PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : HES Projeleri

Sayfa : 1 2 3 4 [5]

Ömer Faruk61
20.06.2012, 13:23
Merakımdan soruyorum,

Bu tahribat hakkında bilgilendirme yapabilir misin?

Tahribatın kaynağı nedir tam olarak?

Benim kütüğüm Trabzon Dernekpazarıdır.Dernekpazarı Of ile Çaykara arasındadır..Solaklı Vadisi denilen bu bölgedeki Deremiz Uzungölden başlar Ofta son bulur.Solaklı Deresinde yapılan katliamın ayrıntıları aşağıdaki sayfalarda var..Dağlar delindi,Yıkıldı Uzungolün etrafına duvar yapan zihniyet koskoca dereyi dağların içindeki tünellerden geçiriyor..Derenin etrafındaki tabiat harikaları Dereden mahrum bırakılacak.Bir Çeşme su bile akmıyacak dere havzasında bazı yerlerde..Bu ÇED raporu verenlerin Allahtan korkusu yok mudur? Yol kenarıda taşlardan akan ufak şelaleleri göremeyeceğiz artık..Doğaya zarar yok diyenler nasıl yok anlayamıyorum..

http://www.caykaragazetesi.com/makale_detay.php?article_id=785

http://www.dernekpazari.com/index.php?option=com_content&task=view&id=662

M.S.SOFU
20.06.2012, 13:30
M.S.SOFU

Ben iktisat mezunuyum..Cari Açığa vakıfım.Bizi Tüketim toplumu yapıp kültürümüzü yozlaştırmak ayrı bir konudur..

Cari açığa Doğamız feda olsun.Bu mudur yani?

Doğalgaz,Petrol çıkartamıyorsun topraklarından.Cari açıkta en büyük kalem bunlardır.Elektrik enerjisi değil..Kaldıki Doğu ve Güneydoğuda tahsil edilemeyen,kaçak kullanılan elektrik bana yansıtılıyor.Tahsil et kardeşim..Sen ne biçim devletsin değil mi?

cari açığa doğamız feda olsun demedim ama bence önem sırasına koyarsak sadece bu ikisini,1.cari açık 2 doğa derim.
cari açıkta en büyük kalem (toplam ithalatın takriben %40 ını oluşturuyor) mineral yağlar dediğimiz kalem,enerji ürünleri bunun içerisine giriyor.
türkiye üreten bir ülke,özellikle kobi aracılığıyla ihracatı yüksek olan bir ülke.en fazla ürettiğimiz ağır sanayi ürünleri.çelik,demir vs.gibi bir çok metali bir takım uygulamalar sonucu işlenmeye hazır hale getiriyoruz.malumunuz bu tip metaller kolay sıcaklıklarla bir yere gelmiyor.bunun için büyük bir enerji açığımız oluyor.
biz türkiyede üretilen enerjinin bir kısmını ithal ettiğimiz doğal gazdan sağlıyoruz,bir kısmını petrol ve türevi ürünlerden,bir kısmını elektrik ve türevinden sağlıyoruz
burada elektrik enerjisi dediğimiz zaman aklınıza sadece evde kullandığımız gelmesin.bunun bir de üretim kısmı var.
bizim sıkıntımız elektrik vs. bulamamak değil(dışarıdan alım anlamında)bunları ucuza bulamamak.
kusura bakmayın ama ben bir daha 2001 krizi yaşamak istemiyorum.
insanların ekonomik krizlerde ne kadar kötü zamanlar geçirdiğini bilen biri olarak fakirlik ve yoksulluk illetinin yakamızdan sıyrılmasını istiyorum.fakir ve karnım açken doğanın güzel olması bana bir şey ifade etmiyor.bu benim kendi sıralamam.kişiye göre değişebilir tabi.
döviz sıkıntılarıyla,ülkemde zar zor bir yere gelmiş,bu gün ihracatın yaklaşık%48 ini karşılayan kobilerin,yabancı firmalar tarafından ucuza kapatılmasını,borsadaki şirketlerimizin tl nin değer kaybı nedeniyle kelepir fiyata yabancıya gitmesini istemiyorum.
ben üreten bir ülke istiyorum
sadece turizm gelirlerine dayanıp sadece 4 5 ayını çalışarak geçiren yunanlılar gibi değil,çalışıp ekmeğini taştan çıkaran ülke olmak,üreten ülke vatandaşı olmak istiyorum.
bizim mevcut tabi kaynaklarımız ülke ihtiyaçlarıını karşılamaya yetmiyor.
dediğim gibi uzatmaya gerek yok

ya krizlerle boğuşup ürettiğimiz çalınmasına izleyici olarak bakacağız,ya da çaldırtmayacağız.bunun için döviz krizlerini engellememiz lazım,bunun için cari açık vermememiz lazım.

gelelim rüzgar enerjisine
türkiyede rüzgar enerjiside kullanılıyor.yani gördüğünüz sadece coğrafya kitaplarındaki pervaneler değil.bugün adanadan antepe doğru bir gidin bakalım,otoyolların kenarında ne kadar pervane(rüzgar trübini) var.
ancak mevcut trübinlerin ne kadar enerji sağladığı meçhul.ülke topraklarının hangi kısmının rüzgar enerjisine müsait olduğu,maliyet fayda analizi meçhul.
bizim ülke olarak yenilenebilir enerji kaynağı anlamında kullanamadığımız tek kaynak güneş enerjisi,onunda kanun taslağını bir türlü hazırlayamadılar.

sonuç:bana kalırsa hes mes uğraşılmasın,bütün kıyıyı ki özelliklebenim yaşadığım kıyı deprem bölgesi olmadığı için burayı,nükleer ile donatmak gerek.
ancak daha hes konusunda bile insanları ikna edememişken....

Gökhan Koç
20.06.2012, 13:50
Benim kütüğüm Trabzon Dernekpazarıdır.Dernekpazarı Of ile Çaykara arasındadır..Solaklı Vadisi denilen bu bölgedeki Deremiz Uzungölden başlar Ofta son bulur.Solaklı Deresinde yapılan katliamın ayrıntıları aşağıdaki sayfalarda var..Dağlar delindi,Yıkıldı Uzungolün etrafına duvar yapan zihniyet koskoca dereyi dağların içindeki tünellerden geçiriyor..Derenin etrafındaki tabiat harikaları Dereden mahrum bırakılacak.Bir Çeşme su bile akmıyacak dere havzasında bazı yerlerde..Bu ÇED raporu verenlerin Allahtan korkusu yok mudur? Yol kenarıda taşlardan akan ufak şelaleleri göremeyeceğiz artık..Doğaya zarar yok diyenler nasıl yok anlayamıyorum..

http://www.caykaragazetesi.com/makale_detay.php?article_id=785

http://www.dernekpazari.com/index.php?option=com_content&task=view&id=662

Böyle yapılacaksa tabiki hepimiz buna karşı olmalıyız,

Ömer Faruk61
20.06.2012, 13:51
Teşekkürler M.S.SOFU düşüncene saygı duyuyorum.Ancak düşüncene karşı tez oluşturmak isterim.Ekonomi ile alakalı görüşlerine hak veriyorum ancak günlük düşünmüyor muyuz? Üretelim çok güzel ancak gün gelecek tahrip ettiğimiz doğadan ürün alamayacağız.Belki o yaptıkları HES lere su bulamayacaklar iklim ile oynadıkları için...Çoçuklarımız daha büyük krizler yaşamayacak mı?

M.S.SOFU
20.06.2012, 14:02
Teşekkürler M.S.SOFU düşüncene saygı duyuyorum.Ancak düşüncene karşı tez oluşturmak isterim.Ekonomi ile alakalı görüşlerine hak veriyorum ancak günlük düşünmüyor muyuz? Üretelim çok güzel ancak gün gelecek tahrip ettiğimiz doğadan ürün alamayacağız.Belki o yaptıkları HES lere su bulamayacaklar iklim ile oynadıkları için...Çoçuklarımız daha büyük krizler yaşamayacak mı?

ben bunun bir paradoks olduğu kanısındayım
bu konuyu vakti zamanında çok düşündüm
ancak bir taraf iyiye giderse diğer taraf kesinlikle kötüye gidiyor.
bunun bir çıkışı yok.
mevcut gerçek dünyayı bir kenara bırakırsak,yani biraz idealist ve duygusal olursak,emin olun benimde gönlüm razı değil.ancak her bunu dediğimde afrikadaki aç olan insanlar geliyor aklıma.yani sonuçta afrika kaynak anlamında dünyanın en zengin yerlerinden biri.ama adamlar aç.bu gelişememekten(yani diğer adı büyük ülkelerin gelişmelerine izin vermemesinden ve sömürüsünden kaynaklanıyor sonuçta)oluyor ve sefalet içindeler.
bir yanda kocaman endüstrileşmiş devletler,bir yanda fakir açlıktan ölen insanlar.
bunu çözemiyorum ama en sonunda şunu diyorum hep:biz millet olarak fakirin yanındayız,insanları sömürmeyiz.madem bir şeyler yapmak istiyoruz,önce ülke içinde bazı sorunları halledip sonra dış dünyaya açılmalı. bizim kendi büyümemizi tamamlamamıza az kaldı diye düşünüyorum.belli bir üretim alışkanlığı ve sermaye birikimini sağladık,şimdi sermaye birikimini diğer ülkelere göndermemiz gerekiyor ki o adamlarda refaha ulaşsınlar.
eskiden refah götürme savaş ile oluyordu,şimdi para ile oluyor.ve bence bu ekonomik savaşın içerisinde bulunmalı vazgeçmemeliyiz.

şunu düşünün:eğer biz gitmezsek afrikalılar sömürülmeye devam edecek.
adamlar milyonlarca tonluk su kaynağının üzerinde duruyor ve yıllardır susuzlar.
düşünsene kızılay gidip su kuyusu açıyor orada.
benim yaşadığım yerde bile su kuyusu açma bulma işi 250-300 tl ye (derinliğe göre değişiyor) buradaki insanlar tarafından yapılıyor.somalide kızılay olmasa belki kuyuyu bile açamayacaklar

neyse bu konu uzar gider.bu karışık bir konu.
ben kendi adıma büyümeyi tercih ediyorum ama uzun vadeyi tehlikeye atarak
bu bir gerçek,bunu inkar edemem.

TekfurÇayır 61
20.06.2012, 14:04
cari açığa doğamız feda olsun demedim ama bence önem sırasına koyarsak sadece bu ikisini,1.cari açık 2 doğa derim.
cari açıkta en büyük kalem (toplam ithalatın takriben %40 ını oluşturuyor) mineral yağlar dediğimiz kalem,enerji ürünleri bunun içerisine giriyor.
türkiye üreten bir ülke,özellikle kobi aracılığıyla ihracatı yüksek olan bir ülke.en fazla ürettiğimiz ağır sanayi ürünleri.çelik,demir vs.gibi bir çok metali bir takım uygulamalar sonucu işlenmeye hazır hale getiriyoruz.malumunuz bu tip metaller kolay sıcaklıklarla bir yere gelmiyor.bunun için büyük bir enerji açığımız oluyor.
biz türkiyede üretilen enerjinin bir kısmını ithal ettiğimiz doğal gazdan sağlıyoruz,bir kısmını petrol ve türevi ürünlerden,bir kısmını elektrik ve türevinden sağlıyoruz
burada elektrik enerjisi dediğimiz zaman aklınıza sadece evde kullandığımız gelmesin.bunun bir de üretim kısmı var.
bizim sıkıntımız elektrik vs. bulamamak değil(dışarıdan alım anlamında)bunları ucuza bulamamak.
kusura bakmayın ama ben bir daha 2001 krizi yaşamak istemiyorum.
insanların ekonomik krizlerde ne kadar kötü zamanlar geçirdiğini bilen biri olarak fakirlik ve yoksulluk illetinin yakamızdan sıyrılmasını istiyorum.fakir ve karnım açken doğanın güzel olması bana bir şey ifade etmiyor.bu benim kendi sıralamam.kişiye göre değişebilir tabi.
döviz sıkıntılarıyla,ülkemde zar zor bir yere gelmiş,bu gün ihracatın yaklaşık%48 ini karşılayan kobilerin,yabancı firmalar tarafından ucuza kapatılmasını,borsadaki şirketlerimizin tl nin değer kaybı nedeniyle kelepir fiyata yabancıya gitmesini istemiyorum.
ben üreten bir ülke istiyorum
sadece turizm gelirlerine dayanıp sadece 4 5 ayını çalışarak geçiren yunanlılar gibi değil,çalışıp ekmeğini taştan çıkaran ülke olmak,üreten ülke vatandaşı olmak istiyorum.
bizim mevcut tabi kaynaklarımız ülke ihtiyaçlarıını karşılamaya yetmiyor.
dediğim gibi uzatmaya gerek yok

ya krizlerle boğuşup ürettiğimiz çalınmasına izleyici olarak bakacağız,ya da çaldırtmayacağız.bunun için döviz krizlerini engellememiz lazım,bunun için cari açık vermememiz lazım.

gelelim rüzgar enerjisine
türkiyede rüzgar enerjiside kullanılıyor.yani gördüğünüz sadece coğrafya kitaplarındaki pervaneler değil.bugün adanadan antepe doğru bir gidin bakalım,otoyolların kenarında ne kadar pervane(rüzgar trübini) var.
ancak mevcut trübinlerin ne kadar enerji sağladığı meçhul.ülke topraklarının hangi kısmının rüzgar enerjisine müsait olduğu,maliyet fayda analizi meçhul.
bizim ülke olarak yenilenebilir enerji kaynağı anlamında kullanamadığımız tek kaynak güneş enerjisi,onunda kanun taslağını bir türlü hazırlayamadılar.

sonuç:bana kalırsa hes mes uğraşılmasın,bütün kıyıyı ki özelliklebenim yaşadığım kıyı deprem bölgesi olmadığı için burayı,nükleer ile donatmak gerek.
ancak daha hes konusunda bile insanları ikna edememişken....

