

caykaraliTS
10.12.2005, 00:16
sevgili simal yildizi yazini okudum grçekten çok etkilendim ve begendim sana çok tesekkür ederim

AyhanPe
10.12.2005, 00:34
bazi takimlarin taraftarlari kirli sampiyonluklarina
sevinebiliyorlar..hatta medyanin maymunu onlar.medya tuttuklari
takimlari avrupa sampiyonu ilan etse inanirlarsmileys/smiley4.gifo
kadar da ahmak bi taraftar topluluklari var.hakemlerle mac kazaniyorlar
havalanip hedeflerinin 100 yillarinda sampiyonlar ligi sampiyonu
oldugunu yayiyorlarsmileys/smiley4.gif

sadece bunlari düsünmek bile bizim ayricaligimizi ortaya koyuyor.biz bu sekilde gelen sampiyonlugu icimize sindiremezdik..

Emre B.
11.12.2005, 11:18
Simal Yildizi hayirli olsun yazin Ergun Ata'nin kösesinde çiktismileys/smiley2.gif Edited by: poseidon_61

laz_hayri_61
11.12.2005, 12:50
kardesim sana helal olsun ulusal basindada yer buldu ERGUN ATA bugünkü kösesinde bu yaziya yer vermis

Oruç
11.12.2005, 13:21
Simal Yildizi hayirli olsun yazin Ergun Ata'nin kösesinde çiktismileys/smiley2.gif

Öyle valla.Ben de bugün okudum.Helal olsun sen de meshur oldun Simalsmileys/smiley1.gif

Tunga
11.12.2005, 14:05
Hepinize ve Sn. Ergun ATA'ya tesekkür ederim. Bir de sunu hatirlatirim ki ulusal basinda bu yazi daha önce yayinlanmisti.

Trabzonspor Dergisinde....smileys/smiley2.gif

TSezgin61
11.12.2005, 14:27
abi birakin yaaaa, surda birtane takimimiz var yerden yere vuruyoruz, yok yönetim yok futbolcu. su yaziyi okuduktan sonra gözlerim doldu, ALEMIN TEK DELIKANLI TAKIMI TRABZONSPORun taraftarlariyiz.

HERGÜN SÜKÜR SECDESI YAPIN

eys_61
11.12.2005, 14:58
Simal Yildizi hayirli olsun yazin Ergun Ata'nin kösesinde çiktismileys/smiley2.gif

Öyle valla.Ben de bugün okudum.Helal olsun sen de meshur oldun Simalsmileys/smiley1.gif

ani tebrik ederim ayrica bu güzel yazinin daha genis kitlelere ulasasini saglayan ergun ata abimize de tesekkürler.yazilarin devamini merakla bekliyoruzsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gif

Emre B.
11.12.2005, 16:00
SImal Yildizi'nin adini görünce valla bende gururlandim

61_dnc_TS
11.12.2005, 18:53
valla tebrikler .....

Çakır
12.12.2005, 11:28
Degerli üyemiz Simal Yildizi ve bu güzel yaziyi forumumuzdan alip ulusal medya araciligiyla tüm Trabzonsporlulara ileten Sn. Ergun ATA'ya tesekkürler. Hepimiz büyük gurur duyduk.

Naim
12.12.2005, 11:51
Ergun Ata Yazmasaydi da bi gurur duyuyorduk zaten bu yaziyla
Trabzonspor dergisinde okumustum gözlerim yasarmisti
yine okudum yine yasardi
tesekkürler Simal yildizi

Kasım Hilal
12.12.2005, 12:06
Ben him görmedin Trabzonspor'un sampiyon oldugu yillari.. Ya da hatirlamiyorum.. Bizim son sampiyon oldugumuz yillarda ben sadece 2 yasindaydim.. Dünyadan bile haberim yoktu.. Ve benim için de Trabzonspor sade Trabzonspor degildi.. Bir kimlikti.. Safimi belli etmemdi.. Yyiyip-içtikleri, giydikleri, yaptiklari hatta konusmalari farkli bir dünyada benim ben oldugumu anlatabilmemin yokudu bordo mavili anamin ördügü kazak.. Iki tane Türkiye Kupasi hatirliyorum mazide.. Bir de kaçan sampiyonluk.. Ben hala trabzonsporluyum evet ama bunu bir tek ben mi biliyorum?

DeliKadir_61
12.12.2005, 19:38
smileys/smiley9.gif

FANATIK61
12.12.2005, 20:22
Evet gurur duyduk, eline saglik Simal Yildizi...smileys/smiley32.gif

ftunsal
13.12.2005, 01:14
Iyi ki Trabzonsporluyum ve

Iyi ki her önüne gelen Trabzonsporlu degil.

