PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeşilçam Ödülleri Sahiplerini Buldu

Vkgz
04.03.2009, 01:40
Türk Oscarları Sahiplerini Buldu.
Yeşilçam Ödülleri toplamda 600 jüri üyesiyle belirlediği
2008 yılının en iyi filmlerine ödüllerini görkemli bir geceyle dağıttı.

En İyi Film
Üç Maymun

En İyi Senaryo
Üç Maymun

En İyi Yönetmen
Nuri Bilge Ceylan - Üç Maymun

En İyi Erkek Oyuncu
Onur Saylak - Sonbahar

En İyi Kadın Oyuncu
Hatice Aslan - Üç Maymun

Digitürk Genç Yetenek
Ahmet Rıfat Şungar- Üç Maymun

Turkcell İlk Film
Sonbahar - Özcan Alper

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
Yıldız Kültür Issız Adam

En İyi Yardımcı Erkek
Altan Erkekli O... Çocukları

En İyi Görüntü Yönetmeni
Gökhan Tiryaki - Üç Maymun

En İyi Müzik
Aria- Issız Adam

Konunun Haberi

Beyoğlu Belediyesi ile Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı(TÜRSAK) işbirliğiyle özel bir iletişim şirketinin sponsorluğunda bu yıl ikincisi düzenlenen ``Yeşilçam Ödülleri`` sahiplerini buldu.

Lütfi Kırdar Kongre ve Kültür Sarayındaki törene, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, aralarında İzzet Günay, Perihan Savaş, Hülya Koçyiğit, Nebahat Çehre ve Selda Alkor`un da bulunduğu sanatçılar ile iş ve medya dünyasından çok sayıda davetli katıldı.

Bakan Günay, tören öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, Yeşilçam`ın çok köklü bir gelenek olduğunu söyledi. Ödüllere ``Yeşilçam`` isminin verilmesini çok akılcı bir buluş olarak niteleyen Günay, ``Çok genç bir ödül olmakla birlikte önemli bir ilgi yakaladı. Benim hayalim, Türk sineması geleneğini ulusaldan geleneksele taşıyan bir atılım olarak uluslararası bir ödüle dönüşmesi`` diye konuştu.

İstanbul ve Türkiye`nin buna çok uygun olduğunu belirten Günay, sözlerine şöyle devam etti:

``Çok geniş bir jüri karar veriyor. Önümüzdeki yıllarda geliştirmek amacı var. Türk sinemasının yaşadığı gelişmeler de çok umut verici. Bizim filmlerimiz önemli bir seyirci kitlesini yakaladı. Bununla da sınırlı kalmadı. Türk sineması festivallerde çok önemli ödüller alarak dünya sinemasında saygın bir yer elde ediyor. Bu da bizi sevindiriyor.``

Halit Ergenç`in sunduğu tören boyunca Behzat Gerçeker ve ENBE Orkestrası, ``Karşı Pencere``, ``Senede Bir Gün``, ``Selvi Boylum Al Yazmalım``, ``Aşkın Kanunu Yoktur``, `Her Şey Çok Güzel Olacak`` gibi filmlerin müziklerini seslendirdi.

TÜRSAK Vakfı Başkanı Engin Yiğitgil törende yaptığı konuşmada, tüm adayların ödülü hak ettiğini, verilen bu ödüllerin Türk sinemasına bir katkı olacağını düşündüğünü kaydetti.

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan da sinema dünyasının bulunduğu Beyoğlu`nda belediye başkanı olarak görev yapmaktan, sinema sanatçılarına ait böylesine önemli bir ortamda bulunmaktan gurur duyduğunu söyledi. Demircan, bundan önce olduğu gibi bundan sonra da Beyoğlu`nun kültür, sanat ve turizmin merkezi olacağını belirtti.

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv de Turkcell ailesi olarak 2 yıldır Yeşilçam Ödülleri`ne sponsor olmaktan mutluluk ve gurur duyduklarını ifade ederek, Beyoğlu Belediye Başkanı Demircan`ın ödülleri düzenleme fikrini kendisine ilettiğinde çok heyecanlandıklarını ve Beyoğlu`nda merkezi olan bir şirket olarak köklü Türk sinemasına sahip çıkmak istediklerini kaydetti.