1. Câri açık ------> Evin reisinin para durumu

2. Doğa --------> Evin reisinin sağlığı

Evin reisinin maddi durumu bozuksa bir çok yoldan para kazanıp düzeltebilir.

Ama evin reisi tedavisi mümkün olmayan bir hastalığa yakalanırsa sağlığını geri getiremez.

Sağlık birinci sırada olmalı derim.

Serdar A
20.06.2012, 14:20
Bu gün bir haber okudum ve üstün körü araştırma gereği duydum .
Dünya da yaklaşık 6 milyar insan olmasına rağmen ,
7,5 milyarlık kaynak tüketiyoruz . Ki düşünün Afrika aç , Asyanın üçte biri aç . Dünya halklarının yarısı yoksulluk sınırının altında . 10-15 yıl sonra bu tüketim oranının nüfus karşılığının 9 milyar insan seviyesine çıkacağı düşünülüyor . Obezite ve ihtiyacın olmayanı ihtiyacın gibi gördüğün lüks arzusu (bknz: mind control) dünyayı hızla tüketmeye başladı .
İnsanlar kent hayatına devşirildikçe üretimi düşüyor ve tüketimi artıyor . Dünya nüfusu yarı yarıya düşürülemezse , yakın gelecekte tamamen tükenecek .

Bunları neden bu başlıkta yazdım ?
Daha fazla hamburger yemek için , bilgisayarlarımızın batarya süresinin daha uzun olması , olur olmadık yerde twit atabilmek için , daha az ağaca daha az oksijene , daha az suya tamam diyoruz . İstemeden . İstemeden ihtiyacımız olandan vazgeçip , ihtiyacımız olmayanın bağımlısı oluyoruz .

Azıcık doğa tahrip olsa ne olur . Bir kaşıkla dev bir kayayı oymak gibi . Bu tahribatın etkisi o kaşığın bir darbesi kadar olabilir ancak . Ama bir tane daha olacak , sonra bir tane daha , ardından bir tane daha ... Sonra bir akşamüstü bakacağız ki vakit gelmiş, artık üzerimize güneş doğmayacak .

Cüneyt Canlıca
20.06.2012, 15:43
O akan dereler sadece insanların kullanımı için değildir... Oradaki tüm canlıların hakkı vardır.. Siz telefonunuzu sarj edebilesiniz diye milyonlarca canlının yaşam alanını katletmek, hiç bir ahlak anlayışına uymaz..

Cüneyt Canlıca
20.06.2012, 15:45
Şu anda seyrettiğim proğramda Ergene Nehri nin nasıl artık zehir saçtığını dinliyorum..Gün gelir doğa insanlıktan intikamını en acı şekilde alır...

Ilelioglu
20.06.2012, 16:45
O akan dereler sadece insanların kullanımı için değildir... Oradaki tüm canlıların hakkı vardır.. Siz telefonunuzu sarj edebilesiniz diye milyonlarca canlının yaşam alanını katletmek, hiç bir ahlak anlayışına uymaz..

Of ya...Avusturya bile kullaniyor bu teknolojiyi, barajin etrafi balik kayniyor. Etraf yesillikten gecilmiyor. Merak ediyorum, neye göre yaziyorsun bunu?

..

Ömer Faruk61
20.06.2012, 16:53
Of ya...Avusturya bile kullaniyor bu teknolojiyi, barajin etrafi balik kayniyor. Etraf yesillikten gecilmiyor. Merak ediyorum, neye göre yaziyorsun bunu?

..

Avusturya bile derken :)

Ogün'
20.06.2012, 17:10
http://youtu.be/AWF-Y_tdsk8

Ilelioglu
20.06.2012, 17:12
Avusturya bile derken :)

Dogaya cok önem veren bir ülke oldugu halde kullaniyorsa sorun yok demektir. Avusturya'da tek bir tane nükleer santral yok.

Ömer Faruk61
20.06.2012, 17:19
Dogaya cok önem veren bir ülke oldugu halde kullaniyorsa sorun yok demektir. Avusturya'da tek bir tane nükleer santral yok.

Hayır Avusturya yı bizim Türkiye ile kıyaslıyorsun doğru mudur? Avusturyada bu santrallerin inşaatında doğaya verilen zarar hesaplanabilir.Ancak burada doğa kimin umrunda? Söylemek istediğim bu idi.

Şu anda HES inşaatlarında çalışan hemşerilerimiz iş olanağı olduğu için memnundurlar..Ancak inşaatlar bitip yine tarım ve hayvancılığa muthaç olduklarında bu mahsüllerin doğaya verilen zarar sonucu nasıl elimizden uçup gittiği görülecektir diye düşünüyorum..

Ilelioglu
20.06.2012, 17:33
Hayır Avusturya yı bizim Türkiye ile kıyaslıyorsun doğru mudur? Avusturyada bu santrallerin inşaatında doğaya verilen zarar hesaplanabilir.Ancak burada doğa kimin umrunda? Söylemek istediğim bu idi.

Şu anda HES inşaatlarında çalışan hemşerilerimiz iş olanağı olduğu için memnundurlar..Ancak inşaatlar bitip yine tarım ve hayvancılığa muthaç olduklarında bu mahsüllerin doğaya verilen zarar sonucu nasıl elimizden uçup gittiği görülecektir diye düşünüyorum..

Bana yakinda var hes santrali, etrafi yem yesil agaclar ile dolu, su tertemiz, balik desen her yerde görmen mümkün. Demekki bir zarari yok. Olsa zaten yapmazlar. Demek istedigim bu. Yoksa Avusturya ile Türkiye'yi kiyaslayacak halim yok. Dogaya zarari var diye halk 20-25 önce yapilan nükleer santrale karsi cikmisti. Santral halen mevcut ama kapisinda kilit var, 25 sene önce takildi.

Türkiye'de ise yapilmasi planlanan nükleer santrallere kimse sesini cikarmiyor, ama dogaya belkide en az zarari olan HES'e karsi cikiyor. Bunun nedeni cok acik aslinda.

..

Misina
20.06.2012, 17:42
Merakımdan soruyorum,

Bu tahribat hakkında bilgilendirme yapabilir misin?

Tahribatın kaynağı nedir tam olarak?

http://img594.imageshack.us/img594/9584/33482218.jpg

http://img843.imageshack.us/img843/4001/81821942.jpg

http://img695.imageshack.us/img695/6426/kheee.jpg

http://img816.imageshack.us/img816/9250/kheso.jpg

Bunlar benim yaşadığım vadide oldu.Bir dere üzerinde 36 tane HES planlanıyor.

Bu görüntülere rağmen hala bize enerji lazım fasa fisosu yapan varsa vicdanlarından şüphe ederim.

Ilelioglu
20.06.2012, 17:44
Kisacasi; Dogaya müdahale dogaya zarardir zaten (az veya cok), ama kiyaslayinca nükleer santral mi hes mi, nükleer santral mi günes enerjisi mi, nükleer santral mi rüzgar enerjisi mi, nükleer santral mi bioenerji mi? Hangisi?

..

Ilelioglu
20.06.2012, 17:49
http://oesterreichsenergie.at/tl_files/BILDER/Erzeugung/Kleinwasserkraftwerk-Dorfmu.jpg

http://oesterreichsenergie.at/tl_files/BILDER/Erzeugung/Kleinwasserkraftwerk-Dorfmu.jpg

Ilelioglu
20.06.2012, 17:54
Kardeşim resmen rüzgar cennetinde yaşıyorsun. Ülkenin tamamına yakını dağlık tepelik. Dik rüzgar türbinlerini. Benim yaşadığım yerin yakınında sanayi bölgesi var. Millet artık kendi elektriğini kendi yapıyor. Dikiyor fabrikanın yanına rüzgar türbinini paşa paşa kullanıyor. Denizde oluşan rüzgarları da kullanmalıyız. İlla dağ tepe traşlamaya gerek yok.

http://img215.imageshack.us/img215/526/91104721.jpg

Bu da benim oturduğum yerde bir fabrikadan.
http://img841.imageshack.us/img841/1967/85753894.jpg

Bu teknoloji cok pahali, Türkiye'yi asar. Zaten nükleer santral planlaniyor. Umarim Karadeniz'den uzak bir yere yapilir..
..

Cüneyt Canlıca
20.06.2012, 18:01

..

Yahu neye göre yazıyorsun diyorsun.. Şunu unutma Hes e karşı çıkanların hepsi doğa ile alakalı kişiler.. Sen Kırmızı Benekli Alabalık nedir bilirmisin...Sen Sarı Orman Güllerinin kokusu bilirmisin... Görmüşsündür illaki ama bilmekle görmek arasındaki farkı bilmezsin...

Misina
20.06.2012, 18:01
Bu teknoloji cok pahali, Türkiye'yi asar. Zaten nükleer santral planlaniyor. Umarim Karadeniz'den uzak bir yere yapilir..
..

Malesef Sinop'ta

Ilelioglu
20.06.2012, 18:05

Yahu neye göre yazıyorsun diyorsun.. Şunu unutma Hes e karşı çıkanların hepsi doğa ile alakalı kişiler.. Sen Kırmızı Benekli Alabalık nedir bilirmisin...Sen Sarı Orman Güllerinin kokusu bilirmisin... Görmüşsündür illaki ama bilmekle görmek arasındaki farkı bilmezsin...

Yukarida koydugum resme bir göz at. Zarar oldukca az boyutta, hatta hic yok denecek kadar. Sadece baliklarin yukari cikma sanslari yok. Hepsi bu...Ne cevreye zarari var nede sudaki canlilara...;)

Ilelioglu
20.06.2012, 18:08
Malesef Sinop'ta

Yazik oldu Karadeniz'e...Buna iste kimse sesini cikarmiyor..! Ama HES olunca, olamaz aman Allahim. :eek:

Oysa nükleer santrallerin verdigi zarari hicbiri vermiyor, yanina bile yaklasamaz. Kaldi ki Cernobil faciasi gibi birseyde mümkün. Bu durumda birak kirmizi benekli alabaligi, sari orman güllerini, insanlar kanser olacak, bahceden alip yiyemeyecek. Cay satislari tamamen duracak...!

Bunlarida biliyormsunusuz?

..

Ömer Faruk61
20.06.2012, 18:09
Yukarida koydugum resme bir göz at. Zarar oldukca az boyutta, hatta hic yok denecek kadar. Sadece baliklarin yukari cikma sanslari yok. Hepsi bu...Ne cevreye zarari var nede sudaki canlilara...;)

Trabzon Uzungolden yola çıkarak OF a kadar git..Üstteki resimle alakası olmayan şey göreceksin.Burada hesler bu şekilde yapılmıyor..Derenin havzası iptal oluyor.Koca dere delinen Dağın içindeki Tünellerdeki boru ve hortumlara verilip elektrik enerjisi üretiliyor..Dere havzası kupkuru su kaynağı kalmıyor...

Cüneyt Canlıca
20.06.2012, 18:09
La neyse bişey demiyorum ben... Yaşarsanız 20 30 yıl sonra görürsünüz....( Behzat Ç.repliği.)........

Ilelioglu
20.06.2012, 18:13
Trabzon Uzungolden yola çıkarak OF a kadar git..Üstteki resimle alakası olmayan şey göreceksin.Burada hesler bu şekilde yapılmıyor..Derenin havzası iptal oluyor.Koca dere delinen Dağın içindeki Tünellerdeki boru ve hortumlara verilip elektrik enerjisi üretiliyor..Dere havzası kupkuru su kaynağı kalmıyor...

O zaman haklisiniz tabiki. Ben buradaki örneklere göre yaziyorum. Üstekki resim gercekten cok üzücü. Derenin genisligi capi derinligi ne ki oraya HES yapacaksin?

HES projelerini mühendisler mi yönetiyorlar? Eger öyle ise, bu arkadaslar nasil mühendis olmuslar? Yada mühendislik diplomalarini nereden almislar?

Zaten şike meselesinden de Türkiye'de isleyisi az cok görebiliyoruz. Yazik..

..

Özgür Hacıosmanoğlu
20.06.2012, 18:14
HES'e sonuna kadar karşıyım arkadaşlar. Doğaya zarar vererek kazanılan paradan hayır gelmez. Dereleri, denizi, havayı kirletmenin bi anlamı da yoktur. İnsanlar Karadeniz'i hayatında bir defa da olsa görmek isterler. Özenirler havasına, doğasına.. İnsanlar Karadeniz'de yeşil görmelidir, mavi görmelidir. Santral, fabrika, baca değil...

Az elektrikle yaşarsın, az oksijenle yaşayamazsın !

