PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Derneklere ve Taraftar Oluşumlarına Standart

Mehdi
20.03.2009, 12:30
http://www.trabzonspor.org.tr/Upload/Resimler/buyuk/logo5.jpg

Kulübümüzden taraftar derneği ve oluşumları halinde hizmet veren ve verecek olan organizasyonlara yönelik bir şartname hazırlandı. Hazırlanan şartnamede söz konusu oluşumların kulüp adına tanınması için gerekli olan konular sıralandı.

Şartnamede ayrıca halen faaliyet gösteren dernek ve oluşumların şartlara uymak koşuluyla Trabzonspor’un marka ve patent hakkına haiz olduğu amblem, renk ve diğer ürünleri kullandığından, aykırılık halinde bunları kullanma hakkından ihtara gerek kalmaksızın feragat etmiş sayılacaklarına da dikkat çekildi. Derneklere ve taraftar oluşumlarına yönelik şartnamede şu maddeler sıralandı:

- Dernekler ya da taraftar oluşumları kurucu üyelerini ve yönetim kurullarını kulübümüze TC kimlik numaralarıyla bildirmek zorundadır.

- Kurucu üyelerin ve yönetim kurulu üyelerinin üçte ikisinin Trabzonspor Kulübü üyesi olması ve hiçbirinin bir seneyi aşmış üye aidat borcu bulunmaması gerekmektedir.

- Üyelerin Trabzonspor’u küçük düşürücü ya da yaralayıcı hiçbir protesto, eylem ya da etkinliğin içerisinde bulunmamış olmaları gerekmektedir.

- Dernek ya da taraftar oluşumlarının kayıtlı tüm üyeleri dergi abonesi olmak zorundadır.

- Söz konusu dernek ve taraftar oluşumlarının yılda en az iki defa Trabzonspor ismine yakışacak sosyal faaliyette bulunulması gerekmektedir.

- Kulübümüzün düzenlediği yarışma ve organizasyonlara iştirak edilmelidir.
- Sezon başı kombine kart alımına özen gösterilmelidir.

- Dernek statüsünde olanların tüzüklerinin hazırlık aşamasında kulübümüzden de görüş almaları, derneklerinde kanunlara ve nizamlara uymaya azami özen göstermeleri gerekmektedir.

- Taraftar oluşumları kurucu üye ve yönetim kurulları hakkında dernekler yasası hükümleri geçerlidir.

- 20.03.2009 tarihinden önce kurulan dernek ve taraftar kuruluşları da 3 ay içerisinde yukarıdaki şartlara uygun tüzük ve talimatlarını hazırlamak ve kulübümüze bildirmek zorundadırlar.

- Tüm dernek ve oluşumlar her yılın Aralık ayında üye listelerini kulübümüze bildirmelidirler.(Forum Üyeleri Hariç)

- Derneği temsil edecek kişi yetki belgesiyle birlikte bizzat kulübümüze gelerek bu sözleşmeyi imzalamalıdır.

- Tüm dernekler yukarıdaki şartları kabul etmiş sayılır ve yerine getirmedikleri taktirde kulübümüzle ilişkileri kalmadığı kamuoyuna duyurulur.

İş bu dernek ve oluşumlar şartlara uymak koşuluyla Trabzonspor’un marka ve patent hakkına haiz olduğu amblem, renk ve diğer ürünleri kullandığından, aykırılık halinde bunları kullanma hakkından ihtara gerek kalmaksızın feragat etmiş sayılır.

İrtibat için telefon numarası: 0462 325 09 88

bordo61
20.03.2009, 12:33
- Kurucu üyelerin ve yönetim kurulu üyelerinin üçte ikisinin Trabzonspor Kulübü üyesi olması ve hiçbirinin bir seneyi aşmış üye aidat borcu bulunmaması gerekmektedir.

- Üyelerin Trabzonspor’u küçük düşürücü ya da yaralayıcı hiçbir protesto, eylem ya da etkinliğin içerisinde bulunmamış olmaları gerekmektedir.