ÖDÜLLER

``En İyi Film`` Konuşmaların ardından ödüller açıklandı. Sinema, iş, kültür ve medya dünyasından 1500 kişilik büyük jürinin oylarına göre belirlenen 11 daldaki ödüller arasında ``En İyi Film`` ödülü, Nuri Bilge Ceylan`ın ``3 Maymun`` filmine verildi.

Hülya Koçyiğit`in açıkladığı ödülü Ceylan`a, İstanbul Valisi Muammer Güler, Beyoğlu Belediye Başkanı Demircan ve Turkcell Genel Müdürü Ciliv birlikte verdi.

``En İyi Yönetmen`` ödülünü de ``3 Maymun`` filmiyle Nuri Bilge Ceylan aldı.

Bu ödülü de Kenan Işık ve Meltem Cumbul`un elinden alan Ceylan, ``Bu yıl gerçekten çok iyi filmler vardı Türk sinemasında. Onların içinden ödül almış olmak benim için çok büyük bir şey`` diye konuştu.

``En İyi Erkek Oyuncu`` ödülünü ``Sonbahar`` filmindeki performansıyla Onur Saylak kazanırken, Saylak`a ödülünü Özkan Uğur ile Ceyda Düvenci verdi.

``En İyi Kadın Oyuncu`` ödülüne ise ``3 Maymun`` filmindeki performansıyla Hatice Aslan değer görüldü. Aslan, ödülünü Göksel Arsoy ve Özgü Namal`ın elinden aldı.

``En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu`` ödülü, ``O... Çocukları`` filmindeki rolüyle Altan Erkekli`ye verildi.

Ödülünü Ekrem Bora ve Cansu Dere`den alan Erkekli, ``ödülü, 12 Eylül müdahalesinde hayatını kaybeden insanların ruhlarına hediye ettiğini`` söyledi.

``En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu`` ödülünü ise ``Issız Adam`` filmindeki anne rolüyle Yıldız Kültür aldı. Kültür`e ödülünü Levent Üzümcü ve Perihan Savaş verdi.

``Turkcell İlk Film`` ödülüne, ``Sonbahar`` filmiyle Özcan Alper layık görüldü.

Mahsun Kırmızıgül ve Burca Kara`nın açıkladığı ödülü Alper`e, Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv verdi. Turkcell aboneleri tarafından oylanarak seçilen ödülün sahibinine 30 bin TL para ödülü de verilecek.

``En İyi Senaryo`` ödülünü, ``3 Maymun`` filmiyle Ebru Ceylan, Nuri Bilge Ceylan ve Ercan Kesal aldı. Ödülü, Cem Yılmaz ve Nebahat Çehre açıkladı.

Yılmaz`ın, Nebahat Çehre`nin genç kaldığına vurgu yaparak, ``Nebahat hanım bir enteresan, kendisi Benjamin Button`` esprisi, törene katılanları güldürdü.

``En İyi Erkek Oyuncu`` adayları arasında ismi açıklanırken heyecanlandığını söyleyen Yılmaz, ödülü kazanan Onur Saylak`ın, Altan Erkekli gibi ``Ödülü diğer adaylarla paylaşıyorum`` demediğini, bu söylemin gelenekselleşmesini istediğini söyledi.

``En İyi Film Müziği`` ödülü, ``Issız Adam`` filminin müziklerini yapan Arya Müzik`e verildi. Ödülü Ali Sunal ve Selda Alkor verdi.

``En İyi Görüntü Yönetmeni`` ödülünü, ``3 Maymun`` filminin görüntü yönetmeni Gökhan Tiryaki aldı. Tiryaki`ye ödülü, İzzet Günay ile Fadik Sevin Atasoy tarafından verildi.

``Digiturk Genç Yetenek`` ödülünü ise ``3 Maymun`` filmindeki rolüyle Ahmet Rıfat Şungar aldı.

Güven Kıraç ve Ülkü Duru`nun açıkladığı ödülü Şungar`a, Digiturk Genel Müdür Yardımcısı Berna Kürekçi verdi.

Vkgz
04.03.2009, 01:41
melis birkanın performansını hiç beğenmemiştim demekki haklıymışım

Anıl Caner
04.03.2009, 02:00
Nurgül Yeşilçay'ı tebrik ediyorum. En iyi kadın oyuncu ödülünün kendisine değil de Hatice Aslan'a verilmesini istediğini belirterek sebep olduğu için.