İsyandadır Karadeniz! Satılık değil deremiz!

bkz. Bayar Şahin - Özgür Aksın Dereler (http://www.youtube.com/watch?v=l9nM2Soat2U)

Mert Oğuzlu61
20.06.2012, 18:15
Ilelioğlu, renktaşım... biz diyoruz karadeniz kurudu sen hala avusturya da şöyle avusturya da böyle, orada nasıl bir yol haritası çizildi bilmem tek bildiğim şey benim köyümde yaylamda dere mere kalmadı ağaçlar katledildi. doğu karadeniz bundan birkaç sene öncesine kadar doğal güzelliğiyle dünyada parmakla gösterilirken şuanki durumu içler acısı.

ben şuan 19 yaşındayım her yaz giderim memlekete, durum hep kötüye gidiyor. çok ciddiyim bundan bir 10 yıl sonra felan karadeniz o doğal güzelliğini büyük ölçüde kaybedecek, olan bize olacak. ben yaylamı seviyorum dağımı deremi ormanımı seviyorum ama bu işi yapan şerefsizlerin tek düşündüğü şey para, işini halleder çeker gider olan bize olur, olacakta...

Cüneyt Canlıca
20.06.2012, 18:18
http://www.youtube.com/watch?v=tUyYLtz_ASc

Hayatınızdan bi yirmi dakka ayırıp izleyin....

''Gökyüzü ağlamazsa yeryüzü gülmez''

Ilelioglu
20.06.2012, 18:21
Ilelioğlu, renktaşım... biz diyoruz karadeniz kurudu sen hala avusturya da şöyle avusturya da böyle, orada nasıl bir yol haritası çizildi bilmem tek bildiğim şey benim köyümde yaylamda dere mere kalmadı ağaçlar katledildi. doğu karadeniz bundan birkaç sene öncesine kadar doğal güzelliğiyle dünyada parmakla gösterilirken şuanki durumu içler acısı.

ben şuan 19 yaşındayım her yaz giderim memlekete, durum hep kötüye gidiyor. çok ciddiyim bundan bir 10 yıl sonra felan karadeniz o doğal güzelliğini büyük ölçüde kaybedecek, olan bize olacak. ben yaylamı seviyorum dağımı deremi ormanımı seviyorum ama bu işi yapan şerefsizlerin tek düşündüğü şey para, işini halleder çeker gider olan bize olur, olacakta...

Buradaki örneklerden yola cikarak konustum. Burada da ilk önce dogaya önem veren kurumlardan izin aliniyor. Genelde de o izin cikiyor, cünkü adamlar en az zararla yapiyorlar. Dere mere kurumuyor, zaten arka sayfada örnek bir foto var.

Demekki Türkiye'de bu isi yapanlar, bu isten anlamiyorlar. Baska bir aciklamasi yok.

Sahsen dogayi cok seven biriyim, ama HES dogaya en az zarar veren enerji üretimi arasinda. Türkiye'de öyle degil bunu anlamis oldum senin yazdiklarindan.

..

Ilelioglu
20.06.2012, 18:24
HES normal sartlarda dogaya en az zarar veren tipten, ama Türkiye yine ayak uyduramamis sanirim.

Bu durumda planlanan nükleer santraller felaket olur, onuda becermezler cünkü. Birkac sene sonra herkes kanser olur.

..

abcabca
20.06.2012, 18:33
Nükleer Enerji varken Hes'lere hiç gerek yok. Japonya, Güney Kore gibi ülkeler bile enerjilerini %50'sini nükleerden karşılıyorsa sende petrol ve türevleri açısından yoksunsan tabi ki nükleer kurmak zorundasın..

Armağan Dere
20.06.2012, 18:33
yatırım maaliyetleri çok yüksek.
bir güneş enerjisi kollektörlerinin maaliyetlerini bir araştırın isterseniz.
Ya da rüzgar türbinlerinin..
ÇED'i tutturabilirsen bi sıkıntı olmaz diye düşünüyorum.
Aslında tutturabilirsek Nükleer Santral de olsun..

Ilelioglu
20.06.2012, 18:38
Nükleer Enerji varken Hes'lere hiç gerek yok. Japonya, Güney Kore gibi ülkeler bile enerjilerini %50'sini nükleerden karşılıyorsa sende petrol ve türevleri açısından yoksunsan tabi ki nükleer kurmak zorundasın..

Gördük Cernobil ile Fukushima'yi...Japonya bu tür felaketlerin altindan kalkar, ama Türkiye kolay kolay kalkamaz.

..

Misina
20.06.2012, 18:46
Yazik oldu Karadeniz'e...Buna iste kimse sesini cikarmiyor..! Ama HES olunca, olamaz aman Allahim. :eek:

Oysa nükleer santrallerin verdigi zarari hicbiri vermiyor, yanina bile yaklasamaz. Kaldi ki Cernobil faciasi gibi birseyde mümkün. Bu durumda birak kirmizi benekli alabaligi, sari orman güllerini, insanlar kanser olacak, bahceden alip yiyemeyecek. Cay satislari tamamen duracak...!

Bunlarida biliyormsunusuz?

..

Ne biliyorsunuz kim sesini çıkarmıyor? Elinizin altında internet var Sinop akkuyu yazıp araştırın biraz.

abcabca
20.06.2012, 18:47
Gördük Cernobil ile Fukushima'yi...Japonya bu tür felaketlerin altindan kalkar, ama Türkiye kolay kolay kalkamaz.

..

zaten bu tip yapıları bizlere yaptırmazlar istesekte yapamayız zaten, gerekli önlemlerini alacaksın başka yolu yol, 20 yıl öncesi teknolojiyle şuan ki teknoloji arasında dağlar kadar fark var, parayı basıp teknoloji de satın alacaksın..

Armağan Dere
20.06.2012, 18:50
Ne biliyorsunuz kim sesini çıkarmıyor? Elinizin altında internet var Sinop akkuyu yazıp araştırın biraz.

Mersin değil miydi o

Ilelioglu
20.06.2012, 18:53

Forum'daki arkadaslardan bahsetmistim. :) HES HES diye agliyorlar, Sinop'a yapilmasi planlanan nükleer santrale ses cikarmiyorlar. Oradaki santral sadece Sinop'u degil tüm Türkiye'yi etkileyecek.

..

Ilelioglu
20.06.2012, 18:55
zaten bu tip yapıları bizlere yaptırmazlar istesekte yapamayız zaten, gerekli önlemlerini alacaksın başka yolu yol, 20 yıl öncesi teknolojiyle şuan ki teknoloji arasında dağlar kadar fark var, parayı basıp teknoloji de satın alacaksın..

Para olsa diger teknolojilere yatirim yaparlar. Para olmadigi icin nükleer santral yapiyorlar.

..

Misina
20.06.2012, 18:56
Mersin değil miydi o

Sinopta ayrı Mersin Akkuyuda ayrı Nükleer Santral Projeleri var.

Mayls
21.06.2012, 19:53
Bir tane Kazım Koyuncu az geldi heralde.

20 yıl önceki teknoloji yetersizdi. Bugünkü teknoloji de yetersiz. Japonya'da 2 yıl önce yaşanmadı mı son facia?

Dünyanın en güvenli (?) nükleer santrallerine sahip olan Almanya ve Japonya alternatif enerji üretimine yatırım yapıyorlar ve ilerleyen yıllarda tüm nükleer santralleri kapatacaklar.

Radyasyona karşı 100,00 % etkili bir ilaç bulunmadığı sürece nükleer enerji risktir. Para uğruna insanların hayatıyla kumar oynamaktır.

Ayrıca illa bir deprem olması falan gerekmiyor. Bu konuda yüksekokulda bir sunum hazırlamıştım birkaç yıl önce. Almanya'da nükleer santrallerin çevresinde, diğer bölgelere nazaran daha çok insan kansere yakalanıyor. Gerçi... Belki de tesadüftür :confused:

TekfurÇayır 61
23.06.2012, 00:33
.........
Ayrıca illa bir deprem olması falan gerekmiyor. Bu konuda yüksekokulda bir sunum hazırlamıştım birkaç yıl önce. Almanya'da nükleer santrallerin çevresinde, diğer bölgelere nazaran daha çok insan kansere yakalanıyor. Gerçi... Belki de tesadüftür :confused:

O nükleer santrallerin içinde insanlar var, sunumunda bunu da dikkate almışsındır umarım.:)

Nükleer santral çevresine bacasından çıkanı yayar, bacasından çıkan da su buharıdır.

Çevresindekiler kansere yakalanıyorsa içindekiler ne yapsın.:)

Mayls
23.06.2012, 02:15
O nükleer santrallerin içinde insanlar var, sunumunda bunu da dikkate almışsındır umarım.:)

Nükleer santral çevresine bacasından çıkanı yayar, bacasından çıkan da su buharıdır.

Çevresindekiler kansere yakalanıyorsa içindekiler ne yapsın.:)
İstatistiksel bir veri. Araştırmayı yaptığımda zaten kanser nedeninin nükleer olduğuna dair belge bulamamıştım.

Fakat şu bir gerçek ki, nükleerden olsun ya da olmasın, nükleer santrallerin çevresinde, diğer bölgelere oranla daha çok kanser hastası yaşıyor Almanya'da.

Nükleer santral doğa üzerine oynanan bir kumardır. Kimse gerekliliğini falan savunmasın. Çünkü verebileceği zarar gerekliliğini savunanlarla sınırlı değil.

HESler doğa üzerine oynanan bir kumar değildir. Kumarda kazanma şansın olur. Türkiye'de yapılan HESlerde sadece ihaleyi kazanan rantçılar kazançlı.

bordo61
23.06.2012, 10:00

Kendini yorma Fatih

Arkadaşların gözünde Hes kötüdür pisliktlir iyi bir şekilde yapılması imkansızdır .

Değil tek fotoğraf , albüm yığsan buraya fikirlerinde gram oynama olmaz.

Ha şunun da altını çiziyim Türkiyedeki hiçbir Hes inşaatı bu denli kurallara uygun şekilde yapılmıyor.

Yanlız bu fotoğraf bağlama yapısı , santral binası nerde göremedim

bordo61
23.06.2012, 10:07
Son söyleceğim kötü olan HES değil mütahitlerdir , doğaya saygısı olmayan yüklenicilerdir.

Lütfen laf atacaksanız Hes'in bu yönüne laf atın hatta beraber atalım yoksa yok efendim 1000 tane de hes yapsan bişeye yaramazmış , yok efendim proje sallamasyon yapılıp tamamen piyango şekilde yapılıyormuş böyle saçma bahanelerle insanları kandırmayın

Ömer Faruk61
23.06.2012, 10:44
Son söyleceğim kötü olan HES değil mütahitlerdir , doğaya saygısı olmayan yüklenicilerdir.

Lütfen laf atacaksanız Hes'in bu yönüne laf atın hatta beraber atalım yoksa yok efendim 1000 tane de hes yapsan bişeye yaramazmış , yok efendim proje sallamasyon yapılıp tamamen piyango şekilde yapılıyormuş böyle saçma bahanelerle insanları kandırmayın

Böyle bir şey diyen yok ki? HES in Türkiye de yapılış biçimi?

Yukarıdaki resim gibi mi sence? Trabzonda gittin mi bilemiyorum ama Uzungol-Çaykara yolundaki Dağın içinden yapılan tünelleri gördün mü? Burada Dere bu tünellerin içinden geçirilecek Dere havzasında su olmayacak..Bu mudur yukarıdaki resim?

bordo61
23.06.2012, 10:49
Böyle bir şey diyen yok ki? HES in Türkiye de yapılış biçimi?

Yukarıdaki resim gibi mi sence? Trabzonda gittin mi bilemiyorum ama Uzungol-Çaykara yolundaki Dağın içinden yapılan tünelleri gördün mü? Burada Dere bu tünellerin içinden geçirilecek Dere havzasında su olmayacak..Bu mudur yukarıdaki resim?

Tam yüzmilyonuncu sefer söylüyorum . Hesin akarsuyui kurutmak gibi bir mantığı olamaz zaten akarsudan beslenir. O tüneller normal şartlarda ihityacı kadar kısmını alır diğer kısmını akarsuya canlı hayatını devam ettirebilir kapasitede bırakmak zorundadır ha bunlar denetlenmiyor ve bırakmıyor.

Şimdi suçlu Hesin teknik mantığı mı, yoksa denetlemeyen mi , yoksa aç gözlü firmalar mı.

Hes'e karşıyız diyeceğimize , uygun projelendirmeyen , uygun işletilmeyen Hes'e karşıyız niye diyemiyoruz anlamıyorum.

Benim isyanım adam çıkıp diyor ki 1000 tane hes yapsan bile katkısı %1'i geçmez ve ooo harbiden öyle mi diyen adamlar çıkıyor bunlara inanıyor millet şimdi ben o adam ne derse desin ciddiye almam. Sıkıntım burda.

Fatih Öztürk
23.06.2012, 11:02
Tam yüzmilyonuncu sefer söylüyorum . Hesin akarsuyui kurutmak gibi bir mantığı olamaz zaten akarsudan beslenir. O tüneller normal şartlarda ihityacı kadar kısmını alır diğer kısmını akarsuya canlı hayatını devam ettirebilir kapasitede bırakmak zorundadır ha bunlar denetlenmiyor ve bırakmıyor.

Şimdi suçlu Hesin teknik mantığı mı, yoksa denetlemeyen mi , yoksa aç gözlü firmalar mı.