O ayricalik bize ait!

sülalen erkek smileys/smiley32.gif smileys/smiley32.gif smileys/smiley32.gif

61mehmet61
14.12.2005, 01:09
KARADENIZ, TRABZON VE TRABZONSPOR
?Karadeniz?i bilir misiniz?? Ha onu anlatmaya çalismissiniz ha da bir bardagin içine sigdirmaya çalismissiniz. Aslinda onu anlatamamak onu anlatmaktir. <?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />
Bir bakarsiniz çok sakindir, bir bakarsiniz kudurmustur. Ne derinligi bellidir ne de ne zaman ne yapacagi. Canin mi sikildi? Sikintin ne olursa olsun önemli degil. Gel kiyisinda otur ve kendini Karadeniz?e teslim et. Sana en güzel nagmeleri o söyleyecektir. Ona baktiginda sonsuzlugu görürsün ve yürümesini biliyorsan sonsuzluga onunla yürürsün. Kimi zaman yikar geçer; kimi zaman etrafina hayat verir. Sahil seridinde saatlerce arabanizla yol gidersiniz ve caniniz sikilmaz. Size arkadaslik eder. Yesillik onunla anlam kazanir. Kiyisinda sirin bir sehri vardir Karadeniz?in.
Trabzon, sirtini daglara vermis, önünde Karadeniz gibi bir güzelligi barindiran; kendi küçük ama insanlari büyük bir sehirdir. Hiçbir zaman birlik olusturamamis insanlari vardir. Asker yoktur memleketimde herkes komutandir. Bu sehrin en büyük özelligi; emir almak istemeyen ve her zaman ezilenin yaninda olan insanlarinin olmasidir. Ben bu sehre ?esir sehir? diyorum. Bizler de esir sehrin insanlariyiz. Tuttugumuz bir takim var. Kirli insanlarin akladiklari kara paralarla sampiyon olmus degil; insanlarin ekmek parasinin bir kismini verip sampiyon yaptigi bir takim. Sevinçlerinin ve üzüntülerinin ona endeksledikleri bir takim. Istanbul hegomanyasina karsi çikan ve baskaldiran. Anadolu?nun sesi olmus bir takim. Üç büyükler denilen; aslinda medyanin ve çikar çevrelerinin büyük yaptigi takimlara dis geçirmis ve onlarin belalisi olmus bir takim. Türkiye?de herkes çesitli takimlari tutar. Herkesin tuttugu ikinci takim Trabzonspordur. Çünkü, o gönüllerin sampiyonudur. O gönüllere medya mensuplarina para akitip girmemistir. Trabzonspor?u diger sözde üç büyükler ile kiyaslayanlar var. 1967 yilinda kurulan bir takim ile 1900?lü yillarda kurulan bir takim nasil bir olabilir. Hele birde arkasina medyanin destegini alamamis ve her sampiyonlugunu bileginin hakki ile almak zorunda kalmis ise. Destek olmak bir yana her zaman medya bu takima ve bu sehre köstek olmustur. Gazeteler bize karsi, hakemler bize karsi, yorumcular bize karsi, spikerler bize karsi, her sey bize karsi. Aslinda bizi fanatik yapan bu karsitliktir. O.Lyon ile fenerbahçe oynarken O.Lyon?u tutuyorsak bunun suçlusu biz degiliz. Bunun suçlusu Trabzonspor?u yabanci bir takim gibi görenlerdir. Yil 1996. Trabzon sampiyonlugu fenere hediye etmis. Fener baskani Ali sen, aynen sunlari söylüyor: ?Maçi gergin bir atmosfere soktum ve kazandik?. Fener seyircisi Trabzonsor bayraklarini yakiyorlar. Seyirci ve Ali sen, stattan güvenlik gerekçesi ile çikartilmiyor. Bu her maçta olan olagan güvenlik önlemleri. Spiker mikrofonu Ali sen?e uzatip öyle sorular soruyor ve o da öyle cevaplar veriyor ki, zannedersiniz orasi Yunanistan ve onlari öldürecekler. Hiçbir medya mensubu Ali sen?e otobüslerin içinde getirdikleri taslarin, sopalarin, döner biçaklarinin ne manaya geldigini sormuyor. Soramaz . Çünkü, altindaki arabayi, oturdugu evi ona o almis. Simdi sen gel Avrupa Kupasi maçi oldugunda feneri destekle. Sadece fener mi? Onlarin ezeli rakibi (görünürde) geçen sene oynamalari gerekenin çok üzerinde performans sergileyerek (sözde) ezeli rakiplerine sampiyonlugu hediye ettiler. Bizim bizden baska dostumuz olmadigini biliyoruz.
Arkadaslarim birak su takimi devamli üzülüyorsun diyorlar. ?BIZ BU TAKIMI SEVINMEK IÇIN SEVMEDIK KI!!!? diyorum. Trabzonspor bir sevdadir. Yüzölçümü küçük bir sehrin Istanbul?a vurdugu büyük bir tokattir TRABZONSPOR..........

umit davranoglu
14.12.2005, 02:03
o gunler tekrar gelecek ve sampiyon olacagiz bekle istanbul klubleri yakinda karadeniz firtinasi esecek sizi hakemler bile elimizden alamiyacak