Vkgz
04.03.2009, 08:16
Ayrıca en çok izlenen filmimiz "Recep İvedik" herhangi bir dalda aday bile değildi."

Vkgz
05.03.2009, 02:22
Nerede bu sİnema severler :)

Mayls
05.03.2009, 10:13
Ayrıca en çok izlenen filmimiz "Recep İvedik" herhangi bir dalda aday bile değildi."
Benim bildiğim sadece filmlere ödül veriyorlar :p

Üç Maymun'u izlemek farz oldu artık :)

Muhammet
05.03.2009, 13:01
Benim bildiğim sadece filmlere ödül veriyorlar :p

Üç Maymun'u izlemek farz oldu artık :)

Vallahi öyle Selim. Acele etmeliyiz. :)

Travelair
05.03.2009, 13:07
Recep İvedik ve türevleri gerçekten bence de zararlı bir yapım Türk sineması için

3 Maymun'un Oscar için ilk 5'e kalamamasına üzülmüştüm. İlk 9'a kalmıştı. Sevindim başarısına. İzlemek lazım

Great White
05.03.2009, 13:25
Hiç de şaşırmadım açıkçası..

3 Maymun' un Türk Sineması standartlarının çok üzerinde bir film olduğunu, hele ki Issız Adam ile karşılaştırılamayacak kadar kaliteli bir yapım olduğunu daha önce de yazmıştım zaten..

Nuri Bilge Ceylan çok farklı bir adam. Hatta kendine has bir tarzı olan tek yerli Yönetmen de diyebilirim..

Hele ki Sinan Çetin gibi boş beleş adamlardan sonra bana Kubrick gibi geliyor doğrusu;)

Tebrikler :ok

Faik Yılmaz
05.03.2009, 13:30
Yaw şu Üç Maymunu bulup izlemek farz oldu....

ne maymun imiş kasıp kavurdu ortalığı :)

Yavuz Bingölün yükselen grafiğine dikkat

Adem Erdoğan
05.03.2009, 13:34
Bilgisayarda uzun süredir var.Merak ettim bu maymunları. İzleyelim bakalım.

Great White
05.03.2009, 13:37
Yalnız şunu da ekleyeyim..

Özellikle 3 Maymun' u henüz izlememiş olan arkadaşlara..

Daha önce NBC' nin Kasaba ve İklimler gibi filmlerini izleyip de beğenmediyseniz bu film onlardan belki biraz daha iyi gözükecektir size..

Yani kısacası, bu filmi ya çok seveceksiniz ya da hiç beğenmeyeceksiniz. Vasat bulunabilecek bir film değil yani;)

Adem Erdoğan
05.03.2009, 13:38
Soner abi Uzak filmiyle karşılaştırıldığında durum nedir.:)

Great White
05.03.2009, 13:41
Bence onla da karşılaştırmayalım Adem:)

Zira her ikisininde kendine göre iddialı olduğu özellikleri var..

Yahu PC nde kayıtlıymış zaten. Şu koskoca hayatından 2 saatini feda ediver bari onca ödülün hatırına:))

Miraç Atalay Çiftçi
05.03.2009, 13:44
Bravo Nuri Bilge Ceylan, yaptıkların şu an ülkemizin İletişim Fakültelerinde okuyan bir çok genci cesaretlendiriyor.
Ne güzel...

Gamze
05.03.2009, 18:34
Üç Maymun'u hala izlemedim yahu.

En İyi Erkek Oyuncu
Onur Saylak - Sonbahar

En iyi erkek oyuncu ödülünün yerini bulduğunu düşünüyorum. :)

Muhammet
05.03.2009, 18:38
Onur Saylak Güz Sancısı'nda da ufak ama güzel bir rol almıştı.

Fatih
05.03.2009, 19:05
Üç Maymun filmini sinemada izleyip beğenmemiştim şimdi izlesem yine de beğenmem.

En iyi senaryo ödülünü almış olmasına şaşırdım bana çok sıradan gelmişti.

En iyi yönetmen ödülü de bu kadar sıradan bir senaryo bu kadar güzel yönetilir diye verilmiştir muhtemelen.

Kasım Hilal
05.03.2009, 19:08
Huyumdur ödüllü film izlemem...
Üç Maymun'a da bir göz gezdirmiştim, beğenmemiştim..

Muhammet
05.03.2009, 19:09
Ben de göz gezdirmiştim, gerçekçi bulmuştum. Sempati duydum o yüzden biraz. İzleyeceğim..