Hes'e karşıyız diyeceğimize , uygun projelendirmeyen , uygun işletilmeyen Hes'e karşıyız niye diyemiyoruz anlamıyorum.

Benim isyanım adam çıkıp diyor ki 1000 tane hes yapsan bile katkısı %1'i geçmez ve ooo harbiden öyle mi diyen adamlar çıkıyor bunlara inanıyor millet şimdi ben o adam ne derse desin ciddiye almam. Sıkıntım burda.

Değerli kardeşim.
bizim Of ilçesi solaklı ırmağında onlarca santral kuruldu.3 sene önce yer yer 2-3 metre olan ırmağın boyu şimdi diz boyu kadar.3 sene önce iri iri balık tutuyorduk,yüzüyorduk şimdi bulanık su akıyor.ne balık kaldı nede yüzebiliyoruz.üstelik görüntü kirliliğide had safhada.diyeceğim şudurki Allah belasını versin hesin mesin.Allah inim inim inletsin bu güzelim doğayı talan edenleri.neymiş,ucuz elektrikmiş.yerim elektriğini.

Ömer Faruk61
23.06.2012, 11:04

Bu ülkede iktidarın işine gelmeyen hiçbirşey denetlenmez kardeşim..Türkiyede yapılan HESe karşıyım..Trabzonspora da bu işe girdiği için kırgınım..

bordo61
23.06.2012, 11:24
Trabzonsporun Hes işine girmesi konusunda çoğu kişiden farklı düşünüyorum.

Kerşke Trabzonspor alsa çoğu Hes'i ( Kızıp okumamazlık yapmayın :) )

Niye ,

Mesela Uzungol Hes projesi bu projenin ihalesi açıldı değil mi Trabzonspor Bordo Mavi Elektirik A.Ş. adında bir şirketle girdi kazandı aksini düşünelim Trabzonspor bu işe hiç girmedi ihale açıldı Ahmet Elektirik A.Ş.girdi kazandı.

Şimdi aynı prosedürler işlendi ÇED raporu aldı Ahmet A.Ş. işe başladı ve çoğunluğu gibi doğayı katletti ne yapabiliriz ? , ancak bir kaç gönüllü gider mahkemeye durdurma davası açar işte mahkeme sürer o süreçte yine katilam devam eder gazete ve televizyonların umrunda olamaz sadece köy halkı isyan eder onlarında elinden bişey gelmez neyse durrdurma kararı gelir sonra itiraz fln derken yapılır biter. Ahmet A.Ş.'ye mahkeme harici bir yaptırım uygulama yapmanın imkanı var mı, gidip Ahmet A.Ş.'nin yönetim kurulu başkanına sen ne yapıyorsun kardeşim diyebilir misin

Şimdi birde Trabzonsporun yaptığını düşünelim , en ufak bir çevreye zararda taraftarlar tepki verir ( duyarlı olanlar ) , gazeteler haber yapar . Ulusal basın Trabzonspordan çevre katliamı diye haberler yapar . Oy ile oraya gelen yönetim çevre sevdalıları ve yönetim düşmanları tarafından ( Trabzonda tartışmasız her yönetimin bir düşmanı vardır ve medya gücü de vardır) yıpratılır ve bu olayı düzeltmek zorunda kalır . Trabzonspor Başkanına sen ne yapıyorsun kardeşim diyebilirsin gerekirse onu o koltuktan indirebilirsin.

Bu örneklerden yola çıkarsak Trabzonsporun kuralına uygun yapmaması diye bişey çokta mümkün görünmüyor onun için Trabzonspor bu ülke şartları göze alındığında Hes alabilecek en güzel firmadır.

Ömer Faruk61
23.06.2012, 11:29
Trabzonsporun Hes işine girmesi konusunda çoğu kişiden farklı düşünüyorum.

Kerşke Trabzonspor alsa çoğu Hes'i ( Kızıp okumamazlık yapmayın :) )

Niye ,

Mesela Uzungol Hes projesi bu projenin ihalesi açıldı değil mi Trabzonspor Bordo Mavi Elektirik A.Ş. adında bir şirketle girdi kazandı aksini düşünelim Trabzonspor bu işe hiç girmedi ihale açıldı Ahmet Elektirik A.Ş.girdi kazandı.

Şimdi aynı prosedürler işlendi ÇED raporu aldı Ahmet A.Ş. işe başladı ve çoğunluğu gibi doğayı katletti ne yapabiliriz ? , ancak bir kaç gönüllü gider mahkemeye durdurma davası açar işte mahkeme sürer o süreçte yine katilam devam eder gazete ve televizyonların umrunda olamaz sadece köy halkı isyan eder onlarında elinden bişey gelmez neyse durrdurma kararı gelir sonra itiraz fln derken yapılır biter. Ahmet A.Ş.'ye mahkeme harici bir yaptırım uygulama yapmanın imkanı var mı, gidip Ahmet A.Ş.'nin yönetim kurulu başkanına sen ne yapıyorsun kardeşim diyebilir misin

Şimdi birde Trabzonsporun yaptığını düşünelim , en ufak bir çevreye zararda taraftarlar tepki verir ( duyarlı olanlar ) , gazeteler haber yapar . Ulusal basın Trabzonspordan çevre katliamı diye haberler yapar . Oy ile oraya gelen yönetim çevre sevdalıları ve yönetim düşmanları tarafından ( Trabzonda tartışmasız her yönetimin bir düşmanı vardır ve medya gücü de vardır) yıpratılır ve bu olayı düzeltmek zorunda kalır . Trabzonspor Başkanına sen ne yapıyorsun kardeşim diyebilirsin gerekirse onu o koltuktan indirebilirsin.

Bu örneklerden yola çıkarsak Trabzonsporun kuralına uygun yapmaması diye bişey çokta mümkün görünmüyor onun için Trabzonspor bu ülke şartları göze alındığında Hes alabilecek en güzel firmadır.

Mantıklı bir düşünce ancak Uzungölden başlayan Solaklı Vadisine sadece Trabzonspor hes yapmayacak onlarca hesle tüm solaklı vadisi katlediliyor.Trabzonsporun bu katillerle birlikte olmasına dayanamıyorum....:mad:

bordo61
23.06.2012, 11:35
Mantıklı bir düşünce ancak Uzungölden başlayan Solaklı Vadisine sadece Trabzonspor hes yapmayacak onlarca hesle tüm solaklı vadisi katlediliyor.Trabzonsporun bu katillerle birlikte olmasına dayanamıyorum....:mad:

Tamam işte Trabzonspor olmasaydı belkide Uzungölde gidecekti , birde o yönden bakalım

Ömer Faruk61
23.06.2012, 11:37
Tamam işte Trabzonspor olmasaydı belkide Uzungölde gidecekti , birde o yönden bakalım

Ancak birde Uzungol zaten katledildi bana göre 10 sene önceki güzelliği yok..Doğal gölün etrafına duvar çeken bir zihniyeti olan ülkede yaşamak utanç verici....

TekfurÇayır 61
23.06.2012, 12:12
İstatistiksel bir veri. Araştırmayı yaptığımda zaten kanser nedeninin nükleer olduğuna dair belge bulamamıştım.

Fakat şu bir gerçek ki, nükleerden olsun ya da olmasın, nükleer santrallerin çevresinde, diğer bölgelere oranla daha çok kanser hastası yaşıyor Almanya'da.
........

Almanya'da bu istatistiklerin neden böyle çıktığını Alman Yeşiller Partisi'ni işin içine katarak değerlendirmek gerek.

Ömer Faruk61
07.07.2012, 20:48
http://www.youtube.com/watch?v=AWF-Y_tdsk8&feature=player_embedded

Gökhan Koç
08.07.2012, 01:55
Almanya'da bu istatistiklerin neden böyle çıktığını Alman Yeşiller Partisi'ni işin içine katarak değerlendirmek gerek.

Abi sen garanti Ar-Ge cisin :)

TekfurÇayır 61
08.07.2012, 02:32
Abi sen garanti Ar-Ge cisin :)

Sensin AR-GE'ci. :)

Gökhan Koç
08.07.2012, 02:33
Sensin AR-GE'ci. :)

:):):):):):)

Ömer Faruk61
18.08.2012, 12:18
http://www.haberciniz.biz/hes-trabzonspor-ve-doga-1593333h.htm

Trabzonspor taraftar grubu KemenCHE tepkisini dile şu sözlerle getirmişti:

"Trabzonspor A.Ş Uzungöl'deki HES projesinden vazgeçmediği sürece biz de yaşam alanlarımızı savunacağız ve maçlara gitmeyeceğiz. Uzungöl'deki HES'i başınıza yıkacağız"

KemenCHE diye de taraftar grubu mu varmış?İlk defa duyuyorum..

Ömer Faruk61
28.08.2012, 13:59
Trabzon'un en önemli turizm merkezlerinden Çaykara ilçesine bağlı Uzungöl beldesinde halk Trabzonspor Kulübü'nün Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'ndan (EPDK) Uzungöl'e HES yapmak için 49 yıllığına üretim lisansı almasına tüm iş yerlerine astığı afişlerle ve beldeye astığı pankartlarla tepki gösterdi.

Uzungöl halkı adına açıklama yaptığını belirten Turistik İşletme sahibi İhsan Özkan, HES'lerin Trabzonspor üzerinden meşrulaştırmaya çalışıldığını iddia ederek "Bordo-Mavi enerji diyorlar. Bu enerji Trabzonspor'un ta kendisi zaten. 10 milyon dolara futbolcu alınacakmış, yaşam alanlarımız yok olduktan sonra biz ne yapalım futbolcuyu. Biz zaten futbolun ticarileşmesine karşıyız. Şimdi Trabzonspor'da buna el atmışsa biz buna da karşı dururuz" dedi.

Uzungöl'de 7-8 ay önce HES adımları atıldığında protesto yürüyüşü düzenlediklerini hatırlatan Özkan "Bugün üretilen elektrik enerjisinin yüzde 15'i dağıtım sırasında kaybedildiği, sadece mevcut iletim hatlarına gerekli bakımı yapılarak ve kaçak elektriğin önüne geçerek, tüm HES'lerin üreteceği toplam enerjinin üç katını tasarruf etmek mümkünken, böylesine küçük bir oran için Uzungölümüzü ve doğamızın ve canlıların yaşam alanının geri dönülmez biçimde tahrip edilmesi kabul edilemez bir gerçektir" diye konuştu.

Almanya'nın yaptığı yatırımlar sonucunda güneş santrallerinden 20 nükleer santrale eşdeğer elektrik ürettiğini ve bir dünya rekoruna imza attığına dikkat çeken Özkan "Türkiye'de yapımı biterek üretime geçen, yapımı devam eden ve yapılması planlanan yaklaşık 2 bin HES projesi mevcuttur. Bu HES projelerinin tamamının 2023 yılında tamamlanması öngörülmektedir. Bu 2 bin HES barajı tamamlanıp üretime geçtiğinde bile ülkemizdeki enerjinin sadece yüzde 5'ni karşılayacaktır. Bizlerde Almanya gibi ülkeleri dikkate alarak geleceğimize sahip çıkmalıyız" ifadelerini kullandı.

http://www.haber61.net/news_detail.php?id=122869

kani6161
28.08.2012, 14:20
bu hes trabzonspor olmasada yapılacak. o yüzden ts alsın. gönül isterki bütün heslerin projesini alsın yapılacaksa

alone_6161
28.08.2012, 15:37
Trabzon'un en önemli turizm merkezlerinden Çaykara ilçesine bağlı Uzungöl beldesinde halk Trabzonspor Kulübü'nün Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'ndan (EPDK) Uzungöl'e HES yapmak için 49 yıllığına üretim lisansı almasına tüm iş yerlerine astığı afişlerle ve beldeye astığı pankartlarla tepki gösterdi.

Uzungöl halkı adına açıklama yaptığını belirten Turistik İşletme sahibi İhsan Özkan, HES'lerin Trabzonspor üzerinden meşrulaştırmaya çalışıldığını iddia ederek "Bordo-Mavi enerji diyorlar. Bu enerji Trabzonspor'un ta kendisi zaten. 10 milyon dolara futbolcu alınacakmış, yaşam alanlarımız yok olduktan sonra biz ne yapalım futbolcuyu. Biz zaten futbolun ticarileşmesine karşıyız. Şimdi Trabzonspor'da buna el atmışsa biz buna da karşı dururuz" dedi.

Uzungöl'de 7-8 ay önce HES adımları atıldığında protesto yürüyüşü düzenlediklerini hatırlatan Özkan "Bugün üretilen elektrik enerjisinin yüzde 15'i dağıtım sırasında kaybedildiği, sadece mevcut iletim hatlarına gerekli bakımı yapılarak ve kaçak elektriğin önüne geçerek, tüm HES'lerin üreteceği toplam enerjinin üç katını tasarruf etmek mümkünken, böylesine küçük bir oran için Uzungölümüzü ve doğamızın ve canlıların yaşam alanının geri dönülmez biçimde tahrip edilmesi kabul edilemez bir gerçektir" diye konuştu.