- Dernek ya da taraftar oluşumlarının kayıtlı tüm üyeleri dergi abonesi olmak zorundadır.

- Söz konusu dernek ve taraftar oluşumlarının yılda en az iki defa Trabzonspor ismine yakışacak sosyal faaliyette bulunulması gerekmektedir.

Çok iyimiş

Kazım Uzunboy
20.03.2009, 12:38
İyi fikir ama bazı şartları birazdeğişikgibi geldi bana. :rolleyes:

Zafer BİLGİN
20.03.2009, 12:41
Mükemmel bir adım.Tebrik ederim

Gökçebey
20.03.2009, 12:42
Buna harfiyen uyacak oluşumun bulunması biraz zor.

28TS61
20.03.2009, 12:43
güzel bir haber

Zafer BİLGİN
20.03.2009, 12:44
Buna harfiyen uyacak oluşumun bulunması biraz zor.
3 ay zamanları var.Bu zamanda kendini hazırlayacaklar.

2 metre beze adını yazıp 5 kişiyide etrafına toplayıp bende bir grup oldum deme işi en azından bitsin ya

mehmetali61_55
20.03.2009, 12:46
bence biraz zorlamışlar bu şekilde Trabzon dernekleri kapanmaya bile başlar veya aynen devam ederler ne gibi yaptırım yaparlar oda belli olmaz

Muhammet
20.03.2009, 12:47
Her önüne gelenin bir grup kuramayacağı anlamına geliyor. Bu biraz da artan taraftar grubu sayısını dizginlemeyi, en azından kurulacak olanları belli bir standarda getirmeyi amaçlayan bir uygulama. Bence iyi olmuş.

bordo61
20.03.2009, 12:48

2 metre beze adını yazıp 5 kişiyide etrafına toplayıp bende bir grup oldum deme işi en azından bitsin ya

Aynen öyle ama bunları gerçekleştirecek trabzonda dernek yok gibi mecbur birleşecekler

Gökçebey
20.03.2009, 12:49

Amatör olarak 5 kişinin bir araya gelip de biz de grup kurduk gibi çalışmalarına bakacak olursa gerçekten güzel bir gelişme. Fakat BMN gibi bir oluşumu göz önüne alalım. Forum üyesi BMN üyesi oluyor. Forumda 28bini aşkın kullanıcı hesabı var. O halde kendimizi bu sisteme uydururken BMN üyeliği ile forum üyeliğini ayırmamız gerekecek. İster istemez hukuki bir düzenleme lazım olacak. Belki dernekleşme.

BMN bu sisteme nasıl uyacak ne gibi düzenlemeler yapılacak tüm ayrıntılarıyla tartışıp kararlaştırmak gerekiyor.

Zafer BİLGİN
20.03.2009, 12:53
Amatör olarak 5 kişinin bir araya gelip de biz de grup kurduk gibi çalışmalarına bakacak olursa gerçekten güzel bir gelişme. Fakat BMN gibi bir oluşumu göz önüne alalım. Forum üyesi BMN üyesi oluyor. Forumda 28bini aşkın kullanıcı hesabı var. O halde kendimizi bu sisteme uydururken BMN üyeliği ile forum üyeliğini ayırmamız gerekecek. İster istemez hukuki bir düzenleme lazım olacak. Belki dernekleşme.

BMN bu sisteme nasıl uyacak ne gibi düzenlemeler yapılacak tüm ayrıntılarıyla tartışıp kararlaştırmak gerekiyor.
Gökçe o kadar uzun bir konunun tartışma fitilini ateşlemek üzeresinki farkında değilsin.:)

Konunun özüne dönelim.forum üyeleri buna dahil değil diye özellikle madde koymuşlar

Kazım Uzunboy
20.03.2009, 12:54
Bu kurallara BMN uyamadığı takdirde, hiç bir oluşum uyamaz düşüncesindeyim.