Hasan Cubukcu
14.12.2005, 02:26
<?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><?:NAMESPACE PREFIX = O /><O:P></O:P>
Ankara?ya ilk geldiklerinde, Kayas mahallesinde gecekondularini elleriyle baba oglu beraber yapmislar. O gecekonduda oturup, 4 kardes tek odali evlerinde yasamislar, okumuslar.
Babam hayatta en önemli idolümdü. Onun çalisma ahlaki, çaliskanligi, dürüstügü hep bana örnek olmustur. Yillar geçip de büyüyünce anladim, onun basardiklarinin kiymetini. Babasinin isçisi oldugu fabrikanin, Genel Müdürü olmasinin gururunu.
Iste kendimi bildigim ve bugün de hatirladigim o yillarda, Trabzonspor?um Türkiye?de bir destan yazmaktaydi. Fenerbahçe 9 sene üst üste bizi yenememisti. Besiktas?in adi bile geçmiyor, Galatasaray?in varligi unutuluyordu. Trabzon?un Ankara?ya her gelisi benim için bir bayramdi. Zevkle, daha 5 yasindayken maçlara gider, eve hep kisik sesle dönerdim.
O zamanlar Küçükesat?ta otururduk. Apartmanimizin adi ?Karadeniz? apartmani idi. Sebebi de oturdugumuz evin müteahhitinin Trabzonlu olusuydu. Apartmanda 4 dairede Trabzonlular vardi. Hiçbirinin de maddi durumu iyi degildi. Zemindeki dairelerde, 8-10 kisilik aileleriyle iki göz evlerinde yasam mücadelesi veriyorlardi. Ben sansliydim. Kolej?de okuyordum. Babam ve annem yillarca çektikleri onca eziyetten sonra çocuklarina, kendilerinin sahip olmadigi böyle bir imkan yaratabilmislerdi. Mahallemizde bu dört dairedeki çocuklardan baska Trabzonsporlu olan yasitim yoktu. Onlarla da oynayamiyorduk. Çünkü onlar benim okula gittigim saatlerde, akrabalari olan müteahhitlerin insaatlarinda çalismaya gidiyorlardi. Dedim ya durumlari da iyi degildi.
Her neyse, ne zaman Trabzonspor Ankara?ya gelse, gider maraton tribününde yerimizi babamla beraber alirdik. Ve ne zaman tribünde olsak, biraz sonra o gündüzleri insaatlarda çalisan arkadaslarim da maratona gelirlerdi. Bu insanlar, o günlerde düzene olan haykirislarini, kanlarindan canlarindan olan Trabzonlu hemserileri ile bordo-mavi renkler altinda paylasmaya gelir, statta bogazlari patlayincaya kadar haykirirlardi.
Çünkü Trabzonspor ayni zamanda bir kimlikti. Sadece bir futbol takimi degildi.
Iste o zamanlardan kalma bir duygusallik bulasti yüregime. Ne zaman Trabzonspor sahaya çiksa gözlerim dolar, tüylerim diken diken olur. Içimden anlamsizca hiçkira hiçkira aglamak ve sahaya inip o formayi giyenlere sarilmak gelir.
Ben babamin, dedemin annemin yasadigi o zorluklari hiç yasamadim. Ama en sevdigim arkadaslarimin, hayatin en zorlu yollarinda baslari dik ve gururlu yürüyüslerini gördüm en sevdigim çagimizda. Çocukluk yillarinda.
En sevdigim onlardi. Pek zaman bulup da oynayamadik beraber. Ama benim basimin belada oldugumu nasil oluyorsa ögrenirler, en zor animda yanimda bitiverirlerdi.
Okulda hep tek ya da iki Trabzonspor?ludan biri olurdum. Onun için yalnizdim. Ama maç günü olup da tribüne gittigimde, ayni benim gibi, mahalle arkadaslarim gibi hayatta yalniz olan Trabzonspor sevdalilari, 30 bin kisi beraber oluverirdik. Orasi bizim bulusma mekanimizdi. Hiç sözlesmeden bulusurduk. Ve o mekanlarda KRALDIK! Senollar, Necatiler, Ali Kemaller, Turgaylar, ve niceleri sayesinde.
Iste o zaman anladim; Trabzonspor?un sadece Trabzonspor olmadigini. O bordo mavili forma sadece onu giyen futbolcularimizin bedenlerini degil, bizim hepimizin yüregini kapliyordu. Bizi bir araya topluyor, hayatta onca eziyetle sindirilmis ruhlarimizi bir araya gelmenin gücü kamçiliyordu.
O gün o zorluklarla yasayanlarin pek çogu bugün hali vakti yerinde insanlardir. Belki de sizlerin babalaridir. Hayat yarisina en geriden baslayip, hiç durmadan çalisanlar ve en öne geçmeyi basaranlardir.
Ne zaman ki Trabzonsporlu bir kalabalik görsem hep içim cosar, aglamak gelir, mahalledeki çocukluk arkadaslarimi hatirlarim.
Bu nedenle Trabzonspor sahaya çikinca gözlerim dolar.

Alinti:Simal Yildizi

Bunu birde bizim futbolculara okutmamiz lazim

My
14.12.2005, 10:47
La genelde de varmis ya smileys/smiley4.gifSimal Yildizi ve adi geçen dier üyemiz 61viya arkadaslarimizi can-i gönülden tebrik ederim. Ergun ATA'ya da ayrica bi tessekür etmek lazim.