Almanya'nın yaptığı yatırımlar sonucunda güneş santrallerinden 20 nükleer santrale eşdeğer elektrik ürettiğini ve bir dünya rekoruna imza attığına dikkat çeken Özkan "Türkiye'de yapımı biterek üretime geçen, yapımı devam eden ve yapılması planlanan yaklaşık 2 bin HES projesi mevcuttur. Bu HES projelerinin tamamının 2023 yılında tamamlanması öngörülmektedir. Bu 2 bin HES barajı tamamlanıp üretime geçtiğinde bile ülkemizdeki enerjinin sadece yüzde 5'ni karşılayacaktır. Bizlerde Almanya gibi ülkeleri dikkate alarak geleceğimize sahip çıkmalıyız" ifadelerini kullandı.

http://www.haber61.net/news_detail.php?id=122869

Enerji sektörünün içinde biri olarak bu açıklamada öyle bazı yalnışlar var ki tebessüm etmemek elde değil.

TekfurÇayır 61
28.08.2012, 15:41
Enerji sektörünün içinde biri olarak bu açıklamada öyle bazı yalnışlar var ki tebessüm etmemek elde değil.

Özellikle son paragrafın ilk cümlesi 10 kaplan gücünde olan Kızılmaske'yi getirdi aklıma. :)

SDanışmaz
16.09.2012, 16:45
Trabzon valisi recep kızılcık; "bunlar zaten Rum dölü bu yüzden istemiyorlar HES'i"
*

Bunun gerçekliği var mı?

SEDER
20.09.2012, 10:01

komedi yaa.adamın tek derdi turistik tesisi.orda turistik tesis yapanlar uzungölün içine etmişler kalkıp sağa sola çamur atıyolar.

alper*
17.10.2012, 15:56
http://www.fanatik.com.tr/Trabzon-cevreye-duyarli_3_Detail_35_279992.htm

8.000 ağaç dikilecekmiş. :)

~UniCef~
17.10.2012, 16:04
http://www.haberciniz.biz/hes-trabzonspor-ve-doga-1593333h.htm

Trabzonspor taraftar grubu KemenCHE tepkisini dile şu sözlerle getirmişti:

"Trabzonspor A.Ş Uzungöl'deki HES projesinden vazgeçmediği sürece biz de yaşam alanlarımızı savunacağız ve maçlara gitmeyeceğiz. Uzungöl'deki HES'i başınıza yıkacağız"

KemenCHE diye de taraftar grubu mu varmış?İlk defa duyuyorum..

Komolara kaldik ...

Eger böyle bir taraftar grubu varsa eger pes dogrusu , yarin biri cikar ülkücüTS , dindarTS solcu TS .. bu nedir ..

SEDER
17.10.2012, 16:25
tüm detay burda kaynak:haber61

Trabzonspor'un Çaykara'da yapmayı planladığı HES'in sunum toplantısı bugün Zorlu Grand otelde yapıldı.

Toplantıya Trabzonspor Asbaşkanı Nevzat Şakar, Divan Başkanlık Kurulu Başkanı Ali Özbak, Yöneticiler ve HES Koordinatörü Tufan Aydoğan CHP İl Başkanı Yavuz Karan, Saadet Partisi İl Başkanı Mahmut Çizmecioğlu, MHP eski İl Başkanı Nihat Birinci ile çok sayıda basın mensubu katıldı.

Trabzonspor'un asbaşkanı Nevzat Şakar toplantının açımlış konuşmasını yaptımktan sonra HES Koordinatörü Tufan Aydoğan söz aldı

Tufan Aydoğan,HES Projesiyle ilgili 2007 yılından bugüne kadar eski ve şimdiki yönetim tarafından yetkilendirilmiş bu projeyi yürütme adına telsin ve izan verilmiş genel koordinatör durumunda olduğunu söyledi. Aydoğan başından beri bu işi sürüklediğini ifade ederek sunumu da bu sebeple kendisinin yapacağını kaydetti. Aydoğan şöyle konuştu

Türkiye’nin 220 milyon kilovat saat yıllık enerjiye ihtiyacı var. Yıllık ortalama yüzde 8 oranına talep artışı var. Türkiye’nin son yıllardaki kalkınma hızını 4-5 kabul edersek yüzde 8’lik enerji talebini takdir edersiniz. Avrupa Birliği’nde kişi başına tüketilen enerji miktarı ortalama yıllık 7 kilovatsaat. Türkiye son rakamlara göre 2010 yılı verilerine göre bu henüz 3.5 kilovatsaat. Yani Bundan böyle Türk insanı daha fazla enerji tüketim eğiliminde hayat standardı arttıkça, buna bağlı olarak Türkiye’nin kalkınmasına bağlı olarak enerjiye de ihtiyacı daha çok olacak.

220 milyon kilovatsaat enerjinin yüzde 60-65 ithal enerjidir. Bunun yüzde onu ithal kömür, ithal petrol ve diğer gazlardan oluşuyor. Bugün kullandığımız enerjinin yüzde 35-40’ı yerli diğer kısmı ise ithal yani doğalgazdır.

Türkiye’nin yerli enerjiye müthiş ihtiyacı olduğu dönemde 1999 Ecevit ANAP ve DSP döneminde Kemal Dervis’in ekonomiyi yeniden yapılandırma döneminde özel sektörün elektrik üretimi yapacağına dair kanunlar çıktı. Daha sonhra 2001 ve 2002’de iktidarlar değişti. AK Parti ile çıkanni yasanın alt genelgelerini yayınlayarak özel sektörün sular üzerinde HES’ler yaparak elektrik üretiminin önünü açtı.

Trabzonspor biz içindeyiz, yönetim zaten bizim içimizde. Ekonomik ve serbest piyasa ortamında Trabzonspor’un da bir HES Projesi geliştirerek kulübe ekonomik bir getiri sağlama düşüncesinin olabileceğini biz bilenler olarak izah ettik. Yönetim kurulları bunları çok yerinde gördü ve bize, ‘Madem öneri getiriyorsunuz size yetkilendirme yapalım ve bu işi böyle yapın’ dedi. Biz genel koordinatörlüğü herhangi bir ücret almadan başından sonuna kadar getirdik. 2007’de bordo-mavi enerji üretim ltd şti’yi kurduk. Bu şirketler özel şirketler yani sadece sırf enerji üretmek için kuruldu. Bu yasaların istediği şekildi. Bu şirket 2 Kasım 2007’de kuruldu TTSOda tescillendi yüzde yüzü Trabzonspor Futbol A.Ş’ye aittir Hiçbir şekilde bir şahsın yada kuruluşun bordo mavi enerji üzerinde herhangi bir hakkı yoktur. Bu şirket kurulduktan sonra DSİ nezdinde bir takım çalışmalar yaptı. Bu çalışmalar neticesinde Of’un Solaklı deresi üzerinde DSİ genel müdürlüğü ve bölge müdürlüğü tarafından geliştirilen yani devlet projesidir Uzungöl Regoülatörü ve HES projesi. Biz onu raftan indirdik hayata geçirdik takip ettirdik devletle işbirliği yaparak bu proje 25 Kasım 2008 tarihinde DSİ genel müdürlüğü taraıfından ihaleye çıkarıldı. Serbsest ihale, daha önce yaptığımız fizibilite çalışmaları neticesinde ihalesine çok iyi hazırlandık ve bordo mavi enerji olarak ihaleye katıldık. Bizim dışımızda 4 firma daha teklif verdi Trabzonspor bu ihaleyi kazandı ve projenin sahibi oldu. Sahipliğinden sonraki bütün işler Trabzonspor bordo mavinin olmak zorundaydı. İhale şartnamesinde de yazan budur.

Koskocaman bir 4 yıl geçti. Bu dört yılda ne yaptık, bunun ihale sonrası ciddi bir şekilde hem ekonomisi hem idaresi hem tekniği hem çevresi ile fizibilitesini hazırladık. DSİ Genel Müdürüne verdik, müdürlük bu fizibiliteyi her yönüyle inceledi uygun gördü bu proje hayata geçirilir ekonomik dedi bunu çeşitli kurum ve kuruluşlara yazdı. Bu kuruluşlar, 22 tane kuruluşun görüş ve düşünceleri alınıyor bu fiziilitelerin ve çed sürecindeki işlemlerde. DSİ’Nin dışında il özel idaresi, çevre ve şehircilik il müdürlükleri ve bakanlığı, orman, tarım il müdürlükleri gibi projeyle yakından ilgili olan tüm kurumlar. Bu görüşlerin zaman zaman kurumlar tarafından muhalefeti oluşnmuştur. Teknik ve hukuki anlamda bu muhalefetler giderilmiş ve sonuçta ÇED genel müdürlüğüne müracaat edildi. ÇED Genel müdürlüğü da aynı süreci bordo mavi enerji olarak bize yaşattı ve o da çed olumlu raporunu verdi.

ÇED’den sonra hazır olan EPDK’da hazır olan lisansımız düzenlenerek tarafımıza verildi.

2005-2006 yılında DSİ’in su kullanma hakkı anlaşması ÇED ve lisans almadan yapılıyordu bu son 2009 yılından sonra bir takım bunun yanlışlıkları ve hukuki sıkıntılar doğurduğundan DSİ de nihai su kullanma hakkı anlaşmasını yapıyor. Biz onu da yaptık. Bunları aldıktan sonra bu projenin mahallinde uygulanacak arazi kime ait, mülkiyet hakkı kimin. Bordo-mavi enerjiye ait uzungöl -1 regülatörü ve HES Projesinin, proje alanımızda kullanacağımız arazinin yaklaşık yüzde 5’i özel mülkiyet alanında, yani vatandaşın köylünün mülkünde olacak. Bunu bordo-mavi enerjinin parasıyla devlet adına EPDK istimlak yapacak. Parası Trabzonspor’dan hukuki işlem ve kamulaştırma EPDK’dan, tapuyu da hazine alıyor. Geri kalan yüzde 95’i tamamen orman statüsünde hazineye kayıt olan bir yerdir. Yüzde 95’e ait orman statüsündeki bu yer üzerinde projemizin oturacağı alanlar üzerinde izinlerimiz tamamlanmak üzere. Öncesinden bu izinleri alamıyorsunuz, çünkü lisansı ve Ç ED raporunu bitirmeden devlet sana arazisini tahsis etmiyor. Şu anda o işlemlerimiz devam ediyor. Bordo mavi olarak köylüye ait olan yerleri de kamulaştırma işlemlerini başlattık o süreç de devam ediyor. Biz TS olarak öncesinden vatandaşın rızasıyla bu yerleri almak için şu anda sosyal ve ticari anlamda ilişkilerimiz devam ediyor. Bu süre içerisinde bu işin artık çok yakın bir tarihte ihale edilerek fiili uygulamaya geçileceği aşikar. Çünkü işin teknik boyutta projeleri de bitmiş durumda. Ne zaman diye soracak olursanız, yılbaşından sonra ciddi bir aksama olmazsa, özellikle kamulaştırma konusunda, yılbaşından sonra TS buna fiilen inşaatına başlayacak.

Projenin bir de teknik boyutu var.

Trabzonspor’un bu projesi Uzungöl ile Taşkıran beldesi arasında. Uzungöl (mutlak koruma alanı olan turizm alanı) ile Projemizin başladığı yer arasında 4.5 km mesafe var. Projemiz 3. Derece doğal sit alanındadır. Kamuoyunda lanse edildiği gibi değil. Devlet 16 yıl önce bu projeye çalışmış, teknik elemanlarını gönderdiği zaman bu projenin bir ismi olması gerekiyordu. Uzungöl’e yakın olması sebebiyle Uzungöl-1 dendi, bunun 2 ve 3’ü de var. Uzungöl’ün turizm alanının doğal yapısının bize sıkıntı olacağını bilmemize rağmen ne DSİ ne EPDK isim değişikliğini kabul etmedi. Yaklaşık yüzde 30’u Uzungöl Belediyesi sınırları içinde. Başlangıçta regülatör dediğimiz yapısı Uzungöl Solaklı deresi üzerinde. Yüzde yetmişi (Tünel, cebri boru tüneli ve cebri boru, santralin tümü) Taşkıran Belediyesi toprakları içerisinde.

Bu alanda herhangi bir su depolamamız yok, 3-4 metre yüksekliğinde bir beton yapıyla suyu alıp hemen yolun altından alıyoruz. Bir tane ağaç kesmeden yapımızı sonlandıracağız ve yaklaşık 8 bin tane ağaç dikeceğiz.

Bu hassasiyetimizin nedeni de; Buranın doğa sit alanı olması, uzungöl turizm yolunun üzerinde olması ve Uzungöl’e 4 km gibi bir mesafede olması aynı zamanda yolun kenarında bir park alanı olacak. Bu projeyi siyasi anlamda yanlış anlaşılması. Başbakan Sayın Erdoğan’ın da enerji bakanı veçevre bakanının özel takibinde olan bir projedir. TS Yönetiminden de bütün herkese, yatırımcılara örnek göstereceğimiz zbir proje olması lazım. Hiçbir kuruş paradan sakınmadan çevre ve bilim adamlarının uygun gördüğü şekilde olmasını istediler biz de onlara söz verdik.

Köylülerin kullandığı karşıki mahalleye geçmek için ahşap köprü yer almakta. Biz hem ÇED projemizde hem de peyzaj projemizin içinde bu ahşap köprüyü kalıcı tamamen taştan olmak üzere köylünün kullanımı için yapacağız.

4350 metre bir su tünelimiz var. Bu tünelin 2 km’sinin tam ortasından yaklaşım tünelimiz var. Tünelin ortasından girip yaklaşım yapacağız ve sağ-solundan işimizi yapacağız. Yaklaşım tünelini işimizi bitirdikten sonra kapatacağız.