Gökçebey
20.03.2009, 12:56
Gökçe o kadar uzun bir konunun tartışma fitilini ateşlemek üzeresinki farkında değilsin.:)

Konunun özüne dönelim.forum üyeleri buna dahil değil diye özellikle madde koymuşlar

Aralık ayındaki üye bildirim listesinde özellikle belirtmişler forum üyeleri hariç diye. Bu durumda forum üyeliği ile BMN üyeliğinin ayrılması gerekiyor. BMN üye numarası üye kartı BMN üyelik sözleşmesi off çok iş var :D

Külünkoğlu
20.03.2009, 12:56
Bir şeyi iyi ayırın Trabzon ili ile alakalı dernekleri kapsamıyor "Trabzonspor" ile ilgili dernekleri kapsıyor. Zamanla eksik ve değiştirilmesi gereken maddeler olsada son derece yerinde ve haklı şartname.

Trabzonspor adını itibarını kullanıp yan gelip yatmak yok öyle. Yılda iki kezde organizasyon yapacaksınız, pişpirik için ayırdığınız vakitten ayırın biraz da görelim, hadi bakalım kolay gelsin. :)

Gökhan Bozyiğit
20.03.2009, 13:07

Aralık ayındaki üye bildirim listesinde özellikle belirtmişler forum üyeleri hariç diye. Bu durumda forum üyeliği ile BMN üyeliğinin ayrılması gerekiyor. BMN üye numarası üye kartı BMN üyelik sözleşmesi off çok iş var :D

Gökçe Abi, bu yeni açıklanan kuralların BMN'yi zor durumda bırakacak veya kötü yönde en ufak bir şekilde etkileyeceğini sanmıyorum. Çünkü anladığım kadarıyla bu kurallar ağırlıklı olarak derneklere yükümlülükler getirmek amacıyla yapılmış.

Hukukçu arkadaşlarımız daha iyi bilirler ama her ne kadar kulüp açıklamada dernekler ve taraftar oluşumları dese de, resmi olmayan (dernekleşmemiş) bir oluşuma ne gibi yükümlülükler getirip nasıl yaptırım uygulatacaksınız?

Bunların hiçbiri yapılmasa bile kulüpte gayet iyi biliyorki BMN'ye gelecek zarar Trabzonspor'a gelecek zarar demektir:).

Cengiz Çubukcu
20.03.2009, 13:18
maddeler daha da genişletilebilir ya da daraltılabilir ama çok güzel bir düşünce olmuş, tebrik etmekten başka yapacak birşey yok...

macka61
20.03.2009, 13:26
yönetimi gerçekten tebrik ediyorum eğer dernekler bu şartları yerine getiremiyorsa birleşşinler mesela taraftarlar derneğimiz taraftar birliği çılgınlar gurbetci gençler birleşsin bir dernek adı altında

Egemen Yılmaz
20.03.2009, 14:05
Yönetimin bu konu ile ilgili çalışma yaptığını görmek çok güzel.

oflubektas
20.03.2009, 14:23
Kusura bakmayın biraz tabir-i amiyane olacak ama bizim oralarda bu durumu anlatan çok güzel bir laf var:

"Kedi denize işemiş de yarısına ortağım demiş"

Artık bu kedilerden kurtulmak için bir yerden başlamak gerekiyordu. Yalnız bu işin başarılabilmesi için kulübün hukuki manada fazla bir yaptırım gücü yok. Sadece amblem, forma ve diğer ürünlerin kullanımını engelleyebilir. Bunun dışında yapılacak işlerde başta Trabzon şehri olmak üzere tüm camianın bu kararlara sahip çıkması gerekir. Önümüzdeki sezon herkesin kendine çekidüzen vermesi, bambaşka bir Avni Aker, bambaşka bir taraftar ve bambaşka bir takım izlememiz için gerekli adımların şimdiden atılmaya başlanması gerekiyordu. Bu ve benzeri girişimlerde ne kadar başarılı olunursa emin olun sahadaki başarıların da ardı arkası kesilmeyecektir.

ugur_52
20.03.2009, 14:24
Çoğu grup bu tarz kayıt işiyle uğraşamıyacağı için gruplarda azalma olacaktır.Bu olay da demek oluyor ki yönetim taraftar profilinide düzenlemeye yeniden yapılandırmaya başlıyor.Yönetimi tebrik ediyorum,Allah yardımcıları olsun.