Uğurtan
05.03.2009, 19:21
Türk sinemasında henüz kayda değer bir film olduğunu düşünmüyorum.. Tabi ülke standartları içerisinde vasat üzeri, kötünün iyileri var ama sektör oluşmadan zor gibi görünüyor henüz.. O yüzden pek Türk filmi izlememeyi tercih ediyorum kendi iyiliğim için..

Ancak 3 Maymun'u merak ettim çok ama çok değer verdiğim insanlardan hoş yorumlar geliyor.. Bir kereliğine bozacağım sanırım bu prensibimi..

Not: Recep İvediğe gereksiz yere yüklenmesini anlamıyorum.. bu adam ne vaat ediyorki; sanat filmi yaptığını ya da süper bir film yaptığını mı? Hayır.. Bir çeşit beyazperdede stand-up gösterisi gibi birşey.. Kendimizi bu kadar hırpalamayı anlayamıyorum.. hRecep ivediğe laf diyenler arasında hiç mi Jim Carrey'in bazı filmlerini izleyeniniz yok? Amerikan sinemasındaki bu tür filmlerin hepsi sanat değeri i taşıyor?

Bazı filmler açık açık gişe için yapılır.. Bu Amerika'da da böyle heryerde de.. Sektör için gereklidir bu.. Bizim eleştirmemiz gereken yer hep bu yöne kaçan filmler yapmamızdır.. Doğru düzgün bir senaryo, kurgu neden yazamıyoruz bunu sormaktır..

Hadi senaryo yazamıyoruz.. Doğru düzgün bir konu da bulamıyoruz.. O zaman var olanları neden sinemaya aktarmayı düşünemiyoruz? Elin Çinlisi John Woo -ki bana göre sinemanin dahiyane adamıdır.. Çin tarihinden bir olayı innılmaz bir şekilde sinemaya aktarabilirken bizim tarihimizdeki olayları biz neden güçlü bir prodüksiyon ile ortaya koyamıyoruz.. Bunları eleştirelim.. Yapanı değil yapamadıklarımızı eleştirdiğimiz zaman bizde biyerlere geleceğiz..

Ödül alan filmleri tebrik ediyorum ama Oscar gibi ağırlığı olabilmesi için daha çok ağırlık kazanmalı Yeşilçam ödülleri.. Altın portakaldan farkı olduğunu göstermeli.. Neyse çok konuştum.. Çok dolu olduğumdan sanırım..

Muhammet
05.03.2009, 19:26
Bazı filmler açık açık gişe için yapılır.. Bu Amerika'da da böyle heryerde de.. Sektör için gereklidir bu.. Bizim eleştirmemiz gereken yer hep bu yöne kaçan filmler yapmamızdır.. Doğru düzgün bir senaryo, kurgu neden yazamıyoruz bunu sormaktır..

Hadi senaryo yazamıyoruz.. Doğru düzgün bir konu da bulamıyoruz.. O zaman var olanları neden sinemaya aktarmayı düşünemiyoruz? Elin Çinlisi John Woo -ki bana göre sinemanin dahiyane adamıdır.. Çin tarihinden bir olayı innılmaz bir şekilde sinemaya aktarabilirken bizim tarihimizdeki olayları biz neden güçlü bir prodüksiyon ile ortaya koyamıyoruz.. Bunları eleştirelim.. Yapanı değil yapamadıklarımızı eleştirdiğimiz zaman bizde biyerlere geleceğiz..

Katılıyorum. Yakın tarihimiz, 1900lü yıllar, 1800li yıllarımız malzeme dolu. Sırf 1960-1980 arasındaki siyasi entrikalardan, olaylardan vs 20'den fazla film çıkar. Hollywood sürekli 2. Dünya Savaşı'nı, Wietnam'ı izletip duruyor bize. Sürekli yahudi soykırımı, Rus Amerikan çekişmesi filmleri vs vs. Bizim tarihimiz daha dolu. İhtihat Terakki'ler, asılan padişahlar, askerler albaylar, siviller, anarşistler derken bir sürü malzeme var. Yeni yeni bunların üzerine gidiliyor gerçi. O.. çocukları, Zincirbozan, biraz ucundan da olsa Sonbahar, Güz Sancısı, Babam ve Oğlum mesela.. Ama daha da çok malzeme var.