Buranın maliyeti 1.5-2 milyon dolar idi. Yer altına attığımız zaman 6-7 milyon dolar bir maliyete yükseliyor. Yönetim kurulumuz verdikleri söz doğrultusunda çevre örgütlerinin de yazılan çizilenleri de dikkate alarak bu maliyeti üstlendiler. Bu proje revize edilerek teknik anlamda tamamen yerin altına atılmıştır. Bu şekilde bu proje kesinleşmiştir ve bu şekilde yapılacaktır. Revize edilmeden önce 35 milyon dolarda iken bugün 45 milyon civarında bir maliyetinin olacağı hesaplanıyor. Fizibilitemizde olan yıllık 10 milyon dolarlık bir enerjimiz söz konusu. Burada 81 milyon kilovatsaat yıllık enerji üretecek. Asgari devlet garantisinde olan alımla 8 milyon dolar bir getirisi var. Piyasa şartlarında 10-12 milyon dolar civarında bir geliri var.

Taşkıran beldesinde yerel halkla ilgili bir sorunumuz yok. Şu anda yerel yöneticiler, (yerel) bu hukuki süreçten projemiz geçerken, zaten onların önünden geçti. Hem uzungöl’ün hem taşkıranın. Ve olumlu olur aldı. Bu işin sivil toplum tarafı ise, bunun ÇED sürecinde halkın katılım toplantısını Taşkıran Belediyesi’nde yaptık. Yaklaşık 150-200 kişi vardı. Orada bize ilk istekleri, ‘HES’e karşı değiliz, TS’yi de çok seviyoruz, gelir olsun’ dediler. Biz de onlara anlattık, çevreyi yapmamız koşuluyla bize olumlu görüş verdiler. Bizden bir tek şey talep ettiler, henüz daha teknik kadrolar demeden yerel halk, yerel belediye başkanı ‘şu başımızdan aşağıya gelecek cebri boruyu düşürmeseniz de yer altından getirme imkanınız var mı, varsa aşağıdan sokun’ dediler. Ve teknik elemanlar yerin altına soktuk, bir problemimiz yok. Son zamanlarda şu anda artık inşaat hazırlıkları aşamasına geldiğimiz son zamanda uzungöl’ün resmi noktalarından değil de sivil halk tarafından bazı eylemlerin yapıldığını, uzungöl’e HES vallahi pes, hes yapma TS kendine gol atma’ algılama yanlış, bizim Uzungöl’le yakın-uzak hiçbir alakamız yok. 4km aşağıdayız, uzungöl’ün mutlak koruma alanı dediğimiz alanın bir halka daha aşağıda 3. Halkadayız. Belediye’nin pis su arıtma tesisinin de altındayız. Regülatörümüzün fiziki yapısını belediyeye ait pis su arıtma tesisi ile karşılaştırdığınızda yüzde 20’si kadardır. Öbürü yüzde 100’lük bir leke ise bizimki yüzde 15.

Engellerle karşılaşma ihtimali sıfır değil. Bu ihtimal de var. Hukuki olarak bir haklılıkları yok, yerel halkla bir toplantı da yapacağız. Lokal olarak da bir toplantı yaptık, bu sunumu onlara da yapacağız. Yerli halkla birebir konuştuğumuzda ‘bu şekilde bilmiyoruz’ diyorlar. Yanlış bilgilendirme işi kesinlikle var. Yerel halkı da yanımıza alacağız. Çünkü biz bizeyiz, biz Trabzonspor’uz, Trabzonspor ortak bir değerimiz ve Türkiye’nin en büyük sivil toplum örgütlerinden birisi, bütün siyasi parti tabanlar olarak Trabzonspor’da birleşiyoruz. Türkiye’ye bir sivil toplum örgütü. Eğer bir stö toplum değerlerine doğanın çevrenin, halkın değerlerine ters düşmemesi, saygılı olması lazım. Biz bu saygıyı bu projede gösterdiğimize inanıyorum, şahsen ben vicdanen rahatım. Hala geç değiliz, kazma vurmadık, eğer yerel unsurlar, stö’lerin hala katkısı olacaksa yönetim kurulu da biz de açığız. Önerilere açığız. 4 seneden beri bunu konuşuyoruz.

Gültekin Yücesan’ın tepki amaçlı sorusu sonrası Aydoğan

Sizin bu konudaki siyasi ideolojik ve bakış açınızın kamuoyuna mal olması noktasında fırsat bildin ve sundun. Teşekkür ediyorum. Bu düşüncelerle TS olarak biz cevap veremeyiz. Bu işin cevabını size bugün 99’da özel sektörün enerji üretecek şeklindeki kanunu çıkaran DSP-MHP-ANAP koalisyonu daha sonra AK Parti var. O da bunun alt yönetmeliklerini çıkararak kanundan çıkan gücünü uygulamaya soktu, bunun cevabını vermek siyasilere düşer. Bizyaratılan serbest piyasa ekonomisi içerisinde bizim bölgemizde, Trabzon dışına çıkarak değil, kendi topraklarımızda 150’ye yakın irili ufaklı proje geliştirdi özel sektör. Biz acizane TS olarak dereler üzerinde kurulacak HES’lerden gelir elde edebilir miyiz dedik, bu imkanı devlet sundu. Sizin sorularınızın cevabının çoğunu devlet verecek. Ancak sadece bizim vadi için Solaklı için konuşursak, orada yan kollarıyla beraber 15-17 proje yapılacak. Ana eksende Solaklı’nın denizle uzungöl arasında 6 tane HES projesi var. En dipteki çalışıyor. Arkasındaki bitmek üzere 2-3 ay sonra devreye girecek. Bizim alt tarafta hem ogene hem bizim içinde bulunduğumuz dereyi içine alacak şekilde bir proje var. Bizden 4-5 km aşağıda. Bu derede herkes yaptı, kaldı bir tek TS, ekonomisini gördünüz. Elinizi vicdanınıza koyun, referanduma gidelim. Şu anda 2 bin civarında HES projesi var. Su kullanım hakkını da veren devlet.

DSİ Şu anda öngörülmeyen, anacak ileride öngörülecek suyu da senden alabilirim diyor. Bu riski de göze alarak anlaşma imzalanıyor. Çevre örgütleri can suyu az diyebilir bu da artırılabilir.

Bırakılacak can suyu miktarı; 10 yıllık ortalamanın yüzde 12’si kadardır. Mevsime göre miktarlar değişiyor.

Necmettin ALTUNTAŞ
17.10.2012, 18:12
Kim doğru söylüyor anlamadım vallahi.

aretias147
17.10.2012, 20:09
bu hes projesi iki tane mi yoksa sadece uzungöl 1 mi var ???

Misina
17.10.2012, 23:55
bu hes projesi iki tane mi yoksa sadece uzungöl 1 mi var ???

İki tane idi.Biri satıldı şuan sadece Uzungöl var

Samet Türkmen
18.10.2012, 00:02
Dündü sanırım Veysel Eroğlu TRT'de canlı yayındaydı. Evet, 1-2 çevreye zararlı proje olmuştur,hafriyatı dere yatağına dökmüşler dedi. Sonrasında ise bildik şeyler. Zararı yok aksine ekonomik katkısı var dedi.

''Zararı yok aksine ekonomik katkısı ...''

Kendi içimde tartışıyordum HESlerin durumunu ama şu sözden sonra gerçekten gereksiz olduklarını düşünüyorum. Sahilimiz yok ettiler,derelerimizi bitiriyorlar,teröristlere korku veren silahlarımızı alıyorlar... Yakında ormanlarımızı kerestecilere açarlarsa şaşırmayın.

Ömer Faruk61
27.04.2013, 11:26
http://www.dha.com.tr/alakir-vadisinde-nehir-etrafindaki-bitki-ortusu-ve-agaclarin-yani-sira-dogadaki-yaban-hayvanlari-da-yok-olmaya-basladi-_462413.html

Alın size HES....

Hüseyin Başoğlu
27.04.2013, 11:31
Hiç bilmediğim bir konu....Merak ettiğim bu projelerin Trabzonda yapılmasına Trabzonspor'mu öncü oluyor yoksa Trabzonspor olmasada bu hes oraya yapılıcakmı ??

omondoles
27.04.2013, 11:51
Hiç bilmediğim bir konu....Merak ettiğim bu projelerin Trabzonda yapılmasına Trabzonspor'mu öncü oluyor yoksa Trabzonspor olmasada bu hes oraya yapılıcakmı ??

Türkiye'nin her tarafına yapılıyor. Erzurum-Erzincan yolunda görmüştüm. Şahsen doğru yapıldığı takdirde doğaya en barışık enerji üretimi olduğunu düşünüyorum.

%61 Loading...

Ömer Faruk61
27.04.2013, 12:02
Türkiye'nin her tarafına yapılıyor. Erzurum-Erzincan yolunda görmüştüm. Şahsen doğru yapıldığı takdirde doğaya en barışık enerji üretimi olduğunu düşünüyorum.

%61 Loading...

Ana sorun bu zaten doğru yapıldığı takdirde.OF-Uzungöl arası Solaklı Vadisinde yapılan tahribatı bir görün.Koca Çayı Borula ile dağı delerek içinden geçiriyorlar.Güzelim Vadi Kupkuru..Gidin ve görün lütfen...Karabük-Eskipazar-Yenice-Çaycuma-Bartın bu bölgelerde aynı tahribat söz konusu...Vadiler susuz kalırsa ne yeşil doğa kalır ne de doğal hayat...

Fatih Öztürk
27.04.2013, 12:13
Hes santralleri bizim Of-Çaykara boğazını mahvetti.dereler kupkuru oldu.acayip görüntü kirliliği oluştu.3-5 tane işadamı para kazanacak diye ülkenin en güzel boğazı talan ediliyor.benim içime sinmiyor bu hal.Allah sebep olanların belasını versin.

Serdar A
27.04.2013, 12:20
Türkiye gerçek anlamda nükleer enerjiye yönelene kadar , daha çok akarsuyunu enerji üretimine aktaracak , maalesef... Büyük kısmını enerji ithalinin oluşturduğu cari açık sorunu , ülkenin belini büken en önemli konu .

Doğukan Uçan
27.04.2013, 12:59
http://www.devrimcidayanisma.org/images/cust_images/121008090608.JPG

omondoles
27.04.2013, 13:01
Ana sorun bu zaten doğru yapıldığı takdirde.OF-Uzungöl arası Solaklı Vadisinde yapılan tahribatı bir görün.Koca Çayı Borula ile dağı delerek içinden geçiriyorlar.Güzelim Vadi Kupkuru..Gidin ve görün lütfen...Karabük-Eskipazar-Yenice-Çaycuma-Bartın bu bölgelerde aynı tahribat söz konusu...Vadiler susuz kalırsa ne yeşil doğa kalır ne de doğal hayat...

Bİliyorum benim memleketim orası. Alithinos yani uzunlara. Bir işin berbat yapılıyor oluşu o işin kötü olduğu anlamına gelmez. @serdar ben nükleerede karşı değilim ama nükleer santralleri için me kadar yaygara koptuğunu hep beraber gördük.

%61 Loading...

Canikli
27.04.2013, 13:05
Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenmeyen birşey olduğunu anlayacak.

Veysel
27.04.2013, 13:42
Trabzonspor'un HES projesine karşı çıkanlar haindir bıraksın laga lugayı

TRABZONSPOR ~| '

Fatih Öztürk
27.04.2013, 13:45

TRABZONSPOR ~| '

Değil Trabzonspor,babamda yapsa Hes'e karşıyım.ucuz enerji savsatalarına karnımız tok.

OrkHun
27.04.2013, 13:45
sıkıntılı bir mesele. çevre açısından güneş enerjisi şimdilik en sağlıklısı gibi duruyor. sadece doğa meselesi değil ama bu, burada, yaşayan "halka rağmen" yapılan bir şey var. herkesin olanın birilerine peşkeş çekilmesi var. anlamsız bir tüketim manyaklığı var. istanbul diye bir yer var ve sırf burayı beslemek için bütün tantana bir yerde. iç ticaretin büyük kısmı bu şehre yapılan transfer aslında, enerjide de bu böyle, ve bu transferdeki kayıplar ciddi bir mesele. sadece enerjide değil her şeyde sıkıntılı bu transfer meselesi. büyük bir verim kaybı. nüfusumuz topraklarımıza biraz düzgün dağılsaydı, bu kadar sıkıntı çekiyor olmazdık. bu tarz süreçlerde karar alma yetkisi yerel halk meclislerine devredilmeli. yapının merkezileşmesi ve tek elden yönetilmesi nerden baksanız ahmakça. hiçbir reel gerekliliği olmadan, sırf üç beş dangalak müteahhitin hevesleri uğruna, ucuz siyasetçilerin komisyon sevdası uğruna, bu allahsızların cebine girecek rant için bütün bu saçmalıklar. taraftarımızın da bunu normal görmesi çok üzücü. "kazım koyuncu kalbimizdesin" başlığı ile olmuyor demek ki bu işler.

axelman
27.04.2013, 14:02

TRABZONSPOR ~| '
Yok ya kim karar verdi bu hainlik durumuna bi söyleyinde bilelim hele.
Sahilyolu yapılırkende aynı laflar ediliyordu nedense geçen 10 yılın sonunda herkes o yola ve yapanlara sövüyor acaba niye?Maalesef bu ezberci öğretilmişlik ne olacak anlamadım.