Faik Yılmaz
20.03.2009, 14:26
Çok güzel bir uygulama....

Satadyumda neredeyse taraftar sayısı kadar grup olmuştu. Artık kendileri bir çekidüzen vermeleri gerekecek.

MehmetGÜRSOY61
20.03.2009, 14:34
çok iyi bir uygulama

Emirhan Ömeroğlu
20.03.2009, 14:36
BordoMavi.Net Dernek olsun ;)

Tunga
20.03.2009, 14:46
Arkadaşlar, burada şunu görmelisiniz. Burada kulüp bir sopa gösteriyor; ama amaç Trabzonspor adı altında kurulan dernekleri kendine getirmek.

Şöyle basit bir örnek vereyim. İlin birinde .... Trabzonsporlular Derneği'ne gittim. Amacım o sırada o ilde olduğumdan maçı da orada izlemekti. Gelin görün ki, dernekte maç izleyecek bir teşkilat yoktu. Olmayabilir. Ama bir Trabzonspor - Galatasaray maçının başlamasına dakikalar kala dernek ağzına kadar dolu ve herkes pişpirik oynuyordu. Bu bahsettiğim il Trabzon'a oldukça uzak bir il. Düşünün adı "Trabzonsporlular" olan ama Trabzonspor ile alakalı olmayan bir dernek.

Türlü türlü oluşum var ve hepsi de gerek pankartlarında, gerek ürünlerinde, gerekse de site veya yayın organlarında Trabzonspor'u kullanıyor; ama iş Trabzonspor'a hizmet etmeye gelince yoklar. Dergi desen almazlar. Üye ol dersin, olmazlar. Kongreye gel dersin, gelmezler. Hatta çoğu kez tribüne gel dersin, gelmezler.

İstanbul'da Trabzon, Karadeniz ve Trabzonsporla alakalı bir çok dernek var. Ama bir federasyon protestosu deyince, ortalıkta adam bulunmuyor. O zaman neye yarar böyle bir dernek.

Dolayısıyla bu bir disiplin getirecek. Bu bizi bağlar mı? bağlamaz gibi duruyor; ama ne farkeder ki?

Bizim yönetim kurulumuzun TAMAMI kongre üyesidir. Dergi, kombine, kongre üyelikleri gibi konularda eğer BMN işlev görmüyorsa, inanın ki işlev gören tek bir kurum yok demektir.

Biraz daha disiplin, biraz daha özveri. Aslında tek istenen bu.

Çetin
20.03.2009, 14:48
çok yerinde bir karar. artık herkes işini adam gibi yapmak zorunda.

Coloradoydu
20.03.2009, 14:53
Marka hakkıyla sıkıştırılıp daha ciddi bir yapılanma istenmiş oluşumlardan. Sonuç alınacak olsa kafalarına tabanca da dayayın derim. Ama muhtemelen öyle olmayacaktır. Diyelim A taraftar oluşumu hiç kulak asmadan aynen devam etti. Bu durumda kulüp "hadi bakayım şartlarıma uymadınız, ben de sizi feragat ettiğiniz marka, renk, vs. hakları kullandığınız için dava edecem" diyebilir mi? Zannetmem... Ama bu karar, hangi taraftar oluşumunun daha düşünceli, daha ciddi ve daha fedakar olduğunu görmek açısından çok önemli bir sınav olacak. Eminim en önde de BMN olacak.