Hami KüçüKAslaN
27.04.2013, 15:23
Trabzonspor yapmazsa başkası yapacak zaten
tabiki Trabzonsporunmun yapmasından yanayım

Şenol Altunsoy
27.04.2013, 17:46

TRABZONSPOR ~| '

Veysel şu üslubunu düzeltsen iyi olacak mesela bende bunu savunan hain bile olamaz insan değildir çünkü desem hoş olur mu

Yazılarınızda şu sıfatları kullanmamayı öğrenin artık burada hese karşı çıkan da var taraf olan da

Yönetici arkadaşlara da bir çift sözüm var burada "hain" demek serbest mi?

Erdal DİLEK
27.04.2013, 17:58
hes doğrusu pes doğrusu!!!!

RaşitCan
27.04.2013, 20:20
Güzelim doğayı mahvedecekler hesin karı 10 kuruşsa vereceği zararın değeri ölçülemez , o doğal güzellikleri hese çeviriyorlar ama oralar yok olunca trilyon dolarların olsa geri getiremezsin , her şey geç olmadan dursunlar TS ninde ortaklığı felan varsa çekilsin vebali büyük olur oraya verilen zararın.

okg_53
27.04.2013, 21:29
HES'e devam. Gelsin paracıklar.

Türkiye'de yüzlerce var. Bizimki mi göze batıyor.

Ertan1982
28.04.2013, 09:25
Hes ler yapilacak.Biz yapmasak baskalari yapacak.Bir bilgi daha Cogu Heslerin yabanci ortagi veya yabanci yapani Alman asili Amerikan bir yahudi Milyarder.

Mehmet BAŞ
28.04.2013, 11:25
Hes projelerinin doğaya verdiği zararı oturup tartışabiliriz...
Fakat ortada şöyle bir durum var.
Bu projeler isteseniz de istemeseniz de yapılacak!
Sırf bu nedenle Trabzonspor'un daha fazla Hes Projesi yapmasından yanayım.
Kaldı ki ülkemizde farklı şekilde üretilen enerjinin büyük bir kısmı HES Projelerinin daha çok doğaya zarar veriyor.
Bir şeyi hepimizin bilmesi lazım.
HES Projeleri doğaya en az zarar enerji üretim şekillerinden biridir.
Buradaki asıl sorun projelerin denetlenmesi...
Doğaya salınımı yapılan suyun kontrol edilmesi lazım.
Vadilerdeki doğal yaşamın ölmesine göz yumulmamalı...

omondoles
28.04.2013, 11:57
Hes projelerinin doğaya verdiği zararı oturup tartışabiliriz...
Fakat ortada şöyle bir durum var.
Bu projeler isteseniz de istemeseniz de yapılacak!
Sırf bu nedenle Trabzonspor'un daha fazla Hes Projesi yapmasından yanayım.

Yanlış yapılacak ise " madem yapılacak biz yapalım" mantığını doğru bulmuyorum. Fakat enerji üretimi her koşulda doğaya zarar verir. Ben eminimki güneş paneli yapılsın uzmanlar onunda doğaya verdiği zararı açıklarlar. önemli olan doğaya en az zarar veren projeler ve kontrolünü yapmak. HES projeleri doğaya en az zarar veren projeler. Burada asıl konu yapım aşamasında katliam ( ki ben Uzuntarla'lı olmam hasebiyle bizzat gördüm) yapılmasıdır. Eğer doğaya zarar vermeyi istemiyorsak orta çağa dönmek zorunda kalırdık ( hatta insanı ortadan kaldırmak lazımdı).

Ömer Faruk61
29.04.2013, 10:22
Bu mantığı aklım almıyor...Doğaya zarar veriyor nasıl olacaksa yapılacak..Doğaya zarar verse de Trabzonspor yapsın...Çok ilginç bir düşünce....

Ömer Faruk61
29.04.2013, 10:23

TRABZONSPOR ~| '

Hain mi? Ben sadece Trabzonsporun hesine değil bu şekilde doğa katliamı yapılan tüm heslere karşıyım..

Ahmet Kuru
29.04.2013, 10:27

Solaklı vadisindeki suyun hepsini değilde Bir kısmını bıraksalardı olmazmıydı acaba?
geçen gittiğimde görmüştüm yine aklıma bu geldi. Derenin akış hızını azaltmacak derecede belirli bir suyu bıraksalardı şayet sıkıntı olmazdı...

Ahmet Kuru
29.04.2013, 10:29
ama şunuda söylüyorum. Eğer bu proje yapılacaksa x firma yapıp para kazanacağına Trabzonspor yapsın Trabzonspor para kazansın..

serkanholep
29.04.2013, 10:46
biraz gerçekçi ve mantıklı düşünmek lazım

hepimiz çılgınlar gibi tüketiyoruz

hayatımızı düşünelim sonra da enerjinin kısıtlanması sonucunda neler olacağını

tabiki doğaya zarar vermemek en iyisi ama ne yazık ki birşeyler elde etmek için birşeylerden vazgeçebilmeli

doğaya en az zararı verecek şekilde nerelere ve nasıl yapılıyorsa yapılası taraftarıyım

zira elektrikler kesildikten sonra saatlerce bekleyip elektrik geldiğinde bunu bulan adam cennetlik diyebilen bir hayatın içindeyiz

ve ts nin başka gelir salayabileceği bir yol yok sanırım

Anıl C
13.02.2014, 18:02
Son durum nedir bu konuda? Bilen var mi?

Anıl C
13.02.2014, 18:06
Temmuz ayinda resmi gazete de yayinlanmis
http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/07/20130727-11.htm

Öznur61
13.02.2014, 18:34
http://img.tapatalk.com/d/14/02/14/u4y2epy7.jpg

Armağan Dere
13.02.2014, 18:49
http://www.dektmk.org.tr/pdf/enerji_kongresi_10/25fusunserteller.pdf

Fatih Birinci
13.02.2014, 18:56
Trabzonsporumuz menfaat ve gelir elde edecekse hiçbirşey umrumda degil.....doganin bekciligini yapacak halimiz yok

Gesendet von meinem SM-N9005 mit Tapatalk

MaEsTrO
13.02.2014, 19:00
Trabzonsporumuz menfaat ve gelir elde edecekse hiçbirşey umrumda degil.....doganin bekciligini yapacak halimiz yok

Ironi bu degil mi?

Fatih Birinci
13.02.2014, 19:05
Ironi bu degil mi?

Neden ironi olsun? Şimdi ye kadar katledilen dogayi kurtarabilen oldu mu

selcuk
13.02.2014, 19:21
ben türkiyedeki hes lere karsi olan muhalif durusu anlamiyorum

ben avusturyada yasiyorum
avusturyanin % 65 elektrik enerjisi hes lerlen kazaniliyor
ayni anda avusturya avrupanin en yesil ülkelerinden biri
burda ne baliklar ölüyor ne vadiler ne baska bisey
nede trabzon kadar yagmur günü yok burda
ülkenin her yerinde hesler bulunmasina ragmen avrupanin en cok su rezervi olan ülke

bide dünyanin en modern nükleer santralindan biri burda zwentendorf de
ama dogaya karsi olan kaygilardan ve diger riskler yüzünden bir gün bilen calistirilmadi 100 lerce milyon euro harcanan santral

önümüzdeki on senedede 13 yeni hes plani var bunlarin
burda bulunan her gölden eline bardagi alib su ice biliyorsun

aaahmet61
13.02.2014, 19:29

ülkenin her yerinde hesler bulunmasina ragmen avrupanin en cok su rezervi olan ülke

ama dogaya karsi olan kaygilardan ve diger riskler yüzünden bir gün bilen calistirilmadi 100 lerce milyon euro harcanan santral

bir avuç insan karşı çıkıyor sırf entellik olsun diye.gitsen evlerinde 10 tane bilgisayar 10 tane tv vardır.birde bizim hak kadar çevreyi kirleten halk varmı dır ?

Mehmet BAŞ
13.02.2014, 19:43
Bence HES'lere karşı olmak doğru değil,
Çünkü HES'ler öyle anlatıldığı gibi ''Doğa Katili'' değildir.
Bakınız usulüne uygun olarak yapılan bir HES doğayı tahrip etmez!

Türkiye'de bazı şeyler karıştırılıyor.
Karşı çıkılması gereken HES'ler değil,
Usulüne uygun yapılmayan projeler olmalı!

Bizler halk olarak projelerin doğru ve usulüne uygun olarak yapılmasını sağlamalıyız.
Bu nedenle ilgili şirketler üzerinde bir kamuoyu denetlemesi ve baskısı oluşturmalıyız.

Yoksa HES'lere toptan karşı çıkmak pek mantıklı değil...

Adem Akyüz'
13.02.2014, 19:58
Bence HES'lere karşı olmak doğru değil,
Çünkü HES'ler öyle anlatıldığı gibi ''Doğa Katili'' değildir.
Bakınız usulüne uygun olarak yapılan bir HES doğayı tahrip etmez!

Türkiye'de bazı şeyler karıştırılıyor.
Karşı çıkılması gereken HES'ler değil,
Usulüne uygun yapılmayan projeler olmalı!

Bizler halk olarak projelerin doğru ve usulüne uygun olarak yapılmasını sağlamalıyız.
Bu nedenle ilgili şirketler üzerinde bir kamuoyu denetlemesi ve baskısı oluşturmalıyız.

Yoksa HES'lere toptan karşı çıkmak pek mantıklı değil...

İşte asıl mesele bu bence de..

Hüseyin Ş.
13.02.2014, 20:18
Evden g.t yayip hesler zararsiz yeaa diyen andavallar oldugu surece birak memleketi bu kulup bi adim ileri gidemez.

Dunyanin hic bi yerinde belli bi debinin altindaki nehirlere hes YAPILMAZ.

Yapilanlara da can suyu birakilir ve oldugu yatagin populasyonuna zarar vermeyecek sekilde duzenlenir. Koylunun deresi vadisi komple kurutulmaz yani.

Ama bu haysiyetsizler birakin nehri irmagi DERELERI bile rant ugruna ese dosta peskes cekip koylunun fakir fukaraginin suyuna goz dikiyor.

Ced raporlari dikkate alinmiyor, dere yataklari dev duvarlarla orulup oradaki canli varliginin suyla olan tum etkilesimi kesiliyor.

Ya bide bunu diyenler bu topragin insani olunca insan " ulan bunlara her sey mustehak " dememek icin zor tutuyor kendini.

Trabzon gibi bi sehre kis gelmiyor artik, yagis almayan bi topragin derelerini kurutmak nasil bir allahsizliktir? Bundan 50 yil sonra o topraklarda canli populasyonu 3te 1e indiginde camilerde yatip kalkarsiniz yagmur duasi diye.

Hüseyin Ş.
13.02.2014, 20:28
Yeni Zelandaya gidin bakalim tek bi baraj icin kac tane malifet fayda calismasi yapilmis, kac farkli cevre raporu alinmis , kac kurul incelemis , onumuzdeki kac yilin verileri hesaplanip incelenmis, halkin menfaati icin kac kez muzakere edilmis, halkin fikri alinmis, kac sivil toplum orgutu olaya dahil olmus fikri alinmis?

Insan cahil ve andaval olur eyvallah ama bunu bu kadar haykirmak nasil bir izansizliktir anlamak imkansiz!

Anıl C
13.02.2014, 20:37
Arkadas biz ne anlariz baraj yapmaktan
Memlekette gelen yiyo, giden yiyo
Sağiyla, soluyla, ortasiyla
Hangi dusuncede olursa olsun tek dertleri ceplerini doldurmak
O yuzden Turk milletinin %70'inden bi halt olmaz
Iste o %70'lik kesimdekilerde Turk siyasetini olusturursa boyle de isler cikar ortaya

MaEsTrO
13.02.2014, 21:56
Neden ironi olsun? Şimdi ye kadar katledilen dogayi kurtarabilen oldu mu

Olaya yaklasimin cok acayip, hes'e destek vermekle doganin katledilmesine banane demek cok farkli seyler.

Ben de hes'i destekliyorum lakin dogaya en az zarari verilecek sekilde yapiliyorsa.

Kimse doganin bekciligini yapamaz zaten, doganin korunmasi önce insanin vicdaninda baslar, sonra devletin kanunlariyla gerceklesir.

Örnegin sen Almanya'da evinin önündeki agaci günesimi engelliyor diye kafana göre kes bakalim devlet ne yapiyor sana.

Uzungöl'ün 5 sene önceki fotograflarina ve simdiki fotograflarina bakar misin netten? Aradaki farki görüp icin ciz etmiyorsa diyecegim bir sey yok sana.

İzine gelip nefes aldigin memleketin katledilirken bir birey olarak böyle düsünmen cok ayip.

Fatih Birinci
13.02.2014, 21:59
Olaya yaklasimin cok acayip, hes'e destek vermekle doganin katledilmesine banane demek cok farkli seyler.

Ben de hes'i destekliyorum lakin dogaya en az zarari verilecek sekilde yapiliyorsa.

Kimse doganin bekciligini yapamaz zaten, doganin korunmasi önce insanin vicdaninda baslar, sonra devletin kanunlariyla gerceklesir.

Örnegin sen Almanya'da evinin önündeki agaci günesimi engelliyor diye kafana göre kes bakalim devlet ne yapiyor sana.

Uzungöl'ün 5 sene önceki fotograflarina ve simdiki fotograflarina bakar misin netten? Aradaki farki görüp icin ciz etmiyorsa diyecegim bir sey yok sana.

İzine gelip nefes aldigin memleketin katledilirken bir birey olarak böyle düsünmen cok ayip.

Tamam usta cevap vermicem cok duygusal konuşuyosun

MaEsTrO
13.02.2014, 22:27
En azindan hatani anladin, o da bir erdem.

Fatih Birinci
13.02.2014, 22:41
En azindan hatani anladin, o da bir erdem.

Bana mi diyosun :D

erolizmts
13.02.2014, 23:00
Ben genelde Avrupa'da doğan veya orada eğitim dönemini geçirmiş ve yaşayan insanlardan biraz farklı bir bakış açısı beklerim hep. Bu beklenti bir çok konuda oluşur. Sonuçta bu ülkenin eğitim seviyesi malum, ülkenin milyar dolarları bile iç edilirken hüloğğ çekebiliyor bu ülkenin çoğunluğu, ama arkadaş Avrupa'da yaşayıpta şu yazılanları okuyunca gerçekten insan şaşırıyor. Yahu en azından arkadaşın bahsettiği gibi bu adamların Uzungöl'ü ne hale getirdiklerine bakın ve bu zihniyetin rant uğruna neleri feda edebileceğini görün yavs. Yazık günah o güzelim yeşil cennetlere.

MaEsTrO
13.02.2014, 23:50
Yok marko pasa'ya diyorum.

drose61
14.02.2014, 00:26
Ben genelde Avrupa'da doğan veya orada eğitim dönemini geçirmiş ve yaşayan insanlardan biraz farklı bir bakış açısı beklerim hep. Bu beklenti bir çok konuda oluşur. Sonuçta bu ülkenin eğitim seviyesi malum, ülkenin milyar dolarları bile iç edilirken hüloğğ çekebiliyor bu ülkenin çoğunluğu, ama arkadaş Avrupa'da yaşayıpta şu yazılanları okuyunca gerçekten insan şaşırıyor. Yahu en azından arkadaşın bahsettiği gibi bu adamların Uzungöl'ü ne hale getirdiklerine bakın ve bu zihniyetin rant uğruna neleri feda edebileceğini görün yavs. Yazık günah o güzelim yeşil cennetlere.

avrupa'da yaşayan Türkler genelde kapalı toplum olarak yaşıyorlar ve ortalama eğitim seviyeleri emin ol Türkiye'den yüksek değil. O yüzden mesela bir Alman'ın bir Belçikalı'nın bakış açısını bizim gurbetçilerde görmen çok zor.

Sefa Alış
14.02.2014, 00:27
Kazım Koyuncu bu Trabzonspor'u görmüyor iyiki.
Sermayedarların dilinden konuşmak ne katar size,
doğayı katletmiyor diyenler internette bir araştırma yapsın.
Uzaktan konuşmak kolaydır belki, köylüler direniyor HES projelerine karşı, yüzdükleri derelerin satılmasına karşı.
Şehirler bitti zaten, bırakın köyler- yaylalar serbest kalsın.

selcuk
14.02.2014, 01:52
Kazım Koyuncu bu Trabzonspor'u görmüyor iyiki.
Sermayedarların dilinden konuşmak ne katar size,
doğayı katletmiyor diyenler internette bir araştırma yapsın.
Uzaktan konuşmak kolaydır belki, köylüler direniyor HES projelerine karşı, yüzdükleri derelerin satılmasına karşı.
Şehirler bitti zaten, bırakın köyler- yaylalar serbest kalsın.

bu is dogru yapildiginda dogaya bir negativ etkisi olmadiginin ispatini size yazdim
hes bukadar kötü bir teknoloji olsa avrupanin ileri gelen devletleri bu teknoljiyi gelecegin en önemlisi olarak görmezdi
teknoloji karsi kapimizi kapatmamaliyiz
halk olarak dogru yerde dogru teknolojinin kullanilmasini saglamalisin

ne yazdim yukarda
politikacilar nükleer santral buraya yaptirdi bitirdi
halk sokaklara dökülünce 1 gün bile milyonlar harcanan santrali kullanima alamadilar

Alika87
14.02.2014, 02:11
Asil doga katili, kisin tonlarca yakilan kömür.

Hüseyin Ş.
14.02.2014, 21:18
Komur kullanimini telafi edebilirsin ama kurumus bi dereyi tekrar geri getirmw sansin yok. Bundan 50 sene sonra millet bi yagmura hasret kaldiginda cok ahlanip vahlanirsin.

Ornek verirken biraz dusunelim. Bu caylar da hic bisey yok diyip kanserden olen bakan da gordu bu gozler.

alone_6161
14.02.2014, 22:06
Arkadaşlar insanoğlunun yaptığı herşey doğaya zarar verir, önemli olan zararı minimumda tutarak yatırımları gerçekleştirmektir. HES'lerle ilgili sıkıntı HES'lerin yapılması değil, HES'leri yapan özel firmaların karlarını arttırma peşinde olmalarıdır. Ülkemizde HES'lerin yapılırken hafriyatın dere yataklarına bırakılması ve işletmeye girmiş bazı HES'lerin can suyu bırakmaması en büyük sıkıntılardır. Aslında devlet sadece bu iki konuya eğilip, yeterli denetim sağlasa inanın HES'lerin doğaya verdikleri/verecekleri zarar minimumda tutulmuş olur. Devlet bahsettiğim bu denetimi yapıyor mu, bazen evet, bazen hayır. Caydırıcı cezalar kesiliyor mu, bazen evet, bazen hayır. HES'lerden şikayetçi olanlar aslında bu denetimle ilgili DSİ bölge müdürlüklerine şikayette bulunsa (galiba muhtarların böyle bir hakları da mevcut), yanlış iş yapan firmalara birer ceza kestirse firmalar da kendilerine çeki düzen vermeye başlar. Önemli olan bu mekanizmayı çalıştırabilmek için çaba harcamak, yoksa HES'ler yapılmasın diye mücadele etmek pek amacına da ulaşamamış oluyor.

Artık dünyamızda herşey (politika, savaşlar) enerji oyunları üzerine kurulu. Ülkemizde tüm kaynaklarından en üst düzeyde faydalanmalı, enerjide dışa bağımlılığı (petrol, doğalgaz vs.) azaltmalı fakat bu süreçte de bilime, doğaya, çevreye saygılı olmalıdır.

inception61
14.02.2014, 22:49
kardaş bizde mühendisiz hemde en hakikisinden:D
bana hes ten teklifler geliyor gitmiyorum batsın parası doğayı insanlığı geleceği katlediyorsun bir hiç uğruna(para)bu yüzden bu dava da TRABZONSPORUN KARŞISINDAYIM;)

Anıl C
18.10.2014, 19:04
Son durum nedir bizim projede?

İlker Yazıcıoğlu
18.10.2014, 19:08
Vazgeçmişti başkan bey.
Şimdi tutuşunca yine bu projeye sarıldı.

sakoglu61
18.10.2014, 19:54

bizim muhalifler boş yapıyo sadece. Ağaçlar kesiliyor evet ama HES'i üstlenen şirket biraz düzgün iş yaparsa o ağaçları inşaa bittikten sonra tekrar dikebilir. Benim bilidiğim bazı HES projelerinin etrafı yeşillik dolu.

alone_6161
18.10.2014, 20:01
HES'lerin çevreye verdiği zarar iki yolla olur. Birincisi inşaat sırasında çevreye verilen zarar, hafriyat malzemelerinin dere yatağına döüklmesi vs. İkincisi ise santral devreye girdikten sonra, regülatör yapısından bırakılması zorunlu olan, soğal yaşamın devam etmesini sağlayan cansuyudur. Bu iki kritere dikkat edilirse HES'in çevreye verdiği zarar minimuma iner.

Bu proje Trabzonspor'a senelik 8-10 milyon kazandıracak projedir. Ben başkan olsam, 2-3 yıl küçülmeyi göze alır, bu projeyi mutlaka hayata geçirirdim.

toksoy61
19.10.2014, 14:11
arkadaşlar bizzat HES lerin kabülüne giden biriyim devlet memuru olarak. yani bizim onayımızla bu HES ler elektrik üretimine başlıyor. sözü fazla uzatmadan şunu söyleyeyim. eğer HES i yapan firma büyük ise gayet güzel ve doğaya uyumlu projeler oluyor. bunlardan endişe etmenize gerek yok. ama eğer HES i küçük dandik bir firma yapıyorsa bilin ki doğayı katlediyordur. büyük firmalar da genelde büyük kapsiteli HES leri satın alıyorlar. küçük firmalarda anca küçük hes leri satın alabiliyorlar. küçük hes lerin yapılması kanımca doğayı yıpratmaktan başka bir şey değil. belli bir büyüklükten aşağı olan HES lerin yapılmasının çokta gerekli olduğuna inanmıyorum.

Hüseyin Ş.
20.10.2014, 12:45
arkadaşlar bizzat HES lerin kabülüne giden biriyim devlet memuru olarak. yani bizim onayımızla bu HES ler elektrik üretimine başlıyor. sözü fazla uzatmadan şunu söyleyeyim. eğer HES i yapan firma büyük ise gayet güzel ve doğaya uyumlu projeler oluyor. bunlardan endişe etmenize gerek yok. ama eğer HES i küçük dandik bir firma yapıyorsa bilin ki doğayı katlediyordur. büyük firmalar da genelde büyük kapsiteli HES leri satın alıyorlar. küçük firmalarda anca küçük hes leri satın alabiliyorlar. küçük hes lerin yapılması kanımca doğayı yıpratmaktan başka bir şey değil. belli bir büyüklükten aşağı olan HES lerin yapılmasının çokta gerekli olduğuna inanmıyorum.

Anlat baba anlat, her HES projesini Keban barajı sananlara anlat. 40 tane evi zor aydınlatacak bi baraj için insanların deresi toprağı nasıl yok ediliyor anlat.

sakoglu61
20.10.2014, 15:14
Anlat baba anlat, her HES projesini Keban barajı sananlara anlat. 40 tane evi zor aydınlatacak bi baraj için insanların deresi toprağı nasıl yok ediliyor anlat.

Aynen. Şu Artvin'deki yanlış hatırlamıyorsam Dünya'nın 6. en yüksek barajı Deriner bence müthiş bir proje. Yılda 2.118 GWh saatlik elektrik üretiyor. Çok güzel de yapılmış.

Yapılırken çevresi böyleydi:
http://i.milliyet.com.tr/YeniAnaResim/2011/02/24/fft99_mf1166484.Jpeg

Bitince böyle olmuş. Birebir görmedim ama etrafı böyle yeşilse gerçekten iyi iş çıkarılmış.

http://www.artvindernegi.com/barajresimleri/deriner2.jpg

Anıl C
29.06.2016, 18:25
Hani cok buyuk bi gelir kaynagi olacakti bizim icin?
Nedir ki bunun akibeti?

kartal61
30.06.2016, 05:28
Harbıden ne oldu bızım proje?

kartal61
29.08.2016, 04:38
Bu konuyla alakalı bılgısı olan varmı.

Turgut Altun
01.02.2018, 09:44
2019 da inşaatın tamamlanması planlanıyormuş. Ufak bir detay var sadece :) (Faaliyet raporunda gerekli finansmanın sağlanması ile inşaata başlanacağı ifade edildi. )

https://www.enerjiportali.com/hidro-elektrik-enerji-santrali/trabzonspor-gelir-saglamak-icin-hese-yatirim-yapiyor/

Yiğit Gayretli
01.02.2018, 09:46
Olmayacak duaya amin demişiz yine. Tıpkı Kartal gibi... Buhar oldu uçtu...

adiloş bebe
01.02.2018, 11:56
futbolu katlettiğimiz yetmiyor doğayıda mı katledeceğiz?

Anıl C
06.01.2020, 12:46
Son durum nedir?

Hüseyin Çümen
07.01.2020, 10:21
Son durum nedir?

hes projelerine sonuna kadar karşıyım. yazın trabzon ziyretine gittiğimde hesleri gördükçe üzülmüştüm fakat madem yapıldı bizimnkilerden haber var mı? çok büyük gelir bekleniyordu

Burçak
09.01.2020, 08:38
Aynen. Şu Artvin'deki yanlış hatırlamıyorsam Dünya'nın 6. en yüksek barajı Deriner bence müthiş bir proje. Yılda 2.118 GWh saatlik elektrik üretiyor. Çok güzel de yapılmış.

Yapılırken çevresi böyleydi:
http://i.milliyet.com.tr/YeniAnaResim/2011/02/24/fft99_mf1166484.Jpeg

Bitince böyle olmuş. Birebir görmedim ama etrafı böyle yeşilse gerçekten iyi iş çıkarılmış.

http://www.artvindernegi.com/barajresimleri/deriner2.jpg
Henüz yapım aşamasındayken şantiyeyi gezmiştim.
Oradaki çalışmayı uygulamaları gördükten sonra dışarıda gördüğünüz işler size lego ile oynamak gibi geliyor.
Devasa bir proje. çok etkilenmiştim.

Anıl C
13.02.2020, 13:56
https://www.youtube.com/watch?v=6uRsxV3ftnc