Hüseyin İlkin
20.03.2009, 15:38
Yönetimin güzel işlerinden bir tane daha. Bence yerinde bir adım olmuş. Gerekiyordu böyle bir adım bizim kulübe. Böylelikle ne kadar doğru yönde olduğumuz bir kez daha gözükmüş oldu :)

Tuğba ÖZTÜRK
20.03.2009, 15:47
artık öyle herkez kafasına göre dernek veyahutta taraftar grubu oluşturamicak :)

ÜNAL
20.03.2009, 17:23
Kulübümüz çalışıyor:)

:tsamblem:

murat
20.03.2009, 17:27
Bu standarta BMN simdiden uyuyor zaten. Onun icin bu standart bence ulasilmasi zor bir standart degil yeterki gercekten Trabzonspor sevgisi olsun, yerinde bir karar..

Seyit Hoca
20.03.2009, 17:29
Bir süreç başladı bence..Bir uyarı metni ile şartlara uymayanlar uyarılır önce.Uyarının dönüşleri izlenir .Varsa , yaptırım uygulanır ,cezalar verilir ,vs..Bir süre sonra da standartlara azami şartlarda uyulması sağlanır .
Trabzonspor camia bazında gelişiyor .
Çok yararlı olacağına inandığım bir kısıtlama..
Peşi sıra yeni standardizasyonlar da gelebilir . Hayırlısı artık..

Mertcan
20.03.2009, 18:41
bu yönetimle 2 yıl daha kalırsak maraton kadar sürekli bağıran taraftarımız olur... hepsi birarada lur... en büyük taraftar kitlesi bizim olur...

herşey yavaş yavaş...:)

Nytre
20.03.2009, 20:15
her onune gelen `taraftarim` diyor. tamam taraftarsin da kulube katkin ne? derneksin ama kulube katkin ne?

guzel bir uygulama... tebrikler!

murat hoca
20.03.2009, 21:24
bende bir yorum yazayım dernekleşmeye karşıyım yani taraftar derneğine karşıyım derneklerin olduğu yerde para döner zamanla rant olur ben vakfıkebirlilerin başında oduğum sürece dernek kurmayacağız,amatör ruhumuzu kaybetmeceğiz ilk ve tek sevdamız ilk günkü taze kalcak paranın sıcaklığına asla kanmayacağız,eskisi gibi naylon torpamı acacam arkadaşlar diyecem pankart yaptırıyoz bozuk ne varsa içine atın ranta hayır

Muhammet
20.03.2009, 21:25
Budur. Murat Hoca çok güzel düşünüyorsunuz. Köyüme Vakfıkebir'ime selamlar.. :)

İskender Çakmak
20.03.2009, 21:27
süper olacak çok güzel bir fikir bunlardan sonra sıra birleşmeye gelir inşallah

erdem gür
20.03.2009, 22:08
dernekler için iyi bir çalışma taraftar gruplarına gelince zaten külüp onlara herhangi bir yaptırım uygulayamayacğına göre taraftar gruplarını kapsayamayacağı kesin kapsayacak diyene gülerim

TS-FAN
20.03.2009, 22:32
Prensiplerle organizasyon yapmak çok güzel.
Güzel bir karar.

Badaloğlu
20.03.2009, 22:47
http://www.trabzonspor.org.tr/Upload/Resimler/buyuk/logo5.jpg

Kulübümüzden taraftar derneği ve oluşumları halinde hizmet veren ve verecek olan organizasyonlara yönelik bir şartname hazırlandı. Hazırlanan şartnamede söz konusu oluşumların kulüp adına tanınması için gerekli olan konular sıralandı.

Şartnamede ayrıca halen faaliyet gösteren dernek ve oluşumların şartlara uymak koşuluyla Trabzonspor’un marka ve patent hakkına haiz olduğu amblem, renk ve diğer ürünleri kullandığından, aykırılık halinde bunları kullanma hakkından ihtara gerek kalmaksızın feragat etmiş sayılacaklarına da dikkat çekildi. Derneklere ve taraftar oluşumlarına yönelik şartnamede şu maddeler sıralandı:

- Dernekler ya da taraftar oluşumları kurucu üyelerini ve yönetim kurullarını kulübümüze TC kimlik numaralarıyla bildirmek zorundadır.

- Dernek statüsünde olanların tüzüklerinin hazırlık aşamasında kulübümüzden de görüş almaları, derneklerinde kanunlara ve nizamlara uymaya azami özen göstermeleri gerekmektedir.

- Taraftar oluşumları kurucu üye ve yönetim kurulları hakkında dernekler yasası hükümleri geçerlidir.

- 20.03.2009 tarihinden önce kurulan dernek ve taraftar kuruluşları da 3 ay içerisinde yukarıdaki şartlara uygun tüzük ve talimatlarını hazırlamak ve kulübümüze bildirmek zorundadırlar.

- Tüm dernek ve oluşumlar her yılın Aralık ayında üye listelerini kulübümüze bildirmelidirler.(Forum Üyeleri Hariç)

- Derneği temsil edecek kişi yetki belgesiyle birlikte bizzat kulübümüze gelerek bu sözleşmeyi imzalamalıdır.

- Tüm dernekler yukarıdaki şartları kabul etmiş sayılır ve yerine getirmedikleri taktirde kulübümüzle ilişkileri kalmadığı kamuoyuna duyurulur.

İş bu dernek ve oluşumlar şartlara uymak koşuluyla Trabzonspor’un marka ve patent hakkına haiz olduğu amblem, renk ve diğer ürünleri kullandığından, aykırılık halinde bunları kullanma hakkından ihtara gerek kalmaksızın feragat etmiş sayılır.

İrtibat için telefon numarası: 0462 325 09 88

Kulüp, derneklerden şikayetçi olabilir, ama dernekleri hizaya getirmek kulüplerin işi değildir... Bu maddeler üzerinde çok tartışılır arkadaşlar.Tamam derneklerin faaleiyetlerini beğenmeyebilirsiniz ama onlarında kendi içinde bir yönetim şekli vardır.Kulüp sanki biraz derneklerin iç işlerine karışıyor gibi.Onlara şunu şunu yapın, şu şu işleride yapmayın derseniz bir yerde bu geri teper.

Şimdi şu maddeyi okuyunca aklıma ilk yarıdaki federasyona yaptığımız protesto geldi.Orada bir kaç kişi istenmeyen şekilde bağırınca malumunuz gereği ard niyetli gazetelerde çarşaf çarşaf haber olmuştuk.İşin iç yüzünü bilmeyen bazı Trabzonspor'lu arkadaşlarımız, köşe yazarlarıda bu haberlere balıklama atlayınca kulübümüzde bu konuda bir metin ile birlikte resmi internet sitesinden kınamıştı.

Peki böyle bir durumda kulüp haklıyı, haksızı nasıl ayırt edecek? Ya da böyle bir durumda bizler kulübümüze yapılan haksızlığı savunmaya çalışırken, afaroz mu edileceğiz?

Yahu kardeşim önce şu maç günleri Avni Aker'in ve TS club mağazasının kapısının önünde,Trabzonspor ürünlerinin satıldığı tezgahları kaldırın...

pReN@_61
20.03.2009, 23:01
Güzel bir uygulama

Hasan Habip Özbay
20.03.2009, 23:05
bu şu demek akıllı ve gerçek taraftar lazım

Mustafa Önal
20.03.2009, 23:06
merak ettiğim konulardan birisi üniversitelerde oluşan öğrenci kulüpleri bu durumlardan nasıl etkilenecek.

FANATIK61
20.03.2009, 23:09
Almanya Trabzonsporlular Dernegi olarak bu yeni olumusu destekliyoruz.

Ömer Yüce
21.03.2009, 07:51
Çok iyi bir atılım ben sonuna kadar destekliyorum. En azından her 10 kişiyi bulan böyle işlere kalkışmaz...